ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Η ΠΛΑΝΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 26
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2008, 15:27:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Α. υπαρχει περιπτωση ο Νους, να μην εχει καποιο υποδειγμα?

Και,

Β. Υπαρχει περιπτωση ο Νους, να είναι ελευθερος από την ιδια του την δραση?



θα σου απαντήσω με μία ερώτηση .. η Ταυτότητα (αυτή που υποτίθεται πρέπει να κάνουμε γνώθι .. και είναι ο συνήθης ύποπτος για την δράση) .. είναι δώρο της Ψυχής ή του Νου..?

Γιώργος
....εφτά βοηθοί και τρεις mastorοι μαζί τους και οι ... servitorοι Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2008, 19:07:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Unssen κατ αρχήν να πω ότι η εκτίμηση είναι αμοιβαία Θεωρώ ότι οι απόψεις μας ουσιαστικά Είναι παρόμοιες .

Συμφωνώ με τον elo .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2008, 23:37:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.....Γυρνώντας στους δρόμους της πόλης,
ένοιωθε πάντα τον ίδιο φόβο…
Οι νεκροί ήταν παντού, πόσους απ’ αυτούς, έπρεπε σήμερα να μιλήσει;
Ο πόνος απ’την σπατάλη αβάσταχτος…όχι τόσο γιατί ήταν θέμα αξιολόγησης,
Αλλά, γιατί, κανείς δεν έχει δικαίωμα επέμβασης στη ζωή του άλλου…

Φοβερή αλλά δυστυχώς- ευτυχώς, μεγάλη η αλήθεια…
Νεκροί τριγύριζαν στ’ αγαπημένα του μέρη κι
έπρεπε να προσέχει…
Το κυνήγι , αυτή η αθάνατη απόδειξη της ζωής, έχασε πια τη σημασία του,
αφού οι νεκροί ήταν πια αγέλες που ξεγελούσαν ή ταλαιπωρούσαν τον κυνηγό, στερώντας του την απόλαυση αυτού του ίδιου του κυνηγιού,
γιατί όλοι οι ζωντανοί ξέρανε πως οι νεκροί
δεν καταλαβαίνουν τη δύναμη της ζωής…
Αυτό τους διαχώριζε, μα κι ο τρόπος που ζούσαν και κυνηγούσαν.
Πιο ολέθριο όμως, μα και τραγικό συνάμα, αυτής της αντίφασης και κύριο σημείο ήταν η ίδια η ύπαρξη της ζωής.
Εύκολα καταλαβαίνει κανείς το γιατί:
Οι ζωντανοί λατρεύαν και λατρεύουν το πνεύμα της ζωής κι οι νεκροί σκυλεύαν κι ασελγούσαν πάνω στη ζωή…
Το χειρότερο απ’ όλα, βέβαια, ήταν οι λαβωμένοι ζωντανοί…
Ένα θέαμα που δεν άντεχε κανείς να βλέπει…
Και για όλα να ξέρει κανείς πως φταίει αυτή η καινούργια γλώσσα…
Τους πείραζε, δηλαδή, να επιτρέπουνε στους ζωντανούς να μιλάνε και δυο από τις μητρικές τους;
Αλλά ήταν λέει τόσο επικίνδυνες αυτές οι γλώσσες οι παλιές που μπορεί να έκανε κακό κανείς μόνο και μόνο γνωρίζοντας τες…
Τότε φυσικά οι νεκροί ήταν λίγοι κι οι ζωντανοί ήταν άξιοι της μοίρας τους,
αν παραδίδονταν σε νεκρούς…
Όλοι το είχαν νόμο:
Καμία σχέση με τους νεκρούς…
Τους δεχόμαστε, αλλά δεν εκτιμούνε την ζωή…
Ο νόμος αυτός ισχύει και σήμερα, γιατί
μπορεί οι νεκροί σαν γνώστες των παλιών γλωσσών, να παγιδεύουνε τους ζωντανούς, αλλά η παράδοση ζωής σε νεκρό είναι έγκλημα…
Κι ο νόμος είναι αυστηρός για τον παραβάτη:
Ζεις σαν νεκρός, θρέφοντας τους νεκρούς…
Αλλά όλα αυτά δεν θα υπήρχαν αν η νέα αυτή γλώσσα, δεν είχε διώξει όλες τις παλιές, με τους νεκρούς να μιλούν μεταξύ τους, μα και με ζωντανούς,
Ενώ, τι ειρωνεία! οι ζωντανοί είχαν χαθεί μεταξύ τους και δεν μπορούσαν να αναγνωρίσουνε ο ένας τον άλλο…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τζιτζικας
Μέλος 1ης Βαθμίδας


104 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2008, 01:05:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τζιτζικας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι κατοικουντες την Καύνον, αρχαια πολις της μικρας ασιας παρεγγυς του ινδου ποταμου, πλουτισαντες και εις ακρον ματαιοδοξοι, επληττοντο υπο ελονοσιας φεροντες χαρακτηριστικην ωχροτητα προσωπου. Μετα ψυχωσεως προετοιμαζοντο και εδαπανουντο καθημερινως εις μεγαλοπρεπη συμποσια και καλλιτεχνικας συγκεντρωσεις προς επιδειξην του πλουτου της πολεως. Οτε προσκληθεις ο φημισμενος κιθαρωδος Στρατονικος, αντικρυζων την πρασινοκιτρινη οψη των περιφερομενων κατοικων, ενωπιον λαπρυνομενης επιτροπης υποδοχης προς τιμην του προλογιζει δηθεν θαυμαζων, "ο μεγαλος Ομηρος σιγουρα την πολιν αυτην σκεφτοταν όταν εγραφε τον στιχο, σαν τη γενια των φυλλων είναι και η των ανθρωπων". Ενοχληθεντες οι Καυνιοι από το υπονοουμενο εζητησαν εξηγησην, υπο την απειλη να θεωρησουν τον εκστομιθεντα λογο ως σκωμμα κατά της πολεως. Ο Στρατονικος ετοιμος ανταπεξερχεται διαλυων την συγχυσην, "μα πως θα τολμουσα να πω νοσηραν την πολη, που κι αυτοι οι νεκροι της γυριζουν στους δρομους".

Αγαπητε elo, ποιος παραμεθυσε μεσα στο σκοταδι και η φαντασια του γεννα πλασματα που τα διαλυει μολις φανει η μερα ;; Θα σε ρωτησω το εξης απλο, δεν χρειαζεται να τρεχομε μακρυα, υπαρχει αυτό που ειναι αντιθετο στην αληθεια και πως μπορουμε να το ονομασομε και να δωσουμε ένα ξεχωριστο ονομα εκτος από το ονομα της αληθειας ;;


Ολη τη μερα ψελνω,πανω στο δενδρο!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2008, 01:27:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΟΥΣ φίλε μου, το «εργαλείο» που πλάθει αλήθειες αλλά και πλάνες….

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
τζιτζικας
Μέλος 1ης Βαθμίδας


104 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2008, 01:43:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τζιτζικας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο νους ειναι λοιπον αυτο που ψαχνομε, νους λεγεται αυτο που ειναι αντιθετο με την αληθεια.

Ολη τη μερα ψελνω,πανω στο δενδρο!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2008, 09:29:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλα βρε trexagireve

Κι εγώ σου ζητώ συγνώμη αν σε έκανα να αισθανθείς άσχημα. Αλλά έχω την εντύπωση ότι διαβάζεις και απαντάς βιαστικά, οδηγούμενος άθελά σου σε παρανοήσεις… ίσως φταίει αυτή η λαχτάρα σου να εκφραστείς. Γιατί δεν σου έδειξα τα δόντια μου, είναι σίγουρο, μπορώ να περηφανευτώ ότι έχω καταφέρει να μη δείξω ποτέ τα δόντια μου στο φόρουμ (άντε, το πολύ κανέναν τραπεζίτη κι αυτόν απονευρωμένο) και γενικότερα σαν στάση ζωής είναι μια πρακτική που δύσκολα με εκφράζει, αν κι έχω καταφύγει (έξω από εδώ) σε αυτήν μερικές φορές στο παρελθόν… Τι ψυχολογικός μηχανισμός να υπάρχει άραγε πίσω από αυτό που γράφεις: «Μας αρέσει να ανοίγουμε πληγές , είτε σε εμάς είτε σε άλλους, και να τις επιδεικνύουμε, είτε για να προκαλέσουμε συναισθήματα στους άλλους, είτε από νοσηρή περιέργεια….»;

…Όταν αγαπώ, ανήκω. Όταν ανήκω, λειτουργώ και αισθάνομαι την ανάγκη να παράγω. Παράγω αντικείμενα, νοήματα, ζωή. Πραγματώνομαι, γίνομαι και αναπτύσσομαι.
Αγαπώ και φοβάμαι. Φοβάμαι την απόρριψη, την εγκατάλειψη, τη μοναξιά. Φοβάμαι να μείνω μόνος. Δεν δείχνω όμως τον φόβο μου. Φοβάμαι τον φόβο μου. Φοβάμαι αυτό που είμαι.
Φοβάμαι μήπως αυτό που είμαι μου στερήσει την αγάπη των άλλων. Φοβάμαι έτσι να είμαι όπως θέλω. Και δεν αναπτύσσομαι.
Πρέπει να με προστατέψω.
Και κρύβομαι. Πίσω από πανοπλίες που με κάνουν να φαίνονται ότι είμαι αυτό που «πρέπει» να είμαι. Κρύβομαι τόσο καλά, ώστε χάνω τον εαυτό μου.
Κι έχω ανάγκη από τον φόβο μου, γιατί με εμποδίζει να αγαπήσω πιο πολύ. Ο φόβος μου με προστατεύει από την αγάπη μου για τους άλλους και από τη δική τους αγάπη. Με προστατεύει από την αγάπη μου για μένα.
Κι αν πιστεύω ότι φοβάμαι τους άλλους είναι για να μην αναγνωρίσω τον φόβο μου για μένα, γι’ αυτό που είμαι. Γιατί τότε θα πρέπει να αναλάβω την ευθύνη του τι είμαι και θα πρέπει και να με αγαπήσω….

Φίλε μου Πλάτωνα,

Κατέληξα ότι ξεκίνησα από λάθος βάση. Πριν ακόμη φθάσουμε στο θέμα του χρόνου σε σχέση με την αγάπη, είδα ότι δεν έχει νόημα ένας ορισμός της αγάπης που κατευθύνεται προς κάτι έξω από μας. Αν δεν βιωθεί η αγάπη εσωτερικά, δεν μπορούμε να μιλάμε καν γι’ αυτήν.

Για το θέμα του χρόνου, έχω βρεθεί προσωρινά σε αδιέξοδο. Η φιλοσοφία δεν δέχεται μια οντολογία του χρόνου, δεν δέχεται δηλαδή ότι υπάρχει χρόνος per se και προσωπικά μου άρεσαν πολύ οι ιδέες του Πλωτίνου πάνω στο θέμα, αλλά η ομιλία του Δανέζη στο Συνέδριο (βλ. τα μπανεράκια στην κορυφή της σελίδας), μου προκάλεσε σύγχυση. Δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει η εκλαϊκευμένη Φυσική, διαφορετικά θα σου είχα ήδη στείλει το κείμενο, το έχω, να’ναι καλά η Nada που μου το προμήθευσε… Ο Δανέζης λέει ότι ο χρόνος ξεκινά εκεί που τελειώνει ο ορίζοντας της αντίληψής μας. Δεν μπορούμε να τον αντιληφθούμε σαν διάσταση, σαν μέγεθος ή κατηγόρημα και γι’ αυτό δεν δεχόμαστε την ύπαρξή του αλλά αναφερόμαστε σ’ αυτόν σαν σε ψευδαίσθηση…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2008, 09:34:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πράγμα που μας πάει στο θέμα της αντίληψης και του Νου γενικότερα.

Ρωτάει ο Γιώργος, «η Ταυτότητα (αυτή που υποτίθεται πρέπει να κάνουμε γνώθι .. και είναι ο συνήθης ύποπτος για την δράση) .. είναι δώρο της Ψυχής ή του Νου..?» και σε αυτό η απάντηση για μένα τουλάχιστον είναι ξεκάθαρη: είναι δώρο(;) του Νου. Αλλά σε κάθε περίπτωση ενοχοποιεί ο Γιώργος την ταυτότητα.

Και με κάνει να σκέφτομαι μήπως εντέλει δεν πρέπει να στήσουμε στον τοίχο ως ένοχο/αντίπαλο της αλήθειας τον Νου αλλά μια ευλογία και κατάρα που απορρέει από την περίφημη ικανότητα αυτοπαρατήρησής του, τη συνείδηση του εγώ;

Έστω ένας διαχωρισμός του κόσμου σε άκτιστο (το αγέννητο Πνεύμα, την τελική συνείδηση) και κτιστό (τον δημιουργημένο κόσμο). Μέσα εκεί η συνείδηση του εγώ, η οποία ουσιαστικά ανήκει στο κτιστό, αποσχίζεται από αυτό, αποσπάται και δημιουργεί ένα τρίτο επίπεδο ύπαρξης, έναν κόσμο κλεισμένο μέσα στα πλαίσια και τις δυνατότητες της αντίληψης και της κατανόησής μας.

Μέσα στον κόσμο αυτό της συνείδησης, υπάρχουν γεγονότα που φαντάζουν απαράδεκτα. Ο θάνατος, λόγου χάρη, για πολλούς ανθρώπους είναι απαράδεκτος. Τα γηρατιά, η αρρώστια και μια ολόκληρη σειρά άλλων αναγκαιοτήτων γίνεται απαράδεκτη. Γενικά ό,τι δεν μπορούμε να κατανοήσουμε, γίνεται απαράδεκτο και αυτό μας κάνει να υποφέρουμε. Και κάτι που μας κάνει να υποφέρουμε, έχουμε συχνά την τάση να το αρνούμαστε. Καταλήγουμε δηλαδή να αρνούμαστε ύπαρξη στα τμήματα της πραγματικότητας που δεν κατανοούμε και να κάνουμε μια σύμβαση ουσιαστικά με την πραγματικότητα, μια σύμβαση που παράγει τις προσωπικές/οικογενειακές/κοινωνικές/πολιτισμικές μας αλήθειες, οι οποίες λειτουργούν όπως περιέγραψε ο elo στο τελευταίο του ποστ της προηγούμενης σελίδας.

Σκέψεις, απλά σκέψεις…

Καλημέρα,
Unseen

ΥΓ. trexagireve, από πού είναι το απόσπασμα με τις παλιές και τη νέα γλώσσα; Μου θύμισε τον "Θαυματουργό ψίθυρο του Ερμή".


Στον κόσμο του Πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2008, 09:58:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί συνδαιτήμονες, καθόμαστε στο ίδιο τραπέζι,
απολαμβάνοντας την τροφή των λέξεων και των νοημάτων,
όσοιμπορούν να ασχοληθούν αλλά κι όσοι βρήκαν εκεί
διέξοδο στον πόνο τους…

Δεν είναι τίποτα, το απόσπασμα που έγραψα…Δικό μου είναι… ,
κομμάτι από τα χιλιάδες χειρόγραφα μου των τελευταίων 30 χρόνων…
Δεν περίμενα να το δείτε έτσι…
Νόμιζα ότι θα καταλαβαίνατε τι εννοώ, πειραχτικά,
στο εν λόγω κείμενο…
Αναφέρομαι στο ότι το να φιλοσοφεί κανείς ,
έχει γίνει τόσο κοινό, ώστε φιλοσοφούν και οι νεκροί,
ή καλύτερα ότι υπάρχουν μεταξύ μας ζωντανοί κι ευθύνη τους είναι να ξεχωρίζουν τους ζωντανούς από αυτά τα στόματα που μιλάνε, αλλά ανήκουν σε νεκρούς…
Ζούμε την εποχή όπου όλοι έχουνε λόγο κι όλοι είναι ίσοι σε σχέση με τον λόγο.
Μια εποχή εγκυκλοπαιδιστών που χάνεται η ουσία του πράγματος και η φυσική κλίση στο πνεύμα…
Αυτό πιστεύω και γω φίλε Τζίτζικα, ότι ο νούς, όμως, είναι όχι ακριβώς το αντίθετο της αλήθειας , αλλά μάλλον ότι η αλήθεια, ως έκφραση, αποτυπώνει την αναφορά του νου, στην θεώρηση,
ή αλλοιώς ότι η αλήθεια αποτελεί όχημα των εννοιών που σχηματοποιούνται στο νου….
Φίλοι, το να έχεις λόγο σημαίνει ότι πρέπει
να είναι ζωντανός (ο λόγος), αλλά στους σημερινούς καιρούς,
μιλάνε κι οι νεκροί και η αλήθεια, αποκτά πλάνες,
που στέκονται δίπλα της, χρωματισμένες δηλαδή καταλλήλως με «αληθινές» αποχρώσεις.
Μόνον αυτή όμως θα επιβιώσει στο πέρασμα του χρόνου και στο τέλος του χρόνου, θα λάμψει σαν η έκφραση και μόνο αυτό
του νου που στέκει αιωνίως ως ον εις το στερέωμα…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2008, 12:54:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αναζήτηση της αληθείας σε ανθρώπινο επίπεδο είναι μεγάλη κουβέντα η οποια οσο και να προχωρήσει Πάλι θα οδηγηθεί σε αδιέξοδα από κει και περά οι περισσότεροι επιλέγουν
Αυτή που θεωρούν σωστότερη η αυτή που τους τους βολεύει παίζει μεγάλο ρολο και η ψυχολογία του Κάθε ανθρώπου όπως και οι εμπειρίες του .
Προσπάθειες για την εύρεση της Αληθείας σε εισαγωγικά έχουν γίνει πολλές τόσο σε θρησκευτικό επίπεδο οσο και σε φιλοσοφικό θεωρώ ότι αν ενώσεις τα κοινά στοιχειά
Μπορείς να την προσεγγίσεις περισσότερο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2008, 13:27:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πράγμα που μας πάει στο θέμα της αντίληψης και του Νου γενικότερα.

Ρωτάει ο Γιώργος, «η Ταυτότητα (αυτή που υποτίθεται πρέπει να κάνουμε γνώθι .. και είναι ο συνήθης ύποπτος για την δράση) .. είναι δώρο της Ψυχής ή του Νου..?» και σε αυτό η απάντηση για μένα τουλάχιστον είναι ξεκάθαρη: είναι δώρο(;) του Νου. Αλλά σε κάθε περίπτωση ενοχοποιεί ο Γιώργος την ταυτότητα.


χμ, εάν είναι "δώρο" του Νου τότε γιατί την συναντάμε σε πράγματα που έχουν Ψυχή..?

quote:

Και με κάνει να σκέφτομαι μήπως εντέλει δεν πρέπει να στήσουμε στον τοίχο ως ένοχο/αντίπαλο της αλήθειας τον Νου αλλά μια ευλογία και κατάρα που απορρέει από την περίφημη ικανότητα αυτοπαρατήρησής του, τη συνείδηση του εγώ;

εμ... δεν θα κατηγορούσαμε τον Ωκεανό για πράγματα που κάνει το Ψάρι..

Γιώργος
Esoterica διαφημιστικό : Hot εσώπουλα σας περιμένουνε να τους τηλεφωνήσετε στο 9977713666 (για μια ζεστή κουβέντα, ζεστή αγκαλιά , ένα ζεστό φλιτζάνι καφέ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τζιτζικας
Μέλος 1ης Βαθμίδας


104 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2008, 13:50:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τζιτζικας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε trexagireve,

O elo μιλαει για υποκειμενικες αληθειες που υπαρχουν αμετρητες. Ερωτησα τον elo αν μπορει να μου απαντησει στο ερωτημα, υπαρχει αυτο που ειναι αντιθετο στην αληθεια και πως μπορουμε να το ονομασομε ;; Ο elo, απαντα στο ερωτημα λεγοντας, νους. Συγκεκριμενα λεει "ΝΟΥΣ φίλε μου, το «εργαλείο» που πλάθει αλήθειες αλλά και πλάνες". Εφ'οσον ο elo απαντα, και οχι εγω, ειναι φανερο οτι οταν λες "Αυτό πιστεύω και γω φίλε Τζίτζικα, ότι ο νούς, όμως, είναι όχι ακριβώς το αντίθετο της αλήθειας κλπ " εννοειτε οτι σχολιαζεις την απαντηση που δινει ο αγαπητος elo. Αυθα.

Ολη τη μερα ψελνω,πανω στο δενδρο!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2008, 17:25:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
θα σου απαντήσω με μία ερώτηση .. η Ταυτότητα (αυτή που υποτίθεται πρέπει να κάνουμε γνώθι .. και είναι ο συνήθης ύποπτος για την δράση) .. είναι δώρο της Ψυχής ή του Νου..?


Φιλε Γιωργο, εχω λιγο χρονο μα θα το προσπαθησω με τη σειρα μου.

Ο υποπτος για μενα,…. είναι το ψαρι!.... η (θεληση), σε παρενθεση.

Γιατι?

Με την παρορμηση της για εκπληρωση, σκεφτηκες ποτε σου, μηπως συγχρονως δημιουργει φοβο? *(εαυτος)

μα επισης,

δεν εχει σημασια, να δουμε, μηπως η θεληση, εγινε σε μας μια ακομα επιθημια (πανω από ολλες τις αλλες)

Αν εχει γινει κατι τετοιο, διλαδη εγινε μια συνηθεια στις πτυχες του ΝΟΥ, (γιγνεσθαι) τοτε παιζεται το παιχνιδι του εαυτου…. η επιθημια διλαδη, που πολλαπλασιαζεται.

Τωρα, ας δουμε, κατι που αναφερει η φιλη Unseen.

quote:
Φίλε μου Πλάτωνα,
Κατέληξα ότι ξεκίνησα από λάθος βάση. Πριν ακόμη φθάσουμε στο θέμα του χρόνου σε σχέση με την αγάπη, είδα ότι δεν έχει νόημα ένας ορισμός της αγάπης που κατευθύνεται προς κάτι έξω από μας. Αν δεν βιωθεί η αγάπη εσωτερικά, δεν μπορούμε να μιλάμε καν γι’ αυτήν.
Για το θέμα του χρόνου, έχω βρεθεί προσωρινά σε αδιέξοδο. Η φιλοσοφία δεν δέχεται μια οντολογία του χρόνου, δεν δέχεται δηλαδή ότι υπάρχει χρόνος per se και προσωπικά μου άρεσαν πολύ οι ιδέες του Πλωτίνου πάνω στο θέμα, αλλά η ομιλία του Δανέζη στο Συνέδριο (βλ. τα μπανεράκια στην κορυφή της σελίδας), μου προκάλεσε σύγχυση. Δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει η εκλαϊκευμένη Φυσική, διαφορετικά θα σου είχα ήδη στείλει το κείμενο, το έχω, να’ναι καλά η Nada που μου το προμήθευσε… Ο Δανέζης λέει ότι ο χρόνος ξεκινά εκεί που τελειώνει ο ορίζοντας της αντίληψής μας. Δεν μπορούμε να τον αντιληφθούμε σαν διάσταση, σαν μέγεθος ή κατηγόρημα και γι’ αυτό δεν δεχόμαστε την ύπαρξή του αλλά αναφερόμαστε σ’ αυτόν σαν σε ψευδαίσθηση…

Για χρονο, εννοω το ψυχολογικο γιγνεσθαι. Τοσο το γιγνεσθαι, οσο και το ΕΙΝΑΙ, είναι διαφορετικες καταστασεις.

Πως μπορουμε να παμε από τη μια στην άλλη? ( από το γιγνεσθαι στο είναι).

Λετε ορισμενοι να υπερβουμε το γιγνεσθει, το νου, η κατι τετοιο, Προσωπικα πιστευω πως δεν γινεται. Δεν θα μαλωσουμε ελπιζω για αυτο.

Εχω απλα γραψει, πως το τελος της μιας, η άλλη ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ… υπαρχει.

Ερχεται στο μυαλο μου *(σκεφτομαι παντα με εικονες) ένα βιντεακι, και ομολογω πως τοτε γελασα αρκετα.

Ελπιζω να μην θιξω ανθρωπο.

Ετσι και αλλιως το μεγαλυτερο προβλημα είναι στο να δουμε…. που τελειωνει η Αγαπη, και που αρχιζει η συγχυση.

(Αν θελεις φιλη Unseen, στειλε τα κειμενα της φυσικης, στο plato888@hotmail.com)

Α το βιντεακι!

http://it.youtube.com/watch?v=pF8iLo2OTzM

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2008, 13:48:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φιλε Γιωργο, εχω λιγο χρονο μα θα το προσπαθησω με τη σειρα μου.

Ο υποπτος για μενα,…. είναι το ψαρι!.... η (θεληση), σε παρενθεση.

Γιατι?

Με την παρορμηση της για εκπληρωση, σκεφτηκες ποτε σου, μηπως συγχρονως δημιουργει φοβο? *(εαυτος)

μα επισης,

δεν εχει σημασια, να δουμε, μηπως η θεληση, εγινε σε μας μια ακομα επιθημια (πανω από ολλες τις αλλες)

Αν εχει γινει κατι τετοιο, διλαδη εγινε μια συνηθεια στις πτυχες του ΝΟΥ, (γιγνεσθαι) τοτε παιζεται το παιχνιδι του εαυτου…. η επιθημια διλαδη, που πολλαπλασιαζεται.



χμ..για μένα η μοναδική ειλικρινείς επιθυμία είναι να σκίσω το περιτύλιγμα να δω το δώρο μου

.
.

Forest Gump : Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get."

Γιώργος: it's chocolate - stupid - and i am going to eat the whole damn box..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2008, 18:00:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οριγιναλ,

quote:
χμ..για μένα η μοναδική ειλικρινείς επιθυμία είναι να σκίσω το περιτύλιγμα να δω το δώρο μου
.
.
Forest Gump : Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get."
Γιώργος : it's chocolate - stupid - and i am going to eat the whole damn box..

γινεται,

quote:
χμ, εάν είναι "δώρο" του Νου τότε γιατί την συναντάμε σε πράγματα που έχουν Ψυχή..?

να ειναι ολα

quote:
αλλά έτσι όπως το βλέπω..
είναι σαν ένας Ωκεανός , οπου το βασικό στοιχείο ειναι το Νερό , ....και μετά ...φυσικά .....εχεις και τα κύματα , τα ρευματα , τα ψάρια , τα φυτά ,κλπ... μεχρι και φώς υπάρχει (υπάρχουν πλάσματα στην αβυσσό που παράγουν φώς , παρόλο που δεν έχουν δεί ποτε το φως του Ηλιου)

όλα δημιουργούνται στο Νερό , όλα κινούνται και εξελήσονται μέσα στο Νερό , και πεθαίνουν μέσα στο Νερό..!!!


χμμμ,

H φιλη Unseen, διαθετει σπεσιαλ δανεζικη σοκολατα, αμυγδαλου.

Δεν παχαινει!

Ζητα, και θα σου δωθει.


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 08/03/2008 18:01:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2008, 04:00:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου trexagireve,

Γράφεις πραγματικά καλά και, πίστεψέ με, τέτοιου είδους σχόλια λόγω επαγγέλματος βγαίνουν δύσκολα από το στόμα μου.

Στο βιβλίο που προανέφερα, υπάρχει ένα σημείο όπου ο ήρωας, ο Πέτρος, πρέπει να περάσει μια δοκιμασία για να κριθεί άξιος ή όχι κάποιας αποκάλυψης. Η δοκιμασία αφορά την κάθοδό του σε μια κατώτερη πραγματικότητα, την οποία συνέθετε η σύληση βασικών ανθρώπινων δικαιωμάτων και κεκτημένων που ξεκίνησε από την αλλοτρίωση της γλώσσας. Μολονότι το στιλ γραφής είναι πολύ διαφορετικό, η αίσθηση από το δικό σου απόσπασμα μου θύμισε αμέσως αυτό:

«…ανασηκωθηκε προσπαθωντας να κατανοησει τα λογια του φιλου του που ειχαν περιεργους φθογγους χοντρους τραχεις και ξαφνικα καταλαβε πως του ελεγε να βιαστει (…) τον τραβηξε ανυπομονα για να τον βγαλει εξω από το σπιτι χωρις εξωπορτα αν ειναι δυνατον σπιτι χωρις εξωπορτα γιατι τον ρωτησε γιατι ο νομος λεει απαντησε ο ghiorghos οτι οι νομοκρατες μπαινουν παντου και βλεπουν παντου (…) κατεβηκαν κατω και βγηκαν στους ερημωμενους δρομους παντου ησυχια οι οικοδομες με αδειες τυφλες προσοψεις τα καταστηματα χωρις προθηκες και τιποτε το ζωντανο ουτε αυτοκινητα ουτε πεζοι γιατι οι ανθρωποι του ειπε ο ghiorghos δουλευουν στα σπιτια τους δωδεκα ωρες καθημερινα σκυμμενοι πανω στα κομπιουτερ ομως δοξαζουν και ευλογουν τον μεγα αρχοντα γιατι είναι ασφαλεις εχουν δωματιο κρεβατι και ψωμι κι ενα επιτρεπτο παιδι και αφθονη τηλεδονοραση ναι τι μεγαλη ευλογια ετσι σε λιγο εφτασαν λαχανιασμενοι στην πινακιδα για katehaki γιατι είναι ετσι γραμμενη γιατι του λεει ο ghiorghos τριαντα χρονια πριν το αλφαβητο εγινε λατινικο και χοντρυνε η γλωσσα διχως τα γ τα δ και θ…»

Όσο για τη φλόγα, είναι ξεκάθαρο ότι την έχεις… Δεν ξέρω αν είναι νεανικό γνώρισμα, ξέρω όμως στα σίγουρα ότι δεν σβήνει ποτέ. Και είναι μεγάλη ευλογία αλλά και μεγάλο βάρος να τη φέρει κανείς μέσα του γιατί όταν δεν βρίσκει δημιουργική διέξοδο, κατατρέχει και αναλώνει αυτόν που τη φέρει… Μοιάζουμε, αγαπητέ φίλε, και ίσως αυτό που λιγότερο αντέχουμε ο ένας στον άλλον είναι αυτή ακριβώς η ομοιότητα…

Αγαπητέ μου Γιώργο,

quote:
χμ, εάν είναι "δώρο" του Νου τότε γιατί την συναντάμε σε πράγματα που έχουν Ψυχή..?

Δηλαδή σε ποια; Τα ζώα, τα οποία δέχεσαι φαντάζομαι ότι έχουν ψυχή, έχουν και ατομική ταυτότητα; Όχι. Η ταυτότητά τους συμπίπτει με την ταυτότητα του είδους τους. Μόνο ο άνθρωπος έχει ταυτότητες (πολλές ο καθένας, αυτές που διαθέτει, αυτές που θα’θελε να διαθέτει, αυτές που νομίζει πως διαθέτει και πάει λέγοντας) γιατί μόνο ο άνθρωπος έχει νου και τον χρησιμοποιεί κατά τον τρόπο που τον έχει και τον χρησιμοποιεί...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2008, 04:04:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου φίλε Πλάτωνα,

quote:
Για χρονο, εννοω το ψυχολογικο γιγνεσθαι. Τοσο το γιγνεσθαι, οσο και το ΕΙΝΑΙ, είναι διαφορετικες καταστασεις.
Πως μπορουμε να παμε από τη μια στην άλλη? ( από το γιγνεσθαι στο είναι).
Λετε ορισμενοι να υπερβουμε το γιγνεσθει, το νου, η κατι τετοιο, Προσωπικα πιστευω πως δεν γινεται. Δεν θα μαλωσουμε ελπιζω για αυτο.
Εχω απλα γραψει, πως το τελος της μιας, η άλλη ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ… υπαρχει.
Ερχεται στο μυαλο μου *(σκεφτομαι παντα με εικονες) ένα βιντεακι, και ομολογω πως τοτε γελασα αρκετα.

Καταλαβαίνω τι εννοείς για τον χρόνο κι εγώ το ίδιο εννοούσα στην προ Δανέζη κατάστασή μου: ότι ο χρόνος βιώνεται σαν κατάσταση αποκοπής από το άχρονο Ένα ή Είναι και αφορά τις εμπειρίες (το γίγνεσθαι) της ψυχής. Ο Πλωτίνος είναι που είπε (ή μήπως πρώτος ο Πλάτωνας; συγχώρεσέ μου το κενό γνώσης) πως η Ψυχή θέλησε να βιώσει την αιωνιότητα όχι σαν κάτι αθρόο αλλά μιμούμενη τη δική της κίνηση και έτσι δημιούργησε την αίσθηση του χρόνου. Λέει επίσης πως εφόσον το Ον περιέχει το Εν και το Εν την αιωνιότητα τέλος δεν νοείται και πως κι εμείς ως όντα μετέχουμε στην αιωνιότητα εξίσου. Έχουμε δηλαδή συμμετοχή στο αιώνιο Εν αλλά όχι αντίληψη της συμμετοχής μας. Και είναι μόνο σε κάτι ενορατικές στιγμές που περνάμε από τη μία αντίληψη στην άλλη, από το γίγνεσθαι στο είναι.

Όσο για την αγάπη, η αγάπη ΕΙΝΑΙ, δεν ζει στο γίγνεσθαι. Πρέπει επομένως κατ’ ανάγκη να συμπεράνουμε ότι η αγάπη δεν είναι μέσα μας, εμείς είμαστε μέσα σ’ αυτήν. Η αγάπη μας δεν είναι εκδήλωσή μας, εμείς είμαστε εκδήλωσή της. Δεν είναι δικιά μας, δεν μας ανήκει, εμείς της ανήκουμε.

Όπως και τα λόγια μας. Όσο πιο αυθόρμητα είναι αυτά που λέμε, τόσο δεν είναι δικά μας. Τόσο είμαστε εμείς δικοί τους. Και όταν γράφει κάποιος και διαβάζουμε, δεν διαβάζουμε τα γραφτά του, διαβάζουμε από μέσα μας.

Ενοποιημένη συνείδηση…

Καλό ξημέρωμα, με αγάπη,
Unseen

ΥΓ Πολύ γέλιο με το βιντεάκι.


Στον κόσμο του Πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2008, 10:27:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν παρ΄ελπίδα κατακτήσουμε αυτή την αλήθεια που όλοι ψάχνουμε, είμαστε σίγουροι οτι θα ΘΕΛΟΥΜΕ να την δούμε?
Αν ας πούμε, μπορέσουμε να δούμε πως είναι πραγματικά τα γεγονότα, πως είμαστε εμείς, τι έγινε χθές η προχθές απο αυτά που δεν θα μας έλεγαν...τι ήταν πίσω απο τα άγια που μας έμαθαν...πίσω απο την ηθική που πρεσβεύουμε...
Ετυχε ποτέ να δεί κανείς αυτό που έψαχνε προκαλώντας και παρακαλώντας για την αλήθεια του, έτσι όπως είναι, εκείνη την στιγμή?

---------

Η πλάνη ισως να είναι σοφά τοποθετημένη εκει που είναι, ακριβώς μπροστά μας.

Με αγάπηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2008, 10:30:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2008, 11:03:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Unseen, έχεις τα δίκια σου,
αλλά, θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω στην περί
ομοιότητος μας θέση σου…
Πιστεύω ότι άνθρωποι άσπλαγχνοι σαν εμένα δεν υπάρχουν πολλοί…Αντιθέτως με σένα που βιώνεις τον πόνο…
Σε θαυμάζω που τον αντέχεις και τον ερευνάς…
Προσωπικά ανήκω στους καταραμένους, έτσι ή αλλοιώς…
Ανήκω στους ανθρώπου που γίνονται μισητοί λόγω της έκφρασης τους δια της αλήθειας και ουχί των συναισθημάτων … Ποτέ στην ζωή μου δεν μπόρεσα να νοιώσω την μοναξιά εκείνη που κάνει τους ανθρώπους να συμβιβάζονται ή να συναισθάνονται, αλλά πάντα λέω αυτό που σκέφτομαι, όσο παράξενα απότομο κι αν μοιάζει…
Υπάρχει κόσμος που με ….απεχθάνεται ή με μισεί γι’ αυτό , αλλά το κακό είναι ότι δένονται μαζί μου είτε φιλικά είτε εχθρικά…
Το όνομα μου είναι Καναχαϊ, σημαίνει Αυτός Που Περπατάει Μόνος Του. Και δεν εννοεί το μοναχικός, αλλά αυτός που μπορεί και περπατάει μόνος του. Συστήθηκα, λοιπόν…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2008, 22:35:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απαντω σε κατι που γραφεις στην φιλη Unseen φιλε Τρεχαγυρευε, μην με παρεξηγησεις, αφου συγχρονως παραδεχομαι πως δεν ειμαι χριστιανος, (με την εννοια του πιστου της εκκλησιας, της προσευχης, του φοβου και της ελπιδας). Ουτε και ανηκω σε καποια αλλη θρησκεια, κρυφη η φανερη, ειτε σε καποιο φιλοσοφικο ρευμα, οπως επισης, δεν ειμαι υλιστης

quote:
Πιστεύω ότι άνθρωποι άσπλαγχνοι σαν εμένα δεν υπάρχουν πολλοί…Αντιθέτως με σένα που βιώνεις τον πόνο…

Ξερεις ποσους βλεπω κάθε μερα, που δεν ξερουν τι να κανουν τα χρηματα, και δεν δινουν ουτε ευρο, σε καποιο που πεθαινει της πεινας?

Ξερεις ποσους βλεπω κάθε μερα, που θα εφτανε μια τους κινηση, μια τους καλη κουβεντα, για να φερουν αγαλιαση, και δεν το κανουν?

quote:
Σε θαυμάζω που τον αντέχεις και τον ερευνάς…

Γιατι, εσυ τα παρατησες?

quote:
Προσωπικά ανήκω στους καταραμένους, έτσι ή αλλοιώς…

Βγηκες σωος από τεσσερα αυτοκινηστικα, και θεωρεις εαυτον καταραμενο?

quote:
Ανήκω στους ανθρώπου που γίνονται μισητοί λόγω της έκφρασης τους δια της αλήθειας και ουχί των συναισθημάτων … Ποτέ στην ζωή μου δεν μπόρεσα να νοιώσω την μοναξιά εκείνη που κάνει τους ανθρώπους να συμβιβάζονται ή να συναισθάνονται, αλλά πάντα λέω αυτό που σκέφτομαι, όσο παράξενα απότομο κι αν μοιάζει…

Από μια μερια, τουλαχιστον εισαι ο εαυτος σου. (Αν και....)

Από την άλλη παλι, οσο αφορα την *(αληθεια), θα συνεχισεις να εισαι ο εαυτος σου?

Καταρα και αληθεια, γινεται να συνυπαρχουν?

quote:
Υπάρχει κόσμος που με ….απεχθάνεται ή με μισεί γι’ αυτό , αλλά το κακό είναι ότι δένονται μαζί μου είτε φιλικά είτε εχθρικά…

Δεν δενονται τρεχαγυρευε. Συμφωνουν μαζι σου, γιατι βρισκουν στηριγμα στα πιστευω τους. Και οι αλλοι, (αυτοι που σε κατηγορουν), ουτε αυτοι δενονται, και αυτοι σε μαχονται για τα πιστευω τους. Ειναι οι προεκτασεις των εαυτων τους, σε καποια αλλη ιδεα..., σε καποιο διαφορετικο πιστευω.

quote:
Το όνομα μου είναι Καναχαϊ, σημαίνει Αυτός Που Περπατάει Μόνος Του.

Και μενα είναι Μποντ. Τζαιμς Mποντ!

quote:
Και δεν εννοεί το μοναχικός, αλλά αυτός που μπορεί και περπατάει μόνος του. Συστήθηκα, λοιπόν…

Χαρηκα τρεχαγυρευε.

Αυτος που περπαταει μονος, να θυμασαι πως γνωριζει ποιες είναι οι προεκτασεις του εαυτου. Διαφορετικα, τα θρησκευτικα δεκανικια, (σταυροι, λιβανια, αγιασμοι,ξορκια.... και απο την αλλη, σκορδα, κοκκαλακια νυχτεριδας, είναι σε διασταση φοβου, και το ξερεις καλυτερα από μενα.)

Εισαι σιγουρος πως αμα γνωρισεις (το χριστο), θα συνεχισεις να εισαι…. μονος σου?

Γνωριζεις πως γινεται κάθε μερα….. να (συναντας χριστο)?

Κανε καλο τρεχαγυρευε, και είναι εκει,

και όχι μονο…. ο χριστος.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2008, 23:46:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Πλάτωνα, με παρεξήγησες, δεν αναφέρθηκα στη διάσταση ενός ανθρώπου που δεν νοιάζεται για τους άλλους…
Είμαι άσπλαχνος, ή αν θέλεις άκαρδος, με την κυριολεξία της λέξεως…απουσία συναισθημάτων ορμής…
Σαν σκέτος νους, ας πούμε…
Οι λέξεις μου είναι μαχαίρια, αλλά σαν χειρούργος ξέρω να τα χειρίζομαι…
Απλά εδώ και 11 χρόνια κάνω …διακοπές…. Κάποτε είχα γίνει πολύ ικανός και το σταμάτησα για τώρα…
Τώρα είναι η ώρα που επανέρχομαι, αφού παλια, προ 11ετίας, το σπαταλούσα… Τώρα είναι το κατάλληλο τάϊμινγκ, αν καταλαβαίνεις τι εννοώ, με το τάϊμινγκ…
Για τον πόνο δεν το σταμάτησα όπως λές γιατί δεν το είχα ποτέ…
Ο πόνος που με αγγίζει είναι ο πόνος του Θεου πιο πολύ, παρά των ανθρώπων... Αυτόν τον πόνο αισθάνομαι πιο πολύ...

Τα αυτοκινητιστικά ήταν 8 και έχω εγχειριστεί 15 φόρες(!!!) Από την κορυφή μέχρι την φτέρνα… Τα 4 ήταν που ίσως δεν ζούσα…

Το ότι είμαι ο εαυτός μου είναι η κατάρα κι η αλήθεια και το νόημα αυτού που ζω είναι μια μεταφερόμενη γνώση που στον κατάλληλο χρόνο θα δείξει το αρμονικό του μυστηρίου του…
Το δένονται είναι περίεργο, αλλά, κανείς δεν μπορεί να με ξεχάσει… Όλοι με θυμούνται και φυσικά και όσοι με μισούν, ακόμη κι ενστιγκτώδικα…
Το όνομα μου δεν είναι από ταινία,. Ούτε είναι στυλ κωδικού, είναι το όνομα μου…
Όσο για τον Χριστό, από κει έρχομαι… Και ναι έτσι είμαι μόνος μου…
Τα δεκανίκια, δεν τα είχα ποτέ. Γράφω για καταραμένα θέματα από 12 χρονών και 32 χρόνια μετά , καταλαβαίνω ότι ήταν απλά άσκηση η γνώση και μπορώ να πω έχω ασκηθεί καλά, είμαι έτοιμος γι’ αυτό που θα συμβεί…
Το καύχημα μου είναι ότι κατάλαβα το καλό, όχι ότι είμαι καλός, είμαι έξυπνος και κατάλαβα ότι το καλό είναι το μόνο ανθεκτικό στο χρόνο… Το κακό είναι ημιτελές και θα ξανάρχεται έως ότου τελειωθεί, έτσι διάλεξα πλέον το καλό και ξεμπέρδεψα…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2008, 20:30:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω απαντώ σε κάτι που εγραψε ο Πλάτωνας....για ασφάλεια...για παν ενδεχόμενο..

quote:

Ξερεις ποσους βλεπω κάθε μερα, που δεν ξερουν τι να κανουν τα χρηματα, και δεν δινουν ουτε ευρο, σε καποιο που πεθαινει της πεινας?

Ξερεις ποσους βλεπω κάθε μερα, που θα εφτανε μια τους κινηση, μια τους καλη κουβεντα, για να φερουν αγαλιαση, και δεν το κανουν?



Αν το ήξεραν η το ΠΙΣΤΕΥΑΝ μπορεί και να το έκαναν ...αλλά
Ξέρεις και πόσους αλαφροϊσκιωτους βλέπω κάθε ημέρα ?

quote:
Γνωριζεις πως γινεται κάθε μερα….. να (συναντας χριστο)?

Μην με φοβίζεις άλλο σε παρακαλώ....οχι μη φτάνει!!!

quote:
Και μενα είναι Μποντ. Τζαιμς Mποντ!

Τέλος πάντων , αφού ετσι θέλεις τι να κάνουμε? ΜΠΌΝΤ, μπόντ! Πετάει...πετάει,
που να τολμήσω να σου πω άλλο τι..

ΟυρσουλαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2008, 23:40:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι γλυκές κουβέντες,
από ένα τόσο ευαίσθητο και συναισθηματικό πλάσμα…
Αγαπητή nst, μπαίνεις στο δικό μου πεδίο γνώσεων με την προκλητικότητα…και πίστεψε με δεν είναι το πεδίο σου…
Είναι καλό όμως να βλέπει κανείς πόσο εύκολα
πέφτουν οι μάσκες κι οι ευαισθησίες κάποιων…
Το θέμα είναι να το καταλαβαίνουν και να μην
παίζουν το κόλπο με την αράχνη
και τον ιστό που είναι μαλακός, όπως τα συναισθήματα που βάζουν για δόλωμα…
Καλύτερα είναι να δείχνουν τα δόντια τους,
το φυσικό τους όπλο…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2008, 01:28:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελα τωρα, trexagireve, αμέσως τσαντίστηκες και φούντωσες.
Αράχνες,. δόντια,δολώματα, ιστούς κλπ,,, βάστα λίγο...

Αντι να γελάς κι εσύ...θυμώνεις.

Διάβασε, με λίγο χιούμορ το κείμενο σου και θα δείς οτι είδα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2008, 10:48:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Ξερεις ποσους βλεπω κάθε μερα, που δεν ξερουν τι να κανουν τα χρηματα, και δεν δινουν ουτε ευρο, σε καποιο που πεθαινει της πεινας?

Ξερεις ποσους βλεπω κάθε μερα, που θα εφτανε μια τους κινηση, μια τους καλη κουβεντα, για να φερουν αγαλιαση, και δεν το κανουν?


Αυτά βλέπουμε στους περισσότερους ανθρώπους που ζούν σε έναν εικονικό κόσμο που περιστρέφεται γύρω απο τον εαυτό τους.
Μονάχα εάν τους χτυπήσει κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγείας καταλαβαίνουν το μεγάλο λάθος που έκαναν στην προηγούμενη συμπεριφορά τους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2008, 11:10:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιας και το θέμα μας είναι η πλάνη της Αλήθειας, υποθέτω ότι όλοι όσοι συμμετέχουμε επιθυμούμε να αλληλοβοηθηθούμε ώστε να μοιραστούμε μεταξύ μας κάποιες σκέψεις μας γύρω από τις πλάνες και το ρόλο που αυτές διαδραματίζουν στην απομάκρυνση μας από την Αλήθεια.
Παραθέτουμε σκέψεις, συναισθήματα, πεποιθήσεις και προβληματισμούς γύρω από τις πλάνες, από την Αλήθεια σε μια προσπάθεια να ρίξουμε λίγο περισσότερο φως στις σκιές που αντικρύζουν τα μάτια μας.

Σκέφτομαι λοιπόν πόσο πιθανόν είναι να αποτελεί μια πλάνη - ηθελημένη ή μη - η εύκολη έκφραση συμπερασμάτων και πορισμάτων για κάποιον συνομιλητή μας και τα οποία δείχνουν να κρύβουν ένα μεγάλο ποσοστό σιγουριάς και βεβαιότητας.
Ας αναρωτηθούμε λίγο επάνω σε αυτήν την συνήθεια και στις πλάνες που μπορεί να εξυπηρετεί...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2008, 11:36:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλοι μας εκφράζουμε μια προσωπική εκτίμηση για την έννοια αλήθεια, μετατρέποντας αυτή την ίδια την αλήθεια σε ένα ασαφές πεδίο,όπου ενυπάρχουν πολλές αλήθειες.Αυτό είναι ψευδές καθώς αφ εαυτή της η αλήθεια είναι μια, ως υπόλογη απέναντι στον εαυτό της και την έννοια που εκπροσωπεί.
Πολλές είναι οι πλάνες που την περιβάλλουν. Και φυσικά φιλοδοξία των είναι να περιληφθούν και αυτές στον ορισμό της αλήθειας...
Ωστόσο, όσο και να υπάρχουν αυτές οι πλάνες, μόνη της η αλήθεια, ορίζεται και προσδιορίζεται ως μοναδική...
Ζητούμενο όμως, των όσων ψάχνουν την αλήθεια είναι η μοναδικότητα της, ενώ ζητούμενο όσων θέλουν να αναζητούν τις πλησίον της αλήθειας θεωρείες είναι να είναι πολλές ώστε να δουν περισσότερες από μια πλευρές αυτού που οι ίδιοι προσδιορίζουν ώς αλήθεια και το κάνουν πεδίο ορισμών που θέλουν να δουν...
Η αλήθεια μόνη της , βέβαια, δεν δίνει ...σημασία σε όσους αναζητούν πλάνες, γιατί δεν είναι αυτή το ζητούμενο τους και φυσικά δεν έχει ανάγκη να τους ενημερώσει για την μοναδικότητα της. Όσοι την αναζητούν, ξέρουν ότι είναι μια. Άρα το θέμα είναι αναναζητάμε την αλήθεια ή τις πλάνες που την περικλείουν...
Κάθε λέξη ή έννοια υπάρχει ως πρωτότυπη, αλλά υπάρχουν και άλλες που βρίσκονται στο περιθώριο των.
Εκφυλίζοντας τις έννοιες πετυχαίνουμε την δημιουργία μιας χαοτικής κατάστασης που μας μπερδεύει με σκοπό να είμαστε εάλλωτοι και ευπρόσβλητοι στην πλάνη...
Είναι δυνατόν αυτό να είναι ζητούμενο;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2008, 13:04:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
η αλήθεια είναι μια, ως υπόλογη απέναντι στον εαυτό της και την έννοια που εκπροσωπεί.


Μπορεί να είναι κι έτσι, αλλά ωσπου να φτάσουμε σε αυτή την μια και μοναδική αλήθεια [ ιδια για όλους] είμαστε υποχρεωμένοι να σταματάμε στο επίπεδο της κατανόησης μας που αυτό διαφέρει απο τον ένα στον άλλο.
Ξετυλίγουμε οσο αντέχουμε κάθε φορά...
Δεν ξέρουμε όμως αν γίνεται οσο είμαστε ζωντανοί κάτι τέτοιο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2008, 13:22:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που λές φίλη,nst, μου θυμίζει ανθρώπους που έχουν ένα καλό πρόχειρο σαντουιτσάκι και ζηλότυπα το φυλάνε για να το φάνε μόνοι τους...
Το ίδιο κάνουν πολλοί,αλλά υπάρχει ένα υπέροχο δείπνο που αφορά όλους και εκεί, θα ήταν καλά να παραστούμε όλοι, αντί να τρώμε τα σαντουιτσάκια μας..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 26 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy