ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Σε τι πιστεύουν οι μασόνοι?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 21:17:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θυμώσαμε,θυμώσαμε; Όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 22:30:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δηλαδη πιστευεις οτι ανηκω στους μασωνους?

lol

Κι ολα αυτα που φοβαμαι ειναι ακομα εδω, σαν κερι που λιωνει η αγαπη καιει και λυτρωνει, ιερο και μεγα το χθες που κρυβει μια γυναικα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2005, 23:36:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κανείς μασόνος δεν ομολογεί ότι ανήκει σε αυτή τη σκοτεινή παρέα.
Όλο κατι δεν ξέρω και θέλω να μάθω λέτε,και όλο δεν είμαι μασόνος αλλά σας διαβεβαιώνω ότι οι μασόνοι είναι καλοί άνθρωποι!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
νιντζα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


230 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2005, 18:45:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους νιντζα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
στο χρημα πιστευουν.και ειναι πολλα τα λεφτα αρηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
astral-project
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
608 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2005, 23:06:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους astral-project  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οτι πειτε. και μασωνα ειμαι και η μεγαλη αικατερινη της ρωσσιας ειμαι και βαμπιρ και η ντορα και η κορη η κρυφη του χιτλερ και η παπαρηγα ειμαι και η ελενη μενεγακη (μονο που τα βαψα). τελος το ονομα μου ειναι κυρια λουκα και ειμαι και ....αδερφη!


εσυ παιδι μου?

The world was on fire and no one could save me but you.
Its strange what desire will make foolish People do I never dreamed that Id meet somebody like you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2005, 23:24:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αλληλοσπαραγμος

Δεν υπαρχει πουθενα...σε αυτην την κουβεντα απλα συζηταμε, πειραζει να υπαρχει αντιλογος?

quote:
αφηστε τους να μιλησουν

Δεν στερει κανεις το διακαιωμα σε καποιον να μιλησει...
(Και εγω αλλοθρησκος ειμαι).

quote:
Hermes θα συμφωνήσεις νομίζω ότι αυτές οι κατίνες όπως και όλες οι άλλες μόνο την αλήθεια δεν λένε. Λένε ότι γουστάρουν απλά για να είναι το επίκεντρο. Έχω την εντύπωση αυτά τα άτομα δεν εκπροσωπούν τον Τεκτονισμό όπως και οι κατίνες δεν εκπροσωπούν την οικογένεια όπου προέρχονται

Εκει ειναι το θεμα αγαπητε...σωστος εισαι!
Μυστικοτητα-Φημες περι σατανισμου(το κακο που ελκει)-Χρημα-ΞΕΧΩΡΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΜΠΑ...Οτι ζητα μια κατινα, α ξεχασα και μερικες φιλες να κουτσομπολευει(τυπου καφενειο-στοα).
Χωρις ολα αυτα να ειναι χαρακτηριστικα του Τεκτονισμου, απλα σε μερικες στοες εδρευουν.

quote:
είναι άκρως γνωστό και πραγματικό σε όλα τα επίπεδα. Να μου έρθει κάποιος που λεει ότι είναι μασόνος και χωρίς να τον ρωτήσω να μου λεει τι κάνουν είναι κλασσική περίπτωση του δεν ξέρω τι μου γίνετε και κάνω τα πάντα για να είμαι το επίκεντρο. Είναι όπως να μου έρθει κάποιος και χωρίς να τον ρωτήσω αρχίζει και μου λεει έχω 1 δις στην Τράπεζα, κότερο, προσωπικό τζέτ, 25 γκόμενες, κ.ο.κ. Παρακαλάει για δούλεμα.

Γεια στο στομα σου!!!
Καλα περα απο τι ολο αυτο, με το "πουλ-μουρ" ειναι χαρακτηριστικο των Ελληνων...Θα κανω μια απλη ερωτηση: "Αφου υπαρχουν τετιοι καραγκιοζηδες, τεκτονες και μη, οσοι απο αυτους γινονται μελη μιας στοας(γιατι υπαρχουν και ξερω), θα θελα να ξερω ποιος ειναι αυτος που τους επιτρεπει να φερουν τον χαρακτηρισμο "Τεκτον"?
(Εδω μαλον πεζεται το χρημα).

Και βλεπεις μετα σοβαρους τεκτονες να φωναζουν, "γιατι μας κατηγορουν μας χλεβαζουν κτλ."
Μα συγνωμη, αλλα αν αποτελουν μελη μιας "σοβαρης" ομαδας ανθρωπων του πνευματος, ο καθε λογης "βλακας" και "κακοποιος" πως περιμενουν οι τεκτονες αντιμετωπηση αξιας αυτης του Αξιοτιμου και Σοβαρου(οχι σοβαροφανους) πιθανου ταγματος-ομαδας ανα τον κοσμο.

quote:
άσε θα διαλέξω τον Δία που είναι και εγγύηση

הצטרף לקרקס
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
STERM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 04:47:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους STERM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή το ενδιαφέρον μας είναι το τι πιστεύουν οι Μασόνοι ας δούμε ένα απόσπασμα από το βιβλίο «Ολόκληρη η αλήθεια για την Μασονία» του Ιωάννη Παππά από τις εκδόσεις Κάδμος…

«Αποσαφηνίζοντας, λοιπόν, το όλον θέμα, ας δούμε από την Εγκυκλοπαίδεια της Μασονίας ένα μικρό τμήμα της Καββάλα, διότι η υπόθεση είναι για γέλια και για κλάματα. Πως είναι η Αγία Γραφή; Καμία σχέση! Τα ακριβώς αντίθετα πρεσβεύουν οι Καββαλισταί, τρομάρα τους. Ιδού λοιπόν μικρόν τμήμα της Αποκρύφου (Γένεσις κεφ.α’).

«Εν αρχή, η απεραντοσύνη του ουρανού και η έκτασης της γης δημιούργησαν εν τω άνθρωπο την Ιδέαν του Θεού. Η δε ιδέα αυτή ήτο άμορφος και αόριστος: προσωπείον σκότους επί ενός αβυσσαλέου φάσματος: και το πνεύμα του ανθρώπου εφέρετο επί των συλλήψεων αυτών ως επί υδάτων.
Και είπεν ο άνθρωπος: Γεννηθήτω Υπέρτατη Διάνοια: Και είδε ο άνθρωπος ότι η ιδέα αυτή ήτο καλήκαι διαχώρισε το πνεύμα του φωτός από το πνεύμα του σκότους: και εκάλεσε το Πνεύμα του φωτός Θεόν και το πνεύμα του σκότους Διάβολον: και έπλασε το βασίλειο του καλού και το βασίλειο του κακού: Και έγινεν εσπέρα: νύξ πρώτη.

Και είπεν ο άνθρωπος: Γεννηθήτω χώρισμα αδιάβατον μεταξή των ονειροπολήσεων του στερεώματος και των πραγματικοτήτων της Γης. Και ο άνθρωπος διεχώρισε τα άνωθεν του στερώματος και των πραγματικοτήτων από τα υποκάτωθεν του στερεώματος: και έγινεν ούτο: Και εκάλεσεν ο άνθρωπος το φανταστικό αυτό χώρισμα ουρανόν: Και εγένετο εσπέρα και εγένετο πρωί: νύξ δευτέρα.

Και είπεν ο άνθρωπος: Ας χωρίσωμεν εις την λατρεία μας τον όγκο των νερών από την ξηράν έκτασιν του ουρανού: Και εκάλεσεν το άνευ υδάτων ουρανόν πατέρα: Και είδε ο άνθρωπος ότι ήτο καλόν και είπε: Ας βλαστήσωμεν εις τον ουρανόν όλον, την βλάστησιν των συμβόλων, εξ ων τα δόγματα εξέρχονται το εν μετά το άλλο, ως το σπέρμα εκ του χόρτου και το χόρτον και τα μυστηριώδη δέντρα εγεννήθησαν. Και είδεν ο άνθρωπος ότι ήτο καλόν. Και εγένετο το πρωί: νύξ τρίτη.

Και είπεν ο άνθρωπος: Ας γίνωσι φωστήρες εις τον ουρανόν μου, δια να χωρίζωσι την επιστήμην από της αμάθειας την ημέραν από της νυκτός: Και εγένετο ούτο: και έκαμεν ο άνθρωπος δύο θεότητας θαυμασίας: την μεγάλην δια τους μυημένους, την μικράν δια τους κοινούς, και θεούς πολυάριθμους ως οι αστέρες: Και έθεσεν αυτούς μακριά εις τον ουρανόν του, δια να ώσιν οι βασιλείς της γης και δημιουργούν διάκρισιν μεταξύ της επιστήμης και της αμάθειας, μεταξύ της ημέρας και της νυκτός. Και εγένετο πρωί: νύξ τέταρτη.

Και είπεν ο άνθρωπος: Ας γεννήσωσι τα νέφη δράκοντας πετόμενους, ζώα φανταστικά. Και νέφη γέννησαν τέρατα προς φόβον νηπίων και διαβόλους πτερωτούς: και ο άνθρωπος ηυλόγησεν αυτούς λέγων: Αυξάνεστε και πληθύνεσθε και γεμίσατε τον ουρανόν και την γην: και ο άνθρωπος κατά σειράν επί των βωμών όλα τα έμψυχα επί της γης. Και εγένετο πρωί: νύξ πέμπτη.

Ο άνθρωπος λοιπόν ελάτρευσε τα ζωά και τα ερπετά παντός είδους: Και είδε ο άνθρωπος ότι είναι καλόν και είπε: Ποιήσωμεν Θεόν κατ’ εικόνα ημών και ομοίωσιν ημών: και ας εξουσιάζει επί των μυθολογικών λεβιάθαν και επί των τεράτων του ουρανού και επί των κολοσσών της κολάσεως: και εποίησεν τον θεόν κατ’ εικόνα ανθρώπου εποίησεν αυτόν: και ευλόγησεν αυτόν και είπε προς αυτόν: Αύξησον και πολλαπλασίασον τα ομοιώματα σου: σου δίνω την βασιλείαν επί του ουρανού και τη κυριαρχίαν επί της γης: και έγινεν ούτω: και είδεν ο άνθρωπος πάντα όσα εποίησε και ιδού ήσαν καλά λίαν. Και εγένετο εσπέρα και εγένετο πρωί: νύξ έκτη.»

Και την έβδομη ημέρα, ο άνθρωπος μετά από τόσα που έφτιαξε, τον Θεό, τον ουρανό την Γη, τα ζώα, δράκους πετούμενους, έδωσε τέλος την ευλογία του στον Θεό να πολλαπλασιασθεί είπε να ξεκουραστεί.»


Πιστεύω πως τα σχόλια είναι περιττά.
Πάντως όσοι έχουν ασχοληθεί με τον Σατανισμό, με το τι διαδίδουν, με ποιο τρόπο κάνουν προσηλυτισμό και με το τι λένε τα πιστεύω τους περί ανθρώπου δημιουργού, αυτοδύναμου και κυρίαρχου που δεν έχει ανάγκη κανέναν και τίποτα, τότε ξέρουν πως αυτές οι διδαχές δεν διαφέρουν και τόσο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

STERM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 04:49:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους STERM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οταν είπα πως τα έχω ακούσει από άτομο που ήταν μέσα και μετά τα διασταύρωσα,εννοω ότι το έψαξα και πηρα τις όποιες αποδείξεις μου.Φημολογείται δε ότι ενός ανθρώπου που προσπάθησε να φύγει απ'τη στοά τον δολοφόνησαν,και μάλιστα όχι μόνο το συγκαλύπτουν αλλά η αστυνομία κάνει σα να μη συμβαίνει τίποτα.Τυχαίο?Τις λεπτομέρειες αυτές τις έμαθα απο τον ίδιο τον αδερφό του,ήμασταν μαζί στο ίδιο σχολείο.Λίγο πριν δολοφονηθεί,η οικογένειά του δεχόταν απειλες από το τηλέφωνο.Οπως καταλαβαίνεις οι αποδείξεις που έχω λάβει εγώ περί μασωνίας,φτάνουν μέχρι και σε υποτιθέμενη δολοφονία.Είτε το πιστεύεις είτε όχι ότι τον δολοφόνησαν αυτοί,μιλάμε για νεκρό ανθρωπο.Και είναι και άλλα,αλλά δυστυχώς δεν λεγονται,θίγονται οικογένειες ολόκληρες.

Μυθο-ΔΙΑ πάνω σ’ αυτό θέλω να σου πω πως το πιο πιθανό για να μην πω σίγουρο είναι πως η ιστορία σου είναι αληθής.

Στο βιβλίο που ανέφερα και που από το οποίο όπως είπα, πήρα το παραπάνω κείμενο έχει ένα κεφάλαιο με την ονομασία «Οι Όρκοι Των Μασόνων».

Ο όρκος του πρώτου βαθμού μύησης καταλήγει με το εξής…..

«Αι ωχραί αυταί και πένθιμοι λάμψεις φωτίζουσιν ημάς εν τη τιμωρία των επίορκων. Τα ξίφη ταύτα φέρουσιν εχθροί άσπονδοι του ψεύδους, έτοιμοι να βυθίσωσιν ταύτα κατά σου, αν ποτέ παραβείς τας υποσχέσεις σου. Οπουδήποτε της γης και αν καταφύγεις, η φήμη της επιορκίας σου θέλει προστρέξει σου.»

Προσέξτε αυτό το μικρό μόνο κομμάτι του όρκου που με το «καλημέρα σας» δεσμεύει με την ζωή του το άτομο που ορκίζεται σε περίπτωση που πει ψέματα σε κάποιον ανώτερο του δηλαδή κάποιον με πιο μεγάλο βαθμό μύησης ή σε περίπτωση που θέλει να φύγει από την Στοά στην οποία ανήκει.

Βέβαια όσο ανεβαίνεις τις βαθμίδες οι όρκοι γίνονται ακόμα πιο σκληροί και τρομακτικοί κατά την γνώμη μου.

Το βιβλίο «Ολόκληρη η αλήθεια για την Μασονία» είναι αρκετά καλό και έμαθα αρκετά που δεν ήξερα, επίσης αναφέρει και Έλληνες πολιτικούς, ιερείς και άλλους που είναι Μασόνοι χωρίς να κατηγορεί κάποιους στην τύχη και ανυπόστατα αλλά αναφέρει μέχρι και τις Στοές και σε μερικές περιπτώσεις και ημερομηνίες κατά τις οποίες μυήθηκαν. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Ελπίζω να βοήθησα κάπως την συζήτηση να προχωρήσει.


Edited by - STERM on 22/09/2005 04:53:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Knight Kadosh
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 14:12:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight Kadosh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προσέξτε αυτό το μικρό μόνο κομμάτι του όρκου που με το «καλημέρα σας» δεσμεύει με την ζωή του το άτομο που ορκίζεται σε περίπτωση που πει ψέματα σε κάποιον ανώτερο του δηλαδή κάποιον με πιο μεγάλο βαθμό μύησης ή σε περίπτωση που θέλει να φύγει από την Στοά στην οποία ανήκει.

Δεν καταλαβαίνω την ανησυχία σου. Κατ' αρχήν, τα όσα αναφέρονται σε κόψιμο της γλώσσας, τρύπημα με ξίφος κλπ είναι συμβολικά και ουδέποτε εφαρμόστηκαν κυριολεκτικά. Το να εισέρχεσαι σε ένα τάγμα τέτοιου είδους, επιφέρει και κάποιες δεσμεύσεις. Αν είσαι διατεθημένος να προασπίσεις κάτι τέτοιο, τότε εισέρχεσαι. Ο όρκος όπου αναφέρεσαι (τον οποίο δεν γνωρίζω γιατί υπάρχει άλλο και συγκεκριμένο τυπικό-όρκος μύησης) δίνει συμβολικά μια δέσμευση προς τον νεοεισερχόμενο. Μην ξεχνάς πως μερικές φορές το να αποκαλύπτεις κάποια πράγματα σε αμύητους, είναι χειρότερο από το να μην τους αποκαλύπτεις τίποτα. Πάντως η αλήθεια είναι πως πλέον ο Τεκτονισμός απέχει μακράν από το να χαρακτηρίζεται ακόμη μυστική εταιρεία, μιας και σχεδόν τα πάντα έχουν κατά καιρούς γνωστοποιηθεί. Έτσι συνεχίζω να πιστεύω πως ο Τεκτονισμός δεν είναι μια μυστική εταιρεία, αλλά μια εταιρεία με μυστικά (ελπίζω να καταλαβαίνεις τη διαφορά...)

Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 16:07:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Na ρωτήσω κάτι φ'ιλε στερμ; Όταν ο άνθρωπος τα εφτιαχνε όλα αυτά,που πάταγε; Γιατί κάπου πρέπει να πάταγε όταν έφτιαχνε τον κόσμο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 17:39:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ STERM ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...

quote:
Επειδή το ενδιαφέρον μας είναι το τι πιστεύουν οι Μασόνοι ας δούμε ένα απόσπασμα από το βιβλίο «Ολόκληρη η αλήθεια για την Μασονία» του Ιωάννη Παππά από τις εκδόσεις Κάδμος…

«Αποσαφηνίζοντας, λοιπόν, το όλον θέμα, ας δούμε από την Εγκυκλοπαίδεια της Μασονίας ένα μικρό τμήμα της Καββάλα, διότι η υπόθεση είναι για γέλια και για κλάματα. Πως είναι η Αγία Γραφή; Καμία σχέση! Τα ακριβώς αντίθετα πρεσβεύουν οι Καββαλισταί, τρομάρα τους. Ιδού λοιπόν μικρόν τμήμα της Αποκρύφου (Γένεσις κεφ.α’).



ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ???
ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΑΠΟΚΡΥΦΟΥ
"(Γένεσις κεφ.α’)." ..

ΠΟΙΑΣ ΑΠΟΚΡΥΦΟΥ ??????

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΝΩΡΙΖΩ ΕΙΝΑΙ Η "ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΑΣ ΤΕΚΤΟΝΙΚΗΣ"
ΥΠΟ ΝΕΣΤΟΡΑ ΛΑΣΚΑΡΗ (1951).

ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ...

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

STERM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2005, 04:36:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους STERM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένας- ένας.....

Knight Kadosh πιστευώ πως όταν ορκίζεσαι σε κάτι με την ίδια σου την ζωή τότε το εννοείς και θα τηρηθεί (κάποιοι θα φροντίσουν) γιατί αλλιώς δεν θα υπήρχε ο όρκος. Κάτι σαν τον όρκο όταν πας φαντάρος, πριν καταργηθεί η θανατική ποινή οι παραβάτες θανατώνονταν, όσοι δεν πήγαιναν μέσα.

Λες..

quote:
Μην ξεχνάς πως μερικές φορές το να αποκαλύπτεις κάποια πράγματα σε αμύητους, είναι χειρότερο από το να μην τους αποκαλύπτεις τίποτα.

Μήπως ανήκεις σε κάποια Στοά γιατί αυτό το παραπάνω έγω ξέρω πως είναι κανόνας, δεν λέμε τίποτα σε κατώτερους(ιεραρχικά), αν και δεν με νοιάζει αν είσαι κάπου.

quote:
Έτσι συνεχίζω να πιστεύω πως ο Τεκτονισμός δεν είναι μια μυστική εταιρεία, αλλά μια εταιρεία με μυστικά (ελπίζω να καταλαβαίνεις τη διαφορά...)

Συμφωνώ, γι' αυτό και γνωρίζουν κάποιοι -όχι εγώ- τόσα για αυτήν.
Δεν γίνεται να κρατηθούν κρυφά όλα τα μυστικά....


22 μην ρωτάς εμένα, εγώ απλή αντιγραφή από το βιβλίο έκανα.

AVATARGR όπως είπα και στον 22 έκανα απλά αντιγραφή, παρ' όλα αυτά λίγο πριν από αυτά που παράθεσα από το βιβλίο κάπου μιλάει για την "Encyclopedia of Freemasonry" και το "Lexicon of Freemasonry" του Albert G. Mackey μάλλον από εκεί είναι τα αποσπάσματα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

STERM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2005, 09:01:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους STERM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
«Αποσαφηνίζοντας, λοιπόν, το όλον θέμα, ας δούμε

Από εδώ και πέρα είναι η αντιγραφή του βιβλίου, άρα δεν είναι δικά μου λόγια.

Είπα επίσης ότι το συνιστώ ανεπιφύλακτα, λάθος διατύπωση....
Το συνιστώ ανεπιφύλακτα στους τυφλά πιστούς χριστιανούς!
Για τους άλλους απλά το προτείνω.

Σαν άθρησκος εγώ, πρέπει να πω ότι το συγκεκριμένο βιβλίο είχε κάτι σπαστικά τύπου.... <<θα έρθει ο καλός Χριστούλης και θα μας σώσει και να βοηθήσουμε τους δύσμηρους τους Μασόνους να σωθούν και αυτοί>>... και διάφορα τέτοια.

Εγώ δεν θα πω την γνώμη μου για τους Μασόνους, θα πω όμως πως ξέρω ότι κρατάνε το θρήσκευμα που είχαν πριν μπούνε στην Στοά. -Σαν Υπερ-
Τα υψηλόβαθμα στελέχη άλλα λένε και άλλα προσκυνούν, αυτά τα ξέρω δεν τα διάβασα. -Σαν Κατά-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2005, 12:59:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ STERM ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...

quote:
Εγώ δεν θα πω την γνώμη μου για τους Μασόνους, θα πω όμως πως ξέρω ότι κρατάνε το θρήσκευμα που είχαν πριν μπούνε στην Στοά. -Σαν Υπερ-
Τα υψηλόβαθμα στελέχη άλλα λένε και άλλα προσκυνούν, αυτά τα ξέρω δεν τα διάβασα. -Σαν Κατά-
ΑΥΤΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΟΥ ΤΑ ΕΙΠΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ "ΜΕΣΑ"....
ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΦΟΒΟ ΝΑ ΚΑΘΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΤΥΧΗΜΑ....
ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΠΑΘΕ ΑΛΛΑ ΣΟΥ ΤΑ ΕΙΠΕ (ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ)..
ΕΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΔΙΟΡΘΩΣΕ ΜΕ....

ΤΟΤΕ ΕΑΝ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΑ ΗΞΕΡΕ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΠΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΟΒΗΘΗΚΕ ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΠΑΘΕΙ ΚΑΤΙ ?????

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΨΕΙ ΟΙ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ (ΛΕΩ) ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΠΕΤΑΞΕΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΤΟΕΣ ??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2005, 23:45:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΙΑΚΡΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΙΘΑΝΟ ΜΥΣΤΗΡΙΑΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑΣ.

ΟΙ ΟΡΚΟΙ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΟΡΚΟΣ ΣΙΓΗΣ...

ΑΣ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΠΛΟΥΤΑΡΧΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΕΛΕΥΣΙΝΙΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ Ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΜΟΥ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑ....

ΠΕΡΙ ΟΡΚΟΥ ΣΙΩΠΗΣ ΕΧΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑΚΑ ΤΑΓΜΑΤΑ/ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΕΣ..
ΕΛΕΥΣΙΝΙΑ (ΜΙΚΡΑ ΜΕΓΑΛΑ), ΟΡΦΙΚΑ , ΚΑΒΕΙΡΙΑ....

ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΠΕΞΗΓΗΣΕΙ ΤΩΝ ΑΝΑΦΟΡΩΝ ΣΤΟΝ ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑ ΛΕΞΗ ΑΠΟ-ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2005, 10:59:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
«Αι ωχραί αυταί και πένθιμοι λάμψεις φωτίζουσιν ημάς εν τη τιμωρία των επίορκων. Τα ξίφη ταύτα φέρουσιν εχθροί άσπονδοι του ψεύδους, έτοιμοι να βυθίσωσιν ταύτα κατά σου, αν ποτέ παραβείς τας υποσχέσεις σου. Οπουδήποτε της γης και αν καταφύγεις, η φήμη της επιορκίας σου θέλει προστρέξει σου.»

Συγνωμη που το λεω αλλα κατι τετοιο πολυ φοβαμαι πως δεν ισχυει φιλε STERM...

quote:
Σαν άθρησκος εγώ, πρέπει να πω ότι το συγκεκριμένο βιβλίο είχε κάτι σπαστικά τύπου.... <<θα έρθει ο καλός Χριστούλης και θα μας σώσει και να βοηθήσουμε τους δύσμηρους τους Μασόνους να σωθούν και αυτοί>>... και διάφορα τέτοια.

Μα τα "παιδια" ,φιλε STERM, του τεκτονισμου ειναι χριστιανοι...και δεν σου κανω πλακα.
Απλα ο Τεκτον ειναι μια μορφη "Νυφης" στο παντρεμα της κληρονομιας των Εβραιων με την ελπιδα.
Κατα τα αλλα "ΝΑΙ" οταν ερθει ο θεος να μας σωσει ολους απο τον κακο "φιδουλα", δεν θα ξεχασει να σωσει και τα παιδια των παιδιων του.(και τα μυαλα στα τρελοκομεια.)

הצטרף לקרקס
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
orfeas7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
322 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2005, 12:18:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orfeas7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
- Σε τι πστεύουν οι μασόνοι;
- Χμμμμμ! Εδώ δεν ξέρουμε καλά καλά σε τι πιστεύουμε εμείς, για τους μασόνουν προσπαθούμε να μάθουμε;

Δεν έχει σημασία τι θέλουμε, ούτε τι μπορούμε... αλλά τι κάνουμε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

STERM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2005, 15:41:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους STERM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AVATARGR οι ερωτήσεις σου είναι και απάντηση ταυτόχρονα.

Το άτομο που μου μίλησε ήταν πολύ κοντινό μου πρόσωπο και εγώ αρκετά πιο μικρός τότε, μάλλον αυτά που έλεγε ήταν τύπου συμβουλής αλλά εγώ τότε σκεφτόμουν πότε θα παίξω και έτσι δεν έμαθα όσα θα ήθελα τώρα να ξέρω. Δυστηχώς τώρα δεν είναι πια στην ζωή (από φυσικά αίτια).

quote:
Συγνωμη που το λεω αλλα κατι τετοιο πολυ φοβαμαι πως δεν ισχυει φιλε STERM...

Hermes σε ευχαριστώ δεν το ήξερα, πραγματικά.
Επίσης εγώ είπα ότι μπορούν και διατηρούν το θρήσκευμα τους και αφού ορκιστούν, τα άλλα που έγραψα περί Χριστού σωτήρα αναφερόντουσαν στα σχόλια του συγγραφέα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Typhwnas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Israel
128 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 16:42:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Typhwnas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΣΟΥΝ ΟΙ ΜΑΣΚΕΣ, ΟΙ ΜΑΣΩΝΟΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΘΕΟ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΕ ΤΙ ΤΗΑ ΕΙΧΕ ΣΧΕΣΗ? ΜΕ ΤΙ ΑΛΛΟ! ΜΑΣΤΟΡΙΛΙΚΙ ΚΑΙ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ!




G.OD SAVE THE QUEENΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 07:53:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΣΤΗΜΑ-1.ΦΙΛΑΝΘΡΩΠΙΚΟ,2.ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ,3.ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟ. ΑΥΤΟ ΔΙΑΚΥΡΗΣΟΥΝ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΤΕΚΤΟΝΙΚΕΣ ΣΤΟΕΣ.ΕΙΝΑΙ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΠΡΟΑΓΕΙ ΤΗΝ ΑΔΕΛΦΟΣΥΝΗ ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ ΤΟΥ,ΤΗΝ ΑΛΗΛΟΥΠΟΣΤΗΡΗΞΗ ΑΥΤΩΝ ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΤΗΝ ΑΡΩΓΗ ΤΩΝ ΑΔΥΝΑΤΩΝ ΜΗ ΑΔΕΛΦΩΝ.ΕΙΝΑΙ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΡΟΑΣΠΙΖΟΝ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΤΟΜΟΥ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΔΙΑΚΥΡΥΞΕΩΣ ΤΗΣ ΑΠΟΛΥΤΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΕΩΣ.ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΤΕΚΤΟΝΙΚΕΣ ΣΤΟΕΣ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΣΤΙΣ ΣΕ ΜΙΑ ΘΕΜΕΛΙΩΔΗ ΑΡΧΗ[ΘΕΟΣ],ΠΛΗΝ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΑΝΑΤΟΛΗΣ ΤΗΣ ΓΑΛΛΙΑΣ ΠΟΥ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΤΗΤΟΣ ΤΟΥ ΑΤΟΜΟΥ ΤΟ ΚΑΤΗΡΓΗΣΕ ΣΤΑ ΤΕΛΗ ΤΟΥ 19ου ΑΙΩΝΟΣ,ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΟΡΘΩΣ,ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΘΕΙΣΤΙΚΗ,ΑΠΛΑ ΔΕΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΘΕΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΑΓΝΩΣΙΚΙΣΤΕΣ.Ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟ.ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΕΙ ΚΑΘΕ ΜΟΡΦΗ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΦΑΝΑΤΙΣΜΟΥ,ΔΕΧΕΤΑΙ ΩΣ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΙΣΧΩΡΙΣΕΙ ΑΥΤΟΒΟΥΛΩΣ,ΑΠΟΚΛΕΙΟΝΤΑΣ ΜΟΝΟ ΤΟΥΣ ΦΑΝΑΤΙΚΟΥΣ/ΔΟΓΜΑΤΙΚΟΥΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 12:14:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
CALAMUS SCRIPTORIUS

Ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΣΤΗΜΑ-

1.ΦΙΛΑΝΘΡΩΠΙΚΟ,2.ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ,3.ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟ.(Elite)

ΑΥΤΟ ΔΙΑΚΥΡΗΣΟΥΝ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΤΕΚΤΟΝΙΚΕΣ ΣΤΟΕΣ.ΕΙΝΑΙ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΠΡΟΑΓΕΙ ΤΗΝ ΑΔΕΛΦΟΣΥΝΗ ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ ΤΟΥ,ΤΗΝ ΑΛΗΛΟΥΠΟΣΤΗΡΗΞΗ ΑΥΤΩΝ ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΤΗΝ ΑΡΩΓΗ ΤΩΝ ΑΔΥΝΑΤΩΝ ΜΗ ΑΔΕΛΦΩΝ(με σκοπο την αυτοπροβολη).ΕΙΝΑΙ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΡΟΑΣΠΙΖΟΝ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΤΗΤΑ( την πια?) ΤΟΥ ΑΤΟΜΟΥ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΔΙΑΚΥΡΥΞΕΩΣ ΤΗΣ ΑΠΟΛΥΤΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΕΩΣ.ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΤΕΚΤΟΝΙΚΕΣ ΣΤΟΕΣ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΣΤΙΣ ΣΕ ΜΙΑ ΘΕΜΕΛΙΩΔΗ ΑΡΧΗ[ΘΕΟΣ],ΠΛΗΝ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΑΝΑΤΟΛΗΣ ΤΗΣ ΓΑΛΛΙΑΣ ΠΟΥ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΤΗΤΟΣ ΤΟΥ ΑΤΟΜΟΥ ΤΟ ΚΑΤΗΡΓΗΣΕ ΣΤΑ ΤΕΛΗ ΤΟΥ 19ου ΑΙΩΝΟΣ,ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΟΡΘΩΣ,ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΘΕΙΣΤΙΚΗ,ΑΠΛΑ ΔΕΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΘΕΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΑΓΝΩΣΙΚΙΣΤΕΣ.Ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟ.ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΕΙ ΚΑΘΕ ΜΟΡΦΗ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΦΑΝΑΤΙΣΜΟΥ,ΔΕΧΕΤΑΙ ΩΣ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΙΣΧΩΡΙΣΕΙ ΑΥΤΟΒΟΥΛΩΣ,ΑΠΟΚΛΕΙΟΝΤΑΣ ΜΟΝΟ ΤΟΥΣ ΦΑΝΑΤΙΚΟΥΣ/ΔΟΓΜΑΤΙΚΟΥΣ.

quote:
ΔΕΧΕΤΑΙ ΩΣ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΙΣΧΩΡΙΣΕΙ ΑΥΤΟΒΟΥΛΩΣ

Μπα αυτο ειναι ενα καλο ψεμα!

הצטרף לקרקס
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 15:58:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΕΡΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΚΙ ΑΣΕ ΤΙΣ ΕΙΡΩΝΙΕΣ,ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΔΕΝ ΕΥΣΤΑΘΕΙ ΟΥΔΕΙΣ ΛΟΓΟΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2005, 04:16:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΦΕΡΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΚΙ ΑΣΕ ΤΙΣ ΕΙΡΩΝΙΕΣ

"Φερε" μου τον λογο να σου φερω επιχειρηματα...

quote:
ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΔΕΝ ΕΥΣΤΑΘΕΙ ΟΥΔΕΙΣ ΛΟΓΟΣ

Ποιος ειπε το αντιθετο.

Οπως και πολυ σωστα ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ, ΔΕΝ ΕΥΣΤΑΘΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ.

הצטרף לקרקס
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2005, 13:19:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΙΑΚΡΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΙΘΑΝΟ ΜΥΣΤΗΡΙΑΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑΣ.

ΟΙ ΟΡΚΟΙ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΟΡΚΟΣ ΣΙΓΗΣ...

ΑΣ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΠΛΟΥΤΑΡΧΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΕΛΕΥΣΙΝΙΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ Ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΜΟΥ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑ....

ΠΕΡΙ ΟΡΚΟΥ ΣΙΩΠΗΣ ΕΧΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑΚΑ ΤΑΓΜΑΤΑ/ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΕΣ..
ΕΛΕΥΣΙΝΙΑ (ΜΙΚΡΑ ΜΕΓΑΛΑ), ΟΡΦΙΚΑ , ΚΑΒΕΙΡΙΑ....

ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΠΕΞΗΓΗΣΕΙ ΤΩΝ ΑΝΑΦΟΡΩΝ ΣΤΟΝ ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑ ΛΕΞΗ ΑΠΟ-ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ



Νομίζω ότι απ' όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα (εκτός από μερικές εξαιρέσεις), είναι η καλύτερη επισήμανση και οι τοποθετήσεις σου και πιο πάνω εμένα τουλάχιστον με καλύπτουν. Πάντα σε όλα τα πράγματα υπάρχει το καλό και το κακό, ακόμα και στην καθημερινότητά μας και στον ίδιο μας τον εαυτό. Εμείς διαλέγουμε το δρόμο που θα πάρουμε. Έτσι και μέσα στις οργανώσεις, στις εταιρίες, στις ομάδες, όπως θέλετε πείτε το, υπάρχει το καλό και το κακό, οι καλοί και οι κακοί. Νομίζω ότι εμείς σ' αυτή τη συζήτηση στο συγκεκριμένο θέμα, κοιτάμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος

Καλή σας μέρα
Φιλικά
NemesiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2005, 00:21:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΣ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ΑΦΗΣΕ ΤΟ ΣΤΙΓΜΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΑΡΕΚΤΡΑΠΗ ΣΕ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ.ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ Η ΚΟΠΕΛΑ ΖΗΤΗΣΕ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΟΓΜΑΤΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΡΧΙΣΑΝ ΤΗΝ ΚΡΙΤΙΚΗ...ΑΝ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ, ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΕΙ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙ.ΝΑ ΚΡΙΝΕΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥ ΣΕ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ.ΑΚΟΥΣΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΕΡΙ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΩΝ ΜΑΣ.ΣΕ ΕΝΑ FORUM ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ Ο ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ ΚΑΙ Ο ΦΑΣΙΣΜΟΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΘΕΣΗ.Η ΑΝΘΡΩΠΟΤΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΤΟ ΜΙΣΟΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΚΡΑΙΕΣ ΔΟΓΜΑΤΙΚΕΣ ΘΕΣΕΙΣ...ΟΧΙ ΜΟΝΟΝ ΔΕΝ ΠΟΡΕΥΕΤΑΙ ΕΜΠΡΟΣΘΕΝ ΑΛΛΑ ΟΛΥΣΘΑΙΝΕΙ ΣΤΟΝ ΣΚΟΤΑΔΙΣΜΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΩΝ ΧΑΛΕΠΩΝ ΚΑΙΡΩΝ.

Edited by - CALAMUS SCRIPTORIUS on 30/09/2005 00:24:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2005, 06:57:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Οανες

Στην ερώτηση

quote:
Και τότε ποιός ο λόγος να είναι μυστική εταιρία αν δεν έχει να κρύψει δλδ να φοβηθεί τίποτα;

Απαντας - ότι σωστά είναι μυστική εταιρία

quote:

Kαι τότε ποιός ο λόγος να χρησιμοποιούμε (κι εσύ κι εγώ και όλοι) nicknames μέσα σ' αυτό το forum και να μην χρησιμοποιούμε τα ονόματά μας; Ποιός ο λόγος αν δεν έχουμε να κρύψουμε δλδ να φοβηθούμε κάτι;

Γιατί να μην μπορούμε να παρακολουθήσουμε μια συνεδρίαση της Iεράς Συνόδου ή αν θες να το πάω παραπέρα μια συνεδρίαση υψηλόβαθμων στελεχών της Xρυσοπηγής.

Γιατί να μην μπορούμε να παρακολουθήσουμε τη συνεδρίαση του Δ.Σ. μιας κρατικής εταιρείας, της Δ.E.H.για παράδειγμα, που στο κάτω κάτω της γραφής παίρνει αποφάσεις για το πόσο θα πληρώνουμε το ρεύμα;



Μετά όμως λες:

quote:
...ο ασφαλέστερος τρόπος να βγάζει κανείς συμπεράσματα, πάντα κατά την προσωπική και άρα υποκειμενική μου άποψη, είναι η βιωματική εμπειρία...


Λυπάμε αλλά φάσκεις και αντιφάσκεις αγαπητέ...

Πάντα φιλικά... Ανουνάκης.


ουυυυ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2005, 10:02:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΣ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ΑΦΗΣΕ ΤΟ ΣΤΙΓΜΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΑΡΕΚΤΡΑΠΗ ΣΕ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ.ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ Η ΚΟΠΕΛΑ ΖΗΤΗΣΕ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΟΓΜΑΤΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΡΧΙΣΑΝ ΤΗΝ ΚΡΙΤΙΚΗ...ΑΝ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ, ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΕΙ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙ.ΝΑ ΚΡΙΝΕΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥ ΣΕ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ.ΑΚΟΥΣΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΕΡΙ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΩΝ ΜΑΣ.ΣΕ ΕΝΑ FORUM ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ Ο ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ ΚΑΙ Ο ΦΑΣΙΣΜΟΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΘΕΣΗ.Η ΑΝΘΡΩΠΟΤΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΤΟ ΜΙΣΟΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΚΡΑΙΕΣ ΔΟΓΜΑΤΙΚΕΣ ΘΕΣΕΙΣ...ΟΧΙ ΜΟΝΟΝ ΔΕΝ ΠΟΡΕΥΕΤΑΙ ΕΜΠΡΟΣΘΕΝ ΑΛΛΑ ΟΛΥΣΘΑΙΝΕΙ ΣΤΟΝ ΣΚΟΤΑΔΙΣΜΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΩΝ ΧΑΛΕΠΩΝ ΚΑΙΡΩΝ.

Edited by - CALAMUS SCRIPTORIUS on 30/09/2005 00:24:13


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2005, 10:05:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΣ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ΑΦΗΣΕ ΤΟ ΣΤΙΓΜΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΑΡΕΚΤΡΑΠΗ ΣΕ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ.ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ Η ΚΟΠΕΛΑ ΖΗΤΗΣΕ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΟΓΜΑΤΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΡΧΙΣΑΝ ΤΗΝ ΚΡΙΤΙΚΗ...ΑΝ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ, ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΕΙ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙ.ΝΑ ΚΡΙΝΕΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥ ΣΕ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ.ΑΚΟΥΣΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΕΡΙ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΩΝ ΜΑΣ.ΣΕ ΕΝΑ FORUM ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ Ο ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ ΚΑΙ Ο ΦΑΣΙΣΜΟΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΘΕΣΗ.Η ΑΝΘΡΩΠΟΤΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΤΟ ΜΙΣΟΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΚΡΑΙΕΣ ΔΟΓΜΑΤΙΚΕΣ ΘΕΣΕΙΣ...ΟΧΙ ΜΟΝΟΝ ΔΕΝ ΠΟΡΕΥΕΤΑΙ ΕΜΠΡΟΣΘΕΝ ΑΛΛΑ ΟΛΥΣΘΑΙΝΕΙ ΣΤΟΝ ΣΚΟΤΑΔΙΣΜΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΩΝ ΧΑΛΕΠΩΝ ΚΑΙΡΩΝ.

Edited by - CALAMUS SCRIPTORIUS on 30/09/2005 00:24:13


Πόσο δίκαιο έχεις σ' αυτά που γράφεις...
Εντάξει άνθρωποι είμαστε και έχουμε πολλά πολλά ελατώματα, αλλά αφού προσπαθούμε να τα αποβάλουμε ή να τα διορθώσουμε (όπως θέλετε πείτε το), και νομίζουμε ότι όλοι όσοι ψάχνονται αυτό προσπαθούν, να φτάσουν τον ανώτερό τους εαυτό, δεν θα έπρεπε να υπάρχουν και ειδικά σε συζητήσεις όπως εδώ μέσα. Συγχωρήστε με αν κάπου κάνω λάθος, αλλά είμαι ακόμα... "νέο μέλος" εδώ μέσα

Καλή μέρα
NemesiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2005, 04:15:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΣ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ΑΦΗΣΕ ΤΟ ΣΤΙΓΜΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΑΡΕΚΤΡΑΠΗ ΣΕ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ.ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ Η ΚΟΠΕΛΑ ΖΗΤΗΣΕ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΟΓΜΑΤΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΡΧΙΣΑΝ ΤΗΝ ΚΡΙΤΙΚΗ...ΑΝ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ, ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΕΙ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙ.ΝΑ ΚΡΙΝΕΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥ ΣΕ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ.ΑΚΟΥΣΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΕΡΙ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΩΝ ΜΑΣ.ΣΕ ΕΝΑ FORUM ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ Ο ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ ΚΑΙ Ο ΦΑΣΙΣΜΟΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΘΕΣΗ.Η ΑΝΘΡΩΠΟΤΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΤΟ ΜΙΣΟΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΚΡΑΙΕΣ ΔΟΓΜΑΤΙΚΕΣ ΘΕΣΕΙΣ...ΟΧΙ ΜΟΝΟΝ ΔΕΝ ΠΟΡΕΥΕΤΑΙ ΕΜΠΡΟΣΘΕΝ ΑΛΛΑ ΟΛΥΣΘΑΙΝΕΙ ΣΤΟΝ ΣΚΟΤΑΔΙΣΜΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΩΝ ΧΑΛΕΠΩΝ ΚΑΙΡΩΝ.

Ετσι...


quote:
Εντάξει άνθρωποι είμαστε και έχουμε πολλά πολλά ελατώματα

Ενω αν εισαι τεκτονας...εχεις αλλο "αερα",το λαθος δεν μπορει να αποτελεσει παρα μια ιδεα στον υπεροχο εαυτο σου...Και ακουμε μετα ρατσιστικες αποψεις απο "χρυσαυγητες" φασιστες να λενε πως ο Τεκτονισμος ειναι φιλο-εβραικη "σεκτα"...δηλαδη ντροπη!

הצטרף לקרקס

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2005, 19:05:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Ενω αν εισαι τεκτονας...εχεις αλλο "αερα",το λαθος δεν μπορει να αποτελεσει παρα μια ιδεα στον υπεροχο εαυτο σου...Και ακουμε μετα ρατσιστικες αποψεις απο "χρυσαυγητες" φασιστες να λενε πως ο Τεκτονισμος ειναι φιλο-εβραικη "σεκτα"...δηλαδη ντροπη!



ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΞΗΡΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΕΚΤΟΝΑ,ΟΥΤΕ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ.ΚΑΤΕΚΡΙΝΑ ΑΚΡΑΙΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΕΞΕΦΡΑΣΑ ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΚΤΡΟΠΗ ΤΗΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ.ΟΤΑΝ ΜΙΛΗΣΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ,ΜΙΛΗΣΑ "ΠΕΡΙ ΑΡΧΩΝ",ΟΧΙ ΠΕΡΙ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΤΕΚΤΟΝΩΝ.ΓΙΑ ΜΕΝΑ Ο ΤΕΚΤΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΔΙΖΕΙ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΚΤΩΝ ΟΤΙ ΒΑΘΜΟ ΚΑΙ ΜΥΗΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ.ΕΞ ΑΛΛΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΕΣ ΟΙ ΣΤΟΕΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΚΤΡΑΠΕΙ ΤΟΥ ΝΟΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ[ΕΙΤΕ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΑΠΟΛΥΤΟ ΚΟΣΜΟΠΟΛΙΤΙΣΜΟ-Ο ΚΟΣΜΟΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΟΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΔΙΑΚΥΡΗΣΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΤΕΤΟΙΟΝ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ...-ΕΙΤΕ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΑΠΟΚΡΥΦΙΣΜΟ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΒΑΘΜΟ ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΟΜΑΔΑ "ΑΛΑΦΡΟΙΣΚΙΩΤΩΝ"...].ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ Η ΠΑΡΕΚΤΡΟΠΗ ΠΡΟΣ ΤΑ ΙΠΠΟΤΙΚΑ ΤΑΓΜΑΤΑ,ΠΟΥ ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ ΠΑΡΑ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΒΑΡΥΓΔΟΥΠΕΣ ΟΝΟΜΑΣΙΕΣ,ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΥΗΤΙΚΕΣ ΠΑΡΕΚΤΡΟΠΕΣ ΤΟΥΣ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy