ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Χρεοκοπεί η Ελλάδα.( Λόγοι-Αιτίες ) Νο 2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2016, 21:52:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Τελευταίως το έδειξε στην πράξη-προφανώς με αρνητικό πρόσημο- και ο Σύριζα(από τη στιγμή που έγινε κυβέρνηση).
Πρωτύτερα με το 3% δεν έπαιζε καν ρόλο στα δρώμενα.

Πλέον, είναι όλοι, αποδεδειγμένα για κλωτσές.



Ναι φυσικά, αφού επικράτησε εντός του η πολιτική μερίδα που μετακινήθηκε από το Πασόκ, το βαθύ παρασιτικό κράτος δηλαδή. Η πρόβλεψή μου ότι θα μείνουν 20 χρόνια (υπερβολές, άλλη μια εκλογική αναμέτρηση τους δίνω σε αυτή τη μορφή) οφείλεται στο ότι ρίχνουν πλέον στα αυτιά στην μεσαία τάξη, από την οποία εκτοπίζονται συστηματικά και καθημερινώς προς την αριστερή ζώνη οι νεόπτωχοι. Αυτοί όλοι θα τους στηρίξουν, στο "πάρτε τα από τους άλλους, όχι από εμένα". Είναι το τελευταίο στάδιο, ο κανιβαλισμός, το είδαμε και στις πρώην ανατολικές χώρες έντονα στις προηγούμενες δεκαετίες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2016, 22:35:55  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Οπότε Πύρινος καταλήγουμε στη γνωστή κατάσταση "Τόμπολα" που όλοι γνωρίζουμε, στην οποία η Ελλάδα δεν θέλει να σπάσει αυγά με καμιά κοινωνική τάξη
Όταν λες "Ελλάδα" εννοείς την ελληνική κυβέρνηση έτσι; Όχι γενικά την Ελλάδα, τη χώρα, την κυβέρνηση
quote:
και τα μασάει λίγα-λίγα απ' όλους ελπίζοντας να καμφθούν οι Ευρωπαίοι,
Η ελληνική κυβέρνηση με λίγα λόγια δεν κάνει τίποτα η ίδια για να διορθώσει τις πάγιες παθογένειες της χώρας και απλά τρώει το κρατικό χρήμα και ελπίζει (να τη πάλι η ελπίδα) να έρθει κάποιος απο έξω να τη σώσει

quote:
οι συνθήκες φορολόγησης και επιχειρηματικότητας που περιγράφονται εδώ και 100 χρόνια από το take the money and run δεν πρόκειται να αλλάξουν,
Άρα ας ψηφίσουμε ΣΥΡΙΖΑ, γιατί η φορολόγηση παραδοσιακά ποτέ δεν ήταν αριστερή πολιτική, είναι η "εκατονταετής" νοοτροπία του "take the money and run"
quote:
και η κοινωνική μηχανική δίνει και παίρνει αφού πάντα κάποιος πολιτικός φωτογραφίζει ποια μερίδα πολιτών θα πληρώσει το μάρμαρο.
Ναι, αλλά κάποιοι αυξάνουν και το κόστος του μαρμάρου. Και στην προκειμένη περίπτωση, δεν ισχύει ούτε αυτό που λες οτι θα το πληρώσει η Α ή Β μερίδα, αφού το μάρμαρο θα το πληρώσουν όλοι
quote:
Εσύ λες οι Δ.Υ και οι συνταξιούχοι, κάποιοι λένε οι ιδιωτικοί υπάλληλοι, άλλοι λένε οι αυτοαπασχολούμενοι και οι πλούσιοι κτλ κτλ
Εγω δε λέω τίποτα, ο ΣΥΡΙΖΑ λέει. Κάτι επικουρικές λέει θα κόψει, κάτι όρια θα αυξήσει..
θα κόψει και απ' τους λεφτάδες αυτοαπασχολούμενους όμως..
quote:
Αν ψάχνεις παρόλα αυτά τη χειρότερη κυβέρνηση της Ελλάδας, είναι αυτή που ξεπούλησε την Ελλάδα από το Καστελόριζο, αυτή που έφερε το ΔΝΤ,
Σωστά.
Δυστυχώς τώρα όλοι αυτοί είναι στον ΣΥΡΙΖΑ
quote:
Η συμμορία του € δηλαδή, το ντουέτο ΝΔ-ΠΑΣΟΚ.
Εσύ που λες οτι δεν γίνεται η έξοδος από το Ευρώ, με ποιο μέλος της συμμορίας είσαι;
quote:
Η παρούσα κυβέρνηση είναι η λιγότερο εμπλεκόμενη με όλα αυτά και η δήθεν "καταστροφή" των τραπεζών την προκάλεσαν οι ηλίθιοι νεο-φιλελέδες οικονομολόγοι του ίντερνετ, που μοίραζαν πίπες σε blogs & forums για το πως θα κρύψετε τα λεφτά σας από την εφορία
Εννοείται, οι νεο-φιλελέδες φταίνε
(η πλειοψηφία δηλαδή,
το 60% που ψήφισε ΟΧΙ)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2016, 22:56:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
Εντάξει Dr? Τσαλακωθήκαμε?
Κοίταξε, μέσες-άκρες με κάλυψες
Βέβαια, δεν είπες τι στηρίζεις, είπες τι δεν στηρίζεις (τουλάχιστον δεν το γυρνάς σε εξελικτική βιολογία).

Απ' την άλλη θα μπορούσα να πω οτι όσο είναι η αποχή στάση του σεξ, τόσο είναι και οι πολιτικοί αφορισμοί πολιτική τοποθέτηση.
Αλλά εν πάση περιπτώσει, εγώ δεν ενδιαφέρομαι να αναγκάσω κανέναν να τοποθετηθεί
Αλλά όποιος δεν το κάνει, αφήνει ένα κενό, το οποίο αργά ή γρήγορα (όπως και ο Heretic) θα κληθεί να το καλύψει (ο Heretic το έκανε ήδη)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2016, 23:31:45  Εμφάνιση Προφίλ
Τι μαλακίες τσαμπουνάς Dr ?

Νομίζεις οι άλλοι διέπονται από την ίδια οξύνοια με εσένα?

Αν ήταν έτσι, θα ζούσαμε ακόμη στα σπήλαια.

Αδυνατείς να αντιληφθείς, πως υπάρχουν άνθρωποι που δεν ανήκουν πουθενά?
Σε κόμα, σε ιδεολογία και θρησκεία?
Δεν έχουν πολιτικές πεποιθήσεις.Τις αφήνουν για τους πιθήκους.

Οταν το αντιληφθείς, θα σταματήσεις να ζητάς να εκδηλώσει ο ΑΜΕΙΝΙΑΣ και εμείς οι υπόλοιποι, τέτοιου είδους απόψεις.
Οπως είπα, τις αφήνουμε για τους...Μπονόμπο του κόσμου τούτου.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2016, 23:34:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Δεν έχουν πολιτικές πεποιθήσεις.Τις αφήνουν για τους πιθήκους.

Με κάλυψες

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2016, 23:44:36  Εμφάνιση Προφίλ
Οι προσωπικές μου πολιτικές πεποιθήσεις είναι γνωστές. Πέντε χρόνια τώρα, ουσιαστικά μιλάω μόνο για πολιτική. Οι κομματικές τοποθετήσεις δεν με αφορούν. Ούτε και η προεδρευόμενη κοινοβουλευτική δημοκρατία.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2016, 00:09:26  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
DSM
Οι κομματικές τοποθετήσεις δεν με αφορούν. Ούτε και η προεδρευόμενη κοινοβουλευτική δημοκρατία.
Δεν υπάρχει πρόβλημα με αυτή την στάση,
το πρόβλημα δημιουργείται όταν κάποιος δεν μπαίνει στην διαδικασία, να μεταφράσει τις απόψεις του σε πράξεις
Π.χ. αυτό που λες (βλέποντάς το έτσι μόνο του), υποδηλώνει οτι στις εκλογές απέχεις.
Το να απέχεις και να το δηλώνεις δεν είναι πρόβλημα
Το να ψηφίζεις (έστω και να είναι ΣΥΡΙΖΑ) και να το δηλώνεις, πάλι δεν είναι πρόβλημα
η "δημιουργική ασάφεια" είναι το πρόβλημα
δηλαδή "Κρίνω τους πάντες, εγώ δεν παίρνω θέση για να μην με κρίνει κανένας, και ως προς το τι πραγματικά κάνω όταν έρχεται η ώρα της κάλπης, αφήνω τον καθένα να πιστεύει το δικό του"

Ε συγνώμη, αλλά το βρίσκω εξαιρετικά αντιφατικό να πέφτουν διάφορες μεγάλες κουβέντες περι πατριωτισμού και δε ξέρω τι άλλο, και τα ίδια άτομα που λένε αυτές τις κουβέντες, να φοβούνται να πουν τι υποστηρίζουν
Συγνώμη αλλά ακόμα και ο Αίολος (ο κάθε Αίολος) έχει και θα έχει πάντα, περισσότερο δίκαιο, από όλους τους αυτούς τους επιτηδευμένα ασαφείς κρυψίνοες

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2016, 00:19:46  Εμφάνιση Προφίλ
Dr, δεν είμαι ασαφής. Λυπάμαι που αδυνατείς να κατανοήσεις τις θέσεις μου, κι ακόμα περισσότερο λυπάμαι, που έχεις την δυνατότητα να αποφασίζεις για τη ζωή μου. Στο δικό μου μυαλό, οι άνθρωποι θα έπρεπε να αποφασίζουν για τους ανθρώπους, οι σαύρες για τις σαύρες και οι πίθηκοι για τους πιθήκους. Τόσο απλά.

Όσον αφορά τώρα στην προεδρευόμενη κοινοβουλευτική δημοκρατία, είναι εκείνο το σύστημα, που έθεσε σε δημοψήφισμα την πρόταση:

, κι αφού οι Έλληνες σκοτωθήκαν περί του 'ΝΑΙ' ή 'ΟΧΙ', αποφάσισε το 'NULL'.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2016, 00:25:46  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Dr, δεν είμαι ασαφής.
Αλλά τη λέξη αποχή δεν τη λες.
Δυσπρόφερτη ε;

Δε πειράζει, καλή καρδιά Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2016, 00:26:57  Εμφάνιση Προφίλ
Το κενο που υποτιθεται πως καλυψα το εχω ξεκαθαρισει απο τις εκλογες περισυ. Παροτι με καλυπτε αλλο, μικροτερο αριστερο κομμα, ψηφισα Συριζα για συγκεκριμενους λογους. Τελικα δεν με καλυψε ο Σ. Αν αυριο γινουν εκλογες πιθανον να ψηφισω κατι αλλο, εκτος απο την περιπτωση που τα κωλοπαιδα στιλ Μητσοτακη παρουν κεφαλι, ποτε καταλαβαινεις το μη χειρον, βελτιστον. Τωρα το ποια ειναι αυτα που πρεπει να γινουν και δεν τα κανει η κακια κυβερνηση, ειμαι σιγουρος οτι εννοεις αυτα που αφορουν το δικο σου πορτοφολι. Οπως και το 99% των Ελληνων, ξερολες και παρτακηδες, με τη μονιμη επωδο "ας με καναν πρωθυπουργο για μια μερα και θα σου λεγα". Ασε μας ρε Πυρινε. Αμα θες να ζησεις στο Μπαγκλαντες, μετακομισε εκει...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2016, 00:36:15  Εμφάνιση Προφίλ
Dr, οι άνθρωποι για τους ανθρώπους, οι σαύρες για τις σαύρες και οι πίθηκοι για τους πιθήκους. Μείνε σε αυτό.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2016, 00:44:24  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Τωρα το ποια ειναι αυτα που πρεπει να γινουν και δεν τα κανει η κακια κυβερνηση, ειμαι σιγουρος οτι εννοεις αυτα που αφορουν το δικο σου πορτοφολι.
Γιατί, ποιανού το πορτοφόλι δεν τα αφορούν όσα κάνει η κυβέρνηση;

quote:
Αμα θες να ζησεις στο Μπαγκλαντες, μετακομισε εκει...
Το αυτό για την Βενεζουέλα και την Αργεντινή
δεν είμαι δραχμιστής..
quote:
Οπως και το 99% των Ελληνων, ξερολες και παρτακηδες, με τη μονιμη επωδο "ας με καναν πρωθυπουργο για μια μερα και θα σου λεγα".
Πάντως ρε παιδί μου άτομα σαν εσένα μου κάνουν εντύπωση.
Δεν είσαι άσχετος απο οικονομικά.
Άρα πρέπει να υποθέσω οτι κάποια προσωπική επένδυση έχεις στον ΣΥΡΙΖΑ.
Ποια είναι αυτή όμως δεν είμαι βέβαιος.

Edited by - Πύρινος on 05/04/2016 00:48:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2016, 01:05:31  Εμφάνιση Προφίλ
Οταν δεν ανήκεις σε κόμμα και σε ιδεολογία, τότε δεν ψηφίζεις.

Αν αυτό το λένε κάποιοι αποχή, ουδόλως με ενδιαφέρει.
Αν το έχουν αναγάγει σε πολιτικό σύστημα μέτρησης ψήφων, πάλι δεν με ενδιαφέρει.

Δεν εκβιάζομαι από κανένα πολιτικό ρεμάλι, για το αν πάω να ψηφίσω ή δεν πάω και με αυτό, κάνω καλό σε κάποιο κόμμα και κακό σε κάποιο άλλο.

Θεωρώ πως το δικαίωμα ψήφου, πρέπει να το κερδίζει κάποιος και όχι να του παραχωρείται αφειδώς, επειδή έχει "όριο ηλικίας".

Και τι ειρωνία, τι κοροϊδία, τι αισχρότης να πρέπει να είσαι άνω των 23 για να μπεις σε καζίνο, ενώ μπορείς στα 18 να ψηφίζεις για το μέλλον της χώρας σου!!!

Αν θεσπισθεί νόμος, ο οποίος να ορίζει πως δικαίωμα ψήφου θα έχουν όσοι διαθέτουν δείκτη νοημοσύνης από 110 και πάνω, τότε από τα εκατομμύρια των ψηφοφόρων, δεν θα μείνουν, παρά μερικές δεκάδες χιλιάδες!

Των απανταχού πιθήκων συμπεριλαμβανομένων.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2016, 01:36:12  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Οταν δεν ανήκεις σε κόμμα και σε ιδεολογία, τότε δεν ψηφίζεις.

Αν αυτό το λένε κάποιοι αποχή, ουδόλως με ενδιαφέρει.


Δεν το λένε "κάποιοι" αποχή.
Η ελληνική γλώσσα το λέει.
συμβουλευτείτε τον ΜπαμπινιώτηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2016, 01:40:59  Εμφάνιση Προφίλ
Εσύ που τον έχεις συμβουλευτεί τον Μπαμπινιώτη, θα μας πεις επιτέλους γιατί ο Admin σε αποκάλεσε αχρείο, δηλαδή ελεεινό, φαύλο και άθλιο?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2016, 02:09:30  Εμφάνιση Προφίλ
Κι επειδή Dr, ζητάς τοποθετήσεις και παραδοχές από τα υπόλοιπα μέλη, κάνε κι εσύ τον μάγκα για μια φορά, και πες μας ξανά (στο παρελθόν το έχεις κάνει, αλλά για να το επικαιροποιήσεις):

Τα nicks 'Dr Jekyll Mr Hyde' και 'Πύρινος' ανήκουν στον ίδιο άνθρωπο?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2016, 02:23:02  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Τα nicks 'Dr Jekyll Mr Hyde' και 'Πύρινος' ανήκουν στον ίδιο άνθρωπο?
Ανακαλείς το πίθηκος δηλ.; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2016, 02:29:49  Εμφάνιση Προφίλ
Ο πίθηκος έχει καταλάβει πως είναι πίθηκος. Εσύ θα απαντήσεις?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2016, 02:45:04  Εμφάνιση Προφίλ
Μπα Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2016, 03:00:10  Εμφάνιση Προφίλ
Αφού είναι αχρείος, τι να απαντήσει?

Είναι μερικές φορές, που θα γούσταρα να μιλάω με τον regulus, παρά με τον Dr και τον...Πύρινο!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2016, 03:03:40  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν έχει σημασία Μάριε. Κάποια στιγμή θα μας πει ο Admin.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2016, 03:22:01  Εμφάνιση Προφίλ
Πάλι για εμένα λέτε;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2016, 03:24:04  Εμφάνιση Προφίλ
Να ειδοποιείτε να φέρνω ποπ κορν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2016, 03:43:02  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν νομίζω ότι θα χρειασθούμε περαιτέρω εξήγηση για το "αχρείος".
Κάθε μέρα μας το επιβεβαιώνει.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2016, 03:55:08  Εμφάνιση Προφίλ
Ρε Νικόμαχε, απο εδώ το πάτε, απο εκεί το πάτε, σε εμένα το φέρνετε
..ούτε τα προσχήματα Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2016, 06:10:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz
quote:
Ρε Νικόμαχε, απο εδώ το πάτε, απο εκεί το πάτε, σε εμένα το φέρνετε

Καλα .......αναρωτιεσαι τωρα το γιατι;
Εισαι τοσα χρονια εδω ,και δεν εχεις αντιληφθει οτι ζητηται μονιμως ρωμαιος για να παριστανει τον σακο του μποξ, και να εισπρατει μπουφλες
Και οταν δεν υπαρχει καποιος διαθεσιμος βρισκουν καποιον μεσα απο τον κυκλο
Να........ κατι, σαν το ανεκδοτο με το βαρελι στον στρατωνα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2016, 14:50:13  Εμφάνιση Προφίλ
Ωραίος xristosxatz.
Εγραψες!!!

Σημ:
Να περιμένεις την...σειρά σου!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2016, 15:31:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:

quote:
DSM
Οι κομματικές τοποθετήσεις δεν με αφορούν. Ούτε και η προεδρευόμενη κοινοβουλευτική δημοκρατία.
Δεν υπάρχει πρόβλημα με αυτή την στάση,
το πρόβλημα δημιουργείται όταν κάποιος δεν μπαίνει στην διαδικασία, να μεταφράσει τις απόψεις του σε πράξεις
Π.χ. αυτό που λες (βλέποντάς το έτσι μόνο του), υποδηλώνει οτι στις εκλογές απέχεις.
Το να απέχεις και να το δηλώνεις δεν είναι πρόβλημα
Το να ψηφίζεις (έστω και να είναι ΣΥΡΙΖΑ) και να το δηλώνεις, πάλι δεν είναι πρόβλημα
η "δημιουργική ασάφεια" είναι το πρόβλημα
δηλαδή "Κρίνω τους πάντες, εγώ δεν παίρνω θέση για να μην με κρίνει κανένας, και ως προς το τι πραγματικά κάνω όταν έρχεται η ώρα της κάλπης, αφήνω τον καθένα να πιστεύει το δικό του"

Ε συγνώμη, αλλά το βρίσκω εξαιρετικά αντιφατικό να πέφτουν διάφορες μεγάλες κουβέντες περι πατριωτισμού και δε ξέρω τι άλλο, και τα ίδια άτομα που λένε αυτές τις κουβέντες, να φοβούνται να πουν τι υποστηρίζουν
Συγνώμη αλλά ακόμα και ο Αίολος (ο κάθε Αίολος) έχει και θα έχει πάντα, περισσότερο δίκαιο, από όλους τους αυτούς τους επιτηδευμένα ασαφείς κρυψίνοες



Γιατί συγχέεις την πολιτική ιδεολογία κάποιου ή τα ιδανικά του ή τις απόψεις του για την πολιτική με το εάν υποστηρίζει/ψηφίζει κάποιο κόμμα;
Κι εγώ μπορεί να έχω ένα σύνολο πολιτικών θέσεων κι απόψεων αλλά να μην εκφράζομαι από κανένα κόμμα, να με έχει κουράσει η υποκρισία τους κι η ομοιότητά τους, να θεωρώ ότι δεν υποστηρίζουν εμπράκτως το πρόγραμμα που υπόσχονται κ.α κ.α.
Γιατί τα συγχέεις αυτά τα δύο;





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2016, 16:22:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Πάντως ρε παιδί μου άτομα σαν εσένα μου κάνουν εντύπωση.
Δεν είσαι άσχετος απο οικονομικά.
Άρα πρέπει να υποθέσω οτι κάποια προσωπική επένδυση έχεις στον ΣΥΡΙΖΑ.
Ποια είναι αυτή όμως δεν είμαι βέβαιος.


Σου είπα, "το μη χείρον, βέλτιστον". Τρέφω εξαιρετική αντιπάθεια για τον Μητσοτάκη και τα άλλα τα μπουμπούκια της ΝΔ.

Edited by - Heretic on 05/04/2016 16:23:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2016, 17:48:11  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Dying_Incubus
Γιατί συγχέεις την πολιτική ιδεολογία κάποιου ή τα ιδανικά του ή τις απόψεις του για την πολιτική με το εάν υποστηρίζει/ψηφίζει κάποιο κόμμα;
Δεν λέω οτι αυτά τα δύο είναι ταυτόσημα, λέω όμως οτι κάποιος που μπαίνει στη διαδικασία να κρίνει τους άλλους με χαρακτηρισμούς για τις απόψεις τους, καλό είναι να είναι σαφής και ο ίδιος πώς η πολιτική του άποψη μεταφράζεται σε πράξεις.

Σε κάθε περίπτωση, κάποιος ο οποίος δεν πρεσβεύει κάποια εξωκοινοβουλευτική δράση (περιλαμβανομένης της αποχής, έστω και αν είναι μη-δράση) ψηφίζει κάποιο κόμμα.
Και πάλι, δεν είναι κανένας αναγκασμένος να το δηλώνει αλλά και εμείς τότε έχουμε το δικαίωμα να λέμε για αυτόν τον άνθρωπο οτι είναι κρυψίνους ή ακόμα οτι η ασάφειά του ενδέχεται να έχει κάποια στόχευση (επιτηδευμένη ασάφεια)

Σκέψου π.χ. να βρίζω εγώ τον ΣΥΡΙΖΑ και να λέω οτι πιστεύω στην αριστοκρατία του Πλάτωνα και την βασιλεία των φιλοσόφων.
Δικαίως δεν θα μου έλεγε κάποιος (π.χ. Νικόμαχος) "Τρίχες κατσαρές!"

Φυσικά βέβαια και μπορούμε να μιλάμε και για την πολιτεία του Πλάτωνα (ως παράδειγμα), αλλά το δια ταύτα ποιο είναι

Edited by - Πύρινος on 05/04/2016 18:03:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy