ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΣΗΜΕΡΑ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 19
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2006, 11:28:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τώρα όσον αφορά τις γυναίκες, νομίζω ότι είσαι λίγο άδικος με τον Ψηλό.
Στην τελική, πάλι καλά που απέκτησαν και ψυχή οι γυναίκες για τον Χριστιανισμό το 585 μ.Χ (στην Ρωμαϊκη Αυτοκρατορία, να εξηγούμαστε, όχι σε καμιά Μεσαιωνική Αγγλία).

Σε αυτό το θέμα, μάλλον προτιμώ που εκχριστιανιστήκαμε, γιατί αν περιμέναμε από τους αρχαίους Έλληνες, έτσι όπως τους αφήσαμε τουλάχιστον, μάλλον θα ζητούσαμε ακόμη άδεια για να βγούμε από το σπίτι.

Let's face it: Η θέση των γυναικών μεχρί πρώτινος, οφείλεται απλά και μόνο στους ΑΝΤΡΕΣ του Δυτικού κόσμου, και στον απλοϊκό τρόπο που διαμόρφωσαν τις πατριαρχικές κοινωνίες, σε όποιον Θεό και αν πιστεύουν αυτές.
[quote]

Κρίμα,γιατί είσαι και γυναίκα.Αν διαβάσεις τις επιστολές του Απόστολου Παύλου(ή αλλιώς φονιά/σφαγέα Σαούλ),θα αλλάξεις γνώμη.Και το πιο απλό και γνώριμο;"η δε γυνή να φοβείται τον άνδρα..".δεν κατάλαβα καλά δηλαδή...Και αν μελετούσες λιγάκι καλύτερα την αρχαία Ελλάδα,θα ήξερες ότι οι γυναίκες δεν χαίρανε ιδιαίτερης εκτίμησης ΜΟΝΟ στη Αθήνα.Σε ολόκληρη την υπόλοιπη Ελλάδα(Μακεδονία,Ήπειρο,Αιτωλία,Πελοπόννησο),οι γυναίκες όχι μόνο ήταν ισάξιες αλλά είχαν και πολλά δικαιώματα.Στην Σπάρτη τις στέλνανε στον πόλεμο...Και μην ξεχνάμε και την ΜΗΤΡΙΑΡΧΙΚΗ κοινωνία των Μινωιτών...Ανέκαθεν και πάντα υπήρχε ρατσιστικό πρόβλημα με τις γυναίκες.Είναι όντως τρομακτικά πλάσματα με απεριόριστες δυνατότητες...

ΥΓ.Μπορεί κάποιος να μου πεί τον λόγο που απαγορεύεται στις γυναίκες να μπούν στον χώρο του ιερού;που απαγορεύεται να πάνε στο Άγιο Όρος;Που η θέση τους κάποτε στην εκκλησία ήταν στον γυναικωνίτη και τώρα που έγινε πιο "ανθρώπινη" η εκκλησία,έχουν κι αυτές οι κακομοίρες το δικαίωμα να κάθονται κάτω στην εκκλησία αλλά οοοοοοοχι στην δεξιά πλευρά(η δεξιά πλευρά ειναι για τους άντρες).;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2006, 13:01:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαράκι,
τα έκανες ολίγον τι σαλάτα με τις παραθέσεις μηνυμάτων.

Επιμένω πως είσαι επηρεασμένη από ιδέες που δεν είναι αποτέλεσμα δικών σου σκέψεων αλλά πρόκειται για ιδέες που σε έχουν ενθουσιάσει.
Δεν σε κατηγορώ, απλά κάνω μια διαπίστωση.

Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι να μην γίνεσαι το θύμα αυτόκλητων σωτήρων και "αρχαιοκαπήλων".
Ψάξε, διάβασε, ερεύνησε για ό, τι ακούς να γίνεται τριγύρω σου.
Μην αρκείσαι στα "μου το είπε ο ξάδελφος του φίλου, του αδελφού της εξαδέλφης, του ανιψιού της, ......"

*****Σου είπα κάτι για το ότι πρέπει να αισθάνεσαι τυχερή που "μεταλλαχθήκαμε" και δεν είσαι υποχρεωμένη σήμερα να κάνεις την "ιερόδουλη" σε κάποιον ναό, αλλά δεν το σχολίασες καν.
Δεν έχεις να πεις κάτι για αυτό; (μήπως δεν σου έχουν πει τίποτα για το θεσμό αυτό;)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2006, 15:05:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ιερόδουλες της αρχαιότητας,ε;μπορείς να μου φέρεις κάποιο παράδειγμα;αν εννοείς τις ΕΤΑΙΡΕΣ,πλανάσαι πλάνην οικτρά.Αν εννοείς τις Βακχίδες,τώ αυτώ.ποιες ακριβώς εννοείς;
Αγαπητέ μου,τα πολλά λόγια είναι φτώχεια.Η βρωμιά και η σαπίλα υπήρχε και υπάρχει.Μόνο που τότε ήταν φανερά και δεν υπήρχε η υποκρισία που υπάρχει σήμερα.
Εσύ,μπορείς να μου απαντήσεις στις ερωτήσεις που έκανα,σχετικά με τις γυναίκες και το ορθόδοξο πρωτόκολλο;
Παρεπιπτόντως,μήπως είδες καθόλου ΑΛΤΕΡ χτες βράδυ;είχε πολύ γούστο....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2006, 15:10:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
α,και κάτι που ξέχασα.τόσα προσωπικά παραδείγματα ανέφερα,κι έχω κι άλλα.δεν παρουσιάζουν κάποιο ενδιαφέρον,ε΄;
αγαπητέ Ψηλέ(σε συμπαθώ γιατι Ψηλή φωνάζω και την κολλητή μου),από τα 100 άτομα που θα ρωτήσεις την γνώμη τους για τον κλήρο,τα 90 θα σου πούν τα χείριστα.έχω την κακίστη των απόψεων καθαρά από δική μου εμπειρία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2006, 16:00:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:
«Σου είπα κάτι για το ότι πρέπει να αισθάνεσαι τυχερή που "μεταλλαχθήκαμε" και δεν είσαι υποχρεωμένη σήμερα να κάνεις την "ιερόδουλη" σε κάποιον ναό, αλλά δεν το σχολίασες καν.»

Ψηλέ, μήπως μπορείς να διαφωτίσεις το μέλος Μαράκι ως προς τον λόγο προέλευσης της λέξης «Αγαρηνοί»?

Επίσης, μήπως γνωρίζεις να μας πεις ποιά η θέση της Παλαιάς Διαθήκης για τις εταίρες αλλά και ποιά η άποψη του Παύλου για τις γυναίκες?

Έως ότου δώσεις αυτές τις απλές απαντήσεις, ας δούμε και λίγα για το θέμα που τόσο πια σας εξιτάρει εσάς τους εραστές της ηθικής....

Οι «ιερόδουλες» ήταν γυναίκες που συνήθως ΑΦΙΕΡΩΝΑΝ τον εαυτό τους στη θεά Αφροδίτη, και δεν τις εξανάγκαζε κανένας. Μια τιμή για την εκάστοτε, και μια πράξη αφοσίωσης. Δεν είναι απόλυτα ξεκάθαρο ποιος ήταν ο ρόλος και η αποστολή που αναλάμβαναν στις υπηρεσίες του ναού.

Αλήθεια είναι ότι έχουμε αναφορές πως προσέφεραν τις υπηρεσίες τους σε περαστικούς και χάριζαν την αμοιβή τους στη θεά του έρωτα και της ομορφιάς. Δεν έχει ξεκαθαριστεί όμως από κανέναν πως ήταν και η μοναδική ενασχόληση όλων καθώς δεν υπάρχουνε σχολαστικές περιγραφές.

Ποια τα κοινά όμως με τη σημερινή κοινωνία ώστε να προχωρούμε σε αυθαίρετους και θερμόαιμους τίτλους? Απλά καμία.

Στην αρχαία Ελλάδα υπήρχε μια κοινωνικά επιτρεπτή σεξουαλική ελευθερία και ένα ερωτικό παιχνίδι μεταξύ ανδρών, γυναικών (εταίρων, παλλακίδων). Όλα αυτά ήταν στα πλαίσια της σεξουαλικής ελευθερίας και παρουσιάζονταν σε ορισμένες πόλεις (βασικά στην Αθήνα) και περιστάσεις (συμπόσια, Διονύσια) και ΟΧΙ ΠΑΝΤΟΥ.

Αυτό που πρέπει να συνειδητοποιήσουμε είναι πως ορισμένες λέξεις της αρχαιότητας είχαν πολυσήμαντες έννοιες και σχετίζονταν με ευρύτερες πτυχές της ζωής των πολιτών. Έτσι, ο γάμος στην αρχαία Ελλάδα ήταν ιερός θεσμός. Μάλιστα, ο Γάμος ήταν θεός και ήταν υιός του θεού Έρωτα. Ο Έρωτας ήταν υιός και συνοδός της θεάς του έρωτα, Αφροδίτης. Στις Θεσπιές της Βοιωτίας ετελούντο και αθλητικοί αγώνες προς τιμήν του θεού Έρωτα και το σύνθημα ήταν: Έρωτας, Παιδεία, Αθλητισμός.

Στην αρχαία Αθήνα υπήρχε και εορτή προς τιμήν του Έρωτα στις 4 του μήνα Μουνυχιώνος (ο μήνας αυτός ήταν ο 10ος μήνας του αρχαίου αττικού ημερολογίου, από τα μέσα Απριλίου ως τα μέσα Μαΐου). Ακόμα και στην Ακαδημία του Πλάτωνα υπήρχε βωμός αφιερωμένος στον Έρωτα.

Ας μην πετάμε λοιπόν δεξιά και αριστερά αβίαστα ότι μας κατέβει, αλλά ας προσπαθούμε να αποδώσουμε την αλήθεια ολοκληρωμένη και μακριά από την κάψα της Χ.Ο. θεώρησης.....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2006, 17:10:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ιερόδουλες της αρχαιότητας,ε;μπορείς να μου φέρεις κάποιο παράδειγμα;αν εννοείς τις ΕΤΑΙΡΕΣ,πλανάσαι πλάνην οικτρά.Αν εννοείς τις Βακχίδες,τώ αυτώ.ποιες ακριβώς εννοείς;
Αγαπητέ μου,τα πολλά λόγια είναι φτώχεια.Η βρωμιά και η σαπίλα υπήρχε και υπάρχει.Μόνο που τότε ήταν φανερά και δεν υπήρχε η υποκρισία που υπάρχει σήμερα.
Εσύ,μπορείς να μου απαντήσεις στις ερωτήσεις που έκανα,σχετικά με τις γυναίκες και το ορθόδοξο πρωτόκολλο;
Παρεπιπτόντως,μήπως είδες καθόλου ΑΛΤΕΡ χτες βράδυ;είχε πολύ γούστο....


Έλα βρε Μαράκι,
για διαφώτισέ με εσύ, τι ήταν οι εταίρες, οι παλλακίδες, οι βακχίδες, ....... ;;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2006, 18:03:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πώς τα λες και δε γελάς ή μάλλον δεν κλαις, βρε Σβάμπε;

Μένω άναυδος, αν και συνηθισμένος πια, εμπρός στην ξεδιάντροπη χάλκευση και διαστρέβλωση της πραγματικότητας, όπως επιχειρείς να μας την παρουσιάσεις.

Schwabe
«προσέφεραν τις υπηρεσίες τους σε περαστικούς και χάριζαν την αμοιβή τους στη θεά του έρωτα και της ομορφιάς.»
Τι είδους υπηρεσίες Σβάμπε;;
Εξέδιδαν το κορμί τους γιατί έτσι ήθελε το διεστραμμένο θρησκευτικό κατεστημένο προς ικανοποίηση της ψευτοθεάς που εισήγαγαν από την Ασία;;

Schwabe
«Στην αρχαία Ελλάδα υπήρχε μια κοινωνικά επιτρεπτή σεξουαλική ελευθερία και ένα ερωτικό παιχνίδι μεταξύ ανδρών, γυναικών (εταίρων, παλλακίδων).»
Κάτι παρόμοιο, σαν και αυτό που προωθείται τελευταία και στην Ολλανδία με τη νομιμοποίηση, από τη Βουλή τους, του κόμματος των παιδεραστών;;


Ας δούμε λίγο και τους «φανατικούς αρχαίους Ταλιμπάν», σε τι υποχρέωναν σε όποια γυναίκα την συλλάμβαναν να μοιχεύει:


«Γράφει ο Πλούταρχος για την διαπόμπευση των μοιχαλίδων αρχαίων Παγανιστριών, ότι την μοιχαλίδα την έβαζαν πάνω σε λίθο ώστε να την δει όλη η πόλη, και μετά την ανέβαζαν πάνω σε ένα γαϊδούρι και τη διαπόμπευαν σε όλη την πόλη, κυκλικά. Μετά, η πομπή επέστρεφε στην αρχική θέση και πάλι την έδειχναν σε όλο τον κόσμο. Από το σημείο αυτό και για όλη της τη ζωή, η μοιχαi]λίδα Παγανίστρια θεωρούνταν «άτιμη» και την αποκαλούσαν «Ονοβάτιν», επειδή την διαπόμπευσαν πάνω σε γάιδαρο (Ελλην, τ. 2): «των γυναικών τὴν επί μοιχεία ληφθείσα αγάγοντες εις αγοράν, επί λίθον τινός εμφανή πάσιν καθίστασα, είτα ούτως ανεβίβαζον επί όνου και την πόλιν κύκλω περιαχθείσαν είδει πάλιν επό τον αυτόν λίθον καταστήναι, και το λοιπόν άτιμον διατελείν, Ονοβάτιν προσαγορευμένη» (Θ.Β. Βενιζέλου, Περί του ιδιωτικού βίου των αρχαίων Ελλήνων, α' έκδοση Αθήναι 1873, επανέκδ. Δημιουργία, σ.45).


Επιπλέον, οι νόμοι τής απαγόρευαν να μπαίνει στα δημοτελή ιερά, για να μη διαφθείρει τις αναμάρτητες γυναίκες, συναναστρεφόμενη με αυτές. Άτιμος ήταν και όποιος συγκατοικούσε πλέον μαζί της (Δημ. Κατά Νεαίρ., 1, 1374).

και

«Σύμφωνα με τα έθιμα που μάς παραδίδουν ο Στράβων, ο Ηρόδοτος και ο Λουκιανός, η κάθε γυναίκα έπρεπε να καθίσει στον περίβολο του ναού και να δοθεί ερωτικά στον καθένα που θα της έριχνε στην ποδιά ένα νόμισμα, ανεξάρτητα από την αξία του, μια κι επρόκειτο να παντρευτεί και παραβίαζε την εντολή της θεάς που όριζε ότι κάθε γυναίκα πρέπει να είναι στη διάθεση όλων χάριν της γονιμότητας. Οι ωραιότερες γυναίκες φυσικά και διαλέγονταν αμέσως, περίμεναν όμως άλλες τρία και τέσσερα χρόνια και δεν μπορούσαν να σηκωθούν πριν αυτή η πράξη συντελεστεί» (Λ. Ζωγράφου, Από τη Μηδεια στη Σταχτοπουτα? η ιστορία του φαλλού , εκδ. Αλεξάνδρεια, σ. 115).

*****Κοίτα να δεις κατάντια, οι φουκαριάρες που ήταν άσχημες, ακόμη κι αν δεχόταν τον «ιερό» εξευτελισμό που της επιβαλλόταν, θα έπρεπε να περιμένουν έως και τρία ή τέσσερα χρόνια για να αποδεσμευτούν!!!!

Μη μου πεις Σβάμπε πως δεν είναι χαριτωμένα όλα αυτά;;;

Μαράκι, δυστυχώς, στην ιστορία των αρχαίων χρόνων μας, συναντάμε πάμπολλα δείγματα παρόμοιου κάλους «σεξουαλικής ελευθερίας»!!!!!

*****Λίλη Ζωγράφου, ............ κάτι μου θυμίζει το όνομα αυτό.............


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2006, 18:30:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε παιδιά, δεν έχει ξανασυζητηθεί αυτό το θέμα με την γυναίκα και την ιεροδουλία ή μη στην αρχαία Ελλάδα?
Όχι τίποτα άλλο βρε Ψηλέ & Schwabe αλλά νομίζω οτι βλέπω σε πρώτη επανάληψη κάποια επεισόδια ενός έργου που έχω ξαναδεί - σχετικά πρόσφατα.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2006, 19:30:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Schwabe
Αλήθεια είναι ότι έχουμε αναφορές πως προσέφεραν τις υπηρεσίες τους σε περαστικούς και χάριζαν την αμοιβή τους στη θεά του έρωτα και της ομορφιάς. Δεν έχει ξεκαθαριστεί όμως από κανέναν πως ήταν και η μοναδική ενασχόληση όλων καθώς δεν υπάρχουνε σχολαστικές περιγραφές.

Σβάμπε,
Χαίρομαι που, έμμεσα μεν, αναγνωρίζεις τη ύπαρξη της σχέσης «παροχή υπηρεσιών-αμοιβή-αμοιβόμενος» και στη θρησκεία των αρχαίων μας.

Ας το δουν αυτό και κάποιοι άλλοι και ας το παραδεχθούν και οι ίδιοι.

Edited by - Ψηλός on 06/11/2006 19:31:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2006, 21:39:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ, ως συνήθως, είπες μια σειρά απο επιπόλαιες βλακείες, η απάντηση σε λίγο.

Ωστόσο, δεν μου απάντησες. Ποιά η έννοια του Αγαρηνού και ποιά η άποψη της θεόπνευστης Αγίας Γραφής για τις εταίρες και τον ρόλο της γυναίκας?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2006, 23:39:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[i]«Γράφει ο Πλούταρχος για την διαπόμπευση των μοιχαλίδων αρχαίων Παγανιστριών, ότι την μοιχαλίδα την έβαζαν πάνω σε λίθο ώστε να την δει όλη η πόλη, και μετά την ανέβαζαν πάνω σε ένα γαϊδούρι και τη διαπόμπευαν σε όλη την πόλη, κυκλικά. Μετά, η πομπή επέστρεφε στην αρχική θέση και πάλι την έδειχναν σε όλο τον κόσμο. Από το σημείο αυτό και για όλη της τη ζωή, η μοιχαi]λίδα Παγανίστρια θεωρούνταν «άτιμη» και την αποκαλούσαν «Ονοβάτιν», επειδή την διαπόμπευσαν πάνω σε γάιδαρο (Ελλην, τ. 2): «των γυναικών τὴν επί μοιχεία ληφθείσα αγάγοντες εις αγοράν, επί λίθον τινός εμφανή πάσιν καθίστασα, είτα ούτως ανεβίβαζον επί όνου και την πόλιν κύκλω περιαχθείσαν είδει πάλιν επό τον αυτόν λίθον καταστήναι, και το λοιπόν άτιμον διατελείν, Ονοβάτιν προσαγορευμένη» (Θ.Β. Βενιζέλου, Περί του ιδιωτικού βίου των αρχαίων Ελλήνων, α' έκδοση Αθήναι 1873, επανέκδ. Δημιουργία, σ.45).


Ψηλέ δεν τό ξερα και μου ήλθε η σκέψη ότι η φουκαριάρα η γυναίκα τράβαγε πολλά στην αρχαιότητα.
Θυμήθηκα και αυτό με τη μοιχαλίδα που θέλαν να την πετροβολήσουν (ίσως να ήταν ίδια εποχή), τότε που ο Χριστός φάνηκε εξτρεμιστής και με τον τρόπο του το απαγόρεψε.
Πριν αιώνες ήταν η γυναίκα στην εξουσία (γυναικοκρατία). Μάλλον κι αυτές θα επιτελούσαν τα αντίστοιχα και δεν θα είχαμε καμια θυλική Χριστίνα να σώσει τους άνδρες.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sakhs3
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
236 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2006, 23:41:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sakhs3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αποψη μου ειναι..οτι το ζητημα της σεξουαλικης ηθικης ειναι διαφορετικο
για χριστιανους..απο οτι για παγανιστες η αθεους..

παλιοτερα η αποψη μου εγκλωβιζονταν..στο οτι μια γυναικα που εκανε σεξ
με διαφορους ...ειχε αναμφισβητητα και μια δοση κατακρισης ασχετα και αν αυτη δεν πειραζε κανεναν...και προσεφερε απλα χαρα και ηδονη στους αλλους...

περαν του ζητηματος των νοθων παιδιων (που απο οσο γνωριζω στην ελλαδα των ελληνων της π.χ εποχης ουδεποτε τεθηκε τετοιο ζητημα..σαν προβλημα κοινωνικου ρατσισμου)

ας μου πει καποιος χριστιανος λοιπον..σε τι η σεξουαλικη προσφορα και ελευθερια μπορει να εχει κατι κακο και σε τι???

μην μου φερετε σαν αντιλογο οτι να ξερεις ...ε τοτε ας γινουμε σαν τα ζωα....

διοτι τα ζωα μεσα απο την απολυτη σεξουαλικη τους ελευθερια μπορουν και εχουν μια ωριμη σεξουαλικη συμπεριφορα μεταξυ τους και ας ειναι ολη μερα γυμνα αναμεταξυ τους ..διχως να ειναι ουτε στερημενα ουτε μανιακα με το σεξ...αποτελεσμα της αυτης σεξουαλικης ελευθεριας...τα οποια εχουν μεσα απο αυτην την σεξουαλικη τους ανεση..εξελιξαν το σεξ μεσα στα ειδη..σαν κατι πολυ απλο οχι ιδιατερο γεγονος...και αβιαστα σε χρονικες περιοδους μονο ιδιαιτερα ενεργοποιημενο(οιστρος)

η σεξουαλικη καταπιεση μεσω της χριστιανικης κατακρισης για αυτην την χαρα της ζωης ειναι αυτη που εκανε τα πραγματα τοσο ακραια με το σεξ σημερα...βιαστες ...παιδοφιλοι....ολα απωθημενα..

οπως παλια και στην εποχη του βυζαντιου, οπου κανας νεαρος διακος

εβλεπε κανα λευκο μαλλινο βρακι καμιας καλογριας..70 ετων στο σχοινι να στεγνωνει...και το θεαμα ηταν τοσο ερεθιστικο που αυνανιζονταν με την αναμνηση μεχρι να πεθανει....!!

τερμα τα ψεμματα...το μετρο και η συνεση ερχετε μετα απο την απλουστευση και απελευθερωση....

διοτι αν σημερα υπηρχε κανενας της αφροδιτης με ιερειες που προσεφεραν γουστα ... στην νηστικη ελλαδα μας η ουρα του κοσμακη θα εφτανε μεχρι το γιβραλταρ.. και οι ιερειες καθε μερα στον ορθοπαιδικο

ενω τοτε αντε που και που κανας ξεχασμενος...καμια περιπτωσαρα..!!

ξεκολλατε το μυαλο σας επιτελους ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ..!!

sakhs3Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2006, 00:02:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σάκη,
να ξεκολλήσουμε εμείς οι Χριστιανοί, εντάξει!
Εσείς όμως, ως πότε θα ψάχνετε να βρίσκετε δικαιολογίες του τύπου ότι τότε, δήθεν, αντιλαμβανόταν διαφορετικά τη σεξουαλικότητα, προκειμένου να δικαιολογήσετε τα αίσχη;;

Εσείς νομίζετε πως αν ανοίξετε τα μάτια και δείτε κατάματα την πραγματικότητα, όσο κι αν μας πληγώνει, θα είναι σαν προδίδετε την Ελλάδα και τον πολιτισμό της, θαρρείς πως και ο πολιτισμός μας, για να λάμψει, στηρίχτηκε πάνω σε αυτές τις αθλιότητες!!!!

Να σου θυμίσω, με την ευκαιρία αυτού που είπε ο Δημήτρης, πως 2000 πριν, ο άνθρωπος Χριστός, με το «ο αναμάρτητος ας ρίξει την πρώτη πέτρα» είπε, ίσως, κάτι που μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν το είχε πει κανένας από τους γνωστούς φιλοσόφους!!
Αυτές οι απλές λέξεις έφεραν επανάσταση και έμελλε να επηρεάσουν βαθιά την ανθρωπότητα!

Edited by - Ψηλός on 07/11/2006 00:05:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2006, 00:47:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαράκι,
Επειδή, όπως λες, βαπτίσθηκες και είσαι Χριστιανή Ορθόδοξη, και επειδή θέλω να πιστεύω πως τα ερωτήματα που θέτεις είναι ειλικρινά, και αρκετοί νέοι, βαπτισμένοι Χριστιανοί Ορθόδοξοι, είναι δυνατόν να έχουν τα ίδια ερωτήματα με εσένα, σου προτείνω να διαβάσεις το παρακάτω άρθρο, από το οποίο ίσως πάρεις κάποιες απαντήσεις στα ερωτήματά σου.

Αν νομίζεις ότι υπάρχει κάτι που θες να το συζητήσουμε, με ευχαρίστηση να το κάνουμε.

http://www.alopsis.gr/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=170

Θα σε παρακαλούσα μόνο να διαβάσεις το άρθρο αυτό με καλή διάθεση και όχι με σκοπό να βρεις αφορμές για ειρωνικά σχόλια.
Δεν απαιτώ να αποδεχθείς τα όσα περιέχονται στο άρθρο. Ελπίζω να σου δώσει αφορμές για να αναρωτηθείς και να ψάξεις περισσότερο.

****Δεν σου κρύβω πως, 10 χρόνια πριν, και εγώ είχα περίπου τις ίδιες ενστάσεις με εσένα για το άβατο του Αγίου Όρους.
Σήμερα όμως, δεν συμβαίνει το ίδιο. Το πρώτο ταρακούνημα που με έκανε να αναρωτηθώ αν και κατά πόσο ήμουν σωστός στις απόψεις μου, το "έφαγα" από μια ομιλία δύο μοναχών (ο ένας από αυτούς ήταν Γάλλος), στους οποίους και τέθηκε το ερώτημα από κάποιον που παρακολουθούσε την ομιλία.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2006, 01:33:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:
«Πώς τα λες και δε γελάς ή μάλλον δεν κλαις, βρε Σβάμπε;»

Εσύ, κλαίς Ψηλέ όταν εύχεται ο Παπάς στους νεόνυμφους να ζήσουν μια ζωή με την «ηθική» του Αβραάμ και της Σάρας?

Αλήθεια, όταν ακούς (ή όταν τα άκουσες..) αυτά τα λόγια, σε πιάνουν τα γέλια ή κλαίς για το κακό της «ευχής»?

Ψηλός:
«Εξέδιδαν το κορμί τους γιατί έτσι ήθελε το διεστραμμένο θρησκευτικό κατεστημένο προς ικανοποίηση της ψευτοθεάς που εισήγαγαν από την Ασία;;»

Πρώτον, δεν δικαιούσε να αποκαλείς καμία θεότητα ως «ψευτοθεά», καθώς πλανάσαι πλάνην οικτρά εάν θεωρείς ότι μέσα απο τα χιλιοραμμένα συμπιλήματα της «Καινής Διαθήκης» ξεπροβάλλει η....«αληθινή θεότητα».

Δεύτερον, καλά θα κάνεις να μην ξημεροβραδιάζεσαι στα μονοπάτια του Απολογητή, διότι το σκοτάδι που έχεις για την αρχαία ελλάδα απλά θα χειροτερέψει.

Όταν μιλάμε για την αρχαιότητα, δεν μπορούμε να βλέπουμε μέσα απο ΙΟΥΔΑΪΚΑ ΠΑΤΟΜΠΟΥΚΑΛΑ, και δη, μέσα απο την αποστεωμένη άποψη περί έρωτος και αυτοδιάθεσης που σήμερα οι αυτόκλητοι «Σωτήρες» αντιλαμβάνονται.

Υπάρχει ένας σαφής διαχωρισμός μεταξύ του τελετουργικού έρωτα και του επ' αμοιβή έρωτα, κάτι που οι σκοταδιστικές πρακτικές των ανέραστων χριστιανών Πατέρων έχουνε παντελώς διαστρεβλώσει. Όμως, ο τελετουργικός έρωτας δεν θα καθιερωνόταν ως πορνεία, ακόμα κι αν η πράξη παρήγαγε προσφορές για έναν ναό, γιατί θεωρείτο πράξη λατρείας.

Ο τελετουργικός έρωτας, ως έννοια ιεροπραξίας, συνέβαινε στα πλαίσια των λατρειών γονιμότητας, αυτός και ο λόγος για το ότι οι περισσοτεροι ναοι ήταν αφιερωμένοι στην Αφροδίτη, όπως και ότι οι ναοί για παράδειγμα ήταν χτισμένοι κοντα σε ποταμους, λίμνες και γενικότερα ρεοντα νέρα, καθώς η συσχέτιση αυτή αποτελούσε και έναν κύριο συμβολισμό της γονιμότητας.

Επομένως, δεν «εξέδιδε» καμία το κορμί της για κανένα κατεστημένο, αλλά αποτελούσε ΤΙΜΗ για την ιέρεια η δυνατότητα συμμετοχής σε αυτές τις τελετουργίες. Και φυσικά, τίποτα δεν ήταν αναγκαστικό. Αυτά να λέγονται!

Ψηλός:
«Κάτι παρόμοιο, σαν και αυτό που προωθείται τελευταία και στην Ολλανδία με τη νομιμοποίηση, από τη Βουλή τους, του κόμματος των παιδεραστών;;»

Κοίτα να δεις, μήπως θέλεις να μιλήσουμε για τα ΚΟΥΣΟΥΡΙΑ των παπάδων? Μήπως θέλεις να συζητήσουμε για το πόσοι και πόσοι ιερωμένοι επιδίδονταν αλλά και επιδίδονται σε ομοφυλοφιλικά όργια?

Εφημερίδες δεν διαβάζεις?

Απο την άλλη, εάν αφαιρέσουμε τους ομοφυλόφιλους απο τις τέχνες, την ποίηση, την λογοτεχνία αλλά και ευρύτερα απο την επιστήμη, τότε......μάλλον θα είμαστε πολύ φτωχοί!

Απλά, στην αρχαιότητα είχαν σε αυτά τα θέματα μια πιο ειλικρινή στάση, δίχως φυσικά να ευνοείται η εκπόρνευση. Άλλο το ένα και άλλο το άλλο.

Για τα θέματα προστασίας των ανηλίκων, υπήρχανε αυστηρότατες ποινές και ένα πολύ καλά οργανωμένο νομικό πλαίσιο.

Τις ρίζες της ομοφυλοφιλικής έλξης θα πρέπει να τις αναζητήσει κανείς στην ιστορική της διαδρομή. Παρατηρούμε οι κοινωνίες που αναπτύχθηκε ήταν κατά βάση, πολεμικές αν όχι πολεμοχαρείς.

Αυτό συνεπάγεται την επι μακρό διάστημα απασχόληση του ανδρικού πληθυσμού σε ασκήσεις, γυμνάσια, εκστρατείες, δραστηριότητες δηλαδή από τις οποίες απουσίαζε το θηλυκό στοιχείο. Η μακρόχρονη συμβίωση ανδρών σε κοιτώνες αποτέλεσε κατάλληλο έδαφος για την ανάπτυξη ομοφυλοφιλικών σχέσεων αρχικά σε ψυχικό επίπεδο, αλλά στην πορεία και σε σαρκικό.

Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι η αρχική αυτή μορφή ομοφυλοφιλίας δεν ταυτιζόταν σε καμία περίπτωση με ένδειξη θηλυπρέπειας, αλλά μάλλον με μια ανώτερη μορφή ανδρισμού. Όπως αναφέρει ο Αριστοφάνης στο πλατωνικό Συμπόσιο:

"Όσοι πάλι είναι κομμάτι από άνδρα, επιδιώκουν τα αρσενικά και ευχαριστούνται να αγκαλιάζωνται και να κοιμούνται μαζί τους, γιατί από τη φύση τους είναι ανδρειότεροι. Μερικοί βέβαια, τους κατηγορούν ότι είναι αδιάντροποι, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν ενεργούν έτσι από αδιαντροπιά, αλλά λόγω του θάρρους, της ανδρείας και του αρρενωπού χαρακτήρα τους, προτιμούν το όμοιό τους. Τρανή είναι η απόδειξη: διότι όταν ολοκληρωθούν σαν άνδρες, μόνο αυτοί γίνονται κατάλληλοι για τα πολιτικά."

Στην ίδια εξιδανικευμένη αυτή θεώρηση της ομοφυλοφιλίας πρέπει να αποδώσουμε και τις σωκρατικές θέσεις για την παιδεραστία, ως μιας διαδικασίας όπου ο εραστής διαπλάθει το χαρακτήρα του ερωμένου, γίνεται ο δάσκαλος και μέντορας του χωρίς να τον εκμεταλλεύεται απλά για τον κορεσμό των ορέξεών του.
Στην πράξη βέβαια τα πράγματα, ως συνήθως, δεν ήταν καθόλου ιδανικά. Την εκχυδαϊσμένη αυτή παιδεραστία απεχθάνονταν οι αρχαίοι εξίσου μ' εμάς και την τιμωρούσαν αυστηρότατα.

Με άλλα λόγια, το θέμα δεν είναι καθόλου απλό, και απαιτεί γνώσεις και όχι θρησκευτική μισαλλοδοξία.

Και φυσικά, να πούμε ότι οι χριστιανοί τίποτα δεν άλλαξαν σε αυτό το θέμα, απλά υπήρξαν και συνεχίζουνε να είναι υποκριτές για καθαρά πελατειακές ανάγκες. Ας μην αναφερθούμε στις απόψεις χριστιανών Πατέρων για τον έρωτα και την γυναίκα διότι.....θα σιχαθούμε ακόμη και την γυναίκα που έχουμε παντρευτεί!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2006, 01:53:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:
«Να σου θυμίσω, με την ευκαιρία αυτού που είπε ο Δημήτρης, πως 2000 πριν, ο άνθρωπος Χριστός, με το «ο αναμάρτητος ας ρίξει την πρώτη πέτρα» είπε, ίσως, κάτι που μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν το είχε πει κανένας από τους γνωστούς φιλοσόφους!!»

Τι λες ρε Ψηλέ?

ΠΟΥ είναι το «τρομερό» δηλαδή σε αυτή την φράση? Φαντάζεσαι ότι δεν υπήρξε ποτέ σε άλλο τόπο σκηνή όπου κάποιος αγανάκτησε απο μια αδικία, απο τον ενδεχόμενο πόνο ενός ανθρώπου, ώστε να πει πως «όποιος θεωρεί ότι είναι τέλειος ας το πράξει»?

Και σήμερα Ψηλέ, εάν προσέξεις καλά γύρω σου, θα ακούσεις πάμπολλες φορές αυτή την φράση. ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΝ? Τι σημαίνει αυτό? Σημαίνει ότι αυτό «άλλαξε τον κόσμο»??

Αλήθεια, κάτι πιο σοβαρό δέν μπορείς να σκεφτείς επιτέλους?

Κατα τα άλλα, ΟΛΑ όσα δήθεν «για πρώτη φορά ειπώθηκαν», ήταν απο καιρό γνωστά. Ξέρεις ποιά είναι η διαφορά Ψηλε? ΟΤΙ ΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ!

1. Μακαριοι οι πεινωντες και διψωντες την δικαιοσυνη (Ματθ. Ε6)
"Δικαιωσυνην ασκειν εργω τε λογω τε" (Πυθαγορας, Χρυσα επη)

2. Οχι οφθαλμον αντι οφθαλμου (Ιησους)
"Περι δε δικαιοσυνης και αδικιας σκεπτεον" (Αριστοτελης, Ηθικα Νικομαχεια)

3. Ειρηνευσον με τον αντιδικον σου ταχεως ( Ματθ. Ε 25)
"Τον δε εχθρον φιλον ποιειν" (Κλεοβουλος, Βιοι φιλοσοφων)

4. Μακαριοι οι ειρηνοποιοι ( Ματθ . Ε 9)
"Εχθραν διαλυειν" (Κλεοβουλος, Βιοι Φιλοσοφων)

5. Τιμα τον πατερα σου και την μητερα σου (Δεκα εντολαι)
" Γονεις τιμα" (Πυθαγορας, Χρυσα επη)

6. Μη ψευδομαρτυρησης (Δεκα εντολαι)
"Μη ψευδου" (Σολων, Βιοι φιλοσοφων)

7. Προσεχετε να μην καμνητε την ελεημοσυνη σας εμπροσθεν των ανθρωπων δια να βλεπησθε υπ αυτων (Ματθ. ΣΤ1)
"Και ευεργετησαι προχειρος ην και λαθειν την χαριν ατυφοτατος "(Διογενης, Βιοι φιλοσοφων).

8. Ευεργετειτε εκεινους οιτινες σας μισουσι (Ματθ. Ε44)
"Τον δε εχθρον ευεργετειν" (Κλεοβουλος, Βιοι φιλοσοφων)

Ψηλέ, σου είπα ότι πρόκειται για ΣΥΜΠΙΛΗΜΑΤΑ, και όχι για κάτι νέο. Ούτε καν η ιδέα της Ανάστασης, της Ενσάρκωσης, του Ενός Υιού δεν υπήρξε καινούργια.

Απλά, εσάς σας μάθανε ότι έτσι είναι. Και έτσι έχετε μείνει....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2006, 02:15:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σβάμπε,
Περιμένω να σε δω κάποια στιγμή να «ωριμάσεις» και να μην τρέχεις απεγνωσμένα αριστερά και δεξιά για να βρεις «δεκανίκια» στα οποία και θα στηρίξεις τα «αστήρικτα»!

Κατανοώ πως, όταν έχεις μάθει να «κελαηδάς» τον έναν και αυτό σκοπό, είναι δύσκολο να ξεφύγεις από το δρόμο σου, πράγμα που θα σε έκανε, ίσως, να αισθανθείς σαν το ψάρι έξω από το νερό.

Επιμένεις πάντα στην ίδια τακτική του αποπροσανατολισμού και της σύγκρισης/σύγκρουσης.
Αυτή σου η τακτική δηλώνει, αν μη τι άλλο, έλλειψη επιχειρημάτων και αδυναμία να παρουσιάσεις κάτι του ουσιώδες που να είναι σχετικό με το θέμα που συζητείται.

Περιμένω να διαψεύσεις αυτά που η ιστορία έχει καταγράψει.
Είναι δυνατόν;;
Όσο και να προσπαθήσεις να στρέψεις τη συζήτηση αλλού γι’ αλλού, τα γεγονότα είναι εκεί και καταμαρτυρούν για τον ξεπεσμό των ηθών, τη διαπόμπευση και την εμπορευματοποίηση της ανθρώπινης αξιοπρέπειας!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2006, 04:01:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Όσο και να προσπαθήσεις να στρέψεις τη συζήτηση αλλού γι’ αλλού, τα γεγονότα είναι εκεί και καταμαρτυρούν για τον ξεπεσμό των ηθών, τη διαπόμπευση και την εμπορευματοποίηση της ανθρώπινης αξιοπρέπειας!

Προς οπαδούς της "ηθικής ζωής"

Προς οπαδούς της ηθικής ζωής μέρος δεύτερον

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2006, 05:42:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτη ειναι η διαφορα. Αυτη ειναι η συγκριση. Απο τη μια εχεις τα αριστουργηματα του Αριστοτελη και του Πλατωνα, και απο την αλλη τις μ...κιες του χριστιανισμου!


Σημειωση προς moderators: Ο παραπανω χαρακτηρισμος ειναι λογοπαιγνιο ως προς το αισχρο και ποταπο περιεχομενο των λεγομενων του """"Αγιου""""
Ιωαννη του Νηστευτου, link των οποιων συνεναψε ο macedon στο προηγουμενο μηνυμα.

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2006, 05:45:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παντως οι μ...κιες του χριστιανισμου αφορουν τα δεκαδες εκατομυρια νεκρων που θυσιασε στο σατανιστικο θεο του. Οι θυσιες αυτες συνεχιζονται ακομα, και τη σκυταλη εχουν παρει οι νεοσυντηρητικοι ευαγγελιστες που σφαζουν αβερτα κουβερτα στο Ιρακ.

Το συνηθειο δεν κοβεται.

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2006, 05:49:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2006, 05:52:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α, και για να μην ξεχασω και τους ελληναραδες: Αμα δεν σας κανουν οι ξενοφερτοι θεοι (ετσι γενικα), τοτε τι δουλεια θελετε με το δωδεκαθεο? Διαβαστε καμια πηγη για το που βρεθηκαν αυτοι οι θεοι... Και εσεις και τα χριστιανοπουλα τους Αιγυπτιους κλεψατε.

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2006, 08:03:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παντως οι μ...κιες του χριστιανισμου αφορουν τα δεκαδες εκατομυρια νεκρων που θυσιασε στο σατανιστικο θεο του. Οι θυσιες αυτες συνεχιζονται ακομα, και τη σκυταλη εχουν παρει οι νεοσυντηρητικοι ευαγγελιστες που σφαζουν αβερτα κουβερτα στο Ιρακ.


Το συνηθειο δεν κοβεται.


Αγαπητέ velial, αντιλαμβάνεσαι την πιθανότητα με τον τρόπο που παραθέτεις την άποψη σου να προκαλέσεις αντιδράσεις σε ένα θέμα που γνωρίζεις οτι συμμετέχουν άνθρωποι που πιστεύουν στην συγκεκριμένη θρησκεία?

Αν δεν το αντιλαμβάνεσαι, σκέψου λίγο κι αυτό το ενδεχόμενο.
Αν πάλι το αντιλαμβάνεσαι...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2006, 08:21:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying_Incubus
Αγαπητέ velial, αντιλαμβάνεσαι την πιθανότητα με τον τρόπο που παραθέτεις την άποψη σου να προκαλέσεις αντιδράσεις σε ένα θέμα που γνωρίζεις οτι συμμετέχουν άνθρωποι που πιστεύουν στην συγκεκριμένη θρησκεία?

Χωρίς να θέλω να κάνω το συνήγορο κανενός, και για να είμαστε δίκαιοι:

quote:
Ψηλός
Εξέδιδαν το κορμί τους γιατί έτσι ήθελε το διεστραμμένο θρησκευτικό κατεστημένο προς ικανοποίηση της ψευτοθεάς που εισήγαγαν από την Ασία;;

Νομίζω πως ενδεχομένως να συμμετέχουν άνθρωποι που πιστεύουν και στη συγκεκριμένη θρησκεία. Παρατήρηση δεν έγινε όμως

Ο σεβασμός απέναντι σε θρησκείες όσο και απέναντι σε ανθρώπους είναι πάντοτε αμοιβαίος. Κάποιος που δε σέβεται τους θεούς των άλλων δεν μπορεί να έχει απαίτηση να σέβονται "τους ψευτοθεούς του που εισήγαγαν από την Ιουδαία".

Χωρίς παρεξήγηση...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2006, 09:54:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μαράκι,
Επειδή, όπως λες, βαπτίσθηκες και είσαι Χριστιανή Ορθόδοξη, και επειδή θέλω να πιστεύω πως τα ερωτήματα που θέτεις είναι ειλικρινά, και αρκετοί νέοι, βαπτισμένοι Χριστιανοί Ορθόδοξοι, είναι δυνατόν να έχουν τα ίδια ερωτήματα με εσένα, σου προτείνω να διαβάσεις το παρακάτω άρθρο, από το οποίο ίσως πάρεις κάποιες απαντήσεις στα ερωτήματά σου.

Αν νομίζεις ότι υπάρχει κάτι που θες να το συζητήσουμε, με ευχαρίστηση να το κάνουμε.

http://www.alopsis.gr/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=170

Θα σε παρακαλούσα μόνο να διαβάσεις το άρθρο αυτό με καλή διάθεση και όχι με σκοπό να βρεις αφορμές για ειρωνικά σχόλια.
Δεν απαιτώ να αποδεχθείς τα όσα περιέχονται στο άρθρο. Ελπίζω να σου δώσει αφορμές για να αναρωτηθείς και να ψάξεις περισσότερο.

****Δεν σου κρύβω πως, 10 χρόνια πριν, και εγώ είχα περίπου τις ίδιες ενστάσεις με εσένα για το άβατο του Αγίου Όρους.
Σήμερα όμως, δεν συμβαίνει το ίδιο. Το πρώτο ταρακούνημα που με έκανε να αναρωτηθώ αν και κατά πόσο ήμουν σωστός στις απόψεις μου, το "έφαγα" από μια ομιλία δύο μοναχών (ο ένας από αυτούς ήταν Γάλλος), στους οποίους και τέθηκε το ερώτημα από κάποιον που παρακολουθούσε την ομιλία.


Αγαπητέ ψηλέ,
καταρχάς,γιατί νομίζεις πως όποιος έχει αντίθετη άποψη από σένα περί χριστιανισμού,χριστιανών και λειτουργών του χριστιανισμού,είναι παραπλανημένος,μπερδεμένος,"αδιάβαστος" κτλ;δεν παίζει το ενδεχόμενο να είστε παραπλανημένοι εσείς;
Διάβασα το κείμενο που μου πρότεινες και είπες να μην το σχολιάσω ειρωνικά.Μα γίνεται να μην το ειρωνευτώ;θα προσπαθήσω να το σχολιάσω χωρίς,σεβόμενος την πίστη σου σε αυτό το κείμενο,και σεβόμενη την δικιά μου νοημοσύνη.
Τι λέει λοιπόν το εξής κείμενο...

"Οι φεμινίστριες ζητούν την κατάργησι του αβάτου του Αγίου Όρους, γιατί θεωρούν ότι θίγεται το ατομικό δικαίωμά τους να μπορούν να επισκεφθούν και πιθανώς να εγκαταβιώσουν και στο Άγιον Όρος"
-Ποιές φεμινίστριες αγαπητέ;εγώ το ζητάω σαν χριστιανή,που θέλει να επισκευθεί το Άγιο Όρος/σύμβολο της Ορθοδοξίας.Για τους ορθόδοξους,αυτές που δέχονται τον ρατσισμό και τον γυναικωνίτη,είναι καλές χριστιανές.Αυτές που δεν το "βουλώνουν" και ζητάνε να έχουν τα ίδια δικαιώματα στη ΘΡΗΣΚΕΙΑ τους,είναι φεμινίστριες...

"Λησμονούν όμως ότι και οι Μοναχοί έχουν το ατομικό δικαίωμα να μονάζουν σ’ έναν τόπο που οι ίδιοι τον διάλεξαν, οι ίδιοι τον δημιούργησαν και οι ίδιοι τον θέλησαν άβατο. Και ακόμη, ότι όσοι βοήθησαν να δημιουργηθή το Άγιον Όρος, Ορθόδοξοι Αυτοκράτορες και Ηγεμόνες, Έλληνες και μή Έλληνες, και Οικουμενικοί Πατριάρχαι, έτσι το ήθελαν και έτσι με χρυσόβουλα και σιγίλλια το κατωχύρωσαν."

-Οι Βυζαντινοί Αυτοκράτορες και Πατριάρχες λησμονούν ότι και οι γυναίκες είναι πλάσματα του θεού κι έχουν τα ίδια δικαιώματα στη θρησκεία τους με τους άντρες.

"Κάποτε ερώτησαν έναν Αγιορείτη Γέροντα, γιατί οι μοναχοί θέλουν το άβατο, και αυτός έδωσε μία παράδοξη απάντησι: Γιατί αγαπούν τις γυναίκες."

-Αυτό θα το αφήσω ασχολίαστο,βορά στο forum...Γιατί αν το σχολιάσω εγώ,θα γίνω πραγματικά ειρωνική...Ένα μόνο:οι μουσουλμάνοι δεν έχουν κλεισμένες τις γυναίκες στα σπίτια και τις αναγκάζουν να φοράνε μπούργκα ακριβώς επειδή τις αγαπούν και θέλουν να τις προστατεύσουν;Και οι χριστιανοί φυσικά σπεύδουν να τους κατακρίνουν...

"Για να αποκτήσουν όμως οι Μοναχοί αυτή την Χριστομίμητο αγάπη, πρέπει να ασκηθούν σε περιβάλλον που δεν θα υπάρχουν οι πειρασμοί και οι προκλήσεις του άλλου φύλου.
Οι Μοναχοί είναι ρεαλισταί. Δεν παραγνωρίζουν την αδυναμία και το ευόλισθο της ανθρωπίνης φύσεως. Κατά τον λόγο του Κυρίου, «πάς ο βλέπων γυναίκα προς το επιθυμήσαι αυτής, ήδη εμοίχευσεν αυτήν εν τη καρδία αυτού» (Ματθ. ε΄ 28).
Όταν οι Μοναχοί μετά από πολυχρόνιο αγώνα και άσκησι αποκτήσουν την απάθεια, μπορούν να αγαπούν απαθώς."

-Οκ,δηλαδή οι μοναχοί στα άλλα μοναστήρια της Ελλάδας,ακόμα και οι πολυ νεαροί,είναι τέρατα αυτοσυγκράτησης,μοιχοί εν τη καρδία,αμαρτωλοί κτλ,ε;

"Αυτή η υλιστική και φίλαυτη στάσις των φεμινιστριών υποφώσκει και στην αποδοχή εκ μέρους των του αποτροπαίου εγκλήματος των εκτρώσεων, ως ατομικού δικαιώματος της γυναίκας. Και στην περίπτωση αυτή δεν λαμβάνουν υπ’ όψιν των ότι και το έμβρυο έχει το ατομικό δικαίωμα να έλθη στην ζωή, άσχετα αν δεν μπορεί να το εκφράση."
-Ούτε αυτό θα το σχολιάσω γιατί θα βάλω φωτιά στο forum...

"Μετά χαράς πληροφορήθηκα ότι σε έρευνα που έγινε πρόσφατα από τους συνεργάτες της εκπομπής «Ράδιο–παράγκα» του Ραδιοφωνικού Σταθμού της Εκκλησίας της Ελλάδος, το 95% των γυναικών που ερωτήθηκαν απήντησαν ότι δεν θέλουν την κατάργησι του αβάτου. Η διαπίστωσις είναι παρήγορη. Η μεγάλη πλειονότης των ελληνίδων γυναικών αντιμετωπίζει με σοβαρότητα το ζήτημα."
-Ποιανού ραδιοφωνικού σταθμού είπαμε;της Εκκλησίας;ααααα.....

"Όσο πνευματικώτερα είναι τα κοινόβια και οι Μοναχοί της Ορθοδοξίας, τόσο πνευματικώτερες γίνονται και οι χριστιανικές οικογένειες."

-Το τι πνευματικά πράγματα συμβαίνουν στα μοναστήρια,είναι γνωστό τοίς πάσιν..Αλήθεια,πόσο πνευματικά πράγματα γίνονται στη μονή Εσφιγμένου;

"Όσον αφορά το θέμα της χειροτονίας των γυναικών, το κίνητρο των φεμινιστριών είναι το ίδιο: η έπαρσις· να θέσουν το θέλημά τους και την ιδεολογία τους υπεράνω της Παραδόσεως της Εκκλησίας, υπεράνω των Ιερών Κανόνων και των Αγίων."
-Ποιός έφτιαξε αυτούς τους κανόνες βρε παιδιά;Έλεος δηλαδή...Έπαρσις...

"Στην αντίληψί τους η Εκκλησία είναι ένας ανθρώπινος θρησκευτικός οργανισμός που μπορεί κάθε φορά να μεταβάλλεται ανάλογα με τις επικρατούσες ιδεολογίες.


"Αυτή η τάσις, ως γνωστόν, συνιστά την εκκοσμίκευσι.
Αν η Εκκλησία ακολουθούσε και υιοθετούσε την εκκοσμίκευσι, δηλαδή δεχόταν την αλλοίωσί της από τους συρμούς κάθε εποχής, δεν θα ήταν η Μία Αγία Καθολική και Αποστολική Εκκλησία του Χριστού, αλλά η εκκλησία του κ. Τάδε, ή της κ. Τάδε. Όπως γράφει ο Αντίοχος ο Πανδέκτης: «Πάσαι αιρέσεις επ’ ονόματι ανθρώπου ονομαζόμεναι, οίον Αρειανοί, Νεστοριανοί, Σεβηριανοί, και άλλαι ομοίως, του διαβόλου εισίν αιρέσεις. Η γαρ καθολική (Ορθόδοξος) Εκκλησία ουκέτι κέκληται όνομα ανθρώπου, αλλά πάντες εν ονόματι του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού, Χριστιανοί ονομαζόμεθα» (Ρ.G. 89, 1844D).
Η Εκκλησία αντέχει 2000 χρόνια τώρα, συχνά πολεμουμένη από πολλές πλευρές. Η αντοχή και η συνέχειά της οφείλεται στο αμετάβλητο της ταυτότητός της μέσα στους αιώνες.
Αυτή την αμετάβλητη ταυτότητά της αποτελεί η Ιερά Παράδοσις, την οποία συντηρεί η Χάρις του Αγίου Πνεύματος."

-Δηλαδή,το να συμμετάσχουν πιο ενεργά οι γυναίκες,αποτελεί αίρεση;Παρόμοια με τον Αρειανισμό,τον Μονοφυσιτισμό κτλ;Και να σου πω και κάτι άλλο φίλε Ψηλέ;εγώ δεν είπα να αλλάξει σε τέτοια σημεία η θρησκεία ώστε να αλλοιωθεί.Αλλά ακριβώς επειδή είναι κολλημένη σε πολλά πράγματα,υπάρχει αυτή η ροπή σήμερα σε άλλες θρησκείες(βλέπε Βουδισμό),και στον αθεϊσμό...Δεν καλύπτει πλέον η θρησκεία...

"Η χειροτονία των γυναικών αλλοιώνει την Αποστολική Παράδοσι, γιατί ποτέ δεν υπήρξε στοιχείο της ταυτότητός της. Οι διακόνισσες δεν ήσαν ιερείς ή επίσκοποι. Είχαν μόνο το διακόνημα να βοηθούν στο βάπτισμα των γυναικών, όπου για λόγους σεμνότητος δεν βοηθούσαν οι άνδρες ιερείς."

-Αυτό δεν μπορεί να μας το επιβεβαιώσει κανείς.Για να μην μιλήσουμε για την Μαγδαληνή...

"Πράγματι, κάθε χριστιανή γυναίκα μπορεί να ακολουθήση το παράδειγμα της Παναγίας μας, η οποία χωρίς να είναι «ιερεύς» ή «επίσκοπος» έγινε μήτηρ του Λυτρωτού, γιατί προσέφερε όλη την ελευθερία και όλη την αγάπη της στον Θεό και έτσι έγινε ανώτερη όχι μόνο από τους ιερείς και επισκόπους αλλά και από τους Αποστόλους και από τα αγγελικά τάγματα τιμιωτέρα και ενδοξοτέρα."
-Είμαστε καλές για να γεννάμε και να μεγαλώνουμε σωστούς χριστιανούς...

Προσπάθησα αγαπητέ Ψηλέ,να το δω με συμπάθεια,χωρίς να με πνίγει η αγανάκτηση για τον ρατσισμό που υπάρχει ακόμα και σήμερα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2006, 10:05:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός:
«Σου είπα κάτι για το ότι πρέπει να αισθάνεσαι τυχερή που "μεταλλαχθήκαμε" και δεν είσαι υποχρεωμένη σήμερα να κάνεις την "ιερόδουλη" σε κάποιον ναό, αλλά δεν το σχολίασες καν.»

Ψηλέ, μήπως μπορείς να διαφωτίσεις το μέλος Μαράκι ως προς τον λόγο προέλευσης της λέξης «Αγαρηνοί»?

Επίσης, μήπως γνωρίζεις να μας πεις ποιά η θέση της Παλαιάς Διαθήκης για τις εταίρες αλλά και ποιά η άποψη του Παύλου για τις γυναίκες?

Έως ότου δώσεις αυτές τις απλές απαντήσεις, ας δούμε και λίγα για το θέμα που τόσο πια σας εξιτάρει εσάς τους εραστές της ηθικής....

Οι «ιερόδουλες» ήταν γυναίκες που συνήθως ΑΦΙΕΡΩΝΑΝ τον εαυτό τους στη θεά Αφροδίτη, και δεν τις εξανάγκαζε κανένας. Μια τιμή για την εκάστοτε, και μια πράξη αφοσίωσης. Δεν είναι απόλυτα ξεκάθαρο ποιος ήταν ο ρόλος και η αποστολή που αναλάμβαναν στις υπηρεσίες του ναού.

Αλήθεια είναι ότι έχουμε αναφορές πως προσέφεραν τις υπηρεσίες τους σε περαστικούς και χάριζαν την αμοιβή τους στη θεά του έρωτα και της ομορφιάς. Δεν έχει ξεκαθαριστεί όμως από κανέναν πως ήταν και η μοναδική ενασχόληση όλων καθώς δεν υπάρχουνε σχολαστικές περιγραφές.

Ποια τα κοινά όμως με τη σημερινή κοινωνία ώστε να προχωρούμε σε αυθαίρετους και θερμόαιμους τίτλους? Απλά καμία.

Στην αρχαία Ελλάδα υπήρχε μια κοινωνικά επιτρεπτή σεξουαλική ελευθερία και ένα ερωτικό παιχνίδι μεταξύ ανδρών, γυναικών (εταίρων, παλλακίδων). Όλα αυτά ήταν στα πλαίσια της σεξουαλικής ελευθερίας και παρουσιάζονταν σε ορισμένες πόλεις (βασικά στην Αθήνα) και περιστάσεις (συμπόσια, Διονύσια) και ΟΧΙ ΠΑΝΤΟΥ.

Αυτό που πρέπει να συνειδητοποιήσουμε είναι πως ορισμένες λέξεις της αρχαιότητας είχαν πολυσήμαντες έννοιες και σχετίζονταν με ευρύτερες πτυχές της ζωής των πολιτών. Έτσι, ο γάμος στην αρχαία Ελλάδα ήταν ιερός θεσμός. Μάλιστα, ο Γάμος ήταν θεός και ήταν υιός του θεού Έρωτα. Ο Έρωτας ήταν υιός και συνοδός της θεάς του έρωτα, Αφροδίτης. Στις Θεσπιές της Βοιωτίας ετελούντο και αθλητικοί αγώνες προς τιμήν του θεού Έρωτα και το σύνθημα ήταν: Έρωτας, Παιδεία, Αθλητισμός.

Στην αρχαία Αθήνα υπήρχε και εορτή προς τιμήν του Έρωτα στις 4 του μήνα Μουνυχιώνος (ο μήνας αυτός ήταν ο 10ος μήνας του αρχαίου αττικού ημερολογίου, από τα μέσα Απριλίου ως τα μέσα Μαΐου). Ακόμα και στην Ακαδημία του Πλάτωνα υπήρχε βωμός αφιερωμένος στον Έρωτα.

Ας μην πετάμε λοιπόν δεξιά και αριστερά αβίαστα ότι μας κατέβει, αλλά ας προσπαθούμε να αποδώσουμε την αλήθεια ολοκληρωμένη και μακριά από την κάψα της Χ.Ο. θεώρησης.....


Ευτυχώς που τα είπες εσύ γιατί πραγματικά βαριόμουν να γράφω!!!Μπαίνω μόνο τα πρωινά στο φόρουμ και βρίσκω μια στοίβα και δεν ξέρω τι να πρωτοαπαντήσω!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2006, 10:14:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλέ, ως συνήθως, είπες μια σειρά απο επιπόλαιες βλακείες, η απάντηση σε λίγο.

Ωστόσο, δεν μου απάντησες. Ποιά η έννοια του Αγαρηνού και ποιά η άποψη της θεόπνευστης Αγίας Γραφής για τις εταίρες και τον ρόλο της γυναίκας?


Κι εγώ περιμένω την απάντηση του φίλου Ψηλού για τις απόψεις της Γραφής περί γυναικων.Κι έναν σχολιασμό για τα λεγόμενα του Παύλου..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2006, 10:21:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αποψη μου ειναι..οτι το ζητημα της σεξουαλικης ηθικης ειναι διαφορετικο
για χριστιανους..απο οτι για παγανιστες η αθεους..

παλιοτερα η αποψη μου εγκλωβιζονταν..στο οτι μια γυναικα που εκανε σεξ
με διαφορους ...ειχε αναμφισβητητα και μια δοση κατακρισης ασχετα και αν αυτη δεν πειραζε κανεναν...και προσεφερε απλα χαρα και ηδονη στους αλλους...

περαν του ζητηματος των νοθων παιδιων (που απο οσο γνωριζω στην ελλαδα των ελληνων της π.χ εποχης ουδεποτε τεθηκε τετοιο ζητημα..σαν προβλημα κοινωνικου ρατσισμου)

ας μου πει καποιος χριστιανος λοιπον..σε τι η σεξουαλικη προσφορα και ελευθερια μπορει να εχει κατι κακο και σε τι???

μην μου φερετε σαν αντιλογο οτι να ξερεις ...ε τοτε ας γινουμε σαν τα ζωα....

διοτι τα ζωα μεσα απο την απολυτη σεξουαλικη τους ελευθερια μπορουν και εχουν μια ωριμη σεξουαλικη συμπεριφορα μεταξυ τους και ας ειναι ολη μερα γυμνα αναμεταξυ τους ..διχως να ειναι ουτε στερημενα ουτε μανιακα με το σεξ...αποτελεσμα της αυτης σεξουαλικης ελευθεριας...τα οποια εχουν μεσα απο αυτην την σεξουαλικη τους ανεση..εξελιξαν το σεξ μεσα στα ειδη..σαν κατι πολυ απλο οχι ιδιατερο γεγονος...και αβιαστα σε χρονικες περιοδους μονο ιδιαιτερα ενεργοποιημενο(οιστρος)

η σεξουαλικη καταπιεση μεσω της χριστιανικης κατακρισης για αυτην την χαρα της ζωης ειναι αυτη που εκανε τα πραγματα τοσο ακραια με το σεξ σημερα...βιαστες ...παιδοφιλοι....ολα απωθημενα..

οπως παλια και στην εποχη του βυζαντιου, οπου κανας νεαρος διακος

εβλεπε κανα λευκο μαλλινο βρακι καμιας καλογριας..70 ετων στο σχοινι να στεγνωνει...και το θεαμα ηταν τοσο ερεθιστικο που αυνανιζονταν με την αναμνηση μεχρι να πεθανει....!!

τερμα τα ψεμματα...το μετρο και η συνεση ερχετε μετα απο την απλουστευση και απελευθερωση....

διοτι αν σημερα υπηρχε κανενας της αφροδιτης με ιερειες που προσεφεραν γουστα ... στην νηστικη ελλαδα μας η ουρα του κοσμακη θα εφτανε μεχρι το γιβραλταρ.. και οι ιερειες καθε μερα στον ορθοπαιδικο

ενω τοτε αντε που και που κανας ξεχασμενος...καμια περιπτωσαρα..!!

ξεκολλατε το μυαλο σας επιτελους ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ..!!

sakhs3


ΕΥΓΕ!!!!!Αλλά μην ξεχνάς ότι ποτέ δεν θε επιτρεπόταν να γίνει τέτοιος ναός στην Ελλάδα,γιατί θα ορμούσαν οι φιλελεύθεροι και δημοκρατικοί χριστιανοί και θα πλάκωναν στο ξύλο ακόμα και τους οικοδόμους...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2006, 10:25:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σάκη,
να ξεκολλήσουμε εμείς οι Χριστιανοί, εντάξει!
Εσείς όμως, ως πότε θα ψάχνετε να βρίσκετε δικαιολογίες του τύπου ότι τότε, δήθεν, αντιλαμβανόταν διαφορετικά τη σεξουαλικότητα, προκειμένου να δικαιολογήσετε τα αίσχη;;

Εσείς νομίζετε πως αν ανοίξετε τα μάτια και δείτε κατάματα την πραγματικότητα, όσο κι αν μας πληγώνει, θα είναι σαν προδίδετε την Ελλάδα και τον πολιτισμό της, θαρρείς πως και ο πολιτισμός μας, για να λάμψει, στηρίχτηκε πάνω σε αυτές τις αθλιότητες!!!!

Να σου θυμίσω, με την ευκαιρία αυτού που είπε ο Δημήτρης, πως 2000 πριν, ο άνθρωπος Χριστός, με το «ο αναμάρτητος ας ρίξει την πρώτη πέτρα» είπε, ίσως, κάτι που μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν το είχε πει κανένας από τους γνωστούς φιλοσόφους!!
Αυτές οι απλές λέξεις έφεραν επανάσταση και έμελλε να επηρεάσουν βαθιά την ανθρωπότητα!


Ενώ εσείς δικαιολογείτε τα αίσχη λέγοντας ότι αφενός είναι λίγοι εκείνοι οι οποίοι τα κάνουν και ότι δεν γίνεται να τους καταδικάσουμε όλους για τις πράξεις λίγων.
Και πως δικαιολογείτε τα όργια στα μοναστήρια;μήπως μπήκε καμιά γυνή στο Άγιο Όρος και κολάστηκαν οι μοναχοί;αφού απαγορεύεται...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2006, 10:36:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κοίτα να δεις, μήπως θέλεις να μιλήσουμε για τα ΚΟΥΣΟΥΡΙΑ των παπάδων? Μήπως θέλεις να συζητήσουμε για το πόσοι και πόσοι ιερωμένοι επιδίδονταν αλλά και επιδίδονται σε ομοφυλοφιλικά όργια?

Εφημερίδες δεν διαβάζεις?

Απο την άλλη, εάν αφαιρέσουμε τους ομοφυλόφιλους απο τις τέχνες, την ποίηση, την λογοτεχνία αλλά και ευρύτερα απο την επιστήμη, τότε......μάλλον θα είμαστε πολύ φτωχοί!

Για τα θέματα προστασίας των ανηλίκων, υπήρχανε αυστηρότατες ποινές και ένα πολύ καλά οργανωμένο νομικό πλαίσιο.


Και φυσικά, να πούμε ότι οι χριστιανοί τίποτα δεν άλλαξαν σε αυτό το θέμα, απλά υπήρξαν και συνεχίζουνε να είναι υποκριτές για καθαρά πελατειακές ανάγκες. Ας μην αναφερθούμε στις απόψεις χριστιανών Πατέρων για τον έρωτα και την γυναίκα διότι.....θα σιχαθούμε ακόμη και την γυναίκα που έχουμε παντρευτεί!!


σσσσσσσ,Σβάμπε!!!μην λες του Ψηλού να διαβάσει εφημερίδες,γιατί είναι πηγή παραπληροφόρησης και ότι γράφουν είναι ψεύδη!!!Κι εμείς είμαστε υποβόλιμα όντα που ενημερώνονται καθαρά και μόνο από τα ΜΜΕ!!!!
Και από την άλλη,μην ξεχνάμε αγαπητέ μου την μεγαλόπρεπη και πανέξυπνη γκάφα του λατρεμένου μας αρχιεπισκόπου Χριστόδουλου,όταν αποκάλεσε τους ομοφυλόφιλους "άρρωστους"...Περίφημο!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 19 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2226563
Maintained by Digital Alchemy