ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Ο ΜΕΓΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2004, 17:47:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα τέλειο!!!

Την ευχή μου να 'χεις...!!!!


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2004, 17:50:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Kelsos,

"κόκκαλα" πια αυτός ο καφές;

Αφού δεν έλαβα απάντηση στο μέιλ, θα στείλω περιστέρι...

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2004, 21:35:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία,

Αν λοιπόν δούμε τον Αλέξανδρο, σαν σπουδαίο στρατηλάτη, αλλά τρωτό - τρωτό στα συναισθήματα του, στις προθέσεις του μπαμπά του, του δάσκαλού του, της φιλοδοξίας του, και δεν συμμαζεύεται, -- γιατί να τον θεωρήσουμε σαν Μεγάλη Ψυχή; Μόνο και μόνο γιατί τα γράμματα του ονόματός του σχηματίζουν ένα κάααπως εξυπνο λογοπαίγνιο; Οι συνειρμοί δεν οδηγούν πάντα και σε σωστά συμπεράσματα, ξέρετε... που και που οδηγούν και σε κάτι λακούβες άλλο πράγμα.

Αν πάλι τον δούμε σαν αυτόν που έφτασε την Ελλάδα ως το σημείο επαφής με τις Ινδίες, αλλά μετα οπισθοχώρισε, αυτό τi μας λέει; Άρα, μπορεί και να ηταν μαθητής του Ινδικού πνεύματος.
Αυτό καλό (για τον ίδιο), αλλα μπορούμε να τον δούμε εμείς, στην συνέχεια, σαν την Ενσάρκωση του Ελληνικού Πνευματος, που προσεγγίζει την Ανατολή; Δεν νομίζω....

Οτι δεν ήταν κάποιος τυχαίος, σίγουρα. Κάποιος τυχαίος δεν κατακτά μιά ήπειρο πριν τα 30. Αλλά θεός, έστω ημίθεος, με τί προσόντα; Το Μεσαιωνικό πνεύμα, το πνευμα του Romance, γύρευε Αρθούρους και Αλέξανδρους να θεοποιήσει -- ταίριαζε το στυλ της εποχής. Σε εμάς, αλήθεια, χρησημεύει αυτο;

Τώρα, αν μου λέγατε για τον δάσκαλο του δάσκαλου του δάσκαλου του Αλέξανδρου, τότε το συζητάμε. Άλλα εκείνος, ο ίδιος, ο πιο "Χριστικός" Έλληνας, δεν άφησε ποτέ τέτοιο περιθώριο στην σκέψη μας.

Θαρρώ πως είχε δίκιο.

Κ.

Edited by - kynikos on 06/03/2004 21:37:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2004, 20:24:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα με βάλατε σε σκέψεις...

Αν πάλι ειναι να δούμε τον Αλέξανδρο, οχι σαν θεό, αλλα σαν τον μαχητή, σαν τον τρωτό πολεμιστή, αυτον που προχωράει μαθαίνοντας, αλλάζει το σενάριο:

Αν τον δούμε, όπως μας λέει η καλή μας Άτμα, σαν ένα σημείο συγχώνευσης δυο μεγάλων ιδεών ΜΕΣΑ ΜΑΣ, δη, του (προηγούμενου) Έλληνισμού, και του (επερχόμενου) Χριστιανισμού, τότε πράγματι ο Αλέξανδρος γίνεται "Αρθουριανή" μορφη.

Στον Αρθόυρο συνέβαιναν ένα σωρό συμφορές, αλλα βρήσκοντας το Ιερο Γκράαλ, κατόρθοσε να τις δεχτει και να τις ενσωματώσει. Έτσι, <<Ο Βασηλιάς και το ΒΑσίλειο>> γίνονται Ένα, έτσι ο βασηλιάς ανακαλύπτει την "Τελεια" μορφή του, κι ας είχε στην ζωη του ένα κάρο προβλήματα.

Ισως με αυτήν την έννοια θα μπορούσαμε να πούμε οτι ο Αλέξανδρος και η Έλλαδα είναι "Ενα", στην τέλεια μορφη τους, χωρίς να χρειάζεται ο Αλέξανδρος να είναι "θεότητα", όπως ακριβώς ισχύει και για τον Αρθούρο.

Μήπως αυτο εννοείτε με το "Αλ" εξ ανδρός ;

Το τέλειο που προκύπτει μέσα απο το μη-τέλειο;

Αν είναι έτσι, πιο ήταν το "Γρααλ" του Αλέξανδρου;
Η Ινδία μήπως;

Και ποιος ο Πάρσιφαλ που θα το κατακτήσει, για να το φέρει στον Βασιλιά και να σώσει το Βασίλειο;

Φιλικά,

K


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2004, 06:31:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τη καλημέρα μου σε όλους τους ΑΓΑΠΗΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ του παρόντος θέματος...
Ενός θέματος που απο τα "τελευταία" σχόλια των "τελευταίων" φίλων που συμμετάσχουν, το καταξιώνουν ως το "πλέον" ΑΝΑΤΡΕΠΤΙΚΟ...

Και πώς να ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ...
Οταν προσεγγίζεις την ΕΝΝΟΙΑ και ΟΧΙ την εξωτερικότατη ιστορία της Ω!Μέγας Ψυχής;;;
Και ως ΓΝΩΣΤΟΝ, η ΕΝΝΟΙΑ είναι ΙΔΕΑ...
Ενω η ιστορία, ΓΕΓΟΝΟΣ...

Εμείς λοιπόν εδώ, στα ΕΣΩ (τα μόνα έσω ΙΣΩΣ) προσπαθούμε να αντιληφθούμε το ΓΕΓΟΝΟΣ (την ιστορία δηλαδή), με ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΜΕΣΟ τα εργαλεία της ΨΥΧΗΣ, που ώς ΓΝΩΣΤΟΝ (επίσης σε όσους ασχολουντε) αυτή, η ΨΥΧΗ, είναι που ΜΠΟΡΕΙ και ΠΡΟΣΕΓΓΙΖΕΙ ΤΟΝ ΙΕΡΟ ΚΟΣΜΟ ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ (και άρα ΚΑΙ των εννοιών) κατα τον Θεϊκό Πλάτωνα...

Μην λοιπόν ΜΠΕΡΔΕΥΕΣΤΕ αγαπητοί μου με τα ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ και άρα ΛΟΓΙΚΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ...

Αγαπητέ Κυνικέ...
Ρωτάς στο τελευταίο σου μήνυμα:

quote:
...Ισως με αυτήν την έννοια θα μπορούσαμε να πούμε οτι ο Αλέξανδρος και η Έλλαδα είναι "Ενα", στην τέλεια μορφη τους, χωρίς να χρειάζεται ο Αλέξανδρος να είναι "θεότητα", όπως ακριβώς ισχύει και για τον Αρθούρο.

Μήπως αυτο εννοείτε με το "Αλ" εξ ανδρός ;

Το τέλειο που προκύπτει μέσα απο το μη-τέλειο;

Αν είναι έτσι, πιο ήταν το "Γρααλ" του Αλέξανδρου;
Η Ινδία μήπως;

Και ποιος ο Πάρσιφαλ που θα το κατακτήσει, για να το φέρει στον Βασιλιά και να σώσει το Βασίλειο;


Πολύ θα ήθελα να διαβάσω τις απαντήσεις σου επάνω σε ότι ρητορικά ρωτάς...
Αλήθεια, ΠΟΙΑ ΗΤΑΝ η σχέση που είχε ο Πάρσιφαλ με τον Αρθούρο;;;

Τη καλημέρα μου και καλό μήνα σε όλους...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2004, 13:30:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΓΡΑΨΑ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΦΟΡΕΣ ΕΝΑ ΜΗΝΥΜΑ ΚΑΙ ΧΑΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΞΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΣΤΙΓΜΗΣ....

ΕΥΡΗΚΑ! ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ....
ΜΑ ΘΑ ΣΙΩΠΗΣΩ....ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΗ...ΠΡΙΝ ΣΑΣ ΑΦΗΣΩ ΙΣΩΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ...

ΣΤΟΧΟΣ...ΟΝΤΩΣ ΕΠΙΤΕΥΧΘΕΙ....

ΕΡΜΗ ΜΟΥ ΠΟΛΥΤΙΜΕ....ΕΣΥ ΠΟΥ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟΣΟΥΣ ΚΑΙΡΟΥΣΜΕ ΤΑΞΙΔΕΨΕΣ ΩΣ ΤΟ ΤΩΡΑ....
ΣΥΝΟΔΕΥΣΕ ΜΕ....
ΜΕΧΡΙ...ΤΗΝ ΕΞΟΔΟ...

Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΙΣΧΥΡΗ ..ΤΟΣΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΩ ΟΥΣ ΣΥΝΕΙΡΜΟΥΣ ΜΟΥ (ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΗΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗΣ ΜΟΥ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ ΕΝΝΟΩ...ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΑΠΛΩΧΕΡΑ ΧΑΡΙΖΑ ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑ....ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΑΝΕΣΧΥΝΤΑ ΚΑΤΗΓΟΡΗΘΗΚΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΛΕΦΤΕΣ ΤΩΝ ΣΥΝΕΙΡΜΩΝ ΜΟΥ...
ΚΑΠΟΤΕ ΘΑ ΣΙΩΠΗΣΩ....ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΙΛΑ ΠΟΛΥ ΔΕΙΛΑ....ΑΡΙΧΖΩ ΝΑ ΨΕΛΛΙΖΩ...
Ο ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ....
Η ΑΤΜΑ....
ΑΝΕΡΧΟΜΑΙ....ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΗΣ ΠΟΛΥΤΙΜΗΣ ΦΛΟΓΑΣ ΠΟΥ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΕΚΠΟΡΕΥΤΗΚΕ ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΕΔΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ....

ΛΕΝΕ....ΠΩΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΨΥΧΗ ΣΟΥ... ΕΚΕΙ ΕΙΣΑΙ....ΚΙ ΕΣΥ..

ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΩ....ΨΥΧΙΚΑ ΕΔΩ....
ΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΦΥΓΩ....
ΕΚΕΙ....ΝΑ ΒΡΕΘΩ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΑΠΟΤΕ ΣΕ ΝΕΡΑΙΔΕΝΙΑ ΒΗΜΑΤΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΚΡΥΣΤΑΛΙΝΑ ΝΕΡΑ..
ΕΧΑΣΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΤΟΝ ΠΟΛΥΤΙΜΟ ΜΟΥ ΑΜΕΘΥΣΤΟ....
ΚΑΙ Η ΛΗΘΗ....ΔΕΝ ΗΡΘΕ ΠΟΤΕ.

ΕΡΜΗ ΜΟΥ....

ΚΕΛΣΟ ΕΣΥ ΑΓΑΠΗΜΕΝΕ...

RYCHE... ΠΟΙΗΤΗ ΜΟΥ ΥΔΑΤΙΝΕ....

ΣΤΟ ΝΕΡΟ.... ΕΠΙΣΤΡΕΦΩ...
ΜΑ ΘΕΛΩ ΟΛΑ ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ ΠΡΙΝ ΣΥΜΒΕΙ....
Η ΑΠΩΛΕΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ.... ΑΠΟ ΤΟ ΣΩΜΑ....
ΣΕ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ ΜΕΤΡΗΣΗ....

ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ.....

ΦΩΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!


ΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΩ + ΔΕΝ "ΣΤΕΙΛΩ ΣΤΗΝ ΛΗΘΗ"(Η ΚΑΤΑΦΑΣΗ :ΚΑΤΑ ΑΝΤΜΙΝ)...
ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΠΟΥ ΕΔΩ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΣΤΗ ΦΟΡΑ ΠΕΡΙΠΛΕΚΩ....
ΘΑ ΠΕΡΑΣΩ ΣΤΗΝ ΕΝΣΑΡΚΩΣΗ....ΤΗΣ ΦΛΟΓΑΣ...ΜΟΥ....
-ΤΗΣ ΕΚΕΙΝΗΣ "ΙΔΕΑΣ" ΠΟΥ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ-Ω!ΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ:7!-
ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΩΣ ΤΑ ΤΩΡΑ....Ο ΕΡΜΗΣ ΤΟΥ ΕΚΕΙΝΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΜΟΥ...ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΕΝΑΠΟΘΕΣΕ...-
ΤΩΡΑ ....Η ΑΛΗΘΕΙΑ...ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙ ΣΕ ΚΕΛΥΦΟΣ .....ΜΑ .....
ΔΕΝ ΞΕΡΩ.....ΑΝ ΧΩΡΑΕΙ ΠΙΑ...

......


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2004, 14:27:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


....ΣΤΟ ΤΩΡΑ Η ΕΙΚΟΝΑ...
ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ...
ΑΣ ΜΙΛΗΣΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΑΣ....
ΜΕΤΑ ΘΑ ΕΡΘΩ ΠΑΛΙ...

ΦΩΣ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GreekLover
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2004, 03:36:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreekLover  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Υιός Θεού ένας σφαγέας που ο δημοκρατικός λαός της Αθήνας και της υπόλοιπης Ελλάδος τον αντιπαθούσε. Που οι στρατιώτες του οι ίδιοι είχαν θυμώσει μαζί του για τις άσκοπες μάχες που τους έβαζε να κάνουν? Δεν νομίζω.

Φίλε μου,

Προφανώς όταν αυτοαποκαλείς τον Μέγα Αλέξανδρο ως σφαγέα προφανώς αναφέρεσαι στη "σφαγή" των Θηβαίων.Σέβομαι την άποψη που υιοθετούν πολλοί σήμερα αλλά θα πρέπει να σου εκθέσω και τη δική μου. Πως μπορώ να αποκαλέσω σφαγέα κάποιον που έκανε πόλεμο στους Θηβαίους όταν αυτοί πρόδωσαν την πανελλήνια συμμαχία που είχε εγκαθιδρύσει-με τη βία έστω- ο πατέρας του και βασιλεύς των Μακεδόνων Φίλιππος στην Κόρινθο λίγο πριν από τη δολοφονία του?
Πρώτον:Η μεγαλύτερη κατάρα του Ελληνισμού είναι ότι διώκει τα μεγαλύτερα πνεύματα και συνεπώς υφίσταται η διάσπαση των Ελλήνων από την κλασσική ακόμα Ελλάδα.Βέβαια είναι η ένωση του ελληνικού έθνους μπροστά στον κίνδυνο εξωτερικής απειλής αλλά στην καθημερινή ζωή τους είναι από τη φύση του μανιακοί με την ελευθερία.Και εξηγούμαι...
Όταν βρέθηκε κάποιος οραματιστής (Φίλιππος) που το μόνο που θέλησε ήταν να ενώσει τους Έλληνες και να τους οδηγήσει εναντίον των Περσών ζητώντας ως αντάλλαγμα να τον αποδεχτούν όλοι οι Έλληνες ως στρατηγό αυτοκράτορα, ο Αθηναίος δεινός ρήτωρ Δημοσθένης τον αποκαλούσε επανελλειμένως ως βάρβαρο και τη Μακεδονία ως χώρα βαρβάρων.
Έπεσε λοιπόν τους Θηβαίους να αντισταθούν ακόμα και όταν είδαν το Φίλιππο και το "στρατό του" σε πλήρη παράταξη έξω από τα τείχη τους. Η μάχη φυσιολογικά κατέληξε σε σφαγή.Μετά το γεγονός αυτό και αρκετές διπλωματικές κινήσεις των δυο συγκρουόμενων πλευρών ήρθε και η πανελλήνια συμμαχία της οποίας ο δημιουργός και ο πρωτεργάτης ήταν ο Φίλιππος.Επίσης εγκατέστησε μακεδονική φρουρά στην ακρόπολη της Θήβας.Μετά τον θάνατό του τα ηνία της συμμαχίας πήρε ο Αλέξανδρος.
Οι Θηβαίοι υποκινούμενοι από τους Αθηναίους εκδίωξαν τη μακεδονική φρουρά η οποία και αναγκάστηκε να συμμετάσχει σε άνιση μάχη.Τότε και μόνο τότε ο Αλέξανδρος κήρυξε πόλεμο εναντίον της Θήβας του οποίου η έκβαση ήταν η σφαγή των Θηβαίων.Είναι λοιπόν άδικος και ανιστόρητος ο χαρακτηρισμός σου(σφαγέας).
Δεύτερον:Όσο αναφορά για τους στρατιώτες του έχω να πω τα εξής...
1.Οι στρατιώτες του απόκαλούσαν τον Αλέξανδρο με το μικρό όνομά του.
2.Κάποτε στην έρημο της Ασίας μετά από ατέλειωτες μέρες επίπονης πεζοπορίας και όταν είχε σωθεί κάθε ποσότητα πόσιμου νερού ένας στρατιώτης παρουσιάστηκε μπροστά στον Αλέξανδρο και του έδωσε το τελευταίο παγούρι στο οποίο είχε βρεθεί νερό.Τότε ο Αλέξανδρος μπροστά σε όλο του το στρατό σήκωσε ψηλά το παγούρι ψηλά και το αναποδογύρισε αφήνοντας να πέσει και η τελευταία σταγόνα νερού στο χώμα.
Τα συμπεράσματα δικά σας..........

Ο Μ.Αλέξανδρος θεωρείται ως ο αρχηγός της μυστικής ομάδας Ε.......
Τι έχετε να πείτε?


Παρακαλώ διορθώστε με και συμπληρώστε με..........!


Φιλικά..........Ο_ΚΑΝΕΝΑΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2004, 04:24:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

...εχμ....τοσες σελιδες τωρα κυλαμε σε μια ροη εσωτεριστικη....δεν διαβασες ολα οσα....λυπαμαι αλλα κατι συμβαινει εδω!
απο το πρωτο μηνυμα ανεφερα...

quote:
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΣΥΝΤΑΞΙΔΙΩΤΕΣ ΜΟΥ...
ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΑΝΑΔΡΟΜΗ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΠΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΘΕΩΡΩ ΑΦΕΤΗΡΙΑ ΜΙΑΣ 'ΑΛΛΗΣ' ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ,ΘΑ'ΘΕΛΑ ΝΑ ΑΝΑΡΡΩΤΗΘΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΣΤΗΝ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ,ΟΧΙ ΜΕ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ,ΑΛΛΑ ΕΙΔΟΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ...
ΕΝΑΣ ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΣΤΗΝ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ.ΕΝΑ ΑΣΤΕΡΙ ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΗΣ ΒΕΡΓΙΝΑΣ.
ΕΝΑΣ ΣΥΝΤΟΜΟΣ ΒΙΟΣ ,ΕΝΑΣ ΕΠΙΠΟΝΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ.ΜΙΑ ΜΗΤΕΡΑ ΜΕ ΣΧΕΣΗ ΤΑ 'ΘΕΙΑ',
ΤΑ ΚΑΒΕΙΡΙΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ,Η ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ(Η ΠΗΓΗ)
...ΑΚΟΜΗ +ΓΙΑΤΙ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΩΣ ΟΜΟΦΥΛΛΟΦΙΛΟΣ ΕΝΑΣ ΥΙΟΣ,ΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΣΥΜΒΟΛΙΖΕΙ ΑΥΤΟ...
ΤΕΤΟΙΑ +ΑΛΛΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ!ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΠΟΛΙΤΙΚΑ...
ΑΣ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ
ΕΥΧΕΣ ΕΙΡΗΝΗΣ,ΑΤΜΑ

*ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΣΤΙΧΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΓΡΑΦΤΕΙ.....*


λοιπον.
αν νομιζεις συνταξιδιωτη οτι προσεγγισες ορθα το θεμα...τι να πω η ψυχη...

το μονο που μπορω να σου απαντησω ψυχικα παλι...αφου εδω προς ενοποιηση του ελληνα προσβλεπουμε κι οχι αλλον ενα διχασμο...
θα σου απαντησω χωρις να εχω μπει ποτε ενω περνω
(ισως καθημερινα :)"σε στεκι ε-θνικων"..


quote:
Ο Μ.Αλέξανδρος θεωρείται ως ο αρχηγός της μυστικής ομάδας Ε.......

φιλε μου, ο Αλεξανδρος, ειναι H 1 Oψη του νομισματος που εσυ τωρα εισαι...
Η αλλη -οπως ειπα- χιλιαδες φορες, αλλα εκωφευουν συσωμοιελληναρες+χριστιανοεβραιοι ειναι ο Ιησους που εγινε Χριστος.
Εκ των συνθηκων δεν ανατρεπουμε τα δεδομενα..ΤΑ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ/ΕΙΝΑΙ Τ'ΑΡΧΕΤΥΠΑ ΜΑΣ.
ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΚΠΟΡΕΥΣΟΥΜΕ ΤΑ ΝΕΑ.
(ΕΠΕΙΔΗ ΑΝ ΤΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΜΕ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΧΑΟΣ ΤΟΥ ΝΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΜΠΕΡΑΝΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΞΕΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ...)
μα συνετα τα χρησιμοποιουμε χωρις σκοποιμοτητες ωστε να επαναπροσδιορισουμε αυτο που εμεις οι ιδιοι στο τωρα ειμαστε.
δεν ειμαστε αυτο που ηταν οσοι εζησαν τοτε στην εποχη του αλεξανδρου/δεν ειμαστε εκεινοι πυ καθε χρονο θα σταυρωνουμε τον Χριστο ωστε να καταλαβουν οι πιστοι μεχρι αποκαλυψεως...
αναζητητες στην ατραπο της αληθειας ειμαστε οι ερμες ψυχες και ειπαμε εδω να προσεγγισουμε την αληθινη ελληνικη ψυχη/μα παντα αυτο Δδεν γινοτααν...;

δεν πειραζει/εγω μεχρι να πεθανω θα γραφω και θα μιλω για αυτην την εναρμονηση...περα απο τα μιρκοσυμφεροντα ολων οσων ενοχλουνται.
Μα μην τολμησει κανενας και μου πει οτι δεν το ειπα!
-ΑΝ ΚΑΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΑ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΕΣΧΑΤΗΣ ΔΙΑΣΠΑΣΗΣ -

φως! ειπα....

αν παλι...φοβαται κανεις....να δει...
να θυμισω πως κι ο Δαλαι-Δαμα φοραει πια σκουρα γυαλια....
-χμ..κατι θα ξερει παραπανω...//γιατικαθρεφτηςγινεσαικιολοισεσπανκομματια..-

φως! ελληναρες του σκοταδισμου..
φως χριστιανοεβραιοι "εθελοτυφλουντες"...
φως!
...Ελληνικο Φως!



Technoshamanism

Edited by - ΑΤΜΑ on 03/04/2004 04:33:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2004, 08:28:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Tη καλημέρα μου σε όλους...
Κυριακή των Βαϊων σήμερα...
Αρχή της Θεϊκής Διαδρομής πρός το Πάθος...
Το Θείο Πάθος...
Το Θείο Δράμα...
Το αιώνιο δράμα της ΑΝΘΡΩΠΟΨΥΧΗΣ...
Το ΑΡΧΕΤΥΠΙΚΟ ΜΑΣ ΠΡΟΤΥΠΟ...

Διάβασα τα όσα παράθεσε η αγαπημένη Ατμα και αν μη τι άλλο παρά να ΣΥΜΦΩΝΙΣΩ μαζί της μπορώ...
Πράγματι!!!
Τόσες σελίδες!!!
Τόσες προσπάθειες!!!
Και οι περισσότεροι, μένετε εκεί που ΔΕΝ ΘΕΛΑΜΕ ΝΑ ΜΕΙΝΕΤΕ, στα ΕΞΩτερικά της ιστοριούλας...

Ελάχιστοι (όπως ΠΑΝΤΑ άλλωστε), φίλοι και συνταξιδιώτες κατάφεραν να ΕΝΑΡΜΟΝΗΣΤΟΥΝ μαζί μας και αυτό τόσο σε εμάς όσο και σε εκείνους θα πρέπει ΗΔΗ να έχει πεί πολλά...

Τέλος πάντων...
Παρέθεσα στην αρχή του μηνύματός μου μια εικόνα...
Την εικόνα της αγαπημένης Ατμας σε μεγένθυση...
Ποιός έκανε τον κόπο να την παρατηρήσει;;;
Και τι κατάφερε να διακρίνει σε αυτή;;;

Ενα προκλητικά όμορφο και ποθητό γυναικείο πρόσωπο...
Ενα πρόσωπο που πολλές γυναίκες θα επιθυμούσαν ΙΣΩΣ...
Και στη θέση του στοιχείου που κοσμεί την κεφαλή...
Στα μαλλιά...
Στα μαλλιά που συμβολίζουν στο ανθρώπινο σώμα τις ΑΚΤΙΝΕΣ ΦΩΤΟΣ που πηγάζουν απο την Διάνοια, όπως ΑΚΡΙΒΩΣ συμβαίνει με τον Ηλιο στο φυσικό μας κόσμο...
Και σπεύδω να σας θυμίσω μια "άλλη" Ω!Μέγα Ψυχή, τον Κριτή του Ισραήλ, τον Σαμσών και την ιστοριούλα του που είχε να κάνει ,με τι άλλο, παρά με τα ΜΑΛΛΙΑ ΤΟΥ και τη ΔΥΝΑΜΗ ΠΟΥ ΑΝΤΛΟΥΣΕ ΑΠΟ ΑΥΤΑ...

Αλήθεια, ένας ήλιος ΧΩΡΙΣ ακτίνες τι αξία έχει;;;
Χμμμμμμμ.......
Μα ναι...
Είναι ο Ζωδιακός Κύκλος...!!!
Που καθορίζεται απο την πορεία του ΗΛΙΟΥ μέσα στα ζώδια!!!!

Τι να σημαίνει αυτό άραγε;;;
Τι θέλει τόσο ο σχεδιαστής να μας δείξει, ΑΛΛΑ ΠΡΟΠΑΝΤΩΣ τι θέλει να δείξει η αγαπημέμη φίλη που χρησημοποίησε τη συγκεκριμένη εικόνα;;;

Δυστυχώς, ΟΥΤΕ για τον έναν ξέρω, μα ΟΥΤΕ και για τη Ατμα...
ΞΕΡΩ ΟΜΩΣ τι η μηδαμινότης μου ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΙΣΩ απο την εικόνα...

Θεωρώ πώς το πρόσωπο που είναι "προκλητικά τέλειο", είναι η ΨΥΧΗ της φίλης Ατμα...
Και πώς ή γιατί είναι "τέλειο" δηλαδή πώς ή γιατί η ΨΥΧΗ τίνει πρός την τελειότητα;;;
Χμμμμμμμ.......

Γιατί η αγαπητή Ατμα, ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΕΙΛΗΚΡΙΝΟΥΣ ΑΝΑΖΗΤΗΤΗ, όταν έχει ΗΔΗ ΠΕΡΑΣΕΙ μέσα απο τον ΖΩΔΙΑΚΟ ΚΥΚΛΟ, τον κύκλο των πολλαπλών ΕΠΑΝΑΣΑΡΚΩΣΕΩΝ & ΕΠΑΝΑΓΕΝΝΗΣΕΩΝ, αν μη τι άλλο παρά τελειώνεται, τελειοποιήται...
Εξού και η έννοια του ΚΥΚΛΟΥ...
Του τελειοτέρου των σχημάτων...
Της απεικονήσεως του Θεού...
Εκείνου του Κύκλου που το κέντρο του είναι ΠΑΝΤΟΥ και η περιφέρεια του ΠΟΥΘΕΝΑ...

Μα ναι...
Οσο συγκεντρώνομαι πάνω σε αυτή την ιδέα...
Τόσο πιό βέβαιος γίνομαι, πιό σίγουρος...

Αγαπητές φίλες...
Εσείς που ΒΛΕΠΕΤΕ, μα ΜΟΝΟ με τα ΕΞΩτερικά ματάκια σας και φθονήτε την ομορφιά που αντικρίζετε επάνω στην απέναντί σας γυναίκα...

Και εσείς αγαπητοί φίλοι...
Που επίσεις με τα ΕΞΩτερικά ματάκια σας, ΒΛΕΠΕΤΕ και ποθήτε την απέναντί σας γυναίκα που αντικρίζετε...

...ΣΚΕΦΤΗΤΕ...

Σκεφτήτε οι μέν γυναίκες το ΠΩΣ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ θα μπορέσετε να κατακτήσεται την ομορφιά της ΨΥΧΗΣ και ΟΧΙ την ΕΞΩτερική ομορφία που έρχετε μεν, αλλά παρέρχετε πολύ γρήγορα...

Σκεφτήτε οι δε άντρες πώς θα μπορούσατε να ΕΛΞΕΤΕ ΤΗΝ ΟΜΟΡΦΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ, ούτως ώστε να σας πλησιάσει και να σας φανερώσει τα ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΗΣ και έτσι να ΚΟΙΝΩΝΗΣΕΤΕ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΤΑ ΑΧΡΑΝΤΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ, τα μυστήρια του Μυστικού Δείπνου που θα σας καταστήσουν ΚΥΡΙΟΥΣ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΎ ΣΑΣ...

Δηλαδή θα καταστήτε ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ, και εσείς Ω!Μέγα Ψυχές...
Και τότε ΙΣΩΣ να καταλάβετε το τι ήταν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ο Μέγας Αλέξανδρος...
Πώς κατάφερε τα όσα εσείς ΕΞΩτερικά θαυμάζετε (και καλά κάνετε αφού ΜΟΝΟ αυτά μπορείτε να καταλάβετε και να αντιληφθήτε)...
Θα καταλάβετε ΟΛΟΙ, άνδρες και γυναίκες ότι η ΨΥΧΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΥΛΟ και ότι η ΜΥΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ, μόνο πρός την ΨΥΧΗ μπορούν να αποτίνοντε και να κατανοούντε...

Οι στείρες τυπολατρικές μυήσεις σε ΑΝΕΤΟΙΜΕΣ ΨΥΧΕΣ, χάνουν το νόημα τους, μα στους ΑΜΥΗΤΟΥΣ και όχι στους ΟΝΤΩΣ ΜΥΗΜΕΝΟΥΣ...
Σε εκείνους που ΗΔΗ έχουν αντιληφθεί το ΚΥΚΛΟ ΤΩΝ ΕΠΑΝΑΓΕΝΝΗΣΕΩΝ & ΕΠΑΝΑΣΑΡΚΩΣΕΩΝ είναι πλέον ένα κομμάτι της ομορφίας της ΨΥΧΗΣ ΤΟΥΣ...
Εκείνης δηλαδή της ομορφίας που αποτυπώνετε καταπληκτικά απο την εικόνα της Ατμα...

Της Ατμα...
Της Ψυχής...
Και την ευχαριστώ δημόσια που δέχτηκε να συζητήσει με την αναξιότητά μου...
Και που μου αποκάλυψε ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ, που ίσως και η ΙΔΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΛΗΡΩΣ...
Σε ευχαριστώ Μεγάλη Ψυχή...
Σε ευχαριστώ Ατμα...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ
Θα ήθελα πάντως να ΜΗΝ ΚΛΕΙΣΕΙ ΑΚΟΜΑ το παρόν θέμα...
Θεωρώ (αιρετικός όπως ΠΑΝΤΑ) ότι έχει πολλά ακόμα να δώσει σε ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2004, 16:29:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Ω!ΜΕΓΑ- ΑΛΕΞΑΝΔΡΕ ΧΑΙΡΕ!


Ειπες τοσα ομορφα λογια /
τοσες αληθειες εκαναν κυκλους στον αερα του μυαλου μου
+πεταρισαν στις στιγμες που επαληθευτηκαμε...

Ω! αγαπημενε συνταξιωτη δεν θα φυγω/
δεν γινεται μπορετο να φυγω ....

Η απαντηση απο την εικονα ειναι ΔΙΠΛΗ :
δυο λεξεις....σημαδιακες που καθορισαν την ολη πορεια μου...
σε αυτο το μεγαλειωδες συμπερασμα....

-Destination...

Ο τιτλος που εκπορευσε την ΕΝ ΛΟΓΩ εικονα μου
(περυσι θυμαμαι ηταν η πρωτη φορα που ηρθε η μορφη εντος μου ολακερη και πραγματωθηκε τυχαια ..μα οχι ακαιρα αμεσως μετα..εξαιτιας συνειρμων ασχετων- φαινομενικα- απο συνειρμους σ'ενα αλλο αγαπημενο -του Ελιξηριου- θεμα...-"αδερφες ψυχες"-..καθως και μια κουβεντα μ'ενα καλο μου φιλο εχοντας αφορμη μια εικονα που εδρευε στο καθιστικο του σπιτιου μου...

...μεσα απο αυτην την εικονα νοιωθω πως εκπορευτηκε+η Destiny....
-αλλη μια αγαπημενη... εμπνευσμενη φιλη//anyway//
ειναι η πιστοποιηση του αληθους των λογων μου:)

-ELOY...

(ηταν οι συνεργατες σε Αυτο Ταξιδι μου...
ουκ ολιγες με μετεφεραν σε ατραπους ψυχικες μεχρι εναρμονησεως με την ανελικτικη δικη μου εντελως πορεια...αυτη που ειναι ταυτοσιμη με την πορεια που ο καθενας καποτε -στο χρονο-αχρονο που του αντιστοιχει- θα περπατησει.
Οι σκορπιοι παντα οδηγουσαν το αρμα του Ηλιου απο την Ανατολη ως στη Δυση....-ελεγα και θα λεγω..-
Αφου αυτη ηταν παντα η πραγματικοτητα μου...
ΑΥΤΟ ΒΙΩΝΑ+ΒΟΙΩΝΩ ΠΑΝΤΑ.
ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΜΟΥ/ΕΣΩ ΚΙ ΕΞΩ ΜΟΥ/ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΛΛΩΣΤΕ....
ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΑΛΗΘΕΙΑ//ΕΝΝΟΩ ΟΝΤΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΩ //ΑΛΗΘΕΙΑ


ΟΙ ΣΚΟΡΠΙΟΙ....
μου χαρησαν ΤΙΣ ΚΟΡΥΦΩΣΕΙΣ των οσων
Ενοιωσα
Εζησα
κατα-Νοησα
Ειδα
...Ακουσα...
Συμπερανα...
Ποσειδωνειες καταστασεις
που αντι να οδηγουν στην παραπλανηση οπως ειθισται να λεγεται...
μεταμορφωναν τις στιγμες σε σηματικες νοτες απο ενα τραγουδι που λεγεται
Αληθεια.
μα οχι δικη μου μοναχα...
Συμπαντικη.


ας κυλησουμε μεχρι μεταδωσεως της αυτης εναρμονησης....

"Ο,ΤΙ δεν σε σκοτωνει....σε κανει πιο δυνατο..."

τραγουδαγε ο Πορτοκαλογλου...

-μα οπως λεει + η αδερφη μου...
"ταδε εφη Νιτσε "
...μα αν ειναι να το καταλαβουν..
πορτοκαλι; ε ναι πορτοκαλι!...κι ας μαθουμε τωρα ολα τα ειδη των εσπεριδοειδων....
κατα μαναβου(!)....ρυσιν....
"επιθυμιες!"

ΕΠΙΘΥΜΩ...

αν ξεκινησουμε ετσι...
αντι να δουμε τα φρουτα που πουλαει...
θα μαθουμε τα παντα για τον μαναβη....
μα τιποτε για τα χρωματιστα...ζουμερα....φρουτα που πουλαει..
.
κι εμεις θελησαμε...
να δοκιμασουμε ενα ενα...
μεχρι να βρουμε αυτο που κατ'αλλους ειναι το απαγορευμενο...

οχι απαραιτητα το γνωστο κατηγορημενο....
μα ισως ενα εξωτικο αγνωστο....και μη ορατο....σε καθε παγκο...μαναβικου...


εχμ...
σταματω....επειδη επηρεασμενη απο κριτικη αχλαδοτυρου που εζησα μεσα απο μισες λεξεις...

μετεφερα ενα συμβολισμο που ουτε γνωριζω κατα ποσο θα γινει κατανοητος...ουτε που θελω να μαθω.
απλα ειμαι σιγουρη πως με τετοιο κελυφος....
θα καταλαβουν οντως....οσοι γνωριζουν το ειδος.


καλημερα απο μια νυμφη που οι τασεις φυγης....προς αλλα καλαοκαιρια...
και η αναμνηση μαις αιωνιοτητας....πριν την αλλη μερα...

εγιναν....
ενα

το
παν
της
....

καλημερα... ηλιε....μου
κι ας μην εισαι σιγουρος σημερα
αν θες
να βγεις...κρυψου μεσα μου σημερα....σαν συννεφα θα μεινω αν θες να μου κρυφτεις....
μα να σε νοιωθω να μου πεις πως οχι...δεν το μπορεις....


Πυθιατμα




Technoshamanism
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2004, 19:55:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2004, 23:48:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οποιος δεν βλεπει στον σταυρο
τον Εαυτο του καρφωμενο πιστευει σε εναν
νεκρο Ιησου.Οποιος δεν βλεπει την θυσια
στο σκοινι του Ιουδα δεν ειναι αμνος Κυριου.
Οποιος πιστευει στον ανεστημενο Εαυτο του
εχει στην καρδια του εναν ζωσα Ιησου...
...τετελεσθαι...


στην Φιλη Ατμα...


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...


Edited by - ryche on 05/04/2004 16:18:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2004, 16:26:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
για εναν Αλεξανδρο που "χαθηκε"...
μα ηταν παντα εδω...

Ω!Αλ ζεις!

τα λογια τουτα στο βωμο του χρονου σου αφηνω...
να γινουν σημειο συγκλισης ολοι οι Αλεξανδροι του τωρα μου...
ετσι το παντα θα μας συντροφευει....κιαν τεσσερις γινηκαν...
τοτε ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΖΩΝΤΑΝΟΣ...


ΤΟΥΤΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ "ΑΛΕΞΑΝΔΡΕ ΤΗΣ ΒΡΟΧΗΣ ΤΟΥ ΤΟΤΕ..."
θυμαμαι ειχες πει..."δεν μπορεις να ξεχασεις...μονο...να...":

"...τριτη εικονα στο τωρα του ποτε μου...
Ο ΛΕΩΝ ΤΗΣ ΔΥΝΑΜΗΣ...πανω σε μιαν ασπιδα προστασιας του οπισθωφυλακη του απο τους ανεμους των στοιχειων...

αυτης που ματαια μεσα απο τις πληγωμενες ανασες μου προσπαθω να ανακτησω....αργοπεθαινω πανω σε μια λεξη αδικη μα τοσο ματαιη να ξαναειπωθει..
ο εχθρος μου ηταν τελικα ο πιο λατρεμενος μου φιλος...και με σκοτωσε χωρις να προλαβω να τον παρω αγκαλια...
να πω...απο μενα εγινες...δικη μου ανασα...δικη μου θωρια...σε λατρευω...μα εφυγε αφηνωντας με πισω να αιμοραγω..κι ουτε ενα βλεμμα....μια στιγμη που να δηλωνε πως τοσα χρονια..μαζικυλησαμε σε ανασες καυτες...ανυπωτες....
εφυγε....
μα εσυ...
με κρατας μεσα απο αιωνιους δεσμους που η μοιρα δεν δηλωσε ακομη...κι ουτε θα δηλωσει..μεσα απο ραγματικοτητες φανταστικες..που ανακαλυπτω καθε που ονειροβατω..
πεσμου πως στο τωρα μου να συμβιβασω τοσες αληθειες..απο τοσες ζωες που περασαν και εφυγαν...οπως εκεινος πριν...
Ζωοδοχου πηγης..ενα ραντεβου με την πολιτεια εχασα...τον συντροφο μου επισης...μα παλι εδω στις πυλες σου εσενα να υμνω βρισκομαι..
αφου καποτε στην θωρια αυτου που εφυγε σκοτωνοντας με αιωνια..περνωντας μαζι του το παντα μου..ειχα δει το αιωνιο εκεινο βλεμμα που μεσα απ τις μαρμαρινες μνημες σου αλλωτε θωρουσα...


Αλεξανδρε ζεις..;--κι ας εφυγε παλι....-

θα'λεγα αν η γοργονα ημουν απο απεναντι //μεσα στη θαλασσα +αγναντευα την πολη ...
χαθηκες μπορει σχημα του λογου ναταν...μα δε θυμαμαι πια αν ηταν μια σκεψη που εκανα σε μια στιγμιαιας εικονας σου το περασμα...η αν οντως το εκανα λεξεις και σου τα εστειλα..
ειμαι σε θλιψη..πηγαια..απο εκεινες τις επικινδυνες που να με σταυρωσουν στο παραλογισμο του τωρα τους.θελουν//να υψωσουν το λαβαρο πως η ψυχη επεθανε///και μονο σαρκες απλωθηκαν με ποδια ανοιχτα και ματωμενα...λογια..."


σταυρωσε με....τοσες που με προδωσες....πως να εισαι ο εαυτος μου....

φιδι γεννηθηκε.....μα δεν ηταν ο καρπος μου....
πεθανα αλλη μια ποιητη μου σημερα...
και δεν ξερω πως απο τουτο το γνωριμο δηλητηριο θε να λυτρωθω....

... Στο τσιμπημα της ιερης τουτης κομπρας....σαν Κλεοπατρα μεσα απο τους αιωνες η ψυχη μου εφανερωθει..//
παλι το ιδιο θελω να ψελλισω....
"TAKE ME TO OSIRIS"...

"Προβιωτες μου" με μπερδεψατε....συνοθυλλεμα εγινα των αναμνησεων ολων...σ'ενα γολγοθα η ζωη με ξανα-πεταξε....για τις αμαρτιες ολων παλι το σωμα μου να πληρωσει...
χτυπα με κι εσυ λοιπον εαυτε μου...που απομενα ξαφνου αποκλωηθηκες τι τραγωδια εγω να το βλεπω μα εσυ που τωρα ξεχωρισες...να θες χιλιες ζωες....
τι αδικια να μην μπορει το τωρα μου με τοτε μας να συμβιβαστει...

το σταυρο ελαφρυ παντα εβλεπα....μα ασηκωτο το μενος των ανθρωπων....
σας αγαπω ολους ελεγα//σας συγχωρω οσα και να μου καταλογιζετε....
την τυφλοτητα σας ..δεν ηταν μπορετο να γιατρεψο μα το χερι σηκωνετε να με χτυπησετε σε καθε προσπαθεια να σας βοηθησω...
"ο θεραπευτης ερχεται μονο οταν τον καλεσουν."..παντα αυτο ελεγα....και ετσι ηθελα να πραξω....μα..
αυτο ηταν και το λαθος μου!
συγχωραμε Πατερα....θελησα να βρεθω κοντα σε ολα τα πλασματα σου...μα εκεινα δεν εθελησαν....
ποναω βαθεια στο σημερα..που με βιασμενη αισθηση με αφυπνησε....
δεν ηθελα να πιστεψω ποσο κακο ηταν το σημαδι....μα
Ζωοδοχου πηγης σημερα....εφτα χρονια απο το εκεινο θαυμα ...συμπληρωθηκαν....

ΩΩΩΩ ΤΙ ΛΙΓΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΟΣΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΓΕΜΙΣΟΥΝ//ΠΟΣΟ ΜΙΚΡΟΙ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΑΛΛΑ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΝ...ΔΕΝ ΘΑ ΠΩ ΤΙΠΟΤΑ/ΘΑ ΑΦΗΣΩ ΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ ΑΣΚΟΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΕΜΙΣΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΚΕΝΟΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΨΥΧΩΝ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΠΟΤΕ ΕΘΕΛΗΣΑΝ.
ΖΩ ΑΚΟΜΗ ....ΕΠΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΠΕΡΑΣΑΝ...ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΙΑ....

μα ξερω καλα...
πως τοσο ο Αλεξανδρος....οσο και Ιησους....
ειναι ονοματα του ηλιου....που μεσα μου...κατακαιει...

ΦΩΣ.....ΑΤΕΛΕΥΤΟ...
ΠΕΘΑΙΝΩ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ....



Technoshamanism
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ιχωρ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2004, 17:26:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ιχωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
The Romance of Alexander
His legends, true and false, appear in 80 languages, from Iceland to Malaya. The Parsees curse him for destroying their holy books.
In Central Asia he is Iskander. His red silk banner is still displayed in Ferghana, in Turkestan. Chiefs claim descent from him, their people claim descent from his soldiers, their horses from Bucephalus.

He appears in the Koran as Dulcarnain. In legend he explored as far as the Ganges, the Blue Nile, and Britain. He travelled to the heavens and to the underworld. In legends, he went indeed to the end of the world, and even to the bottom of the sea, where the very fish paid him homage.

He was the son of Apollo, according to his own mother, and there are signs that he believed this. At Gordium, he cut the fabled knot.

He tamed the wild horse Bucephalus with a word and a touch. That story is as good as any to tell in some detail.

One day, when Alexander was a boy, his father and some of his companions were trying to break a horse. This horse was a magnificent black stallion, of such size and fierce spirit that no one had been able to ride him.
The men stood around the horse, each trying his hand and each being thrown or even being unable to approach the huge beast. None could manage it. Finally, Alexander asked that he be allowed to try. The men thought it would be a grand joke to let a mere boy (he was about 10 years old) attempt to ride the black stallion, so they let him.

Alexander approached the horse, who stood and regarded him. It lowered its head and the boy spoke to him softly, whereupon it immediately was tamed. Alexander leaped onto the horse's back and it bore him away.

The horse was Alexander's from that day on. He named it Bucephalus and it was his war horse and he rode it in all his major battles. Bucephalus served Alexander faithfully and died at last on campaign in India, where Alexander named a city in his honor.

In paintings, Alexander is always represented as riding a black horse. Like his master, Bucephalus entered into legend and became a creature of mythic abilities. There is a nice re-telling of the story of Bucephalus at the beginning of the movie The Black Stallion. If you have a chance to see the movie, you'll hear the main character's father tell the story, with the sort of embellishments that have nourished all the Alexander legends through the centuries.

Everything about Alexander was larger than life, both his real exploits and his imagined ones. Throughout the ancient world, great generals would dream that they could imitate Alexander. In the Middle Ages, he became a figure encrusted in legend.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιχωρ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2004, 17:30:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ιχωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γνωριζει κανεις οτιδηποτε για τον ταφο του Αλεξανδρου;

ειναι αληθεια οτι βρεθηκε αλλα η Ελληνικη Κυβερνηση το αρνιεται;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2004, 01:05:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να γυρίσουν άρον άρον την Σουβαλτζή πίσω , ε.. μάλλον αλήθεια θα είναι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ιχωρ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2004, 10:46:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ιχωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σουβαλτζη = ????

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZΩΕΛ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
401 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2004, 19:00:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZΩΕΛ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΟΥΒΑΛΤΖΗ ΛΙΑΝΑ... ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ, ΜΕΡΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΟΥ ΤΑΦΟΥ ΤΟΥ ΜΕΓΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ. ΚΑΙ ΕΝΩ ΟΙ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΤΗΣ ΑΙΓΥΠΤΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΤΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΣΚΑΦΕΣ, ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ (ΩΣ ΣΥΝΗΘΩΣ!) ΑΡΝΗΘΗΚΕ ΝΑ ΣΤΗΡΙΞΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕΙ ΤΙΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΤΟΥΣ. ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΣΟΥΒΑΛΤΖΗ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΚΑΤΙ ΜΕ ΑΓΑΠΗ...
ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΤΡΥΦΕΡΟΙ ΑΤΜΑ ΚΑΙ ΚΕΛΣΟ...
ΕΧΕΤΕ ΤΗΝ ΧΑΡΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΟΔΟ, ΝΑ ΠΑΤΑΤΕ ΣΕ ΓΑΙΕΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΕΣ, ΜΕ ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΕΚΕΙ, ΤΗΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΩΝ "ΧΩΜΑΤΙΝΩΝ" ΜΟΡΦΩΝ. ΣΚΑΡΦΑΛΩΣΑΤΕ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΣΑΤΕ ΤΗΝ "ΣΥΝΗΘΕΙΑ" ΤΩΝ ΒΗΜΑΤΩΝ ΝΑ ΟΔΗΓΟΥΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΜΟΡΦΗ. ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΘΑΥΜΑΣΤΟ ΚΑΙ ΥΠΕΡΟΧΟ!!
ΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΟΔΗΓΗΘΟΥΝ ΚΑΙ ΒΗΜΑ - ΒΗΜΑ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΟΥΝ.
ΔΕΝ ΩΦΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ "ΜΑΛΩΝΟΥΜΕ" ΜΕ ΤΡΟΠΟ.. "ΜΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΤΕ;".
ΑΠΟ ΕΚΕΙ..! ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΕΙΔΗ, ΤΟΥΣ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΡΙ, ΤΟΥΣ ΨΥΘΙΡΙΖΟΥΜΕ ΣΤΟ ΑΥΤΙ...ΚΙ ΕΚΕΙΝΟΙ, ΘΑ ΔΟΥΝ ΑΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΟΥΣ.
ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΕΞΟΥΜΕ! ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΟΙ, ΑΝ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΠΟΣΟ ΥΠΕΡΟΧΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΧΗ!
ΑΣ ΤΟΥΣ ΚΕΝΤΡΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ.
ΑΣ ΔΟΥΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΜΠΡΟΣ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥΣ ΚΙ ΑΣ ΤΟΥΣ ΛΥΘΟΥΝ ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΑΠΛΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ.
ΕΤΣΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΑΝΕ ΠΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ, ΠΙΟ ΠΙΣΩ, ΠΙΟ ΚΑΤΩ, ΠΙΟ ΠΑΝΩ, ΓΥΡΩ - ΓΥΡΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ... ΑΣ ΝΙΩΣΟΥΝ!
(ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ-ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΝ, ΤΗΝ ΦΥΣΙΚΗ ΥΠΟΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ;)
ΠΡΩΤΑ ΑΣ ΤΟΥΣ ΔΕΙΞΟΥΜΕ ΤΟΝ ΠΟΤΑΜΟ, ΟΠΟΥ ΚΟΛΥΜΠΟΥΝ ΤΑ ΨΑΡΙΑ. ΑΣ ΤΟΥΣ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙ ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΟΣΑ ΠΕΡΙΕΧΕΙ. ΑΣ ΤΟΥΣ ΔΕΙΞΟΥΜΕ ΤΑ ΣΥΝΕΡΓΑ ΤΟΥ ΨΑΡΕΜΑΤΟΣ, ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΑΞΗ...
ΙΣΩΣ ΕΤΣΙ, ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ "ΨΑΡΕΨΕΙ" ΑΠΟ ΤΟΝ ΩΚΕΑΝΟ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ, ΠΙΟ ΣΟΦΑ ΤΑ "ΨΑΡΙΑ-ΣΚΕΨΕΙΣ" ΠΟΥ ΘΑ ΘΡΕΨΟΥΝ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΟΔΗΓΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΕΚΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ.
ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΣΤΕ, ΝΑ ΘΛΙΒΕΣΤΕ, ΝΑ ΔΙΣΤΑΖΕΤΕ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΕΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ...ΣΥΧΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΕΥΘΗΝΟΙ ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΕΝΟΥΝ ΠΙΣΩ, ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΣΤΑΘΗΚΑΜΕ ΝΑ ΣΥΜΒΑΔΙΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ.. ΚΑΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ. (ΕΝΑΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΙΨΑΣΜΕΝΗ ΠΑΡΕΑ...ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ, ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ, ΝΑ ΦΑΝΕΡΩΣΩ, ΝΑ ΜΑΘΩ.)
ΑΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΟΥΜΕ ΛΙΓΟ...ΔΕΝ ΧΑΝΕΤΕ Ο "ΔΡΟΜΟΣ". ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΝ "ΧΡΟΝΟ" ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ.
ΕΓΩ ΕΔΩΣΑ ΜΙΑ ΥΠΟΣΧΕΣΗ...
ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΧΑΜΕΝΟΣ...ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΠΙΣΩ...
ΚΙ ΑΣ ΦΥΓΩ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ.
-ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΕΙΜΟΥΝΑ ΚΙ ΕΔΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ...-

ΕΥΧΟΜΑΙ, ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΘΩ ΚΑΙ ΝΑ ΝΙΩΣΕΤΕ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΠΟΥ ΚΡΥΒΟΥΝ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΜΟΥ.

Ας γινει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2004, 07:43:07  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να είμαι ειλικρινής στην αρχή το είχα σνομπάρει το θέμα.. δεν έκανα καν τον κόπο να μπω και να κοιτάξω.... αυτό που σκέφτηκα αμέσως ήταν: να ένα ακόμα θέμα για τον Μ. Αλέξανδρο.. τί βαρεμάρα? Φίλη Άτμα, τίποτα προσωπικό... απλά έχω βαρεθεί να ακούω για τους αυτόχθονες Έλληνες....
Όμως σήμερα για κάποιον λόγο είπα να ρίξω μία ματιά...
δεν μπορώ να πω πως το διάβασα ολόκληρο μιας και είναι μεγάλο.. μα η ροή του με εντυπωσίασε και υπήρχαν πολύ ενδιαφέροντα σημεία...
Πραγματικά φίλοι μου ήταν πανέμορφο μα και πόση γνώση κρυμένη μέσα στις προτάσεις...

Όμως σε αυτό το σημείο θα συμφωνήσω μετην φίλη ΑΖΩΕΛ...

quote:
ΣΥΧΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΕΥΘΗΝΟΙ ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΕΝΟΥΝ ΠΙΣΩ, ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΣΤΑΘΗΚΑΜΕ ΝΑ ΣΥΜΒΑΔΙΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ..

Όλοι μας έχουμε κάτι να πούμε όταν ξέρουμε πως κάποιος θα μας ακούσει...

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......

Edited by - simori on 27/04/2004 07:49:02

Edited by - simori on 27/04/2004 07:50:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2004, 15:48:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πραγματικά φίλοι μου ήταν πανέμορφο μα και πόση γνώση κρυμένη μέσα στις προτάσεις...


Πού την είδες;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2004, 18:32:40  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θυμάσε όταν η Άτμα αναφέρθηκε για τον ΑΛ ΕΞ ΑΝΡΟ?
quote:
ΔΕΝ Μ'ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΙ ΡΟΛΟ ΕΠΑΙΞΕ ΣΤΑ ΕΘΝΗ,ΠΟΣΟΥΣ ΕΣΦΑΞΕ.ΜΕ ΠΟΣΟΥΣ ΚΟΙΜΗΘΗΚΕ...ΑΥΤΑ ΔΕΝ Μ'ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΜΟΥ ΠΟΡΕΙΑ...

Νομίζω πως δεν πρέπει να σταθείς στον Γνωστό Αλέξανδρο.. τον Μέγα Αλέξανδρο

Ο Φίλος ΑΝΤΟΝΙΟΣ1997 είπε κάπου τα εξής:

quote:
Μα δεν πρόκειται για τον Αλέξαντρο. Ο Αλέξαντρος δεν έχει καμιά σχέση με τη κουβέντα. Πρόκειται για αυτούς που μιλούν για τον Αλέξαντρο. Πρόκειται για την ψυχοσυνθετική ψύχωση του σπόρου που πέφτει μέσα στο ζεστό χώμα της φαντασίας για να πλάσει μια ιδέα, η οποία μέσα στην αποθέωση του εγωκεντρισμού σαν εσωτερικός δρόμος, γενιέται και γίνεται Αλήθεια. Μια αλήθεια που γονιμοποιεί την φαντασία η οποία δίνει την αίσθηση της πραγματικότητας έστω και προσωπικής......ότι ψάχνουμε το βρίσκουμε μέσα μας........αλλά όλοι έχουμε ανάγκη από κάποιον που σε αυτή τη περίοπτωση λέγετε Ω Μέγα Αλέξαντρος.......

Αυτά είχα να πω προς το παρόν....
Ίσως αυτά τα λόγια να σου πουν κάτι... Εδώ δεν πρόκειται για την κοινή γνώση....
Ελπίζω να διαφώτησα λίγο τον δρόμο σου..

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 03:06:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...καλοσοριζω τους νεοφερμενους...στο παρον τοπικ.
ειμαι σαφης απο την αρχη του θεματος για το πως θελω να εξεληχθει το επαναλαμβανω απειρως και αφου δεν γινομαι κατανοητη τοτε ως ειλικρινες ον παραδεχομαι πως ναι δεν καταλαβαινουν οσοι οντως δεν το εκαναν.
δεν μαλωσα παρα μονο οσους θελησαν να βεβηλωσουν το θεμα και βεβαια οσους ηρθαν να πυρωβολησουν με αφορμη ειτε τον αλεξανδρο -που δεν καταλαβαν-οσο και την ατμα η τον κελσο.
τελως παντων ο ρολος μου σδτο φορουμ δεν θα ειναι να δικαιολογουμαι επαπειρω!@_@
αγαπητη σιμοριλ θα σου προτινα να ολοκληρωσεις την αναγνωση του τοπικ.

ο φιλος αντωνιος ειναι παραυτα ενα παραδειγμα συνταξιωτη που παρολο που δεν μπορουσε να καταλαβει τι λεγαμε(και ατυχως εθεσες το ποστ που δηλωνει πως τοτε ακομη δεν καταλαβαινε,MA EIXE THN EIΛIKΡINΗ διαθεση να συνταξιδευσει μεχρι που καταφερε να οριοθετησει τον αλεξναδροοπως ηταν το ζητουμενο.

τωρα....
θεωρω πως χωρις να εχει καποιος υπομονη, κουβεντα εδω δε γινεται/επισης δεν δεχομαι να σχολιασω τον Αλεξανδρο ως στατηλατη αφου αυτο λεγεται....κριτικη και αυτη ειναι τακτικη που αλλοι εξασκουν με επιτυχια σε θεματα που μονο εσωτερισμος δεν ειναι/ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΦΕΡΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΔΙΧΑΖΕΙ ΚΑΙ ΓΕΜΙΖΕΙ ΑΔΙΚΩΣ ΜΑ ΕΝΤΕΧΝΩΣ ΣΕΛΙΔΕΣ/ΤΟ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΟΤΑΝ ΕΠΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΑΓΙΔΑ ΚΑΠΟΙΩΝ ΚΑΙ ΜΠΗΚΑ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΑΜΥΝΘΩ ΑΠΑΝΤΩΝΤΑΣ/ΟΧΙ ΠΙΑ!

ο δρομος ειναι για οσους τον περπατανε
και χρεος μας ειναι να δινουμε το χερι σε οποιον ακολουθει.ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ! ΠΟΙΟΣ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ;; ΕΓΩ ΓΜΤ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΞΕΡΩ ΚΑΛΑ ΠΟΙΟΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΔΩΣΕ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΣΤΗ ΡΟΗ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ!
ΜΟΝΑΧΑ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΘΕΣΑ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΚΑΙ ΕΔΩΣΑ ΤΗΝ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ.
ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΟ.
ΡΩΤΑΩ ΚΑΙ ΔΕΧΟΜΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ;
ΟΧΙ.
ΚΥΛΑΩ ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΕΙΡΜΙΚΗ ΡΟΗ ΕΝΤΣΕΛΩΣ ΨΥΧΙΚΗ ΕΩΣ ΕΝΑΡΜΟΝΗΣΕΩΣ.
ΖΗΤΗΣΑ ΤΟ ΑΥΤΟ.

εμεις (που φτασαμε/ στον προορισμο του τοπικ εστω:) ειναι φυσικο να ανα-γνωριζουμε τους "βεβηλους" αλλα και οσους απλα ριχνουν ασφαιρα για να δημιουργησουν τετοιες καταστασεις...
που κανονικα μας πανε -οπως τωρα που πρπει να προσταυσω το θεμα παλι τα ιδια λεω θεε μου!- ...εκτος θεματος/και μας βαζουν να "δικαιολογηθουμε" κι ολας!
να ρωτησω γιατι δεν διαβαζετε το θεμα;;;;;
ετσι απλα.το εκανα κι αυτο.
μα ακομη κι αν καποιος το διαβασει δεν ειναι σιγουρο πως θα καταλαβει /ναι συμφωνω.
σημασια εδω παιζει το σημειο που βρισκεται/η η διαθεση απεναντι η απεναντι απο αλλον συνομιλητη μου στο παρον θεμα/

...ο λογος λοιπον που το θεμα ακολουθησε μια τακτικη τοσο συγκεκριμενη ειναι
και το γεγονος το "συγκονιστικο" ειναι οτι εμεις που συμμετειχαμε "τηρωντας πιστα τα βηματα"σε αυτο τελικα πηραμε τις απαντησεις μας.

καποιες βεβαια δυσαρεστηθηκαν κατα το παρελθον που χριζω τετοιας δονητικης απο συνταξιδιωτες μα το ζητουμενο μου ηταν να κυλησω με αρμονια και οχι μεσα απο τη συγκρουση.
η συγκρουση φερνει εξαντληση και επαρση στο εγω//
η εναρμονηση και η γαληνη φερει συμπεραμσατα.
ε λοιπον εγω επιλεγω να συνταξιδευω εσωτερικα με ψυχες που βιοωνουν οπως εγω κι οχι με θρασυτατους εγωιστες που καθρεφτιζονται πανω στα γαληνια νερα μου...
κι αφου δουν τη φατσα τους...φτυσουν επαννω μου..και μετα εχουν και το θρασσος να πουν....οτι τα νερα μου..ειναι βρωμικα!

μη φτυνεις λοιπον...εσυ που θες να καταλαβεις....
κανε ησυχια ...και παραητρησε τους κυματισμους....του φυσικους του νερου....
και μην ταρα-κουνας την επιφανεια του...επειδη βιαζεσαι να δεις σχηματα....
σημασια εχει να κατανοησεις οτι αυτα που βλεπεις επανω μου....
ειναι η εικονα που εσυ εχεις....

ε ναι...
δεν ειναι ευκολο/εμενα μου εφαγε μια ζωη -ως τωρα- να καταλαβω ποσο μπελας ειναι η υδατινη πλευρα μου...και τι παθαινουν οι ανρθωποι οπταν τους δειχνω καταφατσα ποιοι ειναι/ε θελει χρονο να το χωνεψει κανεις//οταν δεν ειναι ομορφο....
και συνηθως φταιω "εγω"...
Ο
ΑΛΣΞΑΝΔΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΛΥΤΙΜΟ ΠΕΤΡΑΔΙ ΜΟΥ/ΕΝΑ ΑΠ'ΟΣΑ Η ΦΥΣΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ.
Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΦΥΣΗ ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΦΥΣΗ....ΕΚΕΙΝΟΥ ΠΟΥ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕ.

ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΠΕΤΡΑΔΙ....
ΕΧΩ ΝΑΠΡΟΣΦΕΡΩ ΜΟΝΑΧΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΤΟ ΑΞΙΖΟΥΝ.
Ο ΛΟΓΟΣ Μ,ΟΥ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΕΛΥΦΟΣ
ΕΠΕΙΔΗ Η ΙΕΡΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΒΟΙΩΝΩ ΜΕ ΚΑΘΙΣΤΑ ΥΠΕΘΥΝΗ ΝΑ ΠΡΑΤΤΩ ΕΤΣΙ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΒΡΙΣΙΕΣ....ΕΙΝΑΙ ΟΣΑ ΕΠΑΝΩ ΜΟΥ...ΚΑΘΡΕ-ΦΤΥΣΤΗΚΑΝ.
ΕΙΜΑΙ ΝΕΡΟ ΚΑΘΑΡΟ.....ΚΑΙ ΓΑΡΓΑΡΟ...ΕΠΕΙΔΗ ΚΥΛΑΩ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΝΤΑ ΑΠΑΞΙΩΝΑ ΗΤΑΝ ΟΙ ΕΜΠΡΙΣΤΕΣ.(ΙΔΙΩΣ ΜΕΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΟΣ)

το συμπερασμα πετραδι/φως/δωρο
μοναχα σε οσους απολυτα μας καταλαβαν.
ολοι οι αλλοι ναι θα φτασουν/μα μεχρι τοτε πρεπει να προστατευουμε εμεις εδω αυτο που οταν εκεινοι φτασουν θα πρεπει να βρουν...ολακερο...και οχι ρακος απο τα χτυπηματα....των βεβηλων...


σιμοριλ και αζωελ....
το μισο ειναι η αρχη του Παντος....μα δεν ειναι το Παν.
και για μενα τωρα πια σημασια δεν εχει το μισο αλλα η φροντιδα του ολου.αντι να με μαλωνετε λοιπον που μαλωνω..τους ασχετους με το θεμα..θα ειναι καλο να μιλησετε για το θεμα...η να μας επιτρεετε/αλλα παλι ετσιθα το συνεχισουμε.
αυτη ειναι η δομη του παροντος θεματος.


quote:
ΑΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΟΥΜΕ ΛΙΓΟ...ΔΕΝ ΧΑΝΕΤΕ Ο "ΔΡΟΜΟΣ". ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΝ "ΧΡΟΝΟ" ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ.
ΕΓΩ ΕΔΩΣΑ ΜΙΑ ΥΠΟΣΧΕΣΗ...
ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΧΑΜΕΝΟΣ...ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΠΙΣΩ...
ΚΙ ΑΣ ΦΥΓΩ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ.
-ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΗΜΟΥΝΑ ΚΙ ΕΔΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ...-

ΕΥΧΟΜΑΙ, ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΘΩ ΚΑΙ ΝΑ ΝΙΩΣΕΤΕ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΠΟΥ ΚΡΥΒΟΥΝ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΜΟΥ.


ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΑ ΗΔΗ/ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΥΤΟ/ΜΑ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΞΕΡΕΙΣ/ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΕΙΝΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ....ΚΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΕΘΩ//ΤΟ ΕΧΩ ΔΗΛΩΣΕΙ ΟΥΚ ΟΛΙΓΕΣ...ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ...ΣΤΗ ΦΙΛΗ ΣΙΜΟΡΙΛ...
ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΘΩ ΕΠΙΣΗΣ ...
ΑΦΟΥ Ο ΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΠΑΝΤΑ/ΚΑΙ Η ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΔΕΔΟΜΕΝΗ//ΜΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ....ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙ ...ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΓΑΠΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ ΤΟ ΦΑΝΕΡΟ:ΠΩΣ ΘΑ ΜΕ ΣΚΟΤΩΣΕΙ;

ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ:

ΕΙΧΕ ΠΕΙ Ο ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΣ ΚΕΛΣΟΣ....
ΑΠΟ "ΑΔΕΡΦΙΚΟ ΧΕΡΙ"... ΧΑΘΗΚΕ Ο ΑΛΕΞΑΔΡΟΣ.....

ΟΜΩΣ ΘΑ ΠΩ...:"ΧΑΘΗΚΕ;"



Technoshamanism
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 03:46:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΠΟ "ΑΔΕΡΦΙΚΟ ΧΕΡΙ"... ΧΑΘΗΚΕ Ο ΑΛΕΞΑΔΡΟΣ.....

ΟΜΩΣ ΘΑ ΠΩ...:"ΧΑΘΗΚΕ;"


"XANETAI" άραγε;


Wellcome home, συνταξειδιώτισσα!


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 03:48:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
..." Ἀλλὰ μάλα Τρῶες δειδήμονες· ἦ τέ κεν ἤδη
λάϊνον ἕσσο χιτῶνα κακῶν ἕνεχ᾽ ὅσσα ἔοργας.
Τὸν δ᾽ αὖτε προσέειπεν Ἀλέξανδρος θεοειδής·
Ἕκτορ ἐπεί με κατ᾽ αἶσαν ἐνείκεσας οὐδ᾽ ὑπὲρ αἶσαν·

αἰεί τοι κραδίη πέλεκυς ὥς ἐστιν ἀτειρὴς
ὅς τ᾽ εἶσιν διὰ δουρὸς ὑπ᾽ ἀνέρος ὅς ῥά τε τέχνῃ
νήϊον ἐκτάμνῃσιν, ὀφέλλει δ᾽ ἀνδρὸς ἐρωήν·
ὣς σοὶ ἐνὶ στήθεσσιν ἀτάρβητος νόος ἐστί·
μή μοι δῶρ᾽ ἐρατὰ πρόφερε χρυσέης Ἀφροδίτης·

οὔ τοι ἀπόβλητ᾽ ἐστὶ θεῶν ἐρικυδέα δῶρα
ὅσσά κεν αὐτοὶ δῶσιν, ἑκὼν δ᾽ οὐκ ἄν τις ἕλοιτο·
νῦν αὖτ᾽ εἴ μ᾽ ἐθέλεις πολεμίζειν ἠδὲ μάχεσθαι,
ἄλλους μὲν κάθισον Τρῶας καὶ πάντας Ἀχαιούς,
αὐτὰρ ἔμ᾽ ἐν μέσσῳ καὶ ἀρηΐφιλον Μενέλαον

συμβάλετ᾽ ἀμφ᾽ Ἑλένῃ καὶ κτήμασι πᾶσι μάχεσθαι·
ὁππότερος δέ κε νικήσῃ κρείσσων τε γένηται,
κτήμαθ᾽ ἑλὼν εὖ πάντα γυναῖκά τε οἴκαδ᾽ ἀγέσθω·
οἳ δ᾽ ἄλλοι φιλότητα καὶ ὅρκια πιστὰ ταμόντες
ναίοιτε Τροίην ἐριβώλακα, τοὶ δὲ νεέσθων..."
ΙΛΙΑΔΑ-απο την ραψωδια Γ' -



Technoshamanism
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 04:02:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα καλη μου :)
χαιρομαι που συναντω εσενα πρωτα...το ταξιδι μου ηταν εξωστρεφες.... με αμεσες απαντησεις...μσα απο φαινομενικα ασχετες συμπτωματικες...διαπιστωσεις...

ας πω κατι που ειχε πει καπου//ασχετως παλι//ο ερμης...
(καποιος απ'ολους μου..:)

"αυτο ειναι Επιβεβαιωσις"

"αδερφικο"...ναι-
οποιος γνωριζει το νοημα της προδοσιας στο συμβολισμο θα γνωριζει επισης πως ποτε δεν ειναι τυχαιο...το γεγονος....πως για να σε προδωσει καποιος....οφειλει να σε γνωριζει...αριστως.
επαγωγικα...καποιος που αρχικα ειναι διδασκαλος..
+μετα παυει να ειναι....
καποις που ιεναι μαθητης αυτου...και μετα παυει να ειναι...


εχμ....αυτος που προδωνεται...ειναι ο μαθητης....'η ο διδασκαλος...;

τελικα ειχα οντως ενα ολοκληρωμενο θειο σχεδιο...κωδικοποιημενο μεσα στο ομορφο κεφαλι μου:)
καλεισθε να ανακαλυψετε το δικο σας....
αφου ο καθενας μας....
εχει το δικο του συμπαν....
που υποκειται ομως σε κανονες ενος ακομη μεγαλυτερου...και μετα ενος ακομη μεγαλυτερου....και μετα ενος ακομη μεγαλυτερου...και μετα...
και....

ηλιος
ναι
γυρω πλανητες...
μεσα σε γαλαξια....
μεσα στο ΠΑΝ...

Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ...
Η ΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΑΚΡΙΒΟΥΣ ΘΕΣΕΩΣ ΜΑΣ ΚΑΙ Η ΤΑΥΤΙΣΗ 'Η ΟΧΙ...ΜΕ ΤΟ ΟΛΟΝ.-

--it's good 2b back--




Technoshamanism

Edited by - ΑΤΜΑ on 03/05/2004 16:17:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 09:40:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλωσόρισες συνταξιδιώτισσα και πάλι.

Καλό ταξίδι εύχομαι με την σειρά μου.

Με αγαθή Αγάπη.

just a man


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2004, 07:55:14  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εάν αυτό εισέπραξες μόνο εσύ το ξέρεις..
Εάν αυτό εισέπραξες και απο την Simoril τότε λυπάμε, μα ήδη ξέρεις πως δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου!!!!

Τελικά όντως, ίσως να μην κατάλαβα... δυστυχώς.... Ίσως απλά ήθελα να καταλάβω.... μα αυτο δεν φτάνει πάντα.....

Δεν θα επιμείνω άλλο...

Καλημέρα σας.......

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2004, 16:04:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ω Αλέξανδρε στα 33 σου…. ο κόσμος στα ποδια σου…το ταξίδι σου μια διαρκή άφιξη…μα η άφιξη, χωρίς νέο ταξίδι… είναι πόνος, αποσύνθεση, θάνατος!

Ω Αλέξανδρε….αν βρήκες λιμάνι μείνε λίγο, ….…. μέσα εκεί, η απόσταση του έξυπνου και του φαυλου… είναι μικρή!




EINAI ONTΩΣ...
ΑΡΚΕΙ ΝΑ ...ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ...

...ΠΕΘΥΜΗΣΑ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ΚΑΙ "ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΜΕΝΕΣ"
ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ ΣΤΗΝ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ...
ΣΑΝ ΕΜΒPΥΑΚΕΣ ΔΟΝΗΣΕΙΣ ΕΝΤΟΣ ΜΙΑΣ ΜΗΤΡΑΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑ ΜΟΝΑΧΑ EY-ΣΥΝΕΙΔΗΣΕΙΣ...
ΜΕ ΣΥΝΕΙΡΜΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝ ΣΤΟ ΟΛΟΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΙΣΩ...

ΑΝAΡΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΝ Η ΚΛΗΜΑΚΤΗΡΙΟΣ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ Θ' ΑΡΓΗΣΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΡΕΙ...TOΣΟ ΟΣΟ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΟΤΑΝ 'ΑΡΑΖΕΙ' ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΕΝΑ ΚΑΡΑΒΙ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ..ΑΠΟΛΙΘΩΜΑΤΩΝ...-


ΕΙΠΕ...+ ΜΕΤΑ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ-ΞΑΝΑ...



Technoshamanism

Edited by - ΑΤΜΑ on 05/05/2004 23:22:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νemertes
Μέλος 1ης Βαθμίδας


92 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2004, 21:38:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νemertes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και από εμένα.

Αν και το θέμα έχει πάρει τεράστιες διαστάσεις, που ομολογώ αδυνατώ να παρακολουθήσω, ελπίζω να σας βοηθήσω με τα γραφόμενά μου από γλωσσολογικής πλευράς (η αγαπημένη μου επιστήμη)!

Το όνομα Αλέξανδρος λοιπόν προέρχεται στην επίσημη ερμηνεία του από το συνθετικό Άλεξ = διώχνω μακρυά και το ουσιαστικό Ανήρ = άνδρας.
Αποτελούσε όνομα-ευχή που έδιναν οι αρχαίοι έλληνες στα παιδιά τους για να μην τους βγουν...κάπως...

Το δε γυναικείο όνομα Αλεξάνδρα ουσιαστικά δεν υφίσταται, μια και είναι αδύνατο να δίνει κάποιος ευχή στην κόρη του να μείνει μακριά από τους άνδρες!

-------------------------
...The Unerring Nereis...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2026367
Maintained by Digital Alchemy