ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ποιος ο χαρακτήρας του Χριστιανικού Θεού;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 19
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 14:16:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και δέν υποστηρίζω κάτι που είναι πέρα για πέρα εξωφρενικό,αυτό που υποστηρίζω είναι η ένωση της επιστήμης με την πνευματικότητα,η αποδοχή και τον δύο.

Σε πείσμα σου η επιστήμη δεν λέει να ενωθεί με την πνευματικότητα.
Αχ και να'ξερε τι χάνει!

Γιάυτό φίλτατε οι παπάδες χρησιμοποιούσαν δραστικότατες μεθόδους κατά τους μεσαιωνικούς αλλά και τους αναγεννησιακούς χρόνους. Δεν έλεγε (από τότε) με τίποτα να ενωθεί η επιστήμη με την πνευματικότητα. Λίγη πυρά (ρώτα για τον Τζορντάνο Μπρούνο) λίγη ιερά εξέταση (ρώτα τον για τον Γαλιλαίο) και όλα έδεναν με μιάς ! Μιλάμε για απίστευτη ένωση. Μιλάμε για ένωση μέχρι δακρύων.

Edited by - Vasiliscm on 12/04/2010 14:17:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 14:29:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Θεός" για έναν τέτοιο άνθρωπο, άθρησκο δηλ. μπορεί να σημαίνει Ελευθερία, μπορεί να σημαίνει μια άγνωστη Δύναμη ή μια άγνωστη Ενέργεια. Ακριβώς όμως επειδή είναι άγνωστη, δεν μπορεί να χαρακτηρισθεί, δεν μπορεί να προσωποποιηθεί. Το άγνωστο είναι άγνωστο, πως να το χαρακτηρίσεις ; Γιατί να το χαρακτηρίσεις ; Η ελευθερία λοιπόν αυτών των ανθρώπων βρίσκεται σ' αυτό. Στο ότι αφήνουν ανενόχλητο το άγνωστο να παραμένει ... άγνωστο. Δεν το ενοχλούν, δεν το παρεμποδίζουν με την ανόητη λογική, δεν το σκλαβώνουν με λέξεις ή με νοήματα.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 14:31:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zip, δέν μιλάω για προσωπικούς θεούς και εδώ είναι το γνωστό κλασσικό λάθος.

Μιλάω για μιά αφηρημένη παγκόσμια δύναμη που όμως έχει νοημοσήνη,τίποτα δηλαδή δέν γίνεται τυχαία και όλα μπορούν να εξηγηθούν.Όμως για την εξήγηση χρειάζεται επιστημονικός τρόπος σκέψης και όχι δογματικός.

quote:
Σε πείσμα σου η επιστήμη δεν λέει να ενωθεί με την πνευματικότητα.
Αχ και να'ξερε τι χάνει!

Γιάυτό φίλτατε οι παπάδες χρησιμοποιούσαν δραστικότατες μεθόδους κατά τους μεσαιωνικούς αλλά και τους αναγεννησιακούς χρόνους. Δεν έλεγε (από τότε) με τίποτα να ενωθεί η επιστήμη με την πνευματικότητα. Λίγη πυρά (ρώτα για τον Τζορντάνο Μπρούνο) λίγη ιερά εξέταση (ρώτα τον για τον Γαλιλαίο) και όλα έδεναν με μιάς ! Μιλάμε για απίστευτη ένωση. Μιλάμε για ένωση μέχρι δακρύων.


Τί έλεγα ποιό πάνω? Οτι δέν αξίζει να προσπαθείς να πείσεις χαζούς ανθρώπους,ιδού.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 14:34:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Χριστιανικός Θεός είναι ένας προσωποποιημένος θεός, έχει ανθρώπινα χαρακτηριστικά. Είναι ο Θεός της Π.Δ, έχει όνομα, έχει χέρια να πετάει κεραυνούς, στόμα να μιλάει, έχει εικόνα. Προσωπικά, δεν πιστεύω σ' έναν τέτοιο θεό κι ούτε θα ήθελα ένας τέτοιος θεός να πιστεύει σε μένα.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 14:37:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alex22

Μιλάω για μιά αφηρημένη παγκόσμια δύναμη που όμως έχει νοημοσήνη,τίποτα δηλαδή δέν γίνεται τυχαία και όλα μπορούν να εξηγηθούν.Όμως για την εξήγηση χρειάζεται επιστημονικός τρόπος σκέψης και όχι δογματικός.


Καμία μορφή Συμπαντικής και Παγκόσμιας Δύναμης δεν έχει νοημοσύνη. Η νοημοσύνη είναι χαρακτηριστικό ζώων. Η έννοια της θεότητος, του "θεού", δεν εμπεριέχει μέσα της τίποτε το ζωώδης. Είναι καθαρή και ατόφια ενέργεια, χωρίς νοημοσύνη, χωρίς λογική, χωρίς σχέδιο, χωρίς κρίση ή διάκριση. Και ασφαλώς εμπεριέχει μέσα της το Τυχαίο. Γνώμη μου δηλ.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 12/04/2010 14:44:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 14:38:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μιλάω για μιά αφηρημένη παγκόσμια δύναμη που όμως έχει νοημοσήνη,τίποτα δηλαδή δέν γίνεται τυχαία και όλα μπορούν να εξηγηθούν.Όμως για την εξήγηση χρειάζεται επιστημονικός τρόπος σκέψης και όχι δογματικός.

Παρόλα ταύτα προσπαθείς να πείσεις χαζούς ανθρώπους άρα είσαι ακόμη πιό χαζός. Ίσως να είσαι Ηλίθιος!

Αλλά και δογματικός λόγω των χαζομαρών που μόλις ανέφερες.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 14:49:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καμία μορφή Συμπαντικής και Παγκόσμιας Δύναμης δεν έχει νοημοσύνη. Η νοημοσύνη είναι χαρακτηριστικό ζώων. Η έννοια της θεότητος, του "θεού", δεν εμπεριέχει μέσα της τίποτε το ζωώδης. Είναι καθαρή και ατόφια ενέργεια, χωρίς νοημοσύνη, χωρίς λογική, χωρίς σχέδιο, χωρίς κρίση ή διάκριση. Και ασφαλώς εμπεριέχει μέσα της το Τυχαίο. Γνώμη μου δηλ.

Αρα με αυτό που λές,ισχύει οτι όλα όσα μας συμβαίνουν είναι τυχαία.Σωστά?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 15:54:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Άντε, λοιπον, την Αγία Αικατερίνη,που φιμωσε φιλοσόφους του βασιλιά, όταν μαρτύρησε, την Αγία Μαρίνα, τον άγιο Ιωάννη τον Χρυσόστομο,κλπ....

Τώρα, αυτούς τους αναφέρεις επειδή δεν γίνεται να μην αμφισβητηθούν για να λες μετά ότι μου τα έλεγες, ε;;;;

Ας είναι...

Για την "αγ." Κατερίνα δεν υπάρχουν ιστορικές πληροφορίες και το χειρότερο είναι ότι σ' αυτήν αναφέρεται ο Ευσέβειος, οπότε είναι σχεδόν σίγουρο ότι όσα γνωρίζεις γι' αυτήν, είναι φανταστικά.

Όπως άλλωστε και τα περισσότερα απ' αυτά που πιστεύεις...

Για την "αγ." Μαρίνα είναι δικαίωμά σου να πιστεύεις ότι ένα κοριτσάκι δεν έπαιζε με τις κούκλες του αλλά μελετούσε θεολογία και περίμενε να γίνει 15 (!!!) χρόνων για να ανακοινώσει στον πατέρα της ότι είναι χριστιανή. Στον "ειδωλολάτρη" πατέρα της που, σαν χήρος, την έδωσε σε... χριστιανή γυναίκα να την μεγαλώσει, τη στιγμή που "κυνηγούσε" τους χριστιανούς.

Έχεις πλάκα, τελικά...

Για τον Ιωάννη τον βρωμόστομο γνωρίζουν οι πάντες και δεν χρειάζεται να αναφέρω τις εκφράσεις του.

Μόνο ένας χριστιανός θα μπορούσε να θεωρεί ως αλήθεια αυτά τα ανόητα παραμυθάκια και δεν είναι καθόλου περίεργο που εσύ τα έχεις για οδηγό!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 16:10:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alex22

quote:
Τί έλεγα ποιό πάνω? Οτι δέν αξίζει να προσπαθείς να πείσεις χαζούς ανθρώπους,ιδού.

θεωρείς έξυπνο έναν άνθρωπο που πιστεύει ότι μια παρθένα γέννησε, μυρίζοντας το κρίνο, το θεό των πάντων ο οποίος διασύρθηκε απ' τα κατασκευάσματά του και σταυρώθηκε σαν κοινός ληστής, χωρία να μπορεί να αρθρώσει κουβέντα, για να τους... σώσει;

Θεωρείς έξυπνο κάποιον που πιστεύει ότι αυτός ο... θεός αναστήθηκε επειδή βρέθηκαν στον τάφο του

α) ένα λευκό πανί και ένα μαντήλι διπλωμένα (Ιωάννης)
β)ένας νέος (Μάρκος)
γ)δύο νέοι (Λουκάς)
δ) ένας άγγελος κυρίου (Ματθαίος)

όπως λένε τα ευαγγέλια, σαν ατράνταχτες αποδείξεις;;;

Αν είναι έτσι, ευτυχώς που συγκαταλέγομαι στους χαζούς...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 18:23:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
θεωρείς έξυπνο έναν άνθρωπο που πιστεύει ότι μια παρθένα γέννησε, μυρίζοντας το κρίνο, το θεό των πάντων ο οποίος διασύρθηκε απ' τα κατασκευάσματά του και σταυρώθηκε σαν κοινός ληστής, χωρία να μπορεί να αρθρώσει κουβέντα, για να τους... σώσει;

Θεωρείς έξυπνο κάποιον που πιστεύει ότι αυτός ο... θεός αναστήθηκε επειδή βρέθηκαν στον τάφο του

α) ένα λευκό πανί και ένα μαντήλι διπλωμένα (Ιωάννης)
β)ένας νέος (Μάρκος)
γ)δύο νέοι (Λουκάς)
δ) ένας άγγελος κυρίου (Ματθαίος)

όπως λένε τα ευαγγέλια, σαν ατράνταχτες αποδείξεις;;;

Αν είναι έτσι, ευτυχώς που συγκαταλέγομαι στους χαζούς...


Και ποιός σου είπε ρε φίλε οτι πιστεύω κυριολεκτικά σε αυτά?
Εδω που τα λέμε δέν μπορεί να αποδειχθεί τίποτα,ούτε οτι συνέβη αλλά ούτε και οτι δέν συνέβη.

Οι κοινοί σημερινοί άνθρωποι,θεωρούν τον εαυτό τους έξυπνο, επειδή δέν πιστεύουν οτι ο θεός είναι ένας γέρος με λευκό μούσι και τιμωρεί τους ανθρώπους!!! Σώπα ρε,κάτι μας είπες τώρα.Μιλάμε για πολύ γέλιο.Έλεος πιά με την έλειψη κατανόησης.Είστε ακόμα στο νηπιαγωγείο.

Γιαπετ,δέν είπα ποτε οτι πιστεύω σε αυτά που αναφέρεις.

Απλά η δική μου άποψη, με βάση τις γνώσεις που έχω,μου επιτρέπουν να πιστεύω στις άπειρες πιθανότητες.Οι άνθρωποι γνωρίζουν απειροελάχιστα με αυτά που υπάρχουν,αλλά παρ'όλα αυτά θεωρούν τον εαυτό τους έξυπνο επειδή δέν πιστεύουν τα αυτονόητα.

Είμαι σίγουρος οτι δέν υπάρχει κάποιος που να καταλαβαίνει έστω και το 20% απο αυτά που λέω.

Θα πεταχτεί ο άλλος ο βλάκας και θα πεί:"αα,αφου εσύ είπες οτι δέν ασχολείσαι με χαζούς,τότε γιατί το κάνεις?Μάλλον είσαι ποιό χαζός".


Edited by - alex22 on 12/04/2010 18:24:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 18:37:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα αυτό είναι το ζήτημα φίλε alex22,εδώ δεν συζητάνε ποτέ για θέματα,αλλά για ανθρώπους και θεσμούς, που δεν αμφισβητούνται,λόγω της λαικής αποδοχής των...Συζητάμε, ενάντια σε βασικά πιστεύω του Έλληνα,συμβάλλοντας στα σχέδια των ισχυρών, για διάλυση της χώρας μας,στα ήθη, τα έθιμα, τις αξίες,τα πιστεύω....
Κι όμως, δεν το καταλαβαίνουν οι απανταχού προοδευτικοί,δεν καταλαβαίνουν τον ρόλο που παίζουν....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 18:38:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είμαι σίγουρος οτι δέν υπάρχει κάποιος που να καταλαβαίνει έστω και το 20% απο αυτά που λέω.

και τον τρελό του χωρίου δεν τον καταλαβαίνει κανείς

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 18:40:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:Είμαι σίγουρος οτι δέν υπάρχει κάποιος που να καταλαβαίνει έστω και το 20% απο αυτά που λέω.

και τον τρελό του χωρίου δεν τον καταλαβαίνει κανείς


Καλα ειδικά εσύ,αστο καλύτερα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 18:48:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είδες που σου τά λεγα, Γιάπετ;Εσύ, έχεις ανάγκη, να βγάλεις όλους τους χριστιανούς απατεώνες και κλέφτες, εγκληματιες και φονιάδες, αλλά, μόνο η προκατάλειψη σου, βλέπει αποδεικτικά στοιχεία γι αυτό,
με απίθανους συλλογισμούς...Κι αυτο, αφού, ο χριστιανισμός, εξαπλώθηκε, εν διωγμώ....Δεν ειχαν δικαίωμα να πιστεύουν Θεό, βρε απατεώνες, πότε επιβάλλανε και τον χριστιανισμό, στους ειδωλολάτρες, που διήγαν βίο, εν αφασία;
Όταν τους κρεμάγανε, όταν τουας σφάζανε, ή όταν κρυβότανε,απο τα βίτσια του όποιου αυτοκράτωρα ή έπαρχου;
Έχετε ξεφύγει,εντελώς, για να δικαιολογήσετε το απλό, που δεν θέλετε να δειτε: Ο παγανισμός πέθανε μόνος του,δεν τον σκότωσε κανείς...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 20:19:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θεωρείς έξυπνο κάποιον που πιστεύει ότι αυτός ο... θεός αναστήθηκε επειδή βρέθηκαν στον τάφο του

α) ένα λευκό πανί και ένα μαντήλι διπλωμένα (Ιωάννης)
β)ένας νέος (Μάρκος)
γ)δύο νέοι (Λουκάς)
δ) ένας άγγελος κυρίου (Ματθαίος)


Γιάπετ
Αν σε ένα δικαστήριο της σημερινής εποχής για ένα τυχαίο γεγονός αναφέρονταν τόσο διαφορετικές μαρτυρίες μεταξύ τους όσο αυτές το δικαστήριο θα αθώωνε τον κατηγορούμενο λόγω ασυμφωνίας των μαρτύρων...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 20:35:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alex22

quote:
Και ποιός σου είπε ρε φίλε οτι πιστεύω κυριολεκτικά σε αυτά?

Και πού είδες εσύ να λέω ότι τα πιστεύεις εσύ;;

Απλά θέλησα να μάθω ποιοι, κατά τη γνώμη σου είναι οι έξυπνοι, αφού κατέδειξες τους… χαζούς.

quote:
Εδω που τα λέμε δέν μπορεί να αποδειχθεί τίποτα,ούτε οτι συνέβη αλλά ούτε και οτι δέν συνέβη.

Επομένως το πιο σωστό, μέχρι τώρα, είναι να ερμηνεύει κάποιος με τη λογική, να αμφισβητεί και να ψάχνει.

Όχι να καταπίνει…

Συμφωνείς;;;

quote:
Οι κοινοί σημερινοί άνθρωποι,θεωρούν τον εαυτό τους έξυπνο, επειδή δέν πιστεύουν οτι ο θεός είναι ένας γέρος με λευκό μούσι και τιμωρεί τους ανθρώπους!!! Σώπα ρε,κάτι μας είπες τώρα.Μιλάμε για πολύ γέλιο.Έλεος πιά με την έλειψη κατανόησης.

Αν αυτός είναι ο ορισμός και το χαρακτηριστικό της εξυπνάδας, προσωπικά είμαι αντίθετος.

Θεωρώ έξυπνο, όποιον αντιλαμβάνεται πολλά απ’ αυτά που συμβαίνουν γύρω του, τα επεξεργάζεται και χτίζει την προσωπική του άποψη με βάση τη λογική και τη διαίσθησή του.

quote:
Είστε ακόμα στο νηπιαγωγείο.

Γιατί εξαιρείς τον εαυτό σου;
Έχεις λόγους;;;

quote:
Γιαπετ,δέν είπα ποτε οτι πιστεύω σε αυτά που αναφέρεις.

Ούτε εγώ το είπα. Απλά, όταν υπερασπίζεται κάποιος ένα δόγμα, το δέχεται αυτούσιο.
Αυτό μπορεί κάποιες φορές, να... παρεξηγηθεί…

quote:
Απλά η δική μου άποψη, με βάση τις γνώσεις που έχω,μου επιτρέπουν να πιστεύω στις άπειρες πιθανότητες.

Συμφωνούμε απόλυτα.

quote:
Οι άνθρωποι γνωρίζουν απειροελάχιστα με αυτά που υπάρχουν,αλλά παρ'όλα αυτά θεωρούν τον εαυτό τους έξυπνο επειδή δέν πιστεύουν τα αυτονόητα.

Εξαρτάται απ’ το τι εννοείς αυτονόητα. Αν αναφέρεσαι στο προηγούμενο μήνυμά μου, δεν έγραψα τίποτε αυτονόητο.
Έγραψα τις «αποδείξεις» για τη γέννηση και την ανάσταση του θεού των χριστιανών.

quote:
Είμαι σίγουρος οτι δέν υπάρχει κάποιος που να καταλαβαίνει έστω και το 20% απο αυτά που λέω.

Προφανώς ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι διαφέρεις απ’ τους υπόλοιπους ανθρώπους και δεν καταλαβαίνω γιατί…

Αν ήμουν γιατρός, ίσως, είχα πρόχειρο τον επιστημονικό όρο αυτής της πάθησης.


quote:
Θα πεταχτεί ο άλλος ο βλάκας και θα πεί:"αα,αφου εσύ είπες οτι δέν ασχολείσαι με χαζούς,τότε γιατί το κάνεις?Μάλλον είσαι ποιό χαζός".

Ο διάλογος έχει κανόνες φίλε μου και όποιος δεν τους τηρεί και καταφεύγει σε χαρακτηρισμούς (όπως έκανες εσύ), πρέπει να ναμένει ανάλογες απαντήσεις…

Σκέψου το…



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 20:37:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα...., μερικές φορές θα πρέπει να διαβάζεις, χωρίς να γράφεις.
Δεν είναι κακό αυτό...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 20:53:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
IndustrialAngel

quote:
Γιάπετ
Αν σε ένα δικαστήριο της σημερινής εποχής για ένα τυχαίο γεγονός αναφέρονταν τόσο διαφορετικές μαρτυρίες μεταξύ τους όσο αυτές το δικαστήριο θα αθώωνε τον κατηγορούμενο λόγω ασυμφωνίας των μαρτύρων...

Και όμως φίλε μου, πάνω σ' αυτές τις "αποδείξεις" μαζί με τις μετέπειτα σάλτσες, βασίζουν τις ελπίδες τους για "σωτηρία", αρκετοί άνθρωποι σήμερα.

Γνωρίζεις τι μηνύματα έχουν γραφτεί απ' αυτούς που αυτό το αλαλούμ το θεωρύν θεοπνευστία....


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 20:56:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και πού είδες εσύ να λέω ότι τα πιστεύεις εσύ;;

Απλά θέλησα να μάθω ποιοι, κατά τη γνώμη σου είναι οι έξυπνοι, αφού κατέδειξες τους… χαζούς.


Ok, για να ξέρεις, δέν παίρνω κανενός την μεριά.Δέν είμαι χριστιανός,ούτε τίποτα άλλο που να δηλώνει κάτι,απλά έχω ανοιχτό μυαλό.

quote:
Επομένως το πιο σωστό, μέχρι τώρα, είναι να ερμηνεύει κάποιος με τη λογική, να αμφισβητεί και να ψάχνει.

Όχι να καταπίνει…

Συμφωνείς;;;


Να αναζητάει με την λογική, όσο έκείνη του επιστρέπει.Όταν πέφτουν οι τοίχοι μπροστά στην λογική,τότε πρέπει να αναζητήσει την νέα γνώση που θα του επιτρέψει να προχωρήσει και όχι να απορίψει κάτι επειδή δέν του το έμαθαν στο σχολείο ή επειδή δέν το λέει η κοινή γνώμη.


quote:
Προφανώς ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι διαφέρεις απ’ τους υπόλοιπους ανθρώπους και δεν καταλαβαίνω γιατί…

Αν ήμουν γιατρός, ίσως, είχα πρόχειρο τον επιστημονικό όρο αυτής της πάθησης.


Όποιος διαφέρει απο τους άλλους,είναι σώνει και καλά άρρωστος? Τί λογική είναι αυτή? Αυτό νομίζεις οτι είναι ο άνθρωπος? Ενα ρομπότ που έχει διάφορες κατηγορίες?Εμ, τί να πώ τώρα?


quote:
Ο διάλογος έχει κανόνες φίλε μου και όποιος δεν τους τηρεί και καταφεύγει σε χαρακτηρισμούς (όπως έκανες εσύ), πρέπει να ναμένει ανάλογες απαντήσεις…

Σκέψου το…


Και τί δηλαδή,θα στεναχωρηθώ επειδή θα μου μιλάνε άσχημα? Δέν έχω το δικό σας κόμπλεξ. Εσείς προσποιείστε συνέχεια μόνο και μόνο για να μήν χαλάσετε το image σας.Εγωμανείς,όλα κινούνται γύρω σας.

Edited by - alex22 on 12/04/2010 20:57:36

Edited by - alex22 on 12/04/2010 20:59:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 21:05:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alex22, νομίζω ότι δεν υπάρχει αλληλεπίδραση μεταξύ των μηνυμάτων μας.

Ίσως να είναι και ιδέα μου...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 21:31:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είμαι σίγουρος οτι δέν υπάρχει κάποιος που να καταλαβαίνει έστω και το 20% απο αυτά που λέω.

quote:
Ok, για να ξέρεις, δέν παίρνω κανενός την μεριά.Δέν είμαι χριστιανός,ούτε τίποτα άλλο που να δηλώνει κάτι,απλά έχω ανοιχτό μυαλό.

Ανοιχτοοοοοοοοοοοοόμυαλεεεεεεεεε μου εσύ!

Αϊνστάιν της σύγχρονης σκέψης !

Υπέρτατε !

Παιχταρά μου!

"Μέσι" (you know the famous goalτζής of Barcelona) της σκέψης !!

Δως μας άλλο ένα 5% της σκέψης σου και θα σου είμαστε ευγνώμονες!

Ψωνάρα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 21:38:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ανοιχτοοοοοοοοοοοοόμυαλεεεεεεεεε μου εσύ!

Αϊνστάιν της σύγχρονης σκέψης !

Υπέρτατε !

Παιχταρά μου!

"Μέσι" (you know the famous goalτζής of Barcelona) της σκέψης !!

Δως μας άλλο ένα 5% της σκέψης σου και θα σου είμαστε ευγνώμονες!

Ψωνάρα!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 22:11:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν γινεται όμως, ρε φιλε alex22, κάποτε πρέπει να ..αντέξουν την ομορφιά μας, μπας και κάνουμε καμιά κουβέντα.....
Ποιός είναι ο χριστιανικός Θεός και ποιός των άλλων;Είναι άλλοι;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 22:11:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιαπέτ
quote:
τρεχα...., μερικές φορές θα πρέπει να διαβάζεις, χωρίς να γράφεις.
Δεν είναι κακό αυτό...

5 πόστ και ακόμα να φανεί..
Επιασε.. ζήτω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 22:13:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φτού..
Πότε πρόλαβε..
Οταν ποστάρησα δεν είχε γράψει..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 22:51:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Δέχεσαι ως γνήσια τα Ευαγγέλια που από την πρώτη στιγμή η εκκλησία τα απέρριψε ως πλαστά?...να φανταστώ τότε ότι δέχεσαι και το Ευαγγέλιο του Νικόδημου?.....ξέρεις εκεί όπου περιγράφονται λεπτομέρειες στη Δίκη του Ιησού όπως τα ονοματεπώνυμα των πρωταγονιστών της Δίκης!

Κατ’ αρχήν δεν δέχομαι τίποτε ως γνήσιο , δεδομένου ότι ο Ιησούς Μανώλης είναι ένα φανταστικό πρόσωπο , κατασκευασμένο από την συρραφή της ζωής και της δράσης διαφόρων (προφητών) , αναθεωρητών του ιουδαϊσμού , και ζηλωτών κατά της ρωμαϊκής κυριαρχίας της εποχής . Αυτό εξηγεί και τις αντιφάσεις των ευαγγελίων , που αλλού γράφουν όταν δέχεσαι ένα χαστούκι να γυρνάς και το άλλο μάγουλο , και αλλού για την προμήθεια μαχαιριών , και την σφαγή αυτών που δεν πιστεύουν ενώπιόν του .
Ως εκ τούτου λοιπόν για μένα δεν υπάρχουν γνήσια και πλαστά , αλλά αυτά που κρίθηκαν κατάλληλα για να στηθή το σενάριο του Παύλου «Ιησούς ο υιός του Θεού» , και τα άλλα που δεν βόλευαν να δέση η ιστορία και πήγαν στην άκρη .
quote:
europaios2
Γιατί δε χρησιμοποιείς στοιχεία και από το Κοράνι? Εκεί αναγράφεται ότι ο Ιησούς δεν ήταν παρά ένας απλός προφήτης!

Αν ήσουνα μουσουλμάνος , θα σου έγραφα και για τα στραβά και τα ανάποδα του Κορανίου , καθώς και για τα παραμύθια που γράφονται μέσα .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 22:54:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alex22 : Απλά η δική μου άποψη, με βάση τις γνώσεις που έχω,μου επιτρέπουν να πιστεύω στις άπειρες πιθανότητες.

Πρόκειται για την νέα θεωρεία των πιθανοτήτων του alex22.
Οταν την παρουσίασε σε συνέδριο επιστημόνων έμειναν όλοι άναυδοι με τον τρόπο που τεκμηρίωσε την ύπαρξη των άπειρων πιθανοτήτων εντός πεπερασμένων συνόλων.
Όρθιοι οι επιστήμονες χειροκροτούσαν το 20% του μυαλού του alex22 που διατύπωσε την περίφημη πλέον θεωρία του.
Πολλοί επιστήμονες προέβλεψαν ότι με το 22,5% του μυαλού του θα κατακτήσει τον κόσμο όλον!

quote:
Οι άνθρωποι γνωρίζουν απειροελάχιστα με αυτά που υπάρχουν,αλλά παρ'όλα αυτά θεωρούν τον εαυτό τους έξυπνο επειδή δέν πιστεύουν τα αυτονόητα.

Όντως φίλτατε οι άνθρωποι γνωρίζουν παρα πολλά χωρίς αυτά που υπάρχουν, αλλά παρ'όλα αυτά θεωρούν τον εαυτό τους βλάκα επειδή πιστεύουν τα αυτονόητα.

Έμεινα αποσβολομένος με την πολυπλοκότητα του 20% της σκέψης σου. Τόσο ώστε προσπάθησα να βγάλω νόημα αντιστρέφοντας τις έννοιες.

Δεν με βοηθά η χαζομάρα μου. Ίσως τελικά να έχεις δίκιο.
Σε ευχαριστώ ταπεινά πνευματικέ μας ταγέ για τις υπερφίαλες αρλούμπες σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 23:31:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Απεστάλη: 12/04/2010, 22:11:26


quote:
allzzaro
Απεστάλη: 12/04/2010, 22:11:26

Δεν το έχω ξαναπροσέξει αυτό...

allzzaro, τι συγχρονισμός είναι αυτός με τον τρεχα....;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 23:47:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιαπετ
quote:
allzzaro, τι συγχρονισμός είναι αυτός με τον τρεχα

Τι να πώ..
Μεταφυσικά πράγματα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 00:00:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κύριος ειδεν, τέκνο μου.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 19 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy