ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ποιος ο χαρακτήρας του Χριστιανικού Θεού;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 19
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 22:12:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις Νώντα μου.
Δεν θα σχολιάσω απολύτως τίποτα.
Με κάλυψες πλήρως...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 22:18:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nα σαι καλά αγαπητέ Φώτη!

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

"Θεριά οι ανθρώποι δεν μπορούν το φως να το σηκώσουν.
Δεν ειν' αλήθεια ποιο χρυσή σαν την αλήθεια της σιωπής.
Χίλιες φορές να γεννηθείς,
τόσες θα σε σταυρώσουν."


Edited by - europaios2 on 03/04/2010 22:20:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 22:19:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve:
«Το λέω αυτο γιατί,η αιωνιότητα της ύπαρξης του ανθρώπου, αποδεικνύεται περίτρανα, μέσα απο τις ιδέες και θέσεις των αρχαιων Ελλήνων φιλοσόφων, που μένουν αιώνιοι,γιατί τις έθεσαν.»

Μην συγχέεις τα φιλοσοφικά κατηγορήματα με τον Σχολαστικισμό της όποιας Αβρααμικής εκδοχής.

Οι αρχαίοι μένουνε αιώνιοι, διότι ΕΜΕΙΣ τους διαβάζουμε, για όσο τους διαβάζουμε και όσο υπάρχουμε για να διαβάζουμε. Με κατανοείς...

trexagireve:
«Αποδεικνύεται επίσης, απο το ότι υπάρχει εξέλιξη συνεχής,πολιτισμική και του ειδους..»

Η εξέλιξη των ειδών τι σχέση έχει με την υποτιθέμενη αιωνιότητα του ανθρώπου όπως αυτή εκφράζεται απο το χριστιανικό δόγμα π.χ.?

Νομίζω ξεφεύγεις εντελώς..

trexagireve:
«Ήμουν πριν λίγο, λεπτά, με άτομο που βίωσε τον θάνατο και επανήλθε...»

Παιχνίδια του εγκεφάλου φίλτατε, παιχνίδια του εγκεφάλου.

Έχουνε γίνει πάμπολλες έρευνες πάνω στο θέμα, και έχει προκύψει ότι ο εγκέφαλος του ανθρώπου στο ενδιάμεσο μεταξύ θανάτου και ζωής, παράγει σκέψεις και εικόνες οι οποίες συνθέτουνε ένα πάζλ των όσων έχει διδαχθεί, ζήσει, μάθει, ακούσει. Τίποτα άλλο δεν έχει προκύψει, και ώς συνήθως μιλάνε για ένα πολύ «ζωντανό φως» και άλλα ωραία και φανταχτερά.....

trexagireve:
«Ο Δημιουργός φίλε μου, ζει όπως εγω με τα μέλλοντα εγγόνια μου, με εμπειρία και συγκατάβαση...»

Μιλάει η πίστη σου φίλτατε, και όχι η γνώση για τα όσα περιγράφεις.....

trexagireve:
«Πολλές φορές, ο Θεός μιλάει μαζί μας, με τη μορφή άλλων...Δεν το ξέρουμε..»

Μάλλον κάτι άλλο συμβαίνει φίλτατε: βλέπουμε και ερμηνεύουμε ότι δεν κατανοούμε ή μας φαίνεται ως θαύμα, ως την «παρουσία του Θεού», βάση των όσων ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΣΥΜΒΟΥΝΕ.

Η πίστη, είναι ανάλογα με τον βαθμό και τις πνευματικές αντιστάσεις, ένα εξόχως ικανό αλλά και επικίνδυνο διεγερτικό για το νευρικό σύστημα. Η πίστη όπλισε με χαρά τις δυο γυναίκες στο μετρό της Μόσχας να ανατιναχθούνε, διότι «έβλεπαν» μέσα απο αυτή τους την πράξη ένα θεάρεστο έργο και τους καρπούς αυτού του έργου.

Κάπως έτσι αγαπητέ, συμβαίνει και με τις «μορφές» που μας μιλάει ο Θεός....

trexagireve:
«Ο Θεός,φίλε μου, δεν έχει ανάγκη να φανεί..Ξέρει ότι Υπάρχει..»

Έτσι σε βολεύει, έτσι πιστεύεις. Διότι δίχως αυτή την παραδοχή, μάλλον θα αισθανθείς εξαιρετικά γυμνός και μόνος, έτσι δεν είναι?

trexagireve:
«Αλλά, πέραν όλων, το αύριο του ανθρώπου, πως το βλέπεις;Όχι ένα κοντινό,ας πούμε,μετά απο 200 χρόνια..»

Έχω πει ότι οι προβλέψεις δεν με εκφράζουνε.

Ελπίζω όμως, η Αυτογνωσία να επικρατήσει και να οδηγήσει την ανθρωπότητα μακριά απο τις διχαστικές και αδιέξοδες οδούς των Μονοθεϊστικών δογμάτων, απο την ανεγκέφαλη εσχατολογική ρηχότητα και τα ψευτοδιλλήματα περί της σωτηρίας των ψυχών που όλοι τους κραδαίνουν ως εμπόρευμα που τους έχει τάχα δοθεί.

Ελπίζω να αντικαταστήσουνε φιλοσοφικές σχολές τα μουρμουρητά των εκκλησιών, φιλοσοφικές συζητήσεις τις περιοδείες διαφόρων νεκρών («Αγίων»), έτσι ώστε η κοινωνία των ανθρώπων να μπορέσει να αναστηθεί απο το σκοτάδι των Αβρααμικών δογμάτων και όχι να σέρνεται πίσω απο ένα σταυρό, που τελικά στην πλάτη της τον έχει φορτωθεί και όχι εκεί που νομίζει ότι είναι για προσκύνημα.

Ας ελπίσουμε λοιπόν το φως να επικρατήσει σε 200 χρόνια απο τώρα, και να περάσει στο χρονοντούλαπο της ιστορίας αυτή η πνευματική φυλακή...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 23:06:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Schwabe,δεν μιλάω για οποιοδήποτε θεώρημα,όταν λέω για αποδείξεις αιωνιότητας,αλλά,για αλήθειες..Ξέρεις πολυ καλά, οτι η ελληνική σκέψη, αποτελεί βάση του δυτικού και όχι μόνο κόσμου και θα παραμείνει και βελτιωθεί στο μέλλον, αναπόφευκτα,έστω και με τη βία της ανάγκης,για ένα κόσμο καλύτερο...Αυτό το πνεύμα,είναι αιώνιο απο μόνο του...
Τέτοια μπορώ να σου πω πολλά,αλλά, είσαι σίγουρος ότι αμφισβητείς την αιωνιότητα;
Η εξέλιξη του ανθρώπου,έχει να κανει με το ότι, αρχίζει ως παιδί, έχει ανάλογο σώμα και φτάνει,σε κάποιες χιλιάδεςχρόνια,στην ενηλικίση του...Αυτό, ζούμε σαν εξέλιξη, όταν είναι απλά ενηλικίωση....Η τεκμηρίωση του ότι ο άνθρωπος,είναι ένα παιδί, ή έστω ένας έφηβος ακόμη, είναι ο τρόπος που ενεργούμε,εντελώς παρορμητικός.....
Κοίταξε, φίλε μου, οταν πέφτεις με το κεφάλι 20 μέτρα, ύψος, απο ξενοδοχειο και οι εφημερίδες το χαρακτηρίζουν θαύμα το ότι έζησες, ενώ εσύ έχεις την εμπειρία ότι πέθανες....Όταν εσύ για δυο μήνες είσαι σε κώμα και βλεπεις και ζεις καταστάσεις,που δεν είναι φυσικές..Αντιλψη σκέψεων, κίνηση με το νου και άλλα...Αλλά και το ότι ενώ ήταν αριστερόχειρας, έγινε αμφιδέξιος,συν γνώσεις σε μουσική, που λίγοι έχουν, λέει πολλά...Κάτι είδε, του μίλησε, αλλά δεν θυμάται...Είδε και το φώς, που λέμε...Πως να το αμφισβητήσω ,έτσι που άλλαξε μετά απο αυτό;
Για την επαφή μας με το Θεό, θα στο θέςσω αλλοιώς, μήπως δεν το έγραψα καλά...Φαντάσου, ότι οι άνθρωποι σε κάποιες φάσεις,είναι τόσο σωστοί σε θέσεις πράξεις ενέργειες, θετικοί, που μοιάζουν,σαν αν ενεργούν εκ Θεού....Αυτοί οι άνθρωποι είναι άγγελοι Θεού,αν το δεις αλλοιώς...Νοιώθεις υπέροχα μαζί τους...
Και βέβαια, μαθαίνουμε κι εμείς γι Αυτον, έτσι...Απο τον καλύτερο εαυτό μας...
Συμφωνούμε φιλε μου στην αυτογνωσια...Κι εγώ πιστεύω ότι ο άνθρωπος δεν ξέρει ποιός είναι..Αν μάθει, θα φερθεί ανάλογα και σαφώς, καλύτερα..
Εκτός ,αν λόγω ανωριμότητας, καθυστερεί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2010, 00:02:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου europaie,

λες:

quote:
Η θρησκεία δεν ασχολείται με τα γήινα, αλλά με τα επουράνια, με το πνεύμα του ανθρώπου και όχι με τον προσωρινό τόπο κατοικίας του.
Τι αποδείξεις θα ήθελες να σου φέρει η θρησκεία? τίποτα φωτογραφίες η βιντεάκια με το Θεό να χαιρετάει?

Μα και ο "Νεοποτηρισμός" ακριβώς δεν έχει αποδείξεις! Σαν τον Χριστιανισμό. Ασχολείται με τα επουράνια. Σε πείσμα των καιρών!

Είναι μάλιστα ο "Νεοποτηρισμός" ανώτερη Θρησκεία απ' την δική σου. Δεν δικαιούσαι να τον κρίνεις διότι ασχολείται με τα επουράνια! Αφήνει χιλιόμετρα πίσω τις δοξασίες του Χριστιανισμού (Και μάλιστα έτσι απλά χωρίς αποδείξεις)
Αυτά είναι τα απτά πλεονεκτήματα των επουράνιων Θρησκειών. Δεν χρειάζονται βίντεο και αποδείξεις. Ισχύουν διότι έτσι είπε ένας αγράμματος λαός της ερήμου πριν από 3500 χρόνια!

Φαντάσου όμως πόσο ανώτερος είναι ο "Νεοποτηρισμός" που δημιουργήθηκε πολύ πιό πρόσφατα.

Συνέχισε λοιπόν φίλε μου το τροπάρι των μη αποδείξεων και στο τέλος θα την βρεις από τον "Νεοποτηρισμό".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2010, 04:29:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Vasiliscm:
Μα και ο "Νεοποτηρισμός" ακριβώς δεν έχει αποδείξεις! Σαν τον Χριστιανισμό. Ασχολείται με τα επουράνια. Σε πείσμα των καιρών!

Είναι μάλιστα ο "Νεοποτηρισμός" ανώτερη Θρησκεία απ' την δική σου. Δεν δικαιούσαι να τον κρίνεις διότι ασχολείται με τα επουράνια! Αφήνει χιλιόμετρα πίσω τις δοξασίες του Χριστιανισμού (Και μάλιστα έτσι απλά χωρίς αποδείξεις)
Αυτά είναι τα απτά πλεονεκτήματα των επουράνιων Θρησκειών. Δεν χρειάζονται βίντεο και αποδείξεις. Ισχύουν διότι έτσι είπε ένας αγράμματος λαός της ερήμου πριν από 3500 χρόνια!

Φαντάσου όμως πόσο ανώτερος είναι ο "Νεοποτηρισμός" που δημιουργήθηκε πολύ πιό πρόσφατα.

Συνέχισε λοιπόν φίλε μου το τροπάρι των μη αποδείξεων και στο τέλος θα την βρεις από τον "Νεοποτηρισμό".



Nα μη σου χαλάσω λοιπόν το χατίρι...γράφει ο Στάθης Ψύλλος:
"γιατί τέκνο μου δεν πίστευες στην ύπαρξή μου;"
Μαζεύετε όλο το θάρρος που σας έχει απομείνει και απαντάτε με παρρησία:
"Δεν είχα στη διάθεσή μου επαρκείς ενδείξεις!"

Και ανταπαντάει ο Κύριος....
"Δε σε έφτασε ο ενάρετος βίος μου?
Δε σε έφτασαν τα θαύματά μου?
Δε σε έφτασαν οι δεκάδες Άγιοι με τα θαύματά τους?
Δε σε έφτασε το ότι με κυνήγησαν με εξευτέλισαν με σταύρωσαν και παρ' όλα αυτά υπάρχω και είμαι εδώ μέσα από τα εκατομμύρια των πιστών μου?
Δε σε έφτασε το ότι ο μεγαλύτερος μου διώκτης ο Σαούλ, έγινε ο μεγαλύτερος μου Απόστολος ο Παύλος?
Δε σε έφτασε ότι προτιμούσαν να πεθάνουν παρά να με αρνηθούν?
Δε σε έφτασε το ότι επαληθεύτηκαν στο πρόσωπό μου οι προφητείες της Παλαιάς Διαθήκης?
Δε σε έφτασε ότι προφήτεψα επί των ημερών μου στη γη και αυτά επαληθεύτηκαν?

Και απαντά το τέκνο....
"Όχι δε μου έφτασαν θέλω και βίντεο..... θέλω και φωτό!! πολλές φωτό!.....και θέλω να έρθεις να σε δω προσωπικά....να σε ψηλαφίσω....να σε σφάξω και εάν Αναστηθείς να σε πιστέψω....."

Όπως καταλαβαίνεις το μόνο που μπορεί ο Κύριος να κάνει μετά από αυτόν το διάλογο είναι να κουνήσει λυπημένος το κεφάλι, να προσπεράσει τον εθελοτυφλών άνθρωπο και να σκύψει επάνω σε αυτόν που πιστεύει.

quote:
Στάθης Ψύλλος:
Θα μπορούσε κανείς να σας ψέξει γι’ αυτή την απάντηση; Εάν η ορθολογικότητα έχει σχέση με το κατά πόσον οι πεποιθήσεις διαμορφώνονται με βάση τα τεκμήρια και τις ενδείξεις και εάν η διαμόρφωση ορθολογικών πεποιθήσεων απαιτεί την ύπαρξη επαρκών τεκμηρίων, τότε κανείς—ούτε ο ίδιος ο Θεός, αν υπάρχει—μπορεί να σας ψέξει γιατί δεν πιστεύετε στο Θεό. Η πίστη, ισχυρίζονται πολλοί, υπερβαίνει το Λόγο. Ίσως. Αλλά δεν μπορεί να τον υπονομεύει, δηλαδή δεν μπορεί να απαιτεί από τον Λόγο να χαμηλώνει τον πήχη για να περάσει η πίστη. Φυσικά, τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Αν μη τι άλλο, οι οπαδοί της ορθολογικότητας της πίστης μπορούν να επικαλεστούν τον Κant ή τον James. Ο Kant ναι μεν έθεσε την πίστη στην ύπαρξη του Θεού εκτός της δικαιοδοσίας του θεωρητικού Λόγου, αλλά την ενέταξε (έστω και με κάποιες θεωρητικές αυθαιρεσίες) εντός της δικαιοδοσίας του πρακτικού Λόγου. Ο δε James μας επισήμανε ότι η πίστη εμπλέκει τη βούληση και ότι η προσφυγή στη βούληση είναι απαραίτητη ακόμα και όταν αποτιμούμε τεκμήρια και ενδείξεις.[1] Δεν μπορεί κανείς να υποτιμήσει το γεγονός ότι η σχέση Λόγου και πίστης (θρησκευτικής πίστης, για να ακριβολογούμε) είναι σύνθετη. Αλλά δεν έπεται από αυτό ότι η πίστη είναι εκτός της δικαιοδοσίας του Λόγου. Τίποτα δεν είναι εκτός της δικαιοδοσίας του Λόγου.

Η συγκεκριμένη πίστη όχι μόνο δεν κατεβάζει τον πήχη, αλλά μέσα από τις χιλιάδες των κωδίκων ανεβάζει τον πήχη και μέσα από τα θαύματα που μέχρι και σήμερα συμβαίνουν στους πιστούς, αφήνοντας άφωνους τους μή πιστούς, οι οποίοι προσπαθούν με ανόητα επιχειρήματα να εξηγήσουν τα θαύματα αυτά ως αποτέλεσμα δήθεν αυτοσυγκέντρωσης και αυθυποβολής, καταδεικνύει της πίστεως το αληθές.

quote:
Στάθης Ψύλλος:
Το εναπομένον φιλοσοφικό ερώτημα, κατά την (σαφώς προκλητική) γνώμη μου, είναι το εξής: αποτελούν τα όρια της επιστήμης (των μεθόδων της και των πορισμάτων της) τα όρια του Λόγου; Οι απαντήσεις ποικίλουν και αυτή που θα έδινα είναι μάλλον αρνητική—οι νόρμες του πρακτικού λόγου μάλλον υπερβαίνουν την επικράτεια της επιστήμης. Όμως, θεωρώ το ακόλουθο ως δεδομένο: ακόμα και εάν τα όρια του Λόγου υπερβαίνουν τα όρια της επιστήμης, όταν ο Λόγος υπερβαίνει οτιδήποτε έπεται από την επιστημονική εικόνα του κόσμου, οφείλει τουλάχιστον να μην το αντικρούει. Με άλλα λόγια, οι επεκτάσεις του Λόγου πρέπει να είναι τουλάχιστον συνεπείς με τα επιστημονικά δεδομένα. Γιατί αυτό; μπορεί να αναρωτηθείτε. Η επιστήμη είναι ό,τι καλύτερο διαθέτουμε όσον αφορά την ορθολογικότητα αλλά και τη γνώση. Συγκρίνετέ την με οτιδήποτε άλλο και επικρατεί πασιφανώς.

Η θέση που μόλις ανάφερα αποτελεί τον κοινό παρονομαστή ενός νέου κύματος αθεϊσμού: εκεί που η επιστήμη και η (θρησκευτική) πίστη συγκρούονται πρέπει να υποχωρεί η πίστη. Στην πιο ακραία του εκδοχή το νέο αυτό κύμα αθεϊσμού αποκλείει την πίστη ως ανορθόλογη στη βάση της θέσης ότι η επιστήμη καθιστά εξαιρετικά απίθανο ότι υπάρχει ο Θεός (τουλάχιστον με τα προσωπικά και παρεμβατικά χαρακτηριστικά που του αποδίδουν οι τρεις μονοθεϊστικές θρησκείες). Πιο ήπιες εκδοχές αυτού του κύματος αφήνουν ανοικτό το ερώτημα της ύπαρξης του Θεού (με την έννοια ότι δεν αποφαίνονται ότι δεν υπάρχει Θεός), και εστιάζουν την προσοχή (και την έρευνα) στην βιολογική βάση της θρησκευτικής πίστης με στόχο την ένταξη αυτού του αδιαμφισβήτητου πολιτισμικού φαινομένου στην επιστημονική εικόνα του κόσμου. Το βασικό πόρισμα αυτής της έρευνας είναι ότι αν η θρησκευτική πίστη επιδέχεται μιας εναλλακτικής επιστημονικής εξήγησης (που εξηγεί την ύπαρξη της πίστης ανεξάρτητα από το αν υπάρχει Θεός ή όχι), η θεμελίωσή της πίστης στην ύπαρξη του Θεού υπονομεύεται.



Καμία σύγκρουση μεταξύ επιστήμης και πίστης δεν υπάρχει παρά μόνο στη σφαίρα της φαντασίας ευφάνταστων ανθρώπων.
Η επιστήμη δεν μπορεί καν να εξηγήσει τη μετάδοση του χασμουρητού από άνθρωπο σε άνθρωπο, πόσο μάλλον τη δημιουργία του κόσμου και τη μοναδικότητα της νόησης του ανθρώπου.
Το ότι βγαίνει κάποιος και λέει την άποψή του αυτό είναι θεμιτό, το να γενικεύει όμως την άποψη αυτή ως γενικό συμπέρασμα υπερβαίνει τα όρια του θεμιτού Λόγου.

quote:
Στάθης Ψύλλος:
Το χαρακτηριστικό του νέου αθεϊσμού, αυτό που τον καθιστά νέο, είναι η εδραίωσή του στην εξελικτική βιολογία και ειδικότερα στη θεωρία της φυσικής επιλογής. Είτε μας αρέσει είτε όχι, ο Δαρβίνος έκανε τον αθεϊσμό επιστημονικά δυνατό—δηλαδή απολύτως συμβατό με την επιστημονική εικόνα του κόσμου. Και όχι μόνο αυτό. Για τον Richard Dawkins, που κατέχει την έδρα για τη δημόσια κατανόηση της επιστήμης στο Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης—τον μαχητικότερο όλων των νέων αθεϊστών—η εναλλακτική υπόθεση της ύπαρξης του Θεού καθίσταται απίθανη υπό το φως του Δαρβινισμού. Η φυσική επιλογή εξηγεί την εμφάνιση φαινόμενου σχεδίου στη φύση χωρίς να θέτει ή να χρειάζεται κάποιον σχεδιαστή. Εκεί που υπάρχει ποικιλομορφία, κληρονομικότητα και διαφορική αρμοστικότητα η φυσική επιλογή θα δράσει και θα υπάρξει εξελικτική αλλαγή. Κατά την αλλαγή αυτή, τα άτομα που είναι πιο καλά αρμοσμένα στο συγκεκριμένο περιβάλλον επιλέγονται ως γονείς, και με δεδομένη την κληρονομικότητα, τα καλύτερα προσαρμοσμένα άτομα τείνουν να μεταβιβάζουν στους απογόνους τους τα χαρακτηριστικά μέσω των οποίων είναι προσαρμοσμένα. Η ιστορία της δημιουργίας που αφηγείται η Γένεση αποτελεί έναν απλό μύθο. Η προσφυγή σε έναν έλλογο δημιουργό είναι κάθε άλλο παρά αναπόδραστη. Κατ’ ουσία, εάν υπάρχει έλλογος σχεδιαστής στη φύση, είναι μάλλον αδέξιος σχεδιαστής. Το μάτι, και τα περισσότερα όργανα που υποτίθεται ότι είναι εξαιρετικά πολύπλοκα για να μην έχουν σχεδιαστεί από κάποιον, είναι μάλλον αδέξια σχεδιασμένα. Η φυσική επιλογή δρα εκ των ενόντων με ό,τι υλικό έχει, βήμα-βήμα, με μικρές τροποποιήσεις, σωρευτικά, με δοκιμή και λάθος και όχι με βάση κάποιο προκαθορισμένο σχέδιο. Αν και, όπως τονίζει ο βιολόγος Richard Lewontin, η λύση που παρέχει η φυσική επιλογή είναι η βέλτιστη, είναι κάθε άλλο παρά καλά σχεδιασμένη. Ποιος σχεδιαστής θα έβαζε τις εισόδους του λάρυγγα και του φάρυγγα πλάι- πλάι;

Κανένας δεν κατάφερε να αρθρώσει μία αξιόλογη πρόταση στο γιατί από τα δισεκατομμύρια των οργανισμών μόνο ένα ο "άνθρωπος" επέλεξε τη νόηση......όλοι οι άλλοι οργανισμοί τόσο άτυχοι ήσαν? ή τόσο υπερόπτες?
Η θεωρία του Δαρβίνου εξηγεί την εξέλιξη ενός είδους στο είδος του, και όχι τη δημιουργία του είδους. Από το άλογο μπορεί να βγει η ζέβρα ή το μουλάρι όχι όμως ο κροκόδειλος ή το μυρμήγκι.
Το κυριότερο όμως είναι και πάλι ότι μόνο ένα είδος, αυτό του ανθρώπου, απέκτησε τη νόηση και κανένα άλλο!!!

quote:
Στάθης Ψύλλος:
Το θέμα του σχεδίου είναι πράγματι κεντρικό στη διαμάχη για την ύπαρξη του Θεού. Φιλοσοφικά επιχειρήματα υπέρ της ύπαρξης του Θεού έχουν υπάρξει πολλά ανά τους αιώνες. Τα περισσότερα σκόπευαν να αποδείξουν ότι ο Θεός υπάρχει κατ’ ανάγκην, ας πούμε ως το πρώτο κινούν ακίνητο ή ως το πέρας όλων των αιτιακών αλυσίδων, ή ως ο εγγυητής των καθαρών και διακριτών ιδεών, ή ως η αναφορά (ή ακόμα και η αιτία) της ιδέας ενός τέλειου όντος. Για όλα από αυτά, η συζήτηση αφορά πλέον μόνο το κατά πόσον είναι έγκυρα αλλά μη-ορθά ή απλώς άκυρα. Ο ίδιος ο Kant έκλεισε μάλλον οριστικώς την συζήτηση για τα κατά πόσον ο ορισμός και μόνο μια έννοιας (του τέλειου όντος, εν προκειμένω) μπορεί να εγγυηθεί ότι η εν λόγω έννοια έχει περιπτώσεις—αυτό είναι το γνωστό επιχείρημα ότι η ύπαρξη δεν αποτελεί κατηγόρημα. Τα πιο εύλογα επιχειρήματα που μπορούν ακόμα να παρέχουν λόγους για την ύπαρξη του Θεού—έστω και επαγωγικούς και άρα υπονομεύσιμους—είναι εκδοχές του γνωστού επιχειρήματος του σχεδιασμού του William Paley (1743-1805). Ο Paley υποστήριξε ότι όπως δεχόμαστε ότι ένα ρολόι δημιουργείται από έναν ωρολογοποιό, έτσι κατ’ αναλογία θα πρέπει να δεχθούμε ότι το σύμπαν, με δεδομένη την πολυπλοκότητά του και την αρμονία του, δημιουργήθηκε (σχεδιάστηκε) από έναν έλλογο δημιουργό, τον Θεό. Η βασική ιδέα αυτού του τύπου επιχειρήματος είναι ότι περίπλοκα συστήματα απαιτούν κάποιο δημιουργό. Πέρα από όλα τ’ άλλα, ο εν λόγω τύπος επιχειρήματος—ως περίπτωση της συναγωγής στην καλύτερη εξήγηση—είναι συνήθης στην επιστήμη. Είναι επομένως εξαιρετικά σημαντικό ότι το επιχείρημα της σχεδίασης όχι μόνο δεν είναι ορθολογικά επιτακτικό, αλλά επίσης ότι είναι λιγότερο ισχυρό—από τη στιγμή που παρέχει χειρότερη (αν μη τι άλλο επειδή είναι πιο περίπλοκη) εξήγηση—από το επιχείρημα στη βάση της φυσικής επιλογής.

Αυτό το επιχείρημα της σχεδίασης είναι και ορθολογικά επιτακτικό, αλλά και ισχυρό.
Ας σκεφτεί κανείς να είχε φτερά ο ελέφαντας και να έχεζε από ψηλά....ας σκεφτεί κάποιος να είχε νόηση και ομιλία η μύγα...και να σε άρχιζε στα μπινελίκια κάθε φορά που θα την κυνηγούσες με τη μυγοσκοτώστρα κάνοντάς σου τα νεύρα τσατάλια......μπορώ να αναφέρω και άλλα κωμικά τέτοια, αλλά νομίζω ότι φτάνουν.

quote:
Στάθης Ψύλλος:
Σε αυτή τη συζήτηση, ο Dawkins προσθέτει μια παραστατική εκδοχή της απάντησης του Hume στον Paley: ποιος δημιούργησε το δημιουργό; Φανταστείτε, λένε οι υπερασπιστές του ευφυούς σχεδιασμού (δηλαδή της τρέχουσας εκδοχής του δημιουργισμού) ότι ένας ισχυρός άνεμος πνέει μέσα σε μια μάντρα με μεταχειρισμένα υλικά και παρασύρει πολλά από αυτά. Πόσο πιθανό είναι να σχηματίσουν ένα αεροπλάνο Boeing 747? Από τη στιγμή που κάτι τέτοιο θα ήταν εξαιρετικά απίθανο, καλούμαστε, κατ’ αναλογία, να συμπεράνουμε ότι το ίδιο το σύμπαν χρειάζεται δημιουργό. Ο Dawkins αντιτείνει ότι ένας τέτοιος σχεδιαστής θα έπρεπε να ήταν τόσο πολύπλοκος ο ίδιος ώστε να απαιτούσε ένα άλλο σχεδιαστή. Εναλλακτικά, θα έπρεπε να εμφανιστεί σε ένα πολύ ύστερο στάδιο της εξέλιξης των ειδών. Και οι δύο εκδοχές ακυρώνουν το λεγόμενο έσχατο επιχείρημα από το Boeing 747. Οι θεϊστές αντιτείνουν ότι ο Θεός είναι απλός, δεν έχει τμήματα και υλική υπόσταση. Αλλά ποιοι είναι οι λόγοι για να γίνει αυτό αποδεκτό; Στην εξαιρετικά αρνητική κριτική που άσκησε ο Alvin Plantinga (θεϊστής φιλόσοφος από το πανεπιστήμιο του Notre Dame—Books & Culture: A Christian Review, Μάρτιος/Απρίλιος 2007) αναφέρει μεταξύ άλλων τα εξής. Σύμφωνα με τους θεϊστές, ο Θεός είναι ένα αναγκαίο ον—υπάρχει σε όλους τους δυνατούς κόσμους—και άρα η πιθανότητα ύπαρξής του είναι ίση με τη μονάδα. Κατά συνέπεια, η πιθανότητα να μην υπάρχει ο Θεός είναι μηδενική. Μόνο που ο Plantinga αποκρύβει το εάν—ένα όντως μεγάλο εάν. Εάν ο Θεός υπάρχει, υπάρχει κατ’ ανάγκην. Αλλά έχει δειχθεί ότι υπάρχει; Όπως έχουμε ήδη πει, τα παραδοσιακά επιχειρήματα μάλλον αποτυγχάνουν.[2] Και το επιχείρημα του σχεδιασμού απλώς δεν μπορεί να αποδείξει ότι ο Θεός υπάρχει κατ’ ανάγκην.

Οι Ευαγγελιστές μας, τα έχουν εξηγήσει μια χαρά για τη δημιουργία του Θεού. Εάν εσένα δε σε καλύπτει ούτε η εξήγηση αυτή, ούτε αυτή του σχεδιασμού συνέχισε να ψάχνεις.....δικά σου τα γένια δικά σου και τα χτένια.

quote:
Στάθης Ψύλλος:
Ο Dawkins δεν είναι φιλόσοφος. Δεν αναπτύσσει τα φιλοσοφικά επιχειρήματα υπέρ ή κατά της ύπαρξης του Θεού με την προσοχή, ακρίβεια και ευαισθησία που ταιριάζει στον φιλοσοφικό λόγο. Αλλά η επίκρισή του σε αυτή τη βάση θα ήταν άδικη (και μεμψίμοιρη εάν προέρχεται από συνοδοιπόρους του). Ο Dawkins γράφει, όπως χαρακτηριστικά λέει ο ίδιος, για να εγείρει συνειδήσεις, για να μας κάνει να δεχθούμε ότι οι θρησκευτικές πεποιθήσεις πρέπει να αποτελούν αντικείμενο κριτικής και δημόσιας συζήτησης—ότι είναι ΟΚ να είναι κανείς άθεος, ότι ούτε η γνώση ούτε και η ηθική επιτάσσουν την πίστη, πολύ περισσότερο την δέσμευση στην ύπαρξη του Θεού. Συνεπώς, το νέο κύμα των αθεϊστών προβάλλει, μεταξύ άλλων, και ένα πολιτικό (με την ευρεία έννοια του όρου) μανιφέστο. Αυτή η πολιτική ζέση μπορεί να οδηγεί σε ακραίες εκφράσεις και διατυπώσεις. Αλλά το διακύβευμα είναι μεγάλο—εν τέλει, η αναζήτηση της αλήθειας με όπλο το Λόγο.

Για το δικαίωμα κριτικής και δημόσιας συζήτησης κανείς δεν έφερε αντίρρηση, για τις ύβρεις τις συκοφαντίες και τα ψέματα γίνεται ο λόγος.
Εάν τρέξεις στα διάφορα site, θα δεις ότι δεδομένου της αδυναμίας να σταθεί κάποιος με επιχειρήματα αξιοπρεπή ως προς τη μή ύπαρξη του χριστιανικού Θεού, καταφεύγει σε ύβρεις συκοφαντίες αλλά και ψέματα.
Πάρε για παράδειγμα τον Schwabe, εδώ στο συγκεκριμένο φόρουμ, λίαν επιεικώς δε θα αναφερθώ στο παρελθόν παρά μόνο στο τελευταίο του μήνυμα.
Γράφει λοιπόν:"Ελπίζω να αντικαταστήσουνε φιλοσοφικές σχολές τα μουρμουρητά των εκκλησιών, φιλοσοφικές συζητήσεις τις περιοδείες διαφόρων νεκρών («Αγίων»), έτσι ώστε η κοινωνία των ανθρώπων να μπορέσει να αναστηθεί απο το σκοτάδι των Αβρααμικών δογμάτων και όχι να σέρνεται πίσω απο ένα σταυρό, που τελικά στην πλάτη της τον έχει φορτωθεί και όχι εκεί που νομίζει ότι είναι για προσκύνημα.
Ας ελπίσουμε λοιπόν το φως να επικρατήσει σε 200 χρόνια απο τώρα, και να περάσει στο χρονοντούλαπο της ιστορίας αυτή η πνευματική φυλακή..."


Ή ο άνθρωπος νομίζει ότι ζει στο μεσαίωνα, ή απλά υποκρίνεται συκοφαντεί και βρίζει κι από πάνω, εμμέσως πλην σαφώς, τους χριστιανούς.
Αν σε κάποιον δεν αρέσει η εκκλησία ας μην πατήσει ποτέ το πόδι του σε αυτήν. Δεν είναι υποχρεωτικό ούτε παίρνει κεφάλια η εκκλησία.
Δεν μπορεί όμως να έχει την απαίτηση να σταματήσει μία θρησκεία για να γίνει το δικό του.

Πιστεύει λέει στο Θεό......αλλά σε έναν Θεό που δε θα παρέμβει ποτέ στην ανθρώπινη ζωή....

Για να δούμε λοιπόν, λίγο το δικό του Θεό.
Για πες μας Schwabe (για αρχή), γιατί ο Θεός σου δεν έδωσε νόηση και στα άλλα δημιουργήματά του?...ή δεν είναι δικά του?

quote:
Στάθης Ψύλλος:
Η περί Θεού αυταπάτη ξεσήκωσε θύελλα αντιδράσεων, από αλληλογραφία μίσους (προερχόμενη από κατά άλλα θεοσεβούμενους ανθρώπους) μέχρι και οργισμένες βιβλιοκρισίες. Οι σχετικά πιο ήπιες επικρίσεις είχαν στόχο κενά στην επιχειρηματολογία του Dawkins. Για παράδειγμα, τόσο ο γενετιστής H. Allen Orr (The New York Review of Books, 11 Ιανουαρίου 2007) όσο και ο φιλόσοφος Thomas Nagel (The New Republic, 23 Οκτωβρίου 2006) (αλλά και ο Plantinga) επεσήμαναν ότι ο η επιχειρηματολογία του Dawkins δεν αποκλείει την ύπαρξη ενός άυλου δημιουργού του σύμπαντος, ενός καθαρού και ασώματου πνεύματος, που όντας εκτός της δικαιοδοσίας της φυσιοκρατικής εξήγησης, δρα με μυστηριώδεις τρόπους κατά τη δημιουργία και τη θεμελιώνει μέσω της καθαρά προθετικής και τελεολογικής πνευματικής του δράσης. Πράγματι, κάτι τέτοιο δεν αποκλείεται. Αλλά ούτε και έχουμε επαρκείς λόγους για να το δεχθούμε. Κάθε εξήγηση ανάγεται, τελικά, σε ανεξήγητα εξηγούντα. Όμως, όπως έλεγε και ο Wittgenstein στις Φιλοσοφικές Έρευνες (304) «… ένα τίποτα μπορεί κάλλιστα να παίξει το ρόλο ενός κάτι για το οποίο τίποτα δεν μπορεί να ειπωθεί». Ακριβώς. Αν οι έσχατοι φυσικοί νόμοι αποτελούν ένα μυστήριο, ποιο είναι το όφελος να τους εξηγήσουμε θέτοντας ένα άλλο μυστήριο; Σε κάθε περίπτωση, η θεμελίωση της ύπαρξης του Θεού στην ανωτέρω βάση ισοδυναμεί με την αποδοχή του Θεού ως ‘Θεού των κενών’, όπως λέει ο Dawkins—o Θεός τίθεται για να καλύψει τα κενά (κάποια από αυτά μάλλον προσωρινά) που αφήνει η επιστημονική εξήγηση του κόσμου.

Ίσως σε αυτό το σημείο να πρέπει κανείς να προσφύγει στους μελετητές του φαινομένου της πίστης. Ίσως μια βαθιά φυσιοκρατική-επιστημονική εξήγηση του καθολικού και δια-πολιτισμικού αυτού φαινομένου να αναδείξει και να εξηγήσει τις απαρχές του και το ρόλο του, ανεξάρτητα από το αν όντως υπάρχει Θεός ή όχι. Όπως τόνισε και ο Hume, οποιαδήποτε μελέτη της θρησκείας πρέπει να ερευνήσει την θεμελίωση της στον Λόγο αλλά και τις απαρχές της στην ανθρώπινη φύση....


Αυτό που θα πω, είναι ότι μου ακούγεται τελείως παράλογο να ψάξουμε για κάποιον που δεν έχει ποτέ του ενδιαφερθεί για εμάς.
Είναι ποτέ δυνατόν ο πατέρας να μην ενδιαφερθεί για το παιδί του? Είναι ποτέ δυνατόν ο Θεός να έφτιαξε τον άνθρωπο, να τον προίκισε με τη νόηση αλλά να τον άφησε στα κρύα του λουτρού?
Ποιος πατέρας θα το έκανε αυτό? Ποιος πατέρας γεννάει το παιδί του και το αφήνει σε ένα πεζοδρόμιο έρμαιο της τύχης?
Μόνο ένας άκαρδος και αδιάφορος πατέρας.
Ο πατέρας όμως των χριστιανών δεν είναι τέτοιος. Ενδιαφέρθηκε για το δημιούργημά Του, για τον άνθρωπο. Έστειλε φωτισμένους ανθρώπους για να τον βγάλει από το σκοτάδι. Έστειλε τον ίδιο Του τον εαυτό για να πάθει για εμάς, όπως ακριβώς ο κάθε σωστός πατέρας παθαίνει για το παιδί του.
Αυτόν τον Πατέρα θα μας επιτρέψετε σε εμάς τους χριστιανούς να Τον αγαπήσουμε και να Τον λατρέψουμε.....όσο για τον δικό σας (αφού θέλετε ντε και καλά να έχετε)..... καλό ψάξιμο.

"Φωτίζου, φωτίζου η Νέα Ιερουσαλήμ,
η γαρ δόξα Κυρίου επί σε ανέτειλε.
Χόρευε νυν και αγάλλου, Σιών, Σύ δε
αγνή, τέρπου Θεοτόκε, εν τη εγέρσει του τόκου σου"

Υ.Γ. Όταν λοιπόν φίλε Vasiliscm, ο "Νεοποτηρισμός" αποκτήσει μάρτυρες, Διδάσκαλο, θαύματα, Αγίους και Αποστόλους, τότε να με απασχολήσει.....μέχρι τότε όμως.......για μένα, δε διαφέρει σε τίποτα από τις ομάδες ποδοσφαίρου, που ναι μεν έχουν οπαδούς.....αλλά μέχρι εκεί...μέχρι δηλαδή τη ψυχαγωγία!

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ


"Θεριά οι ανθρώποι δεν μπορούν το φως να το σηκώσουν.
Δεν ειν' αλήθεια ποιο χρυσή σαν την αλήθεια της σιωπής.
Χίλιες φορές να γεννηθείς,
τόσες θα σε σταυρώσουν."

Edited by - europaios2 on 04/04/2010 04:48:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2010, 08:25:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί ρε φίλε Νώντα. δεν λές του ανθρώπου, ότι ο ....Νεοποτηρισμός του,είναι για χάι ΄τομα, οχι για τον λαουτζίκο;Αν και είναι ένα αντίγραφο και πάει απλά να πάρει τη θέση του αυθεντικού, ως συνήθως, βγαινει ο πλούσιος νέος και λέει,"πόσο κάνει;...Το αγοράζω..." και πάει παρακάτω...Γιατί, στο κάτω κάτω, όλα αγοράζονται...Βρες εσύ ιδέες και έρχονται οι..φραγγάτοι και το κάνουν επιτυχία...
Το άτομο,είνα πολύ γκλάμουρ,φίλε μου, φαίνεται..Περιμένεις κι εσύ,τώρα, με φτωχούς χριστιανούς και τέτοια μίζερα πράγματα, να ασχολείται;
Ζαμέ!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2010, 10:05:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ europaios2

λες:

quote:
Και ανταπαντάει ο Κύριος....
"Δε σε έφτασε ο ενάρετος βίος μου?

Όπως αυτός περιγράφεται από την παλαιά διαθήκη; Ο Βίος του μίσους; Ο βίος των σφαγών των αντιπάλων σου, Χατταίων Αμμορραίων κ.α. λαών;

Όχι δεν μου έφτανε ήθελα να σφάξεις ακόμα πιο πολλούς!

quote:
Δε σε έφτασαν τα θαύματά μου?

Χωρίς απόδειξη; Όλοι έκαναν θαύματα εκείνη την εποχή! Έλεος!
Απόδειξέ μου 1 θαύμα μόνο χωρίς τα περίφημα Ευαγγέλια που γράφτηκαν 250 με 300 χρόνια μετά!
Γιατί οι ιστορικοί της εποχής αναφέρουν το όνομά σου σε 2-3 σκόρπιες προτάσεις μόνον; Τέτοιος Γίγαντας της εποχής πως χώρεσε σε 2-3 προτάσεις; Μα ούτε καν παράγραφο δεν σου αφιέρωσαν οι άπιστοι; ΑΥτούς να πας να στείλεις στην κόλαση !!

quote:
Δε σε έφτασαν οι δεκάδες Άγιοι με τα θαύματά τους?

Ποιοί Άγιοι με ποιά θαύματα; Και σύμφωνα με ποιούς ιστορικούς; Υποθέτω τους "Ανεξάρτητους" ιστορικούς της Εκκλησίας !!!
Όλα είναι μαιμούδες θαύματα!

quote:
Δε σε έφτασε το ότι με κυνήγησαν με εξευτέλισαν με σταύρωσαν και παρ' όλα αυτά υπάρχω και είμαι εδώ μέσα από τα εκατομμύρια των πιστών μου?

Μόνος σου έκρινες ότι έπρεπε να Σταυρωθείς για εμάς ! Δεν ρώτησες κανέναν. Μας αφήνει αδιάφορους η εσκεμμένη και προμελετημένη πράξη σου που είχε δόλο. Την έκανες για γίνεις ήρωας στα μάτια του κόσμου.
Την έκανες για να ξεπλύνεις τις αμαρτίες των ανθρώπων τις οποίες κληρονόμησαν από τον Θεό πατέρα σου όταν εξεδιώχθηκαν από τον Παράδεισο. Άρα η Ηθική σου είναι ποταπή και ανέντιμη διότι δεν είναι δυνατόν να κληρονομούμε αμαρτίες των προγόνων μας. Αυτή είναι άλλη μια Χριστιανική ανακάλυψη για να καρατάει τους Χριστιανούς δεμένους με τα ψέματα της θρησκείας τους. Έλεος πια με τις απάτες σου. Επιχειρήματα δεν έχεις;


quote:
Δε σε έφτασε το ότι ο μεγαλύτερος μου διώκτης ο Σαούλ, έγινε ο μεγαλύτερος μου Απόστολος ο Παύλος?

Σύμφωνα με τα 100% "αντικειμενικά" Ευαγγέλια; Ας γελάσω!
Ο Σαούλ είναι στην ουσία ο ιδρυτής της Θρησκείας του Χριστιανισμού. Αυτός την έβγαλε από τα στενά Εβραικά πλαίσια και την "απέδωσε" σε όλους τους άτυχους λαούς

quote:
Δε σε έφτασε ότι προτιμούσαν να πεθάνουν παρά να με αρνηθούν?

ΑΥτό κι αν είναι δείγμα φανατισμού και αγραμματοσύνης!!

quote:
Δε σε έφτασε το ότι επαληθεύτηκαν στο πρόσωπό μου οι προφητείες της Παλαιάς Διαθήκης?

Αχ να'ξερες τι κόπος και τι μαγείρεμα απαιτήθηκε για να γίνει αυτό. Μεχρί και"μαιμού" μετακόμιση της οικογένειάς σου στην Βηθλεέμ απαιτήθηκε γιατι το έγραφαν οι γραφές !!

quote:
Δε σε έφτασε ότι προφήτεψα επί των ημερών μου στη γη και αυτά επαληθεύτηκαν?

Όλες αυτές οι γενικόλογες αρλούμπες που έλεγες στην Γη όχι μόνο δεν επαληθευθηκαν αλλά διαψεύθηκαν κιόλας !

-------------------------------
λες επίσης:


quote:
Η θεωρία του Δαρβίνου εξηγεί την εξέλιξη ενός είδους στο είδος του, και όχι τη δημιουργία του είδους. Από το άλογο μπορεί να βγει η ζέβρα ή το μουλάρι όχι όμως ο κροκόδειλος ή το μυρμήγκι.

ΑΥτό είναι ψέμα.
Η θεωρία του Δαρβίνου (άλλη μια άτυχη στιγμή της Θρησκείας) μιλά για κοινούς προγόνους των ειδών. Ο άνθρωπος δεν προέρχεται απ' τον πίθηκο. Αλλά έχει κοινούς προγόνους μ'αυτόν. Εάν δεν χωρά στο μυαλό σου, άντε να αγοράσεις την "Καταγωγή των ειδών" του Δαρβίνου. Καλό θα σου κάνει.

Για να τελειώνουμε με τις αρλούμπες περί λόγου και πίστης:

Η πίστη δεν αποδεικνύει τίποτα. Ο λόγος αποδεικνύει εάν συνοδεύεται με αποδείξεις (ξέρεις απ' αυτές που δεν έχετε και λέτε ότι είναι λόγω του επουράνιου χαρακτήρα της Θρησκείας)

Είναι κρίμα που η πίστη δεν αποδεικνύει τίποτα διότι μόνο αυτήν έχετε !

quote:
Στάθης Ψύλλος:
Το εναπομένον φιλοσοφικό ερώτημα, κατά την (σαφώς προκλητική) γνώμη μου, είναι το εξής: αποτελούν τα όρια της επιστήμης (των μεθόδων της και των πορισμάτων της) τα όρια του Λόγου; Οι απαντήσεις ποικίλουν και αυτή που θα έδινα είναι μάλλον αρνητική—οι νόρμες του πρακτικού λόγου μάλλον υπερβαίνουν την επικράτεια της επιστήμης. Όμως, θεωρώ το ακόλουθο ως δεδομένο: ακόμα και εάν τα όρια του Λόγου υπερβαίνουν τα όρια της επιστήμης, όταν ο Λόγος υπερβαίνει οτιδήποτε έπεται από την επιστημονική εικόνα του κόσμου, οφείλει τουλάχιστον να μην το αντικρούει. Με άλλα λόγια, οι επεκτάσεις του Λόγου πρέπει να είναι τουλάχιστον συνεπείς με τα επιστημονικά δεδομένα. Γιατί αυτό; μπορεί να αναρωτηθείτε. Η επιστήμη είναι ό,τι καλύτερο διαθέτουμε όσον αφορά την ορθολογικότητα αλλά και τη γνώση. Συγκρίνετέ την με οτιδήποτε άλλο και επικρατεί πασιφανώς.

Αυτό μάλλον το έκανες γαργάρα!
Τι κατάλαβες ; Ότι:

quote:
Europaios2: Καμία σύγκρουση μεταξύ επιστήμης και πίστης δεν υπάρχει παρά μόνο στη σφαίρα της φαντασίας ευφάνταστων ανθρώπων.
Η επιστήμη δεν μπορεί καν να εξηγήσει τη μετάδοση του χασμουρητού από άνθρωπο σε άνθρωπο, πόσο μάλλον τη δημιουργία του κόσμου και τη μοναδικότητα της νόησης του ανθρώπου.

Δηλαδή άλλαλαμπάλαλα κούφια καρύδια !
Μπράβο europaie!


Edited by - Vasiliscm on 04/04/2010 10:11:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2010, 11:35:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Vasiliscm:
Όπως αυτός περιγράφεται από την παλαιά διαθήκη; Ο Βίος του μίσους; Ο βίος των σφαγών των αντιπάλων σου, Χατταίων Αμμορραίων κ.α. λαών;
Όχι δεν μου έφτανε ήθελα να σφάξεις ακόμα πιο πολλούς!

H αιμομιξία, η ανθρωποθυσία και η κτηνοβασία δεν είναι από αυτά που σου δίδαξα. Εάν τα πράξεις θα τιμωρηθείς δίχως έλεος και εσύ που τα πράττεις, αλλά και αυτοί που σε παρασέρνουν να τα πράξεις.
Αντί να κλαίγεσαι λοιπόν για τον τρόπο με τον οποίο τιμωρήθηκαν όλοι αυτοί, γιατί δε σκέφτεσαι λίγο την αιτία της επιβολής αυτής της τιμωρίας?


quote:
Vasiliscm:
Χωρίς απόδειξη; Όλοι έκαναν θαύματα εκείνη την εποχή! Έλεος!
Απόδειξέ μου 1 θαύμα μόνο χωρίς τα περίφημα Ευαγγέλια που γράφτηκαν 250 με 300 χρόνια μετά!
Γιατί οι ιστορικοί της εποχής αναφέρουν το όνομά σου σε 2-3 σκόρπιες προτάσεις μόνον; Τέτοιος Γίγαντας της εποχής πως χώρεσε σε 2-3 προτάσεις; Μα ούτε καν παράγραφο δεν σου αφιέρωσαν οι άπιστοι; ΑΥτούς να πας να στείλεις στην κόλαση

Ποιοι άλλοι έκαναν θαύματα?

Να σου πω για ένα θαύμα που συνέβη στην οικογένειά του europaiou2? Θα το δεχτείς?....ή θα πρέπει να συμβεί σε σένα?
Γιατί, οι ιστορικοί της εποχής δεν ασχολούνταν με τον Ιουδαϊσμό ή τις αιρέσεις του.
Σε μία εποχή στην οποία οι άνθρωποι είχαν αρχίσει να καταλαβαίνουν το ψεύτικο του δωδεκάθεου και να απομακρύνονται από αυτό, θα ήταν ιδιαίτερα δύσκολο να ασχοληθούν με έναν Ιουδαίο Ραβίνο, τον οποίο δεν το δέχτηκαν καν οι συμπατριώτες Του.
Εάν όμως γνώριζαν την ιστορική συνέχεια, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δε θα είχαν ασχοληθεί μαζί Του?
Ο Ιησούς δεν ήταν γίγαντας στην εποχή του παρά ένας θαυμαστός άνθρωπος. Η κορύφωση ήρθε σιγά σιγά, καθώς τα νέα μαθαίνονταν και φωτισμένοι άνθρωποι άρχιζαν να ασχολούνται με το θέμα.
Εκείνη την εποχή τα νέα δεν ταξίδευαν ούτε μέσω διαδικτύου, ούτε ραδιοφώνου ή τηλεόρασης. Αλλά από χωριό σε χωριό. Πότε μαθεύτηκα τα νέα στη Ρώμη?....όταν έφτασε ο Παύλος.

quote:
Vasiliscm:
Ποιοί Άγιοι με ποιά θαύματα; Και σύμφωνα με ποιούς ιστορικούς; Υποθέτω τους "Ανεξάρτητους" ιστορικούς της Εκκλησίας !!!
Όλα είναι μαιμούδες θαύματα!

Το αν εσύ θεωρείς τους ιστορικούς της εκκλησίας μαϊμούδες, είναι δικό σου θέμα και όχι των άλλων.
Αν ακόμη νομίζεις ότι ούτε η παράδοση δεν είναι μέρος της ιστορίας, τότε θα σου πω το μεγαλύτερο θαύμα που έχει καταγραφεί από τους εθνικούς ιστορικούς. Αυτό των διωγμών, που ενώ οι Ρωμαίοι έπιαναν τους χριστιανούς και τους έριχναν στο λάκκο των λεόντων, ή τους κάρφωναν σε πάσσαλο και τους άλειφαν με λάδι κάνοντάς τους πυρσούς για να φωτιστεί η Ρώμη, αυτοί όχι μόνο δεν εξαφανίστηκαν αλλά αυξήθηκαν!

quote:
Vasiliscm:
Μόνος σου έκρινες ότι έπρεπε να Σταυρωθείς για εμάς ! Δεν ρώτησες κανέναν. Μας αφήνει αδιάφορους η εσκεμμένη και προμελετημένη πράξη σου που είχε δόλο. Την έκανες για γίνεις ήρωας στα μάτια του κόσμου.
Την έκανες για να ξεπλύνεις τις αμαρτίες των ανθρώπων τις οποίες κληρονόμησαν από τον Θεό πατέρα σου όταν εξεδιώχθηκαν από τον Παράδεισο. Άρα η Ηθική σου είναι ποταπή και ανέντιμη διότι δεν είναι δυνατόν να κληρονομούμε αμαρτίες των προγόνων μας. Αυτή είναι άλλη μια Χριστιανική ανακάλυψη για να καρατάει τους Χριστιανούς δεμένους με τα ψέματα της θρησκείας τους. Έλεος πια με τις απάτες σου. Επιχειρήματα δεν έχεις;

Τότε εξήγησέ μου γιατί στην περιοχή που Τον σταύρωσαν, οι άνθρωποί της υποφέρουν ακόμη? Αυτοί δεν είναι που φώναζαν το αίμα Του σε εμάς και τα παιδιά μας?
-Η σταύρωση δεν είναι παρά η επαλήθευση των γραφών. Πως αλλιώς θα έπειθε το θεριό που λέγεται άνθρωπος? Σταύρωση και Ανάσταση. Το είπε και το έκανε. Το είπαν και συνέβη.

quote:
Vasiliscm:
Σύμφωνα με τα 100% "αντικειμενικά" Ευαγγέλια; Ας γελάσω!
Ο Σαούλ είναι στην ουσία ο ιδρυτής της Θρησκείας του Χριστιανισμού. Αυτός την έβγαλε από τα στενά Εβραικά πλαίσια και την "απέδωσε" σε όλους τους άτυχους λαούς

Γέλασε όσο θέλεις....αυτός να δεις πόσο γέλαγε όταν είδε τον διώκτη Του αν γίνεται Απόστολό ς Του!

quote:
Vasiliscm:
ΑΥτό κι αν είναι δείγμα φανατισμού και αγραμματοσύνης!!

Δεν είναι, παρά δείγμα αληθινής αγάπης και σεβασμού σε αυτό που πίστευαν. Επειδή όμως ο ηρωισμός φαίνεται να είναι άγνωστη για σένα λέξη, δε σημαίνει ότι και είναι!

quote:
Vasiliscm:
Αχ να'ξερες τι κόπος και τι μαγείρεμα απαιτήθηκε για να γίνει αυτό. Μεχρί και"μαιμού" μετακόμιση της οικογένειάς σου στην Βηθλεέμ απαιτήθηκε γιατι το έγραφαν οι γραφές !!

Και όλα αυτά πότε? πριν τον Κλήμη? ή μετά? πριν τον Ωριγένη ή μετά? Πριν τον Παύλο η μετά? πριν τον Ιωάννη η μετά? και ποιοι κέρδισαν από αυτή τη φάρσα? αυτοί που μετά από περίπου 300 χρόνια μπορούσαν επιτέλους ελεύθερα να πουν ότι είναι χριστιανοί και να διδάξουν το Λόγο Του? Οι άλλοι πριν τι ήσαν? οι νεροκουβαλητές τους?.....και αν ναι τι κέρδισαν?

quote:
Vasiliscm:
Όλες αυτές οι γενικόλογες αρλούμπες που έλεγες στην Γη όχι μόνο δεν επαληθευθηκαν αλλά διαψεύθηκαν κιόλας !

Όπως ότι θα καταστραφεί η Ιερουσαλήμ και θα διασκορπιστούν οι Εβραίοι σε άλλη γη σε άλλα μέρη? ή όπως ότι την ημέρα της Δευτέρας παρουσίας κανείς δεν τη γνωρίζει? ή ότι οι Εβραίοι δεν θα Τον δεχτούν, αλλά αντιθέτως θα τον δεχτούν οι εθνικοί και θα δοξαστεί από τους Έλληνες?...τι από όλα αυτά δε βγήκε?

quote:
Vasiliscm:
ΑΥτό είναι ψέμα.
Η θεωρία του Δαρβίνου (άλλη μια άτυχη στιγμή της Θρησκείας) μιλά για κοινούς προγόνους των ειδών. Ο άνθρωπος δεν προέρχεται απ' τον πίθηκο. Αλλά έχει κοινούς προγόνους μ'αυτόν. Εάν δεν χωρά στο μυαλό σου, άντε να αγοράσεις την "Καταγωγή των ειδών" του Δαρβίνου. Καλό θα σου κάνει.

Ναι αλλά εκ των πραγμάτων φαίνεται ότι η μαμά μας δεν είχε άλλα παιδιά.....όλη την εξυπνάδα την πήραμε εμείς.....αμφιβάλεις?...για ρώτα και μια μαϊμού να δούμε τι θα σου πει?
quote:
Vasiliscm:
Για να τελειώνουμε με τις αρλούμπες περί λόγου και πίστης:
Η πίστη δεν αποδεικνύει τίποτα. Ο λόγος αποδεικνύει εάν συνοδεύεται με αποδείξεις (ξέρεις απ' αυτές που δεν έχετε και λέτε ότι είναι λόγω του επουράνιου χαρακτήρα της Θρησκείας)
Είναι κρίμα που η πίστη δεν αποδεικνύει τίποτα διότι μόνο αυτήν έχετε !

Δε μας είπες όμως τι άλλες αποδείξεις θα ήθελες? τα βίντεο και τις φωτό?....ε! το παραδέχομαι...ούτε βίντεο έχουμε με το Θεό, ούτε καν φωτό!

quote:
Vasiliscm:
Αυτό μάλλον το έκανες γαργάρα!
Τι κατάλαβες ; Ότι:

Ότι είσαι απρόσεκτος γιατί το έχω ήδη σχολιάσει...εκτός αν θέλεις να κάθομαι και να αναλύω λέξη λέξη....ας εξηγήσει λοιπόν η επιστήμη με λογικό τρόπο τη δημιουργία του σύμπαντος και ας αφήσει τον αέρα κοπανιστό στην άκρη.....αν θέλουμε να μιλάμε για Ορθολογισμό!....γιατί το ότι μαζεύτηκε τόσο αέρας κοπανιστός που στη συνέχεια έσκασε.....δεν πείθει κανέναν ορθολογιστή.

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

"Θεριά οι ανθρώποι δεν μπορούν το φως να το σηκώσουν.
Δεν ειν' αλήθεια ποιο χρυσή σαν την αλήθεια της σιωπής.
Χίλιες φορές να γεννηθείς,
τόσες θα σε σταυρώσουν."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2010, 17:48:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ europaios,

λες:

quote:
H αιμομιξία, η ανθρωποθυσία και η κτηνοβασία δεν είναι από αυτά που σου δίδαξα. Εάν τα πράξεις θα τιμωρηθείς δίχως έλεος και εσύ που τα πράττεις, αλλά και αυτοί που σε παρασέρνουν να τα πράξεις.

Μα αυτό ακριβώς δίδαξε ο Γιαχβέ το μίσος την μισαλοδοξία και τις σφαγές των αμάχων. Διάβασε την Παλαιά Διαθήκη και ειδικότερο το Δευτερονόμιο και τον Ιησού του Ναυή να δεις πως ξεπάστρεψαν οι Εβραίοι με τν "βοήθεια" του Θεου τους όλους τους λαούς που κατοικούσαν στην περιοχή που αυτοί έλεγαν "Γη της επαγγελίας".
Τέτοιο μίσος και τέτοιες εθνοκαθάρσεις έχουν μείνει στην ιστορία !

quote:
Αντί να κλαίγεσαι λοιπόν για τον τρόπο με τον οποίο τιμωρήθηκαν όλοι αυτοί, γιατί δε σκέφτεσαι λίγο την αιτία της επιβολής αυτής της τιμωρίας?

Τιμωρήθηκαν διότι έτσι γούσταρε ο Γιαχβέ (και νυν Θεός των Χριστιανών). Τιμωρήθηκαν διότι έτσι ήθελαν και οι Εβραίοι που έγραψαν την Βίβλο.

quote:
Ποιοι άλλοι έκαναν θαύματα?

Σε βρίσκω αδιάβαστο.
Όλοι έκαναν θαύματα την εποχή εκείνη. Υπήρχαν 10δες Μεσσίες στην περιοχή της Ιουδαίας. Όλοι διατίνονταν ότι έχεται το τέλος και όλοι εκπλήρωναν τις γραφές.

Να είσαι βέβαιος ότι όσο μπορώ ν'αποδείξω ότι έκαναν θαύματα άλλο τόσο μπορώ και για τον δήθεν "αυθεντικό" Ιησού!


quote:
Να σου πω για ένα θαύμα που συνέβη στην οικογένειά του europaiou2? Θα το δεχτείς?....ή θα πρέπει να συμβεί σε σένα?
Γιατί, οι ιστορικοί της εποχής δεν ασχολούνταν με τον Ιουδαϊσμό ή τις αιρέσεις του.
Σε μία εποχή στην οποία οι άνθρωποι είχαν αρχίσει να καταλαβαίνουν το ψεύτικο του δωδεκάθεου και να απομακρύνονται από αυτό, θα ήταν ιδιαίτερα δύσκολο να ασχοληθούν με έναν Ιουδαίο Ραβίνο, τον οποίο δεν το δέχτηκαν καν οι συμπατριώτες Του.
Εάν όμως γνώριζαν την ιστορική συνέχεια, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δε θα είχαν ασχοληθεί μαζί Του?
Ο Ιησούς δεν ήταν γίγαντας στην εποχή του παρά ένας θαυμαστός άνθρωπος. Η κορύφωση ήρθε σιγά σιγά, καθώς τα νέα μαθαίνονταν και φωτισμένοι άνθρωποι άρχιζαν να ασχολούνται με το θέμα.
Εκείνη την εποχή τα νέα δεν ταξίδευαν ούτε μέσω διαδικτύου, ούτε ραδιοφώνου ή τηλεόρασης. Αλλά από χωριό σε χωριό. Πότε μαθεύτηκα τα νέα στη Ρώμη?....όταν έφτασε ο Παύλος.

Ο Ιησούς ήταν ένας κύριος τίποτα για όλους τους ιστορικούς της εποχής. Ήταν ο 200ος Μεσσίας που έλεγε το ίδιο παραμύθι. Ήταν ο 200ος θαυματοποιός. Ήρθε να μας σώσει από κάτι που δεν υπήρχε! Σταυρώθηκε για τις αμαρτίες μας (που δεν τις ήξερε ούτε μπορούσε να τις αποδείξει. Το μόνο που μπορούσε ν'αποδείξη ήταν η καταγωγή των Ιουδαίων από τον Αδαμ). Σταυρώθηκε λοιπόν όπως λέει και Παύλος στην προς Ρωμαίους επιστολή του, για να μας σώσει από το προπατορικό αμάρτημα !!

ΔΗλαδή εάν καταλαβα καλά μας έσωσε και θα μας ξανασώσει την Δευτέρα Παρουσία για την πράξη της Εύας ? Μας έστειλε εδώ στην Γη όπου πεδευόμαστε ! για το προπατορικό μας αμάρτημα!!!!
Δηλαδή ρε φίλε europaie εάν σκοτώσει ο Παππούς σου 100 άτομα, θα κουβαλάει την αμαρτία ο υιός του, ο υιός του υιού του κ.ο.κ. στον αιώνα τ.α.? ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΕΡΙΦΗΜΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΗΘΙΚΗ;

quote:
Το αν εσύ θεωρείς τους ιστορικούς της εκκλησίας μαϊμούδες, είναι δικό σου θέμα και όχι των άλλων.
Αν ακόμη νομίζεις ότι ούτε η παράδοση δεν είναι μέρος της ιστορίας, τότε θα σου πω το μεγαλύτερο θαύμα που έχει καταγραφεί από τους εθνικούς ιστορικούς. Αυτό των διωγμών, που ενώ οι Ρωμαίοι έπιαναν τους χριστιανούς και τους έριχναν στο λάκκο των λεόντων, ή τους κάρφωναν σε πάσσαλο και τους άλειφαν με λάδι κάνοντάς τους πυρσούς για να φωτιστεί η Ρώμη, αυτοί όχι μόνο δεν εξαφανίστηκαν αλλά αυξήθηκαν!

Οι ιστορικοι της εκκλησίας ευλογούσαν τα γένια τους. Δεν είναι τυχαίο ότι οι πηγές του Χριστιανισμού είναι οι εξής πολλές: "Η Βίβλος"!!!!!!
Και αργότερα διάφορα βιβλία αντικειμενικών Χριστιανών (Ιωάννης ο Χρυσόστομος κ.α. πατέρες της εκκλησίας)
Μου θυμίζει αυτό που έλεγε ο Χάρυ Κλιν : 150 στα 150 μέλη της Κεντρικής επιτροπής του ΠΑΣΟΚ ψηφίζουν ΠΑΣΟΚ, αυτοί ξέρουν !!!!!

quote:
Και όλα αυτά πότε? πριν τον Κλήμη? ή μετά? πριν τον Ωριγένη ή μετά? Πριν τον Παύλο η μετά? πριν τον Ιωάννη η μετά? και ποιοι κέρδισαν από αυτή τη φάρσα? αυτοί που μετά από περίπου 300 χρόνια μπορούσαν επιτέλους ελεύθερα να πουν ότι είναι χριστιανοί και να διδάξουν το Λόγο Του? Οι άλλοι πριν τι ήσαν? οι νεροκουβαλητές τους?.....και αν ναι τι κέρδισαν?

Σε μια ψεύτικη ιστορία κερδίζουν αυτοί που την κατασκεύασαν. Ψαξ'τους!

quote:
Ότι είσαι απρόσεκτος γιατί το έχω ήδη σχολιάσει...εκτός αν θέλεις να κάθομαι και να αναλύω λέξη λέξη....ας εξηγήσει λοιπόν η επιστήμη με λογικό τρόπο τη δημιουργία του σύμπαντος και ας αφήσει τον αέρα κοπανιστό στην άκρη.....αν θέλουμε να μιλάμε για Ορθολογισμό!....γιατί το ότι μαζεύτηκε τόσο αέρας κοπανιστός που στη συνέχεια έσκασε.....δεν πείθει κανέναν ορθολογιστή.

Η επιστήμη βήμα - βήμα εξηγεί μέχρι κάποιο σημείο την δημιουργία του σύμπαντος και της ζωής στην Γη. Δεν έχει απαντήσει πλήρως σε πολλά ερωτήματα. Έχει πολλά κενά.
Πριν από 200 χρόνια όμως τα κενά ήταν περισσότερα από τις εξηγήσεις. Όλα τα κενά τα γέμιζε (με αρλούμπες) η Θρησκεία.

Μέχρι το 1859 δεν υπήρχε καμια πλήρης θεωρία για την καταγωγή των ειδών στην Γη μας. Τότε ο Δαρβίνος (κούφια η ώρα για τις Θρησκείες) εξέδωσε την "Καταγωγή των ειδών" που ερμηνεύει πλήρως την εξέλιξη των ειδών και την προέλευσή τους.

Μέχρι το 1850 πίστευαν ότι είναι αδύνατον να βρούμε τι χημικά στοιχεία περιέχουν άλλα άστρα και πλανήτες του Γαλαξία μας.
Μερικά χρόνια αργότερα με την φασματομετρία αναλύσαμε τα φάσματα εκπομπής και απορροφήσεως από άστρα και πλανήτες που βρίσκονται έως εκατομμύρια έτη φωτός μακρυά μας. Βρήκαμε λοιπόν από τι χημικά στοιχεία αποτελούνται (τα οποία είναι ίδια με τα δικά μας: υδρογόνο, Ήλιο, Άζωτο, Κάλιο, Νάτριο, σίδηρος κ.ο.κ. ! (άλλο ένα κενό καλύφθηκε).

Θα μπορούσα να συνεχίσω για πολλές σελίδες να γράφω για τα κενά που χάνει η Θρησκεία και καλύπτει η επιστήμη. Αν μου ζητήσεις, θα το κάνω!

Το σίγουρο όμως είναι ότι η κάθε Θρησκεία έχει ως καθήκον της ν'αποδείξη την αλήθεια της. Αλλιώς είναι απλώς μια δεισιδαιμονία.

Η επιστήμη φέρνει κάθε μέρα νέες ανακαλύψεις και γεμίζει νέα κενά. Αυτό όμως δεν γίνεται μια κ´εξω! Αλλιώς θα είχαν ήδη εκλείψει οι Θρησκείες !

Edited by - Vasiliscm on 04/04/2010 18:00:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2010, 19:59:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Vasiliscm.....Τι είναι τούτο;....
Απο που ξέφυγε, ή απο που τους ξέφυγε;.....
Καλά ρε δικέ μου, τι λέει, ακόμη στους ...πισωγλέντηδες, έμεινες κι εσύ;....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2010, 20:29:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Vasiliscm
quote:
χαίρομαι που μετά από αρκετούς μήνες απουσίας το επίπεδο της συζήτησης είναι καλό.

Το μάτιαξες Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2010, 20:32:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλά ρε δικέ μου, τι λέει, ακόμη στους ...πισωγλέντηδες, έμεινες κι εσύ;....

Πισωγλέντηδες? ποιοί είναι αυτοί?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2010, 21:21:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε μου trexagireve,

κι εγώ όταν βαριέμαι να επιχειρηματολογήσω γράφω βλακείες !!

Είναι η γνωστή στο forum νόσος των βαριεμενοβλακοχτυπημένων!
Θα περάσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2010, 01:19:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Vasiliscm, εκτός απο την αυτοκριτική σου,περί βλακοχτυπημένων,για πισωγλέντηδες λέω, είσαι φάν;....Απο το 12θεο τοπαθες κι εσύ;...
Καλέ μου allzzaro,χριεάζεται κι ο ταξιθέτης, στο σινεμά....
Εκτός αν προτιμάς το σούπερ μάρκετ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2010, 01:46:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2010, 10:39:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ειδικά αυτό το "Αλλιώς θα είχαν ήδη εκλείψει οι Θρησκείες!" πολυ με αρεσε, αγαπητέ Vasiliscm...
Βλέπεις, η επιστήμη, δεν προχωράει,αλλά κάνει κύκλους και όπου νάναι,θα χαθεί....Ήδη, έχει "φτύσει" πολλά απο όσα έλεγε..
Σε λίγο, θα παραδεχτεί, όλα όσα αιώνες τώρα, κάνει ότι αναζητά...
Τα σύγχρονα μέσα και η επιστήμη, έχει πλέον,εργαλεία, που μπορούν να δουν την αλήθεια....Θέλει, όμως, και ανάλογο χρόνο και ψυχολογία για να τα δεχτεις....Αν πιστεύεις, ότι ο κόσμος έγινε, με την ρηχη λογική του σημερινού ανθρώπου,σκέτη μάταια ύλη, εισαι λάθος....
Έχει μια τελειότητα, που τον διατηρεί, ενώ εμείς, όχι...Άρα, πως μπορεί η λογική μας, να οριοθετει, ότι δεν έχει ακόμη γνωρισει και κάθε μέρα αλλάζει;
Οι θρησκείες, φιλε μου, στηρίχτηκαν πολύ στους φωτισμένους ανθρώπους, προφήτες, ή κατά το παλιότερο, οι "βλέποντες"....
Σήμερα, έφτασε η εποχή, που όλοι οι άνθρωποι θα βλέπουν και επιτέλους, η επιλογή, θα ειναι του καθενός μας και καμίας Εύας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2010, 11:05:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@europaios2

λες:

quote:
Ποιοι άλλοι έκαναν θαύματα?

απόσπασμα από το βιβλίο του Karlheinz Deschner, "Η εγκληματική ιστορία του χριστιανισμού" βιβλίο τρίτο σελ.277 (κεφ. 2 Η απάτη των Θαυμάτων και των ιερών λειψάνων)

quote:
Μια ιδιαίτερα εντυπωσιακή αντιστοιχεία με το περπάτημα του Ιησού πάνω στα νερά της λίμνης υπάρχει στο Βούδα. Αλλά και η κατάπαυση των τρικυμιών συγκαταλέγεται στις τυπικές θαυματουργικές πράξεις. Την γνώριζαν από την θρησκεία του Ασκληπιού και του Σάραπη. Το ίδιο συνήθεις ήταν ιστορίες για θαυματουργικούς σιτισμούς στην ειδωλολατρεία και τον ιουδαισμό. Εκπληκτική ομοιότητα με τον ευαγγελικό θρύλο έχει η αρχαία αναφορά για έναν ινδικό θαυματουργικό πολλαπλασιασμό του άρτου........
Ο Ασκληπιός, από τον οποίο ο Ιησούς παίρνει και τους τίτλούς "ιατρός", "κύριος", "σωτήρ", ανάστησε έξι νεκρούς, όπου οι λεπτομέρειες είναι ίδιες όπως και στην περίπτωση των νεκρών που ανασταίνει ο Ιησούς.......
Η διακύμανση ανάμεσα στην τρίτη και τέταρτη μέρα έχει προφανώς την αιτία της στο γεγονός ότι εόρταζαν την ανάσταση του Όσιρη κατά την τρίτη, του δε Άττη κατά την τέταρτη μέρα μετά τον θάνατό του.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2010, 11:20:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ everybody !

λέει ο europaios:

quote:
Ποιοι άλλοι έκαναν θαύματα?

απόσπασμα από το βιβλίο του Karlheinz Deschner, "Η εγκληματική ιστορία του χριστιανισμού" βιβλίο τρίτο σελ.384 (κεφ. 3 Η απάτη των προσκυνημάτων)

quote:
....(αναφέρεται στον Ασκληπειό)...
Τον Θεοποίησαν ως θαυματουργό, ο οποίος θεράπευσε παράλυτους, μουγγούς, τυφλούς, ο οποίος έκανε ακόμη και μαλλιά να ξαναφυτρώσουν, που κατέναυζε τρικυμίες και ανάσταινε νεκρούς, αλλά και θεράπευε ψυχικές ασθένειες. Πολλοί ισχυρίζονταν ότι τον είχαν δει και πιστοποιούσαν τις πράξεις του. Πολυάριθμα θαύματά του Ασκληπειού, ο οποίος θεράπευε και με επίθεση χειρός,....πέρασαν στην βίβλο στο πρόσωπο του Ιησού, πολύ συχνά με τις πιο εκπληκτικές λεπτομέρειες. Ο Ασκληπειός, γιός Θεού, δεν πεθαίνει μόνο τιμωρημένος, αλλά ανέρχεται και στους ουρανούς.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2010, 13:16:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θαύματα, σου έγραψε, βρε Vasiliscm, θα κάνουμε και τον ...Γιακουμπ, θεό;Λίγη σοβαρότης..Άλλο οι ιατρικές γνώσεις, η ιατρική, η επιστήμη κι άλλο το θεικό θαύμα.....
Τι συγκρίνεις,αυγά με πατάτες; ....
Και φυσικά,απο ένα τέτοιο ατικειμενικό βιβλίο, με τίτλο,""Η εγκληματική ιστορία του χριστιανισμού" βιβλίο τρίτο σελ.384 (κεφ. 3 Η απάτη των προσκυνημάτων)δειχνει ικανό να σε συμβουλεύσει για το τι ήταν ο Χριστός...
Επίσης, με ...πραγματιτκή ανωτεροτητα, δεν αναφέρεσαι στο ότι θαύματα στον χριστιανισμό γίνονται ακόμη και σήμερα, πολλά και ποικίλα...Απο τον Ασκληπειο σου,δεν άκουσα κανενα τελευταία...
Είναι θέμα σεμνότητας;...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2010, 15:21:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ότι πεις trexaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2010, 15:42:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητοί συn-forumites,

επιτρέψτε μου να μην απαντώ στα παιδιάστικα μηνύματα του (Παπα)trexa...

Είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν πολλοί υποστηριχτές των Θρησκειών που έχουν επιχειρήματα και όχι παιδικού τύπου προκλήσεις όπως ο (Παπα)trexa-gireue
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2010, 18:02:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαζί με τον...βασιλισμό, ποτίζεται κι η γλάστρα....
Που την έχεις,εσύ Βασιλάκη;
Και βέβαια, η πλέρια δημοκρατική συνείδηση, που διακρίνει συγκεκριμένα άτομα ιδεολογικού υποβάθρου, πάλι αρωματίζει την ατμόσφαιρα, με κλασσικές χουντικές μυρωδίες...Πιο ίσιοι, απο τους άλλους...Ο Χίτλερ, θα ζήλευε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2010, 18:26:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ότι πεις!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2010, 19:04:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Το ξέρω...Μου το λένε εδώ και καιρό...Βλέπεις, πάτα έτσι γίνεται....Γι αυτό κι οι άλλοι,δεν τολμάνε να πουν άλλη γνώμη και γυρνανε σε ότι είναι...Δεν έχετε γνώμη, απλά διαφωνείτει για να διαφωνείτε....Στείρα.....
Πείτε μας τις ιδέες σας....Τις αλήθειες σας....Τα κατορθώματα σας.....Εμείς, έχουμε να σας πούμε πολλά...Για αγράμματους ανθρώπους, που η πιστη και η θίεα χάρις τους έκανε, κήρυκες του ευαγγελίου στα πέρατα της οικουμένης...Να μεταφέρουν σε όλους τους ανθρώπους, ότι η σωτηρία ήρθε....
Ποιός άλλος, έδωσε σωτηρία στον άνθρωπο;Μήπως η επιστήμη σου;Αυτή, όλο ανασκευάζεται και αναμορφώνεται...
Μονο ανεδαφικά, μπορείτε να κινείστε;Δεν σας αρέσει να ζείτε την αλήθεια;Αυτή μόνο με τον Χριστό, έλαβε αξία και πραγματώνεται....
Όσο για τον τίτλο του θέματος, πολύ ωραίος, διότι,οποιος άνω θρώσκει, αναβαίνει εις ύψη, που δύνανται να μεταφέρουν κι αυτόν εκεί...Όποιος, μπορέσει και δει τον Θεό, αλλάζει ο ίδιος, ολόκληρος....Καλα θα ήταν, λοιπόν, να μιλήσουμε γι Αυτον πέρα απο τις μικρότητες και διαβολές των ανθρώπων, που πάντα αυτοί κάνουν το κακό,αλλά θέλουν να το χρεώνουν στον Θεό....
Τι μπορεί να πει κανεις, για Αυτόν, που έφτιαξε τον κόσμο;Δεν δείχνει ο κόσμος, την ομορφιά και το κάλος του Θεού;Δεν μπορούμε, απο τα πλάσματα κι όχι απο διαβολείς θείσκους, όπως ο άνθρωπος, να δούμε ποιός είναι ο Θεός;
Ξέρουμε ποιός είναι, αλλά, επειδή, ειναι πάγκαλός, γι αυτο και νομίζουμε, ότι μπορούμε να εκμεταλευθούμε την μακροθυμία Του....
Κι όμως θα ρθέι η ώρα, που θα δούμε τον Θεό και την ομορφιά Του,ενώ εμείς, θα ειμαστε βρωμύλοι και άθλιοι...Τότε, πως θα σταθούμε έμπροσθεν Του,με τις ζωώδεις και εγωιστικές εκφράσεις μας;....
Μπορεί να μείνει η σαπίλα;...Όχι, ουτε κι εμείς, που θα είμαστε το ίδιο σάπιοι, με όσα πιστεύουμε και εκφράζουμε...
Μετανοείτε, ήγγικεν η ώρα...Η σαπίλα, έφτασε στον ουρανό....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2010, 19:47:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ήγγικεν - ήγγικεν και ξαναματα ήγγικεν !!!
(τρεχα έπαθες παραλύρημα ή απλώς νομίζω;)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2010, 20:00:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Vasiliscm
quote:
επιτρέψτε μου να μην απαντώ στα παιδιάστικα μηνύματα του (Παπα)trexa...

Σοφή απόφαση Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2010, 21:55:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Vasiliscm:
Μα αυτό ακριβώς δίδαξε ο Γιαχβέ το μίσος την μισαλοδοξία και τις σφαγές των αμάχων. Διάβασε την Παλαιά Διαθήκη και ειδικότερο το Δευτερονόμιο και τον Ιησού του Ναυή να δεις πως ξεπάστρεψαν οι Εβραίοι με τν "βοήθεια" του Θεου τους όλους τους λαούς που κατοικούσαν στην περιοχή που αυτοί έλεγαν "Γη της επαγγελίας".
Τέτοιο μίσος και τέτοιες εθνοκαθάρσεις έχουν μείνει στην ιστορία !

Για τις ήττες των Εβραίων και την αιχμαλωσία τους από άλλους λαούς, ο Θεός είχε λόγο?.....ή είχε μόνο για τις νίκες?

Θα πρέπει να δεις τα γενόμενα σύμφωνα με το μάτι της εποχής.
Γιατί εάν η ιδέα ενός πολεμιστή Θεού, ο οποίος προστάζει -σύμφωνα με το δίκαιο του πολέμου της εποχής- τον ολοκληρωτικό αφανισμό των ηττημένων, προσκρούει στη σύγχρονη χριστιανική συνείδηση, για τις αντιλήψεις των αρχαίων λαών της περιοχής η νίκη στον πόλεμο αποτελούσε ταυτόχρονα και απόδειξη της αδυναμίας και της συντριβής των θεοτήτων των ηττημένων.
Δεν είναι εξάλλου τυχαίο, ότι η εκκλησία μας το βιβλίο του Ιησού του Ναυή το κατατάσσει
στα ιστορικά βιβλία.

quote:
Vasiliscm:
Τιμωρήθηκαν διότι έτσι γούσταρε ο Γιαχβέ (και νυν Θεός των Χριστιανών). Τιμωρήθηκαν διότι έτσι ήθελαν και οι Εβραίοι που έγραψαν την Βίβλο.

Αν θές να δεις τι λέει ο Θεός των χριστιανών, δεν έχεις παρά να διαβάσεις την Καινή Διαθήκη. Η νέα αυτή Διαθήκη περιγράφει με τον πλέον σαφή τρόπο τις επιταγές του Θεού και κατά συνεπεία τον χαρακτήρα Του.
Η τιμωρία του Θεού -σύμφωνα με τη Νέα Του Διαθήκη- θα είναι σκληρή και αμείλικτη στην
επόμενη ζωή και όχι σε αυτήν τώρα.
Εάν κάποιος θέλει ο παράνομος, ο βιαστής, ο δολοφόνος κ.λ.π. το απόβρασμα με λίγα λόγια να ξεφύγει από τη Θεία Δίκη και την απονομή της δικαιοσύνης, αυτό οφείλεται στην ανομία του και την αλληλεγγύη που νιώθει σύμφωνα με το "κόρακος κοράκου μάτι", κανένας όμως δίκαιος και σώφρων άνθρωπος δε θα ήθελε ο κάθε αλήτης να ξεφύγει από τη μέγγενη της Θείας Δίκης.

quote:
Vasiliscm:
Σε βρίσκω αδιάβαστο.
Όλοι έκαναν θαύματα την εποχή εκείνη. Υπήρχαν 10δες Μεσσίες στην περιοχή της Ιουδαίας. Όλοι διατίνονταν ότι έχεται το τέλος και όλοι εκπλήρωναν τις γραφές.

Να είσαι βέβαιος ότι όσο μπορώ ν'αποδείξω ότι έκαναν θαύματα άλλο τόσο μπορώ και για τον δήθεν "αυθεντικό" Ιησού!



Για πες μου λοιπόν τις αναφορές για "έναν από αυτούς" που έκαναν θαύματα.....
quote:
Vasiliscm:
Ο Ιησούς ήταν ένας κύριος τίποτα για όλους τους ιστορικούς της εποχής. Ήταν ο 200ος Μεσσίας που έλεγε το ίδιο παραμύθι. Ήταν ο 200ος θαυματοποιός. Ήρθε να μας σώσει από κάτι που δεν υπήρχε! Σταυρώθηκε για τις αμαρτίες μας (που δεν τις ήξερε ούτε μπορούσε να τις αποδείξει. Το μόνο που μπορούσε ν'αποδείξη ήταν η καταγωγή των Ιουδαίων από τον Αδαμ). Σταυρώθηκε λοιπόν όπως λέει και Παύλος στην προς Ρωμαίους επιστολή του, για να μας σώσει από το προπατορικό αμάρτημα !!

ΔΗλαδή εάν καταλαβα καλά μας έσωσε και θα μας ξανασώσει την Δευτέρα Παρουσία για την πράξη της Εύας ? Μας έστειλε εδώ στην Γη όπου πεδευόμαστε ! για το προπατορικό μας αμάρτημα!!!!
Δηλαδή ρε φίλε europaie εάν σκοτώσει ο Παππούς σου 100 άτομα, θα κουβαλάει την αμαρτία ο υιός του, ο υιός του υιού του κ.ο.κ. στον αιώνα τ.α.? ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΕΡΙΦΗΜΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΗΘΙΚΗ;



Και η διδασκαλία των άλλων 199 που πήγε? Οι αναφορές σε αυτούς για τα θαύματα κ.λ.π. που πήγαν?
Ο Ιησούς με την Ανάστασή Του μας απέδειξε ότι υπάρχει ζωή μετά το θάνατο και έτσι όποιος θέλει να ζήσει αιώνια δεν έχει παρά να προσπαθήσει ώστε όταν έρθει η στιγμή να εισέλθει σε αυτή.
Αυτό ήταν που μας δίδαξε και μας έδειξε ο Ιησούς, κάτι που κανένας άλλος δεν έκανε.
Το προπατορικό αμάρτημα δε με απασχολεί με απασχολεί το τώρα. Και τι στιγμή που έχω την ευκαιρία να ζήσω αιώνια θα προσπαθήσω ώστε αυτή να μην πάει χαμένη.
Αν ήταν να κουβαλάμε τις αμαρτίες των παππούδων κ.λ.π. τότε θα ήμασταν εκ των προτέρων καταδικασμένοι.
Ο Ιησούς όμως συγχώρεσε άνθρωπο λίγες ώρες πριν αυτός πεθάνει, οπότε η αγάπη Του, είναι απεριόριστη και ανεκτίμητη.
Αν εσύ χαρακτηρίζεις την ηθική του Διδασκάλου των χριστιανών ώς ανύπαρκτη...εγώ δεν μπορώ σίγουρα να σε μεταπείσω.

quote:
Vasiliscm:
Οι ιστορικοι της εκκλησίας ευλογούσαν τα γένια τους. Δεν είναι τυχαίο ότι οι πηγές του Χριστιανισμού είναι οι εξής πολλές: "Η Βίβλος"!!!!!!
Και αργότερα διάφορα βιβλία αντικειμενικών Χριστιανών (Ιωάννης ο Χρυσόστομος κ.α. πατέρες της εκκλησίας)
Μου θυμίζει αυτό που έλεγε ο Χάρυ Κλιν : 150 στα 150 μέλη της Κεντρικής επιτροπής του ΠΑΣΟΚ ψηφίζουν ΠΑΣΟΚ, αυτοί ξέρουν !!!!!

Από που δηλαδή ήθελες να ήταν οι πηγές του? εάν δεν αντλήσουμε τις πληροφορίες από τους πατέρες της εκκλησίας από που θα τις αντλήσουμε?
Τις πηγές της αρχαίας Ελλάδας δεν τις αντλούμε από τους αρχαίους Έλληνες? από τους αρχαίους Ινδούς τις αντλούμε?
Ο Κλήμης Ρώμης (1ος αι.) παραθέτει, μεταξύ 92-94 μ.Χ., χωρία από το Κατά Ματθαίον, το Κατά Μάρκον, το Κατά Λουκάν.
Ο Ιγνάτιος Αντιοχείας γράφοντας τις επτά Επιστολές του το 107 μ.Χ. παραθέτει χωρία από το Κατά Ματθαίον, το Κατά Μάρκον, το Κατά Λουκάν, το Κατά Ιωάννην.
Αν εσύ αυτά δεν τα θεωρείς ως αποδείξεις επειδή αυτοί ήσαν οπαδοί του Χριστού είναι δικαίωμα σου.
Είναι όμως δικαίωμά μου να τα θεωρώ αποδείξεις και σε συνάρτηση με τις ιστορικές αναφορές στο πρόσωπό Του από ιστορικούς εθνικούς (έστω και αυτές τις μικρές, οι οποίες όμως αφενός επιβεβαιώνουν την ύπαρξή του και αφετέρου τους διωγμούς κατά των χριστιανών), αλλά και το σύνολο των εκατοντάδων άλλων αναφορών σε αυτόν από τους πατέρες της εκκλησίας μας, να βγάλω τα δικά μου συμπεράσματα και εκτιμήσεις.
quote:
Vasiliscm:
Σε μια ψεύτικη ιστορία κερδίζουν αυτοί που την κατασκεύασαν. Ψαξ'τους!

Δε με καλύπτει η απάντησή σου.
Κατηγορείται ο χριστιανισμός ότι τα Ευαγγέλια συγγράφηκα για πρώτη φορά, περίπου στα τέλη του 2ου μ.Χ. αιώνα, αλλά αυτοί που προβαίνουν στις κατηγορίες αυτές, αδυνατούν να εξηγήσουν τόσο τις ιστορικές αναφορές στον Ιησού από τους εθνικούς ιστορικούς της εποχής Του, δηλαδή 150 περίπου χρόνια πριν τη συγγραφή των Ευαγγελίων όπως αυτοί λένε, όσο και για την ύπαρξη των χριστιανών και τους διωγμούς εναντίων τους όταν αυτοί άρχισαν να οργανώνονται λίγα χρόνια μετά την Ανάστασή Του......και φυσικά δεν μπορούν να εξηγήσουν τις αναφορές σε εδάφια των Ευαγγελίων, που βρέθηκαν σε επιστολές όπως αυτή του Κλήμη στα τέλη του 1ου μ.Χ. αιώνα.
Εσύ φίλε μου σφυρίζεις αδιάφορα σε όλα αυτά....δικαίωμά σου.
Όμως, δικό μου δικαίωμα είναι να τα εκτιμώ και να τα δέχομαι ως αποδείξεις.

quote:
Vasiliscm:
Η επιστήμη βήμα - βήμα εξηγεί μέχρι κάποιο σημείο την δημιουργία του σύμπαντος και της ζωής στην Γη. Δεν έχει απαντήσει πλήρως σε πολλά ερωτήματα. Έχει πολλά κενά.
Πριν από 200 χρόνια όμως τα κενά ήταν περισσότερα από τις εξηγήσεις. Όλα τα κενά τα γέμιζε (με αρλούμπες) η Θρησκεία.

Μέχρι το 1859 δεν υπήρχε καμια πλήρης θεωρία για την καταγωγή των ειδών στην Γη μας. Τότε ο Δαρβίνος (κούφια η ώρα για τις Θρησκείες) εξέδωσε την "Καταγωγή των ειδών" που ερμηνεύει πλήρως την εξέλιξη των ειδών και την προέλευσή τους.

Μέχρι το 1850 πίστευαν ότι είναι αδύνατον να βρούμε τι χημικά στοιχεία περιέχουν άλλα άστρα και πλανήτες του Γαλαξία μας.
Μερικά χρόνια αργότερα με την φασματομετρία αναλύσαμε τα φάσματα εκπομπής και απορροφήσεως από άστρα και πλανήτες που βρίσκονται έως εκατομμύρια έτη φωτός μακρυά μας. Βρήκαμε λοιπόν από τι χημικά στοιχεία αποτελούνται (τα οποία είναι ίδια με τα δικά μας: υδρογόνο, Ήλιο, Άζωτο, Κάλιο, Νάτριο, σίδηρος κ.ο.κ. ! (άλλο ένα κενό καλύφθηκε).

Θα μπορούσα να συνεχίσω για πολλές σελίδες να γράφω για τα κενά που χάνει η Θρησκεία και καλύπτει η επιστήμη. Αν μου ζητήσεις, θα το κάνω!

Το σίγουρο όμως είναι ότι η κάθε Θρησκεία έχει ως καθήκον της ν'αποδείξη την αλήθεια της. Αλλιώς είναι απλώς μια δεισιδαιμονία.

Η επιστήμη φέρνει κάθε μέρα νέες ανακαλύψεις και γεμίζει νέα κενά. Αυτό όμως δεν γίνεται μια κ´εξω! Αλλιώς θα είχαν ήδη εκλείψει οι Θρησκείες !



Η επιστήμη είναι προϊόν του ανθρώπου, πραγματεύεται την ύλη και στρέφεται προς αυτή την κατεύθυνση.
Το πνεύμα και η δημιουργία όμως δεν είναι ούτε ύλη ούτε προϊόν του ανθρώπου, αλλά του Θεού.
Όσα χρόνια και να περάσουν ή χιλιετίες δεν πρόκειται ποτέ ο άνθρωπος να εξηγήσει με την επιστήμη ούτε τη δημιουργία, ούτε το γιατί μόνο ο άνθρωπος έχει νόηση και κατ' επέκταση πνεύμα, παρά μόνο με τη θρησκεία.

quote:
Vasiliscm:
απόσπασμα από το βιβλίο του Karlheinz Deschner, "Η εγκληματική ιστορία του χριστιανισμού" βιβλίο τρίτο σελ.277 (κεφ. 2 Η απάτη των Θαυμάτων και των ιερών λειψάνων):

Μια ιδιαίτερα εντυπωσιακή αντιστοιχεία με το περπάτημα του Ιησού πάνω στα νερά της λίμνης υπάρχει στο Βούδα. Αλλά και η κατάπαυση των τρικυμιών συγκαταλέγεται στις τυπικές θαυματουργικές πράξεις. Την γνώριζαν από την θρησκεία του Ασκληπιού και του Σάραπη. Το ίδιο συνήθεις ήταν ιστορίες για θαυματουργικούς σιτισμούς στην ειδωλολατρεία και τον ιουδαισμό. Εκπληκτική ομοιότητα με τον ευαγγελικό θρύλο έχει η αρχαία αναφορά για έναν ινδικό θαυματουργικό πολλαπλασιασμό του άρτου........
Ο Ασκληπιός, από τον οποίο ο Ιησούς παίρνει και τους τίτλούς "ιατρός", "κύριος", "σωτήρ", ανάστησε έξι νεκρούς, όπου οι λεπτομέρειες είναι ίδιες όπως και στην περίπτωση των νεκρών που ανασταίνει ο Ιησούς.......
Η διακύμανση ανάμεσα στην τρίτη και τέταρτη μέρα έχει προφανώς την αιτία της στο γεγονός ότι εόρταζαν την ανάσταση του Όσιρη κατά την τρίτη, του δε Άττη κατά την τέταρτη μέρα μετά τον θάνατό του.



Υπάρχει αντιστοιχία στα θαύματα? στην Ανάσταση νεκρών όπως του Λάζαρου για παράδειγμα? στη θεραπεία των λεπρών?
Είπε ποτέ ο Βούδας ότι ήταν Υιός Θεού?
Τα ίδια και για τον Ασκληπιό....πόσοι κώδικες υπάρχουν για τον Ασκληπιό? πόσοι κάνουν αναφορές σε αυτά τα γεγονότα? Ποιοι? και πότε χρονολογείται ο παλαιότερος κώδικας?

Η αντίστοιχη απάντηση για τον Χριστιανισμό βρίσκεται:
στους Ευαγγελιστές, σύγχρονους του Ιησού,
στους πρώτους πατέρες όπως ο Κλήμης ο Ρώμης μαθητής του Παύλου, μόλις δηλαδή λίγα χρόνια μετά τον Ιησού,
στους πρώτους απολογητές που έζησαν στις αρχές του 2ου αιώνα και που επρόκειτο για μορφωμένους ανθρώπους και πρώην εθνικούς οι οποίοι πέθαναν προκειμένου να υπερασπιστούν την πίστη τους όπως για παράδειγμα ο Έλληνας Ιουστίνος ,
στις εκατοντάδες επιστολές και γενικά σε περίπου 24.000 έγγραφα,
ενώ η συγγραφή των πρώτων γραπτών στοιχείων χρονολογείται μόλις λίγα χρόνια μετά τον Ιησού και τα αρχαιότερα αντίγραφα λίγα χρόνια μετά, προς τα τέλη του 1ου αιώνα.

Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης

"Θεριά οι ανθρώποι δεν μπορούν το φως να το σηκώσουν.
Δεν ειν' αλήθεια ποιο χρυσή σαν την αλήθεια της σιωπής.
Χίλιες φορές να γεννηθείς,
τόσες θα σε σταυρώσουν."


Edited by - europaios2 on 05/04/2010 22:02:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2010, 23:05:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε europaios2,
(μετά το παραλύρημα του (Παπα)τρεχαγύρευε, νιώθω ανακούφιση που κουβεντιάζω μαζί σου!)

λες λοιπόν:

quote:
Θα πρέπει να δεις τα γενόμενα σύμφωνα με το μάτι της εποχής.
Γιατί εάν η ιδέα ενός πολεμιστή Θεού, ο οποίος προστάζει -σύμφωνα με το δίκαιο του πολέμου της εποχής- τον ολοκληρωτικό αφανισμό των ηττημένων, προσκρούει στη σύγχρονη χριστιανική συνείδηση, για τις αντιλήψεις των αρχαίων λαών της περιοχής η νίκη στον πόλεμο αποτελούσε ταυτόχρονα και απόδειξη της αδυναμίας και της συντριβής των θεοτήτων των ηττημένων.

Θα συμφωνούσα ευχαρίστως μαζί σου αλλά η παγκόσμια ιστορία μας διδάσκει ότι εθνοκαθάρσεις και άδικοι πόλεμοι διεξάγονται και σήμερα. Άρα δεν υπάρχει καμια δικαιολογία για τον πολεμιστή θεό και τις σφαγές του αλλά και τις εθνοκαθάρσεις του.
Στον τελευταίο πόλεμο οι Αμερικάνοι κατανικούν τους Ιρακινούς και με τον υιό Μπους ως νέο Ιησού του Ναυή, αποδεικνύουν την ανωτερότητα της Θρησκείας τους. Οι φωνές που καθοδήγησαν τον υιό Μπους να κατασφάξει τους Ιρακινούς μην αμφιβάλλεις ότι ήταν οι φωνές του Θεού του.
Η ιστορία επαναλαμβάνεται.
Συν τοις άλλοις ο Θεός των Εβραίων και Χριστιανών ελέγχεται για την "ηθική" του.


quote:
Αν θές να δεις τι λέει ο Θεός των χριστιανών, δεν έχεις παρά να διαβάσεις την Καινή Διαθήκη. Η νέα αυτή Διαθήκη περιγράφει με τον πλέον σαφή τρόπο τις επιταγές του Θεού και κατά συνεπεία τον χαρακτήρα Του.
Η τιμωρία του Θεού -σύμφωνα με τη Νέα Του Διαθήκη- θα είναι σκληρή και αμείλικτη στην
επόμενη ζωή και όχι σε αυτήν τώρα.

Έχω διαβάσει την Καινή Διαθήκη. Γνωρίζω την αγωνία του Ιησού να "δικαιώσει" τις γραφές.
Γνωρίζω επίσης την απαράδεκτη ισοπεδωτική ηθική του Ιησού (αν και εδώ έχει βάλει το χεράκι του ο Παύλος) να έλθει ως Μεσσίας για να Σταυρωθεί για τις αμαρτίες τους (των Εβραίων προφανώς). Ήρθε και θεώρησε ως το απλούστατο δεδομένο του κόσμου ότι όλοι έχουν αμαρτίες !
Ακόμη και σήμερα αυτό πιστεύουν οι "αρχηγοί" της Θρησκείας.
Επειδή το γλυκό δεν δένει με τις γενικές και αόριστες αμαρτίες, οι άνθρωποι χρεώθηκαν το προπατορικό αμάρτημα!!! (Ναι !! την ιστορία με το μήλο και την Εύα που εξεδιώχθησαν από τον Παράδεισο και που υποτίθεται ότι είναι συμβολική!)
Ήλθε να μας σώσει από το αμάρτημα των προ-προ-προ-(βάλτε όσα θέλετε)-παππούδων μας!!
Έτσι είναι ο Χριστιανισμός σκοτώνεις εσύ ; Θα πληρώνουν όλες οι γενεές μετά από σένα !! Θα πληρώνουν τα παιδιά σου, τα εγγόνια σου, τα δισσέγγονά σου κ.ο.κ.
Αυτή είναι η Χριστιανική Ηθική που διαπνέει την Καινή Διαθήκη φίλοι μου!


quote:
Από που δηλαδή ήθελες να ήταν οι πηγές του? εάν δεν αντλήσουμε τις πληροφορίες από τους πατέρες της εκκλησίας από που θα τις αντλήσουμε?
Τις πηγές της αρχαίας Ελλάδας δεν τις αντλούμε από τους αρχαίους Έλληνες? από τους αρχαίους Ινδούς τις αντλούμε?
Ο Κλήμης Ρώμης (1ος αι.) παραθέτει, μεταξύ 92-94 μ.Χ., χωρία από το Κατά Ματθαίον, το Κατά Μάρκον, το Κατά Λουκάν.
Ο Ιγνάτιος Αντιοχείας γράφοντας τις επτά Επιστολές του το 107 μ.Χ. παραθέτει χωρία από το Κατά Ματθαίον, το Κατά Μάρκον, το Κατά Λουκάν, το Κατά Ιωάννην.
Αν εσύ αυτά δεν τα θεωρείς ως αποδείξεις επειδή αυτοί ήσαν οπαδοί του Χριστού είναι δικαίωμα σου.

Δεν υπάρχουν πηγές φίλε μου όλες είναι μαγειρεμένες, ανακατεμένες, ξεκαθαρισμένες από τους Παπάδες και γεμάτες αντιφάσεις.
Όσον αφορά στα χωρία, είναι προφανές ότι δεν γράφτηκαν όλα 250 χρόνια μετά! Κάποιες φράσεις, ακόμη και η προφορική παράδοση βοήθησαν ώστε να στηθεί όλο αυτό το "μονολιθικό" οικοδόμημα.

Η αλήθεια είναι μια ότι η πηγές είναι 1 !!!

Απίστευτο ! Καταλήγουμε πάλι στα 150 μέλη του ΠΑΣΟΚ! Ψηφίζουν όλοι ΠΑΣΟΚ.

quote:
Ο Ιησούς με την Ανάστασή Του μας απέδειξε ότι υπάρχει ζωή μετά το θάνατο και έτσι όποιος θέλει να ζήσει αιώνια δεν έχει παρά να προσπαθήσει ώστε όταν έρθει η στιγμή να εισέλθει σε αυτή.
Αυτό ήταν που μας δίδαξε και μας έδειξε ο Ιησούς, κάτι που κανένας άλλος δεν έκανε.
Το προπατορικό αμάρτημα δε με απασχολεί με απασχολεί το τώρα.

Όχι φίλε μου δεν με ενδιαφέρει εάν εσύ είσαι αιρετικός. Με ενδιαφέρει τι πιστεύει η Θρησκεία του Χριστιανισμού.
Η εξήγησή της, η ηθική της, το πιστεύω της είναι ότι ο Ιησούς ήλθε να Σταυρωθεί για τις αμαρτίες μας, ήλθε να δικαιώσει τις γραφές (αμάν αγχος με τις γραφές-τον ανέβασαν σε γαιδούρια, πήγαν στα καλά καθούμενα στην Βηθλεέμ να τον ξεγεννήσουν κ.ο.κ.) και πάνω απ' όλα να μας κάνει να μετανοήσουμε για τις αμαρτίες μας ΜΕ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΗ ΑΜΑΡΤΙΑ ΟΛΩΝ το προπατορικό αμάρτημα.(Βλ. Επ. προς Ρωμαίους)

Το οικοδόμημα της Θρησκείας σου είναι ανήθικο και σαθρό. Στηρίζεται στο δεδομένο ότι είμαστε αμαρτολοί και μάλιστα κυρίως λόγω του προπατορικού αμαρτήματος.

Εάν πραγματικά δίνεις άλλο νόημα στην Σταύρωση του Ιησού μπορείς να φτιάξεις την δική σου αίρεση.


quote:
Η επιστήμη είναι προϊόν του ανθρώπου, πραγματεύεται την ύλη και στρέφεται προς αυτή την κατεύθυνση.
Το πνεύμα και η δημιουργία όμως δεν είναι ούτε ύλη ούτε προϊόν του ανθρώπου, αλλά του Θεού.
Όσα χρόνια και να περάσουν ή χιλιετίες δεν πρόκειται ποτέ ο άνθρωπος να εξηγήσει με την επιστήμη ούτε τη δημιουργία, ούτε το γιατί μόνο ο άνθρωπος έχει νόηση και κατ' επέκταση πνεύμα, παρά μόνο με τη θρησκεία.

Αυτό είναι όντως το δια ταύτα της Θρησκείας. Βλέπει να λιγοστεύει ο χώρος του υπερφυσικού, κι όλα αυτά λόγω της "καταραμένης" της επιστήμης. Σε λίγο δεν θ' αφήσουν τίποτα στην σφαίρα της φαντασίας.

Να ήξερες μόνον πόσες φορές η εκκλησία είπε "ποτέ δεν πρόκειται ο άνθρωπος να εξηγήσει......."

Για να μην επαναλαμβάνω, μέχρι πριν 150 χρόνια δεν υπήρχε καν εξήγηση της καταγωγής των ειδών στον πλανήτη μας.
Ξέρεις πόσο χώρο είχε μέχρι τότε η Θρησκεία; Άπειρον!!

(συνεχίζεται)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2010, 23:09:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειλικρινά καλέ μου allzzaro, έχετε αυτή τη δημοκρατικότητα που ...σκοτώνει,αλλά,δεν καταλαβάινετε, ότι ειναι θέμα πολιτισμού και υποβάθμισης πολιτισμικού επιπέδου...Νομίζετε είναι μόδα.....
Οι βάρβαροι, ποτέ δεν ήταν μόδα, ήταν επιλογή...
Έτσι κι όσοι έχουν διαβάσει κατι, που νομίζουν ότι δεν ξέρουν ο άλλοι, κομίζουν μονίμως, γλαύκας,εις τα Αθήνας....
Εις τον αιώνα...
Αθάνατη ελληνική αγχωμένη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 19 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.296875
Maintained by Digital Alchemy