ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Σε τι πιστεύουν οι μασόνοι?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2006, 00:28:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ Chastity μπορείς να μου αναλύσεις λίγο το σχόλιο περί "λευκών πτηνών" γιατί δεν το κατανόησα?

quote:
Συγκρίνω τις εμπνεύσεις και βλέπω ότι ένας ανώτερος διανοητικά άνθρωπος (Σολωμός) έκανε την ίδια δουλειά με έναν χασικλή.

Ως γνωστόν αγαπητέ αγοών το χασίς είναι ένα από τα παραισθησιογόνα που χρησιμοποιούνται ευρύτατα για τη διεύρυνση της συνείδησης βλ.σαμάνους...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
cavafys
Νέο Μέλος

Zimbabwe (Rhodesia)
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2006, 05:02:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cavafys  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Aγαπητέ Chastity μπορείς να μου αναλύσεις λίγο το σχόλιο περί "λευκών πτηνών" γιατί δεν το κατανόησα?

quote:
Συγκρίνω τις εμπνεύσεις και βλέπω ότι ένας ανώτερος διανοητικά άνθρωπος (Σολωμός) έκανε την ίδια δουλειά με έναν χασικλή.

Ως γνωστόν αγαπητέ αγοών το χασίς είναι ένα από τα παραισθησιογόνα που χρησιμοποιούνται ευρύτατα για τη διεύρυνση της συνείδησης βλ.σαμάνους...


OI ΑΝΩΤΕΡΟΙ ΜΑΣΟΝΟΙ ( ΠΑΝΩ ΑΠΟ 33 ΒΑΘΜΟ) ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΣΤΟΝ ΣΑΤΑΝΑ

ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΦΡΙΚΙΑΣΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤ ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ.

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΛΑΘΟΣ !!!! (ΝΑΙ ΚΑΛΑ)


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2006, 12:01:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Aγαπητέ Chastity μπορείς να μου αναλύσεις λίγο το σχόλιο περί "λευκών πτηνών" γιατί δεν το κατανόησα?

Φίλε Avallon, πριν 2 περίπου χρόνια δύο πρώην μέλη του Esoterica.gr. ονόματι "Λευκή κουκουβάγια" και "Λευκός αετός" εκ Κύπρου ορμώμενοι, έκαναν "χαμηλές πτήσεις" στα fora και μιλούσαν συνεχώς για ψυχοενέργειες, όντα της 8ης διάστασης, ξεχασμένα μόρια του εγκεφάλου, βιομαγνητική ψυχοενέργεια, διαπλανητικές ψυχικές εκπορεύσεις, συμπαντικά εξορισμένα πνεύματα και άλλα "γήινα". Κάποια στιγμή από τον administrator εξεδόθη απαγορευτικό πτήσεων... Απλά το ανέφερα γιατί εδώ ο φίλος PaNo μου θύμισε εκείνες τις αξέχαστες εποχές...


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2006, 12:02:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οπότε avallon ένα από τα δύο συμβαίνει :
1)ο Μάρκος ήταν μασώνος (!!!!)
ή
2)ο Σολωμός χασικλής (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2006, 12:37:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου φαίνεται πως έχουμε ξεφτυλίσει τη συζήτηση


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2006, 12:53:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωωωωω, συγγνώμη !
Σας αφήνω να τη συνεχίσετε ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2006, 13:25:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν υπάρχει λόγος να αποχωρείς από μια συζήτηση εφόσον έχεις κάτι να πεις. Αλλά το να συμμετέχεις μόνον για να χλευάσεις και να υποβιβάσεις το θέμα δεν είναι σωστό. Το να συμμετέχεις εδώ, μπορεί και να βελτιώσει αυτό που με το nickname σου υποστηρίζεις...

Πάντα καλοπροαίρετα.


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΧΙΡΑΜ
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2006, 00:48:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΧΙΡΑΜ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε αγνοών
1. Ο Κώστας ο Τσαρούχας επαναλαμβάνει στο βιβλίο του χαρακτικά από τον Leo Taxil και την παρέα. Παραπέμπει σε ένα άλλο "φρούτο" του ελληνικού αντιμασονισμού τον κο (sic) Βασίλη Λαμπρόπουλο, κι αυτός πρώην μασόνος και όλοι μαζί παραπέμπουν στην εγκύκλιο του Λέοντος Humanum genus. Ειρήσθω εν παρόδω ότι από το βατικάνειο κατάλογο των αιρέσεων απαλείφθηκε επιτέλους ο τεκτονισμος το 92.
2. Ρε φίλε δε μου λες : δεν είπαμε ότι τεκτονισμός είναι ιδιότυπο σύστημα ηθικής καλυπτόμενο από σύμβολα και αποκαλυπτόμενο με αλληγορίες; Θες ρε φιλαράκι να λατρέψεις το φως. Που χριστιανέ μου (ή βουδιστή...) θα λατρέψεις το φως (ορατό και νοητό) εκτός από χώρο τελείως σκοτεινό γιατί εκεί ακριβώς θα φαίνεται το φως ως λειτουργία και υπαρκτική-οντολογική κατάσταση και θα διακρίνεται εύκολα από το πόπολο; Οι θρησκειολόγοι και οι ανθρωπολόγοι έχουνε από αιώνες αποφανθεί για τα ζητήματα αυτά. Μήπως θα λατρέψεις το φως και την έννοιά του μέσα από το σύμβολο και τη συγκεκριμένη παραδειγματική σχέση την ημέρα όπου ο συμβολισμός χάνεται εξαιτίας ακριβώς της δύναμης του φωτός ; Όχι, θα το λατρέψεις νύχτα διότι τότε είναι που σβήνει και λειτουργεί σαν επίκληση για αυτό, για να ξανάρθει. Άλλο παράδειγμα : στη Δήλο ήρθε η λατρεία του Απόλλωνα (και διαδόθηκε στη λεκάνη της Μεσογείου) και ξέρεις από που ; από τους Υπερβόρειους,τους Σκανδιναβούς,διότι σ'αυτούς έλειπε το φως (6 μήνες το χρόνο) και οι καημένοι είχαν αν΄άγκη να το λατρέψουνε περισσότερο από τους Αιγύπτιους, που ψηνόντουσαν στη ζέστη και αν βάλεις αυγό στο ναό της Χατσεψούτ ψήνεται ομελέτα σε 20'. Ακόμα κι αυτοί τις τελετές τους τις κάνανε νύχτα διότι αν τις κάνανε μέρα θα παθαίνανε ηλίαση ! Άρα λοιπόν νύχτα οι τελετές. Και μη μου πεις φιλαράκι σε προλαβαίνω, έχουμε και τον Αυγερινό το αστέρι το Lucifer, άρα αυτό το φως λατρέυουν οι μασόνοι, διότι άλλη μεγάλη πατάτα φιλαράκι ! Πάρε ένα οποιοδήποτε αγρότη της ελληνικής υπαίθρου ρε φίλε και ρώτα τον "μπάρμπα τι πα να πει για σένα ο αυγερινός ;" και θα σου πει "σε δυο ωρίτσες ΄ξημερώνει φιλαράκι". Αυτό είναι και το προαιώνιο σύμβολο του αυγερινού, του εωθινού αστέρα. Τέρμα τα ψέματα και το βασίλειο της νύχτας, ότι φάγαμε φάγαμε, σε δυο ωρίτσες ξημερώνει.
2. Για Βαμβακάρη έτερον εκάτερον φιλαράκι. Ας μη μπερδεύουμε την π...με τη βούρτσα. Ο Σπύρος ο Νάγος ήταν φίλε αγράμματος όταν έγινε μασόνος και δεν σημαίνει ότι, καθαρά φίλε από ψυχολογικής άποψης, η δημιουργική σκέψη ταυτίζεται με το "ηθικό" το "καθαρό" το "καθωσπρέπει". Πάρε ένα οποιοδήποτε βιβλίο αναπτυξιακής ψυχολογίας και θα δεις ότι η δημιουργική σκέψη μπορεί να συμβαδίζει με τα μεγαλύτερα πάθη και το καθαρά απολλώνειο με το διονυσιακό. Η "τέχνη" φίλε τι είναι ; Ένα γαμήσι και μάλιστα γερό. Κι ο Σολωμός μπορεί να πήγαινε με τη μισή Ζάκυνθο και λοιπόν ; Μήπως φιλαράκι μας έχει δώσει ο άγιος Θεός τη δυνατότητα να διαβάζουμε την ψυχή των ανθρώπων και να αποφαινόμαστε σαν ιεροφάντες για το ποιος είναι καλός ή όχι, κακός ή όχι, ανάλογα με το αν "πίνει" και κανένα ; Ας μη σαλτάρουμε τελείως...Ο Ιησούς φίλε είχε πει για μένα δυο σοφές κουβέντες και σταράτες : 1. Γουστάρετε μάγγες να μην πιστεύετε σε μένα και να με μπινελικώνετε; δικαίωμά σας. γουστάρετε να μην πιστεύετε στο Γιαχβέ και να τον μπινελικώνετε; δικαίωμά σας. Το Άγιο Πνεύμα όμως μην το βλαστημάτε παλικάρια...Και προσέξτε όλοι τη φράση αυτή.
2. Αυτό το Πνεύμα, που υπάρχει διάσπαρτο στη φύση και ζωογονεί τη φύση, που ήταν η αιτία να αφοριστεί και από Εβραίους και από Χριστιανούς η 'Αγια αυτή μορφή της φιλοσοφίας, ο Μπαρούχ Σπινόζα, μπορεί και να εκφράζεται καθαρά και ξάστερα ακόμα και μέσα από το γκάρισμα ενός γαιδάρου. Οπότε ρε φίλε το Βαμβακάρη θα κρίνουμε ;

Αυτά διότι με συγχύσατε σήμερα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2006, 10:27:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οπότε avallon ένα από τα δύο συμβαίνει :
1)ο Μάρκος ήταν μασώνος (!!!!)
ή
2)ο Σολωμός χασικλής (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)

Φίλε Chastity o αγνοών δεν χλευάζει...
Χιούμορ κάνει ο άνθρωπος, ας μην τον πάρουμε με το σκουπόξυλο μιας και το χιούμορ λείπει τόσο πολύ απ'τη ζωή μας...

Oσο για το περιστατικό που αναφέρεις αν και είμαι τόσο καιρό εδώ δεν έπεσε στην αντίληψή μου και πάλι όμως δεν καταλαβαίνω τι είναι αυτό που σας ενόχλησε τόσο... η "τρελλή" του κοσμοθεώρηση? Στο site του παράδοξου δε βρισκόμαστε?


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2006, 11:24:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
avallon,όπως βλέπεις,στις στοές μαθαίνουν να χάνουν και το χιούμορ τους.
Είναι πολύ σοβαρά τα πράγματα λοιπόν.
ΧΙΡΑΜ,ευχαριστώ για την απάντηση.
Θα προτιμήσω τότε κάποιον αγρότη.
Ίσως απ'αυτόν μάθω περισσότερα (αφού κι αυτός λατρεύει τον...lucifer-μπρρρ, η ελληνική αγροτιά goes splatter !!!!)
Στα σκοτάδια φοβάμαι -μαμάααααα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
masons of larissa
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2006, 08:39:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους masons of larissa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετά από πολύ μικρή απουσία επανέρχομαι και αρπάζω την ευκαιρία που μου έδωσε ο/η Chastity για να αναφέρω ότι όντως είναι πασίγνωστο το έργο κάποιων αδελφών υπέρ του έθνους και του Ελληνισμού. Ένα έργο που έδωσε την υποδομή, τον χώρο συγκέντρωσης, των επαναστατικών πνευμάτων της εποχής και τελικά βοήθησε στην ριζοσπαστικοποίηση του λαό και της κοινωνίας οδηγώντας την στην Επανάσταση του 1821.
Ένα έργο που έκτοτε συνεχίζεται και που έχει ως στόχο η Ελλάδα ως φάρος του πνεύματος να φωτίσει την ανατολή.
Ένα έργο τέλος που κανείς τεκτονικός οργανισμός τάγμα η σώμα δεν θα αποδεχτεί και δεν θα κατονομάσει ποτέ ως έργο του από σεμνότητα αλλά και για άλλους λογούς αλλά τελικά ένα έργο που το βλέπει κανείς εκ του αποτελέσματος.
Φίλη Λευκίππη οι μασόνοι δεν είναι κλειστοί άνθρωποι που δεν έχουν σχέσεις ή αποφεύγουν τις σχέσεις με άλλους ανθρώπους. Μπορεί ο συγκεκριμένος αδελφός να ήταν έτσι, αλλά ήταν έτσι εκ φύσεως και όχι λόγω της τεκτονικής του ιδιότητας.
Όσο για την αγάπη κοπέλα μου έχεις απόλυτο δίκιο και συνυπογράφω τα λεγόμενα σου.
Τέλος για την ερώτηση σου περί τεκτονισμού και γυναικών.
Την εποχή που καθοριστήκαν τα οροθέσια του τεκτονισμού αντιλαμβάνεσαι ότι η θέση της γυναικάς ήταν πολύ κατώτερη σε σχέση με σήμερα Αυτό αφορούσε τόσο την επαγγελματική εξέλιξη όσο και την πρόσβαση στην παιδεία.
Σήμερα τα πράγματα έχουν αλλάξει και κατά την γνώμη μου είναι αδύνατων να θεωρείς ότι έχεις στις τάξεις σου τα ποιο προοδευτικά στοιχεία της κοινωνίας και να μην δέχεσαι γυναίκες ως μέλη.
Όταν ιδρύθηκε η στοά μου στη Ελλάδα για να λάβει την αναγνώριση από άλλες μεγάλες στοές ανά τον κόσμο δεσμεύτηκε να τηρεί αυτά τα αρχαία οροθέσια.
Και το ίδιο δεσμεύτηκα και εγώ με την είσοδο μου στον χώρο της παγκόσμιας αδελφότητας του Αμιγούς τεκτονισμού (άνδρες μόνο).
Υπάρχουν όμως ανά τον κόσμο στοές που δέχονται και γυναίκες ως μέλη και όλες αυτές έχουν «συνασπιστεί» ή ενωθεί ή συνεργάζονται αν θες, στα πλαίσια μιας παγκόσμιας αδελφότητας που λέγεται Μικτός τεκτονισμός. Υπάρχει σήμερα στην χώρα μας και Μεγάλη μικτή Στοά της Ελλάδος. Πολλές σύζυγοι και κόρες αδελφών μου σήμερα είναι μέλη του Μικτού Τεκτονισμού. Ο μικτός Τεκτονισμός όμως δεν είναι μόνο για γυναίκες είναι και για γυναίκες.
Αντιλαμβάνεσαι βέβαια ότι «εμείς» δεν τις αναγνωρίζουμε επίσημα ως «κανονικές» γιατί ξεφεύγουν από τα αρχαία οροθεσία.
Υπάρχει όμως επικοινωνία (ανεπίσημα πάντα) και εννοείται ότι εάν αντιληφθώ έναν ή μια αδελφή/ο του μικτού να χρειάζεται βοήθεια για να προσφέρει έργο στην κοινωνία που ζει θα τον βοηθήσω.
Σε τελευταία ανάλυση όλοι τον ίδιο σκοπό εχούμε…

Αν ενδιαφέρεσαι για περισσότερα επ’ αυτού στο e-mail μου.
Αγαπητή Avallon ο τεκτονισμός δεν πρόκειται να σε προδώσει ή να σε απογοητεύσει ποτέ. Οι τέκτονες μπορεί.
Δεν κάνουμε ηθοπλαστική στις στοές μας ούτε πλύση εγκεφάλου στα μέλη μας. Μέσω μυήσεων και αναπροσανατολισμού των αισθήσεων τα μέλη αντιλαμβάνονται μια αλήθεια που ήταν πάντα εκεί και δρούσε. ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΟΥΣ. Αυτό άλλους τους φτιάχνει και άλλους τους χαλάει.
Φιλε Odysseus_nemo δεν τίθεται θέμα ανάμεσα στην εθνικό συμφέρον/ ταυτότητα και στα τεκτονικα/πιστεύω του καθενός είναι δυο ξεχωριστά θέματα. Εάν δυο τέκτονες βρεθούν στο πεδίο της μάχης θα μάχονται για τις ιδέες τους. Θα πολεμήσουν για την πατρίδα τους για την οικογένεια τους για όλα όσα πιστεύουν . Αντιλαμβάνομαι ότι το ερώτημα σου αναφέρεται στο ασυμβίβαστο του τεκτονισμού με το σημερινό κοινωνικό γίγνεσθαι.;.
Οι τέκτονες πιστεύουν και γνωρίζουν να υπηρετούν το καλό της κοινωνίας που ζουν αυτό τα λέει όλα νομίζω.
Η επανάσταση του 1821 έγινε από τους φιλικούς και από τους διαφωτιστές Ρήγα και Κοραή μεταξύ άλλων.
Αυτοί αλλά και πολλοί πρωταγωνιστές του Αγώνα ήταν τέκτονες που δρούσαν σε στοές και εντός της Οθωμανικής. Αυτοκρατορίας.
Δεν αντιστρατεύονταν αυτοί οι τύποι το συμφέρον του κράτους οπού ζούσαν;
Υπό μια έννοια ναι. Αυτοί οι τύποι ήταν επαναστάτες αλλά η ιστορία τους δικαίωσε.
Εάν είχαν χάσει το πόλεμο της ανεξαρτησίας ίσως τα πράγματα να μην ήταν έτσι.
Το σίγουρο ήταν ότι έχοντας προσανατολιστεί στο να υπηρετούν το συμφέρων του τόπου τους αντιλήφθηκαν την κατάσταση του γένους ως σκλαβιάς και πάλεψαν για την ελευθερία.
Ένα από τα πολλά ζητούμενα του τεκτονισμού και ένας από του βασικούς κανόνες εισδοχής είναι η ελευθερία.
(Άνδρας ελεύθερος κλπ).
Συνεχιζεται..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2006, 12:19:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητή Avallon ο τεκτονισμός δεν πρόκειται να σε προδώσει ή να σε απογοητεύσει ποτέ. Οι τέκτονες μπορεί.

Famous last words...
Oχι ότι δεν είναι πολύ κλισέ αλλά θα σου πω κάτι για να σε παρηγορήσω: To αμιγές τάγμα έχω την εντύπωση ότι κάνει καλή δουλειά αν κρίνω από τους καρπούς του... Κοινώς νομίζω τελικά ότι ο παράγων γυναίκα στον Τεκτονισμό μιαίνει το χώρο και κατά συνέπεια ο αμιγής Τεκτονισμός ως μη μαγαρισμένος είναι σίγουρα πιο σοβαρός...

Και πάλι βέβαια μιλάω από προσωπική εμπειρία μιας και όσοι Τέκτονες με απογοητευτική και ανώριμη συμπεριφορά που γνώρισα ήταν του Μικτού(χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι ήταν ΜΟΝΟ γυναίκες...)

Κάποιος άλλος θα πει το αντίθετο και βέβαια δε θα μπω για ευνόητους λόγους στο τριπάκι να το αντικρούσω...

Κάθε εμπειρία ΠΡΕΠΕΙ να είναι σεβαστή.


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."

Edited by - Avallon on 16/06/2006 12:24:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

masons of larissa
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2006, 17:48:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους masons of larissa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε αγνοών.
Αναφέρεσαι σε περίεργες επικλήσεις, περίεργες τελετές ,και αμφιέσεις, δεν αντιλαμβάνομαι το σκεπτικό σου.. τι είναι περίεργο για εσένα;
Σε κάθε ιεραρχικό σύστημα υπάρχουν διακριτικά του βαθμού του κάθε μετέχοντα του συστήματος. Αυτά τα περίεργα που λες δεν είναι τίποτα άλλο από τα διακριτικά του βαθμού ή της θέσης στην στοά του κάθε μέλους

Όσον αφορά τον Μ Βαμβακάρη και την πιθανή τεκτονική του ιδιότητα ή την ενδεχομένη σχέση του με το χασίσι
Δεν γνωρίζω εάν ο εν λόγω καλλιτέχνης ήταν τέκτονας. Η ενδεχομένη τεκτονική του ιδιότητα δεν θα του απαγόρευε να γραφεί στίχους ή να παρουσιάζεται σε νυχτερινά κέντρα.
Όσον αφορά την προσωπική ζωή των τεκτόνων και τις επιλογές του κάθε αδελφού θα πρέπει να είναι υπόδειγμα προς την κοινωνία οπού ζει και παράδειγμα για όλους.
Το ότι η φραγκοσυριανη είναι γραμμένη σε ποιητικό ρυθμό αντίστοιχο του εθνικού ύμνου δεν είναι απόδειξη ότι ο Μ Βαμβακάρης ήταν τέκτονας.

Όσον αφορά τον Κ Τσαρουχά και το περιβόητο φωτογραφικό του υλικό είναι προϊών συνέντευξης με το τότε Μ Δ της Μεγάλης στοάς της Ελλάδος το οποίο και χρησιμοποιήθηκε νομίμως. Το CD με την συνέντευξη του τότε Μ Δ το έχω στα χέρια μου και πίστεψε με δεν λέει και τίποτα σπουδαίο
Τέλος για τα περί σκότους. Θα πρέπει να γίνει κατανοητό ότι ο τεκτονισμός δεν προβάλει ούτε έχει μια ερμηνεία για το κάθε τι που κάνει. Επίσης κανείς στο τεκτονισμό δεν έχει το αλάθητο και ούτε μπορεί να λέει ότι θέλει ανεύθυνα.
Είναι μια πρωσική πορεία αναζήτησης.
Με βάση αυτό το ΔΕΔΟΜΕΝΟ πηγάζει και η απόλυτη ελευθερία να που απολαμβάνουν οι αδελφοί όσον αφορά την έκφραση της γνώμης τους. Κατά συνεπεία όταν αναφέρεται σε θέματα που έχουν να κάνουν με το τυπικό κομμάτι της όλης ιστορίας όπως πχ το γιατί οι τέκτονες μαζεύονται σε σκοτεινούς χώρους την νύχτα κλπ.
Η ποιο σωστή απάντηση που μπορεί να δοθεί είναι διότι εκείνη την ώρα βολεύει τους αδελφούς που έχουν τελειώσει τις όποιες υποχρεώσεις τους και έχουν χρόνο να συμμετέχουν στην στοά τους.
Για του λόγου το αληθές αναφέρω ότι όσες φορές παραβρέθηκα στην Μεγάλη συνέλευση της στοάς που υπάγομαι η συνέλευση έλαβε χώρα σε μεσημβρινές ώρες.
Διότι απλά έτσι βόλευε όλους τους αδελφούς και εξυπηρετούσε το πρόγραμμα.
Συσχετισμοί με την νύχτα, τον αυγερινό διαφόρους αστερισμούς, και «λοιπές ανεξάρτητες μεμονωμένες ανένταχτες δυνάμεις» ανήκουν στην προσωπική ερμηνεία του καθενός..
Αν όμως τυγχάνει κάποιες στοές ανά την περιφέρεια να εργάζονται νύχτα. Η προσωπική μου ερμηνεία επί του θέματος (και καλό είναι όταν γραφούμε κάτι για το οποίο δεν έχουμε στοιχεία παρά μονό την προσωπική μας άποψη να το αναφέρουμε) είναι ότι η μύηση είναι ένας ανα-προσανατολισμός των αισθήσεων, οι οποίες πρέπει να ατονήσουν και να βγουν από την υπερδιέγερση της ημέρας. Έτσι το άτομο χαλαρώνει γίνεται ποιο δεκτικό μπορεί να συνδεθεί με το υπερβατικό, με το νεφελώδες, προσωπικό του θειο, και να βιώσει ίσως κάποιες αλήθειες.Σε αυτη την διαδικασια ο χαμηλος φωτισμος βοηθα.

Επαναλαμβάνω όμως ότι αυτό είναι προσωπική μου άποψη.

Αναρωτιέμαι όμως αυτοί που κατηγορούν το τεκτονισμό θα μπορούσαν να αναφέρουν έστω μια φορά που ο τεκτονισμός ως ΦΟΡΕΑΣ τους έβλαψε σε κάποιο επίπεδο
Όπως επίσης αναρωτιέμαι το γιατί πέραν της Λευκίππη κανείς δεν αναφέρεται στον φιλανθρωπικό έργο του τεκτονισμού.

.: εκ Λαρισης


Y/Γ Avallon
Πέρα από το κοινότυπο που θα μπορούσα να πω ότι δηλαδή καλοί και κακοί υπάρχουν παντού δεν μπορώ να κρίνω κανέναν χωρίς να έχω υπόψη τα γεγονότα και για αυτό δεν παίρνω θέση αλλά ούτε και συμφωνώ με τον αφορισμό ότι οι γυναίκες το μιαίνουν το πράγμα.
Κατά τα αλλά σέβομαι απόλυτα την γνώμη σου.


Edited by - masons of larissa on 16/06/2006 17:55:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

templier
Νέο Μέλος


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2006, 18:01:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους templier  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα από τα σημαντικότερα – εάν όχι το σημαντικότερο – προβλήματα του τεκτονισμού είναι κατά την γνώμη μου το γεγονός ότι ενώ αρχικά τέκτονες καλούνταν να γίνουν άνθρωποι σπουδαίοι, στην Ελλάδα πλέον εισέρχονται άνθρωποι για να γίνουν σπουδαίοι. Κατά αυτό τον τρόπο επέρχεται σταδιακά μία αλλοίωση της αδελφότητας αυτής. Τα υπόλοιπα (όπως και διάφορες ατυχείς εμπειρίες με τέκτονες) είναι όλα αποτέλεσμα της κατάστασης αυτής. Ταπεινή άποψη και χωρίς πρόθεση για προσβολή κανενός.

"It is the mark of an educated mind to be able to entertain a thought without accepting it" - AristotleΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2006, 18:10:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eγώ προσωπικά τους μισώ τους τέκτονες γιατί άλλα λένε και άλλα κάνουν. Έχει καεί η γούνα μου από κάποιον τέκτονα παλιότερα και τελικά αυτό που κατάλαβα είναι ότι κάποιος γίνεται τέκτονας μόνο από ιδιοτελές συμφέρον. Ό,τι άλλο λένε είναι απλώς παραμύθι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PaNo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
351 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2006, 21:36:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PaNo  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος PaNo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OI KATWTERES BA8MIDES TWN MASONWN DEN EXOYN IDEA OTI OI YPSHLOTERES BA8MIDES ENORXHSTRONOYN ARKETA TAKTIKA(SXETIKA ME TH 8ESH THS SELHNHS)
SATANISTIKES TELETES STON "BAAL " MESW THS "KA'BAAL'AH " POY ANHKEI STIS EKPTWTES TEXLOLOGIES KA8ODHGHSHS ENERGIWN.

AYTA POY LENE OI FILOI APO THN LARISA H' OPIOSDHPOTE ALLOS MESA STO 8EMA EINAI PARAPLHROFORISH GIA NA MAZEYOUN 8YMATA H' DEN EXOYN IDEA TI GINETAI STA YPSHLOTERWN STRWMATA.
OPOIOS SYNEIDHTA EISERXETAI STHN ORGANWSH OYSIASTIKA APODEXETAI THN EISODO ARNHTIKWN ENERGIWN , SYXNOTHTWN KAI SKOTEINWN ONTOTHTWN STON BIOENERGIAKO TOY TOMEA .
8A SYNHSTOYSA STOYS FILOYS POY EINAI MESA STHN ORGANWSH NA MELETHSOYN SE BA8OS TO 8EMA GIATI DEN 8A MPORESOYN NA METABOYN-ANALHY8OYN META TO 2012 ,EPIDH OI ARNHTIKES ENERGIES POY YPARXOYN STO MORFOGENETIKO TOYS PEDIO 8A EXOYN WS APOTELESMA ANAPODH DNA ENERGOPIHSH KAI ENGLOBISMO STHN TRITH DIASTASH .

STO PARAKATW VIDEO MPOREITE NA DEITE APO POY PROERXETAI H MASONIA PWS EXOYN ORGANW8EI PANGOSMIA KAI TI EIDOYS TELETES ORGANONOYN.

The Illuminati - All Conspiracy No Theory part 1 and part 2
http://video.google.com/videoplay?docid=-4033945524259164574&q=CONSPIRACY
http://video.google.com/videoplay?docid=-383825970511631644&q=CONSPIRACY


~:LOVE:~AND~:LIGHT:~

PaNoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2006, 23:29:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
OPOIOS SYNEIDHTA EISERXETAI STHN ORGANWSH OYSIASTIKA APODEXETAI THN EISODO ARNHTIKWN ENERGIWN , SYXNOTHTWN KAI SKOTEINWN ONTOTHTWN STON BIOENERGIAKO TOY TOMEA .
8A SYNHSTOYSA STOYS FILOYS POY EINAI MESA STHN ORGANWSH NA MELETHSOYN SE BA8OS TO 8EMA GIATI DEN 8A MPORESOYN NA METABOYN-ANALHY8OYN META TO 2012 ,EPIDH OI ARNHTIKES ENERGIES POY YPARXOYN STO MORFOGENETIKO TOYS PEDIO 8A EXOYN WS APOTELESMA ANAPODH DNA ENERGOPIHSH KAI ENGLOBISMO STHN TRITH DIASTASH .

I'm speechless (again )


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2006, 03:33:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ένα από τα σημαντικότερα – εάν όχι το σημαντικότερο – προβλήματα του τεκτονισμού είναι κατά την γνώμη μου το γεγονός ότι ενώ αρχικά τέκτονες καλούνταν να γίνουν άνθρωποι σπουδαίοι, στην Ελλάδα πλέον εισέρχονται άνθρωποι για να γίνουν σπουδαίοι. Κατά αυτό τον τρόπο επέρχεται σταδιακά μία αλλοίωση της αδελφότητας αυτής. Τα υπόλοιπα (όπως και διάφορες ατυχείς εμπειρίες με τέκτονες) είναι όλα αποτέλεσμα της κατάστασης αυτής. Ταπεινή άποψη και χωρίς πρόθεση για προσβολή κανενός.

"It is the mark of an educated mind to be able to entertain a thought without accepting it" - Aristotle


ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ,ΗΔΗ ΤΑ ΕΧΩ ΠΕΙ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ...ΧΑΜΟΣ...!!!ΔΕΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΤΕ ΟΜΩΣ ΕΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΤΑΠΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ,ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ.ΠΑΝΤΩΣ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ...ΛΙΓΟΙ....ΙΚΑΝΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΕΚΤΟΝΕΣ.ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΔΙΚΛΕΙΔΕΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΙΣΦΡΥΟΥΝ ΑΘΛΙΑ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΑ...ΟΛΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΩΣ ΠΕΡΙ ΣΑΤΑΝΙΣΜΩΝ ΚΑΙ ΛΟΙΠΩΝ ΑΝΟΗΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΒΛΑΚΕΙΕΣ...ΤΟ ΜΕΓΙΣΤΟ ΚΑΚΟ ΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΙΣΧΩΡΗΣΗ ΜΕΣΩ ΓΝΩΡΙΜΙΩΝ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΑΧΡΗΣΤΩΝ ΚΑΙ ΒΛΑΚΩΝ,ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΜΟΝΟΝ ΚΑΚΟ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ...ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΟΥΣ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2006, 11:39:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
masons of larissa,
γράφουμε κι από την ίδια πόλη !
Δεν έχω πρόβλημα με το τι πιστεύεις και θεωρώ ότι είσαι άνθρωπος
που έχει γνώμη,γνώση και φρόνηση.
Όλα δεκτά που είπες,αλλά επιμένω ότι τα κοστούμια μου φαίνονται το λιγότερο αστεία.
Αυτό όμως είναι θέμα προσωπικού γούστου και στυλ.
Για το πότε γίνονται οι διάφορες συνεδρίες και τι γίνεται εκεί μέσα,
νομίζω πως μόνο εσύ μπορείς να μας το πεις.
Αν θέλεις πάντα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2006, 16:45:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΤΟ ΜΕΓΙΣΤΟ ΚΑΚΟ ΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΙΣΧΩΡΗΣΗ ΜΕΣΩ ΓΝΩΡΙΜΙΩΝ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΑΧΡΗΣΤΩΝ ΚΑΙ ΒΛΑΚΩΝ

PaNo σε παρακαλώ μην ξαναγράψεις με greeklish!


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2006, 20:08:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά ο συνειρμός είναι παλιός και γνωστός:

Η άγνοια προκαλεί φόβο

Ο φόβος προκαλεί πανικό

Ο πανικός δημιουργεί λάθος συμπεράσματα

Τα λάθος συμπεράσματα δίνουν λάθος εικόνα

Νομίζω πως γνώμη δικαιούται να έχει μόνον όποιος έχει γνώση. Και γνώση σημαίνει έχω έρθει σε επαφή με το αντικείμενο. Το να χλευάζονται οι όποιοι Τέκτονες από τους "απ' έξω" και να ακούγονται γελοιότητες του τύπου "εσείς που είστε χαμηλόβαθμοι δεν ξέρετε τι σας γίνεται" κλπ, μου φέρνουν αναγούλα


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΧΙΡΑΜ
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2006, 22:17:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΧΙΡΑΜ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους είμαι λίγο στενοχωρημένος που γράφω απόψε κι αυτό διότι είδα κάποια μηνύματα "πικρίας" από τέκτονες αναφορικά με την "ποιότητα" αδελφών μέσα σε στοές.
1. Αδελφοί, οι αναντικατάστατοι βρίσκονται στα νεκροταφεία. Κάθε εποχή έχει τους προβληματισμούς της που μπορεί να τους εκφράσει, καθένας που θέλει να εισαχθεί στον τεκτονισμό ανεξάρτητα πνευματικού επιπέδου, αρκεί να είναι δεκτικός στις τεκτονικές αλήθειες, τις ανθρώπινες αλήθειες, μπορεί να το κάνει. Ο τεκτονισμός έχει τη δύναμη να ματαμορφώσει και να βγάλει από τον κάθε άνθρωπο τον καλύτερο εαυτό του. Στον τεκτονισμό εισήλθαν άνθρωποι από τα ανώτατα στρώματα της κοινωνίας, επιστήμονες, όπως ο Γαλάνης που το 19ο αιώνα θεμελίωσε το θεσμικό ρόλο του τεκτονισμού στην ελληνική κοινωνία, αλλά και άνθρωποι μέχρι τότε αγράμματοι, όπως η θρυλική μορφή του Σπύρου Νάγου, η οποία κάποιο καιρό με απασχολεί ερευνητικά. Ο άνθρωπος αυτός, αν ποτέ "κοιμήθηκε" με την κλασική σημασία του όρου, μπήκε στον τεκτονισμό αγράμματος και έμαθε γράμματα για να μας παραδώσει σημαντικά από σχολιαστικής άποψης υπομνήματα στον Πυθαγόρα και τον Πλάτωνα. Άραγε θα θεωρήσουμε ότι ο Νάγος, που μέχρι τότε είχε αλλάξει τριάντα δουλειές, ότι εισήλθε στον τεκτονισμό για προσωπικό όφελος, για να γίνει κάποιος ; Και ο Σολωμός όταν μυήθηκε τι ήταν ; Ο Λένιν ; O Λένιν μυήθηκε το 1904 όταν κυνηγιόταν από το τσαρικό καθεστώς και ήταν ένα είδος διεθνούς καταζητούμενου της εποχής.
2.Είναι πέρα για πέρα παραπλανητικό φίλε templier κατά τη γνώμη μου, και βαθιά ελιτίστικο, το επιχείρημα ότι κάποτε γίνονταν οι σημαντικοί τέκτονες και τώρα γίνεται κάποιος τέκτονας για να γίνει σημαντικός. Αναδύει ένα άρωμα νοσταλγίας, αλλά ως προς ποιο αντικείμενο αναφοράς και ως προς ποια προοπτική ; Ακολουθούν κάποιοι μήπως τον τεκτονισμό για προσωπικό όφελος ; Και εμείς ποιοι είμαστε αδελφοί για να ξέρουμε τι γίνεται στα τρίσβαθα της ψυχής του καθένα ;
3. Φίλε PaNos. Τα φαινόμενα φίλε δεν τοποθετούνται απέναντί μας θετικά ή αρνητικά. Ούτε η ενέργεια. Πρόσεξέ το αυτό. Εμείς τοποθετούμαστε, θετικά ή αρνητικά, απέναντι σ'αυτά. Η ενέργεια είναι ενέργεια, δε διακρίνεται σε θετική ή αρνητική. Εσύ τοποθετείσαι απέναντι στην ενέργεια, όπως και απέναντι σε κάθε φαινόμενο.


Αλαφροίσκιωτε καλέ για πες τίδες απόψε ;
Nύχτα γιομάτη θάματα, νύχτα σπαρμένη μάγια.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

masons of larissa
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2006, 09:07:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους masons of larissa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε αγνοών
quote:
masons of larissa,
γράφουμε κι από την ίδια πόλη

ειλικρινά χαίρομαι για αυτό.
αναφέρεσαι στα «κουστούμια» έχοντας στον νου σου καποιες φωτωγραφίες που έχεις δει;
Σου λέω μονό ότι ο ενδυματολογικός κώδικας σε μια συμβολική στοά δεν αλαζει σε τίποτα από τον ενδυματολογικό κώδικα που χρησιμοποιείται σε μια οποιοδήποτε άλλη κοινωνική εκδήλωση. Δηλαδή κουστούμι και γραβάτα.
Τα υπόλοιπα τα οποία προφανώς έχεις κατά νου είναι σύμβολα της θέσης και του βαθμού του τέκτονα και θα τα δεις μονό μέσα στην στοά.
Αντιλαμβάνεσαι βέβαια ότι ο συμβολισμός ή η ιεράρχηση τους ή η ονομασία τους δεν είναι κάτι το οποίο ενδιαφέρει κάποιον αμύητο και δεν θα αναφερθώ.
Πόσο ενδιαφέρει τον μέσω πολίτη που δεν σχέση με το ναυτικό πχ τι σημαίνουν τα 3 χρυσά σιρίτια στα μανίκια του αξιωματικού που συναντά στο λιμάνι…;
quote:
Για το πότε γίνονται οι διάφορες συνεδρίες και τι γίνεται εκεί μέσα,
νομίζω πως μόνο εσύ μπορείς να μας το πεις.

Οι συνεδρίες γίνονται σε τακτά χρονικά διαστήματα και σε αυτές οι αδελφοί ασχολούνται με τα θέματα που αφορούν την στοά τους, με φιλοσοφικό και με φιλανθρωπικό έργο.
Βλέπεις φίλε αγνοών το θέμα είναι να κανείς τις σωστές ερωτήσεις και τότε θα πάρεις τις σωστές απαντήσεις


Φιλε CALAMUS SCRIPTORIUS και templier την προβληματική στο θέμα το οποίο αναφέρεστε και τον συλλογισμό σας δεν το καταλαβαίνω. Ποιος είναι αυτός που θα κλείσει την πόρτα τις στοάς σε κάποιον που θέλει να μυηθεί, σε κάποιον που ζητά φως.
Ποιος και με ποια κριτήρια θα κρίνει ότι κάποιος δεν είναι το επιπέδου του ως συνομιλητής ή ότι δεν μπορεί να προσφέρει γενικότερα..
Το επίπεδο κάποιου ατόμου δεν είναι κάτι που το ορίζει μόνος του είναι κάτι που το αντιλαμβάνεται το ίδιο το άτομο ζώντας σε κοινωνίες. Όταν το αντιληφθεί η θέση του σε αυτές είναι πλέον συνεχώς βελτιουμένη.
Όταν λοιπόν κάποιος φτάσει στο σημείο να χτυπήσει την πόρτας μια στοάς είναι ήδη αρκετά ώριμος για να προσφέρει και πρέπει να του δοθεί αυτή η ευκαιρία.
Στον δρόμο θα ξανακριθεί πολλές φορές και πολλές φορές θα έχει την δυνατότητα να επιλέξει τον δρόμο του
Σε κάθε περίπτωση το συγκεκριμένο σύστημα επιλογής είναι ότι καλύτερο μπορούμε να έχουμε και σε κάθε περίπτωση είναι πολύ καλύτερο από το φέρω δυο φίλους και τρεις συγγενείς μου και να τους επιβάλω στην στοά επειδή κανείς για λόγους ευγένειας δεν θα μπορεί να μου που όχι.
Αν θέλουμε ο τεκτονισμός να παραμείνει φορέας σκέψης, ανανέωσης, προόδου και Ιδεών, και οι τέκτονες να παραμείνουν πρωτοπόροι όπως ήταν πάντα και παντού, θα πρέπει να είμαστε ανοικτοί σε νέους και ενδεχομένως αδημιούργητους ανθρώπους με την προβληματική που αυτοί κουβαλούν και με την επαφή που αυτοί έχουν με την κοινωνία.
Αυτός ο θησαυρός δεν μπορεί και δεν πρέπει να χαθεί.
Και θα χαθεί αν αναζητούμε και δεχόμαστε μόνο σπουδαία και «φτασμένα» άτομα..
Σε τελευταία ανάλυση συμφωνώ με το ΧΙΡΑΜ. Οι αναντικατάστατοι είναι στα νεκροταφεία…
.: εκ λαρισης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2006, 10:54:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΚ masons of larisa,συμπολίτη μου !
Πάντως το ότι ασχολούνται με φιλανθρωπικό και φιλοσοφικό έργο,ακούγεται πολύ γενικό.
Με κάθε ειλικρίνεια όμως,δεν ενδιαφέρομαι να μάθω τι συμβαίνει εκεί μέσα,διότι δεν πρόκειται ποτέ να ενσωματωθώ σε κάτι τέτοιο.
Όσο για το dress code,ναι,από φωτογραφίες είναι ότι έχω υπ'όψιν μου.
Πως αλλιώς θα μπορούσα να έχω περίπου μια ιδέα σχετικά με όλα αυτά ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Iris_hd
Νέο Μέλος

Greece
45 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2006, 20:14:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους!

Διαβάζω από καιρό το θέμα, αλλά δεν είχα κάτι να προσθέσω μέχρι τώρα. Άλλωστε οι ΧΙΡΑΜ και ο masons of larissa με καλύπτουν απόλυτα. Η ίδια δεν είμαι μασόνος, είναι όμως οι γονείς μου και ο παππούς μου και όταν ήμουν μικρή πολύ συχνά ήμουν μέσα στις στοές.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση σε κάποια μηνύματα είναι το εξής: Μίλησαν κάποιοι για θετικές, αλλά κυρίως αρνητικές τους εμπειρίες με μασόνους. Από όσο γνωρίζω όμως, δεν αποκαλύπτει ένας τέκτον τόσο απλά την ιδιότητά του αυτή. Αν κάηκε λοιπόν κάποιος από φίλο του, τότε αυτό δεν θα έπρεπε να το αποδίδει σε κάποια ιδιότητα του άλλου...... Αν πάλι μιλάμε για απλό γνωστό, τότε εγώ θα σκεφτόμουν 2 φορές, ότι κάτι δεν πάει καλά με το άτομο αυτό, όταν με τόση ευκολία αποκαλύπτει στον καθένα κάτι τόσο προσωπικό και δυστυχώς κατακριτέο στην ελληνική κοινωνία...

«Όταν αισθανθείς τον άνεμο της αλλαγής, μην χτίσεις ανεμοφράχτες, αλλά ανεμόμυλους!»Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2006, 20:44:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Iris_hd εκπλήσσομαι απ' αυτό που έγραψες. Εξ όσων γνωρίζω, η είσοδος σε στοά επιτρέπεται μόνον σε τέκτονες. Αν ήταν έτσι όπως τα λες, οι στοές θα μετατρέπονταν σε παιδικές χαρές


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Iris_hd
Νέο Μέλος

Greece
45 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2006, 21:42:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλη Iris_hd εκπλήσσομαι απ' αυτό που έγραψες. Εξ όσων γνωρίζω, η είσοδος σε στοά επιτρέπεται μόνον σε τέκτονες. Αν ήταν έτσι όπως τα λες, οι στοές θα μετατρέπονταν σε παιδικές χαρές

Υπάρχουν περιπτώσεις, που κάποιος μπορεί να μπει μέσα σε μία στοά, σε κάποιες γιορτές πχ..

«Όταν αισθανθείς τον άνεμο της αλλαγής, μην χτίσεις ανεμοφράχτες, αλλά ανεμόμυλους!»Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2006, 22:44:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστό, αλλά αυτό ισχύει και για ανθρώπους που δεν έχουν καμία σχέση (οικογενειακή κλπ.) με τον Τεκτονισμό (ανοιχτές συνεδριάσεις κλπ). Το να μπορείς να μπεις σε στοά υπό τέτοιες συνθήκες δε συμβαίνει επειδή εσύ έχεις τέκτονες στην οικεγένειά σου, αλλά γιατί είναι μια ειδική περίπτωση για όλους τους μη τέκτονες.


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2006, 23:26:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το να μπορείς να μπεις σε στοά υπό τέτοιες συνθήκες δε συμβαίνει επειδή εσύ έχεις τέκτονες στην οικεγένειά σου, αλλά γιατί είναι μια ειδική περίπτωση για όλους τους μη τέκτονες.

Πολύ σωστά!!
Μάλλον όμως η νέα μας φίλη έψαχνε έναν τρόπο για να μας πει ότι η οικογένειά της είναι Τέκτονες και βρήκε αυτόν...
Καλώς ήλθες Iris_hd στη συζήτηση


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2006, 23:39:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όπως επίσης αναρωτιέμαι το γιατί πέραν της Λευκίππη κανείς δεν αναφέρεται στον φιλανθρωπικό έργο του τεκτονισμού.

Το έργο αυτό είναι άγνωστο!! Άλλωστε δεν τραβάει αυτό που σε αθωώνει, αλλά εκείνο που σε ενοχοποιεί.

Συνηθίζουμε να λέμε πως κουβαλάμε τον προσωπικό μας Σταυρό, όμως αποδεικνύεται πως κουβαλάμε το προσωπικό μας φτυάρι!!

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1914063
Maintained by Digital Alchemy