ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΣΥΝΥΠΑΡXΕΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ-ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2005, 21:42:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ alfa-omega ΜΕ ΕΒΑΛΕ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ..

ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ ΗΛΘΕ ΣΤΟ ΜΙΑΛΟ..

ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΑΡΟΥΣΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΖΩΗΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΣΗ ?

ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΖΟΥΜΕ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ Η' Η ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ ???

ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ ΒΙΒΛΙΑ, ΝΑ ΨΑΞΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΜΑΣ, ΓΥΡΟ ΜΑΣ, ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ...

ΑΝΑΜΕΝΩ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2005, 22:07:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑ ΕΚΕΙ...

ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΒΑΣΗ ΣΧΕΔΙΟΥ ????

ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΗΣΟΥΝ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΝΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΕΣΩ-ΤΕΡΙΚΕΣ ΤΟΥ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ.

ΝΑ ΜΗΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΘΕΙ..

ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΡΜΑΙΟ ΣΕ ΚΑΘΕ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΘΕΛΟΥΝ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΠΙΟΝΙ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΓΗ...

ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΞΑΠΛΩΘΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΤΗΣ ΕΥΚΟΛΗΣ ΖΩΗΣ ?

ΠΟΛΛΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΛΛΕΣ ΥΔΟΝΕΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΤΥΠΟ ΜΟΥ ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2005, 22:09:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ, ΜΕ ΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΟΤΑΤΕΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ. ΣΧΕΔΟΝ ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΖΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΑΝΟΗΤΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ.
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΥΠΗΡΧΕ ΑΓΑΠΗ,
ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ ΚΑΙ ΕΙΡΗΝΗ ΕΝΤΟΣ ΜΑΣ,
ΝΑ ΑΝΟΙΓΑΜΕ ΤΑ ΦΤΕΡΑ ΜΑΣ.
ΝΑ ΝΟΙΩΘΑΜΕ ΕΥΓΝΩΜΟΣΥΝΗ ΓΙΑ ΤΟ ΔΩΡΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ
ΝΑ ΑΝΑΣΑΙΝΑΜΕ ΛΥΤΡΩΤΙΚΑ.
ΑΣ ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΕΚΦΡΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΠΙΟ ΒΑΘΙΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΜΑΣ, ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΥΡΩ ΜΑΣ ΑΛΗΘΙΝΑ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ -Ε-
Ο ΠΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΟΣΤΡΑΚΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.
***
Πολύ τα μέλη εκτιμώ μα απ΄όλους υπεράνω,η λογική διαλέγει εσάς,μα η καρδιά τον Μάνο...
***
Μ.Β.σε ευχαριστώ,όντως τα εμπόδια είναι χάρτινα. Σοφότατο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2005, 22:46:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΛΙ ΕΔΩ...

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΔΕΝ ΑΝΤΙΛΕΓΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ...

ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΙΣΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ.....

"ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΥΡΩ ΜΑΣ ΑΛΗΘΙΝΑ."

ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΥΜΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ...
Η ΓΝΩΣΗ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΚΑΛΟΠΑΤΙ...

ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΖΜΟΣ ???
ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΚΟΠΟΣ ?

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΒΑΖΟΥΝ ΕΜΠΟΔΙΑ..

ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΠΟΥ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΠΡΕΠΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΓΕΝΟΣ.

ΤΟ ΟΦΙΛΕΙ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΓΕΝΙΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΛΘΟΥΝ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2005, 22:57:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΥΠΗΡΧΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ.
ΜΑΣ ΓΟΝΑΤΙΣΕ Η ΤΟΣΗ ΑΣΥΝΕΝΝΟΗΣΙΑ.
ΔΙΧΑΣΜΕΝΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΕΣ.
ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΑ ΜΥΑΛΑ.
ΑΣΥΝΑΡΤΗΣΙΕΣ.
ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΑΛΕΥΩ.
ΚΑΝΩ ΚΑΛΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ.
ΔΕΝ ΣΥΓΧΩΡΩ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΤΛ ΛΑΘΗ

ΑΦΡΟΔΙΤΗ -Ε-
Ο ΠΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΟΣΤΡΑΚΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.
***
Πολύ τα μέλη εκτιμώ μα απ΄όλους υπεράνω,η λογική διαλέγει εσάς,μα η καρδιά τον Μάνο...
***
Μ.Β.σε ευχαριστώ,όντως τα εμπόδια είναι χάρτινα. Σοφότατο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διγενής Ακρίτας
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2005, 03:01:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διγενής Ακρίτας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.
Ας δούμε την ερώτηση του φίλου AVATARGR και ας μας απαντήσει για μια ακόμα φορά η ιστορία.

Ο άνθρωπος από αρχαιοτάτων χρόνων φιλοσοφεί.
Μπορούμε να πούμε ότι η φιλοσοφία είναι στην φύση του ανθρώπου, ενός σκεπτόμενου ανθρώπου που δεν είναι ικανοποιημένος με τίποτα.
Σε όλους τους αρχαίους πολιτισμούς ο άνθρωπος φιλοσοφεί, κυρίως μέσα από την θρησκεία του.
Φιλοσοφούμε σε δύσκολους καιρούς, πολέμων, λοιμών, καταστροφών αλλά και σε καιρούς ευημερίας.

Συγκεκριμένα ο Έλληνας φιλοσοφεί παντού και πάντα. Σε όλες τις εποχές και με όλες τις καταστάσεις.
Εξάλλου αυτό είναι ένα χαρακτηριστικό που έχουμε διατηρήσει από τους προγόνους μας.

Η φιλοσοφία είναι η δίψα του ανθρώπου για αλήθεια και η πνευματική ανάγκη ενός όντος που πάντα αμφισβητεί και παραβαίνει κανόνες και διαχωριστικές γραμμές.
Πρέπει να σημειώσω ότι δυστυχώς το φιλοσοφείν δεν είναι προνόμιο των πολλών αλλά των λίγων.
Σήμερα ίσως, είναι δώρο που χρησιμοποιούν περισσότεροι από ότι σε άλλες εποχές αλλά ποτέ δεν ήταν <<μαζικό εργαλείο>> αλλά κυρίως προνόμιο μιας μικρής ομάδας, (σύμφωνα πάντα με το σύνολο).
Αυτό βέβαια είναι φυσικό γιατί η πλειοψηφία των ανθρώπων ακόμα και σήμερα παλεύει για τα προς το ζην. Έτσι η βιοπάλη τους κρατάει μακριά από την πνευματική τους καλλιέργεια.

Στην εποχή μας τα πράγματα είναι σίγουρα καλύτερα από άλλες εποχές, (αφορά δυστυχώς μόνο την <<δύση>>) αλλά κατά την γνώμη μου όχι όσο θα έπρεπε σύμφωνα με το βιοτικό και κοινωνικό επίπεδο που έχουμε.
Γιατί λοιπόν δεν φιλοσοφεί ο δυτικός όσο θα έπρεπε;
Λόγο της καθημερινότητας του ή λόγο των διαβρωμένων πολιτικών και πολιτιστικών συστημάτων;

Με λίγα λόγια φταίει το <<στρες>> ή το άκρατο καπιταλιστικό σύστημα που κάνει τον άνθρωπο να ενδιαφέρεται μόνο για τα υλικά;
Σεξ και χρήμα, τι πιο απολαυστικό από το πρώτο και τι πιο παντοδύναμο από το δεύτερο;

Τι θα διάλεγε ένας άνθρωπος που βομβαρδίζεται καθημερινά από εικόνες γεμάτες από σεξουαλικά υπονοούμενα και πρότυπα επιτυχημένου επιχειρηματία με λεφτά γυναίκες και αμάξια………….;
Ο άνθρωπος επιλέγει πάντα τα πλέον ευχάριστα προς αυτόν και αυτή είναι η παγίδα της εποχής μας.

Ύπουλα και πονηρά το σημερινό σύστημα που διαμορφώνετε παγκόσμια χρησιμοποιεί την ανθρώπινη ματαιοδοξία προς όφελος του.
Δεν θέλει ανθρώπους που να φιλοσοφούν γιατί αυτοί θα δουν την αλήθεια, δεν θέλει γενικά ανθρώπους σκεπτόμενους που δεν εξαγοράζονται εύκολα.

Γιατί τελικά ο άνθρωπος που υποκύπτει σε αυτό το σύστημα έχει πουλήσει το πνεύμα του για την υπηρεσία της ύλης.

Και μια ζωή αστόχαστη δεν την αξίζει να την ζει ο άνθρωπος."ΠΛΑΤΩΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2005, 03:29:18  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
apo Tn theoria ews thn praksh einai mia terastia apostash pou prepei na dianysoume ws ontothtes alla kai ws ensynhdeita onta,o an8rwoPIow nous einai eleu8eros kai den periorizetai apo sta8ma kai metra,o ulismos kai oi hdones panta yphrxan kai panta 8a yparxoyn,emeis epilegoume to pou 8a sta8oume,apo ton nou ksekinan ola ki ekei katalhgoun..'

eikasies einai oi dy8en periorismoi pou kata kairo ti8onte ,o dynatos NOUS DEN PERIORIZEI KAI DEN PERIORIZETAI EINAI ELEU8EROS SE OLA TA PNEYMATIKA ERE8ISMATA PERA APO KAIROUS KAI PERISTASEIS.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SYMPAN3000
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2005, 05:26:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SYMPAN3000  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aν έχεις ευρύτατο πνεύμα. Σαφώς.
Ας αξιοποιήσουμε δυνατότητες.-

ΣΥΜΠΑΝ 3000
ΑΧΙΛΛΕΥΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2005, 09:05:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΒΑΣΗ ΣΧΕΔΙΟΥ ????

Το μόνο σχέδιο, καλέ μου Avatargr, είναι... η έλλειψη σxεδίου.
Ο άνθρωπος δύναται να έχει ελεύθερη σκέψη.
Τα όποια εμπόδια παύουν να υπάρχουν αν τα δει κανείς ως επιπλέον βοήθεια.
(Θέμα οπτικής/αντίληψης και εξοικείωσης με το «Θάνατο».)
«Επιστροφή στα βασικά.»

Καλημέρα σε όλους
MozΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2005, 13:27:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΛΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΚΑΙ ΦΙΛΕΣ ΕΒΓΑΛΑ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΟΤΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΩΡΑΙΑ...

ΚΑΝΕΝΑ ΕΜΠΟΔΙΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΙΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ ΜΑΣ.....
ΙΣΩΣ ΤΟ ΜΟΝΟ ΕΜΠΟΔΙΟ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΜΑΣ..

Ο ΚΑΛΟΣ ΦΙΛΟΣ Διγενής Ακρίτας ΑΝΑΦΕΡΕΙ..

quote:
Η φιλοσοφία είναι η δίψα του ανθρώπου για αλήθεια και η πνευματική ανάγκη ενός όντος που πάντα αμφισβητεί και παραβαίνει κανόνες και διαχωριστικές γραμμές.
Πρέπει να σημειώσω ότι δυστυχώς το φιλοσοφείν δεν είναι προνόμιο των πολλών αλλά των λίγων.
quote:
Ύπουλα και πονηρά το σημερινό σύστημα που διαμορφώνετε παγκόσμια χρησιμοποιεί την ανθρώπινη ματαιοδοξία προς όφελος του.
Δεν θέλει ανθρώπους που να φιλοσοφούν γιατί αυτοί θα δουν την αλήθεια, δεν θέλει γενικά ανθρώπους σκεπτόμενους που δεν εξαγοράζονται εύκολα.

Γιατί τελικά ο άνθρωπος που υποκύπτει σε αυτό το σύστημα έχει πουλήσει το πνεύμα του για την υπηρεσία της ύλης.



ΝΑΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΥΠΟΥΛΑ ΚΑΙ ΠΟΝΗΡΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΝ ,ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΝ ,ΝΑ ΟΝΕΙΡΕΥΟΝΤΑΙ...

ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΥΡΙΟ..
ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΕΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΥΠΟΤΑΓΗΣ...

ΠΩΣ ΝΑ ΠΟΛΕΜΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΟΤΑΝ ΞΥΠΝΑΣ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙΣ ΓΡΗΓΟΡΑ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΡΓΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ..
ΕΧΕΙΣ ΑΓΧΟΣ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΓΙΑΤΙ ΙΣΩΣ ΣΕ ΔΙΩΧΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΕΡΓΙΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΠΑΛΙ ΤΙΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ..
ΜΕΝΟΥΜΕ ΩΣ ΑΡΓΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ ΠΟΥ ΜΕ ΕΜΕΣΩ ΤΡΟΠΟ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΒΑΛΕΙ (ΑΝΕΥ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΒΕΒΑΙΑ)..

ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΘΕΣΕΙ ΟΡΑΜΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟΙ...

ΟΡΑΜΑ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΑΜΑΞΙ ,ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΛΟ ΡΟΥΧΙΣΜΟ ΚΑΙ ΥΠΟΔΗΣΗ, ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΡΟΛΟΙ ΝΑ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ..
ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΤΟΝ ΒΩΜΟ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΠΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΔΕΙΞΗ ΠΛΟΥΤΟΥ ΜΑΣ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2005, 17:02:33  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολυ ρεαλιστικα ειναι ολα αυτα που αναφερεις,φιλε Αβαταρ και ως ενα σημειο εχεις δικιο για τους γρηγορους βιορυθμους της συγχρονης ζωης,αλλα ας μην ξεχναμε οτι ο καθενας μας βαζει της δικες του προτεραιοτητες και στοχους συμφωνα,με της δικες του αναγκες και τα δικα του μετρα και σταθμα,ασφαλως οταν το ζητουμενο ειναι μονο τα υλικα αγαθα και μονο μεσα απο αυτα μπορει καποιος να βρει ικανοποιηση,που αμφιβαλω βεβαια αν η ικανοποιηση μεσα απο της υλικες αναγκες μπορει να φερει καποια αυτοπραγματωση.
Ποιο πανω εγραψα οτι ολα ειναι μεσα στο μυαλο του ανθρωπου το που θα σταθει και τι θα επιλεξει,δρομοι αναμφιβολα υπαρχουν πολλοι καθως και μονοπατια..η επιλογη εχει σημασια.

Το να επιλεξεις να μην εισαι μελος του κοπαδιου δεν ειναι ουτε πραξη αναρχιας ουτε και πεσιμιστικη σταση ζωης,πρωτα απ ολα προυποθετει συνειδηση της ατομικοτητας και της ελευθεριας μας ως οντα,μεσα στο μικρο αυτο διαστημα που μας δοθηκε να ολοκληρωσουμε τον κυκλο μας επανω στην γη.
Μεσα στην εννοια της ελευθεριας μας εχουμε και το δικαιωμα της επιλογης του δρομου και την σταση ζωης μου θα κρατησουμε,δυστυχως δεν υπαρχουν συνταγες,ο καθενας στην πορεια της ζωης του βλεπει αυτα που του ταιριαζουν και φτιαχνει τον δικο του δρομο..

Και ναι πιστευω πως υπαρχει χρονος για φιλοσοφια στην ζωη μας αφου ο χρονος ειναι υποκειμενικη εννοια και η θεωρια μπορει να γινει πραξη και με πολυ επιτυχια μαλιστα,αλλα αυτος ειναι δρομος και αγωνας μεγαλων αποστασεων και οχι απο την μια μερα στην αλλη...

Ειναι ουσιαστικο και αναγκαιο για να προχωραμε να κοιταζουμε και λιγο πισω,συγκριτικα,και να απαλλαγουμε απο της προσωπικες μας αυταπατες .



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2005, 19:22:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΠΩΣ ΝΑ ΠΟΛΕΜΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΟΤΑΝ ΞΥΠΝΑΣ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙΣ ΓΡΗΓΟΡΑ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΡΓΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ..

Αν η δουλειά σου αρχίζει στις 8:00 μπορείς να ξυπνάς στις 5, να πινεις καφεδάκι, να καλημερίζεις τον ήλιο, να το φιλοσοφείτε παρέα και μετα να πηγαίνεις χαλαρά στη δουλειά σου.

Με ένα καλό προγραμμα και λίγη αυτοπειθαρχία όλα τα προλαβαίνεις [:)}

Αγγελος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2005, 20:40:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


επειδη φιλοσοφω ακομη και το πιο κοινοτυπο γεγονος της καθημερινοτητας, ενα εχω να συμβουλευσω: δουλεψτε για να ζησετε και μην ζειτε για να δουλευετε!!!

η πρακτικη εφαρμογη της φιλοσοφιας στην καθημερινοτητα ειναι μονο το ΝΑ ΖΕΙΣ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ!

ΥΓ. τι ωρα ειναι ρε παιδια???

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2005, 22:20:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η καθημερινότητα και η φιλοσοφία, μπορούν να συμβαδίσουν για αυτούς που έχουν ένα αποδεκτό επίπεδο διαβίωσης και έχουν ξεφύγει από την "επικίνδυνη ζώνη" του υποβιβασμού σε κατώτερη βαθμίδα (φτώχεια, περιθωριοποίηση, εξαθλιωση, συνεχής αγώνας για επιβίωση και μόνο, κλπ).

Μετά εναπόκειται στον καθένα, και στην ιεραρχία των αξιών του να φιλοσοφεί μέσα στην καθημερινότητά του, για αυτήν αλλά και έξω από αυτήν. Από την κάθε συναλλαγή του με το συνάδελφο, πελάτη, συνεργάτη, αφεντικό, συνάνθρωπο, κλπ, μέχρι τον τρόπο που ζει, που κινείται που συμπεριφέρεται... μπορεί να κάνει τη ζωή του μια διαρκή αναζήτηση και φιλοσόφηση...

.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2005, 23:21:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΒΛΕΠV ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ Angele ΠΩΣ ΜΕ ΕΥΚΟΛΙΑ ΣHΚΩΝΕΣΑΙ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ...

ΕΧΕΙΣ ΠΟΤΕ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΡΩΤΗΣΕΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΣΗΚΩΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ...
ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ 8 ΧΥΠΝΑΝΕ 5 Η ΚΑΙ 6 ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΜΑΚΡΙΑ....

ΕΑΝ ΞΥΠΝΑΣ ΠΡΩΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΝΑ ΤΡΕΧΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΝ ΤΟ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ....
ΣΤΑΜΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΙ ΠΕΣΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΥΠΝΑΣ ΝΩΡΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΣΕΙΣ ΝΑ ΨΑΞΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ?????

ΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΡΕΑΛΙΣΤΕΣ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ...
ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΞΥΠΝΙΣΕΙ ΣΤΙΣ ΣΤΙΣ 4 ?????

ΑΛΛΟ ΝΑ ΤΟ ΛΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

ΥΓ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΡΟΩΘΗΤΕ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΤΟ ΜΕΤΑΒΛΗΤΟ ΩΡΑΡΙΟ...
ΟΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΕΛΟΥΝ ΘΑ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΕΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΩΡΑ...


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Διγενής Ακρίτας
Νέο Μέλος


24 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2005, 00:23:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Διγενής Ακρίτας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι είναι αυτό που αναζητάμε φίλε-η spirit;
Ποιος δικαιούται να ορίσει την πορεία ζωής ενός ατόμου;
Πάντως όχι εμείς.
Ο κάθε ένας ιεραρχεί τις αξίες με τις οποίες θα πορευθεί αλλά και τους ηθικούς κανόνες που θα ακολουθεί.

Πόσο μπορεί ωστόσο ένας «δυνατός νους» να μένει ανεπηρέαστος από τον βομβαρδισμό του υποσυνειδήτου του έτσι ώστε την δύναμη του να την κατευθύνουν προς όφελος «ολίγων»;

Αυτό λέμε με τον φίλο AVATARGR.


Ανοίξτε τα μάτια σας και δείτε γύρω σας.
Δεν θα δείτε ωραία λουλούδια σε μια ωραία πόλη, ούτε χαρούμενους ανθρώπους και παιδιά να γελάν.
Αυτές είναι εικόνες από το φτωχό παρελθών μας , γκρίζες εικόνες μιας άλλης εποχής.

Τώρα πια ονειρεύομαι τζιπ 4x4 εξοχικό στην Μύκονο και visa χωρίς πιστωτικό όριο με καλό επιτόκιο και διάφορα δώρα.
Τα παιδιά μου να παίζουν στον καλύτερο παιδότοπο και να φοράν τις καλύτερες μάρκες για να μην νιώθουν μειονεκτικά.


Παρατήσαμε την φύση και γίναμε αφύσικοι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Neiseti
Νέο Μέλος


18 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2005, 03:15:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Neiseti  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΑΡΟΥΣΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΖΩΗΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΣΗ ?

Αγαπητέ Avatargr, θα μου επιτρέψεις να προσεγγίσω αυτή σου τη σκέψη διαφορετικά.
Άνθρωπος είναι και ένα μωρό, ένα παιδί που αρχίζει να υπάρχει μέσα σε κάποια κοινωνία,ένα παιδί που αρχίζει να ανακαλύπτει την ύπαρξη και τον κόσμο γύρω του. Πόσοι όμως απο εμάς, δεν είναι αυτοί που δημιουργούμε τέτοιες συνθήκες ζωής και καταστάσεων σε έναν Άνθρωπο-παιδί, ώστε να ΜΗΝ έχει την ατομική του ελευθερία να ανακαλύψει και να βιώσει τον κόσμο μέσα απο τα "μάτια" της δικής του Ψυχής;

Πιστεύω ότι απο εκεί ξεκινάνε όλα,όταν προσπαθούμε να δημιουργήσουμε έναν Άνθρωπο-παιδί, αντίγραφο των δικών μας "πρέπει" και κατ' επ'εκτασην της ίδιας της κοινωνίας ώστε να αισθανόμαστε ασφάλεια ότι το παιδί μας θα είναι ασφαλές.Όταν "κατασκευάζουμε" έναν Άνθρωπο-παιδί και το τοποθετούμε μέσα σε ένα τοίχος ψευδαισθήσεων και πρέπει, όταν θα γίνει Άνθρωπος-ενήλικας, θα προσπαθεί με κάθε τρόπο να διατηρήσει αυτό το τοίχος γύρω του,εως ότου φτάσει η στιγμή να κοιτάξει μέσα του και να αρχίζει να βγάζει ένα ένα τα τούβλα που έχουν διαμορφώσει την προσωπικότητα του.

Όταν εντέλει αυτός ο τοίχος δεν υπάρχει πια ή θα αρχίσει να μειώνεται,
θα "βλέπει" την Ψυχή του και θα ακολουθεί το μονοπάτι της.Ακολουθώντας αυτό το μονοπάτι, θα έχει την "επιλογή" να Υπάρχει και να Ζει.....ακόμα και μέσα σε αυτή την "φασιστική" κοινωνία...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2005, 05:04:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ανοίξτε τα μάτια σας και δείτε γύρω σας.
Δεν θα δείτε ωραία λουλούδια σε μια ωραία πόλη, ούτε χαρούμενους ανθρώπους και παιδιά να γελάν.
Αυτές είναι εικόνες από το φτωχό παρελθών μας , γκρίζες εικόνες μιας άλλης εποχής.

Παρατήσαμε την φύση και γίναμε αφύσικοι.

----------Γίναμε αφύσικοι εντελώς Διγενή Ακρίτα. ΟΡΘΩΣ ΟΜΙΛΕΙΣ.
ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΑΝΘΙΣΟΥΜΕ ΦΙΛΟΣΟΦΩΝΤΑΣ ΣΕ ΤΟΥΤΗ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΥΚΟΛΑ. ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΤΑΣΗ ΝΑ ΤΑ ΔΟΥΜΕ ΟΛΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΘΕΤΙΚΟΤΑΤΟ ΠΡΙΣΜΑ.
ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΠΛΑΝΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΘΟΛΟ.ΠΝΙΓΟΜΑΣΤΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΤΕΛΜΑ ΤΗΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑΣ. ΩΣΤΟΣΟ ΚΛΕΒΟΥΜΕ ΜΙΚΡΟΧΑΡΕΣ ΔΕΞΙΑ ΚΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ.
ΔΟΚΙΜΑΖΟΜΑΣΤΕ.
ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ.
ΛΥΓΙΖΟΥΜΕ
ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.


ΑΦΡΟΔΙΤΗ -Ε-
Ο ΠΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΟΣΤΡΑΚΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.
***
ΖΗΛΩΤΟΝ ΜΕΝ Ο ΠΛΟΥΤΟΣ ΤΙΜΙΟΝ ΜΕΝΤΟΙ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΣΤΟΝ Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ.
***
Μ.Β.σε ευχαριστώ,όντως τα εμπόδια είναι χάρτινα. Σοφότατο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευθύμης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2005, 11:10:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευθύμης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας AVATARGR και φίλοι συνομιλιτές,

quote:
ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΒΑΣΗ ΣΧΕΔΙΟΥ ????

Ναι, του σχεδίου αυτού, όπως θέλετε ας τον αποκαλέσουμε, "Θεό", που κατοικεί μέσα μας. Από τη μικρότερη αναποδιά μέχρι την όποια δυστυχία, ευθυνόμαστε εμείς που δεν τα έχουμε βρει με Αυτόν.

quote:
ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΗΣΟΥΝ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΝΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΕΣΩ-ΤΕΡΙΚΕΣ ΤΟΥ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ.

Κι όμως, ο εσωτερισμός είναι περισσότερο προσβάσιμος παρά ποτέ..

quote:
ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΡΜΑΙΟ ΣΕ ΚΑΘΕ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΘΕΛΟΥΝ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΠΙΟΝΙ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΓΗ...

Αυτός που είναι έρμαιο, είναι επιλογή του, και είναι ευτυχισμένος.

quote:
ΠΟΛΛΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΛΛΕΣ ΥΔΟΝΕΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΤΥΠΟ ΜΟΥ ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ..

Αυτό μάλλον σημαίνει οτι το μεγαλύτερο ποσοστό ακόμα έχουν επιλέξει να είναι έρμαια..δημοκρατία δεν υποτίθεται ότι έχουμε; Αναγκαστικά και οι λιγότεροι, οι "κύριοι του εαυτού τους", θα υποστούν την προβολή αυτού του προτύπου.

Κι όμως, με λίγη φιλοσοφία πάνω στον τρόπο με τον οποίο ζούμε..μπορούμε να εξοικονομήσουμε πολύ περισσότερο ελεύθερο χρόνο από την καθημερινότητά μας, σε σύγκριση με αυτόν που υπήρχε σε άλλες εποχές. Πχ, εξασκώντας τη συγκέντρωσή μας μπορούμε να εξοικονομήσουμε πολλά λεπτά, από τη μέρα μας, ώρες από την εβδομάδα, μέρες ολόκληρες στο τρίμηνο! Ομοίως και με τη μνήμη μας..! Αν οι περισσότεροι χρησιμοποιούσαμε τα μέσα μαζικής μεταφοράς ή στο δρόμο για τη δουλειά μας είχαμε συνεπιβάτη και παρέα τη γείτονισσα που θα αφήναμε στη δική της, πόσο γρήγορότερα θα φτάναμε στη δουλειά μας; Πόσο υγιέστερο θα ήταν το περιβάλλον; Σαν κανόνα, αν παρατηρήσουμε το χρόνο που κερδίζεται όσο ασχολούμαστε με τον εσωτερισμό, θα διαπιστώσουμε ότι συνεχώς θα αυξάνεται!

Η αλήθεια είναι ότι η εξέλιξη της τεχνολογίας μάς προσφέρει και μάς φέρνει πιό κοντά σε εμπειρίες περισσότερο από ποτέ, καταστάσεις τις οποία να θέλουμε να δοκιμάσουμε, δίχως όμως να προφτάνουμε. Κατά συνέπεια, είμαστε λίγο πρόχειροι σε όλα, αισθανόμενοι ότι ουδέν απολαμβάνουμε. Κι όμως, όλα αυτά μπορούμε να τα χρησιμοποιήσουμε υπέρ μας! Αυτός εξάλλου είναι και ο σκοπός της τεχνολογίας, να διευκολύνει το "ταξίδι" μας.. Χρειάζεται λοιπόν, ένας φιλοσοφημένος προγραμματισμός του χρόνου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2005, 12:46:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

AVATARGR έγραψε :
ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΠΟΥ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΠΡΕΠΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΓΕΝΟΣ.
ΤΟ ΟΦΙΛΕΙ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΓΕΝΙΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΛΘΟΥΝ...


Φίλε AVATARGR
, αυτό το πιστεύω σου , είναι και δικό μου.
Για να γυρίσουμε τον ήλιο σε αυτόν τον τόπο ,χρειάζονται πολλά τέτοια πιστεύω.

Εκτιμώ ότι τίποτε δεν είναι απίθανο.


Το πρόβλημα είναι :
Τον αγώνα για ισότητα και δικαιοσύνη , μέχρι ποιο σημείο τον πιστεύουμε ;;;

Μπορεί να τον λυγίσει η ανεργία , ο εκβιασμός .
Μπορεί να τον σιγάσει μια θέση εξουσίας , η ένας παχύς μισθός.
Μπορεί να τον αντέξει η ελληνική καθημερινότητα.

Μα πάνω από όλα , ενάντια σε τι ,η σε ποιους θα δοθεί ο αγώνας.

Τα σημερινά διαπλεκόμενα οικονομικά συμφέροντα ,είναι πολύπλοκα.

Όλοι μα όλοι παίζουμε το παιχνίδι του κυνηγητού, για χάρη της σωματικής επιβίωσης και της εξουσίας.
Ποιος όμως κυνηγάει ποιον ;;;

Όλα είναι μια αλυσίδα.
Αν σπάσει ένας κρίκος , θα προκαλέσει ανεκτίμητη αλυσιδωτή αντίδραση.

Αν θέλεις διευκρίνισε φίλε μου τον αγώνα που εννοείς.
Χρωμάτισέ και ονόμασε τον.

Να είστε όλοι παντού και πάντα καλά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mits
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2005, 12:59:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mits  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ Η ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΑΤΕ.

ΑΡΧΙΚΑ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟ ΟΤΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΟΛΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΧΩΡΕΣΟΥΝ.ΤΟ ΝΑ ΤΑ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΟΛΑ ΣΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΤΡΟΠΟ ΖΩΗΣ Κ ΝΑ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΟΛΗ Η ΖΩΗ ΤΟΥ ΣΥΓΧΡΟΝΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΛΑΙΣΙΑ,ΕΙΝΑΙ ΙΣΟΠΕΔΩΤΙΚΟ.
ΑΚΟΜΑ Κ ΣΕ ΕΠΟΧΕΣ ΠΟΛΕΜΩΝ ΤΑ ΕΡΓΑ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΑ-ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ ΚΤΛ ΜΑΣ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΥΝ ΠΩΣ ΟΤΑΝ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΘΕΛΕΙ,ΜΠΟΡΕΙ!

ΟΣΟ ΠΙΕΣΤΙΚΕΣ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΖΩΗΣ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΡΟΝΟΣ Κ ΓΙΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑ Κ ΓΙΑ ΜΕΛΕΤΗ Κ ΑΡΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΕΙ...

ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙ Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΕΜΑ ΑΛΛΗΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ.
ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΗ ΣΚΕΨΗ,ΜΠΟΡΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΙΣ ΒΑΛΕΙ ΕΜΠΟΔΙΑ,ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΚΑΘΕ ΜΕΣΩ.ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ ΝΑ ΑΝΤΙΣΤΑΘΟΥΜΕ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2005, 15:38:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Mits ΤΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ
ΟΤΑΝ ΑΓΩΝΙΖΕΣΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΥΡΙΟ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΠΙΟΥΣΙΟ...
ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ...

quote:
ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΟΛΗ Η ΖΩΗ ΤΟΥ ΣΥΓΧΡΟΝΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΛΑΙΣΙΑ,ΕΙΝΑΙ ΙΣΟΠΕΔΩΤΙΚΟ.
ΑΚΟΜΑ Κ ΣΕ ΕΠΟΧΕΣ ΠΟΛΕΜΩΝ ΤΑ ΕΡΓΑ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΑ-ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ ΚΤΛ ΜΑΣ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΥΝ ΠΩΣ ΟΤΑΝ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΘΕΛΕΙ,ΜΠΟΡΕΙ!

ΜΕ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΙΣΟΠΕΔΩΤΙΚΗ Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΖΩΗ ΜΑΣ....
ΠΩΣ ΕΝΑΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΡΧΗΣ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΣΕΙ ΝΑ ΕΡΕΥΝΙΣΕΙ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ ΕΝΑ ΜΕΛΛΟΝ ΟΧΙ ΚΑΛΟ ?????
ΕΝΑ ΜΕΛΛΟΝ ΑΒΕΒΑΙΟ ?????
ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΓΥΡΟ ΤΟΥ ????
ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΕΠΙ 15-20-30 ΧΡΟΝΙΑ ΞΥΠΝΑ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΜΕ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΤΗΣ ΜΕΡΑΣ????
ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΝΑΝ ΚΛΟΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΑΓΓΙΖΕΙ ???

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΠΑΙΣΙΟΔΟΞΟΣ, ΠΡΑΓΜΑΤΙΣΤΗΣ ΕΙΜΑΙ...

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ alfa-omega ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ..

quote:
Αν θέλεις διευκρίνισε φίλε μου τον αγώνα που εννοείς.
Χρωμάτισέ και ονόμασε τον.

ΤΑ ΜΜΕ ΤΙ ΣΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ?????
ΟΤΙ ΒΡΩΜΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ....
ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΘΕΜΙΤΟ...
ΚΑΙ ????
ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ????

ΤΙΠΟΤΑ..
ΩΣΠΟΥ ΕΣΥ ΛΕΣ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ???
ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΠΙΟΙ..
ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ...

ΨΥΧΑΓΩΓΙΑ....
Ε ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΩ ΠΟΛΛΑ...
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΓΝΩΣΤΗΣ (ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ)...
ΣΙΝΕΜΑ ΘΕΑΤΡΟ ??????
ΥΠΟΛΟΓΙΣΕ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΜΙΑΣ ΤΕΤΡΑΜΕΛΟΥΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΓΙΑ ΣΙΝΕΜΑ Η' ΘΕΑΤΡΟ....

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΑΝ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΤΙΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΜΑΣ "ΤΑΙΖΟΥΝ" ΤΟ ΜΙΑΛΟ ΜΑΣ...

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΕΣΙΜΙΣΤΗΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ...
ΟΧΙ ΜΕ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2005, 10:54:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιας και ανάφερες τα Μ.Μ.Ε φίλε AVATARGR ,θα το πάρω ως αφορμή ,για να εκφράσω μερικές προβληματικές μου σκέψεις.

-Απαιτώ ως έλληνας πολίτης ,από όλα τα κρατικά τηλεοπτικά κανάλια, να εκπέμπουνε σε τακτικά χρονικά διαστήματαεκπαιδευτικά προγράμματα για τους μαθητές του δημοτικού, του γυμνασίου και του λυκείου.


Αυτήν την απαίτησή μου , με τι είδους αγώνα θα την επιδιώξω ;;;

Ο αγώνας δεν πρέπει να είναι ομαδικός ;;;

-Απαιτώ επίσης ως έλληνας πολίτης , το ελληνικό σύνταγμα να εφαρμόζεται απρόκοπα , για πλούσιους και φτωχούς πολίτες αυτής της χώρας , που την ονομάζουμε Ελλάδα και όχι επιλεκτικά.

-Απαιτώ τέλος ( για να μην καταχραστώ περισσότερο πολύτιμο χώρο), ένα ελληνικό λειτουργικό κράτος.


Θα ήθελα να σε παρακαλέσω να μου υποδείξεις διευθύνσεις στο δια δίκτυο, από ομάδες που δίνουνε τέτοιου είδους αγώνες .
Θέλω και προτίθεμαι να τους συμπαρασταθώ, με όλη την ψυχοσωματική και οικονομική μου δύναμη.
Θα το κάνω έστω και αν χρειαστεί να κατέβω στους δρόμους .
Θέλω να έχω όμως φίλε μου συναγωνιστές.


Κατά τα άλλα , θα συμμετάσχω όσο μπορώ νοερά ,στο φλέγον θέμα , που είχες την τόλμη να ανοίξεις.

Νιώθω φίλε μου τους ανέμους ,από τον ασκό του Αιόλου , να στροβιλίζουν γύρω μας.

Ευχαριστώ για την ανάγνωση.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2005, 13:18:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ alfa-omega ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΡΙΝ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΣΕ ΟΜΑΔΙΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΙΑ ΑΡΧΗ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ....

ΕΑΝ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΓΙΝΟΤΑΝ ΙΣΩΣ ΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΑΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΟΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΟΜΑΛΑ....

ΣΠΙΤΙ ,ΣΧΟΛΕΙΟ, ΚΡΑΤΟΣ...

ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΩΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΜΑΣ...

ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΦΤΑΝΟΥΜΕ ΣΕ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΑΝΑΦΟΡΑΣ.....

ΠΑΙΔΕΙΑ
Η ΠΑΙΔΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΝΑΧΩΜΑ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΞΕΓΕΛΑΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΡΙΤΟΥΣ..
ΕΙΝΑΙ Ο ΟΠΛΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΕΝΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΤΟΥ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ-ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ...

Ο ΕΧΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ ΘΩΡΑΚΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΜΟΝΟΠΛΕΥΡΕΣ ΑΝΑΦΟΡEΣ..
Ο ΕΧΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2005, 23:49:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

ΟΤΑΝ ΑΓΩΝΙΖΕΣΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΥΡΙΟ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΠΙΟΥΣΙΟ...



μηπως θαπρεπε να συγκεκριμενοποιησουμε τον ορισμο της λεξης επιουσιος?


στον επιουσιο περιλαμβανεται το καινουργιο μοντελο αυτοκινητου που μας μας αρεσει, το ντι βι ντι, ή το κινητο που παει τα παιδια στο σχολειο???


ή να τσιταρουμε τον Χριστο (μερες που ειναι) και να θυμηθουμε τι ελεγε περι της επαυριον και τα στρουθια και τα αγριοχορτα?

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2005, 11:34:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα πολύ να μάθω ,πως βγήκε το ρητό :

Ο ΕΠΙΜΕΝΩΝ ΝΙΚΑ.

Για λόγους ευγένειας , θα συμφωνήσω μαζί σου φίλε AVATARGR.

Προσχωρώ στο θέμα σου.
Πιστεύω πως ναι ,ΣΥΝΥΠΑΡXΕΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ & ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ.

Γνώρισα ανθρώπους , που με συμβούλευσαν να φιλοσοφήσω την ζωή .

Ήδη το έχω κάνει και συνεχίζω να το πράττω.

Η φιλοσοφία την οποία επιδιώκω , πηγάζει μέσα από την καθημερινότητα .

Δεν φιλοσοφώ περί υδάτων και ανέμων .

Επιδιώκω ( με την φιλοσοφία & την ελεύθερη σκέψη ) , να δίνω λύσεις στα καθημερινά μου προβλήματα.

Πρόβλημα Νο 1 είναι για εμένα : Η ΕΠΙΒΙΩΣΗ .

Ειλικρινά δεν με ενδιαφέρει , αν επιβιώσει η σάρκα μου , η όχι.

Την πνευματική μου ταυτότητα , θέλω να διαφυλάξω.

Πιστεύω , η θέλω να πιστεύω , ότι την γεύθηκα. (μου είναι δύσκολο να διευκρινίσω ,ποιο από τα δύο είναι αντικειμενικό ).

Προσπαθώ να την ικανοποιήσω , με πράξεις μέσα στην καθημερινότητά μου .

Φίλοι μου , ακόμη παιδεύομαι.
Είναι όμως ένα γλυκό παίδεμα , που δεν θα ήθελα να το αλλάξω με τίποτα , ( τουλάχιστον προς το παρόν).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2005, 13:25:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ jonniebegood ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΜAI ΞΕΚΑΘΑΡΟΣ ΓΙΑ ΠΟΙΟΥΣ ΑΝΑΦΡΩ ΠΩΑ ΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΠΙΣΟΥΣΙΟ..

quote:
ΠΩΣ ΕΝΑΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΡΧΗΣ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΣΕΙ ΝΑ ΕΡΕΥΝΙΣΕΙ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ ΕΝΑ ΜΕΛΛΟΝ ΟΧΙ ΚΑΛΟ ?????
ΕΝΑ ΜΕΛΛΟΝ ΑΒΕΒΑΙΟ ?????
ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΓΥΡΟ ΤΟΥ ????
ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΕΠΙ 15-20-30 ΧΡΟΝΙΑ ΞΥΠΝΑ ΤΑ ΠΡΩΙΝΑ ΜΕ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΤΗΣ ΜΕΡΑΣ????
ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΝΑΝ ΚΛΟΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΑΓΓΙΖΕΙ ???

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ alfa-omega ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΣΤΗΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΠΕΡΙ ΕΥΚΟΛΙΑΣ ΤΟΥ "ΦΙΛΟΣΟΦΕΙΝ" ΣΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2005, 14:16:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην ακόλουθη εκτίμησή σου , φίλε AVATARGR :

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ alfa-omega ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΣΤΗΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΠΕΡΙ ΕΥΚΟΛΙΑΣ ΤΟΥ "ΦΙΛΟΣΟΦΕΙΝ" ΣΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ...

Απαντώ ουσιαστικά : Έχεις νιώσει ποτέ στην ζωή σου να χάνεται η γη κάτω από τα πόδια σου ;;;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2005, 00:30:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


τωρα θα ακουστω λιγο Ζεν, ή σουφι, αλλα και σκατα να φτυαριζεις απο τις 4 τα χαραματα εχεις την δυνατοτητα να αυτοσυγκεντρωθεις σε αυτο που κανεις και να το κανεις ΚΑΛΑ!


και αυτο ειναι εμπρακτος διαλογισμος!


ΥΓ. τι ωρα ειναι ρε παιδια???


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευθύμης
Μέλος 2ης Βαθμίδας


187 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2005, 11:52:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευθύμης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο ΕΧΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ ΘΩΡΑΚΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΜΟΝΟΠΛΕΥΡΕΣ ΑΝΑΦΟΡEΣ..
Ο ΕΧΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ....

και.. "Ο έχων 2 βιβλία.."

Επαναστάτης σήμερα είναι αυτός που μεταλαμπαδεύει τη γνώση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mits
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2005, 12:50:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mits  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ.ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΑΡΕΧΕΤΑΙ ΣΩΣΤΗ ΠΑΙΔΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΤΟΥ ΤΟΤΕ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ.

Κ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ,ΑΝ ΑΠΟ ΠΑΙΔΙ ΑΚΟΜΑ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΡΥΘΜΟΥΣ ΤΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ ΤΩΝ ΥΛΙΚΩΝ ΜΑ Κ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΤΟΤΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ Κ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΕΙΣ ΑΦΟΥ ΑΝ ΔΕΝ ΕΜΒΑΘΥΝΕΙΣ ΣΕ ΓΝΩΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΑΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙΣ ΣΕ ΠΑΡΑΠΕΡΑ ΚΡΙΣΕΙΣ-ΦΙΛΟΣΟΦΙΕΣ!

ΠΑΝΤΩΣ ΕΜΜΕΝΩ ΣΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΙΣΟΠΕΔΩΤΙΚΟΙ,ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΑΕΙ ΑΠ ΤΟ ΚΑΚΟ ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ ΝΑ ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ Κ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΑΣ Κ ΝΑ ΤΗ ΦΕΡΟΥΜΕ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΩΣΤΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΣ ΧΠΟΝΟΣ ΓΙΑ ΟΣΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy