ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΣΗΜΕΡΑ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 19
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Βυζαντινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2008, 12:43:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βυζαντινός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω στις ερωτήσεις σου απάντησε ο europaios2 φίλε γιαπετ οσο και αν θέλεις να μην καταλάβεις.sonofzeus καθε γενιά αντιστοιχει σε 25 ετη τόσα οσα ο άνθρωπος μπορει να φέρει στον κόσμο άλλα παιδιά.

Σας βάζουν παρωπίδες και βλέπετε σαν τους κουμμουνιστες.Οι Έλληνες είναι Χριστιανοι Ορθόδοξοι κατα 98% όσο και να θέλετε να μην το πιστέψετε.Είστε μια ελαχίστη μειοψηφία.

Φίλε τρεχαγυρευε αυτοι όλοι οι άθεοι εδω μέσα άρχισαν τις προπαγάνδες και τις ανιστόρητες πλαστογραφήσεις τις ελληνικής ιστορίας

ΕΛΛΗΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2008, 14:32:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Φίλε Βυζαντινέ! μην απογοητεύεις τους πιστούς του Δία! μέχρι και επιστολή έχουν στείλει στον Πρωθυπουργό για την αναγνώριση του ιερατείου τους! Τώρα ετοιμάζονται και για γιορτή! Αν καταφέρω και βρω χρόνο θα πάω με καμερίτσα, να αποθανατίσω την ευλογία του Δία! θα έχει πολύ γέλιο!

Υ.Γ.
Όσον αφορά αυτό με τον ισοσκελή Σταυρό! είναι ένα ακόμη παραμύθι των άθεων-άθρησκων-ειδολολατών για να δικαιολογήσουν τα αδικαιόλόγητα.

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!


Edited by - europaios2 on 19/04/2008 14:35:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sonofzeus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Australia
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2008, 15:17:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonofzeus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Βυζαντινός ευχαριστώ για τη απάντηση αλλά με μπερδεύεις.

quote:
Βυζαντινός
...καθε γενιά αντιστοιχει σε 25 ετη τόσα οσα ο άνθρωπος μπορει να φέρει στον κόσμο άλλα παιδιά...
...Τα 450 - 460 που χωρίζουν την παράσταση του Αισχύλου για τον Προμηθέα Δεσμώτη από τη γέννηση του Ιησού Χριστού, χωράνε ΑΚΡΙΒΩΣ 13 ΓΕΝΙΕΣ...


Να χρησιμοποιείς κομπιουτεράκι, δεν είναι ντροπή, 450/25=18 γενιές .
Τι το ήθελες το "ΑΚΡΙΒΩΣ 13", έτσι κι αλλιώς χωράνε άνετα 13 γενιές σε 450-460 χρόνια!
φιλικά ΓιάννηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2008, 15:49:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ τι ήθελες να πω δλδ Ελληνισμός??ένα και το αυτό.
Άλλωστε το έχουν αναφέρει πολλοι Έλληναρες ποιητές που δεν μπορεί κανένας να τους αμφισβητήσει(δεν το αποκλειώ με όλους εδω μέσα)

Τους αμφισβητω εγω και παρα πολλοι αλλοι . Τι σημαινει δηλαδη που το ειπε ο Ριτσος και στο φιναλε ποιος ειναι ο Ριτσος ; Τι σχεση εχει ο Ρωμιος με τον Ελληνα .

quote:
Και τί βιβλία θα έπρεπε να διαβάσω για να μάθω την αληθινή ιστορία ΔΙΑΦΩΤΊΣΤΕ ΜΕ!!


Ολα να τα διαβαζεις αλλα χωρις παρωπιδες .

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2008, 16:27:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σαφέστατα λοιπόν, εδώ ο Σωκράτης, μίλησε για «κάποιον άλλον, που ο Θεός θα στείλει στους ανθρώπους μετά τη δική του εκτέλεση». Λοιπόν, εμείς τα λέμε ή ο Σωκράτης; Αυτός τίμησε τον εαυτό του προφητεύοντας για τον Χριστό. Και όχι μόνο ο Σωκράτης προφήτεψε για τον Χριστό, αλλά και ο Αισχύλος στον «Προμηθέα Δεσμώτη». Όταν ο Χριστός μίλησε στον Παύλο, από τον Προμηθέα Δεσμώτη του μίλησε, και όλα αυτά του θύμισε. Γιατί ο Παύλος ήταν γνώστης των Ελληνικών κειμένων.


Αυτο κι αν ειναι παραποιηση ... σ΄ολο της το μεγαλειο !

quote:
Τα 450 - 460 που χωρίζουν την παράσταση του Αισχύλου για τον Προμηθέα Δεσμώτη από τη γέννηση του Ιησού Χριστού, χωράνε ΑΚΡΙΒΩΣ 13 ΓΕΝΙΕΣ.
Οι αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφοι τίμησαν τη σοφία τους με προφητείες για τον Χριστό. Αντιθέτως, οι σημερινοί παγανιστές, ατιμάζουν τον εαυτό τους αρνούμενοι βεβαιωμένες αλήθειες, που μαρτυρήθηκαν από αυτόπτες μάρτυρες, με τίμημα τη ζωή τους!


Τετοιο παραληρημα ... απολογητη μου θυμιζει ...

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sonofzeus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Australia
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2008, 16:51:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonofzeus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το 'χα ξεχάσει, ευτυχώς που μου το θύμησες φίλε ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
μας πληροφορείς φίλε Βυζαντινός ότι
quote:

Βυζαντινός
...Όταν ο Χριστός μίλησε στον Παύλο, από τον Προμηθέα Δεσμώτη του μίλησε...


Για πες μας αν ξέρεις , ο Χριστός είπε στον Παύλο ότι τα λόγια τα έκλεψε απο τον Αισχύλο; ή τα πλάσαρε για δικά του όπως κάνουν πολλοί εδώ;
Σε όσους επιμένουν στο 98% υπολογίζουν και τους πόρνους μέσα ή όχι;
Φιλικά ΓιάννηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2008, 16:56:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι καλά που τα λες ρε ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ…
Τα λεω οπως ειναι καταγεγραμενα στην αρχαια Ελληνικη γραμματεια προς αποκατασταση της αληθειας .
Τα υπολοιπα που λες ειναι λογια του αερα ... ναχαμε να λεγαμε ...

quote:
Ο Τσώρτσιλ είπε:
«Μέχρι τώρα λέγαμε ότι οι Έλληνες πολεμάνε σαν ήρωες,
από δω και πέρα θα λέμε ότι οι ήρωες πολεμάνε
σαν Έλληνες..»

Και λοιπον ; Οι Ελληνες λεει δεν λεει οι χριστιανοι ή μηπως αυτο υπονοεις ; Ολα πια θα τα οικειοποιηθειτε ;

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2008, 17:16:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βυζαντινός, αν θεωρείς κι εσύ απάντηση αυτά που έγραψε ο ευρωπαίος (που τα είχα διαβάσει κι εγώ, από εκεί που τα αντέγραψε, τα περισσότερα), τότε χρησιμοποιείς τις ίδιες πηγές "αλήθειας", όπως σου έγραψα πριν λίγο καιρό.

Μήπως θεωρείς και τον ισοσκελή σταυρό, παραμύθι;

Μήπως λόγω της ύπαρξης του ποντιακού τραγουδιού, ρωμηοί και Έλληνες είναι το ίδιο;

Μήπως συμφωνείς και με την τελευταία απάντηση του (αγνώστου πατρός διότι δεν αναφέρεται ο συγγραφέας του σχολίου που αντέγραψε), σε σχέση με τους πομάκους;

Μήπως θέλεις να προσθέσεις κάτι από κάποιο άλλο site;

Ή έχεις μελετήσει τα θέματα που φιλοδοξείς να συζητήσεις και έχεις άποψη;

Υ.Γ. Πάντως αν σε έφεραν κάποιοι για ενίσχυση, έπραξαν άλογα διότι δεν προσέθεσες και κάτι πλην μηρυκασμού των γνωστών ιστοσελίδων του τύπου "πείτε μας τι σας ρώτησαν να σας πούμε τι απαντάτε".


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Βυζαντινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2008, 17:18:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βυζαντινός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Βυζαντινός ευχαριστώ για τη απάντηση αλλά με μπερδεύεις.

quote:
Βυζαντινός
...καθε γενιά αντιστοιχει σε 25 ετη τόσα οσα ο άνθρωπος μπορει να φέρει στον κόσμο άλλα παιδιά...
...Τα 450 - 460 που χωρίζουν την παράσταση του Αισχύλου για τον Προμηθέα Δεσμώτη από τη γέννηση του Ιησού Χριστού, χωράνε ΑΚΡΙΒΩΣ 13 ΓΕΝΙΕΣ...


Να χρησιμοποιείς κομπιουτεράκι, δεν είναι ντροπή, 450/25=18 γενιές .
Τι το ήθελες το "ΑΚΡΙΒΩΣ 13", έτσι κι αλλιώς χωράνε άνετα 13 γενιές σε 450-460 χρόνια!
φιλικά Γιάννης


sonofeus
Εσύ με ρώτησες πόσα έτη είναι μια γενεά και εγώ σου απάντησα 25 προφανώς εννοώντας την σημερινή εποχή.

Ενηλικίωση στην Αρχαία Ελλάδα
Αν και οι νεαροί έφευγαν από την οικογενειακή εστία εκείνη την περίοδο της ζωής τους(εφηβεία), οι περισσότεροι παντρεύονταν πολύ αργότερα, συνήθως λίγο πριν τα σαράντα.

πόρνοι είναι όσοι πιστεύουν σε αυτές τις ηλιθιότητες και γι αυτο είναι μια ελαχίστη μειοψηφία
Φίλε europaios2 να με φωνάξεις και μένα να δώ να γελάσω.Ω θεέ Δία ώ θεε της μα....!!!


ΕΛΛΗΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sonofzeus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Australia
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2008, 17:46:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonofzeus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Βυζαντινός
Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση
Ευτυχώς που υπάρχει κι ο Δίας

quote:
Βυζαντινός
Ω θεέ Δία ώ θεε της μα....!


γιατι ο Θεός των Εβραίων σας την απαγόρεψε δια ροπάλου, κοίτα μη παρασυρθείς στην αμαρτία και την πάθεις σαν τον Ανάν!
φιλικές συμβουλές ΓιάννηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2008, 00:25:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λίγες πληροφορίες για τον σταυρό από την wikipedia για να γνωρίσουμε καλύτερα την σημασία/συμβολισμό του σταυρού….

Σταυρός του Ιησού Χριστού

Σταυρός

Edited by - elo on 20/04/2008 00:26:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MIXAHL32
Μέλος 2ης Βαθμίδας


258 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2008, 00:58:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MIXAHL32  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
sonofzeus εχεις ελληνικο επιθετο?
το οτι υπαρχει ο διας πιστευω το λες για πλακα ετσι?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sonofzeus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Australia
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2008, 09:57:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonofzeus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε MIXAHL32 γειά σου
με ρωτάς
quote:
MIXAHL32
sonofzeus εχεις ελληνικο επιθετο?
το οτι υπαρχει ο διας πιστευω το λες για πλακα ετσι?

αν και δεν βλέπω σε τι θα πείραζε, όπως δεν με ενοχλεί ότι κι εγω κι εσύ έχουμε εβραίικα ονόματα (αν και ο φίλος ΕΡΙΩΠΙΣ μάλλον τα αναγνωρίζει ως ελληνικά), και παρ' ότι έχω ήδη απαντήσει,
το επίθετο μου είναι Δάγλας εξ ου και το Daglas. Είναι πολύ διαδομένο στη Λευκάδα απ' όπου κατάγομαι, τώρα αν είναι ετυμολογικά ελληνικό ή όχι δεν ξέρω , αν θέλει ο ΕΡΙΩΠΙΣ ίσως να μπορεί να σου λύσει την απορία.
Ελπίζω να ρώτησες μόνο από περιέργεια αφού εσύ δεν δίνεις καν το επίθετο σου που φυσικά δεν είναι υποχρεωτικό.
Ας δούμε τη δύτερη ερώτηση

"το οτι υπαρχει ο διας πιστευω το λες για πλακα ετσι?"
Θα μιλάς φυσικά για τον Δία.
Θα μου ήταν εύκολο να απαντήσω με τον ίδιο τρόπο
"το οτι υπαρχει ο ιησούς πιστευω το λες για πλακα ετσι?"
Αλλά όχι θα το πάρω σαν πρόκληση.
Πρώτα απ' όλα είμαι άθεος, η έννοια θεός για μένα δεν έχει νόημα ούτε κάν ορισμό.
Δεύτερο είμαι πολύθρησκος και ο δωδεκαθεισμος εμπίπτει στις θρησκείες μου.
Σύμφωνα με τον ορισμό που δίνουν οι δωδεκαθειστές ο Δίας είναι Θεός παντοδύναμος κι αθάνατος άρα υπάρχει.
Είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος αφού και βαπτισμένος είμαι και με δέχεται η εκκλησία όπως είμαι, αν δεν σ'αρέσει σκασίλα μου, αλλά μπορείς να αποταθείς στον παπά της ενορίας μου να με αφορίσει.Αν θεωρείς τον εαυτό σου καλύτερο χριστιανό από μένα κανένα πρόβλημα.
Δέχομαι λοιπόν ότι ο Ιησούς σύμφωνα με το δόγμα/ορισμό της ορθοδοξίας είναι κι αυτός Θεός παντοδύναμος κι αθάνατος .
Τώρα αν θέλεις να μου αποδείξεις ότι ο Ιησούς είναι πιό μεγάλος θεός από τον Δία πάντα έτοιμος. Πως σκέφτεσαι να το διαλευκάνουμε το
θέμα; Μια παρτίδα τάβλι; Εχω κι άλλες ιδέες, σκέψου κι εσύ!

Πάντα φιλικά Γιάννης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2008, 15:45:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Βυζαντινός, αν θεωρείς κι εσύ απάντηση αυτά που έγραψε ο ευρωπαίος (που τα είχα διαβάσει κι εγώ, από εκεί που τα αντέγραψε, τα περισσότερα), τότε χρησιμοποιείς τις ίδιες πηγές "αλήθειας", όπως σου έγραψα πριν λίγο καιρό.

Μήπως θεωρείς και τον ισοσκελή σταυρό, παραμύθι;

Μήπως λόγω της ύπαρξης του ποντιακού τραγουδιού, ρωμηοί και Έλληνες είναι το ίδιο;

Μήπως συμφωνείς και με την τελευταία απάντηση του (αγνώστου πατρός διότι δεν αναφέρεται ο συγγραφέας του σχολίου που αντέγραψε), σε σχέση με τους πομάκους;

Μήπως θέλεις να προσθέσεις κάτι από κάποιο άλλο site;

Ή έχεις μελετήσει τα θέματα που φιλοδοξείς να συζητήσεις και έχεις άποψη;

Υ.Γ. Πάντως αν σε έφεραν κάποιοι για ενίσχυση, έπραξαν άλογα διότι δεν προσέθεσες και κάτι πλην μηρυκασμού των γνωστών ιστοσελίδων του τύπου "πείτε μας τι σας ρώτησαν να σας πούμε τι απαντάτε".



Ο Μιχαήλ Η' Παλαιολόγος σε πανηγυρική ομιλία του υπογραμμίζει την «Δόξαν της Ελληνικής παραδόσεως» και υπερηφανεύεται (όπως άλλοτε ο Ισοκράτης για τους Αθηναίους), επειδή οι κάτοικοι της Κωνσταντινουπόλεως: « Ου μιξοβάρβαρου λαού το φθέγμα φύρδην προϊεμένου.» Αλλά διατρανούν: «Την Ελλάδα γλώτταν την ορθορρήμονα».

Ο Νικήτας Χωνιάτης, γράφοντας για την Άλωση της Κωνσταντινουπόλεως από τους Δυτικούς, θρηνεί επειδή του έλαχε η μοίρα: «Να παραπέμψω τοις έπειτα πράξεις πολεμικάς εν αις μη νικώσιν Έλληνες, να μεταχειρισθώ την Ιστορίαν, χρήμα βέλτιστον και κάλλιστον των Ελλήνων εύρημα, ίνα διαιωνίσω την μνήμην βαρβαρικών καθ' Ελλήνων κατορθωμάτων.»

Ο Μ. Δούκας χαρακτηρίζει τον λαόν του Βυζαντίου «Τρυγίαν των Ελλήνων».
Ο Σουλτάνος της Αιγύπτου με επιστολή του προς τον Ιωάννην Καντακουζηνόν τον αποκαλεί: «Βασιλέα των Ελλήνων
Ο Κωνσταντίνος ΙΑ' Παλαιολόγος, στην τελευταία έκκλησί του για αγώνα, χαρακτηρίζει την Κωνσταντινούπολιν: «Ελπίδα και χαράν πάντων των Ελλήνων».

Ο M. Jones στο έργο του: The Greek city from Alexander to Justinian ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΟΞΦΟΡΔΗ γράφει: "Το 395. η Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία διηρέθη και τυπικώς σε Δυτικό και Ανατολικό τμήμα. Οι Ρωμαίοι είχαν εποικίσει πολλές επαρχίες του Ανατολικού τμήματος, και είχαν δημιουργήσει civitates ή coloniae ή municipia, αλλά δεν είχαν κατορθώσει να εκτοπίσουν τους Έλληνες. Έτσι και μετά τον τυπικό διαχωρισμό, οι Έλληνες επικρατούσαν στις περισσότερες επαρχίες του Ανατολικού τμήματος, ιδιαιτέρως στις περιοχές που ωμιλείτο η Ελληνική γλώσσα και ίσχυεν η Ελληνική Παιδεία. Αντιθέτως, το Ρωμαϊκό στοιχείο εξηφανίσθη από τις επαρχίες αυτές, συνεπεία της πολιτιστικής υπεροχής των Ελλήνων."


Ας δούμε απόσπασμα από την Άννα Κομνηνή, η οποία ήταν συγγραφέας φιλότεχνη και άλλα πολλά ακόμη όχι όμως του παρόντος, (1083-1146) ήταν η μεγαλύτερη κόρη του αυτοκράτορα Αλεξίου Α΄ Κομνηνού και της Ειρήνης
1.2 Ταῦτα δὲ διεγνωκυῖα ἐγὼ Ἄννα͵ θυγάτηρ μὲν τῶν βασιλέων Ἀλεξίου καὶ Εἰρήνης͵ πορφύρας τιθήνημά τε καὶ γέννημα͵ οὐ γραμμάτων οὐκ ἄμοιρος͵ ἀλλὰ καὶ τὸ Ἑλληνίζειν ἐς ἄκρον ἐσπουδακυῖα καὶ ῥητορικῆς οὐκ ἀμελετήτως ἔχουσα καὶ τὰς Ἀριστοτελικὰς τέχνας εὖ ἀναλεξαμένη καὶ τοὺς Πλάτωνος διαλόγους καὶ τὸν νοῦν ἀπὸ τῆς τετρακτύος τῶν μαθημάτων πυκάσασα (δεῖ γὰρ ἐξορχεῖσθαι ταῦτα͵ καὶ οὐ περιαυτολογία τὸ πρᾶγμα͵ ὅσα ἡ φύσις καὶ ἡ περὶ τὰς ἐπιστήμας σπουδὴ δέδωκε καὶ ὁ Θεὸς ἄνωθεν ἐπεβράβευσε καὶ ὁ καιρὸς συνεισήνεγκε) βούλομαι διὰ τῆσδέ μου τῆς γραφῆς τὰς πράξεις ἀφηγήσασθαι τοὐ μοῦ πατρὸς οὐκ ἀξίας σιγῇ παραδοθῆναι οὐδὲ τῷ ῥεύματι τοῦ χρόνου παρασυρῆναι καθάπερ εἰς πέλαγος ἀμνημοσύνης͵ ὅσας τε τῶν σκήπτρων ἐπειλημμένος κατεπράξατο καὶ ὅσας πρὸ τοῦ διαδήματος ἔδρασεν ἑτέροις βασιλεῦσιν ὑπηρετούμενος.


Γιαπεέεεεεεεεετ!!


Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MIXAHL32
Μέλος 2ης Βαθμίδας


258 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2008, 18:12:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MIXAHL32  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
sonofzeus ή εισαι εσυ μπερδεμενος ή εγω μπερδευτηκα.Αρχικα λες οτι εισαι αθεος,μετα 12θεϊστης και στο τελος χριστιανος ορθοδοξος.
Δεν γινεται να εχουμε και τον σκυλο χορτατο και τους παντες.
Παντως σοβαρα υπαρχουν ατομα που πιστευουν οτι υπαρχει ο διας και οι υπολοιποι θεοι?Αυτα τα λεμε σαν παραμυθακια-μυθολογια στα παιδια μας.
Μα αν πιστευεις σε κατι τετοιο,σεβαστο,οκ δε με εχεις μπροστα σου τωρα γιατι χαμογελαω μα ενταξει...υγεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2008, 19:28:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Ο Νικήτας Χωνιάτης, γράφοντας για την Άλωση της Κωνσταντινουπόλεως

Ο Χωνιάτης τα λόγια αυτά τα βάζει στο στόμα κάποιου άλλου ότι τα είπε: Διάβασέ το πάλι, θα δεις ποιός τα λέει. Είναι στην προηγούμενη παράγραφο.

Ο Νικήτας Χωνιάτης, 5 σελίδες παραπάνω γράφει:

"την των Ρωμαίων βασιλείαν ορώντες προκείμενον", και παρακάτω "μη χρήναι λέγων Ρωμαίων έλαττον εκείνους το διολωλέναι δεδιέναι...".

Ενώ αμέσως κάτω από αυτό που παραθέτεις, λέει:
"Η δε ορθά τα δόρατα ανατείνασα, την από των Ρωμαίων εγχείρησιν επέμενεν".

Και φυσικά σε όλο το συγκεκριμένο τμήμα που μιλάει για το συγκεκριμένο άτομο (ξέρεις ποιό) αναφέρει μόνο τη λέξη "Ρωμαίοι" όταν αναφέρεται στους υπηκόους της αυτοκρατορίας.

Πώς σου ξέφυγαν αυτά;

quote:
europaios2
Ο Μ. Δούκας χαρακτηρίζει τον λαόν του Βυζαντίου «Τρυγίαν των Ελλήνων».

Πού ακριβώς το λέει αυτό;

quote:
europaios2
Ο Κωνσταντίνος ΙΑ' Παλαιολόγος, στην τελευταία έκκλησί του για αγώνα, χαρακτηρίζει την Κωνσταντινούπολιν: «Ελπίδα και χαράν πάντων των Ελλήνων».

Τότε πρέπει να ήταν αυτοκράτορας κάπου αλλού ή να μιλούσε για κάποιον άλλο λαό, γιατί ο ίδιος αυτοπροσδιοριζόταν ως "βασιλεύς των Ρωμαίων".

quote:
europaios2
Ο M. Jones στο έργο του: The Greek city from Alexander to Justinian ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΟΞΦΟΡΔΗ γράφει:

Μήπως μπορείς να παραθέσεις όλη τη σελίδα ώστε να βγάλουμε ολοκληρωμένο νόημα; Αν και είχα την εντύπωση ότι δεν γνωρίζεις αγγλικά και μου έκανε εντύπωση που διάβασες το παρόν ιστορικό βιβλίο στην αγγλική.

Η μήπως δεν το διάβασες;

quote:
europaios2
Ας δούμε απόσπασμα από την Άννα Κομνηνή

Η Αννα η Κομνηνή απλά λέει ότι σπούδασε ελληνικά, ενώ αυτοπροσδιορίζεται ως "Ρωμαία" και ο λαός της ως "Ρωμαίοι".

"Ο βασιλεύς Αλέξιος και εμός πατήρ (...) μέγα όφελος τη βασιλεία Ρωμαίων γεγένηται".

και συνεχίζει "πολλάς δε ταλαντεύσεις λαβούσης της των Ρωμαίων ηγεμονίας, και των Τούρκων καθυπερτερησάντων της τύχης Ρωμαίων,(...) τηνικαύτα και ούτης τη βασιλεία Ρωμαίων επέθετο".

και παρακάτω: "Εντεύθεν πάλι επί την εσπέραν πέμπεται παρά Νικηφόρου του αυτοκράτορος, ήδη τα Ρωμαίων σκήπτρα κατεσχηκότος..."

κτλ. κτλ.

Χμμ... δε διαβάζεις προσεκτικά τις πηγές σου...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2008, 22:36:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περι Ρωμιοσυνης

Παπαρηγοπολος , " Ιστορια του Ελληνικου Εθνους "


2ος τομος ,σελιδα 362 : ... ομολογουμεν προθυμως οτι εις τον θριαμβον του χριστιανισμου συνετελεσεν ωσαυτως η ρωμαικη κυριαρχια .

Μας παραδιδει εδω την βιαιη και αιματηρη επιβολη του Ρωμαιων - Ρωμιων επι του Ελληνισμου .

3ος τομος , σελιδα 17 : Αυτος ο λαος ( σ. ο Ελληνικος), δεν ετολμησε να διατηρησει το πατριον ονομα ... κατηντησαν δε να ονομασωσιν εαυτους Ρωμαιους .

Καταντια λοιπον η ονομασα Ρωμιος ... και εσυ μετα πασης πιστεως και ομολογιας υπερηφανευεσαι οτι εισαι Ρωμιος ! Ε οχι λοιπον , εγω ντρεπομαι και εξοργιζομαι !

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

symbol
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2008, 23:29:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους symbol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
"3ος τομος , σελιδα 17 : Αυτος ο λαος ( σ. ο Ελληνικος), δεν ετολμησε να διατηρησει το πατριον ονομα ... κατηντησαν δε να ονομασωσιν εαυτους Ρωμαιους .
Καταντια λοιπον η ονομασα Ρωμιος ... και εσυ μετα πασης πιστεως και ομολογιας υπερηφανευεσαι οτι εισαι Ρωμιος ! Ε οχι λοιπον , εγω ντρεπομαι και εξοργιζομαι !"


Αγαπητέ Αδιάβαστε μάλλον έπρεπε να ντρέπεσαι για την κατάντια εκείνων ακριβώς των προγόνων μας, που «κατήντησαν» να ονομάσουν τον εαυτό τους Ρωμαίους. Γιατί το όνομα Έλληνας κηλιδώθηκε πολύ πριν τους λεγόμενους «βυζαντινούς» αιώνες.

Φίλτατε όπως ενδεχομένως αντιλαμβάνεσαι κανείς σοβαρός Έλληνας, δεν είναι δυνατόν να ντρέπεται για το υπερήφανο όνομα Ρωμαίος, γιατί οι Ρωμαίοι ήταν οι ένδοξοι κατακτητές όλης της οικουμένης και ιδρυτές της πιο επίζηλης αυτοκρατορίας.

Κατάντια είναι ακριβώς αυτός ο ξεπεσμός του Έλληνα, του οποίου η «Ελληνικότητα» τραυματίστηκε βαριά ήδη από τα Ελληνιστικά χρόνια και η παρακμή συνεχίσθηκε και εντάθηκε κατά την Ρωμαϊκή περίοδο.

Τότε που οι πρόγονοί μας επιδίδονταν σε απίστευτους γραικυλισμούς και δάκρυζαν από συγκίνηση και αγαλλίαση όταν ο περήφανος στρατηγός Τίτος Κόιντος Φλαμινίνος, τον οποίο αμέσως θεοποίησαν, κήρυξε την ελευθερία των Ελλήνων το 196 π.χ. και αμέσως (το 195 π.χ.) άρχισε η λατρεία της ……θεάς Ρώμης.

Αν «κοιτάξουμε» τους αμέσως πριν το Βυζάντιο αιώνες, στο ηθικό επίπεδο, θα δούμε μόνο γραικυλισμούς, υποτέλεια, οσφυοκαμψία, λατρεία προς αυτούς ακριβώς τους Ρωμαίους που τους υπέταξαν, έσχατο σκαλί πνευματικής παρακμής.

Η αλήθεια είναι οι λεγόμενοι «Βυζαντινοί» και χριστιανικοί αιώνες παρέλαβαν το εθνικό μας όνομα λερωμένο και σε μέγιστη ηθική κατάπτωση, το «αποκάθηραν» και το παρέδωσαν ένδοξο και έντιμο, και αυτοί που πριν ντρέπονταν για την Ελληνικότητά τους πλέον επαίρονται γι’ αυτή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2008, 05:51:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
symbol
Φίλτατε όπως ενδεχομένως αντιλαμβάνεσαι κανείς σοβαρός Έλληνας, δεν είναι δυνατόν να ντρέπεται για το υπερήφανο όνομα Ρωμαίος, γιατί οι Ρωμαίοι ήταν οι ένδοξοι κατακτητές όλης της οικουμένης και ιδρυτές της πιο επίζηλης αυτοκρατορίας.

Μια τέτοια δήλωση, ότι δηλαδή θα πρέπει να έχουμε το "περήφανο όνομα" των κατακτητών μας, επειδή ήταν "ένδοξοι κατακτητές" μόνο αναγούλα μου προκαλεί.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2008, 10:01:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Βυζαντινέ, στο μήνυμα σου στις 18/04/2008, 13:34:04 μου δίνεις κάποιες απαντήσεις επάνω στην τοποθέτηση μου που υπάρχει ακριβώς επάνω από το δικό σου μήνυμα.

Μεταξύ άλλων αναφέρεις τα 2 Συντάγματα (του 1822 και του 1832) τα οποία σε κάποια άρθρα τους αναφέρουν ότι Έλληνας πολίτης είναι αυτός ο οποίος είναι Χριστιανός.
Παρόλα αυτά, κανένα από τα 2 αυτά Συντάγματα δεν είναι σε ισχύ σήμερα, απ' όσο γνωρίζω.
Το σημερινό Σύνταγμα αναφέρει σε κάποιο άρθρο του ότι Έλληνας πολίτης είναι αυτός ο οποίος είναι Χριστιανός Ορθόδοξος;

Αγαπητέ MIXAHL32, στις 18/04/2008, 22:23:59 αναφέρεις:

quote:
Μην ασχολειστε με τους αθεους,εθνικους,12θεους κτλ αξια τους δινετε.Ειναι που ειναι τρεις και ο κουκος.Σκεφτειτε οτι βγαζουν εδω το αχτι τους,απο ψυχολογικης αποψεως καλο τους κανει.

Στις 19/04/2008, 00:04:59 αναφέρεις:

quote:
Ειλικρινα παιδια μην ασχολειστε μαζι τους,εδω ειναι σαν να πηγαινουν στον ψυχολογο τους.Δεν εχουν που αλλου να μιλησουν (αλλου τους παιρνουν με τις ντοματες,γελαει με λιγα λογια ολος ο κοσμος),μην τους κοβετε την χαρα.Οι Ελληνες ειναι χριστιανοι ορθοδοξοι κατα 98%(αυτο δε σημαινει οτι το υπολοιπο 2% ειναι 12θεοι,εθνικοι,αθεοι,μη χαιρεστε,καμια 1000αδα ειστε με σπρωξιμο),οτι και να λενε κοροιδευουν τον εαυτο τους και τον παντοδυναμο Δια.

Προσπερνώντας - προς το παρόν - το μένος και τον χλευασμό που αποπνέουν τα δύο αυτά μηνύματα σου προς κάποιους συνομιλητές σου αλλά και το γεγονός ότι λειτουργούν εμπρηστικά στην παρούσα συζήτηση, εσένα από ψυχολογικής πλευράς κατά πόσο σε βοηθάει η συμμετοχή σου στις Συζητήσεις του Esoterica;
Να υποθέσω ότι και για εσένα οι συζητήσεις λειτουργούν ως ένα υποκατάστατο μιας επισκέψεως σου προς τον ψυχολόγο ή ότι σε βοηθούν για να βγάλεις το άχτι σου;
Ρωτάω γιατί σύμφωνα με την θεωρία της προβολής - όπως λίγο ή πολύ ορίζεται από την Ψυχολογία που "τιμάς" - προβάλλουμε κι αναγνωρίζουμε στους άλλους τα χαρακτηριστικά εκείνα αλλά και τις συμπεριφορές που έχουμε εμείς οι ίδιοι.

Εν κατακλείδι λοιπόν, θα σε συμβούλευα να αποφεύγεις τέτοιου είδους δηλώσεις στο μέλλον κι ειδικά με αυτό το πνεύμα συμμετοχής.

Καλή σου ημέρα!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MIXAHL32
Μέλος 2ης Βαθμίδας


258 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2008, 11:57:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MIXAHL32  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying_Incubus απο ολο το τοπικ το μονο που ειδες ηταν ο χλευασμος μου απεναντι σε αυτους που λοιδωρουν τον Χριστιανισμο?
Αν ναι τοτε δυστυχως καλυπτεις καποιους οι οποιοι καθε μερα βριζουν τον χριστιανισμο,ειρωνευονται,παραπληροφορουν.
Εγω λεω γεγονοτα που δεν αλλαζουν.Το 98% των Ελληνων ειναι χριστιανοι Ορθοδοξοι,αυτο το ξερουν και οι πετρες.
Και ναι συμφωνω,καποιοι εθνικοι-12θεοι,μιας που εξω απο το φορουμ αν πουν αυτα που λενε εδω ή θα γελαει ο κοσμος ή θα τους κυνηγανε με τις ντοματες.Αρα εδω ξεσκανε,εχουν μια αναταση του ψυχισμου τους,πολυ σεβαστο.
Εγω δοξα το θεο δεν εχω ψυχολογικα προβληματα,μα απανταω στις αυθαιρεσιες και τις ασυναρτησιες των ολιγων εθνικων-12θεων.
Μα απο συντονιστη να παρει το μερος καποιων,μη λαμβανοντας ολα τα στοιχεια δε το περιμενα.Μαλλον εισαι στην ιδια ομαδα με αυτους,το σεβομαι μα η ισοτιμη αντιμετωπιση πεθανε.
Τι να κανουμε,οι Ελληνες ειμαστε χριστιανοι ορθοδοξοι,δε θα το αλλαξει μια σχεδον μηδενικη μειοψηφια 12θεων.

Edited by - MIXAHL32 on 21/04/2008 11:57:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βυζαντινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2008, 14:17:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βυζαντινός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το σημερινό Σύνταγμα αναφέρει σε κάποιο άρθρο του ότι Έλληνας πολίτης είναι αυτός ο οποίος είναι Χριστιανός Ορθόδοξος;


Απο όσο γνωρίζω όχι.Αλλα μάλλον δεν διάβασες την τελευταία μου τοποθετήση.

Στην σύχρονη Ελλάδα εκκλησία και κράτος εξακολουθούν να παραμένουν ενωμένα καθώς η κρατική εξουσία ασκείται στο όνομα της Αγίας Τριάδας.

Εάν σου λεέι κατι αυτό
Αρθρο 33 παρ.2 : Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, πριν αναλάβει την άσκηση των καθηκόντων του, δίνει ενώπιον της Βουλής τον ακόλουθο όρκο: «Ορκίζομαι στο όνομα της Αγίας και Ομοούσιας και Αδιαίρετης Τριάδας να φυλάσσω το Σύνταγμα και τους νόμους, να μεριμνώ για την πιστή τους τήρηση, να υπερασπίζω την εθνική ανεξαρτησία και την ακεραιότητα της Χώρας, να προστατεύω τα δικαιώματα και τις ελευθερίες των Ελλήνων και να υπηρετώ το γενικό συμφέρον και την πρόοδο του Ελληνικού Λαού».


ΕΛΛΗΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

symbol
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2008, 20:01:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους symbol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon
«Μια τέτοια δήλωση, ότι δηλαδή θα πρέπει να έχουμε το "περήφανο όνομα" των κατακτητών μας, επειδή ήταν "ένδοξοι κατακτητές" μόνο αναγούλα μου προκαλεί.»


«Στα αρχαία ήθη και στους άνδρες στηρίζεται η Ρώμη». (Ennius, ann. 500 vahlen).


Φίλτατε αυτό περί αναγούλας ψάξε το λίγο.

Κατ’ αρχήν για μένα είναι μύθος ότι μας κατέκτησαν οι Ρωμαίοι.
Οι Ρωμαίοι πράγματι κατέκτησαν όλη την οικουμένη, αλλά στην πατρίδα μας η «κατάκτηση» πιότερο σαν περίπατος μου έρχεται.

Πιο πολύ στρίμωξαν και ταλαιπώρησαν τη Ρώμη, καθ’ ένας ξεχωριστά, ο Μιθριδάτης του Πόντου, Ο Αννίβας της Καρχηδόνας, οι Εβραίοι, οι Γαλάτες, οι Κέλτες, οι «Βρετανοί», οι Γερμανοί, οι Πέρσες, οι Πάρθοι.

Φίλτατε, οι Ρωμαίοι Πολίτες ήταν περήφανοι κάτοικοι μιας αυτοκρατορίας με υπερεθνικό στην χαρακτήρα, που ενσωμάτωνε διάφορους λαούς, που μπορούσαν να ειρηνεύουν, με κυρίαρχο εποικοδόμημα τον Ελληνικό πολιτισμό.

Η κυρίαρχη αντίθεση που επί αιώνες διατηρήθηκε στον κόσμο ήταν η αντίθεση ανάμεσα στον πολιτισμό που έκφραζε η Ρωμαϊκή αυτοκρατορία και η βαρβαρότητα έξω από τα σύνορά της.

Πολύ διαλεκτική την βρίσκω τη σχέση Ελλήνων και Ρωμαίων από την πολύ πρώιμη εποχή (για να θυμηθώ τον νεανικό και υφέρποντα(;) μαρξισμό μου).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2008, 20:55:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
symbol
Κατ’ αρχήν για μένα είναι μύθος ότι μας κατέκτησαν οι Ρωμαίοι.

Ασχολίαστο.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2008, 09:44:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απο όσο γνωρίζω όχι.Αλλα μάλλον δεν διάβασες την τελευταία μου τοποθετήση.

Στην σύχρονη Ελλάδα εκκλησία και κράτος εξακολουθούν να παραμένουν ενωμένα καθώς η κρατική εξουσία ασκείται στο όνομα της Αγίας Τριάδας.


Αγαπητέ Βυζαντινός, την διάβασα την τελευταία σου τοποθέτηση.
Δεν ξέρω κατά πόσο η Εκκλησία και το Κράτος παραμένουν ενωμένα στις μέρες μας, νομίζω ότι αυτή η συνήθεια εκατοντάδων χρόνων - που φυσικά επικρατούσε και στο μεγαλύτερο μέρος της Ευρώπης - όπου η Εκκλησία ήταν παρεμβατική στις κρατικές υποθέσεις, έχει εξασθενήσει αρκετά.
Στις μέρες μας στην Ελλάδα έχει θεσπιστεί και κατοχυρωθεί νομικά η ανεξιθρησκεία, στα δικαστήρια πχ δεν είναι απαραίτητη η κατάθεση κάποιου μάρτυρα/εναγόμενου/ενάγοντα ύστερα από τον όρκο επί του Ευαγγελίου κλπ.

Όσον αφορά την παράγραφο 2 από το άρθρο 33 του Συντάγματος, αυτό δε μου λέει κάτι ότι Έλληνας είναι αυτός ο οποίος είναι Χριστιανός Ορθόδοξος.

Αγαπητέ MIXAHL32, καταρχάς το 98% των Ελλήνων που αναφέρεις ότι είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.
Ο ορισμός αυτός έχει προέλθει από την αναγραφή του θρησκεύματος στις παλαιού τύπου ταυτότητες και δεν υποδηλώνει κάτι.
Κι εμένα πχ η ταυτότητα μου είναι ακόμη παλαιού τύπου και στο θρήσκευμα αναγράφεται η ένδειξη "Χριστιανός Ορθόδοξος".
Στην ηλικία των 14 που την έβγαλα ούτε ρωτήθηκα από τον αστυνομικό και δεν πιστεύω σε κάποια θρησκεία.
Το να λέμε λοιπόν ότι οι Χριστιανοί Ορθόδοξοι είναι το 98% των Ελλήνων πολιτών με γνώμονα ότι απλά αναγράφεται αυτό το δόγμα στο πεδίο "θρήσκευμα" στην ταυτότητα τους, μου ακούγεται ως ψευδαίσθηση...

Εν πάσει περιπτώσει, δεν θα σταθώ άλλο σε αυτό το σημείο.
Αναφέρεις:

quote:
Και ναι συμφωνω,καποιοι εθνικοι-12θεοι,μιας που εξω απο το φορουμ αν πουν αυτα που λενε εδω ή θα γελαει ο κοσμος ή θα τους κυνηγανε με τις ντοματες.Αρα εδω ξεσκανε,εχουν μια αναταση του ψυχισμου τους,πολυ σεβαστο.
Εγω δοξα το θεο δεν εχω ψυχολογικα προβληματα,μα απανταω στις αυθαιρεσιες και τις ασυναρτησιες των ολιγων εθνικων-12θεων.

Εν πρώτοις, αγαπητέ, δεν ονομάζονται 12θεοι αλλά δωδεκαθεϊστές.
Είναι πολύ σχετικό το να λέμε ότι τα πιστεύω κάποιου όταν εκτίθενται δημοσίως θα γίνουν αντικείμενο χλευασμού και γέλωτα.
Άλλωστε, το γέλιο είναι μια υπόθεση υποκειμενική και μπορεί να προκληθεί στο άκουσμα πολλών απόψεων.
Το ζητούμενο όμως δεν είναι να γελάς και να χαριεντίζεσαι με τα πιστεύω των άλλων.
Εξάλλου, μερικές φορές το γέλιο μπορεί να προέρχεται κι από την έλλειψη ικανότητας να κατανοήσεις κάτι...
Το ζητούμενο είναι να μπορέσεις να ακούσεις πραγματικά τον συνάνθρωπο σου και να μην αφήσεις τα δικά σου πιστεύω να λειτουργήσουν ως παρωπίδες, περιορίζοντας την όραση σου μόνο στις δικές σου πεποιθήσεις.
Είναι πολύ σημαντικό να μπορέσεις να κάνεις ένα βήμα λίγο παραπέρα από εκεί που βρίσκεσαι και να ανοιχτείς λίγο "στα βαθιά".

Το συμπέρασμα σου ότι κάποιοι εκ των συνομιλητών σου έχουν "ψυχολογικά προβλήματα" επειδή έχουν το σύνολο απόψεων τους όπως εσύ, εγώ κι ο καθένας μας είναι εντελώς αυθαίρετο οπότε θα σε παρακαλέσω να το κρατήσεις για τον εαυτό σου.
Στα μηνύματα σου που σου επισύναψα στο προηγούμενο μήνυμα μου, ομαδοποιείς με αρκετά χλευαστικό κι υποτιμητικό τρόπο κάποιους συνανθρώπους σου και τους τσουβαλοποιείς επειδή τολμούν να έχουν διαφορετικά πιστεύω από εσένα.
Αυτός ο τρόπος συμμετοχής δεν ανταποκρίνεται ούτε στο πνεύμα της γόνιμης συμμετοχής στις Συζητήσεις του Esoterica και δεν είναι αποδεκτός σε αυτές.

Καλή σου ημέρα!



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Βυζαντινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2008, 14:01:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βυζαντινός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε D Incubus όταν ο Ανώτατος άρχοντας του Ελληνικού Κράτους ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας ορκίζεται στο όνομα της Αγίας και Ομοούσιας και Αδιαίρετης Τριάδας θέλει και επεξήγηση???Είναι καθαρότατο!!!

Όσο γι αυτούς που αυτοαποκαλούνται δωδεκαθειστές είναι προπαγανδιστές και παραποιούν την αρχαία ενδοξη ελληνική ιστορία.Οι αρχαίοι Έλληνες πιστευαν σε πολλους θεούς ΌΧΙ μόνο σε δώδεκα.Γι αυτο να μην εμφανίζονται ως αναβιωτές της αρχαίας ελληνικης θρησκείας.

ΕΛΛΗΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2008, 23:52:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι Βυζαντινός και MIXAHL32 , από τις απαντήσεις που δίνετε φαίνεται ότι ζείτε σε μία "Virtual Reality" πραγματικότητα που σας έχουν δημιουργήσει οι διάφοροι απολογητές .

Αν αποπειραθείτε φίλοι μου να συζητήσετε με έναν γνώστη της ιστορίας , και του πείτε αυτά που γράφετε μέσα στο Forum , μπορεί να μη σας πάρει με τις ντομάτες όπως πιστεύετε ότι θα γίνη για κάποιους άλλους , γιατί δεν θα του το επιτρέπη η αξιοπρέπειά του , αλλά σίγουρα ο άνθρωπος θα γελάση .

Πρίν λοιπόν αρχίσετε να κατηγορείτε τους άλλους ως εμπαθείς κατά της θρησκείας σας καλό θα ήταν να αφήσετε τους απολογητές και να ανοίξετε κάποια εγκυκλοπαίδεια και κάποια ιστορικά βιβλία .
Θα σας ωφελήση πολλαπλά !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βυζαντινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
286 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2008, 00:25:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βυζαντινός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν αποπειραθείτε φίλοι μου να συζητήσετε με έναν γνώστη της ιστορίας , και του πείτε αυτά που γράφετε μέσα στο Forum , μπορεί να μη σας πάρει με τις ντομάτες όπως πιστεύετε ότι θα γίνη για κάποιους άλλους , γιατί δεν θα του το επιτρέπη η αξιοπρέπειά του , αλλά σίγουρα ο άνθρωπος θα γελάση .


Και ποιοι είναι γνώστες τις αρχαίας ελληνικης ιστορίας.Εσείς???
Εάν οι αρχαίοι Έλληνες δεν ήθελαν να αλλαξουν την θρησκεία τους δεν θα την άλλαζαν.Όπως οι Έλληνες κατα την Τουρκοκρατία έμεινα Έλληνες(επειδη παρέμειναν Χριστιανοι) σημαίνει οτι ήθελαν να πιστεύουν στον Θεό παρά τις καταπιέσεις και τους εξισλαμισμους που δέχονταν απο τους τουρκους.
Συνεπώς οι αρχαίοι Έλληνες είδαν οτι αυτα που πρίν πιστεύαν ήταν ματαια.Είδαν οτι ο Θεός είναι ενας.Εαν δεν ήθελαν να αλλαξουν την πιστη τους έστω και με τους "διωγμους" των χριστιανών(απο ποιούς χριστιανούς??οι Έλληνες ήταν απο τους πρώτους λαούς που εκχριστιανίσθηκαν) όπως λέτε,δεν θα την άλλαζαν.

ΕΛΛΗΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2008, 00:30:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητέ Dying_Incubus! κάνεις παρατηρήσεις στον MIXAHL32, γιατί έθιξε τους 12θειστές! Μάλιστα έχεις την απορία και παρατηρώντας λες προς τον MIXAHL32 << Είναι πολύ σχετικό το να λέμε ότι τα πιστεύω κάποιου όταν εκτίθενται δημοσίως θα γίνουν αντικείμενο χλευασμού και γέλωτα.
Άλλωστε, το γέλιο είναι μια υπόθεση υποκειμενική και μπορεί να προκληθεί στο άκουσμα πολλών απόψεων.
Το ζητούμενο όμως δεν είναι να γελάς και να χαριεντίζεσαι με τα πιστεύω των άλλων.
Εξάλλου, μερικές φορές το γέλιο μπορεί να προέρχεται κι από την έλλειψη ικανότητας να κατανοήσεις κάτι>>

Κατά αρχάς θα γελάσει και ο κάθε πικραμένος! Θα γελάει και το σκυλί που λένε!
Έχεις δει σκυλί να γελάει? Ας ξεκινήσουν επίσημα τις σπονδές στη Δήμητρα και θα δεις!

-Την έλλειψη ικανότητας τη χαρίζουμε σε όσους γελάνε με τον Χριστιαανισμό.

Παρατηρείς λοιπόν τον Μιχαήλ! Ότι ειρωνεύεται! Σε πείραξε η ειρωνεία του! Η ειρωνεία των Χριστιανομάχων δε σε πείραξε!
-Δε σε πείραξε ούτε η βλασφημία (στην κυριολεξία της λέξης) των Χριστιανομάχων! Κάτι για το οποίο σε είχα παρατηρήσει και στο παρελθόν! Να ξαναγράψω τα ποιήματα βλασφημίας από μέλος τα οποία <<δεν τα προσέξατε?>>…… γιατί άραγε? Ποιοι τυγχάνουν ασυλίας σε αυτό το forum? Και ποια τα κριτήρια? Απάντησε. Γιατί αν μου πεις κανένας θα ξαναγράψω τα ποιήματα...........του κανένα!

Ας δούμε λοιπόν τι είπε ο ίδιος ο Χριστός για τους Έλληνες!

<< Ήσαν δε τινες Έλληνες εκ των αναβαινόντων ίνα προσκυνησωσιν εν τη εορτή.
Ούτοι ουν προσήλθον Φιλίππω τω από Βιθσαιδά της Γαλιλαίας, και ηρώτων αυτόν λέγοντες, κύριε, θέλομεν τον Ιησούν ιδείν . Έρχεται Φίλιππος και λέγει τω Ανδρέα, και πάλιν Ανρδρεάς και Φίλιππος λέγουσι τω Ιησού, ο δε Ιησούς απεκρινάτο αυτοίς λέγων, ελήλυθεν η ώρα ίνα δοξασθή ο Υιός του ανθρώπου.>>

Και όπως το είπε έγινε!

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MIXAHL32
Μέλος 2ης Βαθμίδας


258 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2008, 04:52:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MIXAHL32  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying_Incubus τελικα υπαρχει υποκειμενικοτητα στους διαχειριστες.Η αντικειμενικοτητα πεθανε.
Δεν το συνεχιζω,οσοι διαβαζουνε ΟΛΑ τα ποστ,καταλαβαινουν ποιοι ειρωνευονται και εχουν ενα πεπλο προστασιας απο τους ομοιδεατες τους.
Δεν εχει νοημα.
Παραμενω χαμογελαστος παντα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 19 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy