ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΣΗΜΕΡΑ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 19
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2006, 15:32:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:
«Σβάμπε, Δεν θα σταθώ στο κατά πόσο είναι αληθή τα όσα αναφέρεις.»

Δεν θα σταθείς (ως συνήθως..) διότι δεν σε συμφέρει φίλτατε! Εάν σε συνέφερε, τότε θα στεκόσουν και μάλιστα....για πολύ!!

Ψηλός:
«Αυτό που θα σου πω είναι πως ο κάθε άνθρωπος είναι ελεύθερος να κάνει κολοτούμπες, να καταπίνει ξυραφάκια, να βασανίζει το "πουλί" του..»

Τι μας λες??

Υπάρχει ρε Ψηλέ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗΝ ΑΥΤΟΔΙΑΘΕΣΗ στην ορθοδοξία και......μου έχει ξεφύγει? Δεν μου λες, για ποιό λόγο ζεις μέσα στην υποκρισία?

Ψηλός:
«Δεν έχει όμως δικαίωμα, στο όνομα κανενός ψευτοθεού να επιβάλλει με τη βία όλα, ακόμη περισσότερα ή και μερικά μόνο από τα παραπάνω, σε κανέναν συνάνθρωπό του!!»

Ψεύδεσαι ασύστολα, εσύ και οι ομογάλακτοι σου.

Κανένας θεός της ελληνικής αρχαιότητας δεν επέβαλε ποτέ κάτι σε κάποιον, πόσο δε μάλλον την διάθεση του σώματος του! Ορίστε να μας παραθέσεις λοιπόν τα κείμενα που μιλούν ΓΙΑ ΕΠΙΒΟΛΗ, ορίστε να μας προσκομίσεις όλα αυτά τα τεκμήρια που δήθεν μιλούν για ΤΗΝ ΕΠΙΒΟΛΗ ΤΗΣ ΕΚΠΟΡΝΕΥΣΗΣ!

Κάντο λοιπόν Ψηλέ, διότι εάν δεν το κάνεις ΕΙΣΑΙ ΕΝΑΣ ΚΟΙΝΟΣ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ, ένας μισαλλόδοξος θρησκευόμενος.

Και φυσικά, δεν μπορείς να μιλάς για «ψευτοθεούς», καθώς ο μυθικός Ραβίνος που ΕΣΕΙΣ έχετε αναγάγει σε θεό, ούτε τα τυπικά προσόντα ποτέ συγκέντρωσε αλλά ούτε και κανείς ενοχλήθηκε ή αισθάνθηκε κάτι απο έναν «θεό», είτε τότε είτε τώρα. Κάνε μας την χάρη επομένως!

Σου είπα επανελειμένα ότι οι χριστιανοί δεν δικαιούνται να μέμφονται ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΠΟΛΥΤΩΣ, πόσο δε μάλλον τους Έλληνες, χάρη των οποίων έχεις σήμερα ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΠΟΥ ΜΙΛΑΣ, χάρη των οποίων μπορείς να καυχιέσαι για την τέχνη, για τα μαθηματικά, για την φιλοσοφία, για την δημοκρατία που γέννησε ΕΚΕΙΝΟΣ Ο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ και όχι η ιουδαϊκή στέπα που μας λιβανίζεις διαρκώς ως «ηθική υπόδειξη»!!

Επίσης, σου έχω ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ότι οι κορυφαίοι πνευματικοί σας ταγοί, όπως ο προαγωγός Αβραάμ και η εκδιδόμενη Σάρα, ο αιμομίκτης Ιακώβ και ο φονιάς Μωυσής, υπήρξαν ΤΥΧΟΔΙΩΚΤΕΣ ΧΕΙΡΙΣΤΟΥ ΗΘΟΥΣ ΚΑΙ ΑΜΟΡΦΩΣΙΑΣ, πλέον των εξαιρετικά «περίεργων» σεξουαλικών τους συνηθειών, και έτσι καλύτερα θα κάνεις ΝΑ ΣΙΩΠΑΣ παρά να θέλεις να βγεις και λάδι.

Εσύ και ο Απολογητής Ψηλέ, είστε πολύ «λίγοι» ώστε έστω και να ξύσετε την αίγλη και την ομορφιά του Ελληνικού κόσμου, της πατρώας κοσμοαντίληψης των Ελλήνων....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xoslicriskaniev
Νέο Μέλος

Estonia
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2006, 15:35:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xoslicriskaniev  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετω.

quote:

Πείτε στον κόσμο ότι θα πρέπει να αρχίσει πάλι να λατρεύει ανθρωπόμορφους μυθικούς θεούς! Θεούς που συνουσιάζονταν με ζώα!!!


Ειναι περιεργο το γεγονος οτι το μελο ΨΗΛΟΣ κανει ακριβως αυτο για το οποιο κατηγορει αλλα μελη.Μην κανετε αγαπητε Ψηλε αυτο που δεν θελουν να σας κανουν.Μην προσβαλλετε τα πιστευω μιας μεριδας συνανθρωπων σας για να εχετε το δικαιωμα να ζητατε σεβασμο των δικων σας θρησκευτικων πεποιθησεων.

quote:
Σας συμφέρει όμως να υπάρχει πάντα ένα θολό τοπίο, το οποίο να το προσαρμόζετε όπως εσείς θέλετε για να σας βγαίνει η συνταγή!!

Μα αυτο δεν κανετε και εσεις αγαπητε Ψηλε;

Και κατι αλλο.Σε παρα πολλα μηνυματα σας κατηγορειτε και προσβαλλετε οποιοδηποτε μελος εκφραζει τις διαφωνιες του με το δογμα σας.Εαν ομως διαβασει κανεις τα μηνυματα σε αυτο το θεμα διαπιστωνει οτι αυτος που προσβαλλει εισαστε εσεις αγαπητε Ψηλε.Να ειστε λοιπον πιο προσεχτικος και να ειστε ετοιμος να δεχτειτε και κριτικη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2006, 15:49:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:
Ευτυχώς για μας όμως, η ελλάδα δεν πορεύεται καθόλου με τα «χριστιανικά πρότυπα» Ψηλέ, με λίγα λόγια σας έχει κανονικά γράψει, και φροντίζει να χαίρεται την ζωή και τον έρωτα!!

Το ξέρω Σβάμπε μου! Ευτυχώς, τα χριστιανικά πρότυπα ζωής δεν συμβαδίζουν με τη νοοτροπία της κομπίνας, της αρπαχτής και του "αν σου κάτσει" που χαρακτηρίζουν το νεοέλληνα!
Χρόνια τώρα, στη χώρα μας, καθημερινά διαπράττεται ένα έγκλημα που οι εγκληματίες όχι μόνο δεν συλλαμβάνονται αλλά και βοηθιούνται και από πάνω. Να είσαι σίγουρος, όμως, και να περιμένεις ότι ο "οργανισμός" θα αντιδράσει κάποια στιγμή και θα τιμωρήσει όλη αυτή τη σαπίλα που νιώθει να τον κυριεύει!! Να φοβάσαι μόνο την αντίδραση αυτή γιατί δεν γνωρίζουμε την έκταση και την έντασή της!!!

Από τη Βέρροια ως την Εύβοια (τα πλέον πρόσφατα) και από την Κρήτη ως την Αλεξανδρούπολη, μαθαίνω πως η χώρα μου όλο και περισσότερο δίνει δείγματα για το πώς "χαίρεται τη ζωή και τον έρωτα"!!!

Δεν ξέρω μόνο αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω!!!
Αν εσύ γελάς με όσα συμβαίνουν τριγύρω σου, τότε δεν έχω να πω τίποτα παραπάνω!!!

Σβάμπε,
Σου παραθέτω το παρακάτω πρωτοσέλιδο του χτεσινού φύλλου της ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑΣ, ως αφορμή προβληματισμού σε αυτό που είπες.

Αναμφισβήτητα σε ό,τι αφορά την πιο συγκλονιστική είδηση από τον Τύπο και την τηλεόραση μέσα στο 2006 πρέπει να είναι η εξαφάνιση του συνομήλικού μου και συνονόματού μου Αλέξανδρου από τη Βέροια και η ιστορία με τον βιασμό μιας μαθήτριας της Αμαρύνθου.

Τα μαντάτα δυσάρεστα. Οι εμπλεκόμενοι, παιδιά της δικής μου ηλικίας, και τα σενάρια εφιαλτικά.

Οι συναισθηματικές διαταραχές μέσα στην ελληνική οικογένεια μεγάλες, και μια μανία να ανακαλύψουν συμπτώματα παραβατικά στα παιδιά τους.

Η νέα λέξη που πιπιλίζουν σαν καραμέλα οι μεγάλοι είναι η παραβατικότητα.

Η νέα μόδα που κατασκευάζουν οι επιστήμονες για να φωτογραφίσουν ένα παιδί άτακτο, κακό, είναι η λεξοπαραβατική.

Ξαφνικά, κρίνονται - απορρίπτονται παιδιά που μέχρι σήμερα ήταν λίγο πιο ζωηρά ή παιδιά από ξένες χώρες με άλλη κουλτούρα.

Ολα αυτά συμπληρώνονται με εκφράσεις υποτιμητικές και με πολύ πολύ μυστήριο. Σε ερώτηση που θα θέσουμε εμείς οι μικρότεροι: Γιατί τόση υστερία έτσι ξαφνικά; Τόση ευαισθησία; Σπεύδουν να μας απαντήσουν ότι το κάνουν από ενδιαφέρον ουσιαστικό και αγάπη.

Ας μην τρελαθούμε, αγαπητοί μου γονείς, ανεκπαίδευτοι κατά τα άλλα. Από εσάς ξεκινά το πρόβλημα.

Ναι, σε σας μιλάω. Δεν γεννιέται κανείς έτσι ξαφνικά παραβάτης, ούτε μας χτύπησε ίωση παραβατικότητας από τη μια στιγμή στην άλλη.

Εσείς μας την εισάγετε μαζί με τα επώνυμα ρούχα - τα ακριβά αυτοκίνητα - τα σπίτια με τις πισίνες. Μέσα από την τηλεόραση - τα ηλεκτρονικά παιχνίδια που μας επιβραβεύουν με μπόνους, με έναν όρο, να σκοτώσουμε όλο και πιο πολλούς. Τέλος, μέσα από την αλλοδαπή ανεκπαίδευτη προβληματική baby sitter.

Θα σας θέσω κάποιες ερωτήσεις και αν έχετε θάρρος απαντήστε μας.

Πείτε μου, αν έχετε Θεό, πότε καθήσαμε στον καναπέ με παρατεταμένη αγκαλιά και χωρίς την πίεση του χρόνου του στρες σαν οικογένεια να μιλήσουμε για τους προβληματισμούς μας;

Να μιλήσουμε για ανθρώπους του πνεύματος και για την πρόοδο της επιστήμης;

Να τρέξουμε στη φύση;

Αφήστε, εγώ θα σας πω, γιατί από τρελό και από παιδί μόνο ακούς την αλήθεια.

Ποτέ. Με ακούτε. Ποτέ. Κάποτε όμως γινότανε. Τότε που υπήρχε το απόλυτο μέτρο σύγκρισης. Κάποτε, που συμβιβαζόσαστε με τη φτώχεια, αλλά ήσαστε ευτυχισμένοι γιατί ήσαστε τίμιοι. Αξιοπρεπείς. Δεν απορρίπτατε αξίες καθημερινές και η ζωή σας είχε χρώμα, γράφατε ποιήματα, διηγήματα την ώρα της δουλειάς.

Χωρίς να έχετε τίποτα, τα είχατε όλα.

Σήμερα παραβιάσατε τη συνείδηση, παύσατε μέσα σας να υποκαθιστάτε το θαυμαστικό με το ερωτηματικό.

Σήμερα εγκλωβιστήκατε στην καταλυτική αποχαύνωση.

Οι ανάγκες σας είναι άλλες. Τα θέλετε όλα χωρίς να μετράτε την τσέπη σας, αλλά τον εγωισμό σας.

Και να τα ακριβά αυτοκίνητα, τα ακριβά ρούχα. Και να τα δάνεια και οι λογαριασμοί.

Ψέματα λέω; Αν λέω, να με κάψει ο Θεός.

Αλήθεια δεν είναι πως όπου βρεθείτε μιλάτε για μια Λάμπρου, μια Μπεζαντάκου και ένα νινί που σέρνει καράβια; Αλήθεια δεν είναι πως μιλάτε για παρανομίες και για εύκολο χρήμα; - ναρκωτικά - σεξ - αδικία - όπλα - θάνατο - fame story; Αυθάδεια και όλα αυτά μπροστά μας; Αυτό για σας λέγεται παιδεία, κουλτούρα;

Αχ άρρωστε κόσμε, που κατοικείς στο ελληνόφωνο κρατίδιο με χαμένη μνήμη. Αχ! γονείς εσείς, ανεκπαίδευτοι και σαλταρισμένοι, ξύλο που σας χρειάζεται. Πέστε μου, για να μην τα πάρω, πότε είχαμε γονική παρουσία εμείς τα παιδιά του 21ου αιώνα; Πότε καθήσαμε ήρεμα στα γόνατά σας, έτσι, για να γνωριστούμε καλύτερα, να ανοίξουμε ένα βιβλίο του Καβάφη, του Ρίτσου, έναν Καζαντζάκη; Σαν εκείνο να δεις που διάβαζε η γιαγιά μας σε σας, «Ενα παιδί μετράει τα άστρα». Ποτέ. Ναι, ποτέ. Μας ακούτε νεοέλληνες και τσιφτετέλληνες γονείς; Ποτέ. Μας εκπαιδεύσατε να ζούμε σε έναν κόσμο χωρίς αισθητική. Σε έναν κόσμο που κερδίζετε με τη δύναμη της υποταγής, του φόβου, του όπλου, τη μαγκιά και την πνευματική μιζέρια.

Αλλά όταν έρθει η ώρα να δείτε κατάμουτρα το δημιουργικό σας χάλι, την κατάντια σας, αντί να προσπαθήσετε να επανορθώσετε, λέτε πως δεν μας αναγνωρίζετε.

Προς Θεού τόσο εγωισμός, μα τόσο...

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΝΔΡΙΚΟΠΟΥΛΟΣ

13 ετών

Μαθητής Α'τάξη Γυμνασίου

Βουλιαγμένης


Ένα 13χρονο παιδί, λέει την αλήθεια που ο σοφός και λαλίστατος Σβάμπε (καθώς και αρκετοί άλλοι εδώ μέσα) τα αγνοεί και τα αποκρύβει χάριν του έργου στο οποίο είναι ταγμένος!!!!

Όπως βλέπεις Σβάμπε, από τους 13χρονους θα τα βρείτε σκούρα!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2006, 16:02:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το ξέρω Σβάμπε μου! Ευτυχώς, τα χριστιανικά πρότυπα ζωής δεν συμβαδίζουν με τη νοοτροπία της κομπίνας, της αρπαχτής και του "αν σου κάτσει" που χαρακτηρίζουν το νεοέλληνα!
Χρόνια τώρα, στη χώρα μας, καθημερινά διαπράττεται ένα έγκλημα που οι εγκληματίες όχι μόνο δεν συλλαμβάνονται αλλά και βοηθιούνται και από πάνω. Να είσαι σίγουρος, όμως, και να περιμένεις ότι ο "οργανισμός" θα αντιδράσει κάποια στιγμή και θα τιμωρήσει όλη αυτή τη σαπίλα που νιώθει να τον κυριεύει!! Να φοβάσαι μόνο την αντίδραση αυτή γιατί δεν γνωρίζουμε την έκταση και την έντασή της!!!

Από τη Βέρροια ως την Εύβοια (τα πλέον πρόσφατα) και από την Κρήτη ως την Αλεξανδρούπολη, μαθαίνω πως η χώρα μου όλο και περισσότερο δίνει δείγματα για το πώς "χαίρεται τη ζωή και τον έρωτα"!!!

Δεν ξέρω μόνο αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω!!!
Αν εσύ γελάς με όσα συμβαίνουν τριγύρω σου, τότε δεν έχω να πω τίποτα παραπάνω!!!

Σβάμπε,
Σου παραθέτω το παρακάτω πρωτοσέλιδο του χτεσινού φύλλου της ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑΣ, ως αφορμή προβληματισμού σε αυτό που είπες.

Αναμφισβήτητα σε ό,τι αφορά την πιο συγκλονιστική είδηση από τον Τύπο και την τηλεόραση μέσα στο 2006 πρέπει να είναι η εξαφάνιση του συνομήλικού μου και συνονόματού μου Αλέξανδρου από τη Βέροια και η ιστορία με τον βιασμό μιας μαθήτριας της Αμαρύνθου.

Τα μαντάτα δυσάρεστα. Οι εμπλεκόμενοι, παιδιά της δικής μου ηλικίας, και τα σενάρια εφιαλτικά.

Οι συναισθηματικές διαταραχές μέσα στην ελληνική οικογένεια μεγάλες, και μια μανία να ανακαλύψουν συμπτώματα παραβατικά στα παιδιά τους.

Η νέα λέξη που πιπιλίζουν σαν καραμέλα οι μεγάλοι είναι η παραβατικότητα.

Η νέα μόδα που κατασκευάζουν οι επιστήμονες για να φωτογραφίσουν ένα παιδί άτακτο, κακό, είναι η λεξοπαραβατική.

Ξαφνικά, κρίνονται - απορρίπτονται παιδιά που μέχρι σήμερα ήταν λίγο πιο ζωηρά ή παιδιά από ξένες χώρες με άλλη κουλτούρα.

Ολα αυτά συμπληρώνονται με εκφράσεις υποτιμητικές και με πολύ πολύ μυστήριο. Σε ερώτηση που θα θέσουμε εμείς οι μικρότεροι: Γιατί τόση υστερία έτσι ξαφνικά; Τόση ευαισθησία; Σπεύδουν να μας απαντήσουν ότι το κάνουν από ενδιαφέρον ουσιαστικό και αγάπη.

Ας μην τρελαθούμε, αγαπητοί μου γονείς, ανεκπαίδευτοι κατά τα άλλα. Από εσάς ξεκινά το πρόβλημα.

Ναι, σε σας μιλάω. Δεν γεννιέται κανείς έτσι ξαφνικά παραβάτης, ούτε μας χτύπησε ίωση παραβατικότητας από τη μια στιγμή στην άλλη.

Εσείς μας την εισάγετε μαζί με τα επώνυμα ρούχα - τα ακριβά αυτοκίνητα - τα σπίτια με τις πισίνες. Μέσα από την τηλεόραση - τα ηλεκτρονικά παιχνίδια που μας επιβραβεύουν με μπόνους, με έναν όρο, να σκοτώσουμε όλο και πιο πολλούς. Τέλος, μέσα από την αλλοδαπή ανεκπαίδευτη προβληματική baby sitter.

Θα σας θέσω κάποιες ερωτήσεις και αν έχετε θάρρος απαντήστε μας.

Πείτε μου, αν έχετε Θεό, πότε καθήσαμε στον καναπέ με παρατεταμένη αγκαλιά και χωρίς την πίεση του χρόνου του στρες σαν οικογένεια να μιλήσουμε για τους προβληματισμούς μας;

Να μιλήσουμε για ανθρώπους του πνεύματος και για την πρόοδο της επιστήμης;

Να τρέξουμε στη φύση;

Αφήστε, εγώ θα σας πω, γιατί από τρελό και από παιδί μόνο ακούς την αλήθεια.

Ποτέ. Με ακούτε. Ποτέ. Κάποτε όμως γινότανε. Τότε που υπήρχε το απόλυτο μέτρο σύγκρισης. Κάποτε, που συμβιβαζόσαστε με τη φτώχεια, αλλά ήσαστε ευτυχισμένοι γιατί ήσαστε τίμιοι. Αξιοπρεπείς. Δεν απορρίπτατε αξίες καθημερινές και η ζωή σας είχε χρώμα, γράφατε ποιήματα, διηγήματα την ώρα της δουλειάς.

Χωρίς να έχετε τίποτα, τα είχατε όλα.

Σήμερα παραβιάσατε τη συνείδηση, παύσατε μέσα σας να υποκαθιστάτε το θαυμαστικό με το ερωτηματικό.

Σήμερα εγκλωβιστήκατε στην καταλυτική αποχαύνωση.

Οι ανάγκες σας είναι άλλες. Τα θέλετε όλα χωρίς να μετράτε την τσέπη σας, αλλά τον εγωισμό σας.

Και να τα ακριβά αυτοκίνητα, τα ακριβά ρούχα. Και να τα δάνεια και οι λογαριασμοί.

Ψέματα λέω; Αν λέω, να με κάψει ο Θεός.

Αλήθεια δεν είναι πως όπου βρεθείτε μιλάτε για μια Λάμπρου, μια Μπεζαντάκου και ένα νινί που σέρνει καράβια; Αλήθεια δεν είναι πως μιλάτε για παρανομίες και για εύκολο χρήμα; - ναρκωτικά - σεξ - αδικία - όπλα - θάνατο - fame story; Αυθάδεια και όλα αυτά μπροστά μας; Αυτό για σας λέγεται παιδεία, κουλτούρα;

Αχ άρρωστε κόσμε, που κατοικείς στο ελληνόφωνο κρατίδιο με χαμένη μνήμη. Αχ! γονείς εσείς, ανεκπαίδευτοι και σαλταρισμένοι, ξύλο που σας χρειάζεται. Πέστε μου, για να μην τα πάρω, πότε είχαμε γονική παρουσία εμείς τα παιδιά του 21ου αιώνα; Πότε καθήσαμε ήρεμα στα γόνατά σας, έτσι, για να γνωριστούμε καλύτερα, να ανοίξουμε ένα βιβλίο του Καβάφη, του Ρίτσου, έναν Καζαντζάκη; Σαν εκείνο να δεις που διάβαζε η γιαγιά μας σε σας, «Ενα παιδί μετράει τα άστρα». Ποτέ. Ναι, ποτέ. Μας ακούτε νεοέλληνες και τσιφτετέλληνες γονείς; Ποτέ. Μας εκπαιδεύσατε να ζούμε σε έναν κόσμο χωρίς αισθητική. Σε έναν κόσμο που κερδίζετε με τη δύναμη της υποταγής, του φόβου, του όπλου, τη μαγκιά και την πνευματική μιζέρια.

Αλλά όταν έρθει η ώρα να δείτε κατάμουτρα το δημιουργικό σας χάλι, την κατάντια σας, αντί να προσπαθήσετε να επανορθώσετε, λέτε πως δεν μας αναγνωρίζετε.

Προς Θεού τόσο εγωισμός, μα τόσο...

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΝΔΡΙΚΟΠΟΥΛΟΣ
13 ετών
Μαθητής Α'τάξη Γυμνασίου
Βουλιαγμένης

Ένα 13χρονο παιδί, λέει την αλήθεια που ο σοφός και λαλίστατος Σβάμπε (καθώς και αρκετοί άλλοι εδώ μέσα) τα αγνοεί και τα αποκρύβει χάριν του έργου στο οποίο είναι ταγμένος!!!!
Όπως βλέπεις Σβάμπε, από τους 13χρονους θα τα βρείτε σκούρα!!!!!


Παράξενο...εγώ νόμιζα ότι ζούμε σε χριστιανική κοινωνία,ότι τα παιδιά μεγαλώνουν από χριστιανούς ορθόδοξους γονείς.Κι επειδή είδα ειδήσεις χτες σχετικά με αυτή την επιστολή,ουδεμία σχέση έχει αγαπητέ Ψηλέ με το θέμα μας.Βρίσκω το παράδειγμά σου ατυχές.
ΥΓ.Αν νομίζεις πως επειδή αναφέρει τις λέξεις "Θεός","για τον Θεό","ας με κάψει ο Θεός",για να δείξεις ότι αυτό το παιδί είναι θρησκόληπτο,νομίζω ότι μπερδεύεις τα συνήθη επιφωνήματα αγανάκτησης με κάτι άλλο..Συμφωνώ ότι η επιστολή του παιδιού είναι καταπέλτης,στην ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ.
ΥΓ.2.αν το παιδί είχε κάνει παράπονα για την εικονογράφηση των σχολικών βιβλίων,τα οποία γράφουν για τους ζωόμορφους άσεμνους αρχαίους θεούς,τότε ίσως να μπορούσες να το αναφέρεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2006, 16:10:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Σβάμπε,
Δεν θα σταθώ στο κατά πόσο είναι αληθή τα όσα αναφέρεις.
Αυτό που θα σου πω είναι πως ο κάθε άνθρωπος είναι ελεύθερος να κάνει κολοτούμπες, να καταπίνει ξυραφάκια, να βασανίζει το "πουλί" του, να εκδίδεται επί αμοιβή ή και δωρεάν, να βράζει και να πίνει τα ούρα του, να κλείνεται σε σπηλιά ή στο σπίτι τους για εκατό χιλιάδες χρόνια, να .......

Δεν έχει όμως δικαίωμα, στο όνομα κανενός ψευτοθεού να επιβάλλει με τη βία όλα, ακόμη περισσότερα ή και μερικά μόνο από τα παραπάνω, σε κανέναν συνάνθρωπό του!!
Πιστεύω να αντιλαμβάνεσαι τη διαφορά.


Να σταθείς στο πόσο αληθή είναι τα όσα λέει.Γιατί όχι;
Άσε που όταν τα κάνουν αυτά τα σιχάματα μοναχοί στο όνομα του Χριστιανισμού,είναι ελεύθεροι άνθρωποι και κάνουν ότι θέλουν.Άμα,αγαπητέ Ψηλέ,ήξερες ότι τα κάνανε στην αρχαία ελλάδα οι πρόγονοί μας,θα έλεγες ότι είναι άρρωστοι και βδελύγματα...Και θα έβρισκες άλλο ένα "πετυχημένο επιχείρημα" κατά της τότε εποχής...


Μαράκι,
βλέπω πως και εσύ έχει βάλει "χαλινάρια" και αγνοείς "προκλητικά" το βασικότερο!!!

Αν οποιοσδήποτε άνθρωπος, μοναχός, παπάς, δούλος ή και βασιλιάς, αποφασίσει να κάνει οτιδήποτε που ξεκινά αλλά και έχει ως τελικό αποδέκτη ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ, δεν πέφτει λόγος σε κανέναν Σβάμπε ή Μαράκι ή Ψηλό για να του το παίξει ηθικός!! Το καταλαβαίνεις αυτό;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Στην περίπτωση όμως των διάφορων "ιερών οίκων ανοχής", οι δυστυχισμένες γυναίκες ήταν τα θύματα του εκάστοτε θρησκευτικού κατεστημένου που είχε αναλάβει το ρόλο, με τη σημερινή ορολογία, του νταβατζή ή της τσατσάς!


********Τελικά macedon αποφάσισε, πρόκειται για μύθο ναι ή όχι. Αν είναι μύθος, τότε γιατί παραπονείσαι που αναφέρω τη λέξη ψευτοθεός;
Εσείς δεν είστε αυτοί που επικαλείστε το επιχείρημα του μύθου;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2006, 16:22:09  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μηπως ξεφυγαμε λιγο? Το ζητουμενο αυτου του Θεματος τελικα ποιο ειναι? Το αν σαν Ελληνες νιωθουμε Χριστιανοι? 'Η αν νιωθουμε Ελληνες σκετο?

Δεν ειναι μοναδικο φαινομενο το δικο μας... Παρτε για παραδειγμα ολους τους Βαλκανιους Γειτονες μας...

Ακομα και στην Ιστορια... παρτε παραδειγμα τους Ρωμαιους, τους Περσες, τους εκαστους λαους!!!!

Χριστιανος ποιος ειναι? και δη ορθοδοξος? Αυτος που πιστευει βαθια μεσα του ή αυτος που "επιφανειακα" πιστευει και πηγαινει στη εκκλησια καθε Κυριακη?


GENUS PANTHERAS FELIDAE

...and the Predators will prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2006, 16:26:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
samuel1974:
«Απο τη μία κατηγορούμε τον Χριστιανισμό, επειδή τάχατες ακολουθούμε τα όσα διδάσκει και απο την άλλη παραδεχόμαστε ότι δεν τον ακολουθούμε, αλλά ότι τον έχουμε γραμμένο στα παλιά μας τα παπούτσια.»

Λάθος Σαμουήλ.

Δεν μίλησα για το τι ακολουθεί ο κόσμος, ο Έλληνας πολίτης, αλλά για το τι απόψεις έχει το δόγμα ως επίσημη γραφή. Άλλο το ένα και άλλο το άλλο.

Το ότι οι πολίτες, αυτοί που αποκαλούνται τουλάχιστον χριστιανοί και περνάνε και δυο φορές το χρόνο απο την εκκλησία (ένεκα του εθίμου βλέπεις..), αγνοούν παντελώς τα όσα το δόγμα προβλέπει ως «σωστό τρόπο ζωής», είναι εδώ και αιώνες γνωστό και καθιερωμένο.

Το γεγονός και μόνο ότι ο χριστιανισμός θεωρεί «άρρωστους» κάτι πολλές δεκάδες χιλιάδες ελλήνων πολιτών (ομοφυλόφιλοι), το γεγονός και μόνο ότι ο χριστιανισμός απεχθάνεται την ερωτική συνεύρεση που έχει σκοπό την χαρά και την ηδονή (και όχι την αναπαραγωγή), είναι μια τρανταχτή απόδειξη για το πόσο απόκοσμη αλλά και ξένη για τον Έλληνα ήταν και παραμένει η διδασκαλία του δόγματος περί ηθικής.

Τι άλλο θέλετε άραγε για να αντιληφθείτε ότι για το 99% των πολιτών ο χριστιανισμός είναι μια συνήθεια, ένα θεολογικά κενό γράμμα?

Αποτύχατε Σαμουήλ, αποτύχατε.....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2006, 16:42:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:
«Από τη Βέρροια ως την Εύβοια (τα πλέον πρόσφατα) και από την Κρήτη ως την Αλεξανδρούπολη, μαθαίνω πως η χώρα μου όλο και περισσότερο δίνει δείγματα για το πώς "χαίρεται τη ζωή και τον έρωτα"!!!»

ΑΥΤΟΣ είναι ο κόσμος φίλτατε, έτσι είναι η πραγματικότητα, και σίγουρα δεν αποτελεί λύση η λιμουζίνα του Χριστόδουλου ή οι μπίζνες των παπάδων στην Κρήτη ή ακόμα και οι μετοχές της εκκλησίας της ελλάδος στην Εθνική Τράπεζα!

Λύσεις μπορεί να δώσει μονάχα η ίδι αη κοινωνία, και όχι οι δήθεν αυτόκλητοι. Είπαμε, δεν έχουμε ανάγκη απο Σωτήρες αλλά απο ΣΩΤΗΡΙΑ ΛΟΓΙΚΗ.

Ψηλός:
«Σβάμπε, Σου παραθέτω το παρακάτω πρωτοσέλιδο του χτεσινού φύλλου της ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑΣ, ως αφορμή προβληματισμού σε αυτό που είπες.»

Η Ελευθεροτυπία, ως γνωστό, αναπαράγει κάθε τι μπορεί να χτυπήσει την εικόνα της κυβέρνησης. Το κάνει κάθε μέρα.

Κάποια απο αυτά που λέει ο μικρός έχουνε αξία, άλλα είναι τραβηγμένα. Όταν ΑΥΤΟΣ Ο ΠΙΤΣΙΡΙΚΑΣ μεγαλώσει, τότε μάλλον θα γελάει με την εικόνα του κόσμου που είχε....

Ψηλός:
«Στην περίπτωση όμως των διάφορων "ιερών οίκων ανοχής", οι δυστυχισμένες γυναίκες ήταν τα θύματα του εκάστοτε θρησκευτικού κατεστημένου που είχε αναλάβει το ρόλο, με τη σημερινή ορολογία, του νταβατζή ή της τσατσάς!»

Ψηλέ, το ψέμα να το κόψεις. Και επαναλαμβάνω:

Κανένας θεός της ελληνικής αρχαιότητας δεν επέβαλε ποτέ κάτι σε κάποιον, πόσο δε μάλλον την διάθεση του σώματος του! Ορίστε να μας παραθέσεις λοιπόν τα κείμενα που μιλούν ΓΙΑ ΕΠΙΒΟΛΗ, ορίστε να μας προσκομίσεις όλα αυτά τα τεκμήρια που δήθεν μιλούν για ΤΗΝ ΕΠΙΒΟΛΗ ΤΗΣ ΕΚΠΟΡΝΕΥΣΗΣ!

Κάντο λοιπόν Ψηλέ, διότι εάν δεν το κάνεις ΕΙΣΑΙ ΕΝΑΣ ΚΟΙΝΟΣ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ, ένας μισαλλόδοξος θρησκευόμενος.

Και φυσικά, δεν μπορείς να μιλάς για «ψευτοθεούς», καθώς ο μυθικός Ραβίνος που ΕΣΕΙΣ έχετε αναγάγει σε θεό, ούτε τα τυπικά προσόντα ποτέ συγκέντρωσε αλλά ούτε και κανείς ενοχλήθηκε ή αισθάνθηκε κάτι απο έναν «θεό», είτε τότε είτε τώρα. Κάνε μας την χάρη επομένως!

Λοιπόν Ψηλέ, θα μας αποδείξεις κάτι επιτέλους ή απλά θα δημιουργείς θόρυβο?

Θα μας πεις για ποιό λόγο δεν θα πρέπει να θεωρήσουμε ότι οι προαγωγοί των ημερών μας ακολουθούν απλά το παράδειγμα του εκλεκτού του θεού σας, του Αβραάμ?

Άντε ντε, που ναι τα κότσια σου Ψηλέ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2006, 16:45:27  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Toυλαχιστο αυτο αρχισε να φαινεται μετα τον πρωτο Εκχριστιανισμο που υπεστησαν οι Αρχαιοι Ελληνες... Αλλα μετα καπως ισορροπησε... Επαναλαμβανω... μαλλον εχει χαθει το αρχικο ζητουμενο του θεματος!

Ποιος ειναι και αισθανεται Ελληνας ως Ελληνας και οχι απαραιτητα ως Χριστιανος-Ορθοδοξος


GENUS PANTHERAS FELIDAE

...and the Predators will prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2006, 17:27:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χαιρετω.
quote:

Πείτε στον κόσμο ότι θα πρέπει να αρχίσει πάλι να λατρεύει ανθρωπόμορφους μυθικούς θεούς! Θεούς που συνουσιάζονταν με ζώα!!!


Ειναι περιεργο το γεγονος οτι το μελο ΨΗΛΟΣ κανει ακριβως αυτο για το οποιο κατηγορει αλλα μελη.Μην κανετε αγαπητε Ψηλε αυτο που δεν θελουν να σας κανουν.Μην προσβαλλετε τα πιστευω μιας μεριδας συνανθρωπων σας για να εχετε το δικαιωμα να ζητατε σεβασμο των δικων σας θρησκευτικων πεποιθησεων.

Φίλε Xoslicriskaniev,
Καλώς ήλθες.

Ως καινούργιος στο φόρουμ δεν θα γνωρίζεις πως από τα άτομα με τα οποία συνομιλώ, κανείς τους δεν έχει δηλώσει ότι είναι πιστός αυτού που αποκαλείται σήμερα ως "πατρώα θρησκεία". Οι περισσότεροι δηλώνουν άθεοι και οι υπόλοιποι δεν λένε τίποτα. Βέβαια, ο σεβασμός προς μια θρησκεία δεν εξαρτάται από το αν συμμετέχουν ή όχι συνομιλητές αυτής της θρησκείας.

Έχουν γίνει προσπάθειες και από μένα αλλά και από άλλους συμμετέχοντες για να γίνει ένας σωστός διάλογος με θέμα την ταυτότητα της "πατρώας θρησκείας" αλλά ποτέ δεν κατέστη δυνατό διότι το "αντίπαλο στρατόπεδο" κατάφερνε πάντα να οδηγεί την κάθε προσπάθεια προς τη γνωστή αντιπαράθεση και στήσιμο στον τοίχο του Χριστιανισμού.

Εγώ δήλωσα καθαρά το σεβασμό μου προς ολόκληρη την ιστορία του έθνους μας και την Πίστη μου στην μια Καθολική Ορθόδοξη Εκκλησία και δεν κρύφτηκα από κανένα. Αν και ανάξιος να το πράξω, νιώθω πως σε κάθε μήνυμά μου πρέπει να απολογούμαι εμπρός στα ασύστολα ψεύδη-κατηγορίες των γνωστών ταραχοποιών του φόρουμ που περιφέρονται σε ετούτη εδώ την κατηγορία.
Και ετούτη εδώ η "αναταραχή" έχει ως κύριο υπεύθυνο αυτόν που, στην προσπάθειά του να σπιλώσει για πολλοστή φορά το Χριστιανισμό, προσέτρεξε σε δημοσιεύσεις φυλλάδων τύπου ESPRESSO.

Έχω την εντύπωση πως δεν πρόσβαλλα κανέναν. Αν το έχω κάνει, σε παρακαλώ να μου υποδείξεις σε ποια σημεία του λόγου μου το έχω κάνει.
Ίσως να επέλεξα μια κάπως επιθετική στάση αλλά όταν έχεις 4-5 άτομα να σε "πυροβολούν" με ασύστολα ψεύδη, δεν έχεις και πολλά "όπλα" για να τους αντιμετωπίσεις.


quote:

quote:
Σας συμφέρει όμως να υπάρχει πάντα ένα θολό τοπίο, το οποίο να το προσαρμόζετε όπως εσείς θέλετε για να σας βγαίνει η συνταγή!!

Μα αυτο δεν κανετε και εσεις αγαπητε Ψηλε;
Και κατι αλλο.Σε παρα πολλα μηνυματα σας κατηγορειτε και προσβαλλετε οποιοδηποτε μελος εκφραζει τις διαφωνιες του με το δογμα σας.Εαν ομως διαβασει κανεις τα μηνυματα σε αυτο το θεμα διαπιστωνει οτι αυτος που προσβαλλει εισαστε εσεις αγαπητε Ψηλε.Να ειστε λοιπον πιο προσεχτικος και να ειστε ετοιμος να δεχτειτε και κριτικη.

Η κριτική είναι ευπρόσδεκτη. Αυτό που γίνεται όμως εδώ μέσα δεν έχει καμιά σχέση με την κριτική.
Επιμένω πως τα επιχειρήματα των πολέμιων του Χριστιανισμού δεν διαφέρουν σε τίποτα από εκείνα των γνωστών ανθελληνικών αλλοδαπών ιστοσελίδων, μόνο που αυτοί έχουν βάλει στο στόχαστρό τους τον Ελληνισμό!

Δε νομίζεις πως είναι άνανδρο και άτιμο το να πιάνεσαι από συμπεριφορές μεμονωμένων ανθρώπων για να ρίξεις λάσπη κατά ολόκληρου του οικοδομήματος του Χριστιανισμού;
Ομολογώ πως θα ήταν παράλογο να κλείσω τα μάτια εμπρός στα γεγονότα! Αλλά η αναφορά τους, εδώ μέσα, έχει άλλους σκοπούς και αυτό το βλέπουμε και με την προσπάθεια που έκανε ο Νικ.
Αν εγώ άρχιζα εδώ μέσα να βάλλω κατά του Ελληνισμού, παίρνοντας ως αφορμή κάποιες μελανές συμπεριφορές Ελλήνων ανδρών, πώς θα σου φαινόταν;; Πώς θα με χαρακτήριζες;

Ψάξε να βρεις ποιοι ήταν αυτοί που χρησιμοποίησαν πρώτοι λέξεις όπως "αγ…τος, ανέραστος, κομπλεξικός ……", και άλλοι προσβλητικοί όροι(που μου διαφεύγουν αυτή τη στιγμή) για τους Άγιους Πατέρες της Εκκλησίας μας, και συνεχίζουν να τις χρησιμοποιούν ακόμη και σήμερα, και μετά εξετάζουμε πάλι το "ρόλο" του καθενός εδώ μέσα.

Καλώς ήλθες και πάλι και καλή διαμονή.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2006, 18:01:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Τελικά macedon αποφάσισε, πρόκειται για μύθο ναι ή όχι. Αν είναι μύθος, τότε γιατί παραπονείσαι που αναφέρω τη λέξη ψευτοθεός;

Γιατί δείχνει ασέβεια προς τα θρησκευτικά πιστεύω των άλλων.

Το να ονομάζεις "ψευτοθεό" το θεό μιας αναγνωρισμένης θρησκείας, δίνεις το δικαίωμα στους άλλους να κρίνουν με τα ίδια σταθμά και τους δικούς σου.

Κατ'εμέ κι ο Γιεσουά Μπεν Γιοζέφ, ο επονομαζόμενος Χριστός, εισαγόμενος ψευτοθεός ήταν και μάλιστα χωρίς να περιβάλλεται από τη φιλοσοφική αλληγορία των αρχαίων θεών.

Αλλά σημασία δεν έχει τι πιστεύω εγώ. Σημασία έχει πόσο σέβεται κανείς τα πιστεύω του άλλου. Και ούτε εσύ, ούτε το δόγμα που πιστεύεις τα σεβάστηκαν ποτέ, γεγονός που οδήγησε στο βίαιο εκχριστιανισμό ολόκληρων λαών.

Το δόγμα σου δε σεβάστηκε ποτέ τίποτε. Εσύ γιατί να αποτελείς εξαίρεση;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2006, 18:13:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon
Κατ'εμέ κι ο Γιεσουά Μπεν Γιοζέφ, ο επονομαζόμενος Χριστός, εισαγόμενος ψευτοθεός ήταν και μάλιστα χωρίς να περιβάλλεται από τη φιλοσοφική αλληγορία των αρχαίων θεών.

Θα μπορούσες να το αναλύσεις λίγο περισσότερο το "περί φιλοσοφικής αλληγορίας των αρχαίων θεών;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

symbol
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2006, 18:16:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους symbol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe

Κανένας θεός της ελληνικής αρχαιότητας δεν επέβαλε ποτέ κάτι σε κάποιον, πόσο δε μάλλον την διάθεση του σώματος του! Ορίστε να μας παραθέσεις λοιπόν τα κείμενα που μιλούν ΓΙΑ ΕΠΙΒΟΛΗ, ορίστε να μας προσκομίσεις όλα αυτά τα τεκμήρια που δήθεν μιλούν για ΤΗΝ ΕΠΙΒΟΛΗ ΤΗΣ ΕΚΠΟΡΝΕΥΣΗΣ!
-----------------------
Ασφαλώς και θαυμάζουμε τα επιτεύγματα των αρχαίων μας προγόνων σαν Έλληνες. Είναι όμως λάθος να σβήσουμε μεμιάς και να καυτηριάζουμε με ευκολία και αμετροεπώς, αιώνες ιστορίας και μορφές κοινωνιών-πολιτισμών εστιάζοντας μονομερώς σε αρνητικά φαινόμενα.
Να είσαι σίγουρος φίλτατε ότι με τη ίδια ακριβώς τακτική που εσύ συστηματικά ακολουθείς, είναι πολύ εύκολο να απορρίψουμε τον πολιτισμό των αρχαίων μας προγόνων. Τα «τεκμήρια άφθονα».
Μη ζητάς να ακολουθήσει κανείς αυτή την τακτική.
Με εκτίμησηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2006, 18:24:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Θα μπορούσες να το αναλύσεις λίγο περισσότερο το "περί φιλοσοφικής αλληγορίας των αρχαίων θεών;;

Δεν έχει νόημα να κάνω συζήτηση τέτοιου είδους μαζί σου για να σου δείξω πως οι αρχαίοι θεοί ήταν εκφάνσεις των δυνάμεων του σύμπαντος (Χρόνος, Σοφία, κτλ.), συμβολικοί και όχι κυριολεκτικοί. Για παράδειγμα γιατί η Αθηνά γεννιέται από το κεφάλι του Δία, είναι θεά της σοφίας και παραμένει παρθένα...

Λεπτομέρειες μπορείς να βρεις στην "Ελληνική Μυθολογία", τόμοι 1-4 της Εκδοτικής Αθηνών.

Άλλωστε μεταξύ μας, δε σε θεωρώ άξιο για κανενός είδους σοβαρή συζήτηση.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2006, 19:01:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σβάμπε,
Από τη σελίδα του Απολογητή, όπου μπορείς και να βρεις και τις πηγές και τη βιβλιογραφία που χρησιμοποιήθηκε για να συνταχθεί το άρθρο, μέρος του οποίου παραθέτω εδώ:

"Μαζί με τις ιδιωτικές παλλακίδες οι ιερόδουλες αποτελούσαν την πιο υψηλή τάξη, ένα είδος εταιρικής «ελίτ». Προσέφεραν υψηλό λειτούργημα έναντι των πολιτών ή των ξένων και της θεάς. Με το αζημίωτο βέβαια.
………………………
………………………………………
Νομική κατάσταση των αρχαίων εταίρων

Η «σταδιοδρομία» των εταίρων άρχιζε νωρίς, αμέσως μετά την εμφάνιση της εμμηνόρροιας. Οι κοπέλες άλλαζαν το όνομα τους διαλέγοντας ένα όνομα «μάχης» που θα τις αντιπροσώπευε στον χώρο του αγοραίου έρωτα. Το όνομα δινόταν συχνά από τον ή την υπεύθυνη για την εκπόρνευση του κοριτσιού. Δεν επρόκειτο για ονόματα δηλωτικά του επαγγέλματος.
Μάλλον επιλέγονταν ονόματα όμορφα, εύηχα, εξωτικά όπως Αφροδίτη, Λαΐς, Νηρηίς, Νεφέλη ή ονόματα που υποδήλωναν τον τόπο καταγωγής: Λυδία, Συρία, Αιγύπτια, Περσηίς. Η αλλαγή του ονόματος γινόταν, για να χάνονται ευκολότερα τα ίχνη των απαχθέντων από τα σπίτια τους κοριτσιών αλλά και για να είναι εύκολη η επαναχρησιμοποίηση του αρχικού ονόματος σε περίπτωση που η εταιρική «σταδιοδρομία» τερματιζόταν με γάμο.
Η νομική κατάσταση διέφερε πολύ από τόπο σε τόπο. Στους οίκους ανοχής συνήθως εργάζονταν δούλες αλλά και ελεύθερες γυναίκες που είχαν συνάψει ειδικό συμβόλαιο εργασίας. Η απομάκρυνση από τον οίκο ήταν δυνατή μόνο σε περίπτωση που ικανοποιούνταν απόλυτα οι εργασιακές απαιτήσεις του ιδιοκτήτη του. Δεν ήταν αδύνατο ή σπάνιο αυτές οι εταίρες να επιλέξουν την απόδραση, με τη βοήθεια κάποιου πελάτη, ενός νέου εκμεταλλευτή ή με δική τους θέληση. Οι εταίρες που διήγαν τον εταιρικό τους βίο εκτός οίκων ανοχής ήταν συνήθως απελεύθερες (δούλες που είχαν κατορθώσει να εξαγοράσουν την ελευθερία τους) ή γυναίκες γεννημένες ελεύθερες. Αυτές προέρχονταν από ανώτερα κοινωνικά στρώματα και φιλοδοξούσαν να γίνουν ερωμένες και παλλακίδες πλούσιων και υψηλά ισταμένων πολιτικών παραγόντων. Λέγεται ότι μια από αυτές ήταν η περίφημη Ασπασία, σύντροφος του Περικλή και ικανότατη υποστηρίκτρια της πολιτικής δράσης του στην Αθήνα του Χρυσού Αιώνα.

Κατά κανόνα οι εταίρες επιλέγονταν από τα πλέον χαμηλά κοινωνικά στρώματα. Οι δημεύσεις περιουσιών αφορούσαν και το προσωπικό που υπηρετούσε τους χρεοκοπημένους αφέντες του. Θεραπαινίδες, υπηρέτριες και μαγείρισσες δημεύονταν μαζί με τα έπιπλα, τα κτίρια και τα περιβόλια! Στην καλύτερη περίπτωση αγοράζονταν σε δημόσιο πλειστηριασμό από κυρίους που τους ξανάδιναν την κανονική τους ιδιότητα. Στη χειρότερη περίπτωση αγοράζονταν από τους lenonaes και οδηγούνταν στην πορνεία.

Η κατάληξη στον οίκο ανοχής πολλές φορές γινόταν λόγω αιχμαλωσίας κατά τη διάρκεια πολέμων. Σε αυτήν την περίπτωση οι νικητές μετέφεραν στις πόλεις τις απαχθείσες γυναίκες και τις πωλούσαν στο σκλαβοπάζαρο ή σε εμπόρους λευκής σαρκός. Γυναίκες - προϊόντα πειρατικών επιδρομών κατέληγαν πάντα στην πορνεία, όπως και γυναίκες που υπήρξαν έκθετα βρέφη.

Εδώ θα πρέπει να αναφέρουμε ότι τα έκθετα βρέφη (μωρά αγνώστου πατρός, άτυχες συλλήψεις) συνήθως εγκαταλείπονταν σε κεντρικά σημεία: πλατείες, σταυροδρόμια, αγορές. Νωρίς το πρωί άνθρωποι των οίκων ανοχής εξέταζαν τα έκθετα βρέφη και αν τα θεωρούσαν υγιή και όμορφα τα έτρεφαν και τα συντηρούσαν μέχρι να φτάσουν στην ηλικία της ερωτικής συνεύρεσης. ωραιότατο, έξοχο!!!! αυτό δεν μπορεί παρά να είναι μόνο δείγμα ανωτερότητας, ε Σβάμπε;;;;;;

Οι lenonaes είχαν δικαιώματα ιδιοκτησίας στα κορίτσια που είχαν εγκαταλειφθεί αμέσως μετά τη γέννηση τους. Στους οίκους ανοχής οι «άτυχες» συλλήψεις δεν ήταν λίγες. Τα παιδιά των εταίρων, καρποί του αγοραίου ερωτά τους με τους πελάτες, έπαιρναν επίσης τον δρόμο της πορνείας εφόσον η πολιτεία δεν τους παρείχε την παραμικρή νομική κάλυψη. Ωστόσο, φαινομενικά, στην κλασική Αθήνα απαγορευόταν ο εγκλεισμός ελεύθερων γυναικών σε οίκους ανοχής. Η μαστροπεία ήταν ύψιστο κακούργημα, υπήρχε έως και θανατική ποινή που αφορούσε την εμπορία της λευκής σαρκός!

Κοινό θέμα της αττικής και της ρωμαϊκής κωμωδίας ήταν η φυγή των σκλαβωμένων εταίρων από τους οίκους, η σύλληψη τους από τους δεσμώτες τους και η τιμωρία τους. Η τραγική μοίρα αυτών των γυναικών αποτελούσε ακόμη και θέμα ψυχαγωγίας για κάποιους! Η τύχη που περίμενε τις δούλες αυτές ήταν μαστίγωση, απομόνωση, ομαδικός βιασμός ή και θάνατος. Άλλες κατέληγαν στα πορνεία για να τιμωρηθούν από τους αφέντες τους λόγω ανεπαρκών υπηρεσιών ή προκειμένου αυτοί να ξεφορτωθούν κάποιες που δεν θεωρούσαν πλέον χρήσιμες. Παλλακίδες αριστοκρατών επίσης ρίχνονταν στην κοινή πορνεία αν κρινόταν ότι η διαγωγή τους δεν ήταν αρεστή ή όταν άρχιζαν να γερνούν.

Σύζυγοι που απιστούσαν ή έπεφταν θύματα τέτοιας κατηγορίας διαπομπεύονταν και υφίσταντο την ατίμωση με κουρά των μαλλιών και με δημόσια έκθεση στις πλατείες. Κατά τη δημόσια έκθεση επί έντεκα ημέρες όφειλαν να φορούν διαφανή και προκλητικά ενδύματα, χωρίς ζώνη.

Ο ενδεχόμενος καρπός της μοιχείας τους τις ακολουθούσε στη σκληρή τους μοίρα, απόδειξη της άνομης και προσβλητικής για τους συζύγους και την πολιτεία, διαγωγής τους. Οι γυναίκες υψηλών κοινωνικών τάξεων που μοίχευαν και έφερναν στον κόσμο άνομους καρπούς δεν δίσταζαν να τους προσδώσουν εξήγηση μυστηριακή και θεάρεστη.

Πράγματι, επειδή η μυθολογία έβριθε από εξωσυζυγικές συνευρέσεις θεών - θνητών, συχνά οι μοιχαλίδες έκρυβαν την απιστία τους με το να παρουσιάσουν τους άνομους καρπούς τους ως προϊόν θεϊκής επιλογής ή συνεύρεσης με εξωανθρώπινες οντότητες! Δεν ξέρουμε κατά πόσο γινόταν εύκολα πιστευτή αυτή η αφελής δικαιολογία. Ο αυτοκράτορας Θεοδόσιος σταμάτησε αυτές τις διεστραμμένες πρακτικές και προστάτευσε τις γυναίκες με ισχυρά νομικά θεσπίσματα.

Ο Χριστιανισμός έδωσε ένα τέλος σε μια σειρά θεσμών που κατά τη διάρκεια ολόκληρης της ελληνορωμαϊκής αρχαιότητας θεωρούνταν δίκαιοι, πρακτικοί και παραδοσιακοί, χωρίς βέβαια να σταματήσει καταλυτικά την πορνεία.

Σβάμπε,
Ολόκληρο το άθρο μπορείς να το βρεις εδώ:
http://www.apologitis.com/gr/ancient/a-ginaika.htm#ΑΦΡΟΔΙΤΗ_ΘΕΑ

****Με τις υγείες σου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2006, 19:14:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Άλλωστε μεταξύ μας, δε σε θεωρώ άξιο για κανενός είδους σοβαρή συζήτηση.
macedon


Να σου πω και εγώ κάτι;
Το τι με θεωρείς εσύ, με αφήνει παγερά αδιάφορο!!

Ίσως και να μπορέσουμε κάποτε να κάνουμε κάποια σοβαρή συζήτηση, αλλά προς το παρόν, αν δεν αφήσεις το ειρωνικό σου ύφος και την τάση που έχεις να βλέπεις όλους τους άλλους από κει ψηλά που "ίπτασαι", δεν το βλέπω να γίνεται πραγματικότητα σύντομα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2006, 19:16:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Macedon, πως και δεν πας σε άλλες κατηγορίες topic εκτός από αυτή, για παράδειγμα ότι έχει σχέση με εναλλακτική ιστορία ή αρχαιολογία;

Θα σε ενδιέφερε ένα topic για την κοινή προέλευση όλων των ιδεολογιών του 19ου και 20ου αιώνα;

Για παράδειγμα ότι οι Μπολσεβίκοι χρηματοδοτήθηκαν από την Wall Street;

Ή ότι το "ορθόδοξο" ιερατείο από το βαθμό του μητροπολίτη και πάνω, είναι όλοι μασόνοι; Με γνωστότερη περίπτωση των τέως πατριάρχη αρχιραββίνο Αθηναγόρα;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2006, 21:07:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:
«Από τη σελίδα του Απολογητή, όπου μπορείς και να βρεις και τις πηγές και τη βιβλιογραφία που χρησιμοποιήθηκε για να συνταχθεί το άρθρο, μέρος του οποίου παραθέτω εδώ:»

Επειδή Ψηλέ το μόνο που κάνεις είναι να ΠΑΠΑΓΑΛΙΖΕΙΣ ΤΟΝ ΑΠΟΛΟΓΗΤΗ, δίχως να έχεις προσωπική άποψη για τα θέματα που εμπλέκεσαι (κάτι που φαίνεται και απο την αδυναμία σου να απαντήσεις σε θέματα που δεν περιέχονται στις σελίδες του Απολογητή!!), ας ενημερώσουμε τους αναγνώστες για τις άθλιες μεθόδους που χρησιμοποιεί η συγκεκριμένη ιστοσελίδα.

Πάμε λοιπόν μια βόλτα στην παραπληροφόρηση που κόπτεσαι συνεχώς φίλτατε, δίδοντας μια παλαιότερη μου ενημέρωση και πάλι, ώστε να μάθει ο κόσμος το πως λειτουργεί η χριστιανική παραπληροφόρηση καθώς και τα φερέφωνα της!

Πάμε να δούμε τις απάτες του "Ανώνυμου Απολογητή", να δούμε τον…….σπουδαίο Prof. Selbstweck!!

Ο "Ανώνυμος…….Κακολογητής" ξεκινάει την εισαγωγή στην σελίδα του με έναν πολεμοχαρή τόνο και μια ελαφρώς φασίζουσα μουσική, καθώς και με κάποια παραθέματα σπουδαίων αντρών. Η έτσι τουλάχιστον αυτός
νομίζει……..

Στην δεύτερη κιόλας σελίδα του φιγουράρει φαρδιά πλατιά και σε περίοπτη θέση ένα σπουδαίο τσιτάτο για την σημασία της πίστης κλπ κλπ κλπ κλπ που αποδίδεται σε κάποιον....Selbstweck!!

Πώς είπες αγαπητέ Ψηλέ και φίλτατοι αναγνώστες?? Δεν ξέρετε κανέναν τέτοιο σοφό ή μεγάλο φιλόσοφο???

Κανένας λόγος ανησυχίας, καθώς πολύ απλά, δεν υπάρχει κανένας τέτοιος σοφός ανήρ……..

Η ιστοριούλα αυτή λέει πολλά για την «αξιοπιστία» των πηγών και των παραθεμάτων στην σελίδα του σκοταδιστή Κακολογητή καθώς και όσων δίχως δεύτερη σκέψη ΜΑΣΑΝΕ ΤΟ ΚΟΥΤΟΧΟΡΤΟ ΠΟΥ ΨΑΧΝΟΥΝΕ.

Δεδομένου μάλιστα ότι η παρέα των Κακολογητών πληροφορήθηκε το γεγονός αυτού του λάθους εδώ και καιρό αλλά δεν προέβη σε καμιά διόρθωση, δηλώνει ευθέως τον προπαγανδιστικό στόχο του: την
συκοφάντηση της Ελληνικής κοσμοθεωρίας με κάθε μέσο- ακόμα και με την εφεύρεση ανύπαρκτων... «αυθεντιών», και δη εκ Γερμανίας, καθώς και κάποιων ΦΕΡΕΦΩΝΩΝ εν Ελλάδι, όπως του Ψηλού...

Ti να πει κανείς πια, τόση γελοιότητα σπάνια μπορεί κάποιος να βρει συγκεντρωμένη! Να πουλάνε ένα ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ως αυθεντία, αποδίδοντάς του τα λόγια ενός άλλου, τα οποία απλά εξυπηρετούνε τους ελεεινούς σκοπούς της χριστιανικής παραπληροφόρησης τους……….

Πάμε όμως να δούμε, αλλά και να καταλάβουμε ΠΩΣ ο σκοταδιστής Απολογητής δημιουργεί πλάνη και παραπληροφόρηση. Ας δούμε τις δήθεν κατηγορίες του ότι……………..οι Στωικοί ήταν κανίβαλλοι!!

Στην σελίδα του ΑΝΘΕΛΛΗΝΑ "Ανώνυμου Απολογητή" διαβάζει κανείς μια πολύ ύποπτη θεωρία, ότι τάχα ο Ζήνων, ο Κλεάνθης και ο Διογένης δίδασκαν ότι... τα παιδιά πρέπει να τρώνε τους γονείς τους.

Ως πηγή η σελίδα αυτή φέρνει έναν Χριστιανό απολογητή ονόματι Θεόφιλο, ο οποίος λέει τα εξής:

{Επειδή λοιπόν ανέγνωσες πολλά. Πως σου εφάνηκαν τα λεγόμενα από τον Ζήνωνα ή τον Διογένη και τον Κλεάνθη, τα οποία περιέχουν τα βιβλία αυτών, τα διδάσκοντα ανθρωποφαγία, να τρώγωνται οι πατέρες από τα τέκνα των και αν κανείς δεν ήθελε ή απέρριπτε μέλος της μυσαράς τροφής, να καταβροχθίζεται αυτός ο μη φάγων; (1). Ευρίσκεται μάλιστα και μια αθεωτέρα από αυτά φωνή, η του Διογένους, ο οποίος
διδάσκει τα τέκνα να οδηγούν τους γονείς τους εις θυσία και να τους κατατρώγουν.}

Τώρα, ως αποδεικτικά στοιχεία, οι... σύγχρονοι απολογητές της χριστιανικής παραπληροφόρησης παραθέτουν κάποιες παραπομπές.

Συγκεκριμένα:

(1) Βλ. Σέξτου Εμπειρικού, Πυρρώνειοι Υποτυπώσεις 3, 24. Διογένους Λαέρτιου,Περί βίου φιλοσόφων 7, 121-903; 128
(2) Διογένους Λαέρτιου, Περί βίου φιλοσόφων 6, 73

Το κείμενο του Θεόφιλου μιλά για κάποια διδασκαλία σύμφωνα με την οποία... ο Ζήνων, ο Κλεάνθης και ο Διογένης δίδασκαν

α) τα παιδιά να τρώνε τους γονείς τους
β)ότι αν κάποιος αρνηθεί να το κάνει θα θυσιαστεί και θα φάνε αυτόν
αλλά, ΠΟΥΘΕΝΑ "παραπομπές" δεν αναφέρεται αυτή η "διδασκαλία"!!!!!

ΠΟΥΘΕΝΑ φίλτατοι αναγνώστες δεν προτρέπουν οι... φιλόσοφοι αυτοί σε ανθρωποφαγία γονέων! Απλά, τα «στοιχεία» αυτά είναι ΜΙΑ ΑΘΛΙΑ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΤΟΥ «ΕΓΚΥΡΟΥ» ΑΠΟΛΟΓΗΤΗ ΠΟΥ ΧΑΡΙΕΝΤΙΖΕΤΑΙ (επίσης σκόπιμα) Ο ΨΗΛΟΣ.

Συγκεκριμένα, η πρώτη "παραπομπή" στο κείμενο του Σέξτου ειναι παντελώς άσχετη με το θέμα. ΠΟΥΘΕΝΑ δεν λέει ο Σέξτος ότι οι Στωικοί είχαν ΔΟΓΜΑ να τρώνε τα παιδιά τους γονείς τους!!!!

Πάμε στις άλλες δύο στον Δ. Λαέρτιο, τώρα.

Στην παράγραφο 7, 128 ο Διογένης ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ για παιδιά που τρώνε τους πατέρες τους. Oύτε φυσικά αναφέρει τις συκοφαντίες ότι... "αν κανείς δεν ήθελε ή απέρριπτε μέλος της μυσαράς τροφής, να
καταβροχθίζεται αυτός ο μη φάγων". Στην δε παράγραφο 6, 74, ο Διογένης απλώς αναφέρεται στα "αλλότρια έθιμα", σύμφωνα με τα οποία δεν είναι "ανοσια" η βρώση ανθρώπινου κρέατος. Και πάλι, ΤΙΠΟΤΑ δεν λέγεται για παιδιά που πρέπει να φάνε τους πατέρες τους και άλλα τέτοια άθλια και ψευδή.

Με άλλα λόγια, ο Ανώνυμος Κακολογητής και η παρέα του παραπέμπουν σε άσχετα κείμενα, κοινώς, κοροϊδεύουν τον κόσμο, ΣΤΟΧΕΥΟΝΤΑΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΦΕΡΕΦΩΝΑ ΣΑΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΨΗΛΟ, οι οποίοι και πρόθυμοι θα παραλάβουνε την ΑΝΘΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ώστε να «αναδείξουνε» το…………..χριστιανικό τους ήθος!!!

Συμπερασματικά, από τις 4 παραπομπές, οι 2 είναι τελείως ΨΕΥΔΕΙΣ, ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΕΣ. Οι άλλες αφορούν κείμενα που τόσο ο Θεόφιλος όσο και οι απολογητές παραχαράσσουν, με σκοπό ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΣΗ ΚΑΙ ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΗ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΣΤΑΣΗΣ ΚΑΙ ΚΟΣΜΟΘΕΩΡΙΑΣ.

Βέβαια, στον αντίποδα αυτής της άθλιας προπαγάνδας, υπάρχουνε ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ ΚΑΙ ΕΓΚΥΡΕΣ ΤΑΣΕΙΣ ΚΑΝΙΒΑΛΙΣΜΟΥ, και δη από….ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ!!

Ας διαβάσουνε και ας μας πούν την γνώμη τους για τα κάτωθι αποσπάσματα από την Βίβλο λοιπόν.

«ΚΑΙ ΦΑΓΕΣΘΕ ΤΑΣ ΣΑΡΚΑΣ ΤΩΝ ΥΙΩΝ ΥΜΩΝ ΚΑΙ ΤΑΣ ΣΑΡΚΑΣ ΤΩΝ ΘΥΓΑΤΕΡΩΝ ΥΜΩΝ ΦΑΓΕΣΘΕ.» Λευιτικόν 26.29

«ΚΑΙ ΦΑΓΗ ΤΑ ΕΚΓΟΝΑ ΤΗΣ ΚΟΙΛΙΑΣ ΣΟΥ ΚΡΕΑ ΥΙΩΝ ΣΟΥ ΚΑΙ ΘΥΓΑΤΕΡΩΝ ΣΟΥ ΟΣΑ ΕΔΩΚΕΝ ΣΟΙ ΚΥΡΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ ΣΟΥ ΕΝ ΤΗ ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΝ ΤΗ ΘΛΙΨΕΙ ΣΟΥ Η ΘΛΙΨΕΙ ΣΕ Ο ΕΧΘΡΟΣ ΣΟΥ.»
Δευτερονόμιον 28.53

Το μόνο λοιπόν που αναφέρεται στις πηγές είναι η πεποίθηση του Κλεάνθη ότι οι ανθρώπινες σάρκες μπορούν να φαγωθούν "κατά περίσταση".

Αλλά, αυτό δεν σημαίνει ότι οι Στωικοί επέτρεπαν την... ανθρωποφαγία!!

Οι πρώτοι Στωικοί υιοθετούσαν κυνικές μεθόδους, δηλαδή προκαλούσαν συστηματικά και δη το θρησκευτικό κατεστημένο (για τούτο και λένε δεν ειναι "ανόσια", επειδή ακριβώς επιδίωκαν να χτυπήσουν το φετίχ του "οσίου"). Θεωρούσαν ότι το να σοκάρουν το staus quo της εποχής τους είναι κατεξοχήν "Σωκρατικό", δηλαδή γι αυτούς ο Σωκράτης ήταν πάνω
από όλα ένα esprit de contradiction.

Έτσι αντιλαμβάνονταν την "ειρωνία", ως ένα δυνατό σόκ-χαστούκι στην κοινωνία. Πρόκειται για μια κλασσική περίπτωση κυνικής-στωικής μεθόδους σοκαρίσματος του κοινωνικού περίγυρου. Αυτό εξηγεί
άλλωστε γιατί οι ιστορικοί δεν αναφέρουν τίποτα τέτοιο για τις στωϊκές κοινότητες.

Γιατί δεν υπάρχουν σχόλια απο μεταγενέστερους σχολιαστές πάνω σε ένα
τόσο σοβαρό θέμα. Και φυσικά γιατί ο Κικέρωνας ή ο Επίκητηος δεν εχουν καν ένα πρόβλημα να αποδεχθούν την στωική ηθική χωρίς -φυσικά!- να τρώνε…………………………………..ανθρώπους!!!!!

Ας δούμε και άλλες ΑΠΑΤΕΣ του "Ανώνυμου Απολογητή" που τόσο σέβεται και αγαπά ο Ψηλός: Προέτρεπε ο Επίκουρος στην αιμομιξία άραγε?

Σε κάποια απο τις σελίδες του ο Ανώνυμος Κακολογητής θεωρεί ότι οι φιλόσοφοι προωθούσαν την αιμομιξία...

Και πάλι, η πηγή του ειναι ο Χριστιανός λιβελογράφος Θεόφιλος, ο οποίος λέει το εξής φοβερό:

"Ο δε Επίκουρος μαζί με την διδασκαλία της αθεΐας συμβουλεύει και αυτός να ενώνονται με μητέρες και αδελφές παρά τους νόμους οι οποίοι εμποδίζουν αυτό." (μάλλον πολύ….περί της οικογένειας Λωτ διάβασε ο άθλιος λιβελογράφος…)

Ότι ο Επίκουρος δεν ηταν αθεος το ξέρουν και οι πέτρες. Ο κακολογητής μάλλον το αγνοεί, οπότε ας διαβάσει το σχετικό βιβλιαράκι του Festugiere (εκδόσεις Θυραθεν) να του φύγουν οι απορίες.

Τώρα, το καινοφανές εδώ είναι η κατηγορία ότι ο Επίκουρος προωθούσε το σεξ με……………………..μητέρες και αδελφές!!

Μα πού βασίζεται αυτό?? Σε ΠΟΙΟ επικούρειο κείμενο λέγονται αυτά τα πράγματα άραγε??

O Κακολογητής ακολουθεί ΚΑΙ ΠΑΛΙ την γνωστή μέθοδο, να παραπέμπει σε άσχετα κείμενα.

Ετσι, δίνει ένα………..βλ. Σέξτου Εμπειρικού, Πυρρώνειοι Υποτυπώσεις 3,24 το οποίο αντιστοιχεί σε μια………..συζήτηση περί λογικής που δεν έχει καμιά σχέση με το θέμα!!!!!!!!!!!!!

Τί άλλο πια να πεί κανείς για τις αθλιότητες αυτές αλλά και για τα φερέφωνα που διαρκώς βρίσκουνε να κάνουνε την σκοτεινή δουλειά τους…

Υ.Γ Για την ιστορία, το έναυσμα για την Χριστιανική αυτή συκοφαντία δόθηκε από τον Χρύσιππο, που *λέγεται* ότι επέτρεπε την αιμομιξία. Προφανώς εδώ έχουμε άλλη μια προσπάθεια "σοκαρίσματος" του κατεστημένου με την κυνική μέθοδο.

Συγκεκριμένα, σκοπός του Χρύσιππου ήταν να προβληματίσει τους συγκαιρινούς του ως προς το τί είναι το ηθικώς ορθό- και για να το κάνει αυτό, παρατήρησε ότι η αιμομιξία που απαγορευόταν στους Ελληνες, επιτρεπόταν στους Βάρβαρους. Έτσι, ζητά το κριτήριο περί του ηθικώς ορθού εισάγοντας μια κάποια σχετικότητα και "σκέψι" για την διαφορετικότητα των λαών. Το ίδιο δηλαδή που συμβαίνει και με το
θέμα του κανιβαλισμού: σοκάρει, για να κάνει τον κόσμο ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙ.

Όμως, εάν διαβάζεις με χριστιανικές παρωπίδες, μόνο λάσπη και επιφάνεια καταφέρνεις να βεις και να σχολιάσεις……….

Πάμε τώρα να δούμε λίγες από τις απάτες του "Ανώνυμου Απολογητή" σχετικά με την ψευτο-βιβλιογραφία που διαρκώς μας πρήζει και ο ΑΣΧΕΤΟΣ ΨΗΛΟΣ!

Είδαμε ότι η ανθελληνική ομάδα του «Ανώνυμου Απολογητή» στήνει παραπομπές και παραχαράσσει κείμενα προκειμένου να υποστηρίξει ότι τάχα οι Στωικοί προέτρεπαν στον «κανιβαλισμό των γονέων» ή ότι ο Επίκουρος προέτρεπε στην αιμομιξία.

Τώρα θα δούμε πώς ακριβώς ο Κακολογητής εργάζεται με την «βιβλιογραφία» του.

Ειδικότερα, κάτι ΠΟΛΥ σάπιο βρωμάει στην βιβλιογραφία του «Ανώνυμου Απολογητή».

Είναι γνωστό ότι η επιστημονική δεοντολογία επιτάσσει να παραθέτει κανείς τις πηγές και τα βοηθήματα που χρησιμοποιεί.

Σύμφωνα με την λογική του κακολογητή όμως, αρκεί να πετάξει κανείς μια ατέρμονη λίστα με ονόματα, τίτλους, ενίοτε και κάνα έτος έκδοσης, ένα χαοτικό συνονθύλευμα που μόνο βιβλιογραφία δεν θυμίζει....

Η συνταγή γνωστή. Να γράφουμε, να γράφουμε, να γεμίζουμε σελίδες ώστε να νομίζει ο κοσμάκης ότι έχουμε κάνει δουλειά, ότι εκμηδενίζουμε τον αντίπαλο.

Δυστυχώς όμως για την άθλια αφεντιά του, υπάρχουνε και άνθρωποι που γνωρίζουνε από ιστορία.

Αν κοιτάξετε λίγο πιο προσεκτικά την «βιβλιογραφία» του, θα απορήσετε πώς είναι δυνατόν να κοροϊδεύει τόσο ξεδιάντροπα τον κόσμο.

Αντιγράφουμε λοιπόν μερικά χαρακτηριστικά αποσπάσματα και όποιος κατάλαβε σε τί αναφέρεται ο κακολογητής, κατάλαβε...

Tον συγγραφέα nies τον ξέρετε??
{nies Geschichte der Griechischen und Makedonischen Staaten seit der Schlacht bei Charonea}

Μήπως ξέρετε τον... J.V. det??
{J.V. det Vie de Porphyre}

Μήπως ξέρετε τη κυρία Μάρθα??
{Martha, Les sacerdotes atheniens}

Eδώ, μήπως καταλαβαίνετε ΠΟΥ ακριβώς παραπέμπει?

Gilbert_Πολίτου Ν., Εγχειρ. Αρχαιολογίας κλπ καθώς και τα σχετικά άρθρα των ελληνικών και ξένων εγκυκλοπαιδικών λεξικών.

Ή εδώ ας πούμε??

Brehier, Les Idees philosophiques et religieuses de Philon ruelle, Le
Philosopheu Damascus, R. Asmus ,Das Leben des Philosophen Isidoros von Damaskios aus Damaskos, allavicini Greogorius Thaum

Εδώ κάπου μπλέκεται και ο.... Κάφκα!!!! Εμ βέβαια, μιλάμε για καφκικούς Δαιδάλους...

H Maier, Sokrates, Sein Werk und seine geschichtliche Stellung, Kafka, Sokrates Plato und der sokratische Kreis??

Εδώ πέρα πάλι τί γίνεται?? Και μήπως ξέρετε κανέναν... Epictek??
{Bonhoffer Die Ethik des Stoikers epict, Ep. U. das Neue Testament, Ep. U. Die Stoa, Th. Colardeau Etude sur Epictek}

Ή εδώ??
{Brehier, Les Idees philosophiques et religieuses de Philon, Περί Αριστείδου σε διάφορες Πατρολογίες, A d apologie Aristide et le
roman de Barlaam et de Josaphat, Mentzius Aristippus philosophus, seu de ejus vitae et moribus, Christ, Gesh. D. Griech., Pauly-Wisowa, real . Encycl.}

Και εδώ??
{Osann, Reitrage zur gr. Und rom., Fuhr, Dicaearchi Mess. Quae supers.}

Προσέξτε τώρα και κάποια άλλα κόλπα του Απολογητή!

Ο Κακολογητής παραθέτει καμιά δεκαριά άρθρα και βιβλία για τον... Αρριανό! Μα καλά, τόσο εξειδικευμένη μελέτη για τον Αρριανό έχει κάνει στις σελίδες του??

Αυτές υποτίθεται ότι είναι κατά των... παγανιστών, οι δέκα τόμοι για τον Αρριανο πού κολάνε? Εϊναι προφανές, ότι κάποιος θέλει να «φουσκώσει» την «βιβλιογραφία» του...

Νεόφυτου Δούκα, Αρριανού τα Σωζώμενα, C.G Kruger, Αλέξανδρου Ανάβασις, Kochly H., de libris tacticis, qui Arriani et Aeliani ferentur, Index school. 4 Turici 1851, August Weise, Woerterbuch zu Arriens Anabasis, Leipzig 1854, Arriani Anabasis et Indica ex optimo codice Parisino emedarvit et varietatem ejus libri retulit, Fr. Duebner, Reliqua Arriani et scriptorum de rebus Alexandri M.
Fragmenta collegit, Carollus Muller, Parisiis..Firmin-Ditot, Θ. Ολυμπίου, Αρριανού Ανάβασις, V. Charot, Arrien et le poriple du pont Euxin. Revue egyptologique 1921, Meunier, Les sources de la monographie Arrien sur Inde, A.G. roos, Studia Arrianea, Revue critique, R.B. Steele, The method of Arrian in the Anabasis, P. Chantraine, Ινδική, Loofs, Irenaus Handschriften,

Δηλαδή πάλι καλά που δεν αντέγραψε κάνα………….τηλεφωνικό κατάλογο το παλικάρι!!!!!

Είναι προφανές ότι οι άνθρωποι αυτοί «στήνουν» κάτι που μοιάζει με βιβλιογραφία για να δώσουν την εντύπωση ότι είναι... επιστήμονες και να θαμπώσουν τους επισκέπτες της σελίδας τους, οι οποίοι ως συνήθως έχουν τόσες «γνώσεις» και «κρίση» όσο και ο φίλτατος Ψηλός…….

Και τολμάνε, με αυτά τα διανοητικά χάλια και αυτή την κατάπτωση που
επιδεικνύουν, να συκοφαντούν την ελληνική αρχαιότητα και την ελληνική
κοσμοαντίληψη κατά τα άλλα…….

Επομένως Ψηλέ, άσε επιτέλους τις γελοιότητες περί «στοιχείων» του Απολογητή σου, και εάν φαντάζεσαι ότι το πνευματικό δηλητήριο που θέλεις να ισχύει ως «εκ αποκαλύψεως» αλήθεια μπορεί να περάσει έτσι απλά, ΓΕΛΙΕΣΑΙ ΟΙΚΤΡΑ.

Ελπίζω λοιπόν να σοβαρευτείς στο μέλλον, διότι προς το παρόν....

Άντε γεια!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nik67
Μέλος 2ης Βαθμίδας


214 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2006, 21:21:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nik67  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΨΗΛΟΣ

Δεν έχει όμως δικαίωμα, στο όνομα κανενός ψευτοθεού να επιβάλλει με τη βία όλα, ακόμη περισσότερα ή και μερικά μόνο από τα παραπάνω, σε κανέναν συνάνθρωπό του!!


ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ
ΜΟΝΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΨΕΥΤΟΘΕΟΥ ΘΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΤΗΝ ΛΕΞΗ –ΕΒΡΑΙΟΥ-
,ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ Η ΦΡΑΣΗ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2006, 22:06:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα μας δεν είναι ο ανώνυμος ή επώνυμος.
Αυτά που γράφει ο ψηλός τα έχω διαβάσει κι εγώ από βιβλία αρχαία ή αναλύσεις και είναι γνωστά τοις πάσι.
Συγκεκριμένα τα είχε και προ ημερών το Βήμα. Δηλαδή, ο κόσμος τόχει βούκινο κι εμείς κρυφό καμάρι.

Ζούμε σε συγκεκριμένη εποχή που δε σηκώνει ονειροπολήσεις και φαντάσματα.

Αν η σημερινή εκκλησία είχε ναούς με 2000 πόρνες, στη εκκλησία του άγιου Νερατζή πχ (όπως ο τότε ναός στην κόρινθο), πόρνες ελληνίδες , ρωσίδες και κάθε εθνικότητος,

αν ο Χριστόδουλος έβρισκε τα μωρά και επένδυε τα οικοτροφεία του με αυριανές κερδοφόρες καλλιτέχνιδες,(ελπίζω να μη το διαβάσει και του μπει καμια ιδέα)

αν η εκκλησία και η πολιτεία δεν νομοθετούσε εναντίον της παιδεραστίας,

ποιοί θα ήσαν χριστιανοί?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sakhs3
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
236 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2006, 02:14:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sakhs3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]


• Ο Αιγύπτιος ασκητής Παχώμιος ΜΑΣΤΙΓΩΝΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΩΣ ΤΟΥΣ ΤΡΕΙΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΜΟΝΑΧΟΥΣ ΤΟΥ ΤΑΓΜΑΤΟΣ ΤΟΥ, ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ !!!

• Ο Βησσαρίων αυτοβασανιζόταν με αγκάθια ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΦΥΓΟΥΝ ΟΙ ΑΜΑΡΤΙΕΣ !!!

• Ο Άγιος Αντώνιος ο Μέγας, αιγυπτιακής καταγωγής, πέρασε τη ζωή του μέσα σε μια σπηλιά της Ερυθραίας, προσευχόμενος στον Γιαχβέ. Στο διάστημα που ασκήτευε ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕ ΠΟΤΕ ΕΝΔΥΜΑ (!) ΔΕΝ ΕΠΛΥΝΕ ΠΟΤΕ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ (!!) ΚΑΙ ΤΡΕΦΟΤΑΝ ΗΜΕΡΑ ΠΑΡΑ ΗΜΕΡΑ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΞΙΜΑΔΙ (!!!) . ΓΥΝΑΙΚΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΣΕ ΠΟΤΕ.

• Ο εκ Σαξωνίας Άγιος Γορδικός τρεφόταν αποκλειστικά με ΣΑΠΙΟ ΦΑΓΗΤΟ !!!

•/quote]
schwabe υποψιαζομαι φιλε...οτι οι παραπανω ..αν ειχαν δερματινα εσωρουχα..με γυαλιστερες πουλιες..και κανα μαστιγιο..θα εβρισκαν
προφαση να τα φορουν συχνα... ολο και καποια ευλογια θα επαιρναν.

sakhs3Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2006, 02:40:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σβάμπε,
αφού δεν σε «φτιάχνει» ο Απολογητής, για να δω τη άλλο θα σκαρφιστείς τώρα:

****Για τυχόν ορθογραφικά λάθη ευθύνεται το πρόγραμμα με το οποίο μετέτρεψα το αρχείο pdf σε doc.


ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΣΧΟΛΗ
ΤΜΗΜΑ ΙΣΤΟΡΙΑΣ-ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ
ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΡΧΑΙΟΣ ΚΟΣΜΟΣ
ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ: ΑΡΧΑΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ

ΑΙΠΛΩΜΑΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ Α' ΚΥΚΛΟΥ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ

Ηθικο-κοινωνικές προσεγγίσεις στη γυναικεία εργασία την κλασική εποχή

Επιβλέπουσα: Σεργίδου Αναστασία
Εποπτική επιτροπή: Τζαχΐλη Ίρις, Τζιφόπουλος Γιάννης

ΚΟΝΤΟΠΟΥΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ Α.Μ.: 201

ΡΕΘΥΜΝΟ 2003

Θα παραθέσω μόνο ορισμένα αποσπάσματα από τη διπλωματική εργασία της κας Κοντοπούλου Γεωργίας, τα οποία κρίνω πως είναι συναφή με αυτό που συζητάμε τώρα:

Δημοσθένης, Κατά Νεαίρας 122:
Ταςμεν γαρ εταίρας ηδονής ένεκ' έχομεν, τας δε παλλακάς της καθ' ημέραν θεραπείας του σώματος, τας δε γυναίκας του παιδοποιεισθαι γνησίως και των ένδον φύλακα πιστήν έχει.
«Τις εταίρες τις έχουμε για τις ηδονές, τις παλλακίδες για την καθημερινή περιποίηση του σώματος, τις συζύγους για να αποκτήσουμε γνήσια τέκνα και χρησιμεύουν ως πιστές φύλακες της οικογενειακής εστίας».
---------------------------------------------------

Γενικά οι πόρνες χωρίζονται σε δυο μεγάλες κατηγορίες, σε εκείνες που είναι δούλες και εργάζονται για κάποιον πορνοβοσκό στα πορνεία (είτε δημόσια είτε ιδιωτικά) και στα συμπόσια, και σε εκείνες που είναι ελεύθερες ή απελεύθερες (οι εταίρες δηλαδή) και εργάζονται ιδιωτικά, είτε στο δρόμο, είτε στο σπίτι τους, είτε με ενοικίαση στο σπίτι κάποιου, είτε στα συμπόσια. Συνήθως οι πόρνες ήταν ή σκλάβες ή μέτοικοι. Υπήρχαν ωστόσο περιπτώσεις όπου ελεύθερα κορίτσια, τα οποία είχαν εκτεθεί από μωρά, διασώθηκαν με σκοπό να μυηθούν στο επάγγελμα αυτό. Οι περισσότερες όμως ήταν σκλάβες και είχαν απελευθερωθεί μέσω των οικονομιών τους ή εξαγορασθεί από εραστές, οι οποίοι για διάφόρους λόγους είχαν για αυτές κάποιο διαρκέστερο ενδιαφέρον. Γενικά όσο πιο πολυπόθητη ήταν μια σκλάβα, τόσο πιο σύντομος ήταν ο δρόμος της προς την ελευθερία της τάξης των απελεύθερων.

Πόσο ευρύ χώρο καταλάμβανε η πορνεία κάθε είδους στην αρχαία κοινωνία, αποδεικνύεται από την πληθώρα των εννοιών, οι οποίες χαρακτηρίζουν την πόρνη στην ελληνική γλώσσα. Η λέξη πόρνη σημαίνει τη γυναίκα που ακολουθεί την πορνεία, δηλαδή ακολασία . Αποτελούσε τον κατώτερο χαρακτηρισμό πόρνης, την οποία μπορούσε ο καθένας να την έχει προσωρινά και με λίγα χρήματα στο πορνείο. Άλλες λέξεις χαρακτηρίζουν τους τόπους στους οποίους οι πόρνες ασκούσαν τη δραστηριότητα τους. Η γεφυρίς περιφερόταν κοντά στις γέφυρες ενώ η κατάκλειστος φαίνεται ότι εργαζόταν σε κλειστό πορνείο και σήμαινε τον εξωτερικό εξαναγκασμό, τον οποίο ασκούσαν στα περισσότερα κορίτσια οι μαστροποί ή οι ιδιοκτήτες του πορνείου. Η λέξη δημία εκφράζει ευθέως το επάγγελμα αυτό, καθώς οι γυναίκες που χαρακτηρίζονταν έτσι βρίσκονταν στη σεξουαλική διάθεση του καθενός. Ένα άλλο είδος πόρνης που δεν δρούσε στους δρόμους ή τα πορνεία αλλά στους ναούς είναι οι ιερόδουλες. Αφού αφιερώθηκαν στη θεά του έρωτα Αφροδίτη, εκδίδονταν στους οδοιπόρους προσφέροντας τα κέρδη τους στο ναό, όπου ανήκαν.

-----------------------------------------------------------------------------
Παρόλο που ο χαρακτηρισμός εταίρα (σύντροφος) αποτελεί μια ωραιοποίηση της δραστηριότητας της γυναίκας που εκδίδεται, ωστόσο οι εταίρες διαφέρουν τόσο από τις δημόσιες πόρνες όσο και από τις ιδιωτικές σε δυο σημεία, στην κοινωνική θέση και στον τρόπο εργασίας. Οι εταίρες ήταν συνήθως ελεύθερες (ξένες ή αστές) ή απελεύθερες, ενώ οι δημόσιες πόρνες ήταν δούλες. Εκείνες είχαν αφεντικό για το οποίο εργάζονταν, ενώ οι εταίρες εργάζονταν για τον εαυτό τους. Η τιμή των δημοσίων πόρνων καθορίζεται από το κράτος και των ιδιωτικών από τον πορνοβοσκό(εγώ ως τώρα ήξερα τον γκομενοβοσκό αλλά έλα που υπήρχε και προρνοβοσκός!!). Οι εταίρες όμως καθορίζουν μόνες τους την αμοιβή τους. Οι πόρνες είναι υποχρεωμένες να δεχτούν κάθε πελάτη, ενώ οι εταίρες έχουν δικαίωμα επιλογής. Οι δούλες ήταν συνήθως αμόρφωτες και ακαλλιέργητες, ενώ οι εταίρες μάθαιναν τρόπους, ώστε τόσο με την ομορφιά και τη γοητεία τους όσο και με την οξύνοιά τους να αποτελέσουν ευχάριστη συντροφιά για τον πελάτη, ικανοποιώντας τον πνευματικά και σωματικά.

------------------------------------------------------------------------
Οι επιτυχημένες εταίρες κατόρθωναν να αποκτήσουν την ελευθερία τους και να διατηρήσουν οίκους ανοχής, όπου εκπαίδευαν νεαρά κορίτσια. Τα κορίτσια αυτά είτε ήταν σκλάβες που αγοράζονταν σε νεαρή ηλικία είτε επρόκειτο για έκθετα μωρά (πιθανόν αστών) που γίνονταν αργότερα με καθοδήγηση εταίρες. Έτσι εξασφάλιζαν τα εισοδήματα και τα γηρατειά τους.
Αυτό μαρτυρεί και ο Αθηναίος 568α: επειδάν δ' ευπορήσωσίν ποτέ, ανέλαβαν καινάς εταίρας, πρωτόπειρους της τέχνης,
«όταν κάποτε γίνουν πλούσιες παίρνουν στα σπίτια τους νέες εταίρες, πρωτόπειρες στην τέχνη», βλ. Lacey (1968), 172, Cantarella, σ. 50, Schild, σ. 234 και Pomery (1990), σ. 91.


----------------------------------------------------------------
Η μαστρωπός Νικαρέτη, ικανή να διακρίνει στα χαρακτηριστικά των μικρών κοριτσιών την ομορφιά που θα είχαν αργότερα, αγόρασε επτά νέα κορίτσια, μεταξύ των οποίων και η Νέαιρα, τα οποία ανέθρεψε και μόρφωσε, προκειμένου να τις αξιοποιήσει οικονομικά ως εταίρες:
Δημοσθένους, Κατά Νέαιρας 18-19.
«Επτά γαρ ταύτας παιδίσκας εκ μικρών παιδιών εκτή-σατο.,.και ταύτα επισταμένη θρέψαι και παιδευσαι εμπειρως, τέχνην ταύτην κατεσκευασμένη και από τούτων τον βίον συνειλεγμένη. Προσειπουσα δ' αυτός ονόματι θυγατέρας, ίν' ως μέγιστους μισθούς πράττοι-το τους βουλομένους πλησιάζειν αυταις ως ελευθέρας ουσαις».

Επτά λοιπόν κορίτσια, όλως διόλου νέα, αγόρασε η Νικαρέτη...και ως ειδήμων σε αυτά, τις ανέθρεψε και τις μόρφωσε τελείως, διότι αυτό ήταν το επάγγελμα της και από αυτό ποριζόταν τα προς το ζην. Τις αποκαλούσε θυγατέρες της για να είναι πιστευτό ότι ήταν ελεύθερες και για να λαμβάνει περισσότερα χρήματα από εκείνους που ήθελαν να έχουν σχέσεις με αυτές.

---------------------------------------------------
Ο Flaceliere (1974), σ. 100, αναφέρει ότι η μόρφωση δεν φαίνεται να ήταν τίποτα άλλο παρά μαθήματα για να ντύνονται καλά και να αναπτύσσουν τη φυσική τους γοητεία. Πράγματι ο Αθηναίος αναφέρει χαρακτηριστικά για τη μεταμόρφωση των πρωτόπειρων στην τέχνη εταίρων από τις προαγωγούς με τη χρήση διαφόρων τεκνασμάτων 568 a-b:

Ευθύς αναπλάττουσι ταύτας, ώστε μήτε τους τρόπους μήτε τας όψεις όμοιας διατελειν ούσας έτι. Τυγχάνει μικρά τις ούσα • φελλός εν ταις βαυκίσιν εγκεκάττυται. Μακρά τις• διάβαθρον λεπτόν φορεί την τε καφαλήν επί τον ώμον καταβαλουσ' εξέρχεται-τούτο του μήκους αφειλεν. Ουκ έχει τις ισχία • υπενέδυσ' ερραμέν' αυτήν, ώστε την ευπηγίαν αναβοαν τους εισιδόντας...
«Συμβαίνει κάποια να είναι μικρόσωμη; Στα παπούτσια της τοποθετείται φελλός. Είναι κάποια ψηλή; Λεπτή παντόφλα φορά και βγαίνει έξω με γυρτό το κεφάλι στον ώμο• αυτό της αφαιρεί το ύψος. Δεν έχει μεγάλα κωλομέρια; Ράβει και βάζει αποκάτω πανιά, ώστε να αναφωνούν όσοι βλέπουν παχιά τα κωλομέρια της...».

Βλ. PCG Π, 103. Η ομορφιά ήταν το πρώτο στοιχείο που χρησιμοποιείτο για να τραβήξουν τους άνδρες και τα τεχνάσματα ήταν ένα μέσο για να γίνουν πιο θελκτικές, βλ. Mosse (1993), σ. 182. Ιδιαίτερα γνωστή προαγωγός ήταν η Ασπασία, η οποία έτρεφε κοντά της νέες προκειμένου να γίνουν εταίρες (παιδίσκας εταιρούσας τρεφουσαν, Πλούταρχος, Περικλής XXIV). Ο Αθηναίος μας πληροφορεί για έναν αρκετά μεγάλο αριθμό εταίρων που είχε υπό την κατοχή της η Ασπασία, πιθανόν τονίζοντας το σε υπερβολικό βαθμό 569Γ:
Ασπασία δε η Σωκρατική ενεπορεύετο πλήθη καλών γυναικών, και επλήθονεν από των ταύτης εταιρίδων η Ελλάς.
«Η Ασπασία η σωκρατική έφερνε πλήθη ωραίων γυναικών και από τις δικές της εταίρες γέμιζε η Ελλάδα».

Οι ιδιοκτήτριες των εταίρων φρόντιζαν να τις εκπαιδεύουν από την παιδική ηλικία σε διάφορους τομείς (μουσική, χορό, παιχνίδια, ευχάριστη παρουσία στα συμπόσια), με απώτερο σκοπό την είσπραξη μεγαλύτερου κέρδους από τη μίσθωση τους, βλ. Schild, σ. 227.


----------------------------------------------------------------------------------
Περιγραφές επίσης για την επαγγελματική δραστηριότητα των εταίρων στα πορνεία μας παραδίδει ο Αθηναίος από τα έργα κωμωδιογράφων:
«Ή ουκ οιδας κατά την Ευβούλου Παννυχίδα «τας φι-λωδούς κερμάτων παλευτρίας, πώλους Κύπριδος εξη-σκημένας», γυμνός εφεξής επί κέρως τεταγμένος, εν λεπτοπήνοις ύφεσιν εστωσας, οίας Ηριδανός αγνοις ύδασι κηπεύει κόρας• παρ' ων βεβαίως ασφαλώς τα' έξεστί σοι μικρού πρίασθαι κέρματος την ηδονήν».
Δεν ξέρεις τι λέγεται στην κωμωδία «Παννυχίς» του Ευβούλου για «τις μουσικόφιλες που εξαπατούν με χρήματα, τα στολισμένα αλογάκια της Αφροδίτης», που μισόγυμνες στέκονται σε παράταξη με διαφανή αραχνοΰφαντα, σαν τις Νύμφες στα άγια νερά του Ηριδανού; Σε αυτές μπορείς χωρίς κίνδυνο και με λίγες δεκάρες να αγοράσεις ηδονή.

Παρόμοιες καταστάσεις οικτείρει και ο Ξέναρχος στον Αθηναίο: «Λεινά, δεινά κουκ ανασχετά εν τη πόλει πράττουσιν οι νεώτεροι. Όπου γαρ ουσων μειράκων μάλ' ευπρεπών επί τοισι πορνείοισιν, ας έξεσθ' οραν ειληθερου-σας, στέρν' απημφιεσμένας, γυμνός εφεξής τ' επίκε ρως τεταγμένος ων εστίν εκλεξάμενον η τις ήδεται, λεπτή, παχεία, στρογγυλή, μακρά, τικνη, νέα, παλαιά, μεσοκόπω, πεπαιτέρα».
Φοβερά, φοβερά και όχι ανεκτά στην πόλη αυτοί κάνουν οι νεαροί. Διότι εδώ υπάρχουν κορίτσια πολύ όμορφα στα πορνεία, που μπορούν να τις βλέπουν να ξαπλώνουν στον ήλιο με γυμνά τα στήθη και γυμνές να είναι παραταγμένες σε μέτωπο• από αυτές μπορεί να διαλέξει όποια του αρέσει, λεπτή, παχιά, στρογγυλή, ψηλή, μικρόσωμη, νέα, παλιά, μεσόκοπη ή παρα-ωριμασμένη377.

----------------------------------------------------------------

Σε άλλο χωρίο μιλά γι' αυτές ο Εύβουλος αναφέροντας ότι τα αγορασμένα κορίτσια στέκονταν στον ήλιο ντυμένα διάφανα, 568e:

Εξόν θεωρήσαντι προς τον ήλιον γομνάς εφεξής επί κέρως τεταγμένας, εν λεπτοπήνοις ύφεσιν εστώσας, «Ενώ μπορεί κάτω από το φως του ήλιου να δει γυμνές στη σειρά παραταγμένες κατά μέτωπο να στέκονται με λεπτοϋφαντα ρούχα».

Αποτελούσαν το μοναδικό είδος γυναικών (μιλά για τις εταίρες) που είχαν ευρεία πρόσβαση σε τέτοιου είδους συγκεντρώσεις, σε αντίθεση με τις συζύγους, τις οποίες δεν επέτρεπαν να παρίστανται σε συμπόσια, βλ. Murray, σ. 6.

----------------------------------------------------------
Στην κλασική λοιπόν εποχή, καμιά μαρτυρία δεν συνηγορεί υπέρ της άποψης ότι οι εταίρες έχαιραν μεγάλης κοινωνικής εκτίμησης όχι ως μεμονωμένα πρόσωπα αλλά ως κοινωνική ομάδα στο σύνολο τους. Υπήρχαν βέβαια συγκεκριμένες περιπτώσεις, όπου επαινούνταν ορισμένες ιδιότητες και ικανότητες τους, όπως ομορφιά, καλοί τρόποι, ευχάριστη συντροφιά στα συμπόσια, καλλιτεχνικές δεξιότητες. Ουσιώδες όμως γνώρισμα της ύπαρξης τους είναι ότι όλες αυτές τις χαρές τις πρόσφεραν επαγγελματικά, ότι εκδίδονταν και ήταν καταδικασμένες στη μομφή της φιλαργυρία.

------------------------------------------------------------------------
Η αξιοποίηση μιας εταίρας διαρκούσε τόσο όσο αυτή εκπληρούσε τις απαιτούμενες λειτουργίες. Η ευκαιρία της ζωής της θα ήταν να βρει έναν εραστή, ο οποίος θα ζούσε μαζί της διαρκώς, ώστε ως παλλακίδα πια θα εξασφάλιζε προστασία και μια κατάσταση παρόμοια με εκείνη του γάμου. Εφόσον όμως δεν έβρισκε τα προς το ζην κατέληγε ως «μητέρα» πορνείου ή στο κοινωνικό περιθώριο και στη φτώχια.


Μαράκι, συνεχίζεις να έχεις ακόμη τις ίδιες ιδέες και να επιμένεις για τη δήθεν ελεύθερη διάθεση των γυναικών στην πορνεία;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Σβάμπε, είμαι έτοιμος να απολαύσω τα επόμενα «ακροβατικά» σου!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sakhs3
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
236 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2006, 03:07:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sakhs3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ρε συ ψηλε..δεχομαι τις οποιες γνωσεις σου πανω στο ζητημα
αλλα δεν βλεπεις..οτι υπαρχει χασμα αναμεσα..στις οποιες ιδεες που ειχαν
οι ανθρωποι της τοτε ελλαδας με αυτες της ιουδαιχριστιανικης αντιληψης

ακομα και αν δεχτω οτι αυτοι παρεκλιναν στα παραπανω ζητηματα..θεωρω οτι αυτο εγινε στο πλαισιο ενος υγειους περιθωριου σφαλματος..που προερχεται
σε καθε ελευθερη καιυγειη αντιληψη

αλλα σε καμια περιπτωση να μην βαφτισουμε την αλυσοδεμενη μητρικη σεξουαλικη ιδεα του χριστιανισμου ,ως ορθη...ελεος..το σφαλμα βγαζει ματι...!!!!!!!!!

καλο βραδυ

sakhs3Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2006, 03:25:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που προσπαθώ να καταλάβω είναι:

1. Ποιά η σχέση της ύπαρξης πορνείας στην Αρχαία Ελλάδα, όπως περιγράφεται στην εργασία που αναφέρει ο διασκεδαστής, με την αρχαία θρησκεία και μάλιστα με "εξαναγκασμό" όπως διατεινόταν δυο μηνύματα παραπάνω;

2. Ποιά η σχέση της ανάλυσης της πορνείας στην αρχαία Ελλάδα με το συγκεκριμενο θέμα; Επιπλέον, γιατί δεν υπάρχει κάποιο παρόμοιο μήνυμα εδώ;


Μη περιμένοντας απάντηση ας προχωρήσουμε.

Δεχόμενοι πως η αρχαία θρησκεία στην Ελλάδα προωθούσε την πορνεία, όπως προσπαθεί να αποδείξει ο διασκεδαστής, θα έπρεπε ο χριστιανισμός να έχει εξαλείψει την πορνεία στα δύο ορθόδοξα κράτη, της Ελλάδας και της Κύπρου, μετά από 2000 χρόνια επικράτησης. Ειδικά δε στην Ελλάδα που η όρθόδοξη εκκλησία είναι συνδιαχειριστής του δημόσιου βίου.

Αλλά:

Η ορθόδοξη Κύπρος έχει το μεγαλύτερο ποσοστό πορνείας στην Ευρωπαϊκή Ένωση αναλογικά με τον πληθυσμό της: 4.500 πόρνες.

Η Ορθόδοξη Χριστιανική Ελλάδα με το Χριστιανισμό "επικρατούσα θρησκεία" έχει αυτή τη στιγμή 6.500 δηλωμένες πόρνες ενώ άλλες 25.000 γυναίκες (κυρίως αλλοδαπές) εκπορνεύονται παράνομα. Ταυτόχρονα, σύμφωνα με στοιχεία του ΟΗΕ, 1.600 παιδιά εκπορνεύονται επίσης προς ευχαρίστηση των Ορθοδόξων Ελλήνων (οι οποίοι -σύμφωνα με την εκκλησία- αποτελούν το 98% του πληθυσμού).

Κι εδώ μπαίνουν τα ερωτήματα:

1. Αφού η αρχαία πορνεία οφείλεται αποκλειστικά στην τότε επικρατούσα θρησκεία, σύμφωνα με το διασκεδαστή, δεν είναι λογικό η σύγχρονη πορνεία στην Ελλάδα να οφείλεται αποκλειστικά στην τώρα επικρατούσα (και μάλιστα συνταγματικά) χριστιανική θρησκεία;

2. Αυτές οι 31.500 πόρνες της Ελλάδας και τα 1.600 παιδιά δεν "εξυπηρετούν" τις ανάγκες σχεδόν αποκλειστικά του χριστιανικού πληθυσμού της χώρας μας;


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2006, 03:27:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μερικές επισημάνσεις σε μερικά σχόλια που γράφτηκαν.

1)Το κείμενο του 13-χρονου παιδιού από την Ελευθεροτυπία είναι συγκινητικό
Το διάβασε και ο Λαζόπουλος χθες στο "Αλ Τσαντίρι Νιους" και όλοι έμειναν βουβοί

2)Ο Απολογητής στη σελίδα του έχει βάλει στην εισαγωγή μουσική από την ταινία "Κοναν ο Εξολοθρευτής" και την έχει γράψει ο μάλλον ελληνικής καταγωγης Basil Poledouris. Ωστόσο, τώρα που είμαι μέσα δεν την ακούω να βαράει, παλιότερα όμως έπαιζε αμέσως.

3)Βίαιη και ανήθικη συμπεριφορά θεών υπάρχει σε πολλες θρησκείες, πολυθεϊστικές και μονοθεϊστικές. Και αυτό γιατί πολύ απλά οι θεοί είναι τίγκα στον ανθρωπομορφισμό. Αποτελούν δηλαδή ανθρώπινες επινοήσεις για διάφορους λόγους, αντιπροσωπεύουν ποικίλα θέματα(π.χ. φυσικά και κοινωνικά φαινόμενα) και ακριβώς γι'αυτό τους βλέπουμε να θυμώνουν, να υπόσχονται, να τιμωρούν, να επιβραβεύουν κτλ, να πράτουν δηλαδή όπως και οι άνθρωποι στην καθημερινότητά τους με αντίστοιχα ελλατώματα και προταιρήματα. Και ο Γιαχβέ και ο Δίας τα παίρνουν στο κρανίο και καθαρίζουν κόσμο. Τώρα αν ο ένας σκοτώνει λιγότερους από τον άλλο αδιάφορο μου είναι. Το σημαντικό είναι να μην προσπαθούν οι πιστοί των θρησκειών, τυφλωμένοι από την πίστη τους, να επιβάλλουν τη θρησκεία τους σε άλλους λαούς.

4)Βλέπω λίγο πιο συμπαθητικά την αρχαία Ελληνική θρησκεία και το αρχαίο Ελληνικό πάνθεον ίσως λόγω της ποικιλομορφίας του και της έλλειψης δογματισμού του. Ισως και επειδή μεγάλωσα με ελληνική μυθολογία, ίσως και καθαρά από αισθητικούς λόγους(πώς να το κάνουμε,άλλη χάρη και ομορφιά έχει ένα άγαλμα της ημίγυμνης Αφροδίτης και της αγέρωχης Αρτεμης και άλλο μια εικόνα της Παναγίας με το πρόσωπο σκυθρωπό και λυπημένο) Αυτό δε σημαίνει ότι θα βγω έξω στο ύπαιθρο να κάνω τελετές προς αρχαίους Θεους, ούτε θα δεχτώ ποτέ οδηγίες από τους Ελλαδέμπορους που πουλάνε αρχαία Ελληνική θρησκεία στις ιστοσελίδες και τα βιβλία τους. Κρίνω μόνος μου αν κάτι αξίζει να το θαυμάσω ή όχι. Τώρα αν ένας σάτυρος της αρχαίας ελληνικής μυθολογίας ήθελε να "απαυτώσει" μια κατσίκα...στα @@ μου. Δεν προκειται να κηλιδώσει αυτό σε κάτι την οποιαδήποτε εκτίμησή μου για την αρχαία Ελληνική μυθολογία και θρησκεία(είπαμε, με τα καλά της και τα στραβά της).

5)maraki8, για να διαπισώσεις αν "νεοπαγανίζεις" ή αν "χριστιανοφέρνεις", ή αν έχεις οποιαδήποτε άλλη μεταφυσικοθρησκευτική τάση, μπορείς να απαντήσεις στο παρακάτω ερωτηματολόγιο.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=8192&whichpage=1&ARCHIVE=

Μπορεί και να βγάλεις ουσιώδη συμπεράσματα για τον εαυτό σου, ποιος ξέρει

Ευλόγησον.....

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2006, 09:26:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν οποιοσδήποτε άνθρωπος, μοναχός, παπάς, δούλος ή και βασιλιάς, αποφασίσει να κάνει οτιδήποτε που ξεκινά αλλά και έχει ως τελικό αποδέκτη ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ, δεν πέφτει λόγος σε κανέναν Σβάμπε ή Μαράκι ή Ψηλό για να του το παίξει ηθικός!! Το καταλαβαίνεις αυτό;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Εσύ άραγε το καταλαβαίνεις αυτό που λες;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

quote:
Από τη Βέρροια ως την Εύβοια (τα πλέον πρόσφατα) και από την Κρήτη ως την Αλεξανδρούπολη, μαθαίνω πως η χώρα μου όλο και περισσότερο δίνει δείγματα για το πώς "χαίρεται τη ζωή και τον έρωτα

Η χριστιανική χώρα σου αγαπητέ Ψηλέ...

Ψηλός:

quote:
-Από τη σελίδα του Απολογητή, όπου μπορείς και να βρεις και τις πηγές και τη βιβλιογραφία που χρησιμοποιήθηκε για να συνταχθεί το άρθρο,
-Σου παραθέτω το παρακάτω πρωτοσέλιδο του χτεσινού φύλλου της ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑΣ, ως αφορμή προβληματισμού σε αυτό που είπες.
-Με άρθρο του το Βήμα....

Εσύ Ψηλέ δεν είχες πεί να μην επηρρεαζόμαστε από τα ΜΜΕ και τους Καρατζαφέρηδες;Αναφέρεσαι στα ΜΜΕ μόνο όταν έχουν κάτι καλό κατ'εσε να αναφέρουν.Αν ο Καρατζαφέρης έλεγε για το πόσο καλό είναι το παπαδαριό,θα γούσταρες έτσι;

Και επιμένω αγαπητέ,έχεις πιάσει τόσο χώρο στο topic κατακεραυνώνοντας την πορνεία στην αρχαία ελλάδα.ΜΟΝΟ αυτό έχεις να αντιπαραβάλλεις στα τοοοοσα ελαττώματα της εκκλησίας και της θρησκείας;για τις εταίρες;
Α,ξέχασα,έβαλες και την περίφημη φωτο του Πάνα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2006, 09:59:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και κάτι άλλο βρε παιδιά.Βλέπω τις ώρες που είστε στο forum και είναι όλες ξημερώματα;δεν κοιμάστε καλέ καθόλου;δεν δουλεύει κανείς το πρωί;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2006, 11:24:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ρε συ ψηλε..δεχομαι τις οποιες γνωσεις σου πανω στο ζητημα
αλλα δεν βλεπεις..οτι υπαρχει χασμα αναμεσα..στις οποιες ιδεες που ειχαν
οι ανθρωποι της τοτε ελλαδας με αυτες της ιουδαιχριστιανικης αντιληψης

ακομα και αν δεχτω οτι αυτοι παρεκλιναν στα παραπανω ζητηματα..θεωρω οτι αυτο εγινε στο πλαισιο ενος υγειους περιθωριου σφαλματος..που προερχεται
σε καθε ελευθερη καιυγειη αντιληψη

αλλα σε καμια περιπτωση να μην βαφτισουμε την αλυσοδεμενη μητρικη σεξουαλικη ιδεα του χριστιανισμου ,ως ορθη...ελεος..το σφαλμα βγαζει ματι...!!!!!!!!!

καλο βραδυ

sakhs3



Σάκη καλημέρα,
Γιατί πιάνεσαι πάντα από το Χριστιανισμό;;
Ας υποθέσουμε ότι δέχομαι αυτά που προσάπτεις στο Χριστιανισμό.
Μπορούν όμως αυτά να χρησιμοποιήσουν ως άλλοθι για μια άθλια κατάσταση που προϋπήρχε του Χριστιανισμού;;

Γιατί σου είναι τόσο δύσκολο να ανοίξεις τα μάτια σου και να δεις την πραγματικότητα ως είχε;;
Γιατί ψάχνεις χίλιες δυο δικαιολογίες για να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα;;

Μη φοβάσει βρε Σάκη, κανείς δεν θα πει ότι είσαι λιγότερο Έλληνα αν δεις την αλήθεια κατάματα!!!! (αν και εδώ μέσα όλα είναι πιθανά)!!


Αυτό που είπες "θεωρω οτι αυτο εγινε στο πλαισιο ενος υγειους περιθωριου σφαλματος.", προτιμώ να το αφήσω ασχολίαστο!!!!!!!!!!!!!!!!
Αυτά που παρέθεσα από τον Απολογητή, καθώς και τα όσα περιέχονται στην εργασία της κοπέλας, μιλάνε από μόνα τους!!!

Το Χριστιανισμό τον κολλάς στον τοίχο ενώ την ανηθικότητα της δίνεις άφεση αμαρτιών!!!!!

Μια τέτοια συμπεριφορά δεν θα τη χαρακτήριζα καθόλου ως συμπεριφορά ατόμου που έμαθε να ζει και να σκέφτεται ελεύθερα φίλε μου, και ας μην προβείς και πάλι σε σύγκριση γιατί αυτό που είπα δεν αφορά αποκλειστικά μόνο εσένα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2006, 12:05:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ότι δεν δικαιούται ο Χριστιανισμός να μέμφεται άλλες θρησκείες, είναι πασιφανές θα έλεγα. Τώρα, το τι κάθετε και σκαλίζει ο Ψηλός και ο κάθε Ψηλός (μιας και απουσιάζει η προσωπική γνώση και γνώμη..), είναι αδιάφορο για τους πολίτες του σήμερα.

Το που οδήγησε ο αναχωρητισμός και το μίσος για το ανθρώπινο σώμα, για την ομορφιά και τον έρωτα τους χριστιανούς, μας γίνεται κατανοητό μέσα απο τους διάφορους Πατέρες και Αγίους του δόγματος.

Ο Μοναχός Παίσιος για παράδειγμα, ο οποίος παρακαλούσε στον θεό να τον δώσει καρκίνο (!), και όταν τελικά έπασχε ο ίδιος δέχτηκε.......και χειρουργήθηκε στο 424 Γενικό στρατιωτικό νοσοκομείο!!

Να σημειώσουμε ότι η αφύσικη ζωή που προάγουν τα «χριστιανικά ιδεώδη», έχουν καταστήσει τους Μοναχούς....σταθερούς πελάτες του καρκίνου!!

Ο καρκίνος είναι τακτικός στους Μοναχούς με μεγάλα ποσοστά ΚΑΡΚΙΝΟ ΤΟΥ ΠΡΟΣΤΑΤΗ, και έτσι ονομάστηκε και η νόσος του καλόγερου, πράγμα εμφανές καθώς η έλλειψη εκσπερμάτωσης με συνέπεια την συσσώρευση προστατικών υγρών δημιουργεί τέτοιες καταστάσεις με συνεπίκουρο και ορμονικές διαταραχές.

Σε απλά λόγια, ΜΙΑ ΤΡΕΛΑ ΣΤΑ ΜΑΥΡΑ!!

Βέβαια, εάν ρίξουμε και μια ματιά στις λεγόμενες ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ-ΚΟΛΑΣΙΜΕΣ ΑΜΑΡΤΙΕΣ του χριστιανισμού, τότε έχουμε και την επιβεβαίωση των όσων έπαθε ο Παίσιος:

Πορνεία – προγαμιαίες σχέσεις (δηλαδή το…99% της χώρας…..)
Μοιχεία (ως άνω!)
Αυνανισμός (ουδέν σχόλιο…)
Ομοφυλοφιλία (το…10% των Ελλήνων?)
Λεσβιασμός
Ασέλγεια και παρά φύσει (και συζύγων) (κομμένα τα..κόλπα!)
Οφθαλμοπορνεία( έντυπα – τσόντες)

Τα προαναφερόμενα θανάσιμα και μη αμαρτήματα, βασίζονται στην Αγία Γραφή, και σε αρχαίους κανόνες της Εκκλησίας χιλιάδων ετών…..

Χρειάζονται σχόλια??

Κατα τον ίδιο τρόπο, άνθρωποι που κανονικά θα έπρεπε να είχαν θέση ΣΕ ΦΡΕΝΟΚΟΜΕΙΟ και όχι σε....Αγιολόγιο (!), είναι πρόσωπα που οι χριστιανοί τους αποδίδουν τιμές και προσκυνήματα. Έτσι δεν είναι Ψηλέ?

Ας δούμε έναν ακόμα, ώστε να αντιληφθούμε τι είδους «ηθική» εννοεί ο Ψηλός τελικά:

Λοιπόν, δεν ξέρω πόσοι έχετε διαβάσει τον Βιο του Αγίου Συμέων (αυτόν του Αντώνιου, ειναι ο καλύτερος), πάντως προσωπικά έμεινα άναυδος.

Δεν ξέρω αν πρέπει κανείς να αηδιάσει ή να γελάσει με αυτό το αποκορύφωμα του μισανθρωπισμού.

Παραθέτω μια σύνοψη των κεφαλαίων 5-8, σε δική μου ελεύθερη μετάφραση και το πρωτότυπο όπου χρειάζεται. Αφιερώνω το ταπεινό αυτό πόνημα στον φίλτατο Ψηλό και στους κακολογητές του Ελληνισμού.

Απολαύστε, λοιπόν, τις περιπέτειες του Συμεών....

Κεφ. 5. Ο Συμεών άρπαξε ένα σκοινί και το έδεσε τόσο σφιχτά γύρω από όλο το κορμί του (φασκιοι εαυτόν εν ολω τω σωματι αυτου). Υστερα απο ένα χρόνο και βάλε, ο Συμεών άρχισε να πληγιάζει. Συγκεκριμένα,

"Το σχοινίον κατέφαγεν τας σάρκας αυτού"

Οι ξεσκισμένες σάρκες, διαβάζουμε, κάλυψαν το σκοινί:

"Σκεπασθηναι το σχοινίον απο των σεσημμένων σαρκων"

Η βρώμα ήταν τέτοια, που κανείς δεν μπορούσε να σταθεί δίπλα του!!

"Και απο της δυσωδίας αυτου ουκ εδυνατο τις εγγιστα αυτου στηναι."

Το κρεβάτι όπου την άραζε ο Συμεών γέμισε ΣΚΟΥΛΗΚΙΑ, κοινώς σκουλήκιασε!

"Η δε κοιτη αυτου επληρουτο σκωλήκων."

Προσέξτε τώρα την συνέχεια....

Ο τοπικός αρχιμαδρίτης έφριξε με την κατάσταση (εκθαμβος εγένετο) και καταλαβαίνει ότι «η κοίτη» του Συμεών ειναι γεμάτη σκουλήκια- αλλά, έλα που απο την βρώμα δεν μπορούσε να πλησιάσει!

"Καταμανθανειν την κοιτην αυτου, και ευρησκει αυτην πεπληρωμενην σκωλήκων, και εκ της δυσωδίας ουκ ηδυνατο στηναι εκει."

Ο αρχιμανδρίτης του λέει τότε το αμίμητο

Μάγκα μου, τράβα αλλού και ψόφα!

"Άνθρωπε... αλλαχου άπελθε και απόθανε!"

Έπειτα διαταζει τους μοναχούς να γδύσουν τον Συμεών. Και τα ειδαν ΟΛΑ!
Το ιμάτιο είχε κολλήσεις με τις σάπιες σάρκες και δεν έβγαινε με τίποτα. Επί τρεις ημέρες πάλευαν

"Διαβρεχοντες αυτον υδατι χλιαρω συν ελαίω"

Και τελικά τα καταφεραν...

"Μετα πολλής οδύνης αποδυσαι αυτον,"

Ώστε μαζί με την ρόμπα να βγούν και τα σάπια κρέατα

"Ωστε συν τω ιματίω αποδαρηναι την σεσημμένην σάρκα αυτου."

Και τότε βρήκαν το σκοινί, δηλαδή ό,τι φαινόταν μέσα στις σάρκες,

"Μονον τας αρχάς του σχοινίου".

Τα σκουλήκια που ήταν μέσα στο σώμα του Συμεών, ήταν, λέει, αναρίθμητα και ξεπερνουσαν καθε φαντασια!

"Των δε σκωλήκων των οντων εν εαυτω ουκ ην εικασμός"

Οι μοναχοί έμειναν άναυδοι και αναρωτιούνταν πώς θα αφαιρέσουν το σκοινί. Ο δε αγιος Συμεων

"Έκραζε λέγων «συγχωρησατε μοι, αδελφοί, εάσατέ με αποθανειν ούτως τον κύνα τόν όζοντα»"

Με τα πολλά, ο Συμεών πήρε δρόμο από το μοναστήρι.

Και τί έκανε ύστερα απο λίγο?

Πήγε και έπεσε σε ένα φρέαρ (πηγάδι?) γεμάτο φίδια, δαιμονες και άλλα καλά....

"Και ρίπτει εαυτον εν τω φρέατι εκείνω, και κρύβει εαυτόν εν τω πλαγίω του φρέατος...."


Και ο νοών νοείτω.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2006, 23:28:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σβάμπε και άλλοι,
ο ψηλός έφερε ορισμένα επιστημονικά ντοκουμέντα, τα οποια φυσικά "καίνε" και γιαυτό κανείς δεν προθυμοποιήθηκε να απαντήσει σε αυτά.
Αντίθετα οι απαντήσεις μέχρι τώρα είναι του στίλ πέρα βρέχει, και ναι, τι έκανε ο παίσιος και ο Αντώνιος και ο φίλος μου ο Κώστας.

Και οι επόμενες απαντήσεις θα είναι αυτού του στίλ εφόσον μερικοί δεν θέλουν το διάλογο αλλά το μόνο που θέλουν είναι να δηλώσουν φανατικοί οπαδοί του παναθηναικού, της αρχαιοελληνικής θρησκείας, του χριστιανισμού κτλ.

Βρε, το θέμα τέθηκε απλά.
Βιάζαν ανήλικα το ιερατείο και η θρησκεία των αρχαίων ή όχι?

Υπήρχε ιερή πορνεία με τα γαμισ..τικα να πηγαίνουν στο ναό?

Αντιπροσωπεύει αυτό τη θρησκεία των αρχαίων ή όχι?

Και το βασικότερο που δεν περιμένω και απάντηση, ΕΙΣΤΕ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΕΓΚΛΗΜΑΤΩΝ ΤΗΣ ΣΕ ΠΑΙΔΑΚΙΑ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 19 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy