ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Χθες βράδυ ονειρεύτηκα...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 36
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2003, 19:43:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Anounaki...

Δεν μπορείς να καταλάβεις πόση ώρα είχα κολλήσει κ κοίταζα αυτή τη φωτό...

Kάτι...

Σαν νανούρισμα που έχεις ακούσει παιδί...

Mια μελωδία που "παίζει" στο κεφάλι σου, αλλά αν πας να την μουρμουρίσεις...

Tη χάνεις τελείως...

Communicating at an unknown rate...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Panama
2232 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 23:27:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantis  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Mantis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνήθως δεν ονειρεύομαι τον θάνατο, μα πρίν λίγο καιρό είδα κάτι που με τάραξε.

Πατούσα ξυπόλυτη το άγονο, ξερό χώμα. Ο ήλιος, αδίστακτος, έκαιγε την πλάση γύρω μου. Καυτός, φονικός άνεμος μαστίγωνε την δύστυχη γή. Κίτρινο σκληρό φώς ήταν αυτό του ηλιακού πατέρα.
Περπατούσα στην απέραντη ερημία, μέχρι που έφτασα σε ένα χωριό. Μικρά σπίτια λευκά, ακίνητα και κακοφτιαγμένα πλαισίωναν όλους τους δρόμους. Πόρτα δεν υπήρχε πουθενα, μα ούτε και παράθυρο.
Πέρα από τον αέρα που ούλιαζε άλλος ήχος δεν επιζούσε στην αιώνια ερημιά... μέχρι που άκουσα κουδουνάκια και κοίταξα τα πόδια μου.
Γύρω από τους αστραγάλους μου φορούσα αλυσσίδες με κουδουνάκια. Μια απαλή αίσθηση απλωνόταν σε όλο μου το σώμα και είδα πως είμουν ντυμένη με ένα μεταξωτό λευκό ρούχο. Τα μαλλιά μου ήταν μακριά και κόκκινα. Τόσο έντονα κόκκινα που κάτω από το κίτρινο φώς έμοιαζαν σαν αύρα.
Συνέχιζα να περπατώ μέχρι που έφτασα στο τέλος του δρόμου. Εκεί μια τεράστια πέτρινη αψίδα ήταν χτισμένη. Στην κορυφή της αψίδας στεκόταν ένας μαυροφορεμένος άντρας.
Άπλωσε τα χέρια του σαν να ήταν φτερά και έκανε ένα βήμα στο κενό. Στάθηκε μπροστά μου, το ύψος του ήταν τιτάνιο. Τον κοίταξα στα μάτια, μαύρα μάτια, απύθμενα, χαοτικά. Το δέρμα του λευκό, ανέγγιχτο από τον ήλιο. Τα χείλη του πιο πορφυρά και από το αίμα.
Έσκυψε και με φίλησε, άνοιξε τα χέρια του και με τύλιξε σε μια παγωμένη αγκάλια και τότε κατάλαβα...
Ήταν ο Άγγελος του Θανάτου...

Πετάχτηκα έντρομη μέσα στην νύχτα και ως το πρωί που πήγα στην δουλεία μου έτρεμα. Κατα την διάρκεια των άγρυπνων ωρών σύνταξα την διαθήκη μου και την επόμενη μέρα την κατέθεσα στην συμβολαιογράφο της οικογενείας μου. Από εκείνη την ημέρα και μετά προσέχω διπλά μιας και κάνω επικίνδυνο επάγγελμα και ποτέ δεν προσέχω ούτε και όταν περπατώ στο δρόμο.

Σε λίγο πάω για βουτιές στην ονειροθάλασσα.... Καληνύχτα σας!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anounakis
Πλήρες Μέλος

Aruba
993 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2003, 19:08:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anounakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 01:53:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...ήταν πολύ ζωντανό! Ξύπνησα και έπιασα ΚΑΙ με τα χέρια μου το στόμα, αφού δεν σιγουρεύτηκα πριν με τη γλώσσα.
Από τα πιο αγχωτικά όνειρα που έχω δει: χθες βράδυ. Είμασταν λέει σε έναν μεγάλο χώρο με πολύ κόσμο, κάτι σαν καφετέρια, και όπως μιλούσαμε ένοιωσα κάτι μέσα στο στόμα, σαν να τρώω κάτι. Αλλά δεν ήταν κάτι φαγώσιμο. Πήγα σε έναν καθρέφτη και είδα μια μεγάλη τρύπα στα ούλα μου, και από μέσα έβγαλα με μεγάλη δυσκολία και πόνο κάτι σαν βελόνα με χοντρό κεφάλι... Επέστρεψα στην παρέα και άρχισα να νοιώθω διάφορα πράγματα μές στο στόμα μου... Είχα μπουκωθεί από τα δόντια μου που είχαν ξεκολλήσει όλα από το πάνω μέρος και είχαν γίνει μικρά μικρά κομματάκια μέσα στο στόμα μου. Αλλά δεν έπρεπε να τα φτύσω ή να τα καταπιώ, ή να τα πετάξω! Απαγορευόταν... Πήγα πάλι στον καθρέφτη και άνοιξα το στόμα μου... Ήταν η πιο φρικτή και έντονα αγχωτική στιγμή του ύπνου μου! Ένα στόμα χωρίς δόντια, γεμάτο με ένα μείγμα από κομματάκια γλώσσας και δοντιών!
...ήταν πολύ ζωντανό! Ξύπνησα και έπιασα ΚΑΙ με τα χέρια μου το στόμα, αφού δεν σιγουρεύτηκα πριν με τη γλώσσα.


ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ από τον άλλο,
μπροστά στη ΖΩΗ και στο ΘΑΝΑΤΟ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 03:18:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανανακο τι έφαγες χτες βράδυ?

Βρε μπας και βαρέθηκες τα εσω….και το έριξες σε φιλμ του Dario Argento?

O Freud θα ελεγε πολλα...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 12:01:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mε πολύ μεγάλη έκπληξη καθόμουν κ διάβαζα το όνειρο του ανανά...

Mε πολύ μεγάλη έκπληξη, γιατί είδα κ γω ένα παρόμοιο όνειρο. K μάλιστα το ίδιο βράδυ...

Hμουν κάπου κ έπινα καφέ κ ξαφνικά ένοιωσα ότι κάτι κατάπια. H πρώτη μου σκέψη ήταν ότι ήταν μια φλούδα γυαλιού, σκέφτηκα ότι ίσως όπως χτυπάγαν τον καφέ έσπασε κάπου ο πάτος του ποτηριού κ σηκώθηκα κ πήγα σε έναν καθρέφτη για να δω αν είχα κοπεί.

Στον καθρέφτη είδα πως είχε ματώσει ένα σημείο στα ούλα μου κ όπως έβαλα το δάχτυλό μου πάνω...διαλύθηκαν τα πιο κοντινά δόντια στο σημείο.

Θρυμματίστηκαν είναι η σωστή λέξη. Πανικοβλήθηκα, κ πήγα να ξεπλύνω το στόμα μου με νερό κ κάθε φορά που έφτυνα το νερό, τα δόντια μου γινόντουσαν κομμάτια...

Hταν πολύ φριχτό όνειρο. Πολύ ζωντανό κ συγχρόνως είχα κ τη γνώση ότι το να βλέπω πρόβλημα στα δόντια είναι κακό...

Thothoula γεματούλα
Kόρη Thoth Tρισμέγιστου
Aδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 12:48:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί Valnta και Ανανά,

Let me join the club! Το συγκεκριμένο όνειρο το βλέπω εδώ κι αρκετά χρόνια και, παρά τις μικροδιαφορές ως προς την «πλοκή», το κοινό σημείο είναι τα θρυμματισμένα δόντια. Είναι όντως φρικιαστικό…

Πάντως, επειδή έκανα κι ένα μικρό «γκάλοπ», ανακάλυψα ότι πρόκειται μάλλον για ένα αρκετά συχνό όνειρο. Μάλιστα, είχα προσέξει ότι το όνειρο αυτό το έβλεπα σε χρονικές περιόδους άγχους και ψυχολογικής πίεσης, πράγμα που διασταύρωσα και με τα υπόλοιπα άτομα που ρώτησα σχετικά. Οπότε, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι μάλλον πρόκειται για συσσωρευμένο άγχος το οποίο ίσως «εκτονώνεται» με το πολύ τρομακτικό αυτό όνειρο.

Αλήθεια, αγαπητοί φίλοι, συνέβαινε κάτι τέτοιο και σε σας την περίοδο που το είδατε;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 12:59:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nαι, ίσως να έχει να κάνει με το άγχος, αλλά πάλι έχω περάσει κ πιο αγχωτικές περιόδους από αυτή που περνάω τώρα κ δεν έχω δει παρόμοιο όνειρο...

Eλπίζω να μην είναι κάποιο κακό προμήνυμα...

Thothoula γεματούλα
Kόρη Thoth Tρισμέγιστου
Aδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 14:44:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σοβαρά μιλάτε?!!
Χαίρομαι πολύ που δεν είμαι μόνος! Πραγματικά δεν είχα ιδέα ότι μπορεί να πρόκειται για ένα... συνηθισμένο όνειρο (όπως ότι πετάμε, πέφτουμε, μας κυνηγάνε και μένουμε ακίνητοι κλπ)! Πρώτη μου φορά είδα κάτι τέτοιο (έχει τύχει παλαιότερα με... κάποιο μέλος του σώματος που κοβότανε, έλοιωνε, χανόταν! με το ίδιο άγχος, αλλά το απέδιδα σε... σεξουαλική ανεπάρκεια), αλλά σχετικά με τα δόντια πρώτη φορά βλέπω.
Ναι durden_alie, περνάω μια περίοδο ανακατατάξεων, αλλαγής επαγγελματικής κατάστασης και με πολύ πολύ στρες, αλλά σαφώς έχω περάσει και χειρότερα, όπως Valnta... Μπορεί όμως να οφείλεται και εκεί, ποιος ξέρει.
Ένας φίλος μου είπε πως πιθανόν να συμβεί κάτι πολύ κακό - ακόμη και κάποιος θάνατος... Θα δείξει...
Πάντως στ' αλήθεια χάρηκα που δεν είμαι ο ...μόνος τελικά!

Πλατωνάκο, χμμμ... γλώσσα έφαγα το βράδυ, παίζει ρόλο?!

quote:
O Freud θα ελεγε πολλα...

Τι θα έλεγε άραγε?!


ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ από τον άλλο,
μπροστά στη ΖΩΗ και στο ΘΑΝΑΤΟ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 14:53:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρώτη μου φορά είδα κάτι τέτοιο (έχει τύχει παλαιότερα με... κάποιο μέλος του σώματος που κοβότανε, έλοιωνε, χανόταν!

Γουάου! Kοβότανε..ok. Aλλά να λιώνει; Για κάτι τέτοια όνειρα άνοιξα αυτό το θέμα!


------------------------------------------------------------------------
O Freud θα ελεγε πολλα...
------------------------------------------------------------------------
Τι θα έλεγε άραγε?!

Nα σιγοντάρω κ γω εδώ... TI ΘA EΛEΓE; EEEEE;;

Thothoula γεματούλα
Kόρη Thoth Tρισμέγιστου
Aδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 14:57:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα έλεγε να γευτείς μια φρέσκια ζουμερή ΑΝΑΝΙΤΣΑ…... με πιανεις....

και να αφήσεις τις γλώσσες…. και τα σε κακό ο Νους μας!!!

Καποτε τα ερευνουσα (Τα ονειρα) πολυ....μα εδω και χρονια κοιμαμαι λιγο...3 Ωρες μα (ΒΑΘΕΙΑ!!!) ..οποτε δεν βλεπω πια!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 14:59:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως κι εγώ δεν σας κρύβω ότι σοκαρίστηκα πάρα πολύ από το συγκεκριμένο όνειρο. Και στην εξήγηση του "συσσωρευμένου άγχους" έφτασα στηριζόμενος απλά και μόνο σ' αυτό που λέμε "λογική".

Όμως η λογική δεν ξέρω αν είναι κι ο καλύτερος σύμβουλος όταν εξετάζουμε κάτι τόσο παράλογο, έτσι;

Το περίεργο στην όλη υπόθεση είναι πως είναι δυνατόν να βλέπουν τόσοι άνθρωποι ένα όνειρο εξαιρετικά...ειδικό θα μπορούσαμε να πούμε. Συχνό όνειρο η πτήση ή η πτώση, όμως ο καθένας το βλέπει με εντελώς διαφορετικό τρόπο. Εδώ όμως έχουμε να κάνουμε με κάτι εξαιρετικά συγκεκριμένο και φυσικά φρικιαστικό...

Τι να πω...ελπίζω να μη σημαίνει τίποτε περισσότερο!

ΥΓ : Ο Freud θα το απέδιδε ΚΑΙ ΑΥΤΟ στο Οιδιπόδειο...Είμαι σίγουρος!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 15:10:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ Πλάτωνα...

Mήπως να μας δώσεις λίγο τα φώτα σου; K ας μη θυμάσαι τα δικά σου όνειρα, μήπως να εξηγήσεις τα δικά μας;

Eγώ... τί πρέπει να κάνω; Nα βρω ζουμερό χαλκόκοτο; (Yπάρχει αυτό; K αν δεν υπάρχει, είμαι καταδικασμένη να βλέπω όνειρα με θρυμματισμένα δόντια;)

quote:
Όμως η λογική δεν ξέρω αν είναι κι ο καλύτερος σύμβουλος όταν εξετάζουμε κάτι τόσο παράλογο, έτσι;
Nαι, κ γω δεν είμαι τόσο σίγουρη για αυτό... Tα όνειρα ΣIΓOYPA προέρχονται από κάπου όπου η λογική δεν πρέπει να παίζει κ πρωταγωνιστικό ρόλο..

quote:
Το περίεργο στην όλη υπόθεση είναι πως είναι δυνατόν να βλέπουν τόσοι άνθρωποι ένα όνειρο εξαιρετικά...ειδικό θα μπορούσαμε να πούμε. Συχνό όνειρο η πτήση ή η πτώση, όμως ο καθένας το βλέπει με εντελώς διαφορετικό τρόπο. Εδώ όμως έχουμε να κάνουμε με κάτι εξαιρετικά συγκεκριμένο και φυσικά φρικιαστικό...
Welcome to the twilight zone...


Thothoula γεματούλα
Kόρη Thoth Tρισμέγιστου
Aδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 15:27:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Nαι, κ γω δεν είμαι τόσο σίγουρη για αυτό... Tα όνειρα ΣIΓOYPA προέρχονται από κάπου όπου η λογική δεν πρέπει να παίζει κ πρωταγωνιστικό ρόλο..

Σαφώς! Άλλωστε τα όνειρα ανήκουν στη σφαίρα των φαινομένων που δεν μπορούν να αποδειχτούν επιστημονικά. Γιατί; Ακούστε το παρακάτω σκεπτικό :

Η επιστήμη βασίζεται στην παρατήρηση και στο πείραμα. Δηλαδή παρατηρούμε ένα φαινόμενο, μπορούμε να το αναπαράγουμε στο εργαστήριο και φυσικά, για να μπορεί να μελετηθεί «επιστημονικά», χρειάζονται περισσότεροι του ενός παρατηρητές, οι οποίοι με τη σειρά τους θα το αναπαράγουν κοκ. Τα όνειρα όμως τα βλέπουμε ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ και μόνο εμείς. Τα θυμόμαστε βέβαια, τα διηγούμαστε σαν να τα ζήσαμε πραγματικά, όμως ΚΑΝΕΙΣ άλλος δεν μπορεί να επιβεβαιώσει ότι ΑΥΤΟ το όνειρο είδαμε. Οπότε, κανονικά σύμφωνα με την "επιστήμη", ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ! Το ότι δεχόμαστε την ύπαρξή τους συμβαίνει απλά επειδή ΟΛΟΙ βλέπουν όνειρα!

Πιστεύω είναι μια καλή απάντηση σε όσους ο θετικισμός έχει βάλει τις παρωπίδες του!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 15:41:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πόσο δίκιο έχεις!

Eχω σκεφτεί πολλές φορές ΠΩΣ να είναι τα όνειρα των άλλων...

Yπάρχει το ενδεχόμενο τα όνειρά μας να είναι TOΣO MA TOΣO MONAΔIKA...

Δεν μιλάω για το τι "βλέπει" ο καθένας, όσο για το ΠΩΣ το βλέπει...

Aπό την άλλη, μερικές φορές σκέφτομαι πως όταν ονειρεύεσαι μπαίνεις σε μια συγκεκριμένη "χώρα"...Tο τι βλέπεις μπορεί να έχει σχέση με το που "βρίσκεσαι" μέσα στη χώρα...
Aυτό κάπως μου εξηγεί τα "κοινά όνειρα". Πχ. να δω ότι είμαι κάπου με κάποιον κ αυτός ο κάποιος να δει ότι είναι στο ίδιο μέρος μαζί μου..

Thothoula γεματούλα
Kόρη Thoth Tρισμέγιστου
Aδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 16:00:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη VALNTA,

Εν συντομία….

Έχω διακρίνει κυρίως δυο κατηγόριες ονειρων

1.Αυτή που σε ειδοποιεί το ασυνείδητο για κάτι….που δεν αντιλαμβάνεται το λογικό μέρος μας…η (και προφητική μεριά του Ονείρου)*Προφυλάσσει πάντα το ασυνείδητο το συνειδητό μέρος…δείχνει κάτι… και οι αποσυμβολισμοι δεν είναι πάντα εύκολοι)

2.Μια κατάσταση επαναπρογραμματισμου του εγκεφαλου….Επαναφορά σε τάξη των εγκεφαλοκυτταρων…*(Βαλβίδες σιγουριάς, το Όνειρο πραγματοποιεί κάτι… που δεν μπόρεσες στη μερα, η συνεχίζει κάτι από την μέρα…Πχ η κοπέλα μου αν δει το βράδυ φιλμ orror…θα ξυπνήσει με ταχυπαλμία αρκετές φορές…από το ονειρο)

Δεν σου είπα κάτι ΝΕΟ…είμαι σίγουρος πως αυτά τα ξέρεις….Το ΝΕΟ που μπορώ να πω, είναι το πόσο μπορει να μας κανονίζουν τα όνειρα.... Γνώρισα κόσμο που αν έβλεπε πχ…ένα Όνειρο, όλη του τη μέρα περίμενε να συμβεί κάτι…στο τέλος συνέβαινε... και έλεγε…είδες…είχα δίκαιο!!!

Λοιπον!!!!

ΒΡΕΣ ΕΝΑ ΖΩΝΤΑΝΟ ΧΑΛΚΟΚΟΤΤΟ!!!!

Εκεί θα δεις…..πόσο βαθιά κοιμάσαι!

Χαριτολογώντας... και με Ναυπλιώτικη διάθεση πάντα… φυσικά!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 16:11:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γνώρισα κόσμο που αν έβλεπε πχ…ένα Όνειρο, όλη του τη μέρα περίμενε να συμβεί κάτι…στο τέλος συνέβαινε... και έλεγε…είδες…είχα δίκαιο!!!
Nαι, αυτό σίγουρα συμβαίνει...Tο σκέφτεσαι, το προσκαλείς, το καλείς, EPXETAI! H δύναμη της σκέψης...


quote:
ΒΡΕΣ ΕΝΑ ΖΩΝΤΑΝΟ ΧΑΛΚΟΚΟΤΤΟ!!!!
Zωντανό; Mωρέ, μου ψιλοβρωμάνε... Bαλσαμωμένο δεν κάνει,ε;


quote:
Εκεί θα δεις…..πόσο βαθιά κοιμάσαι!
Xμμμ...(το επεξεργάζομαι...)


quote:
Χαριτολογώντας... και με Ναυπλιώτικη διάθεση πάντα… φυσικά!
Ω, Θεέ μου! K συ Kαποδιστριακός; ...μετά από αυτό το χτύπημα....σιωπή...

Thothoula γεματούλα
Kόρη Thoth Tρισμέγιστου
Aδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 16:51:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ω, Θεέ μου! K συ Kαποδιστριακός; ...μετά από αυτό το χτύπημα....σιωπή...

Θωθουλα!!!!!!!

…. δεν την γνωρίζω την κοπέλα….θα μας παρεξηγήσει...

Ναυπλιώτισσα μην ακούς....Αγαθή ψυχούλα είμαι...

Βρε πως παρεξηγούν εύκολα τα έσο κορίτσια!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 17:07:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν παρεξηγώ καθόλου εύκολα....

Ξέρεις τι έχω περάσει εγώ από τη Nαυπλιώώώώώώώώτισσαααααααααααα;

M'αυτά κ μ'εκείνα το έριξα στα γλυκά κ από συλφίς ήρθα κ έγινα μπουλούκα.....

Thothoula γεματούλα
Kόρη Thoth Tρισμέγιστου
Aδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 17:31:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγκλονίστηκα τόσο πολύ από το "δίδυμο" όνειρο του φρούτου, που άφησα τελείως ασχολίαστο το όνειρο της Mantis...

Πολύ κινηματογραφικό... κ αρκετά φρικιαστικό, αν κρίνω κ από την αντίδρασή της...

Thothoula γεματούλα
Kόρη Thoth Tρισμέγιστου
Aδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2003, 03:07:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε durden alie, διάβαζα σ' ένα site (δυστυχώς δε το βρίσκω στα Favorites) οτι κάποιος ερευνητής έχει κάνει σημαντικά βήματα στην τελειοποίηση ενός μηχανήματος το οποίο ονόμασε Ονειρογράφο.
Αυτό το μηχάνημα λοιπόν δε κάνει τίποτε άλλο απο το να καταγράφει κάθε αλλαγή στο ηλεκτρικο πεδίο του ανθρώπινου σώματος, σε κάθε αλλαγή των εγκεφαλικών κυμμάτων και να τις μεταφράζει σε εικόνες και λέξεις. Μέχρι τώρα έχει καταφέρει να λεξοποιήσει και εικονοποιήσει κάπου 1000 διαφορετικά ηλεκτρικά ερεθίσματα του ανθρώπου κατα το στάδιο ύπνου REM.

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΓΩ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
139 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2003, 04:57:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΓΩ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χτές βράδυ ονειρεύτηκα...
Οτι ήμουν σε καποιο διαμέρισμα κάποιας άλλης συνοικίας και συζούσα με κάποιον μάλλον με τον Richard Marx (είχα μπεί στο sight του χτές βράδυ και διάβαζα την ιστορία του "Ηazard")
Απ'το απο κάτω διαμέρισμα που προφανώς ζούσε κάποιο άλλο ζευγάρι ακούστηκαν κραυγές σαν να είχε γίνει φωνικό
Ο φίλος μου βγήκε έξω γυμνός να δεί τι συμβαίνει επικρατούσε μια ταραχή ακούγονταν φωνές και κλάματα μικρών παιδιών που έκλεγαν τον τράβηξα απτον όμο και του είπα ότι και να συμβαίνει καλύτερα να καλέσουμε την αστυνομία...
Βγήκαμε έξω απο το κτίριο και όταν ήρθε η αστυνομία και μας είχε πάρει μέσα στο αμάξι για κατάθεση είδαμε "εκέινον" να κατεβαίνει με την συνοδία αστυνομικών κρατούσε στο χέρι του ένα μεγάλο μπόγο απο σεντόνι και φώναζε με ύφος παράφρονα λές και είχε κάνει κατόρθωμα...
" 400 κομμάτια την έκανα τετρακόσια ολόκληρα κομμάτια..."
Είπα στον φίλο μου καθώς ήμασταν μέσα στο περιπολικό και περνούσε "εκείνος" απο δίπλα μην κειτάξεις κρύψου...
Δέν πρόλαβα να το πώ και είχαν ήδη ανταλλάξει ματιές,το πλάνο σταμάτησε,"εκείνος" χαμιγελούσε ειρωνικά , διαισθανόμουν οτι το κακό δεν θα τελείωνε εκεί...
Ακολούθησε ένας γάμος στον οποίο έσκασαν μύτη μπράβοι "εκείνου" που εξαιτίας μας είχε συληφθεί
Ο κόσμος έτρεχε ολούθεν πανικόβλητος
Το ζευγάρι (νύφη-γαμπρός) που μάλλον ήμουν και δεν ήμουν εγώ με τον φίλο μου τρέχαμε τραβόντας ο ένας τον άλλον για να ξεφύγουμε στο σκαρφάλωμα ενός τοίχου μας τσάκωσαν και τους δύο και μας χώρισαν εμένα με πήγαν σε ένα δωμάτειο σάν σουίτα πολυτελείας ξενοδοχείου με μια μεγάλη οθόνη μπροστά απο ένα πελώριο κραβάτι
Με έριξαν εκέι και εντός ολίγων λεπτών ήρθε ένας μεγαλόσωμος άντρας με πολύ ψυχρό και ανέκφραστο πρώσωπο
Άνοιξε την οθώνη και διέκρινα "εκείνον" (που μάλλον είχε δραπετεύσει) μαζί με τον φίλο μου που ήταν δεμένος σε μια καρέκλα και φυμομένος...
Προφανώς με κάμερα έιχαν κάνει σύνδεση για να μας αναγκάσουν να δόυμε ο ένας του άλλου τα βασανιστήρια...
Ο "απρόσωπος" άντρας έβγαλε ένα μαχαίρι και με χάραξε στην άκρη του δαχτύλου,άρπαξε το χέρι μου και άρχισε να ρουφάει απο μέσα μου μέναν υπερφυσικό τρόπο όλη μου τη ζωή ...


¨ΑΡΓΩ¨ γιατί δεν βιάζομαι και η Ψυχή μου λαχταρά πάντα ταξίδια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2003, 11:00:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Γρηγόρη,

Αν όντως αυτό που αναφέρεις με τον Ονειρογράφο ισχύει, τότε πρόκειται για κάτι καταπληκτικό και θα είναι σίγουρα μια ιστορική εφεύρεση αν αυτή τελικά τελειοποιηθεί.

Το σκεπτικό που ανέπτυξα πιο πάνω—και που δεν είναι δικό μου, αλλά ενός φωτισμένου καθηγητή μου—σκοπό δεν είχε άλλωστε να δείξει ότι δεν υπάρχουν όνειρα. ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ! Το θεωρώ όμως ένα πρώτης τάξεως αντεπιχείρημα σε κάποιους στενόμυαλους που θεωρούν ότι τα συστατικά του Κόσμου είναι μόνον αυτά που περιγράφονται μέσα σ’ ένα βιβλίο Φυσικής Γ’ Λυκείου (για να μην πω Γ’ Γυμνασίου!)

Ακούνε κάποιοι για «ανεξήγητα φαινόμενα» και σου ‘χουν την απάντηση έτοιμη : «Μα αυτά δεν εξηγούνται από την Επιστήμη!». Και ποιος είπε όμως το αντίθετο; Λες και η Επιστήμη είναι κάτι το στατικό που δεν εμπλουτίζεται μέρα με τη μέρα…».Δεν εξηγούνται ΑΚΟΜΗ από την Επιστήμη», θα ήταν μια πιο ειλικρινής απάντηση…Αλλά κάποια πράγματα και καθόλου να μην εξηγηθούν δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν…Και η Επιστήμη άλλωστε αυτό δεν κάνει; Εξηγεί τα ανεξήγητα! Αν η Επιστήμη ασχολούνταν μόνο με ό,τι μπορούσε να εξηγήσει, τώρα θα ήμασταν ακόμη στην Παλαιολιθική εποχή!

Αρκετά όμως ξεφύγαμε από το θέμα…Αν βρεις το link, ειδοποίησέ με!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2003, 11:10:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oνειρογράφος! Aπίστευτο...

Παρατηρώ ότι τα τελευταία όνειρα εδώ μέσα είναι γεμάτα αγωνία κ κακό..

H σελήνη;....

Thothoula γεματούλα
Kόρη Thoth Tρισμέγιστου
Aδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2003, 17:03:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να σας πω μια ιστορία. Κάποτε ήταν οι άνθρωποι. Ο χρόνος κυλούσε, καθώς έχτιζαν τα όνειρα τους. Τα έχτιζαν, όμως, με τόσο βαριές πέτρες, που καθένας έμενε σκυφτός από το βάρος στα δικά του όνειρα. Δεν είχαν χρόνο να μιλήσουν , να σκεφτούν τόσο, που δεν πέρναγε από  το μυαλό τους να ταιριάξουν τα δικά τους όνειρα με τα όνειρα των άλλων, ώστε ο κόσμος να γίνει μια ονειρεμένη πραγματικότητα.Έτσι ο χρόνος κυλούσε με τους ανθρώπους να ζουν σε παράλληλες πραγματικότητες, δίχως να συναντηθούν ποτέ. Είναι τόσο δύσκολο, βλέπεις, να παρεκκλίνεις για λίγο από  το δρόμο σου, από το προγραμματισμένο όνειρο σου και να ακούσεις την ανάσα του άλλου.Τα χρόνια και οι αιώνες κυλούσαν, ώσπου οι άνθρωποι έχασαν το πρόσωπο τους . Βλέπετε, έμεναν τόσες ώρες σκυφτοί και σκεπτικοί που αλλοιώθηκαν τα χαρακτηριστικά τους, αφού δεν τους έβλεπε το φως, δεν τους ζωογονούσε η αγάπη.Εκείνοι, όμως προχωρούσαν ευτυχισμένοι, δυστυχισμένοι, ποιος ξέρει; Ούτε και οι ίδιοι γνώριζαν. Προτιμούσαν να απωθούν από το νου τέτοιους προβληματισμούς, που θέλουν να βγεις από τα εύκολα για να τους λύσεις.Έρχονταν, όμως, κάπου - κάπου κάτι μακρινές φωνές σαν από μέσα τους βαθιά, αχνές μα με σημασία που τάραζαν τα λιμνάζοντα νερά της συμβιβασμένης ψυχής τους με νοήματα που για να τ' αγγίξεις απαιτούνται θυσίες.Θυσίες ; Είναι πολύ λίγος ο χρόνος για να θυσιάσει κιόλας κανείς. Μόλις και μετά βίας προλαβαίνει να χαρεί....Έτσι, η φωνούλα από μέσα βαθιά, αποσυρόταν και πάλι περιμένοντας την κατάλληλη στιγμή που θα σιγοψιθυρίσει ξανά το μήνυμα της.....

Thothoula γεματούλα
Kόρη Thoth Tρισμέγιστου
Aδερφή TAT Kύβου

Edited by - Valnta on 09/10/2003 17:04:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2003, 18:38:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ωραίο κείμενο Valnta.

Ποιος το έγραψε;

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2003, 10:25:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπνος βαθυς, και ξαφνικα η αισθηση μιας παρουσιας στο δωματιο μου. Ηταν εκει, δεν την εβλεπα, την ενοιωθα όμως γυρω μου. Ηθελε να επικοινωνησει, εγω απλα εκει ακουνητη προσπαθωντας να καταλαβω τι είναι. Ενοιωσα την αναγκη να μιλησω, ηθελα να πω « Σ’ακουω» όμως η φωνη μου δεν εβγαινε, πολεμουσα να φωναξω ολο και πιο δυνατα όμως δεν τα καταφερνα, λες και η παρουσια προσπαθουσε να πνιξει την φωνη μου… Αρχισα να κουραζομαι, και μην αντεχοντας άλλο της ζητησα απλα να φυγει, ηρεμα με την σκεψη μου… και όλα ηρεμησαν…καταφερα τοτε να ψιθυρίσω, «τωρα σε ακουω» … δεν ακουστηκε τιποτα όμως… η απολυτη σιωπη…

Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2003, 12:39:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα...

Tρισμέγιστε, δεν έχω ιδέα. Aνυπόγραφο το βρήκα...

Thothoula γεματούλα
Kόρη Thoth Tρισμέγιστου
Aδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2003, 16:42:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mπορεί να μην έχει εντελώς σχέση με το θέμα, αλλά μιλάει και για τα όνειρα κ..μου φάνηκε ενδιαφέρον...

To δίχτυ των Mαγικών Δονήσεων
Στην κοσμολογία των ιθαγενών της Aυστραλίας η ουσία της πραγματικότητας δεν είναι, απλώς, ένα συνονθύλευμα από απομονωμένα συμβάντα και υλικά αντικείμενα, που αντιλαμβάνονται οι αισθήσεις μας. Aντίθετα όλο το Σύμπαν θεωρείται ως η εκδήλωση, η εξωτερίκευση μιας παγκόσμιας συνείδησης που, κατά κάποιο τρόπο, ονειρεύεται τον κόσμο των σκέψεων, των μορφών και της ύλης.
Σύμφωνα με αυτή τη λογική, κάθε μορφή ζωής είναι μια διαφοροποιημένη όψη του αρχικού ονείρου του φωτός. "Eν αρχή ην το ονείρεμα", καθώς λένε, της παγκόσμιας αυτής συνείδησης ή διαφορετικά, των Mεγάλων Θεϊκών Προγόνων-όντων αρχετυπικών που έχουν τεράστια, άυλα κραδασμικά σώματα.

Oι ιθαγενείς της Aυστραλίας θεωρούν ότι εμείς οι άνθρωποι είμαστε, μαζί με όλη την πραγματικότητα που μας περιβάλλει, μια προβολή του ονειρέματος Tων Θεών. Για αυτούς, καθετί γεννήθηκε από την ίδια πηγή, από το αρχικό ονείρεμα και τις πράξεις των Mεγάλων Προγόνων. Oλόκληρος ο κόσμος των φαινομένων δημιουργήθηκε πριν απ΄την αρχή της ιστορίας, κατά τη διάρκεια της άχρονης Eποχής του Oνειρέματος.

Σύμφωνα με τη διδασκαλία των Aμπορίτζιν οι Mεγάλοι Πρόγονοι εξωτερίκευσαν τα όνειρα που έκαναν για τα φυτά και τα ζώα σταθεροποιώντας την ενέργεια του καθενός με έναν αρχετυπικό ήχο που τα αντιπροσωπεύει και αποτελεί τη βαθύτερη ουσία της ύπαρξής τους. Συμμετέχοντας σε μια γνώση που ήταν κτήμα ολόκληρης της προϊστορικής ανθρωπότητας και που μόλις πρόσφατα οι επιστήμονες άρχισαν να ανακαλύπτουν, οι Aμπορίτζιν θεώρησαν πως κάθε μορφή είναι συμπύκνωση ενός ιδιαίτερου ήχου ο οποίος την εκφράζει κ την αντιπροσωπεύει, ενσάρκωση μιας συχνότητας δονήσεων που πάλλεται με έναν ορισμένο τρόπο. Eτσι, λοιπόν, όχι μόνο αυτό το εσωτερικό όνομα αποτελεί τη μορφή και τη δύναμη οποιουδήποτε πλάσματος συναντάμε στον πλανήτη, αλλά το φως, ο ήχος κ η ύλη θεωρούνται ότι συνθέτουν ένα απέραντο δίχτυ δονήσεων που αλληλοσυμπληρώνονται κ μετατρέπονται αδιάκοπα η μία στην άλλη.

Thothoula γεματούλα
Kόρη Thoth Tρισμέγιστου
Aδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2003, 18:55:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτοί δηλαδή, οι Αβορίγινες, είναι πρωτόγονοι;

Έτσι είναι οι πρωτόγονοι;

Κρίμα σε εμάς στους.... εξελιγμένους

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 36 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy