ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Η ΠΛΑΝΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 26
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2007, 09:53:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
nst: Το παρακάτω κείμενο είναι απο τα << επεα πτερόεντα>> του Lorenzo απο το << μεταξύ τυριού και αχλαδιού>>
Τωρα το γιατί θέλω να το ''ξεθάψω'' απο εκεί και να το φερω εδω δεν το ξέρω...έχω την αίσθηση οτι κάποιος εχει ανάγκη να το δεί η να το ξαναδεί



Σωστά η Ανάγκη είναι η δύναμη του Ανθρώπου. Είσαι αδύναμος όταν δεν γνωρίζεις ποια είναι η πραγματική Ανάγκη σου! Υπάρχει και η Ανάγκη της Ψευδαίσθησης, υπάρχει και η Ανάγκη να αποφύγεις την πραγματικότητα, υπάρχει και η Ανάγκη να μη αντιμετωπίζεις το πρόβλημα! Άρα ιδού και η απορία, ποια είναι η πραγματική Ανάγκη?

Αγαπητή μου nst η Ανάγκη σε οδήγησε να το ξεθάψεις, η Ανάγκη οδήγησε το συγγραφέα για να το γράψει!


Είσαι εντός θέματος……..

Καλημέρα!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2007, 11:04:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερούδια

Η ανάγκη λένε ..δημιούργησε τον κόσμο...ας είναι κι έτσι
el.elyon το διάβασες το κείμενο ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2007, 11:28:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying_Incubus - είχα ακούσει σε μια συζήτηση παλιότερα ότι οι ιθαγενείς της Αμερικής - ή κάποια φυλή μόνο, δεν θυμάμαι - δεν έβλεπαν καν τα καράβια των κονκισταδόρς που έφθαναν επειδή δεν τους ήταν γνώριμα!

Dying_Incubus πολύ καλό το παράδειγμα που έδωσες .

Αν θυμάμαι καλά είχε συμβεί όταν ο Χ. Κολόμβος ανακάλυψε την Αμερική .
Λέγετε πως οι ιθαγενείς δε μπορούσαν να δούνε τα καράβια να πλησιάζουν γιατί δεν είχαν ξαναδεί κάτι παρόμοιο, γιατί δεν υπήρχε στο μυαλό τους προηγούμενη γνώση ανάλογων πλοίων .

Ίσως εκεί παίζεται και όλο το «παιχνίδι» με όλα αυτά που αναφέρουμε και αναφέρουνε όλες οι θρησκείες για ενοράσεις, οντότητες, αλήθειες και πλάνες .
Πως το μυαλό μας μπορεί να αναγνωρίσει κάτι που δεν γνωρίζει, κάτι που είναι εντελώς «αφηρημένο», αν είναι σωστή βέβαια η έννοια αφηρημένο .

Πως είναι δυνατόν ακόμα και αν δεχτούμε ότι κάποιοι φωτισμένοι, πράγματι γνωρίσανε την μια Αλήθεια και μας την προσφέρανε, ότι μπορούμε και εμείς να την αναγνωρίσουμε πραγματικά σε όλο το μεγαλείο της, βλέπεις πάντα θα υπάρχει το όριο στην ανθρώπινη αντίληψη .
Κάποτε σε ρώτησα πως είναι δυνατόν να είμαστε τόσο ίδιοι, αλλά και τόσο διαφορετική ως άνθρωποι, μήπως τελικά υπάρχει κάτι, βαθιά μέσα στο ασυνείδητο μας που είναι η «αιτία» για όλες αυτές τις ανθρώπινες εκφράσεις .
Τα αρχέγονα αρχέτυπα που έχει ο άνθρωπος μέσα στο ασυνείδητο ή στο συλλογικό ασυνείδητο, όπως έλεγε και ο Jung .

Ένα πολύ καλό παράδειγμα είναι αυτό που διαβάζω το τελευταίο καιρό «Χάος, δημιουργικότητα και κοσμική συνείδηση»

΄Μια αφηρημένη, οντότητα (έκφραση) μπορεί να είναι αδύνατον να γίνει άμεσα αντιληπτή εξαιτίας της περιπλοκοτητας των πολυδιάστατων σφαιρών της ψυχής .
Όμως όσο η δομή της οντότητας κατεβαίνει και διηθείται μέσα από το πνεύμα, γίνεται όλο και ποιο απλή, αναπτύσσοντας όλο και περισσότερες γνωστικές μορφές οι οποίες ανήκουν στον ανθρώπινο νου μέσα στο εξελικτικό του συντονισμό με τα μορφογενετικά πεδία .
Σε αυτό τα κατώτερα πεδία η οντότητα (έκφραση) είναι αναγκασμένη να πάρει μορφές εξαρτημένες από τα πολιτισμικά πρότυπα και την κοσμοθέαση του καθενός μας
Το φάσμα των εκφράσεων οι οποίες αντιστοιχούν σε μια μόνο «οντότητα» είναι ουσιαστικά αυτό που αποκαλούσε ο Γιουνγκ αρχέτυπο……΄

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2007, 11:32:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ el elyon δεκτή η συγνώμη σου γιατί δεν κατάλαβες, όχι δεν σου ζητάω τίποτα.

Δεν θέλω εξηγήσεις για να απαντήσω, θέλω εσύ να μου εξηγήσεις γιατί θέλεις απαντήσεις.

Πάντα σκέφτομαι τα όσα γράφω.

Γενικώς αγαπητέ, η βοήθεια στους συνανθρώπους μας δεν δίνεται με την «βία», δεν μπορείς να αναγκάσεις κανέναν να αναγνωρίσει, μπαίνεις στα δικά του χωράφια με το έτσι θέλω και το αποτέλεσμα, πάντα, είναι να σε δει ως εισβολέα.
Η καλή πρόθεση δεν έχει καμία σημασία όλοι από καλή πρόθεση ξεκινάμε, άλλες φορές λέμε για το καλό του διπλανού μας και άλλες λέμε για το δικό μας.

Ειδικώς, είναι δικαίωμά σου να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς την συγκεκριμένη μέθοδο διαλεκτικής για να έχεις τα αποτελέσματα που πιστεύεις ότι θα έχεις αλλά αναγνώρισε και το δικό μου δικαίωμα να την δεχτώ ή όχι.

Δεν πιστεύω ότι χρειάζεται να επανέλθουμε στο ζήτημα, ήμουν σαφής.

Καλή ημέρα και σε σένα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2007, 13:21:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλημερούδια

Η ανάγκη λένε ..δημιούργησε τον κόσμο...ας είναι κι έτσι
el.elyon το διάβασες το κείμενο ?


Ναι αλλά όχι από ανάγκη!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2007, 13:57:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
pyramid: Γενικώς αγαπητέ, η βοήθεια στους συνανθρώπους μας δεν δίνεται με την «βία», δεν μπορείς να αναγκάσεις κανέναν να αναγνωρίσει, μπαίνεις στα δικά του χωράφια με το έτσι θέλω και το αποτέλεσμα, πάντα, είναι να σε δει ως εισβολέα.
Η καλή πρόθεση δεν έχει καμία σημασία όλοι από καλή πρόθεση ξεκινάμε, άλλες φορές λέμε για το καλό του διπλανού μας και άλλες λέμε για το δικό μας.

Ευχαριστώ για την εξήγηση. Όχι αγαπητέ δεν είμαι εισβολέας και δεν μπαίνω στα χωράφια κανενός. Όλοι όσοι είμαστε στο Esoterica όμως έχουμε κοινό χωράφι!


quote:
pyramid: Ειδικώς, είναι δικαίωμά σου να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς την συγκεκριμένη μέθοδο διαλεκτικής για να έχεις τα αποτελέσματα που πιστεύεις ότι θα έχεις αλλά αναγνώρισε και το δικό μου δικαίωμα να την δεχτώ ή όχι.

Χαίρομαι γιατί γνωρίζεις τα δικαιώματα σου και τα διεκδικείς.

quote:
pyramid: Δεν πιστεύω ότι χρειάζεται να επανέλθουμε στο ζήτημα, ήμουν σαφής.

Σαφώς και δεν χρειάζεται. Έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει κανένα ζήτημα γιατί δεν συζητήσαμε τίποτα. Απλά έγινε μια προσπάθεια!


quote:
pyramid: Δεν θέλω εξηγήσεις για να απαντήσω, θέλω εσύ να μου εξηγήσεις γιατί θέλεις απαντήσεις.

Δεν βλέπω καμία διαφορά!
Εγώ απλά θέτω ερωτήσεις αγαπητέ. Εάν είναι να απαντήσω εγώ στις ερωτήσεις μου τότε δεν θα υπάρχει διάλογος αλλά μονόλογος!

Το σημαντικότερο είναι γιατί εσύ θέτεις όρους για να απαντήσεις…….!?


quote:
pyramid: Πάντα σκέφτομαι τα όσα γράφω.


Τότε θα σου έλεγα ότι καλό είναι να σκέφτεσαι τα όσα γράφεις αλλά δεν είναι καλό να γράφεις τα όσα σκέφτεσαι!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2007, 08:45:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου elo, λογικά το παράδειγμα που ανέφερα με τους ιθαγενείς της Αμερικής θα έγινε όταν ανακαλύφθηκε η ήπειρος από τον Κολόμβο.

Προσωπικά πιστεύω κι εγώ πως η αντίληψη μας πάντα θα έχει κάποια όρια.
Το νόημα άλλωστε δεν είναι να καταργηθούν τα όρια αυτά αλλά να τα διευρύνουμε.
Αν έχουμε ως σκοπό να καταργήσουμε εξ ολοκλήρου τα όρια κινδυνεύουμε να περιοριστούμε σε άλλα όρια και να εγκλωβίσουμε ακόμα περισσότερο το νου μας...

Ίσως λοιπόν οι ενοράσεις, οι αποκαλύψεις διαφόρων επιμέρους αληθειών να έρχονται με αυτή την διεύρυνση του νου μας.
Όσο εξελισσόμαστε δηλαδή να μπορούμε να "συντονιστούμε σε άλλες συχνότητες".

quote:
Κάποτε σε ρώτησα πως είναι δυνατόν να είμαστε τόσο ίδιοι, αλλά και τόσο διαφορετική ως άνθρωποι, μήπως τελικά υπάρχει κάτι, βαθιά μέσα στο ασυνείδητο μας που είναι η «αιτία» για όλες αυτές τις ανθρώπινες εκφράσεις .

Μήπως θυμάσαι τι σου είχα απαντήσει?

quote:
Σε αυτό τα κατώτερα πεδία η οντότητα (έκφραση) είναι αναγκασμένη να πάρει μορφές εξαρτημένες από τα πολιτισμικά πρότυπα και την κοσμοθέαση του καθενός μας




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2007, 16:49:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλήθεια : ένα νοητικό οικοδόμημα, ένας λαβύρινθος.
Πλάνη : ο Μίτος της Αριάδνης που δεν πήραμε και φτιάξαμε τον δικό μας.
Μινώταυρος : είδος προς εξαφάνιση. Κάποιοι τον είδαν στα νερά της Σκωτίας.
Θησέας : Ποιός ασχολείται μαζί του;
Οι λοιποί : Άλλαξαν επάγγελμα. Άντε να τους βρεις...

Μετά ευχαρίστησις

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2007, 09:05:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο βιβλίο "Οι θεμελιώδεις έννοιες της φιλοσοφίας" του Κ. Νιάρχου αναφέρεται ότι η αλήθεια είναι διαφορετικό πράγμα από την πραγματικότητα και ότι η διάκριση μεταξύ τους είναι ουσιώδης και αναγκαία προκειμένου να θεμελιωθεί τόσο η μεταφυσική όσο και η επιστημονική θεώρηση του αληθούς πάνω σε σταθερές βάσεις.

Ο Ε. Μουτσόπουλος σε ένα παλιότερο βιβλίο ("Γνώσις και Επιστήμη" κάνει τη διάκριση μεταξύ του αληθούς και του πραγματικού: "το μεν πραγματικό είναι πράξις ή ενέργεια υποπίπτουσα εις τας αισθήσεις ή, γενικότερον, εις την αντίληψιν ημών, το δε αληθές χαρακτηρίζει την περί αυτού κρίσιν ημών, υπό τον όρον ότι αύτη καθ' όλα αντιστοιχεί προς εκείνο, ήτοι εκφράζει την πραγματικότητα αυτού".

Επομένως η αλήθεια δεν είναι κάτι αυθύπαρκτο, αλλά αποτέλεσμα της συσχέτισης μεταξύ ενός αισθητού ή νοητού αντικειμένου και της ιδέας που έχουμε γι' αυτό. Πρόκειται για μια θέση που επικυρώνει τα ευρήματα της επιστήμης, όπως τα παρουσίασε ο elo στο απόσπασμα που παρέθεσε. Η αλήθεια είναι αποτέλεσμα της ανθρώπινης κρίσης και μολονότι έχει στενή σχέση με την πραγματικότητα, είναι κάτι άλλο.

Καλημέρα
Unseen

Στον κόσμο του Πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2007, 11:14:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Unseen μου, θα μπορούσες μήπως να αναφέρεις την διάκριση μεταξύ αλήθειας και πραγματικότητας την οποία κάνει ο Νιάρχος στο βιβλίο του?

Όπως κατάλαβα από αυτά που γράφει ο Μουτσόπουλος, η αλήθεια προκύπτει από την πραγματικότητα.
Υποθέτω πως αναφέρεται στην αλήθεια του κάθε ανθρώπου σε σχέση με την πραγματικότητα που βιώνει.
Από τη μία πιστεύω πως ο κάθε άνθρωπος βιώνει την δική του πραγματικότητα κι αλήθεια, από την άλλη σκέφτομαι ότι αυτή η αλήθεια του αποτελεί έναν μικρό κόκκο της Αλήθειας.

Έχοντας αυτό κατά νου, θα πρέπει να ομολογήσω πως διαβάζοντας τα όσα μας παρέθεσες σκέφτηκα τι γίνεται αν η πραγματικότητα του κάθε ανθρώπου είναι μια πλάνη.
Αν όμως δεν είναι?

Έχω αρχίσει να μπερδεύομαι λίγο!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2007, 11:15:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Unseen: Επομένως η αλήθεια δεν είναι κάτι αυθύπαρκτο, αλλά αποτέλεσμα της συσχέτισης μεταξύ ενός αισθητού ή νοητού αντικειμένου και της ιδέας που έχουμε γι' αυτό. Πρόκειται για μια θέση που επικυρώνει τα ευρήματα της επιστήμης, όπως τα παρουσίασε ο elo στο απόσπασμα που παρέθεσε. Η αλήθεια είναι αποτέλεσμα της ανθρώπινης κρίσης και μολονότι έχει στενή σχέση με την πραγματικότητα, είναι κάτι άλλο.

Σαφώς και έτσι είναι αλλά η Υποκειμενική Αλήθεια γιατί αντικειμενική δεν υπάρχει!

Αλλά αγαπητή μου πως μπορεί η επιστήμη να ισχυριστεί ότι δεν υπάρχει Θεός και αυτό να είναι η Αλήθεια από τη στιγμή που οι εργάτες Της (επιστήμονες) πιστεύουν σε κάποιο Θεό/Θεούς?!

Επόμενος αγαπητή μου κανένας δεν μπορεί να ισχυριστεί ότι η Αλήθεια του είναι και η Αντικειμενική γιατί την θεωρία την ακολουθεί πάντα η πράξη! Αλλά γιατί δεν μας παρουσιάζεις τα αποτελέσματα της Αλήθειας της επιστήμης αφού είναι η Αλήθεια?!

Εάν αγαπητή μου Unseen οι Αρχαίοι Έλληνες είχανε μείνει στη μαθηματική γνώση που λάβανε από τους Αιγυπτίους, εάν είχανε μείνει στην επιστημονική γνώση των Αιγυπτίων, εάν είχανε μείνει στην Τέχνη των Αιγυπτίων, εάν είχανε μείνει στη μυστική Θρησκεία και μυστικούς Θεούς των Αιγυπτίων τότε δεν θα είχε γεννηθεί η ανθρώπινη Σοφία =Φιλοσοφία!!!
Και εάν δεν θα υπήρχε η Φιλοσοφία αλλά μόνο τα Μαθηματικά θα ήμασταν μόνο Αριθμοί και όχι Σκεπτόμενοι!!!


quote:
Unseen: Στο βιβλίο "Οι θεμελιώδεις έννοιες της φιλοσοφίας" του Κ. Νιάρχου αναφέρεται ότι η αλήθεια είναι διαφορετικό πράγμα από την πραγματικότητα και ότι η διάκριση μεταξύ τους είναι ουσιώδης και αναγκαία προκειμένου να θεμελιωθεί τόσο η μεταφυσική όσο και η επιστημονική θεώρηση του αληθούς πάνω σε σταθερές βάσεις.

Ποια Αλήθεια αναφέρεται?

Μα σαφώς και η πραγματικότητα μας (Υποκειμενική Αλήθεια) είναι διαφορετική από την Αλήθεια (Αντικειμενική Αλήθεια)! Αυτό δεν λέμε συνέχεια???????

Για πες μου σε παρακαλώ ποιο είναι το συμπέρασμα του κ. Νιάρχου, μετά από την διάκριση που θα έκανε? Ποια είναι η Αλήθεια?

Καλημέρα!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2007, 11:20:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αλήθεια : ένα νοητικό οικοδόμημα, ένας λαβύρινθος.
Πλάνη : ο Μίτος της Αριάδνης που δεν πήραμε και φτιάξαμε τον δικό μας.
Μινώταυρος : είδος προς εξαφάνιση. Κάποιοι τον είδαν στα νερά της Σκωτίας.
Θησέας : Ποιός ασχολείται μαζί του;
Οι λοιποί : Άλλαξαν επάγγελμα. Άντε να τους βρεις...

Μετά ευχαρίστησις

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo



Αγαπητέ Odysseus nemo παρακολουθώ την προσπάθεια σου να χαράξεις το δικό Σου δρόμο! Σου εύχομαι καλή επιτυχία!!!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2007, 09:16:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Dying Incubus,

Το βιβλίο του κ. Νιάρχου, το οποίο δομείται ακολουθώντας κανόνες της Λογικής, γίνεται πολύ περίπλοκο καθώς περιγράφει όλες τις πιθανές αντιστοιχίες μεταξύ αλήθειας και πραγματικότητας.

Η ουσία είναι πως η αλήθεια και η πραγματικότητα είναι, όπως λέει ο συγγραφέας, διαφορετικές οντολογικά, δηλ. συνιστούν διαφορετικές υπάρξεις.

Κι ενώ η πραγματικότητα είναι αυτό που υπάρχει «εκεί έξω», όπως το ότι τώρα είναι μέρα και αύριο τέτοια ώρα θα είναι πάλι μέρα που είδα και έγραφε η keraynos στο θέμα περί κακού, η αλήθεια είναι το πώς αντιλαμβανόμαστε και κρίνουμε αυτό που υπάρχει εκεί έξω.

Για παράδειγμα: παλιότερα πίστευαν ότι η Γη είναι επίπεδη. Αυτή ήταν η αλήθεια τους, σήμερα όμως ξέρουμε ότι αυτή η αλήθεια δεν αντιστοιχούσε στην πραγματικότητα. Άραγε πόσες από τις σημερινές μας αλήθειες δεν αντιστοιχούν στην πραγματικότητα; Σε συλλογικό επίπεδο. Γιατί υπάρχει και συλλογική υποκειμενική αλήθεια, είναι οι συμβάσεις που έλεγα.

Αγαπητέ μου el. elyon,

Αν στο απόσπασμα που παρέθεσε ο elo υπήρχε κάτι περί της απόδειξης της ύπαρξης του Θεού ή όχι, τότε δεν το πρόσεξα. Κράτησα το ότι η περιοχή της φαντασίας στον εγκέφαλο ταυτίζεται με την περιοχή της σκέψης καθώς και το ότι εντέλει βλέπουμε (μπορούμε να δούμε) μόνο ό,τι γνωρίζουμε. Το τι πιστεύουν οι επιστήμονες στην προσωπική τους ζωή είναι άλλο ζήτημα, και στο τέλος-τέλος δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε, ούτε εγώ ούτε εσύ. Έχω άλλωστε την εντύπωση ότι οι περισσότεροι είναι αγνωστικιστές, δηλ. δεν μπορούν να πουν με βεβαιότητα ούτε ότι υπάρχει ούτε ότι δεν υπάρχει Θεός.

Ο Νιάρχος δεν ασχολείται με το ποια είναι η αλήθεια (ποιανού αλήθεια εξ άλλου), γιατί δεν είναι συναφές με το θέμα του, το οποίο είναι η σχέση μεταξύ αλήθειας και πραγματικότητας.

Καλημέρα.
Unseen


Στον κόσμο του Πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2007, 09:52:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Unseen: Κι ενώ η πραγματικότητα είναι αυτό που υπάρχει «εκεί έξω», όπως το ότι τώρα είναι μέρα και αύριο τέτοια ώρα θα είναι πάλι μέρα που είδα και έγραφε η keraynos στο θέμα περί κακού, η αλήθεια είναι το πώς αντιλαμβανόμαστε και κρίνουμε αυτό που υπάρχει εκεί έξω


Δεν νομίζω ότι η αγαπητή keraynos είπε κάτι τέτοιο. Και δεν θα μπορούσε να το πει γιατί αυτό είναι μια υπόθεση και όχι μια παρατήρηση! Η παρατήρηση της Πραγματικότητας με την Υπόθεση της Αλήθειας είναι δυο διαφορετικά πράγματα!
Το αύριο δεν είναι μια Πραγματικότητα αλλά είναι μια Αλήθεια!!!
Ελπίζω να είμαι κατανοητός……


quote:
Unseen: Για παράδειγμα: παλιότερα πίστευαν ότι η Γη είναι επίπεδη. Αυτή ήταν η αλήθεια τους, σήμερα όμως ξέρουμε ότι αυτή η αλήθεια δεν αντιστοιχούσε στην πραγματικότητα. Άραγε πόσες από τις σημερινές μας αλήθειες δεν αντιστοιχούν στην πραγματικότητα; Σε συλλογικό επίπεδο. Γιατί υπάρχει και συλλογική υποκειμενική αλήθεια, είναι οι συμβάσεις που έλεγα.

Πολύ σωστά! Η Πραγματικότητα = Παρατήρηση αφόρα το χθες και το σήμερα ενώ η Αλήθεια = Υπόθεση αφόρα το αύριο!!!


quote:
Unseen: Αν στο απόσπασμα που παρέθεσε ο elo υπήρχε κάτι περί της απόδειξης της ύπαρξης του Θεού ή όχι, τότε δεν το πρόσεξα. Κράτησα το ότι η περιοχή της φαντασίας στον εγκέφαλο ταυτίζεται με την περιοχή της σκέψης καθώς και το ότι εντέλει βλέπουμε (μπορούμε να δούμε) μόνο ό,τι γνωρίζουμε.


Αγαπητή μου Unseen δεν αναφέρθηκα συγκεκριμένα στο αποσπάσιμα του elo. Η ουσία είναι μια, η Επιστήμη απορρίπτει τον Θεό, οι περισσότεροι Επιστήμονες Όχι! Γιατί???????

quote:
Unseen: Το τι πιστεύουν οι επιστήμονες στην προσωπική τους ζωή είναι άλλο ζήτημα, και στο τέλος-τέλος δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε, ούτε εγώ ούτε εσύ. Έχω άλλωστε την εντύπωση ότι οι περισσότεροι είναι αγνωστικιστές, δηλ. δεν μπορούν να πουν με βεβαιότητα ούτε ότι υπάρχει ούτε ότι δεν υπάρχει Θεός.

Συγνώμη αγαπητή μου αλλά μου λες ότι αλλά πιστεύουν οι επιστήμονες στην προσωπική τους ζωή και αλλά στην δημοσιά???????!!!!!!!

Εάν δεν μπορούν με βεβαιότητα να πούνε ότι υπάρχει ή δεν υπάρχει Θεός τότε ας αλλάξουν και την άποψη της Επιστήμης που απορρίπτει τον Θεό!!!!!!!


quote:
Unseen: Ο Νιάρχος δεν ασχολείται με το ποια είναι η αλήθεια (ποιανού αλήθεια εξ άλλου), γιατί δεν είναι συναφές με το θέμα του, το οποίο είναι η σχέση μεταξύ αλήθειας και πραγματικότητας.


Γιατί θα μπορούσε να ασχοληθεί και στο τέλος να μας πει ποια είναι η Αλήθεια?!
Το θέμα του είναι η Πραγματικότητα και όχι η Αλήθεια!!!

Η σχέση μεταξύ Αλήθειας και Πραγματικότητας είναι πολύ απλή και δεν χρειάζονται πολλά λόγια που μπορεί να μπερδεύουν πάρα να ξεμπερδεύουν!
Η Αλήθεια είναι Πραγματικότητα αλλά η Πραγματικότητα δεν είναι μόνο Αλήθεια αλλά και Ψέμα!!!


Καλημέρα σε όλους και ιδιαίτερα στις όμορφες παρουσίες του Esoterica!!!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Edited by - el.elyon on 21/09/2007 09:56:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2007, 11:06:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οπότε, καλή μου Unseen, υπάρχει μια σύγκλιση απόψεων μεταξύ του κυρίου Μουτσόπουλου και του κυρίου Νιάρχου απ' ό,τι καταλαβαίνω.

Δε μπορώ να πω πάντως πως διαφωνώ με τις απόψεις που εκφράζουν...

quote:
Καλημέρα σε όλους και ιδιαίτερα στις όμορφες παρουσίες του Esoterica!!!

Άτσα ο el.elyon!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2007, 01:14:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν δεν κάνω λάθος η Αλήθεια είναι αυθύπαρκτη. Δεν την προσδιορίζει κάτι άλλο, υπάρχει. Κατά συνέπεια η υποκειμενική αλήθεια πιο πολύ τείνει στην έννοια της πεποίθησης παρά σε αυτή του αληθούς.

Πολύ φοβάμαι πως ο όρος Αλήθεια έχει απόλυτο περιεχόμενο και δεν μπορεί να συνοδεύεται από επιθετικούς προσδιορισμούς όπως "αντικειμενική" και "υποκειμενική". Οι προσδιορισμοί που συχνά της αποδίδουμε είναι περισσότερο μια πράξη συμβιβασμού απέναντι στην άγνοιά μας παρά ένα βήμα προς σε αυτήν.

Προχωρόντας προς τον δρόμο για την αλήθεια γινόμαστε σοφοί. αυτό σημαίνει ότι γινόμαστε και Αληθινοί;

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2007, 01:25:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el.elyon! Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Καλή συνέχεια να έχεις!

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2007, 02:10:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θυμάμαι κάποτε που είχα κοιτάξει σε ένα λεξικό την ερμηνεία στην λέξη Αλήθεια, έγραφε «Αλήθεια = Η απόλυτη συμφωνία με την πραγματικότητα» .

Αλήθεια και πραγματικότητα, δυο λέξεις τόσο όμοιες, αλλά και τόσο διαφορετικές .

Η συμφωνία μεταξύ αυτών των δυο λέξεων (έννοιες), συμφωνία πάνω σε τι ;

Ανάμεσα στο νου και στις εικόνες που δεχόμαστε ως πραγματικότητα ;

Ανάμεσα στον νου και την ανάγκη που έχουμε στο να πιστέψουμε, να βιώσουμε μια αλήθεια.

Ανάμεσα στον κόσμο των ιδεών και στην λογική .

Ανάμεσα στην αισθητή πραγματικότητα και την αυθύπαρκτη αλήθεια .

Ανάμεσα στο πραγματικό και το αληθινό .

Ποιος μπορεί να ισχυριστεί ότι πραγματικά γνωρίζει, ότι έχει την γνώση της πραγματικής αλήθειας, ότι υπάρχει κάτι που να ορίζεται ως αληθινά πραγματικό ;
Ακόμα και αυτήν την στιγμή που γράφω αυτά, και νοιώθω, αγγίζω το στερεό πληκτρολόγιο στα δάχτυλα μου, ποιος μου λέει ότι αυτό που αισθάνομαι είναι αληθινό!!!!!

Γαμ…το, και είχα δώσει του κόσμου τα λεφτά για να το αγοράσω …

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2007, 09:11:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
EL ELYON

quote:
Δεν νομίζω ότι η αγαπητή keraynos είπε κάτι τέτοιο. Και δεν θα μπορούσε να το πει γιατί αυτό είναι μια υπόθεση και όχι μια παρατήρηση! Η παρατήρηση της Πραγματικότητας με την Υπόθεση της Αλήθειας είναι δυο διαφορετικά πράγματα!

Το αύριο δεν είναι μια Πραγματικότητα αλλά είναι μια Αλήθεια!!!
Πολύ σωστά! Η Πραγματικότητα = Παρατήρηση αφόρα το χθες και το σήμερα ενώ η Αλήθεια = Υπόθεση αφόρα το αύριο!!!

Αλλά αγαπητή μου πως μπορεί η επιστήμη να ισχυριστεί ότι δεν υπάρχει Θεός και αυτό να είναι η Αλήθεια από τη στιγμή που οι εργάτες Της (επιστήμονες) πιστεύουν σε κάποιο Θεό/Θεούς?!


Αγαπητε ΕΛ ΕΛΥΟΝ!

Ο Αϊνστάιν, στην αυτοβιογραφία του που αποκαλεί Νεκρολόγιο, αναφερόμενος στην παιδική του ηλικία, λέει πως από παιδί παρατηρούσε τον αγώνα της ανθρωπότητας με τις ελπίδες και τους αγώνες επιβίωσης των περισσοτέρων, έτσι (στην αρχή), έγινε θρησκευτικοτατος, μα σταμάτησε απότομα να είναι, αναφέρει την ηλικία των 12 ετών!!!
γιατί, διαβάζοντας βιβλία επιστημονικής κατεύθυνσης, πείσθηκε, αναφέρει επί λέξη, πως οι ιστορίες της βίβλου, δεν ήταν δυνατόν να είναι αληθινές.
Κατακρίνει μάλιστα ανοιχτά, το ίδιο το κράτος, που επιτρέπει την διοχέτευση πλανεμένων διδασκαλιών. (Ώρα των θρησκευτικών)

Τώρα, στο αν κάποιος ΕΛ ΕΛΥΟΝ βρίσκει αλήθεια στα λόγια του Χριστού, (περί αγάπης ο λόγος), δεν θα πει πως είναι αναγκασμένος και να πιστεύει σε ιστορίες πατέρων, αγιων και σε λάτρεις φουτουριστικών παραδείσων!

Ο Χριστός αγαπούσε, και η διάφορα, πως τόσο οι άγιοι οσο και οι ακόλουθοι, νομίζουν πως αγαπούν, κυρίως όταν πιστεύουν σε κάποια μελλοντική σωτηρία!!!

Για αυτό, στην πραγματικότητα, (και ο Παύλος μέσα) ποτέ τους δεν γνώρισαν τον Ιησού.

Γνώρισαν τα λόγια, έφτιαξαν μια εικόνα μέσα τους, και σε αυτή νυχθημερόν απευθύνονται…μα είναι πάντα κάτι εξωτερικό, η αγάπη δεν άγγιξε τις καρδιές τους.

quote:
Καλημέρα σε όλους και ιδιαίτερα στις όμορφες παρουσίες του Esoterica!!!

Μπράβο ματάκια μου,

ξεκίνα με τις άμορφες παρουσίες, οι γυναίκες έχουν αγάπη να δώσουν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2007, 09:16:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΛΟ

quote:
Αλήθεια και πραγματικότητα, δυο λέξεις τόσο όμοιες, αλλά και τόσο διαφορετικές .
Η συμφωνία μεταξύ αυτών των δυο λέξεων (έννοιες), συμφωνία πάνω σε τι ;
Ανάμεσα στο νου και στις εικόνες που δεχόμαστε ως πραγματικότητα ;
Ανάμεσα στον νου και την ανάγκη που έχουμε στο να πιστέψουμε, να βιώσουμε μια αλήθεια.
Ανάμεσα στον κόσμο των ιδεών και στην λογική .
Ανάμεσα στην αισθητή πραγματικότητα και την αυθύπαρκτη αλήθεια .
Ανάμεσα στο πραγματικό και το αληθινό .


Φίλε ΕΛΟ, διαβάζω τις σκέψεις σου, και συμπάθα με, αν κάτι υποδεικνύω.

Αν βάλεις στην άκρη όλες αυτές τις ερωτήσεις, και πεις, θέλω να δω κάτι συγκεκριμένο, όπως είναι ένα γεγονός.

Γίνεται?

Π.Χ η επιθυμία είναι σε σένα γεγονός η όχι?

Είναι, αν θέλεις π.χ κοκο, είναι εκεί και θέλει εκπλήρωση.

Τώρα σε ρωτώ.

Η αρχή της επιθυμίας που βρίσκεται?

Πηγαίνω κατευθείαν στην καρδιά του προβλήματος, όχι γιατί έχω κάτι εναντίον της, μα γιατί αν δεν είμαι ελεύθερος από αυτήν, είναι εκεί και φέρνει συνεχώς τα πάνω κάτω, μέσα μου και έξω. (όχι μόνο το Σεχ, μα γενικά η επιθυμία!)

Έτσι ξαναρωτώ.

Μπορείς να την παρακολουθήσεις, να δεις πως γεννιέται, χωρίς πολλές θεωρίες, χωρίς να την καταπολεμήσεις η να την κατακρίνεις, απλά να γνωρίσεις, και να έχεις επίγνωση της κίνησης της?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2007, 09:50:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Τώρα, στο αν κάποιος ΕΛ ΕΛΥΟΝ βρίσκει αλήθεια στα λόγια του Χριστού, (περί αγάπης ο λόγος), δεν θα πει πως είναι αναγκασμένος και να πιστεύει σε ιστορίες πατέρων, αγιων και σε λάτρεις φουτουριστικών παραδείσων!
Ο Χριστός αγαπούσε, και η διάφορα, πως τόσο οι άγιοι οσο και οι ακόλουθοι, νομίζουν πως αγαπούν, κυρίως όταν πιστεύουν σε κάποια μελλοντική σωτηρία!!!
Για αυτό, στην πραγματικότητα, (και ο Παύλος μέσα) ποτέ τους δεν γνώρισαν τον Ιησού.
Γνώρισαν τα λόγια, έφτιαξαν μια εικόνα μέσα τους, και σε αυτή νυχθημερόν απευθύνονται…μα είναι πάντα κάτι εξωτερικό, η αγάπη δεν άγγιξε τις καρδιές τους.

Αγαπητέ φίλε ΠΛΑΤΩΝΑ γιατί ξεφεύγεις τόσο πολύ από το θέμα?
Γιατί έχεις μια τάση να μπερδεύεις τα πράγματα?
Γιατί επιμένεις να εκθέσεις την υποκειμενική μου αλήθεια χωρίς να την γνωρίζεις?

Άραγε είσαι ανίκανος να ξεχωρίζεις την φιλοσοφία από την θεολογία και την επιστήμη?
Άραγε είσαι ανίκανος να απαντήσεις?
Άραγε είσαι ανίκανος…….?!

Φοβάμαι ότι το έχεις πάρει πολύ προσωπικά το πράγμα και σχεδόν το κάθε μήνυμα σου προς εμένα, είναι μια επίθεση στην υποκειμενική μου αλήθεια!
Δεν θα συγκρουστώ μαζί σου αλλά ούτε και θα σε αγνοήσω!
Για άλλη μια φόρα λυπάμαι για τα όσα γράφεις…….!

Καλημέρα!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2007, 10:07:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
elo: Ποιος μπορεί να ισχυριστεί ότι πραγματικά γνωρίζει, ότι έχει την γνώση της πραγματικής αλήθειας, ότι υπάρχει κάτι που να ορίζεται ως αληθινά πραγματικό ;


Πολλοί είναι αυτοί που ισχυρίζονται για αυτό και υπάρχουν πολλές αλήθειες!

Φίλε μου elo έχω παρατηρήσει και παρατηρώ ότι επαναλαμβάνεις την ίδια ερώτηση σαν να θέλεις η απάντηση να είναι διαφορετική.
Υπάρχει η φιλοσοφική Αλήθεια, η θεολογική, η επιστημονική, η μυθολογική και όλες αυτές οι αλήθειες του σήμερα και του χθες είναι η ιστορική μας πραγματικότητα. Άρα μπορούμε να γνωρίζουμε την ιστορική μας πραγματικότητα και έπειτα σαν συνέπεια μπορούμε να πούμε την δική μας Αλήθεια για το Αύριο!


Καλημέρα φίλε μου.


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2007, 10:30:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Odysseus_nemo: el.elyon! Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Καλή συνέχεια να έχεις!


Απλά είπα μια ευχή για σένα. Τίποτα παραπάνω!


quote:
Odysseus_nemo: Πολύ φοβάμαι πως ο όρος Αλήθεια έχει απόλυτο περιεχόμενο και δεν μπορεί να συνοδεύεται από επιθετικούς προσδιορισμούς όπως "αντικειμενική" και "υποκειμενική".

Μα αγαπητέ μου δεν υπάρχει και Αντικειμενική Αλήθεια και Υποκειμενική! Και δεν υπάρχει μόνον η Αλήθεια αλλά υπάρχει και το Ψέμα! Άραγε και το Ψέμα έχει απόλυτο περιεχόμενο και δεν συνοδεύεται από επιθετικούς προσδιορισμούς?!

Άρα αφού υπάρχει και η Αλήθεια και το Ψέμα, η ερώτηση είναι το πώς υπάρχει και Αλήθεια και Ψέμα? Γιατί εάν υπάρχει είτε η Αλήθεια είτε το Ψέμα δεν θα μπορέσουν να υπάρχουν ξεχωριστά και τα δυο, άρα, επαναλαμβάνω την ερώτηση, πως μπορεί να υπάρχει και η Αλήθεια και το Ψέμα?

Η απάντηση είναι η Υποκειμενική Αλήθεια!!!

Η υποκειμενική Αλήθεια είναι και η Αλήθεια και το Ψέμα αλλά όχι ταυτόχρονα για τον καθένα από μας, γιατί δεν χάνουν την ιδιότητα τους!!!

Άρα αγαπητέ μου φίλε δεν χρειάζεται να φοβάσαι. Μπορείς να συνεχίζεις να χαράξεις το δρόμο σου…….!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2007, 11:17:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ φίλε ΠΛΑΤΩΝΑ γιατί ξεφεύγεις τόσο πολύ από το θέμα?

Αγαπητέ Ελ ΕΛΥΟΝ, Περί Αλήθειας και Πλάνης δεν μιλάμε? Θεωρώ όπως και ο Αϊνστάιν, τις βιβλικές αναφορές, σαν την μεγαλύτερη ΠΛΑΝΗ της ανθρωπότητας.

Τι το μεμπτό?

quote:
Γιατί έχεις μια τάση να μπερδεύεις τα πράγματα?

Τα Μπερδεύω, η είσαι μπερδεμένος με τις συγκρουόμενες απόψεις σου?

quote:
Γιατί επιμένεις να εκθέσεις την υποκειμενική μου αλήθεια χωρίς να την γνωρίζεις?

Σε αυτη αναφερθηκες στο παρελθον εκτεταμενα, και αναφέρεσαι συνεχώς Ελ Ελυον, όταν γράφεις...

Αλήθεια = Υπόθεση αφορά το αύριο!!!

Τι να σκεφτώ? Νατος πάλι με την αλήθεια του (ο θεούλης των γραφών), να μας περιμένει κάπου να μας κάνει ΝΤΑ ΝΤΑ (στο μέλλον και στους ουρανούς)

quote:
Άραγε είσαι ανίκανος να ξεχωρίζεις την φιλοσοφία από την θεολογία και την επιστήμη?

Αυτο σου ξεδιάλυνα στο ποστ μου. Εσύ φαίνεται πως είσαι ο μόνος που δεν το κατάλαβες! Εκτός και αν θέλεις απαντήσεις ΜΟΝΟ από τις όμορφες υπάρξεις. Ελ ελυον, πίστεψε με δεν με παίρνει για εγχείρηση!

quote:
Άραγε είσαι ανίκανος να απαντήσεις?

Άραγε είσαι ανίκανος να καταλάβεις?

quote:
Άραγε είσαι ανίκανος…….?!

Αν υπονοείς τίποτα άλλο γραφτό ξεκάθαρα, για να έχεις αντικειμενική απάντηση!

quote:
Φοβάμαι ότι το έχεις πάρει πολύ προσωπικά το πράγμα και σχεδόν το κάθε μήνυμα σου προς εμένα, είναι μια επίθεση στην υποκειμενική μου αλήθεια!

Τα παραλές αδερφέ. Συζήτηση κάνουμε

quote:
Δεν θα συγκρουστώ μαζί σου αλλά ούτε και θα σε αγνοήσω!
Για άλλη μια φόρα λυπάμαι για τα όσα γράφεις…….!

Οπα! Από τη μια Ρώτας γιατί δεν απαντάμε, και όταν δεν βολεύουν οι απαντήσεις, θα κάνεις τι? Θα αρχίσεις πάλι να γράφεις πως ο Πλάτωνας είναι η μοναδική αλήθεια, και άλλες τέτοιες αρλούμπες?

Βλέπεις φίλε μου, εδώ δεν υπάρχει κάτι να υπερασπισθώ, καμία προσωπικη αλήθεια, γράψε ότι θέλεις.

Αντίθετα φυσικά με σένα, πονάς και λυπάσαι σε κάθε μου λέξη, αυτα κάνει…. η ΠΛΑΝΗ ΣΟΥ!

Σου υπενθυμίζω, πως δεν ξέφυγα από κανένα θέμα, πως απάντησα σε ερωτήσεις. Αν δεν συμφωνούν με όσα πρεσβεύεις η πιστεύεις, δεν στα λέω μόνο εγώ, μα και ο Αϊνστάιν και οι επιστήμονες, (προφανώς έχεις μόνο θεολογική παιδεία)

Καλημέρα και σε σένα.


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 22/09/2007 11:20:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2007, 12:44:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Αγαπητέ Ελ ΕΛΥΟΝ, Περί Αλήθειας και Πλάνης δεν μιλάμε? Θεωρώ όπως και ο Αϊνστάιν, τις βιβλικές αναφορές, σαν την μεγαλύτερη ΠΛΑΝΗ της ανθρωπότητας.
Τι το μεμπτό?

Το τι θεωρείς ΠΛΑΝΗ είναι δικαίωμα σου και καλά κάνεις. Αλλά δεν μπορείς πάνω στα λεγόμενα μου να γράφεις ότι σου καπνίσει!!!

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Τα Μπερδεύω, η είσαι μπερδεμένος με τις συγκρουόμενες απόψεις σου?

Δεν υπάρχει λόγος να αρχίσω κάποια κόντρα μαζί σου. Γιατί μπορεί επάνω στη κόντρα να ξαναπάρεις τα βουνά όπως συνηθίζεις σε τέτοιες περιπτώσεις. Δεν θέλω να σε χάσω!!!

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Σε αυτη αναφερθηκες στο παρελθον εκτεταμενα, και αναφέρεσαι συνεχώς Ελ Ελυον, όταν γράφεις...
Αλήθεια = Υπόθεση αφορά το αύριο!!!
Τι να σκεφτώ? Νατος πάλι με την αλήθεια του (ο θεούλης των γραφών), να μας περιμένει κάπου να μας κάνει ΝΤΑ ΝΤΑ (στο μέλλον και στους ουρανούς)

Λάθος!!!!!!!
Ψέμα!!!!!!!
Συκοφαντία!!!!!!!

Στο παρόν θέμα δεν έχω αναφερθεί ποτέ ποια είναι η Υποκειμενική μου Αλήθεια!!!!!!!
Είσαι Ανίκανος να ξεχωρίζεις μια φιλοσοφική συζήτηση από μια θεολογική!!!!!!!

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Αυτο σου ξεδιάλυνα στο ποστ μου. Εσύ φαίνεται πως είσαι ο μόνος που δεν το κατάλαβες! Εκτός και αν θέλεις απαντήσεις ΜΟΝΟ από τις όμορφες υπάρξεις. Ελ ελυον, πίστεψε με δεν με παίρνει για εγχείρηση!

Όταν είσαι μονός σου, στο κόσμο σου (στο βουνό ) τότε είναι λογικό συμπέρασμα να έχεις μεγάλη ιδέα για τον εαυτό σου!!!

Ευτυχώς που υπάρχουν και οι όμορφες υπάρξεις!!!


quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Άραγε είσαι ανίκανος να καταλάβεις?

Δεν έχω μεγάλη ιδέα για τον εαυτό μου αλλά γνωρίζω τις ικανότητες μου!!!


quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Αν υπονοείς τίποτα άλλο γραφτό ξεκάθαρα, για να έχεις αντικειμενική απάντηση!


Τα υπονοούμενα είναι δική σου ειδικότητα!!!

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Τα παραλές αδερφέ. Συζήτηση κάνουμε

Δεν πειράζει μπορείς να συνεχίζεις το έργο σου!

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Οπα! Από τη μια Ρώτας γιατί δεν απαντάμε, και όταν δεν βολεύουν οι απαντήσεις, θα κάνεις τι? Θα αρχίσεις πάλι να γράφεις πως ο Πλάτωνας είναι η μοναδική αλήθεια, και άλλες τέτοιες αρλούμπες?


Δεν έχει κανένα νόημα να επαναλάβω για πολλοστή φόρα τα ίδια και τα ίδια.
Δεν μιλάω με κανένα παιδάκι που μπορεί να του ξεφύγει κάτι άθελα του.


quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Βλέπεις φίλε μου, εδώ δεν υπάρχει κάτι να υπερασπισθώ, καμία προσωπικη αλήθεια, γράψε ότι θέλεις.
Αντίθετα φυσικά με σένα, πονάς και λυπάσαι σε κάθε μου λέξη, αυτα κάνει…. η ΠΛΑΝΗ ΣΟΥ!

Είναι προνόμιο και μεγάλη τιμή που έχω Αλήθεια!
Αλλά είναι μεγαλύτερο το προνόμιο και μεγαλύτερη η τιμή που την ονομάζεις ΠΛΑΝΗ!!!
Όσο για το πόνο θα σου πω ότι ο ΠΟΝΟΣ δίνει νόημα στη ζωή!!!!!!!

Χαίρομαι που γνωρίζεις ποια είναι η ΠΛΑΝΗ αλλά λυπάμαι που δεν γνωρίζεις ποια είναι η Αλήθεια!!!


Αγαπητέ μου ΠΛΑΤΩΝΑ σαφώς και γράφω αυτά που θέλω αλλά είμαι εντός του θέματος! Δεν θα υπερασπιστώ την Αλήθεια μου, ό τι και να πεις! Ελεύθερα μπορείς να γράψεις ότι θέλεις ενάντια στην Αλήθεια μου αλλά θα σου πω ότι ποτέ δεν θα μπορέσεις να την πλησιάζεις, γιατί έκλεισες τα μάτια και τα αυτιά σου. Ποτέ σου δεν την ειδες, ποτέ σου δεν την άκουσες!!!
Η Αλήθεια μου είναι Άγνωστη για σένα και θα παραμείνει Άγνωστη……

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Σου υπενθυμίζω, πως δεν ξέφυγα από κανένα θέμα, πως απάντησα σε ερωτήσεις. Αν δεν συμφωνούν με όσα πρεσβεύεις η πιστεύεις, δεν στα λέω μόνο εγώ, μα και ο Αϊνστάιν και οι επιστήμονες, (προφανώς έχεις μόνο θεολογική παιδεία)


Σε ευχαριστώ για την ενθύμηση!
Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2007, 13:55:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ odysseus_nemo, ίσως να έχεις δίκιο όταν αναφέρεις πως η Αλήθεια δεν θα πρέπει να συνοδεύεται από κάποιους επιθετικούς προσδιορισμούς.
Παρόλα αυτά, σκέφτομαι ότι αυτοί μπορεί να είναι χρήσιμοι ως ένα είδος "σύμβασης", στο να κατανοούμε καλύτερα κάποια πράγματα που δε μπορεί η νόηση μας να τα συλλάβει αλλιώς.



ΠΛΑΤΩΝΑ & el.elyon, εάν υπάρχει κάποια διαφωνία μεταξύ σας μπορείτε να τη λύσετε και μέσω επικοινωνίας με κάποια e-mails καθώς αυτή εκτρέπει το θέμα.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2007, 20:28:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το τι θεωρείς ΠΛΑΝΗ είναι δικαίωμα σου και καλά κάνεις. Αλλά δεν μπορείς πάνω στα λεγόμενα μου να γράφεις ότι σου καπνίσει!!!

Ελ Ελυον, γράφω απλά ότι δεν θέλεις να ακούσεις.

quote:
Δεν υπάρχει λόγος να αρχίσω κάποια κόντρα μαζί σου. Γιατί μπορεί επάνω στη κόντρα να ξαναπάρεις τα βουνά όπως συνηθίζεις σε τέτοιες περιπτώσεις. Δεν θέλω να σε χάσω!!!

Καλωσυνη σου!

Δεν υπάρχουν κόντρες ΕΛ ΕΛΥΟΝ, απλά είναι δύσκολος ο διάλογος μαζί σου.
Όταν δεν δύνασαι να απαντήσεις (δες τι σκέφτονται οι επιστήμονες για τις γραφές και γενικότερα τα πιστεύω) για εσάς
είναι όλοι τους πλανεμένοι, ενώ εσείς κατέχετε την αλήθεια!

Μα μπρος στην ανάγκη, η αλήθεια σας, για πού το βάζει?

Δες τι εχεις γραψει εδω,

quote:
Αλλά αγαπητή μου πως μπορεί η επιστήμη να ισχυριστεί ότι δεν υπάρχει Θεός και αυτό να είναι η Αλήθεια από τη στιγμή που οι εργάτες Της (επιστήμονες) πιστεύουν σε κάποιο Θεό/Θεούς?!

Επόμενος αγαπητή μου κανένας δεν μπορεί να ισχυριστεί ότι η Αλήθεια του είναι και η Αντικειμενική γιατί την θεωρία την ακολουθεί πάντα η πράξη! Αλλά γιατί δεν μας παρουσιάζεις τα αποτελέσματα της Αλήθειας της επιστήμης αφού είναι η Αλήθεια?!


Ώστε τη θεωρεία ακολουθεί η πράξη? Προσεξε Ελ Ελυον

Τα αποτελέσματα της επιστήμης, είναι πως σήμερα το 40-50% των παθόντων από καρκίνο θεραπεύεται.

Αν δεν κανω λαθος, ο κ.χριστοδουλος, πιστος και προκαθημενος της εκκλησιας, δεν πηγε σε καποιο μοναστηρι μηπως γινει καλα. Ουτε εμπιστεθυθηκε καποιο Αγιο να βαλει το χερι του, η την προσευχη, μα προτυμησε τα νοσοκομεια, και γενικοτερα την επιστημη.

Αυτό είναι γεγονος, και μπορεις να το διαπιστωσεις.

Ετσι λοιπον, μην τρεφεις αυταπάτες, δεν με χάνεις, μην ανησυχείς,


quote:
Λάθος!!!!!!!
Ψέμα!!!!!!!
Συκοφαντία!!!!!!!

Στο παρόν θέμα δεν έχω αναφερθεί ποτέ ποια είναι η Υποκειμενική μου Αλήθεια!!!!!!!

Είσαι Ανίκανος να ξεχωρίζεις μια φιλοσοφική συζήτηση από μια θεολογική!!!!!!!


Παλι, μηπως για οσα με κατακρινεις, εισαι εσυ αυτός που δεν ξεχωρίζει και μάλιστα προσπαθει να συκοφαντήσει?

quote:
Όταν είσαι μονός σου, στο κόσμο σου (στο βουνό ) τότε είναι λογικό συμπέρασμα να έχεις μεγάλη ιδέα για τον εαυτό σου!!!

Δεν έχω μεγάλη ιδέα για τον εαυτό μου αλλά γνωρίζω τις ικανότητες μου!!!


Ναι εχεις μια ικανοτητα το αναγνωριζω.

Να κανεις copy and past τις σκεψεις των αλλων, να μπερδευεις τις συζητησεις μα ανουσιες ερωτησεις που κουραζουν, και να εχεις την αυταπατη πως κατεχεις την αληθεια!


quote:
Δεν έχει κανένα νόημα να επαναλάβω για πολλοστή φόρα τα ίδια και τα ίδια.
Δεν μιλάω με κανένα παιδάκι που μπορεί να του ξεφύγει κάτι άθελα του.

Μπα, τουλαχιστον αναγνωρίζεις πως δεν μιλάς με παιδάκι. Ας είναι!

quote:
Είναι προνόμιο και μεγάλη τιμή που έχω Αλήθεια!
Αλλά είναι μεγαλύτερο το προνόμιο και μεγαλύτερη η τιμή που την ονομάζεις ΠΛΑΝΗ!!!

Ονομασα πλανη αυτό που πιστευεις πως εχεις.

Δεν έχεις τίποτα από Χριστό, εσύ και ολοι οι Χριστιανοί.

Αυτός ήταν αυτό που ήτανε, οι χριστιανοί είναι απλά χαλκομανίες.
Η ΠΛΑΝΗ σας λοιπόν, αφορά όσα πιστεύετε, όχι τον ιδιο το ΧΡΙΣΤΟ.

Αυτό τώρα το κατάλαβες?

quote:
Όσο για το πόνο θα σου πω ότι ο ΠΟΝΟΣ δίνει νόημα στη ζωή!!!!!!!

Όχι φίλε μου. Ο Πόνος βοηθάει στο να θεραπευθείς. Η Ομορφιά και η Αγάπη δίνει νόημα στη Ζωή!

quote:
Χαίρομαι που γνωρίζεις ποια είναι η ΠΛΑΝΗ αλλά λυπάμαι που δεν γνωρίζεις ποια είναι η Αλήθεια!!!

Αγαπητέ μου ΠΛΑΤΩΝΑ σαφώς και γράφω αυτά που θέλω αλλά είμαι εντός του θέματος! Δεν θα υπερασπιστώ την Αλήθεια μου, ό τι και να πεις! Ελεύθερα μπορείς να γράψεις ότι θέλεις ενάντια στην Αλήθεια μου αλλά θα σου πω ότι ποτέ δεν θα μπορέσεις να την πλησιάζεις, γιατί έκλεισες τα μάτια και τα αυτιά σου. Ποτέ σου δεν την ειδες, ποτέ σου δεν την άκουσες!!!
Η Αλήθεια μου είναι Άγνωστη για σένα και θα παραμείνει Άγνωστη……


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 22/09/2007 20:30:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2007, 01:33:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ - Η αρχή της επιθυμίας που βρίσκεται?
Πηγαίνω κατευθείαν στην καρδιά του προβλήματος, όχι γιατί έχω κάτι εναντίον της, μα γιατί αν δεν είμαι ελεύθερος από αυτήν, είναι εκεί και φέρνει συνεχώς τα πάνω κάτω, μέσα μου και έξω. (όχι μόνο το Σεχ, μα γενικά η επιθυμία!)
Έτσι ξαναρωτώ.
Μπορείς να την παρακολουθήσεις, να δεις πως γεννιέται, χωρίς πολλές θεωρίες, χωρίς να την καταπολεμήσεις η να την κατακρίνεις, απλά να γνωρίσεις, και να έχεις επίγνωση της κίνησης της?

Φίλε μου Πλάτωνα προσωπικά προτιμώ τον όρο ανάγκη από την επιθυμία, και όταν λέω ανάγκη δεν εννοώ κάτι που μου επιβάλλεται (εξαναγκασμός) να κάνω, αλλά για μια όμορφη πορεία, όπου οι προβληματισμοί που μου δίνονται, έστω και μέσα από τις ερωτήσεις μου, δεν είναι παρά μια προσπάθεια κατανόησης, απόκτησης γνώσεις .

Όπου η απόκτηση ( κατανόηση) του πρώτου γιατί ;
δεν είναι παρά ο δρόμος για ένα επόμενο γιατί .

Με Ρώτας η αρχή της επιθυμίας που βρίσκεται ;

Μα που αλλού φίλε μου παρά στην εσωτερική ομορφιά που νοιώθεις καθώς ανακαλύπτεις την μικρότητα σου, καθώς ανακαλύπτεις την άγνοια που σε κατέχει, απέναντι σε μια απέραντη γνώση .

Ακριβώς εκεί είναι και η απαντήσει στο επόμενο ερώτημα σου .
Όταν η επιθυμία για (κατανόηση) σου γεννάει τόσα ωραία συναισθήματα, δεν μπορείς να την πολεμήσεις η να την κατακρίνεις, παρά να αφεθείς στην ροή της .

Φίλε μου πιστεύω να κατανόησα τα λόγια σου, αν όχι…εδώ είμαστε…..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2007, 02:12:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
el.elyon - Φίλε μου elo έχω παρατηρήσει και παρατηρώ ότι επαναλαμβάνεις την ίδια ερώτηση σαν να θέλεις η απάντηση να είναι διαφορετική.

Διαφορετική απάντηση….. βάση με ποιανού πιστεύω φίλε μου ;

quote:
el.elyon - Άρα μπορούμε να γνωρίζουμε την ιστορική μας πραγματικότητα και έπειτα σαν συνέπεια μπορούμε να πούμε την δική μας Αλήθεια για το Αύριο!

Ιστορική «πραγματικότητα» …ποιες από όλες τις ιστορικές πραγματικότητες είναι η αλήθεια, ώστε να πούμε για το Αύριο ή διαλέγουμε βάση την ανάγκη μας .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2007, 14:00:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Ελ Ελυον, γράφω απλά ότι δεν θέλεις να ακούσεις.

Είναι μάταιο να περιμένω ότι θα παραδεχθείς ότι είσαι εκτος θέματος και το μόνο που θέλεις είναι επίθεση στην Αλήθεια μου!!!

Τα όσα μου γράφεις τα διαβάζω και όχι μόνο αυτά…….!


quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Δεν υπάρχουν κόντρες ΕΛ ΕΛΥΟΝ, απλά είναι δύσκολος ο διάλογος μαζί σου.
Όταν δεν δύνασαι να απαντήσεις (δες τι σκέφτονται οι επιστήμονες για τις γραφές και γενικότερα τα πιστεύω) για εσάς
είναι όλοι τους πλανεμένοι, ενώ εσείς κατέχετε την αλήθεια!

Ναι δεν υπάρχει κόντρα γιατί δεν θέλω καμία κόντρα. Αλλά για άλλη μια φόρα θα πω ότι υπάρχει επίθεση εκ μέρος σου προς την Αλήθεια μου!!!

Να απαντήσω σε τι, ρώτησε κανείς και δεν απάντησα???????!

Εγώ ρώτησα και έχω κι άλλες ερωτήσεις αλλά εσύ δεν υπάρχει περίπτωση να απαντήσεις!!!

Για ποιο διάλογο μιλάς, για τα ψέματα που λες εις βάρος μου?!

Εσύ συνεχίζεις με γρήγορους ρυθμούς την επίθεση σου, πυρ κατά βούληση…….!


quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Μα μπρος στην ανάγκη, η αλήθεια σας, για πού το βάζει?

Με τα λόγια σου με δικαιώνεις ότι δεν έχεις ιδέα ποια είναι η Αλήθεια μου!!!

Η ανάγκη σου είναι να επιτίθεσαι με όλη σου τη δύναμη στην Αλήθεια μου!!!


quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Ώστε τη θεωρεία ακολουθεί η πράξη? Προσεξε Ελ Ελυον
Τα αποτελέσματα της επιστήμης, είναι πως σήμερα το 40-50% των παθόντων από καρκίνο θεραπεύεται.

Κι εγώ που νόμιζα στην αρχή ότι θα ήσουν ένας φιλόσοφος…….?!


quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Αν δεν κανω λαθος, ο κ.χριστοδουλος, πιστος και προκαθημενος της εκκλησιας, δεν πηγε σε καποιο μοναστηρι μηπως γινει καλα. Ουτε εμπιστεθυθηκε καποιο Αγιο να βαλει το χερι του, η την προσευχη, μα προτυμησε τα νοσοκομεια, και γενικοτερα την επιστημη. Αυτό είναι γεγονος, και μπορεις να το διαπιστωσεις.


Από αυτά που γράφεις διαπιστώνω ότι έχεις χάσει τον έλεγχο στη μάχη σου ενάντια στην Αλήθεια μου!!!


quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Ετσι λοιπον, μην τρεφεις αυταπάτες, δεν με χάνεις, μην ανησυχείς,

Ναι, τώρα το γνωρίζω ότι θα συνεχίζεις το πόλεμο!!!
Ελπίζω να μη χαθείς από τα πυρά σου!!!


quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Παλι, μηπως για οσα με κατακρινεις, εισαι εσυ αυτός που δεν ξεχωρίζει και μάλιστα προσπαθει να συκοφαντήσει?

Εγώ δεν είμαι αλάθητος!
Δεν προσπαθώ να συκοφαντήσω κανένα!
Δεν κατακρίνω!


quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Ναι εχεις μια ικανοτητα το αναγνωριζω.
Να κανεις copy and past τις σκεψεις των αλλων, να μπερδευεις τις συζητησεις μα ανουσιες ερωτησεις που κουραζουν, και να εχεις την αυταπατη πως κατεχεις την αληθεια!

Εάν αυτό που γράφεις δεν είναι ψέμα και συκοφαντία τότε τι είναι???
Για πες μου ποιανού σκέψεις έχω αντιγράψει?

Μα σαφώς κι ερωτήσεις μου θα σου φανούν ανούσιες γιατί είσαι ανίκανος να Απαντήσεις!!! Γιατί είσαι αντίχριστιανός και μισείς τους Χριστιανούς!!!
Ήσουν ανίκανος να μου πεις ποια είναι η Ηθική σου!!!
Ήσουν Ανίκανος να μου πεις ποιος είναι ο Θεός σου!!!
Ήσουν και είσαι Ανίκανος να έχεις Αλήθεια γιατί φοβάσαι την Αλήθεια!!!

Επειδή είσαι ανίκανος να απαντήσεις δεν θα σε ρωτήσω τίποτα!!!

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Μπα, τουλαχιστον αναγνωρίζεις πως δεν μιλάς με παιδάκι. Ας είναι!

Κι αλλά σου αναγνωρίζω, τα παραμύθια σου!!!


quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Ονομασα πλανη αυτό που πιστευεις πως εχεις.


Μπράβο σου! Συγχαρητήρια!!!


quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Δεν έχεις τίποτα από Χριστό, εσύ και ολοι οι Χριστιανοί.

Ό τι πεις!!!

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Αυτός ήταν αυτό που ήτανε, οι χριστιανοί είναι απλά χαλκομανίες.
Η ΠΛΑΝΗ σας λοιπόν, αφορά όσα πιστεύετε, όχι τον ιδιο το ΧΡΙΣΤΟ.
Αυτό τώρα το κατάλαβες?

Νομίζεις! Εδώ και πολύ καιρό έχω καταλάβει ότι είσαι ΧΡΙΣΤΟΣ, ΑΛΗΘΕΙΑ!!!

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Όχι φίλε μου. Ο Πόνος βοηθάει στο να θεραπευθείς. Η Ομορφιά και η Αγάπη δίνει νόημα στη Ζωή!


Δεν θα ρωτήσω τίποτα. Έτσι κι αλλιώς θεωρείς ανούσιες τις ερωτήσεις μου. Καλά κάνεις!!!
Ίσως να είναι το τελευταίο μήνυμα μου προς εσένα. Αφού αποκάλυπτες τη ΠΛΑΝΗ δεν μένει τίποτα άλλο!!!

Θα ζητήσω από το Esoterica να σε τιμήσουν γιατί αποκάλυπτες τη ΠΛΑΝΗ!
Συγχαρητήρια!!!!!!!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Edited by - el.elyon on 23/09/2007 14:03:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 26 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1713867
Maintained by Digital Alchemy