ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ποιος ο χαρακτήρας του Χριστιανικού Θεού;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 19
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2010, 01:09:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ λέω κάτι άλλο, ότι όταν πήγαν να αλλάξουν τον τρόπο που μετρούσαν τα χρόνια εκάναν λάθος. Είναι γνωστό ότι τότε οι άνθρωποι δε μετρούσαν ανάποδα, μετρούσαν κανονικά από το έτος κτίσεως της Ρώμης. Το θέμα είναι ότι αποδώθηκε λάθος έτος από κτίσεως της Ρώμης στη γέννηση του Χριστού αλλά επειδή θα έπρεπε να αλλάξουμε τεράστιο αριθμό ημερομηνιών διατηρήθηκε το λάθος


http://en.wikipedia.org/wiki/Chronology_of_JesusΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2010, 01:32:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο καθένας φίλε μου, διαβάζει και καταλαβαίνει ό,τι θέλει.

Επίσης, ο καθένας μπορεί να ισχυρίζεται ό,τι θέλει...

Άλλωστε για ένα φανταστικό πρόσωπο, ό,τι και να πεις είναι, ταυτόχρονα, σωστό και λάθος!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2010, 09:55:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Βιομηχανικέ,καλημέρα..Αν δενσε πειράζει,ας μην πέσουμε στην παγιδα για το πότε γεννήθηκε ο Χριστός, ή αν γεννήθηκε, κατά Γιάπετ..
Ας μείνουμε στο ότι κανένα ημερολόγιο δεν είναι σωστό, απόλυτα, αφού δεν μπορεί να είναι καθορισμένη η μονάδα,περιστροφής της γής,γύρω απο τον ήλιο, καθώς, ειναι εντεκαετής κύκλος, με ελλειπτικές τροχιές, που αλλάζουν και δεν μπορει να κολλησεις στα δευερόλπτα, αφού η νέα μονάδα του χρόνου, καταργεί τα χαμένα δευτερόλεπτα, κάνοντας τη δική της τροχία, ανεξάρτητα....
Έχουμε μια περιστροφή,δυο περιστροφές, αλλά,δεν υπάρχει το "λείπει απο τη μια 1 λεπτό, θα το παμε στην επόμενη", αφού η επόμενη είναι αυτονομη κι άρα δεν προσθέτεις..Είναι λάθος να, προσπαθούμε να προσδιορίσουμε, μια μονάδα μετακινούμενη, σε μέσο ορο, αλλοιώνοντας, την ίδια την μονάδα...
Αλλα, πέραν αυτου, αφού δεν υπάρχει ουσιαστικό όφελος, απο την αλλαγή του ημερολογίου,γίνεται εύκολα κατανοητό,ότι έγινε, μόνο και μόνο για διάπσαση των χριστιανών,όχι γιατι ήταν σωστό...
Κανείς σήμερα δεν υποστηρίζει, ότι το νέο ημερολόγιο του Γρηγορίου του ΙΕ΄, ήταν ορθό....
Και σε όλα αυτά, έχεις και τα αναθέματα, τους αφορισμούς, αγίων τηε θρησκείας που πιστεύεις,αλλά και την πολιτικοποπίηση της θρησκείας, με δυνάμεις, συμμαχίες στρατούς και πολιτικές παρεμβάσεις, ακόμη...
Καμία σχέση με τον Θεό και τον ρόλο της εκκλησίας...
Τι παράδειγμα και τι όμοιοι Κυρίου γίνονται οι ακολουθούντες το νέο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2010, 23:27:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Καλέ μου άθεε, τι δεν καταλαβαίνεις;Ότι η μεγάλη και συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων σήμερα και ότι ξέρουν οι άλλοι, για Ελλάδα, είναι ότι είμαστε χριστιανοί ορθόδοξοι, ή πάλι θα μιλήσουμε για .....μειονότητες;...
Κι άσε την αλήθεια, κανένας δεν την θέλει πραγματικά,δεν την αντέχετε...
Επειδή φίλε trexagireve επικαλείσαι συνεχώς τα περί συντριπτικής πλειοψηφίας των χριστιανών στην Ελλάδα , θα σε πληροφορήσω ότι αυτό ίσως να ίσχυε πριν από πολλές δεκαετίες , που η αγραμματοσύνη , η δεισιδαιμονία , και η αχαλίνωτη παπαδοκρατία καθόριζαν το θρήσκευμα των Ελλήνων το οποίο αναγραφόταν και στο τότε σύνταγμα . Όμως φίλε Βαγγέλη από τότε έχει κυλίσει πολύ νερό στο αυλάκι και οι συνθήκες άλλαξαν . Η πλειοψηφία των νέων ανθρώπων μετά και από την υποχρεωτική 9 ετή φοίτηση δεν είναι πλέον αγράμματη , και με την ανταλλαγή απόψεων μέσα από τις σελίδες του internet , άνοιξε τους ορίζοντές της και άρχισε να προβληματίζεται και να μη δέχεται αμάσητα ότι της λένε .
Καιρός λοιπόν φίλε μου να σταματήση αυτό το τετριμμένο περί χριστιανικής πλειοψηφίας , γιατί σε δημοσκόπηση που έγινε προ καιρού αποκλειστικά ανάμεσα σε Έλληνες με τυχαία επιλογή , τα αποτελέσματα ήταν τα ακόλουθα :

Δεν γνωρίζω φίλε Βαγγέλη πόσο αντιπροσωπευτικό μπορεί να ήταν αυτό το δείγμα , όμως το ποσοστό αυτών που δήλωσαν χριστιανοί είναι περίπου το ίδιο με το ποσοστό αυτών που ψήφισαν υπέρ της αναγραφής του θρησκεύματος στις νέες ταυτότητες .Όπως βλέπεις λοιπόν ύστερα και από τα κατορθώματα του ιερατείου που φιλοξενούνται τακτικότατα στις εφημερίδες , οι χριστιανοί τείνουν να γίνουν μειοψηφία , και δίχως διάθεση να σε πειράξω , οι Γ.Ο.Χ. είναι μειοψηφία της μειοψηφίας .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2010, 09:44:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ αγαπητέ μου sesostris,θα διαφωνήσουμε,...ολίγον...
Βλέπεις,το ότι ο καθένας,σήμερα,δηλώνει πολλά,είναι αλήθεια,
αλλά, όταν είναι βαπτισμένοι,παντρεμένοι,πάνε έστω το
Πάσχα στην εκκλησία, λέγονται χριστιανοί, όσο κι αν
σε πειράζει....
Και ειδικά εσείς του 12θεου,,πρέπει να είστε κάπως προσεχτικοί σε θέματα...μειοψηφίας....Είστε μια παρέα και γνωριζεστε καλά μεταξύ σας, αλλά,δεν είναι τώρα να συγκρίνουμε ....συλλόγους με θρησκείες...
Όλοι οι Έλληνες, έχουν την τάση να δηλώνουν πολλά,αλλά,το θρήσκευμα τους είναι χριστιανοί ορθόδοξοι και αυτό, ώς Έλληνες,το γνωρίζουμε όλοι κι εσύ και εγώ..
Όσο για του Γ.Ο.Χ.,φίλε μου, εν Ελλαδι,είναι 1,5 εκατομμύρια,στη Ρωσσία,...200 εκατομμύρια, Σερβία, Βουλγαρία,κλπ,είναι η πλειοψηφία των ορθοδόξων...
Έλεγες ,τίποτες;....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2010, 00:03:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Εδώ αγαπητέ μου sesostris,θα διαφωνήσουμε,...ολίγον...
Βλέπεις,το ότι ο καθένας,σήμερα,δηλώνει πολλά,είναι αλήθεια,
αλλά, όταν είναι βαπτισμένοι,παντρεμένοι,πάνε έστω το
Πάσχα στην εκκλησία, λέγονται χριστιανοί, όσο κι αν
σε πειράζει....

Όταν φίλε trexagireve με βούτηξαν νήπιο στην κολυμβήθρα ούτε με ρώτησαν , ούτε είχα την δύναμη να αντιδράσω . Όταν πριν 46 χρόνια θέλησα να δημιουργήσω οικογένεια , για να επισημοποιήσω τον δεσμό μου έπρεπε υποχρεωτικά ο παπάς να μου ευχηθή να μιμηθώ εγώ τον Αβραάμ και η γυναίκα μου την Σάρα , γιατί δεν είχε θεσπισθεί ο πολιτικός γάμος . Στην εκκλησία πατάω μόνο σε γάμους βαπτίσεις , και θλιβερά γεγονότα . Αυτό σημαίνει ότι είμαι χριστιανός ?
Έτσι προσμετράς εσύ το 99,999 % των χριστιανών στην Ελλάδα ?
quote:
trexagireve
Και ειδικά εσείς του 12θεου,,πρέπει να είστε κάπως προσεχτικοί σε θέματα...μειοψηφίας....Είστε μια παρέα και γνωριζεστε καλά μεταξύ σας, αλλά,δεν είναι τώρα να συγκρίνουμε ....συλλόγους με θρησκείες...

Βρε ψύχωση που την έχουν οι χριστιανοί με το δωδεκάθεο !!! Εφιάλτης σου έχει γίνει . Τόσος τρόμος βρε Βαγγέλη για μια μειοψηφία , και όποιος δεν ασπάζεται τη θρησκεία σου τον κατατάσσεις στους δωδεκαθεϊστές ? Εγώ πάντως ανήκω όπως κατ’ επανάληψη έχω δηλώσει στην προτελευταία κατηγορία του 22 % .
quote:
trexagireve
Όλοι οι Έλληνες, έχουν την τάση να δηλώνουν πολλά,αλλά,το θρήσκευμα τους είναι χριστιανοί ορθόδοξοι και αυτό, ώς Έλληνες,το γνωρίζουμε όλοι κι εσύ και εγώ..

Αφού το λες......
quote:
trexagireve
Όσο για του Γ.Ο.Χ.,φίλε μου, εν Ελλαδι,είναι 1,5 εκατομμύρια,στη Ρωσσία,...200 εκατομμύρια, Σερβία, Βουλγαρία,κλπ,είναι η πλειοψηφία των ορθοδόξων...
Έλεγες ,τίποτες;....

Άμα προσθέσω κι εγώ τους ανά τον κόσμο άθρησκους , σας τρώμε ......

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2010, 00:21:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sesostris θα το πω λίγο σε στυλ "του δρόμου"

Το "μαγαζί" είναι ανοιχτό σε όλους και δεν έχει "πορτιέρη". Είσαι ευπρόσδεκτος να πάρεις αυτά που προσφέρει και κανένας δε αναγκάζει για τίποτα. Κοτζάμ άντρας με οικογένεια δεν παίρνεις εντολές από κανένα. Αν θες μπορείς να ζήσεις μια ζωή "αυτάρκη" και να μη σε νοιάζει ποιος και τι είναι ο Χριστός.


Οι Ρώσοι δεν είναι Γ.Ο.Χ., ψεύτη τρέχα, απλώς ακολουθούν το παλιό ημερολόγιο στις τελετουργίες τους. Αν ήταν Γ.Ο.Χ. γιατί δεν τους μνημονεύετε στις τελετές; Γιατί τους λέτε μολυσμένους που έρχονται σε επαφή με εμάς; Ε; Γ.Ο.Χ. είναι μόνο η σέκτα των Χριστιανών που ανήκεις, δηλαδή το 0.5%(ή το 0.04% αν λάβεις υπόψιν σου το πόσα κομμάτια έχετε γίνει μεταξύ σας ανταλλάζοντας αφορισμούς). Μάλιστα το Γνήσιος Ορθόδοξος Χριστιανός είναι τίτλος που δίνεται στον εαυτό σας και ΟΥΔΕΠΟΤΕ οι Ρώσοι Ορθόδοξοι έχουν απόδώσει στους εαυτούς τους. Ψευτάκο...


Να σου θυμίσω ότι το Πατριαρχείο Ιεροσολύμων(όπως και οι ύπολοιποι πολυαγαπημένοι σου "παλιοημερολογίτες") αναγνωρίζει ως κανονική ορθόδοξη εκκλησία τη δικιά μας του ΝΕΟΥ ημερολογίου παρόλο που ακολουθάει το ίδιο ημερολόγιο με εσάς; Να ρωτήσω αν τσούζει;Η' μάλλον να ρωτήσω αν τσούζει ΠΟΛΥ;Ε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2010, 08:47:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
IndustrialAngel
Ε, άμα το μαγαζί είναι ανοικτό να πάμε για ένα τσουχτερό σφηνάκι Ντράϊ Κόεν, όπως έλεγε ένας φίλος, και ότι ήθελε προκύψει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2010, 09:53:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βιομηχανικέ άρχισες πλαι να χάνεις την ψυχραιμία σου κια γίνεται βαρετό.....Αφου δεν ξέρεις καν τι λες,αγόρι μου, τι αναλύσεις θρησκευτικών δογμάτων ατενίζεις;....
Γ.Ο.Χ. σημαίνει Γνήσιοι Ορθόδοξοι Χριστιανοί,ήτοι, οι κρατούντες το παλαιόν ημερολόγιο και Ιουλιανό καλούμενο, λόγω των αφορισμών απέναντι στο νέο και όσα συνεπάγεται, ενώ αυτής της πίστης και συλλειτουργούντες, είναι όλοι οι παλαιού ημερολογίου ανα τον κόσμο...
Είτε το θές είτε όχι, είμαστε η πλειοψηφία των ορθοδόξων...
Κι αυτό, δεν μπορείς να το μαγειρέψεις....
Τώρα, ποιοί σγκοινωνούν και για ποιόν λόγο,είναι άλος να το κρίνει...Εμείς νοιώθουμε ήσυχοι με τη συνείδηση μας, που ανισταθήκαμε σε μια βίαια προσηλυτιστική περίοδο, που έγραψε η ιστορία....Εσύ τι έχεις να πεις για την πιστη σου;Τι αγώνες έκανες;
Ο καθείς κρατά τις δικές του Θερμοπύλες....Αυτούς που δεν έχουν πατριδα στην ψυχή τους, να λυπάσαι....
Γ.Ο.Χ. είναι ο ίδιος τίτλος με το νόημα του, για να διαχωρίζεται απο όσους προσκυνήσαν τον Πάπα....Πουληθήκαν, που λεμε....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2010, 13:42:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τι βλέπουν τα όμορφα μπιρμπιλοτά ματάκια μου; είμαι η πλειοψηφία και μάλιστα κάνω και αυτοδύναμη κυβέρνηση
λοιπόν τρέχα είμαι το 44% και έχω δίκιο δεν μπορείς τώρα εσύ με το 32% (και αυτό χαριστικά γιατί πραγματικά ανήκεις στο 0,5%) να προσπαθείς να επιβάλεις στους έλληνες τι θα κάνουν

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2010, 14:18:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστώ άθεε, σε λίγο θα μας αποδέχονται και οι ...
Ανδρομέδιοι, που θα πάει..Θα συναντηθουν καμιά φορά κι
αυτοί, για να αποφασίσουν, αν θα δεχτούν κι αυτοί την
ελληνική θρησκεία,ήτοι τον χριστιανισμό.Ελληνική θρησκεία,
ως η κραταιότερη, στους κατοίκους αυτής της χώρας, επι χιλιετίες...
Καμιά άλλη θρησκεία δεν μπορεί να το πει αυτό....Καμιά
δεν έχει γίνει θρησκεία τόσων Ελλήνων, για τόσο καιρό......
Μετά,απο όλα αυτά,λοιπόν, εμείς οι χριστιανοί, ως πλειοψηφία,
θα νοιώσουμε καλύτερα, που οι μειονότητες, αισθάνοται ως υπάρχοντες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2010, 14:34:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
IndustrialAngel
Sesostris θα το πω λίγο σε στυλ "του δρόμου"
Το "μαγαζί" είναι ανοιχτό σε όλους και δεν έχει "πορτιέρη". Είσαι ευπρόσδεκτος να πάρεις αυτά που προσφέρει και κανένας δε αναγκάζει για τίποτα. Κοτζάμ άντρας με οικογένεια δεν παίρνεις εντολές από κανένα. Αν θες μπορείς να ζήσεις μια ζωή "αυτάρκη" και να μη σε νοιάζει ποιος και τι είναι ο Χριστός.

Ε , όχι και τελείως ανοιχτό φίλε IndustrialAngel , ακόμα διαθέτει face controller για τους υπόλοιπους . Επί παραδείγματι μόνο οι τρεις ιουδαιογενείς θρησκείες , Χριστιανισμός , Ισλάμ , Ιουδαϊσμός , είναι αναγνωρισμένες στη χώρα μας σαν θρησκείες , οι υπόλοιπες θεωρούνται και λειτουργούν ως σωματεία .

Ένα μέρος από τους φόρους που καταβάλλουν όλοι οι Έλληνες φορολογούμενοι ανεξαρτήτως θρησκεύματος , διατίθεται για την μισθοδοσία του Ορθοδόξου ιερατείου , αντί να διατίθεται για την υγεία , την παιδεία και τις κοινωνικές υπηρεσίες , ή αν όχι γι’ αυτά τουλάχιστον για την μείωση του ελλείμματος του κρατικού προϋπολογισμού .

Παρά την απαγόρευση του προσηλυτισμού από το σύνταγμά μας , στα σχολεία μας υπάρχει μάθημα θρησκευτικών , όπου διδάσκεται μόνο η χριστιανική θρησκεία στα παιδιά , και όχι η ιστορία των θρησκειών ως όφειλε .

Στα δικαστήρια επειδή είναι επιβεβλημένος ο θρησκευτικός όρκος εκτός εξαιρέσεων , αν δηλώσης άθεος ή άθρησκος , θέλοντας και μη υποχρεούσαι να παλαμίσης το Ευαγγέλιο υποκρινόμενος , από φόβο μη πέσεις σε θρησκόληπτο δικαστή και δεν είναι τόσο αμερόληπτος μαζί σου .

Μολονότι εδώ και πέντε περίπου χρόνια έχει ψηφιστεί από τη Βουλή ο νόμος που επιτρέπει την αποτέφρωση των νεκρών , πράγμα που λύνει τόσο το αδιαχώρητο στα κοιμητήρια της Αττικής όσο και τις επιπτώσεις στην μόλυνση του υδροφόρου ορίζοντα , ο εκκλησιαστικός μηχανισμός κωλυσιεργεί παρασκηνιακά την δημιουργία αποτεφρωτηρίων , και οι συμπολίτες μας που επιθυμούν την μετά θάνατον αποτέφρωσή τους , διακομίζονται από τους οικείους τους στη Βουλγαρία .

Επίσης εκτός από τις εορτές , κάθε Κυριακή πρωί δύο από τα τρία κρατικά κανάλια , που τα πληρώνουμε μέσω ΔΕΗ όλοι ανεξαρτήτως θρησκεύματος , αναμεταδίδουν την θεία λειτουργία και μας φλομώνουν επί δίωρο στις ένρινες ψαλμωδίες . Δεν έχω την απαίτηση να καταργηθή τελείως , όμως δεν έφθανε το ένα κανάλι για να λειτουργηθούν οι χριστιανοί ? Ή ακόμα πιο σωστά και δίκαια , δεν έπρεπε να υπάρχη ένας ιδιωτικός τηλεοπτικός σταθμός της εκκλησίας πανελλαδικής εμβέλειας , μέσω του οποίου η εκκλησία να μεταδίδη λειτουργίες και προγράμματα θρησκευτικού περιεχομένου όλες τις ημέρες , όπως γίνεται στον υπόλοιπο κόσμο ?

Μόνο στους αραβικούς τηλεοπτικούς σταθμούς που παρακολουθώ υπάρχει αντίστοιχο φαινόμενο , και αυτό όχι από τα κρατικά κανάλια , τουλάχιστο από αυτά που βλέπω δορυφορικά , αλλά από κανάλια που χρηματοδοτούν οι πετρελαιάδες οπαδοί της «Σάρια» προκειμένου να κρατούν τον απλό λαό στη θρησκοληψία και τη δεισιδαιμονία , πράγμα που τους συμφέρει για να κάνουν τη δουλειά τους .

Όπως βλέπεις φίλε μου και να θέλω να μη με νοιάζει ποιος και τι είναι ο Χριστός , μου τον θυμίζουν καθημερινά οι λειτουργοί του , παρεμβαίνοντας και επηρεάζοντας ποικιλοτρόπως τη ζωή μου .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2010, 17:49:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτσε ρε sesostris τι σχέση έχουν αυτά που λέω με τα υπόλοιπα. Θες να μου πεις ότι ασκούν επιρροή στις απόψεις των ανθρώπων με το να δείχνουν εκκλησία το πρωί της Κυριακής; Σιγά ρε Sesostris ούτε ο Χίτλερ δεν είχε τέτοια ικανότητα να κατευθύνει τις μάζες. Κορυφαίο αντιπαράδειγμα είσαι εσύ ο ίδιος... Είσαι πιστός χριστιανός επειδή βλέπεις στην TV εκκλησία; Σοβαρά μιλάμε τώρα;

Συμφωνώ ότι ενδεχομένως να υπάρχει μια αδικαιολόγητη σύνδεση κράτους και εκκλησίας ΑΛΛΑ αυτό δεν έχει να κάνει με το ότι η θρησκεία ΕΙΝΑΙ ανοιχτή σε όλους(μιλάω για το χριστιανισμό) και ότι δε σε αναγκάζει κανένας να κάνεις τίποτα λατρευτικό που δε σου αρέσει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2010, 18:44:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Συμφωνώ ότι ενδεχομένως να υπάρχει μια αδικαιολόγητη σύνδεση κράτους και εκκλησίας ΑΛΛΑ αυτό δεν έχει να κάνει με το ότι η θρησκεία ΕΙΝΑΙ ανοιχτή σε όλους(μιλάω για το χριστιανισμό).....


...... και ότι δε σε αναγκάζει κανένας να κάνεις τίποτα λατρευτικό που δε σου αρέσει...



Γιώργο ασφαλώς και θα αστειεύεσαι...

Όχι μόνο -και σε χρόνο όπου δεν μπορείς να αξιολογήσεις το οτιδήποτε και μιλάω γι την βρεφική ηλικία- αναγκάζουν αλλα και φροντίζουν δια μέσου της υπενθυμίσεως της αμαρτίας και της παράβασης , να ελέγχουν και ενοχοποιούν το υποκείμενο άνθρωπος και μάλιστα σε καθημερινή κοινωνική βάση , στιγματίζοντας και ταμπελοποιώντας οτιδήποτε διαφορετικό απο την "κοσμο-θεωρία" του Χριστιανισμού!

Δόθηκε σε κανέναν η ευ-χέρεια να ελέγξει και να αποφασίσει μόνος του για την ορθότητα των ΄σων του ροβάλλονται ως αληθή???

Ασφαλώς όχι...και αυτό διότι , παραβαίνοντας την κάθε "δήθεν" ελευθερία -που τόσο ευ-αγγελίζονται- για αυτο-διάθεση του κάθε ανθρώπου και μάλιστα χωρίς καν να ρωτήσουν...ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ με αήθη και ανέντιμο αλλα και εγκληματικό τρόπο , την βάπτισή του -και σε ηλικία κάποιων μηνών- σε χριστιανό και την εισαγωγή εντός του δια μέσω του γονεικού αλλα και κοινωνικού περιβάλλοντος όλων των ιδεο-λογιών και δοξασιών του Χριστιανισμού!

Αυτό αποτελεί βίαιη παραβίαση και ωμή παραβίαση , του δικαιώματος του καθενός να ασκήσει την εν δυνάμει ελευθερία του και συνιστά επιβολή και κατακερμάτιση της ανθρώπινης αξιοπρέπειας και αυτο-διάθεσης!

Και το τι "αρέσει" και γιατί "αρέσει" στον καθένα , ειναι ολόκληρη συζήτηση την οποία μπορούμε ασφαλώς να κάνουμε αλλα δεν είναι του παρόντος θέματος!

Ανάρτησε ένα θεματάκι ανάλογο περί πεποιθήσεων και αντιλήψεων και το πως αυτές διαστρωματώνουν και ελέγχουν δια βίου τον άνθρωπο και ευχαρίστως να το συζητήσουμε!

Αλλα μην μου λές οτιδήποτε περί εξαναγκασμού και μάλιστα τόσο βίαιου...χωρίς ίχνος σεβασμού στην ανθρώπινη παιδική και εύ-πλαστη ψυχή!

Σημ:"Απο σένα έχω απαιτήσεις με την καλή έννοια του όρου, διότι είσαι πανέξυπνος άνθρωπος αλλα ταυτόχρονα και νέος άνθρωπος.."

Προσωπικά δεν μιλάω για εξαναγκασμό αλλα για βιασμό του χειρίστου είδους φίλε μου!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2010, 19:19:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε όλες τις θρηκσείες, όμως, αγαπητέ μου Εαρινέ, υπάρχουν μυητικές και άλλες τελετές,για τις οποίες, ούτε ο Σωτήρης, ούτε εσύ αναφέρεστε, μεροληπτόντας,δλδ,αφού εκεί,είναι σαν να λέτε,ότι δεν είναι καταπιεστικές...
Όταν μιλάμε, για ένα πράγμα,όπως η βάπτιση,εφόσον, οι γονείς είναι χριστιανοί, όπως και κάθε άλλου θρησκεύματος, βαπτίζουν τα παιδιά τους, επίσης χριστιανούς,μουσουλμάνους, εβραίους,κλπ....
Αν όμως, γινεται,ας μείνουμε στο θέμα, περί του χαρακτήρα του χριστιανικού Θεού,έχοντας υπόψην μας, ότι είναι διττή, η αναζήτηση καθώς,άλλο τι αντιλαμβάνεται ο άνθρωπος, οι περισσότεροι κι άλλο τι είναι, σύμφωνα με το δόγμα ο Θεός...Και το δόγμα,είναι που εκφράζει κατά κύριο λόγο,μια θρησκεία,κι έπειτα απο τους πιστούς και τον κλήρο του...
Σύμφωνα,λοιπόν, με το δόγμα, ας συγκρίνουμε τον Θεό με τους άλλους θεούς, ή δοξασίες, γιατί,στειρα κρίνοντας Τον,δείχνει άστοχο και μικρό...
Τις ως ο Θεός ημών;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2010, 22:08:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Σε όλες τις θρηκσείες, όμως, αγαπητέ μου Εαρινέ, υπάρχουν μυητικές και άλλες τελετές,για τις οποίες, ούτε ο Σωτήρης, ούτε εσύ αναφέρεστε, μεροληπτόντας,δλδ,αφού εκεί,είναι σαν να λέτε,ότι δεν είναι καταπιεστικές...


Όταν μιλάμε, για ένα πράγμα,όπως η βάπτιση,εφόσον, οι γονείς είναι χριστιανοί, όπως και κάθε άλλου θρησκεύματος, βαπτίζουν τα παιδιά τους, επίσης χριστιανούς,μουσουλμάνους, εβραίους,κλπ....


Και για να σε ρωτήσω κάτι φίλε μου:"ΑΝ λέω αν οι γονείς σου ήταν Μουσουλμάνοι ή οτιδήποτε άλλο και σου επέβαλαν αυτό που οι ίδιοι πρεσβεύουν , αυτό θα σου αποστερούσε ή όχι το δικαίωμα της αυτο-διάθεσης και ελευθερίας???

Οφείλω να ομολογήσω φίλε μου , ότι μιλάω για ολες τις θρησκείες και όχι μόνο για τον Χριστιανισμό!

Και ασφαλώς είναι εγκληματικό να επιβάλλεις σε μια νεο-φερμένη και χωρις κρίση και εμπειρίες ψυχή , πράματα που εκ των πραγμάτων δεν μπορεί αλλα ούτε και του αφήνεται να ελέγξει (τουλάχιστον αυτό).

Άρον-άρον στην κολυμπήθρα , μη μας ξεφύγει το άτομο ...

Για ποιά ελευθερία και μυστήρια μιλάμε , οταν κανενας δεν με ρώτησε και δεν σε ρώτησε , όπως και κανέναν αλλο .... αν θέλω και τι θελω/ουμε , αφού πρώτα το ελέγξω/ουμε ο ίδιος και ο κάθε άνθρωπος???

Εδώ βλέπεις ενήλικες είμαστε και παρ'ολ'αυτά , οι ανεξέλεγκτες γονεικές και κοινωνικές προσταγές , έχουν "σιγάσει" την ατομική ψυχή του καθενός...για ποιά ελευθερία μιλάμε???

Θέατρο σκιών...θέατρο του παραλόγου...!

soul

Edited by - Εαρινός on 19/05/2010 22:15:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2010, 15:23:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή διαφωνείς με την ανευ όρων μύηση, που συμβαίνει σε όλες τις
θρησκείες,διαφωνείς με την μύηση γενικά κι όχι μόνο στον χριστιανισμό, πάμε υποχρεωτικά,στο αν μπορεί κανείς να πιστεύει σε κατι, ή να το θεωρεί υποκειμενικό....
Εδώ,όμως,συζητάμε για τον χαρακτήρα του χριστιανικού Θεού, οι πράξεις των ανθρώπων,δεν μπορούν να Τον εκπροσωπούν....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2010, 15:53:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επειδή διαφωνείς με την ανευ όρων μύηση, που συμβαίνει σε όλες τις
θρησκείες,διαφωνείς με την μύηση γενικά κι όχι μόνο στον χριστιανισμό, πάμε υποχρεωτικά,στο αν μπορεί κανείς να πιστεύει σε κατι, ή να το θεωρεί υποκειμενικό....
Εδώ,όμως,συζητάμε για τον χαρακτήρα του χριστιανικού Θεού, οι πράξεις των ανθρώπων,δεν μπορούν να Τον εκπροσωπούν....

Προσωπικά φίλε μου , θα το όριζα ως προσηλυτισμό και μάλιστα του χειρίστου είδους αλλα και επιβολή και μάλιστα στα όρια του βιασμού της ανθρώπινης αξιοπρέπειας και ελευθερίας και αυτό διότι ένα παιδάκι είναι ανήμπορο να αντιδράσει σε οιουδήποτε είδους προσταγές και δή γονεϊκές προσταγές και τις οποίες εκ των πραγμάτων δέχεται ανεξέλεγκτα και κρίνεται καθημερινά απο την στάση του απέναντι σ'αυτές....και να λάβουμε υπ'οψιν μας την ανάγκη του κάθε μικρού παιδιού για αποδοχή..αγάπη και επικύρωση , τότε βλέπουμε πόσο εξαρτημένο μπορεί να είναι -και είναι- απο αυτές τις προσταγές..!

Δεν έχω τίποτα μαζί σου αλλα μην μου μιλάς για ελευθερία και αυτο-διάθεση μέσα απο ηθικολογικού τύπου αναφορές και προστάγματα , οποιασδήποτε θρησκείας...το "πράμα" μιλάει απο μόνο του..!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2010, 17:53:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχεις κάθε δικαίωμα Εαρινέ, να αμφισβητείς τις αξίες και τα
δεδομένα, μύησης, υπακοής,πίστης, όπως είναι σε καθε θρησκεία σεαυτόν τον πλανήτη...Ακόμη και ο ...σαιεντολόγοι, έχουν τυπικά...
Άρα, δεν συζητάς καθόλου για θρησκεία,οπότε, να μιλήσουμε λίγο και για τον χαρακτήρα του Θεού,που αυτο είναι το θέμα, καθώς, τα προσηλυτιστικά, είναι θέματα πίστεως κι όχι χριστιανισμού μόνο...
Περί του χαρακτήρα, ενός Θεού, που δεν εκφράζει η μη μόνο αγάπη,
μέσα απο μια αιωνιότητα ύπαρξης αγάπης,τι μπορούμε να πουμε, παρά ότι μας περιμένει;Σε ένα κόσμο αγάπης...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2010, 18:56:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έχεις κάθε δικαίωμα Εαρινέ, να αμφισβητείς τις αξίες και τα
δεδομένα, μύησης, υπακοής,πίστης, όπως είναι σε καθε θρησκεία σεαυτόν τον πλανήτη...Ακόμη και ο ...σαιεντολόγοι, έχουν τυπικά...
Άρα, δεν συζητάς καθόλου για θρησκεία,οπότε, να μιλήσουμε λίγο και για τον χαρακτήρα του Θεού,που αυτο είναι το θέμα, καθώς, τα προσηλυτιστικά, είναι θέματα πίστεως κι όχι χριστιανισμού μόνο...


Περί του χαρακτήρα, ενός Θεού, που δεν εκφράζει η μη μόνο αγάπη,
μέσα απο μια αιωνιότητα ύπαρξης αγάπης,τι μπορούμε να πουμε, παρά ότι μας περιμένει;Σε ένα κόσμο αγάπης...


Η αγάπη φίλε μου , είναι το τελικό αποτέλεσμα της σοφίας και της ψυχικής ισσοροπίας ορισμένων ανθρώπων και οι οποίοι επιδεικνύουν θεματικό σεβασμό -ουσιαστικό- επι του εαυτού τους πρωτίστως και κατ'επέκτασιν και προς τους συνανθρώπους τους και δεν έχι καμμιά σχέση με νουθεσίες του τύπου:"Αγαπάτε αλλήλους..".....

Ή αναβλύζει αβίαστα απο το "είναι" των ανθρώπων ή είναι προϊόν υποκρισίας και για ευ-νοήτους λόγους...μην χάσουν τον παράδεισο κάποιοι!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2010, 18:59:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνούμε σε αυτό που λές Εαρινέ,το προσυπογράφω, αν θέλεις,
αλλά, τι θα έλεγες τώρα, να μιλήσουμε
λίγο και για τον χαρακτήρα του χριστιανικού Θεού,
που είναι και το θέμα μας;...
Γιατί,είναι εντελώς ....άλλο θέμα...
Αυτή η αγάπη, η αιώνια του Θεού, είναι η πηγή των πάντων...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2010, 19:17:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Συμφωνούμε σε αυτό που λές Εαρινέ,το προσυπογράφω, αν θέλεις,
αλλά, τι θα έλεγες τώρα, να μιλήσουμε
λίγο και για τον χαρακτήρα του χριστιανικού Θεού,
που είναι και το θέμα μας;...
Γιατί,είναι εντελώς ....άλλο θέμα...
Αυτή η αγάπη, η αιώνια του Θεού, είναι η πηγή των πάντων...

Προσωπικά δεν τον γνωρίζω -θεό-, οπότε και δεν είμαι αρμόδιος για να μιλήσω γι'αυτόν...για την ακρίβεια δεν τον εχω "βρεί" πουθενά και σε καμμιά θρησκεία ει μη μόνον μεσα στην καρδιά του κάθε ανθρώπου που επιδρά στον εαυτό του , "διοχετεύοντας" όμορφα συναισθήματα στον εαυτό του και στο περιβάλλον του!

Για μένα ο "θεός"...ευδαιμονία κατ'αλλους... αποτελεί τις οψεις του ιδίου νομίσματος ... και το αρνητικό πρόσημο και το θετικό...εμείς επιλέγουμε ....

Αλλα και η επιλογή -αυτή καθ'εαυτή- αποτελεί ολόκληρη συζήτηση και επιδέχεται πολύ μεγάλης αναλύσεως!

Αν θές για οτιδήποτε άλλο , ευχαρίστως να το συζητήσουμε..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2010, 19:36:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε κάποιο άλλο θέμα αγαπητέ μου Εαρινέ,εδώ συζητάμε γι αυτό...
Αλλα,αυτά που έγραψες, ότι ο Θεός είναι μέσα μας,με βρίσκει απολύτως συμφωνο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2010, 20:30:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εντάξει ρε εαρινέ γνωστό και κατανοητό το επιχείρημα σου, όμως τα παιδιά μεγαλώνουν και μορφώνονται και κάποια στιγμή γίνονται ενήλικες και τότε μπορούν να κάνουν επιλογές και με συνείδηση και με γνώση και με κριτική σκέψη. Μπορούν να αλλάξουν θρησκεία ή να απορρίψουν όλες τις θρησκείες. Έχει συμβεί σε πάρα πολλούς ανθρώπους. Εφόσον μορφώνουμε σωστά τους νέους δεν υπάρχει κανένα θέμα επιβολής του οτιδήποτεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2010, 21:04:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εντάξει ρε εαρινέ γνωστό και κατανοητό το επιχείρημα σου, όμως τα παιδιά μεγαλώνουν και μορφώνονται και κάποια στιγμή γίνονται ενήλικες και τότε μπορούν να κάνουν επιλογές και με συνείδηση και με γνώση και με κριτική σκέψη. Μπορούν να αλλάξουν θρησκεία ή να απορρίψουν όλες τις θρησκείες. Έχει συμβεί σε πάρα πολλούς ανθρώπους. Εφόσον μορφώνουμε σωστά τους νέους δεν υπάρχει κανένα θέμα επιβολής του οτιδήποτε

Απο την άλλη όμως,είναι δύσκολο κάποιος ενήλικας να διαμορφώσει δική του άποψη απο την στιγμή που,όντας παιδί με εύπλαστο μυαλό,τον βομβαρδίζουν με διάφορα θρησκευτικά πιστεύω και με ψέματα στο σχολείο(πνευματικό ευνουχιστήριο).
Χρειάζεται το κάλεσμα της ψυχής για να γνωρίσει την αλήθεια.

Και εδώ το μυστικό είναι να ακολουθήσουμε την καρδιά μας και όχι τον νού μας.Αρκεί να κοιτάξουμε λίγο μέσα μας και να νιώσουμε την αλήθεια,και όχι να είμαστε προκατειλημμένοι.

Edited by - strangerz2 on 20/05/2010 21:05:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2010, 21:42:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σε κάποιο άλλο θέμα αγαπητέ μου Εαρινέ,εδώ συζητάμε γι αυτό...
Αλλα,αυτά που έγραψες, ότι ο Θεός είναι μέσα μας,με βρίσκει απολύτως συμφωνο...

Το πιο σημαντικό -για μένα- επίτευγμα , είναι ο τρόπος με τον οποίο τοποθετείσαι Βαγγέλη και μολονότι οι απόψεις μας -σε επιμέρους θέματα- είναι εκ διαμέτρου αντίθετες , "βρίσκεται" ο δρόμος και ο τρόπος ως άνθρωποι να ανταλλάσουμε απόψεις...ΑΥΤΟ για μένα είναι κάτι ιδιαίτερο και ανθρώπινο ... εσύ πές το θεϊκό , δεν διαφέρει επι της ουσίας και τόσο...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2010, 22:04:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εντάξει ρε εαρινέ γνωστό και κατανοητό το επιχείρημα σου, όμως τα παιδιά μεγαλώνουν και μορφώνονται και κάποια στιγμή γίνονται ενήλικες και τότε μπορούν να κάνουν επιλογές και με συνείδηση και με γνώση και με κριτική σκέψη. Μπορούν να αλλάξουν θρησκεία ή να απορρίψουν όλες τις θρησκείες. Έχει συμβεί σε πάρα πολλούς ανθρώπους. Εφόσον μορφώνουμε σωστά τους νέους δεν υπάρχει κανένα θέμα επιβολής του οτιδήποτε

Αναφέρεσαι σε κεφαλαιώδη θέματα και κεφαλαιώδους σημασίας Γιώργο και προσωπικά δεν θα είχα κανενα πρόβλημα -αντίθετα θα το ήθελα ιδιαίτερα- να συζητηθούν και να αναλυθούν σε βαθμό τέτοιο , που θα μπορούσαμε να επαναπροσδιορίσουμε -αφού πρώτα ορίσουμε- την έννοια της μόρφωσης και τον τελικό σκοπό της αλλα και κατα πόσο η σημερινή εκ-παίδευση γίνεται φορέας μόρφωσης και υγιούς εξέλιξης του ανθρώπου...!

Να δούμε κατ'αρχάς , πόσο και κατα πόσο εύκολο είναι για τον οποιοδήποτε άνθρωπο να αναλύσει κάθε τι , με την δική του "πρωτογενή ματιά" και όχι μέσα απο την ματιά των ιδεών που εντέχνως έχουν εισαχθεί εντός του και τον "χειραγωγούν-κατευθύνουν" καθημερινά...

Να δούμε επίσης , πως καθε γεγονός και εμπειρία ...βιωθείσα κατα την πρώιμη παιδική ηλικία καταχωρήθηκε με τον ανάλογο συναισθηματικό μανδύα και αναβιώνεται σε ενεστώτα χρόνο , καθηλώνοντας και ενοχοποιώντας το υποκείμενο-άνθρωπος...

Να δούμε τα λογικά κριτήρια του "συστήματος-εκπαίδευσης" και πόσο και σε τι μέτρο αυτό υιοθετεί όρους και ορολογίες προκειμένου να κρίνει -αποστεώσει- την ελεύθερη σκέψη και πρωτοβουλία και να θέσει τον άνθρωπο υπο την ομηρία του και την υπηρεσία του...

Και να δούμε τι σημαίνει συνείδηση και αν κατ'αρχάς ο έχων συνείδηση μπορεί να διεμβολήσει τα ακρίτως υιοθετημένα και με τα οποία συνειδητά ... συνειδητότατα "εν-νοεί"....

Και να δούμε πόσο ρόλο Διαδραματίζει η συνειδητότητα στο υποκείμενο-άνθρωπος και πόσο -τελικά- η ασυνειδητοτητά του....


Πόσο η λογική και πόσο το συναίσθημα ... που η λογική και που το συναισθημα..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2010, 00:25:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris
Επίσης εκτός από τις εορτές , κάθε Κυριακή πρωί δύο από τα τρία κρατικά κανάλια , που τα πληρώνουμε μέσω ΔΕΗ όλοι ανεξαρτήτως θρησκεύματος , αναμεταδίδουν την θεία λειτουργία και μας φλομώνουν επί δίωρο στις ένρινες ψαλμωδίες . Δεν έχω την απαίτηση να καταργηθή τελείως , όμως δεν έφθανε το ένα κανάλι για να λειτουργηθούν οι χριστιανοί ? Ή ακόμα πιο σωστά και δίκαια , δεν έπρεπε να υπάρχη ένας ιδιωτικός τηλεοπτικός σταθμός της εκκλησίας πανελλαδικής εμβέλειας , μέσω του οποίου η εκκλησία να μεταδίδη λειτουργίες και προγράμματα θρησκευτικού περιεχομένου όλες τις ημέρες , όπως γίνεται στον υπόλοιπο κόσμο ?

IndustrialAngel
Κάτσε ρε sesostris τι σχέση έχουν αυτά που λέω με τα υπόλοιπα. Θες να μου πεις ότι ασκούν επιρροή στις απόψεις των ανθρώπων με το να δείχνουν εκκλησία το πρωί της Κυριακής; Σιγά ρε Sesostris ούτε ο Χίτλερ δεν είχε τέτοια ικανότητα να κατευθύνει τις μάζες. Κορυφαίο αντιπαράδειγμα είσαι εσύ ο ίδιος... Είσαι πιστός χριστιανός επειδή βλέπεις στην TV εκκλησία; Σοβαρά μιλάμε τώρα;



Η απάντησή σου φίλε IndustrialAngel είναι εντελώς άσχετη με αυτά που επισημαίνω .
quote:
IndustrialAngel
Συμφωνώ ότι ενδεχομένως να υπάρχει μια αδικαιολόγητη σύνδεση κράτους και εκκλησίας ΑΛΛΑ αυτό δεν έχει να κάνει με το ότι η θρησκεία ΕΙΝΑΙ ανοιχτή σε όλους(μιλάω για το χριστιανισμό) και ότι δε σε αναγκάζει κανένας να κάνεις τίποτα λατρευτικό που δε σου αρέσει...

Ειδικά αυτό το «ενδεχομένως» μου άρεσε πολύ . Σε όλα τα άλλα από αυτά που έγραψα δεν έχεις τίποτα να σχολιάσης ? Ως φαίνεται φίλε μου δεν έχεις αντιληφθεί ακόμα , ότι είμαστε το τελευταίο κράτος στην Ευρώπη , για να μην πω παγκοσμίως γιατί υπάρχουν και ορισμένα ισλαμικά , στο οποίο η εκκλησία είναι κράτος εν κράτει .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2010, 10:33:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο ότι βλέπω, φίλοι μου, όλοι λέμε το ίδιο, με διαφορετικό τρόπο, κατά κάποιο τρόπο, μιλαμε ολοι ,για το ....μποζόνιο του Χιγκς,ή σωματίδιο του Θεού, αυτό που αλλάζει τα πράγματα, αυτό που τα κάνει να είναι αυτό που είναι...Είναι μια πολύ θετική εξέλιξη για τον άνθρωπο αυτό, γιατι, τώρα, μπορεί να ξέρει τι θέλει, κάτι που αιώνες, δεν έχει καταλάβει....
Σχεδόν βλέπει, μπορώ να πω....
Η αγάπη,ο χαρακτήρας του θεού, μπορεί να μας κανει, αν τον δόυμε,
να τον αναζητήσουμε και μέσα μας και γύρω μας, γιατί, ως ενέργεια θετική, είναι παντού..Αυτή κινεί την ζωή, το θετικό, όχι το αρνητικό...
Άρα, πρέπει να υπάρχει θετικότητα, στο πως βλέπουμε την ζωή και
ότι προκύπτει,όπως και ότι αυτο που συμβαίνει,δεν γίνεται τυχαία....
Πρέπει να καταλάβουμε, ότι έτσι, αναζητάμε και τον δικό μας χαρακτήρα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 19 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy