ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Χρεοκοπεί η Ελλάδα.( Λόγοι-Αιτίες ) Νο 2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2015, 00:43:40  Εμφάνιση Προφίλ
Μάνο,

Δυστυχώς οι Έλληνες κερδίζουν μόνο με καλή ψυχολογία...
Όταν το ηθικό είναι πεσμένο,δεν τα πάνε καλά.
Θέλουν κεκτημένη ταχύτητα για να βάλουν τα δυνατά τους.

Όταν την έχουν ή νομίζουν ότι την έχουν,θαυματουργούν.

Το κλειδί είναι στο "νομίζουν" ,μερικές φορές...

Έχει παίξει πολύ ρόλο στην ιστορία μας.

Πως θα πειστούν να νομίσουν και τώρα, δεν ξέρω να σου πω...

Αν θα βοηθούσε να νομίσουν ότι θα έρθει...
αρχάγγελος?
το ξανθό γένος?
οι αμαζόνες?
ο μαυροφορεμένος του Λιακόπουλου?
ο τρισέγγονος του Καποδίστρια?
ο Κολοκοτρώνης σε μετεμψύχωση?

τι να πω..

ότι θα έκανα ότι το πιστεύω κι εγώ? ναι ρε ..θα το παιζα το θέατρο.
και κερί στο μαγαζί της γειτονιάς μου θα άναβα...

Αρκεί να πάψει αυτό το ξεφτιλίκι.

Βγάλτε το Γκάλη πρωθυπουργό...ότι χρειάζεται τελος πάντων..

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2015, 00:55:33  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ο Γκάλης, ο Χριστοδούλου, ο Γιαννάκης, ο Παπαλουκάς, ο Διαμαντίδης, ο Σπανούλης έχουν συνέχεια. Σε ανθρώπους που ξέρουν μόνο έναν τρόπο να κερδίζουν. Το μυαλό τους.

Όταν το ’87 κάναμε το μπαμ, γέμισε ο κόσμος μπασκέτες. Στα σχολεία, τις αλάνες, τις αυλές. Και τώρα κερδίζουμε στο μπάσκετ, παίζοντας σκάκι.

Πόσες Πνύκες πρέπει να στήσουμε, σε σχολεία, αυλές και fora, προκειμένου να κερδίζουμε στην Πολιτική, παίζοντας Δημοκρατία?


Ντιεσέμη, εκτός από την ερώτηση, έδωσες και την απάντηση.

Οταν βγούν και αντίστοιχοι Γκάληδες, Γιαννάκηδες, Σπανούληδες και στην πολιτική, και αντίστοιχη με τις μπασκέτες εξάπλωση της Πολιτικής και Δημοκρατικής Σκέψης και Παιδείας,
τότε μόνο θα μπορούμε να ελπίζουμε σε καλύτερες μέρες και ανατροπή αυτής της μούχλας και της καταχνιάς.

Και ο Αμεινίας επίσης έθεσε μια υπολογισιμη παράμετρο.

Για κάποιο λόγο, σχεδόν μόνο οι Ελληνες (ή οι μετέχοντες και εμποτισμένοι του Ελληνικού τρόπου 'σκέψης-δράσης')
έχουν τοσο έντονο το χαρακτηριστικό της επίδρασης της ψυχολογίας στην κατάληξη των πράξεων τους.


quote:

Δυστυχώς οι Έλληνες κερδίζουν μόνο με καλή ψυχολογία...
Όταν το ηθικό είναι πεσμένο,δεν τα πάνε καλά.
Θέλουν κεκτημένη ταχύτητα για να βάλουν τα δυνατά τους.

Παίρνοντας πάλι παραδείγματα από τον αθλητισμό,

έβλεπες την Εθνική πχ. του 2004 στην Πορτογαλία,
και όλοι θα στοιχημάτιζαν μετά τη νίκη με Γαλλία, ότι πραγματικά τίποτα δεν θα μας σταματούσε πλέον, και θα τρώγαμε όποιον βρίσκαμε μπροστά μας (η 'κεκτημένη' ταχύτητα που λέγαμε)
Παίζαμε τελικό με τους διοργανωτές, και για έναν περίεργο λόγο, όλοι ξέρανε και πιστεύανε ότι θα το σηκώσει η Ελλάδα, πριν το σφυριγμα της έναρξης ακόμα!

Τα ίδια και εχθές πχ. με τον Ατρόμητο. Επαιζε στη Σουηδία, εκτός έδρας, με μια ομάδα που προφανώς δεν είναι και από τα "καφενεία" της Ευρώπης, και άρχισε το ματς καλά, και με τύχη και με ουσία.
Και από κει και περα περνάς στο level που λες ότι δεν γίνεται να χάσεις!

Χρειάζεται όμως μια συγκέντρωση και μια πίστη και αυτοπεποίθηση σε αυτό που κάνεις. Και κει είναι το κύριο πρόβλημα των Ελλήνων. Πότε θα πειστεί (ή θα πιεστεί) για να το κάνει αυτό, και μετά απλώς να κάνει....θαύματα!

(Ο γερο-Γερμανός ο Οττο, το είχε πιάσει το νόημα, και ήξερε πώς να το εμφυσήσει στο συγκεκριμένο υλικό του)


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2015, 01:08:02  Εμφάνιση Προφίλ
Εδώ και μια ώρα έχω ξεκινήσει ένα κείμενο για εδώ. Μη μου σπάτε τα νεύρα.

Και να σου πω Κόμη, εκεί στη Μομπάσα, οι αθρώποι κάθονται στα κάγκελα, και οι μαϊμούδες στα κάγκελα?

Το κάγκελό μου μέσα...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2015, 01:17:01  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
και ήξερε πώς να το εμφυσήσει στο συγκεκριμένο υλικό του

Θα τολμήσω να κάνω μια παραδοχή εδώ....
Θα μιλήσω για το "υλικό".

Οι άριστοι είν αι άριστοι σε όλα τα μήκη και τα πλάτη της γης.
Ανεξαρτήτως έθνους.Είμαι υποχρεωμένος να το παραδεχτώ αυτό.


Αυτό που δεν έχουμε συνειδητοποιήσει όμως είναι άλλο...

Τι γίνεται με τους υπόλοιπους?
Εδώ είναι η μαγική ελληνική συνταγή.

Βλέπεις λοιπόν έναν αμόρφωτο, απαίδευτο,κακής νοοτροπίας παπάρα,που μέχρι τα σαράντα του ας πούμε,έχει πετύχει ένα μεγάλο τίποτα,και δεν σου γεμίζει το μάτι ούτε γι'αστείο...

Αυτός λοιπόν μπορεί στην κατάλληλη στιγμή να γίνει ήρωας.

Να σου σώσει το παιδί από μια φωτιά,να τρέξει να δώσει αίμα για πάρτη σου,ή να πολεμήσει για την πατρίδα του...

Σε αυτή τη μερίδα ανθρώπων, αυτός ο τόπος έχει το μεγαλύτερο ποσοστό,ατόμων που μπορούν να κάνουν τη διαφορά.
Σε άλλα έθνη η μετριότητα παραμένει συνήθως μετριότητα,ανεξαρτήτως συνθηκών.

Εδώ πάντα υπάρχει μια καλή πιθανότητα να υπάρξει μια "μαγική" μεταστροφή.
Μη με ρωτήσετε γιατί.Δεν ξέρω.Ισχύει όμως.

Και Πυθαγόρα..

Ο Γερμανός ο Otto, όπως και όλοι οι Γερμανοί, παίζουν στο μέγιστο,ανεξαρτήτως ψυχολογίας.

Αν είχαμε και αυτό το συστατικό,η δεύτερη γλώσσα στα σχολεία όλου του κόσμου θα ήταν τα ελληνικά.(για να μη πω η πρώτη και παρεξηγηθώ..)

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2015, 03:13:18  Εμφάνιση Προφίλ
Εδώ και κάποιες μέρες, που τα πάθη μεταξύ μας έχουν σιγήσει, θέλω να γράψω ένα άρθρο σε αυτό το topic. Χωρίς αναφορές σε ειδήσεις και γεγονότα (άλλο το ένα, άλλο το άλλο), με λίγη καλή πανσέληνο, με την αύρα του καλοκαιριού, όπως την καταλαβαίνω εγώ. Άσε που από την άλλη, πλάκα έχει να χαριεντιζόμαστε με τα troll, αλλά η ουσία είναι στην μπέσα συνεισφορά της προσωπικής σκέψης.

Ο αρχικός τίτλος του Topic ήταν “Χρεοκοπεί η Ελλάδα.( Λόγοι-Αιτίες )”.

Ποτέ δεν μου άρεσε ο τίτλος. Η παρένθεση -( Λόγοι-Αιτίες )- είναι εντελώς λάθος. Λόγοι και αιτίες είναι το ίδιο πράγμα. Μπορεί ο θεματοθέτης να είχε κάπου στο μυαλό του τις αφορμές, αλλά όπως και να έχει, ο τρόπος που το έθεσε είναι κακός. Εννοιολογικά.

Κυρίως όμως, έχω πρόβλημα με την εισαγωγή του τίτλου, “Χρεοκοπεί η Ελλάδα.”

Χρεοκοπούν οι επιχειρήσεις? Προφανώς. Οι άνθρωποι? Ναι. Τα κράτη? Μια χαρά. Οι χώροι? Εντελώς. Από το Κύτταρο, μέχρι την Ουκρανία.

Εδώ σε θέλω. Η Ελλάδα είναι Χώρα. Ούτε επιχείρηση και άνθρωπος. Και προφανώς ποτέ δεν υπήρξε κράτος. Οπωσδήποτε δεν είναι χώρος.

Χώρος είναι το Βέλγιο, για να πλακώνονται οι Γάλλοι με τους Άγγλους. Τα Φώκλαντς, για να πλακώνονται οι Άγγλοι με τους Αργεντίνους. Η Πολωνία, για να πλακώνονται οι Γερμανοί με τους Ρώσους. Η Ουκρανία, για να πλακώνονται οι φασίστες με τους φασίστες.

Η Ελλάδα είναι Χώρα, άρα είναι αδύνατον να χρεοκοπήσει. Κι αν ακόμα και οι ιδέες χρεοκοπούν, με έναν μεταφυσικό τρόπο φυσικά, οι δρόμοι που είναι δεμένοι με χρόνο, βία, πέτρες και νερό, χρεοκοπούν?

Γιατί, τί άλλο είναι μια Χώρα, παρά οι δρόμοι που μετρούν τις απώλειες, οι πέτρες που γράφουν βήματα, και τα νερά που τρέχουν για να μετράνε χρόνο κι αλλαγές? Είναι ίσως, οι παρεπιδημούντες σαν παρατηρητές, αλλά είναι κι όλα τα άλλα που δεν αναγνωρίζουν ξεχωριστή ταυτότητα, παρά τις ίδιες φωλιές, τα ίδια καρτέρια και πηγές?

Πώς ακριβώς χρεοκοπεί η πέτρα? Ο μάστορας που φτιάχνει την Πεντέλη Παρθενώνα, πώς χρεοκοπεί? Κι αν αυτός χρεοκοπεί, η αλεπού στην Αγία Ειρήνη, με την καμμένη γούνα, πώς χρεοκοπεί?

Πώς χρεοκοπεί η ματιά? Ποιό ηλιοβασίλεμα πουλιέται τόσο φθηνά, που ένα ταμείο να χρεοκοπήσει? Ποιά γειτονιά είναι χρεοκοπημένη. Η πάνω? Η κάτω? Πόσες γειτονιές γεμίζουν τους Δελφούς, την Κνωσό και την Πλάκα? Πόσο κάνει ο Θησαυρός του Ατρέως? Πόσο τιμάται η μία Καρυάτις? Τα γαμώφτερα της Απτέρου, πόσο κάνουν? Μια ελιά στην Ολυμπία, πόσο την χρεώνουμε?

Όχι στο ΤΑΙΠΕΔ. Στη ψυχή μας. Πόσο χρεώνουμε τις λέξεις?

Κι αν ακόμα ούτε για τις λέξεις δεν έχουμε τιμολόγιο, πώς να χρεώσουμε το Δίστομο και την Κάνδανο? Με το μέτρο? Το λίτρο? Το θύμα?

Κι αν δεν γνωρίζουμε ακόμα τη χρέωση, πως μπορούμε να αναγνωρίσουμε τη χρεοκοπία?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2015, 03:28:51  Εμφάνιση Προφίλ
Μερικές φορές οι άνθρωποι παραγνωρίζονται(έστω και με την καλή έννοια).

Και όταν συμβαίνει αυτό ξεχνάς καμμιά φορά, το λόγο που τους εκτίμησες εξ' αρχής.(ίσως και επειδή δεν υπάρχει η ανάγκη πλέον,επειδή αντικαθίσταται από το συναίσθημα)

Ευτυχώς υπάρχουν κείμενα που θυμίζουν τους αρχικούς λόγους.

Κάποια στιγμή πρέπει να ξαναγράψω κι εγώ ένα από δαύτα..

καληνύχτες

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2015, 04:07:14  Εμφάνιση Προφίλ
Οι δρόμοι, οι πέτρες και τα νερά

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2015, 05:13:27  Εμφάνιση Προφίλ
"Η νυχτερινή παρέα του Πλάτωνα και άλλες γεροντικές επιτυχίες."

Όταν ένα υπέροχο μυαλό αδυνατεί να επιτύχει τη τελική συνεπαγωγή του αγαπημένου του έργου,τότε δίνει την απάντησή του από ένα άλλο του, σύνολο κειμένων.

Η πολιτεία είχε ανέκαθεν ένα αδύνατο σημείο.
Και δεν θα τολμούσα να το πω από μόνος μου.Ο ίδιος ο Πλάτων το παραδέχεται μέσα από διαφορετικές αναφορές σε άλλα κείμενά του.(Όχι στην ίδια την πολιτεία).

Το γεγονός ότι "κρύβει" την παραδοχή του,το αποδίδω στον εγωισμό που πρέπει να έχει κάθε σοβαρός επηρεαστής του ανθρώπινου πολιτισμού.
Είναι προφανές ότι η ταπεινότητα δεν χωράει σε αυτά τα μεγέθη.
Αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.

Το αδύνατο σημείο,λοιπόν, είναι ο τρόπος έμπνευσης και επιβολής των νόμων.
Πολλοί θεωρούν ότι ο Πλάτων στα τελευταία του χρόνια είχε "λασκάρει".
Τόσο καταλαβαίνουν..

Η αλήθεια είναι ότι στα τελευταία του, ένοιωθε την ανάγκη να δώσει λύσεις, εκεί που δεν είχε καταφέρει να το κάνει με πρακτικό τρόπο.

Σε αυτό το σημείο αναγκάστηκε να επανεφεύρει τον δάσκαλο και πατέρα που είχε σκοτώσει.Τον Παρμενίδη.

Και εξηγούμαι:
Η Παρμενίδειος κάθοδος στον κάτω κόσμο,στις σφαίρα επιρροής του σκότους και της θεάς δίκης,ήταν η αρχή της λύσης του κολλήματος του.

Όλα εκεί οδηγούσαν...
Η θεά δίκη,ο πατέρας της ο Νόμος,ο Ορφέας,η Περσεφόνη,οι εξαιρέσεις,η τυφλή απονομή ,αλλά και ο σεβασμός των κανόνων, αποτελούν την μυθική πηγή της νομοθεσίας.

Η νότια Ιταλία,οι Πυθαγόρειοι,η σχολή της Ελέας,ήταν όλοι εκεί.

>>>Ήταν η τελευταία εφεδρεία του Πλάτωνα.<<<

Ήταν εκεί για να του δώσουν την άδεια να βαφτίσει υπέρτατη αυθεντία και συνταγματικό νομοθέτη τον Απόλλωνα.Συμβολικά και μη.

Αυτά τα παραπάνω σηματοδοτούν τον λόγο που ο Πλάτων δημιούργησε τον Νυχτερινό Σύλλογο.
Την ομάδα που συνεδριάζει μονάχα την νύχτα.

Αυτήν που νομοθετεί μέσα από την εγκοίμηση.
Τον μόνο τρόπο που μπορεί κανείς να ακουμπήσει το Σ.Α.
Τον μόνο τρόπο που μπορεί να προσεγγιστεί το αλάθητο.
Και αυτό είναι που είχε ανάγκη ο Πλάτων, για να καταστήσει την πολιτεία του,ιδανική και εφικτή ταυτόχρονα.

Απλά δεν το παραδέχτηκε στην ίδια την πολιτεία.
Το παραδέχτηκε στον "επίλογο" των νόμων.
Η επινομίς ήταν δηλαδή το συμπλήρωμα της πολιτείας,πολύ περισσότερο από το συμπλήρωμα των νόμων.
Αυτό ΔΕΝ το διδάσκονται στα πανεπιστήμια.
Δεν το ξέρουν οι καθηγητές εκεί...

Είναι ταυτόχρονα και ο κυριότερος λόγος που οι προσπάθειες του Πλάτωνα επικεντρώθηκαν στις Συρακούσες.
Ήταν ο τρόπος του να επιστρέψει το δάνειο του τελευταίου λιθαριού, στον τόπο που το γέννησε.Στην ελληνική Σικελία.
Ήταν η πληρωμή του στον πατέρα Παρμενίδη και τον Πυθαγόρα.

Δεν θέλω να σας κουράσω άλλο.
Απλά κουράστηκα να περιμένω να αποδοθεί δικαιοσύνη από θαύμα.

Η δικαιοσύνη έρχεται μέσα από την γνώση.

Και όταν ο κορυφαίος γνώστης δυσκολευτεί(ο Πλάτωνας ντε), τότε ψάχνει τη λύση στον κόσμο της νυκτός και των ονείρων.
Εκεί που τα άπιαστα γίνονται χειροπιαστά.
Εκεί που ο καθένας βαφτίζει το θεό του.
Εκεί που αυτός ο τελευταίος, υπάρχει.Για όλους.

Ονειρευτείτε λοιπόν φίλοι.Ονειρευτείτε τον καλύτερο εαυτό σας.Μας.

ΥΣ:Τι παθαίνει νυχτιάτικα ο άνθρωπος..


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2015, 08:37:14  Εμφάνιση Προφίλ
W O W !!!!!

Εγώ δεν γράφω τόσο...βαρέα κείμενα τον Αύγουστο.

Κολυμπάω στην θάλασσα και συλλογιέμαι στην άμμο.

Ολημερίς κι ολονυκτίς.

Στα διαλείμματα επισκέπτομαι το Μύθος και Θρησκεία και γεμίζω "καύσιμα", ώστε να συλλογιέμαι αδιαλείπτως, που στον διάολο οδηγούμαστε ως ανθρωπότητα.

Βλέπω όμως, πως σε αυτό τον μικρό χώρο των φόρουμς, υπάρχουν 5-6 άτομα με νοητική δύναμη για Γκίνες.Πόσοι ακόμη υπάρχουν εκεί έξω?Σίγουρα κι άλλοι.
Που στο διάτανο είναι και πως θα τους συγκεντρώσουμε σε ενιαία δύναμη, σε πλανητικό επίπεδο, να απαλλαγούμε τελικά από τα...ζιζάνια και τα παράσιτα?

Ισως βρώ την απάντηση, ίσως όχι.
Είμαι ευτυχής όμως, επειδή προσπάθησα και προσπαθώ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2015, 11:57:26  Εμφάνιση Προφίλ
Η ιστορία επαναλαμβάνεται!
Λόγω συνταξιοδότησης (μετά από 43 χρόνια δουλειάς) μαλακίζομαι στον υπολογιστή τον ελεύθερο χρόνο μου.
Παρακολουθώ μια παλαιά σειρά του μεγα.
Τους singles από το youtube. Παιζόταν πριν μερικά χρόνια (4-5).
Οι τίτλοι ειδήσεων που "περνούν" στην διάρκεια των επισοδείων, ειναι ακριβώς οι ίδιοι με τους σημερινούς, σε ότι αφορά το δντ κλπ.
Μόνο τα ονόματα αλλάζουν!

Πόσο, μα πόσο μαλάκες είμαστε και μας δουλεύουν κατάμουτρα...

με εξαίρεση τον Βαρουφάκη και την Κωνσταντοπούλου βεβαίως - βεβαίως

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2015, 13:49:38  Εμφάνιση Προφίλ
Σίτεψες Πελεγκρίνο?

καλά...γεράματα!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2015, 14:00:10  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν σίτεψα αστράκια!
Οσο βγάζω 40ρες, ωριμάζω!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2015, 14:09:08  Εμφάνιση Προφίλ
...δουλεύω από τα 13...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2015, 01:51:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Λόγω συνταξιοδότησης (μετά από 43 χρόνια δουλειάς) μαλακίζομαι στον υπολογιστή τον ελεύθερο χρόνο μου.

Συνταξιούχος ρε?

Δεν σε πιάσανε εσενα τα νέα μέτρα?

[67 χρονών όλοι σύνταξη, ή 62 με 40+ χρόνια υπηρεσίας.... κι απ΄΄οσο ξέρω δεν είσαι ούτε το ένα ούτε το άλλο....]


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2015, 01:52:55  Εμφάνιση Προφίλ
by the way,

Αμεινία, χρωστάμε ανάλυση στο ωραιότατο κείμενό σου πιο πάνω,
αλλά όπως λέει κι ο Νικομαχος,
μας την έπεσες βαριά
Αυγουστιάτικα, και επιφυλασσόμεθα για το εγγύς μέλλον
(και ίσως εκ του συν-εγγυς)


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2015, 02:40:34  Εμφάνιση Προφίλ
Μακάρι Πυθαγόρα.
Οι καναπέδες περιμένουν.Τα τσιπουράκια επίσης.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2015, 09:26:33  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Συνταξιούχος ρε?

Δεν σε πιάσανε εσενα τα νέα μέτρα?

[67 χρονών όλοι σύνταξη, ή 62 με 40+ χρόνια υπηρεσίας.... κι απ΄΄οσο ξέρω δεν είσαι ούτε το ένα ούτε το άλλο....


Χεχε... έχω ένσημα από το '71 και δεν με πιάνει τίποτα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2015, 17:30:43  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Χεχε... έχω ένσημα από το '71 και δεν με πιάνει τίποτα!

Γεια σου ρε Αίολε!


quote:
Μακάρι Πυθαγόρα.
Οι καναπέδες περιμένουν.Τα τσιπουράκια επίσης.

Αμεινία, αυτό καταγράφεται!
(Μην ταξεις του παιδιού και του Αγίου....
και ξέρεις ότι είμαι...άγιο παιδί εγώ...)


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2015, 18:07:08  Εμφάνιση Προφίλ
You can take it to the bank.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2015, 19:16:43  Εμφάνιση Προφίλ
Η κυβέρνηση του κώλου που έχουμε, πάλι μεγαλούργησε:

Κουρουμπλής: Υποχρεωτικά τσεκ-απ για τέσσερις μορφές καρκίνου

Λυπάμαι που θα υποβιβάσω την ωραία συζήτηση που κάνετε, αλλά προκειμένου να μην επιβαρύνουμε το σύστημα υγείας μελλοντικά με ακριβές θεραπείες, ας ετοιμαστούμε (όλοι εμείς οι κωλόγεροι) να τα κατεβάσουμε, γιατί έρχεται βυθομέτρηση. Και χωρίς σόναρ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2015, 19:27:55  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν το έπιασες σωστά Heretic.

Καθώς το ασφαλιστικό και το σύστημα υγείας καταρρέουν, αργά ή γρήγορα θα πάμε στην ιδιωτική ασφάλιση, τόσο για σύνταξη, όσο και για υγεία.

Η πρώτη φορά γαμηστερά κυβέρνηση, θα κάνει δώρο τις εξετάσεις των μελλοντικών πελατών των εταιρειών, στις εταιρείες. Με έξοδα του ελληνικού δημοσίου, και με υποχρεωτικό τρόπο, θα πάρουμε ένα φιρμάνι με τα κέρατα που έχουμε, ή μπορεί να αναπτύξουμε στο μέλλον. Έτσι, όταν πάμε στην ιδιωτική ασφαλιστική, εκείνη δεν θα επιβαρυνθεί με τις εξετάσεις μας.

Δωράκια, καλέ. Δωράκια...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2015, 20:47:15  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν πιστεύω να έχουν τόσο μακροπόθεσμα σχέδια. Αντε μέχρι τις εκλογές...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2015, 22:25:26  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν νομίζω πως ένας τέτοιος σχεδιασμός αποτελεί μέρος των κυβερνητικών στοχεύσεων. Μήπως αποτελούσε το 23% στα ξενοδοχεία, και η κατάργηση των φοροελαφρύνσεων στα νησιά?

Ή μήπως ήταν ιδέα του Πανούλη, η πώληση σκαφών του λιμενικού?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2015, 01:18:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Καθώς το ασφαλιστικό και το σύστημα υγείας καταρρέουν, αργά ή γρήγορα θα πάμε στην ιδιωτική ασφάλιση, τόσο για σύνταξη, όσο και για υγεία.

...και επειδή τα λεφτά δεν θα φτάνουν ούτε για το να ούτε για τ'άλλο, θα στέλνουμε τα παιδιά έξω να μας στέλνουν λεφτά, οι τυχεροί εξ υμών, οι υπόλοιποι, αν δεν έχουμε και ένα σπιτάκι στο χωριό, μάλλον θα ψοφίσουμε.
Και επειδή η παιδεία φυσάει στο Ελλάδα, ειδικά αν δεν έχεις λεφτά για φροντιστήρια, δεν θέλω να φανταστώ τι δουλειές θα κάνουν τα παιδιά μας στο εξωτερικό...

Αλλά νομίζω τα λέγαμε και παραπάνω αυτά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2015, 03:08:41  Εμφάνιση Προφίλ
Χρεοκοπεί η Ελλάδα.( Λόγοι-Αιτίες ) Νο 2

Εδώ μέσα, ξέρετε ποιούς αγαπώ, ποιούς σέβομαι, ποιούς εκτιμώ. Στο κείμενο που έγραψε παραπάνω ο Αμεινίας, βρίσκονται σχεδόν όλα αυτά που μας λείπουν. Και ίσως μας λείπουν για τόσο πολύ καιρό, που δεν θυμούμαστε καν, αν είναι δικά μας.

Πριν καμμιά βδομάδα, σε ένα από αυτά τα τσιμπούσια που κάνουμε κέφι, καθόμασταν σε μια δόση δίπλα-δίπλα. Μιλάγαμε ψιθυριστά, χωρίς να κοιταζόμαστε, καθώς ακούγαμε τη γνώμη της παρέας για το κείμενό του. Αυτό το παραπάνω, που μπλέκει τον Πλάτωνα με τον Πυθαγόρα, τον Παρμενίδη και τους λοιπούς Ελεάτες, κι όλα αυτά με μια μεταφυσικά συγκαταβατική θεώρηση του υπερπέραν, σε μιαν ενύπνια προσδοκία.

Όταν όλοι συμφώνησαν πως πρέπει να ξαναδιαβάσουν Πλάτωνα, η επισήμανση:

"Η επινομίς ήταν δηλαδή το συμπλήρωμα της πολιτείας,πολύ περισσότερο από το συμπλήρωμα των νόμων.
Αυτό ΔΕΝ το διδάσκονται στα πανεπιστήμια.
Δεν το ξέρουν οι καθηγητές εκεί..."

,πήρε μια πιο συγκεκριμένη μορφή. Καλώς ή κακώς, όλοι είχαν διαβάσει Πλάτωνα. Σε πανεπιστημιακό επίπεδο.

Δεν αντέχω να σκεφτώ, τί ακριβώς θέλω να επισημάνω με τα παραπάνω. Εκτός, ίσως, που έχω μια πληρέστερη εικόνα της ελληνικής χρεοκοπίας.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2015, 20:27:17  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
..."Η επινομίς ήταν δηλαδή το συμπλήρωμα της πολιτείας,πολύ περισσότερο από το συμπλήρωμα των νόμων.
Αυτό ΔΕΝ το διδάσκονται στα πανεπιστήμια.
Δεν το ξέρουν οι καθηγητές εκεί..."

,πήρε μια πιο συγκεκριμένη μορφή. Καλώς ή κακώς, όλοι είχαν διαβάσει Πλάτωνα. Σε πανεπιστημιακό επίπεδο.

Δεν αντέχω να σκεφτώ, τί ακριβώς θέλω να επισημάνω με τα παραπάνω. Εκτός, ίσως, που έχω μια πληρέστερη εικόνα της ελληνικής χρεοκοπίας.


Ντιεσέμη, αφού το ξέρεις
και το ξέρουμε ότι η Χρεοκοπία είναι πολυεπίπεδη.

Το οικονομικό/χρηματοπιστωτικό/τραπεζικό σκέλος,
είναι μόνο ένα κομμάτι.
Σημαντικό μεν, αλλά κομμάτι. Τμήμα της συνολικής χρεοκοπίας.
Χρεοκοπήσαμε από μυαλό.
Χρεοκοπήσαμε από καρδιά.
Χρεοκοπήσαμε από ευ-συνείδηση.
Χρεοκοπήσαμε από κρίση. Και όχι εξαιτίας ή λόγω της "κρίσης".
Χρεοκόπησε το ορθώς κρίνειν και κρίνεσθαι.
Η διάκριση.
Η Δικαιοσύνη.

Και αυτά είναι πολύ χειρότερα,
και "δένουν" το όλο πακέτο.

Γι'αυτό και δεν θα ερθουν καλυτερες μερες.
Τουλάχιστον όχι σύντομα.

Και ο γιαλαντζής και ο κάθε γιαλαντζής μπορεί αυτά να τα βαφτίζει "αντιχρίστους", άλλα το αποτέλεσμα στην τελική, το ίδιο είναι και [θα] είναι.
Πάμε....κατά διαόλου. Οποιος κι αν είναι ο διάολας. Οποια μορφή κι αν έχει ή πάρει.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2015, 22:21:26  Εμφάνιση Προφίλ
Πάμε πάλι από την αρχή.Εκλογές.
Το γέλιο της αρκούδας.Διάγγελμα Τσίπρα.Για κλάματα ο μπέμπης.

Γέλιο λέμε, πολύ γέλιο.Η ώρα του Μιχαλολιάκου.

Αρχηγός ΓΕΕΘΑ ο Αποστολάκης.Σκληρό καρύδι.Δεν παίζει.Δεν το έχει σε τίποτα να διατάξει κατάρριψη, σε περίπτωση παραβίασης του ΕΕΧ.Νοοτροπία ΜΥΚ ο τύπος.

Θα κάνουμε όμως εκλογές, ή θα μας προλάβει στρατιωτικός νόμος?

Σεπτέμβριος ο μήνας της χαράς και του γέλιου.Απολαύστε τον.Ερχεται!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2015, 22:33:01  Εμφάνιση Προφίλ
Πυθαγόρας, και κυρίως πολιτιστικά, κάπου στην δεκαετία του 80. Αυτή ήταν η απαρχή της μετάπειτα κατρακυλας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΗΧΩ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


223 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2015, 23:45:02  Εμφάνιση Προφίλ
Θυμάται κανείς κάποια κυβέρνηση που να ζήτησε από μόνη της εκλογές στον 9 μήνα θητείας της?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2015, 12:34:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
ΗΧΩ
Θυμάται κανείς κάποια κυβέρνηση που να ζήτησε από μόνη της εκλογές στον 9 μήνα θητείας της?

25 Σεπτεμβρίου 1932 - 5 Μαρτίου 1933.

Η ακυβερνησία οδήγησε τον Ελευθέριο Βενιζέλο στη διεξαγωγή νέων εκλογών, με πλειοψηφικό εκλογικό σύστημα αυτή τη φορά. Η «Ηνωμένη Αντιπολίτευση» των Τσαλδάρη, Κονδύλη, Μεταξά συγκέντρωσε το 46,19% των ψήφων και 136 έδρες, ενώ ο Εθνικός Συνασπισμός των Βενιζέλου, Μυλωνά, Καφαντάρη, Παπαναστασίου, το 46,32% των ψήφων και μόλις 110 έδρες. Οι «Αγροτικοί Συμπράξαντες» του Ιωάννη Σοφιανόπουλου απέσπασαν το 2,01% των ψήφων και 2 έδρες. Το ΚΚΕ με το 6,01% των ψήφων δεν εκπροσωπήθηκε στη Βουλή.

9 Ιουνίου 1935 - 26 Ιανουαρίου 1936

Οι εκλογές που οδήγησαν στην επιβολή της μεταξικής δικτατορίας με ευθύνη και των δύο μεγάλων παρατάξεων (Φιλελευθέρων και Λαϊκών). Η απλή αναλογική που εφαρμόστηκε οδήγησε στη μη επίτευξη βιώσιμων κυβερνητικών σχημάτων. Οι εκλογές διενεργήθηκαν μετά το δημοψήφισμα της 3ης Νοεμβρίου 1935 και τη λαϊκή ετυμηγορία υπέρ της βασιλευομένης δημοκρατίας, προκειμένου η νέα Βουλή να προβεί στις αναγκαίες τροποποιήσεις του Συντάγματος.

18 Ιουνίου 1989 - 5 Νοεμβρίου 1989

Νικητής των εκλογών αναδεικνύεται ξανά η ΝΔ, χωρίς όμως να εξασφαλίζει και πάλι την απόλυτη πλειοψηφία στη Βουλή. (ΝΔ 46,19% - 148 έδρες, ΠΑΣΟΚ 40,67% - 128 έδρες, Συνασπισμός 10,97% - 21 έδρες, Οικολόγοι Εναλλακτικοί 0,58% - 1 έδρα, Εμπιστοσύνη 0,38% - 1 έδρα)

8 Απριλίου 1990

Η Νέα Δημοκρατία λαμβάνει το 46,89% των ψήφων και 150 έδρες στη Βουλή. Ακολουθούν: ΠΑΣΟΚ 38,61% - 123 έδρες, Συνασπισμός 10,28% - 19 έδρες, Οικολόγοι Εναλλακτικοί 0,77 - 1 έδρα, ΔΗΑΝΑ 0,67% - 1 έδρα, Ανεξάρτητοι 1,01% - 4 έδρες, Εμπιστοσύνη 0,45% - 1 έδρα, Πεπρωμένο 0,25% - 1 έδρα. Με τη στήριξη του ενός βουλευτή της ΔΗΑΝΑ προς τη ΝΔ, ο Κωνσταντίνος Μητσοτάκης σχηματίζει κυβέρνηση, που παραμένει στην εξουσία έως τις 10 Οκτωβρίου 1993.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy