ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 ΔΙΠΛΟΙ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ: Η ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΜΥΗΣΗΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2011, 03:39:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας.

Δημιούργησα ένα θέμα, μετά από τηλεπαθητική παραίνεση πολλών συμφορουμιστών, σχετικά με αυτό το μείζον ζήτημα που ταλανίζει το φόρουμ εδώ και κάποιο καιρό. Αυτό τις χρήσης διπλών(τριπλών, πενταπλών, δεκαπλών) λογαριασμών, τόσο εντός όσο και εκτός των φόρουμ.

Με άλλα λόγια δεν θα ήθελα να περιοριστεί η κουβεντούλα μας στην αιτία των διπλών λογαριασμών μόνο σε αυτό το φόρουμ, αλλά γενικά σε κάθε ιστότοπο που υπάρχει δυνατότητα εγγραφής και επανεγγραφής.

Θέλω να μιλήσουμε σχετικά με τις αιτίες στις οποίες μπορεί να οφείλεται αυτό το φαινόμενο και τι είναι αυτό τελικά που κάνει την ιδέα αυτή, της "διπλής ταυτότητας", γοητευτική σε κάποιους.

Θα ήθελα επίσης να μιλήσουμε για τις μεθόδους που χρησιμοποιούνται και το περιεχόμενο του λόγου αυτών των δεύτερων(τρίτων, τέταρτων..) λογαριασμών.


Για αρχή, όντας ένα άτομο που έχει χρησιμοποιήσει επισήμως τρείς λογαριασμούς(εκ των οποίων οι δύο είναι ενεργοί και σε πλήρη αχρηστία και έχουν ελάχιστο αριθμό μηνυμάτων) και παρατηρώντας σιωπηλά για καιρό τώρα αυτό το φαινόμενο της διπλεγγραφής, κατάταξα σε τρεις κατηγορίες τους χρήστες διπλών λογαριασμών, σε σχέση με το είδος της σκοπιμότητάς τους:

ΠΡΩΤΗ ΜΥΗΣΗ
-Δημιουργία λογαριασμού (εγγραφή)

ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΥΣΗΣΗ
-Δημιουργία δεύτερου λογαριασμού (κατα προσέγγιση)

ΤΡΙΤΗ ΜΥΗΣΗ
-Δημιουργία τριών ή περισσότερων λογαριασμων (κατα προσέγγιση)


Με τη πρώτη μύηση δεν θα ασχοληθώ, ίσως αργότερα...

Η δεύτερη μύηση συμβαίνει όταν κάποιος αποφασίζει ότι ο παλιός του λογαριασμός, δεν τον εκφράζει πια.
Ουσιαστικά έτσι δεν αλλάζει λογαριασμό αλλά ταυτότητα, εαυτό.

Οι παλιές του ιδέες, απόψεις αλλα και συμπεριφορά του έχουν αλλάξει τόσο ριζικά που θεωρεί ότι η παλιά του "ταυτότητα" δεν τον εκφράζει πια και ότι αυτή δίνει ανακριβή εικόνα για το ποιος είναι.. και επειδή δε μπορεί να αλλάξει το παρελθόν, αλλάζει απλά όνομα, με μια επανεγγραφή.

Όταν κάποιος είναι απ' την αρχή κατασταλαγμένος σχετικά με την ταυτότητα του, έχει δηλαδή μια αμετάβλητη ιδέα για το ποιος είναι και δεν αποκλίνει πολύ απο αυτή(απο την συμπεριφορα/περσόνα που έχει υοθετήσει δηλαδή) τότε δύσκολα φτιάχνει δεύτερο λογαριασμό και αν το κάνει θα το κάνει για λόγους -που θεωρεί ότι είναι- ανάγκης.

Αυτά τα άτομα, που δεν έχουν κάποιο κίνητρο εσωτερικό (αλλαγή απόψεων κοκ) να αλλάξουν λογαριασμό, συχνά χαρακτηρίζονται απο άσχημη ή περίεργη συμπεριφορά(βλ. Τρεχαγύρευε) πράγμα που τους οδηγεί στην εξαναγκαστική δημιουργία δεύτερου λογαριασμού, όταν λόγω απρεπής συμπεριφοράς διαγράφεται ο πρώτος τους.

Αυτά τα άτομα τα χαρακτηρίζει μία, θα έλεγα, "στείρα μονιμότητα". Είναι αυτά τα άτομα που "είναι αυτά που είναι" ανεξάρτητα με το άν πρέπει ή όχι να αλλάξουν. Αυτά τα άτομα δύσκολα τα αγγίζει η αλλαγή. Είναι σαν τα στάσιμα νερά.
Αυτά τα άτομα δεν συνηθίζουν να φτιάχνουν πολλούς λογαριασμούς.


Πάμε τώρα στη τρίτη μύηση.

Η τρίτη μύση, είναι μύηση μεγάλων μυστήριων. Μυστηρίων-κόμπων άλυτων.
Αυτά τα μυστήρια πηγάζουν από τον σύνθετο ψυχισμό του ανθρώπου.
Πηγάζουν από το εσωτερικό σκοτάδι του ανθρώπου.
Αυτοί οι λογαριασμοί της τρίτης μύησης έχουν έναν καθαρα μη ιδεαλιστικό σκοπό και φτιάχνονται για λόγους καθαρά ιδιοτελείς. Στη δεύτερη μύηση ο μυημένος προβαίνει σε δημιουργία λογαριασμού γιατί θεωρεί -ακόμα και αν έχει άδικο- ότι έτσι κάνει κάτι καλό, ότι έτσι υπηρετεί το δίκαιο, ή απλά προσπαθεί να "καλύψει" κάποια πληγη του εγωισμού του.
Ο μυημένος τρίτου βαθμού δεν τον ενδιαφέρει να καλύψει καμιά πληγη, τον ενδιαφέρει η στείρα ικανοποίηση των παθών του. Αυτός ο άνθρωπος δημιουργεί δεύτερο, τρίτο ή περισσότερους λογαριασμούς με συγκεριμένο στόχο, ο οποίος είναι ιδιοτελής, δηλαδή με τον έναν ή τον άλλο τρόπο, κερδοφόρος.
Αυτή τη τακτική ακολοθούν σε κάποιες περιπτώσεις και άτομα που θέλουν να παραπλανήσουν, αποπλανήσουν ή προσηλυτίσουν(σε κάποια ιδέα, θρησκεία κοκ).
Τέτοια άτομα ίσως και να πάσχουν απο ψυχικά νοσήματα.

Αυτά..

Έτσι έχω κάνει εγώ τον διαχωρισμό...

Παρακαλώ θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας.

Αργότερα ίσως μιλήσουμε και άλλο για τις αιτίες, δηλαδή την πορεία που ακολουθεί κάποιος, για να φτάσει στη δεύτερη και τρίτη μύηση.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 12/03/2011 03:54:26

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2011, 11:02:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr η μύηση δεν έχει σχέση με την δημιουργία πολλαπλών λογαριασμών και δεν είναι δουλειά μας να εξετάζουμε ψυχολογικά προφίλ μελών.

Μπορούμε να πούμε γενικώς ότι όσοι βρίσκονται σε φορουμ καλύπτουν κάποια εσωτερική τους ανάγκη, δηλ. κάτι που περιλαμβάνει όλους μας. Αυτό, εκτός του ότι είναι αναμφίβολα αληθές δεν αποσταθεροποιεί ανθρώπους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2011, 14:21:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θεωρώ ότι η δημιουργία διπλών λογαριασμών ΕΙΝΑΙ μια μυητική πορεία γιατί απαιτεί πολλές υπερβάσεις του εαυτού σου. Και αυτό στο.. χωριό μου.. το λένε ""μύηση"". (Συν ότι ήθελα να αντιμετωπίσω λίγο χιουμουριστικά το ζήτημα.. χεχε)

Κάποιες φορές η δημιουργία διπλών λογαριαμσών είναι αποτέλεσμα κάποιας υπέρβασης και άλλες φορές είναι η αιτία.

Θεωρώ, δεδομένης της φασαρίας, ότι θα έπρεπε να υπάρχει ένα θέμα στο οποίο να συζητείται το ζήτημα των διπλών λογαριασμών, καθώς αυτό το φαινόμενο "μαστίζει" τα φόρουμς μας εδώ και καιρό.
Είναι επίσης ένα θέμα με αφορμή του οποίου μπορούμε να θίξουμε και πολλά άλλα...

Απο 'κει και περα δεν ζητάω να κάνουμε το ψυχολογικό προφίλ κανενός μέλους. Ας μιλήσουμε γενικά και ας κάνουμε ενδοσκόπηση.. ποιος ξέρει τι μπορεί να ανακαλύψουμε.

Ειρήνη ημίν

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 12/03/2011 14:35:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2011, 14:35:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Μου φαίνεται ότι έχουν αρχίσει να γίνονται κάπως επικίνδυνα αυτού του είδους τα "παιγνίδια ταυτότητας"

Admin, 11/03/2011, 20:08:57


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2011, 14:41:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να καταθεσω Ντοτορο μου και μια αποψη που
ακομη δεν τεθηκε,ως δειγμα της αναγκης καποιων εγω
για αυτοεπιβεβαιωση και αυτοικανοποιηση.
Δημιουργουν καποιοι δυο και τρεις λογαριασμους ωστε
να ευλογουν μεσω αυτων τα γενια τους.
Δηλαδη να φαινεται πως υπαρχει συμπαρασταση στον πρωτευοντα
λογαριασμο,οτι αρλουμπες κι αν λεει.
Τετοιους λογαριασμους εχω παρατηρησει κι εγω και ειμαι
σχετικα πολυ νεος στο φορουμ.Εσεις οι παλιοι θα ξερετε
περισσοτερα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2011, 16:34:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά, μην δίνεις και τόση σημασία τι λένε στα χωριά Dr, κάποιες φορές υπερβάλλουν λόγω άγνοιας.


υ.γ. δεν έχεις να πεις, από ευγένεια σκίζω...φαντάζομαι πρόσεξες το «κάποιες φορές»Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2011, 16:48:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να καταθεσω Ντοτορο μου και μια αποψη που
ακομη δεν τεθηκε,ως δειγμα της αναγκης καποιων εγω
για αυτοεπιβεβαιωση και αυτοικανοποιηση.

Πρώτα απ' όλα είναι εμφανές ότι έχεις κατανοήσει την έννοια των Εγώ και χαίρομαι πολύ για αυτό.

Έχουμε λοιπόν Εγώ, αυτοικανοποίησης και αυτοεπιβεβαίωσης.

Λέω:"Στη δεύτερη μύηση ο μυημένος προβαίνει σε δημιουργία λογαριασμού γιατί θεωρεί -ακόμα και αν έχει άδικο- ότι έτσι κάνει κάτι καλό, ότι έτσι υπηρετεί το δίκαιο, ή απλά προσπαθεί να "καλύψει" κάποια πληγη του εγωισμού του."

Το υπογραμμισμένο κείμενο αντιστοιχεί σε αυτό που με μια λέξη αποκαλείς "αυτοεπιβεβαίωση".
Η ίδια η πράξη της αυτοεπιβεβαίωσης, αποτελεί μια μορφή αυτοϊκανοποίησης.

Αυτό ουσιασιαστικά που διαχωρίζει τον μυημένο δεύτερου βαθμού από του τρίτου, είναι το μέγεθος το οποίο παίρνει η αναγκη του για αυτοϊκανοποίηση.

Αν κάποιος σκοπεύει αποκλειστικά και μόνο στην αυτοϊκανοποίηση, τότε είναι πιθανόν να εισέλθει στο χώρο της τρίτης μύησης, της δημιουργίας δηλαδή όχι ενός και δύο αλλά πολλαπλών λογαριασμών.

Dr: "Αυτοί οι λογαριασμοί της τρίτης μύησης έχουν έναν καθαρα μη ιδεαλιστικό σκοπό και φτιάχνονται για λόγους καθαρά ιδιοτελείς. Ο μυημένος τρίτου βαθμού (...) τον ενδιαφέρει η στείρα ικανοποίηση των παθών του."

Και διερωτόμαι εγω,
είναι δύσκολο κάποιος να τα κάνει και τα δύο, σε ΈΝΑΝ λογαριασμό;

Δηλαδή είναι δύσκολο ένα μέλος να κάνει ΚΑΙ την στείρα ικανοποίηση των παθών του ΚΑΙ την "ανιδιοτελή" συμμετοχή του στα φόρουμς, κάτω απ' το ίδιο όνομα;

Αν ναι, γιατί είναι δύσκολο;

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 12/03/2011 16:52:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2011, 17:02:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
υ.γ. δεν έχεις να πεις, από ευγένεια σκίζω...φαντάζομαι πρόσεξες το «κάποιες φορές»
Μα φυσικά Μεγάλη Παλαιή Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2011, 17:26:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλαδή είναι δύσκολο να κάνει ΚΑΙ την στείρα ικανοποίηση των παθών του ΚΑΙ την "ανιδιοτελή" συμμετοχή του στα φόρουμς, κάτω απ' το ίδιο όνομα;

Βιώνοντας ο ίδιος αυτή την αλλαγή ,
μια και αυτός είναι ο δεύτερος λογαριασμός

βέβαια για καμιά απο τις παραπάνω αιτίες που ανέφερε ο Dr Jekyll Mr Hyde
μια και ήταν τεχνικό το πρόβλημα και ενημερωθήκαν οι διαχειριστές και οι συνομιλητές
(τη στιγμή της αλλαγής)

Η δική μου άποψη μια και την εχω εκφράσει και άλλες δυο φορές στο φόρουμ σε "διαφωνίες" κι εχω κάνει λόγο για "δευτερότριτους" λογαριασμούς οι οποίοι υπήρχαν, υπάρχουν, και θα υπάρχουν εδω άλλα και σε άλλα φόρουμ είναι πολύ απλός κατ΄εμέ
(εξαιρώντας βέβαια ελαχίστων περιπτώσεων κλινικής διατάραξη στην ψυχοσύνθεση του δευτερότριτου)

Ο κύριος λόγος που σπρώχνει κάποιον να αλλάξει ή να διατηρεί περισσότερους απο έναν λογαριασμό είναι οτι δεν θέλει να "τσαλακώσει" το προφίλ που έχει (ή νομίζει οτι έχει) διαμορφώσει μέσα σε αυτή τη μικρή κοινότητα και οι ανα των καιρών κόντρες που ξεσπούν
είναι ενα μέσο εκτόνωσης του σε όσους διαφωνούν ή το παρατραβάν "μαζί του" .
Επίσης κάποιοι είναι σαν αυτούς του τύπου
"δε ρωτάω για μένα αλλα για ένα φίλο μου"

Τώρα περιπτώσεις σαν τον Ευάγγελο ο οποίος σίγουρα
συνεχίζει και ζει ανάμεσα μας
είναι άλλη ιστορία


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2011, 23:37:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
----------------------------------------------------------------- Δηλαδη είναι δύσκολο ένα μέλος να κάνει ΚΑΙ την στείρα ικανοποίηση των παθών του ΚΑΙ την "ανιδιοτελή" συμμετοχή του στα φόρουμς, κάτω απ' το ίδιο όνομα;

Αν ναι, γιατί είναι δύσκολο;
---------------------------------------------------------------------

Καλη ερωτηση.
Η προηγουμενη θεση του Αιθεροβαμων ειναι σωστη και εκφραζει
την μια πλευρα της απαντησης.
Η δευτερη πλευρα ειναι,οτι το ατομο θα μπορουσε να εχει εναν
λογαριασμο και να μην τον ενδιαφερει καθολου η γνωμη των
συνομιλητων του και ετσι θα λεει τα μοτιβα του,αναλογα με την
διαθεση του.Αφου δεν θα ενδιαφερεται τι εικονα καθρεπτιζει και
θεωρει οτι η ανωνυμια,του προσφερει πληρη καλυψη.
Αν δεν υπηρχε η παυση εκ της διαχειρησης,θα μπορουσε καλλιστα
ενας λογαριασμος τρολ,να επιβιωσει ειτε συζητωντας σοβαρα,ειτε
βριζοντας,αναλογα τα κεφια της στιγμης.Η αναγκαστικη παυση τον
αναγκαζει να ανοιγει συνεχως λογαριασμους.

Περα ολων των αλλων,ενας χρηστης φορουμ με δυο και πλεον
λογαριασμους,ειναι αναξιος προσοχης και προσκλησης προς
συζητηση.Πως θα το ξερουμε ομως?
Ιδου το ερωτημα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2011, 10:38:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde,

έχεις σκεφτεί οτι κάποιος μπορεί να φτιάχνει τον έναν λογαριασμό μετά τον άλλον απλά επειδή τον διαγράφουν συνέχεια και δεν μπορεί να πει αυτά που θέλει να πει ; Δηλ. έχεις σκεφτεί το προφανές ; Εσύ τώρα, μπαίνεις σε μια ψυχολογική ιστορία, προσπαθείς να κάνεις ένα ψυχογράφημα δηλ., μιλάς π.χ για "διπλές ταυτότητες" αλλά παραβλέπεις το προφανές. Δεν το εξετάζεις. Προσωπικά για μένα, από το προφανές πρέπει να αρχίσεις. Και το προφανές είναι δηλ. πως ένας άνθρωπος μπορεί να φτιάχνει έναν, δύο ή περισσότερους λογαριασμούς απλά επειδή η διαχείριση, του διαγράφει τους προηγούμενους.

Εγώ π.χ έχω φτιάξει 500 λογαριασμούς. Κανένας δεν είναι όμως ενεργός πλην αυτού που γράφω. Συνεπώς εγώ μπορώ άνετα να ισχυριστώ πως έναν λογαριασμό έχω, χωρίς να ψεύδομαι. Κανένας δηλ. δεν θα με πει ψεύτη, γιατί όντως έναν λογαριασμό έχω. Βλέπεις ; Ενεστώτας.

Τώρα, σε περίπτωση που κάποιος έχει περισσότερους από έναν λογαριασμό ενεργούς, εγώ πάλι θα σου πω κάποιους λόγους που είναι έτσι ... αν θέλεις, συνηθισμένοι και κοινοί. ( Τώρα, αν θες να το πάμε το πράγμα πιο βαθιά, 'ντάξει, κάποια άλλη στιγμή θα σου πω την γνώμη μου. )

α) Πιθανόν γιατί αυτός να θέλει να δεσμεύσει άλλους χρήστες από το να χρησιμοποιήσουν κάποια nicks. Δηλ. φτιάχνω π.χ το "deva_parinito". Επειδή όμως δεν θέλω να χρησιμοποιηθεί κάποια παράφρασή του από άλλον χρήστη, φτιάχνω και το "deva", φτιάχνω και το "devap" ή το "deva_p" κτλ.

β) Πιθανόν ο χρήστης να είναι ... ζευγάρι. Δηλ. μια κοπέλα και ένας άντρας, ένα ζευγάρι δηλ. που να θέλουν να έχουν έναν κοινό λογαριασμό σαν ζευγάρι αλλά και ξεχωριστούς λογαριασμούς μεμονωμένα. Αυτό συμβαίνει κι όταν ο χρήστης δεν είναι αποκλειστικά ζευγάρι δηλ. αλλά είναι ... π.χ κολλητοί, φίλοι ή φίλες ή παρέα. Αυτό έχει συμβεί στο παρελθόν. Μια παρέα ή δυο φίλες, παρ' ότι έχουν από έναν λογαριασμό προσωπικό, έχουν και έναν κοινό. Βέβαια εγώ προσωπικά, όταν ρώτησα να μου εξηγήσουν για ποιο λόγο το έκαναν αυτό, δεν πήρα σοβαρή απάντηση αλλά 'ντάξει, σου λέω πως μπορεί να συμβεί και αυτό.

γ) Το esoterica.gr είναι ένα από τα πιο παλιά φόρουμ εσωτερισμού στην Eλλάδα. Είναι πολύ λογικό - και επιθυμητό μερικές φορές - τα μέλη του, ιδιαίτερα αυτά που διαμένουν στην ίδια πόλη, να έχουν αναπτύξει φιλικούς δεσμούς και εκτός internet. Πολύ πιθανόν λοιπόν, κάποιος χρήστης που είχε στο παρελθόν έναν λογαριασμό να θέλει να αλλάξει nick, να χρησιμοποιήσει δηλ. άλλον λογαριασμό επειδή αισθάνεται άβολα με αυτό που έχει γιατί π.χ είπε κάτι άσχημο για κάποιον από την παρέα και δεν θέλει αυτό να μαθευτεί παραέξω.

Ένας τέταρτος λόγος - κατά την γνώμη μου δηλ. - που εντάξει, εδώ εμπλέκεται λίγο η Ψυχολογία, είναι γιατί πιθανόν ένας χρήστης να έχει ένα nick που εξυπηρετεί έναν συγκεκριμένο σκοπό. Μόλις αυτός ο σκοπός επιτευχθεί - κατά την άποψη του χρήστη δηλ. - τότε δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσει να γράφει με αυτό, οπότε φτιάχνει ένα άλλο και γράφει με το άλλο.

Επίσης, πολλοί διπλοί λογαριασμοί φτιάχνονται για να μπερδέψουν, να προκαλέσουν αναταραχή, να χρησιμοποιηθούν ως π.χ επιβραβευτές του καθρέφτη τους όπως σωστά ειπώθηκε, κτλ.

quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Δηλαδή είναι δύσκολο ένα μέλος να κάνει ΚΑΙ την στείρα ικανοποίηση των παθών του ΚΑΙ την "ανιδιοτελή" συμμετοχή του στα φόρουμς, κάτω απ' το ίδιο όνομα; Αν ναι, γιατί είναι δύσκολο;


Γιατί συνήθως πάθος και ανιδιοτέλεια, δεν πάνε μαζί ...

quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Για αρχή, όντας ένα άτομο που έχει χρησιμοποιήσει επισήμως τρείς λογαριασμούς(εκ των οποίων οι δύο είναι ενεργοί και σε πλήρη αχρηστία και έχουν ελάχιστο αριθμό μηνυμάτων) και παρατηρώντας σιωπηλά για καιρό τώρα αυτό το φαινόμενο της διπλεγγραφής, κατάταξα σε τρεις κατηγορίες τους χρήστες διπλών λογαριασμών, σε σχέση με το είδος της σκοπιμότητάς τους: [...]


Εγώ θα σε ρωτούσα κάτι άλλο, φιλαράκι μου : Γιατί δεν ζητάς από την διαχείριση να διαγράψει ή να κλειδώσει τους υπόλοιπους άχρηστους λογαριασμούς σου παρά τους αφήνεις να υπάρχουν ; Αφού ο ίδιος λες πως βρίσκονται σε πλήρη αχρηστία και έχουν ελάχιστο αριθμό μηνυμάτων.

Edited by - zip on 13/03/2011 11:00:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spacegirl
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2011, 16:59:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ π.χ έχω φτιάξει 500 λογαριασμούς. Κανένας δεν είναι όμως ενεργός πλην αυτού που γράφω. Συνεπώς εγώ μπορώ άνετα να ισχυριστώ πως έναν λογαριασμό έχω, χωρίς να ψεύδομαι.

Μάλιστα...


quote:
α) Πιθανόν γιατί αυτός να θέλει να δεσμεύσει άλλους χρήστες από το να χρησιμοποιήσουν κάποια nicks. Δηλ. φτιάχνω π.χ το "deva_parinito". Επειδή όμως δεν θέλω να χρησιμοποιηθεί κάποια παράφρασή του από άλλον χρήστη, φτιάχνω και το "deva", φτιάχνω και το "devap" ή το "deva_p" κτλ.

Δεν θέλεις?

quote:
Επίσης, πολλοί διπλοί λογαριασμοί φτιάχνονται για να μπερδέψουν, να προκαλέσουν αναταραχή, να χρησιμοποιηθούν ως π.χ επιβραβευτές του καθρέφτη τους όπως σωστά ειπώθηκε, κτλ.

Όπως και οι 500 που δημιούργησες?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2011, 18:00:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ονομα και πραγμα!!!!!!!!
Το τοπικ των κλωνων.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spacegirl
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2011, 18:51:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
You may deceive all the people part of the time, and part of the people all the time, but not all the people all the time

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 00:40:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde,

έχεις σκεφτεί οτι κάποιος μπορεί να φτιάχνει τον έναν λογαριασμό μετά τον άλλον απλά επειδή τον διαγράφουν συνέχεια και δεν μπορεί να πει αυτά που θέλει να πει ; Δηλ. έχεις σκεφτεί το προφανές ;



Για μένα, δεν είναι προφανές.
Η αλήθεια είναι, ότι όσες φορές έχω δει να γίνεται παρέμβαση, δεν θεωρώ ότι έχει γίνει αδίκως. Ίσα ίσα μερικές φορές μου φάνηκε ότι οι συντονιστές είναι και κάπως ελαστικοί(άλλες πάλι μου φάνηκε ότι είναι λίγο αν-ελαστικοί αλλά όχι τόσο που να πω ότι κάτι περίεργο παίζει).

Αν όμως θεωρείς ότι κάπου μπορεί να φέρθηκαν άδικα σε παροτρύνω να με ενημερώσεις σε πμ (γιατί αν το κάνεις δημοσίως οι διαχειριστές του χώρου θα αναγκαστούν να απαντήσουν και θα μπούμε σε ένα φάυλο κύκλο που όλοι ξέρουμε πού θα τελειώσει) ή απλά ρίξε μερικά λινκ και άσε σε εμάς τα συμπεράσματα - ελευθερία απόψεων έχουμε άλλωστε.

quote:
Ένας τέταρτος λόγος - κατά την γνώμη μου δηλ. - που εντάξει, εδώ εμπλέκεται λίγο η Ψυχολογία, είναι γιατί πιθανόν ένας χρήστης να έχει ένα nick που εξυπηρετεί έναν συγκεκριμένο σκοπό. Μόλις αυτός ο σκοπός επιτευχθεί - κατά την άποψη του χρήστη δηλ. - τότε δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσει να γράφει με αυτό, οπότε φτιάχνει ένα άλλο και γράφει με το άλλο.

Οι σκοπιμότητες που λέγαμε

quote:
Γιατί συνήθως πάθος και ανιδιοτέλεια, δεν πάνε μαζί ...
Ναι αλλά ... ποιος έχει μόνο το ένα;
quote:
Εγώ θα σε ρωτούσα κάτι άλλο, φιλαράκι μου : Γιατί δεν ζητάς από την διαχείριση να διαγράψει ή να κλειδώσει τους υπόλοιπους άχρηστους λογαριασμούς σου παρά τους αφήνεις να υπάρχουν ; Αφού ο ίδιος λες πως βρίσκονται σε πλήρη αχρηστία και έχουν ελάχιστο αριθμό μηνυμάτων.
Τον έναν τον γνωρίζει και άμα θέλει μπορεί να τον διαγράψει. Ήταν μια απόπειρα αλλαγής ονόματος -όπως είχα πει- γιατί το συγκέκριμένο που βλέπετε "φρίκαρε" κάπως τους ανθρώπους.
Τον άλλον δε θέλω να τον διαγράψει για λόγους συναισθηματικούς αν θες.
quote:
Περα ολων των αλλων,ενας χρηστης φορουμ με δυο και πλεον
λογαριασμους,ειναι αναξιος προσοχης και προσκλησης προς
συζητηση.Πως θα το ξερουμε ομως?
Ιδου το ερωτημα.
Η αλήθεια είναι ότι ο μόνος πραγματικά τρόπος να το ξέρουμε αυτό, είναι να ξέρουμε το γιατί κάποιος συμμετέχει και να κρίνουμε αν αυτό το γιατί είναι αποδεκτό... Αλλά είπαμε να μην αγγίζουμε τα γιατί των άλλων... Αν και δε κατλαβαίνω γιατί...

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 14/03/2011 00:42:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 01:22:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyl:

Η αλήθεια είναι ότι ο μόνος πραγματικά τρόπος να το ξέρουμε αυτό, είναι να ξέρουμε το γιατί κάποιος συμμετέχει και να κρίνουμε αν αυτό το γιατί είναι αποδεκτό... Αλλά είπαμε να μην αγγίζουμε τα γιατί των άλλων... Αν και δε κατλαβαίνω γιατί...

--------------------------------------------------------------------
ΝΟΗΜΑΤΑ:

1.

Εννοεις γιατι καποιος συμμετεχει σε ενα φορουμ γενικα?
Και εμεις θα κρινουμε αν ειναι αποδεκτο?Ποιο?Η συμμετοχη?


2.

Εννοεις γιατι καποιος συμμετεχει με περαν του ενος νικ?
Και εμεις θα κρινουμε αν ειναι αποδεκτος ο λογος της
πολυπροσωπης συμμετοχης?Ειναι κατι τετοιο αξιο να κριθει?
Και δεν εξεταζουμε περιπτωσεις διεγραμμενων λογαριασμων.
Αδυνατω να αντιληφθω την οποια δικαιολογια πολλαπλων
λογαριασμων και να την αποδεχθω.Αποψη μου βεβαια.
Δεν φθανει που ηδη ειμαστε εικονικοι και ανωνυμοι,πρεπει
και να...πολλαπλασιαζομαστε?
Προς τερψιν αρρωστων ΕΓΩ?
Δεν βρισκω κανενα υγιες επιχειρημα,περι πολλων νικς.
Δεν ειμαστε σε θεατρο και ελειψει χαρακτηρων,υποδυομαστε
διαφορους ρολους.
Ντοτορε εισαι θεματοθετης και οπως ομολογεις ιδιοκτητης
πολλων λογαριασμων.Με το θαρρος της γνωμης μου παντα,σε ερωτω:
Πως σου ηρθε να ανοιξεις ενα τετοιο θεμα,αφου εισαι ηδη
παραβατικος?Ειλικρινα απορω.
Και συγχωρα με,δεν θελω να προσβαλω την προσωπικοτητα σου.
Μου εισαι συμπαθης και αρεστος στον λογο σου.
Απλα εχω απορησει τα μαλλα,με το θεμα.
Φιλικα,ετσι?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 01:33:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εννοεις γιατι καποιος συμμετεχει σε ενα φορουμ γενικα?
Αυτό εννοώ. Αν κάποιος συμμετέχει π.χ. για να προσηλυτίσει, αυτό ακόμα και αν έχει έναν μόνο λογαριασμό, δεν είσαι σωστό κίνητρο, δεν είναι σωστή αιτία, για να συμμετάσχει.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 14/03/2011 01:33:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 01:40:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτο περι προσσηλυτισμου δεν μου περασε απο το
μυαλο.Εχεις δικιο.
Θα αφορα ομως καποιον που κατεχει καποια επισημη
θεση,ειτε κρατικη,ειτε θρησκευτικη,ειτε ενεργει με
προτροπη κατεχοντος τετοια θεση.
Δεν μπορουμε να θεωρησουμε τον Ευρωπαιο π.χ.,προσηλυτιστη.
Σωστα Ντοτορε και πρεπει να τους αντιμετωπιζουμε μονοι μας αυτους.
Εχουν το δικαιωμα να μπαινουν σε ενα φορουμ,χαριν της ελευθεριας
του λογου και της πολυπολιτισμικης επιλογης.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 08:32:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Για μένα, δεν είναι προφανές.
Η αλήθεια είναι, ότι όσες φορές έχω δει να γίνεται παρέμβαση, δεν θεωρώ ότι έχει γίνει αδίκως. Ίσα ίσα μερικές φορές μου φάνηκε ότι οι συντονιστές είναι και κάπως ελαστικοί(άλλες πάλι μου φάνηκε ότι είναι λίγο αν-ελαστικοί αλλά όχι τόσο που να πω ότι κάτι περίεργο παίζει).

Αν όμως θεωρείς ότι κάπου μπορεί να φέρθηκαν άδικα σε παροτρύνω να με ενημερώσεις σε πμ (γιατί αν το κάνεις δημοσίως οι διαχειριστές του χώρου θα αναγκαστούν να απαντήσουν και θα μπούμε σε ένα φάυλο κύκλο που όλοι ξέρουμε πού θα τελειώσει) ή απλά ρίξε μερικά λινκ και άσε σε εμάς τα συμπεράσματα - ελευθερία απόψεων έχουμε άλλωστε.


Κοίτα, το θέμα του δικαίου και του αδίκου μιας απόφασης της ομάδας του esoterica.gr είναι μια άλλη ιστορία και δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος να αναφερθεί.

quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Ναι αλλά ... ποιος έχει μόνο το ένα;


Ουδείς ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 08:40:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Spacegirl

You may deceive all the people part of the time, and part of the people all the time, but not all the people all the time.

I never said that I may deceive all the people all the time.
It's enough for a human to do either one or the other.

Edited by - zip on 14/03/2011 08:42:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 08:59:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν μπορουμε να θεωρησουμε τον Ευρωπαιο π.χ.,προσηλυτιστη.
Σωστα Ντοτορε και πρεπει να τους αντιμετωπιζουμε μονοι μας αυτους.
Εχουν το δικαιωμα να μπαινουν σε ενα φορουμ,χαριν της ελευθεριας
του λογου και της πολυπολιτισμικης επιλογης.

Σωστά, αλλά αν πάλι το κίνητρο του Ευρωπαίου(του κάθε Ευρωπαίου) ήταν να μπει εδώ πέρα για να βγάλει απωθημένα ή να βρίσει πάλι το κίνητρό του δε θα ήταν σωστό και θα δημιουργούσε σύγχυση στο φόρουμ παρόλο που μπορεί να μην παραβίαζε τους κανόνες των φόρουμ. Βέβαια όπως προείπαμε κανείς δεν έιναι ή άσπρο ή μαύρο. Όλοι γκριζοποί είμαστε και άλλοι μελανίζουν και άλλοι λευκοτείνουν. Τελικά το παιχνίδι παίζεται στο αν κάνεις περισσότερο καλό ή κακό με την παρουσία σου.. Πράγμα που ισχύει και γενικότερα στη ζωήΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 09:26:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Τον έναν τον γνωρίζει και άμα θέλει μπορεί να τον διαγράψει. Ήταν μια απόπειρα αλλαγής ονόματος -όπως είχα πει- γιατί το συγκέκριμένο που βλέπετε "φρίκαρε" κάπως τους ανθρώπους. Τον άλλον δε θέλω να τον διαγράψει για λόγους συναισθηματικούς αν θες.


Και ποια είναι τα ονόματα αυτών των λογαριασμών ; [ για να 'χουμε καλό 'ρώτημα δηλ. ]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 14:16:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑντως Ντοτορο
ειναι και θεμα χιουμορ.
Ποσταρει κατι καποιος με Α νικ και απαντα στον
εαυτο του με Β νικ και μπαινει στη συζητηση και ο
ιδιος ως τριτος με Γ νικ.
Οπως και να εχει το πραγμα,ειναι αστεια η διαχειρηση
πολλων νικς ταυτοχρονα και η αυτοικανοποιηση χτυπαει
κοκκινο.
Οι Ντοριαν Γκρευ του φορουμ!!
Θα πρεπει ομως καποιος να εχει πανω απο δυο υπολογιστες.
Εκτος κι αν χρησιμοποιει τον ιδιο.
Η διαχειρηση θα πρεπει να βλεπει το ΙΡ.
Μυστηριο ο νους του ανθρωπου!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spacegirl
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 17:50:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
I never said that I may deceive all the people all the time.
It's enough for a human to do either one or the other.

Καλά τα πάς....συνέχισε...

κοσμική σκόνη και άνθρωποι χορεύουν στη μελωδία ενός αόρατου ερμηνευτήΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 18:39:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Greetings master. How about a nice game of chess ?>_
http://www.youtube.com/watch?v=G1xRPkWgXPI

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 18:54:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και ποια είναι τα ονόματα αυτών των λογαριασμών ; [ για να 'χουμε καλό 'ρώτημα δηλ. ]
Δεν νομίζω ότι είναι επι της παρούσης πάντως τον είχα χρησιμοποιήσει στο φόρουμ -ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ- για ένα δυό μηνύματα. Είχα αναφέρει ότι πρόκειται περι του ίδιου μέλους (του μέλους Δρ δηλαδή) για τους λόγους που προανέφεραμ ότι το όνομά μου φρίκαρε τον κόσμο δηλαδή.
Τον άλλο δε θα τον αναφέρω για λόγους προσωπικών δεδομένων. Αλλά αν έχεις τα μέσα(οι διαχειρηστές πρέπει να τα χουν) είναι εύκολο σχετικά να τον βρεις. Αυτός είναι εξαιρετικά παλιός και είχα στείλει πολλά μεν, ανούσια δε, μηνύματα.
quote:
ΠΑντως Ντοτορο
ειναι και θεμα χιουμορ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2011, 01:07:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Πώς να μιλήσει κανείς ελεύθερα και συνεπώς κατανοητά σ'ενα φόρουμ όπου συνομιλούν(δεν ξέρω πώς - το ψάχνω...) όλα τα είδη?(βλέπε μαϊμούδες-σαύρες-κύνες-όρνεα-θεοί-ημίθεοι-ξωτικά-νεράϊδες-κ.τ.λ.)?????
Πύργος της Βαβέλ!!!!!.."
χαχαχαχα

helios2012, 01/10/2008

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 15/03/2011 01:09:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2011, 14:13:58  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο κύριος λόγος που σπρώχνει κάποιον να αλλάξει ή να διατηρεί περισσότερους απο έναν λογαριασμό είναι οτι δεν θέλει να "τσαλακώσει" το προφίλ που έχει (ή νομίζει οτι έχει) διαμορφώσει μέσα σε αυτή τη μικρή κοινότητα και οι ανα των καιρών κόντρες που ξεσπούν
είναι ενα μέσο εκτόνωσης του σε όσους διαφωνούν ή το παρατραβάν "μαζί του" .
Επίσης κάποιοι είναι σαν αυτούς του τύπου
"δε ρωτάω για μένα αλλα για ένα φίλο μου"

ισχυει επισης, λογω της ματαιοδοξιας ορισμενων, να "γεννουν" αλλους λογαριασμους, με σκοπο να δημιουργησει μια "ομαδα υποστηρικτων" του, σε ενα ενδεχομενο "αντιλογου" με αλλο ατομο!

εχω δει τετοια φαινομενα σε αλλα fora απο τα οποια εχω αποχωρησει εξαιτιας αυτων των γεγονοτων... ευτυχως ομως δεν εχω δει εδω, εκτος και αν εχουν υπαρξει και δεν το προσεξα


quote:
ΠΑντως Ντοτορο
ειναι και θεμα χιουμορ.
Ποσταρει κατι καποιος με Α νικ και απαντα στον
εαυτο του με Β νικ και μπαινει στη συζητηση και ο
ιδιος ως τριτος με Γ νικ.

αυτο μας οδηγει αλλου... και βεβαια, μπορεις να καταλαβεις το τι "παιζει" αφου δεν ειναι δυσκολο να διακρινεις την ψυχοσυνθεση καποιων απο το πρως γραφουν


quote:
Οπως και να εχει το πραγμα,ειναι αστεια η διαχειρηση
πολλων νικς ταυτοχρονα και η αυτοικανοποιηση χτυπαει
κοκκινο.

ορισμενες φορες μπορει να ειναι και κουραστικη συναισθηματικα, ειδικα σε αυτους που "προσπαθουν" να δειξουν 2 και πλεον "προσωπα" επιπλεον... καποια στιγμη, θα κορεστει ο εγκεφαλος και θα μπλοκαρει, θα ηταν σαν μια μητρικη που χωραει εναν πυρηνα επεξεργαστη, να δοκιμασεις να του βαλεις εξαπυρηνο επεξεργαστη.... γινεται?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2011, 14:17:36  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σωστά, αλλά αν πάλι το κίνητρο του Ευρωπαίου(του κάθε Ευρωπαίου) ήταν να μπει εδώ πέρα για να βγάλει απωθημένα ή να βρίσει πάλι το κίνητρό του δε θα ήταν σωστό και θα δημιουργούσε σύγχυση στο φόρουμ παρόλο που μπορεί να μην παραβίαζε τους κανόνες των φόρουμ. Βέβαια όπως προείπαμε κανείς δεν έιναι ή άσπρο ή μαύρο. Όλοι γκριζοποί είμαστε και άλλοι μελανίζουν και άλλοι λευκοτείνουν. Τελικά το παιχνίδι παίζεται στο αν κάνεις περισσότερο καλό ή κακό με την παρουσία σου.. Πράγμα που ισχύει και γενικότερα στη ζωή


εγω ξερω κατι αλλο... αν δω καποια φαινομενα τετοια, απλα δεν συμμετεχω πια.... ισως το ειχα κανει παλιοτερα, ειχα φτασει σε "εκρηκτικα" σημεια, αλλα τωρα πια μπορω να αντιδρασω χωρις αντιδραση... πολυ απλα δεν δινω σημασια....

ουτε μπορει καποιος να με αναγκασει σε "προσηλιτισμο" γιατι πολυ απλα εχω αυτο που πιστευω προσωπικα, και δεν δεχομαι απο κανεναν, ουτε κηρυγμα, ουτε μαθημα ουτε οτιδηποτε αλλο... το ιδιο θα μπορουσε να κανει ο καθενας μας. Αλλα ο καθενας μας εχει το δικο του τροπο "κινησης" (αλλος δηλαδη μπορει να επηρεαστει πολυ περισσοτερο απο καποια θεματα, ή αλλος πολυ λιγοτερο)....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spacegirl
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2011, 17:36:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"Πώς να μιλήσει κανείς ελεύθερα και συνεπώς κατανοητά σ'ενα φόρουμ όπου συνομιλούν(δεν ξέρω πώς - το ψάχνω...) όλα τα είδη?(βλέπε μαϊμούδες-σαύρες-κύνες-όρνεα-θεοί-ημίθεοι-ξωτικά-νεράϊδες-κ.τ.λ.)?????
Πύργος της Βαβέλ!!!!!.."
χαχαχαχα


Γιατί απορείς βρε ζούζουνε? Επειδής δεν έχεις ουρά? Εγώ έχω και ουρά, έχω και φτερά. Τι μπορεί να εμποδίζει κάποιον να μιλάει με κάποια που να είναι ξωτικό ή μαιμού?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2011, 17:48:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε περίμενα ...

Λοιπόν master, how about a nice game of chess ?>_
http://www.youtube.com/watch?v=V1Xa-P-STnw

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1560059
Maintained by Digital Alchemy