ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Σε τι πιστεύουν οι μασόνοι?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
masons of larissa
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2006, 11:40:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους masons of larissa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε PaNo κόλλησα σε μια φράση σου και αυτή ήταν «το κοινό που δεν γνωρίζει» Με αφορμή αυτή την φράση ξεκινώ το επόμενο μήνυμα μου

Κατά την άποψη μου το κοινό που εκτιμάς ότι βρίσκεται στην αμάθεια η στην ημιμάθεια είναι ένα κοινό που έχει άποψη. Εφόσον υπάρχει μια άποψη που δρα και λειτουργεί για κάποιους ανθρώπους είναι σίγουρο ότι παράγει αποτελέσματα.
(Πέρα από το αυτονόητο που είναι ότι πρέπει σεβαστούμε αυτή την άποψη και να μαχόμαστε για την δυνατότητα του ατόμου να την εκφράσει….)
Πολλές φορές μπορούμε να αντιληφθούμε αυτή την δράση μόνο εκ του αποτελέσματος και της ερμηνείας του.
Το αν αυτή η άποψη είναι «σωστή» ή «λάθος» όσον αφορά την εξέλιξη και την δημιουργία εκτιμώ ότι με όπλα την συνείδηση και την ωριμότητα του καθενός είναι στο χέρι του να βρεθεί στο ένα, στο άλλο ή σε κάθε επίπεδο.
Το αποτέλεσμα που θα λάβει θα τον κάνει να αντιληφθεί τα γεγονότα και να δώσει τις ερμηνείες του .

Σε κάθε περίπτωση θα πρόκειται για μια ελεύθερη επιλογή του που οφείλουμε να την σεβαστούμε όπως ήδη είπα.
Η ένσταση σου είναι από ότι κατάλαβα ότι εμείς κρατάμε κάποιες πληροφορίες που εμποδίζουν αυτή την εξέλιξη του ατόμου.
Μα οι πληροφορίες φίλε μου είναι δίπλα μας, είναι γύρω μας, είναι γραμμένες παντού, και ο καθένας μπορεί να τις βρει. Είναι στην φύση, είναι στην ζωή, στον θάνατο, είναι στις σχέσεις των ανθρώπων…
Ίσως να χρειάζεται μόνο μια νέα αξιολόγηση των πληροφοριών αυτών και μια ένας νέος προσανατολισμός των αισθήσεων. Ίσως να χρειάζεται μια μύηση
Δεν νομίζεις…
Όσον αφορά αυτό που λες «ότι ευχαρίστως να προσφέρεις τις γνώσεις σου» φίλε μου
Χαίρομαι για την διάθεση προσφοράς αλλά δεν θα πάρω (τις γνώσεις σου).
Στον τεκτονισμό έρχεται κάποιος που θέλει να μάθει, ως Μαθητής, που θέλει να βιώσει και είναι πρόθυμος να προσφέρει στο σύνολο της στοάς του και της κοινωνίας που ζει.
Όχι για να διδάξει…
Σεμνότητα και ταπεινότητα είναι αρετές και όχι σύνθημα (της ΝΔ).

Το ότι «δεν θα πάρω» δεν σημαίνει ότι σου κλείνω οριστικά την πόρτα του τεκτονισμού (που αλώστε δεν έκρουσες)..

Όσον αφορά της «γελοιότητες» που λες περί KABBALAH και μαύρης μαγείας γιατί δήθεν έβγαλες στην φορά πράγματα και μυστικά τι να πω…

Φαιδρόν…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PaNo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
351 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2006, 21:00:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PaNo  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος PaNo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε PaNo κόλλησα σε μια φράση σου και αυτή ήταν «το κοινό που δεν γνωρίζει» Με αφορμή αυτή την φράση ξεκινώ το επόμενο

μήνυμα μου

Κατά την άποψη μου το κοινό που εκτιμάς ότι βρίσκεται στην αμάθεια η στην ημιμάθεια είναι ένα κοινό που έχει άποψη. Εφόσον υπάρχει

μια άποψη που δρα και λειτουργεί για κάποιους ανθρώπους είναι σίγουρο ότι παράγει αποτελέσματα.
(Πέρα από το αυτονόητο που είναι ότι πρέπει σεβαστούμε αυτή την άποψη και να μαχόμαστε για την δυνατότητα του ατόμου να την

εκφράσει….)
Πολλές φορές μπορούμε να αντιληφθούμε αυτή την δράση μόνο εκ του αποτελέσματος και της ερμηνείας του.
Το αν αυτή η άποψη είναι «σωστή» ή «λάθος» όσον αφορά την εξέλιξη και την δημιουργία εκτιμώ ότι με όπλα την συνείδηση και την

ωριμότητα του καθενός είναι στο χέρι του να βρεθεί στο ένα, στο άλλο ή σε κάθε επίπεδο.
Το αποτέλεσμα που θα λάβει θα τον κάνει να αντιληφθεί τα γεγονότα και να δώσει τις ερμηνείες του .

Σε κάθε περίπτωση θα πρόκειται για μια ελεύθερη επιλογή του που οφείλουμε να την σεβαστούμε όπως ήδη είπα.
Η ένσταση σου είναι από ότι κατάλαβα ότι εμείς κρατάμε κάποιες πληροφορίες που εμποδίζουν αυτή την εξέλιξη του ατόμου.
Μα οι πληροφορίες φίλε μου είναι δίπλα μας, είναι γύρω μας, είναι γραμμένες παντού, και ο καθένας μπορεί να τις βρει. Είναι στην

φύση, είναι στην ζωή, στον θάνατο, είναι στις σχέσεις των ανθρώπων…
Ίσως να χρειάζεται μόνο μια νέα αξιολόγηση των πληροφοριών αυτών και μια ένας νέος προσανατολισμός των αισθήσεων. Ίσως να

χρειάζεται μια μύηση
Δεν νομίζεις…
Όσον αφορά αυτό που λες «ότι ευχαρίστως να προσφέρεις τις γνώσεις σου» φίλε μου
Χαίρομαι για την διάθεση προσφοράς αλλά δεν θα πάρω (τις γνώσεις σου).
Στον τεκτονισμό έρχεται κάποιος που θέλει να μάθει, ως Μαθητής, που θέλει να βιώσει και είναι πρόθυμος να προσφέρει στο σύνολο

της στοάς του και της κοινωνίας που ζει.
Όχι για να διδάξει…
Σεμνότητα και ταπεινότητα είναι αρετές και όχι σύνθημα (της ΝΔ).

Το ότι «δεν θα πάρω» δεν σημαίνει ότι σου κλείνω οριστικά την πόρτα του τεκτονισμού (που αλώστε δεν έκρουσες)..

Όσον αφορά της «γελοιότητες» που λες περί KABBALAH και μαύρης μαγείας γιατί δήθεν έβγαλες στην φορά πράγματα και μυστικά τι

να πω…

Φαιδρόν…


AGAPHTOI FILOI MASONOI EK LARISHS ,
EIPAME AN EXETE NA PEITE KATI STO KOINO KAI IDIETERA SE MENA NA EINAI XWRIS FILOSOFIES . AYTA MPOREITE NA SYNEXEISETAI NA TA LETE ENTOS THS STOAS SAS KAI EKEI POY PIANOYN GIATI DYSTHXWS PANTA 8A YPARXOYN
ONTA POY DEN MPOROYN NA ANAGNWRISOYN TO DOLO KAI THN PONHRIA.
OSON AFORA TIS "GELIOTHTES" KAI OTI DEN GNWRIZETAI KAI DEN EXETAI KAMIA SXESH ME MAYRH MAGEIA,DYSTHXWS GIA SAS FILOI
MOY YPARXOYN POLLOI FILOI EDW MESA POY KSEROYN TI ESTI KABBALAH PWS XRHSIMOPIHTAI KAI GIATI, KSEREΤΕ TI ENOW.....FAIDRON....


















http://www.gaiaguys.net/death1.jpg" border=0>















~:LOVE:~AND~:LIGHT:~

PaNoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2006, 00:25:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Pano μην τα πετάς έτσι θα πάθουμε κανέναν ντουβρουτζά.

Ελεος πια με τον διάβολο και τους σατανό-μασονό-πληκτους.

Ο Διάβολος με τη μορφή του συμπαθέστατου τετράποδου είναι μια μίξη αρχαίων θεών από θρησκείες παλαιότερες του Χριστιανισμού για να έχουμε τα προβατάκια ήσυχα στο μαντρί και να δαιμονοποιήσουμε τους αντιπάλους.

Κατ'εμέ οι τέκτονες είναι υπέρ του Χριστιανισμού γι'αυτό άλλοστε ορκίζονται στην Καινή Διαθήκη.

Από κει και πέρα τα περί μαύρων τελετών και πόση αίματος μου προκαλούν γέλια μέχρι δακρύων.

Αν δεν υπήρχαν οι Τέκτονες δεν θα υπήρχε και η εποχή της Αναγέννησης μια από τις φωτεινότερες στιγμές της ανθρωπότητας.

Τώρα μένει να πεις ότι ο Λεονάρντο ήταν πράκτορας των Δρακονιανών.

Και οι παραπάνω φωτογραφίες τί λένε δηλαδή? Η ανάποδη πεντάλφα?
Η ταύτισή της με τον Διάβολο?

Το ότι πήραν ένα αρχαίο πανανθρώπινο σύμβολο και το ξεφτίλισαν με την σατανολαγνεία που τους δέρνει?

Λυχνίες, γνώμονες και διαβήτες, ποδιές. Τί το μεμπτό δηλαδή?

Οι φωτογραφίες από τελετές μύησης έχουν κυκλοφορήσει εδώ και έναν αιώνα. Συμβολικές είναι όπως όλες οι τελετές μύησης στην ιστορία της ανθρωπότητας.

Οι μασόνοι φταίνε για όλα, οι Εβραίοι φταίνε για όλα, μέγα σφάλμα αγαπητέ.

Το μόνο που φταίει για όλα είναι το Χρήμα και οι τούμπες που κάνουμε για να το αποκτήσουμε, στη σκοτεινή εποχή του άκρατου υλισμού και της φθοράς των αξιών που ζούμε, χωρίς ιδεολογία, ευνουχισμένες μαριονέττες που αντί να δούμε το χάλι του πνεύματικού μας κόσμου ψάχνουμε για εχθρούς παντός είδους για να δικαιολογήσουμε την ανικανότητά μας.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2006, 01:43:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΒΟΜΒΑΡΔΙΣΜΟΣ ΑΝΥΠΟΣΤΑΤΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ.....ΑΝ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ....ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΑΝΑΥΔΟΣ....ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ FORUM ΚΑΤΙ ΜΗΝΕΣ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PaNo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
351 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2006, 19:43:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PaNo  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος PaNo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AGAPHTH FILH GRETEL, TA PRAGMATA DEN EINAI OPWS FENONTAI AKOMA KAI GIA EKEINOYS POY EINAI MESA KAI POY AN KSERANE PRAGMATIKA TI SYMBAINEI 8A PA8ENANAI MEGALO SOK . EXEI POLY BA8OS H KATASTASH , OLES AYTES OI ORGANWSEIS EINAI KATW APO TON ELENXO TWN IMBRIDIWN ILLUMINATI KAI AYTOI
KONTROLARONTAI PLHRWS APO ARNHTIKA ONTA PERAN THS TRITHS DIASTASEWS. ANYWAY ,OTI EIXA NA PW PERI TOY 8EMATOS TO EIPA APO EKEI KAI PERA AS KANEI O KA8ENAS THN EREYNA TOY KAI AS BLALEI TA SYMPERASMATA TOY.


~:LOVE:~AND~:LIGHT:~

PaNoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2006, 23:58:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

AGAPHTH FILH GRETEL, TA PRAGMATA DEN EINAI OPWS FENONTAI AKOMA KAI GIA EKEINOYS POY EINAI MESA KAI POY AN KSERANE PRAGMATIKA TI SYMBAINEI 8A PA8ENANAI MEGALO SOK . EXEI POLY BA8OS H KATASTASH , OLES AYTES OI ORGANWSEIS EINAI KATW APO TON ELENXO TWN IMBRIDIWN ILLUMINATI KAI AYTOI
KONTROLARONTAI PLHRWS APO ARNHTIKA ONTA PERAN THS TRITHS DIASTASEWS. ANYWAY ,OTI EIXA NA PW PERI TOY 8EMATOS TO EIPA APO EKEI KAI PERA AS KANEI O KA8ENAS THN EREYNA TOY KAI AS BLALEI TA SYMPERASMATA TOY.


~:LOVE:~AND~:LIGHT:~

PaNo


Aγαπητέ φίλε Πάνο. Το ξέρω ότι δεν είναι όπως φαίνονται τα πράγματα, γι'αυτό και αρνούμαι να πιστέψω τα παραμύθια και τις ταμπέλες που προσδίδονται σε ομάδες που κατηγορούνται σε μόνιμη βάση για τα κακά όλου του πλανήτη.

Συνήθως οι MASTER OF PUPPETS δεν είναι ορατοί, ούτε βγάζεις εύκολα στη φόρα φωτογραφίες από τελετές τους.

Αν υπάρχει κάποιου είδους συνομωσία στον πλανήτη αυτό, είμαι βέβαιη ότι ακόμα και αυτά που ΑΦΗΝΟΝΤΑΙ ΝΑ ΔΙΑΔΟΘΟΥΝ μέσω ιστοσελίδων και βιβλίων είναι μέρος του σχεδίου.

Γενικά πάντα πίστευα ότι τα πράγματα είναι πολύ απλά για όσους έχουν "ταξιδέψει" εκτός της ΕΠΙΠΕΔΟΧΩΡΑΣ και έχουν "δει" πράγματα και καταστάσεις.

Κατά τη γνώμη μου ψήγματα αλήθειας υπάρχουν σε όλες τις θεωρίες.

Ο άνθρωπος όμως, ανάλογα την εποχή που ζει, τα βλέπει μέσα από άλλο πρίσμα.

Αν κάποιος έβλεπε πριν 2000 χρόνια ένα φως στον ουρανό θα πίστευε ότι είναι ο Φαέθων, στο μεσαίωνα ότι είναι άγγελος Κυρίου, στην δική μας επόχή ότι είναι Α.Τ.Ι.Α.

Το ίδιο γεγονος το ερμηνεύουμε ανάλογα με τα βιώματα της εποχής μας.
Λόγω τεχολογο-επιστημονικής ανάπτυξης της εποχής μας, ακόμα και οι θεωρίες συνομωσιολογικού τύπου τείνουν να πάρουν έναν μανδύα Ουφολογικό, διαστημικό, επιστημονοφανή.

Η ερμηνεία είναι σε όλες τις περιπτώσεις μονομερής. Δεν είναι συνδιαστική. Για να καταλάβουμε τί πραγματικά συναίβει σε κάποια μακρινή εποχή της ανθρωπότητας -πιστεύω ότι κάτι συναίβει- πρέπει να βγάλουμε τα γυαλιά της περιόδου που ζούμε και να πάμε παραπέρα, να συνδιάσουμε μυθολογικά, εθνολογικά, εσωτεριστικά στοιχεία και να ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ -μόνο να υποθέσουμε μπορούμε- τί μπορεί να συνέβει τότε.

Δηλαδή το να δούμε σε μια τοιχογραφία της Αιγύπτου ένα ιπτάμενο τρίγωνο με το δίσκο του ήλιου μέσα και κάποιες θεότητες και να υποθέσουμε ότι ήταν εξωγήινοι Αννουνάκι, Δρακονιανοί ή δε ξέρω τί, κατά τη γνώμη μου είναι ερμηνία καθαρά υπό την επιρροή και το πρίσμα της νοοτροπίας του 20ου και 21ου αιώνα.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
masons of larissa
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2006, 19:04:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους masons of larissa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ με το/τη Gretel.

Όσα και να νομίζει ότι ξέρει κάποιος για μια άλλη εποχή, είτε αυτή είναι στο παρελθόν, είτε πολύ περισσότερο στο μέλλον, αυτό που ίσως να ξέρει είναι ένα 5% γεγονότα και 95% εικασίες και προσωπικές ερμηνείες επηρεασμένες από ένα πολύ προσωπικό παρών.
Του λόγου το αληθές αποδεικνύεται από ότι ο φίλος Pano ενώ δεν είναι τέκτονας βασιζόμενος σε ερμηνείες του ισχυρίζεται ότι ξέρει περισσότερα από τους τέκτονες για τον τεκτονισμό.
Ερμηνεύοντας φωτογραφίες προϊόντα φωτομοντάζ η ακόμα και φωτογραφίες παρατεκτονικών ή τεκτονίζοντων σωμάτων, ταγμάτων οργανώσεων, κλπ κλπ. Αλλά και μερικές φωτογραφίες από ποδιές, γνώμονες και διαβήτες σύμβολα του τεκτονισμού και όχι μόνο ερμηνεύει….και προσπαθεί να αποδείξει τι.
Δεν έχω καταλάβει
Ότι οι Έλληνες μασόνοι ασχολούνται μαζί του κάνοντας του μαύρη μαγεία χρησιμοποιώντας τεχνικές από την ΚΑΒΒΑLAH
Ότι οι Έλληνες μασόνοι πίνουν αίμα και ασελγούν σε πιτσιρίκια και αλλά τέτοια γελοία…
Σου είπα και σε προηγούμενο μήνυμα μου ότι σέβομαι την άποψη σου ενώ η ελευθέρια λόγου σου είναι κάτι για το οποίο αξίζει να παλέψει κανείς.
Σου απαντώ λοιπόν
Κανείς τέκτων δεν θα σε πειράξει ποτέ φίλε μου και πλην εμού (που σου γράφω) οι υπόλοιποι αγνοούν την ύπαρξη σου. Κανείς δεν σε έχει αναζητήσει και κάνεις ποτέ δεν ασχολήθηκε μαζί σου για να σε βλάψει (ούτε για άλλο λόγο) και αυτό το ξέρεις καλά.

Εγώ που ασχολήθηκα το έκανα για να σε βοηθήσω να κατανοήσεις κάποια πράγματα αλλά δεν χρειάζεσαι τελικά βοήθεια, διότι καθώς βλέπω τις απαντήσεις σου τι έχεις.
Όταν βλέπεις μια εικόνα φίλε Pano είναι σαν να βλέπεις ταυτόχρονα χίλιες λέξεις. Το ποιες από αυτές θα αναφέρεις όταν ερωτηθείς και το ποιες από αυτές τις χίλιες λέξεις σου μένουν τελικά εντυπωμένες έχει να κάνει με το μορφωτικό σου επίπεδο, την καλλιέργεια, τις προηγούμενες εμπειρίες, την ηλικία, την διάθεση και ένα σορό αλλά. Όπως καταλαβαίνεις είναι πολύ δύσκολο να δούμε όλοι αυτό που φαντάζεσαι
Συγχώρα μας.

Δεν θα φέρω αλλά παραδείγματα ελπίζω να καταλαβαινόμαστε και δεν θα σε κουράσω άλλο με φιλοσοφία που δεν είναι το φόρτε σου από ότι κατάλαβα.
Να θυμάσαι όμως κάτι
Αν νομίζεις ότι είσαι σημαντικός στο σύμπαν σου ή σε κάποιο σύμπαν τότε είσαι μόνος.
Τέρμα η φιλοσοφία
Οι θεοί μαζί σου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2006, 19:43:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή ρε gretel είναι ψέμματα ότι μεγάλο μέρος αυτών που παίρνουν σημαντικές αποφάσεις για την πορεία των εξελίξεων παγκοσμίως και υπερκαθορίζουν τα όρια της δραστηριίτητας δισεκατομμυρίων ανθρώπων στον πλανήτη? Τι να κάνουμε τώρα, αφού μεγάλο μέρος του χρηματιστικού κεφαλαίου , της ενέργειας και των βιομηχανιών όπλων είναι σε εβραικά χέρια να το παραβλέψουμε? Αυτοί οι οποίοι λαμβάνουν αποφάσεις για την κίνηση των κεφαλαίων παγκοσμίως, που έχουν τράπεζες και δανείζουν στα κράτη παγκοσμίως, που έχουν οίκους αξολόγησης για την πιστοληπτική ικανότητα των κρατών,που ελέγχουν τους πόρους και την ενέργεια και την έρευνα και την ανάπτυξη είναι σε μεγάλο ποσοστό Εβραίοι.Και όσο νάναι οι αποφάσεις τους επηρεάζουν σε μεγαλύερο ποσοστό τις εξελίξεις παρά οι δικές μου οι οι δικές σου σωστά? Δε λέω ότι για όλα τα κακά φταίνε οι Εβραίοι αλλά για πάρα πολλά από αυτά φταίνε. Καλό είναι να μη υπάρχει ρατσισμός και προκατάληψη αλλά όχι και στο όνομα αυτών να παραβλέπουμε κάποια πράγματα. Θεωρείς ότι δεν είναι έτσι τα πράγματα? Και μη μου πεις ότι δεν έχω στοιχεία και αποδείξεις γιατί μπορώ να σε βομβαρδίσω με στοιχεία και αποδείξεις που θα βαρεθείς να διαβάζεις. Και ιστορικά στοιχεία για την ανάδυση του χρηματικού κεφαλαίου και την κεφαλαιακή συσσώρευση και για την ανάδυση του νεωτερικού κράτους από το Μεσαίωνα και το ρόλο των Εβραίων κατόχων χρήματος εφόσον μόνο αυτοί μπορούσαν να δανείζουν με τόκο και για τις κεντρικές τράπεζες και την ιστορία τους σε Ευρώπη και Αμερική και για αποικιοκρατία και διάφορες εταιρείς ανατολικών ινδιών κλπ. και και και. Επιστημονικότατα, με ξεκάθαρη και σαφή τεκμηρίωση με πληθώρα στοιχείων, παραπομπών ΟΧΙ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΤΗΝ ΕΝΟΧΟΠΟΙΗΣΗ απλά γιατί αυτό προκύπτει. Απλά γιατί κάποιος που μελετάει κάποια πράγματα άσχετα με τους Εβραίους κλπ απλά πέφτει πάνω σε αυτό το συμπέρασμα ερευνώντας για άλλα πράγματα. Στην προσπάθειά σου να αποδομήσεις το επιχείρημα του PaNo πηγαίνεις στο άλλο άκρο, πράγμα που και αυτό δε βοηθάει την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2006, 22:42:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε PaNo ειλικρινά δεν καταλαβαίνω ποιά είναι η πρόθεσή σου (όπως και άλλων μελών στο thread) με το να συμμετέχεις στη συζήτηση. Θέλεις να ενημερωθείς ή θέλεις να ενημερώσεις; Αν είναι το πρώτο, άκου και λίγο αυτά που γράφουν όσοι γνωρίζουν περισσότερα. Αν είναι για το δεύτερο, δε νομίζω να αξιώνεις μια σοβαρή θέση, στηριζόμενος μόνον στις όποιες εικόνες και σύμβολα σου φαίνονται ύποπτα.

Τώρα τα περί όντων από άλλες διαστάσεις, υβρίδια καλαμποκιού και Illuminati μου θυμίζουν τις ιστορικές εποχές του Esoterica.gr με τα γνωστά "πτηνά" Λευκή Κουκουβάγια και Λευκός Αετός

Το να υποστηρίζεις μία άποψη βασιζόμενος στην αμφίβολη ερμηνεία που εσύ δίνεις δεν είναι και το καλύτερο. Μη σχετίζεις το οτιδήποτε με κάτι αρνητικό. Αν και βλέπω πως είσαι αρνητικά προκατειλημμένος προς τον Τεκτονισμό, νομίζω πως κάτι τέτοιο δε σε βοηθά γιατί δεν σε οδηγεί πουθενά. Είναι πολύ εύκολο να βάζεις ταμπέλες κι να προσδίδεις εύκολες ερμηνείες σε ότι βολεύει. Για του λόγου το αληθές σου παραθέτω τις παρακάτω φωτογραφίες:


Όπως βλέπεις και ο Ιησούς ήταν Τέκτων έτσι; Όσο για την τελευταία φωτογραφία, την τράβηξα ο ίδιος από καθολικό ναό στη Φλωρεντία. Είναι περιττό να πούμε πως βρίθει συμβολισμών (μεταξύ αυτών και Τεκτονικών).

Ά, και κάτι ακόμα. Βλέπεις τίποτα περίεργο στην παρακάτω φωτογραφία;

Όπως καταλαβαίνεις, όλοι είναι μπλεγμένοι...



Lux e tenebris

Edited by - Chastity on 05/06/2006 23:02:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

masons of larissa
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2006, 19:48:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους masons of larissa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή «παίζεται ένα θέμα που έχει σχέση με θρησκείες όπως χριστιανισμός και επειδή κινδυνεύουμε να χαρακτηρίσουμε ως θρησκευτική σέκτα μια οργάνωση και μια δομή όπως του τεκτονισμού, που αποφεύγει να εκφράσει θρησκευτική θέση η τοποθέτηση εδώ και 3 αιώνες θα επέμβω (ας πούμε).

Τεκτονισμός και θρησκείες
Ο τεκτονισμός δεν έχει σωτηριολογικό μήνυμα, δεν σώζει ψυχές ούτε υπόσχεται τιμές και μεγαλεία, ή παράδεισο και κόλαση μετά θάνατον. ΟΠΩΣ ΤΟ ΙΣΛΑΜ
Ο τεκτονισμός δεν ισχυρίζεται ότι κατέχει την απόλυτη αλήθεια, την εξ αποκαλύψεως δοσμένη στους ανθρώπους. ΟΠΩΣ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ
Ο τεκτονισμός δεν προβάλει καμία θρησκευτική φιλοσοφία, ούτε επιβάλει στα μέλη του την πίστη σε μια ορισμένη θεότητα.
Ο τεκτονισμός έχει ως δεδομένο ότι οι κουβέντες γύρω από δόγματα (και πολιτική) είναι κουβέντες που διχάζουν και για αυτό απαγορεύει στα μέλη του το να κουβεντιάζουν ένα τέτοια διχαστικά θέματα εντός στοάς.
Έξω από την στοά σου μπορείς να κανείς ότι θέλεις.

Απαραίτητη προϋπόθεση βέβαια για ένα άτομο που φιλοδοξεί να μυηθεί σε μια στοά είναι η πίστη σε μια ανώτερη δύναμη. Η πίστη σε έναν θεό που το όνομα του μας είναι παντελώς αδιάφορο.
Μέσω αυτού του (ας το πούμε) κριτηρίου γίνεται μια επιλογή ανάμεσα στα εγωκεντρικά άτομα που μπορεί να γίνουν επικίνδυνα για όλους και στα άτομα που έχουν ένα μέτρο ηθικής και ένα φόβο θεού.

Δεδομένου ότι όλες οι γνωστές και οι άγνωστες θεότητες και φιλοσοφίες έχουν μέσα τους το αρχαιοελληνικό «παν μέτρο το άριστο» και επηρεάζουν (κατά κάποιον) τρόπο μέσω αυτού το τρόπο ζωής, στάση, και δράσεις, των οπαδών τους, αυτό λοιπόν το μέτρο για τον τεκτονισμό ως τάγμα είναι αρκετό. Επιδίωξη είναι το μέτρο στην ανθρώπινη δύναμη, και το μέτρο θεωρούμε επιβάλλεται με τον φόβο του θεού
Ο έχων αυτό το μέτρο δηλαδή τον φόβο κάποιου θεού στην καρδιά του, δύναται να γίνει Τέκτων .
Το ότι οι τέκτονες ορκίζονται στην καινή διαθήκη και άρα είναι χριστιανοί είναι ανακριβές..
Οι Τέκτονες που είναι χριστιανοί ορκίζονται στην καινή διαθήκη, οι τέκτονες που είναι μουσουλμάνοι ορκίζονται στο κοράνι και ου τω καθ’ έξεις.
Τεκτονισμός και ισραηλίτες.
Ουδέν ανακριβέστερο από το ότι ο τεκτονισμός σε παγκόσμιο επίπεδο ελέγχεται από εβραϊκά κέντρα και εξυπηρετη εβραϊκά συμφέροντα. Ο τεκτονισμός είναι μια παγκόσμια οργάνωση και είναι αυτοδιοικούμενη σε επίπεδο μεγάλων στοών ανά χώρα αυτοδιοικούμενη σε επίπεδο επαρχιακών μεγάλων στοών αλλά και σε επίπεδο στοών μέσα σε μια πόλη. Κανείς από πουθενά πόσο μάλλον από ξένη χώρα δεν δύναται να επιβάλει σε μια στοά την θέληση του.
Υπάρχουν δημοκρατικές διαδικασίες που το εγγυούνται
Πάνω από όλα για κάθε τέκτονα είναι η συνείδηση του και αυτό είναι το μέτρο του σε οποία απόφαση
Υπάρχουν εβραίοι τέκτονες;
Ναι μπορεί να υπάρχουν, όπως και μουσουλμάνοι χριστιανοί καθολικοί και ορθόδοξοι και ινδουιστές και δωδεκαθειστές αρχαιολάτρες και οποίος άλλος θεοσεβούμενος..
Υπάρχουν εβραϊκά σύμβολα σε μια στοά; Ναι μπορεί να υπάρχουν και σύμβολα που είναι πανάρχαια και τα χρησιμοποιούν σήμερα και οι εβραίοι και οι χριστιανοί και οι αρχαιολελληνιστές
Υπάρχουν ελληνικά σύμβολα σε μια στοά;
Πάντα… δεν νοείται σύγχρονος τεκτονισμός χωρίς το δέοντα σεβασμό στον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό.
Ελπίζω να σας καλύπτω
Ποιο πολύ ελπίζω στο να συνεχιστεί η κουβέντα σε ποιο γόνιμη και φιλοσοφική βάση και λιγότερο στα δήθεν στοιχεία από φωτογραφίες.
Αλώστε το τοπικ μας ρωτά «τι πιστεύουν οι μασόνοι» καλύτερα να μιλούν αυτοί που ξέρουν και αυτοί που θέλουν να μάθουν.
Οι θεοί μαζί σας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

masons of larissa
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2006, 19:50:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους masons of larissa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O Τεκτονισμος δεν ειναι θρυσκεια

Edited by - masons of larissa on 06/06/2006 20:00:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2006, 20:16:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ μαζί σου/σας masons of larissa. Παρέθεσα τις ανωτέρω φωτογραφίες όχι για να συνεχίσω την φωτο-αντιπαράθεση αλλά ελπίζοντας να μπει ένα τέλος σε αυτή την παραπληροφόριση.

Το μήνυμα, οι θέσεις και οι απόψεις του Τεκτονισμού είναι πανανθρώπινα και λειτουργούν έκτός και πέραν των όποιων θρησκευτικών συστημάτων. Φυσικά ο κάθε Τέκτων μπορεί να πιστεύει ελεύθερα όπου θέλει. Απλώς η όποια παραφιλολογία προέρχεται από της άγνοια των εκτός Τεκτονισμού. Αυτή η άγνοια ενισχύεται από τον εγωϊσμό που από τη μία εμποδίζει τη σωστή πληροφόριση και από την άλλη (χειρότερο) μετατρέπει την άγνοια σε κήρυγμα εναντίον του Τεκτονισμού.

Προσωπικά δείχνω μεγάλο σεβασμό στον Τεκτονισμό γιατί είμαι Έλλην και αυτή η γη που πατάω εξακολουθεί να είναι Ελληνική επειδή κάποιοι "Τέκτονες-προδότες" αποφάσισαν να ελευθερώσουν την Ελλάδα από τους Τούρκους. Μπορεί να το ξεχνάνε μερικοί αλλά η επίσημη εκκλησία όχι μόνο είχε άλλη άποψη περί απελευθερωτικού αγώνα αλλά καταράστηκε ακόμα και αυτή την προσπάθεια. Εύγε

Ένα από αυτά στα οποία πιστεύουν οι Τέκτονες είναι και η ακεραιότητα και προστασία της πατρίδας τους, κάτι που στην Ελλάδα φυσικά έγινε πράξη. Ήταν μια πολύ κρίσιμη περίοδος όπου ο Τεκτονισμός (αν και όχι πολύ έκδηλα) βοήθησε σημαντικά.

Δεν καταλαβαίνω γιατί σχετίζουν μερικοί τον Τεκτονισμό μόνον με τους εβραίους και οτιδήποτε κακό αυτό συνεπάγεται. Θα ήταν πιο έντιμο να θυμηθούν και τις περιπτώσεις εκείνες όπου Τέκτονες απέτρεψαν επαναστάσεις και πολέμους. Αλλά τι να λέμε τώρα...


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Λευκίππη
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2006, 12:07:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λευκίππη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα σε όλους!
Διάβασα με προσοχή το θέμα και νιώθω ότι θέλω να παρέμβω. Πριν χρόνια δούλευα σε ένα καφενείο, η δουλειά μου ήταν να πηγαίνω καφέ σε πελάτες, στον χώρο εργασίας τους. Ένας από αυτούς ήταν Ιδιόμορφος. Κλειστός χαρακτήρας, (δεν τον είχα δει ποτέ να γελάει) δεν είχε σχεδόν καθόλου σχέσεις με τους περίοικους και κάθε φορά που έπρεπε να του παράδώσω καφέ, ένιωθα άβολα.
Τα χρόνια πέρασαν και παρουσιάστηκε ένα κοριτσάκι το οποίο είχε πολύ σημαντικό πρόβλημα υγείας. Χρειάζονταν μεταμόσχευση μυελού των οστών. Ανακοινώθηκε λοιπόν ότι όποιος ήθελε μπορούσε να κάνει κάποιες εξετάσεις αίματος για να ελεχθεί η συμβατότητα. Ο άνθρωπος που είχε αναλάβει τον συντονισμό της όλης προσπάθειας και που όπως έμαθα από τον παππού της μικρής, βοήθησε πολύ την οικογένεια του μικρού κοριτσιού, ήταν εκείνος ο "παράξενος". Δυστυχώς το κοριτσάκι "έφυγε" και λίγο καιρό αργότερα, είδα τον εν λόγω άνθρωπο σε κάποια τηλεοπτική εκπομπή, όπου αντιπροσώπευε την Στοά στην οποία ανήκε. Ήταν Τέκτονας (Μασώνος ή όπως αλλιώς μπορεί να ονομαστεί!). Αυτή είναι η μοναδική "εμπειρία" μου σχετικά με το θέμα, και με πραγματική λύπη ακούω πολλούς ανθρώπους γύρω μου, (ακόμα και τους γονείς μου) να ωρίωνται και να φρήτουν εναντίον των Τεκτόνων.
Συμπέρασμα: Δεν με ενδιαφέρει εάν οι εν λόγω άνθρωποι είναι οπαδοί θρησκείας ή όχι, εάν συγκεντρώνουν τον πλούτο του πλανήτη ή όχι, εάν λατρεύουν θεό, θεούε ή δαίμονες. Αυτό αφορά τον κάθρε έναν από αυτούς ξεχωριστά και επιβαρύνει ή όχι την ψυχή τους. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι ότι ένας από αυτούς στήριξε μια οικογένεια και πάλεψε μαζί τους, όταν έχαναν το σπλάχνο τους. Για εμένα αυτό είναι που έχει σημασία. Πάλεψε για να σώσει μια ζωή. Υπηρέτησε τον συνάνθρωπο. Έδειξε και έδωσε ΑΓΑΠΗ. Αυτό έχει σημασία, στα μάτια των ανθρώπων και του θεού, με όποιο όνομα και αν τον πιστεύουμε.

Ας κάνουμε το ίδιο. Να αποδεχθούμε τον κάθε διαφορετικό. Ας νιώσουμε και ας δείξουμε ΑΓΑΠΗ.

Σας χαιρετώ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λευκίππη
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2006, 13:39:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λευκίππη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
A!! Και μία ερώτηση: Γιατί οι Τεκτονικές Στοές δεν δέχονται γυναίκες; Πιστεύω ότι νοιάζονται για το πνεύμα. Με το να μας αποκλείουν όμως τι δηλώνουν; Ότι δεν είμαστε ικανές να ανταπεξέλθουμε σε σοβαρές πνευματικές αναζητήσεις;; Ότι δεν μπορούμε να κρατήσουμε το στόμα μας κλειστό όταν και όπου πρέπει; (Μεταξύ μας, αυτή την αδυναμία η αλήθεια έιναι ότι εγώ προσωπικά την έχω, αλλά πιστεύω ότι είναι θέμα χαρακτήρα και όχι φύλου)Ή μήπως με το να μας αποκλείουν προσπαθούν να αποφύγουν τους πειρασμούς της σάρκας που - υποτίθεται- ότι οι γυναίκες προκαλούν; (Όπως κάνουν οι χριστιανοί ιερωμένοι). Αν κάποιος από εσάς γνωρίζει (όχι πιστεύει..θεωρεί.... και τα λοιπα συναφή) παρακαλώ ας με πληροφορήσει!

Ευχαριστώ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2006, 14:46:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτή είναι η μοναδική "εμπειρία" μου σχετικά με το θέμα, και με πραγματική λύπη ακούω πολλούς ανθρώπους γύρω μου, (ακόμα και τους γονείς μου) να ωρίωνται και να φρήτουν εναντίον των Τεκτόνων.

Aυτή όπως μας είπες είναι η μοναδική σου εμπειρία...

Ασε να ακούσεις και τη δική μου εμπειρία:

Γνώρισα 7 και οι 7 ήταν "υπέροχοι"... (μάλιστα ήταν από διαφορετικές Στοές...)
Με απογοήτευσαν με κάθε δυνατό τρόπο...
-προσωπικά
-ηθικά και ηθικολογικά... Ακόμη αναρωτιέμαι πως ήμουν τόσο τυφλή να τους θεωρήσω φίλους και αξιόλογους... Πως μπόρεσα στην τελική να επενδύσω συναισθηματικά σε αυτούς... Δεν έχω βρει ακόμη την απάντηση...και ακόμη αυτό με πονάει...

Βέβαια αυτοί οι 7 ήταν αυτοί που μου είχαν αποκαλύψει την Τεκτονική τους ιδιότητα... οπότε και κρατώ μια πισινή μήπως περιτρυγυρίζομαι από άλλους 7 συμπαθητικούς και αξιόλογους ανθρώπους που είναι Τέκτονες και που μου έχουν κρατήσει μυστική την Τεκτονική τους ταυτότητα...

Το ένα όμως είναι γεγονός και το άλλο εικασία...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2006, 15:38:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλες Λευκίππη και Avallon,

Από τα γραφόμενά σας εξάγουμε ένα πολύ σημαντικό συμπέρασμα: Η αγάπη, ο συναισθηματισμός, η συμπόνοια, η προσφορά προς τον πλησίον από τη μία πλευρά, αλλά και η άσχημη συμπεριφορά, η ιδιοτέλεια κλπ αποτελούν συνηθισμένες εκφράσεις του χαρακτήρα μας. Αν και κάθε τάγμα υιοθετεί τις θετικές από αυτές, δε σημαίνει πως σε αυτά τα μυητικά τάγματα δεν υπάρχουν μαύρα πρόβατα.

Αν μου επιτρέπετε, αυτό θα το χαρακτήριζα "υγιές" φαινόμενο, γιατί το αντίθετό του, δηλαδή το να υπάρχουν μόνον αγαθοί και άγγελοι του καλού σε ένα τάγμα μου δείχνει πως κάτι περίεργο κρύβεται από πίσω. Μόνον με πλύση εγκεφάλου μπορεί να δούμε χιλιάδες μέλη ενός τάγματος να συμπεριφέρονται με τον ίδιο ακριβώς (και καλό) τρόπο. Οι όποια αρνητική συμπεριφορά αποδεικνύει πως στον Τεκτονισμό, όποως και σε πολλά άλλα τάγματα, ο καθένας εκφράζεται ανάλογα με τον ψυχισμό που διαθέτει και με ελεύθερη βούληση. Οι βάσεις, οι αρχές και οι άξονες λειτουργίας του Τεκτονισμού είναι σαφείς. Μένει στον καθένα να τις επεξεργαστεί σωστά.

Με λίγα λόγια, μην ταυτίζετε πάντα την έννοια του Τεκτονισμού με τη συμπεριφορά των Τεκτόνων! Πολλές φορές και τα δύο συμπίπτουν, άλλες όμως όχι. Ελπίζω να έγινα κατανοητός και να μη σας κούρασα


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Λευκίππη
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2006, 15:45:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λευκίππη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[Πως μπόρεσα στην τελική να επενδύσω συναισθηματικά σε αυτούς...]

Σέβομαι την εμπειρία και τις απόψεις σου. Μήπως όμως μπερδεύεις λίγο τα πράγματα; Από το απόσπασμα της δήλωσής σου που παραθέτω, φαίνεται ότι ενεπλάκης συναισθηματικά με αυτά τα άτομα. Μήπως αυτό σε κάνει να κρίνεις υποκειμενικά;; Και στη δική μου περίπτωση , ο άνθρωπος στον οποίο αναφέρομαι δεν ήταν και ο τύπος του συμπαθητικού ατόμου. Αγέλαστος, απόμακρος, σχεδον αυτο-περιθωριοποιημένος. Άλλο όμως ο τρόπος έκφρασης του χαρακτήρα του και άλλο οι πράξεις του. Θέλω να πω, ότι δεν θα έκανα παρέα μαζί του όμως μετά από αυτό που έκανε τον σέβομαι απεριόριστα. Από την άλλη, σκέπτομαι....
Πως συνέβη και πέτυχες όχι 1, όχι2, αλλά 7 Τέκτονες;; Ποσοστικά πόσες πιθανότητες υπάρχουν να συμβεί κάτι τέτοιο;; Με αυτή τη λόγικη, το 75% του ανδρικού πληθυσμού είναι Τέκτονες. Μήπως για να σου συμβαίνει κατ'εξακολούθηση, μια ανώτερη δύναμη προσπαθεί να σου πει κάτι;; Μήπως υπάρχει ένα μάθημα που δεν το έχεις "περάσει" ακόμα όπως οφείλεις;
Τέλος θυμήσου κάτι που ξαναγράφτηκε στο συγκεκριμένο θέμα: Εάν κάποιοι δεν έχουν την ηθική και την πνευματική ισορροπία που απαιτείται, τότε ακόμα και εαν εξακολουθούν να "υπάγονται" σε μια στοα, εν τούτοις δεν αξίζουν την προσφόνηση "Τέκτων".

Να προσέχεις τον εαυτό σου, αλλά και ότι συμβαίνει γύρω σου!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2006, 16:49:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

AGAPHTH FILH GRETEL, TA PRAGMATA DEN EINAI OPWS FENONTAI AKOMA KAI GIA EKEINOYS POY EINAI MESA KAI POY AN KSERANE PRAGMATIKA TI SYMBAINEI 8A PA8ENANAI MEGALO SOK . EXEI POLY BA8OS H KATASTASH , OLES AYTES OI ORGANWSEIS EINAI KATW APO TON ELENXO TWN IMBRIDIWN ILLUMINATI KAI AYTOI
KONTROLARONTAI PLHRWS APO ARNHTIKA ONTA PERAN THS TRITHS DIASTASEWS. ANYWAY ,OTI EIXA NA PW PERI TOY 8EMATOS TO EIPA APO EKEI KAI PERA AS KANEI O KA8ENAS THN EREYNA TOY KAI AS BLALEI TA SYMPERASMATA TOY.


~:LOVE:~AND~:LIGHT:~

PaNo


ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΛΕΟΣ..."ΚΟΝΤΡΟΛΑΡΟΝΤΑΙ ΠΛΗΡΩΣ ΑΠΟ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΟΝΤΑ ΠΕΡΑΝ ΤΗΣ ΤΡΙΤΗΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΩΣ..."...ΕΛΕΟΣ...ΤΙ ΟΝΤΑ???ΤΙ ΠΕΡΑΝ ΤΗΣ ΤΡΙΤΗΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΩΣ?????ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΝΤΑ ΚΑΙ ΠΟΙΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ??????ΜΑΘΕΤΕ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΤΕ ΩΣ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΤΙΣ ΤΡΕΙΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΠΟΥ ΠΛΗΡΟΥΜΕ ΣΥΝ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΠΟΥ ΕΝΕΡΓΟΥΜΕ, ΝΑ ΣΚΕΠΤΕΣΤΕ ΕΝΤΟΣ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΟΡΙΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΙΚΡΑ...ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΙΛΗΣΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΝΥΠΟΣΤΑΤΑ ΘΕΜΑΤΑ....ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜ. ΦΑΝΤΑΣΙΑ...Ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΥΠΑΡΚΤΟ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ...ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟΝ ΤΑ ΟΝΤΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΥΠΑΡΧΟΥΝ...ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΜΙΛΟΥΜΕ ΠΑΡΑΒΟΛΙΚΑ,ΠΟΙΗΤΙΚΑ...Κ.Λ.Π....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2006, 17:33:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ φίλε μου καλά έλεγα για τα "λευκά πτηνά" του παρελθόντος... Είναι απίστευτο μέχρι που μπορεί να φτάσει η παραφιλολογία και ο πνευματικός πανικός κάποιων ανθρώπων.

Ε Λ Ε Ο Σ ! ! !


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2006, 22:46:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σέβομαι την εμπειρία και τις απόψεις σου. Μήπως όμως μπερδεύεις λίγο τα πράγματα; Από το απόσπασμα της δήλωσής σου που παραθέτω, φαίνεται ότι ενεπλάκης συναισθηματικά με αυτά τα άτομα. Μήπως αυτό σε κάνει να κρίνεις υποκειμενικά;;

Mα τι στο καλό τόσο εγώ όσο και οι γύρω από μένα είναι υποκειμενικοί?
Αυτοί ξέρεις γνώρισαν την κατάσταση απ'έξω και είδαν τις συμπεριφορές πιο αντικειμενικά και ... τα συμπεράσματά τους σαφώς πιο αυστηρά και επικριτικά για τις στάση αυτών των ατόμων...

quote:
Πως συνέβη και πέτυχες όχι 1, όχι2, αλλά 7 Τέκτονες;; Ποσοστικά πόσες πιθανότητες υπάρχουν να συμβεί κάτι τέτοιο;; Με αυτή τη λόγικη, το 75% του ανδρικού πληθυσμού είναι Τέκτονες.

Πρέπει να ξέρεις αγαπητή πως όταν ο παράγων τύχη μπαίνει στη ζωή μας ο νόμος των πιθανοτήτων βγαίνει απ'το παράθυρο...

Τύχη = πεπρωμένο = κισμέτ και κατά συνέπεια τώρα πια ξέρω τι ήθελε να μου πει η "ανώτερη δύναμη" και δυστυχώς έχω πάρει το μάθημά μου...

quote:
Να προσέχεις τον εαυτό σου, αλλά και ότι συμβαίνει γύρω σου!!


Σε ευχαριστώ για τη συμβουλή... Θα προσέχω ακόμη και τα νώτα μου...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2006, 23:22:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πρέπει να ξέρεις αγαπητή πως όταν ο παράγων τύχη μπαίνει στη ζωή μας ο νόμος των πιθανοτήτων βγαίνει απ'το παράθυρο...

Τύχη = πεπρωμένο = κισμέτ και κατά συνέπεια τώρα πια ξέρω τι ήθελε να μου πει η "ανώτερη δύναμη" και δυστυχώς έχω πάρει το μάθημά μου...



Αν και βγαίνω για λίγο εκτός θέματος, πρέπει να σημειώσω ότι: Στο σύμπαν δεν συνυπάρχουν "τύχη" και πιθανότητες. Είτε τα πάντα προκύπτουν τυχαία (χωρίς προκαθορισμένο αίτιο), είτε προκύπτουν ως η τελική έκβαση από τις πολλές που υπάρχει η πιθανότητα να συμβούν. Κάθε παράδειγμα επαναληπτικότητας αποτελεί απόδειξη της κυβερνητικής και νομοταξίας που διέπουν το σύμπαν.

Θεωρώ πως στο σύμπαν η έννοια "τύχη" είναι ανύπαρκτη γιατί νομίζω πως το κάθετί έχει λόγο που συμβαίνει ή λόγο που δεν συμβαίνει. Η έννοια της τύχης υπάρχει για να καλύψει το κενό μεταξύ συμβάντος και της αδυναμίας μας να εξηγήσουμε την προέλευση-αιτία του. Υπάρχει μόνον ένα σύνολο πιθανοτήτων αλλά όχι τύχη. Το ίδιο συμβαίνει και με την έννοια του λάθους στη φύση. Η φύση δεν κάνει λάθη, απλά εμείς τα ερμηνεύουμε ως τέτοια επειδή μάθαμε να ορίζουμε ως σωστό το στατιστικά υπερέχον.

Η ταύτιση της "τύχης" με τις έννοιες πεπρωμένο και κισμέτ δεν ευσταθεί γιατί αποτελούν τους αντίποδες στην εξήγηση της προέλευσης οποιουδήποτε φαινομένου.

Αυτά και ξαναγυρίζουμε στο θέμα μας


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2006, 23:36:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λευκίππη!! Υπάρχει και ο Μεικτός Τεκτονισμός, όπου συμμετέχουν γυναίκες.

Αλήθεια, αν σε έναν πόλεμο δυο εχθροί-στρατιώτες ανακαλύψουν ότι είναι Τέκτονες, τί γίνεται;

Αν ο εχθρός-αιχμάλωτος και ο δεσμοφύλακάς του ανακαλύψουν ότι είναι Τέκτονες ποιά η στάση του καθενός;

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2006, 01:00:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η γκρετελ ανήκει στο θηλυκό γένος


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2006, 17:20:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δηλαδή ρε gretel είναι ψέμματα ότι μεγάλο μέρος αυτών που παίρνουν σημαντικές αποφάσεις για την πορεία των εξελίξεων παγκοσμίως και υπερκαθορίζουν τα όρια της δραστηριίτητας δισεκατομμυρίων ανθρώπων στον πλανήτη? Τι να κάνουμε τώρα, αφού μεγάλο μέρος του χρηματιστικού κεφαλαίου , της ενέργειας και των βιομηχανιών όπλων είναι σε εβραικά χέρια να το παραβλέψουμε? Αυτοί οι οποίοι λαμβάνουν αποφάσεις για την κίνηση των κεφαλαίων παγκοσμίως, που έχουν τράπεζες και δανείζουν στα κράτη παγκοσμίως, που έχουν οίκους αξολόγησης για την πιστοληπτική ικανότητα των κρατών,που ελέγχουν τους πόρους και την ενέργεια και την έρευνα και την ανάπτυξη είναι σε μεγάλο ποσοστό Εβραίοι.Και όσο νάναι οι αποφάσεις τους επηρεάζουν σε μεγαλύερο ποσοστό τις εξελίξεις παρά οι δικές μου οι οι δικές σου σωστά? Δε λέω ότι για όλα τα κακά φταίνε οι Εβραίοι αλλά για πάρα πολλά από αυτά φταίνε. Καλό είναι να μη υπάρχει ρατσισμός και προκατάληψη αλλά όχι και στο όνομα αυτών να παραβλέπουμε κάποια πράγματα. Θεωρείς ότι δεν είναι έτσι τα πράγματα? Και μη μου πεις ότι δεν έχω στοιχεία και αποδείξεις γιατί μπορώ να σε βομβαρδίσω με στοιχεία και αποδείξεις που θα βαρεθείς να διαβάζεις. Και ιστορικά στοιχεία για την ανάδυση του χρηματικού κεφαλαίου και την κεφαλαιακή συσσώρευση και για την ανάδυση του νεωτερικού κράτους από το Μεσαίωνα και το ρόλο των Εβραίων κατόχων χρήματος εφόσον μόνο αυτοί μπορούσαν να δανείζουν με τόκο και για τις κεντρικές τράπεζες και την ιστορία τους σε Ευρώπη και Αμερική και για αποικιοκρατία και διάφορες εταιρείς ανατολικών ινδιών κλπ. και και και. Επιστημονικότατα, με ξεκάθαρη και σαφή τεκμηρίωση με πληθώρα στοιχείων, παραπομπών ΟΧΙ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΤΗΝ ΕΝΟΧΟΠΟΙΗΣΗ απλά γιατί αυτό προκύπτει. Απλά γιατί κάποιος που μελετάει κάποια πράγματα άσχετα με τους Εβραίους κλπ απλά πέφτει πάνω σε αυτό το συμπέρασμα ερευνώντας για άλλα πράγματα. Στην προσπάθειά σου να αποδομήσεις το επιχείρημα του PaNo πηγαίνεις στο άλλο άκρο, πράγμα που και αυτό δε βοηθάει την αλήθεια.

Αγαπητέ φίλε, η δική μου ένσταση είναι ότι το να φορτώνουμε το χάλι της ανθρωπότητας σε ομάδες και φυλές, είναι παθητικότητα και υπεκφυγή.

ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ? Δηλαδή την νοοτροπία του καναπέ και του "ότι φάμε ότι πιούμε ..." την απεχθάνομαι.

Αν παθητικά περίμενε και η GREENPEACE να σταματήσουν να δολοφονούνε τις φώκιες και να σταματήσουν να πετάνε τα απόβλητα στη βόρεια θάλασσα οι ισχυροί του πλανήτη, και δεν πήγαιναν με μια φουσκωτή βάρκα να σταματήσουν τα πλοία τους, δεν θα είχαν γίνει ούτε τα μικρά βηματάκια που γίνανε στον τομέα αυτόν.

Αν δεν ξυπνήσουμε και δε σταματήσουμε να είμαστε τα υπερκαταναλωτικά ρομποτάκια που κάθονται αποβλακωμένα μπροστά στην Πλάσμα τιβι να χαζεύουν την αγελάδα να αφοδεύει, αν δεν σταματήσουμε να είμαστε παρτάκιδες και να τα κάνουμε όλα για την τσέπη μας θα παρακμάζουμε διαρκώς και απενοχοποιημένοι θα λέμε ότι δε φταίμε εμείς φταίνε οι μασόνοι.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΧΙΡΑΜ
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2006, 21:22:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΧΙΡΑΜ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα άργησα κι εγώ να μπω και κάπου έπαθα πλάκα με το φίλο μου τον Πάνο (λατινιστί)και την ερπετοειδή καταγωγή των ανθρωποειδών που μας κυβερνούν (sic !), κι αυτό αν κατάλαβα καλά, καθώς και τις επιθέσεις του σε διάφορα φιλοσοφικά ρεύματα, όπως λ.χ. ο καββαλισμός.
1. Φίλε Πάνο : άσε που ο τεκτονισμός δεν έχει καμμία μα καμμία σχέση με τον καββαλισμό (τι είναι τεκτονισμός ; ιδιότυπο σύστημα ηθικής καλυπτόμενο από αλληγορίες και αποκαλυπτόμενο με σύμβολα, άρα παραπέμπει σε μια πραξιακή διάσταση της βελτίωσης της ανθρώπινης ζωής επί γης αφήνοντας κατά μέρος κάθε μεταφυσική διάσταση της ζωής μας αφότου μεταστούμε προς την αιώνια Ανατολή στις θρησκείες, και γι'αυτό εξ αντικειμένου και εξαρχής δεν είναι δυνατό να αποτελεί θρησκεία) ο καββαλισμός τι σε χαλάει ; Και ποια είναι η πεμπτουσία του καββαλισμού ; Το ότι η δημιουργία δεν έχει ολοκληρωθεί και ότι ο άνθρωπος καλείται να συμμετέχει στην ολοκλήρωσή της. . Απλά και καθαρά . Σε ποια φιλοσοφική θεώρηση του ανθρώπου οδηγεί αυτό ; Όπου θες φίλε μου,είσαι ελεύθερος να ψάξεις και να βρεις, άλλωστε η γλώσσα είναι το κατεξοχήν συμβολικό σύστημα ανταλλαγής ερμηνειών που μας επιτρέπουν την κατανόηση του κόσμου. Η των κόσμων αν παραδέχεσαι πολλούς.
2. Επειδή η φιλοσοφία πρέπει να είναι "μελέτη θανάτου", να φανταζόμαστε κάπου κάπου δηλαδή τον εαυτό μας πεθαμένο προκειμένου να επανερμηνεύουμε τις πράξεις μας, κι επειδή κάπου κάπου φέρνω τον εαυτό μου σ'αυτή τη διάσταση, φίλε συνάνθρωπε κατάληξα ότι αν υπάρχει ένας χώρος που κατέχει τα εργαλεία που θα επιτρέψουν στον καθένα από μας να οικοδομήσει τη "δική του" αλήθεια και "γνώση", όπως και να εγγυηθεί τη συνέχεια της πορείας της ανθρωπότητας, αυτό είναι το διακύβευμα, είναι ο τεκτονισμός. Απέναντί του ; μισοψυχοπαθείς αποκαλυπτολόγοι, κακότυχοι απατεωνοπροφήτες και εκατομμύρια άλλα φρούτα και φρουτίδια που κοιμίζουνε αφελείς με ιστοριούλες για Βελινοφσκικά σενάρια, 18 επίπεδα δαιμόνων, αντίχριστους, τσάκρας, μάκρας, σούκρας, παγκοσμιοποιήσεις, ουκουμενικότητες, και κάθονται και γράφουνε ό, τι μπορείς να φανταστείς κι εσυ τα πιστεύεις γιατί το κοινό αυτό είναι απλά αδηφάγο. Τρώει οτιδήποτε του σερβίρεις. Δηλαδή φαστ φουντ ψευτομυστικισμός. Κι αυτό είναι ο κυριότερος αντίπαλος του τεκτονισμού πραξιακά και φιλοσοφικά. Παράδειγμα : έχει η Βίβλος τον όφι τον κατηραμένο και το διάλογό του με την Εύα; Δεν μπορεί σκέπτονται οι βλάκες, κάτι σημαίνει αυτό. Και δώστου θεωρίες. Οι ξύπνιοι τί κάνανε ; Γράψτε παιδιά ένα βιβλίο να τα αρπάξουμε και υποστηρίξτε ότι έχουμε διασταυρώσεις ερπετοειδών από άλλους πλανήτες με ανθρώπους και δημιουργία υπεραιωνόβιας ράτσας που μέχρι σήμερα μας κυβερνά. Στηρίζεται πούθενά αυτό ; Βέβαια, υπάρχει εδάφιο στη Γένεση για συνάντηση των γιων του φωτός με τις κόρες των ανθρώπων. Τέλεια. Τα ... πήραμε... (στην ιστορία υπάρχει...η κατάλληλη δόση διφορούμενου, παραδοξολογίας, σεξ, ελαφράς βίας γιατί η Εύα δεν έκατσε με τη θέλησή της,σε φίδι θα καθότανε; μεταφυσικού κλπ κλπ.).
3. Εν κατακλείδι Πάνο : πάνε αγόρι μου γίνε μασόνος σαν τον εθνικό μας ποιητή το Σολωμό (για να καταλάβεις και πρακτικά το λόγο του πως το βιβλίο της ζωής του το γράφει ατομικά φιλαράκι ο καθένας και στο οποίο δεν παρεμβαίνουν ούτε διάβολοι ούτε τρίβολοι) βρες και ένα δυναμίτη θηλυκό και θα σου πω πως σου αποκαλύπτεται το Μέγα Σχέδιο των Αιώνων στα μάτια σου...Και για πότε θα ξεχάσεις τις ανύπαρκτες παγκόσμιες συνωμοσίες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2006, 23:20:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gretel έχει δίκιο, δεν είπα ότι έχεις άδικο. Απλά είπα να μη πηγαίνουμε στο άλλο άκρο και αγνοούμε κάποια γεγονότα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2006, 12:58:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ θέλω να ρωτήσω το εξής:που αποσκοπούν όλες αυτές οι
τελετουργίες,με τις περίεργες αμφιέσεις και τις περίεργες επικλήσεις ?
Ο Σολωμός για να γράψει τον εθνικό ύμνο,έπρεπε να υποβληθεί σε όλα αυτά τα μυστήρια ?
Ο Βαμβακάρης έγραψε τη Φραγκοσυριανή.
Τραγουδήστε τους στίχους του κομματιού αυτού,σε ρυθμό εθνικού ύμνου.
Ήταν κι ο Μάρκος μασώνος ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΧΙΡΑΜ
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2006, 09:33:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΧΙΡΑΜ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε αγνοών
Χαίρομαι για την ερώτησή σου.
1. Κάθε τελετουργικό από όπου και αν προέρχεται, είτε έχω να κάνω με τα σχολικά τελετουργικά, είτε με τα εκκλησιαστικά, είτε με τα τεκτονικά, "διδάσκει φίλε ό, τι δεν είναι δυνατό αλλιώς να διδαχτεί". Το ίδιο και με τα τεκτονικά τυπικά.
2. Αναφορικά με την "περιέργεια" των τεκτονικών τυπικών : πρώτα πρώτα να σου ξεκαθαρίσω αγνοών το ότι οι φωτογραφίες που είδες σε προγενέστερες δημοσιεύσεις απόψεων είναι πέρα για πέρα κατασκευασμένες. Τα χαρακτικά με τεκτονικές μυήσεις παρουσία τραγόμορφων είναι παρμένα από το βιβλίο του Leo Taxil, γάλλου του τέλους του 19ου αιώνα. Το μούτρο αυτό ήταν μασόνος. Δεν τα κατάφερε στον τεκτονισμό, ορισμένοι νομίζουν ότι ο τεκτονισμός είναι καμμιά παγκόσμια τράπεζα που κατεβάζει λεφτά, αξιώματα, εξασφαλίζει σαν τον ΟΑΕΔ θέσεις εργασίας στο δημόσιο και μάλιστα ψηλά στην ιεραρχία κλπ κλπ. Και τι πήγε και έκανε ; Από μασόνος το γύρισε σε φανατικό καθολικό σε μια εποχή στην οποία υπήρχε ακήρυκτος πόλεμος μεταξύ του γαλλικού τεκτονισμού και του πλέον συντηρητικού κομματιού της γαλλικής καθολικής εκκλησίας με διακύβευμα τη δημοκρατία στη Γαλλία. Τύπωσε λοιπόν κάποια βιβλία με τίτλο "La franc-maconnerie devoilee", ("Αποκαλύπτω τη μασονία") τα οποία πουλήσανε τρελλά. Έβαλε μέσα ότι οι τέκτονες κάνουν επικλήσεις εδώ κάνουν επικλήσεις εκεί, μέχρι ο αθεόφοβος ότι κάθε Μεγάλη Παρασκευή εμφανίζεται ό ίδιος ο διάβολος σε στοές της Αμερικής και δίνει κατευθύνσεις. Άλλο που δεν ήθελε και ο πάπας. Τον δέχτηκε στο Βατικανό και δώστου ξανακυκλοφόρησε νέα εγκύκλιο εναντίον των μασόνων. Μέχρι του σημείου που ο Taxil ήταν το πρώτο όνομα του αντιτεκτονισμού παγκόσμια. Τελικά ; Παραδέχτηκε ότι τα πάντα ήταν κατασκεύασμα και επινόημά του, αλλά η ζημιά φίλε είχε γίνει και η ρετσινιά είχε μείνει. Για τον Taxil βέβαια ούτε γάτα ούτε ζημιά, έβγαλε τα κέρατά του από τα βιβλία αυτά, τα προτείνανε μέχρι από άμβωνος οι γάλλοι παπάδες της εποχής, αλλά δυστυχώς δεν τα κράτησε πολύ καθότι μέγας αλογομούρης της εποχής και μετά συνέχισε να βγάζει περιοδικά μπας και ρεφάρει αλλά η μπογιά του είχε περάσει.
3. Αναφέρθηκα στο Σολωμό. Διάβασε φίλε τη "Γυναίκα της Ζάκυθος". Η τον ίδιο τον "Ύμνο στην Ελευθερία". Απεικονίζει ουσιαστικά την πυρσοφόρο θηλυκή μορφή των τεκτονικών μυήσεων (ήξερες μήπως ότι και το Άγαλμα της Ελευθερίας του Bartholdi στη Νέα Υόρκη απεικονίζει αυτό ακριβώς, δώρο του τέκτονα Γάλλου γλύπτη για την απελευθερωση της Αμερικής από τους Άγγλους, αγώνα που τόσα έδωσε η Μεγάλη Ανατολή της Γαλλίας και οι αμερικάνοι τέκτονες ; ). Και συνέχισε στην ελληνική ποίηση ξαναδιαβάζοντας Παλαμά ("Δωδεκάλογος του Γύφτου" και "Φλογέρα του Βασιλιά") και τέλος κάνε μια στάση και στον Ελύτη...
Την καλημέρα μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΧΙΡΑΜ
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2006, 09:35:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΧΙΡΑΜ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέχασα το Μάρκο το Βαμβακάρη.
Εσυ φιλαράκι τι λες, μήπως δεν ήταν...τέκτονας;;;
O EXΩΝ ΩΤΑ ΑΚΟΥΕΙΝ ΑΚΟΥΕΤΩ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2006, 12:20:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΙΡΑΜ,
ευχαριστώ για την απάντηση,αλλά έχω δει κι άλλες φωτό που δεν είναι του Leo Taxill,αλλά από κάποιον πολύ πιο κοντινό μας άνθρωπο (εννοώ γεωγραφικά).
Αναφέρομαι στον Κώστα Τσαρούχα και στο βιβλίο του
Η ΜΑΣΩΝΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.
Τα φωτογραφικά ντοκουμέντα μέσα στο βιβλίο αυτό,δε μου άφησαν την παραμικρή αμφιβολία ότι για να γίνεις δεκτός εκεί
πρέπει να έχεις έφεση στο ντύσιμο με ράσα,χιτώνες και ποδιές.
Στυλιστικά,δεν καλύπτομαι από αυτά,αλλά ακόμη απορώ : φορώντας κάτι πιο απλό και βρισκόμενος σε έναν...πιο φωτεινό χώρο,δεν ανακαλύπτεις κάποια παγκόσμια αλήθεια ?

Για τον Βαμβακάρη έχω να πω ότι αν ήταν κι αυτός Τέκτονας,τότε χάνω πάσα ιδέα για την οργάνωση.
Ένας άνθρωπος που είναι λιώμα από τις 12 και μετά,δε νομίζω να τηρεί τις προυποθέσεις για να δεχτεί ανώτερα μηνύματα.
Το τραγουδάκι όμως σε ρυθμό εθνικού ύμνου το έγραψε.
Συγκρίνω τις εμπνεύσεις και βλέπω ότι ένας ανώτερος διανοητικά άνθρωπος (Σολωμός) έκανε την ίδια δουλειά με έναν χασικλή.
Ο ένας ήταν μέλος στοάς,ο άλλος μέλος στον τοπικό τεκέ.

Τέλος πάντων. Η ερώτησή μου παραμένει.
Γιατί πρέπει να κάνουν όλα αυτά τα μυστηριακά οι Μασώνοι για να πετύχουν κάτι καλό (?) ??
Αλλά απάντηση δεν πρόκειται να πάρω ποτέ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2148438
Maintained by Digital Alchemy