ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Περι αποκαλύψεων Γκιόλβα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 34
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2003, 14:08:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΛΑ ΒΡΕ,ΓΙΑΤΙ ΦΑΣΗ ΕΧΕΙ...

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2003, 17:48:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ..........

ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΑΚΟΥΣΩ ΕΔΩ ΘΕΕ ΜΟΥ ........

ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΩ ???????????????

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alastis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Brazil
420 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2003, 19:48:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας και παλι...!!!
Υστερα απο απουσια λογω στρατου, ειπα να κανω μια βολτα και απο εδω τις μερες της αδειας.

Για τον θανατο του Κ.Γκιολβα διαβασα στα Φαινομενα.
Κριμα, γιατι ηθελα να τον γνωρισω και απο κοντα αυτον τον ανθρωπο.
Μαζι με αυτον χαθηκε πιστευω ενας τροπος ξετυλιγματος εστω και λιγο της ολης γνωστης καταστασης.

Αυτο που ξερω εγω παντως ειναι οτι ο ανθρωπος αυτος ειχε πει οτι του μενει ενας χρονος ζωης στην εκπομπη, και δεν επεσε εξω. Το πως το ηξερε, δεν γνωριζω αλλα ειναι γεγονος.
Τωρα, πιστευω οτι η παραφιλολογια δεν θα εχει προηγουμενο με το τι προκειτε να γινει απο εδω και περα.
Για τα βιβλια που λενε οτι θα εκδοθουν, βλεπουμε...

Οσο για το θεμα του διαστημοπλοιου τωρα...
Ισως να συμβαινει το εξης.
Το πολυ γνωστο θεμα με την πτωση ΑΤΙΑ στην Αταλαντη και την προφανως μελετη και επανακατασκευη απο τον Γκιολβα ισως ειναι μια εξηγηση.

Το μελλον που ολοι με ανυπομονησια περιμενουμε πλησιαζει, ιδωμεν...


...open minds are better minds!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2003, 21:47:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περιμέναμε τόσα χρόνια ας κάνουμε λιγάκι υπομονή 9 χρονάκια μείνανε...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΤΥΦΕΩΝΑΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2003, 03:24:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΥΦΕΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το απο που εχει βρει την τεχνολογια το διευκρινιζει ο Παλμος στην συνεντευξη που εχω στο mp3 στην υπογραφη μου.
λεει ακριβως απο που και πως στο τελος τις συνεντευξης!

http://www.bet-with-me.gr/ghiolvas.mp3 Η ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΟΥ ΓΚΙΟΛΒΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2003, 10:46:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

το απο που εχει βρει την τεχνολογια το διευκρινιζει ο Παλμος στην συνεντευξη που εχω στο mp3 στην υπογραφη μου.
λεει ακριβως απο που και πως στο τελος τις συνεντευξης!

Επειδή δεν έχω ήχο στο pc για να ακούσω το mp3 μήπως μπορείς να μας πεις τι περίπου λέει γι αυτό το θέμα;
Ευχαριστώ

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΥΦΕΩΝΑΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2003, 13:11:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΥΦΕΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(στα λεω χοντρα χοντρα) οτι καποιες εξωγηινες οντοτητες αναγκασθηκαν να προσγειωθουν στο θιβετ οπου η τεχνολογια παρεμεινε εκει. καποιοι δυτικοι βρηκαν αυτην την τεχνολογια και αρχισαν να την αναπτυσουν σε εγκαταστασεις σε καποιον απο τους πολους (ανταρκτικη νομιζω) επειδη ομως καποια στιγμη δεν ειχαν αλλους πορους για να μην σταματατησουν οι ερευνες βρηκαν σαν χρηματοδοτες εφοπλιστες κλπ κλπ. αναφερει ονοματα γνωστον ελληνων εφοπλιστων των οποιων τα ονοματα εχουν αναμιχθει και με τα σεναρια τις ομαδας Ε με συνεπεια να βγαινει ολη η ιστορια ενος κυκλος. αναφερει και τα ονοματα των δυτικων . θα τα ξαναακουσω και θα σου πω λεπτομερειες.


http://www.bet-with-me.gr/ghiolvas.mp3 Η ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΟΥ ΓΚΙΟΛΒΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eco90157
Νέο Μέλος


19 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2003, 00:27:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eco90157  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
GNWRIZEI KANEIS EAN YPARXEI KANENA STOIXEIO POY NA APODIKNIEI OTI O GIOLVAS EINAI O EFEBRETHS TOY ARTEMIS 30?ESTW KAI KANENA OFICIAL WEBSITE POY NA TO APODIKNIEI.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alastis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Brazil
420 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2003, 00:55:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πανω σε αυτο που λεει ο φιλος eco90157.

Τωρα ειμαι φανταρος και ετυχε μια μερα να συζηταω με τον λοχαγο μου για οπλα κτλ κτλ...
Τον ρωτησα και για το ARTEMIS-30 να δω τι θα μου πει και η απαντηση του μου προξενησε ακομα μεγαλυτερη περιεργια.
1)Μου ανεφεραι τον Κ.Γκιολβα ως εφευρετη του και εντυπωσιαστηκα,
2)Οταν τον ρωτησα γιατι η Ελλαδα αφου παραγει το συγκεκριμενο οπλο, αγοραζει και αλλα απο εξωτερικο μου απανταει οτι το συγκεκριμενο οπλο ειναι πανακριβο στην κατασκευη του και ενα μεγαλο κομματι της μαυρης τρυπας του κρατους οφειλεται σε αυτο αποκλειστικα,
3)Οτι υπαρχουν διαφορα σχεδια/παραλλαγες του ARTEMIS-30 οπως πχ και με συστημα εκτοξευσης πυραυλων εξτρα και πολλαπλη συνδεση τους με ρανταρ,
4)και τελος μου λεει "Δεν νομιζω να ξερεις πιο ειναι πραγματικα το ARTEMIS γιατι δεν το εχεις δει ποτε, οπως και εγω. Λιγοι ξερουν." κατα λεξη!!!

Αυτα μου ειπαν για το οπλο αυτο. Δεν ξερω αν ισχυει κατι τετοιο βεβαια αλλα εγω το περνω ως μια αποψη.


...open minds are better minds!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2003, 01:25:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΛΛΑΣΤΙΣ !
ΓΙΑ ΡΩΤΑ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟ "ΗΧΗΤΙΚΟ" ΑΡΤΕΜΙΣ ?

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alastis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Brazil
420 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2003, 01:33:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και θα ρωτησω διαφορα πραγματα ακομα αλλα δεν νομιζω να λαβω απαντηση που να με κατατοπισει πληρως.
Την εχω σκεφτει παντως και την ερωτηση αυτη.


...open minds are better minds!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fear
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2003, 02:48:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fear  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος fear  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος fear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απίστευτα αυτά που λές Alastis και αμα τα συγκρίνουμε και με αυτά που είχε πει στην αρχή ο ΒΕΛΟΣ σε αυτο το topic αλλα κυρίος στο αλλο http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=6&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=362 που γραφει και τα εξείς:
quote:

Κατά τη διάρκεια επίδειξης-παραλλαβής μιας μονάδας ΑΡΤΕΜΙΣ σε μονάδα της Πελλοπονήσου, συνέβη το εξής τρομερό. Με το πέρας της επίδειξης και ΑΦΟΥ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΠΡΟΣΚΕΚΛΗΜΕΝΟΙ ΕΦΥΓΑΝ, έγινε μια άλλου είδους "επίδειξη" σε παρακείμενο στεγασμένο χώρο. Εκεί υπήρχε ένα -όπως φαινόταν- "διασκευασμένο" ΑΡΤΕΜΙΣ χωρίς όμως την αποθήκη πυρομαχικών. Ο χειριστής-δοκιμαστής ζήτησε απο όλους μας να φορέσουμε ειδικά ακουστικά και να απομακρυνθούμε απο το όπλο αρκετά. Έθεσε το όπλο σε λειτουργία και...πυροδότησε. Μόνο που ούτε βλήματα είδα να βγαίνουν απο τις κάννες ούτε καμμένα λάδια απο τις κάννες, ούτε καπνό. Είδα όμως ένα παρακείμενο παροπλισμένο τζίπ Mercedes GD250 να γίνεται...ΣΚΟΝΗ. Αγαπητέ Ρωμύλε, εκείνη την μέρα του Γενάρη είχα την τιμή να είμαι απο τους λίγους και προνομιούχους αξιωματικούς των Ε.Δ. και απο τους ελάχιστους Έλληνες που είδα το περίφημο ΗΧΗΤΙΚΟ ΚΑΝΟΝΙ απόρεια των πειραμμάτων Νικολά Τέσλα-Κωνσταντίνου Καραθεοδωρί (Με "ι" και οχι με "η" καθώς ζούσε στο εξωτερικό), τελειοποιημένων απο τον μοναδικό επιστήμονα Γιώργο Γκιόλβα. Αυτό ΕΙΝΑΙ και το πραγματικό ΑΡΤΕΜΙΣ. Πιστεύω οτι σχεδόν όλες οι μονάδες της Π.Α. έχουν αποθηκευμενό σε ανάλογο χώρο απο μια τέτοια μονάδα. Συνήθως όπως προανέφερα σε αποθήκες που δεν ανοίγουν ποτέ και για κανένα λόγο. Στη δική μου μονάδα παντως γνωρίζω οτι σε 2 αποθήκες έχουμε απο 2 ραντάρ για το "συμβατικό" ΑΡΤΕΜΙΣ και μια υπόγεια αποθήκη (κρύπτη) όπου βρίσκεται το Ηχητικό ΑΡΤΕΜΙΣ. Η ονομασία του εξαιρετικά ευαίσθητου αλλά και ισχυρά φυλασόμενου χώρου είναι συνήθως "ΕΙΔΙΚΗ ΠΕΡΙΟΧΗ". Δυστυχώς δεν μπορώ να συνεχίσω για λόγους εθνικής ασφάλειας αφού "αυτιά" υπάρχουν παντού και πάντοτε. Χαφιέδες και ανθέλληνες υπάρχουν και θα υπάρχουν. Αξίζει να αναφέρω και τον δόλιο τρόπο που οι πουλημένοι πολιτικοί μας ΠΑΡΕΔΩΣΑΝ τα σχέδια του "συμβατικού" ΑΡΤΕΜΙΣ στο ΙΣΡΑΗΛ αμέσως μόλις η ομάδα Γκιόλβα τα παρέδωσε "καλή τη πίστη" στην Ελληνική (;;;) Κυβέρνηση. Εις το επανειδείν.


τοτε μαλον καταλαβαίνουμε τι ηθελε να πει ο λοχαγός σου με αυτά τα λόγια "Δεν νομιζω να ξερεις πιο ειναι πραγματικα το ARTEMIS γιατι δεν το εχεις δει ποτε, οπως και εγω. Λιγοι ξερουν."


Θαρσείν χρή ταχ΄ αύριον έσετ΄ άμεινον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alastis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Brazil
420 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2003, 19:04:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω αυτο που ξερω σιγουρα ειναι αυτα που μου ειπε ο λοχαγος μου.
Αυτα ακουσα, αυτα γραφω.
Εαν οντως ισχυει κατι τετοιο τοτε κατι αλλο παιζει στην μεση σιγουρα.

Τα λεμε παλι παιδια σε κανα μηνα!!!
Καλη χρονια...

...open minds are better minds!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΥΦΕΩΝΑΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2003, 02:34:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΥΦΕΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλα να περνας φιλε alastis.

αυτα που μας ειπες ειναι οντως σημαντικα.

http://www.bet-with-me.gr/ghiolvas.mp3 Η ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΟΥ ΓΚΙΟΛΒΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΙΘΕΡΟΒΑΜΩΝ
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2003, 02:48:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΙΘΕΡΟΒΑΜΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΑΙΡΕΤΩ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥ FORUM TOY ESOTERICA. ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ Ο Γ.ΓΚΙΟΛΒΑΣ ΓΕΝΗΘΗΚΕ ΤΟ 1920,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΧΕΔΙΑΣΕΙ ΚΑΙ ΕΠΙΒΛΕΨΕΙ ΤΟ ΤΕΛΕΦΕΡΙΚ ΣΤΗΝ ΑΙΘΙΟΠΙΑ TOY ΟΠΟΙΟΥ Η ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΑΡΧΙΣΕ ΤΟ 1911...ΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΟ SITE ΤΗΣ NICOPAL ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ ΑΠΟ <<ΑΝΤΙΠΑΛΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ>> ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΡΟΒΟΚΑΤΣΙΑ ΔΙΑΔΙΔΩΝΤΑΣ ΨΕΥΔΗ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ Γ.ΓΚΙΟΛΒΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ Ε. ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΦΙΛΟΣ ΒΡΗΚΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΕΠΙΤΑΧΥΝΤΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΩΝ,Ο ΟΠΟΙΟΣ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΤΥΧΑΙΑ BEVATRON...TO ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ BEVATRON ΤΟΥ Γ.ΓΚΙΟΛΒΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΧΕΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΕΠΙΤΑΧΥΝΤΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΩΝ... WE'LL BURN THE SKY,WHEN IT'S TIME FOR ME TO DIE...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

prometheas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
260 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2004, 12:00:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους prometheas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακομα με τον Γκιολβα ασχολείστε ??? Αφήστε τον άνθρωπο να αναπαυθεί εν ειρήνη..

Reality Check please

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr G
Νέο Μέλος

Zimbabwe (Rhodesia)
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2004, 23:32:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dr G  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλοι μου γεια σας και παλι

Σε προηγουμενο μυνημα μου ειχα πει:

"Μια πολυπλοκοτητα ειναι ενας συνδεσμος απο πολλες απλοτητες για να ερευνησεις κατι κατανοεις τις απλοτητες και κοιτας πως συνδεονται μεταξυ τους για να καταληξεις στην πολυπλοκοτητα"

Επεκτεινοντας τον παραπανω συλλογισμο θα πω πως για να ξετυλιξεις το κουβαρι πρεπει να βρεις την ακρη του η σημεια που οδηγουν σ'αυτη.

Σας προκαλω να ψαξετε να βρειτε το γενεαλογικο δεντρο του ΝΙΚΟΜΑΧΟΥ

Τα συμπερασματα δικα σας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2004, 20:37:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Odysseus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας παιδια και ευτυχισμενο το νεο ετος

Φιλε Dr G νομιζω πως εχω καταλαβει τι εννοεις αλλα ειναι σιγουρο αυτο?
Τι λενε οι ιστορικες πηγες?
Πως το δικαιολογουν?
Θα το ερευνησω το θεμα και θα επανελθω ως τοτε να ειστε ολοι καλα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 19:25:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας παιδιά. Διαβάζω το topic εδώ και καιρό. Πολύ πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά!Σε κάποιο σημείο κάποιος νομίζω ρωτούσε αν ο Γκιόλβας έχει γράψει βιβλία.Ή κάτι τέτοιο.Έχω ένα βιβλίο του Δημητρίου Γιόλβα με τίτλο:ΟΜΑΔΑ ΕΨΙΛΟΝ. Ολική επαναφορά...2011.Γνωρίζει κανείς αν ο Γιόλβας είναι συγγενής του Γ. Γκιόλβα?

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 19:38:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρεπιπτόντως....ζω στην Κατερίνη. Ε λοιπόν έμαθα για το θάνατό του από εδώ.Αυτό πραγματικά μου προξένησε έκπληξη και όχι μόνο...Μια μικρή επαρχιακή πόλη, που όλα γίνονται γνωστα αμέσως, ακόμα και τα πιο ασήμαντα. Ανέφερα το γεγονός του θανάτου του σε φίλους και όλοι έμειναν άφωνοι.<Πώς είναι δυνατόν να μη το μάθουμε?>
Για το διαστημόπλοιο πάντως που αναφέρει ότι κρύβει στον Όλυμπο, δεν ξέρω αν έχει σχέση, αλλά δεν υπάρχει ούτε ένας κάτοικος εδώ που να μην έχει δει παράξενα μεγάλα φώτα που κάνουν να βουτούν κυριολεκτικά μέσα στο βουνό.Βέβαια κοντά βρίσκεται και το πεδίο βολής Λιτοχώρου και κάποιοι τα αποδίδουν εκεί. Όμως είναι τόσο συνηθισμένο φαινόμενο πια που δεν το συζητάμε καθόλου. Το αντιμετωπίζουν σαν κάτι απόλυτα φυσιολογικό. Δεν μένω μέσα στην πόλη αλλά σε μια περιοχή στους πρόποδες του βουνού.Έχω πάντως πολλά να σας διηγηθώ αν θέλετε. Ιστορίες από προηγούμενα χρόνια που πρωτοεμφανίστηκε το φαινόμενο.Στις αρχές τις δεκαετίας του 80 και με έξαρση το 1992-93.


<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 19:45:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για το βιβλίο που έγραψα στο πρώτο μου μήνυμα, είναι εκδόσεις Κάδμος με πρόλογο:<Ο συγγραφέας ευχαριστεί ολόψυχα τους μεγάλους ερευνητές Α.Κεραμυδά, Ι. Φουράκη και τα περιοδικά:Τρίτο μάτι,Mystic view,Ανεξήγητο,Strange, Ελλάνιον ήμαρ,διότι άντλησε πολύτιμες πληροφορίες για τη συγγραφή του παρόντος πονήματος>

Ουφ! ελπίζω να μη σας ζάλισα. Διάβαζα όσα λέγατε εδώ και καιρό και τώρα τα έγραψα όλα μαζεμένα.
Καλό σας βράδυ!

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fear
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 20:53:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fear  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος fear  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος fear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελευθερία στείλε καμοιά ιστορία αν θες

Θαρσείν χρή ταχ΄ αύριον έσετ΄ άμεινον

Edited by - fear on 15/01/2004 20:56:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 23:25:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ρε παιδια,δεν οργανωνουμε καμια εκδρομουλα στον ολυμπο προς ευρεση του διαστημοπλιου???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 23:32:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς όρισες Ελευθερία
Σε ακούμε...
Οσον αφορά στο βιβλίο σου φαντάζομαι ότι κάποιος χρησιμοποίησε ώς ψευδόνυμο αυτό το όνομα γιατί συγχέεται εύκολα με αυτό του Γκιόλβα...
Συνηθίζεται στα βιβλία ένα βιογραφικό του συγγραφέα, μπορείς να μας πεις αυτό τι λέει?


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
29-5-1453
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 00:06:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 29-5-1453  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο πραγματικός Γκιόλβας πέθανε σε αυτοκινητιστικό ατύχημα πρίν χρόνια , και δεν είχε αδελφό.Αυτός που παρουσιάζεται στα κανάλια λέγεται Γιόλβας.
Το γιατί μάλλον μπορείται να το καταλάβετε.
Οσο για την γελοία θεωρία των Ε , τι να πώ ;
Αφού ακούτε και πιστεύετε άτομα σαν τον Φουράκη που κάθεται και λέει ότι τα Βριλλήσια λέγονται έτσι γιατί εκεί κυκλοφορούσαν το βράδυ τα ΒΡΙΛ (χαχαχα) και ανθρώπους σαν τον Κεραμιδά που ξαφνικά μας προέκυψε μέγας χριστιανός προκειμένου να κατέβει με τον ΛΑ.Ο.Σ.
σαν υποψήφιος βουλευτής !!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

29-5-1453
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 00:08:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 29-5-1453  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα σχέδια του Αρτεμις 30 τα πουλήσαμε στούς Εβραίους για αυτό δεν παράγεται πλέον.
Έχουν περάσει χρόνια.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 12:50:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Τυφέωνα ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Αν κατάλαβα καλά συμφωνεί με όσα λέει ο Σίτσιν πάνω-κάτω...

Για την ερώτηση του φίλου eco90157... αν δεις μερικές σελίδες πίσω, το ψάξαμε αλλά δεν βρήκαμε κανένα επίσημο στοιχείο για το ποιός είναι ο εφευρέτης του Αρτεμις 30. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να είναι ο Γκιόλβας...
Για το Bevatron που λέει ο φίλος ΑΙΘΕΡΟΒΑΜΩΝ... κι όμως φαίνεται ότι πρόκειται για την ίδια τεχνολογία στην βάση της. Από κει και πέρα υπάρχουν προσθήκες, εξελίξεις των συστημάτων και διαφορετικές εφαρμογές.

Φίλη Ελευθερία, θα μας ενδιέφεραν οι ιστορίες που γνωρίζεις. Περιμένουμε να τις ακούσουμε!

Φίλε 29-5-1453 πώς γνωρίζεις ότι ο πραγματικός Γκιόλβας σκοτώθηκε σε αυτοκινητιστικό ατύχημα πριν χρόνια;

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 14:44:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.
Στο βιβλίο του Δ.Γιόλβα,δεν υπάρχει βιογραφικό. Και είναι πιθανόν πράγματι κάποιος να χρησιμοποίησε αυτό το όνομα για κάποιον λόγο.
Για τις ιστορίες τώρα. Καλύτερα για τα διάφορα συμβάντα. Θα αναφέρω αυτά που εγώ η ίδια είδα. Διότι υπάρχουν και άλλα πολλά που διηγούνται οι κάτοικοι εδώ και 2 δεκαετίες. Οι κάτοικοι τις περιοχής στην οποία ζω, είναι αγρότες και κτηνοτρόφοι.Τις καλοκαιρινές νύχτες είναι στα χωράφια τους αφού ασχολούνται με τη καλλιέργεια καπνού.Έτσι έχουν δει πολλά.Το πρώτο δικό μου περιστατικό έγινε τον Ιούλιο του 1992.Καθόμασταν στο μπαλκόνι και τρώγαμε με ένα ζευγάρι φίλων από την Αθήνα.Ξαφνικά η κοπέλα μας λέει πως είδε ένα παράξενο φως που έτρεχε με ιλιγγιώδη ταχύτητα και χάθηκε. Για να πω την αλήθεια την ειρωνεύθηκα κάπως, λέγοντας πως εδώ ο ουρανός είναι τόσο καθαρός που μάλλον ήταν κάποιο αστέρι . Σε 5' λεπτά όμως άρχισε ένα πραγματικό σόου. Καμμιά δεκαριά τέτοια φωτάκια εμφανίζονταν από το πουθενά έκαναν μια μικρή πορεία και εξαφανιζόντουσαν πάλι. Δεν ήταν αστέρια σίγουρα. Εμένα προσωπικά μου έδιναν την αίσθηση πως είναι κάτι που μοιάζει με ηλεκτρισμό. Μου φαινόταν σαν σπινθήρες. Ίσως γιατί η ταχύτητα ήταν τρομακτική. Αυτό συνεχίστηκε μια ώρα περίπου. Ο άντρας της παρέας ετοιμάστηκε να πάρει στην αστυνομία.Θεώρησε πως αυτό είναι<εισβολή> ή κάτι τέτοιο. Γήινο πάντως. Δεν τον άφησα, και προτίμησα να πάρω στα τοπικά κανάλια. Πράγματι από το κανάλι βγήκαν (από ότι μας είπαν) στην ταράτσα για να παρατηρήσουν και αυτοί. Δεν είδαν τίποτα. Άλλωστε αυτοί ήταν μέσα στην πόλη και εμείς 15χλμ ΒΔ.Πέρασε περίπου άλλο ένα μισάωρο και ξαφνικά βλέπουμε ένα μεγάλο φωτεινό αντικείμενο(σε μέγεθος περίπου της πανσελήνου),κατακόκκινο,να κατεβαίνει κάθετα, πίσω από τα σπίτια, σε κάποιο σημείο των αγρών που εδώ το ονομάζουν Μπουρνάζι.Περιττό να σας πω πως τα παιδιά θέλησαν να μπούμε μέσα.΄Και μάλιστα να κλεισουμε πόρτες και παράθυρα. Την επόμενη μέρα είχαμε βγει για φαγητό σε ένα ταβερνάκι. Εκεί δυο κάτοικοι της περιοχής συζητούσαν για 3 μεγάλα φώτα που είδαν να κατεβαίνουν το προηγούμενο βράδυ σε έναν αγρό κοντά στον δικό τους. Βέβαια ρωτήσαμε περιοχή και μας είπαν την ίδια.Πίστευαν μάλιστα πως ήταν ελικόπτερα, αλλά χωρίς να ακούσουν τον γνωστό ήχο. Ούτε και πήγαν κοντά για να ελέγξουν.

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 15:07:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνεχίστηκαν διάφορα τέτοια για ακόμα ένα μήνα. Καθημερινά. Θα αναφέρω όμως τα πιο σημαντικά κατά την άποψή μου.
Δεν ξέρω επίσης αν όλα αυτά θα έπρεπε να τα γράψω σε άλλο τόπικ κι όχι εδώ. Αν είναι έτσι πείτε το μου.
Ας περάσουμε σε κάτι που προκάλεσε πραγματικό τρόμο και πήρε μεγάλη έκταση σε όλο το νομό. Νοέμβριος 1992.Γενικό black out στον νομό.Από κάθε σημείο όλοι βλέπαμε μια μεγάλη κίτρινη λάμψη πάνω από την Κατερίνη.Από Λιτόχωρο, από Δίον, από Κορινό.Την επόμενη μέρα έδειξαν τα τοπικά κανάλια ένα ερασιτεχνικό βίντεο. Οι κάτοικοι της πόλης να είναι στο πόδι, έντρομοι, και να φωνάζουν κοιτώντας αυτό το φως.<Η δευτέρα παρουσία>, <εξωγήινοι>.Ανακοίνωσαν πως έπεσε κεραυνος στον υποσταθμό της δεη. Κάποιοι το πίστεψαν κάποιοι άλλοι όχι. Υπόθηκαν πολλά. Μια φίλη μου, που εμενε κοντά στα νεκροταφεία που ήταν και ο υποσταθμός, μου είπε πως πριν κοπεί το ρεύμα είδε μια φωτεινή μπάλα να αιωρείται πάνω από τον υποσταθμό. Μετά η τρομερή λάμψη κλπ.Πραγματικά τότε είχε δημιουργηθεί πανικός. Και για μέρες.

Δεκέμβριος 1992.Γυρνάγαμε με μια φίλη ΄με τα πόδια , στο σπίτι. Κάποια στιγμή εντελώς τυχαία, αυτή γύρισε και κοίταξε πίσω. Ακριβώς πίσω μας και πολύ χαμηλά,κρεμόταν, στην κυριολεξία κρεμόταν, ένα οβάλ γαλακτερό αντικείμενο.Έπλεε κάνοντας μια κίνηση αργή, πάνω, κάτω.Η φίλη μου φώναξε:<Τί είναι αυτό?Τρέξεεεε..>Το εν λόγω αντικείμενο επιτάχυνε αφήνοντας ίχνη καπνού(?)-μια αχνή λεπτή γραμμούλα στον ουρανό και σε 1 δευτερόλεπτο βουτούσε στη χαράδρα ανάμεσα στον Όλυμπο και στα Πιέρια όρη.Όπου και χάθηκε.Μια απόσταση δηλ, από εκεί που εμείς είμασταν,και αν το πάρουμε σε ευθεία, γύρω στα 20χλμ.
Ο Κεραμυδάς ξέρω πως επισκέφτηκε την περιοχή και μίλησε με κατοίκους.
Για τον φίλο που λέει για την εκδρομούλα στον Όλυμπο,αποφασίστε το εσείς κι εγώ εδώ είμαι για την ξενάγηση.
καλό Σ/Κ σε όλους.

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

George_13
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
190 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2004, 17:07:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελευθερία, πραγματικα οι ιστοριες-εμπειριες σου ειναι φοβερες. Καλα εκανες και τις ανεφερες σε αυτο το θεμα καθως το εφερε και η κουβεντα. Υπαρχει ενα σχετικο θεμα που για θεασεις ΑΤΙΑ και αλλων τετοιων περιστατικων που λεγεται "Ιπταμενο Αντικειμενο" http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1685 Αν εχεις και αλλες εμπειριες μην διστασεις να μας τις πεις.


WHO DARES... WINS!

Edited by - George_13 on 16/01/2004 17:13:23

Edited by - George_13 on 16/01/2004 17:18:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 34 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.28125
Maintained by Digital Alchemy