ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Σε τι πιστεύουν οι μασόνοι?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Xotchipilli2
Μέλος 2ης Βαθμίδας


347 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2005, 04:15:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xotchipilli2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μιάς που βλέπω οτι ο Calamus και διαβάζει και απαντάει στις ερωτήσεις μας ας επαναφέρω μια ερώτησή μου που πέρασε στα "ψιλά" στο προσκήνιο....

quote:
Κατ'εμε όπως επίσης και πολύ μεγάλου πλυθισμιακού ποσοστού ,τουλάχιστον στις "ανεπτυγμένες" χώρες, ένα απο τα κακώς κέιμενα (για να μην πώ κάκιστο) είναι αυτό της έλλειψης αξιοκρατείας και της ύπαρξης νεποτισμού με τον έναν ή τον άλλο τρόπο. Κοινώς καλό και αγαθό θα ήταν ο καθένας να προοδεύει αναλόγως με την αξία του και το τί έχει να προσφέρει.

Η ερώτησή μου είναι η εξής και πιστεύω οτι η απάντηση θα πρέπει να είναι ξεκάθαρη:

Έχουμε το εξής σενάριο: Σε μία κρίση/συνέντευξη για mία θέση (ακαδημαική, ίσως πολιτική) ,στην οποία μπορούν να δεχθούν/προσλάβουν μόνο έναν υποψήφιο, υπάρχουν δύο υποψήφιοι,ένας που ανοίκει σε κάποια αναγνωρισμένη Μασωνική στοά και ένας που δέν ανοίκει.Θεωρούμε οτι οι δύο υποψήφιοι έχουν το ίδιο ήθος ,και στην συγκερκιμένη περίπτωση ο μη ανοίκων σε στοά έχει αδιαμφισβήτα περισσότερα προσόντα απο αυτόν που ανοίκει.

Αν στην κριτική επιτροπή υπάρχουν άτομα της ιδίας στοάς με τον έναν υποψήφιο (γνωρίζωντας την ιδιότητα του υποψηφίου) και δύναται να εππιρεάσουν με την ψήφο τους καθοριστικά την έκβαση της πρόληψης,ρεαλιστικά ποιόν απο τους δύο θα επιλέξουν.

Θα επιλέξουν τον αδελφό με τα λίγα προσόντα ή τον μη σχετιζόμενο με τα περισσότερα?


Σκεφτήτε το λίγο...
Να το πάω στο αρχικό ερώτημα
Σε τί πιστεύουν οι Μασώνοι?

Αν η μασωνία επιλέξει τον αδελφό,τότε ή "αγάπη μεταξύ αδελφών" αποτελεί την πίστη τους.Η απάντηση στο ερώτημα θυα είναι "Στην αγάπη μεταξύ αδελφών ανεξαρτήτως του ποιός είναι ο αδερφός".

Αυτό σε έναν κόσμο αγγελικά πλασμένο ,δεν θα ενοχλούσε κανένα,ίσα ίσα θα ήταν ευχής έργο μιας που όλοι θα ήταν αξιέπαινοι και άγγελοι.Στον δικό μας κόσμο,αν ισχύει αυτό και αν ο αδελφός δεν είναι άξιος,αλλα παρόλαυτα δεν τον αποβάλει η μασωνία απο τους κόλπους της και οι αδελφοί του συνεχίζουν να τον υποστιρίζουν και να τον προάγουν έναντι πιο άξιων μή μασώνων δημιουργείτε πρόβλημα.Το πρόβλημα της αναξιοκρατείας,που καθιστά αμέσως τον "ανεκτό εκ της μασωνίας",μη άξιο αδελφό άμεσο εχθρό αυτο΄θυ που δεν ανοίει σοτυς κόλπους της.

Εδώ προσωπικά δεν εξετάζω τόσο το μεταφυσικό ,εσωτεριστικό τμήμα της μασωνιάς ούτε το "παράξενο" (στο Παράξενο δεν κατατέθηκε αυτό το θέμα?) της υποθέσεως. Εξετάζω τον καθημερινότατο τομέα που επιρεάζει εσωτεριστές και μή ,ανίδεους και πλήρως ενημερωμένους...

Αν τα πράγματα είναι αλλιώς,τότε αυτό που έθεσε ο Calamus περι "διόρθωσης των κακών κείμενων" ισχύει και τότε όλα είναι όμορφα.


Ώς "αντιρκή ασχολία" η μασωνία σηκώνει και αντρίκειες απαντήσεις,δεν νομίζεται? (Είτε αυτό αποτελεί παραδοχή των παραπάνω είτε διάψευση)

Reality: A serotonine induced Hallucination?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2005, 04:45:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και μιάς που βλέπω οτι ο Calamus και διαβάζει και απαντάει στις ερωτήσεις μας ας επαναφέρω μια ερώτησή μου που πέρασε στα "ψιλά" στο προσκήνιο....

quote:
Κατ'εμε όπως επίσης και πολύ μεγάλου πλυθισμιακού ποσοστού ,τουλάχιστον στις "ανεπτυγμένες" χώρες, ένα απο τα κακώς κέιμενα (για να μην πώ κάκιστο) είναι αυτό της έλλειψης αξιοκρατείας και της ύπαρξης νεποτισμού με τον έναν ή τον άλλο τρόπο. Κοινώς καλό και αγαθό θα ήταν ο καθένας να προοδεύει αναλόγως με την αξία του και το τί έχει να προσφέρει.

Η ερώτησή μου είναι η εξής και πιστεύω οτι η απάντηση θα πρέπει να είναι ξεκάθαρη:

Έχουμε το εξής σενάριο: Σε μία κρίση/συνέντευξη για mία θέση (ακαδημαική, ίσως πολιτική) ,στην οποία μπορούν να δεχθούν/προσλάβουν μόνο έναν υποψήφιο, υπάρχουν δύο υποψήφιοι,ένας που ανοίκει σε κάποια αναγνωρισμένη Μασωνική στοά και ένας που δέν ανοίκει.Θεωρούμε οτι οι δύο υποψήφιοι έχουν το ίδιο ήθος ,και στην συγκερκιμένη περίπτωση ο μη ανοίκων σε στοά έχει αδιαμφισβήτα περισσότερα προσόντα απο αυτόν που ανοίκει.

Αν στην κριτική επιτροπή υπάρχουν άτομα της ιδίας στοάς με τον έναν υποψήφιο (γνωρίζωντας την ιδιότητα του υποψηφίου) και δύναται να εππιρεάσουν με την ψήφο τους καθοριστικά την έκβαση της πρόληψης,ρεαλιστικά ποιόν απο τους δύο θα επιλέξουν.

Θα επιλέξουν τον αδελφό με τα λίγα προσόντα ή τον μη σχετιζόμενο με τα περισσότερα?


Σκεφτήτε το λίγο...
Να το πάω στο αρχικό ερώτημα
Σε τί πιστεύουν οι Μασώνοι?

Αν η μασωνία επιλέξει τον αδελφό,τότε ή "αγάπη μεταξύ αδελφών" αποτελεί την πίστη τους.Η απάντηση στο ερώτημα θυα είναι "Στην αγάπη μεταξύ αδελφών ανεξαρτήτως του ποιός είναι ο αδερφός".

Αυτό σε έναν κόσμο αγγελικά πλασμένο ,δεν θα ενοχλούσε κανένα,ίσα ίσα θα ήταν ευχής έργο μιας που όλοι θα ήταν αξιέπαινοι και άγγελοι.Στον δικό μας κόσμο,αν ισχύει αυτό και αν ο αδελφός δεν είναι άξιος,αλλα παρόλαυτα δεν τον αποβάλει η μασωνία απο τους κόλπους της και οι αδελφοί του συνεχίζουν να τον υποστιρίζουν και να τον προάγουν έναντι πιο άξιων μή μασώνων δημιουργείτε πρόβλημα.Το πρόβλημα της αναξιοκρατείας,που καθιστά αμέσως τον "ανεκτό εκ της μασωνίας",μη άξιο αδελφό άμεσο εχθρό αυτο΄θυ που δεν ανοίει σοτυς κόλπους της.

Εδώ προσωπικά δεν εξετάζω τόσο το μεταφυσικό ,εσωτεριστικό τμήμα της μασωνιάς ούτε το "παράξενο" (στο Παράξενο δεν κατατέθηκε αυτό το θέμα?) της υποθέσεως. Εξετάζω τον καθημερινότατο τομέα που επιρεάζει εσωτεριστές και μή ,ανίδεους και πλήρως ενημερωμένους...

Αν τα πράγματα είναι αλλιώς,τότε αυτό που έθεσε ο Calamus περι "διόρθωσης των κακών κείμενων" ισχύει και τότε όλα είναι όμορφα.


Ώς "αντιρκή ασχολία" η μασωνία σηκώνει και αντρίκειες απαντήσεις,δεν νομίζεται? (Είτε αυτό αποτελεί παραδοχή των παραπάνω είτε διάψευση)

Reality: A serotonine induced Hallucination?


ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΟΜΩΣ[ΙΣΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΑΛΙΩΣ ΣΤΗΝ G.O.D.F.]ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΩΤΑ ΠΕΤΥΧΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ,ΕΙΜΟΥΝ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΑΓΝΩΣΤΩΝ ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΤΑΛΗΛΟΤΕΡΟΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΘΕΣΗ ΜΕ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ[ΓΙΑ ΤΕΚΤΟΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΕΣΗ-ΗΡΘΑΝ ΜΑΖΙ ΑΥΤΑ...]....ΔΕΝ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΑΛΟΥΣ...ΤΩΡΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.......ΠΡΩΤΑ ΑΠ ΟΛΛΑ Ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΕΔΩ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟΣ ΑΦΟΥ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΚΑΙ Ο ΘΕΙΟΣ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ ΤΟΝ ΓΙΟ....ΤΙ ΝΑ ΠΩ...ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ.ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟΣΕΣ ΠΟΛΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΝΤΙΠΑΛΕΣ ΣΤΟΕΣ ,Η ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΟΣ,ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ,ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΒΕΙ ΚΑΙ ΕΜΠΟΔΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΕΛΗΞΗ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΕΝΟΣ ΤΕΚΤΟΝΟΣ...ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΜΙΣΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΤΑΞΥ "ΑΔΕΛΦΩΝ"????ΑΣΤΑ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2005, 04:49:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το παράξενο του θέματος είναι οι μασώνοι ή παράξενο είναι
οτι πιστεύουν κάπου; Μήπως παράξενο είναι που αναρωτιόμαστε
τί πιστεύουν οι μασώνοι; Τί παράξενο πιστεύουν οι μασώνοι;

Συγνώμη για τις παράξενες ερωτήσεις μου
και δεν είμαι μασώνος...(ακόμα)---λέτε; χμχμχμ


Edited by - ALOS on 06/11/2005 04:50:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2005, 20:40:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΙ ΓΙΝΩΤΑΝ ΤΩΤΕ ΣΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΤΟΕΣ????????...ΧΑΜΟΣ ΣΕ ΟΛΕΣ...

Τι ακριβώς γινότανε φίλτατε CALAMUS SCRIPTORIUS;;;;

"The only way of discovering the limits of the possible is to venture a little way past them … into the impossible." -- A.Clarke’s Second Law
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2005, 18:46:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ CALAMUS SCRIPTORIUS ΑΠΟ ΟΤΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΧΕΙΣ ΓΡΑΨΕΙ ΕΔΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΤΕΚΤΟΝΑΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΤΗΝ ΓΑΛΛΙΑ ΟΠΟΥ ΕΚΕΙ ΕΧΕΙ ΦΩΤΙΣΜΕΝΑ ΜΙΑΛΑ ΚΑΙ Ο ΕΝΑΣ ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΣΕΒΕΤΑΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ...

ΕΝΩ ΕΔΩ ΣΤΟ "ΕΛΛΑΝΤΑ" ΣΤΗΝ "ΨΩΡΟΚΩΣΤΕΝΑ" ΚΑΤΑ ΠΟΛΛΟΥΣ "ΑΝΘΕΛΛΗΝΕΣ" ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ...
ΒΓΑΖΕΙΣ ΕΝΑΝ ΩΧΕΤΟ ΑΠΟ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΕΚΤΟΝΕΣ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΣΟΥ...
ΕΣΥ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΦΩΤΙΣΜΕΝΑ ΜΙΑΛΑ ΤΗΣ ΓΑΛΛΙΑΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΜΑΘΑΝ ΚΑΤΙ ?????

ΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΣΕΝΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ CALAMUS SCRIPTORIUS ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΣ ΚΑΘΩΣ ΩΣ ΕΛΛΗΝ ΚΑΙ ΤΕΚΤΩΝ ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΤΟ ΚΑΛΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ....

ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΛΥΠΑΜΑΙ..

ΑΝΤΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΕΔΩ "skeptic , ALOS , Xotchipilli2, valgraph , Hermes , scar_face" ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟΙ ΑΛΛΟΙ ΟΤΙ ΕΓΡΑΨΑΝ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΛΛΟΙ ΟΥΔΕΤΕΡΑ ,ΑΛΛΟΙ ΚΑΤΑ ,ΑΛΛΟΙ ΥΠΕΡ ΑΛΛΑ ESY ΜΕ ΟΛΑ ΟΣΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΕΝΑΝΤΙΩΝ ΤΟΥΣ "ΩΣ ΦΩΤΙΣΜΕΝΟΣ ΓΑΛΛΟΣ ΤΕΚΤΩΝ" ΜΑΛΛΟΝ ΑΠΟΣΤΡΟΦΗ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΛΟΥΣ ΕΣΑΣ ΤΟΥΣ ΦΩΤΙΣΜΕΝΟΥΣ.....

ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΤΟ ΦΩΣ ΕΚΕΙ ΣΤΗΝ ΓΑΛΛΙΑ ?????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2005, 20:51:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΓΩ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΕΜΕΝΑ...ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΔΗΜΗΟΥΡΓΗΣΕΙΣ ΚΛΙΜΑ ΕΝΑΝΤΙΩΝ ΜΟΥ ΣΤΟ FORUM?ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΒΡΙΣΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΕΝΩ ΑΛΟΙ ΕΒΡΙΣΑΝ ΑΝΟΙΚΤΑ ΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2005, 20:52:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΕΚΤΟΝΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΣΕΒΟΜΑΙ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2005, 21:02:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΠΟΙΟΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΤΑ ΓΡΑΠΤΑ ΜΟΥ ΘΑ ΔΕΙ ΟΤΙ ΕΠΙΤΗΘΕΜΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ ΣΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ[ΑΝ ΚΑΙ Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΩΣ ΟΡΟΣ ΔΕΝ ΥΦΗΣΤΑΤΑΙ ΠΛΕΩΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 4 "ΜΗΤΕΡΕΣ"ΣΤΟΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ...ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΑΥΘΕΝΤΙΚΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΟΙΑ ΤΗΣ ΑΡΧΗΣ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥ ΠΟΥ ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ].ΕΣΥ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΣ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΜΟΥ ΣΕ ΣΧΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΕ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΕΚΤΟΝΕΣ ΚΑΙ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΩΣ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥΣ ΤΕΚΤΟΝΕΣ...ΤΑ ΑΝΕΦΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΟΤΙ ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΕΚΤΟΝΕΣ[ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΕΡΗΦΑΝΕΥΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΝΩΡΙΜΙΕΣ ΜΟΥ].ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ ΤΟΝ ΘΕΩΡΩ ΕΛΛΗΝΑ ΤΕΚΤΟΝΑ ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ ΤΕΚΤΟΝΑ ΤΟΥ "ΚΟΣΜΟΥ"...ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΑΠΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΤΕΚΤΕΝΟΜΕΝΑ ΣΤΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΣΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΤΟΕΣ...ΙΔΙΩΣ ΠΕΡΙ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΟΠΙΝ ΠΕΡΙ "ΤΥΠΩΝ"

Edited by - CALAMUS SCRIPTORIUS on 07/11/2005 21:14:49

Edited by - CALAMUS SCRIPTORIUS on 07/11/2005 21:33:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2005, 21:05:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΜΑΙ ΕΠΙΣΗΣ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΔΕΧΘΗΚΕ ΑΝΟΙΚΤΑ ΟΤΙ ΑΝΟΙΚΕΙ ΚΑΠΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2005, 21:11:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΤΗΝ ΘΕΩΡΩ "ΨΩΡΟΚΟΣΤΑΙΝΑ" ΤΗΝ ΑΓΑΠΩ...ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΜΟΥ...ΑΠΛΑ Η ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΠΛΗΓΩΝΕΙ...Η ΜΑΛΟΝ ΚΑΠΟΙΟΙ "ΕΛΛΗΝΕΣ" ΠΟΥ ΟΠΩΣ ΦΕΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟΙ ΤΗΝ ΘΕΛΟΥΝ ΟΥΡΑΓΟ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΔΙΟΧΝΟΝΤΑΣ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΙΚΑΝΟΥΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΟΠΟΥ ΠΕΡΙΕΡΓΩΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΙ ΟΝΤΑΣ ΑΓΝΩΣΤΟΙ ΤΕΛΕΙΩΣ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΠΟΛΛΟΙ ΥΠΟΤΗΘΕΜΕΝΟΙ "ΕΛΛΗΝΕΣ" ΦΕΡΟΝΤΑΙ ΩΣ ΒΑΡΒΑΡΟΙ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΤΟΥΣ???

Edited by - CALAMUS SCRIPTORIUS on 07/11/2005 21:13:33

Edited by - CALAMUS SCRIPTORIUS on 07/11/2005 22:01:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2005, 21:17:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο "ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ" ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΕΧΑΣΕ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΜΕΓΙΣΤΟ ΕΘΝΑΡΧΗ ΚΑΙ ΤΕΚΤΟΝΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟ ΒΕΝΙΖΕΛΟ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΠΟΛΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΕΚΤΟΝΕΣ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2005, 21:19:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ Σ ΑΥΤΟ ΦΤΑΙΕΙ ΜΙΑ "ΟΙΚΟΓΕΝΙΟΚΡΑΤΙΑ" ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ...ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΑ ΕΧΩ,ΟΧΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΕΚΤΟΝΕΣ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2005, 21:23:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΩ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ{ΟΧΙ ΣΕ ΑΤΟΜΑ}ΣΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΣΤΟΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΠΝΕΕΙ ΕΝΑΣ ΑΕΡΑΣ ΑΝΑΝΕΩΣΗΣ,ΠΟΥ ΑΥΤΟΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ...ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΕΞΕΛΙΞΗ ΚΑΙ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΑΝΑΓΕΝΗΣΗ ΩΣ "ΦΟΙΝΗΞ"...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2005, 21:25:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΓΑΛΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΤΟ ΦΩΣ ΤΟΥ ΑΡΧΑΙΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΕΚΕΙ ΤΟ ΣΕΒΟΝΤΑΙ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2005, 21:39:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΘΟΥΝ ΞΑΝΑ ΤΑ ΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ ΘΑ ΑΠΟΧΩΡΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ FORUM...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2005, 21:59:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΑ "ΦΩΤΙΣΜΕΝΑ" ΜΥΑΛΑ ΤΗΣ G.O.D.F. ΤΑ ΑΝΕΦΕΡΑ ΣΕ ΑΝΤΙΔΙΑΣΤΟΛΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΟΥΣ ΤΗΣ G.L.D.F...ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΤΙ ΓΡΑΦΩ...ΕΥΤΥΧΩΣ ΜΕΝΟΥΝ...ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2005, 22:12:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΑΛΟΝ Η ΕΠΙΘΕΣΙΣ ΕΓΙΝΕ ΔΙΟΤΙ ΕΞΕΦΡΑΣΘΗΝ ΕΝΑΝΤΙΩΝ ΑΠΗΡΧΕΙΟΜΕΝΩΝ ΤΥΠΩΝ...ΟΠΩΣ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΠΡΕΣΒΕΥΕΙ Η G.L.D.F. ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΚΑΤΕΝΤΗΣΑΝ "ΔΟΓΜΑΤΑ"...ΛΕΞΗ ΑΣΥΜΒΑΤΗ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΝ...ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΝΑΣΧΟΛΗΣΗ ΑΥΤΩΝ ΜΕ ΤΟ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟ....ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΜΕ ΡΟΔΟΣΤΑΥΡΙΚΑ ΚΑΙ ΛΟΙΠΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑΙΩΝΙΚΟΥ ΤΥΠΟΥ ΤΑΓΜΑΤΑ...ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΚΟΛΗΣΗ ΤΟΥΣ ΣΤΟΝ ΑΓΓΛΟΣΑΞΟΝΙΚΟ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ[ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΤΥΠΟΥΣ...YORK...,ALLA ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΩΣ]...ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑΓΜΑΤΑ ΜΕ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΥΣ "ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟΥΣ ΑΡΙΣΤΟΚΡΑΤΕΣ" ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΚΤΟΝΙΚΑ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2005, 22:19:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΡΓΑΣΤΕΙ ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΚΤΩΝ[ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΙΔΡΥΤΕΣ ΤΟΥ ΣΚ.Τ. ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΜΕΛΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ].ΟΙ ΤΕΚΤΟΝΕΣ ΕΙΝΑΙ "ΕΡΓΑΤΕΣ" ΕΚ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ....{ΚΙ Ο ΜΕΓΙΣΤΟΣ ΗΙRΑΜ ΗΤΩ ΒΑΣΙΛΕΥΣ ΑΛΛΑ ΕΡΓΑΖΟΤΑΝ...}

Edited by - CALAMUS SCRIPTORIUS on 07/11/2005 22:33:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bizarre
Μέλος 2ης Βαθμίδας


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2005, 09:59:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bizarre  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Calamus Scriptorius, τα λόγια που γράφεις είναι δικά σου ή μας αντιγράφεις απόψεις άλλων? Διότι στην αρχή η ορθογραφία σου ήταν κάκιστη και τώρα γράφεις διαφορετικά. Καλό θα ήταν να μας έγραφες αυτά που εσύ πιστεύεις.
Επίσης, το να γράφεις συνεχόμενα μικρά topics, προσθέτει πολλές σελίδες στο θέμα, άσκοπα, αφού όλα αυτά θα μπορούσες να τα γράψεις σε ένα topic.
Τέλος, το να προσπαθείς να αντιγράψεις όπως όπως, πράγματα, τα κάνει μη κατανοητά στους άλλους.
Αυτά για τα του topic.
Για τα του θέματος, θέλω να σε ρωτήσω, πώς μπορείς να δηλώνεις τόσο ανοιχτά την ιδιότητά σου και να γνωστοποιείς τις μεταξύ των ταγμάτων σχέσεις, έτσι απλά? Δεν υπάρχουν κάποιοι κανόνες συμπεριφοράς?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2005, 10:50:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΡΓΑΣΤΕΙ ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΚΤΩΝ[ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΙΔΡΥΤΕΣ ΤΟΥ ΣΚ.Τ. ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΜΕΛΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ].ΟΙ ΤΕΚΤΟΝΕΣ ΕΙΝΑΙ "ΕΡΓΑΤΕΣ" ΕΚ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ....{ΚΙ Ο ΜΕΓΙΣΤΟΣ ΗΙRΑΜ ΗΤΩ ΒΑΣΙΛΕΥΣ ΑΛΛΑ ΕΡΓΑΖΟΤΑΝ...}

Edited by - CALAMUS SCRIPTORIUS on 07/11/2005 22:33:59



Οι τέκτοντες είναι "εργάτες" εκ καταγωγής? Συγνώμη αλλά αυτό δεν το κατάλαβα. Ξεκίνησαν από κλειστές εργατικές κάστες (οικοδόμοι, χτίστες κλπ.) και γι' αυτό στη Γαλλία λέγονται Maçon (= κτίστες) και από εκεί είναι και ο όρος Μασονία. (έτσι τουλάχιστον λένε τα βιβλία που έχω διαβάσει) "Εργάτες" φίλε μου CALAMUS SCRIPTORIUS είναι όλοι όσοι δουλεύουν με τον εαυτό τους, εννοώ όσοι προσπαθούν να αποβάλλουν τα "μέταλα" (=ελατώματα), κτίζουν έναν καινούργιο εαυτό, καλύτερο, προσπαθούν να φτάσουν τον ανώτερο εαυτό τους, το φως... Αυτό νομίζω εγώ. Πάντως θα συμφωνήσω με τη φίλη Bizarre, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω, δεν υπάρχουν κάποιοι κανόνες συμπεριφοράς? Ακόμα και εδώ που είμαι εγώ (εκτός ελλάδος) δεν μιλάνε ανοικτά απ' ότι ξέρω για τέτοια πράγματα και πόσο μάλλον περισσότερο σε ένα Forum. Δεν λέω να μην πεις την άποψή σου, και σεβαστή κάθε σου άποψη (από εμένα τουλάχιστον) αλλά μου κάνει εντύπωση και χωρίς να θέλω να σε θίξω, γι' αυτό σε ρώτησα. Τώρα όσον αφορά τους έλληνες τέκτονες, μπορεί να μην ήθελες να φανεί έτσι, αλλά και εγώ από αυτά που διάβασα, αυτή τη γνώμη (κάκκιστη) αποκόμισα ότι έχεις για τους έλληνες τέκτονες. Βέβαια εσύ μπορεί να ξέρεις πολύ περισσότερα από εμένα
Φιλικά

"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2005, 12:35:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕ...

ΔΕΝ ΒΡΙΖΩ ΚΑΝΕΝΑΝ....

ΕΜΑΘΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΕΒΟΜΑΙ ΟΛΟΥΣ....

ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΤΑ ΓΡΑΠΤΑ ΜΕΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΔΥΝΑΝΤΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΑΠΟΨΗ.....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
ΥΓ. ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ ΔΕΝ ΔΥΝΑΣΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ?????


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2005, 15:49:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΡΓΑΣΤΕΙ ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΚΤΩΝ[ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΙΔΡΥΤΕΣ ΤΟΥ ΣΚ.Τ. ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΜΕΛΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ].ΟΙ ΤΕΚΤΟΝΕΣ ΕΙΝΑΙ "ΕΡΓΑΤΕΣ" ΕΚ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ....{ΚΙ Ο ΜΕΓΙΣΤΟΣ ΗΙRΑΜ ΗΤΩ ΒΑΣΙΛΕΥΣ ΑΛΛΑ ΕΡΓΑΖΟΤΑΝ...}

Edited by - CALAMUS SCRIPTORIUS on 07/11/2005 22:33:59



Οι τέκτοντες είναι "εργάτες" εκ καταγωγής? Συγνώμη αλλά αυτό δεν το κατάλαβα. Ξεκίνησαν από κλειστές εργατικές κάστες (οικοδόμοι, χτίστες κλπ.) και γι' αυτό στη Γαλλία λέγονται Maçon (= κτίστες) και από εκεί είναι και ο όρος Μασονία. (έτσι τουλάχιστον λένε τα βιβλία που έχω διαβάσει) "Εργάτες" φίλε μου CALAMUS SCRIPTORIUS είναι όλοι όσοι δουλεύουν με τον εαυτό τους, εννοώ όσοι προσπαθούν να αποβάλλουν τα "μέταλα" (=ελατώματα), κτίζουν έναν καινούργιο εαυτό, καλύτερο, προσπαθούν να φτάσουν τον ανώτερο εαυτό τους, το φως... Αυτό νομίζω εγώ. Πάντως θα συμφωνήσω με τη φίλη Bizarre, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω, δεν υπάρχουν κάποιοι κανόνες συμπεριφοράς? Ακόμα και εδώ που είμαι εγώ (εκτός ελλάδος) δεν μιλάνε ανοικτά απ' ότι ξέρω για τέτοια πράγματα και πόσο μάλλον περισσότερο σε ένα Forum. Δεν λέω να μην πεις την άποψή σου, και σεβαστή κάθε σου άποψη (από εμένα τουλάχιστον) αλλά μου κάνει εντύπωση και χωρίς να θέλω να σε θίξω, γι' αυτό σε ρώτησα. Τώρα όσον αφορά τους έλληνες τέκτονες, μπορεί να μην ήθελες να φανεί έτσι, αλλά και εγώ από αυτά που διάβασα, αυτή τη γνώμη (κάκκιστη) αποκόμισα ότι έχεις για τους έλληνες τέκτονες. Βέβαια εσύ μπορεί να ξέρεις πολύ περισσότερα από εμένα
Φιλικά

"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"


1.ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ "ΕΡΓΑΣΙΑ"-ΣΩΣΤΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ,ΑΛΛΑ ΟΤΕΚΤΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΟΙΑ ΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΠΟΥ ΕΝΟΕΙ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ...ΕΠΑΓΚΕΛΜΑ...ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ κ.λ.π. ΕΚΤΟΣ ΤΗΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΚΑΛ/ΑΣ. 2.Ο ΤΕΚΤΩΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΚΟΙΝΟΠΟΙΕΙ:α.ΤΑ ΣΥΝΘΗΜΑΤΙΚΑ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΟΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΣΤΟΑ.β.ΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΕΚΤΟΝΩΝ.γ.ΟΝΟΜΑΤΑ ΖΟΝΤΩΝ ΤΕΚΤΟΝΩΝ ΠΟΥ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙ ΔΗΜΟΣΙΩΣ ΤΗΝ ΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΤΗΤΑ[Ο Μ.ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ ΜΑΝΕΑΣ π.χ.ΤΗΝ ΕΙΧΕ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΜΗΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΤΕΚΤΟΝΙΚΗ ΤΟΥ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΔΗΜΟΣΙΩΣ...ΑΡΑ ΤΟ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΩΣ ΤΕΚΤΩΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΠΤΟΜΑ ΔΙΟΤΙ Η Τ. ΙΔΙΟΤΗΣ ΤΟΥ ΗΤΩ ΓΝΩΣΤΗ...]ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ. δ.ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΤΕΚΤΕΝΟΜΕΝΑ ΕΝΤΟΣ ΤΗΣ ΣΤΟΑΣ......ΕΓΩ ΔΕΝ ΑΝΕΦΕΡΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΕΚ ΑΥΤΩΝ.....ΟΛΩΝ...ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΥΝΕΒΗΣΑΝ ΜΕ ΤΙΣ "ΡΗΞΕΙΣ" ΤΩΝ ΣΤΟΩΝ ΓΡΑΦΗΚΑΝ ΣΤΟΝ ΤΥΠΟ.......ΕΓΩ ΥΠΕΝΘΗΜΗΣΗ ΕΚΑΝΑ...ΕΧΟΥΝ ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗ ΕΤΗ ΠΡΙΝ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2005, 15:51:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ AVATARGR ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΕΠΗΤΙΔΕΣ ΔΙΟΤΙ ΝΟΜΗΣΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΟΛΛΑ,ΕΚ ΤΩΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΩΝ ΣΟΥ...ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΤΙΣ ΣΥΜΑΖΕΨΩ ΣΕ ΜΙΑ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2005, 15:59:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Calamus Scriptorius, τα λόγια που γράφεις είναι δικά σου ή μας αντιγράφεις απόψεις άλλων? Διότι στην αρχή η ορθογραφία σου ήταν κάκιστη και τώρα γράφεις διαφορετικά. Καλό θα ήταν να μας έγραφες αυτά που εσύ πιστεύεις.
Επίσης, το να γράφεις συνεχόμενα μικρά topics, προσθέτει πολλές σελίδες στο θέμα, άσκοπα, αφού όλα αυτά θα μπορούσες να τα γράψεις σε ένα topic.
Τέλος, το να προσπαθείς να αντιγράψεις όπως όπως, πράγματα, τα κάνει μη κατανοητά στους άλλους.
Αυτά για τα του topic.
Για τα του θέματος, θέλω να σε ρωτήσω, πώς μπορείς να δηλώνεις τόσο ανοιχτά την ιδιότητά σου και να γνωστοποιείς τις μεταξύ των ταγμάτων σχέσεις, έτσι απλά? Δεν υπάρχουν κάποιοι κανόνες συμπεριφοράς?


1.ΕΓΩ ΤΑ ΓΡΑΦΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΠΕΡΙ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗΣ ΜΕ ΠΡΟΣΒΑΛΕΙ ΒΑΝΑΥΣΑ...2.Η ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ ΗΤΑΝ ΚΑΚΙΣΤΗ ΑΝ ΚΑΙ ΜΑΘΗΤΗΣ ΤΟΥ 20...ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΙΧΕ ΕΝΑΛΑΓΕΣ...ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ...ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΟΥ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΑΝΤΑ ΥΠΗΡΧΕ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΛΟΓΟΥΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ...ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑΝ ΠΩΣ...3.ΟΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΤΑΓΜΑΤΩΝ ΣΧΕΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΕΣ ΑΠΟ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΠΑΝΤΟΥ...ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΤΑ ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΩ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Bizarre
Μέλος 2ης Βαθμίδας


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2005, 16:25:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bizarre  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη αν σε προσέβαλα, δεν ήταν αυτός ο στόχος μου.
Ήθελα απλά να σου πω πως πολλά από αυτά που γράφεις (και σε κάποια η ορθογραφία είναι σωστή – για αυτό έκανα το διαχωρισμό), μοιάζουν σαν προσπάθεια ένωσης διαφορετικών αποσπασμάτων. Εφόσον είναι δικές σου οι απόψεις, προσπάθησε να τις γράφεις λίγο πιο κατανοητά, διότι, έννοιες που για εσένα είναι γνωστές και κατανοητές, για εμάς δεν είναι και τόσο απλές.
Και αυτό για τα ξεχωριστά τόπικ, προσπάθησε να το αποφεύγεις. Διότι η κάθε σελίδα χωράει συγκεκριμένο αριθμό.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2005, 20:25:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάντως αναρωτιέμαι τι σόι ψυχοπαθητικό πρόβλημα πρέπει να χει ένας άνθρωπος όταν αποκαλεί τον εαυτό του Μέγα Διδάσκαλο.......


"The only way of discovering the limits of the possible is to venture a little way past them … into the impossible." -- A.Clarke’s Second Law
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2005, 22:14:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ skeptic ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ....

quote:
Εγώ πάντως αναρωτιέμαι τι σόι ψυχοπαθητικό πρόβλημα πρέπει να χει ένας άνθρωπος όταν αποκαλεί τον εαυτό του Μέγα Διδάσκαλο.......

Η ΟΝΟΜΑΣΙΑ "ΜΕΓΑΛΟΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ" ΕΙΝΑΙ ΤΙΤΛΟΣ ΚΑΙ ΔΙΔΕΤΑΙ ΜΕ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ..

ΤΩΡΑ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΟΠΑΘΗΤΙΚΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΥΤΟ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΤΙΤΛΟΥ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΓΙΑ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΣΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΑΝΟΙΞΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ???

Παράξενη "απομαγνητοφώνηση"...
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=7442

ΓΕΜΑΤΟ ΜΕ ΣΥΝΟΜΟΣΙΕΣ....
ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΦΤΑΙΝΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2005, 22:32:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε AVATARGR σε ενοχλεί η λέξη ΣΥΝΟΜΩΣΙΑ; Πιστεύεις ότι δεν υπάρχουν συνομωσίες στον κόσμο μας;

Η μασονία δεν είναι μια συνομωτική οργάνωση από τη φύση της;
Μυστικά μέλη, Μυστικές συνεδρίες, Mυστικοί κωδικοί, μυστικά συνθήματα, μυστικές χειραψίες κλπ....

Οσον αφορά για τους μεγαλομανείς "τίτλους" της επιμένω ότι χρήζουν ψυχιατρικής εξέτασης...
ειδικά αυτός ο 14ος βαθμός.... τσ τσ τσ...
14ος Βαθμός Μέγας Εκλεκτός, Τέλειος και Υπέρτατος Τέκτων (Μέγας, Τέλειος, Υπέρτατος, Ω τι λαμπρή ταπεινοφροσύνη!!!!

"The only way of discovering the limits of the possible is to venture a little way past them … into the impossible." -- A.Clarke’s Second Law

Edited by - skeptic on 14/11/2005 23:10:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kryptia
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2005, 03:32:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kryptia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα να παρέμβω και εγώ στη συζήτηση σας και να πώ ορισμένα πραγματάκια για τη μασωνία.
καταρχήν πρέπει να διευκρινιστουν 2 πράγματα. 1)κάνεις δεν μπορεί να ισχιριστεί οτι γνωρίζει κάτι πραγματικά ουσιώδες για τους μασώνους γιατι ακόμα και οι ίδιοι δεν γνωρίζουν σημαντικά πράγματα για την ίδια τους την οργάνωση..και ενοοώ θεσμικά πράγματα. 2)πρέπει να καθορίσουμε τι ενοούμε όταν λέμε την λέξη μασώνος.Αναφερόμαστε στην ελευθεροτεκτονική οργάνωση της βαυαρίας ή μήπως αναφερόμαστε σε οποιαδήποτε μυστικιστική οργάνωση ή αίρεση? και αυτό έχει σημασία! Εάν συμβαίνει το δεύτερο (που συνήθως αυτό συμβαίνει...), τότε με την λογική αυτή ο Πυθαγώρας και ο Αρχιμίδης ήταν μασώνοι άρα εβραιόπλικτοι κ.τ.λ....
τι ενοώ. Βαυαροί μασώνοι ή αλλιώς ελευθεροτέκτονες υπήρξαν ως μια οικονομική "κλειστή ελίτ" με σκοπούς καθαρά οικονομικούς. το σίγουρο είναι οτι τέτοιες μυστικές ή μυστικιστικές οργανώσεις και αιρέσεις υπήρχαν πολύ πριν απο τους ελευθεροτέκτονες και δεν είχαν καμια σχέση μαζί τους.ο κόσμος σήμερα θέωρεί την μασωνία ως κάτι το ενοιαίο όμως αυτό είναι λάθος.βέβαια είναι σίγουρο οτι οι περισσότερες μασωνικές στοές (οι ισχυρες κυρίως) σήμερα έχουν δουλική σχέση με τον σιωνισμό και υπηρετούν τα συμφεροντά του. αυτό όμως δεν σημαίνει ότι οποιαδήποτε μυστικιστική οργάνωση είναι μασώνοι (με την τωρινή ένοια), άρα και συνεργάτες των σιωνιστών. Πολλοί αρχαίοι έλληνες όπως ο Πυθαγώρας ήταν μύστες. και είναι κάτι παρα πάνω απο σίγουρο οτι ο Πυθαγώρας και γενικά οι αρχαίοι Έλληνες μυημένοι δεν είχαν καμία απολύτως σχέση με τους σιωνιστές...Παρεπιπτόντως, το σύμβολο με τον παντεπόπτη οφθαλμό που χρησιμοποείται απο τους μασώνους σήμερα δεν ήταν τεκτονικό σύμβολο ούτε εβραικό αλλα ελληνικό. όπως επίσης και η πεντάλφα που χρησιμοποιούνταν στην λατρεία της Δήμητρας...
Αυτό που θέλω να πω είναι οτι η μασωνία σήμερα μπορεί να είναι συνδεδεμένη με τους σιωνιστές όμως σαν ένοια, σαν κατάσταση δεν ήταν πάντα έτσι.σήμερα θεωρούμε οτιδήποτε το μυστικιστικό ως σιωνιστικό...και αυτό είναι λάθος.Ή τουλάχιστον..δεν ήταν πάντα έτσι.
και κάτι τελευταίο, κάποιο μέλος είπε οτι η μασωνία δεν έχει σχέση με αιρέσεις.Εαν δεχτούμε μια ενοιαια μασωνία απόγονους των βαυαρών ελευθεροτεκτόνων τότε ναι, δεν έχει.
αν όμως σαν "μασωνία" δεχτούμε οτιδήποτε μυστικιστικό όπως για παράδειγμα τους σιωνιστές, τους αρχαίους αιγυπτίους ιερείς, τους αρχαίους Έλληνες ιεροφάντες, τους Ναϊτες ιππότες, την ηγεσία της βουδιστικής και της ινδουιστικής θρησκείας, τότε σίγουρα ο τεκτονισμός έχει και θρησκευτικό χαρακτήρα.

Για να μην περερμηνευτώ απο κανέναν βιαστικό...δεν ενοοώ ούτε υπονοώ οτι όλοι αυτοί που έχω αναφέρει είναι μασώνοι (με την σημερινή ένοια) και οτι έχουν σχέση με τους σιωνιστές.Απλός ενοώ οτι σήμερα έχουμε -κακώς- χαρακτηρίσει ως μασωνία οτιδήποτε έχει μυστικιστικό χαρακτήρα.


Α και κάτι άλλο για κάποιον που θεωρεί την μασωνία ως πρόδρομο του σιωνισμού.
Ο σιωνισμός έχει μυστικιστικό χαρακτήρα και είναι και θρησκεία και οργάνωση ταυτόχρονα και πολύ αρχαιότερος απο την μεσαιωνική εποχή οπου υποτίθετε οτι υδρίθικαν οι πρώτες μασωνικές στοές.ο σιωνισμός χρησιμοποιεί την μασωνία και όχι το αντιθετο
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kryptia
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2005, 03:54:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kryptia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εε διάβασα καλα? ο βενιζέλος λέει Έλληνας και εθνάρχης?αχαχαχαχχαχαχα

να σου πω, το άλλο με τον σιμίτη το ξέρεις?...
λοιπόν κουίζ...
ποιοί -θεωρητικά- αντίπαλοι εχθροί μάλλον, πολιτικοί άνδρες των βαλκανίων, γεννήθηκαν στν βόρειο Ήπειρο, είχαν την ίδια καταγωγή και θρησκεία και έγιναν αρχηγοί 2 παραδοσιακά εχθρικών χωρών?

βοήθημα : έχουν και οι 2 δηλώσει ως τόπο γεννήσεως την Ελλάδα χωρίς αυτό να ισχύει...

Και για να γίνει και πιο ενδιαφέρον το κουίζ θα προσθέσω ερώτηση : ποιος είναι ο τελευταίος Έλληνας πρωθυπουργός με καθαρά Ελληνική καταγωγή?

βοήθημα : μη ψάξεις μετά το 74.τζάμπα χρόνο θα χάσεις...


και επειδή δεν θέλω να είμαι ειρωνας,φίλε..σκέψου, ο βενιζέλος οφέλησε η όχι τον Ελληνισμό? μήπως, λέω τώρα ...μήπως οι πόντιοι έχασαν εντελώς τισ πατρογονικές τους εστίες? η ελλάδα οχι σαν χώρα αλλα σαν έθνος συρικώθηκε και περιορίστηκε στα γεογραφικά της σύνορα...η τουρκία "καθάρισε" απο την ελληνική παρουσία και έγινε πιο ομοιογενές κράτος (αυτό δεν ήθελε και ο κεμαλ?) και τέλος,απορία...γιατί ο "εθνάρχης" πήγε να κατακτήσει με στρατιωτική εισβολή ένα μέρος το οποίο θα προσαρτιζόταν στην Ελλάδα, έτσι και αλλιώς 2 χρόνια μετα?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy