ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο Λάζαρος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2009, 01:53:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευρωπαίοι

quote:
Τρώτε παρέα και βλέπεις τι κάνει?

Οχι, αλλά δεν έχει σημασία. Σάμπως ο Λουκάς ήταν μαζί με τον Ιησού και έβλεπε τι έκανε αυτός;

Φαντασία να έχεις και όλα γίνονται.

quote:
Στο Δόγμα της αθεΐας ανήκετε ότι και να λέτε

Ο,τι πεις, εδώ θα τα χαλάσουμε; Σε δόγμα θέλεις; Σε δόγμα...

quote:
Και οι άθεοι και οι ένθεοι ανήκουν στο θρησκευτικό χώρο γιατί αυτόν πραγματεύονται.

Ανήκουν οι άθεοι στο θρησκευτικό χώρο, μάλιστα. Το μάθαμε κι αυτό.

quote:
Γιατί απλά δεν είπες! "θεός δεν υπάρχει και δεν πιστεύω στις ανοησίες που πιστεύουν οι αφελείς" και να έφευγες?

Πού να πάω; Πού να βρω τόσους αφελείς μαζεμένους;

quote:
Δεν έφυγες! έκατσες......γιατί?

Μ'αρέσει το φαγητό.

quote:
απλά για να ενισχύσεις τη φιλοσοφική σου θεώρηση

Δεν ξέρω πως να το κάνω αυτό, αν μπορούσες να με βοηθήσεις...

quote:
ή υπάρχει άλλος λόγος?

Μου τάξανε πως αν μείνω, θα μπω στην κλήρωση για ένα κινητό.

quote:
Γιατί έκατσες και διάβασες όλη την Αγία Γραφή όπως είπες?

Είπα την Καινή Διαθήκη, όχι την Αγία Γραφή. Για να ξέρω τι λέει. Πώς να απορρίψω κάτι αν δεν το ξέρω; Δεν είμαι χριστιανός, κανονικός άνθρωπος είμαι. Διαβάζω κάτι, το δέχομαι ή το απορρίπτω. Δεν έχουμε εμείς θεία φώτιση στο δόγμα μας.

quote:
μπας και βρεις τίποτα που θα σου φανεί χρήσιμο για τη θεωρία σου?

Ποιά θεωρία μου;

quote:
Τόση δουλειά? Τόσος κόπος?

Ασε, μη συζητάς. Ξέρεις τι θα πει να διαβάζεις τόσες ανοησίες μαζεμένες;

quote:
Δεν έφτανε ένα απλό: “θεός δεν υπάρχει και δεν πιστεύω στις ανοησίες που πιστεύουν οι αφελείς"

Μα, έπρεπε να διαβάσω τις ανοησίες πρώτα για να τις απορρίψω. Εσύ δεν διάβασες τα υπόλοιπα δόγματα και κατέληξες στο ότι ο δικός σου θεός είναι καλύτερος; Πώς, έτσι τα απέρριψες; Χωρίς να ξέρεις τι λένε;

Δεν σε πιστεύω...

quote:
ή έτσι δε θα κέρδιζες τίποτα?

Θα έχανα το κινητό.

quote:
Και τότε γιατί κάθεσαι και ασχολείσαι με τόση μανία σε κάτι που δεν πιστεύεις?

Απλά μοιράζομαι με τους υπόλοιπους τις ανοησίες που βρίσκω. Εσύ δεν λες στους φίλους σου "να σας πώ για μια ταινία που είδα... μάπα το καρπούζι..."; Το ίδιο κάνω και γω...

"Να σας πω για τον Ιούδα που διάβασα στην Καινή Διαθήκη... άλλο πράγμα. Ιούδας Ισκαριώτης Μητσοτάκης. Ισπανός ευγενής και γκαντέμης"

quote:
μόνος σου αυτοδιαψεύδεσαι.

Πάνω σε τι;

quote:
Εσύ τι έχεις φάει

Μπιφτέκι με τηγανητές πατάτες.

quote:
και μισείς κάθε τι Χριστιανικό γύρω σου?

Δεν μισώ κανένα. Τους λυπάμαι. Αν μισούσα θα ήμουν χριστιανός.

quote:
το χόρτο της παλιανθρωπιάς και της μοχθηρίας?

Χόρτα δεν τρώω. Δεν είμαι vegeterian. Είμαι kreaterian. Μπορεί να τα καπνίσω αλλά δεν τα τρώω.

quote:
Εδώ ασχολείσαι με το που γεννήθηκε ο Ιησούς και πως πέθανε ο Ιούδας

Κακό είναι; Πάντα μου άρεσαν τα παραμύθια. Ξέρω και που γεννήθηκε η Ντόροθυ, στο μάγο του Οζ. Στο Κάνσας!

quote:
δεν το πήρες χαμπάρι?

Το πήρα.

quote:
Εσύ λατρεύεις οτιδήποτε καταφέρεται εναντίον του Χριστιανισμού

Ο ΠΑΟΚ δεν καταφέρεται κατά του χριστιανισμού. Τίποτε άλλο δε λατρεύω.

quote:
και μισείς κάθετί Χριστιανικό!

Δεν μισώ τίποτε. Ούτε τους βλάκες ούτε τη βλακεία τους.

quote:
ανήκεις στο Δόγμα των Χριστιανομάχων

Σιγά μην ανήκω και στο δόγμα των αεροπόρων. Αφού είπαμε ότι ανήκω στο δόγμα των άθεων γιαχωβάδων νεοπαγανιστών. Κάθε μέρα και σ' άλλο δόγμα θα είμαι;

quote:
Ένα Δόγμα που το μόνο που ξέρει να κάνει είναι να βρίζει και τίποτα άλλο.

Μας μπερδεύεις με τους χριστιανούς.

quote:
Ως φανατικός Χριστιανομάχος που είσαι, το μόνο που κάνεις είναι να φέρνεις ψευδή ιστορικά στοιχεία

Δείξε μου ένα.

quote:
να συκοφαντείς και να βρίζεις κάτι που δεν μπορείς να φτάσεις γιατί είναι πολύ μακριά από σένα.

Το μόνο που βρίζω είναι ο Ολυμπιακός. Και, ναι, είναι μακριά από μένα. Πάνω από 500 χιλιόμετρα.

quote:
Η ανηθικότητά σου και η διεφθαρμένη ψυχή σου, φάνηκε τόσο από την πράξη σου

Ποιά πράξη μου; Να βρίσω τον Ολυμπιακό;

quote:
όσο και από τις βρισιές σου εναντίων του Ιησού

Δεν βρίζω ανύπαρκτα πράγματα ούτε φανταστικά πρόσωπα. Σιγά μην έβριζα και τον Ηρακλή.

quote:
που αν μή τι άλλο ήταν ένας ενάρετος άνθρωπος, που δίδασκε την αγάπη και τη δικαιοσύνη.

Πού να υπήρχε κιόλας, ε;

quote:
Μισείς τους συμπολίτες σου Χριστιανούς

Εκείνος ο κερατάς ο γείτονας θα το βρώμισε. Δεν τον μισώ το συμπολίτη μου αλλά ανοίγει το στερεοφωνικό του νυχτιάτικα.

Δεν ήξερα ότι είναι χριστιανός, συγνώμη.

quote:
κα αποδεικνύεις ότι το κόμπλεξ που έχεις δεν οφείλεται στο τι πιστεύεις περί Θεού ή όχι, αλλά στον χαρακτήρα σου.

Τι έχει ο χαρακτήρας μου;

quote:
Όταν λατρεύεις κάτι δείχνεις και τον ανάλογο ζήλο.

Σωστά. Γι'αυτό θα πάρω διαρκείας.

quote:
Πακέτο πάει με τις τοποθετήσεις σας.

Ποιός;


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2009, 01:54:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Νομίζεις φιλαράκο, νομίζεις.

Last year...

Τώρα είμαι δογματικός, ορθόδοξος άθεος και θα φτιάξω και εκκλησία για τους αθεϊστές, με στόχο να τους μετατρέψω σε ένθεους, με θεό τους την αθεΐα.

Το σύνθημα είναι:

ΑΘΕΪΑ; ΤΟ ΑΝΤΙΠΑΛΟΝ ΔΕΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ.

Για το τι θα είμαι του χρόνου, δεν γνωρίζω ακόμη, θα δω προσφορές και θα αποφασίσω...



Ο Θεός δεν έχει αντίπαλο δέος.......
Οι άθεοι δεν χρειάζονται καμία εκκλησία δεν έχουν τελετουργικό και τους είναι άχρηστη.......τα ΜΜΕ χρειάζονται.

quote:
γιαπετ:
ευρωπαίοι, στα σοβαρά τώρα.

Πώς με βαφτίζετε "άθεο" όταν έχω δηλώσει στο φορουμ, δυο - τρεις φορές, ότι δεν είμαι;;;

Α ΘΡΗΣΚΟΣ είμαι... όχι άθεος...


Ο άθρησκος σέβεται τη θρησκεία του άλλου. Μπορεί να μην πιστεύει ότι ο Θεός είναι αυτό που παρουσιάζουν οι μέχρι στιγμής θρησκείες, αλλά πιστεύει σε μία ανώτερη δύναμη.
Κάποιος λοιπόν που πιστεύει σε κάτι ιερό, θα σεβαστεί και τη θρησκεία του άλλου.
Ο άθεος μπορεί πάλι να σέβεται μπορεί και όχι. Οπότε εδώ ανήκεις.
Και αν κρίνω από το μένος σου κατά του Χριστιανισμού και τα διάφορα που γράφεις για τον Ιησού, ότι ήταν μέθυσος μαχαιροβγάλτης κ.λ.π. αν μή τι άλλο δεν έχεις κανένα ιερό και όσιο........οπότε εδώ ανήκεις.



quote:
macedon:
Αποκλείεται! Πρέπει να είσαι και κάτι άλλο. Μήπως άθεος γιαχωβάς; Αθεος δωδεκαθεϊστής; Αθεος ορθόδοξος;

Δεν μπορεί, πάρε κάτι... Εγώ δηλαδή πώς είμαι άθεος γιαχωβάς νεοπαγανιστής; Εσύ πιο μάγκας είσαι;



Πάντως άθεος-Χριστιανομάχος δεν είναι.

quote:
γιαπετ:
Λέγοντας άθρησκος, αγαπητέ τρεχα...., εννοώ εμένα.

Και για εμένα οι θρησκείες δεν αποκαλύπτουν τον θεό (αυτό που εννοεί ο καθένας, θεό), απλά τον εκμεταλλεύονται...



Tότε γιατί δε βρίζεις απλά τους ιερείς αλλά βρίζεις και τον Ιησού?......αυτός τι σου έκανε?


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2009, 12:42:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω πως θα σου φανει φίλε μου Γιάπετ,αλλά, αυτά που
λές, περί εκμετάλευσης του Θεού, με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο...
Αν αυτό σε χαρακτηρίζει άθρησκο, είναι λίγο μπερδεμένο....Δεν
μπορεί, όμως, να πληρώνει η έννοια θρησκεία την εκμετάλευση των ανθρώπων...
Το θέμα είναι, για μένα, ότι όλοι κατηγορούμε τον Θεό των άλλων,
όταν είναι ένας και για όλους...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2009, 16:41:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευρωπαίοι

quote:
Ο Θεός δεν έχει αντίπαλο δέος.......

Ο… διάβολος τι είναι;

Συνεταιράκι του;;;

quote:
Οι άθεοι δεν χρειάζονται καμία εκκλησία δεν έχουν τελετουργικό και τους είναι άχρηστη.......τα ΜΜΕ χρειάζονται.

Τότε, γιατί λέτε ότι έχουν δόγμα;

quote:
Κάποιος λοιπόν που πιστεύει σε κάτι ιερό, θα σεβαστεί και τη θρησκεία του άλλου.

Ίσως δεν του αρέσει να βλέπει μερικούς επαγγελματίες που ακολουθούνται από χιλιάδες ανόητους, να διαβάλλουν και να εμπορεύονται αυτήν την ανώτερη δύναμη, αδιάντροπα.

Ίσως δεν του αρέσει που του επέβαλλαν αυτήν την ανοησία, μερικοί ηλίθιοι, μόνο και μόνο επειδή είχαν τη δύναμη των όπλων και τις ευλογίες των έξυπνων.

Ίσως δεν του αρέσει το γεγονός ότι ακούει, στη χώρα του, να τον βρίζουν κάποιοι ηλίθιοι και τα πρόβατα να το θεωρούν αυτό, θέση του θεού.

Ίσως απλά, δεν ανέχεται την ηλιθιότητα που τον περιβάλλει.

Ίσως δεν θεωρεί το μίσος, πρακτική εφαρμογή της «αγάπης».

Ίσως λυπάται τους αμνούς που παραμένουν στο μαντρί, επειδή δεν μπορούν να δουν την περίφραξη.

Ίσως δεν ανέχεται την υποκρισία και τη δημιουργία φρούδων ελπίδων σε κακόμοιρους φοβισμένους συμπολίτες του.

quote:
Ο άθεος μπορεί πάλι να σέβεται μπορεί και όχι. Οπότε εδώ ανήκεις.

Ένας ανόητος αμνός, όπως εσύ, δεν θα καταλάβαινε τι θεωρώ σωστό, ακόμη κι αν του το εξηγούσα.

Πόσο μάλλον τώρα….

quote:
Και αν κρίνω από το μένος σου κατά του Χριστιανισμού και τα διάφορα που γράφεις για τον Ιησού, ότι ήταν μέθυσος μαχαιροβγάλτης

Αυτό είναι αποτέλεσμα κρίσης, σκέψης και συνδυασμών, κάτι που σας φαίνεται περίεργο, επειδή δεν είναι μέσα στις δυνατότητές σας.

Είναι εντελώς φυσιολογικό, για άτομα που έχουν σαν πυξίδα της πίστης τους, ένα παραμύθι που δεν μπορεί να σταθεί ούτε δίπλα σε απλές παιδικές ιστορίες, όπως η κοκκινοσκουφίτσα.

quote:
Tότε γιατί δε βρίζεις απλά τους ιερείς αλλά βρίζεις και τον Ιησού?......αυτός τι σου έκανε?

Τον Ιησού δεν τον βρίζω.

Πώς θα μπορούσα να βρίσω ένα χαρακτήρα μυθιστορήματος;;;

Είναι δυνατόν να βρίσω τον ποπάυ ή τον Δράκουλα;;;

Συμπεραίνω γι’ αυτόν, απ’ αυτά που γράφουν οι δημιουργοί του παραμυθιού και λέω τα συμπεράσματά μου, όπως θα μπορούσα να το κάνω και για τους παραπάνω χαρακτήρες.

Τους κρίνω δηλαδή, μέσα στα στενά πλαίσια της ιστοριούλας στην οποία πρωταγωνιστούν και λυπάμαι αυτούς που την ζωή τους την έχουν κλείσει μέσα σ’ αυτήν την ιστοριούλα.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2009, 16:44:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Δεν ξέρω πως θα σου φανει φίλε μου Γιάπετ,αλλά, αυτά που
λές, περί εκμετάλευσης του Θεού, με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο...

Η διαφορά είναι ότι εγώ ούτε την ανέχομαι ούτε την τροφοδοτώ…

quote:
Δεν μπορεί, όμως, να πληρώνει η έννοια θρησκεία την εκμετάλευση των ανθρώπων...

Έχω ξαναπεί, δοθείσης ευκαιρίας, ότι η έννοιες χαρακτηρίζονται απ’ την πρακτική εφαρμογή τους. Δεν μπορεί κανείς να κλείσει τα μάτια, όταν αυτές οι «έννοιες» δίνουν το δικαίωμα και το άλλοθι, μ’ αυτά που αναφέρουν, σε κάποιους να τις εφαρμόσουν κατά το δοκούν.

quote:
Το θέμα είναι, για μένα, ότι όλοι κατηγορούμε τον Θεό των άλλων,
όταν είναι ένας και για όλους...

Κανείς δεν κατηγορεί το θεό.

Δεν είναι δυνατόν αυτό είτε γιατί τον πιστεύει (οπότε δεν τον κατηγορεί) είτε γιατί δεν τον πιστεύει (οπότε δεν τον απασχολεί).

Προσωπικά καταφέρομαι εναντίον των ανθρώπινων εφευρέσεων, ρόλων και προσωπείων, που έχουν αποδοθεί στο θεό, απ’ τους επιτήδειους ελπιδοκάπηλους.

Αν εσύ αυτό το θεωρείς κατηγορία κατά του θεού, δεν μπορώ να κάνω κάτι να σου αλλάξω τη γνώμη.



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2009, 18:01:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Γιάπετ, ουτε εγώ ανέχομαι και προωθώ την
λάθος συμπεριφορά, απο όπου κι αν είναι...Αλλά, αυτό δεν
με κάνει να παραγνωρίζω την αναζήτηση για το ορθό και το θείο...
Το ανώτερο Όν, που άσχετα ονόματος, γιατί δεν μπορεί ένα όνομα
να προσδιορίσει ένα Θεό,είναι αυτο που είναι και εμείς προερχόμαστε
απο εκεί και πάμε εκεί...
Όσο για τις έννοιες, μάλλον είσαι λίγο προκατελλειμένος...Οι
έννοιες είναι αυτές που είναι, πόσο απηχεί αυτές ο καθε άνθρωπος,
είναι άλλο...Φίλε μου, για υψηλές έννοιες μιλάμε,όχι για επιπολαιότητες....
Να αναγνωρίσουμε αυτό που είναι ανώτερο κι όχι να το κατεβάσουμε
στα δικά μας μέτρα...
Και φυσικά συμφωνούμε για τις κατηγορίες κατά όλων των εκμεταλευτών
των ελπίδων των ανθρώπων..Σε ολα συμφωνούμε φίλε μου,σαν ιδέες...
Μόνο τα ονόματα και οι άνθρωποι μας μπερδεύουν....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2009, 18:54:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Αγαπητέ μου Γιάπετ, ουτε εγώ ανέχομαι και προωθώ την
λάθος συμπεριφορά, απο όπου κι αν είναι..

Κι όμως, αυτό κάνεις και δεν το λέω προσωπικά για σένα.
Αυτό κάνει οποιοσδήποτε ανέχεται, για οποιονδήποτε λόγο (ακόμη και για λειτουργικούς λόγους), τους διάφορους "αντιπροσώπους" και μάλιστα όταν αυτοί στην κυριολεξία, δεν χρειάζονται, αφού τα θρησκευτικά καθήκοντα εκτελούνται οπουδήποτε και χωρίς την ανάγκη μεσαζόντων.

quote:
Αλλά, αυτό δεν
με κάνει να παραγνωρίζω την αναζήτηση για το ορθό και το θείο...

Η αναζήτηση, όταν την οριοθετείς μέσα σε καλούπια και χαραγμένους δρόμους, δεν οδηγεί πουθενά αλλού, παρά μόνο εκεί που οδηγούν αυτοί οι δρόμοι.

Σε προκαθορισμένο στόχο και σκοπό, δηλαδή εκεί που θέλουν οι εργολάβοι της "σωτηρίας" σου...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2009, 19:32:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή ζώ καθημερινά και σε αγριες πρωινές ώρες, ξέρω
καλα τι λές περί αντιπροσώπων, αλλά,εγώ εκείνη την ώρα,
προσπαθώ να επικοινωνήσω με τον Θεό, ή να αισθανθώ αυτή την
ξεχωριστή αίσθηση, επειδή ψέλνω κι όλας, της δέησης προς τον
Θεό, αντιλαμβάνομαι κι αυτούς, αλλά, πάω για μένα, όχι γι αυτούς....
Είναι κάτι που με κανει να έχω μια προσωπική σχέση με τον Θεό,όπως
κάθε άνθρωπος,γεγονός που με κανει και δεν βλέπω τον Θεό,μέσω
των αντιπροσώπων του....Ωστόσο, η εποχή,οπως έχω πολυπεί, έχει
αλλάξει τον άνθρωπο κι οι εκπρόσωποι του Θεού, ως άνθρωποι, δεν
θα μπορούσε να μην παρασυρθούν....
Όταν λέω ορθό και θείο, εννοώ ότι το θείο, έχει πνευματική υπόσταση
με πολύ περισσότερη απήχηση στην ψυχή του ανθρώπου, ενώ οι καινοφανείς και άδειες ιδέες,τον αφήνουν ξένο με οτν εαυτό του και ξέρεις πιστεύω πόσο ανάγκη έχει ο άνθρωπος να ζει και μέσα του, σαν πνευματική οντότητα, όχι μόνο με τις αισθήσεις του...
Με στεναχωρεί που ξέρω ότι σήμερα υπάρχει το καλύτερο ανθρώπινο
υλικό και περνάει αναξιοποίητο...Το πνεύμα σήμερα είναι λεπτό και
υψηλό, μπορούμε να πάμε παραπέρα, όπου ειναι..
Εδώ ταιριάζει το λογικό και θείο..Να είναι όσο καλύτερες γίνεται
οι συνθήκες, ώστε ο άνθρωπος να τελειωθεί, να ανέβει εκεί που
μπορεί....
Κι αυτό θα γίνει,ο άνθρωπος θα ανέβει επίπεδο,θα ζήσει καλύτερα
ως ον σε όλα του....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2009, 14:53:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Ο… διάβολος τι είναι;

Συνεταιράκι του;;;



H ανηθικότητα το ψέμα, η συκοφαντία και η καταπάτηση κάθε ανθρώπινης αξιοπρέπειας..........ότι κακοπροαίρετο υπάρχει.

quote:
γιαπετ:
Τότε, γιατί λέτε ότι έχουν δόγμα;

Γιατί? προϋπόθεση του Δόγματος είναι η ύπαρξη οικήματος?.....που το έχεις δει αυτό?
quote:
γιαπετ:

Ίσως δεν του αρέσει να βλέπει μερικούς επαγγελματίες που ακολουθούνται από χιλιάδες ανόητους, να διαβάλλουν και να εμπορεύονται αυτήν την ανώτερη δύναμη, αδιάντροπα.

Ίσως δεν του αρέσει που του επέβαλλαν αυτήν την ανοησία, μερικοί ηλίθιοι, μόνο και μόνο επειδή είχαν τη δύναμη των όπλων και τις ευλογίες των έξυπνων.

Ίσως δεν του αρέσει το γεγονός ότι ακούει, στη χώρα του, να τον βρίζουν κάποιοι ηλίθιοι και τα πρόβατα να το θεωρούν αυτό, θέση του θεού.

Ίσως απλά, δεν ανέχεται την ηλιθιότητα που τον περιβάλλει.

Ίσως δεν θεωρεί το μίσος, πρακτική εφαρμογή της «αγάπης».

Ίσως λυπάται τους αμνούς που παραμένουν στο μαντρί, επειδή δεν μπορούν να δουν την περίφραξη.

Ίσως δεν ανέχεται την υποκρισία και τη δημιουργία φρούδων ελπίδων σε κακόμοιρους φοβισμένους συμπολίτες του.


Μίσος, ύβρεις, ψέματα και έμμισθη υποκρισία τα βρίσκουμε διάχυτα στις Χριστιανομαχικές ιστοσελίδες από όπου γεμίζεις τη φαρέτρα σου.
Για λύπηση είσαι εσύ! που δεν ντράπηκες να πεις ότι διαβάζοντας τά Ευαγγέλια αποκόμισες ότι ο Ιησούς ήταν αλήτης, μαχαιροβγάλτης, μέθυσος και συμμορίτης.

quote:
γιαπετ:
Ένας ανόητος αμνός, όπως εσύ, δεν θα καταλάβαινε τι θεωρώ σωστό, ακόμη κι αν του το εξηγούσα.

Πόσο μάλλον τώρα….



Tι να εξηγήσεις καημένε?.....έχεις χάσει τ' αυγά και τα Πασχάλια!!! και σου φταίει ο διπλός τρίδιπλος κ.λ.π. europaios2?

quote:
γιαπετ:

Αυτό είναι αποτέλεσμα κρίσης, σκέψης και συνδυασμών, κάτι που σας φαίνεται περίεργο, επειδή δεν είναι μέσα στις δυνατότητές σας.

Είναι εντελώς φυσιολογικό, για άτομα που έχουν σαν πυξίδα της πίστης τους, ένα παραμύθι που δεν μπορεί να σταθεί ούτε δίπλα σε απλές παιδικές ιστορίες, όπως η κοκκινοσκουφίτσα.



Eάν δεν ήταν μέσα στις δυνατότητές μας! δε θα κυριαρχούσε ο Χριστιανισμός ούτε στην Ελλάδα ούτε και στην Ευρώπη.....!
Εμείς έχουμε ως πυξίδα τα Ευαγγέλια! τα παραμύθια και τα μυθιστορήματα είναι δική σας δουλειά!!! γι' αυτό και μας τα φέρνετε και ως αποδείξεις!!

quote:
γιαπετ:

Τον Ιησού δεν τον βρίζω.

Πώς θα μπορούσα να βρίσω ένα χαρακτήρα μυθιστορήματος;;;

Είναι δυνατόν να βρίσω τον ποπάυ ή τον Δράκουλα;;;

Συμπεραίνω γι’ αυτόν, απ’ αυτά που γράφουν οι δημιουργοί του παραμυθιού και λέω τα συμπεράσματά μου, όπως θα μπορούσα να το κάνω και για τους παραπάνω χαρακτήρες.

Τους κρίνω δηλαδή, μέσα στα στενά πλαίσια της ιστοριούλας στην οποία πρωταγωνιστούν και λυπάμαι αυτούς που την ζωή τους την έχουν κλείσει μέσα σ’ αυτήν την ιστοριούλα.



Έλα τώρα........που θα τα μαζέψεις κι από πάνω!!!!!

quote:
γιαπετ:
προσωπικά καταφέρομαι εναντίον των ανθρώπινων εφευρέσεων, ρόλων και προσωπείων, που έχουν αποδοθεί στο θεό, απ’ τους επιτήδειους ελπιδοκάπηλους.

Αν εσύ αυτό το θεωρείς κατηγορία κατά του θεού, δεν μπορώ να κάνω κάτι να σου αλλάξω τη γνώμη.



Μη ζορίζεσαι.....μας έπεισες.....!!!

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2009, 11:01:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τον Ιησού δεν τον βρίζω.

Πώς θα μπορούσα να βρίσω ένα χαρακτήρα μυθιστορήματος;;;

Είναι δυνατόν να βρίσω τον ποπάυ ή τον Δράκουλα;;;

Συμπεραίνω γι’ αυτόν, απ’ αυτά που γράφουν οι δημιουργοί του παραμυθιού και λέω τα συμπεράσματά μου, όπως θα μπορούσα να το κάνω και για τους παραπάνω χαρακτήρες.

Τους κρίνω δηλαδή, μέσα στα στενά πλαίσια της ιστοριούλας στην οποία πρωταγωνιστούν και λυπάμαι αυτούς που την ζωή τους την έχουν κλείσει μέσα σ’ αυτήν την ιστοριούλα.



Το αν υπήρξε ή όχι ως ιστορικο πρόσωπο μειώνει στο ελάχιστο την πνευματική αξία του ευαγγελίου? Ρωτάω. (Περισσοτερα περι αυτού εδω
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10279 )
Είναι αυτό που έλεγα κι αλλού, λέτε κάποιοι οτι αφού δεν υπάρχει το δάκτυλο(ο Χριστός).. δεν υπάρχει και το φεγγάρι! αυτη τη λογική ποτε δε θα τη καταλάβω.

http://www.youtube.com/watch?v=3E4icx7U8Cg
And if someone were being a "sheep" by mindlessly following the flock of worldly desires, then again, we must be the wolves
http://www.youtube.com/watch?v=RA0xEZcfAuA

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 09/06/2009 11:10:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy