ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Χρεοκοπεί η Ελλάδα.( Λόγοι-Αιτίες ) Νο 2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2015, 19:08:46  Εμφάνιση Προφίλ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2015, 19:19:42  Εμφάνιση Προφίλ
Ο Τσιπρας είχε πει στην δευτερολογία του στην ευροβουλή, την προηγούμενη εβδομάδα, ότι "αν δεν μας αφήνετε να επιλέξουμε από που να μαζέψουμε το χρήμα (σαφώς εννοόντας τους πλουσίους) τότε να καταργήσουμε τις εκλογές και να διορίζετε εσείς την κυβέρνηση με επιτρόπους"

Αυτό ήταν στην ουσία το πρόβλημα.
Να μην φορολογηθούν οι πλούσιοι...

Και τελικά, πέρασε!

...;;;

Edited by - Αίολος on 13/07/2015 19:23:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2015, 19:30:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Πυθαγορας
Νικόμαχε, ξέρεις πολύ καλά ότι δεν εκπροσωπώ κανέναν άλλο πλην του εαυτού μου, των απόψεων και της βούλησής μου.
Επίσης είναι κάπως δύσκολο...να με εκπροσωπήσει και κάποιος άλλος.

Αν τυχαίνει και συμφωνείς με αυτά που σκέφτομαι/λέω/γράφω χαίρομαι γι'αυτό, διότι σημαίνει ότι δεν τα σκέφτομαι/λέω/γράφω μόνος μου σαν τον κούκο


Φυσικά και αυτό σημαίνει.Αλλωστε έγραψα "συμφωνώ και επαυξάνω".

καλά ρε Κόμη, μπήκες στον κόπο να εξηγήσεις το χιούμορ μου, στους Πύρινους αυτού του ιστοχώρου?

Τις σκέψεις μου εκπροσωπείς και όχι εμένα.Τυγχάνει απλώς να είναι ίδιες και να μην αισθάνεσαι ότι είσαι ο κούκος στους...τέσσερις.


Δεν μου λες Πυθαγόρα, εσύ θα εξακολουθείς να είσαι Φίλος μου, αν ψηφίσω Χρυσή Αυγή?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2015, 19:32:28  Εμφάνιση Προφίλ
εκει στο 4:10 και μετά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2015, 19:41:45  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Δεν μου λες Πυθαγόρα, εσύ θα εξακολουθείς να είσαι Φίλος μου, αν ψηφίσω Χρυσή Αυγή?
Αλλο τι ψηφίζεις και άλλο τι είσαι...
Οχι πως έχει σημασια για τον "φίλο" σου.
...και δεν εννοώ τον Πυθαγόρα ε!

Edited by - Αίολος on 13/07/2015 19:46:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2015, 19:51:19  Εμφάνιση Προφίλ
Τελικά Αίολε, εμφανίζεσαι πολύ πιό έξυπνος, από τον Φίλο μου.
Ακριβώς έτσι είναι.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2015, 20:16:08  Εμφάνιση Προφίλ
Ολοι είναι πιό έξυπνοι από τα παιδιά του σωλήνα!
...και τους χριστιανοταλιμπάν!

Edited by - Αίολος on 13/07/2015 20:19:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2015, 20:28:13  Εμφάνιση Προφίλ
Σκέψου Αίολε, ότι ο Φίλος μου δεν απάντησε παρ'όλο που τον ρώτησα δύο φορές.

Δεν 'ανθίστηκε" την παγίδα και προτίμησε την σιωπή, "ανωτερότητα"...τάχα μου.

Ε τελικά, δεν είμαι πιό έξυπνος από αυτόν?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2015, 20:32:55  Εμφάνιση Προφίλ
Σωστά το λες!
Που θα πάει; Θα μεγαλώσει...

και θα πηδήξει επί τέλους!

Edited by - Αίολος on 13/07/2015 20:34:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2015, 22:27:49  Εμφάνιση Προφίλ
Τον έδιωξαν για να μας πηδήξουν και να ρίξουν την κυβέρνηση!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2015, 22:41:56  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν ξέρω ρε παιδιά... τον τρώνε μια φορά επι ΓΑΠ, ΟΚ δεκτό. Τον ξανατρώνε και τώρα; Μάλλον το βαθύ κράτος του ΠΑΣΟΚ κανει την δουλειά κάθε φορά. Εχω πάντως τις αμφιβολίες μου για αυτά που λέει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2015, 00:05:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
quote:
Πολύ ευχαρίστως να εξηγήσω τί θα επιθυμούσα από μία ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΗ, αλλά θα αιθανόμουν πολύ πιο άνετα να το κάνω με ανθρώπους, παρά με πιθήκους.


είμαι ο τελευταίος που θα υποστηρίξω τις εκάστοτε κυβερνήσεις, η καθεμιά χειρότερη από τις άλλες...δε γίνεται όμως να μη καυτηριάσω την καναπεδίστικη νοοτροπία ενός λαού (διάχυτη στο διαδίκτυο, στα καφενεία, παντού) ότι "αν ήμουν εγώ εκεί πάνω θα τους έδειχνα εγώ"..."θα βλέπανε τι θα παθαίνανε από μένα τον αρχιδάτο, τον πανάξιο και πανέξυπνο και πανάριστο"...

διότι οι συριζαίοι δεν είναι παρά μικρογραφία του ελληνικού λαού...στην παρέα και στους δικούς μας το παίζουμε γαμιάδες και στα δύσκολα εγκαταλείπουμε...


κατά τ'άλλα τα πράγματα απλά...ο σύριζα έπαιξε κι έχασε...και μάλιστα με πολύ βαριά ήττα...διασυρμό...εξαρχής τα προέβλεψε όλα λάθος...και μέσα στο ευρώ και χωρίς μνημόνιο αποδείχτηκε όνειρο θερινής νυκτός...

η πλάκα είναι ότι λέγανε πολλοί προεκλογικά "θα ψηφίσω σύριζα επειδή τα πράγματα δεν μπορούν να πάνε χειρότερα, μόνο καλύτερα ίσως μπορούν να πάνε"...για να απαντήσουν κάποιοι κάπως πιο γνωστικοί ότι το τάιμινκ αυτόν ήταν το πιο ακατάλληλο για να βγει έξω ο σύριζα και να παίξει μπάλα στις διαπραγματεύσεις...

έπαιξε κι έχασε λοιπόν...με τη διαφορά ότι αυτοί οι τύποι θα συνεχίσουν να παίρνουν έξι-εφτά χιλιάρικα το μήνα...σε αντίθεση με εμάς που το αγγούρι κάθε μήνα που περνάει μπαίνει όλο και βαθύτερα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2015, 00:15:55  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Δεν ξέρω ρε παιδιά... τον τρώνε μια φορά επι ΓΑΠ, ΟΚ δεκτό. Τον ξανατρώνε και τώρα; Μάλλον το βαθύ κράτος του ΠΑΣΟΚ κανει την δουλειά κάθε φορά. Εχω πάντως τις αμφιβολίες μου για αυτά που λέει.

Οι μέρες είναι πολύ πυκνές, και τα γεγονότα τρέχουν.

Κάποτε θα λέγαμε, κάθε μέρα κι ένα νέο.

Τώρα μια μέρα κι απ'το πρωί ως το βράδι δεν βγαίνει η λεζάντα Breaking News από το ταμπλώ!

Να δούμε πού θα κάτσει η μπίλια.

Εχω μια κρυφή ελπίδα ότι η "Συμφωνία" δεν θα περάσει.
Και από ξένα κοινοβούλια (των δήθεν σκληρών, τιμωρών και ηθικών Σλοβενο-Φινλανδο-τέτοιων)
αλλά ίσως και από το Ελληνικό!

Δεν ξέρω αν αληθεύει (μακάρι)
αλλά γραφτηκε ότι ο Καμμένος και οι ΑΝΕΛ θα ρίξουν μούντζα.

(Μια από τις φορές που συμφωνώ και με τον χοντροΨεκασμένο...)

Λογικά μούντζα καραμπινάτη θα ρίξουν τα χρυσαύγουλα και το ΚΚΕ.

Το ΠΑΣΟΚ δεν υπολογίζεται έτσι κι αλλιώς.

Οι Ποταμίσιοι δήλωσαν ήδη δια στόματος Μπομπολοτσίρακου ότι θα πούνε ΝΑΙ σε όλα, ό,τι έρχεται από Σόιμπλε, Μερκελ, Τσίπρα και Βρυξέλλες.

Από τη ΝΔ, δεν αποκλείεται να υπάρξουν καναδυο κλαψιάρικες μετανοημένες αμαρτωλές, αλλά θα μιλάμε για μεμονωμένες περιπτώσεις.

Ολο το παιχνίδι θα παιχτεί από την ΚΟ του Συριζα.
Ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα.

Ηδη φωνές και παραιτήσεις ακούγονται και ηχουν στον αέρα, και όχι μόνο από την λεγόμενη αριστερή πτέρυγα, Λαφαζάνηδες και ΙΣΚΡΑ.



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2015, 00:23:20  Εμφάνιση Προφίλ
Βάστα Σόιμπλε!
Πάνο, κάντε τα Κούγκι τώρα και θα περάσεις στην ιστορία!

Edited by - Heretic on 14/07/2015 00:25:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2015, 00:30:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Δεν μου λες Πυθαγόρα, εσύ θα εξακολουθείς να είσαι Φίλος μου, αν ψηφίσω Χρυσή Αυγή?

Βρε, ψήφα ό,τι θες,
δεν έχει αυτό σχέση με τη φιλία.

Ή μάλλον έχει, υπό όρους.
Δηλαδή, εσένα που ας πούμε σε ξέρω, ξέρω τις απόψεις σου γενικότερα, το ύφος, τις γνώσεις σου, την ιδιοσυγκρασία σου, κλπ
και αντιλαμβάνομαι για ποιους λόγους θα ψήφιζες ενδεχομένως ΧΑ στη συγκεκριμένη χρονική συγκυρία,
να το δεχτώ...

Αλλά να έχω φίλους Κασιδιάρηδες και Μιχαλολιάκους προφανώς δεν γίνεται. Δηλαδή αυτός που είναι ΧΑ μέχρι το κόκκαλο, και "από ιδεολογία", προφανώς και δεν θα μπορεί να είναι φίλος μου.

Όχι εσύ όμως, που ξέρω ότι με τίποτα δεν θα εμπνεόσουν από υπανθρώπους τύπου Μιχαλολιάκων.

Εξ άλλου, και για να έρθω και στο σχόλιο του Kost,
και ο Συριζα, μεγάλο μέρος ψήφων το άντλησε με αυτή τη λογική.

Αγανακτισμένη ψήφος, οργισμένη ψήφος, ψήφος τιμωρίας ΠΑΣΟΚΟΝΟΥΔΟΥ ΓΑΠοΣαμαροΒενιζέλων, ψήφος του μη-χείρον βέλτιστον, ψήφος του στον πάτο πόσο πάτο να πιάσω ακόμα, δεν το γυρνάω και λίγο αριστερά, κλπ.

quote:
η πλάκα είναι ότι λέγανε πολλοί προεκλογικά "θα ψηφίσω σύριζα επειδή τα πράγματα δεν μπορούν να πάνε χειρότερα, μόνο καλύτερα ίσως μπορούν να πάνε"...για να απαντήσουν κάποιοι κάπως πιο γνωστικοί ότι το τάιμινκ αυτόν ήταν το πιο ακατάλληλο για να βγει έξω ο σύριζα και να παίξει μπάλα στις διαπραγματεύσεις...

έπαιξε κι έχασε λοιπόν...με τη διαφορά ότι αυτοί οι τύποι θα συνεχίσουν να παίρνουν έξι-εφτά χιλιάρικα το μήνα...σε αντίθεση με εμάς που το αγγούρι κάθε μήνα που περνάει μπαίνει όλο και βαθύτερα..


Το τάιμινγκ ήταν σφιχτό και ακατάλληλο προτού έρθει ο ΣυριζΑνέλ στην εξουσία. Ηδη από το Β' εξάμηνο του 2014, όταν και ο ΠιτσΑντώνης άρχιζε να ετοιμάζει βαλίτσες από το Μαξίμου.

Προφανώς ο Σύριζα έπαιξε και έχασε.

Το αν τα έκανε τα πράγματα χειρότερα, ή αν και πόσο προσπάθησε δεν μπορούμε να το δούμε ακόμα.
Δεν μπορούμε να το δούμε και να το πούμε τώρα, εννοώ, που η ίδια η Ιστορία γράφεται. Θα το δούμε και θα το πούμε όταν καταλαγιάσει ο κουρνιαχτός.

Ακόμα δεν έχει περάσει η Συφωνία από την Ελληνική Βουλή
(και τις λοιπές Ευρωπαϊκές). Μη βιαζόμαστε. Σε αυτή τη φάση, μάλλον μόνο οι ΜερκελοΣόιμπλε βιάζονται...

Επίσης, τα 6-7 χιλιάρικα, πολλοί από αυτούς δεν είναι σίγουρο ότι θα τα παίρνουν από τον επόμενο μήνα. Είπαμε, οι εξελίξεις ΤΡΕΧΟΥΝ, με ροές ωρών/ημερών και όχι εβδομάδων ή μηνών πλέον.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2015, 00:36:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Βάστα Σόιμπλε!
Πάνο, κάντε τα Κούγκι τώρα και θα περάσεις στην ιστορία!

Δεν τον πάω τον χοντροΨεκασμένο. Μπέσα.

Για πολλούς λόγους.
Από ίματζ, στυλ, λέγειν, απόψεις, "λογική", ως εκφραστή της πρώην παπαρολαϊκιστικοευκαιριακής παραδοσιακής πατριδοκαπηλευτικής Δεξιάς τύπου Εβερτ κλπ.

άλλα αν ο μπαγάσας κάνει πράξη αυτό που διαδόθηκε και τινάξει την μπάνκα στον αέρα, ΜΑΓΚΙΑ του και RESPECT
σε αυτή τη φάση.

Όπως είπε και ο Αμεινίας, κι εγώ και άλλοι, σημασία δεν έχει αν είναι ήρωας, συνειδητοποιημένος, ικανός, αρεστός, κλπ.
Ούτε καν αν τον ψηφίσαμε/ψηφίζουμε ή θα ψηφίσουμε.

Σημασία έχει να βρεθεί ένας, έστω και ακατάλληλος γενικότερα, στην κατάλληλη θέση, την κατάλληλη στιγμή, και να κάνει την κατάλληλη ΠΡΑΞΗ.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2015, 00:46:00  Εμφάνιση Προφίλ
O χοντρός είναι οτι πιο ορίτζιναλ κίτς έχει η Ελληνική πολιτική σκηνή αυτή τη στιγμή, εκτός ίσως του Β. Λεβέντη. Είναι τόσο @ας που τον θεωρώ αγνό, δηλαδή δεν είναι λαμόγιο αλλά απλά τρόμπας και γι' αυτό αποσπά ψήφους αγανακτισμένων. Σαν project ενα αντιφεντεραλιστικό δεξιό κόμμα είναι ενδιαφέρον απο την δεξια οπτική γωνία, αλλά θέλει κάποια @@ και σοβαρότητα, που μονο ο Νάιτζελ Φάρατζ τα προσεγγίζει στην Αγγλία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2015, 00:46:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

θα περάσει η συμφωνία Pythagora, παρά τις όποιες νέες αρνητικές ψήφους...αλλά εγώ σου λέω ότι δεν περνάει...και μετά; έχεις εσύ την εντύπωση ότι θα καλυτερέψει κάτι; οι γερμανοί το έχουν δείξει ξεκάθαρα πλέον ότι είναι στυγνοί αποικιοκράτες που δεν υπολογίζουν τίποτα, στυγνοί εκβιαστές που είναι έτοιμοι για καμία νέα παροχή ρευστότητας, σαρωτικό κούρεμα καταθέσεων και άλλα πολλά...γι'αυτό και λέγεται σωστά ότι εάν η κυβέρνηση αποφάσιζε το γκρέξιτ έπρεπε να έχει προετοιμαστεί γι'αυτό όσο πιο συντεταγμένα γινόταν, με γλώσσα ειλικρίνειας προς τον κόσμο και κινήσεις ουσίας...και έπρεπε πάνω απ'όλα να γνωρίζει ότι η θηλιά στο λαιμό της με τη ρευστότητα όλο και θα έσφιγγε...

η πραγματική ρήξη θέλει οργάνωση...αυτοί εδώ όμως δεν είχαν πλάνο για τίποτα...πρόχειρες καταστάσεις...έβαλε αρχικά τον βαρουφάκη να τσαμπουκαλευτεί μπας και του βγει αλλά δεν...το πήρε μετά πάνω του μαζί με την μέρκελ με πιο ήπιους τόνους αλλά δεν του βγήκε...προσπάθησε μετά να εκβιάσει με το δημοψήφισμα και του γύρισε μπούμερανγκ...έχοντας πάντα βέβαια την ελπίδα να γίνει ο νέος ιδεολογικός ηγεμόνας της ευρώπης και ότι θα τους έπειθε για τέλος της λιτότητας εντός του ευρώ! προσπάθησε μεν, αλλά άπειρος και αναποτελεσματικός...

και τελικά ο πιο επικίνδυνος όλων...διότι όταν είσαι ο αδύναμος κρίκος της υπόθεσης και ξέρεις με ποιούς παίζεις απέναντι τότε ή στήνεις κώλο εξαρχής η πας συντεταγμένα για έξοδο του Μεσολογγίου...με τα μεσοβέζικα αυτά κολπάκια που κάνανε όμως καταλήξανε στο δίλημμα...ή γκρέξιτ υπό άθλιες συνθήκες, ή φοβερά επώδυνο στήσιμο κώλου...

Edited by - kost on 14/07/2015 00:51:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2015, 00:48:27  Εμφάνιση Προφίλ
Αντιγραφή από δώ:
http://sanejoker.info/2012/10/auschgreece.html
" target="_blank">
http://sanejoker.info/2012/10/auschgreece.html


Η Ελλάδα είναι ένα γιγάντιο στρατόπεδο εξόντωσης!

Υπάρχουν κάποιοι (υπάρχουν;) αφελείς που συνεχίζουν να πιστεύουν πως όσα συμβαίνουν είναι απόρροια μιας περαστικής οικονομικής κρίσης. Κάτι σαν εποχιακή γρίπη, που θα κάνει τον κύκλο της και θα φύγει.

Υπάρχουν και οι άλλοι, οι πιο κυνικοί, που πιστεύουν ότι όλα αποσκοπούν στην αρπαγή του δημόσιου και ιδιωτικού πλούτου. Πόσο γελασμένοι είναι κι αυτοί…

Το κίνητρο των λίγων που μετατρέπουν τον κόσμο ολόκληρο σε αποικία τους δεν είναι ο πλούτος ούτε η απληστία. Έχουν περισσότερο χρήμα απ’ όσο θα μπορούσαν να ξοδέψουν σε δέκα ζωές, αυτοί και οι απόγονοι τους.

Το κίνητρο τους είναι ίδιο με εκείνο των σίριαλ-κίλερ και των βιαστών: Έλεγχος, κυριαρχία, χειριστικότητα… Δε θέλουν να αυξήσουν τα κέρδη τους, θέλουν να οριστικοποιήσουν την κυριαρχία τους.

Για να το πετύχουν αυτό δημιουργούν τα εθνικά στρατόπεδα εξόντωσης.

~~{}~~

Πρωτίστως μας εξοντώνουν πολιτιστικά: Λαοί χωρίς γνώση της ιστορίας τους, χωρίς επίγνωση της ταυτότητας τους, χωρίς εθνική κουλτούρα και πολιτισμό. Χωρίς γλώσσα. Χωρίς ενότητα.

Έπειτα ηθικά: Δεσμώτες του καταναλωτισμού, με μόνο αυτοσκοπό την προσωπική επιβίωση, με μόνο όνειρο την εφήμερη διασημότητα (μέσω των ελεγχόμενων media) ή τον ανέλπιστο πλουτισμό (μέσω του νόμιμου και μη τζόγου), όλοι εναντίον όλων («omnium contra omnes»), και έτοιμοι να προωθήσουν τα παιδιά τους στην πορνεία (μη σας φαίνεται παράξενο, ήδη συμβαίνει).

Κατόπιν οικονομικά: Υφαρπάζοντας κάθε ευρώ που κερδίζουμε με νόμιμους και μη τρόπους, απορροφώντας τις καταθέσεις των τυχερών –ή πονηρών- που έχουν ακόμα καταθέσεις, φορολογώντας κάθε δραστηριότητα, καταστρέφοντας κάθε μικρή επιχείρηση, και εκφοβίζοντας για ακόμα χειρότερα «μέτρα»… Τα μέτρα που σου παίρνουν για να χωρέσεις στο κιβούρι.

Τέλος, μας εξοντώνουν, κυριολεκτικά: Οι πιο «ικανοί» μεταναστεύουν για την Κρακοβία όπου το «βούτυρο είναι παχύ». Όσοι μένουν αποδεκατίζονται. Όσοι μένουν ρομποτοποιούνται. Όσοι μένουν έχουν να διαλέξουν ανάμεσα στην αυτοκτονία, στην αρρώστια και στην εξαθλίωση.

Σύντομα θα έχουν μόνο ένα δίλημμα: Αυτοκτονία ή θάνατος;

και φυσικά αφιερώνεται στον κάργα Μνημονιακό Πύρινο και τους ομοίους του....



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2015, 01:03:55  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
η πραγματική ρήξη θέλει οργάνωση...αυτοί εδώ όμως δεν είχαν πλάνο για τίποτα...νόμιζε ο άλλος ότι θα γίνει ο νέος ιδεολογικός ηγεμόνας της ευρώπης και ότι θα τους έπειθε για τέλος της λιτότητας εντός του ευρώ! τα πράγματα όμως στη ζωή είναι απλά...όντας ο αδύναμος κρίκος της υπόθεσης ή στήνεις κώλο εξαρχής η πας συντεταγμένα για έξοδο του Μεσολογγίου...τα μεσοβέζικα αυτά κολπάκια που κάνανε ήταν ό,τι χειρότερο...και γι'αυτό καταλήξανε στο δίλημμα...ή γκρέξιτ υπό άθλιες συνθήκες, ή φοβερά επώδυνο στήσιμο κώλου...

kost, σε αυτό συμφωνούμε απόλυτα.

τα βήματα έπρεπε να ήταν:

1. Ειλικρίνεια και Ρεαλιστική αποτίμηση της συνολικής κατάστασης, όχι σημειακά ή θυμικά, αλλά ως μια δυναμικά εξελισσόμενη διαδικασία.

2. Ενημέρωση καταρχάς στην επιτελική ομάδα, όποια κι αν είναι αυτή του τι ακριβώς μέλλει γενέσθαι με τη μορφή επίσης ρεαλιστικών σεναρίων.

3. Πρόκριση (και εφαρμογή/προετοιμασία) του βέλτιστου εθνικά και κοινωνικά σεναρίου, βάσει των 1 & 2. Αν αυτό ήταν grexit, ναι ΟΚ, αλλά όχι όπως όπως και μεις οι βλάχοι όπως λάχει. Οπως λές πολύ σωστά, έπρεπε να γίνει συντεταγμένα και σε βάθος χρόνου, και παρασκηνιακά, σε στυλ κρυφό σχολειό και φιλική εταιρεία ας πούμε.


γιατί το 2 & το 3 είναι καθαρά εσωτερικά.

Το 1 θα έπρεπε να γίνει βούκινο σε όλη την Ευρώπη, ήδη από τον ΓΑΠ, και προτού αρχίσει τα Καστελόριζα.....

Με βάση αυτά, και χωρίς να θέλω να το παίξω προστάτης της φήμης του Σύριζα,
να πω ότι όντως δεν είχε και χρόνο να κάνει τα 2 &3,
αλλά και αυτόν που είχε τον ΚΑΤΑΣΠΑΤΑΛΗΣΕ.

Εκτός κι αν δούμε τίποτα εκπλήξεις, και πραγματικά φανεί ότι δουλευόταν παράλληλα τα 2 και τα 3, αλλά χωρίς να το ξέρει ο πολύς ο κόσμος.

Γι'αυτό και κρατάω επιφυλακτική στάση και για τον Μπαρουφάκη.
Μπορεί τελικά να μην είναι/ήταν και τόσο Μπαρουφάκης και να εισηγήθηκε ή να προσπάθησε να παίξει ρόλο στο 2 και στο 3, αλλά δεν τον άφησαν, δεν τον υποστήριξαν, δεν, δεν, οτιδήποτε.

Μπορεί να είναι και απλώς ένας ακόμη Καραγκιόζης. Εστω και έξυπνος καραγκιόζης. Αλλά πάλι σου λέω, αυτά δεν μπορούμε να τα κρίνουμε τώρα. Δυστυχώς η ιστορία θέλει πολύ χρόνο για να αποτιμήσεις σωστά τα γεγονότα, τις πράξεις, τα πρόσωπα, το ρόλο και τις ευθύνες τους



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2015, 01:16:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Πυθαγορας
Δεν τον πάω τον χοντροΨεκασμένο. Μπέσα.

Ούτε εγώ.Αλλά αν είναι να κάνει την ανατροπή, χαλάλι του.Και όποιου άλλου τον ακολουθήσει, είτε λέγεται Κασιδιάρης, είτε Κουτσούμπας, είτε Ζωή.

μας πως θα μπορούσα ποτε Φίλε Πυθαγόρα, να συμπεθεριάσω με Χρυσή Αυγή?

Υπεράνω κομάτων και ιδεολογιών όντας?

Επίσης δεν μου αρέσει να σκοτώνω, να αφαιρώ ζωές, αλλά αν χρειασθεί θα το κάνω.

Είναι απλά θέμα ψυχρής λογικής.
Αν είναι η Χρυσή Αυγή να σώσει την Ελλάδα, ας το κάνει.Την θέση της πάντως δεν θα την χάσει.Και αυτή ευρίσκεται επί...τοις π@π@ρίοις, επί του στεατοπυγικού μας υποσυστήματος.

Οποιος Ελλην βουλευτής, ψηφίσει ΝΑΙ στα μέτρα αυτής της ανασεισίφαλλου μύζουρις γυναικός, της Μέρκελ και του τροχήλατου σακάτη, είναι άξιος μόνο για ένα...Γουδί!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2015, 01:33:30  Εμφάνιση Προφίλ
Η λογική του << θα ψηφίσω Χρυσή Αυγή >>, εστιάζεται στην πιθανή πραγματικότητα:

1. Αν είναι να απαλλαγώ από τον ευρωπαϊκό ιμπεριαλισμό,που με όπλο την ηγεμονική "κυριαρχία του Δ! Ράϊχ", ετοιμάζεται να με καταστήσει πολίτη της άνω βόρειας επαρχίας της Ζιμπάμπουε, όπου το κοντινότερο κέντρο απέχει 2.000 μίλια.

2. Το Μιχαλολιάκο και την παρέα του, θα μπορώ κάποια στιγμή, να τον ανατρέψω, αφού θα έχω γλυτώσει από το Δ! οικονομικό Ράϊχ.

3. Δεν θα μπορέσω όμως ποτέ, να ανατρέψω τον David Mayer, που είναι πίσω από τις ηγετικές ευρωπαϊκές μαριονέτες.

Αρα, το μη χείρον βέλτιστον.
Ετσι απλά.

Τόσο δύσκολο είναι στον άλλο Φίλο μου να καταλάβει το σκεπτικό?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2015, 01:44:35  Εμφάνιση Προφίλ
Όταν έγραφα αυτό:

quote:
Εκτός κι αν δούμε τίποτα εκπλήξεις, και πραγματικά φανεί ότι δουλευόταν παράλληλα τα 2 και τα 3, αλλά χωρίς να το ξέρει ο πολύς ο κόσμος.

Γι'αυτό και κρατάω επιφυλακτική στάση και για τον Μπαρουφάκη.
Μπορεί τελικά να μην είναι/ήταν και τόσο Μπαρουφάκης και να εισηγήθηκε ή να προσπάθησε να παίξει ρόλο στο 2 και στο 3, αλλά δεν τον άφησαν, δεν τον υποστήριξαν, δεν, δεν, οτιδήποτε.

Μπορεί να είναι και απλώς ένας ακόμη Καραγκιόζης. Εστω και έξυπνος καραγκιόζης. Αλλά πάλι σου λέω, αυτά δεν μπορούμε να τα κρίνουμε τώρα. Δυστυχώς η ιστορία θέλει πολύ χρόνο για να αποτιμήσεις σωστά τα γεγονότα, τις πράξεις, τα πρόσωπα, το ρόλο και τις ευθύνες τους


δεν είχα διαβάσει ακόμη αυτό:

http://www.makeleio.gr/?p=391949" target="_blank"> http://www.makeleio.gr/?p=391949

Μετά λοιπόν και από το παραπάνω (εάν και εφόσον είναι αληθές)

θα πρέπει να ξαναγράψω με ΚΕΦΑΛΑΙΑ και BOLD το προηγούμενο κείμενό μου


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2015, 01:47:05  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Η λογική του << θα ψηφίσω Χρυσή Αυγή >>, εστιάζεται στην πιθανή πραγματικότητα:
1. Αν είναι να απαλλαγώ από τον ευρωπαϊκό ιμπεριαλισμό,που με όπλο την ηγεμονική "κυριαρχία του Δ! Ράϊχ", ετοιμάζεται να με καταστήσει πολίτη της άνω βόρειας επαρχίας της Ζιμπάμπουε, όπου το κοντινότερο κέντρο απέχει 2.000 μίλια.

2. Το Μιχαλολιάκο και την παρέα του, θα μπορώ κάποια στιγμή, να τον ανατρέψω, αφού θα έχω γλυτώσει από το Δ! οικονομικό Ράϊχ.

3. Δεν θα μπορέσω όμως ποτέ, να ανατρέψω τον David Mayer, που είναι πίσω από τις ηγετικές ευρωπαϊκές μαριονέτες.

Αρα, το μη χείρον βέλτιστον.
Ετσι απλά.


Eγώ μαζί σου είμαι σε αυτή τη λογική.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2015, 01:49:47  Εμφάνιση Προφίλ
Ευχαριστώ

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2015, 02:26:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

εντάξει κι ο μπαρουφάκης πολλά θα πει τώρα μετα χριστόν ώστε να ηρωοποιηθεί...εγώ θυμάμαι να λέει διαρκώς ότι θα είναι ό,τι πιο καταστροφικό να παμε σε δραχμή...και μάλιστα έκραζε τον λαπαβίτσα "ότι έχει κανει ολόκληρη καριέρα με τα σενάριά του περί δραχμής"...τώρα για το αν το σκεφτόταν μυστικά αυτό δε μπορεί ούτε να διαψευστεί ούτε να επαληθευτεί...απλά το συγκεκριμένο άτομο δεν φαίνεται ιδιαίτερα αξιόπιστο στα λεγόμενά του και όντας τόσο νάρκισσος θέλει σίγουρα να παραμείνει σούπερ σταρ και ηρωας στα μάτια του κοσμάκηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2015, 03:01:24  Εμφάνιση Προφίλ
Οπως έχουμε ξαναπεί, πρώτα διώχνουμε τους αποικιοκράτες, και μετά αν είναι σφαζόμαστε μεταξύ μας. Για την ώρα τα φρικιά οι φασίστες και οι κουστουμάτοι είμαστε σε άμυνα. Και απέναντι έχουμε ένα θηρίο, δεν μας παίρνει να κοιτάμε την καλαισθησία.

Για την αποδόμηση της κοινωνίας συμφωνώ Πυθαγόρα, τα λέμε συνέχεια άλλωστε. Εχει βάθος το σχέδιο, εντός και εκτός Ελλάδας.

Οσον αφορά το νόμισμα, αν δεν έχει άμεση σύνδεση με το ευρώ θα την παλέψουμε όπως και αν το ονομάσουμε αυτό που θα κόψουμε.

Εκεί στη βουλή τους φτύνουν και αυτοί κάνουν ότι βρέχει Ιούλιο μήνα.

Ελπίζουμε σε θαύμα πλέον. Σε περίπτωση που ο κόσμος ήταν πιο ενημερωμένος και όχι τόσο βυθισμένος στον κόσμο του, θα τους είχαμε λυντσάρει ήδη. Οι τύποι θέλουν κρέμασμα.

Και επειδή ο Heretic ή ο Κοστ (?) είπε ότι μπορεί να προσπαθήσανε και να μην τους βγήκε, δεν υπάρχει ολίγον προδότης, παρά μόνο προδότης.
Δεν είναι η χώρα Monopoly.


Edited by - Italos on 14/07/2015 03:02:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2015, 09:03:40  Εμφάνιση Προφίλ
Ιταλος, υπάρχουν δυο ειδών ερμηνείες για αυτά που έκαναν ένα εξάμηνο τώρα:

α) Ερασιτεχνισμοί και αφέλειες του χειρίστου είδους
β) Σκοπιμότητες υποκινούμενες απο αόρατους παράγοντες, ωστε να σερβιριστεί το 3ο μνημόνιο ως "εκ των ων ουκ άνευ".

Θυμάμαι σε ανύποπτο χρόνο να έχει βγεί εκείνο το λαμόγιο ο Γιώργος Σταθάκης και να δηλώνει πως μόνο το 5% του δημοσίου χρέους είναι επαχθές. Προσέξτε, αναφέρεται στο χρέος προ μετατροπής του σε ενυπόθηκο διακρατικό αγγλικού δικαίου.
Αρα, οι όποιες απόψεις του (συμπαθη κατ' εμέ Γ. Βαρουφάκη), είχαν ήδη υπονομευτεί εκ των έσω, και εξ αρχής.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2015, 10:27:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αρα, οι όποιες απόψεις του (συμπαθη κατ' εμέ Γ. Βαρουφάκη), είχαν ήδη υπονομευτεί εκ των έσω, και εξ αρχής.
Πουλήθηκε από τους συνεργάτες του.
Οσο ικανός και να είναι κάποιος, αν δεν μπορεί να διαλέγει συνεργάτες, δεν κάνει για τίποτα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2015, 11:03:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
quote:
Δεν είναι η χώρα Monopoly.


Τώρα μας δουλεύεις Itale???

Κατόπιν εορτής το λες αυτό??


Εντάξει έχετε τη δικαιολογία είστε σοκαρισμένοι και αγανακτισμένοι όλοι είμαστε με τις ραγδαίες και άσχημες εξελίξεις αλλά ας κάνουμε μία μικρή αναδρομή στους προηγούμενους μήνες…

Τόσο καιρό τη γουστάρατε τη μονόπολη που έπαιζε ο σύριζα!!! Μπράβο λέγατε"επιτέλους αυτοί διαπραγματεύονται και προσπαθούν να ανακτήσουν εθνική κυριαρχία...παίζουν, ρισκάρουν και καλά κάνουν διότι δεν έχουμε άλλη λύση"….και στο τέλος «ή θα μας σώσουν ή θα μας αποδιαλύσουν»…θυμάμαι διαλόγους σ’αυτό εδώ το φόρουμ….και λέγατε παράλληλα ότι το δευτερο ήταν πιο πιθανό να μας γαμήσουν αλλά ελπίζατε (το ήλπιζα και εγώ) μήπως τελικά βγει και κάτι καλό…στη δε αποθέωση της μονόπολης, όταν ο άλλος έπαιξε τα ρέστα του με το δημοψήφισμα όλοι φωνάζατε υπέρ του «μπράβο Αλέξη πάρ’τους τα σώβρακα».

Τώρα ο άλλος που τα έχασε όλα στη μονόπολη εσείς απαιτείτε κρεμάλες στο γουδί…και το κάνετε αυτό διότι είστε εντελώς έξω από το χορό, σαν προπονητές της εξέδρας που φαντασιώνονται τον εαυτό τους Μουρίνιο


Σόρυ λοιπόν Ιταλέ,η ιερή λαική αγανάκτηση δεν μου λέει απολύτως τίποτα…Ο Έλληνας έχει μεγάλη παράδοση να ξεσηκώνεται από λαικιστές και μετά να τους καταριέται…τους αποθεώνει δουλοπρεπώς με βάγια και μετά σαν όχλος απαιτεί να τους σταυρώσουν….άλλα 100 χρόνια δώσε στο λαό αυτό και πάντα ίδιος θα μένει….εδώ ήδη αρκετοί στρέφονται προς ΚΚΕ και ΧΑ επειδή αυτοί είναι οι μόνοι που δεν κυβέρνησαν και πλέον φαντάζουν ως οι μόνοι τίμιοι πατριώτες της πολιτικής….ρε τι κατάντια είναι αυτή…ο κάθε πνιγμένος να εναποθέτει πλέον τις ελπίδες του στα κομμούνια, τους ανάρχες και τους νεοναζί…

Άστο Ιταλέ κάθε λαός έχει τους κυβερνήτες και την τύχη που του αξίζουν…το επίπεδο της ηγεσίας ενός τόπου βρίσκεται σε απόλυτη αναλογία και αντιστοιχία με το επίπεδο του λαού της…κι όποιος νομίζει ότι ξεχωρίζει από όλο αυτό και ότι αποτελεί την ιερή εξαίρεση ας «εξετάσει» λίγο το γονίδιό του και τα ξαναλέμε…και μην ακούσω κανέναν να λέει ότι με το ΟΧΙ ο λαός φάνηκε αντάξιος της ηρωικής του ιστορίας…εντάξει της πλάκας είναι αυτά….μας ε΄δωσε ο άλλος ο βλάκας την ψευδαίσθηση της λαικής κυριαρχίας με μία εντελώς ηλίθια απόφαση…όπου το πιο εύκολο πράγμα ήταν για κάποιον να ψηφίσει Όχι σ'αυτό το ηλίθιο και ρητορικό ερώτημα…τίποτα δεν κόστιζε το Όχι αυτό στον αιωνίως παραμυθιασμένο Έλληνα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1408691
Maintained by Digital Alchemy