ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Σε τι πιστεύουν οι μασόνοι?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
lancelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας


281 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2006, 13:32:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lancelot  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε λιγο θα μας πειτε οτι η μασωνια επαιτει!!!ελεος!!!
Πληρωνετε λοιπον τη μηνιαια σας συνδρομη και αγιος ο 8εος.

ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2006, 16:56:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ Aristoteles δε κατηγόρησα κανέναν ούτε τον τεκτονισμό σα σωματείο ούτε τους τέκτονες. ΡΩΤΗΣΑ!;Και ρωτώντας σε κάνω να απαντήσεις ούτως ώστε να σου δώσω την ευκαιρία να πεις τη γνώμη σου. Μη προτρέχεις και βγάζεις συμπεράσματα ότι τάχα δε με ενδιαφέρει και θέλω να κατηγορήσω χωρίς επιχειρήματα. Που το είδες αυτό? Βεβαίως και με ενδιαφέρει και για αυτό ρωτάω. Για το ότι η ανρθωπότητα ότι χρωστάει εννοούσα τους τραπεζίτες και πολιτικούς καθεαυτούς και όχι για τους τέκτονες. Και ρώτησα εάν συμβαίνει τα περισσότερα μέλη των τεκτονικών στοών να ανήκουν σε αυτές τις κατηγορίες. Για πες μας εάν ξέρεις κατά προσέγγιση σε ποια επαγγελματική κατηγορία ανήκουν οι περισσότεροι τέκτονες και φυσικά ανάλογα και με το βαθμό ,ε? Οι περισσότεροι υψηλόβαθμοι τέκτονες μάλλον. Εμείς δε ξέρουμε, τι κάνουν όμως εσύ μπορείς να μας πεις εάν ξέρεις? Δε το λεώ ειρωνικά πραγματικά ΔΕ ΞΕΡΩ και δε ντρέπομαι καθόλου για αυτό και ούτε να ρωτήσω και να μάθω ντρέπομαι.
Είπα "μάλλον" η ανρθωπότητα προσφέρει σε αυτούς πράγμα που σημαίνει ότι δεν έχω αποδείξεις, ναι το λέω ευθαρσώς. Δεν είναι έτσι? Διέψευσέ με! Δε θα σου κάνω μήνυση! Ναι μα ενδιαφέρει να μάθω και ναι με ενδιαφέρει μια απάντηση στη νερώτηση που έθεσα: τι προσφέρει ο τεκτονισμός στην ανθρωπότητα? Εξέλιξη κλπ κλπ ωραία.Αν εγώ θέλω να καρπωθώ αυτά τα αγαθά τότε γιατί δε με αφήνουν να πάω να γίνω μέλος, παρά μόνο πρέπει να με συστήσουν άλλοι για να πάω? Και γιατί να πληρώνω συνδρομή? Αν είναι να πληρώνεις τότε κάθε άλλο παρά για προσφορά μιλάμε έτσι δεν είναι?Και αυτό που προσφέρει το προσφέρει στα μέλη του. Τα μέλη του ως τέκτονες τι έχουν προσφέρει? Το ότι περνάνε σε "άλλα επίπεδα συνείδησης" κλπ είναι αοριστολογίες και δε βγαίνει συμπέρασμα. Ποιοι είναι αυτοί οι άνθρωποι τέλοσπάντων και πως και με ποιο τρόπο βοήθησαν? Με ποια ιδιότητα? Μπορείς να βοηθήσεις να απαντηθούν αυτές οι απορίες?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΧΙΡΑΜ
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2006, 17:46:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΧΙΡΑΜ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Imperator καλησπέρα
Χωρίς να θέλω να γίνω σε καμμια περίπτωση απολογητής του τεκτονισμού, θα ήθελα ωστόσο να καταθέσω την προσωπική μου άποψη για τη συνεισφορά του τεκτονισμού στην ανθρωπότητα, καθώς και για τις διαδικασίες που τηρούνται για την εισδοχή σε μια στοά.
1. Η εισδοχή γίνεται με τρεις προυποθέσεις και εξετάζεται όπως σου είπα : να είναι 21, να μπορεί να παρίσταται στις συνεδρίες της στοάς και να πληρώνει τη συνδρομή του και να είναι άνθρωπος ελεύθερος και καλής μαρτυρίας. Οι λόγοι ; Ένα μίνιμουμ πνευματικής ωριμότητας που να συμβαδίζει με μια βιολογική ωριμότητα και τούτο για να μην απογοητευθεί ο ίδιος αργότερα και να αποφευχθούν κινήσεις ενθουσιασμού που παρατηρούνται σε νεαρές ηλικίες. Η δεύτερη προυπόθεση αναφέρεται στο χρόνο που πρέπει να διαθέτει κάποιος, μίνιμουμ, προκειμένου να έχει τη δυνατότητα να γνωρίσει τον τεκτονισμό και να εμπνευστεί απ΄αυτόν. Σε τι θα ωφελήσει τον τεκτονισμό, αλλά και το νέο μέλος, αν πρόκειται για κάποιον που πληρώνει τις συνδρομές του στη στοά αλλά απουσιάζει συνεχώς ; Αναφορικά με τη συνδρομή, 15 το μήνα είναι, 50 είναι , 60 είναι ο αριθμός προκύπτει αν διαιρέσουμε τα ενεργά μέλη μιας στοάς με τα πάγια έξοδά της (ενοίκια, καθαρίστριες, ηλεκτρικό, θέρμανση, λειτουργικά έξοδα κλπ.). Μήπως το ίδιο δεν γίνεται με οποιοδήποτε σωματείο στον ελληνικό χώρο ;
2. Αναφορικά με τη συνεισφορά του τεκτονισμού τους 3 τελευταίους αιώνες, από που να ξεκινήσει κανείς και που να τελειώσει ;
Α. Ο τεκτονισμός αποενοχοποίησε την αρετή της "εργασίας". Πριν από την εμφάνισή του, οι θρησκείες και η φεουδαρχία αλήθεια ποιο ιδανικό πρότειναν; Την αργία. Ο χριστιανικός παράδεισος, ή ο ισλαμικός βασίζονται σε μια πρόταση αιώνιας "αταραξίας". Για τον τεκτονισμό, δεν υπάρχει καμμία εργασία, νόμιμη, που να θεωρείται υποδεέστερη μιας άλλης, αρκεί να παράγει για τον εργαζόμενο σε αυτήν ψυχικό και υλικό πλούτο.
Β. Αγαπητέ μου φίλε, ο αιώνας του "διαφωτισμού" για την Ευρώπη είναι ο αιώνας των τεκτόνων. Όπου βλέπεις φως διάβαζε "τέκτονας" και όπου μα όπου βλέπεις τη φράση "φωτισμένη ηγεσία" διάβαζε "ηγεσία που ασκήθηκε από τέκτονες".
Γ. Η "Διακήρυξη των δικαιωμάτων του ανθρώπου και του πολίτη" φίλε, είναι το πρώτο γραπτό κείμενο στην ιστορία της ανθρωπότητας που προβλέπει ισότητα μεταξύ των ανθρώπων και συντάχτηκε κατά μεγάλο μέρος από τον Τέκτονα Lafayette.
Δ. Η αναμόρφωση της Ευρώπης από το Ναπολέοντα (διοικητικό δίκαιο, ψήφιση αστικού δικαίου για όλα τα κράτη) οφείλεται σχεδόν αποκλειστικά στον τεκτονισμό (ο αδελφός του ήταν Μέγας Διδάσκαλος της Μεγάλης Ανατολής της Γαλλίας).
Ε. Τα εθνικοαπελευθερωτικά κινήματα της Ευρώπης το 19ο αιώνα οργανώθηκαν κατεξοχήν από τέκτονες ( Ελληνική Επανάσταση με Ρώμα, Καποδίστρια, Κολοκοτρώνη, Σκουφά, Ξάνθο - ιταλική με τους καρμπονάρους, το Γκαριμπάλντι κ.α.).Στη θέση του φεουδαλισμού πρότειναν είτε την ελευθερία δράσης είτε τη λεγόμενη "αταξική" κοινωνία (Μπακούνιν, Λένιν, αλήθεια το ήξερες ότι ο Μπακούνιν ήταν τέκτονας ; ).
ΣΤ. Στον ελληνικό χώρο, η καθιέρωση του 8ωρου και η ασφάλιση για όλους είχαν προταθεί από τον τέκτονα Σπύρο Νάγο στις αρχές του 20ού αιώνα, ακολούθησε ο Δρακούλης με τον Καλλέργη και ολοκληρώθηκε το 1937 με τον Ιωάννη Μεταξά (τέκτονας, αμφιλεγόμενη προσωπικότητα, αλλά ήταν αυτός που αποφάσισε την ίδρυση του ΙΚΑ).
Ζ. Η προσπάθεια διαλόγου Καθολικισμού και Ορθοδοξίας πραγματοποιήθηκε από ιεράρχες της Ορθοδοξίας-Τέκτονες : αναφέρομαι στους Πατριάρχες Ιωακείμ το Γ', το Βασίλειο το Β΄, τον Αθηναγόρα και τον αναμορφωτή του ημερολογίου Μελέτιο Μεταξάκη, επίσης Πατριάρχη. Αλήθεια αναρωτήθηκες πώς από τις εμπρηστικές και εχθρικές προς τον άνθρωπο θέσεις του φανατικού ορθόδοξου κλήρου των Εσφιγμενιτών ΄("μόνο 144.000 αξίζει να σωθούν κατά τη Δευτέρα Παρουσία και μόνο Ορθόδοξοι")προχωρήσαμε προς την αλληλο-αναγνώριση με το άλλο μεγάλο κομμάτι του Χριστιανισμού ;
Η. Το ήξερες ότι η οριστική ειρήνευση μεταξύ Ελλήνων και Τούρκων επιτεύχθηκε από 2 Τέκτονες, το Βενιζέλο και τον Ατατούρκ μετά από ένα σκληρό αγώνα μεταξύ τους και ότι σε αυτούς και στον "πατέρα της Δημοκρατίας" Άλέξανδρο Παπαναστασίου, τέκτονα, οφείλεται η πρώτη Παμμβαλκανική Συνδιάσκεψη του ΄32 ;
Θ. Η "Ελληνική Αντικαρκινική Εταιρεία" ιδρύθηκε από Τέκτονες, και δωρεά των Τεκτόνων είναι το Νοσοκομείο των Αγίων Αναργύρων. Και έπεται συνέχεια...
Για τον τεκτονισμό, η δημιουργία δεν έχει ολοκληρωθεί. Ολοκληρώνεται καθημερινά με τον άνθρωπο. Ο άνθρωπος καθημερινά είναι δημιουργός και οφείλει να προστατεύσει το φυσικό σύμπαν, ολόκληρη την ανθρωπότητα και το συνάνθρωπό του. Στο εσωτερικό κάθε στοάς επικρατεί πλήρης ισότητα μεταξύ των μελών, όλοι είναι αδελφοί μεταξύ τους και ο στόχος παραμένει πάντα " οι αλήθειες που αποκτήθηκαν μέσα στο Τάγμα από τους αδελφούς να διαδοθούν στην ανθρωπότητα".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2006, 19:42:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το ήξερες ότι η οριστική ειρήνευση μεταξύ Ελλήνων και Τούρκων επιτεύχθηκε από 2 Τέκτονες, το Βενιζέλο

Kαι συ ξέρεις ότι ο Βενιζέλος ευθύνεται που τώρα πια δεν έχουμε την Μικρασία??? Ολα είναι σχετικά φίλε μου... Οσο για το αντικαρκινικό νοσοκομείο είναι γνωστό... όσο χρειάζεται...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2006, 23:02:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν καταρχήν Aristoteles δε μπορώ να δεχτώ άκριτα τα όσα λες γιατί δεν έχεις αποδείξεις. Δεν είναι λίγο βαρύγδουπο να λες ότι η αναμόρφωση της Ευρώπης οφείλεται στους Τέκτονες και ότι όλα αυτά τα πρόσωπα ήταν Τέκτονες κλπ? ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ! Τα αντιπαρέρχομαι αυτά και έστω ότι ναι έτσι είναι. Γιατί να νοούνται ως προσφορά όλα αυτά? Και θα σου εξηγήσω τι εννοώ... Καταρχήν γιατί τα φορτίζουμε αξιολογικά όλα αυτά. Δίνουμε στη Διακήρυξη των δικαιωμάτων ή στη Γαλλική Επανάσταση κλπ ένα ιδεαλιστικό περιοχόμενο μια εξιδανίκευση και μιά "ρομαντική" υπόσταση αγνοώντας τις πραγματικές ιστορικές συνθήκες και αιτίες που οδήγησαν σε αυτά τα γεγονότα,οι οποίες φυσικά είναι πολύ πιο "σκληρές" υλιστικές και πραγματιστικές...
Όλες αυτές οι επαναστάσεις δεν ήταν παρά η αντίδραση των αστών στα δεσμά της φεουδαρχίας και η δημιουργία σύγχρονων κρατών είναι το περιβάλλον στο οποίο μπορούν να δράσουν οι καπιταλιστικές επιχειρήσεις. Να κονομήσουν θέλανε οι άνθρωποι και θέλανε ένα σταθερό περιβάλλον που θα τους έδινε τις εγγυήσεις για αυτό. Μια αξία ποτέ δε στέκει έτσι μόνη της αν δεν έχει πίσω γερά μάλιστα συμφέροντα να τη στηρίζουν ( και να την αναγορεύουν σε αξία βεβαίως)
Για το 8ωρο ειδικά έχω πολλά να πω και ξέρω αρκετά για αυτό το ζήτημα καθώς τυχαίνει να ήταν αντικείμενο πανεπιστιμιακής μου έρευνας.
Τι συνέβαινε πριν το 8ωρο? Δούλευαν οι βιομηχανικοί εργάτες 12-15έως και 20 ώρες ημερησίως χωρίς διάκριση ηλικίας. Τι έγινε? Τους λυπήθηκαν και καθιερώθηκε όριο στην εργάσιμη ημέρα? Τι είναι το εργατικό δυναμικό και η εργατική δύναμη? Όρος αναπαραγωγής της κεφαλαιακής συσσώρευσης είναι. Αυτόν τον όρο, την εργατική δύναμη ο οποίο και φθαρτός και εξαντλήσιμος είναι όχι απλώς τον έθιγαν αλλά τον κατέστρεφαν σιγά σιγά με την υπερεκμετάλλευση. Φυσικά η κάθε επιχείρηση ξεχωριστά ουδόλως ενδιαφερόταν για το αν το εργατικό δυναμικό σε επίπεδο κοινωνίας καταστρεφόταν εφόσον η ίδια ευημερούσε. Ποιος θα το αναλάμβανε αυτό? Η συλλογική οντότητα που εκφράζει τη γενικότητα του καπιταλιστικού συμφέροντος. Δηλαδή το κράτος. Έρχεται το κράτος και λέει: "σιγά παιδιά δε θα υπάρχει όπως πάμε εργάτης ούτε για δείγμα και αφού δε το καταλαβαίνετε εσείς θα σας βάλω εγώ με το ζόρι ένα όριο". Ο πληθυσμός στην Αγγλία και την Πρωσσία είχε αρχίσει ήδη βιολογικά να εκφυλίζεται, οι νέες γενιές ήταν κοντές και καχεκτικές σε βαθμό που να μη μπορεί να επανδρωθεί ο στρατός καθώς δεν πληρούσαν τα κριτήρια της στρατολογίας. Εκεί φτάσαμε για να καθιερωθεί το 8ωρο.Με έναν καπιταλισμό ο οποίος βέβαια αναπτύχθηκε χάρη στις φιλελεύθερες διακηρύξεις και επαναστάσεις και θεσμοθετήσεις που ειπώθηκε ότι ήταν προσφορά του Τεκτονισμού στην ανθρωπότητα. Δε λέω ότι ήταν κακό. Αλλά συμφέροντα εξυπηρετούσαν και σε καμία περίπτωση δεν αποτελούσαν προσφορά. Βεβαίως σε τι θα έβλαπτε αν πλασαριζόντουσαν ως τέτοιες...? Τα παραπάνω για την εργάσιμη ημέρα μπορεί να τα δει κανείς στο "Κεφάλαιο" του Μαρξ, στο 8 ο κεφάλαιο "Περί της εργάσιμης ημέρας".
Όσο για το Βενιζέλο και τον Ατατούρκ ναι πρέπει να τους χρωστάμε και χάρη που σταμάτησαν τον πόλεμο! Κια ποιος τον είχε ξεκινήσει δηλαδή?
Ποιος ενέπλεξε την Ελλάδα στην περιπέτεια της Μικράς Ασίας? Πλάκα κάνουμε τώρα? Έχουμε και κάποιες γνώσεις και μερικά πράγματα δε μπορούμε να τα δεχτούμε έτσι...
Ε αφού είχαν μπλέξει τις χώρες σε 10 χρόνια πόλεμο είπαν να κάνουν και ειρήνη, ε?
Το αν ο σημερινός κόσμος είναι σε μεγάλο βαθμό όπως είναι χάρη στον Τεκτονισμό τότε... αυτοί που το λένε αυτό είναι σα να κατηγορούν τον τεκτονισμό. Ένας κόσμος όπου το 99% του πληθυσμού καρπώνεται το 1 % του πλούτου και το 1 % του πληθυσμού καρπώνεται το 99% του πλούτου , ε όχι δεν είναι καλός και αν κάποιοι τον πιστώνουν στον οποινδήποτε είναι σα να τον κατηγορούν. Αλλά αν κάποιοι έχουν κάνει πολλά πράγματα όντως αλλά για τα συμφέροντά τους και μόνο , γιατί θα πρέπει να θεωρούμε ότι το έκαναν για προσφορά σε όλη την ανρθωπότητα?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Aristoteles
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2006, 01:22:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aristoteles  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λοιπόν καταρχήν Aristoteles δε μπορώ να δεχτώ άκριτα τα όσα λες γιατί δεν έχεις αποδείξεις. Δεν είναι λίγο βαρύγδουπο να λες ότι η αναμόρφωση της Ευρώπης οφείλεται στους Τέκτονες και ότι όλα αυτά τα πρόσωπα ήταν Τέκτονες κλπ?

Πρώτα απ' όλα, έχω αποδείξεις για όλα όσα λέω.
Δεύτερον, Τα περί αναμόρφωσης της Ευρώπης κ.λπ. τα έγραψε ο ΧΙΡΑΜ κι όχι εγώ(αυτό δε σημαίνει πως διαφωνώ, απλός δε θα κρατήσω άποψη για αυτό το θέμα).
quote:
Αν εγώ θέλω να καρπωθώ αυτά τα αγαθά τότε γιατί δε με αφήνουν να πάω να γίνω μέλος, παρά μόνο πρέπει να με συστήσουν άλλοι για να πάω?

Από πόσους το ζήτησες και στο αρνήθηκαν;

Είναι φυσικό μεν να είναι στην κρίση κάποιων το να θέλουν ή να μη θέλουν να εγγυηθούν για 'σένα, διότι στην δε μπορεί να ξέρουν όλοι τι άνθρωπος είσαι. Αλλά ας πούμε πως έστω είσαι καλών αναφορών(κοινώς, αν δεν είσαι κάφρος στην κοινωνική σου ζωή), από πόσους το ζήτησες και αρνήθηκαν τουλάχιστον να σου δώσουν αίτηση;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2006, 21:24:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1.ΤΕΛΙΚΑ,ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΣΕΛΙΔΕΣ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ,ΘΑ ΞΑΝΑΠΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ,ΟΤΙ Ο ΑΔ. ΧΙΡΑΜ ΕΧΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟΝ ΠΙΟ ΨΥΧΡΑΙΜΟ ΚΑΙ ΣΩΣΤΟ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΤΙΜΗΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑ ΟΤΙ ΑΝΟΙΚΕΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΕΜΕΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑ.ΠΑΡΟΤΙ ΔΙΑΦΩΝΕΙ ΜΕ ΕΜΕΝΑ{ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΤΟΥ...}.ΕΓΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΕΚΑΝΑ ΠΑΝΤΩΣ "ΠΕΡΙ ΕΛΙΤΙΣΜΟΥ" ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΛΗ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ...2.ΟΝΤΩΣ ΟΙ ΤΕΚΤΟΝΕΣ ΠΑΙΞΑΝ ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟ ΡΟΛΟ ΣΤΗΝ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΤΟΥ ΣΥΓΧΡΟΝΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΜΑΣ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2006, 23:20:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς τους φίλους Τέκτονες και ιδιαίτερα προς το φίλο Aristoteles: Πώς θα βρω την αίτηση αν θέλω να κάνω και σε ποιον θα τη δώσω? Επίσης πόθεν θα πρέπει να προέλθει η "καλή μαρτυρία"? μήπως με τη μορφή συστατικής επιστολής? Και αυτή πρέπει να είναι ανγκαστικά από Τέκτονα? Ο CALAMUS SCRIPTORIUS είπε πριν ότι πρέπει κανείς να προταθεί από δύο Τέκτονες.Δηλ. αν κατάλαβα καλά δε μπορεί να πάει κάποιος να κάνει αίτηση από μόνος του. Δηλαδη αν κάποιος αξίζει να εισέλθει στην Τεκτονική Αδελφότητα και λόγω τύχης δε τον γνωρίζει κάποιος Τέκτονας, δε θα έχει αυτή τη δυνατότητα? Δεν είναι άδικο αυτό αν συμβαίνει?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2006, 01:18:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Προς τους φίλους Τέκτονες και ιδιαίτερα προς το φίλο Aristoteles: Πώς θα βρω την αίτηση αν θέλω να κάνω και σε ποιον θα τη δώσω? Επίσης πόθεν θα πρέπει να προέλθει η "καλή μαρτυρία"? μήπως με τη μορφή συστατικής επιστολής? Και αυτή πρέπει να είναι ανγκαστικά από Τέκτονα? Ο CALAMUS SCRIPTORIUS είπε πριν ότι πρέπει κανείς να προταθεί από δύο Τέκτονες.Δηλ. αν κατάλαβα καλά δε μπορεί να πάει κάποιος να κάνει αίτηση από μόνος του. Δηλαδη αν κάποιος αξίζει να εισέλθει στην Τεκτονική Αδελφότητα και λόγω τύχης δε τον γνωρίζει κάποιος Τέκτονας, δε θα έχει αυτή τη δυνατότητα? Δεν είναι άδικο αυτό αν συμβαίνει?

ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΕΘΕΣΕΣ ΚΑΙ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΟ,ΟΤΑΝ ΜΙΛΩ ΓΙΑ ΕΛΙΤ ΚΑΤΙ ΞΕΡΩ...ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΤΥΧΗ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nobody5001
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
399 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2006, 01:32:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nobody5001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε φίλε μου CALAMUS SCRIPTORIUS,

με κάνεις να παρέμβω τώρα:

Α)αν δεν με απατά η μνήμη μου, Γαλλία, είσαι... δεν έχεις ψιλιαστεί ακόμα πως εδώ στην Ελλάδα ο όρος "ελίτ" χτυπάει κάπως στα αυτιά του κόσμου και το μόνο που πετυχαίνεις είναι να τραβίξεις το μένος τους πάνω σου?

Β)

quote:

.ΟΝΤΩΣ ΟΙ ΤΕΚΤΟΝΕΣ ΠΑΙΞΑΝ ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟ ΡΟΛΟ ΣΤΗΝ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΤΟΥ ΣΥΓΧΡΟΝΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΜΑΣ...

αυτό έχει διφορούμενη έννοια (και α- προς τους φίλους που δηλώσανε, ας το πω υπέρ μασωνίας, να λέμε και την αλήθεια - κακά τα ψέματα -ισχύει κάτι τέτοιο, αλλά πάλι ούτε ισχύει και το απόλυτο "αρνητικό (ας το πούμε)" που εκφράσανε κάποιοι εδώ μέσα αλλά ούτε και η μασωνία είναι και τόσο αθώα με το πως έχει περιγραφεί, β- για να αποφύγω τυχόν παρεξηγήσεις με τον όρο "αθώα" ενοοώ τις αντιπαλόμενες καταστάσεις που συμβαίνουν στις μεγάλες στοές, όσοι δηλώσατε μασώνοι καταλαβαίνετε τι εννοώ, και όσοι θα ρωτίσουν τώρα για κάντω μας και λίγο πιο λιανά, να πω μόνο πως μια ματιά να ρίξετε γύρω σας στην καθημερηνότητα σας θα εντοπίσετε την απάντηση στο ερώτημα σας)

Γ) Φίλε μου CALAMUS SCRIPTORIUS, ξέρεις πιθανότατα καλύτερα και από μένα πως ο παράγον "τύχη" δεν είναι απόλυτη έννοια (με πιάνεις)...

Τέλος, τα παραπάνω δεν είχανε σκοπό να κριτικάρουνε τίποτε και κανένα απλά να επισημάνουνε κάποια πράγματα...(το λέω για να μην αρχίσετε και πυροβολύτε τον πιανίστα στο τέλος, εμένα δηλαδή )

Πάντα με εκτίμηση,

nobody

Edited by - nobody5001 on 15/02/2006 01:33:32

Edited by - nobody5001 on 15/02/2006 02:53:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2006, 05:00:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Βασικά διαφωνώ σε κάποια πράματα με τον Calamus

Κανένας φωτισμένος άνθρωπος δεν ΥΠΕΡΤΕΡΕΙ..

Ο Χριστός βοηθούσε τους ανθρώπους και
καταλάβαινε τα προβλήματά τους.. δεν ΥΠΕΡΤΕΡΟΥΣΕ
έναντι αυτών και ούτε τους την έλεγε επειδή απλά "είναι
βέβηλοι"..

Και κάτι ακόμα.. Έχει αρκετό καιρό που ειπώθηκε, αλλά
δεν μπορούσα να μην το σχολιάσω..

CALAMITUS, λές πως είσαι Τέκτονας και παράλληλα γράφεις
σε καθαρευουσο..κάτι.. Μου φαίνεται αρκετά αδιανόητο
πως έγραψες:
"ΑΡΧΑΙΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΟΣ ΣΚΩΤΙΚΟΣ ΤΥΠΟΣ"

ΠΩΣ είναι αποδεΔΕΙγμενος; Υπάρχουν φωτογραφίες; Αποδείξεις;
Μήπως κυκλοφορούν πειστήρια;

Είναι: ΑΡΧΑΙΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΔΕΓΜΕΝΟΣ ΣΚΩΤΙΚΟς ΤΥΠΟΣ.. (ΑΠΟΔΕΔΕΓΜΕΝΟΣ = ΑΠΟΔΕΚΤΟΣ)...


1.ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΥΠΕΡΤΕΡΕΙ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ,ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΟΠΙΖΕΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΩΣ ΑΝΩΤΕΡΟΣ ΔΙΟΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΘΙΚΟ ΚΑΙ ΑΠΑΝΘΡΩΠΟ ΚΙ ΕΤΣΙ ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ ΚΙ ΟΛΑΣ Ο ΙΔΙΟΣ ΔΗΛΩΝΟΝΤΑΣ... ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΟΣ...2.ΤΟ "ΒΕΒΗΛΟΣ" ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΕΝ ΣΚΟΠΙΜΩ{ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΜΑΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ...}ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΩ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ...ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΚΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟ,ΑΛΟΙ ΤΟΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΕ...3.ΤΟ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΟΣ ΗΤΑΝ ΕΚ ΠΑΡΑΔΡΟΜΗΣ ΛΑΘΟΣ...ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ...ΗΤΑΝ ΤΡΑΓΙΚΟΤΑΤΟ

Edited by - CALAMUS SCRIPTORIUS on 15/02/2006 05:02:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2006, 05:04:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΔΕΣ ΤΙ ΤΑΠΕΙΝΟ ΚΙ ΕΥΓΕΝΙΚΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ...ΑΠΟΛΟΓΟΥΜΑΙ ΚΙ ΟΛΑΣ...

Edited by - CALAMUS SCRIPTORIUS on 15/02/2006 05:05:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2006, 05:29:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1.ΑΥΤΟ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ΤΙ ΗΤΑΝ????????ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΥΠΕΡΤΕΡΟΥΣΕ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΑΦΟΥ ΗΤΑΝ Η ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΕΝΣΑΡΚΩΣΗ ΤΟΥ ΘΕΙΟΥ ΟΝΤΟΣ...ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΣΤΑΙ ΕΤΣΙ....ΕΠΕΙΤΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ????????ΕΣΤΩ ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ...ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΛΗΣΙΑΣΕ ΚΑΝ...ΜΙΚΡΟΠΡΕΠΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ, ΛΙΓΟΙ,ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ,ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΣΧΗΜΑ ΤΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΤΟΥΣ...ΑΝΕΠΙΤΥΧΩΣ ΩΣ ΕΠΙ ΤΩ ΠΛΕΙΣΤΩΝ...2.ΤΟ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΣΗΜΕΙΑ ΑΝΩΤΕΡΟΤΗΤΟΣ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΗΜΟ,ΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΥ ΥΣΤΕΡΕΙΣ ΕΝΑΝΤΙ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ...ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟ.ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΝΩΤΕΡΟΣ ΚΑΠΟΥ ΣΕ ΚΑΘΙΣΤΑ "ΑΝΩΤΕΡΟ ΑΝΘΡΩΠΟ" ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΤΟ ΕΛΕΓΑ ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΨΥΧΩΤΙΚΟΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ...ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ Η ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΑΝΩΤΕΡΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΣΕ ΜΑΣ ΜΑΣ ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ...ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΟΗΘΟΥΜΕ.ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΜΑΛΙΣΤΑ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2006, 05:55:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ρε φίλε μου CALAMUS SCRIPTORIUS,

με κάνεις να παρέμβω τώρα:

Α)αν δεν με απατά η μνήμη μου, Γαλλία, είσαι... δεν έχεις ψιλιαστεί ακόμα πως εδώ στην Ελλάδα ο όρος "ελίτ" χτυπάει κάπως στα αυτιά του κόσμου και το μόνο που πετυχαίνεις είναι να τραβίξεις το μένος τους πάνω σου?

Β)

quote:

.ΟΝΤΩΣ ΟΙ ΤΕΚΤΟΝΕΣ ΠΑΙΞΑΝ ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟ ΡΟΛΟ ΣΤΗΝ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΤΟΥ ΣΥΓΧΡΟΝΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΜΑΣ...

αυτό έχει διφορούμενη έννοια (και α- προς τους φίλους που δηλώσανε, ας το πω υπέρ μασωνίας, να λέμε και την αλήθεια - κακά τα ψέματα -ισχύει κάτι τέτοιο, αλλά πάλι ούτε ισχύει και το απόλυτο "αρνητικό (ας το πούμε)" που εκφράσανε κάποιοι εδώ μέσα αλλά ούτε και η μασωνία είναι και τόσο αθώα με το πως έχει περιγραφεί, β- για να αποφύγω τυχόν παρεξηγήσεις με τον όρο "αθώα" ενοοώ τις αντιπαλόμενες καταστάσεις που συμβαίνουν στις μεγάλες στοές, όσοι δηλώσατε μασώνοι καταλαβαίνετε τι εννοώ, και όσοι θα ρωτίσουν τώρα για κάντω μας και λίγο πιο λιανά, να πω μόνο πως μια ματιά να ρίξετε γύρω σας στην καθημερηνότητα σας θα εντοπίσετε την απάντηση στο ερώτημα σας)

Γ) Φίλε μου CALAMUS SCRIPTORIUS, ξέρεις πιθανότατα καλύτερα και από μένα πως ο παράγον "τύχη" δεν είναι απόλυτη έννοια (με πιάνεις)...

Τέλος, τα παραπάνω δεν είχανε σκοπό να κριτικάρουνε τίποτε και κανένα απλά να επισημάνουνε κάποια πράγματα...(το λέω για να μην αρχίσετε και πυροβολύτε τον πιανίστα στο τέλος, εμένα δηλαδή )

Πάντα με εκτίμηση,

nobody

Edited by - nobody5001 on 15/02/2006 01:33:32

Edited by - nobody5001 on 15/02/2006 02:53:35


ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ "ΑΠΟΛΥΤΟ"...ΟΛΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ.ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΤΩΡΑ,ΔΕΣ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ...ΤΟ "ΟΛΟΝ"...ΔΙΕΠΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΝΑΡΧΕΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ...ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΤΟ"ΘΕΙΟΝ"...ΟΛΑ ΤΥΧΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΔΟΣΗ "ΣΟΦΙΑΣ" ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΟΛΗ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ "ΑΝΑΡΧΙΑ"...ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ "ΣΟΦΙΑ" ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΟΛΟ ΑΝΑΡΧΟ,ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΕΥΟΝΤΕΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΩΤΕΡΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ...ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΜΗ ΠΙΣΤΕΥΟΝΤΕΣ...ΠΑΝΤΩΣ Η ΤΥΧΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΙΝΟΝ...ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΗ...ΚΑΙ Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ Ο "ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ" ΤΥΧΑΙΑ ΕΚΦΡΑΣΗ ΗΤΑΝ ΤΟΥ ΑΝΑΡΧΟΥ,ΑΣΥΛΗΠΤΟΥ ΚΑΙ ΑΔΙΑΝΟΗΤΟΥ ΓΙΑ ΜΑΣ "ΥΠΕΡΤΑΤΟΥ ΟΝΤΟΣ"...ΚΑΙ ΘΕΤΩ ΕΔΩ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ...ΕΣΤΩ ΚΙ ΑΝ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ "ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΕΝΑ" ΕΝ ΣΟΦΙΑ,ΕΣΤΩ ΚΙ ΑΝ Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΕΧΕΙ ΟΛΗ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΙ...ΚΑΙ ΤΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΜΑΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ...Η ΕΣΤΩ ΚΑΤΑ ΑΛΟΥΣ Η "ΨΥΧΗ"...ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΥΠΕΡΒΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΓΙΑ ΜΑΣ ΤΟΥΣ "ΜΙΚΡΟΥΣ" ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΕΝΑ "ΤΥΧΑΙΟ" ΓΕΓΟΝΟΣ?????????

Edited by - CALAMUS SCRIPTORIUS on 15/02/2006 05:57:52

Edited by - CALAMUS SCRIPTORIUS on 15/02/2006 05:59:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aristoteles
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2006, 06:17:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aristoteles  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προς τους φίλους Τέκτονες και ιδιαίτερα προς το φίλο Aristoteles: Πώς θα βρω την αίτηση αν θέλω να κάνω και σε ποιον θα τη δώσω? Επίσης πόθεν θα πρέπει να προέλθει η "καλή μαρτυρία"? μήπως με τη μορφή συστατικής επιστολής? Και αυτή πρέπει να είναι ανγκαστικά από Τέκτονα? Ο CALAMUS SCRIPTORIUS είπε πριν ότι πρέπει κανείς να προταθεί από δύο Τέκτονες.Δηλ. αν κατάλαβα καλά δε μπορεί να πάει κάποιος να κάνει αίτηση από μόνος του. Δηλαδη αν κάποιος αξίζει να εισέλθει στην Τεκτονική Αδελφότητα και λόγω τύχης δε τον γνωρίζει κάποιος Τέκτονας, δε θα έχει αυτή τη δυνατότητα? Δεν είναι άδικο αυτό αν συμβαίνει?

Φίλτατε Imperator, κατά την απάντησή μου αυτή, ελπίζω να σου απαντηθούν αρκετές από αυτές τις ερωτήσεις..

Έχουμε και λέμε..

quote:
ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΕΘΕΣΕΣ ΚΑΙ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΟ,ΟΤΑΝ ΜΙΛΩ ΓΙΑ ΕΛΙΤ ΚΑΤΙ ΞΕΡΩ...ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΤΥΧΗ...

Φίλε CALAMUS, διαφωνώ σε αυτά που λες περί ελιτ και θα σου εξηγήσω τη στάση μου, χρησιμοποιώντας ως παράδειγμα μερικές δυνάμεις οι οποίες είναι παγκοσμίος αναγνωρισμένες:

http://www.freemason.com/html/how_do_i_begin.htm
http://www.masonicinfo.com/member.htm
http://www.lostword.com/joining.html
http://www.mofreemason.com/join/
http://www.grandlodge-england.org/how-to/who-can-become-a-freemason.htm
http://www.toledoaasr.com/join.html

είδικα στο τελευταίο γράφει:

quote:
Freemasonry does NOT solicit membership.

A man must ask, of his own free will, to be accepted into the Fraternity.

This is common throughout the world.


ΟΛΑ αυτά τα site (και υπάρχουν πολύ περισσότερα σε αριθμό, απλά έδωσα ένα μικρό δείγμα) λένε πως για να γίνει κάποιος Τέκτονας, πρέπει να το ζητήσει. Μέσα σε αυτά τα site όπως θα πρόσεξες, συπεριέλαβα και αυτό της μεγάλης στοάς της Αγγλίας.

Imperator, Παρ' όλα αυτά, σε μερικές χώρες και τάγματα (βλέπε Γαλλία και Ελλάδα π.χ.) το θέμα δεν είναι και τόσο εύκολο από τη μια. Από την άλλη όμως, όπως ξαναείπα, οι Τέκτονες γνωρίζουν κάλα το "κρούσε και θα σου ανοίξουν". Αναγνωρίζουν τη διάθεση του ανθρώπου ο οποίος θέλει να προκαλέσει μια εσωτερική αλλαγή προκειμένου να βελτιωθεί πνευματικά και ηθικά. Όσον αφορά το θέμα της "καλής μαρτυρίας", είναι απλά ένας παράγοντας ο οποίος πρέπει να ληφθεί υπόψην από έναν Τέκτονα προκειμένου να δώσει σε κάποιον ο οποίος επιθυμεί να εισέλθει στο σύστημα, μία αίτηση. Τώρα, ας πούμε υποθετικά πως θέλεις να κάνεις αίτηση. Κανονικά, θα έπρεπε πρώτα να το συζητήσεις με κάποιον Τέκτονα που γνωρίζεις και εάν τηρείς τις παραπάνω προϋποθέσεις, να συμπληρώσεις μια αίτηση η οποία μετά περνάει μια διαδικασία. Τώρα, εάν θεωρείς πως δεν μπορείς να βρεις κάποιο Τέκτονα τον οποίο να γνωρίζεις ή και στη χειρότερη περίπτωση δεν μπορείς να γνωρίσεις κάποιον για αυτό το σκοπό, μπορείς πάντοτε να στείλεις ένα e-mail. Δεν έχεις να χάσεις απολύτος τίποτε.

Παραθέτω λοιπόν τις ιστιοσελίδες από τις 5 γνωστότερες δυνάμεις οι οποίες λειτουργούν στην Ελλάδα.

http://www.grandlodge.gr/
Σε αυτή τη δύναμη υπάγεται και το κτήριο στην Αχαρνών. Δέχεται μονάχα άντρες και ακολουθεί και τον Σκωτικό αλλά και τον τύπο της Υόρκης.

http://www.nglgreece.org/home.asp?lang=GR
Κι αυτή η δύναμη δέχεται μονάχα άντρες. Αυτή λειτουργεί με βάση τον τύπο της Υόρκης μόνο.

http://www.delphiorder.org/
Αυτό το τάγμα είναι μικτό (κοινώς, δέχεται και άντρες και γυναίκες ως μέλη του) και ακολουθεί μονάχα τον Σκωτικό τύπο.

http://www.droit-humain.gr/
Κι αυτό το τάγμα είναι μικτό κι ακολουθεί τον Σκωτικό τύπο.

http://www.misraimmemphis.gr/
Αυτό το σύστημα δέχεται και άντρες και γυναίκες (από όσο γνωρίζω λειτουργούν άλλες μέρες οι άντρες και άλλες μέρες οι γυναίκες) και ακολουθεί τον αιγυπτιακό τύπο.

Αυτά προς το παρόν..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nobody5001
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
399 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2006, 13:34:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nobody5001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ ΜΟΥ CALAMUS SCRIPTORIUS ΣΕ ΧΑΙΡΕΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ,

ΛΕΣ

quote:

ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ "ΑΠΟΛΥΤΟ"...ΟΛΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ.ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΤΩΡΑ,ΔΕΣ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ...ΤΟ "ΟΛΟΝ"...ΔΙΕΠΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΝΑΡΧΕΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ...ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΤΟ"ΘΕΙΟΝ"...ΟΛΑ ΤΥΧΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΔΟΣΗ "ΣΟΦΙΑΣ" ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΟΛΗ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ "ΑΝΑΡΧΙΑ"...ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ "ΣΟΦΙΑ" ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΟΛΟ ΑΝΑΡΧΟ,ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΕΥΟΝΤΕΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΩΤΕΡΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ...ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΜΗ ΠΙΣΤΕΥΟΝΤΕΣ...ΠΑΝΤΩΣ Η ΤΥΧΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΙΝΟΝ...ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΗ...ΚΑΙ Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ Ο "ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ" ΤΥΧΑΙΑ ΕΚΦΡΑΣΗ ΗΤΑΝ ΤΟΥ ΑΝΑΡΧΟΥ,ΑΣΥΛΗΠΤΟΥ ΚΑΙ ΑΔΙΑΝΟΗΤΟΥ ΓΙΑ ΜΑΣ "ΥΠΕΡΤΑΤΟΥ ΟΝΤΟΣ"...

ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ: "Η ΤΑΞΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΧΑΟΣ" Η΄ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ Η "ΑΝΑΡΧΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ / ΑΡΧΗ"...

ΛΕΣ

quote:

ΚΑΙ ΘΕΤΩ ΕΔΩ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ...ΕΣΤΩ ΚΙ ΑΝ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ "ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΕΝΑ" ΕΝ ΣΟΦΙΑ,ΕΣΤΩ ΚΙ ΑΝ Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΕΧΕΙ ΟΛΗ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΙ...ΚΑΙ ΤΟ ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΜΑΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ...Η ΕΣΤΩ ΚΑΤΑ ΑΛΟΥΣ Η "ΨΥΧΗ"...ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΥΠΕΡΒΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΓΙΑ ΜΑΣ ΤΟΥΣ "ΜΙΚΡΟΥΣ" ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΕΝΑ "ΤΥΧΑΙΟ" ΓΕΓΟΝΟΣ?????????

Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΤΑΠΕΙΝΟΥ ΠΙΑΝΙΣΤΑ (ΕΜΕΝΑ ΔΗΛΑΔΗ) ΕΙΝΑΙ:

ΝΑΙ

ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΠΑΝΤΑ,

(ΥΓ: ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΝΟΜΙΖΑ ΠΩΣ ΣΥΜΦΩΝΙΣΑΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΥΡΟΒΟΛΙΣΕΤΕ ΤΟΝ ΠΙΑΝΙΣΤΑ (ΕΜΕΝΑ ΔΗΛΑΔΗ)

nobodyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2006, 13:50:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν παρακολουθώ το θέμα από την αρχή και θα θέσω ένα ερωτημα που με απασχολούσε σχετικά με τους Μασόνους. Εχει δικαίωμα η αστυνομία, εφοσον εχει ενταλμα, να μπει σε μασονική στοά και να κανει ερευνα αν υπάρχουν πληροφορίες ότι συντελείται κάποιο έγκλημα μεσα σε μια στοά? Υπάρχουν περιπτώσεις που η αστυνομία να έχει ψάξει σε μασονική στοά ή κάτι σχετικό? Το ρωτάω γιατί ολοι ξερουμε οτι στα σπιτια του κάθε πολίτη αν εχει ενταλμα η αστυνομία και συνοδευται απο εισαγγελέα μπορεί να μπουκάρει και να το ψάξει. Αραγε τηρείται ισονομία με ολους τους πολίτες ανεξάρτητα αν ειναι τεκτονες ή οχι? Αυτό θελω να διαπιστώσω...περιμένω απάντηση...Βεβαια θα μου πείτε οτι μπορει αστυνομικοι αρχηγοί και δικαστές να ειναι μασονοι οποτε πως να μπει η αστυνομια μεσα...απλά θελω να τσεκάρω αν υπάρχει αμεροληψια εκ μερους αυτών που κάνουν κουμαντο σε αυτο τον τοπο..

Brother will kill brother, spilling blood across the land, killing for religion, something I don't understand...

Η Ακρόπολη ανήκει σε αυτούς που την έχτισαν...

Ο ΚΕΦΤΕΣ ΓΑΡ ΒΑΡΥΣ....ακόμα πονάει το στομάχι μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aristoteles
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2006, 15:54:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aristoteles  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν παρακολουθώ το θέμα από την αρχή και θα θέσω ένα ερωτημα που με απασχολούσε σχετικά με τους Μασόνους. Εχει δικαίωμα η αστυνομία, εφοσον εχει ενταλμα, να μπει σε μασονική στοά και να κανει ερευνα αν υπάρχουν πληροφορίες ότι συντελείται κάποιο έγκλημα μεσα σε μια στοά? Υπάρχουν περιπτώσεις που η αστυνομία να έχει ψάξει σε μασονική στοά ή κάτι σχετικό?

Περιπτώσεις δε νομίζω να υπάρχουν διότι δε νομίζω να έχει γίνει ποτέ έγκλημα μέσα σε μια στοά.
Σε τέτοια περίπτωση όμως, επειδή μια στοά ανήκει και σε έναν νόμιμο σύνδεσμο, η αστυνομία έχει το δικαίωμα να μπει και να ερευνήσει.
quote:
Βεβαια θα μου πείτε οτι μπορει αστυνομικοι αρχηγοί και δικαστές να ειναι μασονοι οποτε πως να μπει η αστυνομια μεσα

Βασικά στην Ελλάδα και να είναι δε θα βοηθήσει σε τίποτε. Άσε που υπάρχει ΝΟΜΟΣ ο οποίος το απαγορεύει. Εάν ανήκουν και τους πιάσουν τότε θα έχουν μεγάλα προβλήματα. Θα απολυθούν, θα έχουν πρόβλημα με τη σύνταξή τους και μπορεί να έχουν και τρεχάματα με δικαστήρια. Οπότε όσοι τέτοιοι είναι Τέκτονες, είναι πολύ προσεκτικοί στις κινήσεις τους, προσπαθούν να μένουν όσο lower profile γίνεται.
quote:
απλά θελω να τσεκάρω αν υπάρχει αμεροληψια εκ μερους αυτών που κάνουν κουμαντο σε αυτο τον τοπο..

Για άν υπάρχει αμεροληψία εκ μέρους αυτών που κάνουν κουμάντο, δεν μπορώ να σου απαντήσω. Όμως για τους Τέκτονες υπάρχει..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Aristoteles
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2006, 15:58:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aristoteles  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν παρακολουθώ το θέμα από την αρχή και θα θέσω ένα ερωτημα που με απασχολούσε σχετικά με τους Μασόνους. Εχει δικαίωμα η αστυνομία, εφοσον εχει ενταλμα, να μπει σε μασονική στοά και να κανει ερευνα αν υπάρχουν πληροφορίες ότι συντελείται κάποιο έγκλημα μεσα σε μια στοά? Υπάρχουν περιπτώσεις που η αστυνομία να έχει ψάξει σε μασονική στοά ή κάτι σχετικό?

Περιπτώσεις δε νομίζω να υπάρχουν διότι δε νομίζω να έχει γίνει ποτέ έγκλημα μέσα σε μια στοά.
Σε τέτοια περίπτωση όμως, επειδή μια στοά ανήκει και σε έναν νόμιμο σύνδεσμο, η αστυνομία έχει το δικαίωμα να μπει και να ερευνήσει.
quote:
Βεβαια θα μου πείτε οτι μπορει αστυνομικοι αρχηγοί και δικαστές να ειναι μασονοι οποτε πως να μπει η αστυνομια μεσα

Βασικά στην Ελλάδα και να είναι δε θα βοηθήσει σε τίποτε. Άσε που υπάρχει ΝΟΜΟΣ ο οποίος το απαγορεύει. Εάν ανήκουν και τους πιάσουν τότε θα έχουν μεγάλα προβλήματα. Θα απολυθούν, θα έχουν πρόβλημα με τη συνταξιοδότησή τους και μπορεί να έχουν και τρεχάματα με δικαστήρια. Οπότε όσοι τέτοιοι είναι Τέκτονες, είναι πολύ προσεκτικοί στις κινήσεις τους και προσπαθούν να μένουν όσο lower profile γίνεται.
quote:
απλά θελω να τσεκάρω αν υπάρχει αμεροληψια εκ μερους αυτών που κάνουν κουμαντο σε αυτο τον τοπο..

Για άν υπάρχει αμεροληψία εκ μέρους αυτών που κάνουν κουμάντο, δεν μπορώ να σου απαντήσω. Όμως εκ μέρους των Τεκτόνων υπάρχει..

Edited by - Aristoteles on 15/02/2006 15:59:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2006, 00:25:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Aristoteles ευχαριστώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lancelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας


281 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2006, 01:45:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lancelot  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τεκτονες και τεκτονιτισες..μιας που ειστε η ελιτ της κοινωνιας(ουαουυυυ) θα ηθελα να μαθω αν εχετε και προσβαση σε κυβερνητικα στελεχη εδω στη χωρα μας και αν επηρεασατε τον ανασχηματισμο που πραγματοποιηθηκε χτες.Μηπως ηταν δακτυλος των τεκτονων η απομακρυνση του Παναγιωτοπουλου?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nobody5001
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
399 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2006, 06:05:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nobody5001  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Aristoteles σε χαιρετώ και εγώ από πλευράς μου,

quote:

είδικα στο τελευταίο γράφει:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Freemasonry does NOT solicit membership.

A man must ask, of his own free will, to be accepted into the Fraternity.

This is common throughout the world.


--------------------------------------------------------------------------------


ΟΛΑ αυτά τα site (και υπάρχουν πολύ περισσότερα σε αριθμό, απλά έδωσα ένα μικρό δείγμα) λένε πως για να γίνει κάποιος Τέκτονας, πρέπει να το ζητήσει. Μέσα σε αυτά τα site όπως θα πρόσεξες, συπεριέλαβα και αυτό της μεγάλης στοάς της Αγγλίας.



Επέτρεψε μου να διαφωνίσω εγώ με σένα μιας και κάτι τέτοιο δεν ισχύει, τουλάχιστον "στο απόλυτο"...(κουβέντα να γίνεται βρε παιδί μου, ορέ, αμέσως να με "φας"...)

Ας κάνουμε απλά μία ιστορική αναδρομή, ας πούμε το '21?, και πιστεύω να συνφωνίσεις μαζί μου...

Με εκτίμηση,

nobody

Edited by - nobody5001 on 16/02/2006 06:06:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aristoteles
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2006, 15:22:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aristoteles  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν διαφωνώ καθόλου μαζί σου. Ειδικά ο Τεκτονισμός στην Ελλάδα, προσπαθεί να περάσει το "σε επιλέξαμε εμείς". Δίνει την εντύπωση πως είσαι σημαντικός κατά κάποιο τρόπο. Εμένα τουλάχιστον δε μ' αρέσει αυτή η μέθοδος.

Όπως είδες παρακάτω στο post, έγραψα πως αυτό δεν ισχύει ακριβώς, σε κάποιες χώρες όπως Ελλάδα και η Γαλλία, αλλά συνηθίζεται στις περισσότερες χώρες..

Αυτά τα ολίγαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aristoteles
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2006, 05:09:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aristoteles  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΧΙΡΑΜ,

μιας και ανήκεις στη ΕΜΣτΕ, θα ήθελα να σου κάνω μια ερώτηση. Υπάρχει η δυνατότητα κάποιος να ακολουθήσει τους Κρυπτικούς βαθμούς στην Ελλάδα μέσα απο τη δύναμη στην οποία ανήκεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2006, 04:30:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε ΧΙΡΑΜ,

μιας και ανήκεις στη ΕΜΣτΕ, θα ήθελα να σου κάνω μια ερώτηση. Υπάρχει η δυνατότητα κάποιος να ακολουθήσει τους Κρυπτικούς βαθμούς στην Ελλάδα μέσα απο τη δύναμη στην οποία ανήκεις;


ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΤΟ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΚΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ Ε.Μ.Σ.Τ.Ε.ΝΑΙ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙ.Η Ε.Μ.Σ.Τ.Ε ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΒΑΘΜΟΥΣ ΤΗΣ ΒΑΣΙΛΙΚΗΣ ΑΨΙΔΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΡΥΠΤΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΝΑΙΤΙΚΟΥΣ,ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΕΙ ΔΕ ΜΥΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ,ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΠΑΡΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΙ ΟΙ 3 ΠΡΩΤΟΙ ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΟΙ ΤΕΚΤΟΝΙΚΟΙ ΒΑΘΜΟΙ.ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑ ΟΜΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ 3 ΒΑΣΙΚΟΙ ΒΑΘΜΟΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΑΥΤΟΙ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2006, 04:38:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ο τίτλος "Knight Kadosh" δεν σημαίνει "Ιππότης της εκδικήσεως", αλλά "Ιερός Ιππότης" (kadosh=ιερός). Πιθανόν μπερδεύεις την "εκδίκηση" για τον DeMolay που σχετίζεται με τον βαθμό, αλλά εν τέλει ο Knight Kadosh μάχεται ενάντια της τυρρανίας και υπέρ των αδυνάτων. Επίσης είναι ο 30ος βαθμός, καθός ο 28ος βαθμός ανήκει στον "Ιππότη του Ήλιου". Ξεφύγαμε από το θέμα, αλλά η διευκρίνηση ήταν απαραίτητη.

Illustrious Knight (Templar) of the Order of Kadosch, and Companion of the Holy Graal.
Grand Inquisitor Commander, Member of the Grand Tribunal.
Prince of the Royal Secret.


quote:
ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΜΕ ΣΚΩΤΙΚΟ ΤΥΠΙΚΟ 4 ΜΕΓΑΛΕΣ[ΜΗΤΕΡΕΣ]ΣΤΟΕΣ.ΜΑΖΙ ΜΕ ΟΛΛΕΣ ΤΙΣ ΜΙΚΡΕΣ ΠΟΥ ΥΠΑΓΟΝΤΑΙ Σ ΑΥΤΕΣ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΝΑ ΤΙΣ 30

Δεν ειναι απολυτο αυτο...σε πολλα απο τα παρακατω σωματα οι ιεραρχια εχει δεχθει "μεταλλαξη", αναλογα με τα γουστα εθνικοτητων και πιστης.

1.The Gnostic Catholic Church.
2.The Order of the Knights of the Holy Ghost.
3.The Order of the Illuminati.
4.The Order of the Temple (Knights Templar).
5.The Order of the Knights of St. John.
6.The Order of the Knights of Malta.
7.The Order of the Knights of the Holy Sepulchre.
8.The Hidden Church of the Holy Graal.
9.The Hermetic Brotherhood of Light.
10.The Holy Order of Rose Croix of Heredom.
11.The Order of the Holy Royal Arch of Enoch.
12.The Antient and Primitive Rite of Masonry (33 degrees).
13.The Rite of Memphis (97 degrees).
14.The Rite of Mizraim (90 degrees).
15.The Ancient and Accepted Scottish Rite of Masonry (33 degrees).
16.The Swedenborgian Rite of Masonry.
17.The Order of the Martinists.
18.The Order of the Sat Bhai

quote:
ΔΙΟΤΙ Ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΠΛΟΣ,ΚΑΙ ΟΙ ΓΝΗΣΙΟΙ ΒΑΘΜΟΙ ΤΟΥ 3 ΚΑΙ ΜΟΝΟ 3.

Οσο πιο απλο, τοσο πιο εμπορικο τοσο πιο προσητο για "βλακες" και "νεοπλουτους".


הצטרף לקרקס


ΝΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΦΗΣΑ ΑΝΑΠΑΝΤΗΤΟ...ΠΡΙΝ ΚΑΙΡΟ.ΜΕΡΙΚΑ ΤΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΕΔΩ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΟΛΟΥ ΤΕΚΤΟΝΙΚΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΤΕΚΤΟΝΙΚΟ ΠΝΕΥΜΑ.ΕΙΝΑΙ ΤΕΚΤΟΝΙΚΑ ΜΟΝΟ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ "ΤΥΠΟ" ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΗΝ "ΟΥΣΙΑ"...ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΚΡΥΦΙΣΤΙΚΑ ΑΚΡΟΔΕΞΙΑ ΤΑΓΜΑΤΑ.ΑΛΛΟ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΑΠΟΚΡΥΦΙΣΤΙΚΗ "ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ" ΑΚΡΑ ΔΕΞΙΑ...ΕΚΕΙ ΝΑ ΔΕΙΤΕ "ΕΛΙΤΙΣΜΟΣ"....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2006, 06:52:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΑ:1,2,4,5,6,7 ΚΑΙ 8.ΕΙΧΕ ΚΑΙ Ο ΑΔΟΛΦΟΣ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΤΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟΚΡΥΦΙΣΤΙΚΑ "ΤΕΥΤΟΝΙΚΑ" ΜΕ ΤΕΚΤΟΝΙΚΟ ΤΥΠΙΚΟ{ΜΟΝΟ ΤΥΠΙΚΟ ΒΕΒΑΙΑ},ΕΡΜΗΤΙΚΑ,etc...etc...ΔΕΝ ΗΣΑΝ ΟΜΩΣ ΤΕΚΤΟΝΙΚΑ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ...ΠΩΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nassago
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2006, 20:05:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nassago  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γνωρίζετε πως αυτή τη στιγμή σε πανευρωπαϊκό επίπεδο (φυσικά και στην Ελλάδα) γίνεται "αφύπνιση" της ομάδας SEVEN ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
darkas
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2006, 20:29:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους darkas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γνωρίζετε πως αυτή τη στιγμή σε πανευρωπαϊκό επίπεδο (φυσικά και στην Ελλάδα) γίνεται "αφύπνιση" της ομάδας SEVEN ?

Φίλε nassago, όχι μόνο γνωρίζω σχετικά με την αφύπνιση της εν λόγω ομάδας, αλλά πολύ περισσότερα από όσα ίσως φαντάζεσαι. Για του λόγου το αληθές θα σου έλεγα το εξής: "Γιατί χρησιμοποιείς αυτό το όνομα;"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vesckuke
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2006, 21:31:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vesckuke  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γνωρίζετε πως αυτή τη στιγμή σε πανευρωπαϊκό επίπεδο (φυσικά και στην Ελλάδα) γίνεται "αφύπνιση" της ομάδας SEVEN ?


Φυσικά το γνωρίζουμε αδελφέ :. Nassago! Καλό θα ήταν να μας πουν οι υπόλοιποι τι γνωρίζουν γι αυτό?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy