ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Ο ΜΕΓΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2003, 04:44:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ω!ΑΛΕΞΑΝΔΡΕ!!!


'manava seva, madhava seva'
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2003, 09:43:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα αυτά είναι ΤΑ ταξίδια...
Να θέλεις να φτάσεις σε μέρη που ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι δέν έχεις πάει ΠΟΤΕ, αλλά που απο εκεί κατάγεσαι!!!
Σε μέρη που μπορεί στο ΛΟΓΙΚΟ, να φαίνονται ΞΕΝΑ, αλλά που στη ΨΥΧΗ είναι ΓΝΩΡΙΜΑ, ΟΙΚΙΑ...

Μα ΚΑΙ αυτός, Ω!Μέγας Αλέξανδρος, ΑΥΤΟ δεν έκανε πράξη και στόχο ζωής;;;
Να κατακτήσει την Ινδία.... η οποία τελικά τον κατέκτησε!!!
ΠΩΣ έγινε αυτό;;;
ΓΙΑΤΙ έγιεν αυτό;;;
Ουδείς ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΤΡΑΦΗΣ ερευνητής θα μπορέσει ποτέ να μας απαντήσει, γιατί το ΛΟΓΙΚΟ θα του λέει αυτό που είπε (πρόσκαιρα) και σε σένα καλέ μου φίλε Αντώνιε

quote:
ΘΑΛΑΣΣΕΣ ΣΑΣ... ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΞΕΝΕΣ....

Αν όμως αυτός που θα το πεί, γίνει ΣΑΝ και εσένα πού είπες,
quote:
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ.........

τότε καλέ μου φίλε θα ΓΝΩΡΙΣΕΙ και όταν ΓΝΩΡΙΣΕΙ, αλήθεια σας, δεν θα έχει ΚΑΜΙΑ ανάγκη τότε να ΠΙΣΤΕΥΕΙ...

'Ατμα, ευγενική ψυχή που προσωποποιής το ΦΩΣ, το ΕΞΙ είναι ο αριθμός του ΓΑΜΟΥ, της ΕΝΩΣΙΣ...
Το ΠΕΝΤΕ είναι ο αριθμός των Καβείρων;;;

Ας κάνουμε φίλοι μου τις "ξένες θάλασσες" ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ...
Ας κολυμπήσουμε ΜΕΣΑ σε αυτές...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2003, 13:39:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ !ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΚΕΛΣΟ...
...ΤΟ 5 ΕΙΝΑΙ ΓΑΜΟΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΓΕΤΑΙ ΑΠΟ ΠΡΟΣΘΕΣΗ ΤΟΥ 2 ΜΕ ΤΟ 3
...ΤΟ 6 ΕΙΝΑΙ ΓΑΜΟΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΓΕΤΑΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΜΟ ΤΟΥ 2 ΜΕ ΤΟ 3...
ΔΗΛ.ΤΟΥ ΑΡΣΕΝΙΚΟΥ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΥΚΟ...ΛΕΓΕΤΑΙ ΕΠΙΣΗΣ +ΑΡΡΕΝΟΘΗΛΥΣ...


'manava seva, madhava seva'
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr.Doom
Μέλος 1ης Βαθμίδας


138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2003, 22:24:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dr.Doom  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και τώρα αφού φαινομενικά εξαντλήσαμε κάθε συνομωσιολογικό σενάριο σχετικά με τον αείμνηστο Μέγα Αλέξανδρο, τι θα λέγατε για λίγη ανανέωση; Καλώ όλους τους γνωστές του θέματος των υπεροπλιών του Μέγα να γράψει για να μάθουμε και εμείς κάτι παραπάνω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2003, 23:43:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΕΣ ΦΙΛΕ ΜΑΣ ...ΠΟΥ Τ'ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ ΣΑΝ ΙΑΧΗ ΠΟΛΕΜΟΥ ΤΡΑΝΤΑΖΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΞΕΝΗ ΓΑΛΗΝΗ ΜΟΥ...
ΠΑΡΑΔΟΞΗ + Η ΠΡΟΤΑΣΗ ΣΟΥ...ΣΕ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΧΩΡΙΣ ΤΕΛΟΣ ΣΕ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΤΑΧΤΕΣ ΤΟΥ...
ΗΡΘΕΣ +ΕΘΕΣΕΣ ΕΝΑ ΤΕΛΟΣ(ΕΣΤΩ ΜΙΑ ΝΕΑ ΑΡΧΗ...)
ΜΑ...ΠΡΟΣΕΞΕΣ?
ΠΩΣ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΚΥΚΛΟΣ ?
...ΕΝΑΣ ΤΡΟΧΟΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΤΕΧΝΑ ΣΤΑ ΔΑΚΤΥΛΑ ΜΟΥ...ΣΤΡΟΒΙΛΙΖΩ?...
... ΜΑ ΚΑΘΕ ΠΟΥ ΑΛΛΑΖΕΙ ΔΑΚΤΥΛΑ...
ΑΛΛΑΖΕΙ ΑΚΤΙΝΑ... ΜΑ ΔΕΝ ΠΑΥΕΙ ΝΑ ΓΥΡΙΖΕΙ...
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΗ ΕΔΩ...
ΜΑ ΣΕ ΕΙΔΑ ΠΡΩΤΗ...+
ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΙΔΙΑ ΣΦΑΙΡΑ ΠΟΥ ΤΩΡΑ
ΗΘΕΛΗΜΕΝΑ ΣΟΥ ΠΕΤΩ....
ΗΡΘΕ Η ΣΕΙΡΑ ΣΟΥ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΣΦΑΙΡΑ ,
ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΕΡΓΑΣΤΕΙΣ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ,
ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ...
ΟΧΙ !ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΕΔΩ ..
.ΜΑ ΑΡΧΙΣΕ ΗΔΗ ...
ΜΟΛΙΣ ΑΛΛΑΞΕ Η ΣΕΛΙΔΑ ...
ΜΟΛΙΣ ΔΩΘΗΚΕ Η ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ...
ΣΕ ΑΚΟΥΩ ΛΟΙΠΟΝ!ΤΙ ΘΑ ΕΛΕΓΕΣ....?
...ΤΩΡΑ?


'manava seva, madhava seva'


Edited by - ΑΤΜΑ on 10/02/2003 00:13:19

Edited by - ΑΤΜΑ on 10/02/2003 00:14:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2003, 01:48:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερίζω τον έφιππο Ντόκτορα...
Η 'Ατμα το έθεσε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ φίλε μου...
Η ΕΣΤΙΑ του θέματος αυτού, τροφοδοτήτε με τέτοιον τρόπο και τέτοια ΠΟΙΟΤΗΤΑ υλικού, που ΔΕΝ ΘΑ ΣΒΗΣΕΙ, όπως ΔΕΝ έσβησε η ιστορία του Ω!Μέγα σταρτηλάτη

Για συνομοσιολογοβλακείες, πίστεψέ με, ΔΕΝ κάνει το παρόν τόπικ...
Ανοιξε τα δικά σου πανιά και έλα στη παρέα μας, αυτή τη τόσο παράδοξη παρέα....

Λές καλή μου 'Ατμα, ότι η κάρτα των Ταρό ΚΟΣΜΟΣ...
Είναι η ΣΥΝΘΕΣΗ της Σφίγγας της Ερήμου, μα και της Σφίγγας των Θηβών...
Τι ΟΜΟΙΟΤΗΤΑ βρίσκεις;;;;
Την Θήβα την ΕΡΗΜΩΣΕ Ω!Μέγας στρατηλάτης, περνώντας απο εκεί...
Στην Αιγυπτιακή ΕΡΗΜΟ των έθαψαν...

Στη Θήβα υπήρχε η Σφίγγα του Οιδίποδα...
Στην Αίγυπτο υπήρχε η Σφίγγα του Πατέρα Τρόμου (Αμπούλ'λ - χόλ)...

Εκείνη των Θηβών ΡΩΤΑ για τον ΑΝΘΡΩΠΟ...
Εκείνη της Αιγύπτου ΦΑΝΕΡΩΝΕΙ τα του ΘΕΟΥ...

Γιατί τι άλλο είναι ο ΚΟΣΜΟΣ, παρά η ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ και τα ΠΑΝΤΑ είναι ο Θεός που ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ είναι ο 'Ανθρωπος....

Ο Κρόνος ανέφερες καλή μου, δηλαδή ο ΧΡΟΝΟΣ και ως γνωστός ΤΟΠΟΣ χωρίς ΧΡΟΝΟ δεν υφίστατε, είναι ΑΛΛΗΛΕΝΔΕΤΑ, εξού και ο ΤΟΠΟΧΡΟΝΟΣ...

Τα ΤΕΣΣΕΡΑ όμως ζώα που αποτελούν τις Σφίγγες μας, αντιστοιχούν στον ΣΤΑΘΕΡΟ ΣΤΑΥΡΟ του ζωδιακού... Σε εκέινο το ΠΡΟΑΙΩΝΙΟ σύμβολο της θυσίας και της λατρείας, επάνω στο οποίο ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ σταυρώνεται απο την ΥΛΗ...

Γιατί να ΕΡΗΜΩΣΕΙ την Θήβα του Κάδμου ο Αλέξανδρος;;;
Γιατί του έμελλε σε ΕΡΗΜΟ να κατοικήσει αιώνια....

Αναρωτιέμαι ΑΝ λέω ΑΝ του παρουσιαζόταν εμπρός του η Σφίγγα και τον ερωτούσε για τον ΑΝΘΡΩΠΟ, τι θα της απάνταγε;;;
Θα τραβούσε το σπαθί απο το θηκάρι του και θα έπρατε ότι έπραξε ΑΡΓΟΤΕΡΑ με τον Γόρδιο Δεσμό;;;
Απλά αναρωτιέμαι......

Ανέφερες καλή μου 'Ατμα την ΣΦΑΙΡΑ και την πρόσφερες στον ευγενή μας φίλο να τη πάρει στα χέρια του...
Ξέρεις, αυτή η σφαίρα είναι το αποτέλεσμα του ΣΤΑΥΡΟΥ που ανέφερα, μιάς και τα ΤΕΣΣΕΡΑ άκρα του γίνονται οι ΚΑΘΕΤΟΙ ΔΙΑΜΕΤΡΟΙ του ΚΥΚΛΟΥ...
Και ένας κύκλος δεν είναι παρά η ΜΟΝΑΔΑ που τα ΔΥΟ ΑΚΡΑ ΤΗΣ ΣΥΝΑΝΤΙΟΝΤΑΙ...

Ποιά η ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ λοιπόν πορεία του Ω!Μέγα Αλέξανδρου;;;
ΕΠΕΣΤΡΕΨΕ εκεί απο όπου προήλθε......

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2003, 02:06:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΣΦΙΓΓΑ ΛΟΙΠΟΝ...
Η ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΡΙΑ...
ΑΛΗΘΕΙΑ !ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΠΟΥ ... ΝΑ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΤΙ ΓΙ'ΑΥΤΗΝ ...
ΚΑΠΟΤΕ ΣΥΝΑΝΤΗΘΗΚΑΜΕ ...
ΝΑΙ !
...ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΕΚΘΕΣΗΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΦΩΣ...ΕΔΩ ΣΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΜΑΣ...
ΗΤΑΝ ΕΚΕΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ...ΕΤΟΥΤΟΣ Ο ΣΥΝΕΙΡΜΟΣ-ΑΠΟΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΣ...
[ΑΝ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΣΦΙΓΓΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΠΩΣ ΘΑ ΛΑΒΕΙΣ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ+ΤΟΤΕ ΠΑΛΙ ΩΣ ΗΡΩΑΣ ΘΑ ΔΩΣΕΙΣ ΜΙΑΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ...
+ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ?
Ο ΤΡΟΧΟΣ ΓΥΡΙΖΕΙ...ΕΣΥ ΠΑΡΑΤΗΡΕΙΣ ,ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΕΚΕΙ ΚΡΑΤΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΤΡΟΧΟ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΚΟΜΑ +ΝΑ ΤΟΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΦΟΡΑ...
ΟΛΑ ΤΑΓΕΓΟΝΟΤΑ ΠΟΥ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΕΠΑΝΩ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΕΛΕΓΧΩΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΟΥ,
ΜΑ ΟΤΑΝ ΘΕΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑΜΠΕΙΣ +ΠΑΛΙ ΣΤΗ ΡΟΗ...
+ΤΩΡΑ ΛΕΕΙ ,ΕΙΣΑΙ ΠΑΛΙ ΣΤΗ ΓΗ-ΝΑ ΝΟΙΩΣΕΙΣ ΝΕΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ,ΝΑ ΔΕΙΣ ΑΛΛΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ,ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΝΕΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ+ΝΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΕΝΑ ΝΕΟ ΤΑΞΙΔΙ ΑΝΖΗΤΗΣΗΣ ,ΑΠΑΝΤΗΣΕΩΝ...
ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΚΑΝΕΣ ΤΟ ΚΥΚΛΟ ΓΥΡΩ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ?
ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΚΑΝΕΣ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΓΥΡΟ ΑΠΟ ΤΗ ΓΗ ΜΑΣ?
ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΚΑΝΕΣ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ?

"ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΛΑ ΟΣΑ ΗΡΘΕΣ ΝΑ ΕΚΠΛΗΡΩΣΕΙΣ"]


...ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΚΑΛΕ ΜΟΥ...
..ΣΤΗΝ ΠΗΓΗ....
..ΣΤΗΝ ΟΑΣΗ ΤΗΣ ΣΙΒΑ...
..ΣΤΟ ΦΩΣ...
..ΕΚΕΙ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ-ΑΧΡΟΝΟ ΤΗΣ ΘΕΙΚΗΣ ...ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΑΣ...


'manava seva, madhava seva'
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2003, 03:40:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[ [Being a Desert]

There is an ancient teaching that is at the core of true spiritual

in order to connect constantly to the Light of the
Creator we must develop and become like the desert.

The desert is un-owned, open space within which anybody can do
anything they want. This is the level to which we are supposed to
develop. Being like the desert means that you do not care what
people do to you, what people say to you, or what they do not do for
you or say to you. It means being free in the deepest sense.
Our nature is usually the opposite of the desert. We are extremely
and constantly concerned about what people do, say or even think
about us. We are captive to almost everybody, for their actions,
words and even thoughts can influence our feelings and life. In
order to develop spiritually we need to constantly work on becoming
like the desert, feeling open and free like the desert. It is not an
easy process but one that not only greatly enables our spiritual
development, but also brings to a level of equanimity and peace that
cannot be reached any other way.
It is a process that takes constant focus and effort but one whose
spiritual and practical effect is immense.

Weekly Wisdom
Read the Introduction to the Weekly Wisdom
by Michael Berg
Author of The Way
May 5, 2002 - May 11, 2002 ]


...ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΝΗΘΙΖΩ (ΓΙΑΤΙ ΑΝΤΙΠΑΘΩ ΛΙΓΑΚΙ ΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ) ...
ΜΑ ΤΟ ΠΑΡΑΘΕΣΑ ΑΥΤΟΥΣΙΟ ,ΩΣΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑΣ ΧΩΡΟΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ..
...ΕΝΑΣ ΧΩΡΟΣ ΠΕΡΙΣΥΛΛΟΓΗΣ ΣΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ ΠΟΥ ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ ΠΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ...

ΦΩΣ+ΑΓΑΠΗ



'manava seva, madhava seva'


Edited by - ΑΤΜΑ on 10/02/2003 03:43:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2003, 12:47:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ...
Ω!ΜΕΓΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕ ΠΟΥ Η ΑΧΤΙΔΑ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ ΣΟΥ ΜΕ ΦΕΡΕΙ ΠΑΛΙ ΕΔΩ ΝΑ ΕΝΑΠΟΘΕΣΩ ΕΝΑ ΜΟΝΟ... ΔΙΑΜΑΝΤΙ....
ΤΗΝ ΑΠΟΚΡΥΣΤΑΛΛΩΣΗ ΤΗΣ
ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΜΟΥ ΕΔΩ ΣΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ...
ΤΟ 777 ΜΗΝΥΜΑ....
ΟΠΟΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΟΠΟΙΟ +ΝΑ ΓΙΝΕΙ...ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΥΤΟ....
777...
...ΦΩΝΑΖΩ ΜΕ ΟΛΗ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΜΟΥ....
+ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΔΙΑΠΛΑΤΑ ΟΙ ΤΡΟΧΟΙ ΤΗΣ ΕΛΙΚΟΕΙΔΟΥΣ ΣΠΕΙΡΑΣ ΠΟΥ ΔΙΑΠΕΡΝΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΜΟΥ...
[[ΑΛ-----ΕΞ----ΑΝΔΡΟΣ....]]

[[ Ο 'ΑΛ' ΠΟΥ 'ΠΗΓΑΖΕΙ' ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ 'ΑΝΔΡΑ'....]]

ΣΗΜΕΡΑ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ...ΑΛΛΗ ΜΙΑ...ΦΟΡΑ...

(ΑΝΔΡΕΙΑ-ΑΛΗΘΗΣ ΑΝΗΡ-ΑΝΘΡΩΠΟΣ...)


'manava seva, madhava seva'


Edited by - ΑΤΜΑ on 10/02/2003 12:56:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

konosk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2003, 02:23:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους konosk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε θα ήθελα να σας προσγειώσω, αλλά ο Αλέξανδρος ήταν κάτι λιγότερο και κάτι περισσότερο από αυτά που λέγονται. Ήταν άνθρωπος με αδυναμίες, όπως όλοι. Ταυτόχρονα ήταν μυημένος συνειδητά ή ασυνείδητα. Τέλος ήταν ένας άνθρωπος που άλλαξε τη ροή του κόσμου. Τούτη η αλλαγή πρόσφερε πολλά στην ανθρωπότητα, αλυσιδωτές αντιδράσεις που αντήχησαν στα πέρατα του γνωστού και του άγνωστου κόσμου. Κάτι τέτοιο δικαιολογεί το χαρακτηρισμό υιός του Θεού και υιός του Ανθρώπου. Και κάτι άλλο. Ποτέ δεν απέρριψε ο Αλέξανδρος τον Αριστοτέλη. Ποτέ ως το τέλος της ζωής του. Μάλιστα έστησε την οικουμενική του αυτοκρατορία με βάση τα Πολιτικά του δάσκαλού του. Όσο για την επαφή του με την ινδική φιλοσοφία δεν μπορεί να αμφισβητηθεί. Άλλωστε οι έλληνες φιλόσοφοι, μέσω του Ασόκα του Φλογερού είχαν έρθει από πολύ νωρίς σε επαφή με τέτοιες ιδέες. Ωστόσο, έκανε το λάθος να θεοποιηθεί από μόνος του. Έπρεπε να περιμένει λιγάκι, να τον απο-θεώσουν οι μεταγενέστεροι. Εν πάση περιπτώσει, όπως όλοι οι μεγάλοι της ιστορίας πέθανε νέος, στην ίδια ηλικία που πέθαναν όλοι όσοι άλλαξαν τον κόσμο. Συνεπώς έχει να διδάξει πολλά η μελέτη της ιστορίας του, του παραδείγματος που έχει να προσφέρει με την αυστηρή έννοια του όρου παράδειγμα. Σας χαιρετώ φιλικά

Ο Δικαιόπολις μαγειρεύει...αλλά ποιος σκότωσε τον Όμηρο τελικά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2003, 11:46:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δε θα ήθελα να σας προσγειώσω, αλλά ο Αλέξανδρος ήταν κάτι λιγότερο και κάτι περισσότερο από αυτά που λέγονται. Ήταν άνθρωπος με αδυναμίες, όπως όλοι.

Μα δεν πρόκειται για τον Αλέξαντρο. Ο Αλέξαντρος δεν έχει καμιά σχέση με τη κουβέντα. Πρόκειται για αυτούς που μιλούν για τον Αλέξαντρο. Πρόκειται για την ψυχοσυνθετική ψύχωση του σπόρου που πέφτει μέσα στο ζεστό χώμα της φαντασίας για να πλάσει μια ιδέα, η οποία μέσα στην αποθέωση του εγωκεντρισμού σαν εσωτερικός δρόμος, γενιέται και γίνεται Αλήθεια. Μια αλήθεια που γονιμοποιεί την φαντασία η οποία δίνει την αίσθηση της πραγματικότητας έστω και προσωπικής......ότι ψάχνουμε το βρίσκουμε μέσα μας........αλλά όλοι έχουμε ανάγκη από κάποιον που σε αυτή τη περίοπτωση λέγετε Ω Μέγα Αλέξαντρος.......

ΦΙΛΕ KONOSK ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟΦΘΕΓΜΑΤΑ ΣΟΦΙΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ........

ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""

Edited by - ANTONIOS1997 on 11/02/2003 11:50:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2003, 12:37:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΓΑΠΗΤΕ ΑΝΤΟΝΙΕ!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ, ΓΙΑ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΣΟΥ ΤΟ ΑΛΗΘΕΣ...


'manava seva, madhava seva'


Edited by - ΑΤΜΑ on 11/02/2003 12:49:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kitkat
Νέο Μέλος


46 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2003, 15:46:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kitkat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα ,

με αφορμη το θεμα και τα οσα διαβασα , αναρωτιεμαι ποιος ο μαθητης και ποιος ο δασκαλος , αληθεια ποσο δυσκολο θα ηταν για εκεινη την εποχη ενα μικρο παιδι να ειναι δασκαλος ενος "δασκαλου" και ποσο τυχαια ηταν αυτη η επιλογη για τον Αλεξανδρο!!! Μηπως ο στοχος αυτης της συναντησης ηταν το παντρεμα Υλης και Πνευματος ? μηπως το ενα τραβει το αλλο ή μηπως εκφραζεται το ενα μεσα απο το αλλο !!!
πολλες φορες εχω παει στα μερη που γεννηθηκαν και μεγαλωσαν κα οι δυο προσπαθησα να αναπνευσω τον ιδιο αερα , εκλεισα τα ματια που προσπαθησα να περπατησω διπλα τους , ακομη και στην αιγυπτο επερνα συχνα βαθιες ανασες ελπιζοντας οτι μαζι με τη σκονη επερνα και κατι απο εκεινον !!!
ποσο ΑΛ-ΕΞ-ΑΝΔΡΟΣ ηταν τελικα ? και τη ειναι τελικα το ΑΛ και το ΑΝΔΡΟΣ , μηπως το πνευμα απο την υλη ?

ο κιτΚΑΤ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2003, 15:54:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
!ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ...
Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ...ΠΟΥ ΗΡΘΕΣ...
+ ΜΕΤΕΦΕΡΕΣ...
ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΣΟΥ...
ΚΟΚΚΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΗ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΕΚΕΙΝΟΣ...


'manava seva, madhava seva'
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2003, 18:21:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Konosk, ειδικά σε αυτό εδώ το τόπικ, ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΘΗΛΩΣΕΙ ΣΤΗ ΓΗ...
Να μας καρφώσει στην ΥΛΗ.... όπως τον προπάτορά μας ΠΡΟΜΗΘΕΑ, που το ΚΡΑΤΟΣ και η ΒΙΑ τον κάρφωσαν κατ'εντολή του "αγαθού" Θεό, επάνω στον ΚΑΥΚΑΣΟ....

Εναν Καύκασο που πολλές γενεές αργότερα ΚΑΤΕΚΤΗΣΕ Ω!Μέγας Αλέξανδρος...
Απο τη περιοχή του Καυκάσου έλαβε ως γυναίκα του την Θεϊκή Ρωξάνη, γιατί σε ένα Υιό του Θεού, ΜΟΝΟ μια Θεά ταιριάζει για σύζυγος....
Καρπός της αγάπης τους, ο Μικρός Αλέξανδρος, που δέν του έμελε να ζήσει για να δεί τον κόσμο μέσα απο τα μάτια του Μεγάλου...
Να γίνει και ο ίδιος Μέγας....

Τι παράξενη που είναι όμως η ΙΣΤΟΡΙΑ, ειδικά όταν ΞΑΝΑΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ!!!

Σαν ΚΑΙΣΑΡΑΣ 300 χρόνια μετά, ο Θεός επι της Γής παντρεύτηκε την ΚΛΕΟΠΑΤΡΑ, την Ελληνίδα απο το γένος των Πτολεμαίων και του χάρησε τον Μικρό Καίσαρα, τον ΚΑΙΣΑΡΙΩΝΑ που ΚΑΙ αυτός ο απόγονος της Ω!Μέγας Ψυχής, του Αλέξανδρου που βρίσκονταν σε σάρκωση ως Καίσαρας, ΠΑΛΙ δεν πρόλαβε να μεγαλώσει και να ΜΑΘΕΙ για τον Πατέρα του, την Ω!Μέγα Ψυχή του Στρατηλάτη Αλέξανδρου... του Αυτοκράτορα της Ρώμης...

Τον Αριστοτέλη πράγματι ποτέ εκείνος ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΕ να τον αποκυρήξει, γιατί ΑΡΓΑ έμαθε το μάθημά του...
Τον αποκυρήτω όμως εγώ και αυτό μου φτάνει... Αιτιολόγησα το γιατί...

Πρόσεξε τα σοφά λόγια του Αντώνιου...

Ο ΣΠΟΡΟΣ, έχει ΗΔΗ πέσει πρό πολλού...
Εκεί, ΜΕΣΑ στο χώμα ΠΕΘΑΝΕ ο σπόρος, το μικρό σποράκι...
Και απο τον ΘΑΝΑΤΟ του έχει αρχίσει να ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ ένα δέντρο...
'Ενα Μεγάλο Δέντρο, όπως το.... ΥΓΚΝΤΡΑΣΙΛ ας πούμε...
Το Κοσμικό Δέντρο της Νορβηγικής Κοσμογονίας...
Η Μελία Υγκντρασίλ...
Το Δέντρο του Σύμπαντος, του Χρόνου και της Ζωής...

Αυτό το Δέντρο είναι ΑΕΙΘΑΛΕΣ, γιατί οι 3 αδελφές Θεές, οι ΝΟΡΝΕΣ του Πεπρωμένου το ραντίζουν καθημερινά με το νερό της ΖΩΗΣ απο την πηγή του ΟΥΡΝΤ που ρέει στην ΜΙΝΤΓΚΑΡΝΤ (MIDdle GARDen = Στo κέντρο του ΚΗΠΟΥ για όσους θυμούντε τον...παράδεισο...)
Εκεί στην Μίντγκαρντ υπάρχει ένας ΔΡΑΚΟΝΤΑΣ ονόματι ΝΙΝΤΧΟΝΓΚ, που προσπαθέι μετά μανίας να κατατρώγει ακατάπαυστα τις ρίζες της Μελιάς...
Εκείνη όμως ΑΝΤΙΣΤΕΚΕΤΑΙ και δέν ΞΕΡΕΝΕΤΑΙ, τουλάχιστον όχι μέχρι να δωθεί η Τελευταία Μάχη...
Τότε που ο ΧΩΡΟΣ, ο ΧΡΟΝΟΣ και η ΖΩΗ θα χαθούν και θα εξαφανιστούν ΠΙΣΩ απο εκεί απ'όπου ΠΡΟΗΛΘΑΝ....

Αυτό το Δέντρο, είναι αυτό που διαβάζεις φίλε μου μέσα σε αυτό το τόπικ, αυτό το τόσο παράδοξο τόποικ που σκοπό έχει ΟΧΙ να μας πείς για τον Αλέξανδρο που γνωρίζεις, αλλά για τον Αλέξανδρο που θέλεις να γίνεις....

Ο φίλος μου ο ΚίτΚάτ ανέφερε,

quote:
Ποσο ΑΛ-ΕΞ-ΑΝΔΡΟΣ ηταν τελικά? Και τι ειναι τελικά το ΑΛ και το ΑΝΔΡΟΣ, μήπως το πνεύμα απο την ύλη?


Μιλάς για ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πράγμα φίλε μου, γιατί τί είναι η ύλη, παρά ΥΠΕΡΣΥΜΠΙΚΝΟΜΕΝΟ πνεύμα...
Μιλάς για τα ΔΥΟ άκρα του ΕΝΟΣ πράγματος...

Αυτός ΗΤΑΝ, ΕΙΝΑΙ και ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ω!Μέγας Στρατηλάτης, ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ...
Η σύνθεση του ΚΟΣΜΟΥ, τα ΔΥΟ σε ΕΝΑ και το ΕΝΑ μόνο του...

Φίλο μου, καλώς ορίσατε στην ολογομελή παρέα μας... Κρατήστε την ΡΟΗ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

konosk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2003, 21:17:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους konosk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Κέλσε θα σε απογοητεύσω. Δεν επιθυμώ να γίνω ο Αλέξανδρος. Επιθυμώ όμως να γίνω ο εαυτός μου. Μικρούλι και ασήμαντο ίσως, ως γεγονός ή επιδίωξη αλλά εγώ μόνον αυτό θέλω. Σασ χαιρετώ

Ο Δικαιόπολις μαγειρεύει...αλλά ποιος σκότωσε τον Όμηρο τελικά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2003, 00:08:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Κέλσε θα σε απογοητεύσω. Δεν επιθυμώ να γίνω ο Αλέξανδρος. Επιθυμώ όμως να γίνω ο εαυτός μου. Μικρούλι και ασήμαντο ίσως, ως γεγονός ή επιδίωξη αλλά εγώ μόνον αυτό θέλω. Σασ χαιρετώ



ΦΙΛΕ ΜΟΥ... ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΕ ΣΕΝΑ...
(μην κανεις στους αλλους αυτο που δε θελεις να σου κανουν το λεω συνηθως..)
ΜΑ ΘΑ ΣΕ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΩ ...
ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ ΗΤΑΝ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΗΔΗ...
ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΣΟΥ...
ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΑΥΤΟΝ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ...ΜΕΣΑ ΜΑΣ...
ΕΣΥ ΕΜΕΙΝΕΣ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ???????

ΠΕΣ ΑΠΛΑ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΘΕΣΕΙΣ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΚΙ ΕΣΥ... 'Η ΔΕΝ ΕΙΔΕΣ ΑΚΟΜΗ ΤΟ ΦΩΣ...

ΦΩΣ+ΑΓΑΠΗ,ΑΤΜΑ


'manava seva, madhava seva'
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2003, 00:12:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΩ ΦΩΣ...
ΙΣΩΣ ΑΥΤΟ ΒΟΗΘΗΣΕΙ...

+...ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ...
ΠΑΝΤΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΜΙΑΝ ΑΚΟΜΗ ΑΠΟΨΗ...
ΙΔΙΩΣ ΟΤΑΝ ΔΙΑΦΩΝΕΙ...

ΣΑΡΙΣΑ ΕΧΕΙΣ???????


'manava seva, madhava seva'


Edited by - ΑΤΜΑ on 12/02/2003 00:18:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

konosk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2003, 00:52:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους konosk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω σάρισα και λίγο πολύ αυτό θα θελα να δούμε. Πώς ο εαυτός μπορεί να γίνει Εαυτός. Πώς το φως μπορεί να γίνει Φως. Μόνον έτσι είναι επιτεύξιμος ο όποιος.....Αλέξανδρος. Παρεμπιπτόντως παιδιά η λέξη Αλέξανδρος σημαίνει κυριολεκτικά "προστασία του άνδρα". Τώρα το ποια είναι αυτή η προστασία, νομίζω πως το γνωρίζετε.Χαίρομαι επίσης που προστατεύετε την ετερότητα. Φιλικά πάντα χαιρετώ Άτμα. Αλήθεια έχεις διαβάσει το Atman Project του Ken Wilber?

Ο Δικαιόπολις μαγειρεύει...αλλά ποιος σκότωσε τον Όμηρο τελικά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2003, 01:07:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμμμμμμμμ........
Σε ΟΛΑ τα τόπικ που έχω λάβει μέρος και που προσπαθώ να τα συντονίζω, τα κείμενά μου είναι ΠΑΝΤΑ με περισότερες απο μία λέξεις...
Με πιάνει λοιπόν το "παράπονο" όταν απο ΟΛΟΚΛΗΡΟ κείμενο με πάρα πολλές λέξεις και αρκετές σειρές, συγκρατάτε ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΛΕΞΗ, άντε δύο και κρατώντας τες συμφωνήτε ή διαφωνήτε με ΟΛΟΚΛΗΡΟ το κείμενο!!!

Αν αυτό ΔΕΝ είναι αυθαιρεσία, τότε τι είναι;;;

Πόσα ανέφερα, και τι μου προσάπτετε!!!

Για να γίνει κάποιος ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ, όχι μέγας αλλά έστω και απλός ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ θα πρέπει να έχει νικήσει τη Λερναία 'Υδρα της Λογικής ΤΟΥ και να δεχτεί ότι με τη ΛΟΓΙΚΗ, οι όποιες πιθανότητες του είναι ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΕΣ, όχι απο κανέναν άλλο λόγο, απλά και μόνο επειδή η ΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ έχει γεμίσει το "ΕΙΝΑΙ Του" και το έχει μετατρέψει σε "ΕΓΩ Του"...
Αυτό είναι το "κρυφό" νόημα του ΚΟΑΝ που λέει ότι:

quote:
Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ συνέχιζε να ρίχνει τσάϊ στην ΗΔΗ γεμάτη κούπα του καθηγητή του πανεπιστημίου λέγοντάς του:
Σαν αυτή τη κούπα είσαι γεμάτος με τις ΓΝΩΜΕΣ και τις ΘΕΩΡΙΕΣ ΣΟΥ!
Πώς θές να σου αφήσω τη δική μου ΓΝΩΣΗ, όταν ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΦΗΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΔΕΙΟ ΧΩΡΟ;;;

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

konosk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2003, 01:22:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους konosk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είμαι σίγουρος για το τι θέλεις να εντοπίσεις με την υποσημείωσή σου Κέλσο. Επιδέχεται πολλών ερμηνειών!!!

Ο Δικαιόπολις μαγειρεύει...αλλά ποιος σκότωσε τον Όμηρο τελικά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2003, 01:40:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΜΥΘΟΣ, ακόμα και το ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΓΕΓΟΝΟΣ, επιδέχεται ΠΟΙΚΙΛΩΝ ΕΡΜΗΝΕΙΩΝ και ΟΥΔΕΠΟΤΕ μονάχα μίας...
Οι "ερμηνευτές" των μύθων, συχνά πυκνά κάνουν το λάθος να ΝΟΜΙΖΟΥΝ την ερμηνεία τους ως και τη ΜΟΝΑΔΙΚΗ...

Το Μαντείο των Δελφών, ούτε ΚΡΥΠΤΕΙ ούτε ΛΕΓΕΙ, αλλά ΣΗΜΑΙΝΕΙ...

Το θέμα είναι ΤΙ ΕΣΥ φίλε μου ερμηνευεις απο την τελευταία υποσημείωση...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2003, 09:31:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
πρέπει να έχει νικήσει τη Λερναία 'Υδρα της Λογικής ΤΟΥ και να δεχτεί ότι με τη ΛΟΓΙΚΗ, οι όποιες πιθανότητες του είναι ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΕΣ, όχι απο κανέναν άλλο λόγο, απλά και μόνο επειδή η ΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ έχει γεμίσει το "ΕΙΝΑΙ Του" και το έχει μετατρέψει σε "ΕΓΩ Του"...


ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΛΙΓΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΠΩ. ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΟΥ. ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΞΙΖΕ ΟΛΗ Η ΨΥΧΙΚΗ ΔΙΕΡΓΑΣΙΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΤΟΥ......

ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2003, 18:28:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΙΩΝΙΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΙΟ ΠΑΝΩ...

ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ,ΚΕΛΣΟ...ΠΩΣ...


[Το ΠΕΝΤΕ είναι ο αριθμός των Καβείρων;;;]

ΜΑ..ΠΕΣ ΜΟΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ...
.. ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ ...ΟΙ ΑΠΟΚΑΛΥΜΕΝΕΣ...


ΕΝΑ ΣΧΟΛΙΟ ΑΣΧΕΤΟ ΤΟΥ ΠΑΡΟΝΤΟΣ...
[...ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΟΥ ΤΟ ΕΞΩΣΤΡΕΦΕΣ ΔΙΔΥΜΟ ΘΕΜΑ...ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕ...

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=290]



'manava seva, madhava seva'


Edited by - ΑΤΜΑ on 12/02/2003 19:49:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2003, 23:51:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιά απλή απάντηση είναι πώς τα ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ είναι πλέον ΤΕΤΡΙΜΕΝΑ και καταντούν ΒΑΡΕΤΑ....

Το να μεταφέρουμε το τι γράφουν τα βιβλία ΑΛΛΩΝ, δεν έχει αξία...αξία ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ....
Αλλά αξία έχει να μεταφέρουμε το ΤΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ απο τα βιβλία των άλλων...

Το να αναμασούμε τα κείμενά τους, κατατάσουμε τους εαυτούς ΜΑΣ στα ΜΥΡΙΚΑΣΤΙΚΑ....
Είμαστε;;;;

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2003, 00:47:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ...ΝΟ CΟΜΕΝΤ...


ΜΑ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΑΝ ΘΕΣ ΣΕ ΤΟΥΤΟ...


[Το ΠΕΝΤΕ είναι ο αριθμός των Καβείρων;;;]


.. ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ ...ΟΙ ΑΠΟΚΑΛΥΜΕΝΕΣ...

ΦΩΣ+ΑΓΑΠΗ


'manava seva, madhava seva'
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2003, 02:03:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να απαντήσω λοιπόν...
Πόσοι ήταν οι ΚΑΒΕΙΡΟΙ;;;
Ξέρουμε;;;

Ο ΑΚΡΙΒΗΣ αριθμός τους ήταν ΜΥΣΤΙΚΟΣ λόγο της απόκρυφης σημασία του!!!
Πόσοι ήταν... και γιατί....

Ξέρεις κάτι εσύ;;;
Το ΠΕΝΤΕ όλο και κάπου στιρίζεται...
εσυ τι λές;;;;

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2003, 20:02:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...ΙΣΩΣ ΗΤΑΝ 5 ...
ΕΠΕΙΔΗ Ο ΣΑΩΝΑΣ (ΛΕΓΕΤΑΙ ΠΩΣ ΗΤΑΝ ΓΙΟΣ ΤΟΥ ΔΙΑ+ΤΗΣ ΗΛΕΚΤΡΑΣ)
ΕΙΧΕ ΧΩΡΙΣΕΙ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΒΡΗΚΕ ΝΑ ΚΑΤΟΙΚΟΥΝ ΣΤΟ ΝΗΣΙ ΣΕ 5 ΦΥΛΕΣ...
(ΕΠΕΙΤΑ ΕΦΤΑΣΕ Ο ΚΑΔΜΟΣ...
Ο ΟΠΟΙΟΣ+ΜΥΗΘΗΚΕ ΣΤΑ ΚΑΒΕΙΡΙΑ...
ΟΤΑΝ ΠΛΕΟΝ ΗΤΑΝ ΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΜΥΗΘΟΥΝ
+ ΞΕΝΟΙ ΣΤΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ...)ΙΣΩΣ ΝΑ'ΝΑΙ +ΚΑΤΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΟ ΑΠΟ ΤΟΥΤΟ...

'ΚΑΒΙΡ'(ΣΗΜΙΤΙΚΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ... ) ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΜΕΓΑΛΟΣ...
5 ΓΡΑΜΜΑΤΑ...

CAWIRAS(ΑΙΓΥΠΤΙΑΚΑ)ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΜΕΓΑΛΟΣ
7 ΓΡΑΜΜΑΤΑ...

ΚΑΙΩ,(ΚΑΙΕΙΝ-ΚαFeιροι)...(ΕΛΛΗΝΙΚΑ...)

4 ΓΡΑΜΜΑΤΑ -το ρημα...

ολα αυτα ομως ειναι το τιποτα...μια ροη υποθετικη...
μια στιγμιαια ροη ...

ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΕ ΠΑΡΑΞΕΝΕΥΕΙ
+ΜΟΥ ΚΕΝΤΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΩΝ ΙΕΡΕΩΝ...

ΑΞΙΕΡΟΣ(Δημητρα)
ΑΞΙΟΚΕΡΣΑ(Περσεφονη)
ΑΞΙΟΚΕΡΣΟΣ(Αδης)

+ενας νεος ονομαζομενος:
-ΚΑΔΜΟΣ
-ΚΑΔΜΙΛΟΣ
-ΚΑΣΙΛΟΣ
-ΚΑΔΟΥΛΟΣ
-ΚΑΔΗΛΟΣ
(Ερμης), [(5)υποθεσεις...]!

-οπου 'αξιος'=δυνατος,αγιος ...οπως παν-τω-κρατωρας...παν-αγια...


φως+αγαπη



"ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ
ΠΟΥ
ΑΕΝΑΑ
ΓΥΡΙΖΕΙ
ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ...
ΨΑΞΕ ΜΕ...
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ
ΖΩΓΡΑΦΙΖΩ ΜΕΣΑΣΟΥ ... AΛΗΘΕΙΕΣ."
ΑΤΜΑ

Edited by - ΑΤΜΑ on 13/02/2003 20:07:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ANTONIOS1997
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2003, 21:03:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ANTONIOS1997  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΠΕΙΔΗ Ο ΣΑΩΝΑΣ (ΛΕΓΕΤΑΙ ΠΩΣ ΗΤΑΝ ΓΙΟΣ ΤΟΥ ΔΙΑ+ΤΗΣ ΗΛΕΚΤΡΑΣ)
ΕΙΧΕ ΧΩΡΙΣΕΙ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΒΡΗΚΕ ΝΑ ΚΑΤΟΙΚΟΥΝ ΣΤΟ ΝΗΣΙ ΣΕ 5 ΦΥΛΕΣ...

(Ερμης), [(5)υποθεσεις...]!



ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΥΝΑΝΤΑ ΤΟ ΜΥΘΟ ΕΓΩ ΠΑΡΑΠΑΙΩ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΗ ΖΑΛΗ ΚΑΙ ΤΗ ΠΑΡΑΖΑΛΗ ΤΩΝ ΣΥΝΕΙΡΜΩΝ ΠΟΥ ΜΙΑ ΜΕ ΑΠΟΓΕΙΩΝΟΥΝ ΔΙΝΟΝΤΑΣ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΤΟΥ ΑΓΓΙΓΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΔΙΑΜΑΝΤΙΟΥ, ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕ ΓΕΙΩΝΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΧΟΡΔΕΣ ΠΟΥ ΕΛΠΙΖΩ Η ΜΕΛΩΔΙΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΑΓΓΙΞΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ ΑΦΟΥ ΣΤΙΣ ΠΕΝΤΕ ΦΥΛΕΣ, Ή ΣΤΙΣ ΠΕΝΤΕ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ, Ή ΣΤΙΣ ΠΕΝΤΕ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ, Ή ΣΤΑ ΠΕΝΤΕ ΒΟΔΙΑ, ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΑΓΟΡΑΣΑΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΟΥΜΕ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΤΟΥ

quote:
παν-τω-κρατωρα...

ΕΓΩ ΒΛΕΠΩ ΤΗΝ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΔΥΝΑΤΟΣ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΚΙΝΗΣΩ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ, ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ, ΠΟΥ ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ........

ANTONIOS1997
""ΑΡΑΤΕ ΟΙ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2003, 21:32:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΔΙΑΜΑΝΤΙ 'ΜΑΣ'...
ΝΑ ΦΑΝΕΡΩΝΕΙ ΤΗ ΛΑΜΨΗ ΤΟΥ...
ΝΑ ΕΧΕΙ
'ΠΡΟΣΩΠΟ'....
...'ΟΨΗ'
.........ΥΠΟΣΤΑΣΗ...
ΥΛΗ...
...ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ....


5


"ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ
ΠΟΥ
ΑΕΝΑΑ
ΓΥΡΙΖΕΙ
ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ...
ΨΑΞΕ ΜΕ...
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ
ΖΩΓΡΑΦΙΖΩ ΜΕΣΑΣΟΥ ... AΛΗΘΕΙΕΣ."
ΑΤΜΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy