ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ποιος ο χαρακτήρας του Χριστιανικού Θεού;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 19
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2010, 23:32:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ειλικρινά καλέ μου allzzaro, έχετε αυτή τη δημοκρατικότητα που ...σκοτώνει,αλλά,δεν καταλαβάινετε, ότι ειναι θέμα πολιτισμού και υποβάθμισης πολιτισμικού επιπέδου...Νομίζετε είναι μόδα.....

Γειά σου ρε Βαγγέλη αθάνατε.
Ενα αστειάκι δεν σηκώνεις..

Οταν λέω αθάνατε το εννοώ .. υπόψιν..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2010, 23:38:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Vasiliscm
Μα αυτό ακριβώς δίδαξε ο Γιαχβέ το μίσος την μισαλοδοξία και τις σφαγές των αμάχων. Διάβασε την Παλαιά Διαθήκη και ειδικότερο το Δευτερονόμιο και τον Ιησού του Ναυή να δεις πως ξεπάστρεψαν οι Εβραίοι με τν "βοήθεια" του Θεου τους όλους τους λαούς που κατοικούσαν στην περιοχή που αυτοί έλεγαν "Γη της επαγγελίας".
Τέτοιο μίσος και τέτοιες εθνοκαθάρσεις έχουν μείνει στην ιστορία !

Φίλε Vasiliscm , εδώ κάνεις ένα μεγάλο λάθος ! Οι Εβραίοι σκότωναν και εξολόθρευαν τους γύρω λαούς κατ’ εντολήν του Γιαχβέ δίχως μίσος . Ακόμα και τα μικρά παιδιά τα σκότωναν όχι για να εξαλείψουν τον λαό από προσώπου γης , αλλά για να μην μείνουν ορφανά . Άμα δεν με πιστεύεις ρώτησε και τους χριστιανούς του forum για να σου το επιβεβαιώσουν .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2010, 23:38:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λες επίσης europaie2:

quote:
Υπάρχει αντιστοιχία στα θαύματα? στην Ανάσταση νεκρών όπως του Λάζαρου για παράδειγμα? στη θεραπεία των λεπρών?
Είπε ποτέ ο Βούδας ότι ήταν Υιός Θεού?
Τα ίδια και για τον Ασκληπιό....πόσοι κώδικες υπάρχουν για τον Ασκληπιό? πόσοι κάνουν αναφορές σε αυτά τα γεγονότα? Ποιοι? και πότε χρονολογείται ο παλαιότερος κώδικας?

Ο χριστιανισμός αντιγράφει τους κατά πολύ αρχαιότερους Ελληνες Θεούς. Αντιγράφει τους θεούς της Ανατολής.
Κατα τ'άλλα οι κώδικες για τον Ασκληπειό μας μάραναν!

Απ'ότι κατάλαβες δεν μ'ενδιαφέρει ποιός θα πει καλύτερα το παραμύθι!

quote:
Η αντίστοιχη απάντηση για τον Χριστιανισμό βρίσκεται:
στους Ευαγγελιστές, σύγχρονους του Ιησού,
στους πρώτους πατέρες όπως ο Κλήμης ο Ρώμης μαθητής του Παύλου, μόλις δηλαδή λίγα χρόνια μετά τον Ιησού,
στους πρώτους απολογητές που έζησαν στις αρχές του 2ου αιώνα και που επρόκειτο για μορφωμένους ανθρώπους και πρώην εθνικούς οι οποίοι πέθαναν προκειμένου να υπερασπιστούν την πίστη τους όπως για παράδειγμα ο Έλληνας Ιουστίνος ,
στις εκατοντάδες επιστολές και γενικά σε περίπου 24.000 έγγραφα,
ενώ η συγγραφή των πρώτων γραπτών στοιχείων χρονολογείται μόλις λίγα χρόνια μετά τον Ιησού και τα αρχαιότερα αντίγραφα λίγα χρόνια μετά, προς τα τέλη του 1ου αιώνα.

Όλα αυτά βασίζονται σε 1 πηγή. Την Αγία Γραφή.

Όλα γράφτηκαν 250 χρόνια μετά τον Ιησού.
Σαν να λέμε σήμερα ότι η ιστορία της Επανάστασης του '21 να γραφτει το
2071 (κουράγιο 61 χρόνια μας μείνανε ώστε να συλλέξουμε "αντικειμενικά" στοιχεία από την Επανάσταση!!! )Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2010, 23:46:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Sesostris,

δεν κυριολεκτούσα. Εννοείται ότι οι Εβραίοι ξεπάστρευαν τους γύρω λαούς. Όμως στην Βίβλο αυτό φαίνεται να έγινε με την έγκριση και την βοήθεια του Γιαχβέ.
Με δεδομένο ότι δεν υπάρχει Θεός, ο Γιαχβέ ήταν ανακάλυψη του Εβραικού ιερατείου για να ελέγχει και να απομυζά το λαό τους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2010, 23:58:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το να εισαι αγράμματος δεν πειράζει,αγαπητέ Βασίλη,αλλά γιατί το κάνεις διαφήμιση,δεν μπορώ να καταλάβω;....
Βρε χρυσό μου αγόρι,τα βιβλια της Αγίας Γραφής,υπήρχαν, απο πριν, μετά τα 250 μ.Χ. τα συνέθεσαν σε ένα,δεν τα ξαναγράψαν......
Λίγη προσοχή...Εκτίθεσαι ανεπανόρθωτα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2010, 00:04:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το 400 τα συνέθεσαν, το 250 τα έγραψανΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2010, 00:17:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην μου πεις τώρα αγορι μου Βασίλη, ότι η Γέννεση, γράφτηκε 400 χρόνια πριν τον Χριστό, ή τη συγγραφή της Αγίας Γραφής....
Συνεχίζεις να εκτίθεσαι...Είναι κακό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2010, 16:04:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve:
«Τέτοια μπορώ να σου πω πολλά,αλλά, είσαι σίγουρος ότι αμφισβητείς την αιωνιότητα;»

Αμφισβητώ οτιδήποτε δεν είναι ξεκάθαρο και κινείται στη σφαίρα του αγνώστου. Ως θέσφατο δεν γίνεται να το δεχθούμε, ενδεχομένως ως μια απλή υπόθεση, ως πίστη με άλλα λόγια.

trexagireve:
«Όταν εσύ για δυο μήνες είσαι σε κώμα και βλεπεις και ζεις καταστάσεις,που δεν είναι φυσικές..»

Και που ξέρεις εσύ τι είναι φυσικό?

Πριν 200 χρόνια θεωρούσανε Θεϊκή ικανότητα το να μπορεί κάποιος να βλέπει τι γίνεται στην άκρη του κόσμου, ενώ σήμερα ένας δορυφόρος το κάνει για λίγα χρήματα. Πριν λίγα χρόνια οι άνθρωποι πίστευαν ότι μόνο ο Θεός θα είναι σε θέση να «δει» μια βαριά αρρωστεια, και σήμερα μια αξ.τομογραφία λύνει πάμπολλά ερωτήματα εντός λίγων ωρών, και πάει λέγοντας ο κατάλογος.

Εφόσον λοιπόν δεν γνωρίζεις την ίδια την φύση, πως μπορείς να ξέρεις τι είναι φυσικό και τι παρα-φυσικό?

trexagireve:
«Αυτοί οι άνθρωποι είναι άγγελοι Θεού,αν το δεις αλλοιώς...Νοιώθεις υπέροχα μαζί τους...»

Το ότι κάποιος έχει καλοσύνη και θετική ενέργεια, δεν σημαίνει και ότι είναι.....Άγγελος ή οτιδήποτε άλλο παράξενο!

trexagireve:
«Και βέβαια, μαθαίνουμε κι εμείς γι Αυτον, έτσι...Απο τον καλύτερο εαυτό μας...»

Για μένα είναι ξεκάθαρο ότι «βλέπεις» μέσα απο απλά πράγματα αυτά που θέλεις να δεις, αυτά που περιμένεις ότι πρέπει να είναι. Έχεις θέσει τον πήχη χαμηλά, κάτω απο τα όσα πρεσβεύει το δόγμα, και έτσι δίνεις πάντοτε την ερμηνεία που έχεις υιοθετήσει ως πραγματικά ενδεχόμενα.

Με άλλα λόγια, ζεις το όνειρο σου.

Κακό δεν είναι, ίσως. Ωστόσο μην περιμένεις να καταστεί γεγονός και απόδειξη...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2010, 16:29:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Ποιοι άλλοι έκαναν θαύματα?»

Οι θρησκείες ανά τους αιώνες είναι γεμάτες θαύματα και θαυμαστά έργα. Τα θαύματα π.χ. του Απολλώνιου του Τυανέα είχανε προκαλέσει μεγάλη εντύπωση στη Ρώμη, πριν εμφανιστούνε τα «θαύματα» του Ιησού, τα οποία συνάμα αγνοεί η ιστορία πλην των χριστιανών....

europaios2:
«Σε μία εποχή στην οποία οι άνθρωποι είχαν αρχίσει να καταλαβαίνουν το ψεύτικο του δωδεκάθεου και να απομακρύνονται από αυτό..»

Κανείς δεν «απομακρύνθηκε» απο το 12θεο, αλλά σταδιακά επιβλήθηκε η απομάκρυνση απο το 12θεο. Αυτά είναι γνωστά, ας μην κουράζουμε με τα ίδια και τα ίδια.

Όσο «κατάλαβαν» οι λαοί που εξισλαμίστηκαν πόσο ψεύτικος ήταν ο χριστιανισμός, άλλο τόσο «κατάλαβαν» και οι Εθνικοί την ιουδαϊκή ιστορία περί του Μεσσία που σηκώθηκε απο τον τάφο για να σώσει όσους δεν μπόρεσε να σώσει στην πατρίδα του....

Όλοι όμως, που είτε εκχριστιανίστηκαν ή εξισλαμίστηκαν, ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΟΥΝΕ ΤΟΥΣ ΔΙΩΓΜΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΟΝΟ.

europaios2:
«Ο Ιησούς δεν ήταν γίγαντας στην εποχή του παρά ένας θαυμαστός άνθρωπος.»

Αυτό το «λένε» μονάχα τα Ευαγγέλια, και τίποτε άλλο....

europaios2:
«Αυτό των διωγμών, που ενώ οι Ρωμαίοι έπιαναν τους χριστιανούς και τους έριχναν στο λάκκο των λεόντων, ή τους κάρφωναν σε πάσσαλο και τους άλειφαν με λάδι κάνοντάς τους πυρσούς για να φωτιστεί η Ρώμη, αυτοί όχι μόνο δεν εξαφανίστηκαν αλλά αυξήθηκαν!»

Αυτό δεν είναι «θαύμα», ΑΛΛΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΕΞΤΡΕΜΙΣΜΟΣ.

Όσο μπορούνε σήμερα να εξαφανίσουνε την Άλ Καϊντα τα όπλα και οι βομβαρδισμοί, όσο μπορούνε να εξαφανιστούνε οι άνθρωποι-βόμβες απο το Ιράκ, άλλο τόσο εξαφανίστηκαν και οι τότε πιστοί εκείνης της σέκτας.

Οι δυο μαύρες χήρες που πρόσφατα ανατινάχθηκαν στη Μόσχα, έχουνε ήδη «γεννήσει» είκοσι! Το πνευματικό δηλητήριο του Μονοθεϊσμού δυστυχώς για την ανθρωπότητα είναι σε θέση να φέρει τον άνθρωπο στο χειρότερο επίπεδο σκοταδισμού και επιρροής....

europaios2:
«Τότε εξήγησέ μου γιατί στην περιοχή που Τον σταύρωσαν, οι άνθρωποί της υποφέρουν ακόμη? Αυτοί δεν είναι που φώναζαν το αίμα Του σε εμάς και τα παιδιά μας?»

ΠΟΙΟΣ υποφέρει και δεν το πήραμε χαμπάρι??

Οι Εβραίοι έχουνε έν έτη 2010 την ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ, μπροστά τους υποκλίνεται η Αμερική και όχι στους «καλούς χριστιανούς».

Οι άνθρωποι της περιοχής εκείνης υποφέρουνε όμως (όχι οι Εβραίοι πάντως) όμως λόγω ακριβώς αυτής της Μονοθεϊστικής αθλιότητας, καθώς όλοι διεκδικούνε το....αλάθητο με την δική τους version της «αλήθειας»!

Το δε παραμύθι με το «το αίμα Του σε εμάς και τα παιδιά μας» μονάχα στα Ευαγγέλια έχει αξία, διότι ιστορικά ουδέποτε έχει αποδειχθεί.

Απλά, επειδή η χριστιανική σέκτα εξελίχθηκε ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΡΩΜΗ κάτι δεκαετίες ΜΕΤΑ ΤΑ ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΑ «ΓΕΓΟΝΟΤΑ», ο υπέυθυνος για την σταύρωση δεν μπορούσε φυσικά ποτέ να είναι η Ρώμη! Έτσι, ο υπεύθυνος έγινε ξαφνικά το εβραϊκο έθνος, το οποίο συνάμα αποτελούσε εχθρό της ιουδαιοχριστιανικής σέκτας αλλά και ήδη είχε βρεθεί σε δυνή θέση για την Ρώμη λόφω της εξέγερσης τους κατα των Ρωμαίων, η οποία και κατέληξε με καταστροφή της Ιερουσαλήμ.

Όλα τα άλλα, είναι ιστορικές ανοησίες των χριστιανών.

europaios2:
«Η σταύρωση δεν είναι παρά η επαλήθευση των γραφών.»

Μπούρδες.

Πουθενά δεν ομιλεί η Πεντάτευχος για δήθεν σταύρωση του Μεσσία υπό την μορφή.....θεανθρώπου! Ο Θεός της Πεντατεύχου ούτε ενσαρκώνεται ούτε και σταυρώνεται.

Αυτά είναι παραμύθια των χριστιανών, μετά θάνατον του οποιουδήποτε φουκαρά λέγονταν ή όχι Ιησούς...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2010, 19:16:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Schwabe, η αιωνιότητα, είναι ένα θέμα, που μπορούμε να συζητήσουμε, εφόσον οριοθετήσουμε, ώστε να μπορούμε να μιλάμε για σχετικές με αυτήν έννοιες και συμπεράσματα...
Αιωνιότητα, λοιπόν, με την αφθαρσία που δίνει η διαρκής ζωη, το πνεύμα, που εξελίσσεται και δεν μπορεί να χαθεί,αλλά, οδεύει σε μια άλλη διάσταση του χρόνου, μέσω της εξέλιξης του αυτής....Αιωνιότητα ύπαρξης, ζωής...
Στο θέμα του φυσικου, έχεις δίκιο,εγώ δεν το διευκρίνισα για το παράδειγμα μου...Εννοώ, όταν ένα άτομο αγράμματο,καταλαβαίνει ξένες γλώσσες,π.χ., όπως ξέρω απο συγκεκριμένο παράδειγμα,που έλεγα,δίχως να τις έχει μάθει..Όταν διαβάζεις τις σκέψεις των άλλων, κινεισαι με άλλη έννοια του χώρου,μετακινούμενος σε κοντινές περιοχές, διχως εμποδια,οπως τοίχοι , απο όπου ειναι εγκλωβισμένο το σώμα σου....Κι αυτά,απο άτομο, που έχει μειωμένη, πλέον, μετά το ατύχημα, αντίληψη, αλλά θυμάται τι έγινε...Δεν μιλάω θεωρητικά,έχω παραδείγματα ζωντανά, που με βοηθούν να καταλάβω...
Μιλάμε για άνθρωπο, που έπεσε απο 20 μέτρα ψηλά, με το κεφάλι και όχι απλά έζησε και περπατάει,αλλά, ειναι διαφορετικός απο πρίν, όπως κι αν ακούγεται αυτό...Π.χ. αμφιδέξιος, ενώ ήταν αριστερόχειρας...
Άγγελος, φιλε μου, ειναι μια έννοια παραμυθένια, που ζούμε με ορισμένους ανθρώπους, κάποιες φορές ετη ζωή μας,στιγμές που είναι ιδιαίτερες για μας και έχουν αξία...Τότε θυμόμαστε ανθρώπους, αλλά και λέξεις...Μια κουβέντα, ένας λογος, μια πράξη, που τα αλλάζουν όλα... Τότε, βλέπουμε αλλοιώς αυτά τα άτομα και άσχετα απο το ποσο καιρό τα βλέπουμε έτσι, μας κάνει και είμαστε καλύτερα....Υπάρχει θετικότητα....
Όσον αφορά το..όνειρο να στο..εξηγήσω....
Έχω πολύ υψηλούς στόχους, πιστεύω στον άνθρωπο θεό, όχι στο ανθρωπάκι που είμαστε σήμερα...Δίχως αισθηματικές αποχρώσεις, βλέπω ότι αυτή είναι η πορεία του ανθρώπου, μέσα απο την έως τώρα εξέλιξη του..Δείχνει που πάει...
Κι είμαι ιχνηλάτης, απο παιδί....
Ακολουθάω καλά κάποιον ή κάτι,δεν μου ξεφεύγει με τίποτε....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2010, 19:48:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2:
«Τότε εξήγησέ μου γιατί στην περιοχή που Τον σταύρωσαν, οι άνθρωποί της υποφέρουν ακόμη? Αυτοί δεν είναι που φώναζαν το αίμα Του σε εμάς και τα παιδιά μας?»

Αυτό άστο φίλε Νώντα.
Ειδικά αυτή η περιοχή εχει ποτιστεί με τόσο αίμα χιλιάδες χρόνια τώρα. Τι Εβραίοι τι Βαβυλώνιοι τι Σουμέριοι, τι Μουσουλμάνοι, τι Σταυροφόροι μέχρι και σήμερα. Μέχρι και σήμερα δεν σταμάτησε να χύνεται τόσο αίμα.
Αυτά που υποστηρίζεις βέβαια είναι αντιχριστιανικά, να το ξέρεις αυτό.
Ποτέ ο Ιησούς δεν θα εκδικείτο. Ποτέ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2010, 20:22:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να τελειώνει πάντως, κάποια στιγμή αυτο το θέμα, ο Χριστός σταυρωθηκε για όλους μας...Δεν υπάρχει θέμα εκδίκησης, όταν ήρθε για να μας σώσει....
Και αυτό που δεν καταλαβαίνω, αλλά υποβόσκει σε καποιους εδώ μέσα, είναι ότι ο ιχριστιανοί,δεν ειναι χριστιανοι.....
Και ποιός το κρίνει βρε ,παιδιά;Χριστιανός, ή άλλου δόγματος άνθρωπος;Γιατι,αν ήταν χριστιανός, θα ήξερε το "μην κρινεις ή να μην κριθείς".......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2010, 21:40:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για να τελειώνει πάντως, κάποια στιγμή αυτο το θέμα, ο Χριστός σταυρωθηκε για όλους μας...Δεν υπάρχει θέμα εκδίκησης, όταν ήρθε για να μας σώσει....


Δεν υπάρχει θέμα εκδίκησης?
Τότε γιατί ο ευρωπαίος λέει ``Τότε εξήγησέ μου γιατί στην περιοχή που Τον σταύρωσαν, οι άνθρωποί της υποφέρουν ακόμη? Αυτοί δεν είναι που φώναζαν το αίμα Του σε εμάς και τα παιδιά μας?``

Το κατάλαβες αυτό που λέει ο ευρωπαίος?
Εννοεί οτι οι άνθρωποι της περιοχής υποφέρουν για το λόγο που αναφέρει.
Ποιός εκδικείται λοιπόν αυτούς τους ανθρώπους που λέει ο ευρωπαίος.
Ο Γιαχβέ ή ο Ιησούς?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2010, 21:46:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και αυτό που δεν καταλαβαίνω, αλλά υποβόσκει σε καποιους εδώ μέσα, είναι ότι ο ιχριστιανοί,δεν ειναι χριστιανοι.....

Δεν υποβόσκει..
Εγώ προσωπικά το λέω ευθέως.
Χριστιανός που ικανοποιείται και δικαιολογεί τη βία δεν είναι Χριστιανός.
Αυτή είναι και η βασική διδασκαλία του Ιησού.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2010, 00:22:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πολύ ενδιαφέρουσα άποψη φίλε allzzaro,

Εάν έχεις δίκιο τότε μας μένουν ελάχιστοι Χριστιανοί εδώ μέσα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2010, 12:29:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
allzzaro μου δεν πρόκειται για εκδίκηση του Ιησού και ούτε βγαίνει κάποιο τέτοιο συμπέρασμα από την φράση που σε ξενίζει.
Π.χ. κτυπάς τον τοίχο με όλη σου την δύναμη, εάν σπάσεις τα δάκτυλά σου φταίει ο τοίχος για την φύση του ή εσύ που κτυπούσες τα χέρια σου επάνω του?

Και, η βασική διδασκαλία του Ιησού είναι «Αγαπάτε Αλλήλους» το οποίο δεν έχει ως έκφραση το ίδιο αποτέλεσμα στον άνθρωπο με αυτό που έγραψες περί βίας.

Επιπλέον, εάν μου επιτρέπεις,
εάν αλληλεπιδράσεις με την βία, το μίσος, την ζήλια, τους άσχημους χαρακτηρισμούς κλπ κλπ μην έχεις καμία αμφιβολία ότι θα λερωθείς. Εάν εσύ έχεις αρκετό καθαρό νερό και μπορείς να πλυθείς έχει καλώς, εάν δεν έχεις καλό είναι να κρατάς σε απόσταση όσους προσπαθούν να σε λερώσουν. Βεβαίως αυτό το επισημαίνω λόγω των δικών σου δηλώσεων περί συμφωνίας με την διδασκαλία του Ιησού διότι στην πραγματικότητα δεν μου πέφτει λόγος.


Γειά σου trexagirevako. Διάβασα το μήνυμά σου περί ανάστασης Θεού αλλά ήδη έχετε αρκετά σοβαρά θέματα που εξετάζετε ας μην βάλουμε ένα ακόμα και μάλιστα τόσο δύσκολο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2010, 12:47:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χριστός Ανέστη, αγαπητή μου pyramid, μπορούμε να το λέμε ακόμη φαντάζομαι, ασχέτως, ποιοί μας εγκρινουν ως χριστιανοί, ενώ οι ίδιοι αυτοχρίζονται ότι θέλουν,αλλά,αν τη βία των ανθρώπων, την χρεώνουμε στον Θεό και την ανικανότητα μας, να γίνουμε άγγελοι,οπως είμαστε, ο ένας προς τον άλλο,την κάνουμε σημάια για να καταδικάσουμε τους άλλους, μάλλον είναι απλά μια φτηνή δικαιολογία....
Φίλε μου allzzaro, το ξαναλεω, έκαστος τον κόρφο του ας ξύνει, όσο για τη γνώμη που έχουμε για τον Θεό, έ, άσε να την έχουμε, μην έιναι κι αυτή δική σου....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2010, 19:36:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
pyramid
quote:
allzzaro μου δεν πρόκειται για εκδίκηση του Ιησού και ούτε βγαίνει κάποιο τέτοιο συμπέρασμα από την φράση που σε ξενίζει.

Γειά σου γλυκιά μου pyramid.
Εδώ ο ευρωπαίος μιλά για εκδίκηση ή για κατάρα..!!
Κάποιος ευθύνεται για αυτή την κατάρα.
Ποιός..?
Σίγουρα ούτε εκδίκηση υπάρχει ούτε κατάρα.
Ο τρόπος σκέψης ο τρόπος που αντιλαμβάνεται ο ευρωπαίος τα πράγματα ομως είναι αυτό που με ξενίζει.

quote:
Επιπλέον, εάν μου επιτρέπεις,
εάν αλληλεπιδράσεις με την βία, το μίσος, την ζήλια, τους άσχημους χαρακτηρισμούς κλπ κλπ μην έχεις καμία αμφιβολία ότι θα λερωθείς.

Εάν ήθελες να γίνεις αρκετά πιο σαφής γιατί με ενδιαφέρει προσωπικά το θέμα. Θα ήθελα τη γνώμη σου...

Edited by - allzzaro on 07/04/2010 19:49:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2010, 19:39:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχαγυρευε
quote:
Φίλε μου allzzaro, το ξαναλεω, έκαστος τον κόρφο του ας ξύνει, όσο για τη γνώμη που έχουμε για τον Θεό, έ, άσε να την έχουμε, μην έιναι κι αυτή δική σου....

Συμφωνώ ρε όμορφε..
Εσύ ομως θα μας αφήσεις να έχουμε και εμείς την δική μας γνώμη?
Γιατί αυτό ακριβώς κάνεις.
Δεν αφήνεις τον αλλον οχι απλά να εκφράσει τη γνώμη του αλλά προσπαθείς να του επιβάλλεις και τη δική σου.
Εκτός αυτού οταν ο αλλος λέει τη γνώμη του το εκλαμβάνεις ως απειλή.
Η γνώμη σου φίλε τρεχαγύρευε είναι σεβαστή. Αυτό το έχω διατυπώσει χιλιάδες φορές μέσα εδώ.
Eσύ δέχεσαι τη δική μου γνώμη που έχω για το Θεό.
Οχι..!!
Τι μου τσαμπουνάς λοιπόν..

Edited by - allzzaro on 07/04/2010 20:14:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2010, 21:50:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μέχρι τώρα,φιλε allzzaro, δεν έχω κατηγορήσει την θρησκεια σου,για τίποτε γιατί δεν την ξέρω.,..Λέω, εσύ μας δινεις το δικαίωμα να πιστεύουμε ότι θέλουμε,οπως εσείς;
Ή δεν εχουμε όλοι το ίδιο δικαίωμα;...
Αλλά,ρε φιλε, ο Θεός, δεν είναι άνθρωπος και μόνο σε αυτό διαφωνούμε....
Άσε το πόσο χριστιανοί ειμαστε εμείς, να το κρίνει κανένας ....χριστιανός...
Και υπαρχουν αρκετοι, που έχουν κρίνει και έχουμε γνώση αυτών των θέσεων τους, θετικών και αρνητικών...
Επ αυτού,καλά θα ήταν να συζητάμε επι των θεμάτων κι όχι για το πόσο οπαδοί είναι οι μεν και οι δε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2010, 22:17:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άσε το πόσο χριστιανοί ειμαστε εμείς, να το κρίνει κανένας ....χριστιανός...


Ολοι αυτοί που σε κρίνουν και σε κατακρίνουν εδώ μέσα είναι Χριστιανοί. Βαπτισμένοι Χριστιανοί..
Και δεν είναι ούκ ολίγοι, είναι στην πλειοψηφία τους τα περισσότερα μέλη που συζητούν.
Αυτό θα πρέπει να σε βάλει σε σοβαρές σκέψεις οχι μόνο για τα πιστεύω σου αλλά και για την ολη συμπεριφορά σου.
Χριστιανός κατ` εμέ φίλε μου που επικροτεί πράξεις βίας, και που επιδίδεται σε ύβρεις και σε φραστικές αντεκδικήσεις δεν συνάδει με τη διδασκαλία του Ιησού.
Εαν μου αποδείξεις οτι εσύ δεν ανήκεις στην παραπάνω κατηγορία θα παραδεχθώ οτι είσαι Χριστιανός.Εγώ εχω να σου παραθέσω χιλιάδες αποδείξεις οτι ανήκεις στην παραπάνω κατηγορία.
Δεν είναι δε τυχαίο οτι κάθε μέλος που συνομιλεί μαζί σου έρχεται σε φραστικές αντιπαραθέσεις.

Τον Χριστιανό trexagireve δεν τον κάνει ούτε η Βίβλος, ούτε το βάπτισμα,ούτε ο Γιαχβέ ούτε το καύχημα.. Χριστιανό τον κάνουν οι πράξεις του και οι σκέψεις του.

Edited by - allzzaro on 07/04/2010 22:28:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2010, 23:23:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ κα πολλά πολλά χρόνια,αγαπητέ μου allzzaro, πιστεύω, ότι οι πράξεις ειναι που δειχνουν ποιός ειναι ο καθένας κι όχι τα λόγια του,γι αυτό και εδώ συζητάμε...Πέραν αυτού, φίλε μου, λυπάμαι που στο λέω, αλλά δεν...βλέπεις καλά..Και κρίμας,δηλαδής, όχι τίποτε άλλο....Περί ορέξεως, σπανακοτυρόπιτα....
Απο κει κι έπειτα, κάποτε, πρέπει να πάψετε να πιστεύετε, ότι αποτελείτε τους κριτές των άλλων, όχι οταν εσείς κρίνεστε το ίδιο και ο ελευθεριασμός των θέσεων σας, περιλαμβάνει τα πάντα....
Αλλά, πιο πολύ μου αρέσει, που νοιώθετε, εξελιγμένοι ...χριστιανοί...
Πως λέμε, εξελιγμένος πίθηκος...Σαν αυτούς που δεν υπήρξαν...
Απο κει κι έπειτα, φιλε μου, άστον τον καημένο τον χριστιανό,
να ειναι αυτός που θέλει...
Δεν φτάνει οσα άλλα χαλάσατε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2010, 23:28:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Vasiliscm:
Θα συμφωνούσα ευχαρίστως μαζί σου αλλά η παγκόσμια ιστορία μας διδάσκει ότι εθνοκαθάρσεις και άδικοι πόλεμοι διεξάγονται και σήμερα. Άρα δεν υπάρχει καμια δικαιολογία για τον πολεμιστή θεό και τις σφαγές του αλλά και τις εθνοκαθάρσεις του.
Στον τελευταίο πόλεμο οι Αμερικάνοι κατανικούν τους Ιρακινούς και με τον υιό Μπους ως νέο Ιησού του Ναυή, αποδεικνύουν την ανωτερότητα της Θρησκείας τους. Οι φωνές που καθοδήγησαν τον υιό Μπους να κατασφάξει τους Ιρακινούς μην αμφιβάλλεις ότι ήταν οι φωνές του Θεού του.
Η ιστορία επαναλαμβάνεται.
Συν τοις άλλοις ο Θεός των Εβραίων και Χριστιανών ελέγχεται για την "ηθική" του.

Δε διαφωνώ.
O Μπους φανερά είχε πει "με τη βοήθεα του Θεού".
Επίσημα ο Μπους είναι χριστιανός, ανεπίσημα δε γνωρίζω....μπορεί να νομίζει ότι όντος είναι, αν και δεν τον έχω για τόσο αφελή.
Θα χρεωθεί λοιπόν ο χριστιανισμός τις σφαγές του?
Θα χρεωθεί ο Θεός των χριστιανών τις όποιες σφαγές, στα πλαίσια των πολέμων μεταξύ γειτονικών λαών, είτε τις έκανε ο Ιησούς του Ναυή είτε κάποιος άλλος?
quote:
Vasiliscm:
Έχω διαβάσει την Καινή Διαθήκη. Γνωρίζω την αγωνία του Ιησού να "δικαιώσει" τις γραφές.
Γνωρίζω επίσης την απαράδεκτη ισοπεδωτική ηθική του Ιησού (αν και εδώ έχει βάλει το χεράκι του ο Παύλος) να έλθει ως Μεσσίας για να Σταυρωθεί για τις αμαρτίες τους (των Εβραίων προφανώς). Ήρθε και θεώρησε ως το απλούστατο δεδομένο του κόσμου ότι όλοι έχουν αμαρτίες !
Ακόμη και σήμερα αυτό πιστεύουν οι "αρχηγοί" της Θρησκείας.

Ο Ιησούς τη μόνη αγωνία που είχε ήταν λίγο πριν τον συλλάβουν....γιατί όπως και να το κάνουμε όσο σκληρόπετσος και εάν είσαι όταν γνωρίζεις τι κακό σε περιμένει θες δε θες θα νιώσεις αγωνία!
-Μα ποιος τότε δεν είχε αμαρτία?....και γιατί να μην είχε στο κάτω κάτω?
Να στο πω διαφορετικά, όταν τότε υπήρχε και λατρευόταν ο Θεός του πολέμου! (ο Άρης), για ποιο λόγο ο τότε άνθρωπος να αισθάνεται ότι έκανε κάτι κακό όταν προέβαινε με μεγάλη ευκολία σε πολέμους ή άλλες εγκληματικές ενέργειες εντός ορίων του τότε κράτους?
Γιατί να αισθανόταν άσχημα όταν μοίχευε?.....όταν ο πρώτος διδάξας ήταν ο Θεός του ο Δίας?.....γιατί να αισθανόταν άσχημα αν ερωτοτροπούσε με την αδελφή του ή τις ανιψιές του όταν ο πρώτος διδάξας ήταν ο ίδιος του ο θεός ο Δίας? κ.λ.π. για να μην πλατειάσω κι άλλο.
Ο τότε λοιπόν άνθρωπος εκ των πραγμάτων ήταν ανήθικος! Να λοιπόν γιατί ήρθε ο Ιησούς!
Και δεν ήρθε μόνο για τους Εβραίους! ήρθε για όλον τον κόσμο, αν και ο ίδιος βέβαια δήλωσε ότι θα τον αποδεχτούν από όλους τους λαούς, εκτός από τους Εβραίους!, όπως κι έγινε!
quote:
Vasiliscm:
Επειδή το γλυκό δεν δένει με τις γενικές και αόριστες αμαρτίες, οι άνθρωποι χρεώθηκαν το προπατορικό αμάρτημα!!! (Ναι !! την ιστορία με το μήλο και την Εύα που εξεδιώχθησαν από τον Παράδεισο και που υποτίθεται ότι είναι συμβολική!)
Ήλθε να μας σώσει από το αμάρτημα των προ-προ-προ-(βάλτε όσα θέλετε)-παππούδων μας!!
Έτσι είναι ο Χριστιανισμός σκοτώνεις εσύ ; Θα πληρώνουν όλες οι γενεές μετά από σένα !! Θα πληρώνουν τα παιδιά σου, τα εγγόνια σου, τα δισσέγγονά σου κ.ο.κ.
Αυτή είναι η Χριστιανική Ηθική που διαπνέει την Καινή Διαθήκη φίλοι μου!

Η ιστορία σαφώς και είναι συμβολική. Το τι ακριβώς συνέβη με τους πρωτόπλαστους πριν αυτοί εκπέσουν μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε και δεν έχει και νόημα βέβαια.
Στον χριστιανισμό η πληρωμή έρχεται με τον θάνατο.
Είναι όμως παρατηρημένο ότι «αμαρτίες γονέων παιδεύουσι τέκνα»! Το κατά πόσο αυτό οφείλεται σε Θεία Δίκη ή απλά σε πνευματικούς κανόνες που υπάρχουν αλλά δεν γνωρίζουμε πως ακριβώς λειτουργούν, προσωπικά δε μπορώ να ξέρω.
Ξέρω όμως από πολλές ιστορίες που γνωρίζω καλά και όπου παιδιά ή εγγόνια έχουν βιώσει πολύ άσχημες καταστάσεις και κατά σύμπτωση οι γονείς τους ή ο ένας εκ των δύο είχε πολύ ανήθικο βίο, όπως για παράδειγμα δολοφονίες.
Δε γνωρίζω βέβαια εάν επρόκειτο για καθαρά συμπτώσεις ή όχι! αλλά είναι όντως αξιοπρόσεκτα γεγονότα!

-Στην Καινή Διαθήκη πουθενά όμως δεν διαπνέεται αυτό που ισχυρίζεσαι, εάν όμως κάπου το λέει και δεν το έχω παρατηρήσει, ας μου το θυμίσεις!

quote:
Vasiliscm:
Δεν υπάρχουν πηγές φίλε μου όλες είναι μαγειρεμένες, ανακατεμένες, ξεκαθαρισμένες από τους Παπάδες και γεμάτες αντιφάσεις.
Όσον αφορά στα χωρία, είναι προφανές ότι δεν γράφτηκαν όλα 250 χρόνια μετά! Κάποιες φράσεις, ακόμη και η προφορική παράδοση βοήθησαν ώστε να στηθεί όλο αυτό το "μονολιθικό" οικοδόμημα.

Η αλήθεια είναι μια ότι η πηγές είναι 1 !!!

Απίστευτο ! Καταλήγουμε πάλι στα 150 μέλη του ΠΑΣΟΚ! Ψηφίζουν όλοι ΠΑΣΟΚ.



Αγαπητέ μου ανέφερα συγκεκριμένα παραδείγματα και όχι γενικόλογα! Εσύ τα θεωρείς όλα κατασκευάσματα, οι επιστολές όμως και τα εδάφια υπάρχουν και δεν μπορεί κανείς να τα αμφισβητήσει!

quote:
Vasiliscm:
Όχι φίλε μου δεν με ενδιαφέρει εάν εσύ είσαι αιρετικός. Με ενδιαφέρει τι πιστεύει η Θρησκεία του Χριστιανισμού.
Η εξήγησή της, η ηθική της, το πιστεύω της είναι ότι ο Ιησούς ήλθε να Σταυρωθεί για τις αμαρτίες μας, ήλθε να δικαιώσει τις γραφές (αμάν αγχος με τις γραφές-τον ανέβασαν σε γαιδούρια, πήγαν στα καλά καθούμενα στην Βηθλεέμ να τον ξεγεννήσουν κ.ο.κ.) και πάνω απ' όλα να μας κάνει να μετανοήσουμε για τις αμαρτίες μας ΜΕ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΗ ΑΜΑΡΤΙΑ ΟΛΩΝ το προπατορικό αμάρτημα.(Βλ. Επ. προς Ρωμαίους)

Το οικοδόμημα της Θρησκείας σου είναι ανήθικο και σαθρό. Στηρίζεται στο δεδομένο ότι είμαστε αμαρτολοί και μάλιστα κυρίως λόγω του προπατορικού αμαρτήματος.

Εάν πραγματικά δίνεις άλλο νόημα στην Σταύρωση του Ιησού μπορείς να φτιάξεις την δική σου αίρεση.



Ο ίδιος ο Ιησούς λέει: "o πιστεύων εις εμέ, καν αποθάνη, ζήσεται και πας ο ζων και πσιτεύων εις εμέ ού μή αποθάνη εις τον αιώνα"
Διαβάζω λοιπόν με προσοχή τη διδασκαλία του Ιησούς και συμπεραίνω ακριβώς αυτά που συμπέραναν και οι Πατέρες της εκκλησίας όπως ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος για παράδειγμα.
Αν λοιπόν εσύ με θεωρείς αιρετικό! τότε όλοι οι Ορθόδοξοι είμαστε αιρετικοί!

quote:
Vasiliscm:
Αυτό είναι όντως το δια ταύτα της Θρησκείας. Βλέπει να λιγοστεύει ο χώρος του υπερφυσικού, κι όλα αυτά λόγω της "καταραμένης" της επιστήμης. Σε λίγο δεν θ' αφήσουν τίποτα στην σφαίρα της φαντασίας.
Να ήξερες μόνον πόσες φορές η εκκλησία είπε "ποτέ δεν πρόκειται ο άνθρωπος να εξηγήσει......."

Για να μην επαναλαμβάνω, μέχρι πριν 150 χρόνια δεν υπήρχε καν εξήγηση της καταγωγής των ειδών στον πλανήτη μας.
Ξέρεις πόσο χώρο είχε μέχρι τότε η Θρησκεία; Άπειρον!!



Ο χώρος του υπερφυσικού εστιάζεται στα προφητικά όνειρα και στο πνεύμα. Θα χαρώ λοιπόν πολύ να μου τα εξηγήσει η επιστήμη ώστε να έχω και μέτρο σύγκρισης με τη θρησκεία....μέχρι τότε όμως δεν ξέρω να θα ζούμε για να τα λέμε.....
Συνεχίζεται.....


ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

"Θεριά οι ανθρώποι δεν μπορούν το φως να το σηκώσουν.
Δεν ειν' αλήθεια ποιο χρυσή σαν την αλήθεια της σιωπής.
Χίλιες φορές να γεννηθείς,
τόσες θα σε σταυρώσουν."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2010, 23:38:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν βλέπω καλά?
Δηλαδή θές να πείς οτι ο χαρακτήρας σου δεν συνάδει με τα λόγια που λές εδώ μέσα ούτε τα λόγια σου συνάδουν με τις πράξεις σου?

Μπορεί φίλε μου και στο εύχομαι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2010, 23:54:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχήν, δεν πιστευω,ότι είμαι λιγοτερο ευγενικός, απο ότι μου προσάπτεις,φίλε μου allzzaro και αν με ήξερες, θα το καταλάβαινες....
Πέραν αυτού, μεινε μια φορά και στο άν αλλάξετε κι εσεις, μπας και κανουμε διάλογο, επι της ουσίας...
Όσο για λόγια και πράξεις, έ, όλοι το ξέρουν, δεν ειναι νέο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2010, 00:59:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δε διαφωνώ.
O Μπους φανερά είχε πει "με τη βοήθεα του Θεού".
Επίσημα ο Μπους είναι χριστιανός, ανεπίσημα δε γνωρίζω....μπορεί να νομίζει ότι όντος είναι, αν και δεν τον έχω για τόσο αφελή.
Θα χρεωθεί λοιπόν ο χριστιανισμός τις σφαγές του?
Θα χρεωθεί ο Θεός των χριστιανών τις όποιες σφαγές, στα πλαίσια των πολέμων μεταξύ γειτονικών λαών, είτε τις έκανε ο Ιησούς του Ναυή είτε κάποιος άλλος?

Μα η Παλαιά Διαθήκη υιοθετεί τις σφαγές των Εβραίων υπό την καθοδήγηση του Γιαχβέ (του Θεού των Εβραίων και των Χριστιανών).
Η Παλαιά Διαθήκη επικροτεί και δίνει διαδακτικό χαρακτήρα σ'αυτές τις σφαγές. Τις δικαιολογεί ως απαραίτητες ενέργειες για να τιμωρηθούν οι άλλοι λαοί με τους διαφορετικούς Θεούς τους!
Είναι προφανές ότι με τα ίδια μέτρα η Παλαιά Διαθήκη θα δεχόταν και τις σφαγές του Μπους.
Και ναι θα χρεωθεί ο Χριστιανισμός με τις σφαγές του Μπους, διότι προκύπτουν από την Ηθική της Παλαιάς αλλά και της Καινής Διαθήκης. Της Παλαιάς είναι προφανές και δεν χρήζει περαιτέρω ανάλυσης.
Η Ηθική της Καινής Διαθήκης είναι επίσης απαράδεκτη.

1.Θεωρεί (η ΚΔ) ότι όλοι έχουν αμαρτίες (ισοπέδωση των πάντων)
2.Θεωρεί (η ΚΔ) ότι όλοι ευθύνονται για το προπατορικό αμάρτημα.
3.Ο Ιησούς λέει ότι όποιος δεν είναι μαζί μου είναι εναντίον μου. (Έλλειψη κουλτούρας, πολεμοχαρές, πολωτικό και μη λογικό)
4.Ο Ιησούς λέει ότι θα χρειαστεί να εγκαταλείψετε τις οικογενειές σας για αυτόν !! (ανατριχιαστικά ανήθικο, ποταπό και γελοίο)
5.Θεωρεί (η ΚΔ) ότι οι εθνικοί και οι έλληνες είναι δεύτερης κατηγορίας μιάσματα και σαν τέτοιους τους αντιμετωπίζει (χαρακτηριστικός είναι ο διάλογος του Ιησού με την ελληνίδα που διαμαρτυρήθηκε επειδή αυτός δεν άφηνε το παιδί της να φάει απ' τα ψίχουλα που έπεσαν κάτω!!)

quote:
Ο Ιησούς τη μόνη αγωνία που είχε ήταν λίγο πριν τον συλλάβουν....γιατί όπως και να το κάνουμε όσο σκληρόπετσος και εάν είσαι όταν γνωρίζεις τι κακό σε περιμένει θες δε θες θα νιώσεις αγωνία!

Πόσο μεγάλη αγωνία μπορεί να νιώσει ένας θεός που θα βασανιστεί, θα πεθάνει και θα αναστηθεί ΚΑΙ το ξέρει;
Που ως Θεός δεν νιώθει πόνο ;

Άλλη μια απόδειξη για την ποταπή ηθική που διαπνέει την Καινή Διαθήκη. Δεν δικαιούσαι να γνωρίζεις κάτι να έχεις την "θεϊκή" ασυλία στον πόνο και τα βασανιστήρια και να προσποιείσαι ότι υποφέρεις.
Είναι ανήθικο.
Διδάσκει την απάτη. Γνώριζε λοιπόν ο Ιησούς και έπαιζε θέατρο.

Βέβαια υπάρχει και το σενάριο που λέει ότι δεν γνώριζε !! ότι υπέφερε!
Εδώ όμως κάτι δεν πάει καλά!!! Είναι αυτός ο ένας εκ των τριών υποστάσεων του Θεού (Πατήρ-υιός-άγιο πνεύμα) και δεν γνωρίζει; Θου Κύριε....!

Άρα γνώριζε και κορόιδευε τον κόσμο !

Ή κάτι ακόμη πιό απλό : Όλα είναι ψεύτικα δημιουργήματα μιας αίρεσης που στην πορεία ονομάστηκε Χριστιανισμός.


quote:
Να στο πω διαφορετικά, όταν τότε υπήρχε και λατρευόταν ο Θεός του πολέμου! (ο Άρης), για ποιο λόγο ο τότε άνθρωπος να αισθάνεται ότι έκανε κάτι κακό όταν προέβαινε με μεγάλη ευκολία σε πολέμους ή άλλες εγκληματικές ενέργειες εντός ορίων του τότε κράτους?
Γιατί να αισθανόταν άσχημα όταν μοίχευε?.....όταν ο πρώτος διδάξας ήταν ο Θεός του ο Δίας?.....γιατί να αισθανόταν άσχημα αν ερωτοτροπούσε με την αδελφή του ή τις ανιψιές του όταν ο πρώτος διδάξας ήταν ο ίδιος του ο θεός ο Δίας? κ.λ.π. για να μην πλατειάσω κι άλλο.
Ο τότε λοιπόν άνθρωπος εκ των πραγμάτων ήταν ανήθικος! Να λοιπόν γιατί ήρθε ο Ιησούς!

Εδώ υπάρχει μια αυθαιρεσία στην σκέψη σου. Θεωρείς ότι οι Θεοί ήταν φορείς της ηθικής των λαών. Θωρείς ότι οι άνθρωποι έως τότε ήταν ανήθικοι.
Κι όμως συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο. Οι Θεοί ως γνήσια δημιουργήματα της φαντασίας και της ανάγκης των ανθρώπων "φέρουν" την κουλτούρα των λαών που τους εισήγαγαν στην Ζωή τους.
Έτσι οι αρχαίοι Έλληνες Θεοί είναι γλετζέδες, ζηλιάρηδες, φιλοπόλεμοι (Άρης), προστάτες των τεχνών (διότι υπήρχαν τέχνες στην αρχαία Ελλάδα).
Αντιθέτως ο Γιαχβέ είναι αγροίκος αιμοδιψής και ζηλόφθων όπως ο λαός των αγράμματων Εβραίων που τον εισήγαγε (ή αν θέλεις "ανακάλυψε").

Σύγχρονες μελέτες με φυλές του Μεξικού όπου υπάρχει μιας μορφής αθεϊα, απέδειξαν ότι η ηθική είναι έμφυτη στον άνθρωπο και δεν χρειάζεται μια ανώτερη δύναμη για την επιβάλει ή να την προστατέψει.
Έγιναν πειράματα όπου ρώτησαν απλά ηθικά ερωτήματα:
1. τις φυλές αυτές
2. άθεους
3. Χριστιανούς

Τα ερωτήματα είναι κλασικά του είδους: π.χ."Ένα τρένο κατευθύνεται προς 5 άτομα που κάθονται στις γραμμές του και εσύ έχεις την δυνατότητα να του αλλάξεις γραμμή όπου βρίσκεται μόνο ένα άτομο. Τι θα κάνεις;"
Και στις 3 κατηγορίες οι απαντήσεις στα ηθικά ερωτήματα ήταν κατά 95% ίδιες.
Όλοι είπαν ότι θα "σκότωναν" τον ένα και όχι τους πέντε.
Επαναλαμβάνω ΟΛΟΙ και όχι μόνον οι Χριστιανοί!

Πράγμα που αποδυκνείει ότι η Ηθική ενυπάρχει στον άνθρωπο ως "βιολογικό" συστατικό. Κάποτε ήταν πολύτιμη για την προστασία της "εσωομάδας" του και την επιβίωσή του. Η ανάπτυξης της ανθρώπινης Ηθικής είναι αποτέλεσμα της 'Φυσικής Επιλογής" όπως αυτή περιγράφεται από τον Δαρβίνο. Η ανθρώπινη ηθική σε ένα μεγάλο διάστημα της εξέλιξης επηρέαζε θετικά την επιβίωση του είδους. Έτσι τα πιό ηθικά άτομα ήταν αυτά που είχαν μεγαλύτερες πιθανότητες επιβίωσης για λόγους προστασίας της ομάδας από εξωτερικούς κινδύνους.
Οι χωρίς ηθική άνθρωποι και ομάδες προφανώς κατασπαράχτηκαν απ' τα θηρία της εποχής ή ήταν λιγότερο έτοιμοι να αντιμετωπίσουν τους εξωτερικούς κίνδυνους.
(Τα περί ηθικών ερωτημάτων περιγράφονται στο βιβλίο του Richard Dawkins "H Περί Θεού Αυταπάτη")

Όλα τα Χριστιανικά επιχειρήματα περί Ηθικής είναι πλέον "έωλα". καταρρέουν υπό το βάρος των ανακαλύψεων (άλλη μια φορά) της επιστήμης.

--------------------

Για τις πηγές δεν θα σε κουράσω άλλο.
Ίσως ασχοληθώ σε επόμενο post.

Edited by - Vasiliscm on 08/04/2010 01:09:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2010, 08:37:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

3.Ο Ιησούς λέει ότι όποιος δεν είναι μαζί μου είναι εναντίον μου. (Έλλειψη κουλτούρας, πολεμοχαρές, πολωτικό και μη λογικό)
4.Ο Ιησούς λέει ότι θα χρειαστεί να εγκαταλείψετε τις οικογενειές σας για αυτόν !! (ανατριχιαστικά ανήθικο, ποταπό και γελοίο)

Νομίζω πως ερμηνεύεις τα λόγια του Jesus αρκετά επιφανειακά και λίγο βιαστικά. Συνήθως, όταν προσπαθούμε να καταλάβουμε το ύφος των λόγων κάποιου ανθρώπου - υπαρκτού ή όχι - δεν πρέπει να ξεχνάμε την εποχή στην οποία γίνονται αυτές οι αναφορές και λέγονται αυτά τα λόγια, τις κοινωνικο-πολιτικές συνθήκες που επικρατούν και το πολιτισμικό επίπεδο. Αν θέλουμε δηλ. να βγάλουμε ένα καλύτερο και ένα πιο ολοκληρωμένο συμπέρασμα.

Οι δύο συγκεκριμένες αναφορές που κάνεις, είναι ειδικές και έγιναν σε συγκεκριμένες περιπτώσεις. Δεν νομίζω πως χαρακτηρίζουν όλο τον Λόγο του Jesus και επίσης δεν νομίζω πως αντιπροσωπεύουν όλο τον χαρακτήρα της διδασκαλίας του.

quote:
Πόσο μεγάλη αγωνία μπορεί να νιώσει ένας θεός που θα βασανιστεί, θα πεθάνει και θα αναστηθεί ΚΑΙ το ξέρει;
Που ως Θεός δεν νιώθει πόνο ;

Ο πόνος και η αγωνία, σ' αυτήν την περίπτωση, δεν έχουν θεϊκό χαρακτήρα αλλά ανθρώπινο. Ο Jesus εδώ αναδυκνείει την ανθρώπινη φύση του, όχι την θεϊκή. Παρ' ότι όπως λες, και συμφωνώ σ'αυτό, η όλη φάση της προδοσίας του, θα μπορούσε να ήταν μια μεγάλη συνωμοσία μεταξύ του ιδίου και του προδότη του. Δεν νομίζω όμως πως υποκρίνεται, πως παίζει θέατρο δηλ. Είναι ένας άνθρωπος που νιώθει πόνο και αγωνία για το τι θα του συμβεί παρόλο που έχει συνεννοηθεί για το μαρτύριό του. Η ίδια η απόφαση να συνεννοηθεί με τον Ιούδα, είναι αυτή που φέρνει την αγωνία και τον πόνο. Σκέψου δηλ. να συννενοηθείς εσύ με αυτόν που θα σε παραδώσει για βασανισμό. Πάλι θα νιώσεις αγωνία και πόνο.

Κατά την άποψή μου, ο Ιησούς ακολουθεί ένα σχέδιο. Το σχέδιο αυτό προβλέπει πως πρέπει να θανατωθεί. Από την αρχή της διδασκαλίας του το ξέρει αυτό. Και ο δισταγμός του, η αγωνία του ή ο πόνος του, ή αν θέλεις η αμφιβολία του είναι ΑΝ πρέπει να το εφαρμόσει μέχρι τέλους ή ΑΝ το παρακάμψει, ΑΝ παρεκλίνει δηλ. από το σχέδιό του.

Δεν πρέπει να ξεχνάμε πως οι περισσότεροι άνθρωποι που πίστεψαν τον Ιησού, το έκαναν ΕΠΕΙΔΗ ο Ιησούς θανατώθηκε, επειδή σταυρώθηκε. Αν δεν υπήρχε η σταύρωση, ο Ιησούς θα περνούσε στην Ιστορία ως ένας ακόμη προφήτης που πέρασε. Δεν θα είχε τόσο μεγάλη απήχηση στον κόσμο. Θα ήταν ένας Κρισναμούρτι, ένας Λάο Τσε, που ήρθε, είπε πέντε πράγματα και πέθανε. Το γεγονός πως βασανίσθηκε και σταυρώθηκε, δίνει στην όλη ιστορία άλλο ύφος. Περισσότερο "ηρωϊκό" αν θέλεις.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2010, 09:13:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι δύο συγκεκριμένες αναφορές που κάνεις, είναι ειδικές και έγιναν σε συγκεκριμένες περιπτώσεις. Δεν νομίζω πως χαρακτηρίζουν όλο τον Λόγο του Jesus και επίσης δεν νομίζω πως αντιπροσωπεύουν όλο τον χαρακτήρα της διδασκαλίας του.

Είναι μια υπέροχη δικαιολογία.
Όμως εάν είσαι Θεός γνωρίζεις ότι αυτά τα λόγια θα μείνουν στην ιστορία και αν μη τι άλλο προσέχεις περισσότερο το στόμα σου. Ας μην τα εμφανίζουμε όλα όπως μας συμφέρουν.
Άρα έχουμε ανατροπή της δικαιολογίας.

Ας μην τα έλεγε. Δεν ήταν κανένα παιδάκι για να του βάλουμε πιπέρι στο στόμα.
Άλλωστε σήμερα κρίνουμε την Ηθική του Χριστιανισμού βάσει των λόγων του Ιησού και της Καινής Διαθήκης. Δεν κάνουμε ζικ ζακ και ερμηνείες κατά το δοκούν.
Στο δια ταύτα ο "ηθικός" Ιησούς προτρέπει τους Ιουδαίους αλλά και τους Χριστιανούς να αντιμετωπίζουν όποια διαφορετική άποψη ως εχθρική του Χριστιανισμού. Τι περισσότερο πιστεύουν οι Μουτζαχεντίν;

Προτρέπει τους πιστούς να ετοιμαστούν να εγκαταλείψουν τις οικογένειές τους γι'αυτόν (αίσχος!)
Αυτό δεν το προτείνουν ούτε οι φανατικότερες Θρησκείες του πλανήτη.

Εννοείται ότι κάτι πρέπει να βρεθεί για να δικαιολογήσει το αίσχος και την ποταπότητα των "ηθικών" χριστιανικών απόψεων.
Όμως ο Βασιλιάς είναι γυμνός.

quote:
Ο πόνος και η αγωνία, σ' αυτήν την περίπτωση, δεν έχουν θεϊκό χαρακτήρα αλλά ανθρώπινο. Ο Jesus εδώ αναδυκνείει την ανθρώπινη φύση του, όχι την θεϊκή.

Έτσι σου έμαθαν οι πατέρες της εκκλησίας να λες διότι αυτό μας δίδαξαν στο σχολείο. Τώρα είμαστε μεγάλα παιδιά και τα ψέματα τελείωσαν.

Ο πόνος και η αγωνία είναι μια κοροιδία στα μούτρα όλων των πιστών και απίστων του πλανήτη. Η δήθεν ανθρώπινη φύση είναι ανακάλυψη των μετέπειτα Χριστιανών για να καλύψουν την ανηθικότητα της απάτης του Ιησού που ήλθε ως υιός του Θεού και προσποιήθηκε τον πονεμένο και τον βασανισμένο.

Πόσο αφελείς και προετοιμασμένοι να χάψουν το μεγαλύτερο ψέμα είναι οι πιστοί ;
Είναι ποτέ δυνατόν ένας Θεός να απεκδύεται την θεική φύση του και να λέει: "τώρα είμαι άνθρωπος και υποφέρω;"
Μετά από 5-10 λεπτά να λέει : "Τώρα είμαι ο υιός του θεού"
Δηλαδή ο Θεός ο ίδιος. ΔΙότι ως γνωστόν ο Θεός δεν είναι δύο ! αλλά ένας. Όταν ο Ιησούς καλεί τον πατέρα του, στην ουσία καλεί τον εαυτόν του (διότι ο πατέρας του είναι 2α φύση του!!!)

Άρα ο Θεός είναι ένας και δεν μπορεί ο Ιησούς να μας κοροιδεύει καλόντας την δευτέρα φύση του (δηλαδή τον ίδιο τον εαυτό του) και να του λέει γιατί με βασανίζεις. Άλλη μια ανήθικη κοροιδία.

Εκτός λοιπόν της κοροιδίας της απέκδυσης της θεικής φύσης υπάρχει και η κοροιδία του καλέσματος του Πατέρα του που είναι ο ίδιος αλλά και το άγιο πνεύμα μαζί !!

quote:
Κατά την άποψή μου, ο Ιησούς ακολουθεί ένα σχέδιο. Το σχέδιο αυτό προβλέπει πως πρέπει να θανατωθεί. Από την αρχή της διδασκαλίας του το ξέρει αυτό. Και ο δισταγμός του, η αγωνία του ή ο πόνος του, ή αν θέλεις η αμφιβολία του είναι ΑΝ πρέπει να το εφαρμόσει μέχρι τέλους ή ΑΝ το παρακάμψει, ΑΝ παρεκλίνει δηλ. από το σχέδιό του

Όντως ο Ιησούς ακολουθεί το σχέδιο της εκ των προτέρων κοροιδίας όλων.
Γνωρίζει ότι είναι Θεός και προσποιείται ότι βασανίζεται και υποφέρει ώστε να συγκινήσει τους ανθρώπους. Είναι ότι πιό ανήθικο έχει φανταστεί ένας άνθρωπος ή Θεός.

----------------------------------------------------------------

Όλη αυτή η ανυπόστατη και έωλη Χριστιανική διδασκαλία και ηθική είναι παράλογη και αστήρικτη διότι "συναρμολογήθηκε" κομμάτι κομμάτι από αγράμματους ανθρώπους μετά την εποχή του Ιησού.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2010, 09:43:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό λεμε εδώ και καιρό, φιλε Vasiliscm, επειδή μια τέτοια διάδοση του χριστιανιασμού,δίχως την αλήθεια πισω του,με αγράμματους ανθρώπους, δεν μπορούσε να είχε συμβει,άρα,ο Θεός τους ενέπνευσε....
Δειχνει αυτό, πόσο αληθινή θρησκεία είναι ο χρστιανιαμός και πόσο βοήθεια πνευματική λάβανε αυτοι οι άνθρωποι,για να φτάσουν στα πέρατα του κόσμου....
Καταλαβαινεις, τι στήριξη Θεού, είχανε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2010, 09:49:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Vasiliscm
quote:

[Είναι ποτέ δυνατόν ένας Θεός να απεκδύεται την θεική φύση του και να λέει: "τώρα είμαι άνθρωπος και υποφέρω;"
Μετά από 5-10 λεπτά να λέει : "Τώρα είμαι ο υιός του θεού"
Δηλαδή ο Θεός ο ίδιος. ΔΙότι ως γνωστόν ο Θεός δεν είναι δύο ! αλλά ένας. Όταν ο Ιησούς καλεί τον πατέρα του, στην ουσία καλεί τον εαυτόν του (διότι ο πατέρας του είναι 2α φύση του!!!)


Υπάρχει νομίζω και ιατρικός όρος για την περίπτωση αυτή. Λέγεται διχασμός προσωπικότητας . Τη μια νομίζεις ότι είσαι ανθρωπάκι και την άλλη ......θεός ! Και βέβαια αυτό δεν είναι και τόσο κακό. Το κακό είναι να υπάρχουν πολλοί που πιστεύουν τους ισχυρισμούς σου....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 19 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1708984
Maintained by Digital Alchemy