ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Διάλογοι και αντίλογοι περί χριστιανισμού, μυθολογίας και κάθε είδους θρησκείας .
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 22
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2008, 01:36:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve

quote:
Συγνώμη, αλλα εκείνο το σημείο που ο Νέρων,
Τρελός όν, έκαιγε τη Ρώμη για να γράψει ένα
Τραγούδι και μετά για να αποφύγει την μήνιδα
Του κόσμου, κατηγόρησε τους χριστιανούς
( τους κακούργους, όπως λέει άλλος) και έγιναν διωγμοί,
Μόνο εγώ το θυμάμαι, ή άλλοι απέφυγαν να το
Αναφέρουν;
Και εσύ που «διαστρεβλώνεις» το «εν αρχή ήν
Ο Λόγος» πως λέγεσαι (χιούμορ…)


quote:
Καλά αυτό το αμίμητο με τους χριστιανούς «ταραξίες»
Εγώ προσωπικά, πρώτη φορά το ακούω!!!
Ταραξίες οι διωκόμενοι, ή ταραξίες οι πιστεύοντες
Στην αγάπη;Ταραξίες οι σφαγιασμένοι;
Θα τρελαθούμε….Δηλαδή, να αποδείξουμε όλους
Τους άλλους λάθος για να βγάλουμε τους εαυτούς
Μας δημοκράτες και σωστούς;

quote:
Αγαπητέ γιάπετ, ανάχωμα βαρβάρων, δηλαδή ότι τους σταματά και
Αφανισμός βαρβάρων ότι τους νικάει, είναι παραπληρωματικά, με ίδιο
Αιτιολογικό την συγκράτηση των ορδών, αλλά,
Τι να κάνουμε, η έρμη γλώσσα μιλιέται από όποιον να’ ναι, δεν
Κάνει διακρίσεις…

quote:
Όπως φαίνεται φίλε Γιάπετ, το ελληνικό δαιμόνιον
Της συγκρίσεως και της φιλονικείας, καλά κρατεί….
Επί τούτου, φίλε μου, δεν βλέπω να τοποθετείσαι.
Κοινώς, υπάρχει θέμα για τα «Ιερατεία και τον ρόλο
τους στην παγκόσμιο ιστορία», αλλά, ποσώς σε ενδιαφέρει…
Όπως καταλαβαίνω, ποιείς την νήσσαν, ή έχεις άλλο ρόλο
Εδώ και θέλεις νατο επιδείξεις…
Έχει γίνει αντιληπτό…Άχαρο όμως το να λοιδωρείς, όπου οι
Άλλοι κάνουν καταθέσεις ψυχής…

Αν αυτές οι ασυναρτησίες που γράφεις, είναι η κατάθεση της ψυχής σου, αγαπητέ μου, τότε θα πρέπει να το κοιτάξεις ιατρικά.

Έχεις ισχυρά σύνδρομα, τα οποία σου δημιουργούν μια ψευδαίσθηση για το πρόσωπό σου, το νου σου και ενδεχομένως και για άλλα μέλη του σώματός σου.

Επίσης έχεις την εντύπωση ότι κατέχεις την αλήθεια (και εσύ), όχι μόνο για ότι συνέβη, αλλά και για ότι πρόκειται να γίνει, πράγμα που επίσης πρέπει να κοιτάξεις.

Επίσης νομίζεις ότι είσαι πνευματώδης, τη στιγμή που η μόνη σχέση σου με το χιούμορ, είναι ότι δεν κάνεις ορθογραφικά λάθη, όταν τη γράφεις, πράγμα που χειροτερεύει την φανταστική άποψη που έχεις για τον εαυτό σου.

Επίσης θεωρείς ότι κάνεις χάρη στην Ελληνική, την οποία χειρίζεσαι όντως άνω του μετρίου, πράγμα που σε παρασύρει να γράφεις περισσότερα απ’ όσα χρειάζονται, με αποτέλεσμα να μη γίνεσαι αντιληπτός, ακόμη κι απ’ αυτούς που πραγματικά προσπαθούν να σε κατανοήσουν.

Τέλος θεωρείς τον εαυτό σου ποιητή (κυριολεκτικά και μεταφορικά) και αυτό σε κάνει να γράφεις τις προτάσεις σου κομμένες στη μέση, όπως ας πούμε ο Ρίτσος, ο Καβάφης κ.α.

Είσαι όμως τυχερός, διότι όλα αυτά τα συμπτώματα αφορούν σε βλάβη, που είναι αντικείμενο μιας και μόνο ιατρικής ειδικότητας κι έτσι γλυτώνεις το τρέξιμο από γιατρό σε γιατρό.

Με ειλικρινή συμπάθεια και συμπόνια...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2008, 01:50:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου ευρωπαίε2, με ρωτάς αν η Κωνσταντινούπολη είναι Ελληνική.

Απορώ, πώς οι γνώσεις σου δεν φτάνουν στο γεγονός ότι η Κωνσταντινούπολη, είναι μεγαλούπολη του τουρκικού κράτους κι ονομάζεται, απ' τους τούρκους Ινσταμπούλ.

Για να γίνω κατανοητός, απαντώντας ευθέως στην ερώτησή σου λέω
όχι, ηΚωνσταντινούπολη δεν είναι Ελληνική πόλη.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2008, 10:17:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ασυναρτησίες για τον παράλογο, είναι λογικά για τον λογικό,
Αλλά, όπως φαίνεται «κολλάει η βελόνα η άτιμη…»
Χαίρομαι που η..εμπάθεια σου δεν είναι ανίατη. Βλέπω ότι
Αναγνωρίζεις κάποια πράγματα, όσο κι αν προσπαθείς να
τα μειώσεις…Είναι μια αρχή…
Αλήθεια το άγαλμα το νοικιάζεις με το e-mail;
Σε ένα χρόνο θα σε ξαναρωτήσω για την Κωνσταντινούπολη,
Αντί για τον Europaios2, τότε θα πεις ότι είναι η
Πρωτεύουσα του κόσμου κι ελληνική. Θα’ χεις το θάρρος
Να παραδεχτείς το τωρινό σου …δημοκρατικό ολίσθημα;
Α! Ποιητής είμαι από 8 χρονών,αλλά, το να γράφω μικρά σε πλάτος
Τα κείμενα μου, μου το συστήσανε εδώ μέσα, για να μην
Κουράζουν…Κατάλαβες;!!!!
Όσο για την πολυπλοκότητα της ελληνικής μου, ας πούμε ότι
εσύ είσαι πολύ απλοϊκός,όπως πραγματικά είναι.
Δεν έχω γράψει ακόμη πολύπλοκα.
Σε πληροφορώ,ότι από το λύκειο, οι καθηγητές μου
με συμβουλεύονταν και με ρωτούσαν για τις απορίες τους,
στα κείμενα μου και όχι μόνο.
Είσαι ελεύθερος να το κάνεις, αν θέλεις να κερδίσεις
κάτι εκτός από το να περνάς την ώρα σου...
Μη φοβάσαι δεν χρεώνω τους αγράμματους...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2008, 12:06:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Έχω την άποψη, ότι αυτές οι πηγές (live-pedia, απ' όπου πήρες το άρθρο και λοιπές -pedia), δεν είναι ασφαλείς, άσχετα με το τι λένε, δεδομένου ότι ο καθένας μπορεί να γράψει ότι θέλει.

Κάνε μια προσπάθεια, να διαβάσεις το παρακάτω απόσπασμα, παρμένο από πηγή, το οποίο είναι ενυπόγραφο:

Κωνσταντίνος Τσοπάνης-Δρ. Ιστορίας και Φιλοσοφίας των Θρησκευμάτων.

"Ο Τερτυλλιανός λέει ότι ο διάβολος σύστησε στα πλαίσια της λατρείας του Μίθρα την «προσφορά του ψωμιού». Όμως η προσφορά των ψωμιών συναντιέται σχεδόν παντού στις αρχαίες λατρείες.
Το ότι το συγκεκριμένο μiθραϊκό τελετουργικό είχε μια μεγάλη ομοιότητα με το χριστιανικό αντίστοιχο αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι η προσφορά στην μιθραϊκή λατρεία δεν ήταν μια απλή προσφορά, αλλά αποτελούσε το μιθραϊκό ισοδύναμο του χριστιανικού δείπνου και λάμβανε χώρα σε συνθήκες απολύτως όμοιες με εκείνες στις οποίες στις οποίες τελείται το χριστιανικό δείπνο. Αυτή η σχέση εξέπληξε ήδη τον άγιο Ιουστίνο, ο οποίος όπως και ο Τερτυλλιανός, έζησε αρκετά κοντά για πολύ καιρό τον παγανισμό πριν να προσηλυτιστεί στην πίστη του Χριστού.
Περιγράφοντας το χριστιανικό δείπνο, στο οποίο δεν έπαιρναν μέρος παρά μόνον οι βαπτισμένοι πιστοί, ο άγιος Ιουστίνος λέει ότι το ψωμί και η κούπα με το κρασί δεν θεωρούνται ότι είναι κοινό ψωμί και ποτό.
Όπως μέσω της δύναμης του Θεϊκού Λόγου, ο Ιησούς Χριστός απέκτησε σώμα και αίμα για την σωτηρία των ανθρώπων, το ίδιο και η τροφή η οποία πρέπει να θρέψει το σώμα και το αίμα του πιστού είναι εξαγιασμένη με την προφορά της ευχαριστιακής προσευχής και έγινε σώμα και αίμα του Ενσαρκωμένου Λόγου, όπως μπορούμε να δούμε στις «Πράξεις των Αποστόλων».
Και όπως διαβάζει τους λόγους της σύστασης, ο άγιος Ιουστίνος τους ερμηνεύει με τον ακόλουθο τρόπο: «είναι εκείνα που οι κακοί δαίμονες με την μίμηση παρέγραψαν και τα μιμήθηκαν και στα μυστήρια του Μίθρα. Επειδή στις τελετές μύησης παρουσιάζονται το ψωμί και μια κούπα με κρασί, ξαφνικά με ορισμένες μορφές τις οποίες ξέρετε ή μπορείτε να μάθετε». Η πληροφορία είναι ακριβής.
Ο άγιος Ιουστίνος γνώριζε τέλεια την μιθραϊκή λατρεία, το τελετουργικά και τις μορφές της. Μπορεί να αποφεύγει να διαβάσει αυτά τα λόγια για να μην σοκάρει υψηλά πρόσωπα στα οποία απευθύνεται επαναλαμβάνοντας μερικές κουβέντες του μυστηρίου, ή ίσως να ενεργεί έτσι ίσως επειδή το περιεχόμενο των τύπων τον έκανε και αυτόν να διστάζει.
Οι μιθραϊκοί τύποι ήταν κάποιες μυστικές εκφράσεις ανάλογες με το «Αυτό είναι το σώμα μου», «Αυτό είναι το αίμα μου», που θυμίζουν στον χριστιανό την υψηλή σημασία της Θείας Ευχαριστίας.
Ο Τερτυλλιανός χαρακτηρίζει την μιθραϊκή λειτουργία ως προσφορά ψωμιού, και ο άγιος Ιουστίνος ισχυρίζεται ότι το σερβιριζόμενο ποτό ήταν νερό.
Μπροστά στους μύστες ήταν τοποθετημένα ψωμιά ενώ εκείνοι ήταν ξαπλωμένοι σε μαξιλάρια που βρίσκονταν κατά μήκος του ναού. Στην συνέχεια τους προσφέρονταν οι κούπες. Οι ιερές ευχές προφέρονταν από αυτούς, ή ίσως από τον «πατέρα των Πατέρων».

Και αλλού, ο ίδιος γράφει:

""Ο Στρατιώτης ανήκε, όπως φαίνεται στην κατηγορία των λεγομένων μυστών. Στην οικονομία των μυστηρίων, ο τίτλος έχει μια ψηλή θρησκευτική σημασία.
Στην παλιά διαμόρφωση των τάξεων των μυστών , οι Στρατιώτες ήταν χωρίς αμφιβολία μια αδελφότητα νεαρών σχηματισμένη από αληθινούς πολεμιστές, που ως αποστολή τους είχαν το κυνήγι και η μάχη.
Ο Τερτυλλιανός που φαίνεται να γνώριζε καλά τα μυστήρια του Μίθρα, μιλά επί μακρόν για την μύηση του Στρατιώτη.
Ο διάβολος λέει ο Τερτυλλιανός «βαπτίζει ορισμένους από τους πιστούς του.
Τους υπόσχεται ότι τα αμαρτήματα τους θα συγχωρεθούν αφότου λουσθούν. Και εάν αναφερθώ ακόμα περισσότερο στον Μίθρα, εκείνος (ο διάβολος) τους σημαδεύει στο μέτωπο τους στρατιώτες του, τελεί την προσφορά του ψωμιού, δίνει μια εικόνα της ανάστασης και της εξωνήσης με την κορώνα και με το σπαθί».
Το συμπέρασμα που εξάγεται από εδώ είναι ότι η μύηση των Στρατιωτών περιελάμβανε μια βάπτιση με την ευκαιρία της οποίας έκαναν κάποιο σημάδι στο μέτωπο του μυούμενου.

Μακάρι αυτό το απόσπασμα να γίνει αφορμή να διαβάσεις ολόκληρο το άρθρο, που, αν μη τι άλλο, θα σου προσφέρει ιστορική γνώση.

Υ.Γ. Προσωπικά, σπάνια χρησιμοποιώ σαν πηγή,το ιντερνετ και τώρα το κάνω διότι πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο.



-Φίλε γιαπετ το άρθρο αυτό είναι γεμάτο συμπεράσματα ή κάνω λάθος?
-Γράψε το συγκεκριμένο εδάφιο για το λάβετε φάγετε τούτο εστό το σώμα μου! .....έτσι έγραψες! αυτό θέλω να δω σε πιο αρχαίο κείμενο έχει διασωθεί!

-Μην κατηγορείς τον trexagireve! κάντο εφόσον είσαι αναμάρτητος!
-Έχεις προσέξει τη δική σου συμπεριφορά? ή κοιτάς την καμπούρα των άλλων γιατί ως γνωστό καμία γκαμήλα δε βλέπει τη δική της!


-Να ρωτήσ αλλιώς η Κων/λη ήταν Ελληνική ή όχι? και αν ναι για πιο χρονικό διάστημα?

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2008, 15:30:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve

quote:
Ασυναρτησίες για τον παράλογο, είναι λογικά για τον λογικό,
Αλλά, όπως φαίνεται «κολλάει η βελόνα η άτιμη…»

Αυτό είναι αμφίδρομο...

quote:
Χαίρομαι που η..εμπάθεια σου δεν είναι ανίατη. Βλέπω ότι
Αναγνωρίζεις κάποια πράγματα, όσο κι αν προσπαθείς να
τα μειώσεις…Είναι μια αρχή…

Προσπάθησα να σου πω ότι υπαρχει ελπίδα να θεραπευτείς, αλλά...


quote:
Αλήθεια το άγαλμα το νοικιάζεις με το e-mail;

Το άγαλμα που η χριστιανική εμπάθειά σου σε κάνει να το βλέπεις ως «ένα ακέφαλο άγαλμα», είναι η Νίκη της Σαμοθράκης, ένα απ’ τα τρία κύρια εκθέματα του Λούβρου, που συγκεντρώνει εκατοντάδες χιλιάδες επισκέπτες, κάθε χρόνο, για να δούν και να θαυμάσουν, το μεγαλείο των προγόνων μου, το οποίο κατέστρεψε, η μανία των φαιοφόρων μισανθρώπων, σκοταδιστών, που προσκυνάς.

Και μη μου πείς ότι το ήξερες... διότι δεν θα το πιστέψω.

quote:
Σε ένα χρόνο θα σε ξαναρωτήσω για την Κωνσταντινούπολη,
Αντί για τον Europaios2, τότε θα πεις ότι είναι η
Πρωτεύουσα του κόσμου κι ελληνική.

Τελικά είσαι χειρότερα απ’ ότι νόμισα...

quote:
Α! Ποιητής είμαι από 8 χρονών, αλλά, το να γράφω μικρά σε πλάτος
Τα κείμενα μου, μου το συστήσανε εδώ μέσα, για να μην
Κουράζουν…Κατάλαβες;!!!!

Ο «αιχμηρός νους» σου κατάλαβε αυτό, που λες.

Αυτό που σου συστήσαμε, ήταν να αφήνεις κενά ανάμεσα στις αράδες των φληναφημάτων σου και όχι να τις κόβεις στη μέση.

Λέγονται «παράγραφοι» αν σου διαφεύγει ο όρος, συγγραφέα.

quote:
Όσο για την πολυπλοκότητα της ελληνικής μου, ας πούμε ότι
εσύ είσαι πολύ απλοϊκός,όπως πραγματικά είναι.
Δεν έχω γράψει ακόμη πολύπλοκα.

Ανυπομονώ να το δω κι ας μην καταλάβει κανείς απ’ τους αγράμματους, εδώ μέσα, τίποτε.

quote:
Σε πληροφορώ,ότι από το λύκειο, οι καθηγητές μου
με συμβουλεύονταν και με ρωτούσαν για τις απορίες τους,
στα κείμενα μου και όχι μόνο.

Είναι σίγουρο ότι θα είχαν απορίες στα κείμενά σου, αν κρίνω απ’ τα τωρινά τα οποία, προφανώς, θα είναι και βελτιωμένα, λόγω «εμπειρίας» στη συγγραφή που έχεις πλέον....

Αλλά για να φτάνουν και στο σημείο να σε... δουλεύουν, φαντάζομαι τι θα διαβάζανε οι φουκαράδες...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2008, 16:09:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2

quote:
-Φίλε γιαπετ το άρθρο αυτό είναι γεμάτο συμπεράσματα ή κάνω λάθος?
-Γράψε το συγκεκριμένο εδάφιο για το λάβετε φάγετε τούτο εστό το σώμα μου! .....έτσι έγραψες! αυτό θέλω να δω σε πιο αρχαίο κείμενο έχει διασωθεί!

Ευρωπαίε2, διάβασε προσεκτικά τον τίλο του συγγραφέα και ίσως καταλάβεις, τη σοβαρότητα των απόψεών του.

Όσο για το πού βρίσκεται η σχετική αναφορά, νομίζω το έγραψα απ’ την αρχή.
Στα μυστήρια του Μιθραϊσμού.


Αν σου πω ότι το αρχαίο κείμενο είναι στα υπόγεια του Βατικανού, θα με πιστέψεις;

quote:
-Να ρωτήσ αλλιώς η Κων/λη ήταν Ελληνική ή όχι? και αν ναι για πιο χρονικό διάστημα?

Η Κωνσταντινούπολη εγκαινιάστηκε το 330 μ.α.χ.χ. (11 Μαίου), πάνω στην Ελληνική πόλη Βυζάντιο, η οποία υπήρχε εκεί και την είχε ιδρύσει ο Βύζας.
Λόγω της γεωγραφικής του θέσης, αλλά και επειδή ήταν πολύ συγκροτημένη πόλη, το Βυζάντιο, άρεσε στον Ρωμαίο κατακτητή και γι’ αυτό το έπνιξε, κάτω απ’ τη νέα πόλη που ίδρυσε.


Αρχικά ο Κωνσταντίνος ο «μέγας» παιδοκτόνος, την ονόμασε νέα Ρώμη, αλλά οι κάτοικοί της προτιμούσαν να την αποκαλούν με το όνομα του ιδρυτή.

Οι εθνότητες που την κατοίκησαν ήταν όλες αυτές που έχουν αναφερθεί, εδώ μέσα, πάμπολλες φορές και ως κάτοικοι της πρωτεύουσας της ανατολικής Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας, όλοι αυτοαποκαλούνταν Ρωμιοί.

Το σίγουρο είναι ότι πάντα (έως την άλωση, που ήταν θέλημα θεού), ήταν χριστιανική.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2008, 16:36:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκ δαιμονίοις προκύπτει το θείον. Ότι κωλύει και εξοργίζει
Αυτοίς βρίσκεται κοντά στον Θεό. Φυσικά, γιάπετ, νοιώθω
Καλύτερα που δεν μπορείς να ξεκολλήσεις από μένα…
Δείχνει ότι βρίσκομαι σε καλό δρόμο…

Όπως φαίνεται οι πρόγονοι «σου» αποτελούν αποκλειστικό
Προνόμιο σου και για να πω την αλήθεια, με σένα στους απόγονους τους
Δεν θα αισθανόμουνα εγώ καλά, ξέροντας ότι έχουμε την ίδια καταγωγή…

Μαζί με το άγαλμα σου στον Λούβρο, βλέπω ότι θα ποθούσες να βρίσκεσαι
Κι εσύ, γιατί μόνον έτσι θα είχες επισκέπτες, βλέπεις στο …Δαφνί που σ’ έχουνε
Δεν σ’ επισκέπτεται κανένας…

Βλέπω ότι επικοινωνείς και με το υπερπέραν μές στη λύσσα σου, πρόσεξε
Μην δαγκώσεις κανέναν. Λουράκι σου έχουνε ή κυκλοφορείς ελεύθερος
Κι …επικινδυνος;…
Από ένα αμαθέστατο παιδάριον ως εσύ, τυγχάνουν κοπλιμέντα οι κριτικές
Σου. Νοιώθω ότι βρίσκομαι σε καλό δρόμο….
Πολλές φορές στο έχω πει: Μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια. Αν εσέναστο ..ίδρυμα που σ’έχουνε, σε δουλεύουνε, δεν κάνουνε το ίδιο και στα υπόλοιπα φυσιολογικά
Παιδάκια του κόσμου…
Αν θέλεις, ο εγωισμός σου μπορεί να φάει κι άλλα απ’ αυτά…
Αλήθεια, εσύ ώ φωτισμένε, που έχεις πρόσβαση στα υπόγεια του Βατικανού…
Δεν λένε υπόγεια του Βατικανού, τα υπόγεια του Δαφνιού, αλλά, εκεί κρατάνε
Βαριές περιπτώσεις σαν τη δική σου…Αν θέλεις, συνεχίζουμε…
Οι βλασφημίες σου μου θυμίζουνε μονάχα εκείνους που επειδή οι ίδιοι δεν έχουν τίποτε να προσφέρουν, συκοφαντούν ασύστολα, γιατί η ζήλεια τους μόνο χολή
Μπορεί να βγάλει…
Το ότι κάποιες φορές έχεις σώας τας φρένας (η Κων/πολη ήταν χριστιανική)δεν σημαίνει ότι είσαι για κυκλοφορία .πίσω στα μπουντρούμια του Δαφνιού-Βατικανού σου…
Περιμένω τώρα τα φιλαράκια σου,που θα κάνουν γαργάρα τα
εμμετικά σου κείμενα να προσπαθήσουνε να μου τη βγούνε...
Έχει καταντήσει πληκτικό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2008, 22:01:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve


quote:
Φίλε γιάπετ, είσαι ακόμη εμπαθής ή «απρόσεκτος» στην ανάγνωση.
Αυτοί που αναφέρεσαι, είχαν προφητικές ιδιότητες, γι’ αυτό
Και έγραψαν για κάτι που ο άνθρωπος περίμενε.

Α... Έτσι εξηγείται...!!!

quote:
’Οπως κι αν
Θυμάσαι ( μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή το όνομα του) όταν
Σταυρώθηκε ο Χριστός, ένας Έλληνας φιλόσοφος, από τη σωρεία
Των γεγονότων (σεισμό, συσκότιση το μεσημέρι,κλπ) δήλωσε
Ότι « κάποιος θεός έχει πεθάνει σήμερα…»

Όταν το θυμηθείς, γράψε το...


quote:
Το νερό, αν σκέτο το εμφιαλώσεις σε δυο μήνες βρωμάει,
Ο αγιασμός όμως μένει για πολλά χρόνια.

Μήπως πρέπει να ενημερωθείς για το τι συμβαίνει στο νερό, όταν έλθει σε επαφή με το φυτό «βασιλικός»;

quote:
Όπως το Άγιο Φως του Πάσχα, το οποίο ανάβει μόνο του
Και μην «ακούσω» κανέναν να λέει ότι το ανάβει ο
Έλληνας Πατριάρχης (αθάνατη ελληνική δημοκρατία!!)

Παιδιά... Σσσσς....


quote:
Αν κάποιος έχει καλή προαίρεση για να τα δεί αυτά,
Όχι τυφλά, αλλά ερευνητικά και τότε να πιστέψει…

Καλοπροαίρετος λέγεται αυτός που χάφτει παραμυθάκια;
Αρχίζω να «παίρνω», συνέχισε...


quote:
Φυσικά, γιάπετ, νοιώθω
Καλύτερα που δεν μπορείς να ξεκολλήσεις από μένα…
Δείχνει ότι βρίσκομαι σε καλό δρόμο…

Όλοι οι δρόμοι σωστοί είναι για σένα. Έτσι κι αλλιώς δεν έχεις προορισμό.

quote:
Όπως φαίνεται οι πρόγονοι «σου» αποτελούν αποκλειστικό
Προνόμιο σου και για να πω την αλήθεια, με σένα στους απόγονους τους
Δεν θα αισθανόμουνα εγώ καλά, ξέροντας ότι έχουμε την ίδια καταγωγή…

Σαφώς και δεν την έχουμε κοινή την καταγωγή.
Εσύ έχεις προπάτορα τον Αβραάμ, τονΙσαάκ, τον Ιακώβ και τους υπόλοιπους πλιατσικολόγους, που τα λέγανε με τον αρχηγό σου, το γιαχβέ.


quote:
Βλέπω ότι επικοινωνείς και με το υπερπέραν μές στη λύσσα σου, πρόσεξε
Μην δαγκώσεις κανέναν. Λουράκι σου έχουνε ή κυκλοφορείς ελεύθερος
Κι …επικινδυνος;…

Χαίρομαι που με θεωρείς επικίνδυνο.
Σημαίνει πως είμαι σε καλό δρόμο.


quote:
Το ότι κάποιες φορές έχεις σώας τας φρένας (η Κων/πολη ήταν χριστιανική)δεν σημαίνει ότι είσαι για κυκλοφορία .

Είδες που σου λέω για τους προπάτορές σου;
Απ’ ότι έγραψα, το μόνο που έμεινε στο μελάτο μυαλό σου, είναι ότι η Κωνσταντινούπολη ήταν χριστιανική.


quote:
Περιμένω τώρα τα φιλαράκια σου,που θα κάνουν γαργάρα τα
εμμετικά σου κείμενα να προσπαθήσουνε να μου τη βγούνε...
Έχει καταντήσει πληκτικό...

Συμφωνώ απολύτως.
Δεν νομίζω να χαραμίσει κι άλλος χρόνο και να ασχοληθεί με τη ματαιοδοξία σου.

Και ο δικός μου τελείωσε, αφού αποκάλυψες τη ρηχότητά σου, οπότε δεν θα ασχοληθώ ξανά, με τη διαταραχή που κουβαλάς.

Υ.Γ. Στα υπόλοιπα δεν απάντησα, διότι δεν θυμάμαι και πολλά απ’ το νηπιαγωγείο...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2008, 22:52:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ τρεξαγκίρεβε

Δοκίμασε το παρακάτω. Ισως σου προσφέρει λύση στο έντονο πρόβλημα που αντιμετωπίζεις.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2008, 01:06:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλαράκια το συγκεκριμένο τοπικ ξεκίνησε ως μια προσπάθεια στο να μην «καταστρέφουμε» τα θέματα που έχουν ξεκινήσει κάποια μέλη στα φόρουμ, έχοντας ένα συγκεκριμένο χώρο για τις συνομιλίες, αλλά και τις αντιθέσεις μας .

Δυστυχώς όμως αυτή η προσπάθεια από ότι διαπιστώνω έχει αρχίσει και περνάει στην απέναντι όχθη, καθώς ο υγιείς αντίλογος που έλπιζα ότι θα γινότανε, έχει αρχίσει και μεταμορφώνεται σε ειρωνικά και μειονεκτικά σχολεία ανάμεσα σε μέλη που πραγματικά δεν έχει να προσφέρει τίποτε εκτός από μια ικανοποιήσει της αλαζονείας και του εγωισμού μας .

Δεν πιστεύω ότι υπάρχει λόγος να αναφερθώ συγκεκριμένα, αλλά και ούτε πιστεύω ότι υπάρχει λόγος το να αποδεικνύουμε συνέχεια ότι έχουμε ανάγκη να έχουμε κάποιον από πάνω μας για να μας κοντρολάρει στην συμπεριφορά μας .

Ίσως πρέπει κάποτε να συνειδητοποιήσουμε ότι ευθύνη δεν έχει μόνο η μια πλευρά αλλά και οι δυο, γιατί σε όλους μας αρέσει η αίσθηση καθώς ταΐζουμε το εγώ μας μέσα από μια προβολή ενός αντίθετου εγώ …

Προσωπικά αν συνεχίσει αυτή η τροπή που έχει πάρει ο διάλογος εδώ μέσα, θα προτιμούσα να απενεργοποιηθεί το συγκεκριμένο τοπικ .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2008, 01:54:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε elo, έχεις δίκαιο σ' αυτό που λες, όμως το παρόν θέμα, δεν έχει θέμα.

Απλά συνέβη αυτό που λέγαμε στην αρχή, πράγμα που νομίζω ότι ήταν αναπόφευκτο, με την έννοια ότι εδώ θα μεταφέρονταν οι "διάλογοι" οι οποίοι θα εξέτρεπαν κάποιο θέμα.
Άσχετα αν μερικές φορές παρατραβάει (γι' αυτό είπα στο προηγούμενο μήνυμά μου, ότι ήταν το τελευταίο απ' αυτού), αυτό που εκτρέπει ένα θέμα είναι κάποιες προσωπικές αντιπαραθέσεις, που έχουν και την εύθυμη πλευρά τους, αν το δεις αλλιώς.

Η εκτροπή ενός τοπικ, επειδή η συζήτηση στρέφεται σε άλλο θέμα, κατά τη γνώμη μου, δεν χρειάζεται να μεταφερθεί εδώ, διότι σίγουρα μπορεί να συνεχιστεί στο ανάλογο, που υπάρχει. Αν δεν υπάρχει, ανοίγεται.

Το λέω αυτό, διότι μερικές φορές, δεν είναι δυνατόν να αφήσεις αναπάντητα μερικά πράγματα,ιδιαίτερα αν είναι μπούρδες που, εκ του πονηρού, έχουν σκοπό να δημιουργήσουν εντυπώσεις και μάλιστα όταν εκφράζονται με προκλητικό τρόπο.

Όμως ακόμη κι αυτές οι λεκτικές αψιμαχίες, έχουν τέλος επειδή συμπληρώνουν τον κύκλο τους, όπως όλα τα πράγματα, αφήνοντας, τους κραυγάζοντες και κομπάζοντες, να ακούν την ηχώ της κενολογίας τους.

Συμφωνώ ότι χρειάζεται διαχείριση αυτής της "ελευθερίας" που προσφέρει το έξυπνο θέμα που άνοιξες, απ' τον καθένα μας, αλλά όχι ότι δεν είναι χρήσιμο.

Αυτήν την άποψη έχω και την εκφράζω.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2008, 10:15:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Γιάπετ, ευθυμήσαμε πάλι…Διαβάζω τα κείμενα με τη σύζυγο μου
Και καταλαβαίνουμε ότι μαζί σου γελάει κάθε πικραμένος…Γύρισε
Το στην κωμωδία, σου πάει τρελά (ουπς! Είπα το άλλο σου ταλέντο)
Παραμένεις εμπαθής και ο διάλογος μαζί σου χωρίς νόημα…
Συλλέγεις ονόματα;
Όσο για τον βασιλικό, δοκίμασε το για τρεις μήνες και πιές το. Να
Δούμε, σε πιο νοσοκομείο θα σε τρέχουνε. Μιλάω για αγιασμό που έχει μείνει
Χρόνια και δεν βρωμάει, γιατί το κάνεις «γαργάρα»; Αυτό λέμε εμπάθεια..
Όσο για τα παραμυθάκια, είμαι σίγουρος ότι ξέρεις πολλά. Άλλωστε
Μόνο μέχρι εκεί φτάνει ο δείκτης νοημοσύνης σου…
Ακριβώς όλοι οι δρόμοι είναι ίδιοι για μένα. Βλέπω από παντού τον Θεό
Και νοιώθω πολύ υγειής μ’ αυτό.
Αφού το ομολογείς ότι δεν θυμάσαι καν από το νηπιαγωγείο, τι τα θέλεις
Κι ασχολείσαι με τα’ άλλα; Άστα καλύτερα…
Γυναίκα έχω, εσύ όμως συνέχισε να ασχολείσαι μ’ αυτά ψευτοMakedon…
Φίλε Elo, χαίρομαι που συμφωνείς, ας ασχοληθούμε με το θέμα…
Όλα χριστιανισμός, μυθολογία και λοιπά, αναφέρονται στο θείο, άρα
Το ζητούμενο είναι να ανακαλύψουμε τις διαστάσεις του κι όχι να το
Αντιπαραθέτουμε με τον εαυτό του…
Ο τίτλος, λοιπόν, θέλει διόρθωμα, μαζί με την πίστη που όλοι μας, μέσα σ’ ένα υλιστικό κόσμο, έχουμε πάψει να έχουμε…Αυτήν που μετακινεί βουνά.
Προσωπικά δεν έχω αρκετή…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2008, 10:53:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Γιαπετ έχεις δίκιο .

Από την αρχή ήξερα το ρίσκο ανοίγοντας το συγκεκριμένο τοπικ, γνωρίζοντας μάλιστα ότι αρκετοί θα το δουν ως ευκαιρία για να παρεκτραπούν, νομίζοντας πως το συγκεκριμένο θέμα του τοπικ δεν έχει σκοπό να προσφέρει κάτι, αλλά μόνο έναν άδειο αντίλογο .

Ίσως είναι δύσκολο για κάποιους να αντιληφθούν ότι ο αντίλογος/διάλογος έχει πάντα όρια και ότι πρέπει να σταματάει όταν αρχίζει και πιάνει τα όρια (προσβάλει)του άλλου συνομιλητή ως προσωπικότητα .
Βλέπεις χαίρομαι να διαβάζω έξυπνους διάλογους που έχουνε έντονο το στοιχείο της διαφορετικότητας σε απόψεις ανάμεσα σε μέλη, αλλά που πάντα γνωρίζουνε τα όρια τους (σεβασμό) .
Όταν όμως βλέπω κάποιους ή κάποιον και αρχίζει και μειώνει, προσβάλει με άσχημο τρόπο τον συνομιλητή του αυτό δεν μπορώ να το ανεχθώ .

Πάντως χαίρομαι που αντιλήφθηκες την ουσία/λόγο που ξεκίνησε αυτό το τοπικ… «Συμφωνώ ότι χρειάζεται διαχείριση αυτής της "ελευθερίας"»


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2008, 11:12:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Trexagireve αναρωτιέμαι αν πραγματικά έχεις διαβάσει/αντιληφθεί τον λόγο που ξεκίνησε αυτό το τοπικ, αλλά επειδή πιστεύω όχι, σου λέω πως δεν έχει σκοπό το να ανακαλύψουμε τις διαστάσεις κάθε θρησκείας, μυθολογίας κλπ, και μέσα από αυτά να ανακαλύψουμε την πραγματική πίστη που έχουμε χάσει, αλλά να ανακαλύψουμε την πίστη (σεβασμό) απέναντι στον κάθε άνθρωπο .

Βλέπεις αν δεν υπάρχει σεβασμός στην διαφορετικότητα κάθε απόψεως, αλλά μόνο προσβολές και υποβιβασμός στην νοημοσύνη τις κάθε προσωπικότητας, η πίστη δεν είναι παρά ένα άδειο όχημα .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2008, 12:38:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Ευρωπαίε2, διάβασε προσεκτικά τον τίλο του συγγραφέα και ίσως καταλάβεις, τη σοβαρότητα των απόψεών του.
Όσο για το πού βρίσκεται η σχετική αναφορά, νομίζω το έγραψα απ’ την αρχή.
Στα μυστήρια του Μιθραϊσμού.
Αν σου πω ότι το αρχαίο κείμενο είναι στα υπόγεια του Βατικανού, θα με πιστέψεις;

-Mίλαμε για σοβαρά πράγματα! όχι για σοβαρείς συγγραφείς! και τα σοβαρά πράγματα πρέπει κάπου να είναι γραμμένα! σε ένα μυστήριο έχουμε την προσφορά του άρτου συνοδευόμενοι από κάποια λόγια!
<<Το λάβετε φάγετε τούτο εστί το σώμα μου>> είναι καταγεργραμένο από τους Ευαγγελιστές και σύγχρονους του Ιησού! αντίστοιχα το <<Το λάβετε φάγετε τούτο εστί το σώμα μου>> από τον Μίθρα θα πρέπει κάπου να είναι καταγεγραμμένο! για να ξεκινήσει έτσι ένας θεμιτός διάλογος! αλλιώς θα είναι κάλπικος εν τη γενέση του!...... (Πόσα λάθη έκανα? ορθογραφικά!)
quote:
γιαπετ:
Το σίγουρο είναι ότι πάντα (έως την άλωση, που ήταν θέλημα θεού), ήταν χριστιανική.

-Να ρωτήσω αλλιώς εσύ τι τη θεωρείς Ελληνικό έδαφος που το κατέκτησαν οι Τούρκοι! ή αγνώστου πατρότης έδαφος?
quote:
γιαπετ:
Το λέω αυτό, διότι μερικές φορές, δεν είναι δυνατόν να αφήσεις αναπάντητα μερικά πράγματα,ιδιαίτερα αν είναι μπούρδες που, εκ του πονηρού, έχουν σκοπό να δημιουργήσουν εντυπώσεις και μάλιστα όταν εκφράζονται με προκλητικό τρόπο.

-Τα βλέπεις φίλε elo? πως να μην παρεκτραπεί?

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2008, 12:50:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρομαι ιδιαίτερα που …..αλληλοσυγχαίρεστε, γιατί
Το έχετε ανάγκη…Το θέμα , λοιπόν, είναι να μην γράφουμε
τίποτε καλό για τον χριστιανισμό. Γιατί δεν βάζετε ένα
τέτοιο τίτλο θέματος, ώστε να γράφετε αυτά που θέλετε;
Γιατί βάζετε άλλους τίτλους, που δεν τους αντέχετε καν,
Και σας κάνουν να αυτοδιαψεύδεστε; Καλά θα ήταν,
Έτσι για αλλαγή, να προσπαθούσατε να δείτε την αλήθεια.
Όχι αυτά που σας βολεύουν.
Όσο για προσβολή προσωπικότητας, από ότι κατάλαβα, λαμβάνει
Χώρα μόνο όταν αφορά εσας.
Χαίρομαι που φτάσατε στο ίδιο συμπέρασμα ότι χρειάζεται
Διαχείριση της …ελευθερίας. Μόνο που κανένας δεν θα ήταν τόσο
τρελός να σας ανέθετε κάτι τέτοιο. Από μονομανείς αρχηγίσκους
και φασιστάκια του …κερατά (κυριολεκτικά) έχει χορτάσει η
ανθρωπότητα και φαίνεται αυτό. Πλέον, μόνο για τα τρελάδικα
κάνουν τέτοιες περιπτώσεις…
Προσέξτε γιατί κυκλοφορούνε κάτι άνθρωποι ντυμένοι στα λευκά
Και σας αναζητάνε…
Συμφωνούμε για την πίστη, άρα κι εσύ πιστεύεις, αλλά, εσύ κι
Οι όμοιοι σου, δεν λέτε τι πιστεύετε. Αυτό μόνο του λέει πολλά.
Λέει πόσο σκοτεινό μονοπάτι ακολουθείτε και τι κόμπλεξ
Κουβαλάτε. Λέει ακόμη ότι παριστάνετε κάτι που δεν είστε και
Το ομολογείτε, χωρίς να το καταλάβετε….
Πίστη στον κάθε άνθρωπο; Όποιος και να’ ναι ; Καταλαβαίνετε τι
Λέτε; Είστε τόσο ανώριμοι; Πίστη και σε δολοφόνους; Πίστη και
Στους βιαστές μικρών παιδιών; Είστε πραγματικά επικίνδυνοι…
Δεν εξυψώνεται ο άνθρωπος με το να υψώνουμε το κάθε απόβρασμα.
Αλλά η μανία σας να διαφέρετε, σας έχει κάνει και λέτε όχι μόνο παλαβά,
Αλλά και επικίνδυνα πράγματα…Μάλλον κάποιος, φορέας πρέπει να
Ασχοληθεί μαζί σας. Από τρελάδικο ή από πλευράς νόμου, δεν ξέρω…
Καταλαβαίνω πόσο εύκολο σας είναι να …χάνεστε σε σχέση με τα
Θέματα, αλλά δεν συμβαίνει το ίδιο με όλους….
Και προς Θεού, σταματήστε να γράφετε άλλα αντί άλλων στα κείμενα σας,
Δείχνετε ότι δεν θυμάστε στο τέλος μιας πρότασης τι λέγατε στην
Αρχή της…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2008, 15:25:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αντί απάντησης


Πιστεύω ότι το ποσοστό των χρηστών που συμμετέχει στο «esoterica», γράφοντας τις απόψεις τους στα διάφορα φόρουμς, είναι ελάχιστο, σε σύγκριση μ’ εκείνο που παρακολουθεί τα θέματα, χωρίς να επιθυμεί την άμεση εμπλοκή του στους διαλόγους.

Κατά συνέπεια, θεωρώ ότι γράφοντας, κάποιος, οτιδήποτε εδώ μέσα, απευθύνεται και σ’ αυτούς που παρακολουθούν, σαν αναγνώστες.

Αυτό δίνει το δικαίωμα ή/και δημιουργεί την υποχρέωση στους συγγραφείς, να διευρύνουν το περιεχόμενο των τοποθετήσεών τους και πέρα απ’ τα πλαίσια μιας ακριβούς απάντησης, πάντα βέβαια, εντός των πλαισίων της ουσίας του θέματος, το οποίο φιλοξενεί τις απόψεις τους, όπως την αντιλαμβάνεται ο καθένας.

Τη στιγμή λοιπόν, που δυνητικά, η άποψή μας διαβάζεται απ’ όλον τον πλανήτη, άσχετα αν είμαστε ένα «ψευδώνυμο» εδώ (όπως οι περισσότεροι), θα πρέπει να διαχειριζόμαστε, με προσοχή, τη στάση μας, σαν να είμαστε εκτεθιμένοι προσωπικά και επώνυμα.

Βεβαίως δεν είναι δυνατόν να λείψουν οι παρεκτροπές, κάτι που εξαρτάται απ’ όλους όσους διαμορφώνουν τους διαλόγους, οι οποίες όμως θα πρέπει να είναι στιγμιαίες και εντός των πλαισίων που τις χαρακτηρίζουν ως «μπαχαρικό» του διαλόγου.

Τέλος, όταν κάποιος, προκλητικά και για λόγους προσωπικής ματαιοδοξίας, χωρίς προφανή λόγο, γίνεται εριστικός, νομίζω ότι χρειάζεται μιά απάντηση και αν συνεχίζει, καλό είναι να τον αφήνουν, οι υπόλοιποι, να παραμιλάει, ελπίζοντας ότι θα συνέλθει.

Αν, παρ’ όλ’ αυτά, δεν καταλαβαίνει, υπάρχουν οι διαχειριστές και οι συντονιστές για να ενεργοποιήσουν, το «άχαρο» κομμάτι του ρόλου τους.

Γνωρίζοντας ότι είναι δύσκολο, όλ’ αυτά να εφαρμοστούν στην πράξη με ευλάβεια, πιστεύω ότι μια προσπάθεια, θα φέρει εμφανή αποτελέσματα.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2008, 18:54:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί κύριοι, Ψηλέ,europaios2, χαίρομαι που αντιληφθήκατε κι
Εσείς ότι πρόκειται για κοινούς συκοφάντες του χριστιανισμού,
Για πουλημένους (δεν αμφιβάλλω ότι υπάρχει κι η «κονόμα» στη μέση φίλε
Europaios2) και κομπλεξικούς που καθώς λέει κι η παροιμία,»όσα
Δεν φτάνει η αλεπού, τα κάνει αγουρίδες», αλλά τέτοιο θράσσος μόνο
Στην Ελλάδα ….φυτρώνει. Κανονικά πρέπει να επιλαμβάνεται ο νόμος
Για όσους έχουν σκοπό την κατασυκοφάντηση και την σπίλωση ιερών
Και οσίων, που πιστεύουμε ως φυλή.
Γιατί άλλο πράγμα είναι η καλοπροαίρετη κριτική και ο διάλογος
Πάνω σε ένα θέμα, από τον οχετό των διωκτών του χριστιανισμού,
Αλλά και στην ουσία της ίδιας της ελληνικής φυλής με χαρακτηρισμούς
Που κανείς δεν έχει πετύχει να αποδώσει μέχρι σήμερα στη χώρα που γέννησε
Τα περισσότερα υψηλά ιδεώδη και αντιμετωπίζει τόσους κακόβουλους
εχθρούς…
Πιστεύω πως αυτές οι θέσεις τους έχουν γίνει αντιληπτές από τους περισσότερους
Αναγνώστες των sites και γι ‘αυτό γράφουν οι ίδιοι ξανά και ξανά…
Κοινώς έχουν μείνει μόνοι κι οι φωνές τους αποδυναμώνονται και ξεφουσκώνουν
Σαν κάθε αξιοσέβαστο μπαλόνι…..
Όσο για σένα Γιάπετ, τον γιαχβέ σου ξέρεις που να τον βάλεις, εμείς πιστεύουμε
Χριστό Ιησού τον μόνο Θεό που θυσιάστηκε από αγάπη και αναστήθηκε για να
Μας οδηγήσει στην αιώνια ζωή. Κάτι μισαλλόδοξοι σαν εσένα, σίγουρα δεν θα
τους αρκούσε αυτό. Εσείς θέλετε αίμα, χωρίς εκδίκηση για το κατάντημα του
δωδεκάθεου σας και των παρωχημένων αντιλήψεων σας, δεν ικανοποιείστε…
Όπως και να’ χει, οι μάσκες πέσανε. Θυμίζετε τόσο έντονα γιεχωβάδες που
Κάνει κρά από μακρυά ότι έχετε υποχθόνιους σκοπούς…
Όσο για το κατά πόσο οι χριστιανοί είναι συνέχεια των Σιωνιστών, μη φοβάστε,
Δεν σας κλέβουμε την δουλειά…
Ο χριστιανισμός στηρίχθηκε στην αγάπη ενός Θεού προς το πλάσμα του, κάτι που
Καμιά, επαναλαμβάνω καμία, θρησκεία, δεν έχει να επιδείξει…
Όλα τα άλλα είναι κρωξίματα βατράχων που όπως πάντα είναι φάλτσα…
Όσο για τα κείμενα που θέτεις μικρέ γιάπετ, ας τα διάβαζες πρώτα.
Αφορούν σε εποχές με έντονους πολέμους και στόχο έχουν να δείξουν
Ότι ένα μικρό κράτος μπορεί να ισχύσει έναντι μεγάλων εθνών (όπως έγινε
Και με την Ελλάδα) αν έχει τη βοήθεια του Θεού του αληθινού. Πουθενά αλλού
Τόσο μικρά κράτη και έθνη, δεν άντεξαν έναντι πολυπληθέστερων εχθρών. Αλλά,
Αντί να δεις αυτό είδες μίσος….Τι να σου πω. Προκατάληψη δείχνεις, μόνο αυτό…
Είστε χιλιάδες χρόνια πίσω και περιμένετε να σηκωθούν τα ζόμπι που πιστεύετε…
Θα γίνει κι αυτό, ώστε να τους ακολουθήσετε στον τελικό όλεθρο όλων των
Άρρωστων και αιματοβαμμένων θρησκειών του τρόμου, που προσπαθείτε να αποδώσετε αλλού….
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2008, 19:49:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ατιμωρησία οδηγεί όχι μόνο στην επανάληψη αλλά και στην αποθράσυνση.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2008, 20:06:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως φαίνεται δεν ακούνε τον φασισμό σου, φίλε Macedon
Αλλά, επέμενε εσύ, εκδικητικό μικρό ανθρωπάκι…
Μόνο αυτό τον εαυτό μπορείς να δείξεις, αλλά, γιατί
Μας ενοχλείς, επιτέλους;
Υπάρχουν και υγιείς συνδιαλλεγόμενοι εδώ, πρέπει
Να προβοκάρεις μόνο;
Πάρε το κουβαδάκι σου και ….παίξε παρά πέρα….
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2008, 21:54:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα κάνω μια και μόνη εξαίρεση στην απόφασή μου να μη συνομιλώ με σένα, συμπαθητικέ... αρτσι μπουρτσι, για να σε βοηθήσω να αντιληφθείς το πρόβλημά σου.

Δεν μπορείς να με εκνευρίσεις (φαντάζομαι, ούτε κανέναν άλλον στο φορουμ), αν και ομολογώ, ότι όσο αμφέβαλλα για την διαταραχή σου, αναρωτιόμουν γιατί προσπαθείς να γίνεις αντιπαθής, σε ανθρώπους που δεν σε γνωρίζουν προσωπικά.

Βέβαια, εύκολα, εξάγεται το συμπέρασμα, ότι νοιώθεις μεγάλος μπροστά σε μια οθόνη, βρίσκοντας και μερικούς που θαυμάζουν τις ασυναρτησίες σου, καθώς και τους κομπασμούς σου, επειδή δεν τις καταλαβαίνουν, να στο τροφοδοτούν και εύκολα μπαίνεις στον φανταστικό κόσμο σου.

Δεν θέλει και πολύ ο άνθρωπος...

Πόσο μάλλον, όταν προφανώς, στον φυσικό του περίγυρο, δεν μπορεί να περάσει την εικόνα που έχει για τον εαυτό του, επειδή τον έχουν καταλάβει και τον πνίγει το «καταπιεσμένο μεγαλείο» του.

Τώρα που το επιβεβαιώνεις, το μόνο που μπορώ να νοιώσω για σένα είναι οίκτος, για ότι έγραψες και για ότι, σίγουρα, θα γράψεις.

Να ξέρεις ότι, αν και δεν θα ασχολούμαι μαζί σου, ότι θα έχεις την συμπάθειά μου και τον οίκτο μου, για το πρόβλημά σου.

Ίσως αυτό σε βοηθήσει...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2008, 22:26:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να το λές εσύ φίλε Γιάπετ, περί του ότι «δεν θέλει
Πολύ ο άνθρωπος» κάτι ξέρεις. Προσωπικές εμπειρίες,
Αλλά, συνεχίζεις κάτι που δείχνει παιδικό. Ωρίμασε λίγο.
Δεν σου αρέσει η ανταλλαγή απόψεων; Προτιμάς τον μονόλογο;
Στο περιβάλλον μου με ξέρουνε και δεν με
Αντιμετωπίζουν όπως θα ήθελες…
Βλέπεις, ο περίγυρος μου περιλαμβάνει όλες τις ηλικίες, από20
Χρονών, μέχρι 90… Και όλοι, σε πληροφορώ, επειδή ακριβώς ξέρουνε ότι
Δεν την έχω δει ψώνιο, μου λένε πράγματα που δεν λένε αλλού…
Γι’ αυτό και μου βγαίνει το δασκαλίστικο, με κάτι παιδάκια, σαν εσένα…
Τώρα για τη συμπάθεια σου, τι να πω; Καλά είναι να έχεις κι εσύ
Κάποια θετικά συναισθήματα, μπορεί να σε ζεστάνουν και να
Αλλάξεις και σ’ άλλα θέματα…
Δεν δείχνεις και ιδιαίτερα επιπόλαιος, πιστεύω ότι υπάρχει ελπίδα…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2008, 01:16:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Αγαπητοί κύριοι, Ψηλέ,europaios2, χαίρομαι που αντιληφθήκατε κι
Εσείς ότι πρόκειται για κοινούς συκοφάντες του χριστιανισμού,
Για πουλημένους (δεν αμφιβάλλω ότι υπάρχει κι η «κονόμα» στη μέση φίλε
Europaios2) και κομπλεξικούς που καθώς λέει κι η παροιμία,»όσα
Δεν φτάνει η αλεπού, τα κάνει αγουρίδες», αλλά τέτοιο θράσσος μόνο
Στην Ελλάδα ….φυτρώνει. Κανονικά πρέπει να επιλαμβάνεται ο νόμος
Για όσους έχουν σκοπό την κατασυκοφάντηση και την σπίλωση ιερών
Και οσίων, που πιστεύουμε ως φυλή.
Γιατί άλλο πράγμα είναι η καλοπροαίρετη κριτική και ο διάλογος
Πάνω σε ένα θέμα, από τον οχετό των διωκτών του χριστιανισμού,
Αλλά και στην ουσία της ίδιας της ελληνικής φυλής με χαρακτηρισμούς
Που κανείς δεν έχει πετύχει να αποδώσει μέχρι σήμερα στη χώρα που γέννησε
Τα περισσότερα υψηλά ιδεώδη και αντιμετωπίζει τόσους κακόβουλους
εχθρούς…

quote:
trexagireve
Όπως φαίνεται δεν ακούνε τον φασισμό σου, φίλε Macedon
Αλλά, επέμενε εσύ, εκδικητικό μικρό ανθρωπάκι…
Μόνο αυτό τον εαυτό μπορείς να δείξεις, αλλά, γιατί
Μας ενοχλείς, επιτέλους;
Υπάρχουν και υγιείς συνδιαλλεγόμενοι εδώ, πρέπει
Να προβοκάρεις μόνο;
Πάρε το κουβαδάκι σου και ….παίξε παρά πέρα….

Μετά από όλα αυτά εξακολουθεις , λιβελογράφε του Forum trexagireve , να συγκαταλέγης τον εαυτό σου στους υγιείς ;;;;
Εν πάσει περιπτώσει πρόσεχε , γιατί όπως λένε οι ειδικοί , το λιβάνι έχει παραισθησιογόνες ιδιότητες , όπως το χασίς . Φρόντισε λοιπόν να μην εισπνέεις πολύ λιβάνι όταν γράφεις στο Forum .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2008, 02:06:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Να πέσουν και εδώ οι τόνοι να παώ για ύπνο ήσυχος!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2008, 10:51:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Διάλογοι κι αντίλογοι για τον χριστιανισμό….» Καμία σχέση με τις προσωπικές
Αντιπαραθέσεις. Ούτε μπορώ να φανταστώ άτομα σαν εσένα Sesostris να μπορούν
Να επικοινωνήσουν και απ’ ότι βλέπω, ούτε να καταλάβεις αυτά που γράφεις...
Εσείς ξεκινήσατε την κόντρα για να δείξετε τον φανατισμό σας. Απλά δεν μου αρέσει να παριστάνω τον ανώτερο και γι ‘ αυτό σας απάντησα με τον δικό σας τρόπο, για τους λόγους μου.
Αλλά τα δικά σας θεωρούνται δίκαιας αγανάκτησης ύβρεις, ενώ τα δικά μας
Σκέτα βρισιές…Το ίδιο είναι και το ξέρεις, κανενός το δίκαιο δεν νομιμοποιεί
Τη λάθος συμπεριφορά…Εγώ, ομολογώ, το έκανα επίτηδες, για να δώ που βόσκετε, εσείς όμως απλά, δείξατε το επίπεδο σας…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2008, 12:07:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve

Δεν έχεις καταλάβει κάτι πολύ βασικό μου φαίνεται. Δεν είναι τι λες , αλλά πως το λες. Ο τρόπος που εκφράζεσαι περιέχει χαρακτηρισμούς ανεπίτρεπτους για μια δημόσια συζήτηση. (αν γνωρίζεις την πραγματική έννοια της λέξεως αυτής).

Οφείλεις περισσότερο σεβασμό στους συνομιλητές σου, είτε συμφωνείς είτε διαφωνείς με τα γραφόμενά τους.

Δεν μπορείς να λες στον Macedon, το κουβαδάκι σου και τράβα παραπέρα. Δεν είναι δικιά σου η σελίδα.

Ο άνθρωπος έχει γράψει 2.500 φορές εδώ μέσα και δεν δικαιούσαι εσύ που τώρα εμφανίστηκες να λες αυτά που λες.

Πάρε το θυμιατό σου εσύ αν δεν σ' αρέσει και σ' άλλο φόρουμ.


τώρα που ρίχνω λίγο το επίπεδο, ίσως καταλάβεις...

έν οίδα ότι ουδέν οίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2008, 13:14:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είδες που έχω δίκαιο; Δεν βλέπεις αυτά που κάνετε εσείς,
Ή τα «αγιάζεις» και κρίνεις μεγαλύτερους σου, γιατί πιστεύεις ότι
Με το να ανήκεις στο φόρουμ, σου δίνει κάποιο βαθμό και
Νομιμοποιείται η αγένεια σου…
Εγώ γράφω σαν δημοσιογράφος, έτσι κάνω εδώ και περισσότερο από
20 χρόνια κι αυτό το στυλ, το έχω επίτηδες, γιατί η προσπάθεια σας να
Παραστήσετε τους σοβαρούς, δεν έχει υπόβαθρο κι ήθελα να δείτε
Πόσο παιδιά είστε…
Και 5 εκατ. φορές να έγραφε κανείς, αν είναι νούμερο, είναι νούμερο
Και δεν αλλάζει…Επαναλαμβάνω, να μάθετε να σέβεστε τους μεγαλύτερους σας…
Όσο για δημόσια συζήτηση, είχα εκπομπή από το 1987 σε σοβαρό ραδιόφωνο και
Νόμιμο, πράγμα που λέει κάτι για το πόσο σοβαρά μπορώ να συζητάω…με τους σοβαρούς…Μ’ αρέσει όμως να παίζω μ’ όσους παριστάνουν τους σοβαρούς, όπως
ξαναείπα…
Σιχαίνομαι, όσους έχουν μεγάλη ιδέα για τον εαυτό τους και από ουσία, τρίχες…
Ήρθε η ώρα πάντως να σταματήσουμε τις προσωπικές αντιπαραθέσεις....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2008, 16:55:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αρτσιμπουρτσι

quote:
Εγώ γράφω σαν δημοσιογράφος, έτσι κάνω εδώ και περισσότερο από
20 χρόνια κι αυτό το στυλ,

quote:
Όσο για δημόσια συζήτηση, είχα εκπομπή από το 1987 σε σοβαρό ραδιόφωνο και
Νόμιμο,

Τώρα που το λες... σα να μου έρχεται στο μυαλό κάποιος...

Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να γράψω τ' όνομά του, αλλά, αν λες αλήθεια, το ύφος σου και οι ασυναρτησίες που γράφεις μ' αυτόν τον αλήτικο τρόπο, μου θυμίζουν έντονα αυτόν τον ηλίθιο, που νομίζει ότι είναι δημοσιογράφος.

Δεν έχω χρόνο τώρα για περισσότερα, περί της "τιμής" που κάνει στο φορουμ, ένας "καταξιωμένος δημοσιογράφος", να αραδιάζει ότι πιο ανόητο, με το χυδαιότερο και ασεβέστερο τρόπο.

Υ.Γ. Όσο το σκέπτομαι τόσο πιο πιθανό μου φαίνεται να είσαι αυτό το ρεντίκολο (αποκλείεται να υπάρχουν πολλοί), που απ' ότι έχω ακούσει είναι και απατεωνίσκος...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2008, 17:24:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειλικρινά θα ήτανε μεγάλη τιμή για μένα να ήμουνα αυτός
Για τον οποίο μιλάς, όχι επειδή καταλαβαίνω ποιόν λες, ούτε
Και γιατί πιστεύω ότι ο συγκεκριμένος τύπος είναι καλύτερος απ’ ότι
Λές, αλλά, μόνο και μόνο για να’ μαι απέναντι σου και να σου τη
Σπάω, θα μου άρεσε…
Αλλά, γιαπετ, μικρέ μου φίλε, αποκλείεται να με ξέρεις γιατί είμαι
Από την κεντρική Ελλάδα και το αποκλείω να με βρήκες…Θα ήταν το
Ίδιο σα να μάντευες τους αριθμούς του τζόκερ…
Αλλά η εμπάθεια, η κατασυκοφάντηση και η ραδιουργεία που σε διέπουν
Είμαι σίγουρος ότι έχουν σκοπό να σε κάνουν νούμερο και πάλι…
Όσο περνάει ο καιρός, γίνεσαι ακόμη μικρότερος, σε λίγο πραγματικά
Θα έχεις εξαφανιστεί κυριολεκτικά,…
Η βιασύνη σου να συκοφαντήσεις και σαν φίδι να χύσεις δηλητήριο, με
Εντυπωσιάζει…
Τόσο πολύ σε στιγμάτισα;…Έγινα ο σκοπός της ζωής σου; Σταμάτα πλέον
Τις απέλπιδες κι ανόητες προσπάθειες να μου τη βγείς, γελοιοποιείσαι δεν το
Καταλαβαίνεις;….
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2008, 21:43:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γλυκέ μου αρτσι μπουρτσι, κι εγώ επιτηδες το κάνω για να ξεδιπλώσεις το συγγραφικό σου ταλέντο. Μ' αρέσει που γράφεις σαν ποιητής, σκέπτεσαι σαν δημοσιογράφος, χειρίζεσαι τέλεια τη γλώσσα των θεών, ο καθένα ςέχει να κερδίσει από σένα και τη σοφία σου.

Είσαι ένα ευχάριστο διάλειμμα σε οποιονδήποτε διάλογο. Τελικά, αφού τη βρίσκεις με εμένα, όπωε λες, ξέρω ότι θα διαβάζεις πάντα με ενδιαφέρον τα μηνύματά μου και θα με... σκέπτεσαι.

Εγώ, στο εξής, θα είμαι με σένα.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 22 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy