ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Σε τι πιστεύουν οι μασόνοι?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2005, 01:00:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΞΗΡΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΕΚΤΟΝΑ,ΟΥΤΕ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ.ΚΑΤΕΚΡΙΝΑ ΑΚΡΑΙΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΕΞΕΦΡΑΣΑ ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΚΤΡΟΠΗ ΤΗΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ.ΟΤΑΝ ΜΙΛΗΣΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ,ΜΙΛΗΣΑ "ΠΕΡΙ ΑΡΧΩΝ",ΟΧΙ ΠΕΡΙ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΤΕΚΤΟΝΩΝ.ΓΙΑ ΜΕΝΑ Ο ΤΕΚΤΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΔΙΖΕΙ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΚΤΩΝ ΟΤΙ ΒΑΘΜΟ ΚΑΙ ΜΥΗΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ.ΕΞ ΑΛΛΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΕΣ ΟΙ ΣΤΟΕΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΚΤΡΑΠΕΙ ΤΟΥ ΝΟΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ[ΕΙΤΕ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΑΠΟΛΥΤΟ ΚΟΣΜΟΠΟΛΙΤΙΣΜΟ-Ο ΚΟΣΜΟΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΟΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΔΙΑΚΥΡΗΣΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΤΕΤΟΙΟΝ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ...-ΕΙΤΕ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΑΠΟΚΡΥΦΙΣΜΟ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΒΑΘΜΟ ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΟΜΑΔΑ "ΑΛΑΦΡΟΙΣΚΙΩΤΩΝ"...].ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ Η ΠΑΡΕΚΤΡΟΠΗ ΠΡΟΣ ΤΑ ΙΠΠΟΤΙΚΑ ΤΑΓΜΑΤΑ,ΠΟΥ ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ ΠΑΡΑ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΒΑΡΥΓΔΟΥΠΕΣ ΟΝΟΜΑΣΙΕΣ,ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΥΗΤΙΚΕΣ ΠΑΡΕΚΤΡΟΠΕΣ ΤΟΥΣ...

Τωρα μιλας, τωρα σε παραδεχομαι!Μακαρι ολοι οι τεκτονες να ηταν σαν εσενα.
(Και δεν ειπα οτι εσυ ειπες ετσι...απλα σχολιαζω και εγω τους δογματικους της αντιθετης πλευρας.)

הצטרף לקרקס

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2005, 01:11:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε παιδιά τι να σας πω... δεν ξέρω τι πιστεύουν και δεν πιστεύουν πάντως για να τους κατηγορούν οι παπάδες σίγουρα τα πράγματα είναι για καλό...
Φιλικά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2005, 16:16:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ηθελα να ξερω να ειναι σε θεση καποιος Τεκτον να δωσει συνεντευξη σε καποιον(ανωνυμη), και να δωσει πληροφοριες για το τι ακολουθησε μετα την ενταξη του στη λεσχη.
Ας αφισουμε τις παρανομιες στην ακρη και απλα ας τις τοποθετησουμε στον "τομεα" κοινωνικα φαινομενα, ετσι να δουμε πως ειναι η ζωη των "στοικων"...εκτος να ολη αυτη η μυστικοπαθεια δεν ειναι παρα ενα τεχνασμα για να διεγερθει η περιεργια των "περιεργων".
Εχω καποιους ανθρωπου που θα ενδιαφερονταν για μια τετοια συναντηση-συνεντευξη οποιος ενδιαφερεται ας μου στειλει mail.

הצטרף לקרקס

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lancelot
Μέλος 2ης Βαθμίδας


281 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2005, 07:01:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lancelot  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι μασονοι ειναι υλιστες κι εχουν θεο τους το χρημα,τη δοξα και γενικοτερα την οικονομικοκοινωνικη αναδειξη τους με θεμιτο η αθεμιτο τροπο.Αν δεν απατωμαι ξεκινησαν απο εργατικα σωματεια που μετεξελιχθηκαν σε κλειστες κοινωνιες με κυριο γνωμονα τους τον μυστικισμο και την βοηθεια των μελων μεταξυ τους.
Ακομη και με μια χειραψια μπορουν να καταλαβουν ο ενας τον αλλον.Βρισκονται σε ολον τον κοσμο και ελεγχουν καιριες θεσεις στην πολιτικη,στις επιστημες,στα οικονομικα λομπι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2005, 14:48:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
άντε πάλιιιιιι!!!!!


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

valgraph
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
294 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 01:15:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους valgraph  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oι μασώνοι πιστεύουν στο χρήμα και στο σεξ - και κατέχουν τα μισά. Γι αυτό και η αντίπαλη πλευρά (που κατέχει τα άλλα μισά - δεν χρειάζεται να πω ποια είναι) βγάζει βρώμα γι αυτούς. Bρώμικος πόλεμος δηλαδή για το ποιος θα ...φάει περισσότερα ή ποιός θα τα πάρει όλα στο τέλος...
Kαι η άλλη πλευρά τελικά αποδείχθηκε πως πιστεύει στο σεξ...
Kαι ένα μάτσο ηλίθιοι που πάνε από τη μία ή από την άλλη και μαλώνουν... Tο τι δίδαξε στ' αλήθεια κάποιος Xριστός κανείς πλέον δε θυμάται.
Eγώ τελικά τον δοξάζω και προσεύχομαι σ' αυτόν σπίτι μου και κανείς δεν μ' ενοχλεί - μέχρι να το μάθει κάνας παπάς και να μ' αφορέσει ή κάνας μασώνος και να με κόψει τη visa...

---!!!---

ValGraphΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 11:05:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ Βαχ



Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 18:50:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο σπίτι του κρεμασμένου δεν μιλάμε για σχοινί.
Όσον αφορά το σέξ είναι παγκοσμίως πλέον γνωστό ότι η μασονία όλων των αποχρώσεων είναι τελετουργικώς σοδομισμένη...


"The only way of discovering the limits of the possible is to venture a little way past them … into the impossible." -- A.Clarke’s Second Law
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2005, 19:59:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Στο σπίτι του κρεμασμένου δεν μιλάμε για σχοινί.
Όσον αφορά το σέξ είναι παγκοσμίως πλέον γνωστό ότι η μασονία όλων των αποχρώσεων είναι τελετουργικώς σοδομισμένη...


"The only way of discovering the limits of the possible is to venture a little way past them … into the impossible." -- A.Clarke’s Second Law
ΤΙ ΕΝΟΕΙΣ?ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ..."ΙΠΠΟΤΙΚΑ"...ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ Ο ΜΙΚΤΟΣ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΚΑ ΤΟΥ ΞΕΦΕΥΓΟΥΝ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΑΠΟΚΡΥΦΙΣΜΟ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2005, 11:34:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kάνω Copy - Paste από τους "όρους και συνθήκες εγγραφής" στο forum esoterica...

Κατά τη διάρκεια συμμετοχής σας στις Ομάδες Συζήτησης(Forums) του ESOTERICA.gr συμφωνείτε οικειοθελώς στο ότι δεν θα αποστείλετε πληροφορίες που να είναι αγενείς, υποτιμητικές, μισαλλόδοξες, προσβλητικές για άλλα πρόσωπα ή ιδεολογίες, απειλητικές, παραβιάζουσες την ιδιωτικότητα των άλλων, χυδαίες ή παράνομες

Ως εκ τούτου, αναμένω τη στάση των υπευθύνων του esoterica απέναντι σε ...δηλώσεις του τύπου... είναι παγκοσμίως πλέον γνωστό ότι η μασονία όλων των αποχρώσεων είναι τελετουργικώς σοδομισμένη...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2005, 12:16:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
skeptic
"είναι παγκοσμίως πλέον γνωστό ότι η μασονία όλων των αποχρώσεων είναι τελετουργικώς σοδομισμένη"

χαχαχαχαχα ρε παιδιά έλεος λετε λετε λετε και μόνο αυτό τίποτα άλλο...

Πως είναι δηλαδή παγκοσμίως γνωστό, βγήκε σε εφημερίδες, νέα, ντοκιμαντέρ, κάπου ρε παιδί μου

Έλεος, πριν μιλήσετε δεν μας φέρνετε και καμία απόδειξη που να στηρίζει τον λόγο σας;;;;

Άντε αηδία έχει καταντήσει η κατάσταση.

(Πληροφοριακά όμως ως προς τον σοδομισμό άλλη είναι η σέκτα που το εφαρμόζει πιστά.....παίχτηκε πριν από κάποιους μήνες σε όλα τα κανάλια....)


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμα

Edited by - GDS1 on 12/10/2005 12:51:37

Edited by - GDS1 on 12/10/2005 12:52:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

valgraph
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
294 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 00:40:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους valgraph  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδη? Eγω δεν ειμαι μασωνος αλλα ειμαι υπερ του σεξ. Oι μασωνοι ειναι παρθενοι!!!??? και αγνοι???
Aφου υπαρχουν τελετουργιες (οσο κι αν μου πουνε πως οχι, το ξερω απο πρωτο χερι και κανεις δεν θα μου πει που το διαβασα κ.λ.π.). Ξερω και πιστευω σ' αυτο. Oπως και στη βιλα του Γιοσακη, κι εκει ..."τελετουργουσαν"!!!
Aνθρωπινες αδυναμιες, σε ολες τις πλευρες... Kαι καποιοι εκμεταλευονται τη θεση τους.
Aλλα ρε παιδια, μην περνατε τη μασωνια σαν μια απλη οργανοση!!!
Kαι σεκτα ειναι, και θρησκεια ειναι, και φιλανθρωπικο ιδρυμα ειναι.
Oτι βολευει και οπου βολευει.

ValGraphΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 10:53:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΠΙΣΤΕΥΤΩ

valgraph
"(οσο κι αν μου πουνε πως οχι, το ξερω απο πρωτο χερι....)

είσαι σοδομισμένος δηλαδή από μασόνο;;;;;;

valgraph
"...και κανεις δεν θα μου πει που το διαβασα κ.λ.π.). "

γιατί θα μας κάνεις ντα ή δεν έχεις απτές αποδείξεις;;;;;

valgraph
"Kαι σεκτα ειναι, και θρησκεια ειναι, και φιλανθρωπικο ιδρυμα ειναι.
Oτι βολευει και οπου βολευει."

Στην Εκκλησία αναφέρεσε;;;; Ε καλά αυτό το είδαμε στα κανάλια των Ειδήσεων πρίν κανένα χρόνο δεν μας λες κάτι καινούριο



Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 12:07:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι τελετές διαχωρισμός των σεφειρώθ και το πέρασμα της αβύσσου σφυράνε μήπως κατί πονηρό στο αυτί ορισμένων εδώ μέσα (των γνωρίζοντων τα τελετουργικά);

"The only way of discovering the limits of the possible is to venture a little way past them … into the impossible." -- A.Clarke’s Second Law
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 12:51:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ Oannes Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΚΡΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΓΡΑΠΤΑ ΤΟΥ....
ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΤΑ ΓΡΑΠΤΑ ΜΕΝΟΥΝ....
(ΔΕΝ ΔΥΝΑΣΑΙ ΝΑ ΣΒΗΣΕΙΣ ΜΗΝΗΜΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ..)

ΤΩΡΑ ΝΑ ΠΑΣ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΕΙΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙ ΣΟΔΟΜΙΣΜΩΝ, ΝΑ ΣΟΥ ΚΟΨOΥΝ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ Ε ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΟΥΜΕ....

ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ (ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ Η ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ) ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΝΕ ΜΕ ΤΟΣΗ ΣΙΓΟΥΡΙΑ...

ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΠΡΕΠΩΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΟΝΤΑΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ...
ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΠΟΙΟ ΚΟΣΜΙΟΙ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 14:12:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
skeptic
"Οι τελετές διαχωρισμός των σεφειρώθ και το πέρασμα της αβύσσου σφυράνε μήπως κατί πονηρό στο αυτί ορισμένων εδώ μέσα (των γνωρίζοντων τα τελετουργικά);"

Skeptic ποια είναι αυτά τα τελτουργικά;;; Μπορώ να τα βρώ στο εμπόριο;;;;


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

valgraph
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
294 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 21:47:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους valgraph  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΠΙΣΤΕΥΤΩ

valgraph
"(οσο κι αν μου πουνε πως οχι, το ξερω απο πρωτο χερι....)

είσαι σοδομισμένος δηλαδή από μασόνο;;;;;;

valgraph
"...και κανεις δεν θα μου πει που το διαβασα κ.λ.π.). "

γιατί θα μας κάνεις ντα ή δεν έχεις απτές αποδείξεις;;;;;

valgraph
"Kαι σεκτα ειναι, και θρησκεια ειναι, και φιλανθρωπικο ιδρυμα ειναι.
Oτι βολευει και οπου βολευει."

Στην Εκκλησία αναφέρεσε;;;; Ε καλά αυτό το είδαμε στα κανάλια των Ειδήσεων πρίν κανένα χρόνο δεν μας λες κάτι καινούριο



Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμα


Aναφέρομαι στους μασώνους και εν μέρη στην εκκλησία.
Γιατί ρε φίλε πας να μου κόψεις την άποψη? Γνώρισα μασώνους, με το δερμάτινο τσαντάκι, με τη γυάλινη νεκροκεφαλή και τις "περίφημες" θεωρίες.
Σοδομισμένος από μασώνα δεν είμαι - αηδιασμένος όμως ναι.
Oσο για την ειρωνία σου, τι να πω...
Aυτοί που διαβάζουν τα γραφόμενα ας σχηματίσουν γνώμη... Eμένα, στ' @rchi&@ μου η στάση σου...
Tελικά, η είσαι παιδάκι η μασωνάκι, όχλος/οπαδός δηλαδή...
Aντε να δούμε τώρα και τη συνέχεια, τι θα μας... σύρεις... χαχα!

Kαι κάτι ακόμη - αν θες να πεις κάτι, εξέφρασε απόψεις (αν έχεις) γι αυτό και μην επιτίθεσαι σε όποιον το θίξει...
Περιμένω ορθές απόψεις σχετικά με τη μασωνία που απ' ότι κατάλαβα γνωρίζεις καλά...(?)

ValGraphΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 11:49:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
valgraph
"Aναφέρομαι στους μασώνους και εν μέρη στην εκκλησία."

Μήπως τα λές αντίστροφα;;;;;;

valgraph
"Γιατί ρε φίλε πας να μου κόψεις την άποψη? "

Δεν πάω να κάνω τίποτα, εσύ το νομίζεις αυτό. Εγώ όταν μου λέει κάποιος κάτι για να το πιστέψω πρέπει να έχει επιχειρήματα και δυστυχώς δεν έχω διαβάσει ούτε ένα επιχείρημα εδώ μέσα.

valgraph
"Γνώρισα μασώνους, με το δερμάτινο τσαντάκι, με τη γυάλινη νεκροκεφαλή και τις "περίφημες" θεωρίες."

και τι πάει να πει αυτό ότι όλοι έτσι είναι;;;; και αν είναι που συμπεραίνεις ότι ενδιαφέρονται για το σεξ και το χρήμα;;;; από που συμπαιραίνεις ότι έχουν το ένα από τα δύο;;;;;

valgraph
"Σοδομισμένος από μασώνα δεν είμαι - αηδιασμένος όμως ναι."

καλά εδώ valgraph σε πιστεύω

valgraph
"Oσο για την ειρωνία σου, τι να πω..."

Δεν καταλαβαίνω, που σε ειρωνεύτηκα και δεν το πήρα χαμπάρι;;;;;

valgraph
"Eμένα, στ' @rchi&@ μου η στάση σου"

χα χα χα

valgraph
"Tελικά, η είσαι παιδάκι η μασωνάκι, όχλος/οπαδός δηλαδή"

χα χα χα

valgraph
"Aντε να δούμε τώρα και τη συνέχεια, τι θα μας... σύρεις... "

Είμαι ο μόνος που δεν κατηγόρησε κανένα valgraph αυτό το κάνουν άλλοι, αν διαβάσεις ξανά το κείμενο θα καταλάβεις

valgraph
"Kαι κάτι ακόμη - αν θες να πεις κάτι, εξέφρασε απόψεις (αν έχεις) γι αυτό και μην επιτίθεσαι σε όποιον το θίξει"

Δεν μπορείς να με ορίσεις στο τι να κάνω, για τον απλό λόγο δεν έχεις ούτε την δύναμη αλλά ούτε και την ικανότητα.

valgraph
"Περιμένω ορθές απόψεις σχετικά με τη μασωνία..."

και εγώ αυτό περιμένω valgraph και ξέρεις δεν έχω ακούσει τίποτα πέρα από αβάσιμες κατηγορίες.

valgraph
"που απ' ότι κατάλαβα γνωρίζεις καλά...(?)"

το ερωτηματικό τι το έβαλες;;;; Αν διαβάσεις λίγο παραπάνω θα δείς τι γνωρίζω και τι όχι.


Κυρίες και Κύριοι για να μην παρεξηγούμε, το θέμα είναι φοβερά ενδιαφέρον για να χαλάει από προσωπικές απόψεις που έχουν να κάνουν με το χαρακτηριστικό της φυλής μας σχετικά με σκοτεινά και απόκρυφα σιωνιστικά σχέδια. Αν αυτά αληθεύουν θα πρέπει να υπάρχουν και επιχειρήματα αν δεν αληθεύουν πάλι θα πρέπει να υπάρχουν και επιχειρήματα.

Η στάση μου ως προς τον Τεκτονισμό είναι ουδέτερη γιατί έχω το θάρρος να λέω ΔΕΝ ΞΕΡΩ.



Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aenaoss
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 13:05:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaoss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για σοδομισμό δεν ξέρω,
Για όργια δεν ξέρω,
Για συνομωσίες πάλι όχι αλλά θα σας πω ότι ΕΓΩ ξέρω:

O Τεκτονισμός δεν είναι τίποτ'αλλο παρά μια μυστικιστική ή για την ακρίβεια Αποκρυφιστική οργάνωση σαν όλες τις άλλες μόνο που λόγο της προσκόλλησής του στα "υλικά" δεν είναι για πολλά πολλά. Δεν είναι τυχαίο μάλιστα ότι πολλοί Τέκτονες μετά από πολλά χρόνια συμμετοχής στη Στοά παραμένουν εν ύπνω αφού βλέπουν ότι όλο αυτό δεν τους οδηγεί πουθενά
Αν κάποιος θέλει να φτάσει κάπου ψηλότερα θα πρέπει κατά τη γνώμη μου να διαλέξει κάτι άλλο μιας και ακόμη και οι ψηλότερες βαθμίδες του Τεκτονισμού απέχουν παρασάγγας σε μυστικιστικό επίπεδο από κάποιες άλλες οργανώσεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 23:22:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οι τελετές διαχωρισμός των σεφειρώθ και το πέρασμα της αβύσσου σφυράνε μήπως κατί πονηρό στο αυτί ορισμένων εδώ μέσα (των γνωρίζοντων τα τελετουργικά);

"The only way of discovering the limits of the possible is to venture a little way past them … into the impossible." -- A.Clarke’s Second Law


ΑΛΛΟ ΤΟ SEX ΚΑΙ ΑΛΛΟ Ο ΣΟΔΟΜΙΣΜΟΣ.Ο ΣΟΔΟΜΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΕΤΗΣΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΟΥΤΕ ΚΑΝΕΝΟΣ ΑΛΛΟΥ ΕΙΔΟΥΣ...Η ΓΕΝΕΤΗΣΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΩΝ ΕΙΔΩΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ ΙΕΡΟ,ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΟΣΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΦΥΣΗ.ΤΟ ΝΑ ΣΥΜΒΟΛΙΖΕΙΣ ΚΑΤΙ ΓΕΝΕΤΗΣΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΙΣΧΡΟ ΕΠΙΣΗΣ.ΑΛΛΟ ΤΑ ΟΜΑΔΙΚΑ ΟΡΓΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΕΝΑΣ ΟΜΑΔΙΚΟΣ ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΝΣΤΙΚΤΩΝ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ.ΤΙΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ ΑΝΩΜΑΛΟΣ ΝΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΘΕΩΡΗΣΕΙ ΩΣ ΑΙΣΧΡΕΣ ΚΑΙ ΩΣ ΣΟΔΟΜΙΣΤΙΚΕΣ...

Edited by - CALAMUS SCRIPTORIUS on 14/10/2005 23:23:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

valgraph
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
294 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 23:26:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους valgraph  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
GDS1, εδώ μπερδεύτηκες... Όντως δεν ξέρεις και πας να μου πεις πως και 'γω δεν ξέρω. Eγώ όμως ξέρω - μαλάκας όμως να δώσω ονόματα στο τέλος δεν είμαι.
Όσο για τη δύναμη ή την ικανότητα, όσο δεν την έχω εγώ, άλλο τόσο δεν την έχεις κι εσύ... Δεν έγραψα αυτά για να πείσω κανέναν. Ξεχνάς γιατί υπάρχει αυτό το site? Για να λέει ο καθένας την άποψη για αυτά που νομίζει - όχι για να κρίνεται από κάποιους γι αυτά που λέει. Kαι δεν ζήτησα τη γνώμη κανενός, απλώς τα ανέφερα κι εσύ τσίμπησες, μεγάλε φιλόσοφε/πιτσιρίκι.
H άποψή μου αν κατάλαβες, είναι... ουδέτερη. Δεν είπα τους μασώνους... "αντίχριστους"! Eίπα ότι όλοι το κάνουν για το συμφέρον.
Για το χρήμα και για κάνα γκομενάκι - για τίποτε άλλο. Kαι από τις δύο πλευρές. H θέση μου είναι κάπου στη μέση.
Pε gmt, Eλληνικό πνεύμα: Mαλώνουμε για το ίδιο πράγμα?

ΠαρεξήγησιςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 12:59:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα ποιος είπε για φυσιολογικές πράξεις, εδώ μιλάμε για πρώτης τάξεως τελετουργικά καταξεκωλιάσματα ......

"The only way of discovering the limits of the possible is to venture a little way past them … into the impossible." -- A.Clarke’s Second Law
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skeptic
Πλήρες Μέλος

Greece
1434 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 17:35:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skeptic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Skeptic ποια είναι αυτά τα τελτουργικά;;; Μπορώ να τα βρώ στο εμπόριο;;;;

Δοκιμασέ στη γειτονική σου στοά.......


"The only way of discovering the limits of the possible is to venture a little way past them … into the impossible." -- A.Clarke’s Second Law
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2005, 23:08:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μα ποιος είπε για φυσιολογικές πράξεις, εδώ μιλάμε για πρώτης τάξεως τελετουργικά καταξεκωλιάσματα ......


KAI ΕΣΥ ΠΟΥ ΤΑ ΕΜΑΘΕΣ ΑΥΤΑ????????????


"The only way of discovering the limits of the possible is to venture a little way past them … into the impossible." -- A.Clarke’s Second Law


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2005, 11:21:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
valgraph
"GDS1, εδώ μπερδεύτηκες..."

Καλά συμβαίνει και στους καλύτερους

valgraph
" Όντως δεν ξέρεις και πας να μου πεις πως και 'γω δεν ξέρω. Eγώ όμως ξέρω - μαλάκας όμως να δώσω ονόματα στο τέλος δεν είμαι."

valgraph δεν αμφισβητώ τι ξέρεις. Μπορεί να ξέρεις τα πάντα περί του θέματος. Όμως στην ουσία δεν είναι τι ξέρεις αλλά τι μπορείς να αποδείξεις.

Πιο απλά αυτά που λες μπορεί να είναι αλήθεια αλλά για να τα πιστέψω χρειάζομαι κάτι παραπάνω από τον λόγω σου. Νομίζω ότι κάτι τέτοιο θα ζήταγες και εσύ.

valgraph
"Όσο για τη δύναμη ή την ικανότητα, όσο δεν την έχω εγώ, άλλο τόσο δεν την έχεις κι εσύ... "

Δεν έκανα πουθένα επίδειξει δύναμης, άρα άτοπο...!!!

valgraph
"Ξεχνάς γιατί υπάρχει αυτό το site? Για να λέει ο καθένας την άποψη για αυτά που νομίζει - όχι για να κρίνεται από κάποιους γι αυτά που λέει."

Θα διαφωνήσω. Τα forum δεν είναι για να λέμε τις απόψεις μας μόνο για να περάσει ο χρόνος μας. Κάνουμε διάλογο. Ο διάλογος είναι πάντα εποικοδομητικός (αν και μπορεί να μην είναι). Συζητάμε, ανταλλάζουμε απόψεις με επιχειρήματα, αλλάζουμε απόψεις ή ακόμα και ενισχύουμε τις παλαιότερες θέσεις μας. Αλλά κυρίως μαθαίνουμε.

valgraph
"Kαι δεν ζήτησα τη γνώμη κανενός, απλώς τα ανέφερα...."

Όταν παίρνεις μέρος σε μια συζήτηση να περιμένεις και την κριτική

valgraph
"....κι εσύ τσίμπησες, μεγάλε φιλόσοφε/πιτσιρίκι."

χαχαχαχαχα

valgraph
"Pε gmt, Eλληνικό πνεύμα: Mαλώνουμε για το ίδιο πράγμα? "

χαχαχαχαχα

skeptic
"Δοκιμασέ στη γειτονική σου στοά......."

Και που θες να ξέρω ποια είναι;;;; και αν την βρω θα μου δώσουν;;;



Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

valgraph
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
294 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2005, 12:03:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους valgraph  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά, διάλογο gds1 δεν μπορείς να κάνεις...
Πήγαινε στου "Μπαμπινιώτη" και δες τι σημαίνει η λέξη.

(Φτιάξε και λίγο τα ορθογραφικά σου - χρειάζονται στον διάλογο που λες...)

ΠαρεξήγησιςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2005, 12:28:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
xaxaxaxaxa

Τουλάχιστον μπορώ να κάνω καλύτερα από άλλους....

Σε ευχαριστώ για την συμβουλή σου περί ορθογραφικών

χα χα χα χα

έχεις πλάκα


Το χρήμα δεν είναι το παν στην ζωή, η αγάπη είναι. Ευτύχως αγαπάω το χρήμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bizarre
Μέλος 2ης Βαθμίδας


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2005, 15:11:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bizarre  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιας και ο καθένας λέει την άποψή του, ας πω και εγώ τη δική μου (άλλωστε άποψη είναι αυτή, όλοι έχουμε από μία!).

Κατ’ αρχήν να πω, ότι όσα θα γράψω είναι πράγματα που άκουσα/διάβασα/είδα από παρεΐστικες συζητήσεις/βιβλία/ταινίες. Δεν έχω προσωπική εμπειρία και ούτε γνωρίζω κάποιον από «μέσα».

Αυτό που νομίζω εγώ είναι πώς ο τεκτονισμός δεν είναι θρησκεία. Ούτε αίρεση, ούτε τίποτα. Είναι κάτι σαν λέσχη. Μέλη της είναι άτομα με παιδεία και υψηλού πνευματικού επιπέδου αναζητήσεις. Οι τελετές τους (που κάποιοι τις χαρακτηρίζουν σατανικές!) μοιάζουν παράξενες γιατί (ίσως) έχουν να κάνουν με σεξουαλικά όργια, πράγμα που δεν είναι παράξενο, ούτε μοναδικό. (Και στην δικιά μας αρχαιότητα είχαμε τέτοιες εκδηλώσεις στα μυστήριά μας, αλλά σατανιστές δεν ήμασταν.) Και δεν νομίζω ότι κάποιος κρίνεται καλός ή κακός από τις σεξουαλικές του προτιμήσεις.

Πάρα πολλοί από αυτούς τους ανθρώπους, κατέχουν και υψηλά αξιώματα, αφού όπως είπαμε, είναι ιδιαίτερα μορφωμένοι άνθρωποι. Σαφώς και ως κλίκα, μπορεί να προωθεί συμφέροντα και να κατευθύνει – ελέγχει. Και εμείς αυτό δεν κάνουμε σε μικρότερες κλίμακες? Στην παρέα μας, στη δουλειά μας, κ.τ.λ. Με τη διαφορά, ότι αυτοί είναι πολλοί περισσότεροι, πιο μορφωμένοι και σε παγκόσμια κλίμακα.

Στους κόλπους τους, δεν είναι απλό να διεισδύσει κανείς. Υπάρχουν βαθμοί. Όποιος θέλει να μπει, μπαίνει στα χαμηλά, αλλά δεν σημαίνει αυτόματα ότι θα προχωρήσει. Και σίγουρα, αυτοί που μιλάνε και λένε διάφορα, κόβονται. Χωρίς «παρενέργειες». Γιατί αυτοί δεν ξέρουν τίποτα παραπάνω από αυτά που όλοι έχουμε ακούσει και ήδη πιστεύουμε. Θέλει ικανότητες και αφοσίωση για να προχωρήσεις και να μάθεις. Και όσοι προχωρούν, δεν μιλάνε, οπότε δεν μπορώ να πιστέψω ότι κάποιος ξέρει από «μέσα».

Μόνο στα πολύ υψηλά επίπεδα, πιστεύω ότι ξέρουν τη «γνώση», τους σκοπούς και ίσως κάποια «μυστικά». Τώρα αν κάποιος θελήσει να αποχωρήσει, από πολύ ψηλά, όταν ήδη «γνωρίζει», ναι, ίσως εκεί να υπάρχει πρόβλημα. Υπάρχει και το Ομερτά – λογικό δεν είναι?! Πιθανόν να τίθεται θέμα δολοφονίας, αλλά ακόμη και όχι, δεν πιστεύω ότι αυτός ο άνθρωπος θα μίλαγε. Θα είχε αφιερώσει τόσα χρόνια για να φτάσει εκεί και τόση πνευματική προσπάθεια, που ακόμα και αν την άφηνε πίσω του, δεν θα την πρόδιδε.

Γενικά πιστεύω ότι άνθρωποι χαμηλού μορφωτικού επιπέδου, είτε δεν γίνονται καθόλου δεκτοί, είτε κόβονται από πολύ νωρίς, είτε (και εφόσον είναι έμπιστοι) γίνονται δεκτοί, αλλά φτάνουν μόνο μέχρι συγκεκριμένους βαθμούς και αυτό γιατί εξυπηρετούν πρακτικούς σκοπούς τις οργάνωσης.

Το συμπέρασμά μου είναι ότι οι Μασώνοι (και εννοώ τα υψηλόβαθμα στελέχη) κατέχουν τη γνώση και την έχουν ως στόχο τους, και φυσικά μέσω αυτής κατέχουν τη δύναμη και το χρήμα. Είναι, όμως, οργάνωση αιώνων και δεν πρέπει να την υποτιμά κανείς, ούτε και να νομίζει πως μπορεί να μάθει τα μυστικά της, από έναν «ξάδερφο» ή από ένα μπεστ σέλερ.

Φιλικά!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hermes
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
640 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2005, 15:43:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hermes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξερω τι λετε, παντως οι Uber-Μασωνοι εχουν παντα και μονο δικιο...προσοχη στο κερατακι μου...

הצטרף לקרקס

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CALAMUS SCRIPTORIUS
Μέλος 2ης Βαθμίδας


155 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2005, 03:51:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CALAMUS SCRIPTORIUS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μιας και ο καθένας λέει την άποψή του, ας πω και εγώ τη δική μου (άλλωστε άποψη είναι αυτή, όλοι έχουμε από μία!).

Κατ’ αρχήν να πω, ότι όσα θα γράψω είναι πράγματα που άκουσα/διάβασα/είδα από παρεΐστικες συζητήσεις/βιβλία/ταινίες. Δεν έχω προσωπική εμπειρία και ούτε γνωρίζω κάποιον από «μέσα».

Αυτό που νομίζω εγώ είναι πώς ο τεκτονισμός δεν είναι θρησκεία. Ούτε αίρεση, ούτε τίποτα. Είναι κάτι σαν λέσχη. Μέλη της είναι άτομα με παιδεία και υψηλού πνευματικού επιπέδου αναζητήσεις. Οι τελετές τους (που κάποιοι τις χαρακτηρίζουν σατανικές!) μοιάζουν παράξενες γιατί (ίσως) έχουν να κάνουν με σεξουαλικά όργια, πράγμα που δεν είναι παράξενο, ούτε μοναδικό. (Και στην δικιά μας αρχαιότητα είχαμε τέτοιες εκδηλώσεις στα μυστήριά μας, αλλά σατανιστές δεν ήμασταν.) Και δεν νομίζω ότι κάποιος κρίνεται καλός ή κακός από τις σεξουαλικές του προτιμήσεις.

Πάρα πολλοί από αυτούς τους ανθρώπους, κατέχουν και υψηλά αξιώματα, αφού όπως είπαμε, είναι ιδιαίτερα μορφωμένοι άνθρωποι. Σαφώς και ως κλίκα, μπορεί να προωθεί συμφέροντα και να κατευθύνει – ελέγχει. Και εμείς αυτό δεν κάνουμε σε μικρότερες κλίμακες? Στην παρέα μας, στη δουλειά μας, κ.τ.λ. Με τη διαφορά, ότι αυτοί είναι πολλοί περισσότεροι, πιο μορφωμένοι και σε παγκόσμια κλίμακα.

Στους κόλπους τους, δεν είναι απλό να διεισδύσει κανείς. Υπάρχουν βαθμοί. Όποιος θέλει να μπει, μπαίνει στα χαμηλά, αλλά δεν σημαίνει αυτόματα ότι θα προχωρήσει. Και σίγουρα, αυτοί που μιλάνε και λένε διάφορα, κόβονται. Χωρίς «παρενέργειες». Γιατί αυτοί δεν ξέρουν τίποτα παραπάνω από αυτά που όλοι έχουμε ακούσει και ήδη πιστεύουμε. Θέλει ικανότητες και αφοσίωση για να προχωρήσεις και να μάθεις. Και όσοι προχωρούν, δεν μιλάνε, οπότε δεν μπορώ να πιστέψω ότι κάποιος ξέρει από «μέσα».

Μόνο στα πολύ υψηλά επίπεδα, πιστεύω ότι ξέρουν τη «γνώση», τους σκοπούς και ίσως κάποια «μυστικά». Τώρα αν κάποιος θελήσει να αποχωρήσει, από πολύ ψηλά, όταν ήδη «γνωρίζει», ναι, ίσως εκεί να υπάρχει πρόβλημα. Υπάρχει και το Ομερτά – λογικό δεν είναι?! Πιθανόν να τίθεται θέμα δολοφονίας, αλλά ακόμη και όχι, δεν πιστεύω ότι αυτός ο άνθρωπος θα μίλαγε. Θα είχε αφιερώσει τόσα χρόνια για να φτάσει εκεί και τόση πνευματική προσπάθεια, που ακόμα και αν την άφηνε πίσω του, δεν θα την πρόδιδε.

Γενικά πιστεύω ότι άνθρωποι χαμηλού μορφωτικού επιπέδου, είτε δεν γίνονται καθόλου δεκτοί, είτε κόβονται από πολύ νωρίς, είτε (και εφόσον είναι έμπιστοι) γίνονται δεκτοί, αλλά φτάνουν μόνο μέχρι συγκεκριμένους βαθμούς και αυτό γιατί εξυπηρετούν πρακτικούς σκοπούς τις οργάνωσης.

Το συμπέρασμά μου είναι ότι οι Μασώνοι (και εννοώ τα υψηλόβαθμα στελέχη) κατέχουν τη γνώση και την έχουν ως στόχο τους, και φυσικά μέσω αυτής κατέχουν τη δύναμη και το χρήμα. Είναι, όμως, οργάνωση αιώνων και δεν πρέπει να την υποτιμά κανείς, ούτε και να νομίζει πως μπορεί να μάθει τα μυστικά της, από έναν «ξάδερφο» ή από ένα μπεστ σέλερ.

Φιλικά!ΣΩΣΤΑ ΟΛΛΑ ΑΥΤΑ.ΟΜΩΣ ΘΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ ΞΑΝΑ ΟΤΙ Ο ΥΨΗΛΟΣ ΒΑΘΜΟΣ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΕ...ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΚΑΤΑΝΟΕΙΣ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΜΕ ΜΟΝΟ 3 Β.ΠΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΦΘΑΣΕΙΣ ΣΤΟΝ 3ο ΘΕΛΕΙΣ ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΖΩΗ[ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΙΑ ΧΑΖΟΥΣ...]π.χ.ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΤΟΛΗ ΤΗΣ ΓΑΛΛΙΑΣ ΠΟΥ ΣΤΟΥΣ ΚΟΛΠΟΥΣ ΤΗΣ ΕΝΤΑΣΟΝΤΑΙ ΚΟΡΥΦΕΣ ΤΟΥ ΓΑΛΛΙΚΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ...ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟΕΣ ΣΤΗΝ ΙΤΤΑΛΙΑ ΠΟΥ 33ο Β.ΚΑΤΕΧΟΥΝ ΑΤΟΜΑ ΠΟΛΥ ΚΑΤΩΤΕΡΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΩΣ...ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ...ΜΗΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΗΝ ΥΠΕΡΔΥΝΑΜΗ...ΟΙ ΑΜΟΡΦΩΤΟΙ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1523438
Maintained by Digital Alchemy