ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Σε τι πιστεύουν οι μασόνοι?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 10:39:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας
Απ' όσο ξέρω εγώ, οι LIONS και ROTARY είναι φιλανθρωπικές οργανώσεις και μόνο, δεν έχουν σχέση με τον Τεκτονισμό... Οι περισσότεροι θέλουν να μπουν στους LIONS και ROTARY όχι γιατί είναι "προπύργιο" ή "προθάλαμος" του τεκτονισμού, αλλά γιατί οι φιλανθρωπικές εκδηλώσεις που κάνουν θα τους βοηθήσουν να μπουν φωτογραφία σε κανένα περιοδικό ή θα τους κάνουν γνωστούς στους κοσμικούς κύκλους.


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 15:54:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλημέρα σας
Απ' όσο ξέρω εγώ, οι LIONS και ROTARY είναι φιλανθρωπικές οργανώσεις και μόνο, δεν έχουν σχέση με τον Τεκτονισμό... Οι περισσότεροι θέλουν να μπουν στους LIONS και ROTARY όχι γιατί είναι "προπύργιο" ή "προθάλαμος" του τεκτονισμού, αλλά γιατί οι φιλανθρωπικές εκδηλώσεις που κάνουν θα τους βοηθήσουν να μπουν φωτογραφία σε κανένα περιοδικό ή θα τους κάνουν γνωστούς στους κοσμικούς κύκλους.


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 19:25:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλανθρωπικές εκδηλώσεις κάνει και ο τεκτονισμός.
Ιδού μια πρώτη ομοιότητα-σχέση τεκτονισμού με Lions-Rotary...
Μια δεύτερη ειναι η ισχυρή αλληλουποστήριξη μεταξύ των μελών.
Σαν πολλές δεν μαζεύονται;


"All that is necessary for evil to triumph is for good men to do nothing" -- Εdmund Burke
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 21:03:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ skeptic ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ....

quote:
Φιλανθρωπικές εκδηλώσεις κάνει και ο τεκτονισμός.
Ιδού μια πρώτη ομοιότητα-σχέση τεκτονισμού με Lions-Rotary...
Μια δεύτερη ειναι η ισχυρή αλληλουποστήριξη μεταξύ των μελών.
Σαν πολλές δεν μαζεύονται;
ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΣΟΥ ΑΤΡΑΝΤΑΧΤΟ.....

ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΡΥΜΑ ΦΛΟΓΑ (ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΝΕΟΠΛΑΣΜΑΤΙΚΗ ΑΣΘΕΝΕΙΑ) ΚΑΝΕΙ ΦΙΛΑΝΘΡΩΠΙΚΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΕΣ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ...

ΝΑ ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΠΡΟΠΥΡΓΙΟ Η ΠΡΟΘΑΛΑΜΟΣ Η ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΜΙΑΛΟ ΣΟΥ,
ΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ....

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΧΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΤΟ ΘΕΜΑ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 23:21:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το Ρόταρυ

Το Ρόταρυ είναι ο προθάλαμος της Μασωνίας. Ηρθε στην Ελλάδα το 1928 με μασονική πρωτοβουλία. Υποστηρίζει επίσης πολύ τον Προσκοπισμό. Μόνο στις ΗΠΑ, ίδρυσε με δική του πρωτοβουλία 2.000 προσκοπικές μονάδες και ξόδεψε 3.000.000 δολάρια.


Ο Προσκοπισμός

Δεύτερος πρόγονος του Οικουμενισμού είναι ο Προσκοπισμός.

Το 1908 ιδρύθηκε στην Αγγλία από τον Λόρδο μασώνο Μπάντεν Πάουελ ο παγκόσμιος οργανισμός των προσκώπων. Στον οργανισμό αυτό έδωσε πλήρες μασωνικό περίβλημα , το 1917 ο Γραμματέας της Διεθνούς Οργάνωσης Προσκόπων, μασώνος και Εβραίος Martin.

Στο υπ.αριθμ. 55/1963 τεύχος του «Τεκτονικού Δελτίου» γράφει για την υποδοχή από την Μεγάλη Στοά της Ελλάδας που έγινε σε μασόνους Προσκόπους.

«Γνωσταί είναι αι σχέσεις Τεκτονισμού και Προσκοπισμού, ιδρυτής του οποίου υπήρξε ο αδελφός Μπάντεν Πάουελ».

Αναφέρεται στην έκλυση ο αντιπρόσωπος της Γερμανίας μασόνος Daunn για να ιδρυθούν και στην Ελλάδα Προσκοπικές Στοές.

"All that is necessary for evil to triumph is for good men to do nothing" -- Εdmund Burke
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 23:35:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άπο άλλη συζήτηση:
Θα σου αποκαλύψω και κάτι ακόμα: Είμαι ενεργό μέλος του Rotary (στην περιφέρεια 2480). Μου ζήτησαν να γίνω μέλος πριν από ένα χρόνο σχεδόν και πλέον αποτελώ επίσημο μέλος τους. Σε τυχαίες συζητήσεις περί σχέσης Rotary και Τεκτονισμού δεν ήταν λίγοι εκείνοι που απέκλεισαν σαφέστατα ότι υφίσταται μια τέτοια σχέση. Από την άλλη όμως δεν ήταν και λίγοι εκείνοι που "αυθόρμητα" διατείνονταν "μακάρι να ήμουν Μασώνος". Άραγε αυτοί που το επιθυμούν δεν το έχουν ήδη ζητήσει;

"All that is necessary for evil to triumph is for good men to do nothing" -- Εdmund Burke
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2005, 23:48:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Masonry, a secretive brotherhood, uses social clubs such as the Kiwanis International, Rotary International, and others as feeder organizations or recruitment centers to enlist new members in addition to referrals by their own members. At the top end of the secretive spectrum are three interrelated organizations that capitalize on their low key relationship with worldwide masonry. The founding group in Germany (Illuminati – University of Ingolstadt), the American group (Skull and Bones Society – Yale University. NOTE: George H. Bush, William Clinton, and George W. Bush are all members), and the English Group (Cecil Rhodes Scholars – Oxford University. NOTE: The Prime Minister of England, Tony Blair, is a member of this group.) are interrelated. It is not surprising that Clinton and Bush have both been chummy with Blair.

πηγή:http://www.trosch.org/bks/msnc/masonry-exposed.html

Aυτά για την ωρά ωστέ να ...σοβαρευτούμε και λίγο.
Μη στενοχωρήσουμε και τον φίλο AVATARGR που δεν του αρέσουν τα επιχειρηματά μας. Στοιχεία λοιπόν, στοιχεία και πηγές...
Θα επανέλθω...


"All that is necessary for evil to triumph is for good men to do nothing" -- Εdmund Burke
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2005, 00:05:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιπλέον και κλείνω:
The same thing is said by the Rotary and Lion's Club organizations, which are "light"(σαν να λέμε Coca-Cola light) versions of Masonry. All of these organizations insist that they are working for the good of society(και καλά....κατί μας είπαν τώρα...η κόλαση είναι στρωμένη με καλές προθέσεις)

πηγή:http://www.globalfreemasonry.com/global_freemasonry_03.html

Exposure of Freemasonry and individual Freemasons is a must if their evil goals are to be thwarted. Lists of Freemasons may be compiled by photographing members as they enter or leave meetings. Their meeting halls are well publicized in phone directories in the United States, and places of meeting elsewhere in the world can be easily found. Memberships in the Rotary and Lions Clubs can also lead to Masonic meeting locations. — Freemasons themselves realize that the loss of secrecy will eventually bring about their dissolution.

πηγή: http://www.trosch.org/bks/rvw/supporting-bks.html


Of special interest for us is the illustration in truncated pyramid form, with the all-seeing eye within a triangle at the top of the pyramid. Below, in decreasing levels, "the structure of the Jewish world-wide power is revealed": at the top, 3 Jewish Kabbalists, then the Sanhedrin (made up of 70 Elders), beneath them the B'nai-B'rith and something called Bilderberg "founded in Holland in 1954 with money from Rockefeller and Rothschild. (πολύ ενδιαφέρον....) " Nobody has ever discovered what this is. The following level is ... FREEMASONRY, thus, in large letters. Finally, below Freemasonry are the Rotary, the Lions and ... believe it or not, the "Diners Club."

πηγή:http://www.vehi.net/asion/freemason.html


Before going into specifics We feel it is important to give you a general schema of Masonry. We descend from top to bottom. On top is antichrist and follows – [Council of 13, Council of 33, The 300(committee of 300 αυτή είναι η πλανητική ιεραρχική δομή των illuminati), B’ani B’rith, Grand Orient, Communism, Scottish Rite, York Rite, White Masonry, Rotary, Elks, YMCA, etc., Blue Lodge, Pro-Masons – Masons without the Aprons, British Israelism, Catholic and Protestant Liberalism: all sitting on the base called Materialism, Occultism, with the Deification of Man...

...In the USA in many rural areas, you see round (bull’s eye) signs on racks advertising the Masons and the sub-Masonic organization, as noted above: Rotary, Elks, YMCA, Lions and so forth and so on – to fifteen or so such signs...

πηγή:http://www.truecatholic.org/pope/car-200401.htm


"All that is necessary for evil to triumph is for good men to do nothing" -- Εdmund Burke

Edited by - skeptic on 24/11/2005 00:35:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2005, 16:45:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝΟΙΚΕΙΣ ΣΕ ΡΟΤΑΡΙΑΝΟ ΟΜΙΛΟ ΚΑΙ ΕΔΩ ΜΑΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΟΛΑ ΤΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΚΑΙ ΤΡΟΜΟΛΑΓΝΙΚΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΑ ΤΩΝ ΦΑΝΑΤΙΚΩΝ ΡΟΜΑΙΟΚΑΘΟΛΙΚΩΝ? ΔΕΝ ΓΙΝΕΣΑΙ ΚΑΛΟΓΡΙΑ ΛΕΩ ΕΓΩ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2005, 22:19:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν φοράς καμιά μασονική ποδίτσα να πλύνεις κανένα πιάτο λέω και εγώ.

"All that is necessary for evil to triumph is for good men to do nothing" -- Εdmund Burke
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2005, 23:22:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ skeptic ΚΑΙ CALAMUS SCRIPTORIUS ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΛΟΙΠΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ....

ΑΛΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ skeptic ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΜΑΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ (ΕΝΑΝΤΙΩΝ ΤΟΝ ΜΑΣΩΝΩΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΟΘΑΛΑΜΟ ΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ ΛΑΙΟΝΣ ΚΑΙ ΡΟΤΑΡΥ) ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΑΣ ΛΕΣ ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΣΤΟΥΣ ΡΟΤΑΡΙΑΝΟ ΟΜΙΛΟ ?????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2005, 10:20:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ερώτηση ξανθής:

Kαι γω που είμαι στο "Diners Club" δηλαδή είμαι Τέκτων?

Από την άλλη όμως το σήμα/σύμβολο του Προσκοπισμού μοιάζει πολύ με το fleur de lis... μπορεί να'ναι και σύμπτωση αφού ως γνωστόν τα σύμβολα έχουν πολλές έννοιες...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2005, 15:43:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aμα είναι ο skeptic ροταριανός, εγώ θα γίνω...ρότορας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
scar_face
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
183 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 17:19:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scar_face  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε σεις, ηρεμήστε λίγο.
Ο sceptic είναι φανερό πως έγραψε άλλων λόγια.
copy/paste έχει κάνει, αμέσως να τον φάτε !!! :)



The love is like a ball. Ul c
.|.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2005, 15:19:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ COPY/PASTE ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΤΟ TRUECATHOLIC ORG./POPE...etc.etc...ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΤΙΣ ΔΟΓΜΑΤΙΚΕΣ ΜΕΣΑΙΩΝΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΕΣ...

Edited by - CALAMUS SCRIPTORIUS on 29/11/2005 15:20:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2005, 21:56:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και τέλος αγαπητέ Hermes δεδομένης της εικόνας που μας έχεις προσαρτήσει στο τόπικ θα μπορούσες να μου εξηγήσεις τι σχέση έχει ο Μονόκερος με τον Τεκτονισμό? Η τέλος πάντων από ποιό σάϊτ είναι αυτή η εικόνα?

Η σχέση του μονόκερου με τον τεκτονισμό είναι ιδία με την σχέση της «ντομάτας» με τη λαϊκή….ή καλύτερα, η σχέση των «σκουπιδιών» με τον κάδο. Το site το οποίο εντόπισα την εικόνα δεν υπάρχει για απλά το 50% το έφτιαξα εγώ…Με απλά λόγια πρόκειται περί εικόνας που «μιλάει», σαν τα κρανία ένα πράγμα….που ομιλούν!

http://el-qaeda.blogspot.com

הצטר
לקרקס

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2005, 22:32:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φοβάμαι ότι δε σε κατάλαβα... η τομάτα έχει σχέση με τη λαϊκή άρα έχει και ο μονόκερος με τον Τεκτονισμό? Αν ναι πως?
Δε κατάλαβα έχεις φτιάξει εσύ αυτή την εικόνα?


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 02:36:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλημέρα σας
Απ' όσο ξέρω εγώ, οι LIONS και ROTARY είναι φιλανθρωπικές οργανώσεις και μόνο, δεν έχουν σχέση με τον Τεκτονισμό... Οι περισσότεροι θέλουν να μπουν στους LIONS και ROTARY όχι γιατί είναι "προπύργιο" ή "προθάλαμος" του τεκτονισμού, αλλά γιατί οι φιλανθρωπικές εκδηλώσεις που κάνουν θα τους βοηθήσουν να μπουν φωτογραφία σε κανένα περιοδικό ή θα τους κάνουν γνωστούς στους κοσμικούς κύκλους.


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"


Βαριεμαι να γραφω για να απαντω στα προφανη...
Κατηγορηστε με γι΄αυτο αλλα ετσι ειμαι.
Ειμαι κακη δασκαλα...
Οταν συλλαμβανω κατι, φτανω στο ρεζουμε,
οι ενδιαμεσες διαδικασιες, λιγο, με απασχολουν...
Ροκφελλερ, Λαιονς, Ροταρυ...
θα ηθελα πολυ να ημουν φιλανθρωπος....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bernhard
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 11:42:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bernhard  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Από http://www.grandlodge.gr/what2gr.html

Βασικά προσόντα για την εισδοχή

Βασικό προσόν, για εισδοχή και απόκτηση της ιδιότητας του μέλους, είναι η πίστη στο Θεό και στην αποκεκαλυμμένη θέληση Αυτού.
Μέλη μπορούν να γίνουν άνδρες, κάθε φυλής ή θρησκείας, οι οποίοι εκπληρώνουν αυτό το βασικό προσόν και είναι χρηστών ηθών.


Αυτό φαίνεται στην πρώτη ματιά κατανοητό.
Μας λέει κατά κάποιο τρόπο ότι ο ελληνικός Ελευθεροτεκτονισμός είναι χριστιανικό. Και εάν βλέπουμε τα φιλανθρωπικά έργα του Τεκτονικό Ίδρυμα μπορούμε να δούμε και την αγάπη προς τον συνάνθρωπο…

Αλλά, είναι λανθασμένη. Μου κάνει εντύπωση που δεν το έγραφε κάποιος άλλος. Το λάθος – κατά την άποψη και το πιστεύω μου, είναι ο συνδυασμός της «πίστης στο Θεό» με «κάθε θρησκεία».
Σε ποιόν Θεό πιστεύει ο π.χ. Χριστιανός , ο Ισλαμιστής, κτλ. ;

Μιλάμε σε κάθε περίπτωση για το ίδιο πιστεύω και το ίδιο Θεό;
Μιλάμε για ίδιες αποκαλύψεις;

Να δείτε το Σύμβολο της πίστης των Χριστιανών που αναφέρει τα τρία πρόσωπα της Αγίας Τριάδας : Πατέρα, Γιος και Πνεύμα Άγιο.
Για τον Ισλαμιστή δεν υπάρχει τέτοιο Θεό. Αντίθετο, το Κοράνι λέει ότι ο Αλλάχ δεν έχει Γιο! Βλ. Al-Μsraa 111, Al-Mominün 91, Al-Furqαn 2, την επιγραφή στο εσωτερικό μεγάλο τέμενος της Ιερουσαλήμ – «ο Αλλάχ δεν έχει γιο»!!
Ο Λόγος του Θεού (η Βίβλος) μας πληροφορεί στην 1η επιστολή Ιωάννου : «Τις είναι ο ψεύστης, ειμή ο αρνούμενος ότι ο Ιησούς δεν είναι ο Χριστός; ούτος είναι ο αντίχριστος, ο αρνούμενος τον Πατέρα και τον Υιόν.»

Έτσι δεν με ικανοποιεί αυτό το «Βασικό προσόν, για εισδοχή και απόκτηση της ιδιότητας του μέλους, είναι η πίστη στο Θεό και στην αποκεκαλυμμένη θέληση Αυτού» στο http://www.grandlodge.gr/what2gr.html

Το παράδειγμα που ανέφερα δείχνει καθαρά ότι ο Θεός της Βίβλου δεν είναι ΚΑΙ ο Θεός του κορανίου. Επομένως : ούτε τα πιστεύω και ούτε η αποκαλύψεις είναι ίδιες!!

Ένας Χριστιανός κατά όνομα ίσως μπορεί να δέχεται κάτι τέτοιο, ένας μαθητής του Χριστού μάλλον όχι.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 12:34:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φοβάμαι ότι δε σε κατάλαβα...

Άμα το συνεχίσω θα χαλάσω την έκπληξη και δεν κάνει…

quote:
Δε κατάλαβα έχεις φτιάξει εσύ αυτή την εικόνα?

Το background δεν είναι δικό μου, εγώ έβαλα την «σάλτσα»(ντομάτας).

Υ.Γ.
Υπάρχουν Μασόνοι πιστεύουν στον Dagon.?


http://el-qaeda.blogspot.com

הצטר
לקרקס

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
bernhard
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2005, 20:18:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bernhard  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Βασικό προσόν, για εισδοχή και απόκτηση της ιδιότητας του μέλους, είναι η πίστη στο Θεό και στην αποκεκαλυμμένη θέληση Αυτού.
Μέλη μπορούν να γίνουν άνδρες, κάθε φυλής ή θρησκείας, οι οποίοι εκπληρώνουν αυτό το βασικό προσόν και είναι χρηστών ηθών.

ΚΑΛΙΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!

Αυτό φαίνεται στην πρώτη ματιά κατανοητό.
Μας λέει κατά κάποιο τρόπο ότι ο ελληνικός Ελευθεροτεκτονισμός είναι χριστιανικό. Και εάν βλέπουμε τα φιλανθρωπικά έργα του Τεκτονικό Ίδρυμα μπορούμε να δούμε και την αγάπη προς τον συνάνθρωπο…

Αλλά, είναι λανθασμένη. Μου κάνει εντύπωση που δεν το έγραψε κάποιος άλλος. Το λάθος – κατά την άποψη και το πιστεύω μου, είναι ο συνδυασμός της «πίστης στο Θεό» με «κάθε θρησκεία» και το «Αυτού».
Σε ποιόν Θεό πιστεύει ο π.χ. Χριστιανός , ο Ισλαμιστής, κτλ. ;

Μιλάμε σε κάθε περίπτωση για το ίδιο πιστεύω και το ίδιο Θεό;
Μιλάμε για ίδιες αποκαλύψεις;

Να δείτε το Σύμβολο της πίστης των Χριστιανών που αναφέρει τα τρία πρόσωπα της Αγίας Τριάδας : Πατέρα, Γιος και Πνεύμα Άγιο.
Για τον Ισλαμιστή δεν υπάρχει τέτοιο Θεό. Αντίθετο, το Κοράνι λέει ότι ο Αλλάχ δεν έχει Γιο! Βλ. Al-Μsraa 111, Al-Mominün 91, Al-Furqαn 2, την επιγραφή στο εσωτερικό μεγάλο τέμενος της Ιερουσαλήμ – «ο Αλλάχ δεν έχει γιο»!!
Ο Λόγος του Θεού (η Βίβλος) μας πληροφορεί στην 1η επιστολή Ιωάννου : «Τις είναι ο ψεύστης, ειμή ο αρνούμενος ότι ο Ιησούς δεν είναι ο Χριστός; ούτος είναι ο αντίχριστος, ο αρνούμενος τον Πατέρα και τον Υιόν.»

Έτσι δεν με ικανοποιεί αυτό το «Βασικό προσόν, για εισδοχή και απόκτηση της ιδιότητας του μέλους, είναι η πίστη στο Θεό και στην αποκεκαλυμμένη θέληση Αυτού» στο http://www.grandlodge.gr/what2gr.html

Το παράδειγμα που ανέφερα δείχνει καθαρά ότι ο Θεός της Βίβλου δεν είναι ΚΑΙ ο Θεός του κορανίου. Επομένως : ούτε τα πιστεύω και ούτε η αποκαλύψεις είναι ίδιες!!

Ένας Χριστιανός κατά όνομα ίσως μπορεί να δέχεται κάτι τέτοιο, ένας μαθητής του Χριστού μάλλον όχι.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2005, 14:27:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Βασικό προσόν, για εισδοχή και απόκτηση της ιδιότητας του μέλους, είναι η πίστη στο Θεό και στην αποκεκαλυμμένη θέληση Αυτού.
Μέλη μπορούν να γίνουν άνδρες, κάθε φυλής ή θρησκείας, οι οποίοι εκπληρώνουν αυτό το βασικό προσόν και είναι χρηστών ηθών.

ΚΑΛΙΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!

Αυτό φαίνεται στην πρώτη ματιά κατανοητό.
Μας λέει κατά κάποιο τρόπο ότι ο ελληνικός Ελευθεροτεκτονισμός είναι χριστιανικό. Και εάν βλέπουμε τα φιλανθρωπικά έργα του Τεκτονικό Ίδρυμα μπορούμε να δούμε και την αγάπη προς τον συνάνθρωπο…

Αλλά, είναι λανθασμένη. Μου κάνει εντύπωση που δεν το έγραψε κάποιος άλλος. Το λάθος – κατά την άποψη και το πιστεύω μου, είναι ο συνδυασμός της «πίστης στο Θεό» με «κάθε θρησκεία» και το «Αυτού».
Σε ποιόν Θεό πιστεύει ο π.χ. Χριστιανός , ο Ισλαμιστής, κτλ. ;

Μιλάμε σε κάθε περίπτωση για το ίδιο πιστεύω και το ίδιο Θεό;
Μιλάμε για ίδιες αποκαλύψεις;

Να δείτε το Σύμβολο της πίστης των Χριστιανών που αναφέρει τα τρία πρόσωπα της Αγίας Τριάδας : Πατέρα, Γιος και Πνεύμα Άγιο.
Για τον Ισλαμιστή δεν υπάρχει τέτοιο Θεό. Αντίθετο, το Κοράνι λέει ότι ο Αλλάχ δεν έχει Γιο! Βλ. Al-Μsraa 111, Al-Mominün 91, Al-Furqαn 2, την επιγραφή στο εσωτερικό μεγάλο τέμενος της Ιερουσαλήμ – «ο Αλλάχ δεν έχει γιο»!!
Ο Λόγος του Θεού (η Βίβλος) μας πληροφορεί στην 1η επιστολή Ιωάννου : «Τις είναι ο ψεύστης, ειμή ο αρνούμενος ότι ο Ιησούς δεν είναι ο Χριστός; ούτος είναι ο αντίχριστος, ο αρνούμενος τον Πατέρα και τον Υιόν.»

Έτσι δεν με ικανοποιεί αυτό το «Βασικό προσόν, για εισδοχή και απόκτηση της ιδιότητας του μέλους, είναι η πίστη στο Θεό και στην αποκεκαλυμμένη θέληση Αυτού» στο http://www.grandlodge.gr/what2gr.html

Το παράδειγμα που ανέφερα δείχνει καθαρά ότι ο Θεός της Βίβλου δεν είναι ΚΑΙ ο Θεός του κορανίου. Επομένως : ούτε τα πιστεύω και ούτε η αποκαλύψεις είναι ίδιες!!

Ένας Χριστιανός κατά όνομα ίσως μπορεί να δέχεται κάτι τέτοιο, ένας μαθητής του Χριστού μάλλον όχι.


ΜΑΛΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΟΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ.....ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ[ΟΙ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΣΕ ΔΟΓΜΑΤΑ].ΕΙΝΑΙ ΑΔΟΓΜΑΤΙΣΤΟΣ.ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΑΠΑΙΤΟΥΝ ΠΙΣΤΗ ΣΤΟ ΘΕΟ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΟΙΑ ΤΗΣ ΑΠΟΔΟΧΗΣ ΜΙΑΣ ΒΑΣΙΚΗΣ ΘΕΜΕΛΕΙΩΔΟΥΣ ΓΕΝΕΣΙΟΥΡΓΟΥ ΑΡΧΗΣ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ, ΜΙΑΣ ΑΝΩΤΕΡΑΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΕΩΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΚΕΚΑΛΥΜΜΕΝΗ ΘΕΛΗΣΗ ΑΥΤΟΥ ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΕΜΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΔΡΑΣΗ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΥΠΕΡΤΑΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΕΩΣ....ΒΕΒΑΙΑ ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙ[ΚΑΙ ΕΔΩ ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΤΟΥΣ ΓΡΑΦΟΝΤΕΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΠΡΙΝ ΓΡΑΨΟΥΝ ΟΛΛΑ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΑΡΘΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΕΧΕΙ ΕΙΠΩΘΕΙ]ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΟΥΝ ΠΙΣΤΗ ΣΤΟ ΘΕΟ ΑΛΛΑ ΔΙΑΚΥΡΗΣΟΥΝ "ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΣΥΝΕΙΔΗΣΕΩΣ",ΟΠΩΣ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΗΣ ΓΑΛΗΝΟΤΑΤΗΣ "ΜΕΓΑΛΗΣ ΑΝΑΤΟΛΗΣ ΤΗΣ ΓΑΛΛΙΑΣ".ΤΩΡΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΧΗ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΩΣ ΥΙΟΥ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΟΓΜΑ ΤΗΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΟΥΔΕΝΑ ΤΕΚΤΟΝΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ.ΤΑ ΤΕΚΤΟΝΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΟΥΝ ΠΙΣΤΗ ΕΙΣ ΤΟΝ ΘΕΟΝ ΟΜΙΛΟΥΝ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΓΙΑ ΤΟ ΥΠΕΡΤΑΤΟ "ΟΝ" ΟΠΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΝ ΤΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΕΩΣ ΤΟΥ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΥΨΑ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Edited by - CALAMUS SCRIPTORIUS on 09/12/2005 14:57:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2005, 22:02:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε CALAMUS SCRIPTORIUS, σωστά τα έγραψες ΤΑ ΤΕΚΤΟΝΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΟΥΝ ΠΙΣΤΗ ΕΙΣ ΤΟΝ ΘΕΟΝ ΟΜΙΛΟΥΝ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΓΙΑ ΤΟ ΥΠΕΡΤΑΤΟ "ΟΝ" ΟΠΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΝ ΤΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΕΩΣ ΤΟΥ.
Εμένα πάντως με κάλυψες


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2005, 16:47:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΞΑΝΤΛΗΘΗΚΕ,Η ΒΑΡΕΘΗΚΑΝ ΟΙ ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ ΤΟΥ FORUM ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ?ΠΑΝΤΩΣ Η ΘΕΜΑΤΟΘΕΤΙΣ ΔΕΝ ΦΑΝΗΚΕ ΑΠΟ ΤΩΤΕ ΠΟΥ ΤΟ ΕΘΕΣΕ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2005, 17:27:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΑΝΤΩΣ Η ΘΕΜΑΤΟΘΕΤΙΣ ΔΕΝ ΦΑΝΗΚΕ ΑΠΟ ΤΩΤΕ ΠΟΥ ΤΟ ΕΘΕΣΕ...

Συνήθως αν δεν κάνω λάθος έτσι γίνεται με τα θέματα του ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
valgraph
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
294 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2005, 01:23:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους valgraph  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή εγώ τον Θεό που πιστεύω αν τον ονομάζω Αλάχ, δεν είμαι μουσουλμανος?
Οπότε και οι μασώνοι ας τον ονομάζουν μεγάλο αρχιτέκτονα του σύμπαντος κι ας λένε πως δεν είναι ...θρησκεία...
Όπως και οι σαεντολόγοι (χαχα) που λένε (χαχα) πως δεν έχουν σχέση με θρησκεία (χαχα)...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

valgraph
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
294 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2005, 01:28:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους valgraph  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
MYNHMA ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΕΚΤΟΝΕΣ:
ΤΟ SITE ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ... ΜΑΠΑ! ΧΑΛΑΕΙ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΣΑΣ - ΛΙΓΑ ΦΡΑΓΚΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΤΕ ΚΑΛΥΤEΡΗ ΜΟΥΡΗ ΔΕ ΔΙΝΕΤΕ? (1500 ΕΥΡΟΥΛΙΑ ΔΩΣΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ)...
...

Edited by - valgraph on 30/12/2005 01:29:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2006, 15:22:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

MYNHMA ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΕΚΤΟΝΕΣ:
ΤΟ SITE ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ... ΜΑΠΑ! ΧΑΛΑΕΙ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΣΑΣ - ΛΙΓΑ ΦΡΑΓΚΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΤΕ ΚΑΛΥΤEΡΗ ΜΟΥΡΗ ΔΕ ΔΙΝΕΤΕ? (1500 ΕΥΡΟΥΛΙΑ ΔΩΣΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ)...
...

Edited by - valgraph on 30/12/2005 01:29:49


ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΑΠΟ ΟΛΛΑ ΜΙΛΑΣ?ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ...1.ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΣΤΟΑΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ.2.ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΣΤΟΑΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ.3ΤΟΥ ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΜΙΚΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΙΚΟΥ ΤΑΓΜΑΤΟΣ"LE DROIT HUMAIN"-ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ.4.ΤΟΥ ΜΙΚΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΙΚΟΥ ΤΑΓΜΑΤΟΣ "ΔΕΛΦΟΙ"-ΜΕΛΟΥΣ ΤΟΥ"CLIPSAS".ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ.ΤΑ ΞΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΠΟΛΛΑ.ΚΟΙΤΑΞΕ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΟ SITE ΤΗΣ"ΜΕΓΑΛΗΣ ΑΝΑΤΟΛΗΣ ΤΗΣ ΓΑΛΛΙΑΣ-GRAND ORIENΤ DE FRANCE"ΚΑΙ ΠΕΣ ΜΟΥ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ...ΠΕΡΙΜΕΝΩ...

Edited by - CALAMUS SCRIPTORIUS on 12/01/2006 15:23:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nasia233
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2006, 13:27:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nasia233  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χμμμ...να υποθέσω knight kadosh ότι γνωρίζεις και ποιές είναι οι γνώσεις μου???Δε νομίζω.
Εγώ αναφέρομαι στους Μασώνους(Τέκτονες,απ'όσο γνωρίζω είναι το ίδιο) και μιλάω καθαρά για μέλη της οργάνωσης.Πρόκειται για θρησκευτικό παρακλάδι και σκοπός τους είναι η ενοποίηση του κόσμου (παγκοσμιοποίηση)για την εύκολη διακυβέρνησή του καθώς και η εξάλειψη της χριστιανικής πίστεως και θρησκείας.
Όσον αφορά τον ορισμό,εβραίος χαρακτηρίζεται οποιοσδήποτε ανήκει γεωγραφικά στο Ισραήλ,έλα μου όμως που το Ισραήλ δεν έχει επίσημα χαρτογραφημένα σύνορα...τυχαίο ε??Εβραίος είναι όποιος ασπάζεται το όραμα της μεγάλης Σιών(χα!),εβραίος είναι όποιος κυρήττει και πιστεύει στο όνομα του Γιαχβε.Εβραίος τέλος είναι ο πιο κάκιστος αντιγραφέας του Έλληνα που υπάρχει,καθώς και
ο μεγαλύτερος εχθρός της ανθρωπότητας.
Και αν κρίνω και απ'την φωτογραφία σου είσαι υποστηρικτής τους,κάνω λάθος?


Συμφωνω απολυτα μαζι σου αν και εχω γνωρισει προσφατα ανθρωπο ο οποιος ζουσε στην Αμερικη και ειχε μπει στη οργανωση των Μασωνων και πραγματικα δεν ηξερε τιποτα για αυτους απλα πηγαινε σε συγκεντρωσεις που διοργανωναν συνηθως συμποσια και δεν ειναι εβραιος. Τωρα είναι στα Χανια και οταν ηταν να ερθει τον ρωτησαν απο την στοα μηπως ήθελε να εγγραφεί κατευθείαν απο τη στοα της Αμερικής στη στοά των Χανίων και εκείνος αρνήθηκε! Αραγε όσοι μπαινουν στη στοα γνωρίζουν τι είναι ?????????Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2006, 00:39:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να κάνω μια απλή ερώτηση. Ζητώ συγγνώμη αν επαναλαμβάνομαι, αλλα δεν έχω χρόνο να παρακολουθήσω όλες τις σελίδες του θέματος.

Πως μπορεί κάποιοσ να γίνει μέλος αυτής της μυστικής εταιρείας? Έστω ότι αύριο μου έρχεται να πάω να ενταχθώ. Με ποιο τρόπο θα το καταφέρω?Που θα απεθυυνθώ? Και ποια είναι τα κριτήρια με βάση τα οποία γίνεται κανείς δεκτός στη μυστική αυτή εταιρεία?

Η ερώτηση μου αυτή πιτεσύω σχετίζεται με τον τίτλο του θέματος " Σε τι πιστεύουν οι μασώνοι?"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1679688
Maintained by Digital Alchemy