ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Η ΠΛΑΝΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 26
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2007, 13:37:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
El elyon αφού νομίζεις ότι η προσωπική σου αλήθεια ενοχλεί άλλαξέ την έτσι κι αλλιώς κανείς δεν θα ξέρει ότι την άλλαξες αφού δεν την έχεις πει.


Εξάλλου η Αλήθεια δεν έχει πρόβλημα, ούτε που ξέρει ότι εμείς εδώ συζητάμε ή διαβάζουμε γι΄αυτήν, δεν νοιάζεται για εμάς….
Ασχολούμαστε μαζί της χωρίς να την γνωρίζουμε ή μήπως την γνωρίζουμε και μας γνωρίζει αλλά κάνει πως δεν καταλαβαίνει για να μας την σπάσει?
Μάλλον αυτό είναι, θέλει να σιωπήσουμε….
Βρε λέτε να θέλει να μας πει ότι όσο περισσότερο λέτε για μένα τόσο εγώ φεύγω?

Τι να πω, δεν ξέρω, μάλλον βαριέμαι να γράφω και να μιλάω και όλο βρίσκω δικαιολογίες ότι τάχα μου δήθεν δεν πρέπει να λέμε πολλά γιατί οδηγούμαστε σε πλάνη.
Ουφ και ξανά ουφ…..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2007, 14:03:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
pyramid: El elyon αφού νομίζεις ότι η προσωπική σου αλήθεια ενοχλεί άλλαξέ την έτσι κι αλλιώς κανείς δεν θα ξέρει ότι την άλλαξες αφού δεν την έχεις πει.

Εάν δεν γνώριζαν ποια είναι η Αλήθεια μου δεν θα τους ενοχλούσε! Είπα στο παρόν θέμα δεν έχω πει ποια είναι η Αλήθεια μου. Άρα στο παρόν θέμα δεν υπάρχει κάτι για να αλλάξω γιατί δεν έχω πει τίποτα. Αυτά τα λίγα γιατί δεν θέλω να αναφερθώ στην Αλήθεια μου!

quote:
pyramid: Εξάλλου η Αλήθεια δεν έχει πρόβλημα, ούτε που ξέρει ότι εμείς εδώ συζητάμε ή διαβάζουμε γι΄αυτήν, δεν νοιάζεται για εμάς….

Ποια είναι η Αλήθεια?

quote:
pyramid: Ασχολούμαστε μαζί της χωρίς να την γνωρίζουμε ή μήπως την γνωρίζουμε και μας γνωρίζει αλλά κάνει πως δεν καταλαβαίνει για να μας την σπάσει?
Μάλλον αυτό είναι, θέλει να σιωπήσουμε….
Βρε λέτε να θέλει να μας πει ότι όσο περισσότερο λέτε για μένα τόσο εγώ φεύγω?

Γιατί δεν ρωτάς την Αλήθεια να σου πει…….???????!!!!!!!


quote:
pyramid: Τι να πω, δεν ξέρω, μάλλον βαριέμαι να γράφω και να μιλάω και όλο βρίσκω δικαιολογίες ότι τάχα μου δήθεν δεν πρέπει να λέμε πολλά γιατί οδηγούμαστε σε πλάνη.
Ουφ και ξανά ουφ…..

Εάν όλα τα όσα λέτε είναι Πλάνη τότε γιατί αυτή η αντίδραση για την Αλήθεια μου???????

Εάν μόνο τη Πλάνη γνωρίζεται και κατέχεται τότε λογικό είναι να σας ενοχλεί η Αλήθεια μου!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2007, 14:29:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλιστα… είναι η δεύτερη φορά στο συγκεκριμένο τόπικ που είναι αδύνατον να συνεννοηθούν άνθρωποι, αυτή τη φορά μάλιστα άνθρωποι που τυχαίνει (στα μάτια των ανύποπτων τουλάχιστον αναγνωστών) να συμφωνούν στα σημεία.

Βρε καλέ μου el.elyon, ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ λέει ότι υπάρχει μία αντικειμενική αλήθεια, ανεξάρτητη από τις επιμέρους υποκειμενικές. Kι εσύ το ίδιο πράγμα δεν λες τόσο καιρό; Ασχέτως αν την ονοματίζεις ή όχι. Δεν κάναμε αμάν να βρούμε και παράδειγμα αυτής της αντικειμενικής αλήθειας; Γιατί αντιδράς έτσι τώρα;

Καθένας μας πρέπει να μπορεί να γράφει τα πράγματα όπως τα αντιλαμβάνεται και να μορφώνεται στη διαδικασία (μαθαίνουμε και οι ίδιοι ενόσω γράφουμε, έτσι δεν είναι;). Συγχρόνως, είναι ευγενικό καθένας μας να μπορεί να επιδεικνύει πολιτισμό στο πώς απαντάει στον άλλον και χρειάζεται και κάποιος βαθμός ταπεινοφροσύνης, γιατί ο άλλος εναποθέτει στην κρίση μας αυτό που πιστεύει, που είναι συνισταμένη του ποιος τελικά είναι. Τι πρέπει να κάνουμε δηλαδή, να τον φάμε ζωντανό, αν δεν συμφωνούμε; Οι επανειλημμένες ερωτήσεις, χωρίς παράλληλα να προβάλλεται συγκεκριμένη άποψη, δημιουργούν αυτή την εντύπωση, ακόμη κι αν δεν είναι αυτή η πρόθεσή σου, καλέ μου φίλε.

Προσωπικά πιστεύω ότι ο elo απλά προσπάθησε να κάνει χιούμορ, είναι πολλές οι φορές που τον έχω δει πολύ ψύχραιμο όταν ανεβαίνουν οι τόνοι στο τόπικ, πράγμα που είναι πραγματικά προς τιμήν του. Στο τέλος-τέλος έχει την ευθύνη για τη ροή της συζήτησης και το δικαίωμα να παρέμβει όπως κρίνει. Ε, αν δεν συμφωνούν όλοι με την αίσθηση του χιούμορ του, τι να κάνουμε, δεν βλέπουμε όλοι τον κόσμο με τα ίδια μάτια, έτσι δεν είναι; Και καλύτερα. Για σκέψου να είχες τους δικούς μου βαθμούς μυωπίας, δηλαδή...

Αγαπημένη μου nst,

quote:
ΝΑΙ μόνο που τότε γιατί εχει την ανάγκη να το μοιράζεται και αυτό μέ κάποιους άλλους ...πολλές φορές ανώνυμους ταξιδιώτες?
Χα χα χα… μα επειδή είναι πολύ εγωιστής και θέλει κοινό!

Πέρα από την πλάκα, no man is an island. Κανείς δεν μπορεί να υπάρξει μόνος γιατί είναι σα να μην υπάρχει. Για να φτιάξουμε μια ευθεία στη γεωμετρία χρειαζόμαστε δύο σημεία, αν έχουμε μόνο ένα, τότε το μόνο που θα υπάρχει στο χαρτί είναι η α-διάστατη κουκίδα. Χρειαζόμαστε έναν άλλον παρατηρητή που θα γίνει ο καθρέφτης μας για να μας δούμε στην αντανάκλασή του. Αλλιώς πώς θα ξέραμε τι πρόσωπο έχουμε, αν είμαστε όμορφες ή άσχημες, ή αν είμαστε… ξανθιές;

Γεια σου βρε pyramid!

Ουφ και πάλι ουφ, θα συμφωνήσω… Αφού όλα έχουν ήδη ειπωθεί… έτσι δεν είναι;

Με πολλή αγάπη,
Unseen


Στον κόσμο του Πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2007, 15:44:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Unseen: Βρε καλέ μου el.elyon, ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ λέει ότι υπάρχει μία αντικειμενική αλήθεια, ανεξάρτητη από τις επιμέρους υποκειμενικές. Kι εσύ το ίδιο πράγμα δεν λες τόσο καιρό; Ασχέτως αν την ονοματίζεις ή όχι. Δεν κάναμε αμάν να βρούμε και παράδειγμα αυτής της αντικειμενικής αλήθειας; Γιατί αντιδράς έτσι τώρα;

Αγαπητή μου απορώ με την αντίδραση σου στο μήνυμα μου. Μάλλον θα πρέπει να ξαναδιαβάζεις όλα αυτά που έχω πει για να καταλάβεις τι λέω.

Όσο για τον ΠΛΑΤΩΝΑ δεν θα ήθελα να πω κάτι σε σένα. Εάν έχω κάτι να πω, θα τα πω στον ίδιο.

Αλλά γιατί δεν αφήνετε τον ΠΛΑΤΩΝΑ να απαντήσει? Γιατί θα πρέπει να καταδικάζεις, με αυτό το ευγενικό τρόπο, τη συμμετοχή μου στη συζήτηση?

Εάν σου αρέσει το γενικό και αόριστο, εάν σου αρέσει το χάος, είναι δικαίωμα σου αλλά και δικαίωμα μου να μου αρέσει η Τάξη. Επειδή δεν σου αρέσουν τα παζλ δεν θα πει ότι τα παζλ δεν είναι όμορφα και κανένας δεν μπορεί να δώσει μορφή!

Αγαπητή μου θεωρείς τον εαυτό σου ανώτερο και αλάθητο, τουλάχιστον έτσι παρουσιάζεσαι. Μπορεί και να είσαι, αλλά δεν έχεις δώσει καμία μορφή στο παζλ της Αλήθειας, καμία μορφή στο παζλ της Πλάνης. Είμαι σίγουρος ότι έχεις καλές προθέσεις και ότι είσαι ειλικρινή. Όλα αυτά τα εκτιμώ παρα πολύ αγαπητή μου Unseen!


quote:
Unseen: Καθένας μας πρέπει να μπορεί να γράφει τα πράγματα όπως τα αντιλαμβάνεται και να μορφώνεται στη διαδικασία (μαθαίνουμε και οι ίδιοι ενόσω γράφουμε, έτσι δεν είναι;). Συγχρόνως, είναι ευγενικό καθένας μας να μπορεί να επιδεικνύει πολιτισμό στο πώς απαντάει στον άλλον και χρειάζεται και κάποιος βαθμός ταπεινοφροσύνης, γιατί ο άλλος εναποθέτει στην κρίση μας αυτό που πιστεύει, που είναι συνισταμένη του ποιος τελικά είναι. Τι πρέπει να κάνουμε δηλαδή, να τον φάμε ζωντανό, αν δεν συμφωνούμε; Οι επανειλημμένες ερωτήσεις, χωρίς παράλληλα να προβάλλεται συγκεκριμένη άποψη, δημιουργούν αυτή την εντύπωση, ακόμη κι αν δεν είναι αυτή η πρόθεσή σου, καλέ μου φίλε.

Αγαπητή μου περίμενα από σένα να είχες καταλάβει κάποια πράγματα γιατί θεωρώ ότι είσαι άνθρωπος ανοιχτού πνεύματος, χωρίς προκατάληψη.
Πριν πολλά χρόνια ο κολλητός μου έλεγε στον καθηγητή που απέφευγε να απαντήσει χαρακτηρίζοντας τις ερωτήσεις χαζές, ότι δεν υπάρχει χαζή ερώτηση αλλά χαζή απάντηση!

Οι ερωτήσεις μου έχουν νόημα και σκόπιμα δεν λαμβάνουν απάντηση! Απορώ πως δεν θέλεις και εσύ να μάθεις ποια είναι η απάντηση στις ερωτήσεις μου…….?
Μάλλον δεν σου αρέσει πια ο σκεπτικισμός……..


quote:
Unseen: Προσωπικά πιστεύω ότι ο elo απλά προσπάθησε να κάνει χιούμορ, είναι πολλές οι φορές που τον έχω δει πολύ ψύχραιμο όταν ανεβαίνουν οι τόνοι στο τόπικ, πράγμα που είναι πραγματικά προς τιμήν του. Στο τέλος-τέλος έχει την ευθύνη για τη ροή της συζήτησης και το δικαίωμα να παρέμβει όπως κρίνει. Ε, αν δεν συμφωνούν όλοι με την αίσθηση του χιούμορ του, τι να κάνουμε, δεν βλέπουμε όλοι τον κόσμο με τα ίδια μάτια, έτσι δεν είναι; Και καλύτερα. Για σκέψου να είχες τους δικούς μου βαθμούς μυωπίας, δηλαδή...

Μου αρέσει όταν μιλάω με τον δικηγόρο γιατί μαθαίνω περσότερα. Δεν έχω πρόβλημα με το “ χιούμορ” μάλιστα ευχήθηκα και καλή επιτυχία στο “χιούμορ”!

Αγαπητή μου Unseen συνεχίζω να πιστεύω στην υπομονή και στην επιμονη σου…….


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Edited by - el.elyon on 10/09/2007 15:46:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2007, 22:13:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Καλέ μου Γιώργο,

Μια μητέρα που έχει μόλις φέρει το ΝΕΟ στον κόσμο, θα συμφωνήσει απόλυτα με τον Πλάτωνα ότι η αλήθεια είναι μεγαλύτερη και ανεξάρτητη από την ίδια και απ’ όσα μέχρι τότε γνώριζε, γιατί θα το έχει μόλις βιώσει. Σίγουρα όμως δεν θα είναι καθόλου διατεθειμένη να "πουλήσει" τις πρώτες μνήμες που αποκτά από το παιδί της, ονομάζοντάς τες "πλάνη"...


αγαπητή μου Unseen

μα ...αυτό το "παζάρι" είναι που με ενδιαφέρει εμένα... γιατί εκεί βρίσκεται ο χώρος της μαγείας...

Γιώργος
και στις εκλογές .....ψηφίστε το local μαγόπουλο..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2007, 22:14:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
el.elyon - Το γνωρίζω ότι η προσωπική μου Αλήθεια ενοχλεί. Παρόλο που στο παρόν θέμα δεν έχω πει ποια είναι η προσωπική μου Αλήθεια. Η Αλήθεια μου δεν μπορεί να επισκιάζει τίποτα στο παρόν θέμα γιατί δεν υπάρχει.

Φίλε el.elyon καταρχήν να ξεκαθαρίσουμε ότι η προσωπική σου Αλήθεια δεν ενοχλεί κανένα μας, αρκεί να συνειδητοποιήσεις ότι είναι αυτό που λες ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ, όπως και κάθε άποψη και προβληματισμός που έχει εκφραστεί από τα διάφορα μέλη, δεν εκφράζουν παρά ένα προσωπικό πιστεύω που όσοι συμμετέχουνε πραγματικά το έχουν σεβαστεί, ακόμα και μέσα από τις αντιθέσεις τους .

Οπότε έχεις δίκιο, η Αλήθεια σου δεν μπορεί να επισκιάσει τίποτα, γιατί δεν υπάρχει καμία αλήθεια όπως την εννοείς εσύ, παρά μόνο υποκειμενικές «αλήθειες» που ο καθένας μας τις σέβεται και τις γνωρίζει ή προσπαθεί να τις γνωρίσει .

quote:
el.elyon - Η προπαγάνδα της φωτογραφίας και η χυδαία αυτή επίθεση στην Αλήθεια μου είναι αποτέλεσμα του Χάους που επικρατεί! Κάποιοι θέλουν να σιωπήσω, και μπορεί να ψάχνουν τρόπους πώς να το πετύχουν αυτό.

Μεγάλο λάθος αυτά που λες, αν είχες διαβάσει το μήνυμα που σου είχα γράψει στις 05/09/2007, 01:31:09 «Αλλά διαβάζοντας τα συνεχόμενα μηνύματα που ανοίγεις μέσα σε διάφορα θέματα και βλέποντας τα ερωτήματα που θέτεις και ειδικά τον τρόπο που τα θέτεις, νοιώθω ότι προσπαθείς να αποδείξεις ότι κατέχεις ΜΟΝΟ ΕΣΥ την μια αλήθεια, και ότι η αλήθεια σου πρέπει να αποδειχτεί και να επιβεβαιωθεί από όλους μας, ακόμα και αν ο τρόπος είναι μια επιθετική ειρωνεία προς τα διαφορετικά πιστεύω των άλλων, που μπορεί να την βγάζεις άθελα σου προς το έξω» θα είχες καταλάβει ότι η φωτογραφία δεν έχει καμία σχέση με το δικό σου πιστεύω, αλλά με το πιστεύω που εκφράζουμε οι υπόλοιποι, που δυστυχώς ακόμα δεν σέβεσαι .
Δηλαδή η μπούρκα ( μαντίλα )…. είναι αυτή που μας έχεις φορέσει κάθε φορά που αναφερόμαστε σε κάτι .

quote:
el.elyon - Παρόλο που έχω πει ότι δεν προτείνω την Αλήθεια μου, δεν θέλω να πείσω κανέναν για την Αλήθεια μου, κάποιοι συνεχίζουν με οποιοδήποτε τρόπο και μέσον να πετύχουν να μην ακουστεί η Αλήθεια μου.

Μα φίλε μου η αλήθεια σου έχει ακουστή και ακούγεται στα περισσότερα θέματα που έχουν ανοίξει στο ESOTERICA, παλιά και καινούργια .
Και το βασικότερο από όλα ότι κανείς δεν σου έχει στερήσει το δικαίωμα να την εκφράσεις, αρκεί να μην εκφράζεται με αυτή την εμμονή που σε διακατέχει, αλλά με σωστό διάλογο .

Υ/Γ προσωπικά φίλε μου αρέσει ο διάλογος μαζί σου, γιατί μαθαίνω από εσένα, όπως και από πολλούς άλλους εδώ μέσα .
Αρκεί να υπάρχει πραγματικός διάλογος .
Μήπως είμαι μαζόχας ….. ΧΑ ΧΑ ….


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2007, 22:40:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου el.elyon,

quote:
Είμαι σίγουρος ότι έχεις καλές προθέσεις και ότι είσαι ειλικρινή. Όλα αυτά τα εκτιμώ παρα πολύ αγαπητή μου Unseen!

Το ξέρω. Όμως κι εγώ εκτιμώ ειλικρινά πράγματα σε σένα, το ξέρεις, το νιώθεις, έτσι δεν είναι;

quote:
Αγαπητή μου θεωρείς τον εαυτό σου ανώτερο και αλάθητο, τουλάχιστον έτσι παρουσιάζεσαι. Μπορεί και να είσαι,
Έχω λοιπόν καταφέρει να δίνω τέτοια εντύπωση; Να ήξερες φίλε μου τι είναι αυτό που βλέπεις… Είναι το αποτέλεσμα απόγνωσης, τίποτε άλλο. Μεγάλωσα σε μια πολύ φτωχή οικογένεια που αντιμετώπιζε κι άλλα προβλήματα πέρα από τη φτώχεια της. Αναγκάστηκα λοιπόν να συνειδητοποιήσω νωρίς ότι ο μόνος τρόπος να δώσω οποιοδήποτε νόημα στη ζωή μου ήταν η προσωπική μου αξία, γιατί ξεκάθαρα δεν θα είχα ποτέ στη διάθεσή μου κάτι άλλο. Πάντοτε ένιωθα ότι έρχομαι από μειονεκτική θέση και αυτό με έκανε να παλεύω πιο πολύ, πιο σκληρά, ώσπου να νιώσω ότι αξίζω επιτέλους κάτι.

Στο τέλος όλο αυτό έγινε τρόπος ζωής, έτσι που πια να μην ξέρω αν είμαι εγώ που πετυχαίνω τους στόχους μου ή οι στόχοι που πετυχαίνουν εμένα… Ίσως να είναι καλό, πιθανόν όμως να είναι και κουσούρι. Αυτό είναι που βλέπεις, τίποτε άλλο.

Κι ακόμη δεν έχω βρει απαντήσεις. Γιατί νομίζεις ότι γράφω στο φόρουμ; Γιατί ακόμη ψάχνω στα λόγια μου, στα λόγια σας, να καταλάβω. Λες να θέλω να φωτίσω τον κόσμο; Μακάρι να μπορούσα να φωτίσω τον εαυτό μου και θα ήμουν ευτυχισμένη…

quote:
Εάν σου αρέσει το γενικό και αόριστο, εάν σου αρέσει το χάος, είναι δικαίωμα σου αλλά και δικαίωμα μου να μου αρέσει η Τάξη.

Αγαπητέ μου, η αίσθηση της ανωτερότητας ή η αλαζονεία μου, ό,τι προτιμάς, μου επιτρέπει να συγχωρώ πολλά πράγματα στους ανθρώπους, ίσως από αυτό που αντιλαμβάνομαι ως θέση ισχύος (κι ας έχω από πρώτο χέρι επίγνωση της ηλιθιότητάς μου), όμως αυτό που μου είναι πολύ δύσκολο να συγχωρήσω σε έναν συνομιλητή είναι η άγνοια και ιδίως η άγνοια που επιμένει. Εκεί η υπομονή μου δοκιμάζεται.

Επιτέλους, το χάος και τι η τάξη δεν υπάρχουν σε αμιγή μορφή πουθενά - ούτε στη φύση, ούτε στη σκέψη.

Ακόμη και το χάος διέπεται από νόμους, τους νόμους των πιθανοτήτων. Είναι τόσο απτοί αυτοί οι νόμοι, ποσοτικοποιούνται τόσο πολύ και τόσο εύκολα που μας επιτρέπουν να απεικονίζουμε τα συμπεράσματά μας για το χάος με σχήματα. Καταλαβαίνεις τι λέω; Το χάος έχει σχήμα, έχει μορφή, υπακούει σε νόμους άρα ενέχει τάξη.

Από την άλλη, δεν υπάρχει κανένα σύστημα τάξης που να μην υπόκειται στο νόμο της εντροπίας, της ροπής δηλαδή προς την αταξία και εντέλει το χάος. Που όπως είπαμε ενέχει κάποια τάξη, επιτρέποντας την ανάδυση νέων σχημάτων και μορφών, σε έναν αέναο χορό.

Ποιο το νόημα να κατηγοριοποιείς σε τάξη και χάος, όταν θα έπρεπε να βλέπεις απλά ένα παιχνίδι εναλλαγής φαινομένων;

quote:
Οι ερωτήσεις μου έχουν νόημα και σκόπιμα δεν λαμβάνουν απάντηση!
Εννοείς ότι οι συνομιλητές εδώ συνωμοτούν σκόπιμα εναντίον σου; Κι εγώ θεωρώ άδικο να στριμώχνεται ένας άνθρωπος από τους άλλους, όμως δεν μπορεί να μην φταίει κι αυτός σε κάτι. Στη θέση σου δηλαδή θα προβληματιζόμουν ως προς τη δική μου στάση πρώτα. Αλλά έτσι λειτουργώ εγώ, εσύ πιθανόν όχι.

quote:
Μου αρέσει όταν μιλάω με τον δικηγόρο γιατί μαθαίνω περσότερα.
Χα χα χα, δεν είναι θέμα δικηγορίας! Παρεμπιπτόντως απεχθάνομαι τα νομικά και κοίτα που ο Θεός μου έστειλε στη δουλειά μου προϊστάμενους που είναι και οι δύο νομικοί! Μια και μιλάμε για χιούμορ…

Αν παρενέβην, είναι επειδή σε ένα τόπικ, μολονότι την επίβλεψη την έχει κυρίως ο θεματοθέτης, το τελικό αποτέλεσμα είναι ευθύνη όλων όσων συμμετέχουν. Γιατί δεν είναι μόνο το τι είναι ο καθένας μας. Είναι και η οντότητα που σχηματίζουμε όλοι μαζί. Γιατί να μην είναι όμορφη, ευγενική και να προάγει κάτι;

quote:
Αγαπητή μου Unseen συνεχίζω να πιστεύω στην υπομονή και στην επιμονη σου…
Εγώ πάλι όχι τόσο, αλλά αφού ο ένας από τους δυο μας συνεχίζει, ίσως υπάρχουν ακόμη πιθανότητες να αναδυθεί περισσότερη τάξη από το προσωπικό χάος του άλλου…

Καλό βράδυ καλέ μου
Unseen

ΥΓ Γεια σου Γιώργο. Βρε παιδιά, πού χάθηκε ο Dying Incubus;


Στον κόσμο του Πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2007, 07:45:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
El elyon, να με συμπαθάς, μα έχω την εντύπωση πως δεν έχεις καταλάβει, το πνεύμα και οτι γράφω.

Κανείς τουλάχιστον μέχρι τώρα δεν σε εμπόδισε να γράψεις ότι πιστεύεις. Την αλήθεια σου την έχεις γράψει επαναλελημενα σε διάφορα τοπικ. Είναι ο θεος σου (και ο ιος του) ιησους Χριστός, οι γραφές, και ότι εμαθες από μικρό παιδί.

Αν και η φιγούρα του Ιησού συντρόφεψε και την δική μου παιδική και μέρος της εφηβικής ηλικίας, (ηλικία του φόβου), κάποια στιγμή κατάλαβα πως δεν μου χρειαζονται οι προσευχες, ουτε να μάχομαι για κάποιο θεό, αφου η πίστη μου με χωριζε απο την πιστη καποιου αλλου, και η ολη η διαδικασια οδηγουσε σε συγχυση και στο πουθενα. Ετσι, προσπαθήσα να καταλάβω τη βαθύτερη σημασία του λόγου του. Κρατησα το, Ο έχων καθαρή καρδιά θεό ωψεται, εσενα σου λέει κάτι? Υστερα, με τον τρόπο καπου λέει, πως για να με γνωρίσεις, (εννοούσε φυσικά την αναίτια αγάπη) πρέπει να απαρνηθείς την μανά σου και τον πατέρα σου, που είναι ισχυρότατοι δεσμοί. (αγαπης, η οχι?)

Αν ζητούσε κάτι τέτοιο, έχεις την εντύπωση πως θα άφηνε τον εαυτό του έξω?
Θα σε ωθούσε να δημιουργήσεις εικονικούς δεσμούς ?

Αν πρόσεξες, οι περισσότεροι χριστιανοί, πιστεύεται και προσκυνάτε εικόνες και σύμβολα, ψάχνετε συνεχώς για θαύματα, παρακαλείτε κάποιο θεό για την υγειά σας, ακόμα και για να σβήσουν οι φωτιές!! Πίστεψε με Ελ Ελυον, αν γινόταν θα έσπαζα όλες τις εικόνες στα κεφάλια σας, και αυτό για την πνευματική σας υγεία.

Πριν σκεφτείς πως είμαι κακός, σου υπενθυμίζω πως ο Ιησούς σύμβολα και σφετερισμό πέταξε έξω από το Ναό, πως γράφουμε σε ένα φόρουμ (σε φιλοσοφική θεματολογία) και πως έγραψα, πως η αλήθεια δεν είναι προσωπικό θέμα κανενός.

Δεν έγραψα πουθενά πως είναι δική μου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2007, 07:54:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Και θέλω να σε ρωτήσω: από ποιο τμήμα σου παρατηρείς αυτή την υπέρβαση; Από το εγώ ή από κάτι άλλο; Γιατί, προσωπικά, όσο καιρό νόμιζα ότι ερχόμουν από κάτι άλλο μέσα μου, ήμουν σε πλάνη. Θέλω να ξέρω: πώς πραγματώνεται ο δικός σου τρόπος;


Φιλη Unseen, δεν έχω χρόνο και τα πολλά ίσως μπερδεύουν. Μη τι άλλο, διαβάζουν και γράφουν στο εσωτερικά και παιδιά.

Δεν είναι τμήμα. Απλά έχω επίγνωση στα επίπεδα και στα κομμάτια του Νου.

Μπορώ να περιγράψω μόνο τι διαδικασία.

Φέρνω την ερώτηση πίσω, πίσω από την καμπούρα. Όσο λιγότερη (σαβούρα) κουβαλάς, τόσο πιο εύκολα γίνεται. Το αντιλαμβάνεσαι, γιατί η συνείδηση εκεί είναι ήσυχη, σταθερή.

Φαντάσου μια ήσυχη (λίμνη) που πετάς ένα πετραδάκι. (ερώτηση) Τα κύματα, επιστρέφοντας (διαπερνούν το Νου) ψαρεύουν κατάλληλες λεξεις/εικονες.

Χρησιμοποίησα απλά ένα σύμβολο (λίμνη) για να περιγράψω ένα μηχανισμό), Η (λίμνη) παραμένει άγνωστη.

Ξέχνα τη λίμνη προς το παρόν, και δες κάτι άλλο.

Ο Νους είναι ενέργεια. Ξεχωρίζοντας τον εαυτό του, θεωρώντας τον άτομο, αποκόπτεται από μια μεγαλύτερη ενέργεια που είναι πάντα μέρος της.

Εσυ σκεφτεσαι πως εισαι διαφορετικη, ξεχωριστη, μα στην ουσια δεν εισαι διαφορετική από τη μεγαλύτερη ενέργεια. Θέλεις παράδειγμα? Ο εαυτός μας, χαίρεται, αγαπάει, μισεί, νευριαζει όπως κανουν ολοι. Αυτή είναι η ανθρωπότητα. Μα εμεις, νομιζουμε πως είμαστε διαφορετικοί ο ενας από τον άλλο, μα μεσα…? Π.χ Σήμερα νευριάζεις με κάτι. Κοιμάσαι ξυπνάς και αύριο, παλι θα νευριασεις με κατι αλλο.

Την κινηση, το γιατι νευριαζεις όμως δεν το καταλαβες. Αν το κατάλαβες (θα είσαι ελεύθερη, από το να νευριάζεις, άρα πραγματικά γεννιέται κάτι διαφορετικο μεσα στο συνολο! Όταν καποιος σου δειχνει και το άλλο μαγουλο, δεν είναι διαφορετικος?.

Μα αν δεν το καταλαβες, συνεχιζει και την άλλη μερα, και στο μεγαλο υπνο, (αλήθεια τι πέθανε και τι γεννήθηκε, όταν ανακυκλώνεται η ίδια σούπα?)

Τώρα Unseen, γιατί γίνεται αυτό, θα έχεις και εσυ μπουχτίσει από λόγια και θεωρίες, γι αυτό αν γίνεται, κοίτα όσο μπορείς και εσυ προς τη λίμνη.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2007, 10:28:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ:El elyon, να με συμπαθάς, μα έχω την εντύπωση πως δεν έχεις καταλάβει, το πνεύμα και οτι γράφω.


Σαφώς και σε συμπαθώ. Αγαπητέ λάθος εντύπωση έχεις.


quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Κανείς τουλάχιστον μέχρι τώρα δεν σε εμπόδισε να γράψεις ότι πιστεύεις.


Μα δεν είπα ότι κάποιος με εμπόδισε!

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Την αλήθεια σου την έχεις γράψει επαναλελημενα σε διάφορα τοπικ. Είναι ο θεος σου (και ο ιος του) ιησους Χριστός, οι γραφές, και ότι εμαθες από μικρό παιδί.


Πρώτον θεωρώ λάθος να αναφέρεις την Υποκειμενική μου Αλήθεια. Και εδώ το λάθος είναι ηθικό και όχι λειτουργικό.

Δεύτερον λες αναλήθειες για μένα.

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Αν και η φιγούρα του Ιησού συντρόφεψε και την δική μου παιδική και μέρος της εφηβικής ηλικίας, (ηλικία του φόβου),



Δεν συντρόφεψε την δική μου παιδική ηλικία……..

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: κάποια στιγμή κατάλαβα πως δεν μου χρειαζονται οι προσευχες, ουτε να μάχομαι για κάποιο θεό, αφου η πίστη μου με χωριζε απο την πιστη καποιου αλλου, και η ολη η διαδικασια οδηγουσε σε συγχυση και στο πουθενα. Ετσι, προσπαθήσα να καταλάβω τη βαθύτερη σημασία του λόγου του. Κρατησα το, Ο έχων καθαρή καρδιά θεό ωψεται, εσενα σου λέει κάτι?

Άρα έχεις καθαρή καρδιά?

Ποιος ο Θεός του λόγου που κράτησες τη βαθύτερη σημασία του?

Ποια είναι αυτή η διαδικασία που σε οδήγησε σε σύγχυση και στο πουθενά?

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Υστερα, με τον τρόπο καπου λέει, πως για να με γνωρίσεις, (εννοούσε φυσικά την αναίτια αγάπη) πρέπει να απαρνηθείς την μανά σου και τον πατέρα σου, που είναι ισχυρότατοι δεσμοί. (αγαπης, η οχι?)


Αν ζητούσε κάτι τέτοιο, έχεις την εντύπωση πως θα άφηνε τον εαυτό του έξω?
Θα σε ωθούσε να δημιουργήσεις εικονικούς δεσμούς ?
Αν πρόσεξες, οι περισσότεροι χριστιανοί, πιστεύεται και προσκυνάτε εικόνες και σύμβολα, ψάχνετε συνεχώς για θαύματα, παρακαλείτε κάποιο θεό για την υγειά σας, ακόμα και για να σβήσουν οι φωτιές!! Πίστεψε με Ελ Ελυον, αν γινόταν θα έσπαζα όλες τις εικόνες στα κεφάλια σας, και αυτό για την πνευματική σας υγεία.



Συνεχίζεις να οδηγείς τον εαυτό σου στη σύγχυση και στο πουθενά και θέλεις να οδηγήσεις και άλλους! Λυπάμαι για αυτά που γράφεις. Λυπάμαι γιατί προσβάλεις με αυτό το τρόπο την Υποκειμενική μου Αλήθεια. Λυπάμαι γιατί αποφεύγεις να απαντήσεις, αποφεύγεις το ουσιαστικό διάλογο. Λυπάμαι γιατί με έχεις απορρίπτει εκ το προτέρων…….!?


quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Πριν σκεφτείς πως είμαι κακός, σου υπενθυμίζω πως ο Ιησούς σύμβολα και σφετερισμό πέταξε έξω από το Ναό, πως γράφουμε σε ένα φόρουμ (σε φιλοσοφική θεματολογία) και πως έγραψα, πως η αλήθεια δεν είναι προσωπικό θέμα κανενός.
Δεν έγραψα πουθενά πως είναι δική μου.

Για ποιον Ιησού μου μιλάς?

Είναι δικαίωμα σου να νομίζεις και να πιστεύεις ότι η Αλήθεια δεν είναι θέμα κανενός και έχεις δίκαιο γιατί η Αντικειμενική Αλήθεια είναι υπόθεση όλων αλλά ξεχνάς το γεγονός ότι δεν Υπάρχει Αντικειμενική Αλήθεια γιατί Υπάρχει το Ψέμα και σαν συνέπεια Υπάρχει Υποκειμενική Αλήθεια!


Εσύ έγραψες για τη μνήμη σου. Εσύ απλά έγραψες την Αλήθεια σου αλλά όχι σαν υποκειμενική Αλήθεια αλλά ως τη μόνη Αλήθεια. Άρα λογικό είναι να επιμείνεις να μου πεις ότι δεν έγραψες πουθενά πως είναι δική σου. Προσπαθείς να αντιγράφεις πιστά τον Πλατωνα ως ΠΛΑΤΩΝΑΣ!

Καλημέρα σου, φίλε ΠΛΑΤΩΝΑ.


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2007, 10:35:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
elo: Υ/Γ προσωπικά φίλε μου αρέσει ο διάλογος μαζί σου, γιατί μαθαίνω από εσένα, όπως και από πολλούς άλλους εδώ μέσα .
Αρκεί να υπάρχει πραγματικός διάλογος .

Θα ήθελα από όλα να κρατήσω αυτό. Ότι ειπώθηκε, ειπώθηκε. Αυτό που μετράει είναι η συνέχεια. Ας υπάρχει ουσιαστικός διάλογος από όλους!

Καλημέρα φίλε elo.


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2007, 10:50:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου Unseen, εδώ είμαι!

Δεδομένου όμως ότι τις τελευταίες 2 εβδομάδες είχα πρόσβαση στο Internet για λίγες ώρες μόνο δεν προλάβαινα να συμμετάσχω σε όσα θέματα θα ήθελα.

Σχετικά με τα τελευταία μηνύματα στο παρόν θέμα, αναρωτιέμαι ποιοί είναι οι λόγοι που μας φέρνουν όλους εμάς εδώ και μας οδηγούν στο μεταξύ μας διάλογο.
Ποιοί είναι αυτοί οι λόγοι?
Να κατανοήσουμε τις πιθανές πλάνες στις οποίες εγκλωβίζεται συχνά ο νους μας?
Να αναζητήσουμε τις επιμέρους μικρές αλήθειες που κρύβονται γύρω μας αλλά και μέσα μας και προσπαθούμε να βρούμε τον τρόπο να τις ανακαλύψουμε?
Και σ' αυτή την περίπτωση τι ρόλο διαδραματίζουν οι συνομιλητές μας?
Σε τι βαθμό μας βοηθούν?
Σε τι βαθμό τους βοηθάμε κι εμείς?

Για να είμαι ειλικρινής, δε νομίζω πως κάποιος από εμάς είναι μέγας Δάσκαλος.
Μαθητές είμαστε και προσπαθούμε να ξεκαθαρίσουμε λίγο την ομίχλη που απλώνεται μπροστά από το "τοπίο" στο οποίο θέλουμε να φτάσουμε.
Ακόμη κι αν έχουμε αναγνωρίσει την επιθυμία μας να μάθουμε και να διδαχθούμε, ας κάνουμε μια προσπάθεια να αναγνωρίσουμε την επιθυμία και την προσπάθεια του συνομιλητή μας να κάνει το ίδιο.
Με τον τρόπο που το επιδιώκει και με την διαδρομή που εκείνος πιστεύει ότι θα τον οδηγήσει γρηγορότερα στον προορισμό του.
Δεν είμαστε εμείς οι μοναδικοί αναζητητές κι οι γύρω μας οι πολέμιοι της Αλήθειας ή οι 100% πλανεμένοι.
Αν πείσουμε τον εαυτό μας για κάτι τέτοιο, κινδυνεύουμε να του φορτώσουμε άλλη μια πλάνη η οποία μπορεί να αποδειχθεί κι άκρως επικίνδυνη...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2007, 11:35:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Unseen: Το ξέρω. Όμως κι εγώ εκτιμώ ειλικρινά πράγματα σε σένα, το ξέρεις, το νιώθεις, έτσι δεν είναι;


Σαφώς, το νιώθω σε κάθε μήνυμα. Ευχαριστώ!

quote:
Unseen: Έχω λοιπόν καταφέρει να δίνω τέτοια εντύπωση; Να ήξερες φίλε μου τι είναι αυτό που βλέπεις… Είναι το αποτέλεσμα απόγνωσης, τίποτε άλλο. Μεγάλωσα σε μια πολύ φτωχή οικογένεια που αντιμετώπιζε κι άλλα προβλήματα πέρα από τη φτώχεια της. Αναγκάστηκα λοιπόν να συνειδητοποιήσω νωρίς ότι ο μόνος τρόπος να δώσω οποιοδήποτε νόημα στη ζωή μου ήταν η προσωπική μου αξία, γιατί ξεκάθαρα δεν θα είχα ποτέ στη διάθεσή μου κάτι άλλο. Πάντοτε ένιωθα ότι έρχομαι από μειονεκτική θέση και αυτό με έκανε να παλεύω πιο πολύ, πιο σκληρά, ώσπου να νιώσω ότι αξίζω επιτέλους κάτι.

Άρα έχω δίκαιο ότι είσαι ανώτερη. Και αυτό μου αρέσει. Αγαπητή μου η μεγαλύτερη Αποτυχία είναι όταν δεν γεύτηκες ποτέ την Αποτυχία!
Η κάθε αποτυχία με πηγαίνει ποιο κοντά στην Επιτυχία και το κάθε Όχι ποιο κοντά στο Ναι!

quote:
Unseen: Στο τέλος όλο αυτό έγινε τρόπος ζωής, έτσι που πια να μην ξέρω αν είμαι εγώ που πετυχαίνω τους στόχους μου ή οι στόχοι που πετυχαίνουν εμένα… Ίσως να είναι καλό, πιθανόν όμως να είναι και κουσούρι. Αυτό είναι που βλέπεις, τίποτε άλλο.


Αγαπητή μου Unseen από μικρό παιδί 3 λέξεις δεν υπάρχουν στο λεξιλόγιο μου: 1) συμβιβασμός, 2) εγκατάλειψη, 3) συνήθεια.


quote:
Unseen: Κι ακόμη δεν έχω βρει απαντήσεις. Γιατί νομίζεις ότι γράφω στο φόρουμ; Γιατί ακόμη ψάχνω στα λόγια μου, στα λόγια σας, να καταλάβω. Λες να θέλω να φωτίσω τον κόσμο; Μακάρι να μπορούσα να φωτίσω τον εαυτό μου και θα ήμουν ευτυχισμένη…

Όμορφη, εύχομαι, και εάν μου επιτρέπεις θα προσεύχομαι για σένα, να βρεις την ευτυχία…….


quote:
Unseen: Αγαπητέ μου, η αίσθηση της ανωτερότητας ή η αλαζονεία μου, ό,τι προτιμάς, μου επιτρέπει να συγχωρώ πολλά πράγματα στους ανθρώπους, ίσως από αυτό που αντιλαμβάνομαι ως θέση ισχύος (κι ας έχω από πρώτο χέρι επίγνωση της ηλιθιότητάς μου), όμως αυτό που μου είναι πολύ δύσκολο να συγχωρήσω σε έναν συνομιλητή είναι η άγνοια και ιδίως η άγνοια που επιμένει. Εκεί η υπομονή μου δοκιμάζεται.

Η άγνοια δεν είναι λάθος, άρα δεν υπάρχει κάτι για να συγχωρέσεις.
Και όταν η άγνοια επιμένει, αυτό θα πει ότι θέλει να μάθει, θέλει να πάψει να υπάρχει ως άγνοια!

quote:
Unseen: Επιτέλους, το χάος και τι η τάξη δεν υπάρχουν σε αμιγή μορφή πουθενά - ούτε στη φύση, ούτε στη σκέψη.

Αγαπητή μου σκέψου τα παζλ και θα καταλάβεις ποιο είναι το χάος και η τάξη.

quote:
Unseen: Ακόμη και το χάος διέπεται από νόμους, τους νόμους των πιθανοτήτων. Είναι τόσο απτοί αυτοί οι νόμοι, ποσοτικοποιούνται τόσο πολύ και τόσο εύκολα που μας επιτρέπουν να απεικονίζουμε τα συμπεράσματά μας για το χάος με σχήματα. Καταλαβαίνεις τι λέω; Το χάος έχει σχήμα, έχει μορφή, υπακούει σε νόμους άρα ενέχει τάξη.

Από την άλλη, δεν υπάρχει κανένα σύστημα τάξης που να μην υπόκειται στο νόμο της εντροπίας, της ροπής δηλαδή προς την αταξία και εντέλει το χάος. Που όπως είπαμε ενέχει κάποια τάξη, επιτρέποντας την ανάδυση νέων σχημάτων και μορφών, σε έναν αέναο χορό.

Ποιο το νόημα να κατηγοριοποιείς σε τάξη και χάος, όταν θα έπρεπε να βλέπεις απλά ένα παιχνίδι εναλλαγής φαινομένων;



Άρα, Όμορφη, μου λες με λίγα λόγια για ποιο λόγω να δω τη πραγματικότητα!?

Μου λες για ποια λόγω να συμπληρώσω το παζλ της Πλάνης και το παζλ της Αλήθειας!?

Αλλά εσύ μιλάς για τη φύση χωρίς να μου πεις εάν υπάρχει δημιουργός και ποιος είναι ή εάν όλα είναι τυχαία?

Αγαπητή μου το συνώνυμο της Αλήθειας είναι Τάξη και το συνώνυμο της Πλάνης είναι Χάος!

Σκέψου τους προβληματισμούς που έχω θέσει, μη πετάξεις και τα θετικά του σκεπτικιστή……..

quote:
Unseen: Εννοείς ότι οι συνομιλητές εδώ συνωμοτούν σκόπιμα εναντίον σου; Κι εγώ θεωρώ άδικο να στριμώχνεται ένας άνθρωπος από τους άλλους, όμως δεν μπορεί να μην φταίει κι αυτός σε κάτι. Στη θέση σου δηλαδή θα προβληματιζόμουν ως προς τη δική μου στάση πρώτα. Αλλά έτσι λειτουργώ εγώ, εσύ πιθανόν όχι.

Όχι αγαπητή μου δεν εννοώ ότι κάποιοι συνωμοτούν. Δεν μπορώ ούτε να σκεφτώ κάτι τέτοιο και το σημαντικότερο είναι ότι δεν υπάρχουν ούτε αποδείξεις και ούτε ενδείξεις! Αυτό που εννοώ είναι ότι δεν λαμβάνω απαντήσεις όχι επειδή δεν μπορούν να απαντήσουν αλλά επειδή δεν θέλουν να απαντήσουν. Και όχι μόνο αυτό αλλά δεν θέλουν να θέσω και ερωτήσεις ελεύθερα.

Αυτό που με προβληματίζει είναι τι κρύβεται πίσω από το Χάος?¨

quote:
Unseen: Χα χα χα, δεν είναι θέμα δικηγορίας! Παρεμπιπτόντως απεχθάνομαι τα νομικά και κοίτα που ο Θεός μου έστειλε στη δουλειά μου προϊστάμενους που είναι και οι δύο νομικοί! Μια και μιλάμε για χιούμορ…

Ελπίζω να έχουν την υπομονή να μάθουν από σένα.

quote:
Unseen: Αν παρενέβην, είναι επειδή σε ένα τόπικ, μολονότι την επίβλεψη την έχει κυρίως ο θεματοθέτης, το τελικό αποτέλεσμα είναι ευθύνη όλων όσων συμμετέχουν. Γιατί δεν είναι μόνο το τι είναι ο καθένας μας. Είναι και η οντότητα που σχηματίζουμε όλοι μαζί. Γιατί να μην είναι όμορφη, ευγενική και να προάγει κάτι;

Μα πολύ καλά έκανες, για μένα να το ξανακάνεις!

quote:
Unseen: Εγώ πάλι όχι τόσο, αλλά αφού ο ένας από τους δυο μας συνεχίζει, ίσως υπάρχουν ακόμη πιθανότητες να αναδυθεί περισσότερη τάξη από το προσωπικό χάος του άλλου…



Χαίρομαι που επιμένεις στην Ομορφιά, Όμορφη…….


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2007, 12:42:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου Unseen μου!
Έτσι όπως τα λες


El elyon πλάκα έκανα στο προηγούμενο post.

Η αλήθεια είσαι εσύ, ο elo, η Unseen, o ΠΛΑΤΩΝΑΣ, ο Γιώργος, η nst, η amalia, ο Dying Incubus, o Sagaviper, εγώ,….όλοι οι άνθρωποι. Ο κάθε ένας είναι ένα κομμάτι της αλήθειας και όλοι μαζί η αλήθεια.
Ο κάθε ένας είναι και πλάνη και αλήθεια el elyon γι΄αυτό ότι και να ειπωθεί είναι και αλήθεια και πλάνη.

Εάν βλέπεις αντιδράσεις εσύ ευθύνεσαι όχι οι άλλοι, εάν δεν παίρνεις απαντήσεις εσύ ευθύνεσαι όχι οι άλλοι, πως είναι δυνατόν να ευθύνεται κάποιος άλλος για δικά σου θέματα?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2007, 14:19:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
pyramid: Η αλήθεια είσαι εσύ, ο elo, η Unseen, o ΠΛΑΤΩΝΑΣ, ο Γιώργος, η nst, η amalia, ο Dying Incubus, o Sagaviper, εγώ,….όλοι οι άνθρωποι. Ο κάθε ένας είναι ένα κομμάτι της αλήθειας και όλοι μαζί η αλήθεια.
Ο κάθε ένας είναι και πλάνη και αλήθεια el elyon γι΄αυτό ότι και να ειπωθεί είναι και αλήθεια και πλάνη.

Τότε να μη πούμε τίποτα. Αφού όλα είναι ένα, Αλήθεια και Ψέμα, κακό και καλό……
Ότι και να ειπωθεί μπορεί να είναι ή αλήθεια ή ψέμα αλλά δεν μπορεί να είναι και τα δυο μαζί!
Ότι και να ειπωθεί μπορεί για μένα να είναι Αλήθεια και για σένα να είναι Ψέμα αλλά δεν μπορεί να είναι και τα δυο μαζί για κανέναν από μας.

Δεν μπορώ να καταλάβω πως συμπέρανες κάτι τέτοιο.
Μήπως θα μπορούσες να μου πεις ποια είναι η Αλήθεια όλων όσων αναφέρεις?
Ποια είναι η Αλήθεια σου?


quote:
pyramid: Εάν βλέπεις αντιδράσεις εσύ ευθύνεσαι όχι οι άλλοι, εάν δεν παίρνεις απαντήσεις εσύ ευθύνεσαι όχι οι άλλοι, πως είναι δυνατόν να ευθύνεται κάποιος άλλος για δικά σου θέματα?



Σαφώς και οι ερωτήσεις μου προκαλούν την αντίδραση και ίσως να φανερώνουν μερικές φόρες τη γύμνια ή το χάος που επικρατεί!

Δεν κατάλαβα τι εννοείς όταν μου λες ότι είναι δικά μου θέματα?

Όταν σε ρωτώ να μου πεις την Αλήθεια σου και δεν μου απαντάς είναι δικό μου θέμα? Ας μη επεκταθώ και σε αλλά παραδείγματα γιατί ξανά θα με κατηγορήσουν για εμμονη ιδέα!!!!!!!


Εκτιμώ που πιστεύεις ότι εγώ είμαι υπεύθυνος για όλα. Έχεις δίκαιο στο χάος δεν υπάρχει ευθύνη για αυτό και είναι χάος!!!!!!!

Αφού για σένα είναι όλα καλά και ωραία, αφού για σένα εγώ είμαι η αιτία, αυτό θα πει ότι σου αρέσει το χάος! Άρα είναι λογικό συμπέρασμα τα όσα γράφεις!


quote:
pyramid: El elyon πλάκα έκανα στο προηγούμενο post.


Ελεύθερα, μπορείς να συνεχίζεις τη πλάκα……..


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Edited by - el.elyon on 11/09/2007 14:29:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2007, 15:47:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας παιδιά

Φίλε μου ΠΛΑΤΩΝΑ,

Είναι σα να μου λες να τεντώνω το τόξο και να ρίχνω το βέλος χωρίς να σκέφτομαι πώς το κάνω, αποστασιοποιούμενη από τη βολή μου. Οι Ιάπωνες λένε ότι έχεις κατακτήσει την τέχνη, όταν δεν βλέπεις πια τον εαυτό σου στη θέση του τοξότη, όταν δεν εμπλέκεσαι με κανέναν τρόπο στη διαδικασία, αλλά επικεντρωμένος στην αναπνοή και την εσωτερική σου γαλήνη, αφήνεις "αυτό" να ρίξει μέσα από σένα.

Ασφαλώς οι βολές μπορούν να πετύχουν κέντρο πολύ ευκολότερα μέσω κάποιας τεχνικής, όμως όποιος πετυχαίνει τον στόχο βασισμένος σε τεχνικές δεν είναι πραγματικός καλλιτέχνης, αλλά ένας ξιπασμένος επιδειξίας που βλέπει τον στόχο (και κατ' επέκταση τη ζωή και τον εαυτό του) σαν τίποτε περισσότερο από ένα κουρέλι.

Αγαπητέ μου, είμαι δυστυχώς ακόμη πολύ αυτάρεσκη για να τα καταφέρω, είμαι κατά βάθος επιδειξίας, όσο κι αν προσπαθώ για το αντίθετο. Και δεν χρειάζομαι άλλες θεωρίες. Αυτό που χρειάζομαι είναι το καλό παράδειγμα. Όμως υπάρχει; Ή έχουν πια αναληφθεί όλοι οι (δι)δάσκαλοι;...

Και κάτι ακόμη. Προσωπικά δεν βρίσκω τίποτε κακό σε όσους "πιστεύουν και προσκυνούν εικόνες και σύμβολα, ψάχνουν συνεχώς για θαύμα, παρακαλούν κάποιο θεό για την υγεία τους, ακόμη και για να σβήσουν οι φωτιές". Μακάρι να μπορούσα κι εγώ. Γιατί κι εγώ ψάχνω για το θαύμα, ίσως κι εσύ. Και δεν είναι κακό, γιατί αν δεν έχεις να προσμένεις σε ένα θαύμα, μια ευχάριστη έκπληξη, δεν σου μένουν και πολλά πράγματα σ' αυτή τη ζωή. Έπειτα, ποια η διαφορά του να κάνεις π.χ. μια ενεργειακή θεραπεία από το να προσευχηθείς ή να παρακαλέσεις μια ανώτερη δύναμη στην οποία πιστεύεις για την υγεία σου ή για να σβήσουν οι φωτιές; Το ξέρεις ότι υπήρξαν ομάδες ανθρώπων που έκαναν διαλογισμό ή οραματίζονταν βροχή πάνω από τις φωτιές όλες αυτές τις μέρες; Αυτοί είναι καλύτεροι από τους περισσότερους χριστιανούς, είναι πιο αφελείς, τι είναι; Ίσως απλά ονειροπόλοι... ε, ας μην τα βάλουμε τώρα και με το όνειρο...

Έλα βρε Dying Incubus, μας έλειψες.

quote:
Ακόμη κι αν έχουμε αναγνωρίσει την επιθυμία μας να μάθουμε και να διδαχθούμε, ας κάνουμε μια προσπάθεια να αναγνωρίσουμε την επιθυμία και την προσπάθεια του συνομιλητή μας να κάνει το ίδιο.
Με τον τρόπο που το επιδιώκει και με την διαδρομή που εκείνος πιστεύει ότι θα τον οδηγήσει γρηγορότερα στον προορισμό του.
Θα μου επιτρέψεις να πω "τη διαδρομή που η ψυχή του πιστεύει ότι θα τον οδηγήσει γρηγορότερα στον προορισμό του" γιατί πολλές φορές δεν συνειδητοποιούμε τι κάνουμε ή μισοσυνειδητοποιούμε. Όμως η ψυχή μας ξέρει πάντα και δρα επιτρέποντας ακόμα και να εκτεθούμε, αν κρίνει πως είναι αυτό που χρειαζόμαστε. Πρόκειται για μια λεπτή χειρουργική επέμβαση, επώδυνη μερικές φορές αλλά από τα ολισθήματα και τα λάθη μας μαθαίνουμε, έτσι δεν είναι; Κι εμείς και οι γύρω μας.

Γεια σου el.elyon

quote:
Αγαπητή μου Unseen από μικρό παιδί 3 λέξεις δεν υπάρχουν στο λεξιλόγιο μου: 1) συμβιβασμός, 2) εγκατάλειψη, 3) συνήθεια.
Είσαι λοιπόν πολεμιστής. Κι εγώ υπήρξα, ξέρεις. Όμως, καλέ μου φίλε, κουράστηκα. Ίσως να είναι της ηλικίας. Έχασα πολλά και στη διαδρομή. Έχασα την πίστη μου στην καλοσύνη του ανθρώπου, έχασα την αθωότητά μου. Κάποτε έμπαινα σε μέρη, σε μια εκκλησία, και συγκινούμουν. Πλέον έχασα ακόμη κι αυτό. Δεν θέλω πια τον πόλεμο. Τον πόλεμο με τον εαυτό μου, γιατί αυτός βασικά είναι, δεν υπάρχει άλλος. Θέλω ειρήνη κι έτσι όμως που δεν τη βρίσκω, αναρωτιέμαι αν έχω άραγε το δικαίωμα να τη ζητάω...
quote:
Μου λες για ποια λόγω να συμπληρώσω το παζλ της Πλάνης και το παζλ της Αλήθειας!?
Όχι. Αυτό που σου λέω με κάθε σοβαρότητα είναι ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να το συμπληρώσεις. Κανένας δεν μπορεί. Δεν έχουμε τα κομμάτια, έλειπαν από το κουτί, τα παζλ είναι λειψά. Και τα κομμάτια που μας λείπουν, αναγκαζόμαστε να τα συμπληρώνουμε με άλλα πράγματα: με πίστη, όνειρα, ελπίδα... θεωρίες, σκέψεις, ιδέες...

Ναι, σε παρακαλώ, βάλε με στην προσευχή σου...

Καλή μου pyramid

quote:
Εάν βλέπεις αντιδράσεις εσύ ευθύνεσαι όχι οι άλλοι, εάν δεν παίρνεις απαντήσεις εσύ ευθύνεσαι όχι οι άλλοι, πως είναι δυνατόν να ευθύνεται κάποιος άλλος για δικά σου θέματα?
Μετά από την τελευταία φορά που είδα τη Nada έχω αρχίσει να διακρίνω λίγο πιο καθαρά αυτό που έγραψες στην προηγούμενη παράγραφο απ' αυτήν. Και αναρωτιέμαι. Πώς γίνεται να συνθέτουμε όλοι μαζί ένα σύνολο, όμως η ευθύνη να πέφτει μόνο σ' έναν; Κανένας μας δεν είναι ξεκομμένος από τους υπόλοιπους. Αν κάποιος κάνει λάθος, υπάρχει ένα επίπεδο στο οποίο το λάθος το μοιράζονται όλοι και όλοι φταίνε γι' αυτό το λάθος.

Και δεν διαφωνώ ότι για τα δικά μας θέματα σαφώς ευθυνόμαστε πρωτίστως οι ίδιοι, όμως όχι να επωμιστούμε και το μερίδιο που αναλογεί στους υπόλοιπους. Αυτό πια ξεφεύγει από την υπευθυνότητα και φτάνει στη σύνθλιψη. Και είναι ίσως σημαντικό για ανθρώπους σαν εσένα και σαν εμένα να δούμε γιατί χρησιμοποιούμε τόσο συχνά την έννοια της ευθύνης. Κάτι υπάρχει εκεί για μας, ένα λεπτό, αδιόρατο σημείο...

Καλό μεσημέρι σε όλους
Unseen

Στον κόσμο του Πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2007, 17:24:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταθέσεις σκέψεων [ το αγαπημένο μου ] επάνω στις γενικές προτάσεις που εδώ διάβασα...
Θέλω να γράψω για να δηλώσω την άγνοια της αλήθειας αν υπάρχει μια τέτοια αντικειμενική και μόνιμη αλλά και την γνώση του γεγονότος μιας προσωπικής που κινείται συνέχεια και την παρακολουθώ με μεγάλο ενδιαφέρον.
Ο συμβιβασμός μπαίνει όλο και περισσότερο στο δικό μου λεξιλόγιο, αφού εχω αντιληφθεί οτι αν το αρνηθώ θα είναι ψεμμα, και κουράστηκα μα με κοροϊδεύω...συγχρόνως τοποθετούνται όμως και τα όρια μου, οχι σαν διαχωριστικές γραμμές αλλά ως σημεία ενότητας...για να με βρίσκουν.

quote:
Σχετικά με τα τελευταία μηνύματα στο παρόν θέμα, αναρωτιέμαι ποιοί είναι οι λόγοι που μας φέρνουν όλους εμάς εδώ και μας οδηγούν στο μεταξύ μας διάλογο.
Ποιοί είναι αυτοί οι λόγοι?
Να κατανοήσουμε τις πιθανές πλάνες στις οποίες εγκλωβίζεται συχνά ο νους μας?
Να αναζητήσουμε τις επιμέρους μικρές αλήθειες που κρύβονται γύρω μας αλλά και μέσα μας και προσπαθούμε να βρούμε τον τρόπο να τις ανακαλύψουμε?
Και σ' αυτή την περίπτωση τι ρόλο διαδραματίζουν οι συνομιλητές μας?
Σε τι βαθμό μας βοηθούν?
Σε τι βαθμό τους βοηθάμε κι εμείς?

Μου αρέσει να γράφω για να επικοινωνώ με άλλους που θεωρώ οτι έχουν τις ίδιες η παρεμφερείς ανησυχίες ....κάποιους άλλους με τούς οποίους μπορώ να μοιραστώ μερικές απο τις σκέψεις μου, να ακούσω τις δικές τους , να θέσω τις ατέλειωτες ερωτήσεις μου....
Είναι ευχάριστο να μπορεί κανείς να μιλάει χωρίς να ''βαριέται'' και να ''πλήτει'' απο τον συνομηλιτή του...
Εχω ένα δικό μου Θεό που κατοικεί σε μια ιδιοκατασκευασμένη περιοχή του μυαλού μου και δεν σχετίζεται με τίποτα γραμμένο...παρ' ολα αυτά διαβάζω και μελετάω οποιαδήποτε θρησκευτική και φιλοσοφική άποψη χαϊδεύει τα μάτια μου με την ίδια σοβαρότητα και ευλάβεια απ' οπου κι αν προέρχεται.
Δεν πιστεύω επ ουδενί, οτι μέσα απο τούς διαλόγους θα κατανοήσουμε τις πλάνες του μυαλού μας...αφού η κατανόηση έρχεται οταν είναι η στιγμή και όχι με το διάβασμα....και αμφιβάλλω αν τελικά υπάρχει κάτι που να διακρίνει την αλήθεια η την πλάνη.
Οι συνομιλητές μας είναι μια όμορφη παρέα που ενδυναμώνει αυτή την ''οντότητα '' 'οπως την αναφέρει η Unseen...και μερικές φορές χαμογελάει.
Dying_Incubus δεν μπορώ να βαθμολογήσω και δεν θα μου άρεσε αλλά αυτή την στιγμή μπορώ να σου πω οτι εμένα και μόνο που περιπλανήθηκα λίγο στο φόρουμ και σας είδα, ξεκουράστηκα μετα απο μια δύσκολη μέρα και μια ακόμη πιο περιπετιώδη νύχτα που πέρασε..Ε! αυτό δεν είναι και λίγη βοήθεια.

Καλό σας απόγευμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2007, 22:53:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και δεν χρειάζομαι άλλες θεωρίες. Αυτό που χρειάζομαι είναι το καλό παράδειγμα. Όμως υπάρχει; Ή έχουν πια αναληφθεί όλοι οι (δι)δάσκαλοι;...

Unseen μου, οταν χρησιμοποιώ μια μέθοδο παρόμοια με του Πλάτωνα πάντα λαμβάνω απαντήσεις...και αν και είναι συγκεκριμένη τεχνική χαίρομαι που εφτασε στα αυτάκια μου και δεν αισθάνομαι κουρέλι ουτε κατα διάνοια.
Επειδή αισθάνομαι κάτω απο τις λέξεις σου ένα παράπονο και μια αγωνία που νομίζω οτι πηγαινοέρχεται σε όλους μας κατα διαστήματα, θα ήθελα να αναφέρω το αποτέλεσμα μιας ''τεχνικής'' μου με θέμα την ερώτηση της παράθεσης, πρίν απο λίγο καιρό....

Απάντηση:Γιατί να μην γίνεις ΕΣΥ το παράδειγμα που αναζητάς?

Με αγάπη
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2007, 02:15:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλαράκια καλησπέρα .

Επιτρέψτε μου να σας δώσω ένα κείμενο σχετικά με τον νου και αυτό που λέμε πραγματικότητα ή υποκειμενική πραγματικότητα.
Συγνώμη για το μέγεθος του κειμένου, αλλά το είχα σώσει σε μορφή txt στον υπολογιστή και δεν μπορώ να βρω το λινκ ή για να πω την αλήθεια βαριέμαι να ψάχνω…… .


«Διαφορετικό τμήμα του εγκεφάλου «διαβάζει» τα τοπία και άλλο βλέπει τα πρόσωπα

Είναι το σημείο όπου η φαντασία και η πραγματικότητα συγκλίνουν. Σημείο υπαρκτό βρίσκεται σε μια συγκεκριμένη περιοχή του εγκεφάλου και οι επιστήμονες το έχουν πια εντοπίσει με ειδικά ηλεκτροεγκεφαλογραφήματα. Μπορούν πλέον να πουν με σιγουριά, πως είτε φαντάζεστε είτε πράγματι βλέπετε κάτι, για το μυαλό σας είναι ακριβώς το ίδιο

Όταν κάποιος βλέπει ένα πρόσωπο ή μια εικόνα, ενεργοποιείται μια συγκεκριμένη περιοχή του εγκεφάλου του. Κι όταν πάλι φαντάζεται ένα πρόσωπο ή μια εικόνα, ενεργοποιείται η ίδια ακριβώς περιοχή. Για το μυαλό του, δεν αλλάζει απολύτως τίποτα... Όσο για την ομάδα από το Τεχνολογικό Ίδρυμα της Μασαχουσέτης (ΜΙΤ) που έκανε την έρευνα, σε έκθεσή της αναφέρει πως μπορούν να πουν (με σιγουριά και ακρίβεια που φθάνει σε ποσοστό το 85%) αν κάποιος σκέπτεται ένα πρόσωπο ή μια εικόνα, αρκεί μόνο να δουν πώς ακριβώς ενεργοποιείται ο εγκέφαλός του.

«Χρησιμοποιούμε, λίγο έως πολύ, τα ίδια εργαλεία του εγκεφάλου μας, όταν στ' αλήθεια βλέπουμε τον κόσμο γύρω μας κι όταν απλά τον φανταζόμαστε», αναφέρει η Nancy Kanwisher, αναπληρώτρια καθηγήτρια στην ομάδα του ΜΙΤ που ασχολείται με την επιστήμη του εγκεφάλου και της συνείδησης. Η Kanwisher, σε συνεργασία με την Kathleen O'Craven από το Ερευνητικό Ινστιτούτο Rotman που βρίσκεται στο Τορόντο του Καναδά, εργάστηκαν μαζί με μία ομάδα εθελοντών και μελέτησαν έγχρωμες μαγνητικές απεικονίσεις του εγκεφάλου τους (ονομάζονται fMRI), σε διάφορες περιστάσεις. Δημοσίευσαν τα αποτελέσματα της έρευνάς τους στο επιστημονικό περιοδικό «Journal of Cognitive Neuroscience» και εκεί εξηγούν πως οι εικόνες που είχαν στα χέρια τους (κάτι σαν έγχρωμες μαγνητικές τομογραφίες) τους επέτρεψαν να δουν πώς ακριβώς κυκλοφορεί το αίμα στον εγκέφαλο και πώς δραστηριοποιούνται διάφορες περιοχές του, σε αληθινό χρόνο.

«Τα αποτελέσματα από τις έρευνες αυτές ενισχύουν τις μέχρι σήμερα ενδείξεις πως η αντίληψη και η φαντασία πηγάζουν από τους ίδιους μηχανισμούς του εγκεφάλου.

Επιπλέον, οι ειδικοί κατάλαβαμε πως το ποιες περιοχές του εγκεφάλου θα ενεργοποιηθούν όταν μια εικόνα (πραγματική ή... ονειρική) φθάσει στους... επεξεργαστές του νου, εξαρτάται, σε μεγάλο βαθμό, από το περιεχόμενο της εικόνας.

Σε προηγούμενες μελέτες τους οι Kanwisher και O'Craven είχαν αναγνωρίσει μια περιοχή του εγκεφαλικού φλοιού (ονομάζεται παρα-ιπποκάμπια περιοχή), η οποία ενεργοποιείται σε εικόνες εσωτερικού ή εξωτερικού χώρου, δεν δραστηριοποιείται όμως το ίδιο έντονα σε εικόνες προσώπων.

Μια άλλη περιοχή του εγκεφαλικού φλοιού (η ονομασία της οποίας δεν έχει ακόμη επιστημονική αποδοχή) αναποκρίνεται με ιδιαίτερα αυξημένη δραστηριότητα σε εικόνες προσώπων.

Στην πιο πρόσφατη έρευνά της, η επιστημονική ομάδα εστίασε το ενδιαφέρον της σ' αυτές τις δύο περιοχές και ζήτησαν από τους εθελοντές να κοιτάζουν φωτογραφίες ανθρώπων και τοπίων και στη συνέχεια να δημιουργήσουν, με τη φαντασία τους και με τα μάτια κλειστά, αναπαραστάσεις για την καθεμία από τις εικόνες που είδαν.

Σε κάθε περίσταση, οι επιστήμονες μελέτησαν με προσοχή τις εικόνες fMRI, του εγκεφάλου, που είχαν στα χέρια τους, οι οποίες, όπως γράφουν στην εργασία τους, «αποκάλυψαν εκπληκτική ομοιότητα (σχεδόν ταύτιση) των περιοχών του νου που δραστηριοποιούνται όσο κάποιος φαντάζεται κάτι, με εκείνες που ενεργοποιούνται όταν κάποιος βλέπει στην πραγματικότητα κάτι».

Τέλος, δοκίμασαν ένα παιχνίδι πιθανοτήτων, θέλοντας να δουν αν μπορούν να καταλάβουν πότε κάποιος σκέπτεται ή βλέπει ένα πρόσωπο και πότε ένα τοπίο, μελετώντας μόνο τις μαγνητικές έγχρωμες εικόνες του εγκεφάλου του. Και στο 85% των περιπτώσεων, έπεσαν διάνα...

Ο εγκέφαλος έχει το... δικό του χιούμορ»

Τελικά βλέπουμε με το μυαλό η με τα μάτια, ή για να το θέσω αλλιώς πραγματικότητα είναι αυτό που βλέπουμε με τα μάτια μας ή με το μυαλό μας .
Θυμάμαι ένα ωραίο ντοκιμαντέρ που είχα δει και έλεγε ότι το μυαλό μας δέχεται και επεξεργάζεται 400 δις μπιτ/δευτ, αλλά εμείς αντιλαμβανόμαστε μόνο τα 2000 από αυτά.
Τα υπόλοιπα που δεν αντιλαμβανόμαστε τι είναι;

Μήπως τελικά το Σωκρατικό ρητό «γνωρίζω ότι δεν γνωρίζω» είναι απόλυτα αληθινό και ο ανθρώπινος εγκέφαλος ως παρατηρητής, αντιλαμβάνεται μόνο αυτά που του είναι απόλυτα γνώριμα και οικεία ;
Θα μου πείτε τι σχέση έχουν αυτά που γράφω με αυτά που κουβεντιάζουμε εδώ μέσα ;

Και όμως, για αφήστε την σκέψη σας, την φαντασία σας, τα αισθήματα σας ελεύθερα και θα καταλάβετε……


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2007, 07:06:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
EL ELYON
quote:

Πρώτον θεωρώ λάθος να αναφέρεις την Υποκειμενική μου Αλήθεια. Και εδώ το λάθος είναι ηθικό και όχι λειτουργικό.
Δεύτερον λες αναλήθειες για μένα.

Είναι αναλήθεια ΕΛ ΕΛΥΟΝ πως ανάφερες πολλάκις στο φόρουμ πως η αλήθεια σου είναι ο Ιησούς Χριστός?

Είναι αναλήθεια πως σε κάθε σου ποστ μας άπλωνες κομμάτια από τις γραφές, και πολλοί σου επεσήμαναν πως βρισκόμαστε σε φόρουμ ανταλλαγής σκέψεων, και όχι σε χριστιανική προπαγανδιστική εκστρατεία?

Άλλη λοιπόν η υποκειμενική σου αλήθεια και άλλη η αλήθεια για σένα.

Eχω γράψει πάμπολλες φορές, πως μπορούμε να ερευνήσουμε την πλάνη, όσο για την αλήθεια, από τι στιγμή που λες πως κάτι είναι αλήθεια, απλα δεν ειναι. Ετσι το βλεπω, και δεν χρειαζεται να συμφωνησουμε.

quote:
Άρα έχεις καθαρή καρδιά?

Αν βγάλεις ορισμένες φαντασιώσεις που έχω, συνήθως προσεύχομαι κοντα σε καλόγριες, είναι πεντακάθαρη!

quote:
Ποιος ο Θεός του λόγου που κράτησες τη βαθύτερη σημασία του?

Μπερδευτικες λιγο, αλλα καταλαβα. Αυτές μου εκαναν ντιν ντιν φιλε μου. Τι να κανουμε. Τα περισσότερα εκεί μέσα, είναι παυλικα σενάρια, που θυμιζουν harry poter, και ειμαι αρκετά σοβαρός.

quote:
Ποια είναι αυτή η διαδικασία που σε οδήγησε σε σύγχυση και στο πουθενά?

Μα στο εγραψα. Να πιστεύω σε ένα προσωπικό θεό. Να λεω η να αισθάνομαι Χριστιανός. Όταν ταυτιζεσαι π.χ με τη γυναίκα σου , αργά
η γρήγορα ανακαλύπτεις πως δεν είσαι ελεύθερος.

Σε κάνει ότι θέλει.

Το ίδιο γίνεται σαν ταυτιζεσαι με την προσωπικη πίστη. Είσαι σε λούκι πριν καν το καταλάβεις.


quote:
Συνεχίζεις να οδηγείς τον εαυτό σου στη σύγχυση και στο πουθενά και θέλεις να οδηγήσεις και άλλους!

Γεια σου ΕΛ ΕΛΥΟΝ, Σωτηρα!

quote:
Λυπάμαι για αυτά που γράφεις. Λυπάμαι γιατί προσβάλεις με αυτό το τρόπο την Υποκειμενική μου Αλήθεια. Λυπάμαι γιατί αποφεύγεις να απαντήσεις, αποφεύγεις το ουσιαστικό διάλογο. Λυπάμαι γιατί με έχεις απορρίπτει εκ το προτέρων…….!?

Ασε υσηχο τον ευατον μου Ελ Ελυον, γιατι οσα τον κατηγορείς, τα κουβαλάς.

Ποιος σε εχει απποριψει εκ των προτερων, όταν ειχες στη μαιλ σου ημερομηνιες αυξησεως, χρονου και παραμονης μου στην ελλαδα?

Ουτε ένα μαιλ (ευγενειας) δεν εστειλες, να πεις για τον άλφα η βήτα λογο δεν γίνεται να συναντηθούμε.

Και όμως στο φόρουμ έγραψες πως ήθελες να συναντηθούμε. ΝΑΙ!!!!

Άλλα λέει το στόμα σου, και άλλα η καρδιά σου?

Δεν σε παρεξηγώ ΕΛ ΕΛΥΟΝ, γνωρίζω τη Νόσο σου.

quote:
Για ποιον Ιησού μου μιλάς?

Για τον Ιησού που δεν γνωρίζεις.

quote:
Είναι δικαίωμα σου να νομίζεις και να πιστεύεις ότι η Αλήθεια δεν είναι θέμα κανενός και έχεις δίκαιο γιατί η Αντικειμενική Αλήθεια είναι υπόθεση όλων αλλά ξεχνάς το γεγονός ότι δεν Υπάρχει Αντικειμενική Αλήθεια γιατί Υπάρχει το Ψέμα και σαν συνέπεια Υπάρχει Υποκειμενική Αλήθεια!


Είναι πιο απλά τα πράγματα Ελ Ελυον.

Όσο υπάρχει ψέμα δεν υπάρχει αλήθεια. Η υποκειμενική αλήθεια, είναι όπως και η υποκειμενική πίστη. Μεγάλη Πλάνη.

quote:
Εσύ έγραψες για τη μνήμη σου. Εσύ απλά έγραψες την Αλήθεια σου αλλά όχι σαν υποκειμενική Αλήθεια αλλά ως τη μόνη Αλήθεια. Άρα λογικό είναι να επιμείνεις να μου πεις ότι δεν έγραψες πουθενά πως είναι δική σου. Προσπαθείς να αντιγράφεις πιστά τον Πλατωνα ως ΠΛΑΤΩΝΑΣ!

Διάβασε προσεχτικότερα. Δεν έγραψα για καμία μνήμη μου. Αν καταλάβεις πως αλήθεια και (εγω) δεν συνυπάρχουν, δεν γίνεται, θα πάψεις να αναφέρεις αυτή τη λέξη.

Φαίνεται πως δεν έχεις διαβασει ΠΛΑΤΩΝΑ... ΕΛ ΕΛΥΟΝ.


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 12/09/2007 07:14:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2007, 07:12:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Φίλε μου ΠΛΑΤΩΝΑ,

Είναι σα να μου λες να τεντώνω το τόξο και να ρίχνω το βέλος χωρίς να σκέφτομαι πώς το κάνω, αποστασιοποιούμενη από τη βολή μου. Οι Ιάπωνες λένε ότι έχεις κατακτήσει την τέχνη, όταν δεν βλέπεις πια τον εαυτό σου στη θέση του τοξότη, όταν δεν εμπλέκεσαι με κανέναν τρόπο στη διαδικασία, αλλά επικεντρωμένος στην αναπνοή και την εσωτερική σου γαλήνη, αφήνεις "αυτό" να ρίξει μέσα από σένα.
Ασφαλώς οι βολές μπορούν να πετύχουν κέντρο πολύ ευκολότερα μέσω κάποιας τεχνικής, όμως όποιος πετυχαίνει τον στόχο βασισμένος σε τεχνικές δεν είναι πραγματικός καλλιτέχνης, αλλά ένας ξιπασμένος επιδειξίας που βλέπει τον στόχο (και κατ' επέκταση τη ζωή και τον εαυτό του) σαν τίποτε περισσότερο από ένα κουρέλι.


Δεν μιλησα για τεχνικη UNSEEN. Απλα εγραψα τι εκανα για ορισμενα χρονια. Καπου αλλου εγραψα για καποιο Μπαμ που εσυνεβη, χωρις να το αναζητω. Και σταματω εδώ...

quote:
Αγαπητέ μου, είμαι δυστυχώς ακόμη πολύ αυτάρεσκη για να τα καταφέρω, είμαι κατά βάθος επιδειξίας, όσο κι αν προσπαθώ για το αντίθετο. Και δεν χρειάζομαι άλλες θεωρίες. Αυτό που χρειάζομαι είναι το καλό παράδειγμα. Όμως υπάρχει; Ή έχουν πια αναληφθεί όλοι οι (δι)δάσκαλοι;...

Όσο τρέχεις η ψάχνεις για διδάσκαλο, η Πλάνη είναι όπως η Σκιά σου. Συντροφιά.

quote:
Και κάτι ακόμη. Προσωπικά δεν βρίσκω τίποτε κακό σε όσους "πιστεύουν και προσκυνούν εικόνες και σύμβολα, ψάχνουν συνεχώς για θαύμα, παρακαλούν κάποιο θεό για την υγεία τους, ακόμη και για να σβήσουν οι φωτιές".


Έχεις και εσυ πολλα χριστιανο απωθημένα!

quote:
Μακάρι να μπορούσα κι εγώ. Γιατί κι εγώ ψάχνω για το θαύμα, ίσως κι εσύ.

Σε μενα σχεδόν τελείωσαν! (τα απωθημένα!) Έχει μείνει μια καλόγρια, αλλά που θα πάει!


ΝΣΤ

quote:
Unseen μου, οταν χρησιμοποιώ μια μέθοδο παρόμοια με του Πλάτωνα πάντα λαμβάνω απαντήσεις...και αν και είναι συγκεκριμένη τεχνική χαίρομαι που εφτασε στα αυτάκια μου και δεν αισθάνομαι κουρέλι ουτε κατα διάνοια.

Καλή μου ΝΣΤ,

Αν μπορείς όχι μόνο σκέψεις, μα και ότι αισθητό. Μέχρι να λάμψει η ομορφιά της ΔΙΟΤΙΜΑΣ. (ΨΥΧΗ/ΠΝΕΥΜΑ)

Δεν ειμαι δασκαλος. Εσυ αυτο το γνωριζεις!

ΠλατωναςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2007, 09:37:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο κάθε ένας είναι και πλάνη και αλήθεια el elyon γι΄αυτό ότι και να ειπωθεί είναι και αλήθεια και πλάνη.

Καλή μου pyramid, είδες που με μια πρόταση είπες αυτό που εγώ είπα σε ένα ολόκληρο μήνυμα?

Unseen μου, κι εμένα μου λείψατε!
Έχεις δίκιο ότι μπορεί να μην συνειδητοποιούμε ή να ημισυνειδητοποιούμε το τι κάνουμε.
Κι αυτό μπορεί να είναι μια πιθανή απάντηση για τα λάθη που μπορεί να κάνουμε ή για τις επιλογές μας οι οποίες εν τέλει μας πληγώνουν.
Μια άλλη πιθανή απάντηση θα μπορούσε φυσικά να έχει άμεση σχέση με αυτό που λες σχετικά με την Ψυχή.
Ότι για κάποιο λόγο η Ψυχή γνώριζε τον βαθύτερο λόγο που έπρεπε να κάνουμε λάθος και να βιώσουμε την όποια δυσφορία νιώθουμε.
Φαντάζεσαι το λόγο?

Αγαπητή nst, προσωπικά συμφωνώ απόλυτα με την κατάθεση των σκέψεων σου και σε μεγάλο βαθμό εκφράζουν και δικές μου πεποιθήσεις.
Θα ήθελα μόνο να σταθώ σε 2 σημεία:

quote:
Δεν πιστεύω επ ουδενί, οτι μέσα απο τούς διαλόγους θα κατανοήσουμε τις πλάνες του μυαλού μας...αφού η κατανόηση έρχεται οταν είναι η στιγμή και όχι με το διάβασμα....και αμφιβάλλω αν τελικά υπάρχει κάτι που να διακρίνει την αλήθεια η την πλάνη.

Η κατανόηση έρχεται όντως όταν φτάσει η κατάλληλη στιγμή κι όχι απλά με την ανάγνωση.
Αλλιώς θα κατανοούσαμε πάντα το κάθετί που διαβάζουμε κατά την ανάγνωση του.
Πιστεύω όμως ότι η στιγμή αυτή που λες μπορεί να έχει ως αφορμή και τον διάλογο - μεταξύ άλλων φυσικά...

Σχετικά με το αν υπάρχει κάτι που να διακρίνει την αλήθεια και την πλάνη, νομίζω πως είναι η ίδια η Διάκριση.
Για να εμφανιστεί λοιπόν αυτή η αρετή σε έναν άνθρωπο χρειάζονται πολλά χρόνια αναζητήσεων, εμπειριών, υπαναχωρήσεων από παγιωμένες αντιλήψεις και διαύγειας του νου.

quote:
Dying_Incubus δεν μπορώ να βαθμολογήσω και δεν θα μου άρεσε αλλά αυτή την στιγμή μπορώ να σου πω οτι εμένα και μόνο που περιπλανήθηκα λίγο στο φόρουμ και σας είδα, ξεκουράστηκα μετα απο μια δύσκολη μέρα και μια ακόμη πιο περιπετιώδη νύχτα που πέρασε..Ε! αυτό δεν είναι και λίγη βοήθεια.

Σε καταλαβαίνω, αγαπητή!
Έχω νιώσει το ίδιο πράγμα πάρα πολλές φορές!

Φίλε μου elo, πολύ ενδιαφέρον το άρθρο!

quote:
Τελικά βλέπουμε με το μυαλό η με τα μάτια, ή για να το θέσω αλλιώς πραγματικότητα είναι αυτό που βλέπουμε με τα μάτια μας ή με το μυαλό μας .

Μάλλον με τον εγκέφαλο επειδή τα μάτια είναι απλά το μέσο για να δούμε...

Σχετικά μ' αυτό που λες ότι ο εγκέφαλος μας συνηθίζει να βλέπει αυτό που είναι γνώριμο, είχα ακούσει σε μια συζήτηση παλιότερα ότι οι ιθαγενείς της Αμερικής - ή κάποια φυλή μόνο, δεν θυμάμαι - δεν έβλεπαν καν τα καράβια των κονκισταδόρς που έφθαναν επειδή δεν τους ήταν γνώριμα!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2007, 11:15:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Είναι αναλήθεια ΕΛ ΕΛΥΟΝ πως ανάφερες πολλάκις στο φόρουμ πως η αλήθεια σου είναι ο Ιησούς Χριστός?
Είναι αναλήθεια πως σε κάθε σου ποστ μας άπλωνες κομμάτια από τις γραφές, και πολλοί σου επεσήμαναν πως βρισκόμαστε σε φόρουμ ανταλλαγής σκέψεων, και όχι σε χριστιανική προπαγανδιστική εκστρατεία?

Σίγουρα δεν κατάλαβες σε ποια αναλήθεια αναφερόμουνα?

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Άλλη λοιπόν η υποκειμενική σου αλήθεια και άλλη η αλήθεια για σένα.

Αυτό είναι δικό σου συμπέρασμα!

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Eχω γράψει πάμπολλες φορές, πως μπορούμε να ερευνήσουμε την πλάνη, όσο για την αλήθεια, από τι στιγμή που λες πως κάτι είναι αλήθεια, απλα δεν ειναι. Ετσι το βλεπω, και δεν χρειαζεται να συμφωνησουμε


Τουλάχιστον να προσπαθήσουμε να συζητήσουμε.

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Μπερδευτικες λιγο, αλλα καταλαβα. Αυτές μου εκαναν ντιν ντιν φιλε μου. Τι να κανουμε. Τα περισσότερα εκεί μέσα, είναι παυλικα σενάρια, που θυμιζουν harry poter, και ειμαι αρκετά σοβαρός.

Μάλλον δεν κατάλαβες, συγνώμη αν σε μπέρδεψα. Ρώτησα ποιος είναι ο Θεός?


quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Μα στο εγραψα. Να πιστεύω σε ένα προσωπικό θεό. Να λεω η να αισθάνομαι Χριστιανός. Όταν ταυτιζεσαι π.χ με τη γυναίκα σου , αργά
η γρήγορα ανακαλύπτεις πως δεν είσαι ελεύθερος.
Σε κάνει ότι θέλει.
Το ίδιο γίνεται σαν ταυτιζεσαι με την προσωπικη πίστη. Είσαι σε λούκι πριν καν το καταλάβεις.

Αυτό όμως δεν θα πει ότι δεν υπάρχει η γυναίκα. Αφού όμως δεν ταυτίζεσαι με τη γυναίκα σου τι κάνεις?

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Ασε υσηχο τον ευατον μου Ελ Ελυον, γιατι οσα τον κατηγορείς, τα κουβαλάς.
Ποιος σε εχει απποριψει εκ των προτερων, όταν ειχες στη μαιλ σου ημερομηνιες αυξησεως, χρονου και παραμονης μου στην ελλαδα?
Ουτε ένα μαιλ (ευγενειας) δεν εστειλες, να πεις για τον άλφα η βήτα λογο δεν γίνεται να συναντηθούμε.
Και όμως στο φόρουμ έγραψες πως ήθελες να συναντηθούμε. ΝΑΙ!!!!
Άλλα λέει το στόμα σου, και άλλα η καρδιά σου?
Δεν σε παρεξηγώ ΕΛ ΕΛΥΟΝ, γνωρίζω τη Νόσο σου.

Όχι αγαπητέ με έχεις παρεξηγήσει και πάρα πολύ.

Όσο αφόρα για τη συνάντηση μας σου έχω στείλει δυο φόρες μαιλ αλλά μάλλον δεν τα έλαβες ποτέ. Δεν γνωρίζω αν το Esoterica έχει κάποιο τεχνικό πρόβλημα.

Το στόμα μου λέει αυτά που λέει και η καρδιά μου.

Για την απόρριψη εννοούσα ότι έχεις απορρίπτει εκ των προτέρων την Υποκειμενική μου Αλήθεια. Θεωρείς ότι γνωρίζεις ποια είναι η Υποκειμενική μου Αλήθεια αλλά στην πραγματικότητα δεν ακούς και δεν βλέπεις γιατί επαναλαμβάνω θεωρείς ότι γνωρίζεις!


quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Για τον Ιησού που δεν γνωρίζεις.

Βλέπεις αγαπητέ μου με τα λόγια σου υποστηρίζεις ότι έχεις απορρίπτει εκ των προτέρων την Υποκειμενική μου Αλήθεια!

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Είναι πιο απλά τα πράγματα Ελ Ελυον.
Όσο υπάρχει ψέμα δεν υπάρχει αλήθεια. Η υποκειμενική αλήθεια, είναι όπως και η υποκειμενική πίστη. Μεγάλη Πλάνη.


Επαναλαμβάνεις τα λόγια μου. Τα πράγματα θα ήταν ποιο απλά αν όλοι λέγανε την υποκειμενική τους Αλήθεια!

Φίλε μου, ΠΛΑΤΩΝΑ, πράγματι αναρωτιέμαι ότι από όλα αυτά που έχω πει και έχω ρωτήσει τίποτα δεν βρήκες ενδιαφέρον ή τουλάχιστον να αναρωτηθείς και εσύ?

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Διάβασε προσεχτικότερα. Δεν έγραψα για καμία μνήμη μου. Αν καταλάβεις πως αλήθεια και (εγω) δεν συνυπάρχουν, δεν γίνεται, θα πάψεις να αναφέρεις αυτή τη λέξη.

ΠΛΑΤΩΝΑ θα σου άρεσε να μη σχολιάσω τα όσα γράφεις, να μη σε ρωτήσω, να μη διαφωνήσω? Θα σου άρεσε να σου πω ότι ναι έχεις δίκαιο? Αυτό θέλεις φίλε μου?

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Φαίνεται πως δεν έχεις διαβασει ΠΛΑΤΩΝΑ... ΕΛ ΕΛΥΟΝ.

Ναι μπορεί να φαίνεται ότι δεν έχω διαβάζει αλλά δεν είναι έτσι!

Καλή σου μέρα!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2007, 11:46:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν λέω el elyon να μην ξεχωρίζουμε το καλό ή το κακό για εμάς, την αλήθεια ή την πλάνη. Λέω ότι δεν υπάρχουν δύο αλλά ένα που δεν ονομάζεται καλό ή κακό – αλήθεια ή πλάνη και ο κάθε άνθρωπος το ονομάζει αλήθεια – καλό.

Να σου πω γιατί είναι δικά σου θέματα.

Με ρωτάς να σου πω την αλήθεια μου και δεν παίρνεις απαντήσεις.
Αυτό σημαίνει ότι ή εγώ δεν μπορώ να δώσω απαντήσεις ή εσύ δεν αντιλαμβάνεσαι τι σου λέω ή δεν ρωτάς σωστά.
Σε κάθε περίπτωση ευθύνεσαι ή για τις εκτιμήσεις σου ή για την λήψη σου ή για την διατύπωσή σου.

Βλέπεις αντιδράσεις, μπορεί να ισχύει μπορεί και όχι.
Σε κάθε περίπτωση μην εστιάζεσαι εκεί γιατί θα τις βλέπεις πιο έντονα. Έχεις την επιλογή να τις προσπεράσεις, εάν δεν το κάνεις ευθύνεσαι.

Δεν είπα σε καμία περίπτωση ότι είσαι η αιτία, εάν το έχω πει δείξτο μου ή εξηγησέ μου σε παρακαλώ, θα με βοηθήσει να μην επαναλάβω τέτοια αρλούμπα.


Unseen μου φέρω ευθύνη μόνο για την δική μου ζωή γιατί δεν έχω την ικανότητα να φέρω ευθύνη για τον διπλανό μου όμως μέσα από αυτά που κάνω για μένα προσφέρω και στους άλλους.
Δεν μοιράζομαι την ευθύνη της ζωής τους αλλά τα αποτελέσματα της δουλειάς που υπό μια έννοια είναι το ίδιο.

Νομίζω ότι χρησιμοποιώ την έννοια της ευθύνης τόσο συχνά γιατί όπως λέει και ο Καβάφης στο ποίημα «Η Πόλις»

(απόσπασμα)
Καινούριους τόπους δεν θα βρεις, δεν θάβρεις άλλες θάλασσες.
Η πόλις θα σε ακολουθεί. Στους δρόμους θα γυρνάς
τους ίδιους. Και στες γειτονιές τες ίδιες θα γερνάς·
και μες στα ίδια σπίτια αυτά θ' ασπρίζεις.
Πάντα στην πόλι αυτή θα φθάνεις. Για τα αλλού -- μη ελπίζεις --
δεν έχει πλοίο για σε, δεν έχει οδό.
Ετσι που τη ζωή σου ρήμαξες εδώ
στην κώχη τούτη την μικρή, σ' όλην την γή την χάλασες.


Dying μου και Unseen μου thanks για τις επισημάνσεις και τον τρόπο που επιλέξατε να τις εκφράσετε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2007, 11:49:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Unseen: Είσαι λοιπόν πολεμιστής. Κι εγώ υπήρξα, ξέρεις. Όμως, καλέ μου φίλε, κουράστηκα. Ίσως να είναι της ηλικίας. Έχασα πολλά και στη διαδρομή. Έχασα την πίστη μου στην καλοσύνη του ανθρώπου, έχασα την αθωότητά μου. Κάποτε έμπαινα σε μέρη, σε μια εκκλησία, και συγκινούμουν. Πλέον έχασα ακόμη κι αυτό. Δεν θέλω πια τον πόλεμο. Τον πόλεμο με τον εαυτό μου, γιατί αυτός βασικά είναι, δεν υπάρχει άλλος. Θέλω ειρήνη κι έτσι όμως που δεν τη βρίσκω, αναρωτιέμαι αν έχω άραγε το δικαίωμα να τη ζητάω...



Αγαπητή μου Unseen το να χάσεις κάποια μάχη δεν σημαίνει ότι θα χάσεις και το πόλεμο!

Ειρήνη, αγάπη, χαρά, ευτυχία! Όλα αυτά θέλει ο άνθρωπος να τα αποκτήσει αλλά πως;

Ναι αγαπητή μου Unseen έχεις το δικαίωμα να ζητήσεις ειρήνη, έχεις το δικαίωμα να είσαι ευτυχισμένη, να είσαι χαρούμενη, έχεις το δικαίωμα να ζητήσεις η ζωή να αποκτήσει νόημα!

Δεν πρέπει να συμβιβαστείς ότι έχασες το πόλεμο!
Δεν πρέπει να εγκαταλείψεις τα δικαιώματα σου!
Δεν πρέπει να συνηθίσεις να ζήσεις χωρίς ειρήνη, ευτυχία, χαρά, νόημα!

Θα μου επιτρέπεις να μη σου πω για την Υποκειμενική μου Αλήθεια. Αν επιθυμείς να την ακούσεις κάτι θα κάνουμε……


quote:
Unseen: Όχι. Αυτό που σου λέω με κάθε σοβαρότητα είναι ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να το συμπληρώσεις. Κανένας δεν μπορεί. Δεν έχουμε τα κομμάτια, έλειπαν από το κουτί, τα παζλ είναι λειψά. Και τα κομμάτια που μας λείπουν, αναγκαζόμαστε να τα συμπληρώνουμε με άλλα πράγματα: με πίστη, όνειρα, ελπίδα... θεωρίες, σκέψεις, ιδέες...

Όχι αγαπητή μου δεν υπάρχει δεν μπορώ αλλά δεν θέλω!

Όλα τα κομμάτια υπάρχουν απλά δεν τα έχει μόνο ένας!

Κάποια στιγμή θα συμπληρωθούν τα παζλ. Πρώτα θα συμπληρωθεί το παζλ της Πλάνης και έπειτα το παζλ της Αληθείας! Μετά δεν θα υπάρχει Ψέμα άρα δεν θα υπάρχει Πλάνη! Δεν θα υπάρχει το χάος που προκαλεί η Πλάνη αλλά θα υπάρχει η Τάξη της Αληθείας!


quote:
Unseen: Ναι, σε παρακαλώ, βάλε με στην προσευχή σου...

Χαίρομαι που εμπιστεύεσαι τον Θεό μου αλλά και μένα! Εύχομαι και Προσεύχομαι να αποκτήσεις ειρήνη, χαρά, ευτυχία και νόημα!

Καλημέρα Όμορφη!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2007, 12:30:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
pyramid: Δεν λέω el elyon να μην ξεχωρίζουμε το καλό ή το κακό για εμάς, την αλήθεια ή την πλάνη. Λέω ότι δεν υπάρχουν δύο αλλά ένα που δεν ονομάζεται καλό ή κακό – αλήθεια ή πλάνη και ο κάθε άνθρωπος το ονομάζει αλήθεια – καλό.


Πως ξεχωρίζεις το καλό από το κακό?

Πως ξεχωρίζεις την αλήθεια από τη πλάνη?

Έχω καταλάβει τι λες και σου ξαναλέω ότι είναι λάθος! Σου ζήτησα να μου εξηγήσεις το πώς έφτασες στο συμπέρασμα αυτό και εσύ απλά επαναλαμβάνεις τα ίδια και τα ίδια. Σαφώς μπορείς να λες ότι θέλεις αλλά δεν μπορείς να έχεις και την απαίτηση να πάρω στα σοβαρά τα όσα λες όταν δεν υπάρχουν επιχειρήματα!

Δεν είναι όλα ένα! Το κακό δεν είναι ένα με το καλό! Η Αλήθεια δεν είναι ένα με το Ψέμα! Γιατί είναι δυο διαφορετικά πράγματα και πολύ απλά γιατί το λέει η λογική!

Τα όσα λες είναι παράλογα! Περιμένω τα επιχειρήματα σου, αν υπάρχουν.


quote:
pyramid: Να σου πω γιατί είναι δικά σου θέματα.
Με ρωτάς να σου πω την αλήθεια μου και δεν παίρνεις απαντήσεις.
Αυτό σημαίνει ότι ή εγώ δεν μπορώ να δώσω απαντήσεις ή εσύ δεν αντιλαμβάνεσαι τι σου λέω ή δεν ρωτάς σωστά.
Σε κάθε περίπτωση ευθύνεσαι ή για τις εκτιμήσεις σου ή για την λήψη σου ή για την διατύπωσή σου.


Μήπως είναι καλό να αφήσεις την θεωρεία και να μου πεις ποια είναι η Αλήθεια σου. Εκτος αν θεωρείς λάθος την ερώτηση μου!

quote:
pyramid: Βλέπεις αντιδράσεις, μπορεί να ισχύει μπορεί και όχι.
Σε κάθε περίπτωση μην εστιάζεσαι εκεί γιατί θα τις βλέπεις πιο έντονα. Έχεις την επιλογή να τις προσπεράσεις, εάν δεν το κάνεις ευθύνεσαι


Αυτή είναι η διαφορά ότι αναλαμβάνω την ευθύνη μου!
Αποφεύγεις την ουσία όμως.

quote:
pyramid: Δεν είπα σε καμία περίπτωση ότι είσαι η αιτία, εάν το έχω πει δείξτο μου ή εξηγησέ μου σε παρακαλώ, θα με βοηθήσει να μην επαναλάβω τέτοια αρλούμπα.

Δεν έγραψες κάτι τέτοιο. Είναι δικό μου συμπέρασμα από τα λεγόμενα σου!

Δεν θεωρώ ότι λες αρλούμπες. Απλά ίσως θα πρέπει η θεωρεία σου να γίνει πράξη!


Καλημέρα pyramid!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2007, 14:41:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ el elyon εάν λες ότι ίσως η θεωρία μου θα πρέπει να γίνει πράξη σκέψου το και κάνε όπως καταλαβαίνεις.

Εάν επιθυμείς απαντήσεις στα όσα έγραψες θα μου εξηγήσεις γιατί τις θέλεις και θα το σκεφτώ.

Καλή ημέρα και σε σένα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2007, 22:40:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν μπορείς όχι μόνο σκέψεις, μα και ότι αισθητό.

Νομίζω οτι απο το αισθητό γίνεται η αρχή, τότε που το δάσος αρχίζει να ζωντανεύει και το αεράκι να ''ακούγεται''...
Ευχαριστώ ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2007, 23:05:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το παρακάτω κείμενο είναι απο τα << επεα πτερόεντα>> του Lorenzo απο το << μεταξύ τυριού και αχλαδιού>>
Τωρα το γιατί θέλω να το ''ξεθάψω'' απο εκεί και να το φερω εδω δεν το ξέρω...έχω την αίσθηση οτι κάποιος εχει ανάγκη να το δεί η να το ξαναδεί


*Στόχος πρώτος: «Δεν θα 'θελα να είμαι κάποιος άλλος». Ραγδαία γίνεσαι λιγότερο άνθρωπος όταν δυσανασχετείς με αυτό που είσαι προορισμένος να ζήσεις μαζί του: το εγώ σου, με ό,τι κλείνει μέσα του, αυτά που έζησες, αυτά που ένιωσες, ό,τι πόθησες, ό,τι φοβήθηκες και ό,τι αγνόησες γυρίζοντας (ίσως και από αδυναμία) την πλάτη σου.

Να αντιπαλέψεις αυτό που είσαι, να καταστρώσεις σχέδια για να τινάξεις στον αέρα το δυνάστη εαυτό σου, να φτερουγίζει το πληγωμένο σου μυαλό σε φαντασιακά ιδανικά τοπία και όταν οι δυνάμεις σου θα έχουν εξαντληθεί, τα βέλη που έστρεψες προς τα μέσα γίνουν σωροί από σκουπίδια που σαπίζουν στον ήλιο και την υγρασία, τότε να νιώσεις ότι δεν είσαι εσύ αυτός που θα σε νικήσει, είναι οι απέναντι, λίγοι «εκλεκτοί» που σε κοιτάζουν να σπαράζεις, μη τους κάνεις τη χάρη, μη!

* Στόχος δεύτερος: «Σπάστε τα ρολόγια». Οταν κάποια στιγμή λαχανιασμένος μετά το κυνηγητό με το χρόνο κάτσεις στη δροσερή γη και στρέψεις τα μάτια σου στα σύννεφα που περνάνε (σχηματίζοντας στο παιχνίδισμά τους γλυκές μορφές) θα καταλάβεις ότι η κούρσα του χρόνου είναι μια κούρσα που ποτέ δεν έπρεπε να κάνεις. Δεν έπρεπε να ξοδέψεις και να ξοδευτείς για να νικήσεις τον ατρόμητο χρόνο αντί να τον κάνεις «φίλο», να πορευτείς μαζί του με τα πλούτη που κάθε μια νεαρή στιγμή του φέρνει, να απελευθερώσεις το μυαλό και το βλέμμα σου που υπνωτίστηκαν από τη δύναμη του χρόνου και να τα στρέψεις στον ουρανό, τον ορίζοντα, το κοντινό (μικρό) σύμπαν και το άπειρο, να ζήσεις ελεύθερος και χαμογελαστός.

* Στόχος τρίτος: «Δεν φοβάμαι το τέλος». Και τέλος, αυτός ο σικέ αγώνας με το θάνατο, ο φόβος και το άγνωστο που σε τυλίγουν στη σκέψη του, η διαχείριση του φόβου από κάθε λογής θρησκείες και φιλοσοφίες που σου υπόσχονται τη σωτηρία από τη δυναστεία του. Και συ ιδιοτελής και φοβισμένος, λυπημένος που είσαι άτρωτος έτοιμος να θυσιάσεις την ανθρώπινή σου φύση, να πονέσεις, να ταπεινώσεις και να ταπεινωθείς για να σωθείς από τη δίνη του ή για να σώσεις τους ανθρώπους που αγαπάς. Αντί να αφεθείς και όταν η κοσμική σπείρα σε ρουφήξει χαρούμενος να κάνεις τις καλύτερες φιγούρες, τα πιο τρελά σάλτα στο μεταφυσικό αέρα που σε οδηγεί στο οριστικό, τούμπες που θα ζήλευε και ο πιο καλός ακροβάτης. Οταν έρθει και σου χτυπήσει το ώμο φιλικά, να ξεκινήσεις αβίαστα να ζήσεις το τέλος μια και μόνο φορά, όχι χίλιες φορές, όχι τόσες όσες η ύλη και το σώμα (που έμαθαν να σε κολακεύουν) σου υπενθυμίζουν ότι δεν σου ανήκουν για πάντα.

http://www.newhopemcc" border=0>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2007, 09:39:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
pyramid: Αγαπητέ el elyon εάν λες ότι ίσως η θεωρία μου θα πρέπει να γίνει πράξη σκέψου το και κάνε όπως καταλαβαίνεις.

Συγνώμη γιατί δεν κατάλαβα, μου ζητάς να κάνω πράξη τη θεωρία σου?


quote:
pyramid: Εάν επιθυμείς απαντήσεις στα όσα έγραψες θα μου εξηγήσεις γιατί τις θέλεις και θα το σκεφτώ.


Μάλιστα, για να απαντήσεις θέλεις εξηγήσεις!

Ίσως θα έπρεπε να σκεφτείς πριν γράψεις τα όσα έγραψες!

Καλημέρα pyramid.


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 26 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2177734
Maintained by Digital Alchemy