ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Χρεοκοπεί η Ελλάδα.( Λόγοι-Αιτίες ) Νο 2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2016, 00:17:15  Εμφάνιση Προφίλ
Αστα τώρα αυτά... έχουμε νέα δεδομένα. Με τον Μητσοτάκη αρχηγό, ο Σύριζα πάει για 40% στις επόμενες εκλογές

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2016, 01:46:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Σε έχασα λίγο!
Τι εννοείς;

Θέλω να πω, πριν υπήρχαν "αντιμνημονιακοί" (επαναστάτες, αγωνιστές, πατριώτες) και νενέκοι, μνημονιακοί, συνεργάτες των ξένων, γιουσουφάκια.
Αυτό ηταν προ-Τσίπρα.
Τώρα που πέρασαν οι κυριακές εορτασμού του ΟΧΙ, τα capital controls που δεν θα γινόντουσαν, οι συντάξεις που δεν θα κοβόντουσαν και τα σχετικά, είναι όλοι οι πολιτικοί νενέκοι, γιουσουφάκια και τα σχετικά;
Δε ξεφεύγει κανένας βρε αδερφέ;
"Όλοι μια απ' τα ίδια";Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2016, 01:51:16  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αστα τώρα αυτά... έχουμε νέα δεδομένα. Με τον Μητσοτάκη αρχηγό, ο Σύριζα πάει για 40% στις επόμενες εκλογές
Καλά τόσο καθυστερημένος που είναι ο ελληνικός λαός, θα ξαναψηφίσει Τσίπρα (ΠΑΣΟΚ δηλ.).
Ο Κυριάκος είναι μη-κρατιστής, οπότε πραγματι σε μια Ελλάδα όπου όλοι οι πολίτες είναι της κρατικιστικης λογικής, ανεξάρτητα της -λεκτικής και μόνο- αντίθεσής τους στο λεγόμενο "βαθύ κρατος" - θα είναι δύσκολο για τη Νέα Δημοκρατία να πάρει το προβάδισμα. Αλλά όχι αδύνατο.

Όσο θα υπάρχουν πολίτες που η φιλοδοξία ζωής τους θα είναι να δουλεύουν δημόσιοι υπάλληλοι 30 χρόνια "για να έχουν την ασφάλειά τους" η χώρα δε πρόκειται να πάει μπροστά.
Αν δεν εγκαταλείψεις τη ασφάλεια και τις λογικές που τη στηρίζουν, μπορείς να ελπίζεις στο χειρότερο. Είναι απλό.
Είναι θέμα νοοτροπίας.


Edited by - Πύρινος on 11/01/2016 01:52:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2016, 02:17:37  Εμφάνιση Προφίλ
Πύρινε, doc, κόουτς της καρδιάς μας.

Δεν θα μπω στην ουσία των συλλογισμών σου, καθώς δεν τα κατέχω τόσο καλά τα νεοδημοκρατικά και τα πασοκοσυριζαίικα. Έχω ωστόσο μια πολύ σοβαρή και ειλικρινή απορία:

Πώς τα καταφέρνεις ρε μπαγάσα, κι 9/10 ποσταρίσματά σου αισθάνεσαι την ανάγκη, να τα κάνεις edit εκ των υστέρων?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2016, 04:21:25  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Στο να προβλέπουμε λίγο καλύτερα το άμεσο μέλλον, όχι ε;

Πριν το "πουλήσει" ο Σύριζα θεωρούσα ότι είναι απλώς ένα τσούρμο ανίκανων.Αφού το πούλησε τους έδωσα προαγωγή.Αλλά,ναι, δεν προβλέπω το μέλλον,γενικώς.
Τη μνημονιάρα την προέβλεψα όμως ε?
Και δεν τους γούσταρα τους Συριζαίους ποτέ.
Εσύ πίσω στο 2011 τους γλυκοκοίταζες πάντως.Κόντευες να ανέβεις στα κάγκελα ως άλλη Ραχήλ...

Τώρα βέβαια ηλίθιο γιουσουφάκι,γουστάρεις πουλημένους μονάχα.
Τους προτιμάς κι από τους ανίκανους.Κατά δική σου δήλωση,πάντα.
Εξ'ου και το όνομα.

Τι δεν καταλαβαίνεις?

quote:
Τελικα ρε παιδιά εξηγείστε μου.
Πριν τον ΣΥΡΙΖΑ, υπήρχαν πατριώτες.
Μετά τον ΣΥΡΙΖΑ, όλοι είναι μέρος της μεγάλης συνωμοσίας.

Να στο ξαναεξηγήσω ηλίθιε:
Πριν ,το είχαν πουλήσει το πράμα όλοι οι υπόλοιποι που είχαν κυβερνήσει.Μετά το πούλησε και ο Σύριζα.Απλό είναι.
Πουλημένοι μπορούν να είναι όλοι.Ικανοί και ανίκανοι.
Αν δεν παίρνουν και λεφτά γι' αυτό που κάνουν, είναι και ηλίθιοι.

Μάντεψε σε ποια κατηγορία είσαι εσύ.

ΥΣ: Άκου όλοι τα παίρνουν...Σαφέστατα εσύ το κάνεις δωρεάν.Μη τα ισοπεδώνουμε όλα πια.

ΥΣ2:Γουστάρεις ακόμα Άδωνι?Ή θα μας τα ζαλίσεις με τον Κυριάκο τώρα..

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2016, 17:08:54  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ΥΣ2:Γουστάρεις ακόμα Άδωνι?Ή θα μας τα ζαλίσεις με τον Κυριάκο τώρα..
Προτιμάω Άδωνη, αλλά και ο Κυριάκος έχει προοπτική, αν δεν πλαγιάσει με τον ΣΥΡΙΖΑ και βελτιωθεί στα επικοινωνιακά
quote:
Εσύ πίσω στο 2011 τους γλυκοκοίταζες πάντως.Κόντευες να ανέβεις στα κάγκελα ως άλλη Ραχήλ...

The what?
Τον ΣΥΡΙΖΑ;
Μόνο προς το ΚΚΕ είχα συμπάθεια λόγω αντι-αριστεροσύνης του.
Δεν αποκλείω σε βάθος δεκαετίας να έχουν αλλάξει σε κάποιον βαθμό οι θέσεις μου αλλά να λες οτι γλυκοκοίταζα τον ΣΥΡΙΖΑ.
Τον ΣΥΡΙΖΑ;
Όσο καιρό είμαι στο φόρουμ, το ίδιο πράγμα ψηφίζω φίλε μου! (όχι ΝΔ)


quote:
Δεν θα μπω στην ουσία των συλλογισμών σου, καθώς δεν τα κατέχω τόσο καλά τα νεοδημοκρατικά και τα πασοκοσυριζαίικα. Έχω ωστόσο μια πολύ σοβαρή και ειλικρινή απορία:

Πώς τα καταφέρνεις ρε μπαγάσα, κι 9/10 ποσταρίσματά σου αισθάνεσαι την ανάγκη, να τα κάνεις edit εκ των υστέρων?


Μεμψιμοιρία

Edited by - Πύρινος on 11/01/2016 17:10:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2016, 18:02:54  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Όσο καιρό είμαι στο φόρουμ, το ίδιο πράγμα ψηφίζω φίλε μου! (όχι ΝΔ)
"Δεξιός" δεν έχεις δηλώσει;
Αυτό σημαίνει, ότι, ή είσαι βιομήχανος, οπότε δικαίως, (που δεν το νομίζω, αλλοιώς δεν θα έγραφες εδώ), ή χαζούλης που προπαγανδίζεις εναντίον σου.
...ή γόνος κάποιου κρατικοδίαιτου παρασίτου που σε βολέυει (και μασάς χωρίς να δουλεύεις) το υφιστάμενο σύστημα.

Οι εκλογές στην ΝΔ αποδεικνύουν έν: ότι υπάρχουν τουλάχιστον 400000 ηλίθιοι που πλήρωσαν για να ψηφίσουν για αρχηγό, ένα άνεργο ανεπάγγελτο τίποτα, που δεν έχει κερδίσει ούτε μια δραχμή στην ζωή του, σ' ένα κόμμα που χρωστάει του κόσμου τα εκατομμύρια στις ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ τράπεζες (που πληρώνουμε εμείς), που δεν ξέρει τι έχει (από πού;;;), για να μας σώσει, με δεύτερο τον Τσοχατζόπουλο της ΝΔ.

εθνος ηλιθίων; ελα τώρα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2016, 18:06:02  Εμφάνιση Προφίλ
...και το κόμμα αυτό είναι μια από τις αιτίες της καταστροφής (μαζί με το ΠΑΣΟΚ) και ο Καλαμανλής, καθώς και ο Σημίτης, είναι στο απυρόβλητο!

γιατί;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2016, 00:15:55  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αίολος
"Δεξιός" δεν έχεις δηλώσει;
Αυτό σημαίνει, ότι, ή είσαι βιομήχανος, οπότε δικαίως, (που δεν το νομίζω, αλλοιώς δεν θα έγραφες εδώ), ή χαζούλης που προπαγανδίζεις εναντίον σου.
...ή γόνος κάποιου κρατικοδίαιτου παρασίτου που σε βολέυει (και μασάς χωρίς να δουλεύεις) το υφιστάμενο σύστημα.
Δεξιός* είπα, όχι σοσιαληστής (με το "εθνο" ή χωρίς μπροστά).


quote:
Οι εκλογές στην ΝΔ αποδεικνύουν έν: ότι υπάρχουν τουλάχιστον 400000 ηλίθιοι που πλήρωσαν για να ψηφίσουν για αρχηγό, ένα άνεργο ανεπάγγελτο τίποτα
Εσύ τώρα το λες που ψήφισες Χρυσή Αυγή;
Πόσα ένσημα είπαμε έχει βάλει ο Κασιδιάρης; (ειλικρινά ρωτάω, δεν έχω βρει πλήρες βιογραφικό του πουθενά στο διαδίκτυο.. εκτός αν αυτό που υπάρχει... είναι το πλήρες βιογραφικό του)
Ο Μητσοτάκης έχει και πτυχία και ένσημα και απ' όλα αλλά εγώ όπως είχα δηλώσει θα προτιμούσα τον Άδωνη. Τώρα το τι ψηφισαν οι ΝΔκράτες μη μου το χρεώνεις.

quote:
σ' ένα κόμμα που χρωστάει του κόσμου τα εκατομμύρια στις ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ τράπεζες (που πληρώνουμε εμείς), που δεν ξέρει τι έχει (από πού;;;), για να μας σώσει, με δεύτερο τον Τσοχατζόπουλο της ΝΔ.
Προφανώς και είναι ένα κόμμα με φοβερή διαφθορά και σκάνδαλα, δεν διαφωνώ. Λιγότερο επικίνδυνοι απ' τον ΣΥΡΙΖΑ είναι. Και κατ'ελπίδα, και περισσότερο δεξιοί. Αν τουλάχιστον ο νεο-εκλεγής, μείνει πιστός στις υποσχέσεις του και δεν επιστρέψει στις κρατικιστικες, σοσια-ληστρικές πολιτικές ευνοιοκρατίας.


quote:
..και το κόμμα αυτό είναι μια από τις αιτίες της καταστροφής (μαζί με το ΠΑΣΟΚ) και ο Καλαμανλής, καθώς και ο Σημίτης, είναι στο απυρόβλητο!
Δεν το άκουσες; Ο Βούδας ήθελε να επιστρέψει σε κυβέρνηση οικουμενικής Μεϊμαράκη-Τσίπρα (το ίδιο θα μπορούσε να κάνει και ο Σημίτης).
Δυστυχώς ο Μεϊμαράκης δεν του βγήκε. Οπότε και ο Βαγγέλας πήγε στον Ενικό και έσταζε το δράκρυ απ' το μουστάκι.

*Υγ: Για την ακρίβεια δεν έχω δηλώσει ξεκάθαρα δεξιός, εχώ δηλώσει όμως οτι η χώρα χρειάζεται δεξιά. Μικρή η διαφορά βέβαια αλλά υπαρκτή


Edited by - Πύρινος on 13/01/2016 00:24:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2016, 21:59:07  Εμφάνιση Προφίλ
Να μια καλή τοποθέτηση:
16-1-2016 Β. Λεβέντης ΕΡΤΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2016, 18:33:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Ναι καλά τα λέει ο Λεβέντης, αν και βγάζει διαρκώς εκδικητικότητα για τους πάντες, και αυτή η εμμονή με οικουμενική είναι σαν να σου λέει 'θέλω οπωσδήποτε να είμαι και εγώ μέσα σ'αυτή'...

αν ήξερα πάντως που θα πάει το πράγμα με τους γελοίους καρνάβαλους, εγώ θα ψήφιζα ΝΔ το Γενάρη και όχι Λεβέντη...καθίκια, σιχάματα αδιάφορο...εδώ πλέον το πράγμα δεν σηκώνει κανένα συναισθηματισμό και καμία εκδικητικότητα...το μη χείρον βέλτιστον...αφού λοιπόν ήταν να πάει εκεί που πήγε δέκα φορές προτιμότερο Σαμαρά να έχει και μία συνέχεια το πράγμα. Δεν πήγαινε το χέρι μου όμως γιατί το έβλεπα κι εγώ με συναίσθημα το πράμα...πόσο χειρότερα να γίνει έλεγα και εγώ, να φύγουν τα βαρίδια, και Λεβένταρος στη βουλή έλεγα...στερνή μου γνώση...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2016, 07:59:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
αν ήξερα πάντως που θα πάει το πράγμα με τους γελοίους καρνάβαλους, εγώ θα ψήφιζα ΝΔ το Γενάρη και όχι Λεβέντη...
Καλές επιλογές είναι και οι δύο, ούτως ή άλλως το πιο πιθανό σενάριο είναι οικουμενική ΝΔ-Ε.Κ.-ΠΟΤΑΜΙ ή κάτι παρεμφερές.
Το σενάριο κυβέρνησης με τον ΣΥΡΙΖΑ μεσα δεν το βρίσκω απίθανο αλλά το απεύχομαι
Το θέμα με την Ε.Κ. είναι οτι ειναι μια δύναμη καθαρά ενάντια του κρατισμού, άρα σε συγκυβέρνηση Μητσοτάκη θα του δώσει το άλλοθι (εντός του κόμματός του και των καρεκλοκένταυρων) να κάνει πιο φιλελεύθερες μεταρρυθμίσεις - δεδομένου βέβαια οτι θα το θέλει και ο ίδιος.
Σε κάθε περίπτωση για να αποφευχθεί οικουμενική ΣΥΡΙΖΑ-ΝΔ (διαφωνώ με τον Λεβέντη για τέτοια οικουμενική) θα πρέπει να υπάρχει όχι μόνο ισχυρή ΝΔ (που όντως χρειάζεται) αλλά και ισχυρά μικρότερα κόμματα για να της παρέχουν ευρύτερη νομιμοποίηση σε οικουμενική ή συγκυβέρνηση

Edited by - Πύρινος on 20/01/2016 08:01:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2016, 08:11:31  Εμφάνιση Προφίλ
Το θέμα είναι οτι ψηφίζοντας ΝΔ, δεν απαλλάσσεσαι από το αριστεριλίκι εντός του κόμματός της (βλέπε τι έγινε και με Μεϊμαράκη), για αυτό είναι καλό να υπάρχει ένα άλλο κόμμα, φιλελεύθερο, που να εκβιάζει την ΝΔ να προχωράει στις μεταρρυθμίσεις που πρέπει. Όσοι στη ΝΔ έχουν ειλικρινή πρόθεση να αλλάξουν πράγματα θα χρησιμοποιήσουν αυτόν τον εκβιασμό ως άλλοθι εσωκομματικά
Γενικά ο Λεβέντης έχει δίκαιο περι οικουμενικής - χρειάζεται ευρύτερη συνένεση - απλά όχι με τον ΣΥΡΙΖΑ μέσα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2016, 08:18:51  Εμφάνιση Προφίλ
Το κακό σενάριο (αλλά όχι το χειρότερο) είναι να τα βρει ΝΔ με ΠΟΤΑΜΙ και ΠΑΣΟΚ και η Ε.Κ. να μείνει στην άκρη, εφαρμόζοντας πάλι -με μια οικουμενικη κυβέρνηση Ν.Δ./ΠΑΣΟΚ/ΠΟΤΑΜΙ - ημικρατικιστικες-ημιφιλελεύθερες πολιτικές.
Αν τα βρούνε με τους ΠΑΣΟΚους δεν ξέρω πώς θα βάλουν "το μαχαίρι στο κόκαλο" εκτός αν το ΠΑΣΟΚ πρόλαβε και έκανε.. "αυτοκάθαρση"
Οπότε κατά τη γνωμη μου δεν αρκεί οικουμενική κυβέρνηση χρειαζεται μια οικουμενική κυβέρνηση που οι φιλελεύθερες δυνάμεις να υπερτερούν έναντι των δυνάμεων του κρατισμού και η μόνη καθαρά φιλελεύθερη δύναμη είναι η Ένωση Κ., όχι το ΠΟΤΑΜΙ του Θόδωρα ούτε φυσικά το ΠΑΣΟΚ

Edited by - Πύρινος on 20/01/2016 08:22:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lydian.
Νέο Μέλος

Australia
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2016, 15:32:13  Εμφάνιση Προφίλ
Η ποιο λογική φωνή αυτήν την στιγμή είναι του Λεβέντη. Μέσα σε όλη αυτή την χαβρα που επικρατεί.
Επίσης σήμερα είδα τον Τσιπρα μια χαρά να τα λέει με τον υπουργό οικονομικών της Γερμανίας, έχουν δίκιο ίσως ορισμένοι που τον αποκαλούν το αγαπημένο παιδί της Μέρκελ.
Όλα στημένα ήταν λοιπόν ??? Το 7μηνο της δήθεν διαπραγμαυτευσης ήταν μια περίοδος χάριτος κάτι σαν διακοπές για ότι θα επακολουθουσε ????
Ο Βενιζέλος είχε πει προεκλογικά ότι αυτό που θα επακολουθουσε θα ήταν το τραινάκι του τρόμου ! Άρα γνώριζαν !
Ήθελαν άρα να διώξουν τις επιχειρήσεις και τα κεφάλαια από την Ελλάδα ?
Ήταν προμελετημενα όλα?
Μάλλον!
0--------------->Α ??????????
Restart?????
Το ποιο πιθανό εν καιρώ θα μάθουμε.

Ubi bene, ibi patria

Edited by - Lydian. on 21/01/2016 15:35:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lydian.
Νέο Μέλος

Australia
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2016, 15:33:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Η ποιο λογική φωνή αυτήν την στιγμή είναι του Λεβέντη. Μέσα σε όλη αυτή την χαβρα που επικρατεί.
Επίσης σήμερα είδα τον Τσιπρα μια χαρά να τα λέει με τον υπουργό οικονομικών της Γερμανίας, έχουν δίκιο ίσως ορισμένοι που τον αποκαλούν το αγαπημένο παιδί της Μέρκελ.
Όλα στημένα ήταν λοιπόν ??? Το 7μηνο της δήθεν διαπραγμαυτευσης ήταν μια περίοδος χάριτος κάτι σαν διακοπές για ότι θα επακολουθουσε ????
Ο Βενιζέλος είχε πει προεκλογικά ότι αυτό που θα επακολουθουσε θα ήταν το τραινάκι του τρόμου ! Άρα γνώριζαν !
Ήθελαν άρα να διώξουν τις επιχειρήσεις και τα κεφάλαια από την Ελλάδα ?
Ήταν προμελετημενα όλα?
Μάλλον!
0--------------->Α ??????????
Restart?????
Το ποιο πιθανό εν καιρώ θα μάθουμε.

Ubi bene, ibi patria


Ubi bene, ibi patriaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2016, 17:10:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Lydian.
Ο Βενιζέλος είχε πει προεκλογικά ότι αυτό που θα επακολουθουσε θα ήταν το τραινάκι του τρόμου ! Άρα γνώριζαν !
Ποιός Βενιζέλος; Ο Άδωνις είχε κάνει ολόκληρο βίντεο με τραινάκι.
Κανείς δεν μπορεί να ισχυριστεί οτι βρισκόταν σε άγνοια. Από τη στιγμή που η πληροφορία υπάρχει και εσύ την αγνοείς, κανείς δεν σου φταίει. Δεν μπορεί κανένας να πει οτι δεν ήξερε. Δεν ήξερε μόνο όποιος δεν ήθελε να ξέρει.
Και εγώ έλεγα καιρό πριν οτι ο Τσίπρας κάνει μπούρδες αλλά ποιος με άκουγε;
Η πληροφόρηση μπορεί να είναι επιλεκτική αλλά οι συνέπειες των αποφάσεων που λαμβάνονται, δεν ειναι επιλεκτικές
quote:
Ήθελαν άρα να διώξουν τις επιχειρήσεις και τα κεφάλαια από την Ελλάδα ?
Όποιος ψηφίζει αριστερά, αυτό θέλει. Αν δεν το θέλει, δεν ψηφίζει αριστερά. Ψηφίζει "φιλελέδες".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2016, 18:23:47  Εμφάνιση Προφίλ
Αιμ. Λιάτσος 3 μήνες προ εκλογών Ιανουαρίου 2015

Ο Ελληνικός λαός δεν μπορούσε να προβλέψει τι θα γινόταν με τον ΣΥΡΙΖΑ. Ο κατάπτυστος νεοφιλελές ακροδεξιός κωλοτούμπας, μπορούσε όμως.
Αχ αχ αχ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lydian.
Νέο Μέλος

Australia
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2016, 19:31:39  Εμφάνιση Προφίλ
Το video με το τραινάκι το ξεκίνησε πρώτος ο Καμένος και από εκεί πήραν το έναυσμα οι υπόλοιποι να το κάνουν θέμα! Τουλάχιστον αυτό θυμάμαι εγώ. Είχε μιλήσει ξεκάθαρα ο Βενιζέλος για τις συνέπειες και την λαίλαπα που θα φέρει ο Σύριζα.

Η πληροφορία λοιπόν υπήρχε ναι, υπήρχε όμως και ένα παράλληλο πρόγραμμα και μια αριστερή κυβέρνηση που έκανε το μυαλό του Ελληνικού λαού κουρκούτι από την πολύ και ανεξέλεγκτη προπαγάνδα..
Όταν υπόσχεσαι ακόμα και το ελάχιστο σε έναν λαό που υποφέρει λογικό είναι να πιστέψει σε εσένα..
Η σωστή λοιπόν πληροφορία χάνεται η δεν εισακουετε εσκεμμένα..

Από την άλλη δεν είναι πλέον ο Σύριζα ένα αριστερό κόμμα εφόσον ήρθε να εφαρμόσει αντί λαϊκές πολιτικές έτσι δεν είναι?
Γιαυτό ήρθε όμως και στην εξουσία διότι κανένα άλλο κόμμα δεν θα μπορούσε να περάσει τέτοια μέτρα.

Εκτός και αν πάμε προς χρεοκοπία για να γίνει διαγραφή χρέους που και αυτό προαποφασισμενο θα είναι και ελεγχόμενο.

Ubi bene, ibi patriaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2016, 20:41:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Το video με το τραινάκι το ξεκίνησε πρώτος ο Καμένος και από εκεί πήραν το έναυσμα οι υπόλοιποι να το κάνουν θέμα! Τουλάχιστον αυτό θυμάμαι εγώ. Είχε μιλήσει ξεκάθαρα ο Βενιζέλος για τις συνέπειες και την λαίλαπα που θα φέρει ο Σύριζα.

Εννοώ αυτό το βίντεο:
https://www.youtube.com/watch?v=24PZdTGSb84
quote:
Η πληροφορία λοιπόν υπήρχε ναι, υπήρχε όμως και ένα παράλληλο πρόγραμμα και μια αριστερή κυβέρνηση που έκανε το μυαλό του Ελληνικού λαού κουρκούτι από την πολύ και ανεξέλεγκτη προπαγάνδα..
Ναι, μα η πρώτη αρχή του ψεύδους (αυτή που λίγοι αντιλαμβάνονται) είναι οτι για να γίνει πιστευτό, πρέπει ο αποδέκτης να θέλει να το πιστέψει.
Εμείς θέλαμε να το πιστέψουμε, μας συνέφερε

quote:
Από την άλλη δεν είναι πλέον ο Σύριζα ένα αριστερό κόμμα εφόσον ήρθε να εφαρμόσει αντί λαϊκές πολιτικές έτσι δεν είναι?
Ίσα ίσα, επειδή είναι αριστερό, είναι λογικό οτι θα εφαρμόσει πολιτικές εθνοκτόνες
Γενικά η αριστερά, δεν τα πάει καλά με τον λαό.
Πολλά τα ιστορικά παραδείγματα: Μάο, Στάλιν, Κάστρο
Όλοι σφαγείς (ο Φιντέλ όχι στον ίδιο βαθμό με τους άλλους δύο, για να το ξεκαθαρίσουμε)
Το βασικό χαρακτηριστικό όλων αυτών, είναι οτι εφάρμοζαν κρατικιστικές πολιτικές, πολιτικές δηλαδή που ενίσχυαν την δύναμη του κράτους πάνω στους πολίτες και εξοντωναν την ιδιωτική πρωτοβουλία.
Αυτό δηλαδή που κάνει και ο Τσίπρας σήμερα: βάζουμε φόρους, βάζουμε εφάπαξ στις επιχειρήσεις, βάζουμε εισφορές, και έτσι αποτρέπουμε κάθε δυνατότητα να αναπτυχθεί κάποια ιδιωτική πρωτοβουλία, διατηρώντας μόνο την ισχύ του κράτους.
quote:
Γιαυτό ήρθε όμως και στην εξουσία διότι κανένα άλλο κόμμα δεν θα μπορούσε να περάσει τέτοια μέτρα.
Λες λίγα. Δεν ήρθε στην εξουσία η αριστερά (εντός ή εκτός εισαγωγικών) απλά γιατί μόνο αυτή μπορεί να περάσει τέτοια μέτρα αλλά και γιατί ΜΟΝΟ αυτή μπορεί να δημιουργήσει την ΑΝΑΓΚΗ για να ληφθούν τέτοια μέτρα. Πάει πιο βαθιά το πράγμα..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2016, 20:44:42  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Είχε μιλήσει ξεκάθαρα ο Βενιζέλος για τις συνέπειες και την λαίλαπα που θα φέρει ο Σύριζα.
Συμφωνώ αλλά... μόνο τον Βενιζέλο είδες;
Ο Βενιζέλος με τη παρέα του ήταν που δημιούργησαν το σλόγκαν της "τιμημένης αριστεράς" που είναι η λαίλαπα που κατατρώει την Ελλάδα απ' το '80..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2016, 20:58:33  Εμφάνιση Προφίλ
Ακούω αγρότες και λοιπές ομάδες πολιτών οτι είναι δυσαρεστημένες με την πολιτική του ΣΥΡΙΖΑ.
Εγώ θα έλεγα να μην ανησυχούν. Σίγουρα τα δικαιώματα που θα τους αφαιρέσει, θα τα αντικαταστήσει με κυβερνητικά προγράμματα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2016, 21:17:37  Εμφάνιση Προφίλ
Υπάρχει και μια αριστερά που μου αρέσει πάντως, η δεξιά αριστερά
Κανέλλη για ΣΥΡΙΖΑ, Δραχμή, ΚωσταντοπούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Lydian.
Νέο Μέλος

Australia
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2016, 22:28:46  Εμφάνιση Προφίλ
Πυρινε οφείλω να ομολογήσω οτι το όνομα σου ανταποκρινεται πλήρως στον χαρακτήρα σου... ( πύρινος εντελώς! )

Πάμε λοιπόν..
Μου γράφεις για τον Βενιζελο οτι αυτός και η παρέα του δημιούργησαν το σλόγκαν της τιμημενης αριστεράς?
Δεν τον έχω υπόψη μου καθόλου εάν θες κάνε κάποια παραπομπή να το δω, δεν το γνωρίζω αυτό καθόλου !

Αναφορικά με το Άδωνι έχεις δίκιο ήταν ο πρώτος που άσκησε δριμύα επίθεση από την αρχή και ο μόνος ίσως στην Νέα Δημοκρατία που βγήκε μπροστά πάρα τα βρισίδια και τον ανελέητο πόλεμο που δέχθηκε!!
Το θέμα με τον Άδωνι τώρα είναι να βγάλει την ταμπέλα που του δώρισε ο Σύριζα του ακροδεξιου φασίστα δηλαδή !!

Αναφορικά με την δήθεν υποτιθέμενη αριστερά,
Επρεπε και αυτή να προσαρμοστεί στα κάλεσματα του καιρού γιαυτό μετενσάρκωθηκε σε κάτι άλλο από αυτό που ήταν!!
Εχουμε χάσει την εθνική και οικονομική μας κυριαρχία άλλοι κυβερνούν τα πιόνια απλά υπακουουν ...


Ubi bene, ibi patriaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lydian.
Νέο Μέλος

Australia
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2016, 22:38:04  Εμφάνιση Προφίλ
Η πραγματική αριστερά εξάλλου το ΚΚΕ δηλαδή ν το έχει δηλώσει μέσω της κυρίας Παπαρηγα:

Η αριστερά δεν μπορεί να γίνει κόμμα εξουσίας διότι είναι κόμμα αγώνα προάσπισης των δικαιωμάτων της εργατικής τάξης.......
για τον λόγο αυτό λοιπόν η αριστερά πρέπει να είναι μόνο και πάντα κόμμα αντιπολιτευσης.

Ubi bene, ibi patriaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2016, 23:46:53  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Η αριστερά δεν μπορεί να γίνει κόμμα εξουσίας διότι είναι κόμμα αγώνα προάσπισης των δικαιωμάτων της εργατικής τάξης.......
για τον λόγο αυτό λοιπόν η αριστερά πρέπει να είναι μόνο και πάντα κόμμα αντιπολιτευσης.
Συμφωνώ εν μέρει, το πρόβλημα Lydian στη περίπτωση της Ελλάδας, είναι οτι ακόμα και ως αντιπολίτευση η αριστερά κάνει ζημιά στα συμφέροντα της χώρας.
Π.χ. πάει να κάνει η δεξιά ιδιωτικοποίηση. Βγαίνουν όλοι οι "αριστεροί" στους δρόμους, δεν αφήνουν να γίνει τίποτα. Έρχονται μετά οι ίδιοι στην εξουσία, κάνουν την ίδια ιδιωτικοποίηση, χωρίς αντίσταση αυτή τη φορά (γιατί οι συνδικαλιστές είναι δικοί τους κατά πλειοψηφία), και αντί πινακίου φακής. Τσάμπα δηλαδή. Ο Τσάμπας ζει!
Βλέπε τράπεζες, βλέπε αστέρα βουλιαγμένης, βλεπε βλεπε βλεπε...

"ανοίξαμε και σας περιμένουμε!"

quote:
Πάμε λοιπόν..
Μου γράφεις για τον Βενιζελο οτι αυτός και η παρέα του δημιούργησαν το σλόγκαν της τιμημενης αριστεράς?
Δεν έχεις ακούσει το σύνθημα "απ' τα χρόνια του Ανδρέα τιμημένη αριστερά"; Είναι ένα κλασικό νομίζω πασοκικό σύνθημα..
Το θέμα βέβαια δεν είναι το σύνθημα, το θέμα είναι η νοοτροπία που αυτό αντιπροσωπεύει - μια νοοτροπία που θεωρεί οτιδήποτε το αριστερό αυτομάτως ως καλό.

Εδώ είναι που κολλάει η γνωστή ρήση (παράφραση) γάλλου πολιτικού:

"Όποιος μέχρι 25 ετών δεν είναι κομμουνιστής, δεν έχει αισθήματα.
Όποιος μετά τα 25 εξακολουθεί να είναι κομμουνιστής, δεν έχει μυαλό"

(τέλος ποστ προς Lydian)
----------------------------

Ψιτ, και για εσένα -υπολήψεις δε θίγουμε- δε σε ξέχασα, έχω άλλη ρήση, απευθείας απ' τον Τσώρτσιλ. Επειδή άκουσα οτι είχες μιας συμπάθεια στον εθνοΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟ..

"Υπάρχουν μόνο δύο μέρη στα οποία θα “δουλέψει” ο σοσιαλισμός: στον παράδεισο, όπου δεν είναι απαραίτητος και στην κόλαση, όπου ήδη τον έχουν." - Ουίνστον Τσόρτσιλ

Edited by - Πύρινος on 22/01/2016 00:02:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lydian.
Νέο Μέλος

Australia
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2016, 23:58:56  Εμφάνιση Προφίλ
Εθνοσοσιαλισμο ? Ψιτ υποληψεις δεν θιγουμε ?? Που αναφέρεσαι αν επιτρέπεται?

Ubi bene, ibi patriaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2016, 00:03:08  Εμφάνιση Προφίλ
Άσε να το κρίνει η ιστορία Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2016, 00:29:35  Εμφάνιση Προφίλ
Όλα εκεί κρίνονται Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2016, 00:48:14  Εμφάνιση Προφίλ
Εγώ πάντως τον ΣΥΡΙΖΑ, δεν περίμενα να έρθει η ιστορία για να τον κρίνει.. και αυτή είναι και η διαφωνία μου με τους ψηφοφόρους της Χ.Α., λένε οτι θεωρούν οτι θα κάνει καλό. Μάλιστα. Περιμένουν την ιστορία για να το κρίνει αυτό δηλαδή;
Είναι καλύτερο να μην αφήνεις κάποια πράγματα για την ιστορία... καλύτερο είναι να προλαβαίνεις την ιστορία. Γιατί όταν έχει έρθει, είναι πια αργάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2802734
Maintained by Digital Alchemy