ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Σε τι πιστεύουν οι μασόνοι?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Iris_hd
Νέο Μέλος

Greece
45 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2006, 23:42:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
chastify, ένα παράδειγμα έδωσα

avallon, όσο και αν σου κάνει εντύπωση, δεν ήταν ο σκοπός μου αυτός....γιάτι κράτησες μόνο αυτό από το μηνυμά μου όμως; αλλού ήταν το νόημα

«Όταν αισθανθείς τον άνεμο της αλλαγής, μην χτίσεις ανεμοφράχτες, αλλά ανεμόμυλους!»Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2006, 04:11:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ,ΟΤΑΝ ΜΙΛΩ ΓΙΑ ΒΛΑΚΕΣ ΚΑΙ ΑΧΡΗΣΤΟΥΣ ΕΝΟΩ ΠΟΤΑΠΑ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΕΧΟΥΝ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΗΘΙΚΗ,ΟΥΔΕΜΙΑ ΑΝΑΓΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΩΣ{ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΕΙΧΑΝ ΔΙΨΑ ΓΙΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ...ΑΥΤΟ ΑΡΚΕΙ...ΗΤΑΝ "ΙΔΙΕΤΕΡΑ" ΑΤΟΜΑ...ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΝ ΗΣΑΝ ΑΓΡΑΜΑΤΟΙ Η ΚΑΤΑΖΗΤΟΥΜΕΝΟΙ Η ΑΓΝΩΣΤΟΙ...},ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΟΝΟΝ ΠΟΥ ΑΝΑΖΗΤΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΙΣΧΥΡΕΣ ΓΝΩΡΙΜΙΕΣ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΙ ΟΙ ΤΕΚΤΟΝΕΣ, ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΣΕ ΚΑΘΕ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ, ΜΕ ΕΝΑ ΣΗΜΑ ΣΤΟ ΠΕΤΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΥΦΟΣ "ΚΟΚΟΡΑ", ΔΙΑΛΑΛΩΝΤΑΣ ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΣΠΟΥΔΑΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΣΠΟΥΔΑΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥΣ "ΣΤΗΡΙΞΟΥΝ" ΑΝΑ ΠΑΣΑΝ ΣΤΙΓΜΗΝ...ΕΛΕΟΣ.ΑΑΑΑΑ...ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ: ΑΔΕΛΦΟΙ ΤΗΣ ΜΙΚΤΗΣ ΣΤΟΑΣ "ΔΕΛΦΟΙ", ΚΑΝΤΕ ΛΙΓΟ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΤΟ ΣΗΜΑ ΣΑΣ...{ΣΑΝ ΧΕΛΩΝΑ ΕΙΝΑΙ...}ΘΑ ΣΑΣ ΠΕΣΕΙ ΤΟ ΠΕΤΟ...

Edited by - CALAMUS SCRIPTORIUS on 19/06/2006 04:15:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2006, 04:39:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Φίλη Iris_hd εκπλήσσομαι απ' αυτό που έγραψες. Εξ όσων γνωρίζω, η είσοδος σε στοά επιτρέπεται μόνον σε τέκτονες. Αν ήταν έτσι όπως τα λες, οι στοές θα μετατρέπονταν σε παιδικές χαρές

Υπάρχουν περιπτώσεις, που κάποιος μπορεί να μπει μέσα σε μία στοά, σε κάποιες γιορτές πχ..

«Όταν αισθανθείς τον άνεμο της αλλαγής, μην χτίσεις ανεμοφράχτες, αλλά ανεμόμυλους!»ΣΩΣΤΟ ΑΥΤΟ...Ο ΤΡΑΓΚΑΣ,ΣΕ ΕΚΠΟΜΠΗ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ,ΕΧΕΙ ΔΕΙΞΕΙ ΣΕ ΕΝΑ VIDEO,ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΦΗΒΟΥΣ{ΑΡΡΕΝΕΣ},ΝΑ ΕΙΣΕΡΧΟΝΤΑΙ ΦΟΡΟΝΤΑΣ ΕΝΑ ΛΕΥΚΟ ΠΕΠΛΟ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ "ΜΕΓΑΛΗ ΣΤΟΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ" ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΤΕΤΑΜΕΝΑ ΞΙΦΗ ΣΥΝΟΔΕΙΑ ΣΥΓΓΕΝΩΝ ΤΟΥΣ...ΩΡΑΙΑ ΜΑΣΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ...ΠΟΛΥ ΚΡΥΦΗ...Η ΣΤΟΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΟΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ,ΕΦΗΒΟΥΣ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ,ΟΥΤΕ ΚΑΝΕΙ ΑΝΟΙΚΤΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ...ΑΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ...ΤΗΝ ΜΑΣΟΝΙΑ ΤΗΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ ΟΤΑΝ ΩΡΙΜΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΙΔΙΑΝ ΒΟΥΛΗΣΗ...ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΧΩΡΙΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ "ΝΑ ΣΟΥ ΒΓΕΙ ΤΟ ΛΑΔΙ"...ΑΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ...ΦΙΛΙΚΑ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PaNo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
351 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2006, 07:39:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PaNo  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος PaNo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΤΗΝ ΜΑΣΟΝΙΑ ΤΗΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΙΣ ΟΤΑΝ ΩΡΙΜΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΙΔΙΑΝ ΒΟΥΛΗΣΗ...ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΧΩΡΙΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ "ΝΑ ΣΟΥ ΒΓΕΙ ΤΟ ΛΑΔΙ"...ΑΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ...ΦΙΛΙΚΑ

AGAPHTE FILE CALAMUS SCRIPTORIUS ,MPOREIS NA MAS PEIS TO MASONIKO BA8MO MYHSEWS SOY?


~:LOVE:~AND~:LIGHT:~

PaNoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Iris_hd
Νέο Μέλος

Greece
45 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2006, 14:37:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
CALAMUS SCRIPTORIUS διαβάζω το μήνυμά σου και προσπαθώ να καταλάβω αν οι γνώσεις σου για την μασονία περιορίζονται στην εκπομπή του Τράγκα... αν ναι, τότε δέχομαι τον τρόπο σκέψης σου. Αν είσαι όμως ο ίδιος μασόνος, τότε δεν σε καταλαβαίνω.

Πάντως αναφέρθηκα στην οικογένειά μου για να ξεκαθαρίσω από την αρχή την θέση μου και το από που γνωρίζω κάποια πράγματα. ΄Αλλωστε μέχρι τώρα έχουμε διαβάσει πολλά για τον τεκτονισμό και τα μέλη του, αλλά τίποτα για το περιβάλλον τους, τις οικογένειες αυτών και τον τρόπο που μεγαλώνουν τα παιδιά τους...αν το κρατούν κρυφό κάποιοι ή όχι πχ.

«Όταν αισθανθείς τον άνεμο της αλλαγής, μην χτίσεις ανεμοφράχτες, αλλά ανεμόμυλους!»Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2006, 02:00:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1.ΑΝΕΦΕΡΑ ΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΩ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΠΑΡΟΜΙΑ ΤΕΚΤΕΝΟΜΕΝΑ...2.Ο ΒΑΘΜΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟΣ ΟΣΟ ΚΑΙ ΤΟ "ΛΑΔΙ" ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΕΙ "ΒΓΕΙ"...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2006, 02:12:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ,ΑΓΝΟΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΜΟΥ ΑΥΤΗ...ΜΕΤΑ ΘΑΝΑΤΟΝ ΘΑ ΤΗΝ ΜΑΘΟΥΝ...ΟΥΤΕ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΟΜΑΙ...ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΑΓΝΩΣΤΩΝ...ΤΟ "CALAMUS SCRIPTORIUS" ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΕΝΑ ΜΟΡΦΩΜΑ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ...ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΜΟΥ ΟΝΟΜΑ, ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΟΣ, ΤΗΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΜΟΝΟΝ ΑΔΕΛΦΟΙ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ.....Ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΤΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΜΕΡΙΚΟΙ...ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ ,ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ...ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΟΥΣΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ{ΑΝ ΚΑΙ ΑΓΟΡΙ}ΓΙΑ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ,ΑΣ ΤΟΝ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ...ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΙΘΕΤΕ ΛΟΓΟΣ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2006, 09:20:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΤΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΜΕΡΙΚΟΙ...


Θα μπορούσες να το εξηγήσεις αυτο? Τι ειναι ο τεκτονισμος?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Iris_hd
Νέο Μέλος

Greece
45 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2006, 13:58:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ,ΑΓΝΟΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΜΟΥ ΑΥΤΗ...ΜΕΤΑ ΘΑΝΑΤΟΝ ΘΑ ΤΗΝ ΜΑΘΟΥΝ...ΟΥΤΕ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΟΜΑΙ...ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΑΓΝΩΣΤΩΝ...ΤΟ "CALAMUS SCRIPTORIUS" ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΕΝΑ ΜΟΡΦΩΜΑ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ...ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΜΟΥ ΟΝΟΜΑ, ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΟΣ, ΤΗΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΜΟΝΟΝ ΑΔΕΛΦΟΙ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ.....Ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΤΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΜΕΡΙΚΟΙ...ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ ,ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ...ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΟΥΣΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ{ΑΝ ΚΑΙ ΑΓΟΡΙ}ΓΙΑ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ,ΑΣ ΤΟΝ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ...ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΤΙΘΕΤΕ ΛΟΓΟΣ...

Καλημέρα σε όλους!

Πιστεύω ότι το αν θα αποκαλύψει κάποιος την ιδιότητα του ή όχι, είναι κάτι προσωπικό. Είναι απόλυτα σεβαστό αν εσύ επιθυμείς να μην το γνωρίζει η οικογένειά σου. Θα σε πείραζε όμως να μας πεις τους λόγους που δεν θέλεις να ξέρει η σύζυγός σου;

Δεν θυμάμαι πλέον πως μου το είπαν εμένα οι γονείς μου, έχουν περάσει σίγουρα και πάνω από 20 χρόνια από τότε. Ξέρω όμως, ότι στην ευρύτερη οικογένεια/σόι είναι γνωστό, ότι ο παππούς μου ήταν μασόνος, τώρα όμως πώς και γιατί.... Ίσως και γι΄αυτό ο πατέρας μου να μου το είπε και εμένα. Προφανώς και ο ίδιος από παιδί θα το γνώριζε.

Πάντως για μένα είναι κάτι τελείως φυσιολογικό, αφού μεγάλωσα γνωρίζοντας κάποια πράγματα και το βασικότερο, ότι η ιδιότητα των γονίων μου είναι κάτι που δεν πρέπει να λέω στους γύρω μου, γιατί δεν τους αφορά...είναι σαν "μυστικό".
Επιπλέον ήταν πολύ λυπηρό να ακούω συνέχεια, στην τηλεόραση πχ., ότι ο τεκτονισμός είναι κατά της εκκλησίας και οι μασόνοι είναι σαν τους σατανιστές.

Επειδή προχθές σας φάνηκε περίεργο -και δικαιολογημένα- πώς μπορούσε ένα παιδί να κυκλοφορεί μέσα σε μία στοά, ρώτησα τον πατέρα μου και μου επιβεβαίωσε τις μνήμες, που είχα από τον εσωτερικό χώρο.
Στην ερώτησή μου, πως επιτρεπόταν αυτό, μου απάντησε ότι: α) ήμουν αρκετά μικρή, κάπου 5-6 χρονών, β) δεν έκοβα βόλτες αβέρτα εκεί μέσα, δεν είναι παιδική χάρα η στοά, αλλα όταν πηγαίναμε πχ. με την μητέρα μου να τον πάρουμε, καθόμασταν λίγο και γ) ο βαθμός του και η ιδιότητα του μέσα στην στοά τότε ήταν τέτοια, ώστε να μην χρείαζεται να λογοδοτήσει.

«Όταν αισθανθείς τον άνεμο της αλλαγής, μην χτίσεις ανεμοφράχτες, αλλά ανεμόμυλους!»Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2006, 15:05:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ποιος είναι αυτός που θα κλείσει την πόρτα τις στοάς σε κάποιον που θέλει να μυηθεί, σε κάποιον που ζητά φως.


για ποιο φως μιλας φίλε masons of larissa..
δηλ αναρωτιεμαι αν βλεπετε τι γραφετε ωρες ωρες..
δηλ για να βρει καποιος το φως θα πρεπει να γίνει μασόνος?
και αν η μασονια είναι τοσο καλη και κανει αγαθοεργιες και προσφερει εργο και οδηγει στο φως τους ανθρωπους δε καταλαβαινω το λογο που υπαρχει όλη αυτη η μυστικοτητα, γιατι λοιπον εσεις που το υποστηριζετε και λετε οτι ειναι κατι καλο, δε βγαινετε να πειτε τι κανετε εκει μεσα στις στοες, στις συναντησεις σας, να μας δειξετε και μας, να βαλουμε μυαλο και να σας ακολουθησουμε.
γιατι να υπαρχει αυτη η μυστικοτητα, να μην αποκαλυπτεστε, ουτε καν στην ιδια σας την οικογενεια οπως ειπε ενας αλλος φιλος..και δεν ειναι ο μονος.

ειλικρινα δε το καταλαβαινω.Οσο για τους μεγαλους αντρες του έθνους οι οποιοι ήταν μασόνοι, μη ξεχνατε οτι ήταν αλλοι καιροι τοτε και τοτε αυτο που τους ενδιεφερε ήταν η επανασταση και η λεφτερια.
μη τα μπερδευουμε με τη μασονια τη σημερινη.

εγω αν ημουν κομματι μιας ομαδας που προσφερε εργο θα εβγαινα στον κοσμο και θα το φωναζα να το μαθουν ολοι, να φερω και αλλους ανθρωπους μεσα σε αυτο τον αξιολογο κυκλο..

μηπως δεν ειναι ολα τοσο αγγελικα πλασμενα??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PaNo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
351 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2006, 15:23:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PaNo  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος PaNo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
History of Freemasonry
http://video.google.com/videoplay?docid=-3923632392892449905&q=0


~:LOVE:~AND~:LIGHT:~

PaNoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2006, 22:42:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

History of Freemasonry
http://video.google.com/videoplay?docid=-3923632392892449905&q=0

Άντε καλά
Μην ξεχνάς και αυτό το site: http://www.freemasonrywatch.org/
Εκεί μέσα μπορείς να "παίζεις" για ώρες


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2006, 00:04:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
μηπως δεν ειναι ολα τοσο αγγελικα πλασμενα??

Δεν ξέρω αν είναι αγγελικά πλασμένα, το σίγουρο είναι όμως ότι δεν πρέπει ο Τεκτονισμός να είναι καταφύγιο του κάθε αποτυχημένου ασφαλιστή και της κάθε κυρα κατίνας μεγαλοαστής που ο σύζυγός της της πληρώνει την συνδρομή για να μην πλήττει και για να βρίσκει εκείνος χρόνο να ξεδίνει με την γκόμενα... Κοινώς για όλους τους λάθος λόγους... (αύξηση πελατείας, περιέργεια, μεγαλομανία, κλπ.)

ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ! Ανοίξανε τις αγκαλιές τους σε κάθε καρυδιάς καρύδι...
Η ΠΟΛΥ ΕΞΩΣΤΡΕΦΕΙΑ ΝΟΜΙΖΩ ΕΒΛΑΨΕ ΣΟΒΑΡΑ ΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ.


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2006, 04:25:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Yπάρχει μια ρήση στο Ευαγγέλιο (που μάλλον είναι εμβόλιμη) "Μην πετάς μαργαριτάρια στους χοίρους". Ίσως γι' αυτό και δεν υπάρχει αυτός ο διατυμπανισμός, όχι όπως στον μοναστικό τάγμα, που πάει κάθε καρυδιάς καρύδι, με αποτέλεσμα να έχουμε στον εκεί χώρο (τον μοναστικό) όλα αυτά τα ευτράπελα.

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2006, 08:06:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για μένα μοναχισμός και Τεκτονισμός αγκαλιάζουν τα ίδια "σάπια" καρύδια... μόνο που είναι διαφορετικού είδους...

Με το παραπάνω δε θέλω να δογματίσω κατά αυτών γιατί ξέρω βέβαια ότι αξιόλογοι άνθρωποι μπορούν να βρεθούν και στους δυο -ισμούς.


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2006, 18:06:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
GWGW ,απάντηση σ'αυτά που ρωτάς δεν πρόκειται να πάρεις ποτέ.
Τουλάχιστον από μασόνο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2006, 10:15:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Yπάρχει μια ρήση στο Ευαγγέλιο (που μάλλον είναι εμβόλιμη) "Μην πετάς μαργαριτάρια στους χοίρους".

δηλαδη τωρα αυτο πως να το εκλαβω...οτι οσοι ειναι ενταγμενοι στη μασονια ειναι εκλεκτοι ενω ολοι οι υπολοιποι χοιροι??

τοσο κακο δηλ θα ηταν να μαθευτει το καλο εργο των μασονων στους λοιπους ανθρώπους...? ή ειναι τοσο ευφυες και ανωτερου επιπεδου ωστε εμεις οι υπολοιποι ειμαστε ανικανοι να το αντιληφθουμε και να το κατανοησουμε??

αν ειναι αυτο, τουλαχιστον πειτε το ρε παιδια..τουλαχιστον να ξερουμε οτι ειμαστε κατωτερου πνευματικου επιπεδου και δε μπορουμε να σας πιασουμε και να εισελθουμε στον κοσμο σας..


αγνοων ποιους λες να ρωτήσω???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2006, 18:06:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σημαντική η σημερινή ημέρα...


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΧΙΡΑΜ
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2006, 21:07:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΧΙΡΑΜ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ GWGW ή κάπως έτσι.
Έθεσες ωραία ερώτηση, αλήθεια αναφορικά με τα τεκτονικά μυστικά, που είναι στην πραγματικότητα τρία.
1. Μυστικό του "ανήκειν".
2. Μυστικό των Τυπικών.
3. Μυστικό των συνεδριών.
Δεν θα πω πολλά. Αν προσπαθήσεις να ανιχνεύσεις το σημασιολογικό-ετυμολογικό φάσμα της νεοελληνικής λέξης μυστικό, παράγεται από το ρήμα μυώ, παράγωγα μύηση, μυητικός, μύστης κλπ. Η πρώτη δηλαδή σημασία του μυστικού στην ελληνική γλώσσα είναι ότι αναφέρεται σε κάποια μύηση αγαπητέ μου. Και στον τεκτονισμό επομένως η λέξη μυστικό διασώζει, ίσως όσο πουθενά αλλού στη σύγχρονη εποχή, την αρχαία σημασία της.Σημαίνει στην πραγματικότητα, ως ουδέτερο, "αυτό που αναφέρεται σε κάποια μύηση". Και επειδή αναφέρεται σε μύηση, που "διδάσκει ό, τι δε μπορεί αλλιώς να διδαχθεί", δεν μπορεί να κοινοποιηθεί φίλε μου γιατί αναφέρεται σε εσωτερικά βιώματα με τη μορφή συναισθημάτων και σκέψεων που δημιουργούνται πρώτα κατά τη μύηση κάποιου στον τεκτονισμό και έπειτα κατά τη διαδρομή του και τη συμμετοχή του στις εργασίες μιας στοάς. "Η γνώση φίλε μου κατασκευάζεται ατομικά από τον καθένα", αυτό γίνεται δεκτό εδώ και χρόνια ως η επικρατέστερη θεωρία μάθησης,η γνωστική-κονστρουκτιβιστική, και είναι τα βιώματα αυτά, τα ζήσιμα που και να κοινοποιηθούν δεν έχουν γενικευτική ισχύ γιατί αποτελούν ατομικές εμπειρίες του κάθε τέκτονα.Όπως κάθε δική σου στιγμή που ζεις, φίλε GWGW, είναι δική σου ατομική σύλληψη της πραγματικότητας με τη μορφή αλήθειας, αλλά ατομικής (η αλήθεια ορίζεται ως η δική μας "κρίση" περί της πραγματικότητας, ατομικά, με άλλα λόγια τα εξωτερικά φαινόμενα δεν τα αντιλαμβανόμαστε ουδέτερα, αλλά διαμέσου των αισθήσεων και των εμπειριών μας, δεχόμενοι ταυτόχρονα ότι δρουν ουδέτερα και όχι θετικά ή αρνητικά απέναντί μας).
Αναφορικά με τη στάση κάθε τέκτονα, είναι ατομική του υπόθεση στο ζήτημα, αποτελεί ωστόσο παλιά αρετή του τάγματος ότι "ο τέκτονας ανοίγει το δρόμο και μετά ταπεινά αποσύρεται"...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2006, 23:15:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
δηλαδη τωρα αυτο πως να το εκλαβω...οτι οσοι ειναι ενταγμενοι στη μασονια ειναι εκλεκτοι ενω ολοι οι υπολοιποι χοιροι??

Όχι φίλε μου. Δεν εννοώ αυτό, αλλά δεν μπορείς να κατανοήσεις τα τυχόν "μυστικά" του κάθε οργανισμού (ανάμεσά τους λογίζω και την Ορθοδοξία) αν πρώτα δεν έχεις την κατάλληλη παιδεία(;)/γνώση(;)/διάθεση(;). Επειδή ο χοίρος δεν ξέρει την αξία των μαργαριταριών και μπορεί να τα φάει ή να τα πατήσει ή να τα αγνοήσει ή να τα καταστρέψει, είναι φρόνιμο λοιπόν να μην δίνεις μαργαριτάρια στους χοίρους. Δεν σημαίνει ότι είσαι χοίρος επειδή δεν σου "δίνουν" τα μαργαριτάρια. Σημαίνει πως δεν είσαι έτοιμος να τα δεχτείς. Αν θεωρείς τον εαυτό σου έτοιμο, ζήτα τους και θα δώσουν.

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2006, 03:53:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΑΔ. "ΧΙΡΑΜ".ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ "ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΒΙΩΜΑΤΑ".ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΔΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ,ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔ/ΡΟ ΨΥΧΙΣΜΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΠΟΤΥΠΟΝΩΝΤΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΣΕ ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΚΑΙ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟ,ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ Η ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΑΥΤΩΝ ΕΚ ΤΟΥ ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ.ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΙΛΟΥΜΕ ΠΕΡΙ ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΚΛΗΣΕΩΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΣΤΟ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟ...ΚΑΤΙ ΣΑΝ "ΑΥΤΟΨΥΧΑΝΑΛΥΣΗ",ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΛΟΙ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΘΟΥΝ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ...ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΟΙ ΤΕΚΤΟΝΕΣ ΔΕΝ ΣΥΖΗΤΟΥΜΕ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΤΑ "ΒΙΩΜΑΤΑ" ΑΥΤΑ{ΔΕΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣ...ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ...}ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΠΕΡΙΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΣΕ "ΤΥΠΙΚΑ" ΤΗΣ ΣΤΟΑΣ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΛΕΙΣΤΑ ΑΛΛΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ,ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΣΕ ΟΤΙ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟ...ΜΟΝΟΣ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΒΑΔΙΖΕΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΣΚΑΦΗ ΤΟΥ ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΟΥ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ,ΜΟΝΟΣ "ΥΠΟΦΕΡΕΙ" ΤΑ "ΒΙΩΜΑΤΑ" ΑΥΤΑ...ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΟ-ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ "ΤΕΡΑΣ"...ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ "ΩΝ" ΤΟ "ΑΓΑΘΟ" ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ "ΒΔΕΛΗΡΟ" ΚΑΙ "ΣΚΟΤΕΙΝΟ" ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΠΕΡΙ "ΟΝΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΔΙΑΣΤΑΣΕΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ..."ΚΟΛΟΚΥΘΟΤΟΥΜΠΑΝΑ"...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2006, 10:10:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kάποιοι πρέπει να καταλάβουν ότι χοίροι δεν υπάρχουν!
Αυτό νομίζω θα τους έκανε καλό... το να βλέπουν τους άλλους σαν χοίρους δε νομίζω ότι τους τιμά...

Χοίροι λοιπόν δεν υπάρχουν!
-Υπάρχουν άνθρωποι με ανοιχτούς ή κλειστούς ορίζοντες...
-άνθρωποι με περιορισμένη αντίληψη...
-με μη διευρυνμένη αντίληψη...

και τέλος άνθρωποι που δεν ΘΕΛΟΥΝ ή δεν είναι έτοιμοι να μάθουν την Αλήθεια και να δουν το ΦΩΣ!

Καλή σας μέρα!

Υ.Γ. ΟΙ ΤΑΜΠΕΛΕΣ ΒΛΑΠΤΟΥΝ ΣΟΒΑΡΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ!!!


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2006, 12:02:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακούς εκεί...χοίροι !
Τι να πούμε για κάτι γαιδούρια,που κοιτάνε μόνο την πάρτη τους !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2006, 23:04:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
-με μη διευρυνμένη αντίληψη...

Συγνώμη παιδιά... με μη διευρημένη συνείδηση ήθελα να πω!!
Αχ, αυτός ο δαίμων του πληκτρολογίου!


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2006, 01:24:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ερώτηση: Σε τι πιστεύουν οι Μασσόνοι;
Απάντηση: Στον Θεό της Θάλασσας τον Μολώχ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2006, 01:46:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά ελπίζω να καταλάβατε πως δεν είχα κανέναν λόγο να χαρακτηρίσω κάποιον "χοίρο", αν το έκανα εν αγνοία μου και έθιξα κάποιον, τότε ζητώ συγνώμη.

ΕΡΙΩΠΙΣ από που συνάγεις αυτό το αποτέλεσμα;

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2006, 08:35:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Μόλωχ είναι ο Άμμων όποίος ζήταγε να του κάνουν θυσίες "άλατος".
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2006, 00:33:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο Μόλωχ είναι ο Άμμων όποίος ζήταγε να του κάνουν θυσίες "άλατος".


ΕΛΕΟΣ.......ΟΛΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΟΛΙΚΑ.......ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ Η ΤΑ ΛΕΣ ΕΤΣΙ...ΟΙ ΜΑΣΟΝΟΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΑΣ ΟΧΛΟΣ ΠΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΠΟΙΜΝΙΑ ΤΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ Η ΟΙ ΟΠΑΔΟΙ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΚΑΙ ΡΕΥΜΑΤΩΝ...Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΠΟΥ ΑΥΤΟΣ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΟΥΔΕΙΣ ΟΥΤΕ ΑΔΕΛΦΟΙ ΟΥΤΕ ΦΙΛΟΙ...ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΣΕ ΤΙΠΟΤΕ...ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ "ΣΕ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΙ ΜΑΣΟΝΟΙ" ΔΗΛ. ΣΥΝΟΛΙΚΑ ,ΔΕΝ ΣΤΕΚΕΙ,ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ, Ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑ-ΔΟΓΜΑ-ΚΟΜΑ etc...ΓΙΑ ΝΑ "ΠΙΣΤΕΟΥΝ" ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΚΑΠΟΥ ΩΣ ΣΥΝΟΛΟ...ΟΚ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2006, 02:41:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε Calamus Scriptorius,

Αν καταλαβαίνω ή όχι τι γράφω σίγουρα μόνο ένα τρίτο πρόσωπο μπορεί να μας το δηλώσει.
Προσωπικά δεν έχω καμία προδιάθεση να ανοίξω λεκτική αντιπαράθεση μαζί σου για το θέμα του Τεκτονισμού στην ιστορική του πορεία.
Γνωρίζω ένα πολύ μεγάλο αριθμό επώνυμων Τεκτόνων με τους οποίους έχω ένα δημιουργικότατο διάλογο και οι οποίοι είναι πάντοτε διατεθημένοι να κάνουν μαζί μου ένα δίκαιο και σοβαρό διάλογο.

Ο παράγοντας λοιπόν "Άμμων Ρα" είναι η πεμπτουσία της κάθε διαλεκτικής για τον Τεκτονισμό.

Ας υποθέσουμε ότι μας ρωτά λοιπόν ένας νεοφώτιστος "Ποιός είναι ο Άμμων Ρα" τι θα του απαντούσες εσύ πρώτος;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2006, 00:44:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε η ΕΜΣΤΕ στο 38 είναι ή στο 40 της Ερέσσου? Μια φορά που πέρναγα από εκεί στο 40 είδα κάτι πρεζόνια εκεί απ έξω, πρέπει να είναι κάποιο κέντρο που τους βοηθάει και τέτοια...αλλά εκει είναι που γράφει "φιλοσοφική εταιρεία ο κλειδόλιθος" . Ας βοηθήσει κάποιος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy