ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 «Το αχαλίνωτο...», ο Κακός Βριλ & η εισβολή των Ελ από το Νίλα-Γου.
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 01:58:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz
«Το αχαλίνωτο...», ο Κακός Βριλ & η εισβολή των Ελ από το Νίλα-Γου.

Μ_1

Για όσους ασχολούνται με γκράφικ νόβελς, θα ξέρουν ότι το να φτιάξεις έναν Καλό ήρωα, είναι πανεύκολο, αλλά αδιάφορο. Ο Καλός κερδίζει τη γυναίκα, το Εξκάλιμπερ, το Δισκοπότηρο κι όλα τα λεφτά... μπλα μπλα μπλα... και στέλνει τον Κακό στον αγύριστο. Το να εμπνευστείς όμως έναν πραγματικά Κακό ήρωα, θέλει ιδιαίτερο ταλέντο κι εφευρετικότητα, τουτέστιν... ο Κακός Βριλ χρήζει της μεγαλύτερης προσοχής και φροντίδας του Δημιουργού. Ο Κακός είναι αυτός που μονοπωλεί το ενδιαφέρον του αναγνώστη/αγοραστή. (Γνωρίζετε ότι ο Κακός, ως φιγούρα, εξαντλείται πρώτος από τα ράφια των παιχνιδομάγαζων; Το Κακό πουλάει...!). Αυτό και μόνο ως Πρόκληση είναι μια ολόκληρη Μυητική Διαδικασία...

(stay linked...)

M©!Ζ and the 666 Seeds

----------------------------------
Η αναφορά στο μέλος Vril, είναι «πχ». Θα μπορούσα να γράψω από Moz... έως Admin. Αλλά ο Κακός Βριλ ((όπως κι ο Κούδας)) είναι Ένας.

Edited by - Moz on 17/09/2005 02:03:52

morpheaus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 02:10:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morpheaus
Και ποιος ο λογος για το θεμα και μαλιστα στο παραξενο κανε κατι να γραψεις κατι παραξενο γιατι βλεπω το αμαλακι να ερχεται και να βρισκεται στο περι τυρου και αχλαδου

Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντος και οδηγός του μέλλοντοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 14:27:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

Το να εμπνευστείς όμως έναν πραγματικά Κακό ήρωα, θέλει ιδιαίτερο ταλέντο κι εφευρετικότητα, τουτέστιν...
(stay linked...)


οπως εχει πει και ο σοφος γκουρουνας τζονυμπιγκουντ, "παραμυθι χωρις δρακο, παραμυθι διχως περαση"


που να κοιταξουμε και να μην βρουμε εναν κακο?

στην θρησκεια? ουαου, ο διαβολος!

στην πολιτικη? ουαου, οι τρομοκρατες!


τελικα ο κακος ειναι ανακαλυψη του καλου για να φαινεται καλυτερος και να τους δουλευει ολους.


ετσι κι εγω, ως τζονυ καλος, λεω να παρω "τη γυναίκα, το Εξκάλιμπερ, το Δισκοπότηρο κι όλα τα λεφτά" και να την κανω...


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.gr

Edited by - jonniebegood on 17/09/2005 14:31:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 14:28:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Και ποιος ο λογος για το θεμα και μαλιστα στο παραξενο κανε κατι να γραψεις κατι παραξενο γιατι βλεπω το αμαλακι να ερχεται και να βρισκεται στο περι τυρου και αχλαδου


εχεις την εντυπωση φιλε μου οτι στον τυραχλαδο δεν υπαρχει Παραξενο?


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 17:54:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project
λιγη λογικη δεν ειναι απαραιτητα κακη.

εγω ψηφιζω βριλ.

εξαλλου ο κοσμος δεν ανηκει μονον στους αλαφροισκιωτους....

Κι ολα αυτα που φοβαμαι ειναι ακομα εδω, σαν κερι που λιωνει η αγαπη καιει και λυτρωνει, ιερο και μεγα το χθες που κρυβει μια γυναικα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wolfowitz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


307 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 19:17:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wolfowitz
Κι εγω ψηφιζω Βριλ...!

Τουλαχιστον οταν πλακωνεσαι με καποιον να αξιζουν οι μπουνιες που ανταλλασσεις - αν και η σταυροφορια του Βριλ εναντια στη βλακεια ειναι καταδικασμενη απο χερι.

Vril for President

γιατι όπως λεει το κοαν: Καλυτερα κακος παρα μαλακας!

Edited by - wolfowitz on 17/09/2005 19:18:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 20:47:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Vril for President

γιατι όπως λεει το κοαν: Καλυτερα κακος παρα μαλακας!



και οπως λεν οι λυκοι: αουουουουουουουουουου *...

.


* μεταφρασις κατα μανταμ Ουρσουλα: ΑΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ...

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2005, 21:32:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo
quote:
Καλυτερα κακος παρα μαλακας!

Δυστυχώς, κατά την εμπειρία μου, το ένα δεν αποκλείει το άλλο!

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 00:16:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz
«Το αχαλίνωτο...», ο Κακός Βριλ & η εισβολή των Ελ από το Νίλα-Γου.

Μ_2

*Κακός Βριλ: από εποχής Ομήρου αυτός που ελέγχει κατά το ήμισυ το παιχνίδι μαζί με τον Καλό (πχ: σε ανακριτική διαδικασία/σε πιο high tech μορφή)... Είναι ο εφιάλτης του καναπέ, η παρανυχίδα που τσούζει, η ζωή ως πατίνι, ο καθρέφτης που δείχνει τα περιττά κιλά, η αδυναμία του αυτοσαρκασμού/κατάμουτρα, το χωρίς έλεος «είσαι τούβλο!», το χαλί καθώς φεύγει κάτω απΆ τα πόδια/απλά και ξάστερα κλπ κλπ. Εν ολίγοις ο Κακός Βριλ είναι το «αναγκαίο κακό» που όλοι απεύχονται να συναντήσουν, αυτός που θα σε «στείλει αδιάβαστο» στα της Κακίας, αλλά και αυτός που θα βγάλει το φίδι από την τρύπα (διότι «δεν μασάει»/το χει ξανακάνει),... άσχετα αν θα το τσακώσει ο Αλλος, να το κάνει φέτες για τα μάτια της Καλής του. [1]
Η κατανόηση του ρόλου ενός Τέρατος Κακίας, βοηθά στην εργασία για το Πέρασμα σε Αλλες Σφαίρες Αντίληψης. Ο «αμύητος» οφείλει να σκεφτεί πώς θα σταθεί απέναντι στην αδυσώπητη/επιβλητική παρουσία του Κακού. Να διδαχτεί μέσα από την αδυναμία του να αναμετρηθεί με τον Κακό Βριλ. Διότι ο Κακός Βριλ είναι αληθινά γνώστης (του Κακού) κι έχει πολλούς άσσους κρυμμένους στο... γκοροτεξ. [2]

(stay linked...)

M©!Ζ and the 666 Seeds

----------------------------------
* Μτφ: Ευγενική χορηγία Moz.
[1] Γνωστό mind game, από καταβολής κόσμου.
[2] Υπάρχει αληθινά Κακό; Και τι είναι αυτό; Μια έκφανση της ρευστής ύπαρξης στο πλαίσιο του interaction; Αποτέλεσμα ΑΓΝΟΙΑΣ; Μήπως εξαιτίας αυτής (της Αγνοιας), άλλος είναι ο Κακός Βριλ κι άλλος φαίνεται ως τέτοιος;


Edited by - Moz on 18/09/2005 00:19:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wolfowitz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


307 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 00:34:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wolfowitz
Κοίτα να δεις:

άλλο ο δικηγόρος τού διαβόλου κι άλλο ο διάβολος,

άλλο το R.P.G. κι άλλο η πραγματικότητα,

άλλο το κλέφτες κι αστυνόμοι κι άλλο ο B' Παγκόσμιος Πόλεμος

Να μην μπερδεύουμε και τα μπούτια μας, δεν κάνει!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 02:11:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Γεια σας.

Πώς πάει ή... "παιδική χαρά";;

Προσωπικά θα επιθυμούσα να καταθέσω πολύ λίγα πράγματα σε αυτό το "εξαίσιο" Θέμα που ξεκίνησε ο/ή Moz...

Νομίζω δε, πως θα γίνω εξαιρετικά σαφής, όπως θα καταλάβετε. Αν τυχόν και (κάνετε πως) δεν με καταλαβαίνετε... μην μπείτε στον κόπο να με ρωτήσετε... απλά συνεχίστε τα παιγνιδάκια σας. Είστε, προφανέστατα σίγουροι, για αυτό που επιλέγετε και εγώ δεν προτίθεμαι να παρέμβω σε οποιαδήποτε επιλογή σας, ακόμη και στην "αμυδρή" περίπτωση που υποψιάζομαι πως πρόκειται για κατρακύλα...

Θα έπρεπε πραγματικά να ντρέπεστε για την ανόητη στάση σας, την αγελοποίηση και τις ύβρεις που διαπράτετε. Κρίμα, πραγματικά κρίμα, που δεν το αντιλαμβάνεστε. Η Ντροπή μπορεί να γίνει καλός σύμβουλος μερικές φορές...

Προς αποφυγήν παρερμηνειών θα πρέπει να εξηγήσω πως τα παραπάνω βεβαίως δεν αναφέρονται σε όλους τους συμμετέχοντες σε αυτή τη "συζήτηση" και δεν αναφέρονται μόνον σε ανθρώπους που συμμετέχουν εδώ. Ζητώ συγνώμη προκαταβολικά για τυχόν παρεξηγήσεις από ανθρώπους που δεν ευθύνονται φυσικά για τίποτε άσχημο. Όμως νομίζω πως αυτοί στους οποίους αναφέρομαι καταλαβαίνουν πολύ καλά... μαζί με αυτούς και πάρα πολλά άλλα Μέλη και αναγνώστες μας.

Προχωρήστε λοιπόν "άφοβα".
Συνεχίστε το... Show.
Το έχετε τόσο μεγάλη ανάγκη!


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 02:12:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Μάλιστα.
Ομολογώ πως δεν έχω καταλάβει Moz,
ποιό είναι το πραγματικό αντικείμενο του θέματος που ξεκίνησες.

Είναι ο "κακός" ως διαχρονική φιγούρα, που ποζάρει σε μύθους, ιστορίες, κινηματογραφικές ταινίες κ.λπ;
Ο "κακός" ως ρόλος δημιουργημένος από την κοινωνία για να κουβαλάει στην πλάτη του τις δικές της αμαρτίες;

Το τελευταίο είναι μια πραγματικότητα που συμβαίνει από τις απαρχές του πολιτισμού. Κάθε χρόνο οι Ατζέκοι διάλεγαν έναν νεαρό και μια παρθένα κόρη για να κουβαλάνε τις αμαρτίες της φυλής και μετά τους θυσιάζανε τελετουργικά.
Τα παλιά χρόνια στην Ινδία, κάθε κοινότητα επέλεγε ένα από τα μέλη της για να παίξει το ρόλο του "μπαμπούλα". Στο τέλος του χρόνου ο "μπαμπούλας" έπρεπε να σφαγιαστεί και να πάρει μαζί του τις κακές πράξεις όλης της κοινότητας. Οι άνθρωποι μάλιστα, ήταν τόσο ευγνώμονες απέναντί του, ώστε κατά τη διάρκεια της ζωής του δεν χρειαζόταν να δουλέυει και μπορούσε να έχει τα πάντα.

Τι ρόλο άραγε να παίζει ο "κακός Βριλ" σε όλα αυτά;
Θέλει ο ίδιος να παίξει αυτόν τον ρόλο;
Ή θέλουν κάποιοι να τον παίξει;

Είναι τέλος αυτός ένας ρόλος,
που εκφράζει μια αναγκαιότητα μέσα στα forums του ESOTERICA;

---------------------------------------------------------------------------------

Εφόσον άνοιξες το τόπικ αυτό, και εφόσον υπάρχουν άνθρωποι που απάντησαν, υποθέτω πως εκφράζεται μια ανάγκη για συζήτηση περί αυτού του θέματος.
Ομολογώ, πως η συμπεριφορά του συγκεκριμένου μέλους στα forums, έχει δημιουργήσει κατά καιρούς εντάσεις και δυσαρμονίες, που δικαιολογούν τελικά έναν τέτοιο ρόλο, που συνάδει με τον χαρακτηρισμό "ο κακός Βριλ".

Η αντίθεσή μας σ' αυτόν τον ρόλο είναι εμφανής και σαφής.

Αφού όμως άνοιξες το θέμα αυτό, ας ακούσουμε τι έχει να πει και ο αναφερόμενος στον τίτλο, σε μια συζήτηση η οποία θα φιλοξενηθεί στον χώρο "Απόψεις, Προτάσεις κ.ά." για 10 μέρες. Αλλιώς, δεν υπάρχει λόγος να παραμένει ενεργό το τόπικ αυτό.

-----------------------------------------------------------------------------------

quote:
Η αναφορά στο μέλος Vril, είναι «πχ». Θα μπορούσα να γράψω από Moz... έως Admin. Αλλά ο Κακός Βριλ ((όπως κι ο Κούδας)) είναι Ένας.

Και ασφαλώς, δεν θεωρώ οποιαδήποτε αναφορά ως "π.χ."
Θα μπορούσες να αναπτύξεις το θέμα αυτό, χωρίς να το συνδέσεις με το συγκεκριμένο πρόσωπο.
------------------------------------------------------------------------------------
astral-project
quote:
λιγη λογικη δεν ειναι απαραιτητα κακη.

εγω ψηφιζω βριλ.



Συμφωνώ στα περί λογικής.
Ωστόσο, δεν είναι η λογική ο λόγος, για τον οποίο το συγκεκριμένο ζήτημα, έχει γίνει "ζήτημα".

Επιθέσεις του τύπου "Αν ήσουν έγκυος, θα είχες καλύτερα πράγματα να κάνεις από το να βγάζεις τα κομπλεξικά σου και τα απωθημένα σου σε μένα !", (που απευθύνθηκαν στο μέλος oneiric1)
απέχουν πάρα μα πάρα πολύ από τη λογική του παρόντος χώρου.

Και αυτό, είναι ένα ζήτημα!

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 10:18:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz
quote:

Γεια σας.

Πώς πάει ή... "παιδική χαρά";;



Παλεύω... με τα εισαγωγικά, αγαπητέ και σεβαστέ μου Admin!

quote:
Προσωπικά θα επιθυμούσα να καταθέσω πολύ λίγα πράγματα σε αυτό το "εξαίσιο" Θέμα που ξεκίνησε ο/ή Moz...

((Πάντα «τσιγγούνης» στα Θέματά μου... Πάν-τα!))

quote:



Αμαλία μου... τι ομορφιές ειν αυτές;! ((Θα επανέλθω... ASAP.))

Την Καλημέρα μου και τις Ευχές μου
σε όλο το φόρουμ εσωτέρικα
M©Z «Μέλος 2ης βαθμίδας και αυτηνής της σχολής»

--------- (stay linked...) >> ------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 12:49:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood
quote:

Γεια σας.

Πώς πάει ή... "παιδική χαρά";;



πολυ καλα αγαπητο υψιστο ΛΟΑ!

περασα απο το τοπικ με τους βρυκολακες και επαιξα με τους αυτοδημιουργητους, περασα απο το τοπικ με τα πνευματα και επαιξα με τα παιδακια, περασα απο το αγαπημενο μου "επικλησεις στον σατανα" και επαιξα με τα διαολακια και τα τριβολακια, και μετα ηρθα να παιξω εδω οπου βρηκα εσενα, εσενα που σε ψαχνω απο την προπερασμενη Δευτερα που κατι ειπες οτι θα κλειδωσεις!...


quote:

Θα έπρεπε πραγματικά να ντρέπεστε για την ανόητη στάση σας, την αγελοποίηση και τις ύβρεις που διαπράτετε. Κρίμα, πραγματικά κρίμα, που δεν το αντιλαμβάνεστε. Η Ντροπή μπορεί να γίνει καλός σύμβουλος μερικές φορές...


Προς αποφυγήν παρερμηνειών θα πρέπει να εξηγήσω πως τα παραπάνω βεβαίως δεν αναφέρονται σε όλους τους συμμετέχοντες σε αυτή τη "συζήτηση" και δεν αναφέρονται μόνον σε ανθρώπους που συμμετέχουν εδώ. Ζητώ συγνώμη προκαταβολικά για τυχόν παρεξηγήσεις από ανθρώπους που δεν ευθύνονται φυσικά για τίποτε άσχημο. Όμως νομίζω πως αυτοί στους οποίους αναφέρομαι καταλαβαίνουν πολύ καλά... μαζί με αυτούς και πάρα πολλά άλλα Μέλη και αναγνώστες μας.


με προβληματισες αγαπητο μου ΛΟΑ...


εψαξα απο την αρχη ολο το τοπικ και δεν βρηκα καμια υβρη, αλλα ουτε και αγελοποιηση.

προσωπικες αποψεις διαβασα, που μαλιστα δεν συμφωνουν μεταξυ τους.


και αυτος ο πληθυντικος υπονοει πως απευθυνεσαι σε πανω απο ενα ατομο.

και σκεφτομαι δια της εις ατοπον απαγωγης:

εξι μελη εγραψαν μεχρι τωρα, αρα οι δυο τουλαχιστον τρωνε κατσαδα αυτη τη στιγμη.

σιγουρα δεν τα ακουνε ο wendigo και ο morpheaus.

η astral-project δεν νομιζω...

μενουν ο wolfowitz ο Moz και εγω!


αλλα γιατι?

φοβαμαι οτι πάρα πολλά άλλα Μέλη και αναγνώστες μας ρωτανε το ιδιο...

quote:

Προχωρήστε λοιπόν "άφοβα".


αυτο τωρα να το παρω τοις μετρητοις ή σαν εκεινη την δηλωση για κλειδωμα "καποιου" τοπικ?


.

τα σεβη μου!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 13:13:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Αφού όμως άνοιξες το θέμα αυτό, ας ακούσουμε τι έχει να πει και ο αναφερόμενος στον τίτλο, σε μια συζήτηση η οποία θα φιλοξενηθεί στον χώρο "Απόψεις, Προτάσεις κ.ά." για 10 μέρες.

Αλλιώς, δεν υπάρχει λόγος να παραμένει ενεργό το τόπικ αυτό.



Admin

Προσωπικά θα επιθυμούσα να καταθέσω πολύ λίγα πράγματα σε αυτό το "εξαίσιο" Θέμα που ξεκίνησε ο/ή Moz...

και εγώ δεν προτίθεμαι να παρέμβω σε οποιαδήποτε επιλογή σας, ακόμη και στην "αμυδρή" περίπτωση που υποψιάζομαι πως πρόκειται για κατρακύλα...

Προχωρήστε λοιπόν "άφοβα".

amalia

Εφόσον άνοιξες το τόπικ αυτό, και εφόσον υπάρχουν άνθρωποι που απάντησαν, υποθέτω πως εκφράζεται μια ανάγκη για συζήτηση περί αυτού του θέματος.

jonniebegood

υπαρχει και καποιο αλλο τοπικ που κατα τα λεγομενα του αντμινου μας επρεπε να εχει κλεισει εδω και δυο βδομαδες...

απλα το υπενθυμιζω...


quote:

Ομολογώ, πως η συμπεριφορά του συγκεκριμένου μέλους στα forums, έχει δημιουργήσει κατά καιρούς εντάσεις και δυσαρμονίες, που δικαιολογούν τελικά έναν τέτοιο ρόλο, που συνάδει με τον χαρακτηρισμό "ο κακός Βριλ".

Η αντίθεσή μας σ' αυτόν τον ρόλο είναι εμφανής και σαφής.


Επιθέσεις του τύπου "Αν ήσουν έγκυος, θα είχες καλύτερα πράγματα να κάνεις από το να βγάζεις τα κομπλεξικά σου και τα απωθημένα σου σε μένα !", (που απευθύνθηκαν στο μέλος oneiric1)
απέχουν πάρα μα πάρα πολύ από τη λογική του παρόντος χώρου.

Και αυτό, είναι ένα ζήτημα!


να υποθεσω οτι εχει λαβει καποια μεϊλ απο τους συντονιστες με ξεκαθαρες υποδειξεις περι των σφαλματων του?


εχω πει αρκετες φορες οτι η Εγκαιρη επεμβαση των συντονιστων θα αποσοβουσε πολλες απο τις εντασεις που εχουν κατα καιρους δημιουργηθει μεταξυ διαφορων μελων.


το "ποναει κεφαλι, κοβεις κεφαλι" το εχει εγκαταλειψει η επιστημη της ιατρικης εδω και χιλιετιες...

.

ελπιζω να κατανοεις οτι η κριτικη μου ειναι Παντα καλοπροαιρετη!

.

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 16:30:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
jonniebegood

υπαρχει και καποιο αλλο τοπικ που κατα τα λεγομενα του αντμινου μας επρεπε να εχει κλεισει εδω και δυο βδομαδες...

απλα το υπενθυμιζω...



Καλά βρε jonnie, γιατι έχεις κολλήσει έτσι μ' αυτό το κλείδωμα;
Αφού άφησε ο άνθρωπος ανοιχτή την πιθανότητα να εξελιχθεί το θέμα σε μια δημιουργική συζήτηση:
"Το θέμα αυτό θα παραμείνει ενεργό έως και την Δευτέρα το βράδυ, περιμένοντας μία απάντηση από τον αρχικό συγγραφέα, αλλιώς θα απενεργοποιηθεί, όπως και ο Λογαριασμός Horn_Dopespade.

Σε περίπτωση ενδιαφέρουσας και δημιουργικής μετεξέλιξης της Συζήτησης από τους υπόλοιπους Συμετέχοντες, αυτή μάλλον θα μεταφερθεί σε καινούργιο θέμα."

Κι αν γίνει αυτό, τόσο το καλύτερο!

quote:
το "ποναει κεφαλι, κοβεις κεφαλι" το εχει εγκαταλειψει η επιστημη της ιατρικης εδω και χιλιετιες

Πέστα βρε Jonnie!
Αυτό λέω κι εγώ.
Αλλιώς, θα το φάει η επιστήμη μόνη της το κεφάλι της...
(ή όποιος παίζει τον ρόλο αυτό και με οποιοδήποτε τρόπο).

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 23:17:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Καλά βρε jonnie, γιατι έχεις κολλήσει έτσι μ' αυτό το κλείδωμα;
Αφού άφησε ο άνθρωπος ανοιχτή την πιθανότητα να εξελιχθεί το θέμα σε μια δημιουργική συζήτηση:
"Το θέμα αυτό θα παραμείνει ενεργό έως και την Δευτέρα το βράδυ, περιμένοντας μία απάντηση από τον αρχικό συγγραφέα, αλλιώς θα απενεργοποιηθεί, όπως και ο Λογαριασμός Horn_Dopespade.

Σε περίπτωση ενδιαφέρουσας και δημιουργικής μετεξέλιξης της Συζήτησης από τους υπόλοιπους Συμετέχοντες, αυτή μάλλον θα μεταφερθεί σε καινούργιο θέμα."

Κι αν γίνει αυτό, τόσο το καλύτερο!


Κυρα μας των Κλειδιωνε, σε εκεινο το θεμα μου εδωσες μια καλη ατακα (αυτην που περιμενα απο ενα ΛΟΑ ομολογω) και θα την ανοιξουμε την ενδιαφερουσα και δημιουργικη συζητηση!


αλλα το ιδιο μπορει να συμβει και σε αυτο το τοπικ, το οποιο ομολογω οτι βρισκω ενδιαφερον (Εσυ ανελυσες πρωτη τον ρολο του κακου σε μηνυμα σου, μπηκε κι ο Αντμιν μας που μαυρα ματια κανουμε να τον δουμε) και εχει νομιζω πιθανοτητες δημιουργικης συζητησης.


quote:

quote:
το "ποναει κεφαλι, κοβεις κεφαλι" το εχει εγκαταλειψει η επιστημη της ιατρικης εδω και χιλιετιες

Πέστα βρε Jonnie!
Αυτό λέω κι εγώ.
Αλλιώς, θα το φάει η επιστήμη μόνη της το κεφάλι της...
(ή όποιος παίζει τον ρόλο αυτό και με οποιοδήποτε τρόπο).



χαιρομαι που συμφωνουμε!!!


ομοιοπαθητικη ιατρικη λοιπον!


προληψη και οχι χειρουργεια!

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 00:10:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
Deva watching...

Έγινε, τα λέμε...


Edited by - Deva_Parinito on 19/09/2005 00:48:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 10:12:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
Η Νίκη είναι δασκάλα του γιόγκα.

Πρόσφατα ξόδεψε 1.200 ευρώ σε εισητήρια ... διαρκείας.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 11:19:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
quote:

Μάλιστα.
Ομολογώ πως δεν έχω καταλάβει Moz,
ποιό είναι το πραγματικό αντικείμενο του θέματος που ξεκίνησες.


Άλλα τα μάτια του Λαγού,

και άλλα της Κουκουβάγιας.

Αν το είχες καταλάβει, και δεν είχες μια περίεργη εμονή να αντιμετωπίζεις τις καταστάσεις κάθε φορά με δύο μέτρα και δύο σταθμά...

Και θα μπορούσες να είχες αποφύγει τις παραπάνω δηλώσεις σου.


quote:

Τι ρόλο άραγε να παίζει ο "κακός Βριλ" σε όλα αυτά;
Θέλει ο ίδιος να παίξει αυτόν τον ρόλο;
Ή θέλουν κάποιοι να τον παίξει;

Είναι τέλος αυτός ένας ρόλος,
που εκφράζει μια αναγκαιότητα μέσα στα forums του ESOTERICA;



Είναι ρόλος. Στο είπαν και δεν ήθελες να το δείς και από αυτήν την πλευρά.

quote:

Εφόσον άνοιξες το τόπικ αυτό, και εφόσον υπάρχουν άνθρωποι που απάντησαν, υποθέτω πως εκφράζεται μια ανάγκη για συζήτηση περί αυτού του θέματος.


Ναι, είδα το θέμα και κάποιες συμμετοχές και χάρηκα.

quote:

Ομολογώ, πως η συμπεριφορά του συγκεκριμένου μέλους στα forums, έχει δημιουργήσει κατά καιρούς εντάσεις και δυσαρμονίες, που δικαιολογούν τελικά έναν τέτοιο ρόλο, που συνάδει με τον χαρακτηρισμό "ο κακός Βριλ".


Δες το και από την άλλη πλευρά.
Ας ήσουν αντικειμενική και ας έβαζες στη θέση τους και την Ονειρίκ, όταν παρενοχλούσε το τόπικ μου (συμπεριφορά Τρόλ) όπως και όταν μου έκανε "μαθήματα ευγενικής συμπεριφοράς" λέγοντάς με "ανθρώπινο σκουπίδι"
Ε, όχι κυρία μου. Άν θες να παίξεις, να παίξεις επι ίσιοις όροις.

quote:

Η αντίθεσή μας σ' αυτόν τον ρόλο είναι εμφανής και σαφής.

Αφού όμως άνοιξες το θέμα αυτό, ας ακούσουμε τι έχει να πει και ο αναφερόμενος στον τίτλο, σε μια συζήτηση η οποία θα φιλοξενηθεί στον χώρο "Απόψεις, Προτάσεις κ.ά." για 10 μέρες. Αλλιώς, δεν υπάρχει λόγος να παραμένει ενεργό το τόπικ αυτό.


Καλά, καλά...
Προφανώς είδες κάτι που δεν σου άρεσε. Από την άλλη, τα τόπικ που φιλοξενούν κάτι άλλα θέματα ... αρμόζοντα στο χώρο, όπως π.χ. τις αμφιταλαντεύσεις και δηλώσεις του τόπικ "ένα ζεστό αντίο", τις κλειδώνεις επίσεις μετά από 10 μέρες ?

Αυτές δεν άχουν κάν λόγο να φιλοξενηθούν σο Εσωτέρικα. Να ποστάρω και εγώ κάθε φορά που ο γιός μου πάει στον παιδικό σταθμό, έχει γεννέθλια ή παίζει με το σκλυλο μου (τον Βρίλη) να δείς τι φόρουμ θα κάνουμε ?

quote:

quote:

Η αναφορά στο μέλος Vril, είναι «πχ». Θα μπορούσα να γράψω από Moz... έως Admin. Αλλά ο Κακός Βριλ ((όπως κι ο Κούδας)) είναι Ένας.

Και ασφαλώς, δεν θεωρώ οποιαδήποτε αναφορά ως "π.χ."
Θα μπορούσες να αναπτύξεις το θέμα αυτό, χωρίς να το συνδέσεις με το συγκεκριμένο πρόσωπο.

------------------------------------------------------------------------------------
astral-project

quote:
λιγη λογικη δεν ειναι απαραιτητα κακη.

εγω ψηφιζω βριλ.



Συμφωνώ στα περί λογικής.
Ωστόσο, δεν είναι η λογική ο λόγος, για τον οποίο το συγκεκριμένο ζήτημα, έχει γίνει "ζήτημα".


Σίγουρα δεν άνοιξε το τόπικ για να πεί κάτι, όπως η ... λαϊκή υποστήριξη στον Διαδικτυακό Χαρακτήρα RPG "Vril"
Μήν κρίνεις από κομπλεξικές συμπεριφορές άλλων μελών, που λίγο ώς πολύ έχουν ... μυθιστοηματοποιήσει τη ζωούλα τους. Ξέρεις, το πρόγραμμα που "βγάζει" τα καρτούν, λέγεται dress the doll. Σύμπτωση ή βαριάς μορφής ... ????

Στο κάτω κατω, αν δε σου αρέσει ο ρόλος του "κακού Βρίλ", ή στείλε ενα προσωπικό εΜαίηλ (όπως κάναμε κάποτε, όταν εμφανιζόταν κάποιο "πρόβλημα") ή διέγραψέ με, με την αιτολογία "ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΦΑΤΣΑ ΣΟΥ".

Κλειδοκράτορας είσαι, δικό σου είναι το φόρουμ, την ώρα μας περνάμε εδώ μέσα, εγώ δε ζώ ούτε απ αυτό ούτε για αυτό ! Κάνε ότι θές. Μπορείς να γίνεις και αυταρχική, άδικη, επιπόλαια, πίστεψέ με, 5-10 άνθρωποι θα το καταλάβουν και θα μιλήσουν. Οι άλλοι πλέουν σε πελάγη... σατανοπληξίας.
Ή ακόμα καλύτερα, πλέουν σε πελάγη ... όπου περιμένουν την "εισβολή των Ελ από το Νίλα-Γου.", όπως λέει και το θέμα.

[quοte]
Επιθέσεις του τύπου "Αν ήσουν έγκυος, θα είχες καλύτερα πράγματα να κάνεις από το να βγάζεις τα κομπλεξικά σου και τα απωθημένα σου σε μένα !", (που απευθύνθηκαν στο μέλος oneiric1)

απέχουν πάρα μα πάρα πολύ από τη λογική του παρόντος χώρου.
[/quote]
Να σου υπενθυμίσω, οτι το έν λόγω μέλος με έχει συκοφαντήσει και πεί τόσα χυδαία ψέμματα για μένα, που το παραπάνω που έχεις παραθέσει, δεν είναι παρά μια ... πικρή αλήθεια !

Καλά, στο μαιευτήριο με διαβάζει ?
Χωρίς εμένα, δεν μπορεί ???


Άρα βλέπεις, αυτό ήθελε να πεί ΤΟ ΜΟΖ ανοίγοντας αυτό το θέμα.


Edited by - Vril on 19/09/2005 11:24:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 13:09:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche
quote:
Θα έπρεπε πραγματικά να ντρέπεστε για την ανόητη στάση σας, την αγελοποίηση και τις ύβρεις που διαπράτετε. Κρίμα, πραγματικά κρίμα, που δεν το αντιλαμβάνεστε. Η Ντροπή μπορεί να γίνει καλός σύμβουλος μερικές φορές...




H εισβολη των Ελ απο το Νιλα-Γου.

quote:
εχω πει αρκετες φορες οτι η Εγκαιρη επεμβαση των συντονιστων θα αποσοβουσε πολλες απο τις εντασεις που εχουν κατα καιρους δημιουργηθει μεταξυ διαφορων μελων


Another Koan from Jonnie to Coordinators.


Παλαιοτερα ηταν η Ατμα,κατα καιρους ο Deva,σημερα ο Vril και ο Μοz.
Aυριο;

quote:
Προς αποφυγήν παρερμηνειών θα πρέπει να εξηγήσω πως τα παραπάνω βεβαίως δεν αναφέρονται σε όλους τους συμμετέχοντες σε αυτή τη "συζήτηση" και δεν αναφέρονται μόνον σε ανθρώπους που συμμετέχουν εδώ. Ζητώ συγνώμη προκαταβολικά για τυχόν παρεξηγήσεις από ανθρώπους που δεν ευθύνονται φυσικά για τίποτε άσχημο. Όμως νομίζω πως αυτοί στους οποίους αναφέρομαι καταλαβαίνουν πολύ καλά... μαζί με αυτούς και πάρα πολλά άλλα Μέλη και αναγνώστες μας.

Σε συγχωρω.

quote:
το "ποναει κεφαλι, κοβεις κεφαλι" το εχει εγκαταλειψει η επιστημη της ιατρικης εδω και χιλιετιες...


Οχι ομως και η συμπεριφοριστικη Ψυχολογια.


Mιχαλη μου πες μας σε παρακαλω τι Φοβασαι τοσο και αντιδρας σπασμωδικα;Ολα τα μελη που περνουν μερος σε αυτην την συζητηση εχουν αποδειξει με το παραπανω την αγαπη τους για το φορουμ.Δεν ειναι παραξενο να τους επιτιθεσαι;

Tην τελευταια φορα που βρεθηκαμε ειπες οτι θες ενα φορουμ προσεγγισιμο απ ολους.Σε ρωτω λοιπον φιλε μου οι Κακοι δεν εχουν Ψυχη που ειναι τοσο απαραιτητοι και χρησιμοι για ολους και οπως αποδεικνυεται απο το ποστ σου και για σενα;

quote:
Γεια σας.

Πώς πάει ή... "παιδική χαρά";;


Καλυτερα δεν γινεται
Ριξε μια ματια στο Μυθος και Θρησκεια,στο Παραξενο,και βεβαια...στο Πολυαγαπημενο Αχλαδοτυρο.

Ryche..
Show must Go OnΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 13:13:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Για κάτσε Vril τι εννοείς ακριβώς για την Ειρήνη?

Ότι δεν είναι έγκυος? και ποιός σου είπε ότι έχεις δικαίωμα να λες τέτοια πράγματα. Έχεις πρόβλημα με την Ειρήνη λύστο ή μην το λύνεις, μην αναφέρεσαι ούτε κατά διάνοια όμως στο θέμα εγκυμοσύνη.

Έχεις ποτέ καθήσει να σκεφτείς τι περνάει κάθε γυναίκα αυτούς τους 9 μήνες? ούτε στο όνειρό σου δεν θα το άντεχες.

Και ποιός σου είπε ότι η Ειρήνη είναι στο μαιευτήριο? να είσαι σίγουρος ότι εάν ήταν στο μαιευτήριο ή είχε γεννήσει δεν θα είχε χρόνο όχι να διαβάσει εσένα αλλά ούτε να φάει.

Και μην αναφέρεις ούτε τον γιό σου, δεν σου φταίει το παιδάκι τίποτα να το χρησιμοποιείς για να τεκμηριώσεις/απαντήσεις σε αυτά που θες.

Άντε τώρα με νευρίασες, βλέπεις βρήκες το κουμπί μου.
Κάνε ότι θες, πες μου ότι θες...
μην αναφερθείς ποτέ σε θέματα παιδιών ή εγκύων, γίνομαι έξω φρενών.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2005, 13:33:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
quote:
[quote]εχω πει αρκετες φορες οτι η Εγκαιρη επεμβαση των συντονιστων θα αποσοβουσε πολλες απο τις εντασεις που εχουν κατα καιρους δημιουργηθει μεταξυ διαφορων μελων

Συμφωνώ απόλυτα και προσθέτω, η ίση αντιμετώπιση... !


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 11:13:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
ryche:
Mιχαλη μου πες μας σε παρακαλω τι Φοβασαι τοσο και αντιδρας σπασμωδικα;Ολα τα μελη που περνουν μερος σε αυτην την συζητηση εχουν αποδειξει με το παραπανω την αγαπη τους για το φορουμ.Δεν ειναι παραξενο να τους επιτιθεσαι;

Tην τελευταια φορα που βρεθηκαμε ειπες οτι θες ενα φορουμ προσεγγισιμο απ ολους.Σε ρωτω λοιπον φιλε μου οι Κακοι δεν εχουν Ψυχη που ειναι τοσο απαραιτητοι και χρησιμοι για ολους και οπως αποδεικνυεται απο το ποστ σου και για σενα;

ryche, ποιον ρωτάς και σε ποιον ακριβώς απευθύνεσαι;;

Σε ρωτάω, κατά κύριο λόγο, γιατί αντιλαμβάνομαι ότι αναφέρεσαι σε προσωπικές σου επαφές και συνδιαλλαγές, ή υποτιθέμενες τέτοιες - καθόσον δεν μπορούμε να τις επιβεβαιώσουμε, με κάποιους ανθρώπους, και γιατί τις εμπλέκεις στη Συζήτηση καθώς και("φερόμενα ως") προσωπικά δεδομένα ανθρώπων, με τρόπο που μόνον μία αντίστοιχη προσωπική επικοινωνία μαζί τους, και όχι βέβαια δημόσια, θα δικαιολογούσε. Φυσικά και γνωρίζεις, τόσο καιρό που συμμετέχεις στις Συζητήσεις μας, ότι τέτοια ζητήματα αποτελούν παραβιάσεις των Κανονισμών Λειτουργίας των Forums.

Σε ρωτάω, γιατί δεν θα ήθελα με κανέναν τρόπο να σε αδικήσω...
Θα ήθελα λοιπόν να με πληροφορήσεις πριν αποφασίσω για το πως θα ενεργήσω.


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 11:45:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Vril:
(...) πίστεψέ με, 5-10 άνθρωποι θα το καταλάβουν και θα μιλήσουν. Οι άλλοι πλέουν σε πελάγη... σατανοπληξίας.
Ή ακόμα καλύτερα, πλέουν σε πελάγη ... όπου περιμένουν την "εισβολή των Ελ από το Νίλα-Γου.", όπως λέει και το θέμα.

Αν καταλαβαίνω καλά, πιστεύεις ότι μόνον 5-10 άνθρωποι από τους εκατοντάδες που συμμετέχουν στις Συζητήσεις μας, δεν "πλέουν σε πελάγη σατανοπληξίας" ή άλλα "πελάγη εισβολής των Ελ..."(για τα οποία θα πρέπει φυσικά να μας εξηγήσεις την ακριβή τους φύση), και μάλιστα σπεύδεις "ανερυθρίαστα" και στους αντίστοιχους χαρακτηρισμούς τους!
Αν είναι έτσι, προσβάλλεις μαζικά το σύνολο των Μελών με αυτές σου τις δηλώσεις. Θα πρέπει φυσικά να λάβεις θέση πάνω σ'αυτό... όχι τίποτε άλλο... θα χρειαστεί να υποστηρίξεις τη δική σου Τοποθέτηση ανάμεσα σε αυτούς τους 5-10 προνομιούχους.

Vril:
Μήν κρίνεις από κομπλεξικές συμπεριφορές άλλων μελών, που λίγο ώς πολύ έχουν ... μυθιστοηματοποιήσει τη ζωούλα τους. Ξέρεις, το πρόγραμμα που "βγάζει" τα καρτούν, λέγεται dress the doll. Σύμπτωση ή βαριάς μορφής ... ????(Η έμφαση με παχιά γράμματα δική μου)

Θα πρέπει να εξηγήσεις, εκτός των άλλων, τι ακριβώς θέλεις να πεις με τις φράσεις που βρίσκονται σε Bold παραπάνω. Ειδικότερα, αντικατέστησε τα αποσιωπητικά με τις λέξεις που υπονοείς. "Βαριάς μορφής" τι, Vril;;
Αναφέρεσαι σε κάποιο Μελος μήπως;

Τα παραπάνω προστίθενται στις ερωτήσεις που σου έχω απευθύνει στο μήνυμα μου στη Συζήτηση περί "επικλήσεων" προς τον Σατανά....

Θα περιμένω τις απαντήσεις σου στην παρούσα Συζήτηση.


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 12:22:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
Αγαπητέ μου Admin
(βλέπεις, εγώ τουλάχιστον σε προσφωνώ σύμφωνα με τους κανονισμούς λειτουργίας των φόρουμ, που πιστεύω οτι είναι δική σου εμπνεύσεως, και άν όχι, όπως νοιάζεσαι να τους εφαρμόζεις, πόσο μάλλον πρέπει να τους τηρείς και εσύ)

Αγαπητέ μου Αρχάγγελε, διαπιστώνω εδώ και αρκετό καιρό μια περίεργη αντίδρασή σου. Με ρωτάς να σου διευκρινήσω το ένα, με ρωτάς για το άλλο, τι γίνεται πια ? Δεν έχεις δική σου κρίση να καταλαβαίνεις τι διαβάζεις ή είμαι όντως τόσο καλός κρυπτογράφος που μόνο ορισμένοι μπορούν να με αποκρυπτογραφήσουν ή μήπως πιστεύεις ότι όσοι το μπορούν είναι ... βαλτοί και συννενοημένοι ???

Πρίν ξεσπαθώσεις τη ... ρομφαία σου, αφουγκράσου και άκουσε τα νοήματα αλλά και τα μηνύματα πίσω από τις λέξεις. Εγώ, άν ήμουν Αρχάγγελος -που δεν είμαι, αλλά λέμε- θα σκεφτόμουν σοβαρά μήπως έχω περιπέσει ΕΓΩ σε κανένα λάθος. Μήπως έχω δυσαρεστήσει κάποιους με τη συμπεριφορά μου. Η δυσαρέσκεια δεν λαμβάνεται μόνο υπ όψη από τους ... πάνω, αλλά και από τους ... κάτω !

Μπορεί μεν ο Υψιστος να είναι ευχαριστημένος από τη δουλειά μου και τα αποτελέσματά μου, αλλά άν οι από κάτω, η βάση, άς πούμε οι χθόνιοι και οι εσωχθόνιοι, πόσο μάλλον κάποιοι υποχθόνιοι, είναι δυσαρεστημένοι, όλο και κάπου μπορεί να ξεσπάσει. Μπορεί να μαθευτεί, μπορεί να διαρεύσει, μπορέι το ένα και μπορεί το άλλο. Μπορείς να ξέρεις πόσο μακριά μπορέι να φτάσει η βαλίτσα ???

Όσο αφορά τις προσβολές Αρχάγγελε, έλα, μην κάνεις τον ανήξερο. Θα μπορούσες κάποια δεδομένη στιγμή, αν και εφόσον παρακολουθείς τα δρώμενα, να παρέμβεις. Και αν έχεις άλλες ασχολίες, πράγμα θεμιτό και ρεαλιστικό, θα μπορούσες να αναθέσεις το συντονισμό κάποιον παραστρατημένων ψυχών σε άλλες υπάρξεις. Σε φωτισμένους Διαχειριστές και άλλα υψηλά πνέυματα, στην Κυρά των Κλειδιών...

Ας πούμε λοιπόν ότι έκαναν καλά τη δουλεία τους. Είπα, ΑΣ πούμε.

Όταν εμφανίζεται ένα πρόβλημα, όπως π.χ. μια παρεξήγηση μεταξύ δύο παλαιών μελών που είναι δύσκολο να πάρεις θέση, θα μπορούσες να παρέμβεις έστω και εκτώς αέρα. Αν το τηλέφωνο σε κάνει να κοκκινίζεις, ας έστελνες μηνυμα εκτώς αέρα. Για να μήν φέρεις σε δύσκολη θεση κανέναν. Και άς έλεγες βρε Αρχάγγελέ μου το εξής:

"Το θέμα που άνοιξε ο κακός μιλάει για την αχαλίνωτη φαντασία. Αυτά που λέει δεν βλέπω να είναι στραμένα εναντίων κανενός. Δε μιλάει με ονόματα, δεν λέει για κάποιο μέλος, δεν αναφέρεται πουθενά, δεν κάνει παραπομπές σε τίποτα. Μήπως βιάζεσαι ? Μήπως το έχεις πάρει στραβά καλή μου Ρένα, μήπως επειδή είχες γράψει κάποτε μια δική σου εμπειρία, νομίζεις ότι ο κάκιστος απευθύνεται σε εσένα ? Αν είναι
έτσι, ρίξτου ένα μηνυμα και ρώτα τον. Στο κάτω-κάτω βλέπω οτι ανταλάζετε και μηνύματα του στύλ χι-χι χο-χο."

Πόσα από όλα αυτά έκανες Αρχάγγελε Γαβριήλ ???

Αν λοιπόν σου ξέφυγαν όλα αυτά, δε λέω, ανθρώπινα είναι, γιατί ούτε Αρχάγγελος είσαι αλλά ούτε και ... Γαβριήλ. Άσε που σε έχω δεί και ρέαλ τίμε μπροστά μου και σε χαιρέτισα, αλλά που να με γνωρίσεις ...
-Άσχετο.-

Το θεματάκι "η αχαλίνωτη φαντασία" ήταν όντως ένα πολύ καλό θεματάκι και απέχει κατά πολύ από τις βλακείες που ποστάρουν διάφοροι που περνούν είτε την πρώτη έιτε τη δεύτερη πνευματική εφηβεία τους με επικλήσεις και φαντάσματα. Τα άλλα, τις διάφορες μορφές μαντείας, ξορκιών και φλυτζανάκια για καφέ δεν τα σχολιάζω καν.

Δες λοιπόν λίγο τον παράδεισό σου και συμμάζεψε αυτά που πραγματικά ... βλάπτουν την υγεία! Και άσε με εμένα ησυχο !

Εξάλλου, το τί κάνεις και τι τα κάνεις, είναι πράγματα που πραγματικά δεν με ενδιαφέρουν. Έχω άλλες ασχολίες και λυπάμαι που πρέπει να μιλήσω έτσι για να με εισακούσεις.

Θέλω να ξαναεπαναφέρω το θέμα του αχαλίνωτου, μόνο που από τις πολλες αποπροσανατολίσεις που δέχτηκε, έχει γίνει θέμα με προσωπικές αντιδικίες. Πώς μπορώ να φιλτράρω τα πόστ που έχουν σχέση με το θέμα και να στείλω τα υπόλοιπα "πακέτο" στα απολιθωμένα ? (γιατί εκεί αξίζουν).

΄Οπως βλέπεις, δεν προσθέτω καμία φράση ή υπόνοια ότι ότι σου λέω θα το λάβεις σοβαρά υπ΄όψη σου, ειδάλλως θα θεωρήσω ότι κάποια από αυτα τα επεισόδια θα μπορούσαν να είχαν αποφευχθεί με την έγκαιρη παράεμβαση των υψηλών πνευμάτων, όπως ουδέποτε θα μου πέρναγε από το λίγο μυαλό μου, οτι κάτι τέτοιες ανακατωσούρες είναι υποκινούμενες.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 13:46:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Vril, μήπως έχεις να προσθέσεις κάποιο άλλο προσωπικό υπονοούμενο, κάποιον άλλον υποθάλποντα προσωπικό χαρακτηρισμό και κατάκριση, κάποια άλλη υποκρυπτόμενη "απειλή";; Μήπως κάτι άλλο που να υποννοεί ότι "με ξέρεις", ότι "μας ξέρεις", ότι "ξέρεις" το ESOTERICA, ότι "ξέρεις" πράγματα για τους ανθρώπους που εργάζονται γι'αυτό, για τα "παρασκήνια" πίσω από αυτό, για τα "πάνω, τα εκτός και τα εντός"; Κάτι άλλο που να προσθέτει στην εικόνα σου, ως ανθρώπου που "ξέρει πράγματα και καταστάσεις που οι άλλοι(οι αφελείς και οι παραπλανημένοι) δε γνωρίζουν";;

Αν έχεις κάνε το... ξέρω η προτροπή ή η δική μου "έγκριση" δεν έχει καμία σημασία για την δική σου περίπτωση... ούτως ή άλλως θα το κάνεις, όπως έχεις συνηθίσει. Δεν προβλέπω και μεγάλη πιθανότητα διαφυγής από τον φαύλο κύκλο στον οποίο έχεις εισέλθει...

Για να μην πολυλογώ, γράφω τα παραπάνω βασικά γιατί παρατηρώ μία επανάληψη παραπάνω, γνωστών σου στάσεων και συμπεριφορών στις Συζητήσεις(εννοείται πως υπάρχει μεγάλη πληθώρα δικών σου μηνυμάτων όπου δεν το κάνεις αυτό, αλλά και ένας σημαντικός αριθμός όπου το κάνεις με ιδιαίτερα "καταστροφικό" θα έλεγα τρόπο...). Αναφέρομαι στην τάση σου για χειρισμό των απαντήσεων και θεσεών σου εν είδει Σοφιστίας. Το να παρουσιάζεις το Μαύρο ως Άσπρο και το αντίστροφο, το να μην απαντάς ευθέως στις ερωτήσεις αλλά να παρεκτρέπεις τη Συζήτηση σε άλλα ζητήματα και πολλές φορές εντέχνως, εισάγοντας σε αυτήν στοιχεία που "γαργαλίζουν" την συνομωσιολογική διάθεση των αναγνωστών ή των συζητητών ή τους ερεθίζουν με (πολλές φορές κρυπτογραφικές και υποθάλπουσες) τοποθετήσεις που προκαλούν την αγανάκτησή τους... ανάμεσα στα άλλα.

Όπως καταλαβαίνεις, και σύμφωνα με τα παραπάνω, θεωρώ πως δεν απάντησες στις ερωτήσεις που σου έθεσα. Θα σε παρακαλούσα να το κάνεις λοιπόν. Είναι απαραίτητο, καθώς οι ερωτήσεις αυτές προήλθαν όλες από τα δικά σου λόγια.

Θα δώσω κι εγώ μία "απάντηση", αν και δε ρωτήθηκα:
Φυσικά και δεν πιστεύουμε, οι άνθρωποι της Ομάδας των Συνεργατών του ESOTERICA πως δεν έχουμε κάνει λάθη. Έχουμε οπωσδήποτε κάνει αρκετά και πρόκειται να κάνουμε και άλλα στο μέλλον. Αυτό είναι νομίζω αυτονόητο και έχουμε τοποθετηθεί ανάλογα στο παρελθόν σε διάφορα μηνύματα και θέματα. Αυτός είναι και ένας λόγος που έχουμε ζητήσει την βοήθεια των καλοπροαίρετων Μελών των Forums. Για να ελαχιστοποιηθεί η πιθανότητα λαθών. Να υπάρχουν περισσότερα μάτια και χέρια που να ασχολούνται με τις Συζητήσεις και να τις φροντίζουν. Το ευτυχές είναι ότι αρκετοί άνθρωποι έχουν εισακούσει τις εκκλήσεις μας αυτές και όντως βοηθούν σε αυτό το έργο όπως και όποτε μπορούν με καλή αποτελεσματικότητα και προπαντώς, ανιδιοτέλια.
Είμαι όμως απόλυτα σίγουρος για κάτι και το οποίο δηλώνω απερίφραστα:
Οι άνθρωποι που ασχολούμαστε εδώ και καιρό με το ESOTERICA, δεν έχουμε διαπράξει καμία ηθελημένη Αδικία και οπωσδήποτε καμία Κατάφορη Αδικία, ηθελημένη ή από παράβλεψη. Ένας από τους στόχους μας εξάλλου είναι αυτός ο χώρος να εκφράζει όλο και καλύτερα το πνεύμα Δικαιοσύνης από το οποίο διαπνέεται. Πιστεύω ότι έχει επιτευχθεί σε έναν αρκετά ικανοποιητικό βαθμό. Γίνεται και καλύτερα φυσικά, αλλά αυτό σχετίζεται σε μεγάλο βαθμό από έναν μεγαλύτερο αριθμό ανθρώπων που θα ασχοληθούν σοβαρά με θέσεις και έργα ευθύνης. Ένα τέτοιο αριθμό ανθρώπων σε καλή αναλογία με το συνολικό μέγεθος της κοινότητας που θα μας διασφαλίσει το πολύ μικρότερο ποσοστό λαθών ή ακόμη και αδικιών από αθέλητες παραβλέψεις.
Σε οποιαδήποτε περίπτωση πάντως, είμαι επίσης σίγουρος, δεν θα έλθει ποτέ μία εποχή όπου όλοι μέσα στην Κοινότητα του ESOTERICA θα είναι "ευχαριστημένοι" και δεν θα εκφράζονται δυσαρέσκειες, μικρότερες ή μεγαλύτερες. Αυτό θα είναι εντελώς αφύσικο, ειδικά για μία οντότητα μεγάλου μεγέθους, και αν συνέβαινε μάλλον θα υποδείκνυε την έλλειψη πραγματικής Ζωής.


Vril:
Μπορεί μεν ο Υψιστος να είναι ευχαριστημένος από τη δουλειά μου και τα αποτελέσματά μου, αλλά άν οι από κάτω, η βάση, άς πούμε οι χθόνιοι και οι εσωχθόνιοι, πόσο μάλλον κάποιοι υποχθόνιοι, είναι δυσαρεστημένοι, όλο και κάπου μπορεί να ξεσπάσει. Μπορεί να μαθευτεί, μπορεί να διαρεύσει, μπορέι το ένα και μπορεί το άλλο. Μπορείς να ξέρεις πόσο μακριά μπορέι να φτάσει η βαλίτσα ???

Α, παραλίγο να το ξεχάσω...

Στον κατάλογο των ερωτήσεών μου προς εσένα θα πρέπει να συμπεριλάβεις και τη σχετική με το παραπάνω.

Υποθέτω, από τα συμφραζόμενα και τις παραπάνω από αυτές φράσεις στο μήνυμά σου ότι αναφέρεσαι σε μένα και όπου έχει "μου" παραπάνω θα πρέπει να το ανταλλάξω με "σου"...

Αποκρυπτογράφησέ τα λοιπόν και αυτά τα λόγια ως "καλός κρυπτογράφος" που είσαι Vril. Βοήθησέ με, και βοήθησέ μας, εμάς τα ταπεινά Μέλη των Forums, να καταλάβουμε τι εννοείς και τι υπονοείς.

Θα πρέπει να σε ενημερώσω για κάτι, έτσι... για να με γνωρίσεις πραγματικά...

Δεν απειλούμαι.

Δεν απειλούμαι, για τον απλό λόγο ότι δεν συναινώ, ούτε εμπλέκομαι ποτέ σε κάτι που αναιρεί τις Βασικές μου Εσωτερικές και Ηθικές Αρχές. Κρατώ τη φωνή της "Συνείδησής" μου ανεπηρέαστη από "μολύνσεις" παντώς τύπου και έτσι λέω ότι δεν έχω προδώσει ποτέ έως τώρα τα Ιδανικά μου και τα Ιδεώδη μου, τα οποία σχετίζονται με την προσφορά στους άλλους Ανθρώπους, στην Κοινωνία και στο Πνεύμα.

Έτσι... Δεν Απειλούμαι.
Εάν οποιοσδήποτε επιθυμεί να με απειλήσει, μπορεί να το κάνει, άλλωστε έχει γίνει τόσες και τόσες φορές...
Εγώ όμως, δεν θα Απειληθώ... έχω, όπως καταλαβαίνεις ίσως ή μάλλον όπως θα μπορούσες να καταλάβεις, την ισχυρότερη προστασία από όλες.


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 14:04:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
Απ ότι είδα, πήρες τελείως στραβά ότι σου έγραψα.
Βλέπω οτι εσύ έχεις πέσει στο φαύλο κύκλο και έχεις κολήσει σε επιτόπιες περιστροφές. Δεν κάνεις κάν τον κόπο να τα δείς λίγο απ τη δική μου πλευρά, πόσο μάλλον να απαντήσεις σε αυτά που σου έθεσα.

Επειδή πραγματικά δεν με ενδιαφέρει και επειδή εγώ έχω πολύ καλύτερη δουλειά να κάνω από το να "απειλώ" εσένα (ΕΛΕΟΣ), συνομοσιολόγος είσαι ?

Αφού δεν σου αρέσουν αυτά που γράφω, δεν καταλαβαίνεις τι γράφω, δεν θέλεις να δείς κάτι πολύ απλό που σου επεσήμανα αρκετές φορές και γενικά την έχεις δεί κάπως στραβά μαζί μου, γιατί δε με διαγράφεις ?Ευκαιρία δεν έψαχνες ?
Ορίστε...



Edited by - Vril on 20/09/2005 14:27:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 23:47:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo
[Deja-vu: Η αίσθηση πως έχεις ξαναζήσει στο παρελθόν κάτι που διαδραματίζεται τώρα]

Συγχωρήστε με που δεν θέλω να ασχοληθώ με το αν είναι κακός ο Vril ή η oneiric1, με το ποιος ξέρει ή δεν ξέρει για φατρίες που υπάρχουν ή δεν υπάρχουν και με τις ερωταπαντήσεις μέσω των οποίων έφτασε να εξελίσσεται το παρόν θέμα.

Θα ήθελα σας μιλήσω για κάτι που ποσώς δεν σας ενδιαφέρει: την παιδική μου ηλικία. Ναι, μιλώ για την εποχή που ο μπαμπάς ή η μαμά μπορεί να σε βάλει στο κρεβάτι με το ζόρι (αν σε κρίνει άτακτο) ή ο δάσκαλος να σε βγάλει από την τάξη μαζί με τους άλλους μαθητές της "γαλαρίας" γιατί κάνατε φασαρία ( ή κάποιος απ'όλους έκανε και πού να βρίσκεις την άκρη με τα πιτσιρίκια). Τι ήθελα να σας πω για την παιδική μου ηλικία; Πολύ απλά πως, δυστυχώς ή ευτυχώς, ΤΕΛΕΙΩΣΕ.
Από αυτό το καθοριστικό γεγονός πηγάζει, ίσως, η δυσανεξία μου όταν βλέπω κάποιον να μου κουνά αγριεμένος το δάχτυλο και να με επιπλήττει. Πόσο μάλλον όταν μου διαφεύγει ο λόγος της αγανάκτησής του. Μήπως δεν γίνομαι αρκετά σαφής; Θα προσπαθήσω περισσότερο.

Χρησιμοποιώ το ψευδώνυμο wendigo και εκφράζομαι στο παρόν φόρουμ (γιατί έτσι μ'αρέσει) εδώ και ένα χρόνο περίπου. Το κάνω έχοντας επίγνωση πως είναι χώρος με συγκεκριμένους κανόνες και με συγκεκριμένους ανθρώπους επιφορτισμένους με το δύσκολο έργο να προωθήσουν την τήρηση αυτών των κανόνων έτσι ώστε να μπορούμε όλοι να επικοινωνούμε σε μια κοινή βάση, με τα λιγότερα δυνατά προβλήματα.
Γνωρίζω πως τους κανόνες αυτούς δεν τους θέσπισα εγώ αλλά κάποιοι άλλοι (και καλά έκαναν, αλλιώς δε θα υπήρχε το παρόν φόρουμ). Σέβομαι την προσπάθειά αυτών των ανθρώπων. Επιλέγω να σεβαστώ αυτούς τους ρόλους που καλούνται να φέρουν εις πέρας. Δέχομαι πως αν παραβώ τα όσα θεωρούνται ως "εσκαμμένα" στο esoterica θα ενημερωθώ για την ενόχληση που προκάλεσα και/ή θα διαγραφώ.
ΔΕΝ δέχομαι το "εξ άμβωνος ανάθεμα" και τις ύβρεις. ΔΕΝ δέχομαι την επιθετική και ειρωνική απαξίωση. Γι αυτούς τους λόγους θεωρώ απαράδεκτο το πρώτο μήνυμα σου Admin και, όχι, δεν πρόκειται περί παρεξήγησης.

Μίλησα για "απαράδεκτο" μήνυμα αλλά όχι για πρωτάκουστο. Το πρώτο "κρούσμα" που έπεσε στην αντίληψη μου ήταν εκείνο το ανεκδιήγητο επικριτικό σχόλιο στο θέμα ΧΑΜΕΝΟΙ ΣΤΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ.
Εκεί έμαθα πως εμείς, οι συμμετέχοντες ("ανόητα όντα"), "λερώνουμε τους χώρους στους οποίους μας δόθηκε η πρόσβαση" με τα "Νοητικά, Συναισθηματικά και γενικότερα Συμπλεγματικά μας Περιττώματα!" και "την εκτόξευση χολής".
Αυτά και πολλά άλλα ειπώθηκαν για ένα θέμα με χιούμορ, φαντασία και σουρεαλισμό που έφτασε αισίως τις 20 σελίδες χωρίς καμία γκρίνια μεταξύ των μελών, χωρίς "εκτόξευση χολής" ή λοιπών πυραύλων μιζέριας και γκαντεμιάς (πλην του εν λόγω μηνύματος), κάτι ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΑΣ ΦΟΡΟΥΜ.
Ως μέλος, έμαθα πως ένα από πιο ενδιαφέροντα –για μένα- θέματα ήταν η πεμπτουσία του βορβόρου και του κακού και πρέπει να ήμουν ηλίθιος ή κακόβουλος που μου άρεσε.
Τα σχόλια του τύπου «συγνώμη κι όλας αλλά δεν αναφέρομαι σε όλους, μόνο σε κάποιους συγκεκριμένους –ξέρουν αυτοί» αρμόζουν σε δάσκαλο δημοτικού αλλά όχι σε δημόσιο χώρο ανταλλαγής απόψεων . Μας κατατάσσουν είτε ανάμεσα σ’ αυτούς τους … απαίσιους τύπους, είτε στους ανόητους που είναι τόσο τυφλοί που δεν βλέπουν το μιαρό παιχνίδι που στήθηκε. Έτσι απλά, χωρίς συγκεκριμένες κατηγορίες, χωρίς επιχειρήματα ήλθε –ως θυμωμένος Γιαχβέ της Παλαιάς Διαθήκης- να βάλει σε τάξη τους παραστρατημένους υιούς και κόρες.
Το ίδιο βλέπω να επαναλαμβάνεται και τώρα. Μπαίνω σε ένα θέμα, το βρίσκω ενδιαφέρον, κάτι γράφω κι εγώ και άλλοι (πάλι χωρίς ύβρεις ) και αργότερα μαθαίνω πως βρίσκομαι –ξανά- σε χώρο διαφθοράς και κατρακύλας. Και πως θα έπρεπε να ντρέπομαι. Μάλιστα. Ή, ίσως όχι εγώ αλλά κάποιος άλλος, που ξέρει αυτός ποιος είναι και μου ζητούν συγνώμη αν παρεξήγησα, αλλά συμμετέχω σε ένα “show” της ντροπής (μια και δεν διαθέτω καμιά κρίση, όπως όλα τα κακόμοιρα μέλη που συμμετείχαν).
Ε, λοιπόν, Admin, κυρίες και κύριοι, ΟΧΙ. Δεν ντρέπομαι, δεν παρεξήγησα και είμαι πολύ μα πολύ θιγμένος και αδυνατώ να δεχτώ πως μια σειρά υπονοούμενα και μια επικριτική στάση τόσο άτοπη και απρόκλητη μπορεί να είναι ο τρόπος που καθοδηγείται το παρόν φόρουμ. Ασφαλώς, αν δε μ’αρέσει μπορώ να αποχωρήσω (τίποτε δεν κρατά για πάντα έτσι κι αλλιώς) αλλά δεν θεωρώ ηθικό να μην εκφράσω την βαθύτατη δυσαρέσκειά μου με την παραπάνω προσβλητική προς όλους μας στάση. Είναι χαρακτηριστικό πως τα πύρινα λόγια και οι καυγάδες άρχισαν
ΜΕΤΑ από την εμπρηστική παρέμβαση του Admin.
Αν υπάρχει κάποια βάση στα λεγόμενα του Admin ας την εξηγήσει καθαρά και ξάστερα. Αν το θέμα πρέπει να κλειδωθεί βάσει κάποιου σκεπτικού ας δοθούν οι εξηγήσεις και ας κλειδωθεί. Αν ο θεματοθέτης ή κάποιος άλλος θεωρείται πως δεν συμπεριφέρεται πολιτισμένα και για το καλό του φόρουμ, ας αναφερθεί αυτό σε μας δημόσια ή στον ίδιο κατ’ιδίαν. Ας εξηγηθεί και η ανεξάντλητη επιείκεια που προστατεύει ολόκληρες θεματικές ενότητες τη στιγμή που εξαπολύονται μύδροι προς εμάς, τα ανθρωπάρια, που μετέχουμε στο παρόν θέμα.
Προσωπικά, όχι μόνο δεν «κάνω πως δεν καταλαβαίνω», όχι μόνο δεν «συνεχίζω τα παιχνιδάκια» αλλά ζητώ από τον Admin:
1) Να καταθέσει δημόσια συγνώμη και στο παρόν θέμα και στο ΧΑΜΕΝΟΙ ΣΤΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ για τα προσβλητικά λόγια που εκτόξευσε επί δικαίων και αδίκων και χωρίς εξηγήσεις.
2) Να εκφράσει καθαρά και κατανοητά (και για μένα που στερούμαι IQ) τις όποιες αντιρρήσεις του, όπως έκανε η amalia, για παράδειγμα.

Γιατί όλα αυτά και με ποιο δικαίωμα;
1) Διότι πιστεύω πως, ως απλό μέλος του φόρουμ, δεν έχω μόνο υποχρέωση να σεβαστώ την εύρυθμη λειτουργία του αλλά και το δικαίωμα να ζητήσω να τη σεβαστούν όλοι.
2) Διότι θα ήμουν πρόθυμος να αντιμετωπίσω τα γεγονότα με χιούμορ και να μην ασχοληθώ περαιτέρω, αλλά αφότου έμαθα πως και το χιούμορ είναι «νοητικό και συναισθηματικό περίττωμα» είπα να το πετάξω από πάνω μου για –έστω- ένα μήνυμα και να φερθώ με την αυστηρή σοβαρότητα του ex machina επικριτή μας .
3) Διότι είμαι ελεύθερος πολίτης και μπορώ να εκφράζω κι εγώ κόσμια και με σεβασμό τις απόψεις μου.

Αυτή είναι η θέση μου. Δεν έχω διάθεση να στήσω κανενός είδους «βεντέτα» ή αέναη ανταλλαγή διαφωνιών και δεν θα το κάνω. Είπα τι ζητώ και για ποιους λόγους και ο καθένας θα κάνει ό,τι νομίζει σωστό. Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο, ευχαριστώ όποιον μπήκε στον κόπο να το διαβάσει και σας χαιρετώ όλους (γιατί, στο τέλος, ένα φόρουμ είναι, ας μην κόβουμε και τις φλέβες μας, αν δεν περνάς καλά εδώ μέσα δεν έχει νόημα να μπαίνεις),
wendigo.


No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2005, 00:46:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
Deva watching...

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2005, 03:13:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Γειά σου wendigo

Δεν μπορώ να πω, είναι αρκετά θυμωμένο το μήνυμά σου.
Μου επιτρέπεις να σε ρωτήσω κάτι;

Σε θύμωσε γιατί θεωρείς πως βάλλεται προσωπικά εναντίον σου - όπως θα μπορούσε να συμβαίνει δινητικά για όλα τα μέλη των forums - ή γιατί ο συγκεκριμένος τρόπος χειρισμού μιας κατάστασης από τον Admin σε βρίσκει κάθετα αντίθετο;
Μπορούν βέβαια να ισχύουν και τα δύο.

Μπορεί να σε θυμώνει και το γεγονός, πως ο Admin ομιλεί "εξ άμβωνος", αλλά σκέψου επίσης, πως άμβωνες υπάρχουν πολλοί, κάποιοι από αυτούς φανεροί και κάποιοι άλλοι κρυφοί και προσωπικά θα φυλαγόμουν πολύ περισσότερο από τους δεύτερους!
Εν τέλει, ο καθένας μιλάει από τον "άμβωνά του" κι αυτό φέρει τις ανάλογες ευθύνες πρώτα από όλα, κι όχι κάποιες πιθανές ευεργεσίες. Τουλάχιστον έτσι θα έπρεπε να είναι. Κι αν κάτι τέτοιο όντως ισχύει, τότε ο "ιερέας" θυσιάζεται επάνω στον άμβωνά του, πριν καν "θυσιάσει" εσένα που τον ακούς από κάτω...

Μακάρι τα πράγματα να ήταν τόσο απλά, όσο φαίνονται από το μήνυμά σου. Μα ο άνθρωπος δεν είναι απλός ή καλύτερα δεν έχει ακόμα κατακτήσει την απλότητά του. Σίγουρα πάντως δεν είναι ένα αυστηρά ντετερμινιστικό μηχανικό ον, όπου το μάυρο είναι πάνω του πάντα μαύρο και το άσπρο φαίνεται ως τέτοιο. Ακόμα και αυτή η ίδια η καθαρότητα των χρωμάτων - ή καταστάσεων εάν προτιμάς, δεν μπορεί να γίνει αντιληπτή ως τέτοια από τον καθέναν από εμάς, εάν τα ίδια μας τα μάτια δεν είναι καθαρά.
Τα δικά μου, βλέπουν τον Admin ως έναν άξιο συνεργάτη.
Τα δικά σου, ως έναν άνθρωπο που διέπραξε μία αδικία.
Ίσως να μην είναι τίποτε από τα δύο, ίσως να είναι και τα δυό μαζί, συγχρόνως με πολλά άλλα.

Από την ιδιαίτερη φύση μας ο καθένας, συνδεόμαστε με την μία ή την άλλη πλευρά. Έτσι γνωρίζουμε. Μέσα από εμάς όμως.
Όταν καταφέρνουμε να ξεφύγουμε από τον υποκειμενισμό μας, έχουμε περισσότερες ελπίδες να δούμε τα πράγματα όπως πραγματικά είναι.

Κι αυτό ισχύει και για την εδώ κατάσταση,
αλλά και γενικότερα.

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1953125
Maintained by Digital Alchemy