ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ποιος ο χαρακτήρας του Χριστιανικού Θεού;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 19
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 07:56:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alex22

Αρα με αυτό που λές,ισχύει οτι όλα όσα μας συμβαίνουν είναι τυχαία.Σωστά?


Κατά την γνώμη μου, όχι, ούτε αυτό το "όλα όσα μας συμβαίνουν είναι τυχαία" δεν είναι απόλυτο. Όσα συμβαίνουν σε μας, όσα συμβαίνουν στον άνθρωπο δηλ. συμβαίνουν πρώτα απ' όλα γιατί εμείς οι ίδιοι θέλουμε να συμβούν παρ' ότι αυτό δεν το αντιλαμβανόμαστε. Αν ο άνθρωπος το κατανοήσει αυτό, θα δει πως αυτός ο ίδιος είναι ο κύριος υπαίτιος για τα όσα του συμβαίνουν (σε προσωπικό επίπεδο).

Ένα απλό και πρόσφατο παράδειγμα : To Σάββατο που μας πέρασε είχα ένα μικρό ατύχημα (υλικές ζημιές) με το αυτοκίνητό μου. Το ατύχημα, εγώ το προκάλεσα γιατί ήμουν απρόσεχτος, αφηρημένος. Αυτό το γεγονός, δεν μπορώ εγώ να το χαρακτηρίσω "τυχαίο". Αν ήμουν πιο προσεχτικός, αν ήμουν συνειδητός την στιγμή που έκανα την αναστροφή, δεν θα συνέβαινε. Συνεπώς, δεν μπορώ εγώ να πω αυτό το "όλα όσα μας συμβαίνουν είναι τυχαία". Στο προσωπικό επίπεδο του ανθρώπου, τίποτε απ' όσα του συμβαίνει δεν είναι Τυχαίο. Σε συμπαντικό όμως επίπεδο, υπάρχουν ορισμένα πράγματα που σαφώς δεν είναι μέσα στην ικανότητα του ανθρώπου να τα ορίσει, να τα καθορίσει ή να τα προ-καθορίσει.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 13/04/2010 08:51:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 08:19:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα τέτοιο πράγμα είναι αυτό που ονομάζουμε "Θεός" ή "Θεοί". Μιλάμε για μια αφηρημένη και άγνωστη μορφή συμπαντικής και αέναης ενέργειας ή δύναμης. Δεν μπορώ να πω δηλ. μου είναι αστείο να πω ότι "ξέρεις, ε, το ατύχημά μου ήταν θέλημα Θεού να γίνει". Αμ' δεν ήταν θέλημα Θεού, ήταν θέλημα zip να γίνει.

Κατ' αυτόν τον τρόπο, για να επανέλθω σ' αυτό που έλεγα στον Vasiliscm, ο Jesus στην Γεσθημανή, θέλει να μαρτυρήσει, θέλει να προδωθεί. Θέλει να συμβεί όλο το μαρτύριό του γιατί κατά πάσα πιθανότητα και κατά την άποψή μου, συνωμοτεί με τον Ιούδα. Αν υποθέσουμε ότι όλο το γεγονός των παθών και της σταύρωσης του Ιησού είναι αληθινό, τότε δεν μπορεί παρά να είναι μια συνωμοσία.

Όπως, κατά την γνώμη μου, μια συνωμοσία ακόμη είναι και το λεγόμενο "προπατορικό αμάρτημα". Σε έναν κήπο με όλα τα καλά, ο Αβρααμικός "Θεός" βάζει ένα "κακό δέντρο". Γιατί το βάζει εκεί ; Γιατί το βάζει καν ; Γιατί συνομοτεί με τον Σατανά που δελεάζει τους "πρωτόπλαστους". "Θα το βάλω εγώ εκεί, θα τους δώσω μια απαγόρευση, αλλά πήγαινε εσύ φίδι να τους δελεάσεις για να δούμε τι θα κάνουν οι μάγκες". Αυτός ο τρόπος σκέψης, σε διαβεβαιώ, δεν είναι "θεόπνευστος". Περισσότερο μου μοιάζει για ... νεο - Ελληνικός. Ο Αβρααμικός "θεός" είναι μεγάλο λαμόγιο.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 09:12:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επανέρχομαι λοιπόν σ' αυτό που κατά την άποψή μου είναι πιο λογικό. Ο Αβρααμικός "Θεός" είναι ένας προσωποποιημένος, ανθρωπόμορφος θεός με όλα τα χαρακτηριστικά ενός ανθρώπου. Π.χ αγάπη. Ποιος είπε πως ένα Θεός ... αγαπάει ; Η αγάπη είναι μια κατάσταση ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ συνειδητότητας. Π.χ μίσος, τιμωρία. Ποιος είπε πως ένας Θεός μισεί ; Το μίσος είναι μια κατάσταση ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ συνειδητότητας. Ποιος είπε πως ένας Θεός εκδικείται ή τιμωρεί ; Ένας "θεός" ούτε αγαπάει, ούτε μισεί. Ούτε είναι φιλεύσπλαχνος, ούτε είναι τιμωρός. Ούτε χαίρεται, ούτε λυπάται. Όλα αυτά είναι ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ χαρακτηριστικά, ανθρώπινες ιδιότητες, ανθρώπινα συναισθήματα και καταστάσεις.

Η Χριστιανική διδασκαλία είναι ενδιαφέρουσα αν την δει κανείς σχετικά με τις τότε επικρατούσες κοινωνικο-πολιτικές και πολιτισμικές συνθήκες. Στην σημερινή εποχή είναι παράκαιρη. Δεν θα μπορούσε να σταθεί ένας Ιησούς σήμερα στον κόσμο μας. Κατ' αρχήν, θα τον είχαν κλείσει μέσα για φθορά ξένης περιουσίας (για να μην πω για τρομοκρατία δηλ.) με το που θα προκαλούσε ζημιές σε έναν ναό. Με την μία δηλ. σε χρόνο dt. Όχι η αστυνομία, οι ίδιοι οι παπάδες θα ζητούσαν να καταδικαστεί. Αν πήγαινε ένας Ιησούς σήμερα να τα σπάσει στην Μητρόπολη των Αθηνών, θα του παίρναν' το κεφάλι οι ίδιοι οι παπάδες. Θα γλύτωνε τον σταυρό, γιατί ο πολιτισμός μας δεν το επιτρέπει αυτό, αλλά θα σάπιζε σε μια φυλακή.

Η διδασκαλία λοιπόν αυτή, ναι, έχει αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα, πράγματα δηλ. που κατ' ουσίαν είναι σημαντικά και δίνουν στον κόσμο ψηφίδες του Αληθινού, του Πραγματικού, αλλά η μεταφορά της σε θρησκεία, σε δόγμα, είναι κατά την άποψή μου, ένα πολύ μεγάλο παραμύθι που εξυπηρετεί ανθρώπινο συμφέρον.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 09:21:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά ρε zip, ειπαμε να τη δεις ωραίος, αλλά, να μας βγάλεις και ανθρωπόμορφο τον Θεό,έναντι του 12θεου, των πηδηχτών κουνιστών και κιναιδών,κάτι τέτοιο δεν λέγεται...Δεν ανακατεύτηκε με άνθρωπο ο Θεός,μόνο οι 12 δεν αφήναν άνθρωπο να κάνει βήμα χωρίς να παρεμβαινουν, προς ίδιον όφελος των...
Προσπαθησε καλύτερα την επόμενη φορά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 09:41:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τον λέω "ανθρωπόμορφο" με την έννοια ότι του έχουν αποδωθεί ανθρώπινα χαρακτηριστικά και ανθρώπινες ιδιότητες.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 12:26:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O Οsho (χωρίς να εννοώ τίποτε παραπάνω απ' αυτό) λέει κάπου πολύ σωστά κατ' εμέ, πως εν αντιθέτως σε ότι λέγεται πως ο Θεός έπλασε τον άνθρωπο "κατ' εικόνα και καθ' ομοίωσίν" του, μάλλον συνέβει το αντίθετο δηλ. ο άνθρωπος έχει πλάσει έναν Θεό κατ' εικόνα και καθ' ομοίωσίν του. Γιατί ακριβώς έχει αποδώσει στον "Θεό" του, δικά του, ανθρώπινα χαρακτηριστικά και συνειδησιακές καταστάσεις, όπως αγάπη, μίσος, θυμό, χαρά, λύπη, νοημοσύνη, δικαιοσύνη, ελευθερία κτλ. Όλα αυτά τα χαρακτηριστικά για έναν Θεό, δεν σημαίνουν απολύτως τίποτε, δεν υφίστανται, δεν νοούνται, δεν υπάρχουν. Για τους ανθρώπους όμως και τις θρησκείες τους έχει πολύ μεγάλη σημασία (το καλό) να αποδίδεται στον Θεό ενώ το άλλο (το κακό) να είναι στην σφαίρα ευθύνης του Σατανά κι ότι τους συμβαίνει να λένε "ήταν θέλημα Θεού", ενώ στις ατυχίες και στις στραβές να λένε "έσπασ' ο διάολος το ποδάρι του".

Τι πά' να πει δηλ. "ήταν θέλημα Θεού" ; Τι μπορεί να ΘΕΛΕΙ ένας Θεός για τον άνθρωπο ; Γιατί να υπάρχει καν αυτό που λέμε εμείς οι άνθρωποι επιθυμία ή θέληση, γιατί να υπάρχει καν αυτό σ' έναν Θεό ; Γιατί δηλ. ένας Θεός να ΘΕΛΕΙ κάτι ; Δεν υφίσταται "θέλω" για έναν Θεό, δεν υφίσταται επιθυμία. Όλα αυτά είναι ανόητες ανθρώπινες δεισιδαιμονίες, θρησκόληπτες και ειδωλολατρικές συμπεριφορές και αποδίδονται στον Θεό γιατί ο άνθρωπος επιθυμεί μια μορφή επικοινωνίας με τον "Θεό" του.

Η μάνα μου π.χ, το πρωϊ της Μ. Παρασκευής, φέτος, ήρθε στο σπίτι μου και μου έφερε - άκουσον, άκουσον - ένα κερί που ήταν λέει από τον Σταυρό του Ιησού στην Εκκλησία. Αυτό το πράγμα, δεν είναι ειδωλολατρεία ; Αν δεν είναι αυτό ειδωλολατρεία, ε, πείτε μου δηλ. τι άλλο είναι. Αλλά τώρα, άντε να εξηγήσεις στην μάνα μου, η οποία είναι και σε μεγάλη ηλικία η γυναίκα, ε, και πιστεύει αυτό που πιστεύει. Δεν είναι κακό να πιστεύεις. Το θέμα είναι ΣΕ ΤΙ πιστεύεις, ΠΟΥ πιστεύεις, ΣΕ ΠΟΙΟΝ πιστεύεις ή ΠΟΙΟΝ πιστεύεις και ΓΙΑΤΙ το πιστεύεις αυτό που πιστεύεις.

Αν ο άνθρωπος παραδεχθεί πως δεν γνωρίζει τίποτε για τον Θεό, όπως πολλές φορές έχει γραφτεί από κάποιους εδώ στο φόρουμ, τότε ... πως θα επικοινωνήσει με τον Θεό του ; Μπορεί κάποιος να επικοινωνήσει με κάτι που δεν ξέρει, που δεν γνωρίζει ; Και πως θα είναι αυτή η επικοινωνία ; Ποια μορφή θα έχει ; Δεν αρκεί για τον άνθρωπο να υπάρχει Θεός. Δεν του αρκεί. Ο άνθρωπος θέλει να μπορεί να επικοινωνεί μαζί του. Γι' αυτό ακριβώς του βάζει στόμα ... να μιλάει, του βάζει χέρια ... να τιμωρεί και να ρίχνει κεραυνούς στα Σόδομα και Γόμορα, τον ζωγραφίζει για να μπορεί να τον βλέπει, να έχει μια εικόνα του. Είναι απεγνωσμένη αυτή η προσπάθεια που κάνει ο άνθρωπος για να επικοινωνήσει με τον Θεό του. Αυτήν την απελπισία εκμεταλλεύονται οι θρησκείες.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 12:39:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να προσθέσω και κάτι καλό (κατ΄ εμέ) που ειπώθηκε στην χθεσινή ταινία του Σβαρτζενέγκερ "Το τέλος του κόσμου".
Ο σατανάς λοιπόν με ανθρώπινη μορφή λέει στον ήρωά μας για τον χαρακτήρα του θεού ¨
"Ο θεός σου είναι......ένας αποτυχημένος ! Απλά .....έχει καλές δημόσιες σχέσεις ! Όταν γίνεται κάτι καλό , έε...ήταν θέλημα θεού !. Όταν συμβαίνει κάτι κακό.... άγνωσται αι βουλαί του Κυρίου...!"
Γέλασα ....τα μάλα , γιατί σκέφτηκα ότι ακριβώς αυτή την άποψη έχουν οι πιστοί για τον τρόπο ενέργειας του θεού και κύρη τους , ανά τον κόσμο.
Έχει "καταφέρει" να πείσει τους οπαδούς (και δημιουργήματά του να μην το ξεχνάμε) , ότι δεν φταίει ποτέ εκείνος για τις ποικίλες συμφορές που τους βρίσκουν. Πάντα στον αφρό !
Μαλαγάνας......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 12:45:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω, ότι σιχαίνομαι και απεχθάνομαι το ίδιο με σένα φίλε μου zip
την υποκρισία, ειδικά μέσα στο σώμα της εκκλησίας,τη διαφθορά και το εμποριο που γιγαντώνεται, παντού, την περηφάνια για τα αξιώματα και την γήινη δόξα που αοζητούν, όσοι ορκίστηκαν, ότι πέθαναν,οπως οι μοναχοί και οι κληρικοί.....Τα ζω κάθε μέρα και πίστεψε με, μου είναι αβάσταχτα και ασυγχώρητα...
Να ξέρεις,σε αυτό, θα ειμαστε πάντα μαζί,εγώ πιο μπροστά σε πληροφορώ,γιατί το ψάχνω το θέμα,αλλά, πρέπει να γίνει μια διαφοροποίηση,στο ποιός είναι ο χριστιανικός Θεός,μιας και ειναι το θέμα κι όχι πως τον καταντήσανε οι άνθρωποι,στα δικά τους μάτια...
Αν δόυμε τον Θεό πως ειναι,θα τον δουνε κι άλλοι, έτσι, μπορεί ο Θεός να ξαναρθεί στον άνθρωπο, παρά τους φράσσοντες την θύρα φαρισσαιους...
Επ αυτού, αλήθειες περί Θεού, μπορούμε να πουμε; Γιατί απο ανθρώπους, χορτάσαμε....
Μπας και ανατείνουμε την ψυχή μας, μπας και θρώσκωντες ψηλά, ανορθωθούμε κι εμείς...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 12:46:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
O Οsho (χωρίς να εννοώ τίποτε παραπάνω απ' αυτό) λέει κάπου πολύ σωστά κατ' εμέ, πως εν αντιθέτως σε ότι λέγεται πως ο Θεός έπλασε τον άνθρωπο "κατ' εικόνα και καθ' ομοίωσίν" του, μάλλον συνέβει το αντίθετο δηλ. ο άνθρωπος έχει πλάσει έναν Θεό κατ' εικόνα και καθ' ομοίωσίν του. Γιατί ακριβώς έχει αποδώσει στον "Θεό" του, δικά του, ανθρώπινα χαρακτηριστικά και συνειδησιακές καταστάσεις, όπως αγάπη, μίσος, θυμό, χαρά, λύπη, νοημοσύνη, δικαιοσύνη, ελευθερία κτλ. Όλα αυτά τα χαρακτηριστικά για έναν Θεό, δεν σημαίνουν απολύτως τίποτε, δεν υφίστανται, δεν νοούνται, δεν υπάρχουν. Για τους ανθρώπους όμως και τις θρησκείες τους έχει πολύ μεγάλη σημασία (το καλό) να αποδίδεται στον Θεό ενώ το άλλο (το κακό) να είναι στην σφαίρα ευθύνης του Σατανά κι ότι τους συμβαίνει να λένε "ήταν θέλημα Θεού", ενώ στις ατυχίες και στις στραβές να λένε "έσπασ' ο διάολος το ποδάρι του".

Τι πά' να πει δηλ. "ήταν θέλημα Θεού" ; Τι μπορεί να ΘΕΛΕΙ ένας Θεός για τον άνθρωπο ; Γιατί να υπάρχει καν αυτό που λέμε εμείς οι άνθρωποι επιθυμία ή θέληση, γιατί να υπάρχει καν αυτό σ' έναν Θεό ; Γιατί δηλ. ένας Θεός να ΘΕΛΕΙ κάτι ; Δεν υφίσταται "θέλω" για έναν Θεό, δεν υφίσταται επιθυμία. Όλα αυτά είναι ανόητες ανθρώπινες δεισιδαιμονίες, θρησκόληπτες και ειδωλολατρικές συμπεριφορές και αποδίδονται στον Θεό γιατί ο άνθρωπος επιθυμεί μια μορφή επικοινωνίας με τον "Θεό" του.

Η μάνα μου π.χ, το πρωϊ της Μ. Παρασκευής, φέτος, ήρθε στο σπίτι μου και μου έφερε - άκουσον, άκουσον - ένα κερί που ήταν λέει από τον Σταυρό του Ιησού στην Εκκλησία. Αυτό το πράγμα, δεν είναι ειδωλολατρεία ; Αν δεν είναι αυτό ειδωλολατρεία, ε, πείτε μου δηλ. τι άλλο είναι. Αλλά τώρα, άντε να εξηγήσεις στην μάνα μου, η οποία είναι και σε μεγάλη ηλικία η γυναίκα, ε, και πιστεύει αυτό που πιστεύει. Δεν είναι κακό να πιστεύεις. Το θέμα είναι ΣΕ ΤΙ πιστεύεις, ΠΟΥ πιστεύεις, ΣΕ ΠΟΙΟΝ πιστεύεις ή ΠΟΙΟΝ πιστεύεις και ΓΙΑΤΙ το πιστεύεις αυτό που πιστεύεις.

Αν ο άνθρωπος παραδεχθεί πως δεν γνωρίζει τίποτε για τον Θεό, όπως πολλές φορές έχει γραφτεί από κάποιους εδώ στο φόρουμ, τότε ... πως θα επικοινωνήσει με τον Θεό του ; Μπορεί κάποιος να επικοινωνήσει με κάτι που δεν ξέρει, που δεν γνωρίζει ; Και πως θα είναι αυτή η επικοινωνία ; Ποια μορφή θα έχει ; Δεν αρκεί για τον άνθρωπο να υπάρχει Θεός. Δεν του αρκεί. Ο άνθρωπος θέλει να μπορεί να επικοινωνεί μαζί του. Γι' αυτό ακριβώς του βάζει στόμα ... να μιλάει, του βάζει χέρια ... να τιμωρεί και να ρίχνει κεραυνούς στα Σόδομα και Γόμορα, τον ζωγραφίζει για να μπορεί να τον βλέπει, να έχει μια εικόνα του. Είναι απεγνωσμένη αυτή η προσπάθεια που κάνει ο άνθρωπος για να επικοινωνήσει με τον Θεό του. Αυτήν την απελπισία εκμεταλλεύονται οι θρησκείες.


Δέν αμφιβάλω οτι οι θρησκείες ελέγχουν και χειραγωγούν,κρατάνε τους ανθρώπους στον φόβο της τιμωρίας.

Ομως πιστεύω οτι υπάρχει μια μεγάλη παρανόηση στην διδασκαλία του Ιησού,οι άνθρωποι την έχουν πάρει αυτήν την διδασκαλία και την έχουν αλλιώσει.Εχουμε μπερδέψει τα πράγματα σχετικά με τον θεό και την κατανόηση του.

Ο Ιησούς έχει πεί οτι ο θεός βρίσκεται μέσα μας,άρα έμείς είμαστε ο θεός,είμαστε τμήματά του, με την ίδια λογική που ένα κύτταρο μας είναι μέρος του σώματός μας και του εαυτού μας ,κάτι παρόμοιο συμβαίνει και εδώ,"όπως πάνω έτσι και κάτω" ο νόμος της αντιστοιχίας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 12:48:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν ο άνθρωπος παραδεχθεί πως δεν γνωρίζει τίποτε για τον Θεό, όπως πολλές φορές έχει γραφτεί από κάποιους εδώ στο φόρουμ, τότε ... πως θα επικοινωνήσει με τον Θεό του ;

Κάτι τέτοιο (όπως ξέρεις) είναι εφικτό,η επικοινωνία δηλαδή με τον θεό ή τουλάχιστον με ένα ανώτερο τμήμα του εαυτού σου που προεκτίνεται στην πηγή των πάντων.

Δεν είναι δηλαδή ανάγκη να γνωρίζεις τον θεό,γνωρίζει εκείνος εσένα.
Αρκεί να πιστεύουμε και να είμαστε δεκτικοί σε εκείνον.

Edited by - alex22 on 13/04/2010 12:51:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 12:57:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάπου διάβασα για την "Θεία Κοινωνία". Χωρίς να θέλω ούτε να υποτιμήσω την ιερότητα που αποδίδουν οι Χριστιανοί στο μυστήριό τους, ούτε να προσβάλω κανέναν, αν υποθέσουμε πως ο Μυστικός Δείπνος συνέβει πραγματικά, τότε δεν ήταν τίποτε άλλο παρά μια τυπική Τελετή Αδελφοποίησης. Βέβαια, η Εκκλησία δεν το ονομάζει έτσι, και προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με το πως το ονομάζει ή με την ιερότητα που αποδίδει στο συμβάν. Ίσα ίσα, το σέβομαι. Όμως δεν μπορώ να παραβλέψω πως εκείνη την εποχή, όποιος επιθυμούσε να συμμετάσχει ενεργά σε μια θρησκευτική ομάδα, περνούσε απ' αυτήν την διαδικασία, την τελετή της αδελφοποίησης. Κάν'τε μια έρευνα στο internet για να δείτε το τελετουργικό μέρος αυτού του Τυπικού και θα διαπιστώσετε πως το να αναμιγνύει κάποιος το αίμα του με το αίμα των "αδελφών" του και να το πίνει, ήταν κάτι πολύ συνηθισμένο τότε και πολλές ομάδες την είχαν αυτήν την τελετή. Μπορεί να την είχαν ίσως λίγο διαφοροποιημένη, αλλά δεν παύει να είναι μια Τελετή Αδελφοποίησης.

Εδώ, σήμερα, οι Τέκτονες κάνουν αναπαράσταση του χτυπήματος που δέχθηκε ο Χιράμ. Άλλες αδελφότητες, ακόμη και σήμερα, έχουν τέτοιες τελετές αδελφοποίησης δια του δεσμού του αίματος. Υπάρχουν βέβαια και κάποιοι που λένε πως ο Ιησούς στον Δείπνο δεν έδωσε κρασί και ψωμί, αλλά έδωσε αληθινό αίμα (το αίμα του) και αληθινή σάρκα (την σάρκα του) για να πιούνε και να φάνε οι μαθητές του. Που πάλι κι αυτό, έχει μια λογική βάση αν δούμε τι συνέβαινε σε άλλες θρησκευτικές ομάδες σ' αυτήν την Τελετή Αδελφοποίησης.

Όμως όλα αυτά τα πράγματα απλώς για να τα ακούσει κάποιος, όχι δηλ. να τα πιστέψει, δεν το συζητώ αυτό, απλώς για να τα ακούσει κάποιος Χριστιανός, θα πρέπει να διαθέτει ανοιχτό μυαλό. Μόνο στο άκουσμα, προκαλούν έντονη αντίδραση.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 13:07:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικά, θέλω να πω κάτι : Σέβομαι την Ιεροσύνη που αποδίδει κάποιος στον "Θεό" του και αυτό το οποίο ο πιστός το θεωρεί "ιερό" για την Πίστη του. Σέβομαι την Πίστη του και τα Ιερά του. Επειδή όμως αυτό το φόρουμ δεν είναι "Χριστιανικό", αμιγώς Χριστιανικό δηλ. να ανήκει σε καμιά Εκκλησία π.χ, λέω την άποψή μου, χωρίς να θέλω ούτε να προσβάλω τους πιστούς, ούτε να προσβάλω την Πίστη τους. Είναι δικαίωμά τους, ok, κανένα πρόβλημα.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 13:12:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alex22

Κάτι τέτοιο (όπως ξέρεις) είναι εφικτό,η επικοινωνία δηλαδή με τον θεό ή τουλάχιστον με ένα ανώτερο τμήμα του εαυτού σου που προεκτίνεται στην πηγή των πάντων.


Ναι, είναι εφικτό. Όμως δεν διάβασες την "συνθήκη" ... :) ---> "Αν ο άνθρωπος παραδεχθεί πως δεν γνωρίζει τίποτε για τον Θεό". Το εφικτό, ξεκινάει πρώτα με αυτήν την παραδοχή. Αυτή η παραδοχή πρέπει να είναι αληθινή. Να παραδεχθεί βαθιά μέσα του ο άνθρωπος πως δεν γνωρίζει τίποτε για τον Θεό. Αν το κάνει αυτό, και το κάνει αληθινά, τότε είναι εφικτή μια επικοινωνία ως μια βιωματική κατάσταση, ως εμπειρική κατάσταση. Αυτή η επικοινωνία όμως δεν έχει μορφή. :)

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 13:13:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν προσβάλεις κανέναν, φίλε zip, μιλάμε για Αυτόν,όμως, αν μπορούμε να τον δούμε σαν υπόσταση,σαν Θεό....΄Οχι τι σκοπούς εξυπηρετει για καθε ιερατείο....
Να μιλησουμε γι Αυτόν, αφού είναι το θέμα μας...
Ένα Δημιουργό και Θεό,όλων και ικανό να λύσει τα προβληματα όλων, αφού ότι υπάρχει δικό Του είναι...
Αξίζει τον κόπο, να τον πλησιάζουμε;Ή έστω, να τον ρωτάμε και σκεφτόμαστε,όπως ειναι, όχι όπως βολεύει τον καθένας μας;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 13:24:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve

Ένα Δημιουργό και Θεό,όλων και ικανό να λύσει τα προβληματα όλων, αφού ότι υπάρχει δικό Του είναι...


Τα προβλήματα του Θεού μας, είναι προβλήματα του Θεού μας. Και τα προβλήματα τα δικά μας, είναι δικά μας. Γιατί τα δικά μας προβλήματα να είναι του θεού μας προβλήματα ;

Ο Ιησούς, σου είπε : "Άσε το νεκρό με το νεκρό και τον ζωντανό με τον ζωντανό" και "Τα του θεού στον θεό και τα του Καίσαρα, στον Καίσαρα". Και εγώ σου λέω : Άσε τα προβλήματα του Θεού στον Θεό και τα προβλήματα του ανθρώπου στον άνθρωπο. Νομίζεις πως λέω κάτι διαφορετικό ; Γιατί "φορτώνεις" τον Θεό μας με τα δικά μας προβλήματα ;

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 13/04/2010 13:33:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 13:31:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είναι δουλειά του Θεού μας να λύσει τα προβλήματά μας και ούτε τα δικά μας προβλήματα είναι δικά του. Άλλα προβλήματα έχει ο Θεός μας, άλλα προβλήματα έχουμε εμείς. Αυτό το πράγμα που λες, δεν είναι ... πως να το πω ; αποποίηση των προσωπικών μας ευθυνών ; Γιατί αποποιήσε της προσωπικής σου ευθύνης για τα προβλήματά σου ; Εσύ, εμείς οι ίδιοι δεν τα δημιουργήσαμε τα προβλήματά μας ; Γιατί δηλ. να μας τα λύσει κάποιος άλλος, γιατί να μας τα λύσει ο Θεός μας και να μην τα λύσουμε εμείς οι ίδιοι που τα δημιουργήσαμε ; Βλέπεις λοιπόν τι τενεκέδες είμαστε εμείς οι άνθρωποι ; Δημιουργήσαμε προβλήματα, προβλήματα στις σχέσεις μας, στην κοινωνία μας, στον τρόπο ζωής μας κτλ, και τώρα ερχόμαστε και ζητάμε από τον Θεό μας να μας τα λύσει. Ή πιστεύουμε πως ο Θεός μας θα μας τα λύσει. Ωραίοι είμαστε ... εγώ αν ήμουνα Θεός, σε πληροφορώ, δεν θα έδινα δεκάρα για τα προβλήματα των ανθρώπων. :)

Ασχέτως λοιπόν αν ο Θεός μας έχει την ικανότητα να μας λύσει τα δικά μας, ανθρώπινα προβλήματα, γιατί πιστεύουμε πως θα το κάνει κιόλας ; Μήπως γιατί εμείς οι ίδιοι που τα δημιουργήσαμε είμαστε ανίκανοι να τα λύσουμε και ψάχνουμε τον ικανό ;

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 13/04/2010 13:35:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 13:37:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν είναι δουλειά του Θεού μας να λύσει τα προβλήματά μας και ούτε τα δικά μας προβλήματα είναι δικά του. Άλλα προβλήματα έχει ο Θεός μας, άλλα προβλήματα έχουμε εμείς. Αυτό το πράγμα που λες, δεν είναι ... πως να το πω ; αποποίηση των προσωπικών μας ευθυνών ; Γιατί αποποιήσε της προσωπικής σου ευθύνης για τα προβλήματά σου ; Εσύ, εμείς οι ίδιοι δεν τα δημιουργήσαμε τα προβλήματά μας ; Γιατί δηλ. να μας τα λύσει κάποιος άλλος, γιατί να μας τα λύσει ο Θεός μας και να μην τα λύσουμε εμείς οι ίδιοι που τα δημιουργήσαμε ; Βλέπεις λοιπόν τι τενεκέδες είμαστε εμείς οι άνθρωποι ; Δημιουργήσαμε προβλήματα, προβλήματα στις σχέσεις μας, στην κοινωνία μας, στον τρόπο ζωής μας κτλ, και τώρα ερχόμαστε και ζητάμε από τον Θεό μας να μας τα λύσει. Ή πιστεύουμε πως ο Θεός μας θα μας τα λύσει. Ωραίοι είμαστε ... εγώ αν ήμουνα Θεός, σε πληροφορώ, δεν θα έδινα δεκάρα για τα προβλήματα των ανθρώπων. :)

Ναι μέν είμαστε άξιοι της μοίρας,αλλά τουλάχιστον να μαθαίνουμε απο τα λάθη μας. Μόνο αυτό μπορούμε να κάνουμε έτσι ώστε να μήν επαναλαμβάνουμε άσχημες καταστάσεις.

Αρα ουσιαστικά η λύση όλων των προβλημάτων μας είναι η γνώση,και απ' ότι φένεται έρχεται αφού πρώτα πληγωθείς,άν βέβαια αναζητήσεις την αιτία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 13:45:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ήξερα κάποτε μια κοπέλα, φίλη μου, η οποία είχε χωρίσει μετά από 11 ολόκληρα χρόνια. Η κοπέλα αυτή, μετά από αυτόν τον χωρισμό, περιήλθε σε βαριά κατάθλιψη και κλείστηκε για 3 χρόνια στο σπίτι της. Ενώ εργαζόταν τα πρωϊνά, μόλις σχολούσε από την δουλειά της και πήγαινε στο σπίτι της, έπεφτε σε βαριά μελαγχολία, έκλεινε πόρτες και παράθυρα και κοιμόταν μέχρι το επόμενο πρωϊ που θα πήγαινε πάλι στην δουλειά της. Όταν τύχαινε και την έβλεπα στην δουλειά της, (δούλευε σε ένα μπουγατσατζίδικο) την ρωτούσα αστειευόμενος "Τι έγινε μωρό ; Κάνα νταλαβεράκι παίζει ;". Και μου απαντούσε "Δεν είναι θέλημα Θεού".

Και ρωτάω : Tι να σου κάνει ο Θεός αν εσύ πας στο σπίτι σου μετά την δουλειά, κλείνεις τα τηλέφωνα, κλείνεις πόρτες και παράθυρα και κοιμάσαι μέχρι το επόμενο πρωϊ ; Τι να σου κάνει ο έρ'μος ; Να σου φέρει άντρα ; Να σου βρει σύντροφο ; Ουρανοκατέβατο ; Μα ... και να ΘΕΛΕΙ Ο ΘΕΟΣ να σε βοηθήσει, εσύ, εμείς, του κλείνουμε την πόρτα. Δεν τον αφήνουμε! Έχουμε φτιάξει τέτοια συρματοπλέγματα τριγύρω μας, έχουμε βάλει τόσα ναρκοπέδια, που ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙ Ο ΘΕΟΣ να κάνει κάτι, δεν μπορεί ο φουκαράς.

Γι' αυτό και λένε κάποιοι πως ο Θεός σου χτυπάει την πόρτα χίλιες φορές την ημέρα, αλλά ... δεν βρίσκει κανέναν μέσα ...

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 13/04/2010 13:55:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 14:40:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve, η διδασκαλία υπάρχει. Κι όχι μόνο από τον Ιησού. Έχουμε τον Λόγο στα χέρια μας. Απλά, η ανοησία μας είναι τόσο μεγάλη που δεν κατανοούμε αυτήν την διδασκαλία, δεν της δίνουμε σάρκα και οστά, δεν την "ανασταίνουμε" αλλά την κρατάμε νεκρή, την συντηρούμε, την ταριχεύουμε σαν τις μούμιες. Είναι σωστό αυτό που λέει ο alex22. Κι αυτό είναι το λάθος μας.

Η δύναμη της διδασκαλίας του Ιησού, (ασχέτως αν υπήρξε, αν δεν υπήρξε, αν ήταν μαύρος, αν ήταν ψηλός, αν είχε μούσι, αν τον λέγανε Μανώλη, Γιώργο ή Μήτσο), η δύναμη του Λόγου, είναι ακριβώς ότι αυτός ο Λόγος μπορεί ακόμη και σήμερα να είναι ζωντανός. Πως όμως να είναι ζωντανός ; Αν φτάσει κάποιος στην ουσία του. Η ουσία του Λόγου είναι αναλλίωτη. Η προσωπικότητά του, ο χαρακτήρας του Λόγου, έχει αλλάξει. Γιατί έχουν αλλάξει οι κοινωνίες. Δεν σταυρώνουμε τους εγκληματίες. Τους "σταυρώνουμε" με άλλον τρόπο. Οι "σταυροί" μας, σήμερα, δεν είναι φτιαγμένοι από ξύλο αλλά από φτώχεια, από κοινωνική εξαθλίωση, από ασιτία, από μεταλλαγμένους ιούς, από δηλητηριασμένες ατμόσφαιρες και υδροφόρους ορίζοντες, από μόλυνση κ.ο.κ. Εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι "σταυρώνονται" καθημερινά σ' αυτούς τους "σταυρούς". Νέοι, γέροι, γυναίκες, μικρά παιδιά, μαύροι, άσπροι, κίτρινοι, Γιώργηδες, Μανώληδες, Κατίνες, Νικολέτες, Τζίμηδες, Γιαχβέδες, Μαχβέδες, Αβραάμηδες, Χριστιανοί, Εβραίοι, Μουσουλμάνοι, Βραχμάνοι, Ινδουϊστές, άθεοι, ένθεοι, πιστοί, άπιστοι, κ.ο.κ. ΌΛΟΙ ανεξαιρέτως.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 15:06:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve

Αξίζει τον κόπο, να τον πλησιάζουμε;


Αξίζει αν πλησιάσουμε τον Λόγο (την αλήθεια των Πραγμάτων), όχι το ποιος έδωσε αυτόν τον Λόγο. Όχι το πρόσωπο, όχι τον φέροντα τον Λόγο. Ο Λόγος μπορεί να προέρχεται από τον Βούδα, από τον Ιησού, από τον Ηράκλειτο, από εμένα, από εσένα, δεν έχει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ποιος φέρει τον Λόγο. Ο ίδιος ο Λόγος έχει αξία. Γιατί ο ίδιος ο Λόγος και η ουσία του Λόγου, δεν διαφέρει είτε τον πει ο Βούδας, είτε τον πει ο Ηράκλειτος, είτε τον πει ο Ιησούς. Γιατί, "Εν αρχή ήν ο Λόγος, και ο Λόγος ήν προς τον Θεόν και Θεός ήν ο Λόγος." Και Λόγος σημαίνει Αλήθεια. Αυτήν την σημασία έχει, κατά την γνώμη μου. Η αλήθεια, παραμένει αλήθεια ανεξαρτήτως ποιος σου την λέει. Την Αλήθεια μπορεί να την ακούσεις και από ένα παιδί. Μπορεί να μην είναι περιβεβλημένη με φωτοστέφανα, μπορεί να μην φοράει άμφια, μπορεί να μην κάνει μεγάλους σταυρούς. Όμως παραμένει Αλήθεια ... :) κι αυτό, δεν το αλλάζεις με τίποτε.


"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 15:23:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλα ρε φίλε zip, αφού λέμε οτι συμφωνούμε, τι δεν καταλαβαίνεις;Δεν υπάρχει εκπρόσωπος του Θεού, όλοι παιδιά του Θεού είμαστε και κανείς δεν έχει πτωτοκαθεδρία...
Κι εγώ λέω, όποιος έχει τον Λόγο εκφράζει τον Θεό κι οχι όποιος τον έχει κληρονομικά, ή με κατοχυρωμένα συμβόλαια....Αυτό,ξέρεις που να το ψάξεις;Το ορθόν, εννοώ...
Γιατί,δεν είναι θέμα, πόσο θα ψάξεις και που, αλλά και πόσο καθαρός εισαι κι εσύ,για να βρεις,ότι ψάχνεις...
Γιατί, υπάρχει αυτή η αδυσώπητη αλήθεια,οτι όλοι βρίσκουμε αυτό που ψάχνουμε...Σαν να το φτιάχνουμε εμείς...
Αλλά,θέλω να επισημάνω,ακόμη, ότι εξαρτάται, απο το τι ζητάμε και πόσο σαφείς και ειλικρινεις είμαστε σε αυτό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 15:30:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve

Αυτό,ξέρεις που να το ψάξεις;Το ορθόν, εννοώ...


Ξέρω.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 15:41:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Τρόπος τέλεσης της αδελφοποιΐας: Τις αρχαιότερες πληροφορίες για τον τρόπο τέλεσης του εθίμου μας τις δίνει ο Ηρόδοτος και συγκεκριμένα για τους Λυδούς και τους Σκύθες. Οι μεν Λυδοί χάραζαν και οι δυο οι ενδιαφερόμενοι τα μπράτσα τους με κοφτερό αντικείμενο και μετά ο καθένας έγλυφε το αίμα του άλλου. Οι Σκύθες χάραζαν κι αυτοί τα μπράτσα τους και το αίμα που έτρεχε το μάζευαν στο ίδιο δοχείο στο οποίο πρόσθεταν και κρασί. Το μείγμα αυτό το έπιναν οι ενδιαφερόμενοι. Με τον τρόπο αυτό πίστευαν πως ο δεσμός τους γινόταν πιο στέρεος. Πολλοί, για να αποδείξουν το μέγεθος της αδελφοσύνης τους, την ώρα που έπιναν το μείγμα έδιναν σχετικό όρκο, ακόμα και κατάρες και διάφορες άλλες μαγικές πράξεις τελούνταν με σκοπό η αδελφοσύνη τους να είναι ακόμα πιο στέρεα." από http://www.syrrako.gr/fila/192/192-3.htm

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 16:44:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναρρωτιόμαστε..."Ποιός ο χαρακτήρας του χριστινικού θεού.." , μα εκ των πραγμάτων (μιας και δεν τον βλέπουμε..) , προβάλλεται απο τα νοηματοδοτούμενα μέλη του...απο τους φερομένους ως "πιστούς" του...και τα έργα τους (συμπεριφορές και γενικότερες ενέργειές τους..)....

Ένα τέτοιο παράδειγμα -κοντά στ'αμέτρητα άλλα- ήταν και ο περίφημος Αυγουστίνος-μεγάλη μορφή...-....

Σύμφωνα με τον Αυγουστίνο , ο άνθρωπος είναι η κορωνίδα -κατα το ναυαρχίδα...- η ομοίωση του θεού -αν ήταν ετσι ο θεός και σαν καμπόσους ... ας το αφήσουμε καλύτερα...- και μπορεί -κατα τον θρησκευτικό πατέρα- να σκοτώνει και να δολοφονεί τον συνανθρωπό του , που "έχει κυριαρχήσει πάνω στην γή".
Ο άνθρωπος , όχι μόνο επιτρέπεται αλλα ΠΡΕΠΕΙ να σκοτώνει τους ομοίους του , είτε ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΡΟΣΤΑΖΕΙ Ο ΘΕΟΣ...-η πηγή της δικαιοσύνης-...είτε "ένας δίκαιος νόμος".

Έτσι επιτρέπεται ο θάνατος εκείνων που "με προτροπή του θεού" διεξάγουν πολέμους ή ως "φορείς της κρατικής εξουσίας" και τιμωρούν εγκληματίες με την θανατική ποινή.


Και όποιος λαμβάνει μέρος σε τέτοιες "θεάρεστες σφαγές" , δεν παραβιάζει την πέμπτη εντολή....όχι βέβαια , υπό προϋποθέσεις όλα επιτρέπονται...

Εμ! γιατί να την παραβιάζει , αφού και ο Γιαχβέ τα ίδια και πολύ χειρότερα δεν έκανε και πρόσταζε..???

Κανονισμός...!

...Η ειρήνη των αδίκων σε σύγκριση με την ειρήνη των δικαίων , δεν αξίζει καν να ονομάζεται ειρήνη...δηλώνει αβίαστα ο "Άγιος"...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 18:49:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καποια στιγμή,ομως, Εαρινέ, πρέπει να αποφασίσεις αν θα δηλώνεις, ευθέως,ότι άλλα καταλαβαινεις απο όσα γράφουν οι άλλοι, οπότε, καλύτερα να περιμένεις πριν τοποθετηθείς, ή, δεν ξέρεις να συμμετέχεις σε διάλογο και λειτουργείς, συναισθηματικά....
Λέμε εδώ και καιρό, ότι όλα όσα λέτε περί βιας απο χριστιανούς, δεν ειναι παρά υπερβολές, που δεν υπάρχει ιστορική και επιστημονική απόδειξη των,πλην περιπτώσεων, που ποσοστιαία,δεν μπορούσε να αποφευχθεί,σε μια ανθρώπινη κοινωνια...
Απο κει κι έπειτα, παραλλάζοντας την αλήθεια, τι μέλλον μπορεί να έχει κανεις;
Και φυσικά εννοώ εσάς, που πιστεύετε, ότι ότι έκανα οι άλλες θρησκείες, έκανε κι ο χριστιανισμός και δεν μπορειτε να δείτε την διαφορά.....
Δηλώνεις εμπαθής, όλη την ώρα, επειδή δεν έχεις επιχειρήματα...
Φίλε zip, άλλο η ρομαντική ατμόσφαιρα,άλλο η τελετή κι άλλο το νόημα....Φίλε μου, το να γλύφεις αίμα,απο αλλουνού πληγή,είναι τουλάχιστον πρωτόγονο....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 21:16:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα...., εσύ αυτά που πιστεύεις για το χριστιανισμό καλύπτονται ιστορικά ή επιστημονικά;;;

Τα λέει ο Ευσέβιος, ο μεγαλύτερος παραχαράκτης και μάγειρος της εκκλησιαστικής "ιστορίας".

Πόση παραπάνω βία ήθελες από "ιερή" εξέταση, σταυροφορίες, αυτοκρατορικά διατάγματα, τούρκικα φιρμάνια, που με τόσο ζήλο εφήρμοσαν οι άθλιοι, μισάνθρωποι ιεράρχες;;;

Αυτό είναι ποσοστό που δεν μπορείς να αποφύγεις σε μια κοινωνία;;;

Γνωρίζεις κάποια άλλη θρησκεία που να έπραξε χειρότερα στο όνομα του αρχηγού της;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 21:33:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν γνωριζω πάντως, καμία ανθρώπινη κοινωνία, που να της αξιζει κάτι καλό, οταν την υπέρτατη θυσία του Θεού, στο όνομα της αγάπης, προσπαθεί να την αμαυρώσει με πράξεις ανθρωπων, ίδιες με όλων μας...
Αυτόν,όμως,δεν μπορείτε να τον δείτε με τιποτε;Τόσο πολύ σας τυφλώνει το φώς Του;....
Γι Αυτόν, θα μιλήσεις καμιά φορά, διχως άλλων λέξεις, αλλά δικές σου;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 22:24:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

τρεχα...., εσύ αυτά που πιστεύεις για το χριστιανισμό καλύπτονται ιστορικά ή επιστημονικά;;;

Τα λέει ο Ευσέβιος, ο μεγαλύτερος παραχαράκτης και μάγειρος της εκκλησιαστικής "ιστορίας".

Πόση παραπάνω βία ήθελες από "ιερή" εξέταση, σταυροφορίες, αυτοκρατορικά διατάγματα, τούρκικα φιρμάνια, που με τόσο ζήλο εφήρμοσαν οι άθλιοι, μισάνθρωποι ιεράρχες;;;

Αυτό είναι ποσοστό που δεν μπορείς να αποφύγεις σε μια κοινωνία;;;

Γνωρίζεις κάποια άλλη θρησκεία που να έπραξε χειρότερα στο όνομα του αρχηγού της;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/


Ο "Ευ-σέβιος" ...άλλη αλεπού καμπίσια...

"Μεγάλος πατέρας"...περιέγραψε μάλιστα ο ίδιος την είσοδο του Κωνσταντίνου και μάλιστα με θαυμασμό...

Παρρουσιάστηκε στους επισκόπους , "σαν άγγελος θεού απο τον ουρανό , έλαμπε μές το αστραφτερό του ένδυμα , φωτισμένος στην πύρινη λάμψη της Πορφύρας και στολισμένος με χρυσό και πολύτιμους λίθους.

Τελικά και μολονότι εμφανίσθηκε ως κατηγορούμενος -Νίκαια- ....ενέδωσε στην αντίπαλη παράταξη του Αλέξανδρου και του Αθανάσιου.

Για να μην πούμε για τον συγκεγχυμένο όρο του "ομοούσιου"...της όμοιας ουσιας του ¨πατρός" και του "υιού" και που βασιζόταν στον τρόπο σκέψης του Ωριγένη...τελικά ο Κωνσταντίνος επέβαλε και υπαγόρευσε μάλιστα την οριστική διατύπωση του συμβόλου και μάλιστα ενώ πρίν τόσο οι επίσκοποι δεν το ενέκριναν αλλα είχε καταδικασθεί κιόλας απο την ανατολική εκκλησία ως "αιρετική" στην σύνοδο της Αντιόχειας το 268....

Τι να λέμε τώρα???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 22:27:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό λέω, Εαρινέ μου, δεν τολμάτε να μιλήσετε ποτέ γι Αυτόν....
Τουλάχιστον,σέβεστε Αυτόν....
Είναι αρκετό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 23:21:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα.... πάλι άρχισες τις κωλοτούμπες;;

ΔΕΝ... πρόσεξες αυτά περί τρόπων επιβολής της ασιατικής λαίλαπας, που σου έγραψα;;

Εσύ δεν έχεις άποψη γι' αυτά;;; Ούτε που τα έχεις ακούσει,ε;;;

Γι΄αυτόν που λες, έχω πει πολλές φορές την άποψή μου, αλλά δεν πειράζει, ρώτα με ό,τι θέλεις να μάθεις και θα σου πω.

Α... με δικά μου λόγια, έτσι;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 19 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy