ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Χθες βράδυ ονειρεύτηκα...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 36
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Το ξωτικό
Μέλος 3ης Βαθμίδας


641 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2003, 13:47:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Το ξωτικό  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βαλντα η φωτο του γαλαξια που εβαλες στις 16.10-2003 ειναι κατι παραπανω απο τελειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2003, 20:41:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περαστικά σου εύχομαι Valnta

Κι αναρωτιόμουν που χάθηκες.... ιωσούλα?
Don't worry, σύντομα θα στέκεσαι πάλι στα μπλέ σου πόδια

Τα όνειρα που παράγονται σε καιρούς που το σώμα πάσχει είναι συνήθως το ίδιο άρρωστα και μπερδεμένα με τον πνευματικό τους ιδιοκτήτη, όσο για το κοιλιακό μετρικό σύστημα σου... μήπως πεινάς?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2003, 21:56:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σου ΜΑΝΤΙS...
τι πενα ειναι αυτη καλη μου...
μπραβο...
να σαι καλα που την μοιραζεσαι μαζι μας...

περαστικα σου VALNTA μου...


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2003, 20:07:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Valnta μου μετράς ακόμη?

Είδα εχτές ένα υπέροχο όνειρο που μου άφησε την αίσθηση του Έρωτα μέσα στο μυαλό μου μέχρι τώρα.
Δεν μπορώ να το περιγράψω...
ήταν γλυκό?
ήταν πικρό?
μα μήπως ήταν χρώμα?
ή μήπως ήταν μουσική?
Δεν ξέρω, δεν θυμάμαι...μα στράγγισα την γεύση του και έφτιαξα στοιχάκια:

Έρωτας των τρελών κλειδί,
των ποιητών τραγούδι,
των λογικών ανάθεμα,
των γυναικών λουλούδι.

Έρωτας μάγισσας πιοτό,
καημός των μεθυσμένων,
των τροβαδούρων κάλεσμα,
κραυγή των κολασμένων.

Έρωτας νιάς ανασεμία,
των άγιων ευλογία,
παράνομος των εραστών,
μοναχικών λατρεία.

Έρωτας δηλητήριο
μες 'της καρδιάς τα βάθυ,
που δίχως ανταπόκριση,
πάει η καρδιά, εχάθει.

Όνειρα γλυκά και ερωτεύσιμα....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2003, 22:56:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πως με περιμενες,σαν και πρωτα,

μπροστα μου πως ησουν ομορφοτερη,

απο οποιαδηποτε αλλη φορα,πως με

καλουσες κοντα σου να ερθω οπως

και πρωτα για να μεινω κοντα σου.

ομως ενα ονειρο σαν ολα τ'αλλα,

ηρθες και εφυγες πριν σε ζησω,

πριν νιωσω πως ακομη υπαρχω ,πριν

να σ'απολαυσω ,σαν και πρωτα,παλι

δεν υπαρχω ,παλι θα ξυπνησω ,..

σαν το χθες και το τωρα παλι μονος...

..... μενω...αναπνεω


με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Edited by - manos on 22/10/2003 22:59:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2003, 00:18:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

... και μετά λές πως δεν αξίζεις...
Άσε τους άλλους να κρίνουν ποιά είναι η αξία σου Μάνο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

8anos
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2003, 04:45:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8anos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
GNWRIZEI KANEIS KANENA SITE OPOY NA EXIGEI TA ONEIPA, KAI TI SYMBOLEIZOYN AYTA POY BLEPOYME;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2003, 05:01:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΕΙΚΟΝΙΣΗ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑΣ ΟΝΕΙΡΟΥ ΓΙΑ ΜΕΝΑ

"MELANCHOLY AND MYSTERY OF A STREET" του Georgio De Chirico

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2003, 23:42:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το κρύο ήταν αφόρητο, ο αέρας λυσσομανούσε και ούρλιαζε σαν αντίλαλος της Κόλασης.
Στεκόμουν στην κορυφή ενός χιονοσκέπαστου βουνού.
Η Πλάση λευκή και παγωμένη πέθαινε για να ξαναγεννηθεί σαν άλλος θεός.
Κι εγώ πέθαινα, το ένιωθα... δεν έφταιγε ο χιονιάς. Ήταν κάτι μέσα μου που είχε καλυφθεί, όπως το αγριολούλουδο, ασφυκτιούσε και αυτό κάτω από τον πάγο.
Ένα τιτάνιο βάρος πλάκωνε την ψυχή μου, μια απέραντη θλίψη, ένας αφόρητος πόνος... μα δεν έτρεχε δάκρυ, μήτε αίμα. Ούτε ακούστηκε παράπονο, μήτε λυγμός... μόνο ένας βαθύς από ψυχής αναστεναγμός.
Και σαν το είναι μου να αλάφρηνε, σαν κάποιο χέρι να σήκωσε το βάρος από μέσα μου.
Με ένα κράκ, έσπασε ο πάγος κι ένα μικρό κίτρινο λουλούδι όρθωσε το κεφάλι του στον χειμωνιάτικο ήλιο.

Μάλλον κρύωνα...

Καλή Εβδομάδα σε όλους!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2003, 13:13:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ζυγωνει η αυγη ,στην οποια θα αφησουμε το αποτυπωμα της αυρα μας,

πλησιαζει ο χρονος να μεινει στον χωρο και στον χρονο η παρουσια μας,

που στην ομιχλη μορφες θα δινουν οι οπτασιες μας,

φως που θα αναβλυζει απο το πεπλο της σκοτεινης στιγμης,

θα αναδυθουν οι ψυχες του παρελθοντος,

πνοη να δωσουν στις καρδιες των ξεχασμενων μας ηρωων,

που μια φωνη θα βγαινει απο μια πηγη,εκεινων της ελλαδας ,κυπρου ,της ιρλανδιας και της σκωτιας ηρωων

ασπιδα σε οποιον θα κανει ξανα το βημα ,να διεκδικησει την ελευθερια


χρονια μας πολλα:)))))))))))))))))))

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Edited by - manos on 28/10/2003 14:15:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2003, 16:46:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
mano ΜΠΡΑΒΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ!!!!!!!!

ΣΕ ΒΡΙΣΚΩ ΑΨΟΓΟ

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2003, 22:35:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ryche ,

μας το αφιερωσα ,για τον μοναδικο λογο ,του οτι ειμαστε ολοι αψογοι:))))

ειστε σημαντικοι

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kaskarilia
Νέο Μέλος

Guadeloupe
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2003, 16:23:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kaskarilia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ημουν σε ενα δασος χθες το βραδυ,νυχτωνε και εψαχνα για ενα δαυλο.το δασος ειχε πολλα και μπερδεμενα μονοπατια.δε μποροθσα να δω τον ουρανο.μια κοπελα καλυμμενη με υφασματα ολοκληρη ηταν σε ενα δρομο,μου ειπε πως ειναι παρθενα και στο καλαθι της κουβαλει αγβα γεννημενα απο θλιμμενο πλασμα.την ακολουθω και καθομαστε σε ενα βραχο ,αυτη μου δινει ενα πρασινο ποτο και λεεί''πινω στη υγεια του''ηθελα να φυγω μετα.και εφυγα ,ξυπνησα δηλαδη.δεν ειναι αποτα πιο περιεργα ονειραπου εχω δει,ηταν μονοτονο τοσο που νομιζα πως δεν ηταν ονειρο.ο Μορφεας ειναι διεστραμμενος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2003, 16:34:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λείπω καιρό μου φαίνεται από δω μέσα...Nα καλωσορίσω το καινούργιο μαςμέλος kaskarilia με το περίεργο ψευδώνυμο κ το περίεργο όνειρο.."O Mορφέας είναι διεστραμμένος" -χε χε,συμφωνώ...

Tο γλυκό 1900 που δεν έχω καταλάβει αν είναι φίλος ή φίλη, μου αρκεί που του αρέσει ο Θανάσης Παπακωνσταντίνου...

Oι υπόλοιποι εδώ μέσα γνωστοί κ πάντα αγαπημένοι...

Θα επανέλθω αργότερα...

Thothoula η Bιετναμέζα
Mοναδική
απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2003, 17:31:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Tο γλυκό 1900 που δεν έχω καταλάβει αν είναι φίλος ή φίλη


Φίλος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2003, 21:23:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
στο διαστημα μεταξυ σειριου και ωριωνα,

την ψυχη μου να αιωρειται συναντησα,

πηγε να με αγκαλιασει -μα δεν την αφησα,

δεν ειχα γαληνη ,δεν ειχα το φως που ειχε εκεινη,

ποσο μικρος αισθανομουν μπροστα της και δακρυσα,

μα μου ειπε μην φοβασαι ,δεν με εχεις χασει,

δεν καταλαβες πως η φλογα μου ησουν στην γη

και πως σε προστατευα μεχρι κοντα μου να'ρθεις;;;

σας το αφιερωνω ,ευχηθηκα την γαληνη που λειπει απο μενα ,να την εχετε εσεις.

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΜΠΟΤΣΑΚ.

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας


Edited by - manos on 29/10/2003 21:41:52

Edited by - manos on 29/10/2003 22:54:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2003, 18:51:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Λίγο γαλήνη για τον ποιητή...

Ωχ...πολύ μεγάλη!

Edited by - Valnta on 30/10/2003 18:52:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2003, 22:50:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Valnta :))

αν το τοπιο της καρδιας σας ειναι,

δεν εχω σκοπο και δικαιωμα να μπω,

δεν θα στερησω ουτε σπιθαμη γαληνης,

μες την ομορφια των σκεψεων σου αν θες

να μεινω ,την θαλασσα θα ατενιζω,

μεχρι το δειλινο να'ρθει και σαν

ονειρο να φυγω..

σας το αφιερωνω

να ειστε καλα,σας ευχαριστω:))))))

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Edited by - manos on 30/10/2003 22:51:23

Edited by - manos on 30/10/2003 23:14:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2003, 18:12:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γύρισα ξανα κοντά σας (για λίγο μόνο)...
Valnta καλή μου είδα πως επεστρεψες και εσύ...
Πρέπει να πώ πως μου λείψατε όλοι και ειδικά τα ποιήματα του Μάνου.
Θα αργήσω πάλι να σας γράψω γιατί είναι αρρωστούλικο το pcάκι μου και η οθόνη του τίναξε τα πέταλα...
Ο Γιάτρος με διαβεβαίωσε πως θα γίνει καλά, αλλά θα πρέπει να του πάρω μια νέα οθόνη για να παίζει...

Σας φιλώ σταυρωτά... και καλή αντάμωση...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το ξωτικό
Μέλος 3ης Βαθμίδας


641 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2003, 18:32:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Το ξωτικό  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα και εδω και καλη εβδομαδα να εχουμε.Βαλντα περαστικα και καλως γυρισες πισω.
Κατα πρωτον ηθελα να πω οτι εχω γινει σαν στρουμφακι(μπλε),σαν το πρασινο ανθρωπακι στον σπορτ μπιλλυ(μου διαφευγει το ονομα του...θυμαμαι μονο εκεινη την κακια που το παιδευε...)απο την ζηλεια μου γιατι οι φωτογραφιες που βαζετε ειναι παααααρα πολυ ωραιες και δεν ξερω απο που τις παιρνετε .
Οσο αφορα τα ονειρα θα θελα ,επειδη ειδα ενα ονειρο προσφατα(χτες), απο καποιον που ξερει την σημασια του [:)
Τι συμβολιζει σε ενα ονειρο το να βλεπεις ενα ηφαιστειο εν ενεργεια και εν δρασει(δλδ μας ειχε φτασει η λαβα και εμεις πηγαιναμε απο δωματιο σε δωματιο αλλα να ξεφυγουμε δεν μπορουσαμε)(οχι δεν ειδα προσφατα κανενα εργο με ηφαιστεια).
Οποιος ξερει και μπορει να βοηθησει δεκτος-ηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2003, 11:10:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα αγαπημένοι μου...
Mantis..περαστικά στο μηχανηματάκι σου...εύχομαι γρήγορα να μπορείς να είσαι πάλι κοντά μας...Ξωτικό...δεν είμαι σίγουρη αλλά νομίζω ότι η λάβα σημαίνει λεφτά...Tο ότι έτρεχες να ξεφύγεις κ δεν μπορούσες ίσως είναι προβλήματα σε σχέση με αυτά τα λεφτά-αν σημαίνει αυτό τελικά..με κάθε επιφύλαξη...

Iσως να μπορούσε να σε βοηθήσει...ο Πλάτωνας...αν κάνει καμοιά βόλτα προς τα δω...
Mάνο μου..ξεπάγιασες έμαθα την Kυριακή...

Thothoula η Bιετναμέζα
Mοναδική
απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2003, 12:26:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποιος ξυλοκόπος στο βασίλειο Τσενγκ συνάντησε στο έδαφος ένα φοβισμένο ελάφι και το σκότωσε. Για να μη το δούνε άλλοι, το έκρυψε σε μια συστάδα θάμνων. Θα γύριζε το βράδυ να το πάρει. Αλλά αργότερα ξέχασε τον τόπο που το είχε κρύψει και δεν το βρήκε. Την άλλη μέρα έπεισε τον εαυτό του πως είχε ονειρευτεί το όλο επεισόδιο. Το έλεγε μάλιστα σαν όνειρο σε όλους τους γνωστούς του στο δρόμο.
Ένας περαστικός που άκουσε το «όνειρο» πίστεψε πως ήταν καλός οιωνός και πήγε στο δάσος στην ίδια περιοχή. Κι εκεί όντως βρήκε το ελάφι. Το κουβάλησε σπίτι και είπε την ιστορία στην έκπληκτη γυναίκα του.
«Όνειρα και σαχλαμάρες» είπε περιφρονητικά εκείνη. «Πιστεύεις αλήθεια πως ο ξυλοκόπος είχε τέτοιο όνειρο; Μάλλον εσύ θα ονειρεύτηκες τον ξυλοκόπο να το λέει! Αλλά τι πειράζει αφού τώρα έχουμε το ελάφι;»
Το ίδιο βράδυ ο ξυλοκόπος σκεφτόταν ακόμα το σκοτωμένο ελάφι όταν πλάγιασε και είδε στο όνειρό του όχι μόνο τον τόπο που το είχε κρύψει αλλά και τον άνθρωπο που το είχε βρει. Πρωί πρωί πάει στο σπίτι του αλλουνού και εκεί βλέπει το ελάφι. Οι δυο τους άρχισαν να καυγαδίζουν: «Εγώ το σκότωσα», «Εσύ ονειρεύτηκες, εγώ το βρήκα». Έτσι κατέληξαν στο δικαστή.
«Αχ, δεν αξίζει να καυγαδίζετε» τους είπε αφού άκουσε τι είχαν να πουν. «Ο ένας ονειρεύτηκε την πραγματικότητα, ο άλλος πραγματοποίησε το όνειρο. Ποιος ξέρει τώρα την αλήθεια. Άντε, μοιραστείτε το ελάφι μεταξύ σας.»
Το ίδιο πρωί το περιστατικό έφτασε στ' αυτιά του βασιλιά. «Χα χα!»γέλασε. «Υποθέτω πως τώρα και ο δικαστής ονειρεύεται πως πράγματι μοίρασε το ελάφι στους δυο τους!»

Thothoula η Bιετναμέζα
Mοναδική
απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2003, 14:03:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

τα pc φτιαχνονται,τα ονειρα αποκρυπτογραφουνται,το κρυο δεν διαρκει/δεν ενοχλει,αυτο που δεν φτιαχνεται ειναι μια καρδια αν ραγισει,ενας ερωτας αν τελειωσει,αν μια υπαρξη ταξιδεψει

σας λατρευω

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

solitude
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2003, 01:12:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους solitude  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το μόνο που μπορώ να πώ μετά την ανάγνωση αυτού του θέματος είναι οτι έμεινα για αρκετή ώρα χαμένη στα όνειρα μου..είχα καιρό να το κάνω..σας ευχαριστώ ήταν υπέροχα.
Μάνο, αν μου επιτρέπεις, συγχαρητήρια..με εκτίμηση solitude!

Βαθιά τη νύχτα,τα μεσάνυχτα, με τ'ανοιχτά φτερά του ονείρου,πετά η ψυχή μου,σκλάβα ελεύθερη, στους μυστικούς κόσμους του απείρου..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2003, 06:38:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρωί Νοέμβρίου
Ενας οδηγός στον κεντρικό
ευτυχισμένος ξεκινα ανεβάζοντας ταχύτητα.
Ξαφνικά κοιταζει τον καθρέφτη του.
Το τοπίο είχε εξαφανιστει!
Σταματάει κι ακουμπώντας πίσω
βάζει τα κλάματα.
Αγριο κλάμα, με λυγμούς.
Την άλλη μέρα τον βρήκαν
νεκρό.
Πνιγμένο στα ίδια του τα δάκρυα!...
Όλοι φυγαν, σε κουφια ηρεμία, χαμογελώντας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2003, 18:29:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"...Ονειρεύτηκα πως ακολουθούσα τη δική μου κηδεία, με τα πόδια, περπατώντας ανάμεσα σε μια συντροφιά από φίλους ντυμένους με αυστηρό πένθος αλλά με γιορτινό κέφι. Όλοι δείχναμε χαρούμενοι που ήμασταν μαζί. Κι εγώ περισσότερο απ' όλους για 'κείνη την ευχάριστη ευκαιρία που μου έδινε ο θάνατος να ξαναβρεθώ με τους φίλους μου από τη Λατινική Αμερική, τους πιο παλιούς, τους πιο αγαπημένους, αυτούς που δεν είχα δει για πολύ καιρό. Στο τέλος της τελετής, όταν άρχισαν να φεύγουν, έκανα να πάω μαζί τους, αλλά ένας απ' αυτούς μου έδωσε να καταλάβω, με τελεσίδικη αυστηρότητα, πως για μένα η γιορτή είχε τελειώσει!..."
ΓΚΑΜΠΡΙΕΛ ΓΚΑΡΣΙΑ ΜΑΡΚΕΣ

"...Πέρα απ' αυτόν τον κόσμο των ψευδαισθήσεων υπάρχει κάποιος ονειροπόλος που φανερώνει το όνειρο. Μη ρωτάς ποιον βλέπεις, γιατί θα δεις μόνο μεταμφιέσεις. Ρώτα ποιος κάνει αυτό που βλέπεις..."
GAUTAMA CHOPRA

"...Τα όνειρα είναι μια ουσία ζωής, η πρώτη που σε κρατά σε εγρήγορση στην άθλια ύπαρξή σου και βιάζεσαι να τρέξεις, να ξεχαστείς, σε μια ονειρική ταινία ή σε ένα βιβλίο με όνειρα ή στον έρωτα, όπου τα όνειρα που πλάθουν οι εραστές είναι τόσο συχνά τ' αντίθετο απ' την πραγματικότητα που ζούνε. Και βγαίνουν ξανανιωμένοι απ' τον έρωτα, γιατί μπόρεσαν να ονειρευτούν, κι όσα τους προσγειώνουν στη ζωή, η καρτέλα, το νοίκι, η αρρώστια, η γκρίνια, τα μισούν και ζουν σε όνειρα ταξιδιών, σε διακοπές ονείρων, σ' ονειρικές καταστάσεις συμβίωσης ή πηγαίνουν να ξεδώσουν σ' ένα όνειρο γηπέδου ή σε καμιά ονειρική εκκλησία..."
ΒΑΣΙΛΗΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΣ

Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2003, 20:41:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
solitude :)))))))))))))

ειναι η ψυχη μου ,κρατηστε την ειναι δικη σας,αποτυπωστε την σε ενα λευκωμα και κρυψτε την καπου...

ετσι οταν ακουτε το χαμογελο ενος μεγαλου παιδιου ,που το μονο που θελει ειναι να ταξιδεψει..

οταν ακουτε το ονομα μου ,να νιωθετε την απεραντη αγαπη για τα ονειρα μου...

να βγαλετε το σκονισμενο λευκωμα ,διαβαζοντας το θα βλεπετε τα δικα σας ονειρα...

για εναν πιο ομορφο κοσμο ,που δεν χωραγε ενα μικρο λευκωμα...

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΜΠΟΤΣΑΚ.

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Edited by - manos on 05/11/2003 20:52:05

Edited by - manos on 05/11/2003 21:29:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2003, 22:09:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειδα ενα όνειρο,

πως είχε ανοιξει του κόσμου η αυλή

κι εγώ σα μικρό ξανά παιδί

σεργιανούσα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2003, 16:11:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτω απ' το μαξιλάρι
Μουσική, Στίχοι: Θανάσης Παπακωνσταντίνου
Τραγούδι: Θανάσης Παπακωνσταντίνου
Β’ φωνή: Σωκράτης Μάλαμας

Κάτω απ’ το μαξιλάρι
είναι ένα βαθύ πηγάδι
που μέσα κατοικούν
οι ψυχές που σ’ αγαπούν.

Παλεύουν κάθε βράδυ
με τα κιούγκια στο σκοτάδι
να φτάσουν στα ψηλά,
πλάι στο μαχαραγιά.

Να σου μιλάν στον ύπνο,
να σε μπάζουνε σε κήπο
με αϊ-γιάννη και λωτούς,
με χειμωνανθούς.

Κι όταν σ’ αναταράσσει
-για τα σκάρτα που ‘χεις πράξει-
κύμα φαρμακερό,
να σου δίνουν φυλαχτό.

Χαϊμαλί από μετάξι,
που ‘χουν μέσα του φυλάξει
άχυρο απ’ τη γη,
που ΄χει μείνει απάτητη.

Έρχονται και σε μένα
πρόσωπα λησμονημένα,
άδεια και χλωμά
από πριν κι από μετά.

Μου κρατάν το χέρι
στο ταξίδι, στο καρτέρι,
στον ύπνο το βαθύ.
Είναι λίγοι, είναι πολλοί.

Μέσα στο πηγάδι,
κάτω απ’ το μαξιλάρι
ρίχνονται οι ψυχές.
Ήλιε μου τώρα βγες!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2003, 16:29:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγία νοσταλγία
Aγία νοσταλγία πέλαγο ανοιχτό
Ποσά σκαριά έχεις πάρει για πάντα στο βυθό
Αγία νοσταλγία φιλώ την εικόνα σου
Δεν έχω απόψε που να πάω δέξου με στο δώμα σου
 
Αγία νοσταλγία τις αγάπες μου καλώ
Μέσα από καθρέφτη παραμορφωτικό
Αγία νοσταλγία της μνήμης αδερφή
Είσαι αγκάθι βάλσαμο
 
Τραγούδι και στριγγλιά μαζί
Αγία νοσταλγία ανίκητο θεριό
Έχεις κλείσει τη καρδιά μου σε λαβύρινθο.


Άδειοι τόποι
Όταν σταλάξει η κούραση
το όπιo της το γλυκύ
βαθύς ο ύπνος έρχεται
και των ψυχών την αύρα γεύεται

Άδειοι μου τόποι, όνειρα
κόκκοι της άμμου, απόνερα
 
Όσοι κοιμούνται, γίνονται
παιδιά και παραδίνονται
Πάνω από τα βλέφαρα κλειστά
Του χρόνου ο άνεμος λυσσομανά

Άδειοι μου τόποι, όνειρα
κόκκοι της άμμου, απόνερα
 
Πριν μπεις για να ονειρευτείς
πρέπει να αφήσεις καταγής
έξω απ’ του ύπνου το τέμενος
τις αρετές σου ή το έρεβος

Άδειοι μου τόποι, όνειρα
κόκκοι της άμμου, απόνερα
 

Άστρο του πρωινού
Άστρο θαμπό του πρωινού
για χάρη σου αγρυπνούμε
η αναπνοή μας σου μιλά
κι οι βράχοι κρυφακούνε
άστρο του πρωινού

Το φως σου από ουρανό
απόμακρο το στέλνεις
άστρο θαμπό του πρωινού
που τη ζωή μας φέρνεις
άστρο του πρωινού
 
Άστρο θαμπό του πρωινού
βλέπουμε να σιμώνεις
κι όσο έρχεσαι λαμπρύνεσαι
το φως σου δυναμώνεις
άστρο του πρωινού
 
Ένα λοφίο πορφυρό
φορώντας πλησιάζεις
αστέρι που, πριν έρθεις καν
άστρο που φεύγεις πάλι
άστρο του πρωινού
 
Άστρο θαμπό του πρωινού
για χάρη σου αγρυπνούμε
και τούτη η μέρα ας μας βρει
μ' αυτούς που αγαπάμε
άστρο του πρωινού....

Δεν μπόρεσα ν'αντισταθώ στον πειρασμό να σε σιγοντάρω....

Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 36 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy