ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Η ΠΛΑΝΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 26
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
NADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


254 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2008, 23:39:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Με αφορμή την παράθεση αυτής της φράσης από την Unseen, στο θέμα της Μετενσάρκωσης:

" Έτσι είναι, αν έτσι νομίζετε... "

έγραψα εκεί:

quote:

Η υιοθέτηση αυτής της φράσης (αν και ουσιαστικά αυτοακυρώνεται από το ίδιο το νόημά της) εύκολα μπορεί να οδηγήσει σε έναν ακραίο αυτοεγκλωβισμό και έναν υπέρμετρο εγωισμό.
Κατάσταση όπου η αξία του δια-λόγου και της επικοινωνίας αναιρείται.

Το ζητούμενο δεν είναι απλά μία ψυχρή νοητική ανοχή στις γνώμες των άλλων και στις θεωρίες των διαφόρων σχολών σκέψης, αλλά η βαθιά Κατανόησή τους και η ανεύρεση των τρόπων που αυτές συνδέονται.
Αυτό προϋποθέτει Σχέση, Μετοχή.

Τα 'νομίζω' του καθενός δεν συνιστούν αλήθειες. Οι αλήθειες είναι ευρύτερα σύνολα που ξεπερνούν το άτομο. Το άτομο είναι που θα διευρύνει τη συνειδητότητά του και θα διανοίξει τις Οδούς προσέγγισης προς αυτές.

Αυτό που (καταχρηστικά) ονομάζεται "προσωπική αλήθεια", δεν είναι παρά ένα μείγμα σκέψεων και επιθυμιών που έχουν προέλθει από τον τρόπο που συσχετιζόμαστε με το περιβάλλον ή από διάσπαρτες πληροφορίες.
Τίποτα δεν ανήκει σε κανέναν, και "όλα είναι ένα", λέγεται συχνά.

Δεν υπάρχει "προσωπική αλήθεια", υπάρχει όμως προσωπικός δρόμος προς την Αλήθεια.
Και αυτός ο Δρόμος προϋποθέτει πάντα την αναζήτηση και αποδοχή βοήθειας από μία εξωτερική Πηγή που μάς υπερβαίνει...


Επειδή στο θέμα εκείνο εδόθη επίλογος, και επειδή το θέμα αυτό είναι άμεσα σχετιζόμενο, θα αναπτύξω εδώ λίγο παραπάνω τις ανωτέρω σκέψεις.

----------
"Η υιοθέτηση αυτής της φράσης (αν και ουσιαστικά αυτοακυρώνεται από το ίδιο το νόημά της) εύκολα μπορεί να οδηγήσει σε έναν ακραίο αυτοεγκλωβισμό και έναν υπέρμετρο εγωισμό.
Κατάσταση όπου η αξία του δια-λόγου και της επικοινωνίας αναιρείται.

Το ζητούμενο δεν είναι απλά μία ψυχρή νοητική ανοχή στις γνώμες των άλλων και στις θεωρίες των διαφόρων σχολών σκέψης, αλλά η βαθιά Κατανόησή τους και η ανεύρεση των τρόπων που αυτές συνδέονται.
Αυτό προϋποθέτει Σχέση, Μετοχή."

Βάσει ποιού μηχανισμού άραγε εξελλίσεται, αλλάζει, και μεταμορφώνεται ο άνθρωπος, η κοινωνία, ο κόσμος..;
Δεν είναι μέσα από την εμπλοκή, την σχέση, την ταύτιση , ενίοτε (συχνά) και την σύγκρουση..;

Η στάση του "έτσι είναι, αν έτσι νομίζετε.." τί περιθώρια αισθάνεσθε ότι αφήνει για ουσιαστική επικοινωνία και ανταλλαγή απόψεων, έτσι που να μπορεί να εμπλουτισθεί και να διευρυνθεί η προσωπική θέση;

Μεταξύ του: επιτίθεμαι στον άλλον με σκοπό να του επιβάλλω την δική μου άποψη, και του: κρατώ μία στάση αδιαφορίας και ψυχρής ανοχής για ό,τι λέει, υπάρχει η στάση του: ακούω τον άλλον, επεξεργάζομαι κριτικά ό,τι λέγεται, στοχάζομαι, διατίθεμαι να διαφοροποιήσω ή να διευρύνω το νοητικό μου περιεχόμενο, και όχι μόνο.
(Όπου ο "άλλος", μπορεί να είναι ο φίλος μας , ένας άγνωστος, ο γείτονας, ένας αρχαίος Φιλόσοφος, ένας Μύστης, μία Διδασκαλία κ.α.)

-----------
"Τα 'νομίζω' του καθενός δεν συνιστούν αλήθειες. Οι αλήθειες είναι ευρύτερα σύνολα που ξεπερνούν το άτομο. Το άτομο είναι που θα διευρύνει τη συνειδητότητά του και θα διανοίξει τις Οδούς προσέγγισης προς αυτές."

Σε θέματα όπως Οντολογία, Μεταθανάτια Ζωή, Μετενσάρκωση κ.α. δεν τίθεται ζήτημα "προσωπικής αλήθειας".
Καθένας μπορεί να έχει προσωπική γνώμη, άποψη ή κατανόηση.
Ακόμα και μεγάλα φιλοσοφικά ρεύματα, Στοχαστές και Μύστες ανα τους αιώνες δεν διεκδίκησαν την αλήθεια για τον εαυτό τους. Οι διαφορετικές αλήθειες δεν αυτοαναιρούνται.
Όπως τα πολλά χρώματα συνυπάρχουν, κάτω από την πραγματικότητα του λευκού και μαύρου.
(πολλά χρώματα, όχι όμως άπειρα χρώματα)

-----------
"Δεν υπάρχει "προσωπική αλήθεια", υπάρχει όμως προσωπικός δρόμος προς την Αλήθεια.
Και αυτός ο Δρόμος προϋποθέτει πάντα την αναζήτηση και αποδοχή βοήθειας από μία εξωτερική Πηγή που μάς υπερβαίνει..."

Ένα βίωμα, ένα αίσθημα, μία προσωπική εμπειρία συνιστά πράγματι "προσωπική αλήθεια", εφόσον είναι κάτι που διαμορφώνεται και εμφανίζεται στο δικό μας συνειδησιακό χώρο, με δική μας ευθύνη.

Όμως,
προσωπικές γνώμες, ακόμα και κατανοήσεις που σχετίζονται με Κοσμογονία, Συμπαντικούς Νόμους και το Αόρατο γενικότερα , είναι σχεδόν αλαζονία να τις ονομάζουμε "προσωπικές αλήθειες".
Και μάλιστα αρνούμενοι την αναγνώριση ή την μελέτη όλων αυτών των σημαντικών Μορφών που ανά τους αιώνες έχουν διαμορφώσει τα μεγάλα ρεύματα σκέψης (φιλοσοφικά, εσωτερικά, θρησκευτικά, επιστημονικά).


Σάς χαιρετώ

Nada


Θα είμαι εκτός Διαδικτύου για ένα διάστημα, οπότε δεν θα επανέλθω σύντομα.


Καλή Συνέχεια!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2008, 08:46:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο θέμα το οποίο αναφέρει η Nada, απάντησα ως εξής (επειδή η απάντηση κατανεμήθηκε σε τρία μηνύματα, θα επιχειρήσω εδώ μια σύνθεσή τους):

Κανείς δεν μίλησε για «ψυχρή νοητική ανοχή στις γνώμες των άλλων και στις θεωρίες των διαφόρων σχολών σκέψης». Εξίσου, κανείς δεν μίλησε για την αλήθεια ως «ευρύτερο σύνολο που ξεπερνά το άτομο».

Ξέρεις, αγαπημένη μου Nada, ποτέ δεν πίστεψα ότι γεννήθηκα για να ξαμοληθώ στο άγριο σαφάρι της μίας αλήθειας. Ούτε και πίστεψα ότι με έστειλε εδώ κάτω ένας αιμοδιψής θεός που διασκεδάζει με την άγνοιά μου ή ένας απελπισμένος θεός που θέλει να φωτίσει μέσα από μένα τη δική του.*

Ο κόσμος δεν είναι ένας λαβύρινθος όπου κρατιόμαστε από το νήμα της σκέψης ή της επιθυμίας μας για να συνθέσουμε το παζλ της μίας αλήθειας. Είναι μάλλον μια αίθουσα με καθρέπτες, όπου η αλήθεια αντανακλάται ισάξια επ’ άπειρον χωρίς να στριμώχνεται σώνει και ντε σε μια ερμηνεία που προσλαμβάνει για τον εαυτό της πρόσθετη αξία έναντι οποιασδήποτε άλλης.

Το μύθο της μίας αλήθειας και των διαφορετικών δρόμων τον δημιούργησαν τα κάθε λογής ιερατεία που εξακολουθούν να αγνοούν επιδεικτικά την εποχή που διανύουμε, την εποχή δηλαδή της προσωπικής θρησκείας και της προσωπικής αλήθειας ως πραγματικών αντανακλάσεων της Ζωής, προκειμένου να διαιωνίσουν την «αυθεντία» τους, χωρίζοντας έτσι τον κόσμο σε μυημένους, γνώστες, αφυπνισμένους (ή ο,τιδήποτε άλλο) και μη.

Αυτό που προτάθηκε εδώ, αντίθετα, είναι ότι καθένας φυλάσσει και προτάσσει ψήγματα της Αλήθειας, ισάξια. Δηλαδή, η αλήθεια δεν είναι αθροιστική, δεν είναι συνθετική, αν και μπορεί να είναι μερική κατά έναν κβαντικό τρόπο: όλες οι επιμέρους προσωπικές αλήθειες ισχύουν εξίσου έγκυρα χωρίς να αλληλοαναιρούνται.Μπορεί να φαίνεται εκ πρώτης όψεως ισοπεδωτικό, όμως, αν κοιτάξει κανείς πιο προσεκτικά, θα δει ότι η διαφορετικότητα των ψηγμάτων κάνει ξανά το τοπίο ανάγλυφο.

Και ξέρεις ποια είναι η τραγική ειρωνεία; Ανάμεσα στις δύο αυτές κοσμοθεάσεις, εκείνη που εντέλει αναγνωρίζει ΜΙΑ ζωή και ΜΙΑ αλήθεια, χωρίς να διακρίνει ανάμεσα στα ψήγματα που βρίσκονται μέσα στον καθένα μας, είναι η «έτσι είναι, αν έτσι νομίζετε»…

*ΠΙΣΤΕΥΩ σε έναν Θεό που αντανακλάται σε άπειρες αλήθειες, δεν σφετερίζεται για τον Εαυτό Του καμία, είναι τέλειος και δεν βιώνει καμία ανάγκη μέσα στην τελειότητά Του, συμπεριλαμβανομένης της ανάγκης να αποκτήσει ταυτότητα και άρα να στριμωχτεί σε μία αλήθεια.

Και σε έναν Κύριο που διαχέει την ύπαρξή Του παντού, διαπερνά και αγκαλιάζει ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

Άπλετο φως που δεν δημιούργησε έκπτωτους κόσμους, αλλά τέλειες εικόνες Του παντού, σκορπίζοντας απλόχερα ομορφιά, έλεος, ευκαιρίες και αγάπη.

Και στο Πνεύμα που εμπνέει και γεννά θεωρίες, βεβαιότητες, αμφιβολίες, κοσμοθεάσεις και ερμηνείες του κόσμου, διακονώντας τες όλες και φυλάσσοντάς τες όλες μέσα στην Αγιότητά Του.

Σε μία αγία και συνεχή παρουσία που διαποτίζει και συνδέει ιδέες, φορείς, συνειδήσεις και μνήμες,

ΟΜΟΛΟΓΩ μία ζωή με άπειρες αντανακλάσεις και προσδοκώ τη βίωση της ομολογίας μου στον μέλλοντα αιώνα.

Αμήν.

Το γιατί πρέπει να κανείς να λύσει πρώτα τα βασικά ζητήματα, να κατασταλάξει δηλ. στο πώς αντιλαμβάνεται τον κόσμο (ως κάτι έκπτωτο ή ως δημιούργημα ενός τέλειου Θεού) και τον εαυτό του μέσα σε αυτόν (αντίστοιχα, ως κάτι που μετέχει της θεϊκής ουσίας ή είναι τελείως ξένο ως προς αυτήν), προσπαθώ να εξηγήσω στο blog που δημιούργησα τις τελευταίες μέρες, http://unseenchrislina.blogspot.com/


Edited by - Unseen on 28/02/2008 08:47:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2008, 08:48:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όμως,
προσωπικές γνώμες, ακόμα και κατανοήσεις που σχετίζονται με Κοσμογονία, Συμπαντικούς Νόμους και το Αόρατο γενικότερα , είναι σχεδόν αλαζονία να τις ονομάζουμε "προσωπικές αλήθειες".
Και μάλιστα αρνούμενοι την αναγνώριση ή την μελέτη όλων αυτών των σημαντικών Μορφών που ανά τους αιώνες έχουν διαμορφώσει τα μεγάλα ρεύματα σκέψης (φιλοσοφικά, εσωτερικά, θρησκευτικά, επιστημονικά

ΑΌΡΑΤΟ είναι αγαπητή ΝΑDA και ως εκ τούτου δεν μπορεί να υπάρξει καμία μέθοδος παρατήρησης, σύγκρισης και κρίσης.
Αλαζονία θα ήταν να θεωρήσουμε μια γνώμη ως αλήθεια απ' όπου κι αν προέρχεται.
Κανείς δεν αρνείται την συμβολή των μεγάλων μορφών στα διάφορα φιλοσοφικά και θρησκευτικά συστήματα αλλά όπως όλοι γνωρίζουμε οι γνώμες πολλές.... και κάθε εκθέτης παρουσιάζει τις ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ απόψεις.

Εχουμε κάθε δικαίωμα να χρησιμοποιήσουμε τις δικές μας ικανότητες και την δική μας σκέψη, στην προσπάθεια μας να διαμορφώσουμε μια άποψη...τις οποίες προσωπικά δεν θεωρώ καθόλου ευκαταφρόνητες επειδή δεν είναι γραμμένες η αναγνωρίσιμες...
Επίσης ενα ερώτημα που μου έθεσε ενας πολύ καλός φίλος και στριφογυρίζει στο μυαλό μου
<< Τι κατάφεραν όλοι αυτοί οι μύστες ανα τους αιώνες >> ?
Και συμπληρώνω
<< Βλέπει κανείς μια ουσιαστική αλλαγή στην ανθρωπότητα ως σύνολο που να επετεύχθη μέσα απο διαλογισμούς και ιδέες?
Μέσα απο λόγια, θεωρίες και τυπικά?
Αν δεν ολοκληρωθεί ο καθένας μας ως οντότητα με την ΔΙΚΗ του προσπάθεια και εργασία ..με την ΔΙΚΗ του αλήθεια και πραγματικότητα ... πως θα εχουμε ολοκλήρωση και αρμονία εξωτερικά?
Ο Δάσκαλος είναι όλος μέσα σε κάθε άνθρωπο...
Η αλήθεια είναι ολοφάνερη μπροστά μας κάτω απο το φως του ήλιου και το μόνο που περιμένει είναι να δούμε τα ατέλειωτα χρώματα της...μόνο που εμείς την ψάχνουμε στα σκοτάδια ..

Οι συμβολισμοί είναι αντίθετοι ....ο άνθρωπος δημιουργήθηκε τέλειος, ολόκληρος και γαλήνιος....δεν βγαίνει το λευκό μέσα απο το μαύρο όπως θέλουνε να μας πείσουν, αλλά το μαύρο προσπαθεί να λερώσει το δικαίωμα του μόνιμου λευκού.

Ας είναι ...πλάνη της αλήθειας ονομάζεται το θέμα.
Καλή αντάμωση... μέχρι να επιστρέψεις στο διαδύκτιο...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2008, 08:59:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επί του παρόντος, όμως, ας συνεχίσουμε τη συζήτηση εδώ.

quote:
Όμως,
προσωπικές γνώμες, ακόμα και κατανοήσεις που σχετίζονται με Κοσμογονία, Συμπαντικούς Νόμους και το Αόρατο γενικότερα , είναι σχεδόν αλαζονία να τις ονομάζουμε "προσωπικές αλήθειες".
Και μάλιστα αρνούμενοι την αναγνώριση ή την μελέτη όλων αυτών των σημαντικών Μορφών που ανά τους αιώνες έχουν διαμορφώσει τα μεγάλα ρεύματα σκέψης (φιλοσοφικά, εσωτερικά, θρησκευτικά, επιστημονικά).
Σε κάθε περίπτωση, εξυπακούεται ότι η "προσωπική αλήθεια" είναι μια μοναδική σύνθεση θεωριών, δογμάτων και διδαγμάτων κατά το δοκούν. Και μολονότι πολλές φορές η προσωπική αλήθεια κάποιου, αν δεν έχει σωστές φιλοσοφικές βάσεις, αν αυτός δεν έχει θέσει τα σωστά ερωτήματα και δεν έχει ερείσματα φαίνεται πράγματι σαν αερολογία, προσωπικά θα ήμουν πολύ διστακτική να αναιρέσω το περιεχόμενο των λόγων οποιουδήποτε ανθρώπου, διότι απλούστατα ακόμη και χωρίς τα θεωρητικά ερείσματα όλοι έχουν κάτι να πουν! Κάτι που τις περισσότερες φορές βγαίνει από την καρδιά τους και αν μπορείς να κάνεις τη διάκριση και να βγάλεις τα στοιχεία του εγώ, είναι πολύ σημαντικό.

Κι αν οι διάφορες Σχολές κατάφερναν να αφουγκραστούν τον παλμό και την αντίδραση του κόσμου, αντί να βάζουν μια ταμπέλα "ανεξέλικτοι", θα είχαμε όλοι προοδεύσει πολύ περισσότερο...

quote:
Οι διαφορετικές αλήθειες δεν αυτοαναιρούνται.
Όπως τα πολλά χρώματα συνυπάρχουν, κάτω από την πραγματικότητα του λευκού και μαύρου.
(πολλά χρώματα, όχι όμως άπειρα χρώματα)
Ναι, ας μην αναλωνόμαστε όμως μόνο στο φάσμα των χρωμάτων που μπορούμε να αντιληφθούμε με το μάτι μας γιατί υπάρχουν και πολλά άλλα, μη αντιληπτά με το ανθρώπινο μάτι. Υπάρχουν επίσης και πολλά άλλα πράγματα μη ορατά με το ανθρώπινο μάτι, τι είδους πραγματικότητα συνιστά αυτό, άραγε;

Ελπίζω να μη μας λείψεις για πολύ καιρό, Nada.

Καλημέρα, με αγάπη,
Unseen


Στον κόσμο του Πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2008, 13:12:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ την παρέα ηρθα για να συνεχίσουμε την συζήτηση απ το θεμα της unseen.

quote:
Και το βασικό νόημα είναι ότι η αλήθεια δεν είναι αθροιστική, δεν είναι συνθετική, αν και μπορεί να είναι μερική κατά έναν κβαντικό τρόπο: όλες οι επιμέρους προσωπικές αλήθειες ισχύουν εξίσου έγκυρα χωρίς να αλληλοαναιρούνται.

Αυτό σημαίνει αναπόφευκτα ότι και η αλήθεια της Nada και του Open Mind είναι εξίσου έγκυρη με τη δική μου ή με οποιαδήποτε άλλη. Για πολλοστή φορά μέσα στο τόπικ, θα πω «έτσι είναι, αν έτσι νομίζετε»…



Δεν συμφωνώ ως προς την εγκυρότητα της προσωπικής αληθείας του καθένα μας
Ναι μεν η αλήθεια για τον καθένα μας διαφέρει αλλα δεν σημαίνει ότι και όλες οι
Απόψεις ισχύουν.
Πχ ένας μπορεί να πιστεύει ότι δεν υπάρχει τίποτα ενας άλλος ότι η χ θρησκεία
Είναι η σωστή δεν είναι δυνατόν να ισχύουν και τα δυο στην πραγματικότητα
Καθώς το ένα αναιρεί το άλλο.
Άρα πραγματική αλήθεια υπάρχει και είναι μια άπλα εμείς οι άνθρωποι δεν μπορούμε να την Ξέρουμε και προσπαθούμε μέσω διαφόρων θεωριών να την προσεγγίσουμε.

quote:
Το γιατί πρέπει να κανείς να λύσει πρώτα τα βασικά ζητήματα, να κατασταλάξει δηλ. στο πώς αντιλαμβάνεται τον κόσμο (ως κάτι έκπτωτο ή ως δημιούργημα ενός τέλειου Θεού) και τον εαυτό του μέσα σε αυτόν (αντίστοιχα, ως κάτι που μετέχει της θεϊκής ουσίας ή είναι τελείως ξένο ως προς αυτήν), προσπαθώ να εξηγήσω στο blog που δημιούργησα τις τελευταίες μέρες

Πολύ ενδιαφέρον προσπάθεια θα το επισκέπτομαι συχνά το blog σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2008, 13:56:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη για το κατεβατό, αλλά μακάρι να μπορούσα να το γράψω όλο, αλλά ξέρω ότι θα σας κουράσω με το μέγεθος που έχει .

Πάντως για όσους δεν το γνωρίζουν, θα άξιζε να το διαβάσουν, να γίνουν παρατηρητές στους εσωτερικούς προβληματισμού τους, με τα μάτια ενός άλλου Μεγάλου ανθρώπου .

«Ήσυχα, καθαρά, κοιτάζω τον κόσμο και λέω: Όλα τούτα που θωρώ, γρικώ, γεύομαι, οσφραίνομαι κι αγγίζω είναι πλάσματα του νου μου .

Ο ήλιος ανεβαίνει, κατεβαίνει μέσα στο κρανίο μου. Στο ένα μελίγγι μου ανατέλλει ο ήλιος, στο άλλο βασιλεύει ο ήλιος .

Τ΄ άστρα λάμπουν μέσα στο μυαλό μου, οι Ιδέες, οι άνθρωποι και τα ζώα βόσκουν μέσα στο λιγόχρονο κεφάλι μου, τραγούδια και κλάματα γιομώνουν τα στρουφιχτά κοχύλια των αυτιών μου και τρικυμίζουν μια στιγμή τον αγέρα σβήνει το μυαλό μου, κι όλα, ουρανός και γης, αφανίζονται .

"Εγώ μονάχα υπάρχω!" φωνάζει ο νους .

"Μέσα στα κατώγια μου, οι πέντε μου ανυφάντρες δουλεύουν, υφαίνουν και ξυφαίνουν τον καιρό και τον τόπο, τη χαρά και τη θλίψη, την ύλη και το πνεύμα .

"Μα εγώ, ο Νους, με υπομονή, με αντρεία, νηφάλιος μέσα στον ίλιγγο, ανηφορίζω. Για να μην τρεκλίσω να γκρεμιστώ, στερεώνω απάνω στον ίλιγγο σημάδια, ρίχνω γιοφύρια, ανοίγω δρόμους, οικοδομώ την άβυσσο .

"Αργά, με αγώνα, σαλεύω ανάμεσα στα φαινόμενα που γεννώ, τα ξεχωρίζω βολικά, τα σμίγω με νόμους και τα ζεύω στις βαριές πραχτικές μου ανάγκες .
"Βάνω τάξη στην αναρχία, δίνω πρόσωπο, το πρόσωπο μου, στο χάος .

"Δεν ξέρω αν πίσω από τα φαινόμενα ζει και σαλεύει μια μυστική, ανώτερη μου ουσία. Κι ούτε ρωτώ δε με νοιάζει .

Είναι ανθρώπινο έργο, πρόσκαιρο, παιδί δικό μου, το βασίλειο μου ετούτο.
Μα είναι στέρεο, άλλο στέρεο δεν υπάρχει, και μέσα στην περιοχή του μονάχα μπορώ γόνιμα να σταθώ, να χαρώ και να δουλέψω. "Είμαι ο αργάτης της άβυσσος. Είμαι ο θεατής της άβυσσος. Είμαι η θεωρία κι η πράξη. Είμαι ο νόμος. Έξω από μένα τίποτα δεν υπάρχει."
Χωρίς μάταιες ανταρσίες να δεις και να δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπινου νου, και μέσα στ΄ αυστηρά τούτα σύνορα αδιαμαρτύρητα, ακατάπαυτα να δουλεύεις να ποιο είναι το πρώτο σου χρέος.
Με αντρεία, με σκληρότητα στερέωσε απάνω στο σαλευόμενο χάος το καταστρόγγυλο, το καταφώτιστο αλώνι του νου, ν΄ αλωνίσεις, να λιχνίσεις, σα νοικοκύρης, τα σύμπαντα.

Καθαρά να ξεχωρίσεις κι ηρωικά να δεχτείς τις πικρές γόνιμες τούτες, ανθρώπινες, σάρκα από τη σάρκα μας, αλήθειες:
α) Ο νους του ανθρώπου φαινόμενα μονάχα μπορεί να συλλάβει, ποτέ την ουσία
β) κι όχι όλα τα φαινόμενα, παρά μονάχα τα φαινόμενα της ύλης
γ) κι ακόμα στενότερα: όχι καν τα φαινόμενα τούτα της ύλης, παρά μονάχα τους μεταξύ τους συνειρμούς
δ) κι οι συνειρμοί τούτοι δεν είναι πραγματικοι, ανεξάρτητοι από τον άνθρωπο, είναι κι αυτοί γεννήματα του ανθρώπου
ε) και δεν είναι οι μόνοι δυνατοί ανθρώπινοι παρά μονάχα οι πιο βολικοί για τις πραχτικές και νοητικές του ανάγκες.

Γεννοβολώ τα φαινόμενα, ζωγραφίζω με πλήθια χρώματα φανταχτερά, γιγάντιο ένα παραπέτασμα μπροστά από την άβυσσο. Μη λες: "Αναμέρισε το παραπέτασμα, να δω την εικόνα!" Το παραπέτασμα, αυτό είναι η εικόνα.

"Είναι ανθρώπινο έργο, πρόσκαιρο, παιδί δικό μου, το βασίλειο μου ετούτο. Μα είναι στέρεο, άλλο στέρεο δεν υπάρχει, και μέσα στην περιοχή του μονάχα μπορώ γόνιμα να σταθώ, να χαρώ και να δουλέψω. "Είμαι ο εργάτης της άβυσσος. Είμαι ο θεατής της άβυσσος. Είμαι η θεωρία κι η πράξη. Είμαι ο νόμος . Έξω από μένα τίποτα δεν υπάρχει."

Σκάψε! Τι βλέπεις;
Ανθρώπους και πουλιά, νερά και πέτρες!
Σκάψε ακόμα! Τι βλέπεις;
Ιδέες κι ονείρατα, αστραπές και φαντάσματα.
Σκάψε ακόμα! Τι βλέπεις;
Δε βλέπω τίποτα! Νύχτα βουβή, πηχτή σα θάνατος. Θα ΄ναι ο θάνατος.
Σκάψε ακόμα!
Αχ! Δεν μπορώ να διαπεράσω το σκοτεινό μεσότοιχο! Φωνές γρικώ και κλάματα, φτερά γρικώ στον άλλον όχτο!
Μην κλαις! Μην κλαις! Δεν είναι στον άλλον όχτο! Οι φωνές, τα κλάματα και τα φτερά είναι η καρδιά σου!
Πέρα από το νου, στον ιερό γκρεμό της καρδιάς, ακροποδίζω τρέμοντας. Το ένα μου πόδι αδράχνεται από το σίγουρο χώμα, το άλλο ψάχνει στα σκοτεινά απάνω από την άβυσσο .
Ψυχανεμίζουμαι πίσω απ΄ όλα τούτα τα φαινόμενα μια μαχόμενη ουσία. Θέλω να σμίξω μαζί της .
Ψυχανεμίζουμαι πως κι η μαχόμενη ουσία πολεμάει πίσω από τα φαινόμενα να σμίξει με την καρδιά μου. Μα το σώμα στέκεται ανάμεσα και μας χωρίζει. Ο νους στέκεται ανάμεσα και μας χωρίζει .
Ποιο είναι το χρέος μου; Να συντρίψω το σώμα, να χυθώ να σμίξω με τον Αόρατο. Να σωπάσει ο νους, ν΄ ακούσω τον Αόρατο να φωνάζει .
Περπατώ στ΄ αφρόχειλα της άβυσσος και τρέμω. Δυο φωνές μέσα μου παλεύουν .
O νους: "Γιατί να χανόμαστε κυνηγώντας το αδύνατο; Μέσα στον ιερό περίβολο των πέντε αισθήσεων χρέος μας ν΄ αναγνωρίσουμε τα σύνορα του ανθρώπου ."

Μα μια άλλη μέσα μου φωνή, ας την πούμε έκτη δύναμη, ως την πούμε καρδιά, αντιστέκεται και φωνάζει: "Όχι! Όχι! Ποτέ μην αναγνωρίσεις τα σύνορα του ανθρώπου! Να σπας τα σύνορα! Ν΄ αρνιέσαι ό,τι θωρούν τα μάτια σου! Να πεθαίνεις και να λες: Θάνατος δεν υπάρχει!»

Νίκος Καζαντζάκης - ΑΣΚΗΤΙΚΗ Salvatores Dei

Edited by - elo on 28/02/2008 14:01:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Calderanian
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2008, 19:55:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Calderanian  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"trexagireve"
Η επιταγή της αλήθειας, έρχεται πιεστική γιατί μόνο αυτή υπάρχει, εκτός αν εμείς θεωρήσουμε τους εαυτούς μας αδυνάτους να την φτάσουμε. Αξίωμα που αυτοαναιρείται καθώς ο άνθρωπος είναι θεός... Γιατί μόνον ο αδύνατος έχει ανάγκη το ψέμα, ή δεν αντέχει την αλήθεια, ενώ ο πραγματικά δυνατός δεν φοβάται την αλήθεια. Αυτό έχει να κάνει με την διάκριση κέντρο «εγώ όπως είμαι τώρα» και κέντρο «ο θεός που είμαι» και δεν μπορεί να έχει αδυναμίες και ανάγκη του ψέματος.
Μόνο το ψέμα έχει ανάγκη το σκοτάδι, για να κρυφτεί η ατέλεια του, αυτό με τις σοφιστείες του προσπαθεί να δώσει στην υπόσταση του ένα μυστηριακό λόγο για την ελλατωματικότητα του με αναγωγή σε κάτι σπουδαίο που ακόμη δεν μπορεί να φανερωθεί, αλλά, που στην ουσία ζητάει απλά πίστωση χρόνου ώστε να συνεχίσει να υπάρχει, άλλως η καταστροφή κι η αποπομπή του είναι βέβαια ακολουθία και ο θάνατος του οριστικός, λόγω της ατέλειας του που θα έρθει στο φως…
Όλες οι σκοτεινές ..αλήθειες είναι ημιτελείς και γι’ αυτό ψεύτικες, έχουν υπόσταση μόνο και μόνο ως πλάσματα του όντος, αλλά, στην ουσία υπάρχουν για να χαθούν κι αυτή τους η κατάληξη δεν γίνεται αποδεκτή κι αγωνίζονται για να παραμείνουν, κοροϊδεύοντας τον άνθρωπο ώστε να συνεργήσει αυτός στην επιβίωση τους, αν και αυτό δεν μπορεί να γίνει, αφού, εξ’ ορισμού είναι να χαθούν…
Όποιος λοιπόν, ζητεί την διατήρηση αυτού που είναι να χαθεί, δένεται μαζί του και κινδυνεύει να χαθεί κι αυτός. Φυσικά το ατελές ή ημιτελές αδιαφορεί γι’ αυτό, καθώς έγνοια του είναι η δική του επιβίωση, ακόμη κι εις βάρους του ανθρώπου, κατά το «ο θάνατος σου η ζωή μου»…
Ο αποκρυφισμός έχει να κάνει με λάθη και ψεύτικους θεούς, καθώς μέσα στο σκοτάδι περιμένουνε να παρασύρουνε τους ανθρώπους, άλλως θα εμφανίζονταν στο φώς που αποκαλύπτοντας τα, τα σκοτώνει, φέρνοντας τα στο φως και στην κατανόηση του ανθρώπου. Η θρησκεία που έχει ανάγκη το σκοτάδι είναι ήδη νεκρή, ενώ η φωτεινή θρησκεία κινείται ειρηνικά στο φως χωρίς φόβο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Calderanian
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2008, 22:20:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Calderanian  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αλαζονία υπάρχει πάντα στον άνθρωπο, ο οποίος δεν
μπορεί να καταλάβει ότι το θέμα δεν είναι πόσο μπορεί
να επιμείνει κανείς σε κάτι, όσο κι αν το τεκμηριώνει,
αλλά, αν αυτό μπορεί να σταθεί απέναντι στην αιώνια
αλήθεια. Αν στέκει, όσο αγαπητό κι αν μας είναι, θα
προχωρήσει μόνο του και θα σταθεί στο αιώνιο φως και
θα βοηθήσει και μας νασταθούμε εκεί, αλλά, αν η αλήθεια
του μπορεί να σταθεί ως αλήθεια, άσχετα από την επιθυμία
μας γι’ αυτό…Η διαβολή, η πλάνη, όσο αγαπητή κι αν πετύχει
να γίνει, κάποια στιγμή θα χαθεί, αφού ο χρόνος κι η
αιωνιότητα θα την καταδείξουν ως ανεπαρκή…Το θέμα είναι
πόσοι θα την ακολουθήσουν κι ο εκβιασμός που πιστεύει
ότι μπορεί να κάνει απέναντι στην αλήθεια, με ομηρία τον
άνθρωπο, για τον οποίο έγινε η αλήθεια…
Ευτυχώς, όμως, το σχέδιο του Θεού, οικονομεί ώστε να
γίνουν και όσοι άνθρωποι χρειάζεται , άσχετα από το
πόσο θα πάρει, με τη δική τους θέληση, έτσι ώστε πάντα
να μην έχει όπλα η πλάνη, όπως νομίζει ότι έχει ο
δυστυχής διάβολος…
Αυτό που είναι να γίνει θα γίνει και ο στόχος του Θεού
είναι τα παιδιά του να μην μπορεί να πλανηθούν από τον
διάβολο, γι’ αυτό και βελτιώνεται ο άνθρωπος, με την
εξέλιξη του, παρά τις μαγγανείες του διαβόλου και τις
πλάνες που είναι πολλές, μόνο και μόνο γιατί δεν μπορούν
να αντικαταστήσουν την μια αλήθεια.
Ο Θεός δεν έφτιαξε ένα πλάσμα που να μπορεί να χαθεί,
αλλά, έναν θεό, κατ’ εικόνα και κατ’ ομοίωσην και με
τη βιωτή θα φτάσουμε σ’ αυτό το στάδιο.
Όσο εγωϊσμό κι αν αποκτήσει ο άνθρωπος, η λογική του
κάποια στιγμή θα επικρατήσει και θα’ ναι εύκολο η
σωτηρία. Το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι υπομονή,
όπως είπε ο Κύριος ημών Ιησούς Χριστός, «Ειρήνη ημίν»,
όλα θα συντελεστούν…
Η Αλήθεια δεν μπορεί να μην φανεί στο τέλος…
Φτάνει κι ο άνθρωπος στην τελική φάση να είναι κοντά
της, για να σωθεί κρεμόμεος από αυτή, η οποία είναι
αμετάβλητη, ενώ η φύση του ανθρώπου μεταβλητή, μέχρι
την τελική επιλογή...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2008, 01:45:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nst μου, με συγχωρείς που έκανα σάντουιτς το ωραίο ποστ σου, φαίνεται όμως πως γράφαμε ταυτόχρονα…

Καλέ μου Open Mind,

quote:
Δεν συμφωνώ ως προς την εγκυρότητα της προσωπικής αληθείας του καθένα μας
Ναι μεν η αλήθεια για τον καθένα μας διαφέρει αλλα δεν σημαίνει ότι και όλες οι
Απόψεις ισχύουν.
Πχ ένας μπορεί να πιστεύει ότι δεν υπάρχει τίποτα ενας άλλος ότι η χ θρησκεία
Είναι η σωστή δεν είναι δυνατόν να ισχύουν και τα δυο στην πραγματικότητα
Καθώς το ένα αναιρεί το άλλο.
Άρα πραγματική αλήθεια υπάρχει και είναι μια άπλα εμείς οι άνθρωποι δεν μπορούμε να την Ξέρουμε και προσπαθούμε μέσω διαφόρων θεωριών να την προσεγγίσουμε.
Μα, έλα τώρα… Ξέρεις πόσες κοσμοαντιλήψεις έχουν προταθεί από καταβολής σκεπτόμενου κόσμου για να εξηγήσουν τι είναι αυτό που ζούμε;

Πέρα από τις διάφορες θρησκείες, ενδεικτικά αναφέρω
τις θεωρίες περί σεξουαλικότητας και ζωτικότητας του Φρόυντ και του Μπερξόν
τις θεωρίες περί δύναμης και εξουσίας, όπως του Νίτσε
τις ορθολογικές θεωρίες, όπως του Καρτέσιου
τις μεταμοντέρνες του Ντεριντά και του Λυοτάρ
τον μυστικισμό της φύσης του Θορώ
τον άμορφο μυστικισμό του Μάιστερ Έκχαρτ
τη θεοσοφία της Μπλαβάτσκι
...
η λίστα είναι ατελείωτη. Όλες ισχυρίζονται για τον εαυτό τους ότι κατέχουν την αλήθεια. Ποιος όμως αποφασίζει ποιες από αυτές ισχύουν και ποιες όχι; Και ποιος αποφασίζει αν η δική σου άποψη ή η δική μου ή του Καζαντζάκη ή και η πιο αφελής ακόμη είναι λιγότερο ή περισσότερο έγκυρη και γιατί;

Για να μη νομίζεις ότι τα λόγια μου είναι ρομαντικές ευχές, αντιγράφω από το βιβλίο του Ken Wilber «Μια θεωρία για τα πάντα», εκδόσεις Κυβέλη, σελ. 134-135:

«Πρέπει να υπάρχει μια έννοια, σύμφωνα με την οποία ακόμη και η ‘παιδαριώδης’ μαγεία και οι μύθοι τύπου Άη Βασίλη είναι αληθινά. Γιατί οι απόψεις αυτές δεν είναι παρά ο τρόπος με τον οποίο φαίνεται ο κόσμος στο επίπεδο αυτό, ή από το κύμα αυτό, και όλα τα κύματα είναι κρίσιμα συστατικά του Κόσμου. Στο μυθικό επίπεδο, ο Άη Βασίλης (ο Δίας, ο Απόλλων ή η αστρολογία) είναι μια φαινομενολογική πραγματικότητα.

Δεν χρησιμεύει σε τίποτε να πούμε, ‘Έχουμε ξεπεράσει αυτό το στάδιο και τώρα ξέρουμε ότι δεν υπάρχει Άη Βασίλης’, γιατί αν αληθεύει αυτό – και όλα τα στάδια αποδεικνύονται απλοϊκά και ανακριβή στο φως της περαιτέρω εξέλιξης – τότε θα πρέπει να παραδεχτούμε ότι και οι δικές μας απόψεις, ακριβώς τώρα, είναι επίσης λαθεμένες (επειδή η μελλοντική εξέλιξη θα τις ξεπεράσει). Τούτο δεν σημαίνει όμως ότι υπάρχει ένα επίπεδο πραγματικότητας και ότι οι άλλες απόψεις είναι απλοϊκές και ανακριβείς εκδοχές αυτού του μοναδικού επιπέδου. Καθεμία τους είναι ακριβής άποψη ενός κατώτερου, αλλά ουσιαστικά σημαντικού επιπέδου πραγματικότητας και όχι ανακριβής άποψη του ενός και μοναδικού πραγματικού επιπέδου. Η έννοια της ανάπτυξης μας επιτρέπει να αναγνωρίζουμε εμφωλευμένες αλήθειες, όχι απλοϊκές προλήψεις.»

Δηλαδή κάθε προσωπική αλήθεια είναι ορθή για το επίπεδο της πραγματικότητας στο οποίο αντιστοιχεί. Επίσης, κάθε προσωπική αλήθεια τελεί εν εξελίξει ΚΑΙ υπάρχουν πάντοτε αλήθειες ανώτερων επιπέδων που επισκέπτονται τον άνθρωπο και του ανοίγουν πόρτες. Πέρα από τη γνώση δια της μάθησης, που βιώνεται από έξω προς τα μέσα, υπάρχει και η γνώση δια της αποκάλυψης, που βιώνεται από μέσα προς τα έξω.

Εντάξει, θα μου πεις, και πού θα μας πάει μια τέτοια θεώρηση; Για να μην σε κουράζω με σεντόνια king size όμως, θα σου απαντήσω στο επόμενο ποστ μου. Μέχρι τότε, από το εξαιρετικό απόσπασμα που παρέθεσε ο elo, ας κρατήσουμε αυτή τη φράση:

" Όχι! Όχι! Ποτέ μην αναγνωρίσεις τα σύνορα του ανθρώπου! Να σπας τα σύνορα!"

Σε ευχαριστώ ιδιαίτερα και για την επίσκεψη του blog μου, αν έχεις σχόλια, είναι πάντα ευπρόσδεκτα...

Καλέ μου elo, ζητώ συγνώμη και από σένα και από τους υπόλοιπους συνομιλητές αν σπάσαμε το νήμα της συζήτησης μέχρι τη στιγμή που μεταφέραμε στο τόπικ σου τη συζήτηση που είχε ξεκινήσει στο δικό μου και σε ευχαριστώ για τη φιλοξενία...

Καλό βράδυ, με αγάπη,
Unseen


Στον κόσμο του Πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή.

Edited by - Unseen on 29/02/2008 01:48:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τζιτζικας
Μέλος 1ης Βαθμίδας


104 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2008, 02:12:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τζιτζικας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το προβλημα που εχει ο ανθρωπος εχει σχεση με την αμαρτια, σκια ριπτομενη επι των οριων. Θα σπασει ο ανθρωπος τα συνορα της αμαρτιας, αλλα δεν μπορει να τα σπασει, διοτι εκουσιως αυτομολησας στον εχθρο, πρατηρ εαυτου, δηλ. ο ιδιος ξεπουλησε τον εαυτον του, το πολυτιμον χρεογραφον φυλαγμενο εις ανημερον κρησφυγετον του αδου. Ο Καζαντζακης λεει ψεμματα, συμβουλευει μοναχικο αναγνωστη να σπασει συνορα, ο ιδιος δεν εσπασε τιποτα, δηλ. περιφρονων την αληθεια του οντος, συμβουλευει την ψευτικην στολην της ανυπαρξιας και φαντασιες του ανυποστατου. Τα μουτρα μας σπαμε, αυτό είναι ολο κι ολο. Μεχρι να παραχθουμε εις επιγνωσην αληθειας, κυριως να βρουμε οδον μετανοιας "ότι εσυ μονον υπαρχεις αθανατος." Εμεις απανταμε στα λεγομενα υπο του Καζαντζακη, σπασε εσυ πρωτος τα συνορα που βαζεις στον ανθρωπο κι ασε εμας να ελπιζομε. Αφησε που θεωρειται και παραβατικος της ελληνικης φιλοσοφιας, θεωρια εξω ορων και μετρου, αστοχος.

Ολη τη μερα ψελνω,πανω στο δενδρο!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2008, 02:34:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορεί ο Καζαντζάκης "να μην έσπασε τίποτα ο ίδιος", καλέ μου φίλε τζίτζικα, όμως χάρισε στον αναγνώστη ένα όραμα που αξίζει κανείς να έχει.

Όσο για το ότι είναι αιρετικός, νομίζω πως βάσιμα θα υποστηρίξω ότι στη σκέψη μας έρχονται φορές που γινόμαστε όλοι αιρετικοί.

Έλα, φίλε μου, ξέρεις καλύτερα από μένα ότι ο κόσμος χρειάζεται ένα είδος ευσπλαχνίας και κατανόησης που να συγχωρεί και να αγκαλιάζει τους πάντες...

Χαίρομαι πολύ που σε ξαναβλέπω κοντά μας, καληνύχτα,
Unseen


Στον κόσμο του Πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή.

Edited by - Unseen on 29/02/2008 02:50:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2008, 05:18:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Νους μας, με τι θρεφεται?

Ο Νους θρέφεται από αυτό που είμαστε . Και εμείς τρεφόμαστε από αυτόν

Είναι/Είμαστε μια ροή που δεν σταματά

αλλά ...δεν το καταλαβαίνω βρε Εσώπουλα , αυτό το κόλλημα με την Αλήθεια και την Πλάνη
Τι έγινε με το Γνώθι εαυτόν ?, ή σας είναι δύσκολο να δεχτούμε ότι μπορεί να είμαστε το ίδιο ψεύτικοι και αληθινοί σε μια ροή όπου το ζητούμενο είναι να «σπας τα σύνορα»

quote:
Το προβλημα που εχει ο ανθρωπος εχει σχεση με την αμαρτια, σκια ριπτομενη επι των οριων.

μωρέ… Αυτό τους λέω και εγώ , θα πρέπει να το δουλέψουν λίγο το «δεν τα κατάφερε»... (αλλά δεν με ακούνε..)

Το πρόβλημα με τον Καζαντζάκη είναι … ότι δεν αισθάνεται αυτή την δύναμη που αισθάνονται τα μαγόπουλα ….αυτή την κυριαρχία στην ζωή που ίσως και να καταλήγει σε μια ισoς προς ισος αντιμετώπιση με τον θάνατο …… και έτσι απομακρύνεται από την ¨ελπίδα ...

quote:
Εμεις απανταμε στα λεγομενα υπο του Καζαντζακη, σπασε εσυ πρωτος τα συνορα που βαζεις στον ανθρωπο κι ασε εμας να ελπιζομε.

Don’t worry , θα φάμε μερικές , θα ρίξουμε άλλες τόσες… (ίσως να δημιουργήσουμε και τα δικά μας καύσιμα ..."αληθινά και ψεύτικα ) αλλά πιστεύω ότι θα τα καταφέρουμε…


Γιώργος
..test pilot (και με γαλόνια..)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2008, 09:18:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Νους θρέφεται από αυτό που είμαστε . Και εμείς τρεφόμαστε από αυτόν

Φίλε Γιώργο, συμφωνώ με αυτό που αναφέρεις.
Ο Νους τροφοδοτείται από εμάς με αυτό που του επιτρέπουμε εμείς να λάβει και να επεξεργασθεί.
Λαμβάνει τα διάφορα ερεθίσματα με τον τρόπο με τον οποίο τον έχουμε εκπαιδεύσει να τα λαμβάνει, τα επεξεργάζεται με τον τρόπο που τον έχουμε εκπαιδεύσει να επεξεργάζεται τα στοιχεία και στην συνέχεια μας δίνει την τροφή εκείνη την οποία τον έχουμε μάθει να μας δίνει.
Η όλη διαδικασία λοιπόν είναι σχεδόν μηχανική κι αμφίδρομη.

Κατ' αυτόν τον τρόπο δημιουργούνται τα νοητικά μας καλούπια, οι μηχανικές μας αντιδράσεις, οι φοβίες μας, οι προσκολλήσεις μας κι οι συγκεκριμένοι τρόποι θέασης των πραγμάτων.
Σίγουρα ο Νους είναι ένα εργαλείο κι ένα "δώρο" που έχει δοθεί στον άνθρωπο με πολλές ωφελιμιστικές δυνατότητες για αυτόν.

Το να γνωρίσεις τον εαυτό σου στην πραγματική του υπόσταση και να δεις τι στοιχεία Πλάνης κι Αλήθειας απαντώνται σ' αυτόν, είναι ένα στάδιο το οποίο είναι απαραίτητο για να μπορέσεις να αντιληφθείς και να διακρίνεις την Πλάνη και την Αλήθεια σε μεγαλύτερο επίπεδο.
Το αντίθετο δε μπορεί να γίνει.
Βέβαια από κάποιο σημείο κι έπειτα καλείσαι να "σπάσεις τα σύνορα" - όπως σωστά είπες - και να αφήσεις για λίγο πίσω σου το Νου, το Συναίσθημα και τα γνώριμα εργαλεία που κατέχεις και να εμπιστευτείς αυτά που είναι στο προσκήνιο...

Έχουμε το θάρρος για αυτό ή όχι;



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2008, 09:37:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ θα συμφωνήσω με τον φίλο «Τζίτζικα», όχι μόνο γιατί όντως ο Καζαντζάκης, δεν έσπασε τα σύνορα και δεν μπορεί να προτρέπει, ποιητική αδεία, αλλά, γιατί πιο πολύ σημαντικό για μένα είναι ότι ο άνθρωπος, χάριν αυτών των συνόρων δεν κινδυνεύει κι από τις οντότητες, πέραν αυτών των ιδίων συνόρων…. Οι οποίες οντότητες είναι ανώτερες, στην παρούσα φάση του ανθρώπου, με την «αναπηρία» που κουβαλάει, και δεν μπορεί, όχι απλά μόνο να τις αντιμετωπίσει ο άνθρωπος, αλλά, χειρότερα μπορούν να του κάνουν κακό αιώνιο ει δυνατόν…
Οντότητες πνευματικές που δεν έχουν απλές ικανότητες, αλλά και που επειδή δεν υπακούουν στους νόμους της σάρκας, μπορούν πραγματικά να μας κάνουν κακό, ακόμη κι αν δεν το θέλουν…
Είναι όπως λέμε το να αγγίξεις τα φτερά της πεταλούδας για να τη θαυμάσεις και την ίδια στιγμή τα καταστρέφεις, οδηγώντας την στον θάνατο, για να μην μιλήσουμε για κακόβουλά όντα…Ο Θεός έθεσε όρια, όχι για να περιορίσει, αλλά, για να διασφαλίσει το ακέραιον του πλάσματος του, έως την μετάβαση του στο επόμενο επίπεδο.
Η ασφάλεια της σάρκας μας απέναντι στις οντότητες του αστρικού κόσμου, επί παραδείγματι, είναι μια αλήθεια, καθώς στο αστρικό πεδίο, κυκλοφορούν όντα που πραγματικά μπορούν να προκαλέσουν ανήκεστο βλάβη…Αν θυμηθούμε αυτό που λέγεται «πάτημα ίσκιου», τα όντα που αναφέρονται ως καλλικάντζαροι που κλέβουν φωνές και κάνουν ζημιά έως παραλογισμό σε άτομα, έχουμε απτά δείγματα τέτοιων λάθος ξεπερασμένων ορίων…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2008, 10:38:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τζίτζικα και trexagireve να μου επιτρέψετε να διαφωνήσω για όσα λέτε για τον Καζαντζάκη, όχι μόνο κατάφερε να σπάσει τα σύνορα, αλλά κατάφερε και να αντιληφθεί τον «θεό» διαμέσου του ανθρώπου και όχι «διαμέσου» του ίδιου του Θεού…

Άλλωστε δεν είναι τυχαίο ότι όταν η Εκκλησία τον αφόρισε ως αιρετικό, εκείνος έδωσε την γνωστή απάντηση «Μου δώσατε μια κατάρα, Άγιοι Πατέρες, σας δίνω μια ευχή: Σας εύχομαι να ‘ναι η συνείδησή σας τόσο καθαρή όσο η δική μου και να ‘στε τόσο ηθικοί και θρήσκοι όσο είμαι εγώ»

Αλήθεια τι μπορείτε να αντιληφθείτε από το παρακάτω κείμενο ;

" Γιατί ο Θεός μας δεν είναι ένας αφηρημένος στοχασμός, μια λογική ανάγκη, ένα αρμονικό αψηλό οικοδόμημα από συλλογισμούς και φαντασίες .

Δεν είναι ένα κατακάθαρο, ουδέτερο, μήτε αρσενικό μήτε θηλυκό, άοσμο, αποσταγμένο κατασκεύασμα του μυαλού μας .

Είναι άντρας και γυναίκα, θνητός κι αθάνατος, κοπριά και πνέμα. Γεννάει, γονιμοποιεί και σκοτώνει, έρωτας μαζί και θάνατος, και πάλι ξαναγεννάει και σκοτώνει απλόχωρα χορεύοντας πέρα από τα σύνορα της λογικής, που αυτή δεν μπορεί να χωρέσει αντινομίες .

Ο Θεός μου δεν είναι παντοδύναμος. Αγωνίζεται, κιντυνεύει κάθε στιγμή, τρέμει, παραπατάει σε κάθε ζωντανό, φωνάζει. Ακατάπαυτα νικιέται και πάλι ανασηκώνεται, γιομάτος αίμα και χώματα, και ξαναρχίζει τον αγώνα .

Είναι όλος πληγές, τα μάτια του είναι γιομάτα φόβο και πείσμα, τα σαγόνια και τα μελίγγια του είναι συντριμμένα. Μα δεν παραδίνεται, ανεβαίνει με τα πόδια, με τα χέρια, δαγκάνοντας τα χείλια, ανεβαίνει ανένδοτος .

Ο Θεός μου δεν είναι πανάγαθος. Είναι γιομάτος σκληρότητα, άγρια δικαιοσύνη, και ξεδιαλέγει, ανήλεα, τον καλύτερο. Δε σπλαχνίζεται, δε νοιάζεται για ανθρώπους και ζώα, μήτε γι΄ αρετές κι Ιδέες. Όλα ετούτα τ΄ αγαπάει μια στιγμή, τα συντρίβει αιώνια και διαβαίνει.
Είναι μια δύναμη που χωράει τα πάντα, που γεννάει τα πάντα. Τα γεννάει, τ΄ αγαπάει, και τ΄ αφανίζει. Κι αν πούμε: ο Θεός είναι ένας άνεμος ερωτικός που συντρίβει τα κορμιά για να περάσει, κι αναθυμηθούμε πώς πάντα μέσα στο αίμα και στα δάκρυα, ανήλεα εξαφανίζοντας τ΄ άτομα, δουλεύει ο έρωτας, τότε λίγο πιότερο προσεγγίζουμε το φοβερό του το πρόσωπο .

Ο Θεός κιντυνεύει. Δεν είναι παντοδύναμος, να σταυρώνουμε τα χέρια, προσδοκώντας τη σίγουρη νίκη δεν είναι πανάγαθος, να προσδοκούμε μ΄ εμπιστοσύνη πώς θα μας λυπηθεί και θα μας σώσει .

Ο Θεός, μέσα στην περιοχή της εφήμερης σάρκας μας, κινδυνεύει ολάκερος. Δεν μπορεί να σωθεί, αν εμείς με τον αγώνα μας δεν τον σώσουμε δεν μπορούμε να σωθούμε, αν αυτός δε σωθεί .

Είμαστε ένα. Από το τυφλό σκουλήκι στο βυθό του ωκεανού ως την απέραντη παλαίστρα του Γαλαξία, ένας μονάχα αγωνίζεται και κιντυνεύει, ο εαυτός μας. Και στο μικρό, το χωματένιο στήθος μας, ένας μονάχα αγωνίζεται και κιντυνεύει, το Σύμπαντο. "


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2008, 12:11:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
η λίστα είναι ατελείωτη. Όλες ισχυρίζονται για τον εαυτό τους ότι κατέχουν την αλήθεια. Ποιος όμως αποφασίζει ποιες από αυτές ισχύουν και ποιες όχι; Και ποιος αποφασίζει αν η δική σου άποψη ή η δική μου ή του Καζαντζάκη ή και η πιο αφελής ακόμη είναι λιγότερο ή περισσότερο έγκυρη και γιατί;

Τούτο δεν σημαίνει όμως ότι υπάρχει ένα επίπεδο πραγματικότητας και ότι οι άλλες απόψεις είναι απλοϊκές και ανακριβείς εκδοχές αυτού του μοναδικού επιπέδου.



Στην ουσία το ίδιο λεμέ οσο αφορά τους ανθρώπους ο καθένας κρίνει
Και αποφασίζει πια αλήθεια σε εισαγωγικά θα ακολουθησει
Σε ανθρώπινο επίπεδο υπάρχουν πολλές αλήθειες ανάλογα την οπτική
Γωνία που το βλέπει κάποιος .
Στην πραγματικότητα όμως υπάρχει μια αλήθεια που όμως δεν πιστεύω
Ότι την γνωρίζει απόλυτα κανεις .
Πχ το σύμπαν ο κόσμος κτλ κάπως δημιουργήθηκαν υπάρχουν γι αυτό
Διαφορες θεωρίες είτε σε θρησκευτικό ειτε σε επιστημονικό επίπεδο
Ανεξάρτητα το πια θεώρει ο καθένας προσωπικά την πιθανότερη
Το σύμπαν δημιουργήθηκε με κάποιον δικό του τρόπο αυτή είναι η πραγματική αλήθεια είτε πιστεύουμε την χ θεωρία είτε την ψ .
Δεν παίζει ρολο το τι πιστεύουμε εμείς αλλα το τι πραγματικά συνέβη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2008, 12:37:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Elo, αυτό το κείμενο που παραθέτεις, δείχνει έναν ποιητή που έχει ανάγκη ένα θεό κοντινό του, κάποιον που να του κάνει παρέα στη μοναξιά του…
Έναν Θεό που είναι όμως όσος ο Θεός δεν θα μπορούσε να τον έχει τόσο κοντά του και τόσο κοντά στη μοναξιά του με τόσο γήϊνες συνήθειες… Έχεις δίκιο πιστεύω, ανακάλυψε ένα θεό διαμέσου του ανθρώπου, γι’ αυτό και τον έκανε φίλο, έναν θεό τόσο ανθρώπινο που να εξηγούσε τις απορίες που είχε και κανείς δεν του εξηγούσε….Έκανε λοιπόν, ένα δικό του θεό και γι’ αυτό , κατά την προσωπική μου άποψη, απομακρύνθηκε από τον πραγματικό Θεό που ζητούσε περισσότερα από μια θέωση των εγκοσμίων. Το λέει άλλωστε κι ο ίδιος «ο θεός μου δεν είναι παντοδύναμος…»
Θα σου παραθέσω, λοιπόν, μια στιχομυθία ενός απλού ανθρώπου (χριστιανού) με τον αυτοκράτωρα Τραϊανό, που ήθελε να δει τον Θεό:
«…Εάν είναι σωστό αυτό που διδάσκετε, ότι ο Θεός σας είναι πανταχού παρών, θα επιθυμούσα πολύ να τον έβλεπα.»
Πράγματι ο Θεός μας είναι πανταχού παρών, κανείς όμως δεν μπορεί να τον δει.Κανένα ανθρώπινο μάτι δεν είναι σε θέση να αντικρύσει την δόξα του.
Η απάντηση δεν φάνηκε ικανοποιητική στον αυτοκράτορα. Αλλά και ο πιστός δεν παραιτήθηκε της συζητήσεως.
Με ετοιμότητα συνεχίζει. « Ε καλά αφού τόσο πολύ επιθυμείς να δεις τον Θεό μας, να μου επιτρέψεις να σου παρουσιάσω έναν από τους απεστλμένους του.
Ο αυτοκράτορας ευχαρίστως συγκατατέθει…. Τον παίρνει λοιπόν, ο πιστός την ώρα που έλαμπε ο ήλιος είς το μέσον του ουρανού και του λέγει:
- «Κοίταξε σε παρακαλώ, τον ήλιο!
- «Δεν μπορώ»,απαντά ο Τραϊανός, «η λάμψη του με θαμβώνει.!»
- « Αλλά εάν δεν μπορείς να υπομείνεις την λαμπρότητα ενός δημιουργήματος του Θεού,πώς έχεις την αξίωση να δεις τον Δημιουργό του;…»
Όταν όλα στενεύουν τόσο πολύ κ ι έρχονται τόσο κοντά, πώς να είναι ο άνθρωπος, μεγαλύτερος από το σύμπαν; Κατά το ερμητικό «ο άνθρωπος είναι ο μικρόκοσμος και το σύμπαν ο μακρόκοσμος, ότι υπάρχει στο μεγάλο, υπάρχει και στο μικρό,κλπ»
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2008, 13:03:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Elo, αυτό το κείμενο που παραθέτεις, δείχνει έναν ποιητή που έχει ανάγκη ένα θεό κοντινό του, κάποιον που να του κάνει παρέα στη μοναξιά του…
Έναν Θεό που είναι όμως όσος ο Θεός δεν θα μπορούσε να τον έχει τόσο κοντά του και τόσο κοντά στη μοναξιά του με τόσο γήϊνες συνήθειες… Έχεις δίκιο πιστεύω, ανακάλυψε ένα θεό διαμέσου του ανθρώπου, γι’ αυτό και τον έκανε φίλο, έναν θεό τόσο ανθρώπινο που να εξηγούσε τις απορίες που είχε και κανείς δεν του εξηγούσε….Έκανε λοιπόν, ένα δικό του θεό και γι’ αυτό , κατά την προσωπική μου άποψη, απομακρύνθηκε από τον πραγματικό Θεό που ζητούσε περισσότερα από μια θέωση των εγκοσμίων. Το λέει άλλωστε κι ο ίδιος «ο θεός μου δεν είναι παντοδύναμος…»
Θα σου παραθέσω, λοιπόν, μια στιχομυθία ενός απλού ανθρώπου (χριστιανού) με τον αυτοκράτωρα Τραϊανό, που ήθελε να δει τον Θεό:
«…Εάν είναι σωστό αυτό που διδάσκετε, ότι ο Θεός σας είναι πανταχού παρών, θα επιθυμούσα πολύ να τον έβλεπα.»
Πράγματι ο Θεός μας είναι πανταχού παρών, κανείς όμως δεν μπορεί να τον δει.Κανένα ανθρώπινο μάτι δεν είναι σε θέση να αντικρύσει την δόξα του.
Η απάντηση δεν φάνηκε ικανοποιητική στον αυτοκράτορα. Αλλά και ο πιστός δεν παραιτήθηκε της συζητήσεως.
Με ετοιμότητα συνεχίζει. « Ε καλά αφού τόσο πολύ επιθυμείς να δεις τον Θεό μας, να μου επιτρέψεις να σου παρουσιάσω έναν από τους απεστλμένους του.
Ο αυτοκράτορας ευχαρίστως συγκατατέθει…. Τον παίρνει λοιπόν, ο πιστός την ώρα που έλαμπε ο ήλιος είς το μέσον του ουρανού και του λέγει:
- «Κοίταξε σε παρακαλώ, τον ήλιο!
- «Δεν μπορώ»,απαντά ο Τραϊανός, «η λάμψη του με θαμβώνει.!»
- « Αλλά εάν δεν μπορείς να υπομείνεις την λαμπρότητα ενός δημιουργήματος του Θεού,πώς έχεις την αξίωση να δεις τον Δημιουργό του;…»
Όταν όλα στενεύουν τόσο πολύ κ ι έρχονται τόσο κοντά, πώς να είναι ο άνθρωπος, μεγαλύτερος από το σύμπαν; Κατά το ερμητικό «ο άνθρωπος είναι ο μικρόκοσμος και το σύμπαν ο μακρόκοσμος, ότι υπάρχει στο μεγάλο, υπάρχει και στο μικρό,κλπ»
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2008, 13:34:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Βέβαια από κάποιο σημείο κι έπειτα καλείσαι να "σπάσεις τα σύνορα" - όπως σωστά είπες - και να αφήσεις για λίγο πίσω σου το Νου, το Συναίσθημα και τα γνώριμα εργαλεία που κατέχεις και να εμπιστευτείς αυτά που είναι στο προσκήνιο...

Έχουμε το θάρρος για αυτό ή όχι;




μα το μόνο που υπάρχει στο προσκήνιο ειναι ο Νούς

στο κυμβάλιο δεν λέει στην αρχή ..... ΤΟ ΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΟΥΣ , το Σύμπαν ειναι mental ( του νου)

Γιώργος
μωρέ .... για το "mental" το ξέραμε... φρενοκομείο..εντελώς... σου λέω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2008, 00:32:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
να μου επιτρέψετε να διαφωνήσω για όσα λέτε για τον Καζαντζάκη, όχι μόνο κατάφερε να σπάσει τα σύνορα, αλλά κατάφερε και να αντιληφθεί τον «θεό» διαμέσου του ανθρώπου και όχι «διαμέσου» του ίδιου του Θεού…

Άλλωστε δεν είναι τυχαίο ότι όταν η Εκκλησία τον αφόρισε ως αιρετικό, εκείνος έδωσε την γνωστή απάντηση «Μου δώσατε μια κατάρα, Άγιοι Πατέρες, σας δίνω μια ευχή: Σας εύχομαι να ‘ναι η συνείδησή σας τόσο καθαρή όσο η δική μου και να ‘στε τόσο ηθικοί και θρήσκοι όσο είμαι εγώ»


Συμφωνώ απολύτως.Το κείμενο του Καζαντζάκη είναι υπέροχο.

Επίσης η λέξη αίρεση δεν εχει ουσιαστικά καμία αξία. Ο καθένας μπορεί να εχει τον Θεό της καρδιάς του, οπως εκείνος τον αντιλαμβάνεται. Οποιαδήποτε θρησκεία πέραν της αναγνωρισμένης απο το σύνταγμα θεωρείται αίρεση αλλά αν δούμε οτι και το σύνταγμα και τα δόγματα είνάι γραμμένα απο τους ανθρώπους ...αν δούμε συνολικά την ανθρωπότητα με τους Θεούς της και τις ανησυχίες της... τότε θα φανεί οτι δεν υπάρχει καμία διαφορά σε οτι κι αν πιστεύει κανείς αν αυτό τον αντιπροσωπεύει και του χρησιμεύει ωστε να είναι αγαθός και ευτυχισμένος.

quote:
Έναν Θεό που είναι όμως όσος ο Θεός δεν θα μπορούσε να τον έχει τόσο κοντά του και τόσο κοντά στη μοναξιά του με τόσο γήϊνες συνήθειες…

Αν είναι ετσι όπως τον περιγράφεις τότε είναι πάντα δίπλα μας ...

quote:
Η ασφάλεια της σάρκας μας απέναντι στις οντότητες του αστρικού κόσμου, επί παραδείγματι, είναι μια αλήθεια, καθώς στο αστρικό πεδίο, κυκλοφορούν όντα που πραγματικά μπορούν να προκαλέσουν ανήκεστο βλάβη…Αν θυμηθούμε αυτό που λέγεται «πάτημα ίσκιου», τα όντα που αναφέρονται ως καλλικάντζαροι που κλέβουν φωνές και κάνουν ζημιά έως παραλογισμό σε άτομα, έχουμε απτά δείγματα τέτοιων λάθος ξεπερασμένων ορίων…

Και στο υλικό κυκλοφορούν τέτοια όντα.....θεέ και ΄κυριε!!!!!!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2008, 04:56:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας,

Παιχνιδακι?

Παρακατω, βαζω ένα λινκ.

Μολις κανετε κλικ, με το ποντικι σας, οπου βλεπετε κοκκινο, απλα ακουμπιστε το δαχτυλο σας.

Ακολουθηστε το για λιγο…..

http://www.cleanthescreen.com/screenclean.swf

Τωρα,

Σκεφτητε νε το Νου σας, πως από την άλλη μερια υπαρχει το πραγματικο.

Σε σας τι αλλαζει?

Αν υπαρχει το χωριστικο, παρατυρητης/παρατυρουμενο, και η αληθεια να υπαρχει, το ιδιο απροσυτη δεν είναι?

Τι στιγμη που σκεφτεσθαι η αληθεια, ο θεος, είναι η οχι κατι ξεχωρο?

Αυτή είναι η πλανη του ΝΟΥ, από την εδώ…βλεψη.

Για να πεις πως υπαρχει η δεν υπαρχει κατι, στην ουσια μπορεις να το πεις, αν εισαι (όχι σαν εκεινο) μα εκεινο!

Τραβηγμενο?

Καλα, ας δεχτουμε πως είναι στις ανθρωπινες δυνατοτητες, να συμβει κατι τετοιο.
Ισως τοτε (και μονο τοτε), δεν θα είναι απλα γνωμη, για το τι είναι η δεν είναι αληθεια. Και μεχρι τοτε φοβαμαι πως υσχειει, οτι μας/σας αρεσει, ετσι ειναι.

Μιας και ο Νους, δεν είναι μια σταθερη κατασταση, (σαν σκεψεις αδιακοπα αλλαζουν), είναι παρελθοντικη αποκριση, στην ουσια αγαπητε φιλε Γιωργο, η πλανη βρισκεται στη μονιμομοτητα που δινουν (στον εαυτο, παρατυρητη), η παροδικοτητα των σκεψεων μας. Είναι σαν μια αλυσιδα, που αντιλαμβανομαστε μεν σαν κινηση, σαν χρονο, (το παρελθον που περνα μεσα από το παρον, προς το μελλον) ετσι δεν ειναι?. Αυτη η κινηση, δημιουργει και την αισθηση του χωριστου η σταθερου εαυτου, οπως και της ελπιδας.

ΜΑ, με καποια πραγματικη αλλαγη (του περιεχομενου), θα αλλαζαν η όχι... και οι σκεψεις μας?

Είναι ουσιαστικο πρωτα να δουμε, το πώς οι συνθηκες, π.χ μεγαλωνεις σε κατηχιτικο, σε βουδιστικο μοναστηρι, με βιβλια του Λενιν, με τον τσεκεβαρα, τον Dante, η σαν μαγοπουλο… σε διαμορφωνουν αναλογα.

Τοτε βλεπεις, το απο εδώ από το τζαμι, οσο και το τζαμι για ότι πραγματι είναι.

Ενα γλυψιμο!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2008, 11:30:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τωρα εμένα γιατί μου τράβηξαν την προσοχή τα ματάκια του ? Γλυκούλι σκυλάκι!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2008, 12:10:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχήν να πω ότι μου άρεσε παρα πολύ το Link του ΠΛΑΤΩΝΑ.
quote:
Σκεφτητε νε το Νου σας, πως από την άλλη μερια υπαρχει το πραγματικο.

Σε σας τι αλλαζει?

Αν υπαρχει το χωριστικο, παρατυρητης/παρατυρουμενο, και η αληθεια να υπαρχει, το ιδιο απροσυτη δεν είναι?



Και όμως αλλάζει σε συναισθηματικό επίπεδο πχ το συγκεκριμένο έμενα μου
Φτιάξε τη διάθεση .


quote:
Και μεχρι τοτε φοβαμαι πως υσχειει, οτι μας/σας αρεσει, ετσι ειναι.

Αυτό είναι γεγονός ότι ισχύει .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2008, 14:44:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
βρε Πλάτωνα ένα μαγόπουλο καταλαβαίνει ότι οι περισσότεροι και (ειδικά ο εσωτερισμός τους) δεν Είναι τίποτα παραπάνω παρά μια υποταγή...(μεζές) στον Άρχοντα του Χρόνου (που του αρέσει να τρώει τα παιδιά του) ...

αλλά τον έβγαλε από την μέση ο Δίας , (ναι αυτός που του αρέσουν οι γουρουνιές)
... εξακολουθεί όμως - πάντα - να είναι ο Πατέρας του...


Γιώργος
Esoterica Αγγελίες: ζητούνται πινελιές ομορφιάς για γουρουνιές (the bouncing type)...παρακαλώ... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2008, 18:13:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου Open Mind,

quote:
Δεν παίζει ρολο το τι πιστεύουμε εμείς αλλα το τι πραγματικά συνέβη.
Αντίθετα, από τη στιγμή που δεν μπορούμε να έχουμε εποπτεία ολόκληρης της πραγματικότητας, αυτό που παίζει ρόλο είναι αυτό που εντέλει έχουμε, δηλ. ό,τι πιστεύει ο καθένας.

Παράλληλα με όσα λέγονται στο thread από όλους τους φίλους μας εδώ, ας θυμόμαστε ότι δεν είναι ο Νους ο μόνος θεματοφύλακας της γνώσης. Είτε μιλήσει κανείς για μορφογενετικά πεδία (αλά R.Sheldrake) είτε για κυτταρική γνώση, είτε για το Πνεύμα, αυτό που ουσιαστικά λέει είναι ότι υπάρχει και ένα άλλο είδος πληροφορίας το οποίο βρίσκεται στη διάθεσή μας. Απλά ο Νους μας γοητεύει, είναι ο μεγάλος γητευτής, που μας τραβά σαν μαγνήτης. Από μέσα μας όμως (ή από γύρω μας) αναδύονται και άλλα ψήγματα γνώσης που μερικές φορές εκφράζουμε χωρίς καν να συνειδητοποιούμε. Και, προσωπικά, πάντα περιμένω ότι κάθε συνομιλητής θα πει αυτό το κάτι το απρόσμενο που θα είναι αποτέλεσμα της προσωπικής του αποκάλυψης – και δεν έχω διαψευσθεί μέχρι τώρα ποτέ.

Κλείσαμε το (δικό μου) θέμα της μετεμψύχωσης-μετενσάρκωσης, ευχαριστώντας ο ένας τον άλλον και συγχαίροντας ο ένας τον άλλον για το επίπεδο της συζήτησης. Όμως, πώς θα ήταν η συζήτηση αν αντί να ακούμε πραγματικά ο ένας τον άλλον, όπως κάναμε, ξαμολιόμασταν στην αναζήτηση της μίας αλήθειας, επιμένοντας καθένας στα επιμέρους της δικής του, φαντάζεσαι;

Είναι επομένως πολύ διαφορετικό, μολονότι φαίνεται σα να λέμε το ίδιο. Άλλο να λες «υπάρχει μία αλήθεια, μέσα σε κάποια όρια που ωστόσο δεν μπορούμε να αντιληφθούμε και άρα πλανόμαστε (αλλά εγώ ή αυτός ή εκείνος μάλλον πλανάται λιγότερο από τους υπόλοιπους)». Και άλλο να πεις «όλοι κρατάμε ισότιμα κομμάτια της αλήθειας, καθένας στο επίπεδο που μπορεί να αντιληφθεί, και οφείλουμε τον αντίστοιχο σεβασμό ο ένας στον άλλον». Στην πρώτη περίπτωση είναι πιθανό να υποπέσει κανείς σε ναρκισσισμό, στη δεύτερη εκφράζει αυτό που ο Wilber ονομάζει πράσινο μιμίδιο (“the green meme”) και είναι το τελευταίο βήμα πριν από το άλμα για την ολοκληρωμένη, ενοποιημένη συνείδηση. Είναι το βήμα πριν από το σπάσιμο των ορίων αυτού που γνωρίζουμε ως συνείδηση.

Φίλε trexagireve, συγχαρητήρια για το δείγμα γραφής σου. Ελπίζω να βλέπουμε μόνο τέτοια ποστ από σένα στο εξής.

Καλό σαββατοκύριακο σε όλους,
Unseen


Στον κόσμο του Πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή.

Edited by - Unseen on 01/03/2008 18:18:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2008, 19:53:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αντίθετα, από τη στιγμή που δεν μπορούμε να έχουμε εποπτεία ολόκληρης της πραγματικότητας, αυτό που παίζει ρόλο είναι αυτό που εντέλει έχουμε, δηλ. ό,τι πιστεύει ο καθένας

Δεν αντιλέγω άπλα λέω τι πραγματικά συμβαίνει κατα τη γνωμη μου και όχι το τι θα θέλαμε να συμβαίνει.
quote:
Κλείσαμε το (δικό μου) θέμα της μετεμψύχωσης-μετενσάρκωσης, ευχαριστώντας ο ένας τον άλλον και συγχαίροντας ο ένας τον άλλον για το επίπεδο της συζήτησης. Όμως, πώς θα ήταν η συζήτηση αν αντί να ακούμε πραγματικά ο ένας τον άλλον, όπως κάναμε, ξαμολιόμασταν στην αναζήτηση της μίας αλήθειας, επιμένοντας καθένας στα επιμέρους της δικής του, φαντάζεσαι;



Μπορεί απλα ο καθένας να γράψει την δική του αλήθεια χωρίς να δυναμιτίζει το κλίμα
Άλλωστε δεν πιστεύω ότι οσο και να συζητάμε θα μπορέσουμε να ανακαλύψουμε
Την απολυτή πραγματική αλήθεια οποτε θα καταλήξουμε εκεί από οπού αρχίσαμε
Δηλαδή στην προσωπική αλήθεια του καθένα.

quote:
Είναι επομένως πολύ διαφορετικό, μολονότι φαίνεται σα να λέμε το ίδιο. Άλλο να λες «υπάρχει μία αλήθεια, μέσα σε κάποια όρια που ωστόσο δεν μπορούμε να αντιληφθούμε και άρα πλανόμαστε (αλλά εγώ ή αυτός ή εκείνος μάλλον πλανάται λιγότερο από τους υπόλοιπους)». Και άλλο να πεις «όλοι κρατάμε ισότιμα κομμάτια της αλήθειας, καθένας στο επίπεδο που μπορεί να αντιληφθεί, και οφείλουμε τον αντίστοιχο σεβασμό ο ένας στον άλλον». Στην πρώτη περίπτωση είναι πιθανό να υποπέσει κανείς σε ναρκισσισμό, στη δεύτερη εκφράζει αυτό που ο Wilber ονομάζει πράσινο μιμίδιο (“the green meme”) και είναι το τελευταίο βήμα πριν από το άλμα για την ολοκληρωμένη, ενοποιημένη συνείδηση. Είναι το βήμα πριν από το σπάσιμο των ορίων αυτού που γνωρίζουμε ως συνείδηση.



Δεν έγραψα ότι η τάδε αλήθεια είναι καλύτερη από την άλλη δεν παίρνω θέση
Μπορεί ο καθένας να πιστεύει ότι θέλει η απόψεις όλων είναι σεβαστές απλα λέω μια
Διαπίστωση στην πρώτη περίπτωση .
Στη δεύτερη περίπτωση λες περίπου ίδιο στην ουσία πιο διπλωματικά όμως .
Tο να οφείλουμε τον ίδιο σεβασμό ο ένας στον άλλο ισχύει για όλες τις περιπτώσεις .
Καλό σαββατοκύριακο και από εμενα .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2008, 21:22:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αλήθεια που γεννιέται από την καθημερινότητα του
καθενός είναι μια θνητή αλήθεια κι αύριο θα πάψει να
υπάρχει γιατί καινούργια στοιχεία θα την διαφοροποιούν
και τελικά θα μετατραπεί σε χίμαιρα, με απώτερο
σκοπό το να απογοητευτεί ο άνθρωπος από αυτήν
και να προσαρμόζεται και βολεύεται με αυτήν …
Πόσο λίγο μοιάζει αυτό σε σχέση με την ανώτερη
αλήθεια ενός πολύ μακρινού αύριο!! Πόσο
απρόθυμος θα είναι ο άνθρωπος να την πλησιάσει…
Αυτό είναι η όλη προσέγγιση του ανθρώπου με την
αλήθεια;
Το να την φοβηθεί και να βολεύεται με
ότι πρόχειρο κι εφήμερο;
Αυτό είναι ο άνθρωπος, κάτι που ζεί
εναλλαγές βασικές
σε εμπύρετη κατάσταση, ή ένα αιώνιο ον,
που μπορεί να αναζητά αιώνιες αλήθειες;…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2008, 23:02:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πόσο λίγο μοιάζει αυτό σε σχέση με την ανώτερη
αλήθεια ενός πολύ μακρινού αύριο!!

Είναι η αλήθεια ενος μακρινού μέλλοντος ανώτερη απο την πραγματικότητα αυτής της στιγμής?
Μπορεί να είναι καλύτερο το αύριο απο το σήμερα, αφού το ένα είναι ακολουθία και αιτία του άλλου?

Αναφέρει ο elo στην εισήγηση του θέματος
<< Πιστεύω πως όλοι έχετε καταλάβει σε ποια αλήθεια αναφέρομαι , μιλάω για το πόθο ,την ανάγκη για την εσωτερική γνώση (αλήθεια) >>

και απαντά πιο κάτω
<< Ο άνθρωπος δηλαδή είναι φτιαγμένος από τη φύση του να ψάχνει, να μαθαίνει, να γνωρίζει. Η αναζήτησή του αυτή δεν πρόκειται να σταματήσει ποτέ. Ο άνθρωπος ερευνά και θα ερευνά πάντοτε, διότι η γνώση είναι απέραντη και δεν έχει αρχή ούτε τέλος .>>


quote:
Το να την φοβηθεί και να βολεύεται με
ότι πρόχειρο κι εφήμερο;

Το ερώτημα που προκύπτει εδώ είναι το εξής..
Φοβόμαστε την αυριανή αλήθεια και ''βολευόμαστε'' με το εφήμερο η φοβόμαστε το εφήμερο και προσδοκούμε σε κάτι μελλοντικό ΄το οποίο ονομάσαμε ανώτερο και ''ξαναβολευόμαστε''?

Σκέψεις, αφου ερευνούμε την αλήθεια μας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2008, 23:16:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι δεν δίνω στον εαυτό μου μια ευκαιρία, γιατί θα γίνει ότι και με όλες τις άλλες. Αυτές που έφθασαν μαζί μου να ζούν μέχρι το τέλος, πιο πολύ από το λόγο για τον οποίο έγιναν. Όχι δεν θα ξαναφερθώ στον εαυτό μου σαν να έχει πολλές ζωές - πολύ καιρό, θα του φερθώ σαν να’ ναι αυτή η ζωή η τελευταία, σαν να’ ναι αυτά τα λεπτά ότι μου έχει μείνει…
Τώρα κατάλαβα πως ότι έφευγε, εγώ το σκότωνα, τώρα κατάλαβα ότι εγώ είμαι ο φονιάς των άλλων μα κι εμού του ιδίου. Εγώ είμαι ο δολοφόνος της ζωής, όλης της ζωής κι όχι μιας ή λίγης….
Αυτή η στιγμή είναι και θα είναι η τελευταία, γι’ αυτό και είναι αθάνατη και μ’ αυτήν αγγίζω κι εγώ την αθανασία, μ’ αυτήν ζώ και θα ζώ για πάντα, γιατί δεν υπάρχει χρόνος, απλά παίζω ξανά και ξανά την ίδια σκηνή, αλλάζω μόνο το σενάριο κάθε φορά, ίσα για να ξεγελώ τον εαυτό μου, ότι είναι κάτι καινούργιο….Αλλάζω ρόλους κι ενοχές, αλλά, πάντα είμαι ο ίδιος, ο ίδιος φοβερός θεός των θυσιών που δεν μπορεί να χορτάσει από αίμα και όλο ζητάει και ζητάει….
Αλήθεια είναι ότι είμαι ότι χειρότερο έχει εμφανιστεί σ’ αυτή τη γή, πια δεν αρνιέμαι ότι εμένα προσπαθώ ν’ ανακαλύψω, αν και δεν κρύβομαι, ποτέ δεν έσκυψα να μη με δώ, πάντα κοιτούσα τον εαυτό μου κατά πρόσωπο, γι’ αυτό και δεν μπορούσα να με δώ, έψαχνα πίσω μου να δω τι κρύβεται…
Εγώ είμαι αυτός που κυνηγώ, εγώ είμαι το τέρας το μεγάλο, εγώ ο θύτης και ο κυνηγός, εγώ το μίασμα το μεγάλο, ο εγκληματίας ο πιο ψυχρός, γιατί, τίποτα δεν με χορταίνει δεν μου φτάνει, όλα γίνονται για λίγη διασκέδαση παραπάνω…
" Όχι γιατί φεύγω, αλλά, γιατί έρχομαι..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2008, 01:45:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

trexagireve - Έχεις δίκιο πιστεύω, ανακάλυψε ένα θεό διαμέσου του ανθρώπου, γι’ αυτό και τον έκανε φίλο, έναν θεό τόσο ανθρώπινο που να εξηγούσε τις απορίες που είχε και κανείς δεν του εξηγούσε….Έκανε λοιπόν, ένα δικό του θεό και γι’ αυτό , κατά την προσωπική μου άποψη, απομακρύνθηκε από τον πραγματικό Θεό που ζητούσε περισσότερα από μια θέωση των εγκοσμίων. Το λέει άλλωστε κι ο ίδιος «ο θεός μου δεν είναι παντοδύναμος…»


Και όμως φίλε trexagireve, ίσως να μην έπλασε ένα νέο θεό, αλλά να ανακάλυψε αυτόν που έχουμε όλοι μέσα μας, τον «ομοούσιο» .
Έναν θεό που δεν είναι πάνω από όλα, αλλά ένα με όλα .

«Γιατί ο Θεός μας δεν είναι ένας αφηρημένος στοχασμός, μια λογική ανάγκη, ένα αρμονικό αψηλό οικοδόμημα από συλλογισμούς και φαντασίες .
Δεν είναι ένα κατακάθαρο, ουδέτερο, μήτε αρσενικό μήτε θηλυκό, άοσμο, αποσταγμένο κατασκεύασμα του μυαλού μας .
Είναι άντρας και γυναίκα, θνητός κι αθάνατος, κοπριά και πνέμα. Γεννάει, γονιμοποιεί και σκοτώνει, έρωτας μαζί και θάνατος, και πάλι ξαναγεννάει και σκοτώνει απλόχωρα χορεύοντας πέρα από τα σύνορα της λογικής, που αυτή δεν μπορεί να χωρέσει αντινομίες .»

Διαμέσου του ανθρώπου κατάφερε να διασχίσει (γνωρίσει) την γέφυρα που οδηγεί στο Εγώ (ψυχή/εμπειρίες)

«Είναι όλος πληγές, τα μάτια του είναι γιομάτα φόβο και πείσμα, τα σαγόνια και τα μελίγγια του είναι συντριμμένα. Μα δεν παραδίνεται, ανεβαίνει με τα πόδια, με τα χέρια, δαγκάνοντας τα χείλια, ανεβαίνει ανένδοτος»

Και από εκεί να βιώσει, να γνωρίσει, πως η ύλη δεν είναι παρά μια έκφραση του πνεύματος και ότι το πνεύμα μπορεί να εκδηλωθεί μόνο με την αποθέωση, με την υπέρβαση της ύλης .

«Ο Θεός, μέσα στην περιοχή της εφήμερης σάρκας μας, δεν μπορεί να σωθεί, αν εμείς με τον αγώνα μας δεν τον σώσουμε δεν μπορούμε να σωθούμε, αν αυτός δε σωθεί .»

quote:
trexagireve -Δεν μπορώ»,απαντά ο Τραϊανός, «η λάμψη του με θαμβώνει.!»
- « Αλλά εάν δεν μπορείς να υπομείνεις την λαμπρότητα ενός δημιουργήματος του Θεού,πώς έχεις την αξίωση να δεις τον Δημιουργό του;…»

Πολύ ωραίο αυτό που αναφέρεις .
Ακριβώς έτσι είναι και με ένα άλλο δημιούργημα του θεού, τον άνθρωπο .
Αν δεν μπορέσεις να γνωρίσεις τον «εσώτερο» άνθρωπο, πως μπορείς να αντιληφθείς τον «δημιουργό» …δια αποκαλύψεως…

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ - Αν υπαρχει το χωριστικο, παρατυρητης/παρατυρουμενο, και η αληθεια να υπαρχει, το ιδιο απροσυτη δεν είναι?
Για να πεις πως υπαρχει η δεν υπαρχει κατι, στην ουσια μπορεις να το πεις, αν εισαι (όχι σαν εκεινο) μα εκεινο!

Υπέρβαση φίλε Πλάτωνα, αυτή είναι η λέξη που χρησιμοποιείτε από αρκετούς….
Η υπέρβαση που κάνει ο Νους .
Τωρα όπως έχει αναφερθεί …. ότι μας/σας αρέσει, έτσι είναι …είναι σεβαστό .

quote:
Unseen -Είτε μιλήσει κανείς για μορφογενετικά πεδία (αλά R.Sheldrake) είτε για κυτταρική γνώση, είτε για το Πνεύμα, αυτό που ουσιαστικά λέει είναι ότι υπάρχει και ένα άλλο είδος πληροφορίας το οποίο βρίσκεται στη διάθεσή μας.

Αχ Unseen, γιατί με …τσιγκλάς…με την μεγάλη αδυναμία μου…

«Αυτό που υποστηρίζω είναι η ύπαρξη ενός είδους μνήμης εγγενούς σε κάθε οργανισμό, την οποία αποκαλώ μορφογενετικό ή μορφικό πεδίο .
Καθώς ο χρόνος κυλά, κάθε είδος οργανισμού δημιουργεί ένα συγκεκριμένο είδος συσσωρευμένης μνήμης .
Έτσι, θα μπορούσαμε να πούμε πως οι κανονικότητες της φύσης είναι αποτελέσματα μιας διαμορφωμένης συνήθειας .Τα πράγματα έχουν έτσι επειδή είχαν έτσι και στο παρελθόν .
Το σύμπαν είναι ένα εξελισσόμενο σύστημα συνηθειών»

«Υπάρχει μια φαντασία, η φαντασία της ψυχής του σύμπαντος .
Σε αυτήν εμπεριέχονται οι φαντασίες των γαλαξιών, των ηλιακών συστημάτων, των οικοσυστημάτων, των κοινωνιών, των ανεξάρτητων οργανισμών, των οργάνων, των ιστών κ.λ.π»


R.Sheldrake

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 26 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy