ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Διάλογοι και αντίλογοι περί χριστιανισμού, μυθολογίας και κάθε είδους θρησκείας .
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 22
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2008, 01:25:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Το τι εννοώ γίνεται ευκόλως κατανοητό.
Όποιος δεν θέλει να καταλάβει, γούστο του και καπέλο του.

Πίστευα ότι θα μπορούσες να απαντήσεις...
Δεν είναι απάντηση αυτή, ψηλέ.
Κι εν πάση περιπτώση, εγώ θέλω να καταλάβω, αλλά δεν μπορώ.
Δεν θα μου εξηγήσεις;

quote:
Ένα άλλο παράδειγμα, υπάρχουν ένα σωρό σωματεία, σύλλογοι, ..... αρχαιόθρησκων που ισχυρίζονται πως εκπροσωπούν αυτό που ονομάζουν "αρχαία ελληνική θρησκεία".

Εγώ δεν εκπροσωπώ κανένα σύλλογο.


quote:
Σύμφωνα με τα λεγόμενά σου γιαπετ, σε ποιους από όλους αυτούς εκπροσωπείται η λεγόμενη "αρχαία ελληνική θρησκεία";

Αυτή είναι μια ερώτηση, την οποία θα πρέπει να απευθύνεις σ' αυτούς που δηλώνουν εκπρόσωποι συλλόγων.

Αν γυρίσεις πίσω, στα μηνύματά μου, θα δεις ότι ότι όταν αναφέρομαι σ’ αυτό που εσύ αποκαλείς αρχαία Ελληνική «θρησκεία», εγώ το χαρακτηρίζω αρχαία Ελληνική κοσμοθέαση, κάτι που, κατά τη γνώμη μου, δικαιολογεί διαφορετικές προσεγγίσεις, ακόμη και διαφωνίες.

Υπάρχει τεράστια διαφορά απ’ το δόγμα, το οποίο ορίζει τι θα πιστεύεις, πώς θα το πιστεύεις και πώς θα φέρεσαι αφού το πιστεύεις, διαφορετικά είσαι εκτός αγέλης.

quote:
Και αν μου δώσεις απάντηση στο παραπάνω, θα ήθελα να μου πεις πώς τους εμπνέει;

Με βάση τα παραπάνω, η διαφορετικότητα στην έμπνευση, είναι εν όψη.

Υ.Γ. Ίσως η λέξη έμπνευση, που χρησιμοποίησα, για το δόγμα που ασπάζεσαι, είναι λάθος, δεδομένου ότι το δόγμα δεν εμπνέει (διότι η λέξη αφήνει μια ελευθερία), αλλά κατευθύνει.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2008, 12:23:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:Κι εν πάση περιπτώση, εγώ θέλω να καταλάβω, αλλά δεν μπορώ.
Δεν θα μου εξηγήσεις;
Φίλε ευρωπαίε2, ευχαρίστως θα απαντούσα, αλλά μου είναι αδύνατο να αντιληφθώ τι λες...
Ίσως η αντιληπτικότητά μου, δοκιμάζεται, απ' τα γραπτά σου


-Σίγουρα όχι αλλά....Επί του συγκεκριμένου θέματος!... έτσι φαίνεται!
quote:
macedon:
Το τι εννοείς είναι εξαιρετικά δυσνόητο, τόσο που ούτε εσύ κατάλαβες τι θέλεις να πεις. Μάλλον το σόφισμα δεν σου βγήκε και γνωρίζεις πως οποιαδήποτε απάντηση και να δώσεις, θα είναι προβληματική. Οπότε, η γνωστή τακτική: Απορία ψάλτου βηξ... Ας είναι, δεν περίμενα άλλωστε καμία απάντηση.

quote:
γιαπετ:Η ίδια απορία...

-Προβληματική δεν είναι η απάντηση! προβληματική από ότι βλέπω είναι είναι η κατανόηση! της απάντησης!
quote:
macedon:Δεν είπα αυτό. Είπα ότι είτε πεις "το δόγμα εκπροσωπείται από το ιερατείο" είτε πεις "το ιερατείο εκπροσωπεί το δόγμα" είναι το ίδιο πράγμα και δεν έχει καμία απολύτως διαφορά. Μια ματιά στη σελίδα 193 της Γραμματικής της Ε΄ Δημοτικού θα σε πείσει.

-Μεγάλη κουβέντα! Από πότε μή φυσικό πρόσωπο το οποίο δεν έχει επίσημα με πράξη δικαιοδοτήσει εκπρόσωπό του (κάτι που θα σήμαινε αυτόματα την αναγνώριση όποιαδήποτε πράξης του εκπροσώπου!) φέρει ευθύνες για τις πράξεις αυτού?
-Έχουμε μή φυσικό πρόσωπο με φυσικά πρόσωπα! Για να υπάρξει η αναγνώριση της πράξης αυτοδίκαια, θα πρέπει να συντρέχουν πολλά....
-Ο ψηλός μιλάει για έννοιες αλλά εσείς παίζεται με τις λέξεις στο συγκεκριμένο θέμα......οπότε δύσκολο να πιάσετε την έννοια!
quote:
macedon: Θα ήθελα να μας πεις λοιπόν τι από τα δύο ισχύει για να μην αναλωνόμαστε σε ατέρμονες συζητήσεις.
1. Το ορθόδοξο ιερατείο εκπροσωπεί την Ορθοδοξία; (ή η ορθοδοξία εκπροσωπείται από το ορθόδοξο ιερατείο; - στα βάζω και τα δύο γιατί βλέπω ότι έχεις δυσκολίες στην κατανόηση της ελληνικής).
2. Το ορθόδοξο ιερατείο δεν εκπροσωπεί την ορθοδοξία (η οποία με τη σειρά της εκπροσωπείται από ποιον;) και απλά πρόκειται για μία επαγγελματική κάστα που χρησιμοποιεί την ορθοδοξία για να εξυπηρετήσει τα οικονομικά και πολιτικά της συμφέροντα.
Το ερώτημα είναι απλό και θα ήθελα μια απλή απάντηση.

-Και η απάντηση είναι απλή! Το ορθόδοξο ιερατείο εκπροσωπεί την Ορθοδοξία! στο βαθμό που ανταποκρίνεται στις αξίες της.
-Όταν λοιπόν ξεφεύγει από τη διδασκαλία του Ιησού και τις αξίες έτσι της Ορθοδοξίας, στο βαθμό που ξεφεύγει, στο βαθμό και την εκπροσωπεί.
-Η ορθοδοξία εκπροσωπείται αυστηρά και μόνο, από όσους εφαρμόζουν το λόγο του Ιησού στην πράξη! από τον Όποιο αρχιεπίσκοπο μέχρι την Όποια γριούλα της γειτονιάς! αρκεί και μόνο η παραπάνω προϋπόθεση!
quote:
:Τώρα θα μας απαντήσεις το ερώτημα για το ορθόδοξο ιερατείο; Εκπροσωπεί ή όχι την ορθοδοξία; Δεν είναι δύσκολη ερώτηση, απλή είναι και απλή απάντηση θέλει.
Ο europeos2 για παράδειγμα λέει ότι το ιερατείο δεν την εκπροσωπεί. Τώρα βέβαια, αυτός πιστεύει ότι ο Χριστός πήγε μέχρι την Περσία και το Βιετνάμ (ίσως να πιστεύει ότι πολέμησε κιόλας) αλλά στο θέμα αυτό είναι ξεκάθαρος. Ούτε οι πατριάρχες, ούτε οι Πατέρες, ούτε οι αρχιεπίσκοποι ούτε κανείς ρασοφόρος εκπροσωπεί την ορθοδοξία.
Εσύ τι λες;

-Είμαι ξεκάθαρος!
quote:

Εδώ, είτε δεν βγάζω νόημα είτε εννοείς ότι το συγκεκριμένο ιερατείο ισχυρίζεται, ψευδώς, ότι εκπροσωπεί το δόγμα.
Εκτός αν λείπει κάτι απ’ την πρόταση και μπερδεύομαι...

-Ξεμπερδεύτηκες?
quote:

Όπως και ο φίλος macedon (και πολλοί άλλοι, φαντάζομαι),δεν μπορώ να διακρίνω διαφορά μεταξύ αυτών των δύο διατυπώσεων, ως προς το νόημα, πλην της εναλλαγής, ενεργητικότας- παθητικότητας, ιερατείου και δόγματος.Αν θέλεις βοήθησέ με...
Υ.Γ. Εκτός αν τα εισαγωγικά, δηλώνουν ότι το ιερατείο έχει ξεφύγει τελειως απ' το δόγμα και απλά το χρησιμοποιεί για να κάνει τη δουλειά του.

-Βοηθήθηκες?
quote:
Υπάρχει τεράστια διαφορά απ’ το δόγμα, το οποίο ορίζει τι θα πιστεύεις, πώς θα το πιστεύεις και πώς θα φέρεσαι αφού το πιστεύεις, διαφορετικά είσαι εκτός αγέλης.
Υ.Γ. Ίσως η λέξη έμπνευση, που χρησιμοποίησα, για το δόγμα που ασπάζεσαι, είναι λάθος, δεδομένου ότι το δόγμα δεν εμπνέει (διότι η λέξη αφήνει μια ελευθερία), αλλά κατευθύνει.

- Κατευθύνει γιαπέτ! όντως είναι σαν την πιξίδα! ούτε διατάζει! ούτε επιβάλει όποιος θέλει το ακολουθεί και στο βαθμό που κρίνει! στις αγέλες όλοι ακολουθούν τον αρχηγό! αν πέσει στο γκρεμό εκεί θα παέι και το κοπάδι! Από ότι βλέπεις όμως δεν είμαστε πρόβατα ή γκνού! αλλά σκεπτόμενοι!
-Για πες μας όμως το δικό σου δόγμα για να μιλάμε επί ίσοις όρων σχολιασμούς! ή ντρέπεσαι? η δεν ανήκεις πουθενά? άρα είσαι άθεος, ή έχεις το δικό σου Θεό τον οποίο δεν τον αοποκαλύπτεις!μη σου τον πάρουμε?

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2008, 12:45:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2


Φίλε μου, θα γράψω πολύ λίγα πραγματάκια, λόγω φόρτου εργασίας.

Τα υπόλοιπα, που θα καταφέρω να καταλάβω απ' τα γραπτά σου, μετά...

quote:
Από πότε μή φυσικό πρόσωπο το οποίο δεν έχει επίσημα με πράξη δικαιοδοτήσει εκπρόσωπό του...

Μπορείς να μου πεις πώς ένα μη φυσικό πρόσωπο, μια θεωρία, μπορεί να κάνει... πράξη;


quote:
Από ότι βλέπεις όμως δεν είμαστε πρόβατα ή γκνού! αλλά σκεπτόμενοι!

Από πού φαίνεται αυτό, είπες;

quote:
-Για πες μας όμως το δικό σου δόγμα για να μιλάμε επί ίσοις όρων σχολιασμούς! ή ντρέπεσαι? η δεν ανήκεις πουθενά? άρα είσαι άθεος, ή έχεις το δικό σου Θεό τον οποίο δεν τον αοποκαλύπτεις!μη σου τον πάρουμε?

Σου φαίνεται περίεργο να ζει κανείς, χωρίς να έχει ασπαστεί κάποιο δόγμα,ε;

Πληροφοριακά σου λέω ότι έχει πολύ κόσμο, έξω απ' τη μάντρα...

Υ.Γ. Όπως σου υποσχέθηκα, τα υπόλοιπα αργότερα.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2008, 13:15:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μπορείς να μου πεις πώς ένα μη φυσικό πρόσωπο, μια θεωρία, μπορεί να κάνει... πράξη;

-Μέσω των εκπροσώπων που αυτό, θα ορίσει! π.χ. σε μία Α.Ε. οι μέτοχοι μαζεύονται συνεδριάζουν και εκλέγουν τον εκπρόσωπό τους! Στο συγκεκριμένο θέμα μέτοχος είναι μόνο ο ίδιος ο Ιησούς! οπότε θα έπρεπε ο ίδιος να ορίσει εκπροσώπους! Ως εκπροσώπους όμως όρισε τους μαθητές του! και όχι το Ιερατείο! όχι Αρχιεπισκόπους ή Δεσποτάδες! κάθε λοιπόν κύρικας του Λόγου Του (Ιησού)και όχι του λόγου του (κύρικας)είναι και εκπρόσωπός του! Και για να σε βοηθήσω ακόμη πιο πολύ! Ο παππάς για παράδειγμα όταν λειτουργεί και διαβάζει το Ευαγγέλιο μέσα στην εκκλησία εκπροσωπεί το Θεό. Ο ίδιος αυτός άνθρωπος εκτός εκκλησίας και σε περίπτωση που δεν τηρεί το Λόγω του Ιησού! εκπροσωπεί μόνο τον εαυτό του!....... γκέ-γκε? για νούκου γκέγκε?
quote:
Από πού φαίνεται αυτό, είπες;

-Από όσα.... θέλεις δε θέλεις! ......διαβάζεις!
quote:

Σου φαίνεται περίεργο να ζει κανείς, χωρίς να έχει ασπαστεί κάποιο δόγμα,ε;
Πληροφοριακά σου λέω ότι έχει πολύ κόσμο, έξω απ' τη μάντρα...
Υ.Γ. Όπως σου υποσχέθηκα, τα υπόλοιπα αργότερα.

-Όχι! καθόλου! αλλά μου φαίνεται περίεργο να κατηγορεί των άλλων έτσι ασύστολα μόνο και μόνο επειδή νιώθει αμήχανα της μοναδικότητάς του!
-Πληροφοριακά σου λέω ότι έξω από τη μάντρα υπάρχει ο κακός ο λύκος!...πρόσεξε μη σε φάει!
quote:
Φίλε μου, θα γράψω πολύ λίγα πραγματάκια, λόγω φόρτου εργασίας

-Όντως είναι άσχημο να μην έχουμε το χρόνο που θα θέλαμε και ακόμη χειρότερο όταν διακόπτεις αναγκαστικά! συμπάσχω!

Υ.Γ. με την ησυχία σου!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2008, 14:50:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2

Θα προσπαθήσω να απαντήσω με τρόπο, κατανοητό για σένα. Μέσα στο γραπτό σου.

Τα κόκκινα είναι δικά μου, οκ;

Πάμε λοιπόν:

"-Μέσω των εκπροσώπων που αυτό, θα ορίσει! π.χ. σε μία Α.Ε.
( η Α.Ε. είναι μια συμφωνία ανθρώπων γραμμένη σε χαρτί)οι μέτοχοι ( οι μέτοχοι είναι άνθρωποι, δηλαδή φυσικά πρόσωπα)μαζεύονται συνεδριάζουν και εκλέγουν τον εκπρόσωπό τους! Στο συγκεκριμένο θέμα μέτοχος είναι μόνο ο ίδιος ο Ιησούς!( μονοπρόσωπη Α.Ε. δεν υπάρχει)οπότε θα έπρεπε ο ίδιος να ορίσει εκπροσώπους! Ως εκπροσώπους όμως όρισε τους μαθητές του! και όχι το Ιερατείο! όχι Αρχιεπισκόπους ή Δεσποτάδες! (αυτοί τι είναι δηλαδή;)κάθε λοιπόν κύρικας του Λόγου Του (Ιησού)και όχι του λόγου του (κύρικας) (αυτό δυσκολεύομαι να το κατανοήσω, τι εννοείς;)είναι και εκπρόσωπός του! (ας πούμε σαν τη κ. Λουκά;) Και για να σε βοηθήσω ακόμη πιο πολύ!(ωχ...) Ο παππάς για παράδειγμα όταν λειτουργεί και διαβάζει το Ευαγγέλιο μέσα στη Και για να σε βοηθήσω ακόμη πιο πολύ!ν εκκλησία εκπροσωπεί το Θεό. ( μάλιστα, πρέπει να είσαι στα γραφεία της εταιρείας δηλαδή)Ο ίδιος αυτός άνθρωπος εκτός εκκλησίας και σε περίπτωση που δεν τηρεί το Λόγω του Ιησού! εκπροσωπεί μόνο τον εαυτό του!....... ( κατάλαβα... μέσα είσαι εκπρόσωπος ενώ έξω δεν είσαι...) γκέ-γκε? για νούκου γκέγκε?"

Νουκου γκεγκε... εσύ γκεγκε;

quote:
-Από όσα.... θέλεις δε θέλεις! ......διαβάζεις!

Χμ... θα πρέπει να τα ξαναδιαβάσω...


quote:
-Όχι! καθόλου! αλλά μου φαίνεται περίεργο να κατηγορεί των άλλων έτσι ασύστολα μόνο και μόνο επειδή νιώθει αμήχανα της μοναδικότητάς του!

Πάλι με μπερδεύεις και δε βγάζω νόημα. Τι να εννοείς άραγε;

quote:
-Πληροφοριακά σου λέω ότι έξω από τη μάντρα υπάρχει ο κακός ο λύκος!...πρόσεξε μη σε φάει!

Έτσι σου λένε και μένεις μέσα; Ψέμματα βρε, μέσα είναι οι λύκοι... αυτοί φυλάνε τα πρόβατα.

quote:
-Όντως είναι άσχημο να μην έχουμε το χρόνο που θα θέλαμε και ακόμη χειρότερο όταν διακόπτεις αναγκαστικά! συμπάσχω!

Το εκτιμώ ιδιαίτερα.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2008, 16:39:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Ως εκπροσώπους όμως όρισε τους μαθητές του! και όχι το Ιερατείο! όχι Αρχιεπισκόπους ή Δεσποτάδες!»

Εδώ μοίρα στον ήλιο δεν είχανε ΠΡΙΝ ΝΑ ΣΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΕΝΑΣ ΦΑΡΙΣΑΙΟΣ ΟΝΟΜΑΤΙ ΠΑΥΛΟΣ (ο οποίος και κατήργησε την περιτομή..), και θα σκοτίζονταν με……οργάνωση του λαού?

Είναι ηλίου φαεινότερο ότι η νέα θρησκευτική τάση που διαμόρφωσε ο Ιησούς, νωρίτερα ή αργότερα θα έβρισκε τον οργανωτικό της δρόμο. Το ίδιο προφανώς θα έκανε και ο ίδιος ο Ιησούς, αλλά μέσα σε μόλις και μετά βίας 3 χρόνια δεν υπήρχε χρόνος για όλα ετούτα!

Η δομή και η ηγεσία της Εκκλησίας είναι απλά μια επανάληψη του Ιουδαϊσμού. Συγκεκριμένα της Λευιτικής ιεροσύνης. Έτσι, στον Ιουδαϊσμό υπάρχει ο Αρχιερέας, ο ιερέας και μαζί με τον Λευίτη σχηματίζουν μια ιεραρχική δομή ηγεσίας.

Στην Εκκλησία του χριστιανισμού, έχουμε τον επίσκοπο, τους πρεσβυτέρους και τους διακόνους να ανέρχονται στο ρου της ιστορίας στη ζωή της.

Στην Καινή Διαθήκη, έχουμε ακριβώς αυτές τις τρείς βαθμίδες τις οποίες μας τις ξεκαθαρίζει πέραν πάσας αμφιβολίας ο Παύλος. Συγκεκριμένα, στην Α Προς Τιμόθεον επιστολή βρίσκουμε στο κεφάλαιο 3 τις προϋποθέσεις για τους Επισκόπους και για τους Διακόνους, και στο κεφάλαιο 5 για τους Πρεσβυτέρους.

europaios2:
«Πληροφοριακά σου λέω ότι έξω από τη μάντρα υπάρχει ο κακός ο λύκος!...πρόσεξε μη σε φάει!»

Πρόσεξε φίλτατε μην βρίσκεται τελικά……μέσα ο λύκος με την προβιά!!

Διότι, μαντριά χρειάζονται μόνο όσοι είναι τόσο αδύναμοι (=ψευδεπίγραφη «αλήθεια») ώστε έχουνε λόγους να φοβούνται το έξω, δηλαδή την αμφισβήτηση και την επαλήθευση!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2008, 03:29:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Η Α.Ε. είναι μη φυσικό πρόσωπο! οι μέτοχοι είναι φυσικά πρόσωπα!
-Όπως υπάρχει η μονοπρόσσωπη ΕΠΕ έτσι υπαρχει και μονοπρόσωπη ΑΕ!
-Αυτοί είανι φερόμενοι ως εκπρόσωποι Του, και όπως η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνο να φαίνεται αλλά και να είναι το ίδιο ισχύει και για αυτούς.
-Ας πούμε σαν την κυρία Λουκά δεν είναι!
-Όταν θεωρείς το χώρο του Ιερού γραφείο, τότε τι να πω εγώ? Τα έχεις πει εσύ όλα!
-Όσες φορές και να τα διαβάσεις ή να σου τα πουν!............ Άλλα ακούν τα αυτιά σου κι άλλα η καρδιά σου!
-Εξίσου και το μπέρδεμα!
quote:
Εδώ μοίρα στον ήλιο δεν είχανε ΠΡΙΝ ΝΑ ΣΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΕΝΑΣ ΦΑΡΙΣΑΙΟΣ ΟΝΟΜΑΤΙ ΠΑΥΛΟΣ (ο οποίος και κατήργησε την περιτομή..), και θα σκοτίζονταν με……οργάνωση του λαού?
Είναι ηλίου φαεινότερο ότι η νέα θρησκευτική τάση που διαμόρφωσε ο Ιησούς, νωρίτερα ή αργότερα θα έβρισκε τον οργανωτικό της δρόμο. Το ίδιο προφανώς θα έκανε και ο ίδιος ο Ιησούς, αλλά μέσα σε μόλις και μετά βίας 3 χρόνια δεν υπήρχε χρόνος για όλα ετούτα!
Η δομή και η ηγεσία της Εκκλησίας είναι απλά μια επανάληψη του Ιουδαϊσμού. Συγκεκριμένα της Λευιτικής ιεροσύνης. Έτσι, στον Ιουδαϊσμό υπάρχει ο Αρχιερέας, ο ιερέας και μαζί με τον Λευίτη σχηματίζουν μια ιεραρχική δομή ηγεσίας.
Στην Εκκλησία του χριστιανισμού, έχουμε τον επίσκοπο, τους πρεσβυτέρους και τους διακόνους να ανέρχονται στο ρου της ιστορίας στη ζωή της.
Στην Καινή Διαθήκη, έχουμε ακριβώς αυτές τις τρείς βαθμίδες τις οποίες μας τις ξεκαθαρίζει πέραν πάσας αμφιβολίας ο Παύλος. Συγκεκριμένα, στην Α Προς Τιμόθεον επιστολή βρίσκουμε στο κεφάλαιο 3 τις προϋποθέσεις για τους Επισκόπους και για τους Διακόνους, και στο κεφάλαιο 5 για τους Πρεσβυτέρους.


-Εσένα τι σε πειράζει? Λευίτης είσαι? ή Χριστιανός?
quote:
Πρόσεξε φίλτατε μην βρίσκεται τελικά……μέσα ο λύκος με την προβιά!!
Διότι, μαντριά χρειάζονται μόνο όσοι είναι τόσο αδύναμοι (=ψευδεπίγραφη «αλήθεια») ώστε έχουνε λόγους να φοβούνται το έξω, δηλαδή την αμφισβήτηση και την επαλήθευση!


-Μπροστά στο Θεό όλοι είναι αδύναμοι είτε βρίσκονται μεσα στο μαντρί είτε απέξω! μπροστά στο διάβολο όμως..........δηλαδή την αμφισβήτηση και την επαλήθευση! (τελικά νομίζεις ότι τα πάντα είναι μαθηματικά!)
-Όσο για το λύκο με την προβιά θα έχει το ίδιο τέλος με αυτόν απέξω! Εξάλλου πόσα αρνιά να φάει? θα τον πάρει χαμπάρι ο βοσκός!


ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2008, 08:32:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από τον φοβερό και τρομερό europaios2 στο τόπικ
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=9520&whichpage=7&ARCHIVE=

quote:
-Έλα στο μύθος και θρησκεία να μιλήσουμε για τις εκπτώσεις!
προφανός η γενικολογία σου περί........φωτισμένων καλογέρων και αγίους της Ορθοδοξίας εμπνέονται από γενικολογίες!
-Πάντως αν κρίνω από τις δικές σου προφητείες προφανός ο Θεός δεν έκανε εκπτώσεις και ήταν γεναιόδωρος!

Λοιπόν αγαπητέ Ευρωπαίε...να εξηγηθώ ντόμπρα...

Ειλικρινά όπως σου έγραψα και στο τόπικ με τις προφητείες, χλωμό το βλέπω να πραγματοποιηθεί σοβαρός και γόνιμος διάλογος μεταξύ μας. Το βασικό πρόβλημα είναι ότι άλλα σου λένε και άλλα αντί άλλων καταλαβαίνεις. Δυστυχώς αδυνατείς να κοιτάξεις περα από τις (χριστιανορθοδοξες) παρωπίδες σου. Στο τόπικ με τις προφητείες δε, μας πληροφόρησες και για το αξιοζήλευτο χάρισμά σου, να γνωρίζεις με τι ασχολείται ο θεός!

Σε παρακολουθώ τόσο καιρό στο forum και πραγματικά μου έχεις αφήσει τις χειρότερες εντυπώσεις! Τρέχεις σαν το Βέγγο από τόπικ σε τόπικ του ΜΥΘΟΣ και ΘΡΗΣΚΕΙΑ να προλάβεις να απαντήσεις στους "αντίχριστούς" που στηλιτεύουν τα ιδεώδη της Ορθοδοξίας. Δυστυχώς οι απαντήσεις σου είναι άστα να πάνε! Οσο κι αν προσπαθώ να διαβάσω τα μηνύματά σου...με κουράζεις...γίνεσαι βαρετός και πλέον απελπιστικά προβλέψιμος
Περισσότερο συνθηματολογία επιπέδου καφενείου διαβάζει κανείς από εσένα παρά γόνιμα και πρωτότυπα επιχειρήματα που βοηθούν στην εξέλιξη δημιουργικού διαλόγου. Όταν δε πας να κάνεις χιούμορ όπως με κάτι "τρομερές" ατάκες για τερηδόνες στο emoticon του συνομιλητή σου ή με τραγούδι του Καζατζίδη κτλ, το κάνεις τόσο κρυόκωλα, τόσο ατάλαντα...που παγώνω ολόκληρος στην καρέκλα μου!

Εχω διαφωνήσει με άλλα μέλη, αλλα πάντα υπήρχε τουλάχιστον ένα επίπεδο αλληλοκατανόησης και επικοινωνίας. Η κατάστασή μ'εσένα όμως δεν περιγράφεται ρε φίλε! Δεν είναι δυνατόν να σου λένε το Α και να καταλαβαίνεις το Β, κι αυτό να συμβαίνει κατ'επανάληψη σε τόσα τόπικ! Δεν είναι δυνατόν να κάνεις τη συζήτηση τσίρκο! Σύνελθε ευρωπαίε! Είναι καλύτερα μερικες φορές να σιωπούμε, παρά να γράφουμε βεβιασμένα και ατσούμπαλα απλά για να φανεί ότι κάτι απαντήσαμε στον συνομιλητή μας! Σύνελθε ευρωπαίε πριν εξελιχθείς σε παλιάτσο του Εσωτερικα.

Αυτά τα ολίγα.

Σε αφήνω τώρα να συνεχίσεις να κάνεις το κομμάτι σου. Αλλωστε πώς θα μπορούσα εγω ο ταπεινός θνητός να ανταπεξέλθω στο διάλογο με άτομα φωτισμένα σαν του λόγου σου, που γνωρίζουν ότι ο θεός δεν ασχολείται με γεωπολιτικά παιχνίδια, αφού αυτό το έχει αναθέσει στους πάνσοφους και διαισθητικούς γεροντάδες-μέντιουμ της ΕΛ-ληνορθοδοξίας.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2008, 17:25:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Εσένα τι σε πειράζει? Λευίτης είσαι? ή Χριστιανός?»

Το θέμα δεν είναι ποιόν πειράζει τι, αλλά ποιος λέει τι.

Όπως συνεπώς ανέδειξα, είδαμε ότι Η ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΙΕΡΑΤΙΚΗ ΚΑΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗΣ ΜΗΤΡΑΣ: της ιουδαϊκής παράδοσης.

europaios2:
«Μπροστά στο Θεό όλοι είναι αδύναμοι είτε βρίσκονται μεσα στο μαντρί είτε απέξω!»

Ειδικά εάν πρόκειται για κανέναν Θεό σαν και αυτό της Βίβλου, τότε……μόνο αδύναμοι μπορεί να υπάρχουνε!!!

Εξαιρούνται φυσικά τα συνεταιράκια, όπως ο Διάβολος ας πούμε, δίχως τον οποίο μήπως μπορείς να μας πεις τι λόγο ύπαρξης έχει ο Θεός της Βίβλου??

Να σου πω εγώ: ΚΑΝΕΝΑΝ!

europaios2:
«μπροστά στο διάβολο όμως..........δηλαδή την αμφισβήτηση και την επαλήθευση! (τελικά νομίζεις ότι τα πάντα είναι μαθηματικά!)»

Η αμφισβήτηση, είναι η μήτρα κάθε πραγματικής αλήθειας!

Όποιος, ότι φέρει ίχνος αλήθειας, μέσα από την αμφισβήτηση απλά δυναμώνει!

Στον χριστιανισμό όμως, κατά έναν…..«παράξενο» τρόπο, βλέπουμε να συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο: ΟΣΟ ΚΑΝΕΙΣ ΕΡΕΥΝΑ, ΟΣΟ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΛΕΤΑ, ΟΣΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙΣΤΙΚΟ ΜΑΝΤΡΙ ΤΟΥ ΣΤΕΙΡΟΥ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΥ, τόσο διαπιστώνει το πόσο φθηνά πούλησε τελικά το πνεύμα του.

Αναρωτήθηκες ποτέ σου εάν φοβάται ο ήλιος να αμφισβητηθεί ως προς την ύπαρξη του, την δύναμη του? Όσο τον πλησιάζεις θα το διαπιστώνεις!

Ωστόσο, ο χριστιανισμός για να γίνει «κατανοητός» από τους πιστούς του, απαιτεί ΤΥΦΛΗ ΑΠΟΔΟΧΗ, ΚΑΜΙΑ ΚΡΙΣΗ ΚΑΙ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ (ακύρωση κάθε λογικής διεργασίας με άλλα λόγια..), ΑΠΟΛΥΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΓΙΑ ΝΑ «ΛΑΜΨΕΙ»!

Ξέρεις πως λέγεται αλλιώς αυτό το κοκτέιλ? ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ.

europaios2:
«Όσο για το λύκο με την προβιά θα έχει το ίδιο τέλος με αυτόν απέξω! Εξάλλου πόσα αρνιά να φάει? θα τον πάρει χαμπάρι ο βοσκός!»

Ο βοσκός που έχει μέσα στο μαντρί τον λύκο με την προβιά, είναι χειρότερος από τον λύκο φίλτατε: διότι είναι είτε ανίκανος είτε χειρότερος του λύκου!

Όπως και να το δούμε, τα χάλια είναι τα ίδια για τα πρόβατα…..

Agnostic:
«Ειλικρινά όπως σου έγραψα και στο τόπικ με τις προφητείες, χλωμό το βλέπω να πραγματοποιηθεί σοβαρός και γόνιμος διάλογος μεταξύ μας. Το βασικό πρόβλημα είναι ότι άλλα σου λένε και άλλα αντί άλλων καταλαβαίνεις.»

Ά, καλά, τώρα το αντιλήφθηκες!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2008, 17:44:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ schwabe

Γράφεις:
"Αναρωτήθηκες ποτέ σου εάν φοβάται ο ήλιος να αμφισβητηθεί ως προς την ύπαρξη του, την δύναμη του? Όσο τον πλησιάζεις θα το διαπιστώνεις!"

Δηλαδή Σβάμπε, θέλεις να μας πεις ότι πλησίασες τον Θεό και διαπίστωσες ότι δεν υπάρχει;;

Για πες μας πως τον πλησίασες, για να ξέρουμε κι εμείς να πάμε σε αυτό το ταξίδι, μπας και δούμε (εμείς οι σκοταδιστές) ότι δεν υπάρχει Θεός, ώστε να ακολουθήσουμε έτσι την κοσμοθεωρία σου...

HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2008, 18:03:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2


quote:
-Η Α.Ε. είναι μη φυσικό πρόσωπο! οι μέτοχοι είναι φυσικά πρόσωπα!


quote:
-Όπως υπάρχει η μονοπρόσσωπη ΕΠΕ έτσι υπαρχει και μονοπρόσωπη ΑΕ!

quote:
-Αυτοί είανι φερόμενοι ως εκπρόσωποι Του, και όπως η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει μόνο να φαίνεται αλλά και να είναι το ίδιο ισχύει και για αυτούς.

quote:
-Ας πούμε σαν την κυρία Λουκά δεν είναι!

quote:
-Όταν θεωρείς το χώρο του Ιερού γραφείο, τότε τι να πω εγώ? Τα έχεις πει εσύ όλα!

quote:
-Όσες φορές και να τα διαβάσεις ή να σου τα πουν!............ Άλλα ακούν τα αυτιά σου κι άλλα η καρδιά σου!

quote:
-Εξίσου και το μπέρδεμα!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2008, 19:27:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
-Πληροφοριακά σου λέω ότι έξω από τη μάντρα υπάρχει ο κακός ο λύκος!...πρόσεξε μη σε φάει!

Ο λύκος φίλε europaios2 , είναι μέσα στο μαντρι και είναι μαύρος μιας και φοράει ράσα . Εδώ μεταξύ τους τρώγονται σαν τα σκυλιά γύρω από τον ετοιμοθάνατο αρχιεπίσκοπο , εσένα θα αφήσουν ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2008, 21:55:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάντως δεν μπόρεσα ποτέ να μπω στην νοοτροπία ενός "πανάγαθου" Θεού που δημιούργησε ένα ατελές Ον, του έστειλε και έναν διάολο να τον βάλει σε πειρασμό και μια και ήταν παντογνώστης ήξερε ότι ο Αδάμ θα την πατήσει την μηλόφλουδα, τον εκδικείται σε κάθε του βήμα.

Δηλαδή από την ώρα που έγινε η ανθρωπότητα έβαλε τον διάολο να βάζει πειρασμούς και μετά να η τουβλάντζα στην κεφάλα.

Απαγορεύονται σχεδόν όλα, τον έκανε αδύναμο και γεμάτο επιθυμίες, αλλά που απαγορεύεται να δοκιμάσει οτιδήποτε. Και αν δοκιμάσει? Ουέεεε αλίμονό του.

Μόνο όταν τον δοξάζουν ευχαριστιέται.

Τί σόι σαδισμός δέρνει έναν τέτοιο Θεό ποτέ δεν κατάλαβα.

Ο διάολος ένα μήλο έδωσε και από τότε δεν είδε άσπρη μέρα.

Για τις γυναίκες? Ας μην το αναφέρω γιατί θα τα πάρω στο κρανίο.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2008, 22:13:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eπιστολές του Παύλου για τις γυναίκες
προς Κορινθίους Ζ΄ 1-2. "Καλόν είναι εις τον άνθρωπον να μην αγγίζει γυναίκα"

Προς Εφεσίους, Πρώτη προς Τιμόθεο: π.χ. Β΄: 11-14. "Η γυναίκα πρέπει να μαθαίνει με ησυχία και πλήρη υποταγή. Στην γυναίκα δεν επιτρέπω να διδάσκει ή να εξουσιάζει τον άνδρα, αλλά να μένει ήσυχη {...}"

Τερτυλλιανό, Ιερώνυμο, Βοήθιο
"Η γυναίκα είναι ένας ναός χτισμένος πάνω σε έναν υπόνομο")

Καταπληκτική Γιαχβική μέθοδος για τη διαπίστωση απιστίας ή μη απιστίας γυναικός με υποχρεωτική κατάποση βρομόνερου "το Υδωρ της Ζηλοτυπίας", Αριθμοί Ε΄: 11-31.

Χρυσόστομος "Η γυνή άπαξ ωμίλησε και το παν κατέστρεψε")

Ωριγένης (που αυτοευνουχίστηκε για τη βασιλεία των Ουρανών, Ματθαίος ΙΘ΄: 12)

Κλήμη Αλεξανδρείας
"Κάθε γυναίκα οφείλει να είναι γεμάτη ντροπή και μόνο από τη σκέψη ότι είναι γυναίκα" !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ιγνάτιο Λογιόλα, Αυγουστίνο, Καλβίνο
"Το να αγκαλιάζεις μια γυναίκα είναι σαν να αγκαλιάζεις ένα τσουβάλι κοπριά"

Γυναίκες λεχώνες, Ψαλμός Ν΄ (ΝΑ΄): 3-5, Λευιτικόν ΙΒ΄: 1-8. Κάθαρση λεχώνας με διπλές κυρώσεις εάν γεννήσει κορίτσι αντί αγόρι.

Μέθοδος για τη διαπίστωση παρθενίας. Η μη παρθένος λιθοβολείται, Δευτερονόμιον ΚΒ΄: 13-21.


Και για να προλάβω οποιεσδήποτε παρανοήσεις δεν μιλάω για τον ΙΗΣΟΥ, αλλά για την ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2008, 22:56:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη gretel, η Ρωμαιοκαθολική εκκλησία, αναγκάστηκε να παραδεχτεί, επίσημα, ότι η γυναίκα έχει... ψυχή,() στα μέσα του 16ου αιώνα μ.α.χ.χ.

Ο Αμβρόσιος (έχει βάλει το χεράκι του στη διαμόρφωση της κ. διαθήκης), τον 4ο αιώνα, δεν άφηνε ούτε την αδελφή του να μπεί στο σπίτι του, χωρίς τη συνοδεύει ο σύζυγός της.

Αφού τέτοιοι διαμόρφωσαν τον χριστιανισμό που πιστεύεται σήμερα, πάλι καλά να λες που δεν επιβάλλεται το ομαδικό μαστίγωμα γυναικών, στο Σύνταγμα, δυο φορές το μήνα (ξέρουν αυτές).

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2008, 23:12:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλήθεια στην ορθοδοξία τι πιστεύεται, σ' αυτό το θέμα;

Έχω κενό...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2008, 23:20:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λέτε τελικά να έχει δίκιο το παλιό ρητό για τα τρία κακά του άνθρωπου ή να πω άντρα …

ΠΥΡ ΓΥΝΗ ΚΑΙ ΘΑΛΑΣΣΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2008, 00:07:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλήθεια στην ορθοδοξία τι πιστεύεται, σ' αυτό το θέμα;

Έχω κενό...


Φίλε γιαπετ θυμήσου μόνο ότι στο χώρο του Ιερού απαγορεύεται να μπαίνουν γυναίκες, επίσης απαγορεύεται να μεταλαμβάνουν αν βρίσκονται σε εποχή εμμηνορυσίας, και στις δύο περιπτώσεις η γυναίκα θεωρείται μιαρή, ίσως λίγο να ελαττωθεί το κενό σου τώρα

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2008, 00:08:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για τη γυναίκα τί είναι?

ΑΕΡΑΣ, ΑΝΗΡ ΚΑΙ ΒΟΥΝΑ?


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2008, 00:31:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο αέρας φουντώνει την φωτιά, η γυναίκα τον άντρα και τα βουνά είναι η μόνη σωτήρια μας… Χα, Χα καλή μου gretel για όλα υπάρχει λύση..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2008, 02:06:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη κεραυνέ, η είσοδος γυναικών στο ιερό, έχει μια εξαίρεση, σχεδόν ανά ναό. Τη νεοκόρισσα!!

Κάπου θα εξυπηρετεί φαίνεται, να αδιαφορούν για τις επιταγές των πατέρων οι χριστιανοί, σ' αυτό το σημείο...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2008, 02:10:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
elo

quote:
Ο αέρας φουντώνει την φωτιά, η γυναίκα τον άντρα και τα βουνά είναι η μόνη σωτήρια μας… Χα, Χα καλή μου gretel για όλα υπάρχει λύση..

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2008, 02:36:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χε χε και τις βοηθούς αγιογράφων!!!


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2008, 13:06:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Agnostic :....
quote:
Σε παρακολουθώ τόσο καιρό στο forum και πραγματικά μου έχεις αφήσει τις χειρότερες εντυπώσεις! Τρέχεις σαν το Βέγγο από τόπικ σε τόπικ του ΜΥΘΟΣ και ΘΡΗΣΚΕΙΑ να προλάβεις να απαντήσεις στους "αντίχριστούς" που στηλιτεύουν τα ιδεώδη της Ορθοδοξίας. Δυστυχώς οι απαντήσεις σου είναι άστα να πάνε! Οσο κι αν προσπαθώ να διαβάσω τα μηνύματά σου...με κουράζεις...γίνεσαι βαρετός και πλέον απελπιστικά προβλέψιμος

-Tι σε νοιάζει τι κάνω εγώ? και στεναχωριέσαι?
quote:
Όταν δε πας να κάνεις χιούμορ όπως με κάτι "τρομερές" ατάκες για τερηδόνες στο emoticon του συνομιλητή σου ή με τραγούδι του Καζατζίδη κτλ, το κάνεις τόσο κρυόκωλα, τόσο ατάλαντα...που παγώνω ολόκληρος στην καρέκλα μου!

-Γι αυτό στεναχωριέσαι?
quote:
Εχω διαφωνήσει με άλλα μέλη, αλλα πάντα υπήρχε τουλάχιστον ένα επίπεδο αλληλοκατανόησης και επικοινωνίας. Η κατάστασή μ'εσένα όμως δεν περιγράφεται ρε φίλε! Δεν είναι δυνατόν να σου λένε το Α και να καταλαβαίνεις το Β, κι αυτό να συμβαίνει κατ'επανάληψη σε τόσα τόπικ! Δεν είναι δυνατόν να κάνεις τη συζήτηση τσίρκο! Σύνελθε ευρωπαίε! Είναι καλύτερα μερικες φορές να σιωπούμε, παρά να γράφουμε βεβιασμένα και ατσούμπαλα απλά για να φανεί ότι κάτι απαντήσαμε στον συνομιλητή μας! Σύνελθε ευρωπαίε πριν εξελιχθείς σε παλιάτσο του Εσωτερικα.

-Για να συμφωνήσει κανείς μαζί σου σε θρησκευτικά θέματα θα πρέπει να μην είναι Χριστιαννός!......και επειδή είναι θα πρέπει να σιωπά ε?
quote:
Σε αφήνω τώρα να συνεχίσεις να κάνεις το κομμάτι σου. Αλλωστε πώς θα μπορούσα εγω ο ταπεινός θνητός να ανταπεξέλθω στο διάλογο με άτομα φωτισμένα σαν του λόγου σου, που γνωρίζουν ότι ο θεός δεν ασχολείται με γεωπολιτικά παιχνίδια, αφού αυτό το έχει αναθέσει στους πάνσοφους και διαισθητικούς γεροντάδες-μέντιουμ της ΕΛ-ληνορθοδοξίας

-Ασχολίαστο!
quote:
Στον χριστιανισμό όμως, κατά έναν…..«παράξενο» τρόπο, βλέπουμε να συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο: ΟΣΟ ΚΑΝΕΙΣ ΕΡΕΥΝΑ, ΟΣΟ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΛΕΤΑ, ΟΣΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙΣΤΙΚΟ ΜΑΝΤΡΙ ΤΟΥ ΣΤΕΙΡΟΥ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΥ, τόσο διαπιστώνει το πόσο φθηνά πούλησε τελικά το πνεύμα του.
Αναρωτήθηκες ποτέ σου εάν φοβάται ο ήλιος να αμφισβητηθεί ως προς την ύπαρξη του, την δύναμη του? Όσο τον πλησιάζεις θα το διαπιστώνεις!
Ωστόσο, ο χριστιανισμός για να γίνει «κατανοητός» από τους πιστούς του, απαιτεί ΤΥΦΛΗ ΑΠΟΔΟΧΗ, ΚΑΜΙΑ ΚΡΙΣΗ ΚΑΙ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ (ακύρωση κάθε λογικής διεργασίας με άλλα λόγια..), ΑΠΟΛΥΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΓΙΑ ΝΑ «ΛΑΜΨΕΙ»!
Ξέρεις πως λέγεται αλλιώς αυτό το κοκτέιλ? ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ


-Eνώ εσύ το πουλάς ακριβά έτσι?
-Όσο για το διλητήριο? βλέπω σου περισεύει όπως των Ιουδαίων που Τον στάυρωσαν?
Agnostic:
«Ειλικρινά όπως σου έγραψα και στο τόπικ με τις προφητείες, χλωμό το βλέπω να πραγματοποιηθεί σοβαρός και γόνιμος διάλογος μεταξύ μας. Το βασικό πρόβλημα είναι ότι άλλα σου λένε και άλλα αντί άλλων καταλαβαίνεις.»Ά, καλά, τώρα το αντιλήφθηκες!!!
quote:
Agnostic:
«Ειλικρινά όπως σου έγραψα και στο τόπικ με τις προφητείες, χλωμό το βλέπω να πραγματοποιηθεί σοβαρός και γόνιμος διάλογος μεταξύ μας. Το βασικό πρόβλημα είναι ότι άλλα σου λένε και άλλα αντί άλλων καταλαβαίνεις.»
Schwabe : Ά, καλά, τώρα το αντιλήφθηκες!!!


-Eίναι ο διαφορετικός τρόπος αντίληψης των πραγμάτων! Για άλλους η Ορθοδοξία είναι παραμύθι και δεν τους το βγάζεις από το μυαλό τους και για άλλους είναι θρησκεία και πάλι δεν το βγάζεις από το μυαλό τους! Όταν λοιπόν συναντώ διαφορετικές αντιλήψεις επί του θέματος τις σέβομαι μεν, τις αντικρούω δε, χωρίς να υβρίζω παρά μόνο αν προκληθώ!.
-Για σας όμως γόνιμος διάλογος είναι οτιδήδποτε συμφωνεί μαζί σας, λογικό εξάλου! όταν δε δέχεσαι την ύπαρξη κανενός Θεού! πως θα δεχτείς με σεβασμό τις διαφορτικές απόψεις του άλλου?
quote:
Ο λύκος φίλε europaios2 , είναι μέσα στο μαντρι και είναι μαύρος μιας και φοράει ράσα . Εδώ μεταξύ τους τρώγονται σαν τα σκυλιά γύρω από τον ετοιμοθάνατο αρχιεπίσκοπο , εσένα θα αφήσουν ;

-Ο λύκος είναι παντού! αρκεί να τον δεις! και μέσα είναι οι λίγοι λύκοι, αλλά έξω! ολόκληρες αγέλες!
quote:
Εγώ πάντως δεν μπόρεσα ποτέ να μπω στην νοοτροπία ενός "πανάγαθου" Θεού που δημιούργησε ένα ατελές Ον, του έστειλε και έναν διάολο να τον βάλει σε πειρασμό και μια και ήταν παντογνώστης ήξερε ότι ο Αδάμ θα την πατήσει την μηλόφλουδα, τον εκδικείται σε κάθε του βήμα.
Δηλαδή από την ώρα που έγινε η ανθρωπότητα έβαλε τον διάολο να βάζει πειρασμούς και μετά να η τουβλάντζα στην κεφάλα.
Απαγορεύονται σχεδόν όλα, τον έκανε αδύναμο και γεμάτο επιθυμίες, αλλά που απαγορεύεται να δοκιμάσει οτιδήποτε. Και αν δοκιμάσει? Ουέεεε αλίμονό του.
Μόνο όταν τον δοξάζουν ευχαριστιέται.
Τί σόι σαδισμός δέρνει έναν τέτοιο Θεό ποτέ δεν κατάλαβα.
Ο διάολος ένα μήλο έδωσε και από τότε δεν είδε άσπρη μέρα.


-Δεν πειράζει έχεις παρέα!
quote:
Και για να προλάβω οποιεσδήποτε παρανοήσεις δεν μιλάω για τον ΙΗΣΟΥ, αλλά για την ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ.


-Για να μη σε παρανοήσω και μια και έκανες τον κόπο να γράψεις τόσα! και μια και μιλάμε για τη Χριστιανική θρησκεία! για γράψε και τις απόψεις του Ιησού επί του θέματος!
quote:
Αφού τέτοιοι διαμόρφωσαν τον χριστιανισμό που πιστεύεται σήμερα, πάλι καλά να λες που δεν επιβάλλεται το ομαδικό μαστίγωμα γυναικών, στο Σύνταγμα, δυο φορές το μήνα (ξέρουν αυτές)

-Κάνε και συ το ίδιο! δεν είανι δύσκολο ο Ιησούς έχει ξεκάθαρη θέση για αυτό!
quote:
Αλήθεια στην ορθοδοξία τι πιστεύεται, σ' αυτό το θέμα;
Έχω κενό...

-Έχεις πολλά κενά, να ταν μόνο ένα!
quote:
Φίλε γιαπετ θυμήσου μόνο ότι στο χώρο του Ιερού απαγορεύεται να μπαίνουν γυναίκες, επίσης απαγορεύεται να μεταλαμβάνουν αν βρίσκονται σε εποχή εμμηνορυσίας, και στις δύο περιπτώσεις η γυναίκα θεωρείται μιαρή, ίσως λίγο να ελαττωθεί το κενό σου τώρα

-Γράψε και τους λόγους! έτσι στα καλά καθούμενα? Πάντως στο Ιερό δεν απαγορεύεται να μπαίνουν γυναίκες αυτό είναι μύθος.......γράψε λοιπόν το λόγο που δε μεταλαμβάνουν όταν έχουν εμμηνορυσία.
quote:

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2008, 15:00:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
-Ο λύκος είναι παντού! αρκεί να τον δεις! και μέσα είναι οι λίγοι λύκοι, αλλά έξω! ολόκληρες αγέλες!

Αν εννοείς απόλυτους αριθμούς φίλε europaios2 , τότε συμφωνώ μαζί σου , αν όμως δούμε το πλήθος σε ποσοστιαίες μονάδες τότε σε πληροφορώ ότι μέσα στο μαντρί κατοικοεδρεύει η συντριπτική πλειοψηφία των λύκων , οι οποίοι είναι συν τοις άλλοις άπληστοι και μεταμφιεσμένοι σε πρόβατα , εκμεταλλεύονται το κοπάδι τους ποικιλοτρόπως .

Αυτόν τον καιρό μάλιστα στην προσπάθειά τους να αναρριχηθούν στον αρχιεπισκοπικό θρόνο έχουν αρχίσει έναν αγώνα αλληλοεξοντώσεως , χρησιμοποιώντας μέσα που θα τα ζήλευε και ο υπόκοσμος .
Από συλλογή στοιχείων για τις σεξουαλικ΄΄ες επιδόσεις του αντιπάλλου , μέχρι υποκλοπές και παρακολουθήσεις τηλεφωνικών συνδιαλέξεων .

Και αν μέσα σε όλα αυτά προσθέσεις και την ανάμιξη ορισμένων συγκροτημάτων του τύπου , και πολιτικών προσώπων καταλαβαίνεις τι έχει να γίνη , της νέας ζαχοπουλιάδας το ανάγνωσμα , θα πήξουμε στα DVD με προταγωνιστές τους μακαριότατους !
Αν λοιπόν η δική σου επιλογή είναι ένα τέτοιο μαντρί , τότε χαλάλι σου κι αυτό και οι λύκοι του .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2008, 16:42:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
samuel1974:
«Δηλαδή Σβάμπε, θέλεις να μας πεις ότι πλησίασες τον Θεό και διαπίστωσες ότι δεν υπάρχει;;»

Είναι προφανές το τι εννοώ.

Τον ήλιο, άσχετα «πίστεως» του καθενός, άσχετα με το εάν κάποιος νομίζει ή δεν νομίζει ότι μπορεί να τον κάψει ή σκοτώσει η έντονη έκθεση του σε αυτόν, δεν μπορείς να τον αμφισβητήσεις: εντός ολίγων ωρών ο καθένας θα το καταλάβει!

Τον Θεό συνάμα που φαντάστηκαν οι διάφοροι πιστοί, που δημιούργησαν και έδωσαν υπόσταση με την φαντασία τους, γίνεται «αντιληπτός» μόνο με την αυθυποβολή της πίστης, δηλαδή την αποδοχή της υπόθεσης που τον περιγράφει.

Παιχνίδια της φαντασίας, σε απλά ελληνικά…..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2008, 17:45:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Eπιστολές του Παύλου για τις γυναίκες
προς Κορινθίους Ζ΄ 1-2. "Καλόν είναι εις τον άνθρωπον να μην αγγίζει γυναίκα"

Προς Εφεσίους, Πρώτη προς Τιμόθεο: π.χ. Β΄: 11-14. "Η γυναίκα πρέπει να μαθαίνει με ησυχία και πλήρη υποταγή. Στην γυναίκα δεν επιτρέπω να διδάσκει ή να εξουσιάζει τον άνδρα, αλλά να μένει ήσυχη {...}"

Τερτυλλιανό, Ιερώνυμο, Βοήθιο
"Η γυναίκα είναι ένας ναός χτισμένος πάνω σε έναν υπόνομο")

Καταπληκτική Γιαχβική μέθοδος για τη διαπίστωση απιστίας ή μη απιστίας γυναικός με υποχρεωτική κατάποση βρομόνερου "το Υδωρ της Ζηλοτυπίας", Αριθμοί Ε΄: 11-31.

Χρυσόστομος "Η γυνή άπαξ ωμίλησε και το παν κατέστρεψε")

Ωριγένης (που αυτοευνουχίστηκε για τη βασιλεία των Ουρανών, Ματθαίος ΙΘ΄: 12)

Κλήμη Αλεξανδρείας
"Κάθε γυναίκα οφείλει να είναι γεμάτη ντροπή και μόνο από τη σκέψη ότι είναι γυναίκα" !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ιγνάτιο Λογιόλα, Αυγουστίνο, Καλβίνο
"Το να αγκαλιάζεις μια γυναίκα είναι σαν να αγκαλιάζεις ένα τσουβάλι κοπριά"

Γυναίκες λεχώνες, Ψαλμός Ν΄ (ΝΑ΄): 3-5, Λευιτικόν ΙΒ΄: 1-8. Κάθαρση λεχώνας με διπλές κυρώσεις εάν γεννήσει κορίτσι αντί αγόρι.

Μέθοδος για τη διαπίστωση παρθενίας. Η μη παρθένος λιθοβολείται, Δευτερονόμιον ΚΒ΄: 13-21.


Και για να προλάβω οποιεσδήποτε παρανοήσεις δεν μιλάω για τον ΙΗΣΟΥ, αλλά για την ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ.



Αγαπητή gretel, θα παρουσιαζόσουνα ποτέ με ακάθαρτα ρούχα ενώπιον του αγαπημένου σου που θέλεις να κατακτήσεις;

Αν σε καλούσε ο εργοδότης σου να συναντηθείτε, θα πήγαινες ποτέ να παρουσιαστείς ενώπιόν του με ακάθαρτα ρούχα;

Αν ήσουν καλεσμένη σε μια γιορτή, θα παρουσιαζόσουνα ποτέ με ακάθαρτα ρούχα;

Edited by - Ψηλός on 21/01/2008 17:47:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2008, 18:20:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι "εραστές" της προ Χριστού εποχής, όσον αφορά τη θέση της γυναίκας, θα πρέπει να παραδεχθούν πως η γυναίκα, με την έλευση του Χριστιανισμού, βγήκε από το περιθώριο και τους γυναικονύτες.

Η γυναίκα έπαψε να αποτελεί είτε μόνο αντικείμενο ηδονής, είτε μόνο "τεκνομηχανή" και έλαβε τη θέση της στο πλευρό του ανδρός.

Δεν είναι τυχαίο πως, σήμερα, σε μη χριστιανικές χώρες, η γυναίκα συνεχίζει, ακόμη και σήμερα, να ζει σε καθεστώς ανισοτήτων ή/και υπό άθλιες συνθήκες.
Πολλές φορές, για παράδειγμα, η αξία της ισούται με πέντε βόδια και τρεις κατσίκες, τα οποία είτε καταβάλλονται, είτε ζητούνται για να "παραχωρηθεί το εμπόρευμα".


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2008, 18:41:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Eνώ εσύ το πουλάς ακριβά έτσι?»

Τουλάχιστον, δεν το παραδίδω στα χέρια μιας Ασιατικής κουλτούρας φίλτατε..

europaios2:
«Όταν λοιπόν συναντώ διαφορετικές αντιλήψεις επί του θέματος τις σέβομαι μεν, τις αντικρούω δε, χωρίς να υβρίζω παρά μόνο αν προκληθώ!.»

Κακοποιείς συχνά και τις ίδιες τις έννοιες, όπως και τώρα.

Για να αντικρούσεις διαφορετικές απόψεις, θα πρέπει να ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΕΙΣ ΤΑ ΟΣΑ ΛΕΣ ΕΚ ΤΩΝ ΚΕΙΜΕΝΩΝ, και όταν λάβεις απάντηση ΕΠΙ ΤΗΣ ΔΙΑΤΥΠΩΣΗΣ ΣΟΥ τότε θα πρέπει να απαντήσεις ΕΠΙ ΤΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ και όχι με επικόλληση άσχετων θεμάτων.

Η πρακτική που ακολουθείς φίλτατε δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένας τραγέλαφος. Εάν ήταν διαφορετικά, όπως τόσες και τόσες φορές έχει εδώ συμβεί, τότε απλά δεν θα είχε κανένας λόγο να σου πει τα όσα σου λέει.

Το πιάνεις?

europaios2:
«Για σας όμως γόνιμος διάλογος είναι οτιδήδποτε συμφωνεί μαζί σας, λογικό εξάλου! όταν δε δέχεσαι την ύπαρξη κανενός Θεού!»

Για να στέκει κάτι που λες, περί Ορθοδοξίας ο λόγος, θα πρέπει να στοιχειοθετείται εκ των κειμένων (Προφητείες) της Παλαιάς Διαθήκης, καθώς ΟΛΑΚΕΡΗ Η ΘΕΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΠΤΥΣΣΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΙΝΗ ΔΙΑΘΗΚΗ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΠΩΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΩΣ ΕΚΠΛΗΡΩΣΗ ΤΩΝ ΠΡΟΦΗΤΕΙΩΝ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΑΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ.

Έτσι, όταν λες για παράδειγμα ότι ο Μεσσίας είναι θεάνθρωπος, θα πρέπει να προσκομίσεις τα αντίστοιχα εδάφια της Π.Δ. τα οποία δίχως καμία απολύτως αμφιβολία ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΕΒΑΙΩΝΟΥΝΕ ΟΤΙ ΟΝΤΩΣ Ο ΜΕΣΣΙΑΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΑΝΘΡΩΠΟΣ.

Όταν λες για παράδειγμα ότι ο Θεός ενσαρκώνεται στο πρόσωπο του Ιησού, τότε ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΕΔΑΦΙΑ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΑΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΝΑ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝΕ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΧΗ ΤΗΣ ΕΝΣΑΡΚΩΣΗΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ, και επίσης θα πρέπει να αναφέρεις ΠΟΙΑ ΕΔΑΦΙΑ ΤΗΣ Π.Δ. ΜΙΛΟΥΝΕ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΡΙΑΔΙΚΟΣ.

Υπάρχουνε και πάρα πολλά άλλα θέματα θεολογικής σημασίας, ωστόσο σου αναφέρω δυο χαρακτηριστικά παραδείγματα ώστε να αντιληφθείς πόσο έωλα και ανεδαφικά είναι τα όσα λες όταν δεν τα τεκμηριώνεις με στοιχεία.

Και φυσικά, ουδέποτε τα τεκμηριώνεις!

Άντε να δούμε…Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2008, 19:00:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2 δεν καταλαβαίνω προς τί το ύφος της ειρωνίας!!

Δεν νομίζω να απευθύνθηκα προσωπικά σε σένα και να σε ειρωνεύτηκα, ούτε να σου έδωσα κάποιο δικαίωμα να με ειρωνευτείς.

Αν έχεις κανένα σοβαρό επιχείρημα παράθεσέ το. Τα υπόλοιπα είναι αερολογίες ελλείψει επιχειρημάτων.

Ψηλός

quote:
Αγαπητή gretel, θα παρουσιαζόσουνα ποτέ με ακάθαρτα ρούχα ενώπιον του αγαπημένου σου που θέλεις να κατακτήσεις;

Αν σε καλούσε ο εργοδότης σου να συναντηθείτε, θα πήγαινες ποτέ να παρουσιαστείς ενώπιόν του με ακάθαρτα ρούχα;

Αν ήσουν καλεσμένη σε μια γιορτή, θα παρουσιαζόσουνα ποτέ με ακάθαρτα ρούχα;


Ομολογώ ότι δεν κατάλαβα τίποτε. Θα μπορούσες να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω?

ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΑ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ, ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΗΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ.

ΤΟ ΑΝ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΗΤΑΝ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΤΟ ΞΕΡΩ.

ΤΟ ΟΤΙ Ο ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΠΑΥΛΟΣ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΑΤΕΡΩΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΟΓΥΝΗΔΕΣ ΤΟ ΞΕΡΩ ΕΠΙΣΗΣ.

ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΣΗΜΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΙΑΝ ΤΩΝ ΔΙΔΑΧΩΝ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 22 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy