ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Χρεοκοπεί η Ελλάδα.( Λόγοι-Αιτίες ) Νο 2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2015, 22:18:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ας μπαίναμε οι βουλευτές με εισακτήριες εξετάσεις και όχι με εκλογές.
Θα είχαμε μια πολύ καλύτερη βουλή!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2015, 00:00:06  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Παιδεία.

Η παιδεία προυποθέτει το να παιδευτείς.
Δεν είναι η μόρφωση η παιδεία, μόρφωση χωρίς παιδεία είναι ο χειρότερος συνδυασμός από τους τέσσερις* γιατί βγάζει πραγματικούς ηλίθιους, οι οποίοι φοράνε και περικεφαλαία.

Η παιδεία θέλει οικογένεια. Και θέλει και δουλειά. Και σεβασμό. Και σφαλιάρες ενίοτε και αυτό το λέω εγώ που δεν θα σηκώσω το χέρι ποτέ μου.

Η παιδεία θέλει για να σέβεσαι το φαί που τρώς, να μαγειρεύεις που και που.

Για να σέβεσαι το σπίτι σου, να αλλάζεις και καμιά λάμπα, και να ρίχνεις και κάνα βάψιμο. Να ιδρώσεις. Να κοπι-άσεις.
Η παιδεία φτιάχνει ανθρώπους. Μέσω της τριβής. Και της προσπάθειας.
ΚΑι μαθαίνει σεβασμό. Και προσδίδει πραγματικές και όχι αριθμητικές αξίες.

Εδώ, εμείς δεν ξέρουμε καν στα πανεπιστήμια τι σημαίνει έρευνα, το πιο απλό πράμα. Για πια παιδεία μιλάμε;


Ολο αυτό το κατεβατό θα μπορούσε απλά να συνοψιστεί σε μια πρόταση: Να διαπλάθεις κοινωνία που δεν χρειάζεται αστυνομία για να επιβιώσει.
Να μην παράγει εγκληματίες...

Edited by - Αίολος on 30/08/2015 00:00:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2015, 00:04:37  Εμφάνιση Προφίλ
Αίολε αυτονόητα στη σημερινή κοινωνία δεν υπάρχουν. Αυτό που για σένα συνοψίζεται, σήμερα είναι κάτι το εξωγήινο για τους περισσότερους, ακόμα και για μεγαλύτερους σε ηλικία.

Γενικά το κύτταρο της κοινωνίας είναι η οικογένεια.
Διαλύσανε την οικογένεια με τα μέσα μαζικής εξημέρωσης, και τα υπόλοιπα ήταν εύκολα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2015, 00:13:49  Εμφάνιση Προφίλ
Εφ' όσον υφίστατο και υφίσταται σε κάποιες κοινωνίες, δεν είναι καθόλου εξωγήινο.
Το κύταρο της κοινωνίας είναι η ΠΑΙΔΕΙΑ.
...όπως σωστά είπε ο τέτοιος μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2015, 00:20:52  Εμφάνιση Προφίλ
Όσον αφορά το σχολείο, από το δημοτικό θυμάμαι πλακωνόμουν.
Δεν νοείται να "μαθαίνεις" κάτι ως αυτονόητο. Τι πάει να πει αυτονόητο...
Είτε θα το ανακαλύψουμε μαζί με τους καθηγητάδες ή δεν το μάθαμε ποτέ.
Έτσι, φτάνεις σε μια ηλικία που όλα είναι αυτονόητα.
Και όταν όλα είναι αυτονόητα ο κόσμος δεν αλλάζει. Γιατί έτσι είναι.
Τεράστια απάτη σε βάρος ανηλίκων.
Ειδικά σε κάτι μαθήματα όπως τα κείμενα, και δη σε ποιήματα Ελύτη Σεφέρη κτλ όταν άκουγα τι "σημαίνουν" άφριζα. Μη και ανακαλύψουμε τον κόσμο, εκεί έτοιμο να μας τον δώσουν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2015, 00:23:22  Εμφάνιση Προφίλ
Θα συμφωνήσουμε. Να το συζητήσουμε όπως είπε και ο Μάνος μόνο κάτι καλό μπορεί να βγει από μια τέτοια συζήτηση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2015, 13:40:06  Εμφάνιση Προφίλ
Συμφωνώντας με Ιταλό, Αίολο και Ντιεσέμη,

όταν καταφέρει μια κοινωνία και έχει Πεπαιδευμένους Πολίτες τότε ούτε Αστυνομίες χρειάζεται,
ούτε ζει παρασιτικά.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2015, 21:43:29  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Το ότι ο Ζαχαριάδης ήταν ένα χαμένο κορμί δεν κάνει τον αγώνα του αρχικού ΕΑΜ πουλημένο.
Οι εγχώριοι κομμουνιστές (όχι αριστεροί), τους πρώτους μήνες της Γερμανικής κατοχής, επεφημούσαν τον Χίτλερ διότι ήταν τακίμια με τον Στάλιν.
Το κόμμα τούς ενδιαφέρει και τίποτε άλλο.

Το ένα άκρο είναι ο κομμουνισμός, δηλαδή κοινοκτημοσύνη (βλέπε Εκάλη Λιάνη χαχα). Απαγορεύει την ιδιωτική περιουσία.
Το άλλο άκρο είναι ο καπιταλισμός, συγκεντρωτισμός ελληνιστί, που απαγορεύει την δημόσια περιουσία.
Ολα στους λίγους.
Επομένως ο Τρίπρας ΔΕΝ είναι κομμουνιστής, άρα όχι αριστερός.
Η ΧΑ ΔΕΝ είναι ακροδεξιά διότι δεν είναι υπέρ των ολιγαρχών.
Τα αναρχοκωλόπαιδα ΔΕΝ είναι αριστεροί. Είναι τα μεγαλύτερα φασιστάκια.

Βλέπεις πόσο παραπλανητικές είναι αυτές οι ορολογίες;
Αριστερός-δεξιός. Μπούρδες για να κοροϊδεύουν τους αμαθείς...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2015, 21:51:34  Εμφάνιση Προφίλ
...και στο κάτω-κάτω, είμαστε Ελληνες και δεν μας ενδιαφέρουν ούτε οι "αριστεροί" ούτε οι "δεξιοί".
Εχουμε την Δημοκρατία!
Ας ξεστραβωθούμε να μάθουμε τι στο διάολο είναι δημοκρατία και δεν θα χρειαζόμαστε τα αριστεροδεξιά ρεμάλια να μας κοροϊδεύουν.

ΔΗΜΑΡ: Δημοκρατική Αριστερά. Πόσο απατεώνες είναι... (παράδειγμα)
Τι δουλειά έχει ο κομμουνισμός με την δημοκρατία ωρέ ξεφτυλισμένα ζωντανά;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2015, 01:25:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Βλέπεις πόσο παραπλανητικές είναι αυτές οι ορολογίες;
Αριστερός-δεξιός. Μπούρδες για να κοροϊδεύουν τους αμαθείς...

Μια χαρά είναι.
Παπανδρέου: Αυτοπροσδιορίζεται αριστερός.
Τσίπρας: Αυτοπροσδιορίζεται αριστερός.
Παπανδρέου: Κατέστρεψε τη χώρα.
Τσίπρας: Κατέστρεψε τη χώρα.

Πιο απλό δε γίνεται.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2015, 08:47:37  Εμφάνιση Προφίλ
Ε, αφού θα ψηφίσεις Μεϊμαράκη, τι το παλεύεις;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2015, 12:03:31  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Παπανδρέου: Αυτοπροσδιορίζεται αριστερός.
Τσίπρας: Αυτοπροσδιορίζεται αριστερός.
Παπανδρέου: Κατέστρεψε τη χώρα.
Τσίπρας: Κατέστρεψε τη χώρα.


Σαμαροβενιζέλοι αυτοπροσδιορίζονται ...;
10000 θάνατοι και βλέπουμε. Πόλεμο να είχαμε κάνει, λιγότεροι θα ήταν...
Εφεραν ευημερία στην τσέπη τους.
Εφεραν ευημερία στην χώρα.
10000 λιγότεροι άνεργοι!

Κοίταξε κι εδώ... Γιατί άραγες;;;

Πιο απλό δε γίνεται.

Edited by - Αίολος on 31/08/2015 12:08:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2015, 23:27:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Παπανδρέου: Κατέστρεψε τη χώρα.
Τσίπρας: Κατέστρεψε τη χώρα.

Πιο απλό δε γίνεται.



H πρόταση είναι ελλιπής.
Αυτοί οι 2 προφανώς συνέδραμαν, μεγένθυναν, επέκτειναν ή και ίσως ολοκλήρωσαν την καταστροφή της χώρας.

Δεν ξέρω αν σκοπίμως ξεχνάς όμως και όλους τους υπόλοιπους που έβαλαν ένα...(μεγάλο) χεράκι προς αυτήν την κατευθυνση,
όπως τους γνωστούς εκ ΝΔ προερχόμενους, αλλά και τους προ-ΓΑΠ πασόκους. Και ήτανε πολλοί αυτοί δυστυχώς.....


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2015, 17:41:53  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
H πρόταση είναι ελλιπής.
Αυτοί οι 2 προφανώς συνέδραμαν, μεγένθυναν, επέκτειναν ή και ίσως ολοκλήρωσαν την καταστροφή της χώρας.

Δεν ξέρω αν σκοπίμως ξεχνάς όμως και όλους τους υπόλοιπους που έβαλαν ένα...(μεγάλο) χεράκι προς αυτήν την κατευθυνση,
όπως τους γνωστούς εκ ΝΔ προερχόμενους, αλλά και τους προ-ΓΑΠ πασόκους. Και ήτανε πολλοί αυτοί δυστυχώς.....


Βεβαίως και οι αυτοπροσδιοριζόμενοι ως δεξιοί έβαλαν τον χεράκι τους, οι ΝΔκράτες δηλαδή, αλλά ακόμα και έτσι ήταν λιγότερο καταστρεπτικοί απ' τους αυτοπροσδιοριζόμενους αριστερούς και μέρος του λόγου της κατατροφής που έφεραν οι ΝΔκράτες είναι οτι αν και αυτοπροσδιορίζονταν ως δεξιοί, ακολουθούσαν αριστερές πολιτικές/πρακτικές
Αυτό βέβαια δεν τους αποενοχοποιεί, επ ουδενί, για αυτό και δεν θα λάβουν την ψήφο μου


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2015, 17:45:55  Εμφάνιση Προφίλ
Γενικά, το χειρότερο πράγμα που μπορεί να ψηφίσει κανείς για τη χώρα αυτή τη στιγμή, είναι μια ακόμα αριστερά.
Το αμέσως χειρότερο (ή ίσως ακόμα χειρότερο), είναι χρυσή αυγή

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2015, 19:49:59  Εμφάνιση Προφίλ
Τσίμπησα!
Τι ακριβώς φοβάσαι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2015, 21:14:06  Εμφάνιση Προφίλ
Πύρινος, το καλύτερο είναι να μην πάς να ψηφίσεις καθόλου. Ετσι κι αλλιώς κάποιον απο τους παραπάνω σκέφτεσαι, οπότε συνιστώ αποχή καλύτερα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2015, 00:24:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ετσι κι αλλιώς κάποιον απο τους παραπάνω σκέφτεσαι
Ποιους παραπάνω; Αυτούς που είναι στη βουλή τους θεωρώ σκουπίδια.
Ανέκαθεν.
Μαζί και τους Κασιδιάριδες, εθνοσοσιαλιστές (@Αίολος).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2015, 14:03:58  Εμφάνιση Προφίλ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2015, 14:42:52  Εμφάνιση Προφίλ
ΤΟ 'χω πει και το ξαναλέω, οι ψηφοφόροι της Χ.Α. είναι άτομα συναισθηματικά, δεν χρησιμοποιούν λογικά κριτήρια για να ψηφίσουνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2015, 15:32:12  Εμφάνιση Προφίλ
Οπότε Πύρινος, τι θα πρότεινες για ψήφο; Ας μην σταθούμε πολιτικά, ας πούμε κάποιος σχηματισμός που να μην έχει στην ατζέντα αυτόν τον φορολογικό Αρμαγεδώνα που βλέπω να 'ρχεται.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2015, 16:23:29  Εμφάνιση Προφίλ
Εγώ Λεβέντη ψήφιζα και ψηφίζω.
Δεν συμφωνώ με όλες του τις θέσεις, όμως επι της αρχής συμφωνώ με ένα πολύ μεγάλο μέρος και θεωρώ πώς το κόμμα πάει προς την σωστή κατεύθυνση.
Τώρα που θα μπει στη βουλή έχει την ευκαιρία να προωθήσει ορισμένες σημαντικές από τις προγραμματικές του θέσεις αλλά προσωπικά θα προτιμούσα να γινόταν ο ίδιος κυβέρνηση, πράγμα που δεν θεωρώ απίθανο για τις επόμενες εκλογές (μετά του σεπτεμβρίου) δεδομένης της διατήρησης της στάσης τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2015, 17:48:42  Εμφάνιση Προφίλ
!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2015, 18:35:02  Εμφάνιση Προφίλ
Τον Βασίλη Λεβέντη... αντε πάει στα κομμάτια. Τους άλλους της Ένωσης Κεντρώων τους ξέρεις; Για την εκπομπή της Πάνια είναι οι περισσότεροι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2015, 23:59:19  Εμφάνιση Προφίλ
Ο κληρονόμος του ρολογιού δεν έχει λεφτά για να κατέβει, κι ο περιστεράτος επειδή οι συνθήκες είναι απαγορευτικές.

Κι εγώ δεν κατεβαίνω στις 20, αλλά δεν μαλακίζομαι δημοσίως...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2015, 00:17:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Τον Βασίλη Λεβέντη... αντε πάει στα κομμάτια. Τους άλλους της Ένωσης Κεντρώων τους ξέρεις; Για την εκπομπή της Πάνια είναι οι περισσότεροι.
Δεν έχω την τύχη/ατυχία να τους γνωρίζω, πάντως θα κατέβουν πολλά αξιόλογα πρόσωπα σε ο,τι αφορά στα αντικειμενικά τους προσόντα, εξ όσων γνωρίζω. Επίσης θα υπάρξει μια σχετική αποστασιοποίηση απο πολιτικούς των παλαιών κομμάτων και μια επένδυση (αν μπορώ να το πω έτσι) στους νέους.

Όπως και να 'χει πάντως...
Κωσταντοπούλου και Κασιδιάριδες (οι υπόλοιποι) δεν θα είναι..

Edited by - Πύρινος on 03/09/2015 00:18:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2015, 00:31:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Δεν έχω την τύχη/ατυχία να τους γνωρίζω, πάντως θα κατέβουν πολλά αξιόλογα πρόσωπα σε ο,τι αφορά στα αντικειμενικά τους προσόντα, εξ όσων γνωρίζω.

Δεν πειράζει μωρέ. Ψήφισε εσύ, και θα δούμε μετά. Έτσι δεν κάνουμε εδώ?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2015, 00:46:28  Εμφάνιση Προφίλ
Παρεμπιπτόντως.

Επειδή το συναντάω όλο και πιο συχνά:

"Έ, οι άλλοι είναι αποδεδειγμένα σκατά, ας δοκιμάσουμε και τούτους",

να σας πω, που αυτό δεν είναι πολιτική στάση. Δεν είναι στάση και θεώρηση Πολίτη. Είναι τζόγος και ανευθυνότητα, γιατί ποντάρεις ζωές παρούσες και μελλούμενες.

Το "ας δοκιμάσουμε" είναι για τη γευσιγνωσία και τις σεξουαλικές ανησυχίες. Στην πολιτική δείχνει έλλειψη του στοιχειωδώς απαραίτητου επιπέδου, για να έχει κάποιος το δικαίωμα απόφασης.

Αλλά μην το παίρνεις κι εντελώς προσωπικά. Έχεις μεγάλη παρέα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2015, 01:00:52  Εμφάνιση Προφίλ
Σε κάθε περίπτωση, όταν σαν Dr Jekyll Mr Hyde γράφεις στο προφίλ σου:

"Ήμουν μέλος του φόρουμ απο το 2008 και απο τότε έχω πλήθος συμμετοχών σε όλες τις ενότητες και έχω υπάρξει πολλές φορές θεματοθέτης σε θέματα μεγάλα και θέματα μικρά όπως: ΕΚΛΟΓΕΣ 6-5-2012 ΣΧΟΛΙΑ, ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ, ΦΩΤΙΕΣ ΣΤΑ ΔΑΣΗ: ΑΤΥΧΗΜΑ Ή ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟ ΣΧΕΔΙΟ;, Η ΑΘΗΝΑ ΣΤΙΣ ΦΛΟΓΕΣ -8/12/08- ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΑΙΤΙΕΣ, ΠΟΙΕΣ ΟΙ ΑΦΟΡΜΕΣ; κ.α.
Κατα το 2011 έφτιαξα δύο λογαριασμούς τρολλ, με τους οποίους έκανα τρόλλινκ. Κάποιο καιρό αργότερα παρέθεσα κάποιες "σοκινκ" φωτογραφίες στο φόρουμ σε μια εκτενή λογομαχία μεταξύ του PanosT και του IndustrialAngel, οι οποίες αφαιρεθηκαν ως προσβλητικές (ο λόγος παράθεσής τους εξηγείται εκεί). Κάποιο καιρό αργότερα, στο θέμα "Καινούργιος Συντονιστής - AitheroVamon" ελέχθη απο τη διαχείριση, ότι κατα τη διάρκεια της 5ετής συμμετοχής μου στο φόρουμ δεν έχω προσφέρει τίποτα, αντιθέτως "υπονομεύω τις συζητήσεις", και "είμαι μια μύγα που πηγαίνω στα σκατά" ένας "αχρείος" κ.α. Τον ίδιο καιρό ξαναμπήκε σε λειτουργία η "Αναζήτηση" του φόρουμ μετά απο δικιά μου αναφορά στο θέμα. Μου έγινε παράλληλα πρόταση από δύο μέλη της Δ.Ο. να συναντηθούμε απο κοντά (;) για να λυθούν τα όποια ζητήματα υπήρχαν μεταξύ μας (;). Εγώ δέχτηκα το αίτημα υπό τον όρο να συναντηθούμε στην αγ. μελετίου 29 (όπου βρίσκεται γνωστός χώρος ανοιχτών διαλέξεων) και απο εκεί να πάμε όπου θέλει η διαχείριση. Η διαχείριση το αρνήθηκε. Aντιπρότεινα να μιλήσουμε μέσω τηλεσυνδιάσκεψης. Λίγο καιρό αργότερα, διαγράφηκα με τις κατηγορίες της υπονόμευσης του φόρουμ και της συκοφαντίας. Πριν διαγραφώ ανανέωσα το πεδίο "hobbies" για να ενημερώνονται για μένα τα νέα μέλη που κοιτάνε το προφίλ μου. Για συζητήσεις επι εσωτερικών θεμάτων, μπορείτε να μου στέιλετε μέιλ μέσω της λειτουργίας του φόρουμ (αν δουλεύει). Εναλλακτικά ποστάρετε σε κάποιο θέμα που έχω δημιουργήσει (π.χ. ΑΝΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ) οτι θέλετε να μιλήσουμε. Μάλλον θα σας βρω.

Αντίο!"

κι επανέρχεσαι ως Πύρινος, οι θέσεις σου πρέπει και είναι ανάλογες του παρελθόντος σου.

Σωστά κόουτς?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2015, 01:09:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Παρεμπιπτόντως.

Επειδή το συναντάω όλο και πιο συχνά:

"Έ, οι άλλοι είναι αποδεδειγμένα σκατά, ας δοκιμάσουμε και τούτους",


Προσωπικά ψηφίζω Λεβέντη από το '12. Αυτοί που κάνουν δοκιμές, είναι αυτοί που ψήφισαν ΣΥΡΙΖΑ, που εγώ τους έλεγα να μην το κάνουν πολλές εκλογικές αναμετρήσεις πριν.
Στη πολιτική ναι, γίνονται δοκιμές. Προφανώς και δεν μπορείς να κρίνεις κάποιον από αυτά που λέει αλλά από αυτά που έχει κάνει. Αυτό είναι και το λογικό. Εκτός αν κάποιος γνωρίζει κάποια καλύτερη μέθοδο.
Το ερώτημα όμως είναι ως προς τι κάνεις δοκιμές

Οι έλληνες εστιάζουν μάλλον τις δοκιμές τους σε αυτούς που τους λένε ευχάριστα πράγματα,
τους Παπανδρέου, τους Τσίπρες, τους Σαμαράδες.

..Και αφού πάνε και ψηφίζουν όλους αυτούς τους απατεώνες, παραπονιούνται για το πολιτικό σύστημα.
Αυτοί που με την ψήφο τους υποστήριζαν τους δημαγωγούς και τα λαμόγια.
Επομένως, θα συμφωνήσω με τον Heretic σε αυτό το κομμάτι.
Καλύτερα αποχή.
Η αποχή είναι ένας έμμεσος τρόπος, ίσως και ασυνείδητος, να παραδεχτούν κάποιοι οτι δεν διαθέτουν τα απαραίτητα προσόντα για να ασκούν πολιτικά δικαιώματα και επι της ουσίας δεν θα έπρεπε να τα έχουν.
Γιατί εγώ δεν τρέφω την ψευδαίσθηση, οτι με ένα άλλο σύστημα, τα πράγματα θα ήταν πολύ διαφορετικά.

Ίσως να μην θέλει άλλο σύστημα, ίσως να θέλει άλλο... λαό.

Edited by - Πύρινος on 03/09/2015 01:15:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy