ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Η ΠΛΑΝΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 26
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2008, 10:30:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Κηφέα, έδωσες ωραία ερεθίσματα για προβληματισμό και σκέψη!

quote:
Είναι το χρώμα ενός υφάσματος εκείνο που βλέπετε όταν αγοράζετε στο κατάστημα ή μήπως εκείνο που παρουσιάζει στο φως του ηλίου; Τα μάτια των κατώτερων ζώων - των οστρκόδερμων επί παραδείγματι - είναι πολύ διαφορετικής κατασκευής από τα δικά μας και προφανώς βλέπουν διαφορετικά από ό,τι εμείς τα σχήματα και τα χρώματα. Ποια σχήματα και χρώματα είναι τα "πραγματικά"; Τα μάτια μας δεν βλέπουν ευρύτερες περιοχές του ηλιακού φάσματος . Ζώα με τελειότερα μάτια βλέπουν καλύτερα τα σχήματα και τα χρώματα του κόσμου από ό,τι εμείς. Ο άνθρωπος ή κάποιο απ'αυτά τα ζώα βλέπει τον κόσμο "όπως είναι"; Και ένα τραπέζι που το θεωρείτε στρογγυλό - το βλέπετε πραγματι στρογγυλό όταν το κοιτάξετε με απροκάλυπτο βλέμμα ή μήπως ελλεψοειδές; Μήπως όλα τα σχήματα, καθώς και τα χρώματα, εξαρτώνται από τον παρατηρητή;

Αν και σήμερα μάλιστα αναφέρθηκα σε ένα παρόμοιο παράδειγμα και συμφώνησα ότι ο παρατηρητής ορίζει μια κατάσταση, στο σημείο αυτό θα διαφοροποιηθώ και θα αγγίξω το άλλο άκρο.
Ο λόγος είναι ότι ο παρατηρητής δυνητικά μπορεί να δώσει υπόσταση σε μια κατάσταση όταν αυτή είναι ανθρώπινο δημιούργημα.
Όταν όμως μια κατάσταση όπως πχ το φως δεν είναι δημιούργημα του ανθρώπου, τότε αυτή δεν ορίζεται με βάση τις αισθήσεις του.

Σχετικά με το φως και το φάσμα που μπορούν να αντιληφθούν κάποια ζώα με καλύτερη ή χειρότερη όραση από τον άνθρωπο, πιστεύω ότι υφίστανται όλες οι διαφοροποιήσεις ενωμένες σε ένα σύνολο.
Ο άνθρωπος αντιλαμβάνεται ένα Χ μέρος, ο αετός ένα Ψ, η μύγα ένα Ω κλπ.
Κανένα από αυτά τα μέρη δεν αναιρεί το άλλο αλλά και δεν ακυρώνει την ενότητα της αρχικής κατάστασης (του φωτός).
Σε επόμενο μήνυμα μάλιστα, έδωσες ένα πολύ καλό παράδειγμα με τα αστέρια και την ανακάλυψη τους.
Ομοίως συμβαίνει και με την Αμερική η οποία υφίστατο ακόμη και πριν την ανακάλυψη της από τους Ευρωπαίους, υφίστανται τα είδη του ζωικού και φυτικού βασιλείου που δεν έχουμε ανακαλύψει ακόμα αλλά κι εκείνα που εξαφανίστηκαν κάποια στιγμή στην διάρκεια της Ιστορίας.
Θεωρώ πολύ "εγωιστικό" να πούμε ότι υφίσταται κάτι μόνο όταν μπορούμε να το αντιληφθούμε.
Ίσως να μην υφίσταται σε υποκειμενικό επίπεδο αλλά δε μπορούμε να ορίσουμε το αντικειμενικό του υπόβαθρο.
Ένας τυφλός άνθρωπος δηλαδή δεν έχει αντικρύσει ποτέ το φως, άρα για εκείνον δεν υπάρχει καθόλου φως αφού δεν το έχει αντιληφθεί.
Για έναν άνθρωπο που δεν είναι τυφλός, το φως υφίσταται.
Που είναι η αλήθεια λοιπόν;
Η απάντηση που δίνω είναι πως βρίσκεται και στις δύο καταστάσεις.
Μήπως λοιπόν συμβαίνει το ίδιο και με την ανθρώπινη συνείδηση κι έννοιες όπως Αλήθεια, Ζωή, Ανώτερη Δύναμη;
Μήπως αντιλαμβανόμαστε κάποιο μέρος τους επειδή η συνείδηση μας είναι περιορισμένη;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2008, 20:54:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εγώ τείνω να πιστεύω, καλέ μου Dying Incubus, ότι είναι μια κατάσταση κάπως κβαντική: ο παρατηρητής ταυτόχρονα επηρεάζει και δεν επηρεάζει. Νομίζω πως αυτό που ουσιαστικά κάνει είναι να εισάγει κάθε φορά μια διαταραχή η οποία κινεί τις κοσμικές δυνάμεις να αποκαταστήσουν την ισορροπία.

Για παράδειγμα, αν αποφασίσω να σπρώξω ένα ποτήρι από το τραπέζι, θα πέσει και θα σπάσει. Φαίνεται να δημιουργείται μια μικρή αλυσίδα γεγονότων που βασίζεται στη σχέση αιτίου και αιτιατού: έσπρωξα το ποτήρι – έπεσε από το τραπέζι – έσπασε.
Όμως αν κοιτάξουμε καλύτερα τα πράγματα, δεν είναι το σπρώξιμό μου που κάνει να σπάσει το ποτήρι, αλλά η εκμετάλλευση του νόμου της βαρύτητας που ενεργοποιείται με την πράξη μου. Η κίνησή μου δηλαδή εκμεταλλεύεται μια δύναμη που υπάρχει: τοποθετεί το ποτήρι μέσα στο πεδίο της δύναμης αυτής και προκαλεί μια συνέπεια, τη θραύση. Επί της δύναμης αυτής δεν έχω καμία ισχύ, δεν μπορώ να τη μεταβάλλω, να την αναστείλω ή να την επηρεάσω.

Αυτού του είδους η ανάλυση δείχνει ότι το σπρώξιμο του ποτηριού από μένα δεν είναι η αιτία αυτού που επακολούθησε. Η πραγματική αιτία είναι οι δυνάμεις που συνθέτουν την ισορροπία του κόσμου και που, όταν διαταραχθούν, ενεργοποιούνται και δημιουργούν γεγονότα ώστε να αποκαταστήσουν εκ νέου την ισορροπία.

Οι συνέπειες των πράξεών μας οφείλονται στο σύμπαν και τις δυνάμεις που το διέπουν. Δεν οφείλονται στις πράξεις μας, οι οποίες απλά ενεργοποιούν τις αντίστοιχες δυνάμεις. Κι αυτό είναι ένα μάθημα ταπεινοφροσύνης για τον άνθρωπο.

quote:
Θεωρώ πολύ "εγωιστικό" να πούμε ότι υφίσταται κάτι μόνο όταν μπορούμε να το αντιληφθούμε.
Στη γλωσσολογία λέμε ότι ο ορίζοντας της κατανόησής μας συμπίπτει με τον ορίζοντα της γλώσσας μας. Και δεχόμαστε ότι η κατανόησή μας θέτει τα όρια του κόσμου μας. Είναι ασφαλώς μια υπεραπλούστευση, από την άλλη πράγματι αληθεύει έως έναν βαθμό, γι’ αυτό είπα στην αρχή ότι είναι μια κατάσταση, κάπως κβαντική, και ναι και όχι…


Καλό βράδυ, με αγάπη,
Unseen


Στον κόσμο του Πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2008, 11:20:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου, συμφωνώ απόλυτα με το τελευταίο μήνυμα σου και την τοποθέτηση σου.
Ειδικά στα σημεία:

quote:
Όμως αν κοιτάξουμε καλύτερα τα πράγματα, δεν είναι το σπρώξιμό μου που κάνει να σπάσει το ποτήρι, αλλά η εκμετάλλευση του νόμου της βαρύτητας που ενεργοποιείται με την πράξη μου. Η κίνησή μου δηλαδή εκμεταλλεύεται μια δύναμη που υπάρχει: τοποθετεί το ποτήρι μέσα στο πεδίο της δύναμης αυτής και προκαλεί μια συνέπεια, τη θραύση. Επί της δύναμης αυτής δεν έχω καμία ισχύ, δεν μπορώ να τη μεταβάλλω, να την αναστείλω ή να την επηρεάσω.

quote:
Οι συνέπειες των πράξεών μας οφείλονται στο σύμπαν και τις δυνάμεις που το διέπουν. Δεν οφείλονται στις πράξεις μας, οι οποίες απλά ενεργοποιούν τις αντίστοιχες δυνάμεις. Κι αυτό είναι ένα μάθημα ταπεινοφροσύνης για τον άνθρωπο.

σου βγάζω το καπέλο!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2008, 23:08:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αλήθεια είναι ένα τεράστιο πολυεπίπεδο και πολύχρωμο και πολυσχέδιο σύμπαν που κάθε ένας άνθρωπος, εξ' ορισμού μπορεί να δεί ένα ασήμαντο κομμάτι στο μέγεθος του. Έτσι όταν κάποιος άλλος που βλέπει το δικό του κομμάτι, λέει ψεύτη τον πρώτο που ισχυρίζεται ότι βλέπει την αλήθεια, γιατί είναι σίγουρος ότι αυτό που βλέπει είναι αληθινό κι ο άλλος ανώριμος και ψεύτης. Έτσι, αντί να καταλάβει ότι ο ίδιος δεν μπορεί να τη δεί ολόκληρη κι έχει ανάγκη, όχι τον άλλο, αλλά τους άλλους, σαν ζωώδη ανάγκη επιβίωσης, προσπαθεί να περάσει την δική του αλήθεια...
Για την αλήθεια πρέπει κάποτε όλοι οι άνθρωποι να δούμε με τα μάτια όλων, αλλά, ο εγωισμός μας δεν μας αφήνει. Γι' αυτό ο άνθρωπος σχετικοποιεί την αλήθεια.Την κάνει ή δική του ή κανενός.Είναι θέμα ωριμότητας.Κάποτε θα μάθομε να βλέπουμε συμπαντικά,όταν χρησιμοποιήσουμε τα μάτια των άλλων, όχι κλέβοντας τα , αλλά ενωμένοι με τους άλους σε μια ανθρώπινη οντότητα τον ΄Ανθρωπο, αφού όλοι είμαστε ένα κομμάτι αυτού και κανείς δεν έχει το δικαίωμα της αποκλειστικότητας, γιατί δεν έγινε για έναν, αλλά για όλους. Μόλις ο άνθρωπος φτάσει εκεί, θα καταλάβει, επίσης και τι πρέπει να κάνει.Ακόμη και το ψέμα είναι αλήθεια, απλά παραμορφωμένη,όπως εκείνοι οι καθρέφτες που εμφανίζουν το είδωλο χοντρό λεπτό, κοντό, ψηλό, αλλά, δεν μποεί να κανει τίποτε άλλο ο άνθρωπος από το να λέει αυτό που βλέπει,όσο και να το αλλοιώνει...Κάποτε θα την παραδεχτούμε όλοι μας την αλήθεια και σίγουρα είναι μία!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2008, 10:16:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέλω να πώ ότι το παράδειγμα που αναφέρεται στην αρχή της σελίδας, για τον τυφλό που δεν βλέπει είναι λάθος και για το ότι δεν βλέπει το φώς αλλά και για το ότι δεν το αντιλαμβάνεται. Γνωρίζω τυφλούς από παιδί και πάντα μου έκανε εντύπωση το ότι ξέρανε πότε είναι φως αναμμένο ,αλλά και ότι αντικαθιστούσαν την όραση τους με τις άλλες αισθήσεις τους συμπληρώνοντας το κενό του σώματος τους. Για να το θέσω επιγραμματικά, αν το σώμα δεν αντιλανβάνεται κάτι, το μυαλό ( κι όχι το 10% που χρησιμοποιεί ο άνθρωπος) αντιλαμβάνεται τα πάντα, άρα και την μία αλήθεια. Πολλές αλήθειες είχαν οι πρωτόγονοι άνθρωποι κι αυτό λόγω της περιορισμένης αντίληψης τους. Όπως και ο σημερινός άνθρωπος που καταρρίπτει κάθε μέρα θεωρίες του χθές.Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει μια ισχυρή και αντικειμενική Αλήθεια, αλλά το αντίθετο, ότι πέφτουν οιμικρές αλήθειες και ο άνθρωπος που ζει στις φυλακές των , επειδή έχει συνηθίσει σ' αυτές απλά ψάχνει μια πιο βολική φυλακή.όπως τα πουλιά και τα ζώα σε αιχμαλωσία, δεν μπορούν να ζήσουν ελέυθερα, γιατί η συνήθεια της φυλακής των περιορ΄ζει το οπτικό τους πεδίο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2008, 10:52:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλα, καλέ μου Dying Incubus… μεταξύ μας, βρε; Δεν έχουμε πει να μην δίνουμε τροφή στα ζώα; Εξάλλου, ξέρεις κι εσύ καλά, ότι όσο πιο αυθόρμητες και πηγαίες είναι κάποιες σκέψεις και λόγια, τόσο λιγότερο δικά μας είναι. Είναι σα να συντονιζόμαστε ή να συνδεόμαστε με κάτι μεγαλύτερο από μας που παραδόξως μας ανήκει και του ανήκουμε.

Ενδιαφέρουσα στροφή σκέψης πάντως, δεν είναι; Αν αναλογιστείς ότι παλιότερα ήμουν μεγάλη υπέρμαχος του «τι μπορεί να κάνει ο άνθρωπος»…

Αγαπητέ/ή trexagireve,

Κατά τη γνώμη σου, τι είναι αυτό που μπορεί να επιτρέψει να «μάθομε να βλέπουμε συμπαντικά,όταν χρησιμοποιήσουμε τα μάτια των άλλων, όχι κλέβοντας τα , αλλά ενωμένοι με τους άλους σε μια ανθρώπινη οντότητα τον ΄Ανθρωπο»;

Καλημέρα,
Unseen


Στον κόσμο του Πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2008, 11:18:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εξάλλου, ξέρεις κι εσύ καλά, ότι όσο πιο αυθόρμητες και πηγαίες είναι κάποιες σκέψεις και λόγια, τόσο λιγότερο δικά μας είναι. Είναι σα να συντονιζόμαστε ή να συνδεόμαστε με κάτι μεγαλύτερο από μας που παραδόξως μας ανήκει και του ανήκουμε.

Ενδιαφέρουσα στροφή σκέψης πάντως, δεν είναι; Αν αναλογιστείς ότι παλιότερα ήμουν μεγάλη υπέρμαχος του «τι μπορεί να κάνει ο άνθρωπος»…


Πράγματι, πολλές φορές είναι σα να μη μιλάει ο εαυτός μας αλλά κάτι άλλο μέσα από εμάς.
Σα μια μικρή έκλαμψη ή σαν μια μικρή συνειδητοποίηση κάποιων πραγμάτων που υπήρχαν στο πίσω μέρος του μυαλού μας κι απλά εκφράζονται την κατάλληλη στιγμή.
Όσον αφορά την "στροφή σκέψης" που λες, καλοδεχούμενη είναι κι αρκετά εποικοδομητική αν χρησιμοποιηθεί κατάλληλα...

Αγαπητέ trexagireve, συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό με το πρώτο μήνυμα σου στο παρόν θέμα και με τον τρόπο προσέγγισης του από την πλευρά σου.
Θα ήθελα όμως να θέσω ένα ερώτημα που μου γεννήθηκε όταν διάβασα το μήνυμα σου κι ειδικά τα σημεία:

quote:
Για την αλήθεια πρέπει κάποτε όλοι οι άνθρωποι να δούμε με τα μάτια όλων, αλλά, ο εγωισμός μας δεν μας αφήνει. Γι' αυτό ο άνθρωπος σχετικοποιεί την αλήθεια.

quote:
Κάποτε θα μάθομε να βλέπουμε συμπαντικά,όταν χρησιμοποιήσουμε τα μάτια των άλλων, όχι κλέβοντας τα ,[...]

Αν και πιστεύω κι εγώ σε αυτό που αναφέρεις, στην ανάγκη δηλαδή του να μετακινηθούμε από το "εγώ" και να προσεγγίσουμε περισσότερο το "εμείς", σύμφωνα με αυτό που λες ότι ο άνθρωπος σχετικοποιεί την Αλήθεια ακόμη κι αν χρησιμοποιήσει τα μάτια των υπολοίπων θα δει όλα αυτά που έχουν σχετικοποιήσει κι εκείνοι, σωστά;
Απλά θα μπορεί να διευρύνει τους ορίζοντες του, αντικρύζοντας όμως πολλές σχετικοποιημένες Αλήθειες;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2008, 12:12:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για την Unseen: Ας πάμε πίσω: ο Θεός έφτιαξε τον άνθρωπο, όχι τους ανθρώπους….σου λέει τίποτε αυτό; Εμείς ως κληρονόμοι και συνέχεια του θα πρέπει να γίνουμε ένα και μάλιστα σαν ….τρανσφόρμερ (αν μου επιτρέπεται η προχειρότητα του παραδείγματος, το κάνω σκοπίμως) ώστε να επαναφέρουμε την ανθρωπότητα, πριν τη Βαβέλ, που αν θυμάσαι μιλούσαν την ίδια γλώσσα και πρέπει να καταλάβεις τι εννοώ «ίδια γλώσσα»…Αν θυμάσαι, έπεσαν σαν το διάβολο στην οχλαγωγία εθνών που ζούμε, όπως κι οι δαίμονες του πιο πάνω μικροκυριάρχου του κόσμου τούτου, που φέρονται σαν ταραγμένο πλήθος….
Πρέπει να πληρώσουμε τον ρόλο που μας έπλασε γι αυτόν ο Θεός κι όχι που φτάσαμε με το σημερινό κατάντημα μας…..
Αγαπητέ Dying Incubus:Στο αρχικό μου σχόλιο για το θέμα αυτό, υποστηρίζω πως η αλήθεια είναι ένα πολύμορφο, πολυεπίπεδο, πολύχρωμο συμπαντικό «αντικείμενο» που λογικά εμείς οι μικροί άνθρωποι, βλέπουμε μόνο ένα τμήμα του ο καθείς. Κι επειδή είμαστε βέβαιοι γι’ αυτό που βλέπουμε όταν άλλος μας πεί μια άλλη οπτική γωνία, τον λέμε τρελό και ψεύτη,κλπ. Ο Θεός για να μας «αναγκάσει» να είμαστε μαζί, μας μοίρασε την οπτική της αλήθειας. Όταν ενωθούμε όλοι τότε θα την δούμε ολόκληρη πάλι και θα προχωρήσουμε μπροστά. Πρόσεξε, όμως, γιατί «ότι σαπρό και ξηρό, εκβάλεται και ρίχνεται στο πύρ», όπως με τα δένδρα που κόβουμε κλωνάρια για να δυναμώσει… Αυτό για να μην νομίζει κανείς ότι είναι αναντικατάστατος…Θα γεννηθούν άλλοι που θα αντικαταστήσουν τα λάθος κλαδιά. Βέβαια, αυτοί που είναι λάθος, μάλλον δεν θα χαρούνε και πολύ….
Η σχετικοποίηση της αλήθειας, έχει να κάνει με το ότι κάθε ένας από μας έχει δύναμη δημιουργού και μπορεί να απλώσει την ύλη του, αλλά, μέχρι να φτάσει στα όρια ενός άλλου…δημιουργού, όπου η δική του υπόσταση ( του δευτέρου) σαν πιο κοντά στην πηγή του από τον πρώτο, τον απωθεί… Κι έτσι έχουμε εγωιστικούς μικρόκοσμους, αντί τον ένα αληθινό και τέλειο…
Τώρα για τις σχετικοιημένες αλήθειες, το μόνο που πρέπει να καταλάβουμε είναι ότι όλοι μας ξέρουμε την αλήθεια, γι’ αυτό και είμαστε ένοχοι εσχάτης προδοσίας, απλά, θέλουμε να την σφετεριστούμε ατομικά, στο …σύνολο της. Άσχετα από την δικαιολογία που προτάσουμε κάθε φορά, είμαστε όλοι αδέλφια και παιδιά του Θεού, αν και διαφορετικοί.Όπως έλεγε κι η συγχωρημένη μάνα μου, «όλα τα δάχτυλα δεν είναι ίδια, αλλά, κάθε ένα κάνει διαφορετική δουλειά». Όταν μπεί καλά στο μυαλό μας αυτό, τότε θα τα βρούμε όλα, και την αλήθεια και τι πρέπει να κάνουμε και την αναγνώριση του Πατέρα όλων μας . Θυμίζω την απάντηση του Χριστού,όταν οι φαρισσαίοι τον κατηγόρησαν ότι αποκαλεί τον εαυτό του Υιό του Θεού: «υποκριτές, δεν λέει ο ψαλμός του Κορρέ, «Θεοί είστε και Υιοί του Υψίστου ΠΑΝΤΕΣ;»
Φίλε μου, είμαστε κοντά στην αλήθεια, δεν τη βλέπουμε γι’ αυτό τον λόγο, γιατί είμαστε πολύ κοντά της….

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2008, 12:50:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αλήθεια είναι μία και είναι άτρωτη ,αλλά, έλα που δεν αντέχεται από κανέναν, γιατί όλοιμας ατελείς όντες,κάπου δεν τη δεχόμαστε. Ειλικρινά πιστεύω ότι όλοιμας γνωρίζουμε την αλήθεια, αλλά δεν την αφήνουμε να έρθει στην επιφάνεια του νού,γιατί είμαστε όλοι με κάποια βίτσια δεμένοι.Για να τη δούμε πρέπει να μην είμαστε άμεσα εμπλεκόμενοι με συμφέροντα, που μας κάνουν και ...αλλοιθωρίζουμε και δεν τη βλέπουμε.
Δεν μας συμφέρει να τη δούμε και γι' αυτό φτιάξαμε άλλες,μια ο καθένας,στα μέτρα του.Όταν θελήσουμε να τη δούμε θα τη δούμε. Είναι πάντα εκεί μπροστά στα μάτια μας.Όταν τα ανοίξουμε, θα τη δούμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2008, 13:24:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αλήθεια πράγματι είναι μια .

Μια για κάθε άνθρωπο, για κάθε διδασκαλία, για κάθε θρησκεία, για κάθε φιλοσοφικό ρεύμα, για κάθε………

Βέβαια δεν θα έλεγα ότι η αλήθεια είναι άτρωτη, αλλά ότι ο άνθρωπος είναι άτρωτος, γιατί έχει μάθει να θωρακίζεται πίσω από κάθε προσωπική του αλήθεια μην αφήνοντας κάθε τι άλλο που μπορεί να του προσφέρει μια άλλη κοσμοθέαση που θα τον βοηθήσει να αντιληφθεί τα χρώματα που συνθέτουνε την Μια αλήθεια…

Αλήθεια ποια είναι η προσωπική σου …Αλήθεια .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2008, 20:02:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου elo, θα σου αποκαλύψω ένα τρομερό μυστικό,
ξεκινώντας από την τελευταία σου ερώτηση περί προσωπικής
αλήθειας: Το κόλπο μου είναι ότι ….δεν έχω προσωπική αλήθεια…

Κι αυτό γιατί, μετά από αρκετά χρόνια έντονης μελέτης, έντονης
ζωής και έντονων γεγονότων, απομυθοποίησα την ανάγκη της
προσωπικής αλήθειας. Γνώρισα τόσους περίεργους και
παράξενους, για τον μέσο άνθρωπο τύπους ανθρώπων,
ώστε έπαψα να πιστεύω ότι εγώ έχω μια προσωπική αλήθεια,
καθώς αυτό που εσύ λες προσωπική αλήθεια, εγώ το λέω
εγωισμό και προσωπικές επιθυμίες, ανικανοποίητες. Αφού
ικανοποίησα πολλές από τις επιθυμίες μου κι ευτυχώς, είχα
μια πνευματική κλίση πιο έντονη από τη ζωική, είδα ότι
…χόρτασα όπως λέμε.
Τότε συνειδητοποίησα ότι υπάρχουν βαθύτερα πράγματα,
Πράγματα αιώνια και σ’ αυτό με βοήθησαν περιστατικά της
ζωής μου που μου έδειξαν ότι υπάρχει μια αιώνια αλήθεια
που μας περιμένει, φτάνει να απεκδυθούμε την προσωπική οπτική
της αλήθειας.
Έτσι γνώρισα μέσα από την μοναδική θρησκεία στον κόσμο που
Δεν ζητάει, αλλά δίνει. Γνώρισα την αλήθεια ενός Θεού που
Δεν είναι Θεός γιατί έχει απαιτήσεις από μένα, αλλά γιατί νοιάζεται
Για μένα και με περιμένει σε μια αιωνιότητα, πρόθυμος να μοιραστεί
Μαζί μου την Βασιλεία των ουρανών, όχι μέσα από βαθμίδες όπου οι
Άνθρωποι πρέπει να κάνουν πράγματα που δεν είναι σωστά, με την
Λογική της υπακοής, αλλά γιατί το σωστό είναι σωστό για όλους…
Γι’ αυτό και τον προτίμησα, είναι ο μεγαλύτερος Θεός και ο μόνος.
Κι η αλήθεια του είναι άτρωτη, φίλε μου, φτάνει να μην την
ερμηνεύουμε, αλλά να την κατανοήσουμε…
'Οσο για την ανάλυση της προσωπικής μου ...αλήθειας, αυτό θα γίνει
σιγά σιγά, γιατί είναι λίγο δυσκολόπεμπτη, μπορεί να σου κάτσει στο
στομάχι που λέμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2008, 20:55:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve - Αγαπητέ μου elo, θα σου αποκαλύψω ένα τρομερό μυστικό,
ξεκινώντας από την τελευταία σου ερώτηση περί προσωπικής
αλήθειας: Το κόλπο μου είναι ότι ….δεν έχω προσωπική αλήθεια…..

….Έτσι γνώρισα μέσα από την μοναδική θρησκεία στον κόσμο που
Δεν ζητάει, αλλά δίνει. Γνώρισα την αλήθεια ενός Θεού που
Δεν είναι Θεός γιατί έχει απαιτήσεις από μένα, αλλά γιατί νοιάζεται
Για μένα και με περιμένει σε μια αιωνιότητα, πρόθυμος να μοιραστεί
Μαζί μου την Βασιλεία των ουρανών


Οπότε φίλε μου έχεις και εσύ την προσωπική σου αλήθεια, όπως όλοι μας….

quote:
trexagireve - Κι η αλήθεια του είναι άτρωτη, φίλε μου, φτάνει να μην την ερμηνεύουμε, αλλά να την κατανοήσουμε…

Άραγε μπορείς να κατανοήσεις κάτι, αν πρώτα δεν προσπαθήσεις να το ερμηνεύσεις, εκτός και αν έχεις την ικανότητα για άμεση «γνώση» χωρίς την παρέμβαση του Νου/διάνοια….

quote:
trexagireve - 'Οσο για την ανάλυση της προσωπικής μου ...αλήθειας, αυτό θα γίνει σιγά σιγά, γιατί είναι λίγο δυσκολόπεμπτη, μπορεί να σου κάτσει στο στομάχι που λέμε..

Μην ανησυχείς έχω γερο στομάχι, άρχισε σιγά, σιγά να ξεδιπλώνεσαι…



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2008, 22:55:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε elo, θέλω να σου θυμίσω ένα …πατριωτάκι μας
τον Οδυσσέα . Θυμάσαι πως γλύτωσε (όχι από την σπηλιά του)
αλλά από τον ίδιο τον κύκλωπα Πολύφημο; Έδωσε το
όνομα «κανείς» για δικό του και όταν ο Πολύφημος
καλούσε τα αδέλφια του να τον βοηθήσουνε, έλεγε
ότι τον τύφλωσε ο «κανείς» έτσι γλύτωσε(άραγε από τι;)
ο Οδυσσέας. Το ίδιο έκανα και κάνω κι εγώ. Έχω ζήσει ως
αυτός που είμαι ζωές 7 για άλλους κι έτσι τώρα είμαι
πραγματικά ο κανένας και γι’ αυτό, αυτός που πιάνει
τους ανθρώπους και τους ελέγχει, δεν μπορεί να με αγγίξει
γι’ αυτό και μπορώ να περάσω όπως ο Οδυσσέας,
κρυμμένος κάτω από την κοιλιά ενός προβάτου, χωρίς
να με καταλαβαίνει από το σχήμα μου ο τυφλός Πολύφημος…
Για να σου το πω λίγο χριστιανικά, πέθανα και αναστήθηκα
( μη φοβάσαι, δεν εννοώ σωματικά…καλό έ;;;)
Γι ‘αυτό και τώρα δεν μπορεί να με αγγίξουν επιθυμίες,
Πάθη κι εγωισμοί…
Για ερμήνια, δεν ξέρω,για αντίληψη, έχω αρκετή…
Όσο για το στομάχι σου,ποτέ μη λες ποτέ….
I bet I can spook(τρομάξω)you…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2008, 01:39:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve - Έχω ζήσει ως αυτός που είμαι ζωές 7 για άλλους κι έτσι τώρα είμαι πραγματικά ο κανένας και γι’ αυτό, αυτός που πιάνει τους ανθρώπους και τους ελέγχει, δεν μπορεί να με αγγίξει γι’ αυτό και μπορώ να περάσω όπως ο Οδυσσέας,

Είσαι ο πρώτος που γνωρίζω (συνομιλώ) που έχει καταφέρει και έχει "κρυφτεί" από τον ίδιο του τον εαυτό του .
Εκτός και αν "κρύβεσαι" από κάτι άλλο…

quote:
trexagireve - Για να σου το πω λίγο χριστιανικά, πέθανα και αναστήθηκα
( μη φοβάσαι, δεν εννοώ σωματικά…καλό έ;;;)
Γι ‘αυτό και τώρα δεν μπορεί να με αγγίξουν επιθυμίες,
Πάθη κι εγωισμοί…

Χαίρομαι για αυτό, απλά να ρωτήσω κάτι ;

Δηλαδή κατάφερες και ξεπέρασες τα Πάθη, εγωισμούς και επιθυμίες ή απλά τα αναγνώρισες μέσα σου;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2008, 11:00:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Elo, γεννήθηκα σαν ένα πολύ έντονο άτομο,ζιζάνιο
Που λέμε και από τα πρώτα μου χρόνια, ήμουν καπετάν φασαρίας,
Τοιουτοτρόπως, έζησα μέχρι να ικανοποιηθούν μέσα μου τα
Πάθη , ώστε να ηρεμήσει η βάρβαρη φύση μου . Αυτό επέτρεψε
στο σώμα μου να «μάθει» να ακούει το πνεύμα μου , που όπως
σε κάθε άνθρωπο, κάνει λιγότερη φασαρία από το σώμα. Δεν
θέλω να σου πώ πολλά για τα νεανικά μου «κατορθώματα»,
όχι γιατί ντρέπομαι, αλλά γιατί δεν έχουν σχέση με το θέμα μας.
Αρκεί να σου πώ, ότι έτσι «έσβησα» την προσωπική μου
Αλήθεια, αφού αυτή ικανοποιήθηκε, όπως είπα. Μ’ αυτό τον
τρόπο μπόρεσα να «δώ» την αρχή μιας ανώτερης αλήθειας,
κάτι που όλοι μας ξέρουμε και πλέον λόγω της ανωτερότητας
της, με γοήτευσε κι έτσι μπόρεσα να δω την αθανασία της
όταν όλες οι άλλες,μικρότερες αλήθειες είναι από την
φύση τους θνισηγενείς και κάποια στιγμή πεθαίνουν, αλλά,
ο άνθρωπος ανικανοποίητος, μέσα του προσπαθεί να
κρατήσει ένα νεκρό σώμα μέσα του και το ταίζει με
γήινα πράγματα, πιστεύοντας ότι έτσι το κρατάει ζωντανό…
Όσο για το αν κρύβομαι, τι να σου πώ…
Κάνω τόση φασαρία ακόμη που μάλλον δεν κρύβομαι…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2008, 11:47:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εξάλλου, ξέρεις κι εσύ καλά, ότι όσο πιο αυθόρμητες και πηγαίες είναι κάποιες σκέψεις και λόγια, τόσο λιγότερο δικά μας είναι. Είναι σα να συντονιζόμαστε ή να συνδεόμαστε με κάτι μεγαλύτερο από μας που παραδόξως μας ανήκει και του ανήκουμε.

Unseen μπορείς να το αναλύσεις λίγο το παραπάνω?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2008, 15:46:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«….Είπε ο ανόητος στον σοφό:δεν μπορεί να γνωρίζεις
Την αλήθεια…
Αλήθεια είναι αυτό που λές, απάντησε
Εκείνος, γιατί η αλήθεια γνωρίζει εμένα.
Ήμουνα εκεί που αυτή με περίμενε
Εσένα όμως, δεν
Σε ξέρει…»


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2008, 17:11:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα επανέλθω στο θέμα με την πρώτη ευκαιρία λόγω έλλειψης χρόνου την συγκεκριμένη στιγμή.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2008, 17:20:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nst μου,

Μερικές φορές, πράγματα που γράφουμε αυθόρμητα νιώθουμε ότι δεν είναι αποτέλεσμα νοητικών αλυσίδων σκέψεων και λογικών συμπερασμάτων δικών μας, αλλά υποκύπτουν σε μια ροή την οποία ακολουθούμε υπάκουα, μια ροή που μπορεί να μην είχαμε καν υποψιαστεί μέχρι εκείνη τη στιγμή και απηχούν ιδέες που ίσως να μη μας είχαν περάσει καν από το μυαλό μέχρι τότε. Δεν ξέρω πόσο ασφαλές είναι να πει κανείς ότι αυτό οφείλεται σε μια ανάκληση του συλλογικού ασυνειδήτου, στις περίφημες «ρίζες» που είναι κοινές για όλους τους ανθρώπους, αλλά θα ήθελα να το πιστεύω αυτό, ενδεχομένως αφελώς και ρομαντικά.

Αγαπητέ trexagireve,

Πολύ ενδιαφέρον το παράδειγμά σου με τον πύργο της Βαβέλ, πολύ ενδιαφέρουσα εκδοχή της παράδοσης, την οποία ομολογουμένως δεν είχα σκεφτεί και σε ευχαριστώ.

Από τα επόμενα μηνύματά σου φαίνεται σα να αναφέρεσαι σε τρεις διαφορετικές σοφίες:

Το προνόμιο του να μπορεί κανείς να βλέπει και να χωράει τα πάντα αφορά την αποκαλούμενη «σοφία του καθρέφτη».

Το προνόμιο του να μην κρίνει αυτό που βλέπει και αντανακλά αλλά να αναγνωρίζει την ίση αξία των πάντων στο Μεγάλο Σχέδιο της ζωής αφορά τη «σοφία της ισοτιμίας».

Το προνόμιο του να κάνει ορθή διάκριση ανάμεσα σε ό,τι βλέπει, χωρίς να παύει να αναγνωρίζει την ισοτιμία των πάντων, αφορά τη «σοφία της διάκρισης».

Η διαδρομή κάθε ανθρώπου μέσα από αυτά τα στάδια τον οδηγεί αρχικά στην αναίρεση της πρώτης προσωπικής του αλήθειας, στη συνέχεια στην αναγνώριση των αληθειών των άλλων ως ισότιμων (αδιακρίτως) και τέλος στη διαμόρφωση μιας νέας αλήθειας που μπορεί να χωράει τα πάντα αλλά κάνει ορθή διάκριση και γι’ αυτό είναι ελάχιστα προσωπική.

Φράσεις όπως «είμαι αυτός που πιάνει τους ανθρώπους και τους ελέγχει», «μικρότερες αλήθειες που είναι θνησιγενείς» (που ειλικρινά δεν βλέπω πώς συμπορεύονται με το όραμα που μετέδωσες αρχικά για μιαν αλήθεια, μια κοινή "γλώσσα", του Ανθρώπου), δείχνουν κάποιον που απλά έχει αντικαταστήσει την πρώτη του προσωπική αλήθεια με μιαν άλλη, ασχέτως αν η δεύτερη έχει πνευματικό βάθος σε αντίθεση με την πρώτη. Δεν ξέρω αν ήταν απλώς ατυχείς εκφράσεις, αλλά πρόσεχε, το εγώ κρύβει πολλές παγίδες και η υλική βαρβαρότητα καμιά φορά βρίσκει το δρόμο να μεταμορφωθεί σε πνευματική.

Unseen


Στον κόσμο του Πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή.

Edited by - Unseen on 10/02/2008 17:24:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2008, 20:58:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Unseen, αυτό που λες παράδειγμα μου, είναι η
απεικόνιση μιας κατάστασης που η απλοϊκότητα του
τότε ανθρώπου, το μετέφερε, όπως το ξέρουμε , αλλά,
ακόμη και με συγκρίσεις με σημερινές καταστάσεις,
πιστεύω θα μας ήταν πολύ χρήσιμο να καταλάβουμε.
Στο κάτω-κάτω, η ιστορία, όπως λέμε, γράφει κύκλο,
Και συμβαίνει αυτό, μέχρι να το κατανοήσουμε, οπότε
Και θα πάψει να επαναλαμβάνεται.
Θέλω, όμως, να σου πώ,ότι αυτό που εσύ λές τρείς
Σοφίες, για μένα είναι μια, καθώς ο άνθρωπος είναι
Πολύπλοκο ον. Υπάρχει μια προσπάθεια να διαχωριστεί
Η αλήθεια, ώστε να μην την πλησιάσει ο άνθρωπος.
Έχει γίνει τόση δουλειά στον τομέα αυτόν που είναι
Εξώφθαλμο, αλλά, επειδή ζούμε σε μια εποχή εσκεμμένης
Αναταραχής, κανείς δεν μοιάζει να το καταλαβαίνει.
Ένα καλό παράδειγμα είναι η παλιά μέθοδος των τριών.
Έχουν προχωρήσει σε μια απλοποίηση της εσκεμμένα, ώστε
Ο άνθρωπος να μην σκέφτεται με συνδυασμούς. Για το
Συγκεκριμένο παράδειγμα, λένε ότι, δήθεν είναι καλύτερα
Για να καταλαβαίνουν τα παιδιά, αλλά, αν πριν χρόνια ήταν
Αποδεκτό που ο άνθρωπος είχε λιγότερες γνώσεις, δεν μπορεί
Τώρα που είναι πιο πολύπλοκη η ζωή μας, να ζητάμε την
Απλοποίηση. Την ίδια στιγμή, για τα παιδιά μιλώντας,
Έχουν περισσότερα μαθήματα, ώστε να μπλοκάρονται
Και να μαθαίνουν παπαγαλία, χωρίς στην ουσία να
Μορφώνονται και να οξύνεται ο νους τους. Μαθαίνουν
Αρχαία ελληνικά σε ξένες χώρες και καταργούνται στην
Ελλάδα. Τυχαίο πιστεύεις είναι αυτό;
Η σοφία είναι όπως η αλήθεια, ένα πολύεδρο και
Πολυεπίπεδο σχήμα και μόρφωμα, αν το διασπάμε
Δεν θα μπορέσουμε ποτέ να το κατανοήσουμε πλήρως.
Είναι μια μεθοδευμένη προσπάθεια ενάντια στην Ελλάδα
Και τον άνθρωπο, προκειμένου να μετατραπεί σε «γκόιμ»
Υπανθρώπους, ώστε αυτοί να φαίνονται ανώτεροι και
Να μετατραπούμε σε δυο κάστες ανθρώπων όπως
Αυτοί οι ρατσιστές επιθυμούν. Ζούμε μια επίθεση απέναντι
Στον άνθρωπο και όμως, κοιμόμαστε, δεν αντιδρούμε…
Αν λέμε ότι νοιαζόμαστε για την αλήθεια, αυτή είναι
Μια μεγάλη αλήθεια, την βλέπουμε;…
Για το είμαι αυτός που ελέγχει τους ανθρώπους, λάθος
Το εννόησες. Έχει γραφτεί ότι όλοι οι άνθρωποι είμαστε
Ίδιοι, αλλά ο καθένας με διαφορετικά τάλαντα(ταλέντα)
Σε πράγματα όπως ο λόγος, μόνο και μόνο επειδή έχω
Ασκηθεί σ’ αυτό, συν τις προσωπικές εμπειρίες, έχω πετύχει
Να ξεφύγω από το εγώ, γι’ αυτό και μπορώ να «δώ».
Θα σου θυμήσω ακόμη και ότι έχουμε δυο Διαθήκες μέχρι
Τώρα, συμπληρωματικές και περιμένουμε ακόμη μια.
Τότε θα ολοκληρωθεί η εικόνα που πρέπει να έχει ο άνθρωπος
Σαν χάρτη με οδηγίες για την θέωση του. Εγώ δεν έχω
Γιατί είμαι νεκρός σαν ζώο, αλλά με πολύ ζήλο σαν
Πνεύμα. Γι’ αυτό και θέλω να προσφέρω, αφού εγώ
πήρα αυτό που ήταν να πάρω και νοιώθω πλήρης
από πλευράς ζωής. Είμαι ευτυχισμένος σαν οικογενειάρχης
και χωρίς φιλοδοξίες, απέναντι στους συνανθρώπους
μου. Κι αυτό το εννοώ…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2008, 20:59:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Unseen, αυτό που λες παράδειγμα μου, είναι η
απεικόνιση μιας κατάστασης που η απλοϊκότητα του
τότε ανθρώπου, το μετέφερε, όπως το ξέρουμε , αλλά,
ακόμη και με συγκρίσεις με σημερινές καταστάσεις,
πιστεύω θα μας ήταν πολύ χρήσιμο να καταλάβουμε.
Στο κάτω-κάτω, η ιστορία, όπως λέμε, γράφει κύκλο,
Και συμβαίνει αυτό, μέχρι να το κατανοήσουμε, οπότε
Και θα πάψει να επαναλαμβάνεται.
Θέλω, όμως, να σου πώ,ότι αυτό που εσύ λές τρείς
Σοφίες, για μένα είναι μια, καθώς ο άνθρωπος είναι
Πολύπλοκο ον. Υπάρχει μια προσπάθεια να διαχωριστεί
Η αλήθεια, ώστε να μην την πλησιάσει ο άνθρωπος.
Έχει γίνει τόση δουλειά στον τομέα αυτόν που είναι
Εξώφθαλμο, αλλά, επειδή ζούμε σε μια εποχή εσκεμμένης
Αναταραχής, κανείς δεν μοιάζει να το καταλαβαίνει.
Ένα καλό παράδειγμα είναι η παλιά μέθοδος των τριών.
Έχουν προχωρήσει σε μια απλοποίηση της εσκεμμένα, ώστε
Ο άνθρωπος να μην σκέφτεται με συνδυασμούς. Για το
Συγκεκριμένο παράδειγμα, λένε ότι, δήθεν είναι καλύτερα
Για να καταλαβαίνουν τα παιδιά, αλλά, αν πριν χρόνια ήταν
Αποδεκτό που ο άνθρωπος είχε λιγότερες γνώσεις, δεν μπορεί
Τώρα που είναι πιο πολύπλοκη η ζωή μας, να ζητάμε την
Απλοποίηση. Την ίδια στιγμή, για τα παιδιά μιλώντας,
Έχουν περισσότερα μαθήματα, ώστε να μπλοκάρονται
Και να μαθαίνουν παπαγαλία, χωρίς στην ουσία να
Μορφώνονται και να οξύνεται ο νους τους. Μαθαίνουν
Αρχαία ελληνικά σε ξένες χώρες και καταργούνται στην
Ελλάδα. Τυχαίο πιστεύεις είναι αυτό;
Η σοφία είναι όπως η αλήθεια, ένα πολύεδρο και
Πολυεπίπεδο σχήμα και μόρφωμα, αν το διασπάμε
Δεν θα μπορέσουμε ποτέ να το κατανοήσουμε πλήρως.
Είναι μια μεθοδευμένη προσπάθεια ενάντια στην Ελλάδα
Και τον άνθρωπο, προκειμένου να μετατραπεί σε «γκόιμ»
Υπανθρώπους, ώστε αυτοί να φαίνονται ανώτεροι και
Να μετατραπούμε σε δυο κάστες ανθρώπων όπως
Αυτοί οι ρατσιστές επιθυμούν. Ζούμε μια επίθεση απέναντι
Στον άνθρωπο και όμως, κοιμόμαστε, δεν αντιδρούμε…
Αν λέμε ότι νοιαζόμαστε για την αλήθεια, αυτή είναι
Μια μεγάλη αλήθεια, την βλέπουμε;…
Για το είμαι αυτός που ελέγχει τους ανθρώπους, λάθος
Το εννόησες. Έχει γραφτεί ότι όλοι οι άνθρωποι είμαστε
Ίδιοι, αλλά ο καθένας με διαφορετικά τάλαντα(ταλέντα)
Σε πράγματα όπως ο λόγος, μόνο και μόνο επειδή έχω
Ασκηθεί σ’ αυτό, συν τις προσωπικές εμπειρίες, έχω πετύχει
Να ξεφύγω από το εγώ, γι’ αυτό και μπορώ να «δώ».
Θα σου θυμήσω ακόμη και ότι έχουμε δυο Διαθήκες μέχρι
Τώρα, συμπληρωματικές και περιμένουμε ακόμη μια.
Τότε θα ολοκληρωθεί η εικόνα που πρέπει να έχει ο άνθρωπος
Σαν χάρτη με οδηγίες για την θέωση του. Εγώ δεν έχω
Γιατί είμαι νεκρός σαν ζώο, αλλά με πολύ ζήλο σαν
Πνεύμα. Γι’ αυτό και θέλω να προσφέρω, αφού εγώ
πήρα αυτό που ήταν να πάρω και νοιώθω πλήρης
από πλευράς ζωής. Είμαι ευτυχισμένος σαν οικογενειάρχης
και χωρίς φιλοδοξίες, απέναντι στους συνανθρώπους
μου. Κι αυτό το εννοώ…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2008, 11:12:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve - Μ’ αυτό τον τρόπο μπόρεσα να «δώ» την αρχή μιας ανώτερης αλήθειας, κάτι που όλοι μας ξέρουμε και πλέον λόγω της ανωτερότητας της, με γοήτευσε κι έτσι μπόρεσα να δω την αθανασία της όταν όλες οι άλλες,μικρότερες αλήθειες είναι από την φύση τους θνισηγενείς και κάποια στιγμή πεθαίνουν,

trexagireve έχεις σκεφτεί ότι όλες αυτές η αλήθειες που αναφέρεσαι, μικρές και μεγάλες, ίσως είναι κομμάτια της Μιας αλήθειας .
Και ακόμα ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό κάθε «καινούργια» αλήθεια που ανακαλύπτουμε, να πρέπει να πατάει πάνω σε ένα υπόστρωμα/υποστύλωμα .

Βλέπεις τίποτα δεν πεθαίνει, ούτε καν η σκέψεις/πιστεύω μας, απλά εξελίσσονται .

Όταν υπάρχει στασιμότητα, τότε έρχεται ο «θάνατος»…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2008, 12:23:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε elo συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και αυτό
Ενστερνίζομαι. Αυτό που έλεγα για κείνους που
Διασπάνε την αλήθεια και την δίνουν λίγη εδώ,λίγη
Εκεί, πως το βλέπεις;
Εννοώ, πιστεύεις ότι γίνεται εσκεμμένα ώστε να
Μην φτάσει ο άνθρωπος εκεί που μπορεί; Από κάποιους
«πρωτόγονους» «συνανθρώπους μας» που τη θέλουν
Για «πάρτη» τους και μας την «πλέμπα» μας δίνουν
Ψίχουλα;
Και φυσικά, δεν εννοώ τον Θεό, αλλά τους εχθρούς των
Ανθρώπων που, ζώντας ανάμεσα μας, παίζουν αποσυντονιστικό
Και αποσταθεροποιητικό ρόλο.
Γι’ αυτή τη στασιμότητα-θάνατο του νού, μιλάω και τονίζω
Γίνεται ενσυνείδητα .
Η ολοκλήρωση της αντίληψης του ανθρώπου συντελείται
Και κάποιοι, πιο ίσοι από τους ίσους, προσπαθούν να εμποδίσουν
Τους ανθρώπους να φτάσουν εκεί.
Αλλά, μάταια αγωνίζονται, η κίνηση έχει ξεκινήσει,
Είμαστε στο τελικό στάδιο αναγνώρισης κι εφαρμογής
Της αλήθειας,που πιο μεγάλο αντικείμενο της είναι ο
Άνθρωπος “cherce l’ uomme”.Αναζητήσατε τον άνθρωπο.
Μέσα μας, αλλά και στο πλάσμα που έφτιαξε ο Θεός….
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2008, 01:58:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve Φίλε elo συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και αυτό
Ενστερνίζομαι. Αυτό που έλεγα για κείνους που
Διασπάνε την αλήθεια και την δίνουν λίγη εδώ,λίγη
Εκεί, πως το βλέπεις;
Εννοώ, πιστεύεις ότι γίνεται εσκεμμένα ώστε να
Μην φτάσει ο άνθρωπος εκεί που μπορεί; Από κάποιους
«πρωτόγονους» «συνανθρώπους μας» που τη θέλουν
Για «πάρτη» τους και μας την «πλέμπα» μας δίνουν
Ψίχουλα;

Ειλικρινά δεν γνωρίζω αν γίνεται εσκεμμένα, ούτε μπορώ να δεχτώ πως κάποιοι είναι ικανοί να μας κλείσουνε την ατραπό .
Βλέπεις κάθε εμπόδιο έχει ένα σκοπό, ένα νόημα, μια ευκαιρία να γνωρίσεις πρώτα κάτι άλλο ποιο σημαντικό, πριν "φτάσεις" στον τελικό δρόμο της αλήθειας .

Το μεγαλύτερο εμπόδιο/εχθρός να είσαι σίγουρος πως δεν είναι κανένας άλλος, αλλά το ίδιο το Εγώ μας, κάθε τι που μας αρέσει να περιστρέφεται γύρω από το εγώ μας .

Και μόνο όταν καταφέρουμε να το αντικρίσουμε όπως πραγματικά είναι, τότε μόνο θα έχουμε κάνει ένα βήμα στο να αντιληφθούμε πως αυτό που πρέπει να αλλάξουμε πρώτα δεν είναι οι άλλοι, αλλά το μέσο, εμάς τους ίδιους, το εγώ μας .

Και όσο για την «διάσπαση» της Αλήθειας δεν είναι τυχαίο πως όσοι άνθρωποι υπάρχουν, άλλες τόσες είναι και η αλήθειες .
Η αλήθεια δεν έχει να κάνει μόνο με αποδοχή, αλλά και με βίωμα και τα βιώματα φίλε μου ποικίλουν από άνθρωπο σε άνθρωπο…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2008, 09:24:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό είναι διάλογος, φίλε elo.
Ο άνθρωπος είναι δυσυπόστατος και με άλλη έννοια.
Ένας σοβαρός κι ένας αστείος. Το πνεύμα και η σάρκα.
Αλλά, και οι δυο έχουν λόγο ύπαρξης, έως ότου
Ενωθούν στο θεό που κρύβει μέσα του.
Παιδί, ον ακόμη, έχει να μεγαλώσει για να πετύχει την
Μοναδικότητα του…
Δίκιο έχεις , φίλε elo,αλλά, υπάρχουν αυτοί που
Επιζητούν να μείνει ο άνθρωπος σ’ αυτόν τον διχασμό
Ψυχής και σώματος, συνεπικουρούμενοι από την
Ανθρώπινη επιπολαιότητα και παιδική ανωριμότητα.
Δεν είναι αλήθεια, άλλωστε, πως στη γή ερχόμαστε για
Να ενηλικιωθούμε;
Μόνο η σάρκα έχει το «δικαίωμα» να κάνει λάθη κι
Εμείς, με το πνεύμα, ταυτιζόμαστε μαζί της και γίνεται
Το λάθος «κολάσιμο» αφού πλέον το υπερασπίζεται το
Πνεύμα με αιώνια υπόσταση στον πνευματικό κόσμο.
«Ειρήνη ημίν» είπε ο Κύριος ημών Ιησούς Χριστός και
Μάλλον αυτό πρέπει να εννοούσε, γνωρίζοντας το λάθος
Της σάρκας και την ακολουθία του πνεύματος.
Το δυσυπόστατο του ανθρώπου πρέπει να ενωθεί, με
Πεδίο άσκησης το σώμα που εμπειρεί το πνεύμα, το
Οποίο είναι άπειρο σε καταστάσεις.
Για να το θέσω αλλοιώς, κανένας άνθρωπος δεν γεννιέται
Κακός, ως πλάσμα (αυτό εννοούσα φίλε D Incubus για το
πλάσμα) αλλά επηρεάζεται από την γήϊνη βοιωτή του
σώματος και προκατηλειμένο από την σωματική του
υπόσταση, υπερασπίζεται όχι το αθάνατο πνεύμα, αλλά,
το ασθενές και ευάλλωτο ως άπειρο σώμα.
Πάντως υπάρχει και υγιές εγώ. Αυτό που θα έπρεπε να
Έχουμε όλοι. Να μας ενδιαφέρει, δηλαδή, αυτό που
Είναι πραγματικά καλό για μας, στην βάση της αιωνίου
Υπάρξεως μας.
Όσο για τα διαφορετικά βιώματα, συμφωνούμε κι είναι
Κι αυτό σωστό, γιατί αλλοιώς, θα είμαστε όλοι ίδιοι
Και φυσικά θα ήταν πολύ πληκτικό να …συναντάμε
Κάθε μέρα τον εαυτό μας, ξανά και ξανά. Δεν θα το
Αντέχαμε, πιστεύω…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2008, 11:23:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ trexagireve, συμφωνώ μαζί σου ότι υπάρχει και μια μερίδα ανθρώπων η οποία επιθυμεί να παραμένει η ανθρωπότητα στο σκοτάδι, στις πλάνες.
Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω αν αυτή η προσπάθεια είναι οργανωμένη ή όχι αλλά και την βαθύτερη σκοπιμότητα της.
Ίσως να είναι κι οι ίδιοι παραδομένοι μέσα στις δικές τους πλάνες αλλιώς πως γίνεται να επιθυμούν να καταστρέψουν;
Από την άλλη, λειτουργούν ως "παράγοντες καταστροφής" κι έχουν κι αυτοί ένα ρόλο να επιτελέσουν προκειμένου να επιτευχθεί μια ισορροπία.

Αναρωτιέμαι όμως πως είναι δυνατόν κάποιος να μας στερήσει αυτό που πραγματικά επιθυμούμε κι αγωνιζόμαστε για αυτό.
Όταν αποφασίσουμε να βαδίσουμε το μονοπάτι προς την Αλήθεια και ζητήσουμε να αντικρύσουμε ένα μέρος του Φωτός, είναι πράγματι πολύ πιθανόν να ξεπροβάλλουν από διάφορες γωνίες άνθρωποι οι οποίοι να θέλουν να μας ανακόψουν την πορεία.
Αυτή η πορεία όμως μπορεί να ανακοπεί μόνο από εμάς.
Κανένας δεν πρόκειται να την διακόψει όσο εμείς δεν του δώσουμε τα περιθώρια για να το κάνει.

Όπως έχω ξαναπεί η πορεία αυτή είναι δύσκολη.
Κάποια στιγμή ο περιπατητής διαπιστώνει ότι φαινομενικά είναι μόνος του σε αυτή την διαδικασία, ότι πολλά από αυτά που νόμιζε ότι γνώριζε είναι μια ψευδαίσθηση.
Ότι πολλά από αυτά που νόμιζε ότι γνώριζε ακόμη και για τον ίδιο είναι μια ψευδαίσθηση.
Νιώθει την εσωτερική ανάγκη να φωτίσει διάφορες πτυχές μέσα του για να μπορέσει να βιώσει την ομορφιά αλλά και την αξία του ταξιδιού του.
Το μονοπάτι όμως αυτό έχει τέλος;
Υποθέτω πως δεν έχει.
Πως άλλωστε θα γινόταν να έχει όσο κι η Γνώση συνεχώς διευρύνεται και περικλείει μέσα της συνεχώς καινούρια τμήματα τα οποία τα βρίσκει μέσα από όλα όσα η ίδια διέπει.

Μια άλλη εξήγηση που σκέφτομαι είναι η πιθανότητα να μην υπάρχει τέλος επειδή μπορεί σ' αυτό να μην βρισκόταν τίποτα απολύτως.
Ούτε κάποιο Φως, ούτε κάποια Θεϊκή οντότητα που να περιμένει τον αναζητητή.
Απλά τίποτα επειδή πολύ απλά η Γνώση είναι το ίδιο το μονοπάτι.
Κατά αυτόν τον τρόπο, το κάθε μονοπάτι που απλώνεται μπροστά μας είναι τμήμα και της Γνώσης οπότε καλούμαστε να το ακολουθήσουμε.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2008, 12:24:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η βαθύτερη σκοπιμότητα της φίλε D Incubus, φαίνεται
Στα Πρωτόκολλα των Σοφών της Σιών, στα κείμενα των
Ιλουμινάτι κι άλλων σκοτεινών στοών και κύκλων.
Το κάνουν μόνο και μόνο για να δημιουργήσουν ένα δικό
Τους κόσμο με μια ελιτιστική αριστοκρατία και το 99% του
Ανθρώπινου πληθυσμού ως αναλλώσιμα ανταλλακτικά .
Τερατώδη πράγματα, που επειδή ελέγχουν την ενημέρωση,
Ο απλός λαός δεν τα γνωρίζει.
Πως θα πετύχουν τη δουλειά τους; Με την σύγχρονη τεχνολογία
Ψηφιακή και μη με κάμερες που παρακολουθούν τα πάντα
Και …παντοδύναμα μπορούν να σταματούνε κάθε
Αντίδραση εν τη γεννέσει της.
Όσο για το φως που επικαλείσαι, καλούνται «Φωτισμένοι»
(Ιλουμινάτι) αυτό σου λέει τίποτα για το ποιο φως θέλουνε
Να φέρουνε; Και φυσικά οι Χριστιανοί, είναι οι σκοταδιστές,
Οι «κακοί» που εμποδίζουν τον κόσμο να προχωρήσει προς
Το …φως τους, το προσωπικό τους φως, όχι το πραγματικό
Φως όχι την αλήθεια, όπως παραδέχονται- ομολογούν το πώς
Βλέπουν τα πράγματα, «η αλήθεια δεν είναι για όλους…»
Τόσος ρατσισμός για το δικό τους ματαιόδοξο σχέδιο…

Σύντομα όμως, θα φανούν όλοι τι σκοπό εξυπηρετούν.
Όλοι θα πάρουμε θέση και ο καθένας θα κριθεί στην
Ιστορία από αυτό. Βίαια καθεστώτα υπήρξαν κι όλα
Καταργηθήκαν, όσο καλά κι αν είχαν οργανωθεί. Τώρα,
Δε, οι εξελίξεις θα έχουν καταιγιστική σειρά «καθώς ο
Διάβολος έχει κατέβει στη γή κι έχει θυμό μεγάλο»
Όπως αναφέρει η Αποκάλυψη κι άλλες προφητείες.
Το φως είναι ένα και θα φανεί σε όλους , όχι σε λίγους.
Ο καθένας θα διαλέξει την αλήθεια που τον εκπροσωπεί…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2008, 12:56:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αναρωτιέμαι όμως πως είναι δυνατόν κάποιος να μας στερήσει αυτό που πραγματικά επιθυμούμε κι αγωνιζόμαστε για αυτό.
Όταν αποφασίσουμε να βαδίσουμε το μονοπάτι προς την Αλήθεια και ζητήσουμε να αντικρύσουμε ένα μέρος του Φωτός, είναι πράγματι πολύ πιθανόν να ξεπροβάλλουν από διάφορες γωνίες άνθρωποι οι οποίοι να θέλουν να μας ανακόψουν την πορεία.
Αυτή η πορεία όμως μπορεί να ανακοπεί μόνο από εμάς.
Κανένας δεν πρόκειται να την διακόψει όσο εμείς δεν του δώσουμε τα περιθώρια για να το κάνει.

Τι να μας στερήσει κάποιος και πως ?
Γιατί πρέπει να δημιουργούμε μια ιδέα ''μάχης'', ''αντίστασης'' κλπ σε κάτι που είναι όλο μέσα μας?

Κατα την γνώμη μου όλα όσα χρειαζόμαστε είναι ήδη μέσα μας και το μόνο που χρειάζεται είναι να τα ανασύρουμε άπο εκεί που βρίσκονται.
Εννοείται οτι αυτή η πορεία συνεχίζεται η διακόπτεται μόνο απο εμάς.

Κάθε άνθρωπος είναι ελεύθερος να μελετάει, να διαλογίζεται και να θέτει τον εαυτό του σε όποια επηροή αυτός νομίζει οτι του είναι αναγκαία. Και κάθε φορά που ''προχωράμε'' έχουμε την αίσθηση οτι ''ξυπνήσαμε'' ... σκεφτόμαστε τον προηγούμενο ύπνο...και πάλι απο την αρχή....Αυτή όμως είναι και όλη η ομορφιά της μαγείας που λέγεται Ζωή, φως, αγάπη.


quote:
Σύντομα όμως, θα φανούν όλοι τι σκοπό εξυπηρετούν.
Όλοι θα πάρουμε θέση και ο καθένας θα κριθεί στην
Ιστορία από αυτό. Βίαια καθεστώτα υπήρξαν κι όλα
Καταργηθήκαν, όσο καλά κι αν είχαν οργανωθεί. Τώρα,
Δε, οι εξελίξεις θα έχουν καταιγιστική σειρά «καθώς ο
Διάβολος έχει κατέβει στη γή κι έχει θυμό μεγάλο»............


Ας αφήσουμε τους άλλους να εξυπηρετούν οτι σκοπό θέλουν κι ας ασχοληθούμε με το σκοπό που εξυπηρετούμε εμείς χωρίς βία, κατάργηση, διαβόλους, θυμό κι όλα αυτά τα φανταστικά πλάσματα του μυαλού μας και μόνο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2008, 13:42:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή nst, δεν ξέρω πόσο αθώα είσαι, αλλά,
Χαίρομαι που δεν πιστεύεις ότι μπορεί κάποιος να
Επιβουλεύεται τον άνθρωπο.
Χαίρομαι γιατί, ο άνθρωπος είναι αυτό που είσαι
Εσύ, αλλά, σήμερα υπάρχουν πολλοί άλλοι
Οι οποίοι δεν πιστεύουν στον άνθρωπο του πνεύματος,
Αλλά στο ζωώδη άνθρωπο.
Εκείνο το ον που αγωνίζεται για επιβίωση και
Συναγωνίζεται τα άλλα ζώα στην επικράτηση του
Πάνω στον πλανήτη, σαν το πιο δυνατό ζώο…
Τέτοιοι άνθρωποι, με πολλές δικαιολογίες, διαφορετικές,
Η κάθε ομάδα, υπάρχουν πολλές.
Με ανακουφίζει πραγματικά που διαθέτεις τόση πίστη
Στον εσώτερο άνθρωπο, που θα μείνει κι όταν ο ζωάνθρωπος
Πεθάνει, όταν καθαρίσει από το κτήνος ο γιός του Θεού.
Με απογοητεύεις, όμως που δηλώνεις ότι δεν πιστεύεις
Ότι υπάρχει διάβολος…
Όλη την φρίκη που έχει ζήσει ο άνθρωπος, πέραν των
Λαθών του, δεν πιστεύεις ότι ήταν από κάποια
Αρνητική οντότητα προωθούμενος;
Με φοβίζει, από την άλλη, γιατί όταν δείς «δσίμονες
Να περπατάνε επι γης»,όπως έχει γραφεί, τότε θα ήθελα να
Μην προδώσεις ότι τώρα πιστεύεις…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2008, 19:28:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Eίναι κρίμα που δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου για προσεκτική ανάγνωση των γραφομένων σας. Μετά από ένα γρήγορο πασάλειμα και με το φόβο να είμαι εκτός θέματος, νομίζω ότι η έλλειψη της αλήθειας είναι απαράιτητη για να επικρατήσει το ψεύδος δηλαδή το σκοτάδι.
-Σήμερα ζούμε όλοι σε ένα ψέμα! τα προιόντα στο σούπερ-μάρκετ αυξήθηκαν σε ένα χρόνο 10-30% οι μισθοί αντίστοιχα μόλις 2-5%, πάλι μπροστά είανι όμως η ΝΔ! ΆΡΑ............τζάμπα καίει η λάμπα τζάμπα σ΄αγαπώ!
-Εδώ για τη τσέπη μας! δεν μπορούμε να αναγνωρίσουμε ότι είναι ψεύτικη!
-Ψάχνουμε για άλλες αλήθειες πιο μακρυνές?

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 26 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy