ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Σε τι πιστεύουν οι μασόνοι?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2006, 08:12:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΡΙΩΠΙΣ τι εννοείς λέγοντας θυσίες άλατος?


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2006, 21:37:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Calamus Scriptorius,

Αν καταλαβαίνω ή όχι τι γράφω σίγουρα μόνο ένα τρίτο πρόσωπο μπορεί να μας το δηλώσει.
Προσωπικά δεν έχω καμία προδιάθεση να ανοίξω λεκτική αντιπαράθεση μαζί σου για το θέμα του Τεκτονισμού στην ιστορική του πορεία.
Γνωρίζω ένα πολύ μεγάλο αριθμό επώνυμων Τεκτόνων με τους οποίους έχω ένα δημιουργικότατο διάλογο και οι οποίοι είναι πάντοτε διατεθημένοι να κάνουν μαζί μου ένα δίκαιο και σοβαρό διάλογο.
Ο παράγοντας λοιπόν "Άμμων Ρα" είναι η πεμπτουσία της κάθε διαλεκτικής για τον Τεκτονισμό.

Ας υποθέσουμε ότι μας ρωτά λοιπόν ένας νεοφώτιστος "Ποιός είναι ο Άμμων Ρα" τι θα του απαντούσες εσύ πρώτος;


ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΤΕΚΤΟΝΕΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΤΕΡΥΓΕΣ ΤΟΥ "ΡΑ"-ΣΥΜΒΟΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ...ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΡΚΕΤΟΙ ΥΠΟ ΤΟ ΦΩΣ ΤΟΥ "ΑΤΩΝ"{ΗΛΙΟΥ}...ΟΙ "ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΕΣ"...ΣΥΜΒΟΛΙΚΟ ΚΙ ΑΥΤΟ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2006, 21:40:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ρε η ΕΜΣΤΕ στο 38 είναι ή στο 40 της Ερέσσου? Μια φορά που πέρναγα από εκεί στο 40 είδα κάτι πρεζόνια εκεί απ έξω, πρέπει να είναι κάποιο κέντρο που τους βοηθάει και τέτοια...αλλά εκει είναι που γράφει "φιλοσοφική εταιρεία ο κλειδόλιθος" . Ας βοηθήσει κάποιος...

ΣΤΟ 40 ΕΙΝΑΙ {ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΕΛΟΣ},ΤΟ ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΙ ΤΟ SITE ΤΗΣ Ε.Μ.Σ.Τ.Ε.ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΤΗΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ "ΦΙΛΟΣΟΦ...."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 02:54:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΡΙΩΠΙΣ τι εννοείς λέγοντας θυσίες άλατος?


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."



Μάλλον θυσιάζουν τη γυναίκα του Λωτ... μου διαφεύγει το όνομά της...

(χιούμορ)


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 02:58:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Avallon,

Αλάτι, δηλαδή "MLH" στα φοινικικά. Προφέρεται Μάλχ ή Μόλχ.
Ο θεός Άμμων είναι ο Μολχ τον οποίον εχουν καταγράψει οι νεοχάρακτοι "Μόλωχ".
Σε βοηθάει αυτή η πληροφορία να γυρίσεις τον "Τροχό";

Φίλε CALAMUS SCRIPTORIUS,
Σε παραδέχομαι αυτή την φορά. Χόρεψες σωστά.
Λες ότι δεν είναι όλοι κάτω απ' τον "Άμμωνα Ρα" και ότι αρκετοί, δηλ. οι επαναστάτες είναι με το φως του Άττων(α).
Η Αμαλία του Esoterica πρόσφατα έγραψε ότι ο Άτον, αυτόν που γράφω εγώ 'Αττων, είναι η ονομασία του ...θεού στην αρχαία Αιγυπτιακή γλώσσα.
Θέλεις να συνεχίσουμε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 03:13:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε/η gretel,

Η ενό-ΡΑ-σή σου πάνω στον πίνακα του Μυστικού δείπνου του ΝταΒίντσι που παρουσίασες πρόσφατα σε οδηγεί στο μαρτύριο του τραξονικού "Τροχού". Τι λες θα το αντέξεις καλοκαιριάτικα;

Όσον αφορά τις θυσίες άλατος που ζητούσαν οι ιερείς του Άμμωνος θα έλεγα να ...ρώταγες την Π. Διαθήκη και τις αναφορές τις στο αλάτι. Ή καλύτερα ...ρώτησε τον "Μαλαχία".

Με την ανάλυση του πίνακα όμως όλα δείχνουν ότι ήδη ...βρίσκεσαι πάνω στον "Τροχό".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 03:37:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H gretel ανήκει στο θηλυκό γένος.

quote:
Ή καλύτερα ...ρώτησε τον "Μαλαχία"

Μααα είμαι γεννημένη στη μέρα της εορτής του. Λες να ήτο τυχαίο.

Θα πιστέψω στην τύχη την στιγμή που ένα μάτσο καδρόνια πέφτοντας επι της γαίας θα σχηματίσοσει ένα violin statovarious.

Είπον μία φιλόσοφος ανήκουσα εις το θήλυ too.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 04:04:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη grete,

Τίποτα στην περίπτωσή σου δεν είναι τυχαίο.

Ζήτα και θαυματουργικά θα σου αποκαλυφθεί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 04:38:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ σε αγαπητή.


Ελπίζω να μην έκανα λάθος στο γένος


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 10:59:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Gretel,

Αν κοίταζες στο Profil μου σαν μέλος θα έβλεπες ότι ονομάζομαι Λουκάς Γαβριηλ-ίδης.

Ποτέ μη ελπίζεις. Πάντα να ψάχνεις μέχρι να γίνεις Εριώπις.

Gretel= gre+tel?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 13:18:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Gretel= gre+tel?

Aυτό και αν ήταν καλό!

Να'σαι καλά φίλε μου!!

Α! και by the way... ΚΑΙ η Avallon ανήκει στο club των γυναικών...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 14:15:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Avallon,

Μπορώ να δηλώσω "Βέλγος" και να σε ρωτήσω τι σημαίνει Gretel;
Μπορώ επίσης να δηλώσω "Ιρλανδός" και να σε ρωτήσω τι σημαίνει Avallon;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2006, 01:33:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Helenaki

Τι είναι πραγματικά οι μασώνοι και σε τι πιστεύουνε, νομίζω κανένας δεν ξερει να απαντήσει, ουτε καν οι ίδιοι.
Εμένα το θέμα της μασωνίας μου θυμίζει μια άλλη ιστορία, που έχει πολλές ομοιότητες με τη συνομωσιολογία γύρω απο τον τεκτονισμό και ίσως απο αυτήν τη σύγκριση βγάλουμε κάποια άκρη..

Τη δεκαετία του 50 κυκλοφορούσανε στην Ελλάδα, και σ όλον τον κόσμο κάτι κόμικς με τίτλο: Ταρζαν, ο βασιλιάς της ζούγκλας. Αυτά τα κόμικς ασχολιότανε με τις περιπέτειες ενός λευκού άντρα, που ήτανε γόνος εγγλέζικης αριστοκρατικής οικογένειας και λόγω ατυχήματος βρέθηκε να μεγαλώσει με μαϊμούδες. Κυνηγούσε λοιπόν τα άγρια θηρία και του κανιβάλους της Αφρικής. Αυτός ο Ταρζαν ήτανε λοιπόν κάτι σαν τον κίνσορα της άγριας κοινωνίας, κάτι σαν ένας νομοθέτης μιας πρωτόγονης και βάρβαρης εποχής, που πάνω απο όλα όμως προστάτευε τα άγρια ζώα απο τους αγριανθρώπους, που τα κυνηγούσανε για το κρέας τους.
Αφού λοιπόν ο Ταρζαν έφαγε μπόλικους φύλαρχους και έγδαρε καμια 100ρια λιοντάρια (που τρώγανε περισσότερα θηριά απ όσα έπρεπε), φάνηκε στους εκδότες στην Ελλάδα φρόνιμο να εφεύρουνε και μια ελληνική version αυτου του ήρωα, κι έτσι κάπου το 60 γεννήθηκε ο Γκαούρ, που ήτανε πολύ πιο δυνατός και πιο άγριεμένος (καθότι Έλληνας) απο τον προηγούμενο.
Τώρα κάνε μια σύγκριση.
Ταρζάν είναι η μασωνία, Ζούγκλα είναι η εκπομπή του Μάκη, Άγρια θηρία είναι οι πολυεθνικές Κανίβαλοι ήμαστε εμείς και Γκαούρ είναι η ομάδα Έψιλον (η ελληνική Μασωνία)
Τωρα αν όλα αυτα υπάρχουνε ή όχι κανείς δεν ξέρει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2006, 01:47:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

@ Helenaki

Τι είναι πραγματικά οι μασώνοι και σε τι πιστεύουνε, νομίζω κανένας δεν ξερει να απαντήσει, ουτε καν οι ίδιοι.
Εμένα το θέμα της μασωνίας μου θυμίζει μια άλλη ιστορία, που έχει πολλές ομοιότητες με τη συνομωσιολογία γύρω απο τον τεκτονισμό και ίσως απο αυτήν τη σύγκριση βγάλουμε κάποια άκρη..

Τη δεκαετία του 50 κυκλοφορούσανε στην Ελλάδα, και σ όλον τον κόσμο κάτι κόμικς με τίτλο: Ταρζαν, ο βασιλιάς της ζούγκλας. Αυτά τα κόμικς ασχολιότανε με τις περιπέτειες ενός λευκού άντρα, που ήτανε γόνος εγγλέζικης αριστοκρατικής οικογένειας και λόγω ατυχήματος βρέθηκε να μεγαλώσει με μαϊμούδες. Κυνηγούσε λοιπόν τα άγρια θηρία και του κανιβάλους της Αφρικής. Αυτός ο Ταρζαν ήτανε λοιπόν κάτι σαν τον κίνσορα της άγριας κοινωνίας, κάτι σαν ένας νομοθέτης μιας πρωτόγονης και βάρβαρης εποχής, που πάνω απο όλα όμως προστάτευε τα άγρια ζώα απο τους αγριανθρώπους, που τα κυνηγούσανε για το κρέας τους.
Αφού λοιπόν ο Ταρζαν έφαγε μπόλικους φύλαρχους και έγδαρε καμια 100ρια λιοντάρια (που τρώγανε περισσότερα θηριά απ όσα έπρεπε), φάνηκε στους εκδότες στην Ελλάδα φρόνιμο να εφεύρουνε και μια ελληνική version αυτου του ήρωα, κι έτσι κάπου το 60 γεννήθηκε ο Γκαούρ, που ήτανε πολύ πιο δυνατός και πιο άγριεμένος (καθότι Έλληνας) απο τον προηγούμενο.
Τώρα κάνε μια σύγκριση.
Ταρζάν είναι η μασωνία, Ζούγκλα είναι η εκπομπή του Μάκη, Άγρια θηρία είναι οι πολυεθνικές Κανίβαλοι ήμαστε εμείς και Γκαούρ είναι η ομάδα Έψιλον (η ελληνική Μασωνία)
Τωρα αν όλα αυτα υπάρχουνε ή όχι κανείς δεν ξέρει...


1.ΟΙ "Ε" ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΤΑΣΙΟΠΛΗΚΤΟΙ,ΟΧΙ ΜΑΣΟΝΟΙ...2.ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΟΜΑΔΕΣ,ΤΙ ΕΝΟΕΙΣ?3.ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΑΣΟΝΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ "Ε",ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΝΟΕΙΣ ΚΑΘΑΡΟ, ΓΗΓΕΝΗ, ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ...ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.4.Ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ,ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ Ο ΑΝΑΘΕΩΡΗΜΕΝΟΣ "ΝΕΟΣ ΣΚΩΤΙΚΟΣ ΤΥΠΟΣ",Ο ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΟΕΚΥΨΕ ΣΤΑ ΤΕΛΗ ΤΟΥ 19ου ΑΙΩΝΑ{1888},ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΗ ΔΙΑΚΥΡΗΞΗ ΤΗΣ "ΜΕΓΑΛΗΣ.ΑΝΑΤΟΛΗΣ.ΤΗΣ.ΓΑΛΛΙΑΣ.",ΠΕΡΙ "ΠΛΗΡΟΥΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΕΩΣ",ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ "ΚΟΙΝΑ" ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΚΑ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΛΑ,ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΟΙ "Ε"{Π.Χ. ΤΟ ΣΥΜΠΛΕΓΜΑ ΓΝΩΜΩΝΟΣ-ΔΙΑΒΗΤΟΥ,ΕΙΝΑΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΤΕΚΤΟΝΙΚΟ ΣΥΜΒΟΛΟ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΛΙΚΟΤΕΡΟ,Ο "ΠΑΝΤΕΠΟΠΤΗΣ ΟΦΘΑΛΜΟΣ",Η "Τ. ΒΙΒΛΟΣ"{Η ΟΠΟΙΑ ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΚΤΗ ΣΕ ΚΑΘΕ ΣΥΝΕΔΡΙΑ},ΟΙ ΤΡΕΙΣ "ΣΤΗΛΕΣ".....ΤΙΠΟΤΕ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΟΙ "Ε"...ΑΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΚΤΟΝΕΣ...

Edited by - CALAMUS SCRIPTORIUS on 05/07/2006 01:51:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2006, 02:15:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΣ:1.Ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΥΙΟΘΕΤΕΙ ΟΥΔΕΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΔΟΓΜΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΟΥΤΕ ΤΟ 12ΘΕΟ ΤΩΝ "Ε"...ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΒΕΒΑΙΩΣ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΤΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ...2.Ο ΟΡΚΟΣ ΕΠΙ {Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΕΣΤΩ} ΤΗΣ "ΙΕΡΑΣ ΤΕΚΤΟΝΙΚΗΣ ΒΙΒΛΟΥ"ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΣ...ΜΟΝΟΝ Η "Ι.Τ.ΒΙΒΛΟΣ" ΑΠΟΤΕΛΕΙ "ΤΕΚΤΟΝΙΚΟ ΕΝΧΕΙΡΙΔΙΟ" ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ...ΛΟΠΟΝ, ΕΙΝΑΙ ΟΙ "Ε" ΤΕΚΤΟΝΕΣ???...ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ "ΟΧΙ",ΕΙΝΑΙ ΤΟ "OPUS D."ΤΕΚΤΟΝΙΚΟ ΤΑΓΜΑ???...ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ ΟΧΙ{ΕΙΝΑΙ ΔΟΓΜΑΤΙΚΟ}.ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ, ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ "Ε" Η ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΘΟΛΙΚΟΣ,ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΚΤΩΝ?????...ΒΕΒΑΙΩΣ ΚΑΙ ΝΑΙ,ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΥΡΥΤΕΙ ΚΑΘΕ ΜΟΡΦΗ "ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΥ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΙΔΙΩΣ ΕΝΤΟΣ ΤΗΣ ΣΤΟΑΣ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pan_ths
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
70 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2006, 15:22:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω γνωρίσει δυο τεκτονες.Και οι δύο Χριστιανοί ορθόδοξοι...
Απ΄οτι λένε, είναι καθαρά πολιτική οργάνωση.Πληρώνουν κάποια χρήματα το χρόνο και τους βοηθάνε όταν χρειαστούν βοήθεια.
Είναι ενδεικτικό ότι έχω δει σε εκδόσεις Μασονικής στοάς την Αγία Γραφή.Μου είπαν ότι υπάρχουν όλα τα ιερά βιβλία των θρησκειών σε αυτές τις εκδόσεις.Απο κει και πέρα, έχουν τον αδερφό (Μασόνο)πάνω απ όλα και υποχρεούνται να τον βοηθήσουν με οποιοδήποτε τρόπο όταν χρειαστεί.Απ ότι είπαν υπάρχει μόνο τελετή μύησης και τελετή όταν κάποιος ανεβαίνει βαθμίδα...Πως τους διαλέγουν δεν ξέρω...
Πάντως πριν μερικά χρόνια οι δύο Στοές της Ελλάδας ήταν σε διαμάχη....Μάλλον για οικονομικούς λόγους...
Αυτά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2006, 01:08:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε CALAMUS SCRIPTORIUS,

quote:
Ο "ΠΑΝΤΕΠΟΠΤΗΣ ΟΦΘΑΛΜΟΣ",


Έχει καμία σχέση με την Αγία Αικατερίνη;

ΛουκάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2006, 19:22:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε CALAMUS SCRIPTORIUS,

quote:
Ο "ΠΑΝΤΕΠΟΠΤΗΣ ΟΦΘΑΛΜΟΣ",


Έχει καμία σχέση με την Αγία Αικατερίνη;

Λουκάς


Ο "ΠΑΝΤΕΠΟΠΤΗΣ ΟΦΘΑΛΜΟΣ"ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΟΥ "ΥΠΕΡΤΑΤΟΥ ΩΝΤΟΣ".ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ...ΜΑΣ ΘΥΜΙΖΕΙ ΟΤΙ Η ΠΙΣΤΗ ΣΕ "ΑΥΤΟΝ" ΥΠΑΓΟΡΕΥΕΙ ΜΙΑ ΗΘΙΚΗ ΖΩΗ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΦΟ ΑΠΟ "ΑΥΤΟΝ"...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2006, 22:47:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια και μιλάμε περί του παντεπόπτη οφθαλμού και για να "θερμάνω" λίγο το θέμα, για δείτε την παρακάτω εικόνα:

Βλέπετε τίποτα περίεργο;

χμμ...


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2006, 02:09:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως ότι πάνω στο φωτοστέφανο της Παναγίας αναγράφεται η/ο Ε.Τ 1; Το βρήκα;!

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2006, 02:45:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ καλό


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2006, 02:56:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ calamus scriptorius

Γράφεις: Ο "ΠΑΝΤΕΠΟΠΤΗΣ ΟΦΘΑΛΜΟΣ"ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΟΥ "ΥΠΕΡΤΑΤΟΥ ΩΝΤΟΣ".ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ...ΜΑΣ ΘΥΜΙΖΕΙ ΟΤΙ Η ΠΙΣΤΗ ΣΕ "ΑΥΤΟΝ" ΥΠΑΓΟΡΕΥΕΙ ΜΙΑ ΗΘΙΚΗ ΖΩΗ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΦΟ ΑΠΟ "ΑΥΤΟΝ"...

Ερώτηση: Πως συμβαδίζει ο απεικονισμός του υπέρτατου ώντος με την εντολή του υπέρτατου ώντος; ...που είπε:

ου ποιησεις σεαυτω ειδωλον ουδε παντος ομοιωμα οσα εν τω ουρανω ανω και οσα εν τη γη κατω και οσα εν τοις υδασιν υποκατω της γης ου προσκυνησεις αυτοις ουδε μη λατρευσης αυτοις εγω γαρ ειμι κυριος ο θεος σου θεος ζηλωτης αποδιδους αμαρτιας πατερων επι τεκνα εως τριτης και τεταρτης γενεας τοις μισουσιν με και ποιων ελεος εις χιλιαδας τοις αγαπωσιν με και τοις φυλασσουσιν τα προσταγματα μου
;;;;;;;;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2006, 02:59:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μια και μιλάμε περί του παντεπόπτη οφθαλμού και για να "θερμάνω" λίγο το θέμα, για δείτε την παρακάτω εικόνα:
Chastity


quote:
Ο "ΠΑΝΤΕΠΟΠΤΗΣ ΟΦΘΑΛΜΟΣ"ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΟΥ "ΥΠΕΡΤΑΤΟΥ ΩΝΤΟΣ".ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ...ΜΑΣ ΘΥΜΙΖΕΙ ΟΤΙ Η ΠΙΣΤΗ ΣΕ "ΑΥΤΟΝ" ΥΠΑΓΟΡΕΥΕΙ ΜΙΑ ΗΘΙΚΗ ΖΩΗ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΦΟ ΑΠΟ "ΑΥΤΟΝ"...
CALAMUS SCRIPTORIUS

Φίλε CALAMUS SCRIPTORIUS, θα έλεγα καλύτερα να μην δίνεις άσχετες και αόριστες απαντήσεις.
Ή γνωρίζεις και γράφεις κάτι συγκεκριμένο, ή λες δεν μπορώ να μιλήσω γι' αυτό το "Ιερό" θέμα στον πρώτο τυχόντα και αποφεύγεις τα πολλά λόγια.
Άντε μπράβο.


ΛουκάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2006, 03:11:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

@ calamus scriptorius

Γράφεις: Ο "ΠΑΝΤΕΠΟΠΤΗΣ ΟΦΘΑΛΜΟΣ"ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΟΥ "ΥΠΕΡΤΑΤΟΥ ΩΝΤΟΣ".ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ...ΜΑΣ ΘΥΜΙΖΕΙ ΟΤΙ Η ΠΙΣΤΗ ΣΕ "ΑΥΤΟΝ" ΥΠΑΓΟΡΕΥΕΙ ΜΙΑ ΗΘΙΚΗ ΖΩΗ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΦΟ ΑΠΟ "ΑΥΤΟΝ"...

Ερώτηση: Πως συμβαδίζει ο απεικονισμός του υπέρτατου ώντος με την εντολή του υπέρτατου ώντος; ...που είπε:

ου ποιησεις σεαυτω ειδωλον ουδε παντος ομοιωμα οσα εν τω ουρανω ανω και οσα εν τη γη κατω και οσα εν τοις υδασιν υποκατω της γης ου προσκυνησεις αυτοις ουδε μη λατρευσης αυτοις εγω γαρ ειμι κυριος ο θεος σου θεος ζηλωτης αποδιδους αμαρτιας πατερων επι τεκνα εως τριτης και τεταρτης γενεας τοις μισουσιν με και ποιων ελεος εις χιλιαδας τοις αγαπωσιν με και τοις φυλασσουσιν τα προσταγματα μου
;;;;;;;;



Μα ήδη πιο πάνω σου απάντησε ότι ο Τεκτονισμός δεν αποτελεί ούτε παρακλάδι κάποιας θρησκείας, ούτε υιοθετεί κάποια από αυτές. Νομίζω είναι απλό στην κατανόησή του.


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2006, 03:12:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ ΕΡΙΩΠΙΣ

Μάλλον εσύ γνωρίζεις τι είναι ο ΠΑΝΤΕΠΟΠΤΗΣ ΟΦΘΑΛΜΟΣ. Μπορείς να με πληροφορήσεις τι συμβολίζει;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2006, 03:24:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μάλλον εσύ γνωρίζεις τι είναι ο ΠΑΝΤΕΠΟΠΤΗΣ ΟΦΘΑΛΜΟΣ. Μπορείς να με πληροφορήσεις τι συμβολίζει;

samuel1974


Φίλοι μου, όλοι εσείς που απασχολείστε με αυτό το θέμα σας λέω καλύτερα να πάτε να κάνετε καμιά βόλτα στην παραλία και να μείνετε μακριά απ' αυτές τις εμπειρίες.

Αυτό το σύμβολο το οποίο έχετε κάνει μπαλάκι δεν είναι για σας.
Σεβαστείτε το, ...μόνο αυτό σας λέω.

Αν όμως κάποιος επιμένει να συνεχίσει, τον προειδοποιώ ότι θα χάσει την ηρεμία του και θα ασπρίσουν τα μαλλιά του πριν την ώρα του.

ΛουκάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2006, 03:24:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Chastity

Γράφεις: Μα ήδη πιο πάνω σου απάντησε ότι ο Τεκτονισμός δεν αποτελεί ούτε παρακλάδι κάποιας θρησκείας, ούτε υιοθετεί κάποια από αυτές. Νομίζω είναι απλό στην κατανόησή του.

Ερώτηση: Πως είναι δυνατόν να πιστέυει κάποιος ότι:

υπάρχει ο υπέρτατος ων; (και ένα παιδί καταλαβαίνει οτι εδώ μιλάμε για τον θεο)

οτι ΠΡΕΠΕΙ να πιστεύεις σε αυτόν; (το ίδιο παιδί καταλαβαίνει ότι εδώ μιλάμε για τυπικό λατρείας)

και να υπαγορεύει μια ηθική ζωή (κανόνες ήθους)

...και να μην προκειται για θρησκεια;;;;

Εδώ είναι όλα τα χαρακτηριστικά μιας θρησκείας. Τι λείπει δηλαδή;;;;
δεν κατάλαβα;;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2006, 03:39:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε samuel1974 το ότι κάποιος πιστεύει στην ύπαρξη ενός υπέρτατου-ανώτερου "όντος" που ορθά το ονομάζεις ο "Ων", δε σημαίνει απαραίτητα πως ενστερνίζεται ένα τυπικό λατρείας. Το ίδιο συμβαίνει και για τους κανόνες περί ηθικής, οι οποίοι είναι πανανθρώπινοι αλλά και πέρα και πάνω από τα όποια θρησκευτικά συστήματα. Κανόνες ηθικής υπάρχουν (ευτυχώς) σε κάθε σωστά δομημένο ανθρώπινο σύνολο.

Μην περιορίζεις-ταυτίζεις 2-3 χαρακτηριστικά με κάποια θρησκεία. Θέλεις αναγκαστικά και υποχρεωτικά να ταυτίσεις τον Τεκτονισμό με την έννοια της θρησκείας. Τι λείπει για να έχεις λόγο να το συνδέσεις; Το ό,τι οι θρησκείες διδάσκουν τη λύτρωση και τη σωτηρία της ψυχής, δρώμενα τελικής κρίσης, μια καλύτερη μετά θάνατον ζωή αλλά και καθιερωμένο λατρευτικό τυπικό. Όλα αυτά είναι βασικά χαρακτηριστικά μιας θρησκείας αλλά λείπουν από την έννοια του Τεκτονισμού.


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2006, 03:48:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Μάλλον εσύ γνωρίζεις τι είναι ο ΠΑΝΤΕΠΟΠΤΗΣ ΟΦΘΑΛΜΟΣ. Μπορείς να με πληροφορήσεις τι συμβολίζει;

samuel1974


Φίλοι μου, όλοι εσείς που απασχολείστε με αυτό το θέμα σας λέω καλύτερα να πάτε να κάνετε καμιά βόλτα στην παραλία και να μείνετε μακριά απ' αυτές τις εμπειρίες.

Αυτό το σύμβολο το οποίο έχετε κάνει μπαλάκι δεν είναι για σας.
Σεβαστείτε το, ...μόνο αυτό σας λέω.

Αν όμως κάποιος επιμένει να συνεχίσει, τον προειδοποιώ ότι θα χάσει την ηρεμία του και θα ασπρίσουν τα μαλλιά του πριν την ώρα του.



Λυπάμαι που θέλεις να προκαλέσεις τρόμο και δέος για κάποιο σύμβολο που τυχόν γνωρίζεις περισσότερα από κάποιους άλλους. Μην ξεχνάς όμως πως το συγκεκριμένο σύμβολο δεν είναι αντιπροσωπευτικό του Τεκτονισμού και πιο πάνω σου το απέδειξα παραθέτωντας μια φωτογραφία από το εσωτερικού ορθόδοξου χριστιανικού ναού. Αλλά αν και αυτό δεν σου αρκεί, σου παραθέτω άλλη μια απεικόνιση από το εσωτερικό καθολικού χριστιανικού ναού στη Φλωρεντία:

Ας μη προβαίνουμε λοιπόν σε "επικίνδυνα" συμπεράσματα γιατί έτσι τους παίρνει η μπάλα όλους...


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2006, 06:36:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μην ξεχνάς όμως πως το συγκεκριμένο σύμβολο δεν είναι αντιπροσωπευτικό του Τεκτονισμού και πιο πάνω σου το απέδειξα παραθέτωντας μια φωτογραφία από το εσωτερικού ορθόδοξου χριστιανικού ναού.
Chastity

1.Πότε έγραψα ότι είναι αντιπροσωπευτικό σύμβολο του Τεκτονισμού;

2.Λες να το πληροφορήθηκα από εσένα ότι είναι σύμβολο της Χριαστιανικής θρησκείας ή μήπως σου ζήτησα να μου αποδείξεις κάτι;

3.Έχεις υπ' όψη σου ότι υπάρχουν τεράστια γεωδετικά σχήματα αυτού του συμβόλου πάνω στον πλανήτη μέσα στα οποία πολύ σύντομα θα παραγματοποιηθούν φοβερά πράγματα;

4. Αφού όμως θέλεις να παίξεις σε προειδοποιώ για μιά ακόμα φορά και σε ρωτώ "Αντέχεις να αντικρύσεις τον 666 κατάματα;"

5. Γιατί δεν πετιέσαι μέχρι την πιό κοντινή σου εκκλησία και να ρωτήσεις έναν ιερέα;

Ότι σου πει επέστρεψε και γράψτο εδώ.

ΛουκάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy