ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Σε τι πιστεύουν οι μασόνοι?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2006, 15:23:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ ΕΡΙΩΠΙΣ

Έχω την υποψία ότι θέλεις να σπείρεις τρόμο στους αναγνώστες αυτού του φόρουμ και απορώ γιατί;

Είπε ο Ιησούς, "Ύπαγε οπίσω μου, Σατανά, διότι είναι γεγραμμένον, θέλεις προσκυνήσει Κύριον τον Θεόν σου, και Αυτόν μόνον θέλεις λατρεύσει" (Λουκά 4:8). Αυτό που εννοεί στην πραγματικότητα το αρχικό κείμενο είναι: "Θα λατρεύεις τον Κύριο ΤΟ ΘΕΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΑΥΤΟΝ ΘΑ ΦΟΒΑΣΑΙ!" Πρέπει να φοβάσαι μόνο το Θεό! "Τούτο", είπε ο Σολομών, "είναι το παν του ανθρώπου,"--μόνο το Θεό-- "και φύλαττε τας εντολάς Αυτού!" (Βλέπε Εκκλησιαστής 12:13.)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

masons of larissa
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2006, 18:37:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους masons of larissa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα διαφορά αντικείμενα, σύμβολα, ή εικόνες είτε πρόκειται για μερικά από τα ποιο κρυφά ή φορτισμένα και «σκοτεινά» είτε πρόκειται απλά για γράμματα και αριθμούς έχουν την αξία που τους δίνει η ανθρώπινη διάνοια.

Κανένα σύμβολα δεν είναι πάνω από αυτή γιατί όλα τα σύμβολα προέρχονται από αυτή .
Η ανθρώπινη διάνοια εφεύρε αυτά τα σύμβολα για να καλύψει αρχικά κάποια ερωτήματα της.
Σε δεύτερο χρόνο τα σύμβολα αυτά ήρθαν στο φως. Αμύητοι στην χρήση και στην ερμηνεία τους κάποιοι δίνουν ακόμα και σήμερα εξηγήσεις και φορτίζουν αυτά τα σύμβολα με δυνάμεις που ποτέ δεν είχαν ούτε ποτέ θα έχουν.
Πάρτε για παράδειγμα το γράμμα Ε.

Εάν ο καθένας βρει την δύναμη του τότε δεν μένει καμιά θέση για το θειο και κατ επέκταση για τα σύμβολα του.
Τότε ο θεός δεν μπορεί να είναι παρά μονό σύμμαχος και ένα σύμμαχο πρέπει να τον εμπιστεύεσαι
ή καλυτέρα

IN GOD WE TRUST.

Που λένε και τα αμερικανόπουλα

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΑΡΙΣΑ
Υ/Γ Αν δείτε κανέναν καμηλιέρη να περιφέρεται μάλλον θα είναι Λαρισαίος.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2006, 01:15:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πατώ το "Unsubscribe".

ΛουκάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2006, 01:35:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πατώ το "Unsubscribe".

Λουκάς


Δηλαδή γιατί πάτησες πιο πριν το "Subscribe";


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2006, 01:56:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΑΝΤΕΠΟΠΤΗΣ ΟΦΘΑΛΜΟΣ

Επιτρέψτε μου να επιχειρήσω μια επεξήγηση του όρου :Η λέξη "Θεός" προέρχεται από το ρήμα "Θεάομαι-ωμαι" και σημαίνει βλέπω από ψηλά (από εκεί το παράγωγο "θέα" = το μέρος από το οποίο βλέπεις ψηλά, καλλιθέα = η όμορφη θέα, θέα-τρο = ο χώρος από τον οποίο βλέπεις ψηλά (θυμηθείτε την διάταξή του)). Άρα Θεός είναι Αυτός που βλέπει τα πάντα από ψηλα (οπότε και τίποτα δεν κρύβεται από την ματιά του). Οπότε και η έκφραση "ΠΑΝΤΕΠΟΠΤΗΣ ΟΦΘΑΛΜΟΣ" σημαίνει ό,τι και η λέξη Θεός.

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2006, 08:40:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Μια και μιλάμε περί του παντεπόπτη οφθαλμού και για να "θερμάνω" λίγο το θέμα, για δείτε την παρακάτω εικόνα:
Chastity


quote:
Ο "ΠΑΝΤΕΠΟΠΤΗΣ ΟΦΘΑΛΜΟΣ"ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΟΥ "ΥΠΕΡΤΑΤΟΥ ΩΝΤΟΣ".ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ...ΜΑΣ ΘΥΜΙΖΕΙ ΟΤΙ Η ΠΙΣΤΗ ΣΕ "ΑΥΤΟΝ" ΥΠΑΓΟΡΕΥΕΙ ΜΙΑ ΗΘΙΚΗ ΖΩΗ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΦΟ ΑΠΟ "ΑΥΤΟΝ"...
CALAMUS SCRIPTORIUS

Φίλε CALAMUS SCRIPTORIUS, θα έλεγα καλύτερα να μην δίνεις άσχετες και αόριστες απαντήσεις.
Ή γνωρίζεις και γράφεις κάτι συγκεκριμένο, ή λες δεν μπορώ να μιλήσω γι' αυτό το "Ιερό" θέμα στον πρώτο τυχόντα και αποφεύγεις τα πολλά λόγια.
Άντε μπράβο.

1.ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΑΟΡΙΣΤΗ???ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΑ...2.ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ Ο "ΠΑΝΤΕΠΟΠΤΗΣ ΟΦΘΑΛΜΟΣ" ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΓΙΑ 666 etc...???3.ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ "ΙΕΡΟ ΘΕΜΑ", ΓΙΑΤΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙ ΑΥΤΟ???4.ΕΣΥ ΠΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ,ΑΠΑΝΤΑΣ ΜΕ ΑΟΡΙΣΤΙΕΣ...ΛΟΓΟΥ ΧΑΡΙΝ:"ΜΗΝ ΑΝΑΚΑΤΕΥΕΣΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΑ...ΘΑ ΑΣΠΡΙΣΟΥΝ ΤΑ ΜΑΛΙΑ ΣΑΣ..."ΚΑΙ ΕΡΩΤΩ ΣΕ:ΕΙΣΑΙ ΤΡΟΜΟΛΑΓΝΟΣ?ΕΓΩ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΕΙΜΑΙ "ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ" ΟΠΩΣ "ΘΕΛΕΙ" ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ Ο "Μ.Α.Τ.Σ."Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ "ΔΙΚΑΙΟΣ" ΚΑΙ ΑΓΑΠΑ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ...ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ...


Λουκάς


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2006, 08:45:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ΠΑΝΤΕΠΟΠΤΗΣ ΟΦΘΑΛΜΟΣ

Επιτρέψτε μου να επιχειρήσω μια επεξήγηση του όρου :Η λέξη "Θεός" προέρχεται από το ρήμα "Θεάομαι-ωμαι" και σημαίνει βλέπω από ψηλά (από εκεί το παράγωγο "θέα" = το μέρος από το οποίο βλέπεις ψηλά, καλλιθέα = η όμορφη θέα, θέα-τρο = ο χώρος από τον οποίο βλέπεις ψηλά (θυμηθείτε την διάταξή του)). Άρα Θεός είναι Αυτός που βλέπει τα πάντα από ψηλα (οπότε και τίποτα δεν κρύβεται από την ματιά του). Οπότε και η έκφραση "ΠΑΝΤΕΠΟΠΤΗΣ ΟΦΘΑΛΜΟΣ" σημαίνει ό,τι και η λέξη Θεός.

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo


ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΩΡΑΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ,ΣΥΜΦΩΝΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2006, 08:50:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

@ calamus scriptorius

Γράφεις: Ο "ΠΑΝΤΕΠΟΠΤΗΣ ΟΦΘΑΛΜΟΣ"ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΟΥ "ΥΠΕΡΤΑΤΟΥ ΩΝΤΟΣ".ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ...ΜΑΣ ΘΥΜΙΖΕΙ ΟΤΙ Η ΠΙΣΤΗ ΣΕ "ΑΥΤΟΝ" ΥΠΑΓΟΡΕΥΕΙ ΜΙΑ ΗΘΙΚΗ ΖΩΗ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΦΟ ΑΠΟ "ΑΥΤΟΝ"...

Ερώτηση: Πως συμβαδίζει ο απεικονισμός του υπέρτατου ώντος με την εντολή του υπέρτατου ώντος; ...που είπε:

ου ποιησεις σεαυτω ειδωλον ουδε παντος ομοιωμα οσα εν τω ουρανω ανω και οσα εν τη γη κατω και οσα εν τοις υδασιν υποκατω της γης ου προσκυνησεις αυτοις ουδε μη λατρευσης αυτοις εγω γαρ ειμι κυριος ο θεος σου θεος ζηλωτης αποδιδους αμαρτιας πατερων επι τεκνα εως τριτης και τεταρτης γενεας τοις μισουσιν με και ποιων ελεος εις χιλιαδας τοις αγαπωσιν με και τοις φυλασσουσιν τα προσταγματα μου
;;;;;;;;


ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ "ΕΙΔΩΛΟ" ΑΛΛΑ ΣΥΜΒΟΛΟ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2006, 08:55:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε samuel1974 το ότι κάποιος πιστεύει στην ύπαρξη ενός υπέρτατου-ανώτερου "όντος" που ορθά το ονομάζεις ο "Ων", δε σημαίνει απαραίτητα πως ενστερνίζεται ένα τυπικό λατρείας. Το ίδιο συμβαίνει και για τους κανόνες περί ηθικής, οι οποίοι είναι πανανθρώπινοι αλλά και πέρα και πάνω από τα όποια θρησκευτικά συστήματα. Κανόνες ηθικής υπάρχουν (ευτυχώς) σε κάθε σωστά δομημένο ανθρώπινο σύνολο.

Μην περιορίζεις-ταυτίζεις 2-3 χαρακτηριστικά με κάποια θρησκεία. Θέλεις αναγκαστικά και υποχρεωτικά να ταυτίσεις τον Τεκτονισμό με την έννοια της θρησκείας. Τι λείπει για να έχεις λόγο να το συνδέσεις; Το ό,τι οι θρησκείες διδάσκουν τη λύτρωση και τη σωτηρία της ψυχής, δρώμενα τελικής κρίσης, μια καλύτερη μετά θάνατον ζωή αλλά και καθιερωμένο λατρευτικό τυπικό. Όλα αυτά είναι βασικά χαρακτηριστικά μιας θρησκείας αλλά λείπουν από την έννοια του Τεκτονισμού.


Lux e tenebris


ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ...ΑΠΛΑ Ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΕΧΕΙ ΔΑΝΕΙΣΤΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΟΛΟΓΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ...ΤΟ ΑΠΑΝΤΑ ΕΔΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pan_ths
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
70 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2006, 18:37:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί μπερδεύεις τον 666 με τον Μασωνισμό; Αυτοί θα τον φέρουν;Αυτός θάρθει μόνος του....Νομίζω δεν βλέπετε στην TV Λιακόπουλο ούτε διαβάζετε βιβλία του...Μερικά που έλεγε χρόνια πριν βγαίνουν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2006, 18:54:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Λιακό είναι "περίπτωση". Αυτό το ξέρουν όλοι. Ας μην τον μπλέκουμε με το θέμα. Υπάρχουν αλλού ανοιγμένες συζητήσεις για τον κύριο Λ.


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2006, 03:23:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1.ΠΡΟΣ ΤΟΝ "ΤΡΟΜΟΛΑΓΝΟ":ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΣ ΔΟΓΜΑΤΙΚΕ ΤΡΟΜΟΛΑΓΝΕ?????ΑΝ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΛΑΣ ΚΑΘΟΛΟΥ.....ΕΓΩ ΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΟ "ΩΡΑ-ΑΚΟΥΕ-ΣΙΓΑ" ΚΑΘΩΣ ΛΕΩ ΜΟΝΟΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΩ, ΜΕ ΑΡΜΟΖΩΝ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΖΩ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΩ ΩΣ ΤΕΛΟΥΣ.ΜΗΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΩ ΔΙΕΣΠΑΣΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΦΟΒΑΣΑΙ ΟΤΑΝ ΠΕΥΤΕΙΣ ΓΙΑ ΥΠΝΟ???ΕΙΣΑΙ ΜΙΚΡΟΣ ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΟΙ ΘΑ ΦΟΒΗΘΟΥΝ ΜΕ ΤΟΥΣ "ΠΑΙΔΙΚΟΥΣ ΣΟΥ ΦΟΒΟΥΣ"... 2.ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΠΕΡΙ ΑΝΤΙΧΡΗΣΤΟΥ:ΑΠΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
valgraph
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
294 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2006, 16:41:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους valgraph  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανοιξτε την τηλεοραση, στις ειδησεις και δειτε σε τι πιστευουν οι μασωνοι...
Στο μεγαλο Ισραηλ...
Ακομη και οι Ελληνες μασωνοι, οι καημενοι, δεν το καταλαβαν ακομη και θα λενε τι μπουρδες λεω. Δειτε ομως τη σταση των μεγαλομασωνων κυβερνητικων και δειτε τη σταση απεναντι στη σφαγη και την γενοκτονια που γινεται αυτη τη στιγμη...
Εν τελη, θα συμφωνησω με τους Ισραηλινους στο να παρουν πισω τους δυο στρατιωτες που ψαχνουν αν επιστρεψουν εστω τις παιδικες ψυχες που πηραν (χα!)... Ετσι ειναι δικαιο νομιζω. Αλλα κανεις π@*$&σ πολιτικος μας δεν το εθεσε ετσι. Στο κ@λ@γλυψιμο οι κ@λ@μασωνοι μας... Αμ τι αλλο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2006, 17:43:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλλα κανεις π@*$&σ πολιτικος μας δεν το εθεσε ετσι.

Eχεις δίκιο φίλε μου... όμως πες μου πιστεύεις ότι μπορείς να κάνεις επικοδομητικό διάλογο σε τούτο το τόπικ με την "φόρα" που μπήκες

quote:
Το ό,τι οι θρησκείες διδάσκουν τη λύτρωση και τη σωτηρία της ψυχής, δρώμενα τελικής κρίσης, μια καλύτερη μετά θάνατον ζωή αλλά και καθιερωμένο λατρευτικό τυπικό. Όλα αυτά είναι βασικά χαρακτηριστικά μιας θρησκείας αλλά λείπουν από την έννοια του Τεκτονισμού.

Συγνώμη δηλαδή αλλά αυτή τη ρημάδα την πέτρα τότε για ποιό λόγο καλούνται να την λαξεύσουν? Γιατί τους ενδιαφέρει το επέκεινα αν δεν κάνω λάθος...

ΕΡΙΩΠΙΣ το unsubsrcibe όσοι το κάνουν συνειδητά δεν το λένε κάν...
Οι υπόλοιποι μένουν εδώ και συνεχίζουν την συζήτηση με τον ίδιο ή με άλλο κωδικό... Αν έχεις τα κότσια να συνεχίσεις τη συζήτηση καλείσαι να καλύψεις τα κενά που μας άφησες... Εκτός και αν είσαι από τους γνωστούς "καμικάζι" που γράφουν μόνο και μόνο για να προκαλέσουν βαβούρα...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2006, 18:51:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συγνώμη δηλαδή αλλά αυτή τη ρημάδα την πέτρα τότε για ποιό λόγο καλούνται να την λαξεύσουν? Γιατί τους ενδιαφέρει το επέκεινα αν δεν κάνω λάθος...
Φίλη (;) Avallon, η "λάξευση της λίθου" αποτελεί βασική "εργασία" των τεκτόνων. Είναι όμως λυπηρό που είναι από τους λίγους που έχουν τέτοια "εξωτικά ενδιαφέροντα" . Η λάξευση της λίθου αποτελεί εργασία της τρέχουσας ζωής μας. Δεν προσπαθούν να γίνουν καλοί άνθρωποι ελπίζοντας πως στο "επέκεινα" θα ζήσουν καλύτερα. Αυτό που ισχυρίζεσαι μου θυμίζει τη λογική κάποιων "χριστιανών" που προσπαθούν να αγοράσουν μια καλή θέση στον παράδεισο κάνοντας καλές πράξεις.

Άμεσα ο τεκτονισμός δεν ενστερνίζεται κανενός είδους μεταθάνατον ζωή. Είναι θέμα καθαρά προσωπικό το τι θα πιστέψει ο κάθε τέκτων. Σε καμιά περίπτωση δεν ελπίζουν οι τέκτονες πως όταν πεθάνουν, θα βρεθούνε κάπου όλοι μαζί με τα χειρόκτια και τα διακριτικά τους

Το τι εννοεί ο καθένας με τον όρο "μεταθάνατον ζωή" είναι καθαρά υποκειμενική προσέγγιση. Με απλά λόγια το θέμα που θίγεις δεν αποτελεί βασική και καθολική πεποίθηση του τεκτονισμού.


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2006, 08:46:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε καμιά περίπτωση δεν ελπίζουν οι τέκτονες πως όταν πεθάνουν, θα βρεθούνε κάπου όλοι μαζί με τα χειρόκτια και τα διακριτικά τους

Συ είπας "αγαπητή" μου...
Προφανώς σε μια προσπάθεια να διακωμωδίσεις αυτά που είπα...
Δυστυχώς ή ευτυχώς εγώ δεν έχω καμμιά τέτοια διάθεση όταν μιλώ για σοβαρά θέματα...
Σαφώς και δεν πιστεύουν στο επέκεινα με τον ίδιο τρόπο που πιστεύουν οι Χριστιανοί (ανάσταση νεκρών στο φυσικό πεδίο κλπ...) ΟΜΩΣ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ!! Ετσι δεν είναι?

Θα ήθελα μια απάντηση σε αυτό και από τον CALAMUS SCRIPTORIUS.


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2006, 15:00:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συ είπας "αγαπητή" μου...
Προφανώς σε μια προσπάθεια να διακωμωδίσεις αυτά που είπα...
Δυστυχώς ή ευτυχώς εγώ δεν έχω καμμιά τέτοια διάθεση όταν μιλώ για σοβαρά θέματα...
Μπορείς να γίνεις πιο κατανοητή; Δεν κατάλαβα που σε έθιξα.


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
valgraph
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
294 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2006, 18:56:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους valgraph  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Αλλα κανεις π@*$&σ πολιτικος μας δεν το εθεσε ετσι.

Eχεις δίκιο φίλε μου... όμως πες μου πιστεύεις ότι μπορείς να κάνεις επικοδομητικό διάλογο σε τούτο το τόπικ με την "φόρα" που μπήκες

Το να κάνω διάλογο γι αυτό το θέμα δεν επιθυμώ.

Διάλογος να γίνει γιατί?
Για να βρούμε λύση στο αν τελικά οι μασώνοι είναι αγαθά πλασματάκια?
Για το αν έχω δίκιο για τον τρόπο που εκφράζμαι? Αυτό το ξέρω ήδη...

Αλλά και να μην θέλω να κάνω διάλογο, από τη στιγμή που υπάρχει αυτό το τόπικ έχω κάθε δικαίωμα, με φόρα να μπαίνω και να εκδηλώνομαι (συγνώμη όμως αν παραφέρομαι με διάφορες εκφράσεις - θα προσέχω)...
Κι όποιος θέλει ας με κρίνει βρε αδερφέ, αφού σίγουρα θα υπάρχουν ανύποπτα μασωνάκια για το τι έργο εκτελούν και δεν το ξέρουν τα κακόμοιρα...

Με τα παραπάνω δεν προσπαθώ να κάνω διάλογο αλλά να παραθέσω τον τρόπο που συμμετείχα η θα συμμετέχω σε αυτό το τόπικ. Κι έχω κάθε δικαίωμα... Εξ άλλου συμβαίνει από πολλούς εδώ μέσα με το στυλ (συγνώμη!!!) της πορδής να πετάγονται και να λένε διάφορα...

Καλό σας απόγευμα και μην ξεχνάτε, στην tv για να δείτε τι κάνουν οι μασώνοι (άντε, οι τέκτονες)...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 00:28:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πέραν του ότι ο moderator πρέπει να πάρει θέση, ας μας πει ο γνώστης των πάντων valgraph τι εννοεί περί "αερίων" και άλλων τινών. Αν αυτός έχει βαρεθεί με τους απανταχού γνώστες της αλήθειας, άλλο τόσο έχουμε βαρεθεί εμείς με τους απανταχού γνώστες του κεκρυμμένου και του underground.

Πάλι βγήκαν οι γνώστες και οι έξυπνοι που θα αφυπνίσουν τους κοιμώμενους. Άραγε γιατί κόπτωνται να μας αφυπνίσουν;

Please, may I throw up?????????


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 01:06:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Please, may I throw up?????????

Eλπίζω όχι πάνω μου...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 02:10:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συγνώμη δηλαδή αλλά αυτή τη ρημάδα την πέτρα τότε για ποιό λόγο καλούνται να την λαξεύσουν? Γιατί τους ενδιαφέρει το επέκεινα αν δεν κάνω λάθος...

Αν δεν λανθάνω η πέτρα είναι ο εαυτός μας και η λάξευσή της η καλλιέργεια και καλλιτέρευσή του.

Οπότε μιλάμε για το θέμα της ηθικής (όχι ηθικολογία).
Τώρα το θέμα του επέκεινα είναι προσωπικό και θρησκευτικό.

Και κάτι σπουδαίο οι Μασώνοι είναι άνθρωποι όπως εσείς και εγώ. Κάποιοι είναι καθίκια και κάποιοι Άνθρωποι. Ο καθένας μας ας δει στον καθρέφτη του άλλου τον εαυτό του. Και ας ζυγίσει τα ανάλογα.

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 07:39:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι φίλε μου.

Οι μασώνοι είναι παιδιά του σατανά!

Θέλουν (και αυτοί) να κυβερνήσουν τον κόσμο!

Τελούν ανθρωποθυσίες!

Είναι οι πρώτοι που επινόησαν τη μαύρη λειτουργία!

Μετατρέπονται σε άβουλες μαριονέττες!

Λατρεύουν τον εωσφόρο!

Οι 33ου βαθμού και βάλε επικοινωνούν με διαπλανητικές οντότητες που θέλουν το κακό μας!


==============================================================================

Ερ: Είσαι μασώνος;

Απ: Όχι είμαι τέκτονας

Ερ: Α, μάλιστα. Πάντως αυτοί οι μασώνοι πρέπει να είναι ό,τι χειρότερο έχει βγάλει ο πλανήτης.

Απ: Λες ε; Τους ξέρεις;

Ερ: Όχι, ξέρω όμως ότι είναι πολύ κακοί. Εσείς οι τέκτονες πάλι τι είστε;

Απ: Ανήκουμε σε μια οργάνωση που ασχολείται με την προσωπική βελτίωση και με την εσωτερική αναζήτηση και κατανόηση του κόσμου μας.

Ερ: Ενδιαφέρον ακούγεται. Πάντως αν δεις κάποιον μασώνο να μου το πεις έτσι; Θέλω να του πως καναδυό κουβέντες από κοντά

Απ: Μην ανησυχείς. Πάντως αν συνεχίσεις να τον ψάχνεις με αυτά τα κριτήρια, είναι σίγουρο ότι και δίπλα σου να τον έχεις δεν θα τον αναγνωρίσεις. Πραγματικά η μόνη διαφορά από εσένα είναι ότι σκέπτεται με διαφορετικό τρόπο.

Ερ: Ωστε κρύβονται τόσο καλά ε; Κι όμως επειδή κατέχω το αντικείμενο, να ξέρεις ότι θα τους ξεμπροστιάσω όλους!

Απ: Καλό βόλι...

==============================================================================

Ok I'll shut up now


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 10:50:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν δεν λανθάνω η πέτρα είναι ο εαυτός μας και η λάξευσή της η καλλιέργεια και καλλιτέρευσή του.

Οπότε μιλάμε για το θέμα της ηθικής (όχι ηθικολογία).


Ποιός ο λόγος να διάγει κανείς έναν έγκριτο βίο αν δεν έχει να κερδίσει κάτι?
Και αυτό το κάτι βέβαια για τους χριστιανούς είναι το μετά...
και για τους μωαμεθανούς το μετά...
και για τους Θεοσοφιστές το μετά... και εν γένη όλοι έχουν σαν απώτερο σκοπό το μετά... αφού ετούτος ο υλικός και μάταιος κόσμος είναι παροδικός.

Ο καθένας βέβαια "φαντασιώνεται" το επέκεινα με το δικό του τρόπο... όμως αυτό δεν αλλάζει το σκοπό της "ηθικής ζωής".
Ολοι στην ουσία θέλουν να λαξεύσουν το λίθο τους για να συναντηθούν με την Πηγή και έτσι να αποκτήσουν αιώνια ζωή...
Για καθαρά εγωϊστικούς λόγους δηλαδή... ΟΛΟΙ ΜΑΣ!


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
XKA1123
Νέο Μέλος


27 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 14:30:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους XKA1123  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε τι πιστεύουν οι μασόνοι?

Ούτε κι ίδιοι ξέρουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XKA1123
Νέο Μέλος


27 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 14:35:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους XKA1123  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ποιός ο λόγος να διάγει κανείς έναν έγκριτο βίο αν δεν έχει να κερδίσει κάτι?

Απλή συμμετοχή στο παιχνίδι. Χαρά του παιχνιδιού.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 15:47:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Αν δεν λανθάνω η πέτρα είναι ο εαυτός μας και η λάξευσή της η καλλιέργεια και καλλιτέρευσή του.

Οπότε μιλάμε για το θέμα της ηθικής (όχι ηθικολογία).


Ποιός ο λόγος να διάγει κανείς έναν έγκριτο βίο αν δεν έχει να κερδίσει κάτι?
Και αυτό το κάτι βέβαια για τους χριστιανούς είναι το μετά...
και για τους μωαμεθανούς το μετά...
και για τους Θεοσοφιστές το μετά... και εν γένη όλοι έχουν σαν απώτερο σκοπό το μετά... αφού ετούτος ο υλικός και μάταιος κόσμος είναι παροδικός.

Ο καθένας βέβαια "φαντασιώνεται" το επέκεινα με το δικό του τρόπο... όμως αυτό δεν αλλάζει το σκοπό της "ηθικής ζωής".
Ολοι στην ουσία θέλουν να λαξεύσουν το λίθο τους για να συναντηθούν με την Πηγή και έτσι να αποκτήσουν αιώνια ζωή...
Για καθαρά εγωϊστικούς λόγους δηλαδή... ΟΛΟΙ ΜΑΣ!


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."


ΑΚΟΥΣΕ ΜΕ ΛΙΓΟ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΝ Η ΜΕΤΑΘΑΝΑΤΟΝ ΖΩΗ...ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΑ!!!ΚΑΙ ΘΕΤΩ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ:ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΥΤΟΠΡΑΓΜΑΤΩΣΗ ΤΟΥ ΕΔΩ,ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΝ,ΑΝ ΤΟ ΠΡΟΧΩΡΙΣΟΥΝ ΣΩΣΤΑ???ΤΟ"ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ"...ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ...ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΗΝ ΣΗΜΑΣΙΑ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΕΙΣ ΤΟ "ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΟ" ΣΟΥ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ,ΒΑΘΜΙΔΩΝ ΚΑΙ ΜΕ ΣΥΣΤΗΜΑ???ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ...ΤΟ "ΠΑΝ"...ΤΟ ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ "ΥΠΕΡΟΧΟ ΣΥΜΠΑΝ" ΣΥΝΑΜΑ ΟΜΩΣ ΚΑΙ "ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ"...ΚΑΙ "ΤΡΟΜΕΡΟ".ΜΕΣΑ ΣΤΟ "ΑΔΟΥΛΕΥΤΟ" ,"ΚΟΙΜΩΜΕΝΟ" ΚΑΙ "ΑΝΕΞΕΡΕΥΝΗΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ "ΟΛΑ" ,ΣΧΕΔΟΝ...ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ "ΤΕΡΑΤΑ" ΤΟΥ "ΛΥΚΟΦΩΤΟΣ" ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ... ΠΟΥ ΜΕΡΙΚΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΥ ΑΛΟΥ... ΕΞΩ ΑΠΟ ΕΜΑΣ...ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ,ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΟ "ΕΓΩ"...ΑΡΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΕΡΕΥΝΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΥΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΣΟΥ???ΣΕ ΤΙ ΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΑΤΗ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ "ΕΓΩ" ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΩΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΠΟΥ ΥΠΟΣΧΟΝΤΑΙ ΟΙ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ???ΙΔΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΕΘΑΙΝΟΝΤΑΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΕΛΛΑΧΙΣΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑ ΤΟΝ "ΕΑΥΤΟΝ" ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΠΕΘΑΙΝΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟ?????????????Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 15:54:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η συνάρτηση "Σε τι πιστεύουν οι μασώνοι" έγινε πλέον "γνησίως φθίνουσα" (και χωρίς σημεία καμπής). Ακόμα και άτομα με nickname πινακίδα Χαλκιδικής συμβάλλουν τα μέγιστα στο να ανέβει το επίπεδο της συζήτησης.

Φίλη Avallon (τελικά βρήκα ότι είσαι γυναίκα, οπότε το ερωτηματικό δεν χρειάζεται πλέον ) γράφεις:

quote:
Ποιός ο λόγος να διάγει κανείς έναν έγκριτο βίο αν δεν έχει να κερδίσει κάτι?
Και αυτό το κάτι βέβαια για τους χριστιανούς είναι το μετά...
και για τους μωαμεθανούς το μετά...
και για τους Θεοσοφιστές το μετά... και εν γένη όλοι έχουν σαν απώτερο σκοπό το μετά... αφού ετούτος ο υλικός και μάταιος κόσμος είναι παροδικός.

Ο καθένας βέβαια "φαντασιώνεται" το επέκεινα με το δικό του τρόπο... όμως αυτό δεν αλλάζει το σκοπό της "ηθικής ζωής".
Ολοι στην ουσία θέλουν να λαξεύσουν το λίθο τους για να συναντηθούν με την Πηγή και έτσι να αποκτήσουν αιώνια ζωή...
Για καθαρά εγωϊστικούς λόγους δηλαδή... ΟΛΟΙ ΜΑΣ!



Νομίζω πως τον ηθικό βίο δεν πρέπει να τον επιδιώκουμε ως λογιστική σχέση για την μετέπειτα ζωή. Αν και φεύγουμε λίγο εκτός θέματος, πρέπει να σημειώσουμε πως η μετέπειτα ζωή είναι μια καθαρά συνειδησιακή κι όχι υλική κατάσταση (κάτι που υποστηρίζουν οι χριστιανοί). Θεωρώ πως αυτό θέλωντας και μη θα συμβεί. Η ζωή δεν σταματά ποτέ. Αυτό που είμαστε σήμερα (ψυχή και σώμα), όταν φύγουμε από αυτόν τον κόσμο θα μεταβληθεί σε κάτι άλλο. Τίποτα δεν χάνεται, τίποτα δεν εξαφανίζεται δια παντός.

Επομένως η ύπαρξή μας θα συνεχίσει να υπάρχει είτε το θέλουμε, είτε όχι. Προσωπικά, έχω πρόβλημα στο να κατανοήσω-συνδέσω τον όποιο τωρινό μας βίο με τον επόμενο, αφού ο νέος μας κόσμος θα είναι εντελώς διαφορετικός από τον τωρινό. Αυτό δημαδή που τώρα ορίζουμε ως χαρά, λύπη ή ικανοποίηση, κανείς δεν γνωρίζει αν θα συνδέεται-ταυτίζεται με κάτι ανάλογο στο επόμενο συνειδησιακό μας στάδιο.

Θα έλεγα πως η αναζήτηση τρόπων και μεθόδων για ηθικό βίο είναι μια καθαρά εσωτερική προαίρεση και δεν σχετίζεται με πιθανή "εξαργύρωση" στην άλλη ζωή. Σίγουρα η εσωτερική ανάγκη του να γινόμαστε κάθε μέρα καλύτεροι δεν αφορά τους πάντες. Αν τα πράγματα ήταν εξεσφαλισμένα ως προς την μετέπειτα εξέλιξή μας, τότε όλοι θα είχαν τέτοια ενδιαφέροντα, γιατί ποιός δεν θέλει να ζήσει καλύτερα μετά;

Εν πάσει περιπτώσει, η συγκεκριμένη ανάγκη-προαίρεση-επιδίωξη δεν αποτελεί χαρακτηριστικό και αποκλειστικό γνώρισμα των τεκτόνων, αλλά θεωρητικά το να εισέρχεται κάποιος στον τεκτονισμό, είναι γιατί θέλει να ικανοποιήσει κάποιες πνευματικές του ανάγκες και μία από αυτές είναι η προσωπική του βελτίωση. Δεν βλέπω όμως που είναι το μυστήριιο ή το μεμτό στο να πιστεύει κάποιος τέκτων στην άλλη ζωή. Πάραυτα μια τέτοια πεποίθηση δεν αποτελεί χαρακτηριστικό γνώρισμα του τεκτονισμού. Άλλο το τι πρεσβεύει ο τεκτονισμός και άλλο το τι πιστεύει ο κάθε τέκτων.

Ας μην χρησιμοποιούμε αυτή την ανάγκη ως συνδετικό κρίκο με θέματα όπως μετενσάρκωση, ακασικά αρχεία κλπ, θέματα που εύκολα χρησιμοποιεί κάποιος για να συνδέσει τον όποιο τεκτονισμό με μια θρησκεία. Δηλαδή ο σύλλογος "Χαμόγελο του παιδιού" δεν απαρτίζεται από άτομα που θέλουν να προσφέρουν στα παιδιά; Σίγουρα (οι περισσότεροι τουλάχιστον) το κάνουν ως εφαρμογή του ηθικού βίου και μιας προσπάθειας να εξελιχθούν ως πνευματικά όντα. Δηλαδή έναν τέτοιο σύλλογο πρέπει να τον συνδέσουμε απαραίτητα με μια θρησκευτική ιδεολογία; Σίγουρα όχι.


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Aristoteles
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 17:44:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aristoteles  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και από μένα

Και νόμιζα πως είχατε σταματήσει εδώ και καιρό να ασχολείστε με αυτή την ενότητα

Συμφωνώ πάνω κάτω με τον φίλτατο Chastity

Ο Τεκτονισμός ουδέποτε έθεσε θέμα «σωτηρίας». Αντιθέτως, κατά καιρούς πολλά άτομα (σχετικά πρόσφατα άκουσα και τον ίδιο τον Μεγάλο Διδάσκαλο της Μεγάλης Στοάς της Ελλάδος) υποστηρίζουν πως ο Τεκτονισμός ΔΕΝ υπόσχεται σε κανέναν καμία μεταθανάτια σωτηρία. Δεν διδάσκει την «ένωση με την πηγή», όλα αυτά ανήκουν στην προσωπική θρησκευτική/πνευματική θεώρηση κάθε μέλους. Από την πρώτη στιγμή θέτει πως πρέπει κάποιος και να εκτελεί κοινωνικό έργο και πρέπει να γνωρίζει τον εαυτό του προσπαθώντας να γίνεται ολοένα και καλύτερος. Καλός η κακός, πολλοί μπαίνουν για όχι τόσο ιδανικούς σκοπούς, πολλοί που μπαίνουν ακολουθούν τη φιλοσοφία του συστήματος και άλλοι απλά την υιοθετούν νοητικά και τίποτε παραπάνω. Το να ψάχνει κανείς ένα σύστημα που να αλλάζει αυτόματα τους ανθρώπους είναι σα να ζητάει θαύμα, είναι αδύνατο να αλλάξουν οι άνθρωποι εάν δε θέλουν να αγωνιστούν διότι ο αγώνας είναι πάντα προσωπικός. Για να κρίνει κανείς εάν ένα σύστημα έχει αξία η όχι, πρέπει να κοιτάει το ίδιο το σύστημα και τη μέθοδο λειτουργίας του και όχι τα μέλη αυτού.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 17:58:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΘΩ ΓΙΑ ΤΟ "ΔΙΕΘΝΕΣ ΜΙΚΤΟ ΤΕΚΤΟΝΙΚΟ ΤΑΓΜΑ-DROIT HUMAIN",ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 18:00:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΤΑ ΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΙΟ "ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΗ" ΜΟΡΦΗ ΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1992188
Maintained by Digital Alchemy