ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο Λάζαρος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Robben
Μέλος 2ης Βαθμίδας


388 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2009, 11:12:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Robben  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Zip, και εγω χαρηκα για την κουβεντα που ειχαμε. Ακριβως κουβεντα. Ανταλλαγη αποψεων. Δεν ειναι αναγκη να συμφωνουμε παντα.Δεν μπηκα στο φορουμ ουτε για να αλλαξω κανενος τις αποψεις, ουτε να κατηγορησω το πιστευω κανενος, ουτε τιποτα τετοιο. Απλα θεωρω τιμη μου που γραφτηκα σε αυτο το φορουμ, για το οποιο εχω ακουσει τα καλυτερα λογια (και ετσι ειναι). Ο αγαπητος Macedon, ελλειψη επιχειρηματων (αναφορικα με το παρον θεμα), προσπαθει να μειωσει τον συνομιλητη του κατατασοντας τον στους ΟΟΔΕ ή στους Απολογητες. Οχι οτι ειναι μειωτικο αυτο, αλλα δεν ισχυει. Δεν σε ειδα φιλε Macedon να απαντας επι της ουσιας. Δεν σε ειδα να μιλας ουτε για την πυρκαγια της Ρωμης. Εστω.

Υγ. Επειδη εχω διαβασει καποια θεματα, ειδα τις απαντησεις του φιλου Ευρωπαιου και τις δικες σου και διαπιστωσα οτι οταν ησουν στριμωγμενος, αλλαζες θεμα. Με κατεβατα ασχετα (οπως αυτο που παραθετεις και για μενα). Παγια τακτικη σας.

Οσο για τον φιλο Γιαπετ που γελα χωρις λογο (ελλειψη επιχειρηματων), εχω να του θυμισω ενα αρχαιο ρητο που ειναι σχετικο για αυτον που γελα χωρις λογο............

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2009, 11:30:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Αυτό που δεν καταλαβαίνω, είναι πώς μπορεί κάποιος να ισχυρίζεται ότι αγόρασε κάτι με χρήματα που δεν του ανήκαν.

Έχεις κάτι που δεν σου ανήκει, όταν το έχεις κλέψει.



Ή όπως στην περίπτωση που δε δέχτηκαν πίσω τα χρήματα του Ιούδα!......θα μπορούσαν βέβαια να τα βάλουν στο παρακαταθηκών και δανείων.......αλλά πέθανε ο Ιούδας.

quote:
γιαπετ:

Με τη δική σου λογική, ο Ιούδας επέστρεψε χρήματα που είχε πάρει από αυτούς και αφού τα επέστρεψε, σημαίνει ότι δεν τα δέχτηκε, άρα πηγαίνουν στον αρχικό ιδιοκτήτη που ήταν οι ιερείς.

Επομένως δικά τους ήταν…

Έτσι δεν είναι ή όχι;;;



Όχι, αυτά λέει η δική σου λογική.
Ο Ιούδας πληρώθηκε για συγκεκριμένη δουλειά την οποία έφερε εις πέρας.
Για να πήγαιναν τα χρήματα στον αρχικό τους ιδιοκτήτη, θα έπρεπε να χαλάσει η συμφωνία και από τα δύο μέρη.
Δηλαδή να ελευθερώσουν τον Ιησού.
Οπότε τό χωράφι αγοράστηκε με τον κόπο του Ιούδα!........δικά του ήσαν τα χρήματα και κανενός άλλου.

quote:
γιαπετ:

Μου δημιουργείς και άλλη απορία.

Θεωρούν τα χρήματα που έδωσαν για ένα σκοπό σε κάποιον, άδικα, όταν ο σκοπός επετεύχθη και ο πληρωμένος έκανε αυτό για τον οποίο τον πλήρωσαν;;;

Μα γι’ αυτό δεν του τα έδωσαν; Θεωρούσαν οι ιερείς αδικία την καταδίκη του χριστού;

Αν ναι, γιατί την επεδίωξαν και μάλιστα πληρώνοντας;;;



Τώρα θες απάντηση εδώ?
Ξέρεις εσύ κανά νονό της νύχτας όταν βάζει τους μπράβους του να δολοφονήσουν κάποιον που δεν ενδίδει "στην προστασία της νύχτας" να πιστεύουν ότι η πράξη τους αυτή είναι δίκαιη?


quote:
γιαπετ:

Το τι αγορά έκαναν είναι αδιάφορο και δεν είναι απόδειξη τίνος ήταν τα χρήματα.

Εγώ σε ρωτάω απλό:

Όταν χρησιμοποιείς κάτι που δεν σου ανήκει, τι είσαι;

(ευτυχώς που δεν σκεφτήκατε, οι χριστιανοί να μας πείτε ότι τα πήγαν στο «παρακαταθηκών και δανείων»)



Γιατί σου είπε κανένας ότι οι Φαρισαίοι δεν ήσαν κλέφτες και λωποδύτες?

quote:
γιαπετ:
Αν κάποιος θέλει να καταδείξει τις αντιφάσεις της διαθήκης, δεν είναι απαραίτητο να σταθεί στο χωράφι του Ιούδα. Η διαθήκη βρίθει από αντιφάσεις για κάποιον που σκέπτεται.

Εδώ προσπαθούμε να ορίσουμε αυτονόητες έννοιες όπως ο κλέφτης ή ο ιδιοκτήτης...


Σωστά!........εξάλλου κατά τον γιαπετ! (όπως ο ίδιος έχει δηλώσει), ο Ιησούς, βάση των Ευαγγελίων ήταν μέθυσος, συμμορίτης και μαχαιροβγάλτης!!!!!.......βγάλε τώρα συμπέρασμα αγαπητέ Robben!


quote:
γιαπετ:
Το θέμα και η αντίφαση είναι στην περιγραφή της ΑΙΤΙΑΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ. Ο ένας λέει ότι αιτία ήταν η κρεμάλα και ο άλλος η πτώση.
Όταν κάνεις αναφορά σε τέτοιο γεγονός ο στόχος είναι να καταδείξεις την αιτία του θανάτου.

Καμία αντίφαση, το ότι δεν δέχεσαι τις απαντήσεις δε σημαίνει ότι είναι και αντίφαση.
Το ότι υποστηρίζεις ότι τα Ευαγγέλια αναφέρουν τον Ιησού ως ΝΟΝΟ! της νύχτας! δε σημαίνει ότι είναι έτσι.

quote:
γιαπετ:
Ή να τον έχουν ξεκοιλιάσει…

Αυτό θα μπορούσε να ισχύει εφόσον κάποιος Ευαγγελιστής έγραφε κάτι σχετικό!.......ξέρεις κανέναν?

quote:
γιαπετ:

Εδώ μπαίνει η μυθοπλασία των απολογητών.

Το «από την κρεμάλα» δεν το αναφέρει κανείς.

Κανείς δεν αναφέρει ότι έπεσε ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑΛΑ. Ούτε ο Ματθαίος ούτε ο Λουκάς, μόνο εσύ και οι υπόλοιποι που προσπαθείτε να δικαιολογήσετε τα παραμύθια που πιστεύετε.



Εσύ ψάχνεις διακαώς για αντιφάσεις! αλλά παναθεμάτες! δε σου βγαίνουν! οι Ευαγγελιστές συμπληρώνουν πολλές φορές ο ένας τον άλλον. Εσύ αυτό το ονομάζεις αντίφαση........ότι πεις!

quote:
γιαπετ:
Τα συμπεράσματα που βγάζεις, απ’ αυτά που όλοι διαβάζουμε, δεν είναι αποδείξεις για τίποτε άλλο πλην της ευπιστίας σου ή του στόχου σου.


Ότι πεις!!!!


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2009, 12:01:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
helios2012:
Με προβλημάτισε και μένα αυτή σου η απορία, αγαπητέ Γιάννη.
Σκέφτηκα λοιπόν τα εξής: προφανώς λοιπόν, αφού οι ίδιοι οι ιερείς είχαν χρηματίσει τον Ιούδα για να προδώσει το χριστό και να τον εξοντώσουν μέσω της καταδίκης δεν θεωρούν τα χρήματα αυτά προϊόν αδικίας, όχι τουλάχιστον ως πρός το θέμα αυτό.
Τότε γιατί τα θεωρούσαν άδικα και δεν τα δέχτηκαν?

Aλλά τι το θεωρούν? ενάρετη πράξη?.......εφόσον ήταν μία ενάρετη πράξη γιατί να τον λαδώσουν?

quote:
helios2012:
Τους ιερείς τους επισκέφτηκε το φάντασμα του Ιούδα!
Σκιάχτηκαν που λές και γι'αυτό δεν δέχτηκαν τα χρήματα.
Άσε δε που και το χωράφι στοιχειώθηκε και γι'αυτό το έκαναν νεκροταφείο...
Μα δεν είναι απλό?
Το φάντασμα του Ιούδα που μετά θάνατον πήγε στους ιερείς με τα χρήματα, διαλύει όλες τις αντιφάσεις που προκύπτουν απ'τα δύο ευαγγέλια.
Βέβαια υπάρχει και η εναλλακτική του κλωνοποιημένου Ιούδα αλλά περνάμε σε άλλα χωράφια.

Γιατί έπρεπε ο Ιούδας πρώτα να είχε πεθάνει και μετά να επιστρέψει τα χρήματα?

Αγαπητέ Robben, πολύ ωραίες οι πληροφορίες που μας έφερες! μπράβο σου!


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2009, 12:13:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Robben
Ο αγαπητος Macedon, ελλειψη επιχειρηματων (αναφορικα με το παρον θεμα), προσπαθει να μειωσει τον συνομιλητη του κατατασοντας τον στους ΟΟΔΕ ή στους Απολογητες.

Ισως επειδή ο αγαπητός Robben μετέφερε εδώ τις απόψεις των ανωνύμων απολογητών, παρουσιάζοντάς τες μάλιστα ως δικές του.

Οσο για τα επιχειρήματά μου, νομίζω τα παράθεσα επαρκώς.

quote:
Robben
Δεν σε ειδα φιλε Macedon να απαντας επι της ουσιας.

Μα μόνο επί της ουσίας απάντησα.

Το ότι εσύ προσπαθείς να μετατρέψεις τις αρλούμπες των ευαγγελιστών σε θεόπνευστο λόγο, ανακατεύοντας τα καραγκιοζιλίκια των απολογητών, το βιασμό της λογικής, τη φαντασία του Σπήλμπεργκ και την έλλειψη και αυτής ακόμη της κοινής λογικής, μπορεί να το ονομάζεις ουσία. Εγώ το λέω "παραλήρημα".

quote:
Robben
Δεν σε ειδα να μιλας ουτε για την πυρκαγια της Ρωμης.

Μόλις θα ανοίξεις ένα παρόμοιο τόπικ θα το συζητήσουμε. Αλλά, όταν δεν μπορείς να δεις απλά πράγματα και παραλογίζεσαι σε κοινά θέματα, πώς θα συζητήσουμε για θέματα που άπτονται σύνθετης σκέψης; Εδώ δεν μπορείτε δυο άνθρωποι να ερμηνεύσετε τη φράση "Ο Ιούδας απέκτησε χωράφι" και θα προσπαθήσετε να ερμηνεύσετε ιστορικά στοιχεία;

Αμφιβάλλω...

quote:
Robben
Υγ. Επειδη εχω διαβασει καποια θεματα, ειδα τις απαντησεις του φιλου Ευρωπαιου και τις δικες σου και διαπιστωσα οτι οταν ησουν στριμωγμενος, αλλαζες θεμα.

Γι'αυτό σου λέω ότι δεν καταλαβαίνεις ούτε τα απλά πράγματα που διαβάζεις. Πώς θα συζητήσεις για σύνθετα ιστορικά θέματα;

Σε ποιο σημείο θεωρείς ότι ήμουν στριμωγμένος και άλλαξα θέμα; Απλά από κάποιο σημείο και μετά, το να συμμετέχει στον παραλογισμό των πυροβολημένων εγκεφάλων δεν προσθέτει τίποτε στη συζήτηση.

Συγνώμη που δεν επέμεινα στη συζήτηση π.χ. ότι το σκοτάδι και ο ήλιος είναι το ίδιο πράγμα ή ότι ο Ιούδας έπεσε μέσα στο χωράφι ΤΟΥ που δεν είχε αποκτήσει ακόμη, αλλά και οι δυο σας μπορείτε να γελοιοποιείστε θαυμάσια χωρίς τη δική μου συνδρομή.

quote:
Robben
Με κατεβατα ασχετα (οπως αυτο που παραθετεις και για μενα).

Αντίθετα! Το παρόν "κατεβατό" θεωρώ πως περιγράφει απόλυτα τον τρόπο σκέψης σου, τον τρόπο σκέψης του ευρωπαίου καθώς και των ανώνυμων απολογητών που αντιγράφετε.

Ούτε άσχετο είναι, ούτε μόνο για σένα είναι.

quote:
Robben
Παγια τακτικη σας.

Οι αλήθεια είναι πως όλοι εμείς οι macedon, ομοθυμαδόν και συμπούρμπουλοι, έχουμε αυτήν πάγια τακτική. Εσείς οι ανώνυμοι Robben τι τακτική έχετε;

Κι επειδή πιθανώς δεν το καταλαβαίνεις (εδώ δεν καταλαβαίνεις άλλα απλά πράματα) να σου ερμηνεύσω το παραπάνω, λέγοντας πως οτιδήποτε γράφω εδώ εκφράζει τις προσωπικές ΜΟΥ απόψεις και ΜΟΝΟ: Ούτε ομάδες εκπροσωπώ, ούτε δόγματα ούτε άλλους σαν και μένα. Και δεν φοβάμαι να υπογράφω τα κείμενά μου επώνυμα, σε αντίθεση με σένα και όλους τους χριστιανούς που κρύβεστε πίσω από την ανωνυμία σας και δεν έχετε το θάρρος ούτε να βάλετε το όνομά σας κάτω από τις ανοησίες που γράφετε, αγαπητέ Στέλιο Χ.

Την επόμενη φορά που θα θελήσεις να μου κάνεις κήρυγμα, φρόντισε τουλάχιστον να πληρείς ορισμένες προϋποθέσεις, αγαπητέ ανώνυμε απολογητή Στέλιο Χ.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2009, 15:03:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2

Ξέρεις εσύ κανά νονό της νύχτας όταν βάζει τους μπράβους του να δολοφονήσουν κάποιον που δεν ενδίδει "στην προστασία της νύχτας" να πιστεύουν ότι η πράξη τους αυτή είναι δίκαιη?


Έλα τώρα να μιλήσουμε για τους νονούς της νύχτας, για τον Καπόνε, για την Κόζα Νόστρα, έλα ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2009, 16:05:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon & γιαπετ

ακόμη κι αν είναι έτσι όπως τα λέει ο Robben, δείτε λίγο κάτι - κι εσύ Robben δες το αν θες, και θα ήθελα την γνώμη σου γιατί ως φαίνεται συμφωνείς με το παρακάτω. Κάπου λες "Πολύ σωστα όλα αυτά, αλλα κτητορας θεωρειτε και εκεινος με του οποιου τα χρηματα αγοραστηκε κατι (ιδρυτης) που λες. Στην ορθοδοξη εκκλησια αναφερονται ως κτητορες ανθρωποι με των οποιων τα λεφτα αγοραστηκε ενας ναος*. Αναφερονται ετσι ακομα και όταν δεν είναι στην ζωη."
-
Ακόμη κι αν ο Ιούδας είναι κτήτορας λοίπον, δείτε πως δικαιολογούν την αποδιδόμενη ερμηνεία της λέξης "κτήτωρ" και ΤΙ παράδειγμα φέρνουν για να ενισχύσουν τους ισχυρισμούς τους! (είμαι υποχρεωμένος να παραθέσω κι εδώ την ίδια απάντηση που έδωσα στο θέμα http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10262&whichpage=3 γιατί πιθανόν να υπάρχουν αναγνώστες που δεν το έχουν δει ή δεν το έχουν διαβάσει )

quote:
από το http://www.oodegr.com/oode/grafi/kd/ioyda_than1.htm

Και ως απόδειξη, θα θυμίσουμε τα λόγια πού λέμε στους Χριστιανικούς Ναούς προσευχόμενοι για τους δωρητές του Ναού: "Υπέρ των αειδήμων κτητόρων του οίκου τούτου..." Αυτό αναφέρεται στους ΔΩΡΗΤΕΣ ΤΟΥ ΠΟΣΟΥ, ΜΕ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΓΟΡΑΣΘΗΚΕ Ο ΝΑΟΣ. Και συνήθως, οι δωρητές είναι κεκοιμημένοι! Παρ' όλα αυτά, "κτήτορες" λέγονται, γιατί ο Ναός αποκτήθηκε με ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ χρήματα!


Ξέρετε τι λένε εδώ ; Παράλληλα με την αποδιδόμενη σημασία της λέξης "κτήτωρ" - που ασφαλώς εσφαλμένα ερμηνεύεται έτσι όπως ερμηνεύεται απ' αυτούς - έμμεσα αποδίδουν στον Ιούδα την ιδιότητα ενός δωρητή!

O Μπαμπινιώτης λέει πως στην έννοια "κτήτορας" μπορεί να αποδωθεί και η ερμηνεία ενός ιδρυτή κάποιου ναού, ok, πιθανώς το λέει γιατί λαμβάνει υπ' όψην την Ορθόδοξη ερμηνεία της λέξης. Δεν λέει όμως πως κτήτορας είναι ο δωρητής. Σε κάποιες περιπτώσεις, ίσως ο δωρητής να είναι και ιδρυτής και κατά συνέπεια να είναι και κτήτορας.

Ο Ιούδας όμως δεν είναι δωρητής! Δεν μπορεί να χαρακτηρισθεί δωρητής. Γιατί επέστρεψε τα χρήματα, τα ίδια που πρώτα είχε πάρει. "3 Τότε ἰδὼν Ἰούδας ὁ παραδιδοὺς αὐτὸν ὅτι κατεκρίθη, μεταμεληθεὶς ἀπέστρεψε τὰ τριάκοντα ἀργύρια τοῖς ἀρχιερεῦσι καὶ πρεσβυτέροις". Δεν λέει πουθενά ότι τα δώρησε. Έγινε λοιπόν κτήτορας μετά θάνατον μιας ακίνητης περιουσίας. Κι εγώ λέω :

Παίρνω από σας 5,000 euros για να προδώσω κάποιον, τον προδίδω, σας επιστρέφω τα χρήματα επειδή μετανιώνω για την πράξη μου, αυτοκτονώ, γίνομαι κτήτορας μιας ακίνητης περιουσίας που αγοράζετε εν αγνοία μου - αφού εγώ είμαι dead - εσείς με τα δικά μου χρήματα και έρχεστε εσείς μετά & διαδίδετε σε όλον τον κόσμο, αφ' ενός ότι εγώ είμαι ο κτήτορας της περιουσίας, αφ' ετέρου ότι αυτά τα χρήματα, τα ίδια, που μου είχατε δώσει εγώ σας είχα δωρήσει για την αγορά σας! σας τα έκανα δωρεά !!!

Δεν νοείται δωρεά με χρήματα που πρώτα παίρνεις και μετά επιστρέφεις κι αν ο Robben βγει και μας πει το αντίθετο, εγώ θα γράψω προσωπικό e-mail διαμαρτυρίας στον Μπαμπινιώτη! Να μην τα 'παιρνε καθόλου, θα 'λεγα ναι, τα δώρησε, ήταν δικά του ρε παιδί μου, δεν τα πήρε από κάποιον, τα είχε. Αλλά έτσι όπως συμβαίνει - σύμφωνα με τις Γραφές - αυτός (ο Ιούδας δηλ) πήρε τα χρήματα από τους αρχιερείς, τα επέστρεψε, κι αυτοί - οι της Ο.Ο.Δ.Ε - έρχονται τώρα και αποδίδουν την ιδιότητα του "κτήτορα" στον Ιούδα και το δικαιολογούν πως ;;; Βάζοντας οι ανόητοι ένα παράδειγμα που αφορά δωρητές! Αυτό είναι απίστευτο δηλ. !!!

Αν πάλι ερμηνεύσουμε την λέξη "κτήτορας" ως ιδρυτής, τι ιδρύει ο Ιούδας ; O Μπαμπινιώτης δεν το λέει νέτα σκέτα ιδρυτής, λέει "ιδρυτής ενός ναού", ενός κτίσματος, μιας κατασκευής δηλ. Υπάρχει ιδρυτής αγρού, χωραφιού ;;; Για τον europaios2 μπορεί να υπάρχει, αλλά εγώ δεν απευθύνομαι σ' αυτόν, απευθύνομαι σε ανθρώπους με κανονικούς εγκεφαλικούς νευρώνες.

Αυτό το παράδειγμα δηλ. που φέρνουν, επιστρέφει σ' αυτούς ως μπούμεραγκ. Ακόμη δηλ. κι αν δεχτούμε πως ο Ιούδας είναι κτήτορας αυτού του αγρού, δεν μπορούμε να το δεχτούμε βασιζόμενοι σ' αυτό το παράδειγμα που αναφέρουν. Βέβαια, επαναλαμβάνω, δεν γνωρίζουμε το Ιουδαϊκό Αστικό Εμπράγματο Δίκαιο σχετικά με την κτήση νομής. Σύμφωνα με το ισχύων, με το σημερινό, ούτε κτήτορας είναι ο Ιούδας, αφού δεν μπορεί - ως σκουληκιασμένο κουφάρι - να ασκήσει εξουσία πάνω στη νομή του, στον αγρό του. ( αρθρ. 976 Α.Κ http://gort.gr/empr.htm )

Robben, θα ήθελα να διαβάσω την άποψή σου. Αλλά σε παρακαλώ, γράψ' την στο http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10262&whichpage=3, για να μεταφερθεί η κουβέντα εκεί ώστε εδώ να κουβεντιάσουμε αργότερα για τον Λάζαρο.

* ναός, έτσι Robben ; Όχι χωράφι. Ούτε λίμνη. Ναός. Να ξέρουμε τι λέμε. Γιατί στην Ορθόδοξη Εκκλησία ο Εφραιμάκος (άγιος ανθρωπάκος) αγόρασε και λίμνη, άμα λάχει ... Ε, μην πούμε αργότερα - όταν τα κακαρώσει - ότι ήταν και κτήτορας της λίμνης δηλ ... μη το κάνουμε κι αυτό ... Λυπηθείτε μας!


Edited by - zip on 25/05/2009 16:58:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2009, 16:48:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μια μικροδιόρθωση makedon. Η πόλη της Τύρου δεν υπάρχει πλέον. Η αρχαία πόλη βρισκόταν πάνω στο νησάκι και όχι στην ακτή. Ο Αλέξανδρος επιχωμάτισε τη θάλασσα για να την κυριεύσει. Τους δε κατοίκους τους, 10.000 Έλληνες παρακαλώ, τους σταύρωσε κατά μήκος της ακτής. Μια από τις μελανότερες σελίδες της ιστορίας μας...


.... ε και αυτό ήταν στα πλαίσια της "εκπολιτιστικής εκστρατείας".

Τώρα, για τον macedon αυτό μπορεί να αποτελεί λεπτομέρεια ή "παράπλευρες απώλειες", όπως συμβαίνει και σήμερα με τους σύγχρονους "Αλέξανδρους" που έχουν βαλθεί να πάνε τη "δημοκρατία" στα πέρατα της γης.
Πριν μερικές ημέρες οι αμερικανικές δυνάμεις κατοχής στο Αφγανιστάν ισοπέδωσαν ένα ολόκληρο χωριό εντός του Πακιστάν (αν δεν κάνω λάθος), αλλά ποιος θα τους δικάσει ποτέ;;;;

Έχει όμως και ο καιρός γυρίσματα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2009, 16:58:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευρωπαίοι

quote:
Όχι, αυτά λέει η δική σου λογική.
Ο Ιούδας πληρώθηκε για συγκεκριμένη δουλειά την οποία έφερε εις πέρας.
Για να πήγαιναν τα χρήματα στον αρχικό τους ιδιοκτήτη, θα έπρεπε να χαλάσει η συμφωνία και από τα δύο μέρη.

Μίλησα για λογική και ως εκ τούτου δεν περίμενα να πεταχτείς και εδώ.
Εχω εξηγήσει επαρκώς την άποψή μου περί ιδιοκτησίας…

quote:
Δηλαδή να ελευθερώσουν τον Ιησού.

Θεός δεν λέτε ότι ήταν;
Ας απελευθερωνόταν μόνος του, όπως ο Απολλώνιος, που δεν ήταν και θεός.

quote:
Οπότε τό χωράφι αγοράστηκε με τον κόπο του Ιούδα!........δικά του ήσαν τα χρήματα και κανενός άλλου.

Η λεπτομέρεια είναι ότι δεν αγοράστηκε απ’ αυτόν ή αν αγοράστηκε απ’ αυτόν δεν επέστρεψε χρήματα, δεν μετάνοιωσε, δεν κρεμάστηκε, αλλά τον «φάγανε» οι υπόλοιποι μαθητές από εκδίκηση.

Γι’ αυτό και τα μπερδέψανε, όταν λες ψέμματα, τα μπερδεύεις.


quote:
Τώρα θες απάντηση εδώ?

Για προσπάθησε, πού ξέρεις τι γίνεται καμμιά φορά…

quote:
Ξέρεις εσύ κανά νονό της νύχτας όταν βάζει τους μπράβους του να δολοφονήσουν κάποιον που δεν ενδίδει "στην προστασία της νύχτας" να πιστεύουν ότι η πράξη τους αυτή είναι δίκαιη?

Α… γι’ αυτό οι νονοί της νύχτας δεν δέχονται χρήματα. Επειδή είναι προϊόντα άδικων πράξεων.

Και αναρωτιόμουν γιατί οι νονοί έχουν αυτό το θλιμμένο ύφος...

Καλά λένε ότι από μικρό κι από… τρελό, μαθαίνεις την αλήθεια!!


quote:
Γιατί σου είπε κανένας ότι οι Φαρισαίοι δεν ήσαν κλέφτες και λωποδύτες?

Ήταν οι ιερείς της εποχής, γιατί τους βρίζεις;

Και οι σημερινοί κλέφτες, λωποδύτες και απατεώνες είναι αλλά τους υπερασπίζεσαι!!

ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗ Η ΔΙΑΚΡΙΣΗ;;

quote:
Σωστά!........εξάλλου κατά τον γιαπετ! (όπως ο ίδιος έχει δηλώσει), ο Ιησούς, βάση των Ευαγγελίων ήταν μέθυσος, συμμορίτης και μαχαιροβγάλτης!!!!!.......βγάλε τώρα συμπέρασμα αγαπητέ Robben!

Εντάξει μωρέ μπορεί να τότσουζε λίγο και να τον πείραζε, αλλά μην το παρακάνουμε, απλά άλλα έλεγε νηστικός και άλλα πιωμένος, στους περισσότερους συμβαίνει αυτό.
Γι’ αυτό μπερδεύονταν και οι φουκαράδες οι ακόλουθοί του, μια τους έβριζε και μια τους έταζε λαγούς με πετραχήλια.

Συμμορίτης είναι όποιος ηγείται συμμορίας και συμμορία είναι μια ομάδα ανθρώπων που ζει σε βάρος των άλλων, με διάφορους τρόπους.

Επίσης οι συμμορίες βολιδοσκοπούν τις διαθέσεις των χωρικών, πριν μπουν σε κάποιο χωριό στέλνοντας εμπροσθοφυλακή.

Για το μαχαίρι αυτός τους είπε να πουλήσουν το γιλεκάκι και ν’ αγοράσουν ένα, αν δεν έχουν λεφτά, δεν τους το είπα εγώ…


quote:
Καμία αντίφαση, το ότι δεν δέχεσαι τις απαντήσεις δε σημαίνει ότι είναι και αντίφαση.
Το ότι υποστηρίζεις ότι τα Ευαγγέλια αναφέρουν τον Ιησού ως ΝΟΝΟ! της νύχτας! δε σημαίνει ότι είναι έτσι.

Σου είπα και παραπάνω ότι η συγκεκριμένη κουβέντα απαιτεί σκέψη και εξαγωγή συμπερασμάτων, δεν προσφέρεται για σεντόνια από χριστιανοσελίδες, εκεί είσαι αχτύπητος γι’ αυτό μην ξεφεύγεις απ’ το μπορετό σου.

Για να σε βοηθήσω όμως, επαναλαμβάνω και σε σένα ότι οι συγγραφείς των ευαγγελίων αναφέρουν την ΑΙΤΙΑ θανάτου του Ιούδα και άλλη παρουσιάζουν αυτοί που έγραψαν το κατά Ματθαίον και άλλη αυτοί που έγραψαν το κατά Λουκάν.

Τα υπόλοιπα που λέτε εσείς οι χριστόπληκτοι είναι αρλούμπες εσωτερικής κατανάλωσης.


quote:
Αυτό θα μπορούσε να ισχύει εφόσον κάποιος Ευαγγελιστής έγραφε κάτι σχετικό!.......ξέρεις κανέναν?

Γιατί, αυτά που γράφουν αποδεικνύουν κάτι;
Ότι θέλει ο καθένας γράφει…

quote:
Εσύ ψάχνεις διακαώς για αντιφάσεις! αλλά παναθεμάτες! δε σου βγαίνουν! οι Ευαγγελιστές συμπληρώνουν πολλές φορές ο ένας τον άλλον. Εσύ αυτό το ονομάζεις αντίφαση........ότι πεις!

Το θέμα είναι ότι εσύ δεν μπορείς να πεις κάτι…

Τι να πεις άλλωστε, ακόμη και οι λόγοι του χριστού αλληλοαναιρούνται, εκεί να δεις αντιφάσεις…

quote:
Ότι πεις!!!!

Ότι καταλάβεις!!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2009, 17:09:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ψηλέ, αμέσως τσίμπησες, ε;;

Να η ευκαιρία...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2009, 17:35:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Robben

quote:
Οσο για τον φιλο Γιαπετ που γελα χωρις λογο (ελλειψη επιχειρηματων), εχω να του θυμισω ενα αρχαιο ρητο που ειναι σχετικο για αυτον που γελα χωρις λογο............


Γέλασα με το σχόλιο του φίλου helios2012, μερικά μηνύματα πριν το δικό σου, όχι πως το δικό σου δεν περιέχει αφορμές για γέλιο αλλά συγκεκριμένα γέλασα, μ' εκείνο.

Γράφεις για έλλειψη επιχειρημάτων διότι προφανώς αγνοείς ότι τα επιχειρήματα μετατρέπονται σε ανούσια προσπάθεια, όταν προσκρούουν πάνω σε "λογικές" τύπου:

"Δεν τα θεωρησαν δικα τους (αν και τα χρησιμοποιησαν για την αγορα του αγρου). "

"Ο Ματθαιος μιλαει για την κρεμαλα και ο Λουκας για το πεσιμο από αυτην." χωρίς να αναφέρει ο Λουκάς την κρεμάλα και ενώ λίγο πριν είχες γράψει:

"Ο Ιουδας αφου κρεμαστηκε, σε καποια χρονικη στιγμη επεσε από το δεντρο και πέφτοντας, σχιστηκε η κοιλια του και χυθηκαν τα εντοσθια του.
Απλα επεσε. Αυτό λεει ο Λουκας. Δεν μας λεει ότι επεσε σε κατι μυτερο " εδώ ό,τι λέει ο Λουκάς κατά γράμμα, αλλού το εννοεί ο Λουκάς, αφού δεν το λέει...

Δεν είναι εδώ κατηχητικό φίλε μου, για να ερμηνεύεις κατά το δοκούν γραπτά και να βρίσκουν έδαφος αυτές οι αυθαιρεσίες.

Και πιό κάτω "φωνάζεις" κιόλας: "Αυθαιρετα είναι αυτά που λες εσυ φιλε μου. Ο Ματθαιος το λεει καθαρα. Και ο Λουκας τον συμπληρωνει. Παραλογο είναι ότι επεσε από το δεντρο που ηταν κρεμασμενος ?
"

Σαν να ήσουν μπροστά ένα πράγμα...


Κάπου λοιπόν, τα επιχειρήματα περισεύουν.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

Edited by - γιαπετ on 25/05/2009 17:36:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Robben
Μέλος 2ης Βαθμίδας


388 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2009, 18:03:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Robben  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα ιδια παλι βαζετε ως ψευτοδιλημματα. Τα ηδη απαντημενα. Σαφως και δεν θελω παλι να πω τα ιδια και τα ιδια. Φιλε Macedon, απο την στιγμη που συμφωνω με τις οποιες αποψεις, γιατι να μην τις αντιγραψω? Δεν ειναι λογικο αυτο που λες, διοτι δεν φτανει μονο να αντιγραψεις καποια στοιχεια, πρεπει πρωτα να εχεις συμφωνησει με αυτα. Διοτι λογικο και επομενο ειναι ο συνομιλητης να σε ρωτησει. Πως θα απαντησεις λοιπον, αν πρωτα δεν εχεις συμφωνησει με οσα αντιγραφεις?
Δεν υπαρχει καμια αντιφαση. Μαλλον εσεις ή να πω καλυτερα ο Δαυλος αντιφασκει λεγοντας απο την μια για κοπτοραπτικη και απο την αλλη για ασυμφωνια στα ευαγγελια. Διαλεξτε επιτελους, διοτι και τα δυο δεν μπορει να ισχυουν. (Σαφως κανενα απο τα δυο δεν ισχυει). Τα χιλιαδες χειρογραφα το μαρτυρουν. Εχω δωσει τα στοιχεια του Πανεπιστημιου και ευτυχως τα γραπτα μενουν. Οσο για τον Παυλο, δεν υπαρχει καμια αναφορα οτι εκεινος εκαψε την Ρωμη. (Ανοιξε θεμα, δεν δαγκωνει. Για να δουμε ποιος λεει αρλουμπες).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2009, 18:19:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Ισως επειδή ο αγαπητός Robben μετέφερε εδώ τις απόψεις των ανωνύμων απολογητών, παρουσιάζοντάς τες μάλιστα ως δικές του.

Οσο για τα επιχειρήματά μου, νομίζω τα παράθεσα επαρκώς.



Ότι μεταφέρει ο καθένας σημαίνει και ότι το ασπάζεται. Εσύ όμως τι περιμένεις ο Robben, να έχει διαφορετική φιλοσοφία από τους λοιπούς Χριστιανούς Ορθόδοξους?.......ή δική σου φιλοσοφία δεν είναι ίδια με τις Χριστιανομαχικές ιστοσελίδες?

quote:
macedon:

Μα μόνο επί της ουσίας απάντησα.

Το ότι εσύ προσπαθείς να μετατρέψεις τις αρλούμπες των ευαγγελιστών σε θεόπνευστο λόγο, ανακατεύοντας τα καραγκιοζιλίκια των απολογητών, το βιασμό της λογικής, τη φαντασία του Σπήλμπεργκ και την έλλειψη και αυτής ακόμη της κοινής λογικής, μπορεί να το ονομάζεις ουσία. Εγώ το λέω "παραλήρημα".



Παραλήρημα υπάρχει στη δική σου περίπτωση που συνέχεια υπεκφεύγεις χωρίς να διαβάζεις αυτά που σου γράφουν. Ο Robben, απαντάει με επιχειρήματα, το ότι δε σε βολεύει να τα δεις, δε φταίει ο Robben!

quote:
macedon:

Μόλις θα ανοίξεις ένα παρόμοιο τόπικ θα το συζητήσουμε. Αλλά, όταν δεν μπορείς να δεις απλά πράγματα και παραλογίζεσαι σε κοινά θέματα, πώς θα συζητήσουμε για θέματα που άπτονται σύνθετης σκέψης; Εδώ δεν μπορείτε δυο άνθρωποι να ερμηνεύσετε τη φράση "Ο Ιούδας απέκτησε χωράφι" και θα προσπαθήσετε να ερμηνεύσετε ιστορικά στοιχεία;

Αμφιβάλλω...



Να γιατί σου λέει ότι υπεκφεύγεις.

quote:
macedon:

Γι'αυτό σου λέω ότι δεν καταλαβαίνεις ούτε τα απλά πράγματα που διαβάζεις. Πώς θα συζητήσεις για σύνθετα ιστορικά θέματα;

Σε ποιο σημείο θεωρείς ότι ήμουν στριμωγμένος και άλλαξα θέμα; Απλά από κάποιο σημείο και μετά, το να συμμετέχει στον παραλογισμό των πυροβολημένων εγκεφάλων δεν προσθέτει τίποτε στη συζήτηση.

Συγνώμη που δεν επέμεινα στη συζήτηση π.χ. ότι το σκοτάδι και ο ήλιος είναι το ίδιο πράγμα ή ότι ο Ιούδας έπεσε μέσα στο χωράφι ΤΟΥ που δεν είχε αποκτήσει ακόμη, αλλά και οι δυο σας μπορείτε να γελοιοποιείστε θαυμάσια χωρίς τη δική μου συνδρομή.



Ο παραλογισμός είναι κάτι που σε διακρίνει τόσο σε ιστορικά όσο και σε θρησκευτικά θέματα. Εδώ έγραψες ότι η Ελλάδα αποτελείται από πολλούς Χριστιανούς και λίγους Έλληνες χωρίς ίχνος ντροπής. Η βλακεία σε όλο της το μεγαλείο!...........μόνο που χωρίς τους Χριστιανούς θα ήσουν τώρα ένας Τούρκος υπήκοος και δε θα υπήρχε η Ελλάδα μας.

quote:
macedon:
Οι αλήθεια είναι πως όλοι εμείς οι macedon, ομοθυμαδόν και συμπούρμπουλοι, έχουμε αυτήν πάγια τακτική. Εσείς οι ανώνυμοι Robben τι τακτική έχετε;

Κι επειδή πιθανώς δεν το καταλαβαίνεις (εδώ δεν καταλαβαίνεις άλλα απλά πράματα) να σου ερμηνεύσω το παραπάνω, λέγοντας πως οτιδήποτε γράφω εδώ εκφράζει τις προσωπικές ΜΟΥ απόψεις και ΜΟΝΟ: Ούτε ομάδες εκπροσωπώ, ούτε δόγματα ούτε άλλους σαν και μένα. Και δεν φοβάμαι να υπογράφω τα κείμενά μου επώνυμα, σε αντίθεση με σένα και όλους τους χριστιανούς που κρύβεστε πίσω από την ανωνυμία σας και δεν έχετε το θάρρος ούτε να βάλετε το όνομά σας κάτω από τις ανοησίες που γράφετε, αγαπητέ Στέλιο Χ.

Την επόμενη φορά που θα θελήσεις να μου κάνεις κήρυγμα, φρόντισε τουλάχιστον να πληρείς ορισμένες προϋποθέσεις, αγαπητέ ανώνυμε απολογητή Στέλιο Χ.



Άντε κι εσύ από δώ! αγαπητέ Robben! αρκετά προβλήματα τους δημιούργησες!.....


Αυτή τη βλακεία με τα ονόματα macedon, θα πρέπει επιτέλους να τη σταματήσεις.
Αλλά φθάνει σε τόσο ύψος που δε δίστασες να απειλήσεις με μήνυση ένα μέλος του forum!........και μάλιστα σε δυσκόλευε η ανωνυμία του για την μήνυση......μέχρι και σε εδικούς τάχα απευθύνθηκες.

Η ανωνυμία του forum, είναι μία επιλογή που σου δίνει το site, μπορείς να απευθυνθείς στους ιδιοκτήτες του site, για να αλλάξουν τους κανόνες λειτουργίας του.

Εγώ όταν σου έγραψα το ονοματεπώνυμό μου, δεν το έκανα για να σου αποδείξω το θάρρος μου, αλλά τη γελοιότητά σου.


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2009, 18:34:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios

Αλλά φθάνει σε τόσο ύψος που δε δίστασες να απειλήσεις με μήνυση ένα μέλος του forum!........και μάλιστα σε δυσκόλευε η ανωνυμία του για την μήνυση......μέχρι και σε εδικούς τάχα απευθύνθηκες.

Η ανωνυμία του forum, είναι μία επιλογή που σου δίνει το site, μπορείς να απευθυνθείς στους ιδιοκτήτες του site, για να αλλάξουν τους κανόνες λειτουργίας του.

Εγώ όταν σου έγραψα το ονοματεπώνυμό μου, δεν το έκανα για να σου αποδείξω το θάρρος μου, αλλά τη γελοιότητά σου.


Έλα να μιλήσουμε και για την ανωνυμία που προσφέρει γενικώς το Internet, να πούμε τα υπέρ & τα κατά του, να κάνουμε και δυο τρεις μηνύσεις για επιβολή (ξέρεις εσύ, τις μηνύσεις για επιβολή ντε!), έλα να πούμε και για τους κανόνες λειτουργίας του esoterica, να βάλουμε και στο παιχνίδι και τους συντονιστές, την διαχειρίστρια, έλα, έλα ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2009, 19:15:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2

Ότι μεταφέρει ο καθένας σημαίνει και ότι το ασπάζεται.


Πρόσεχε ρε μεγάλε τι λες ... θα τα πάρει στο κρανίο η DHL δηλ ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2009, 19:27:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Θεός δεν λέτε ότι ήταν;
Ας απελευθερωνόταν μόνος του, όπως ο Απολλώνιος, που δεν ήταν και θεός.

Δε θέλει να εξαναγκάσει κανέναν να γίνει Χριστιανός. Το αφήνει στη βούληση του καθενός. Εάν απελευθερωνόταν μόνος Του, τότε δε θα είχε νόημα!
Ο Ιησούς έδειξε το δρόμο και τα σημάδια. Ο καθένας τον ακολουθεί ή όχι.
Το αν ο άνθρωπος ανέβει ή όχι επίπεδο είναι αποκλειστικά δική του δουλειά. Η δουλειά του Ιησού ήταν να του δείξει το δρόμο.

quote:
γιαπετ:

Η λεπτομέρεια είναι ότι δεν αγοράστηκε απ’ αυτόν ή αν αγοράστηκε απ’ αυτόν δεν επέστρεψε χρήματα, δεν μετάνοιωσε, δεν κρεμάστηκε, αλλά τον «φάγανε» οι υπόλοιποι μαθητές από εκδίκηση.

Γι’ αυτό και τα μπερδέψανε, όταν λες ψέμματα, τα μπερδεύεις.



Το σκεφτόσουν ώρα?

quote:
γιαπετ:
Α… γι’ αυτό οι νονοί της νύχτας δεν δέχονται χρήματα. Επειδή είναι προϊόντα άδικων πράξεων.

Και αναρωτιόμουν γιατί οι νονοί έχουν αυτό το θλιμμένο ύφος...

Καλά λένε ότι από μικρό κι από… τρελό, μαθαίνεις την αλήθεια!!


Όπως οι νονοί και οι Φαρισαίο, έτσι και ο κάθε άνθρωπος γνωρίζει πότε είναι άνομη και ανήθικη η πράξη του και πότε όχι.
Οι Φαρισαίοι αρνήθηκαν να πάρουν πίσω τα χρήματα με αντάλλαγμα την απελευθέρωση του Ιησού!.........δεν τους τα πήγε ως δωρεά ο Ιούδας!
Όταν ο Ιούδας τους τα πέταξε κι έφυγε, τα πήραν και γνωρίζοντας ότι ήταν χρήματα προδοσίας αντί να τα κρατήσουν αγόρασαν τον αγρό γιατί έτσι έκριναν, μήπως να σε ρώταγαν πρώτα?

Γιατί να πληρώσουν τον Ιούδα αφού η πράξη αυτή ήταν ηθική?
Οι Φαρισαίοι πλήρωσαν για την προδοσία και με τα χρήματα αυτά αγόρασαν τον αγρό. Και στις δύο περιπτώσεις έκαναν αυτό που ήθελαν.

quote:
γιαπετ:
Ήταν οι ιερείς της εποχής, γιατί τους βρίζεις;

Βάση των πράξεων της ηγεσίας τους συμπεραίνω.

quote:
γιαπετ:
Και οι σημερινοί κλέφτες, λωποδύτες και απατεώνες είναι αλλά τους υπερασπίζεσαι!!

ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗ Η ΔΙΑΚΡΙΣΗ;;



Γιατί εδώ δεν έχουμε κάποια επίσημη πράξη της ηγεσίας .....ή έχεις αλλά μας την κρύβεις?

quote:
γιαπετ:
Εντάξει μωρέ μπορεί να τότσουζε λίγο και να τον πείραζε, αλλά μην το παρακάνουμε, απλά άλλα έλεγε νηστικός και άλλα πιωμένος, στους περισσότερους συμβαίνει αυτό.
Γι’ αυτό μπερδεύονταν και οι φουκαράδες οι ακόλουθοί του, μια τους έβριζε και μια τους έταζε λαγούς με πετραχήλια.

Συμμορίτης είναι όποιος ηγείται συμμορίας και συμμορία είναι μια ομάδα ανθρώπων που ζει σε βάρος των άλλων, με διάφορους τρόπους.

Επίσης οι συμμορίες βολιδοσκοπούν τις διαθέσεις των χωρικών, πριν μπουν σε κάποιο χωριό στέλνοντας εμπροσθοφυλακή.

Για το μαχαίρι αυτός τους είπε να πουλήσουν το γιλεκάκι και ν’ αγοράσουν ένα, αν δεν έχουν λεφτά, δεν τους το είπα εγώ…



Τι σοβαρό διάλογο να κάνει μετά κανείς μαζί σου?

quote:
γιαπετ:
Σου είπα και παραπάνω ότι η συγκεκριμένη κουβέντα απαιτεί σκέψη και εξαγωγή συμπερασμάτων, δεν προσφέρεται για σεντόνια από χριστιανοσελίδες, εκεί είσαι αχτύπητος γι’ αυτό μην ξεφεύγεις απ’ το μπορετό σου.

Για να σε βοηθήσω όμως, επαναλαμβάνω και σε σένα ότι οι συγγραφείς των ευαγγελίων αναφέρουν την ΑΙΤΙΑ θανάτου του Ιούδα και άλλη παρουσιάζουν αυτοί που έγραψαν το κατά Ματθαίον και άλλη αυτοί που έγραψαν το κατά Λουκάν.

Τα υπόλοιπα που λέτε εσείς οι χριστόπληκτοι είναι αρλούμπες εσωτερικής κατανάλωσης.




Μόνο ο Ματθαίος αναφέρει την αιτία θανάτου, ο Λουκάς αναφέρει την αιτία που ονομάστηκε ο αγρός αυτός "αγρός αίματος", έτσι μας εξηγεί το λόγο, ο οποίος ήταν ότι χύθηκαν τα εντόσθια του έξω!.......

quote:
γιαπετ:
Γράφεις για έλλειψη επιχειρημάτων διότι προφανώς αγνοείς ότι τα επιχειρήματα μετατρέπονται σε ανούσια προσπάθεια, όταν προσκρούουν πάνω σε "λογικές" τύπου:

"Δεν τα θεωρησαν δικα τους (αν και τα χρησιμοποιησαν για την αγορα του αγρου). "



Γιατί? εσένα εάν η θεία σου, σου δώσει χρήματα και αγοράσεις ένα οικόπεδο! θα θεωρείς ότι αγόρασες το οικόπεδο με δικά σου χρήματα?
Τη φράση: "τα αγόρασε με ξένα χρήματα!" δεν την έχεις ποτέ ακούσει?

quote:
γιαπετ:
"Ο Ματθαιος μιλαει για την κρεμαλα και ο Λουκας για το πεσιμο από αυτην." χωρίς να αναφέρει ο Λουκάς την κρεμάλα και ενώ λίγο πριν είχες γράψει:

"Ο Ιουδας αφου κρεμαστηκε, σε καποια χρονικη στιγμη επεσε από το δεντρο και πέφτοντας, σχιστηκε η κοιλια του και χυθηκαν τα εντοσθια του.
Απλα επεσε. Αυτό λεει ο Λουκας. Δεν μας λεει ότι επεσε σε κατι μυτερο " εδώ ό,τι λέει ο Λουκάς κατά γράμμα, αλλού το εννοεί ο Λουκάς, αφού δεν το λέει...



Για να σχιστεί κανείς στην κοιλιά από πέσιμο......σίγουρα δεν έπεσε επάνω σε κανά στρώμα! ή μπάλα με άχυρα!!

quote:
γιαπετ:
Δεν είναι εδώ κατηχητικό φίλε μου, για να ερμηνεύεις κατά το δοκούν γραπτά και να βρίσκουν έδαφος αυτές οι αυθαιρεσίες.

Κατήχηση εσύ προσπαθείς να κάνεις και γράφεις τη μία κουταμάρα για τον Ιησού μετά την άλλη! ευελπιστώντας να κατηχήσεις αν μή τι άλλο κανέναν αδαή!
Τα γραπτά των Ευαγγελίων, δίνουν σαφή εικόνα για το θάνατο του Ιούδα.

quote:
γιαπετ:
Και πιό κάτω "φωνάζεις" κιόλας: "Αυθαιρετα είναι αυτά που λες εσυ φιλε μου. Ο Ματθαιος το λεει καθαρα. Και ο Λουκας τον συμπληρωνει. Παραλογο είναι ότι επεσε από το δεντρο που ηταν κρεμασμενος ?
"

Σαν να ήσουν μπροστά ένα πράγμα...


Κάπου λοιπόν, τα επιχειρήματα περισεύουν.



Γιατί? πρέπει να είναι κανείς μπροστά! για να δει? και μετά να δεχτεί ότι πέφτοντας κάποιος κρεμασμένος μπρούμυτα, επάνω σε κάτι μυτερό θα του σχιστεί η κοιλιά του?
Πρέπει δηλαδή να είχαμε και βίντεο και μετά να βγάλουμε το συμπέρασμα?


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2009, 19:54:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2

Γιατί? πρέπει να είναι κανείς μπροστά! για να δει? και μετά να δεχτεί ότι πέφτοντας κάποιος κρεμασμένος μπρούμυτα, επάνω σε κάτι μυτερό θα του σχιστεί η κοιλιά του?


Ρε Finos Film, για να το δεχθεί αυτό κάποιος, θα πρέπει πιο πριν να έχει δεχθεί :

i) Ότι κρεμάστηκε σε δέντρο ii) Ότι κρεμάστηκε σε τσινάρι (το τσινάρι επειδή μάλλον δεν θα ξέρεις τι είναι, είναι το λεπτό κλαδί) iii) ότι χρησιμοποίησε σχοινί iv) ότι το σχοινί δεν ήταν μεγάλης αντοχής για να αντέξει το βάρος του v) ότι δεν προηγήθηκε θάνατος από ασφυξία λόγω της κρεμάλας (αν και αυτό δεν έχει και πολύ μεγάλη σημασία, μπορεί να έπεσε ήδη νεκρός). Σου φαίνονται λίγα αυτά που πρέπει να έχει δεχθεί πρωτού δεχθεί αυτό που λες εσύ και οι υπόλοιποι floor managers ;;; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2009, 20:22:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zip:
Έλα να μιλήσουμε και για την ανωνυμία που προσφέρει γενικώς το Internet, να πούμε τα υπέρ & τα κατά του, να κάνουμε και δυο τρεις μηνύσεις για επιβολή (ξέρεις εσύ, τις μηνύσεις για επιβολή ντε!), έλα να πούμε και για τους κανόνες λειτουργίας του esoterica, να βάλουμε και στο παιχνίδι και τους συντονιστές, την διαχειρίστρια, έλα, έλα ...

Eγώ ποτέ μου δεν απείλησα κάποιον με μήνυση και σέβομαι την ανωνυμία του άλλου!.......ούτε στέλνω υβριστικά μηνύματα στα προσωπικά e-mail των άλλων, όπως έκανες εσύ, ούτε έχω ζητήσει τη διαγραφή μέλους όπως έκανες εσύ!

Είναι τρόπος ζωής zip, άλλος μαθαίνει να βρίζει, να απειλεί, να συκοφαντεί και να ψεύδεται και άλλως όχι.....εγώ διάλεξα από μικρός τον δεύτερο δρόμο, δεν μπορώ να αλλάξω τώρα, μου είναι αδύνατον.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

veritas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2009, 21:49:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους veritas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
makedon όπως πολύ καθαρά είπα η αρχαία πόλη ήταν χτισμένη πάνω σε νησί και καταστράφηκε ολοκληρωτικά. Η ΝΕΑ πόλη είναι χτισμένη στην παραλία όπως φαίνεται κι από τις φωτο που δείχνεις. Η προφητεία ήταν 100% ακριβής. ΚΑΝΕΝΑΣ σχολιαστής δεν το αμφισβήτησε ποτέ. Όλος ο καβγάς γίνεται για το πότε γράφηκε το κείμενο της προφητείας κι αυτό ερίζουν οι "χριστιανομάχοι". Πρώτη φορά είδα αντίρρηση για το περιεχόμενο της προφητείας από την ιστοσελίδα που παραθέτεις. Αν θες αναφορές σε βιβλιογραφία, ευχαρίστως (αν και off-topic).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2009, 22:28:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν καταλαβαίνω ούτε για ποιά προφητεία μιλάς ούτε με ενδιαφέρουν οι προφητείες, τα οράματα και τα λογής-λογής αρλουμπολογήματα των μαστουρωμένων της ερήμου.

Απάντησα απλά στο ότι δεν υπάρχει Τύρος και σου είπα πως υπάρχει, πως είναι χτισμένη στο επιχωματωμένο τμήμα και πως σήμερα ονομάζεται Σουρ και ανήκει στο Λίβανο.

Για του λόγου το αληθές σ' έστειλα στην ιστοσελίδα της πόλης της Τύρου να δεις μόνος σου.

Τώρα, για τις προφητείες... Θα πρέπει να συζητήσεις με κάποιον αφελή που τις πιστεύει. Να, με τον ευρωπαίο για παράδειγμα ή με τον Ψηλό.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2009, 01:10:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευρωπαίοι

quote:
Το σκεφτόσουν ώρα?

Εσύ... σκέφτεσαι;;;

quote:
γιαπετ:
Εντάξει μωρέ μπορεί να τότσουζε λίγο και να τον πείραζε, αλλά μην το παρακάνουμε, απλά άλλα έλεγε νηστικός και άλλα πιωμένος, στους περισσότερους συμβαίνει αυτό.
Γι’ αυτό μπερδεύονταν και οι φουκαράδες οι ακόλουθοί του, μια τους έβριζε και μια τους έταζε λαγούς με πετραχήλια.

Συμμορίτης είναι όποιος ηγείται συμμορίας και συμμορία είναι μια ομάδα ανθρώπων που ζει σε βάρος των άλλων, με διάφορους τρόπους.

Επίσης οι συμμορίες βολιδοσκοπούν τις διαθέσεις των χωρικών, πριν μπουν σε κάποιο χωριό στέλνοντας εμπροσθοφυλακή.

Για το μαχαίρι αυτός τους είπε να πουλήσουν το γιλεκάκι και ν’ αγοράσουν ένα, αν δεν έχουν λεφτά, δεν τους το είπα εγώ…

ευρωπαίοι

Τι σοβαρό διάλογο να κάνει μετά κανείς μαζί σου?


Αν δεν μπορείς να κάνεις διάλογο μ' εμένα, κάνε με τους συγγραφείς των ευαγγελίων σου:

Λουκάς

κεφ. 8

3 ΚΑΙ ΙΩΑΝΝΑ Η ΓΥΝΗ ΤΟΥ ΧΟΥΖΑ ΕΠΙΤΡΟΠΟΥ ΤΟΥ ΗΡΩΔΟΥ ΚΑΙ ΣΟΥΣΑΝΝΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑΙ ΠΟΛΛΑΙ ΑΙΤΙΝΕΣ ΔΙΗΚΟΝΟΥΝ ΑΥΤΟΝ ΑΠΟ ΤΩΝ ΥΠΑΡΧΟΝΤΩΝ ΑΥΤΩΝ

Σήμερα αυτούς τους άνδρες τους λένε ζιγκολό.

Λουκάς
κεφ. 10

1 ΜΕΤΑ ΔΕ ΤΑΥΤΑ ΔΙΩΡΙΣΕΝ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΕΒΔΟΜΗΚΟΝΤΑ ΚΑΙ ΑΠΕΣΤΕΙΛΕΝ ΑΥΤΟΥΣ ΑΝΑ ΔΥΟ ΕΜΠΡΟΣΘΕΝ ΑΥΤΟΥ ΕΙΣ ΠΑΣΑΝ ΠΟΛΙΝ ΚΑΙ ΤΟΠΟΝ ΟΠΟΥ ΕΜΕΛΛΕΝ ΑΥΤΟΣ ΝΑ ΥΠΑΓΗ

Κατάλαβες χριστιανέ; Τους έστελνε από πριν για να... κόψουν κίνηση

4 ΜΗ ΒΑΣΤΑΖΕΤΕ ΒΑΛΑΝΤΙΟΝ ΜΗ ΣΑΚΚΙΟΝ ΜΗΔΕ ΥΠΟΔΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΗΔΕΝΑ ΧΑΙΡΕΤΗΣΗΤΕ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΟΔΟΝ

Μην έχετε πορτοφόλι μαζί σας, ούτε λεφτά, ξυπόλητοι και μη μιλήσετε σε κανένα στο δρόμο... (και μας πάρουν χαμπάρι).

7 ΕΝ ΑΥΤΗ ΔΕ ΤΗ ΟΙΚΙΑ ΜΕΝΕΤΕ ΤΡΩΓΟΝΤΕΣ ΚΑΙ ΠΙΝΟΝΤΕΣ ΤΑ ΠΑΡ ΑΥΤΩΝ ΔΙΔΟΜΕΝΑ ΔΙΟΤΙ Ο ΕΡΓΑΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΣ ΤΟΥ ΜΙΣΘΟΥ ΑΥΤΟΥ ΜΗ ΜΕΤΑΒΑΙΝΕΤΕ ΕΞ ΟΙΚΙΑΣ ΕΙΣ ΟΙΚΙΑΝ

Και αν βρείτε το κορόιδο, καθίστε, φάτε πιείτε και μην τρέχετε από σπίτι σε σπίτι. (Ντροπή).

8 ΚΑΙ ΕΙΣ ΗΝΤΙΝΑ ΠΟΛΙΝ ΕΙΣΕΡΧΗΣΘΕ ΚΑΙ ΣΑΣ ΔΕΧΩΝΤΑΙ ΤΡΩΓΕΤΕ ΤΑ ΠΑΡΑΤΙΘΕΜΕΝΑ ΕΙΣ ΕΣΑΣ

Και όταν βρίσκετε πόλη που σας δέχεται να κοπανάτε ότι σας δίνουν. (μη σας περάσουν και για... ακατάδεχτους).

10 ΕΙΣ ΗΝΤΙΝΑ ΟΜΩΣ ΠΟΛΙΝ ΕΙΣΕΡΧΗΣΘΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΔΕΧΩΝΤΑΙ ΕΞΕΛΘΟΝΤΕΣ ΕΙΣ ΤΑΣ ΠΛΑΤΕΙΑΣ ΑΥΤΗΣ ΕΙΠΑΤΕ

Εδώ αρχίζουν τα δύσκολα.

Εκεί όμως που σας παίρνουν χαμπάρι και κυνήγι, όταν βρίσκεστε μακρυά απ' τα σπίτια, στις πλατείες...

11 ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΝΙΟΡΤΟΝ ΟΣΤΙΣ ΕΚΟΛΛΗΘΗ ΕΙΣ ΗΜΑΣ ΕΚ ΤΗΣ ΠΟΛΕΩΣ ΣΑΣ ΕΚΤΙΝΑΣΣΟΜΕΝ ΕΙΣ ΕΣΑΣ ΠΛΗΝ ΤΟΥΤΟ ΓΙΝΩΣΚΕΤΕ ΟΤΙ ΕΠΛΗΣΙΑΣΕΝ ΕΙΣ ΕΣΑΣ Η ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ

να τινάζετε πάνω τους ακόμη και τη σκόνη που κόλλησε πάνω σας και να τους απειλήτε...

12 ΣΑΣ ΛΕΓΩ ΔΕ ΟΤΙ ΕΝ ΤΗ ΗΜΕΡΑ ΕΚΕΙΝΗ ΕΛΑΦΡΟΤΕΡΑ ΘΕΛΕΙ ΕΙΣΘΑΙ Η ΤΙΜΩΡΙΑ ΕΙΣ ΤΑ ΣΟΔΟΜΑ ΠΑΡΑ ΕΙΣ ΤΗΝ ΠΟΛΙΝ ΕΚΕΙΝΗΝ

ότι την ημέρα που θα ξανάρθω θα πάθουν τέτοια λαχτάρα, που τα Σόδομα μπροστά τους θα μοιάζουν με λούνα παρκ...

Και ενώ ο "μπαμπάς" του είχε πει:

"Γενεσις 3

19 ἐν ἱδρῶτι τοῦ προσώπου σου φαγῇ τὸν ἄρτον σου, ἕως τοῦ ἀποστρέψαι σε εἰς γὴν γῆν, ἐξ ἧς ἐλήφθης, ὅτι γῆ εἶ καὶ εἰς γῆν ἀπελεύσῃ·"

Ο χριστός, ως γνήσιος τεμπέλης έλεγε στους συμμορίτες του:

"Ματθαίος
κεφ. 6

25 ΔΙΑ ΤΟΥΤΟ ΣΑΣ ΛΕΓΩ ΜΗ ΜΕΡΙΜΝΑΤΕ ΠΕΡΙ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΣΑΣ ΤΙ ΝΑ ΦΑΓΗΤΕ ΚΑΙ ΤΙ ΝΑ ΠΙΗΤΕ ΜΗΔΕ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΣΑΣ ΤΙ ΝΑ ΕΝΔΥΘΗΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΤΙΜΙΩΤΕΡΟΝ ΤΗΣ ΤΡΟΦΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΟΥ ΕΝΔΥΜΑΤΟΣ

26 ΕΜΒΛΕΨΑΤΕ ΕΙΣ ΤΑ ΠΕΤΕΙΝΑ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΠΕΙΡΟΥΣΙΝ ΟΥΔΕ ΘΕΡΙΖΟΥΣΙΝ ΟΥΔΕ ΣΥΝΑΓΟΥΣΙΝ ΕΙΣ ΑΠΟΘΗΚΑΣ ΚΑΙ Ο ΠΑΤΗΡ ΣΑΣ Ο ΟΥΡΑΝΙΟΣ ΤΡΕΦΕΙ ΑΥΤΑ ΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΣΘΕ ΠΟΛΥ ΑΝΩΤΕΡΟΙ ΑΥΤΩΝ
"

Εν ολίγοις, γιατί να δουλεύετε και να κοπιάζετε; Χαθήκανε τα κορόιδα;

Τα πετεινά του ουρανού σπέρνουν; Όχι, κι όμως τρώνε αφού σπέρνουν οι άνθρωποι και βρίσκουν έτοιμους σπόρους.
Εσείς δεν μπορείτε να κάνετε το ίδιο;;;

Αμ το άλλο;;;

Στο είπα; Όχι εγώ , ο Ματθαίος:

Κεφ. 9

"14 ΤΟΤΕ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΝ ΟΙ ΜΑΘΗΤΑΙ ΤΟΥ ΙΩΑΝΝΟΥ ΛΕΓΟΝΤΕΣ ΔΙΑ ΤΙ ΗΜΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΦΑΡΙΣΑΙΟΙ ΝΗΣΤΕΥΟΜΕΝ ΠΟΛΛΑ ΟΙ ΔΕ ΜΑΘΗΤΑΙ ΣΟΥ ΔΕΝ ΝΗΣΤΕΥΟΥΣΙ

15 ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΥΣ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΜΗΠΩΣ ΔΥΝΑΝΤΑΙ ΟΙ ΥΙΟΙ ΤΟΥ ΝΥΜΦΩΝΟΣ ΝΑ ΠΕΝΘΩΣΙΝ ΕΝΟΣΩ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤ ΑΥΤΩΝ Ο ΝΥΜΦΙΟΣ ΘΕΛΟΥΣΙΝ ΟΜΩΣ ΕΛΘΕΙ ΗΜΕΡΑΙ ΟΤΑΝ ΑΦΑΙΡΕΘΗ ΑΠ ΑΥΤΩΝ Ο ΝΥΜΦΙΟΣ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΕΛΟΥΣΙ ΝΗΣΤΕΥΣΕΙ
"

τουτέστιν, τώρα που είμαι εγώ μαζί θα κάνουμε νηστεία;
Άφησέ τους να νηστεύουν όταν θα έχω φύγει.

Τώρα τρώμε... και πίνουμε... που λέει και ο Ματθαίος στο κεφ. 11:

"19 ΗΛΘΕΝ Ο ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΤΡΩΓΩΝ ΚΑΙ ΠΙΝΩΝ ΚΑΙ ΛΕΓΟΥΣΙΝ ΙΔΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΦΑΓΟΣ ΚΑΙ ΟΙΝΟΠΟΤΗΣ ΦΙΛΟΣ ΤΕΛΩΝΩΝ ΚΑΙ ΑΜΑΡΤΩΛΩΝ ΚΑΙ ΕΔΙΚΑΙΩΘΗ Η ΣΟΦΙΑ ΑΠΟ ΤΩΝ ΤΕΚΝΩΝ ΑΥΤΗΣ"


Κάνε μ΄αυτούς σοβαρό διάλογο, αφού δεν μπορείς μαζί μου, αμνέ...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2009, 01:19:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ βρε γιαπετ,
ξεχειλίζεις από εξυπνάδα.

Τέτοιος ζήλος, είναι αξιοθαύμαστος.
Πρέπει να πληρώνεσαι καλά γι' αυτό που κάνεις. Άξιος ο μισθός, αν και θα έλεγα πως ο macedon σε ξεπερνά κατά κάτι τι.

Φρόντισε μόνο, να ενδιαφέρεσαι να την ψάχνεις λίγο περισσότερο και να μην αρκείσαι μόνο σε όσα σου πλασάρουν, χριστιανομάχε.

Edited by - Ψηλός on 26/05/2009 01:21:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2009, 01:42:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ψηλέ, η κενότητα της "απάντησής" σου, σ' αυτά που έγραψα ή μάλλον μετέφερα απ' τις "ιερές" γραφές, με επιβεβαιώνει.

Να σου λύσω και την απορία.

Ο macedon, είναι προϊστάμενος, δεν μας τα λέει όλα...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2009, 01:50:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ψηλέ, η κενότητα της "απάντησής" σου, σ' αυτά που έγραψα ή μάλλον μετέφερα απ' τις "ιερές" γραφές, με επιβεβαιώνει.

Ναι, κοίτα μόνο να μην μου κουράζεσαι πολύ στο ψάξιμο και μου πάθεις και τίποτα.
Να μη ξεχνάς, που και που, να αλλάζεις και καμιά φανέλα.

Edited by - Ψηλός on 26/05/2009 01:53:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2009, 02:15:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Robben χαλάρωσε λίγο βρε αγόρι, δεν περιστρέφεται ολόκληρος ο κόσμος γύρω σου ούτε γελάνε όλοι μαζί σου...
Θα μου πείς όποιος έχει τη μύγα, μυγιάζεται...
Κατανοώ βέβαια πως σαν απολογητής θα χεις υποστεί πολύ γέλωτα και αλλού αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση φαίνεται ξεκάθαρα πως ο γιαπετ γελάει με το σχόλιό μου μιας και χρησιμοποιεί το ίδιο emoticon με τον macedon που είχε απαντήσει με ακριβώς τον ίδιο τρόπο σε μένα...
(Ίσως πάλι να μην πρόσεξες το σχόλιό μου,κατανοητό, εξάλλου απευθυνόμουν στους macedon-γιαπετ...και φυσικά θα μου απαντούσαν!)
Δε λέω, το καθήκον σου κάνεις και το'χεις πάρει πολύ προσωπικά το ζήτημα αλλά πρόσεχε βρε αδερφάκι μου μην πέσει και σε πλακώσει απ'το πολύ το βάρος...
Και να σκεφτείς ότι όταν πρωτοέγραψες είπα να και ένας σοβαρός άνθρωπος που το'χει ψάξει το θέμα και κάτι έχει να μας πεί...
Ε όταν άρχισες τα σεντόνια, ε το ....ς και ψόφησε!
Κρίμα λέω, κρίμα!
Α και κάτι ακόμα!
Ο macedon επιτίθεται στις θέσεις και στις ερμηνείες που παρουσιάζονται κατά καιρούς από διάφορους ομιλητές...
Εσύ αντίθετα επιτέθηκες προσωπικά στον macedon!
Φαουλ Ρόμπεν, μέγιστο φάουλ, κόκκινη κάρτα!
Ακόμα και χίλια δίκια να χες με το μέρος σου, τα χασες και μόνο απ'τον τρόπο που χειρίστηκες τον συνομιλητή σου!
Αυτά και μη χαθείς ε...
Μπορείς κάλλιστα να ξαναπεράσεις απο δώ σε κανά μήνα με άλλο nick...
(αλλά να ξέρεις ο macedon πάλι εδώ θα'ναι, όπως και πολλοί άλλοι...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2009, 08:43:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάντως επιμένω : ο Robben έχει κάτι να πει ... έχει ένα διαφορετικό ύφος σ' αυτά που γράφει. Τουλάχιστον ο άνθρωπος δεν μας είπε πως υπάρχει μήνυση για επιβολή, δεν μας είπε ότι ο γραπτός λόγος είναι το αποτύπωμα του προφορικού σε τετράδιο, δεν μας είπε πως οι Ευαγγελιστές γράφουν τα πιο σημαντικά, δεν μας είπε πως οι αρχιερείς αγόρασαν τον αγρό του Ιούδα από τους συγγενείς του, δεν είπε τέτοιες δυσεύρετες μαλακίες.

Robben, θα ήθελες να σχολιάσεις την δημοσίευσή μου σχετικά με το "επιχείρημα" για την αποδιδόμενη σημασία της λέξης "κτήτωρ" ;;; ή είναι δύσκολο ;;;

Edited by - zip on 26/05/2009 08:47:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2009, 12:46:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Robben,
Τελικά το έφεραν από εδώ, το έφεραν από εκεί, σε ταμπελοποίησαν και εσένα. Ας είναι καλά ο macedon βέβαια που είναι ειδικός σε αυτό.
Έτσι έχουν μάθει να λειτουργούν. Βλέπεις, επικεντρώνονται στο εάν και κατά πόσο αυτά που έγραψες είναι δικά σου ή είναι αντιγραφή από την ΟΟΔΕ. Σκοπός τους δεν είναι η συζήτηση και το κατά πόσο στέκουν αυτά που γράφεις, αλλά η λασπολογία, τέχνη που τη γνωρίζουν καλά.

Είναι ακριβώς η τέχνη που έχουν διδαχθεί και είναι αυτή που διδάσκεται και μέσω κάποιων ιστοσελίδων που συντηρούν διάφοροι αρχαιοταλιμπάνοι και αρχαιογκαγκάδες.

Αν κοιτάξεις και δεις τα διάφορα ψευτοδιλήμματα που θέτουν, είναι ακριβείς αντιγραφές από τις εν λόγω ιστοσελίδες, τα οποία και παρουσιάζουν ως δικές τους εργασίες.
Κατά το παρελθόν το έχω επισημάνει και στον macedon και στο γιαπετ, αλλά και σε μερικούς άλλους που αυτή τη στιγμή δεν συμμετάσχουν στην παρούσα συζήτηση.

Εσύ όμως, παρότι το ανέφερες κάποια στιγμή, και ελπίζοντας ίσως πως έχεις να κάνεις με ανθρώπους που τους ενδιαφέρει η συζήτηση, δεν έδωσες συνέχεια στο γεγονός της αντιγραφής των από τις γνωστές ιστοσελίδες των αρχαιοκάπηλων.

Όπως διαπίστωσες και εσύ, αδυνατούν να αντιπαραθέσουν κάτι που να μπορεί να αντέξει στη λογική και το παίζουν τρελίτσα και καταφεύγουν στο παιχνίδι της κολοκυθιάς. (και γιατί δεν είπε αυτό και δεν είπε εκείνο, και γιατί δεν το έγραψε ενώ έγραψε το άλλο ……….).
Νομίζουν πως έτσι μπορούν να συμμετάσχουν σε μια σοβαρή συζήτηση.

Ισχυρίζονται πως η Καινή Διαθήκη είναι ένα φτιαγμένο/στημένο κείμενο από τους δημιουργούς του Χριστιανισμού.
Αν είναι έτσι, τότε πως είναι δυνατόν σε ένα φτιαχτό κείμενο να υπάρχουν τόσο καταφανείς/παιδαριώδεις παραλείψεις, ευαγγέλια που το ένα αντικρούει το άλλο και λάθη, όπως οι ίδιοι ισχυρίζονται;
Στο παραπάνω ερώτημα, είτε αποφεύγουν να απαντήσουν, είτε απαντούν με αερόλογα.

Από το τυχαίο γεγονός και μόνο που εξομοιώνει ο macedon τη σχέση που έχει ο Πατέρας με τον Υιό, με εκείνη που έχει ο διευθυντής με τον υποδιευθυντή, καταλαβαίνεις το κατά πόσο μπορείς να συζητήσεις με άτομα τυφλά και φανατισμένα.
Τι μπορείς να αντιπαραθέσεις εμπρός στην αδιαλλαξία και στη στενότητα του νου τους;;

Δεν μπορούν να λειτουργήσουν διαφορετικά!! Όταν στερεύουν πια από επιχειρήματα και οι τετριμμένες ατάκες τους γίνονται ανούσιες και για τους ίδιους, το γυρνάνε σε προσωπική επίθεση και τα επιχειρήματά τους είναι το γεγονός πως είσαι Χριστιανός, προσπαθώντας να σε μειώσουν με διάφορους χαρακτηρισμούς.

Όλα τα παραπάνω που έχω γράψει αφορούν κατά κύριο λόγο τους macedon και γιαπετ.
Με τους άλλους συμμετέχοντες, παρότι υπάρχει διάσταση απόψεων, φαίνεται πως υπάρχει χώρος για καλό διάλογο και αυτό είναι ενθαρρυντικό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2009, 13:36:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός,

αφού κατά την άποψή σου, οι macedon & γιαπετ, είναι συκοφάντες & λασπολόγοι, γιατί δεν σχολιάζεις τα όσα λέγονται από αυτούς που δεν είναι ; Γιατί δεν κουβεντιάζεις με τους υπολοίπους ;;; π.χ

quote:
zip

O Μπαμπινιώτης λέει πως στην έννοια "κτήτορας" μπορεί να αποδωθεί και η ερμηνεία ενός ιδρυτή κάποιου ναού, ok, πιθανώς το λέει γιατί λαμβάνει υπ' όψην την Ορθόδοξη ερμηνεία της λέξης. Δεν λέει όμως πως κτήτορας είναι ο δωρητής. Σε κάποιες περιπτώσεις, ίσως ο δωρητής να είναι και ιδρυτής και κατά συνέπεια να είναι και κτήτορας.

Ο Ιούδας όμως δεν είναι δωρητής! Δεν μπορεί να χαρακτηρισθεί δωρητής. Γιατί επέστρεψε τα χρήματα, τα ίδια που πρώτα είχε πάρει. "3 Τότε ἰδὼν Ἰούδας ὁ παραδιδοὺς αὐτὸν ὅτι κατεκρίθη, μεταμεληθεὶς ἀπέστρεψε τὰ τριάκοντα ἀργύρια τοῖς ἀρχιερεῦσι καὶ πρεσβυτέροις". Δεν λέει πουθενά ότι τα δώρησε. Έγινε λοιπόν κτήτορας μετά θάνατον μιας ακίνητης περιουσίας. Κι εγώ λέω :

Παίρνω από σας 5,000 euros για να προδώσω κάποιον, τον προδίδω, σας επιστρέφω τα χρήματα επειδή μετανιώνω για την πράξη μου, αυτοκτονώ, γίνομαι κτήτορας μιας ακίνητης περιουσίας που αγοράζετε εν αγνοία μου - αφού εγώ είμαι dead - εσείς με τα δικά μου χρήματα και έρχεστε εσείς μετά & διαδίδετε σε όλον τον κόσμο, αφ' ενός ότι εγώ είμαι ο κτήτορας της περιουσίας, αφ' ετέρου ότι αυτά τα χρήματα, τα ίδια, που μου είχατε δώσει εγώ σας είχα δωρήσει για την αγορά σας! σας τα έκανα δωρεά !!!

Δεν νοείται δωρεά με χρήματα που πρώτα παίρνεις και μετά επιστρέφεις κι αν ο Robben βγει και μας πει το αντίθετο, εγώ θα γράψω προσωπικό e-mail διαμαρτυρίας στον Μπαμπινιώτη! Να μην τα 'παιρνε καθόλου, θα 'λεγα ναι, τα δώρησε, ήταν δικά του ρε παιδί μου, δεν τα πήρε από κάποιον, τα είχε. Αλλά έτσι όπως συμβαίνει - σύμφωνα με τις Γραφές - αυτός (ο Ιούδας δηλ) πήρε τα χρήματα από τους αρχιερείς, τα επέστρεψε, κι αυτοί - οι της Ο.Ο.Δ.Ε - έρχονται τώρα και αποδίδουν την ιδιότητα του "κτήτορα" στον Ιούδα και το δικαιολογούν πως ;;; Βάζοντας οι ανόητοι ένα παράδειγμα που αφορά δωρητές! Αυτό είναι απίστευτο δηλ. !!!

Αν πάλι ερμηνεύσουμε την λέξη "κτήτορας" ως ιδρυτής, τι ιδρύει ο Ιούδας ; O Μπαμπινιώτης δεν το λέει νέτα σκέτα ιδρυτής, λέει "ιδρυτής ενός ναού", ενός κτίσματος, μιας κατασκευής δηλ. Υπάρχει ιδρυτής αγρού, χωραφιού ;;; Για τον europaios2 μπορεί να υπάρχει, αλλά εγώ δεν απευθύνομαι σ' αυτόν, απευθύνομαι σε ανθρώπους με κανονικούς εγκεφαλικούς νευρώνες.

Αυτό το παράδειγμα δηλ. που φέρνουν, επιστρέφει σ' αυτούς ως μπούμεραγκ. Ακόμη δηλ. κι αν δεχτούμε πως ο Ιούδας είναι κτήτορας αυτού του αγρού, δεν μπορούμε να το δεχτούμε βασιζόμενοι σ' αυτό το παράδειγμα που αναφέρουν. Βέβαια, επαναλαμβάνω, δεν γνωρίζουμε το Ιουδαϊκό Αστικό Εμπράγματο Δίκαιο σχετικά με την κτήση νομής. Σύμφωνα με το ισχύων, με το σημερινό, ούτε κτήτορας είναι ο Ιούδας, αφού δεν μπορεί - ως σκουληκιασμένο κουφάρι - να ασκήσει εξουσία πάνω στη νομή του, στον αγρό του. ( αρθρ. 976 Α.Κ http://gort.gr/empr.htm )


Τι έχεις να αντιπαραθέσεις πάνω σ' αυτά που ισχυρίζομαι εγώ ;;; Ποια είναι η άποψή σου ;;; Τα σχόλιά σου ;;; Τα συμπεράσματά σου ;;; Υπάρχει θέμα ( http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10262&whichpage=4 ) που ασχολείται αποκλειστικώς με αυτό, με τον Ιούδα δηλ. Για κόπιασε να τα πούμε ... από μένα no problem φίλε ...

Edited by - zip on 26/05/2009 14:22:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2009, 13:40:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Σκοπός τους δεν είναι η συζήτηση και το κατά πόσο στέκουν αυτά που γράφεις, αλλά η λασπολογία

Γειά σου ρε Ψηλέ, εραστή του διαλόγου και της συζήτησης...

quote:
Ψηλός
Αν κοιτάξεις και δεις τα διάφορα ψευτοδιλήμματα που θέτουν, είναι ακριβείς αντιγραφές από τις εν λόγω ιστοσελίδες

Γνωρίζω ότι σε πειράζει ότι μερικοί μπορούν να σκέφτονται μόνοι τους, χωρίς τη βοήθεια ιστοσελίδων (κάτι που ποτέ δεν θα καταφέρεις) αλλά ... έτσι είναι η ζωή. Αδικη. Αλλους τους κάνει σκεπτόμενους κι άλλους τους κάνει ... ψηλούς...

quote:
Ψηλός
τα οποία και παρουσιάζουν ως δικές τους εργασίες

Ο,τι παρουσιάζουμε εμείς οι macedon εδώ πέρα (και οι γιάπετ εξ όσων γνωρίζω) είναι προσωπικές μας σκέψεις και εργασίες, εκτός αν σημειώνεται διαφορετικά.

quote:
Ψηλός
δεν έδωσες συνέχεια στο γεγονός της αντιγραφής των από τις γνωστές ιστοσελίδες των αρχαιοκάπηλων.

Ισως γιατί ήξερε πως δεν υπήρχε τέτοιο θέμα. Αλλά, ιδού πεδίον δόξης λαμπρό. Δώσε μας εσύ τις ιστοσελίδες, να ξέρουμε και μεις (οι macedon) από που αντιγράψαμε.

quote:
Ψηλός
Όπως διαπίστωσες και εσύ, αδυνατούν να αντιπαραθέσουν κάτι που να μπορεί να αντέξει στη λογική

Ε, ναι. Σ'αυτό έχεις δίκιο. Το να θεωρείς πως ένας άνθρωπος δεν μπορεί να πεθάνει ταυτόχρονα με δύο διαφορετικούς τρόπους, σε δύο διαφορετικά χρονικά σημεία και μέσα σ' ένα χωράφι που δεν είχε αποκτήσει ακόμη, προφανώς δεν έχει σχέση με τη λογική.

quote:
Ψηλός
Νομίζουν πως έτσι μπορούν να συμμετάσχουν σε μια σοβαρή συζήτηση.

Για τις σοβαρές συζητήσεις έχουμε εσένα. Εμείς περισσεύουμε.

quote:
Ψηλός
Αν είναι έτσι, τότε πως είναι δυνατόν σε ένα φτιαχτό κείμενο να υπάρχουν τόσο καταφανείς/παιδαριώδεις παραλείψεις, ευαγγέλια που το ένα αντικρούει το άλλο και λάθη, όπως οι ίδιοι ισχυρίζονται;

Γιατί ακριβώς η Καινή Διαθήκη απευθύνεται σε άτομα σαν και σένα που δεν μπορούν να σκεφτούν. Δεν απευθύνεται σε κανονικούς ανθρώπους, σε χριστιανούς απευθύνεται.

Εδώ όμως σου ετοιμάζω μια έκπληξη. Κάνε λίγη υπομονή και θα έχεις να πεις μετά ό,τι θέλεις

quote:
Ψηλός
Από το τυχαίο γεγονός και μόνο που εξομοιώνει ο macedon τη σχέση που έχει ο Πατέρας με τον Υιό, με εκείνη που έχει ο διευθυντής με τον υποδιευθυντή

Ξέρω, ήταν δυσνόητο για σένα, αλλά ... να... θα κάνω μια προσπάθεια να στο εξηγήσω (και συγνώμη που γράφω στα ελληνικά αλλά ... στη δική σου γλώσσα δεν γνωρίζω ακόμη πώς να εκφράζομαι).

Οταν ο Γιεσουά μπεν Γιοζέφ λέει "εγώ και ο πατέρας μου είμαστε ένα" δεν εννοεί απαραίτητα αυτό που θέλεις να πιστεύεις. Μπορεί να εννοεί ένα σωρό διαφορετικά πράγματα. Μπορεί να εννοεί ότι είναι αντιπρόσωπός του στη γη (όπως ο ευρωπαίος και η Θώδη, αν και αυτή φαίνεται να γιατρεύεται). Μπορεί επίσης να εννοεί ότι είναι ο εκτελεστής του θελήματός του. Ακριβώς όπως ο υποδιευθυντής. Δεν είναι το ίδιο πράγμα με το διευθυντή αλλά κάνεις τη δουλειά σου σα να έβλεπες το διευθυντή.

Δεν είναι εξομοίωση, παράδειγμα είναι.

quote:
Ψηλός
Τι μπορείς να αντιπαραθέσεις εμπρός στην αδιαλλαξία και στη στενότητα του νου τους;;

Απλό: Τους λες πως το σκοτάδι και ο ήλιος είναι το ίδιο πράγμα. Κι αυτοί με τη σειρά τους δεν μπορούν να αντιτάξουν τίποτε μπροστά στη χριστιανική βλακεία.

quote:
Ψηλός
Όταν στερεύουν πια από επιχειρήματα και οι τετριμμένες ατάκες τους γίνονται ανούσιες και για τους ίδιους, το γυρνάνε σε προσωπική επίθεση και τα επιχειρήματά τους είναι το γεγονός πως είσαι Χριστιανός, προσπαθώντας να σε μειώσουν με διάφορους χαρακτηρισμούς.

Το να είναι χριστιανός κάποιος, είναι μεν μειωτικό για τον ίδιο το χριστιανό (σημαίνει ότι είναι άβουλος, πρόβατο, όπως το λέει η Κ.Δ., ανίκανος να σκεφτεί, χωρίς κρίση και χωρίς λογική) αλλά δεν είναι ανίατο. Πάντοτε υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης.

Το να είσαι ψηλός ή ευρωπαίος όμως, πιστεύω ότι ήδη έχεις πιάσει πάτο.

quote:
Ψηλός
Όλα τα παραπάνω που έχω γράψει αφορούν κατά κύριο λόγο τους macedon και γιαπετ.

Εμείς οι macedon (για τους γιάπετ δε γνωρίζω) σε ευχαριστούμε που κάνεις τον κόπο να ασχοληθείς σοβαρά με την ημετέρα ταπεινότητά μας. Εμείς πάλι, οι macedon, από τη μεριά μας, δε το βλέπουμε αξιόλογο να ασχοληθούμε σοβαρά με σένα.

quote:
Ψηλός
Με τους άλλους συμμετέχοντες, παρότι υπάρχει διάσταση απόψεων, φαίνεται πως υπάρχει χώρος για καλό διάλογο και αυτό είναι ενθαρρυντικό.

Εσύ πάντως έχεις γλυτώσει απ'αυτόν τον Γολγοθά. Δεν έχεις άποψη κι έτσι δεν έχεις και διαστάσεις απόψεων. Εγώ όμως το καταλαβαίνω, γιατί το σκέπτεσθαι είναι κακό πράγμα και μπορεί να σε στείλει στην κόλαση. Ασε που η σκέψη μπορεί να σου σκοτώσει τα εγκεφαλικά κύτταρα και απ'ό,τι φαίνεται δεν έχεις και πολλά.

Ασε το διάλογο και τις διαστάσεις σ'αυτούς που μπορούν να το κάνουν και συ συνέχισε να ασχολείσαι με τους macedon και τους γιαπετ. Και πού ξέρεις, ίσως κάποτε ασχοληθούν κι αυτοί μαζί σου


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Robben
Μέλος 2ης Βαθμίδας


388 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2009, 19:51:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Robben  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστω παρα πολυ που μου κανετε την τιμη να με πειτε ''Απολογητη''.
Πολυ τιμητικο αλλα.........δεν ειμαι. Ενας απλος πιστος ειμαι. Αλλα αν θελετε να με βλεπετε ετσι, οκ κανενα προβλημα. Εσεις αντιφασκετε με τον ιδιο σας τον εαυτο, απο την μια λεγοντας για κοπτοραπτικη και απο την αλλη για αντιφασεις στα ευαγγελια. Φυσικα κανενα απο τα δυο δεν ισχυει.
Φιλε zip, εχω ηδη μιλησει και για αυτο που ρωτας. Αν δεν ισχυε, δεν θα αναφερονταν ως ''κτητορες'' οι κεκοιμημενοι δωρητες κτλ.
Προς τον φιλο Macedon, εξακολουθει να ισχυει οτι ειπα περι του Παυλου και της πυρκαγιας της Ρωμης. Περιμενω λοιπον (αντε να δουμε ποσο). Εχει να πεσει ΤΟ ΓΕΛΙΟ. Περιμενω λοιπον ιστορικη αναφορα που να λεει οτι ο απ Παυλος εκαψε την Ρωμη. Αυτο δηλαδη που ειπες.
Προς τους λοιπους φιλους, δεν ειμαι απολογητης (αν και ''απολογουμαι'' οτι δεν ειμαι της ΟΟΔΕ). Οσο για την τακτικη τους, δεν χρειαζεται να σας πω. Οι ιδιοι γνωριζεται οτι οταν δεν εχει καποιος επιχειρηματα (παρα μονο την φαντασια του), τοτε κανει επιθεση στο προσωπο του συνομιλητη του. Τετοιες επιθεσεις δεν τις φοβαμαι.
Να ειστε καλα, και ελπιζω οτι την επομενη φορα που θα μπω στο ωραιο σας φορουμ, θα εχουμε προχωρησει το θεμα και δεν θα λεμε παλι τα ιδια. Δεν βοηθαει τους λοιπους αναγνωστες. Λοιπον φιλε Macedon, περιμενω........Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2009, 19:58:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Robben,

quote:
Αν δεν ισχυε, δεν θα αναφερονταν ως ''κτητορες'' οι κεκοιμημενοι δωρητες κτλ.


O Ιούδας δεν είναι "κεκοιμημένος δωρητής". Κεκοιμημένος είναι. Σκέτο "κεκοιμημένος". Δωρητής όμως ... δεν είναι. Διαφωνείς ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy