ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Χθες βράδυ ονειρεύτηκα...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 36
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 22:31:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλατωνα...γεια σου...
με εχεις αφησει αναυδο...τρομερη ερμηνεια...
τι να πω ακομα ετσι και να μην ειναι εγω ετσι θα το θυμαμαι οπως το εξηγησες...
σε ευχαριστω πολυ φιλε μου...
για τον κοπο...να ασχοληθεις με αυτο...

ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ!!!!!
ΠΛΑΤΩΝΑ...

1.Απογοήτευση…
2.Βρήκες πάτο…(Κάτω από τη λάσπη τι υπάρχει?)

ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΙΣΩΣ....
1.ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ...
2.ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΑΣΠΗ...ΧΜΜΜ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΒΛΕΠΩ ΠΑΛΙ ΟΥΡΑΝΟ...


ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ!!!
ΕΣΥ ΚΑΙ ΤΟ
ΕΣΩΤΕΡΟ ΣΟΥ...

ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 12:59:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα!

Oρίστε ο Πλάτωνας... Nα το έκανες αυτό σε κάθε όνειρο, τι καλά που θα ήταν...


quote:
Τα όνειρα είναι ο τρόπος που έχουν τα έμβια όντα για να ταξιδεύουν, να λυτρώνονται, να επεξεργάζονται, να εμπνέονται και να κατανοούν. Ψυγματα θεϊκής ουσίας όπως και τα πλάσματα που τα απολαμβάνουν...
H αγάπη μου για τη Mantis μεγαλώνει...

Thothoula η Bιετναμέζα
Mοναδική
απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 17:17:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απόψε είδα πως είχα γυρίσει στο αγαπημένο μου νησί, στη Σαντορίνη και οδηγούσα το ίδιο αμαξάκι που νοίκιαζα τις τρείς χρονιές όπου πέρασα στην υπέροχη Θύρα.
Βιαζόμουν και πατούσα το γκάζι με μανία. Είχα πάρει το δρόμο για το Φανάρι και έβλεπα πια ολόκληρο τον ορίζοντα. Ο ήλιος έδυε και έβαφε το θαλασσινό τοπίο με ροδόχρυσους τόνους. Όλα έμοιαζαν πιο έντονα από ποτέ τα χρώματα, τα αρώματα, οι ήχοι, οι αναμνήσεις...
Ένιωθα μια αβάσταχτη προσμονή για κάτι άγνωστο...
Τα χέρια μου είχαν υδρώσει, στο στομάχι μου πετάριζαν πεταλουδίτσες το στόμα είχε στεγνώσει και το κεφάλι μου ήταν έτοιμο να εκραγεί.
Έφτασα στην τελευταία στροφή και είδα το Φάρο.
Πρίν ακόμη σταματήσει το αυτοκίνητο πετάχτηκα έξω και με αστραπιαία ταχύτητα έτρεξα στην άκρη του γκρεμού.
Αγνάντεψα το πέλαγο και η προσμονή μου έγινε αγωνία. Δεν ήταν εκεί! Είχα μείνει πίσω!
Η Θάλάσσα ήταν ήρεμη, σχεδόν ακίνητη. Έκανα μια βουτιά στο κενό με ανοιχτά τα χέρια και ένιωσα τον αέρα στο πρόσωπο μου. Τα χέρια μου έγιναν φτερά και πέταξα γύρω από το νησί ψάχνοντας για κάποιο θεϊκό σημάδι, μα τίποτα δεν βρίκα.
Το σώμα μου γέμισε λέπια, δεν είχα πια φτερά, δεν είχα πόδια, αλλά ουρά, έπεσα στο νερό και βούτιξα στα βάθυ του, στα μήκη και στα πλάτη του. Απελπίστηκα, η καρδία μου βούλιαξε, η αγωνία μου έγινε φόβος...
Τι είχε συμβεί; Που ήταν; Γιατί χάθηκε;
Νύχτωσε πια και κάθησα σε ένα βράχο να ξαποστάσω. Σήκωσα το βλέμμα μου στον ουράνιο αστροκέντητο θόλο και τότε κατάλαβα... Από τα μάτια μου έτρεχαν δάκρυα.
Ύψωσα τα χέρια μου και προσευχήθηκα σε αυτούς που πέρασαν, γι' αυτόν που χάθηκε.
Κύματα ρυτίδωσαν την αιώνια υδάτινη μάνα, κεραυνοί έσκισαν το βελούδινο ρούχο της νύχτας και ένιωσα το σώμα μου να αλλάζει.
Το δέρμα μου έγινε φωτεινό, υψώθηκα σιγά σιγά και έγινα ένα ακόμη κεντήδι στον μανδύα του σκοτεινού ουρανού.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 17:38:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...υψώθηκα σιγά σιγά και έγινα ένα ακόμη κεντήδι στον μανδύα του σκοτεινού ουρανού.

Edited by - Valnta on 16/10/2003 17:41:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 15:06:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Μάντις,

τέτοια τέλεια περιγραφή Ονείρου….ούτε συγγραφέας να ήσουν!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 15:47:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πράγματι, γράφει καταπληκτικά!!!

Thothoula η Bιετναμέζα
Mοναδική
απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 17:13:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έυχαριστώ ΠΛΑΤΩΝΑ & Valnta.
Γράφω ιστοριούλες από παιδί και κάποια στιγμή θα βρώ κάποιον το ίδιο τρέλο με εμένα και θα εκδωθώ.
Όταν λοιπόν θα είμαι διάσημη θα λέτε σε όλα τα νέα μέλη του Forum πως έχουν την τιμή να είναι στο ίδιο διαδυκτιακό χώρο με την υπέροχη Mantis (αυτό μοιάζει με όνομα μάγου).

Το αγαπημένο μου ρητό είναι:
Η μετριοφροσύνη είναι για τους μέτριους και εγώ δεν είμαι!

Όνειρα γλυκά και απονήρευτα...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 17:29:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελπίζω να μην αργήσεις να εκ>δωθείς….ώστε να σε διαβάσω σύντομα γλυκεία μούσα…

Απόλαυση είναι το βιβλίο…που έχει αρμονία, σύνεση, βάθος…μα και θηλυκότητα *( Μήλο)

Bestseller…. σου εύχομαι!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 18:03:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ελπίζω να μην αργήσεις να εκ>δωθείς….ώστε να σε διαβάσω σύντομα γλυκεία μούσα…

Απόλαυση είναι το βιβλίο…που έχει αρμονία, σύνεση, βάθος…μα και θηλυκότητα *( Μήλο)

Bestseller…. σου εύχομαι!




Και εγώ που νόμιζα πως μόνο το sex, το sex, το sex, το αίμα και η δράση πουλάνε στην εποχή μας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 18:08:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο τζιμης μποντ εδω ειναι η σε αλλο καναλι?

χααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ:))))))))

ας με συγχωρεσετε για την παρεμβαση ,απλα ηθελα να σας φτιαξω λιγουλακι το κεφι ,μιας και ο καιρος ειναι μελαγχολικος

there's a better place for me
but it's far,far away
everlasting life for me
in a perfect world
but i gotta die first,
please god send me on my way

απο αποσπασμα του "IN MY DARKEST HOUR" των MEGADETH

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 18:20:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πραγματικά εμνευσμένος στοίχος Μάνο!

Μήπως όμως κρύβει ένα βαθύτερο νόημα?
Εννοείς πως θα εκδωθώ αφού πεθάνω?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 18:26:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mπορεί να εκδοθείς κ πιο πριν...

Aλλά αγαπημένη μου όπως συνήθως γίνεται με τους μεγάλους καλλιτέχνες...

η αναγνώριση θα περιμένει...την κηδεία σου

Φτου-φτου..

Thothoula η Bιετναμέζα
Mοναδική
απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 18:39:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
την αναγνωριση την δινουν τωρα μεσω των ιατρικων εξετασεων...

ναι ..βλεπουν σε τι κατασταση βρισκεται ο καλλιτεχνης και αναλογως πραττουν χααχαχαχαχχααχαχαααααααα

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 18:41:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία!!!!
Μου φτιάξατε το κέφι ή μάλλον μου διαμελίσατε την καλή μου διάθεση.

Θα πάω να σκάψω μια τρύπα και θα ξαπλώσω μέσα.... Που ξέρεις, μπορεί κάποιος να με δεί και να πιστέψει πως πέθανα!!!
έτσι θα είμαι η πρώτη περίπτωση νεκρανάστασης στον συγγραφικό χώρο.

Αν δεν πιάσει αυτό, σε ποιόν εκδότη πρέπει να εκδοθώ για να προωθήσει το βιβλίο μου?

Edited by - Mantis on 17/10/2003 18:43:09

Edited by - Mantis on 21/10/2003 20:52:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 18:45:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ω, έλα τώρα είμαι σίγουρη πως αντιλαμβάνεσαι το KAKO μας XIOYMOP...

Tι θέμα έχει το βιβλίο σου γλυκιά μου;

Thothoula η Bιετναμέζα
Mοναδική
απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 18:49:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
BEWARE MY FRIENDS,AS YOU PASS BY
AS YOU ARE NOW SO ONCE WAS I
AS I AM NOW SO YOU MUST BE
PREPARE MY FRIENDS TO FOLLOW ME

αποσπασμα απο την ΜΑΝΤΙς xaaxaaxaxaxax "MARY JANE" των MEGADETH

με απεραντο σεβασμο και αγαπη ,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 19:04:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

BEWARE MY FRIENDS,AS YOU PASS BY
AS YOU ARE NOW SO ONCE WAS I
AS I AM NOW SO YOU MUST BE
PREPARE MY FRIENDS TO FOLLOW ME

αποσπασμα απο την ΜΑΝΤΙς xaaxaaxaxaxax "MARY JANE" των MEGADETH

με απεραντο σεβασμο και αγαπη ,ο μανος σας



Μάλλον έμπλεξες τα θέματα Μάνο...
Στο "Σιγομουρμουρίζοντας όλη μέρα" κολλά αυτό.

Άσε που είναι παροιμία.
"Εκεί που είσαι, είμουνα και εκεί που είμαι θα 'σε.

Valnta, είναι μια ερωτική ιστορία ανάμεσα σε μια ιέρεια της Εκάτης και ένα Θεό. Διαδραματίζεται στην αρχαία Ελλάδα και έχει τραγικό τέλος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 19:08:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nα υποθέσω δηλ. ότι την έχεις τελειώσει;

Eχεις πάει σε κάποιο εκδοτικό οίκο; Tο έχεις προσπαθήσει καθόλου;

Aκούγεται πολύ ενδιαφέρον πάντως.. K αν κρίνω από τον τρόπο που γράφεις εδώ...

σίγουρα θα είναι κ απολαυστικό!!!

Thothoula η Bιετναμέζα
Mοναδική
απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

annie
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 20:44:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους annie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χθες το βράδυ ονειρεύτηκα.. ότι βρισκόμουν σε ένα γκρεμό και μάζευα κυκλάμινα..ότι ακροβατούσα ανάμεσα στο χθες και το αύριο και δεν μπορούσα να σταθεροποιηθώ στο παρόν.. ότι ήμουν μια φιγούρα τρομαχτική σε μεγέθυνση.. ότι η μέρα μου ήταν γεμάτη σκοτάδι, ότι το χάραμα δεν ερχόταν ποτέ για μένα και ότι η κάθε μέρα ήταν συνέχεια της προηγούμενης νύχτας.. απλά γιατί κανένα φως δεν ήταν ικανό να διώξει το σκοτάδι..

ΆννυΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 21:07:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ήρθες Αννυ!!!

Το τελευταίο μέρος, μάλλον για πραγματικότητα μοιάζει παρά για Όνειρο!

Ωστόσο…κάτι που ίσως βοηθήσει πολύ περισσότερο από κάθε Όνειρο το βρεις στις παρακάτω λέξεις!

Ο Γκρεμός, είναι το επικίνδυνο! Ζήσε τη μέρα σου έτσι….σαν να είσαι δίπλα σε ένα γκρεμό, και μαζεύεις κυκλάμινα!

Κάντο για λίγες μέρες…και δες τι συμβαίνει…

Να ξέρες….. πόσα σκοτάδια θα φεύγανε…..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

annie
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 21:53:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους annie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλάτωνα :)

Όνειρα VS Πραγματικότητα λοιπόν..

Τυχερός αυτός που καταφέρνει να αγγίξει έστω και από μακριά το Όνειρο του..
Όνειρα είναι και πετάνε μακριά.. αλλιώς τι Όνειρα είναι ε;

Η πραγματικότητα από την άλλη πλευρά είναι τόσο πεζή.. αλλά δεν φταίει αυτή από μόνη της.. Ευθύνη έχει και η φαντασία που δεν της κάνει παρέα..
Μοναδική αχτίνα ελπίδας είναι τα λουλούδια που δειλά δειλά ανθίζουν πάνω στα χαλάσματα και τα ραγίσματα της ψυχής

Anyway..
Πήρα φόρα και καταθέτω..
Ίσως να φταίει το μελαγχολικό μέρος των ημερών με τη βροχή καθημερινή επισκέπτρια να μας θυμίζει ότι τα όμορφα πράγματα στη ζωή διαρκούν τόσο λίγο.. όσο και οι σταγόνες της μέσα στη χούφτα μας.. ελάχιστα..

Καλό βράδυ και καλό ξημέρωμα από μια μελαγχολική Θεσσαλονίκη

''Χάρτινα πουλιά τα Όνειρα μου και αντίκρυ τους μια κάννη να στοχεύει κατευθείαν στην καρδιά τους'' - από το βιβλίο ''Χάρτινα Πουλιά''

Δύσκολο το κόβω να ζήσουμε καλά σε αυτόν τον κόσμο..
Για αυτό δεν πάμε λίγο παρακάτω μπας και ζήσουμε καλύτερα σε κάποιον άλλον;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 23:39:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mantis :))))))))))

εμεινες σε μια γραμμη και αφησες τις αλλες απ'εξω...

ολα εχουν την θεση τους ,οταν τα κοιτας ολοκληρωμενα,

κατσε και φαντασου πως θα ηταν ενα ονειρο αν βλεπαμε

μοναχα την μεση του ,χωρις αρχη και τελος και αν παλι

το τελος δεν προλαβεις να το δεις

δεν πειραζει θα ερθει εκεινο ξανα ενα βραδυ να σε βρει,

μοναχα και εφοσον μοναχα το ζητησεις και θελεις εσυ...:)))

δεν μπερδευω τα τοπικ ,τα ονειρα ανακατευω ,δοκιμασμενη

συνταγη απο παραλληλους υπνους ,γιατι τα ματια μπορει πολλες

φορες να ειναι ανοιχτα ,αλλα το μυαλο να ταξιδευει σε μερη

που δεν τα περιοριζει ο συνειδητος κοσμος και η υπαρξη στον χωρο.

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Edited by - manos on 17/10/2003 23:56:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2003, 11:59:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΔΑ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΟΥ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΕΝΑ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ...
ΤΟ ΠΗΡΑ ΚΑΙ Τ'ΑΓΚΑΘΙΑ ΤΟΥ ΜΕ ΤΡΥΠΗΣΑΝ...
ΤΟ ΑΙΜΑ ΠΟΥ ΣΤΑΓΟΝΑ-ΣΤΑΓΟΝΑ ΕΤΡΕΞΕ ΤΟ ΜΑΖΕΨΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΟ ...ΧΑΡΙΣΑ...
ΝΑ ΝΟΙΩΣΕΙ ΤΗΝ ΠΛΗΓΗ ΜΟΥ...

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2003, 23:08:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ήρθα ξανά!!!
Valnta, έχω τελειώσει το προσχέδιο και προχωρώ αργά αλλά σταθερά στην ολοκλήρωση της γέννησης του πνευματικού μου τέκνου. Παράλληλα "τρέχουν" και άλλες ιδέες γύρω μου. Κάθε φορά που βρίσκω ένα καλό παραμύθι να πώ, αρχίζω να γράφω για να μην χάσω το θέμα και το συναίσθημα.
Οχί, δεν έχω χτυπήσει την πόρτα κάποιου εκδοτικού οίκου, δεν είμαι ακόμη έτοιμη, έχω ακόμη κάποια κενά πάνω στην νομοθεσία σχετικά με την πνευματική ιδιοκτησιά. Θέλω να είμαι σίγουρη για τα πνευματικά μου δικαιώματα, για να μην τραβώ τα μαλλιά μου αργότερα.
Πάντως θα επιλέξω κάποιο εκδοτικό οίκο μικρό και οικογενειακό για να "μεγαλώσω τα παιδιά" μου.

Μάνο, τα όνειρα είναι η τροφή μου (μαζί με τις σοκολάτες και το γλυκό νερατζάκι), είναι η πηγή έμπνευσης μου, είναι ο αέρας που αναπνέω, είναι μουσική που μιλά στην ψυχή μου...
Όταν δεν νιώθω το μαγικό άγγιγμα της Έμπνευσης, κατεβάζω το μεγάλο χάλκινο καζάνι μου και ρίχνω μέσα όνειρα και εφιάλτες. Ανακατέβω με την μεγάλη κουτάλα του μυαλού μου και αφού έχουν σιγοβράσει, δοκιμάζω το αποτέλεσμα.
Αν πρόκειτε για "γευστική πανδαισία" σερβίρω το μείγμα στο χαρτί και το προσφέρω στους φίλους μου αχνιστό. Με μοναδική πρόθεση, να βάλω φωτιά στην φαντασία τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2003, 01:22:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mantis :)))))))

ονειρα-προμηνυματα ,ονειρα-αχαλινωτα,ονειρα-που κρυβουν θελω,

εφιαλτες-φοβιες,εφιαλτες-με ορια,εφιαλτες-που κρυβουν δεν μπορω,

ολα σε ενα καζανι μαγικο,μιγμα απο υπεροχο ζωμο ,ριξε μεσα ενα τολμω,..

αλατακι-πιπερακι,θεληση η αυταπατη,φως η σκοταδι,ανακατεμενα υπο το φως του φεγγαριου,...

με την μελωδια της ψυχης και του νου ,με την γευση της σοκολατας μα και του νεραντζιου,...

δοκιμασμενα στην πικρα και την αγαπη,αν ριξεις μεσα και λιγο απο της ζωης το δακρυ...

θα δημιουργησεις της αιωνιωτητας το γλυκο-ενα ονειρο ζωντανο/αληθινο,..

που δεν θα θελεις να το φας-παρα μοναχα να το κοιτας ,να αναρωτιεσαι αν η ζωη θα μπορουσε το ονειρο σου να γευτει...

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2003, 18:14:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Μάνο, συνέλαβες επακριβώς το νόημα μου.
Καταπληκτική η συνταγούλα σου!

Θα έγραφα ένα υπέροχο όνειρο που είδα εχτές, αλλά είναι μεγάλο και η διάθεση μου έχει πιάσει πάτο... αν και εσύ μου την ανύψωσες με τις ρήμες σου.
... Ίσως αργότερα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2003, 18:44:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
:)))))))))))))))

οποτε εχεις χρονο και διαθεση ,εμεις ειμαστε διπλα σου εδω:)))))

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2003, 19:32:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάνο τι μου κάνεις? Τώρα έχω δεν έχω διάθεση, με τούμπαρες και θα το γράψω....

Ο αέρας ανακάτευε τα μαύρα του μαλλιά. Το βήμα του σίγουρο, σταθερό τον οδηγούσε στην κορυφή του βουνού.
Η ψυχή μου σάλευε ανύσιχα και ταραγμένα. Πως θα υπομείνω τον αιώνιο πόνο, αν κάποιο κακό τον βρεί?
Άνοιξα το μυαλό μου και το άφησα να απλωθεί σαν μητρικό χάδι σε όλη την Πλάση.Τον βρίκα να ανεβαίνει στο βουνό.
Άφησα το είναι μου να ζευγαρώσει με την φαντασία μου...

Τώρα τον παρακολουθώ από ψηλά. Είμαι γεράκι που κάνει κύκλους στον ουρανό. Ο άνεμος με απελευθερώνει, αγγίζω τις κορφές των δένδρων, ορμώ στην απεραντοσύνη. Νιώθω το κάλεσμα της πραγματικής μου Φύσης.
Κοιτώ χαμηλά κι αυτός με τα εβένινα μαλλιά, το σφυλατημένο σε μάχες σώμα, προχωρά το κατάφυτο όρος.
Αυτός που με έδεσε με τα μάγια της αγάπης.
Αυτός που δάμασε την άγρια ψυχή μου.
Αυτός που είναι το άλλο μου μισό.
Έσκισα στα δύο τον ουρανό και πάτησα το ψηλό βουνό.

Τώρα τον παρακολουθώ από την γή. Είμαι ασημένιος λύκος. Τρέχω αφόρυβα γύρω του και άγρυπνα προστατεύω το διάβα του.
Το δάσος, το σπίτι μου, που ήταν ο κόσμος μου όλος, άνοιξε την αγκάλη του να με καλοδεχτεί.
Οι φτέρες που 'ναι φλύαρες μου λένε όσα βλέπουν, τα χαμηλά, τα ταπεινά, τα καθημερινά.
Με τις ψηλές φωνούλες τους τα Έλατα ξυπνάνε
και εκείνα σκύβουν σιμά και με χαϊδολογάνε.
Μιλούν για το Χειμώνα τους
που είμουν μακριά τους
για χιόνια, για αέριδες, γι' ανθρώπους με τσεκούρια...
Μάτωσε η καρδούλα μου με όλα αυτά τα νέα, μα τότε σκέφτικα αυτόν που έκανε το σώμα του κρεβάτι μου κάθε βράδυ.
Αυτόν που με φιλά και χάνομαι,
που μου μιλά και σβύνω,
που αναρριγώ στα χάδια του,
που λιώνω στ' άγγιγμα του.
Έσκισα στα δύο το δάσος και έφτασα στην λίμνη και στον ποταμό.

Τώρα τον παρακολουθώ απ' το νερό. Είμαι σολωμός, κολυμπώντας κατέβηκα τον ποταμό, δίπλα στο κάθε βήμα του. Στάθηκε στην λίμνη, στάθηκα και εγώ, κάτω από το γέρο-πλάτανο. Νούφαρο έγινα στην σκιά του.
Τότε ο γέρος-Πλάτανος με κοίταξε με το σοφό του βέμμα.
"Κοιτάξτε ψάρια και πουλία
λουλούδια και δενδράκια.
Αυτή είναι η Κυρά!
Προστάτης μές στο δάσος μας,
ομόριζη στη γή μας,
μα η αγάπη του θνητού
την πήρε απ' τη ζωή μας."

Όλη η Πλάση έπαψε και γύρισε σε 'μένα. Εκείνος δεν μπορούσε πια να με κρατήσει κοντά του.
Δεν είμουν άνθρωπος,... εγώ είμαι πέτρα, είμαι νερό, είμαι πουλι, είμαι λύκος... είμαι το χώμα που πατάς γλυκόπικρη αγάπη, είμαι ένα φύλλο στο κλαδί, ο τζίτζικάς και ο μέρμυγκας είμαι εγώ μαζί. Είμαι η φτέρη που 'κοψες κι έκανες κρεβάτι.

"Δεν είμαι μονάς, μα σύνολο
του Δάσους ανάσα και αίμα,
είμαι μισή αγάπη μου,
δεν έχω πια εσένα."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2003, 21:09:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2003, 13:36:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
4 μέρες τώρα τα όνειρά μου χάνονται στις υπερβολικές θερμοκρασίες...
Τα όνειρα του πυρετού είναι άπιαστα κ μπερδεμένα..Μοναδική μου ανάμνηση ότι μετράω κάτι..Δεν θυμάμαι τι, αλλά το κάνω με ένα μετρικό σύστημα δικό μου που νομίζω πως είχε κάποια σχέση με την κοιλιά μου (??)..Τις ώρες που είμαι ξύπνια σας παρακολουθώ...Σε διαβάζω Μantis σαν κεφάλαιο πολυαγαπημένου βιβλίου...Σ'ευχαριστώ...
Κ αυτή η καινούργια ψυχή στον κήπο των ονείρων...η annie..καλωσήρθες...

Thothoula η Bιετναμέζα
Mοναδική
απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 36 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy