ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 ΔΙΠΛΟΙ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ: Η ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΜΥΗΣΗΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
chess
Μέλος 3ης Βαθμίδας


697 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2011, 14:57:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατρε εσυ δεν εχεις τελειωσει εδω και χρονια τις εξεταστικες? Τι παραπονιεσαι?

Bad always looks better than the god one....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2011, 15:08:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα δε βλέπεις ολόκληρο "Ντόκτορ" η Ιατρική κρατάει χρόνια!!! ΧαχαχαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2011, 15:23:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γιατρε εσυ δεν εχεις τελειωσει εδω και χρονια τις εξεταστικες? Τι παραπονιεσαι?

Bad always looks better than the god one....


Ως δρ, έχει τελείωσει, ως ΜR Hyde έχει πολλές ακόμα να δώσει..

Δρ. Μια τελευταία ερώτηση, και δεν θα σε ρωτήσω για το λουπο! Σίγουρα ξέρεις μα δεν μιλάς..

Διαβάζοντας κάτι πόστ του φίλου ΈΝΑΣ ΥΠΗΡΈΤΗΣ, που πέραν της οποίας ατραπου και πεπεοιθησεως να έχει (σαμουελ) και οτι άλλο, δεν με ενδιαφέρει, σε εκείνο το πόστ το δικο σου, με την ανέλιξη της ψυχής, γράφει και Κάποιος Σολιμ. Γνωρίζεις αν είναι το ίδιο άτομο?

Π.σ οτι και να είναι, δεν με ενδιαφέρει να ξεσκεπασω ξεζιπωσω , και τίποτα απο αυτα.
Με ενδιαφέρει μόνο η πορεία....διλ αποκλειστικά δασκαλου, η επαναστατική τάση, έξω ολοι, δάσκαλοι, θεοί, και οτι άλλο....

Σορρυ αν κάνω προσωπικές ερωτήσεις, μα μπορω και βλέπω πέραν των λέξεων...και αυτο ΕΣΥ καταλαβαίνεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2011, 15:45:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Admin

Πολλά τα υπονοούμενα που αφήνεις[σκορπάς κατα ριπάς],περί του
Νικόμαχου.
Τις προάλλες λές οτι εχω νοητική ακαμψία,έμμεσα μου κάνεις
γνωστό οτι η συνέχεια της παρουσίας μου στο φόρουμ,εξαρτάται
απο την συνάντησή μας.
Με αποκαλείς Νικόμαχο,Μάριο,κ.ο.κ,σαφές οτι υπάρχουν κι άλλα
κατά την γνώμη σου ονόματα.
Τώρα μου λές οτι μυρίζεσαι σαπουνόπερα,οταν αναφέρομαι σε
προσωπικά δεδομένα.Δεν μπορεί να είναι απλά η αλήθεια?
Τελικά τι θέλεις?
Επικυρωμένα αντίγραφα σπουδών και ταυτότητας?
Χαρτοσεσημασμένα?

Δεν αναγνωρίζεις το δικαίωμα της ανωνυμίας ενός χρήστη λογαριασμού
σε φόρουμ?Τότε πρός τι τα ψευδώνυμα?
Μα θα μου πείς,εσύ έγραψες το όνομά σου στο προφίλ.
Σωστό.Δεν επιθυμώ όμως να ανακοινώσω περαιτέρω λεπτομέρειες.
Μπορεί να τύχει αυτο αναγνώρισης?

Οποιος ισχυρίζεται οτι κατέχει κάποια γνώση σε ενα φόρουμ απλής
ανταλαγής ιδεών και απόψεων,πρέπει να καταθέτει τίτλους σπουδών
και να είναι επώνυμος?
Είναι δυνατόν να ισχυρίζεστε κάτι τέτοιο?
Σημασία εχει ποιός ή τι λέει κάποιος?

Το μόνο που έχει σημασία,κατα την εμήν ταπεινήν γνώμην,είναι να
μήν υπερβαίνει ο κάθε χρήστης,την κείμενη ποινική και αστική
δικονομία και τους κανόνες συμπεριφοράς της Κοινότητας.

Μπήκα σε φόρουμ συζητήσεων,με τον σκοπό να είμαι πανταχόθεν
ελεύθερος να εκφέρω τις απόψεις μου,προϊόντα δικών μου σκέψεων
και οχι προϊόντα <<κατεστημένων>> απόψεων,όπως θα ήμουν υποχρεωμένος
να κάνω σαν αστροφυσικός,ιατρός,βιολόγος και υπό το κύρος κάθε
άλλης επιστημονικής ιδιότητας.

Επομένως δημοσίως ανακαλώ κάθε εκφρασή μου περί επιστημονικής
ιδιότητας,δεν εχω μπεί ποτε στη ζωη μου σε πανεπιστήμιο,λύκειο,
γυμνάσιο.Δημοτικό δεν θυμάμαι,είναι πολύ πίσω!
Οσα λέω δεν είναι προϊόντα επιστημονικής σκέψης,αλλά προσωπικές
απόψεις και ουδεμίαν σχέσιν έχουν με τυχόν ομοιότητες με θέσεις
έγκυρων επιστημόνων.

Νομίζω οτι έτσι,σας βγάζω απο τον <<μπελά>> να αναρωτιέστε ποιός
είναι ο Νικόμαχος.Επιθυμώ να συμμετέχω στις συζητήσεις ώς απλός
χρήστης χωρίς κανένα επιστημονικό κύρος.

ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ
ΑΠΟ ΜΕΣΑ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2011, 16:16:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλάτωνας
quote:
Διαβάζοντας κάτι πόστ του φίλου ΈΝΑΣ ΥΠΗΡΈΤΗΣ, που πέραν της οποίας ατραπου και πεπεοιθησεως να έχει (σαμουελ) και οτι άλλο, δεν με ενδιαφέρει, σε εκείνο το πόστ το δικο σου, με την ανέλιξη της ψυχής, γράφει και Κάποιος Σολιμ. Γνωρίζεις αν είναι το ίδιο άτομο?
Όχι φίλε Πλάτωνα δεν είναι το ίδιο άτομο. Ο ένας λέγεται Μ. και ο άλλος Δ.
Ο ένας είναι αξιόλογος άνθρωπος και ο άλλος αξιόλογος φίλος. Ο ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ δεν συμμετάσχει πλέον ενεργά λόγω υποχρεώσεων.


Φίλε ΝΙΚΟΜΑΧΕ μπορώ να πω ότι με όσα είπες και με τις απορίες που έθεσες κάλυψες και εμένα Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2011, 18:45:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οποιος ισχυρίζεται οτι κατέχει κάποια γνώση σε ενα φόρουμ απλής
ανταλαγής ιδεών και απόψεων,πρέπει να καταθέτει τίτλους σπουδών
και να είναι επώνυμος?

quote:
Νομίζω οτι έτσι,σας βγάζω απο τον <<μπελά>> να αναρωτιέστε ποιός
είναι ο Νικόμαχος.Επιθυμώ να συμμετέχω στις συζητήσεις ώς απλός
χρήστης χωρίς κανένα επιστημονικό κύρος.

Αγαπητέ ΝΙΚΟΜΑΧΕ, αν και δεν κατάλαβα το λόγο που εξανίστασαι θα ήθελα με αφορμή τα γραφόμενα σου να παραθέσω κάποιες γενικές σκέψεις μου οι οποίες μας αφορούν όλους πιστέυω όσον αφορά την επιστημονική ή μη κατάρτιση κάποιου μέλους των Forums.

Το προαπαιτούμενο για την συμμετοχή ενός ανθρώπου στις Συζητήσεις δεν είναι ούτε η κατοχή κάποιου πτυχίου, διδακτορικού ούτε διάφορες περγαμηνές οι οποίες μπορεί να υποδηλώνουν την επιστημονική του κατάρτιση επάνω σε έναν ή περισσότερους τομείς.
Ανάμεσα σε αυτά τα οποία είναι απαραίτητα είναι η καλή κι αγνή πρόθεση, η επιθυμία να αντλήσει πληροφορίες κι ερεθίσματα, η επιθυμία του να δώσει κι ο ίδιος ερεθίσματα, η υγιής ανταλλαγή απόψεων, η διάθεση για έναν διάλογο βασισμένο σε φιλοσοφικές βάσεις και με μια ερευνητική στάση απέναντι στα πράγματα καθώς επίσης κι ο σεβασμός απέναντι σε Ιδέες και στον Άνθρωπο.

Προσωπικά, εάν κάποιος που συμμετέχει στις Συζητήσεις μου αναφέρει ότι έχει αποκτήσει 10 πτυχία πανεπιστημίου θα νιώσω ένα θαυμασμό για την φιλομάθεια του και για τις γνώσεις που έχει αποκομίσει όμως στα διάφορα θέματα συζητήσεων δεν θα λάβω περισσότερο υπόψη μου την άποψη του από αυτήν ενός ανθρώπου ο οποίος δεν έχει την δική του μόρφωση.
Το εάν έχει κάποιος αρκετά πτυχία δεν σημαίνει απαραίτητα ότι οι απόψεις του για την ζωή, τον άνθρωπο, τις ανθρώπινες επιθυμίες, σκέψεις είναι απαραίτητα κι οι σωστές κι άλλωστε δεν είναι και το ζητούμενο αυτό, το να αποδειχθεί δηλαδή ποιά άποψη είναι η ορθότερη σε θέματα τόσο υποκειμενικά.
Δεν είναι επιτρεπτό ένας άνθρωπος να απαιτεί την εγκυρότητα κι αποδοχή από τους άλλους αυτών των υποκειμενικών του θέσεων βασιζόμενος σε κάποια επιστημονική του ιδιότητα.

Με αυτή τη λογική λοιπόν, δε μπορώ να κατανοήσω γιατί να μπω πχ στις Συζητήσεις και να αναφέρω ότι είμαι Μαθηματικός ή Φυσικός ή Αστρονόμος ή Βιολόγος ή Ιατρός κλπ κλπ.
Εάν θέλω να το κάνω είτε στα πλαίσια ενός ανθρώπινου και περαιτέρω "ανοίγματος" μου προς τους συνομιλητές μου, αυτό είναι άλλο θέμα.
Εάν το κάνω όμως για να είμαι σε θέση να ισχυριστώ αργότερα ότι οι απόψεις μου πχ για τη μετενσάρκωση είναι ορθές τότε έχω διαπράξει ένα σφάλμα που δεν θα πρέπει να διαπράττει κανένας επιστήμονας.

Από την άλλη, δε μου λέει πολλά το εάν κάποιος αναφέρει ότι είναι πχ Μαθηματικός αλλά σε ένα θέμα το οποίο περιστρέφεται γύρω από τις έννοιες και τις ιδιότητες των πρώτων αριθμών οι θέσεις που εκφράζει είναι ασύμβατες με τα όσα έχει υιοθετήσει μέχρι στιγμής η επιστήμη την οποία σπούδασε.
Αυτό που θα με ενοχλούσε ίσως θα ήταν το γεγονός ότι ένας άνθρωπος παραπλάνησε τους συνομιλητές του εσκεμμένα, από την άλλη όμως θα το είχε κάνει για λόγους που θα έπρεπε να αναλύσει ο ίδιος κι επιπλέον θα είχε εκτεθεί ο ίδιος απέναντι τους.

Βασιζόμενος λοιπόν στα παραπάνω, πιστεύω ότι ένας άνθρωπος μπορεί να δώσει σε έναν συνάνθρωπο του ερεθίσματα κι υλικό για σκέψη κι έρευνα είτε έχει κάποιο τίτλο σπουδών είτε παρέμεινε στο απολυτήριο δημοτικού.
Το ζητούμενο άλλωστε δεν είναι ένας διαξιφισμός επιστημονικών γνώσεων κι αυθεντιών αλλά το κατά πόσο ένας άνθρωπος μπορεί να επικοινωνήσει σε πρώτο επίπεδο με τον ίδιο του τον εαυτό και σε δεύτερο επίπεδο με τους συνομιλητές του.
Υπάρχουν άνθρωποι με πτυχία οι οποίοι δε μπορούν να σου δώσουν τα ερεθίσματα που μπορεί να σου δώσει ένας άνθρωπος με μικρότερη εκπαίδευση και το αντίστροφο φυσικά.
Είναι θέμα ανθρώπου και παιδείας κι η παιδεία δεν είναι συνυφασμένη μόνο με την εκπαίδευση.

Θα πρότεινα λοιπόν σε όλους μας να κοιτάμε την ουσία και το περιεχόμενο των λόγων ενός ανθρώπου κι όχι τους όποιους τίτλους οι οποίοι ενδεχομένως να τον ακολουθούν.
Ας κοιτάμε το δάσος κι ας μην κολλάμε στο δέντρο...




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2011, 19:02:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde , στο μήνυμα που έστειλες στις 01/07/2011, 12:02:06 αναφέρεις:

quote:
Όταν λέω "ενεργά" δεν εννοώ απο τεχνικής άποψης ενεργά, εννοώ από άποψη συμμετοχής.

Τα κριτήρια για την συμμετοχή και την ενεργητικότητα είναι εντελώς υποκειμενικά.
Κάποιος άνθρωπος μπορεί να στέλνει 3 μηνύματα κάθε 2 μέρες, κάποιος μπορεί να στέλνει 1 μήνυμα την ενδομάδα, κάποιος μπορεί να στέλνει 5 μηνύματα κάθε μέρα και κάποιος μπορεί να στέλνει πάντα μηνύματα επιπέδου "Χίουι, Ντίουι και Λίουι" κάθε φορά που γράφει στις Συζητήσεις.
Αυτό που μετράει λοιπόν δεν είναι η συχνότητα κι ο αριθμός αλλά η ουσία.

Όσον αφορά τους trolls λογαριασμούς, εγώ δεν βλέπω την πλειοψηφία ή έστω τη μεγάλη πλειοψηφία των μελών να δημιουργεί trolls λογαριασμούς οπότε δεν βλέπω και το λόγο να υπάρξει μια γενίκευση κι υπεραπλούστευση.
Για να είμαι ακριβής, δε μου αρέσουν καθόλου οι γενικεύσεις...

Το εάν κάποιος δημιούργησε έναν τέτοιο λογαριασμό για να "σπάσει πλάκα" (δεν ξέρω τι είδους πλάκα μπορεί να σπάσει κάποιος εις βάρος των άλλων ούτε το όλο σκεπτικό μιας τέτοιας πράξης) ή για να την πει στον Α ή τον Β με τν οποίο ήρθε σε αντιπαράθεση σε κάποιο θέμα με τον αρχικό του λογαριασμό είναι κάτι που είναι δικό του πρόβλημα, δεν τον τιμάει και δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να γενικευθεί και να αποδοθεί σε μια "τυπική συμπεριφορά" των μελών των Forums.
Θεωρώ πως τα ξεκάθαρα, ειλικρινή κι αληθινά πράγματα έχουν και μεγαλύτερη αξία, εάν ένας άνθρωπος έχει κάποιο πρόβλημα με έναν συνομιλητή του ας το αντιμετωπίσει, ας το διαχειριστεί, ας το συζητήσει μαζί του ήσυχα και πολιτισμένα ή ας έρθει σε κάποια επικοινωνία μαζί του πέρα από τα βλέμματα των υπολοίπων.
Η λογική του να "το κρατήσει μανιάτικο" και να δημιουργήσει έναν άλλο λογαριασμό για να προσβάλλει αυτόν τον συνάνθρωπο του, να τον βρίσει κλπ ούτε τον τιμάει και φυσικά θυμίζει μια εντελώς παιδιάστικη κι ανώριμη συμπεριφορά.

Φυσικά μπορεί κάποιος να θέλει να γενικεύσει και να αναφέρει ότι δημιουργώντας 1 - 5 ή δεν ξέρω κι εγώ πόσους troll λογαριασμούς έκανε απλώς κάτι που κάνει κι η πλειοψηφία των συνομιλητών του.
Μπορεί με αυτόν τον τρόπο να θέλει να πείσει είτε τον εαυτό του είτε τους συνομιλητές του ότι δεν έκανε κάποιο παράπτωμα, μόνο που τα πράγματα ούτε είναι έτσι ούτε μπορεί να δοθεί μια τέτοια θέαση ως αληθής και συμβατή με την πραγματικότητα...






In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2011, 19:30:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νικομαχος

Τελικά τι θέλεις?
Επικυρωμένα αντίγραφα σπουδών και ταυτότητας?
Χαρτοσεσημασμένα?

Δεν αναγνωρίζεις το δικαίωμα της ανωνυμίας ενός χρήστη λογαριασμού
σε φόρουμ?Τότε πρός τι τα ψευδώνυμα?
Μα θα μου πείς,εσύ έγραψες το όνομά σου στο προφίλ.
Σωστό.Δεν επιθυμώ όμως να ανακοινώσω περαιτέρω λεπτομέρειες.
Μπορεί να τύχει αυτο αναγνώρισης?

Οποιος ισχυρίζεται οτι κατέχει κάποια γνώση σε ενα φόρουμ απλής
ανταλαγής ιδεών και απόψεων,πρέπει να καταθέτει τίτλους σπουδών
και να είναι επώνυμος?
Είναι δυνατόν να ισχυρίζεστε κάτι τέτοιο?
Σημασία εχει ποιός ή τι λέει κάποιος?

Το μόνο που έχει σημασία,κατα την εμήν ταπεινήν γνώμην,είναι να
μήν υπερβαίνει ο κάθε χρήστης,την κείμενη ποινική και αστική
δικονομία και τους κανόνες συμπεριφοράς της Κοινότητας.

Μπήκα σε φόρουμ συζητήσεων,με τον σκοπό να είμαι πανταχόθεν
ελεύθερος να εκφέρω τις απόψεις μου,προϊόντα δικών μου σκέψεων
και οχι προϊόντα <<κατεστημένων>> απόψεων,όπως θα ήμουν υποχρεωμένος
να κάνω σαν αστροφυσικός,ιατρός,βιολόγος και υπό το κύρος κάθε
άλλης επιστημονικής ιδιότητας.

Επομένως δημοσίως ανακαλώ κάθε εκφρασή μου περί επιστημονικής
ιδιότητας,δεν εχω μπεί ποτε στη ζωη μου σε πανεπιστήμιο,λύκειο,
γυμνάσιο.Δημοτικό δεν θυμάμαι,είναι πολύ πίσω!
Οσα λέω δεν είναι προϊόντα επιστημονικής σκέψης,αλλά προσωπικές
απόψεις και ουδεμίαν σχέσιν έχουν με τυχόν ομοιότητες με θέσεις
έγκυρων επιστημόνων


Φίλε Νικ, διακινδυνεύοντας να μου αποδοθεί ΞΑΝΑ ο τίτλος του συνοδοιπόρου
επικροτώ απόλυτα τα παραπάνω.
Δεν μπορώ να κατανοήσω – αν αληθεύει – ποια η ανάγκη επιβεβαίωσης των στοιχείων σου.

Προφανώς θα κατάλαβες λάθος.

quote:
Dying

Το προαπαιτούμενο για την συμμετοχή ενός ανθρώπου στις Συζητήσεις δεν είναι ούτε η κατοχή κάποιου πτυχίου, διδακτορικού ούτε διάφορες περγαμηνές οι οποίες μπορεί να υποδηλώνουν την επιστημονική του κατάρτιση επάνω σε έναν ή περισσότερους τομείς.
Ανάμεσα σε αυτά τα οποία είναι απαραίτητα είναι η καλή κι αγνή πρόθεση, η επιθυμία να αντλήσει πληροφορίες κι ερεθίσματα, η επιθυμία του να δώσει κι ο ίδιος ερεθίσματα, η υγιής ανταλλαγή απόψεων, η διάθεση για έναν διάλογο βασισμένο σε φιλοσοφικές βάσεις και με μια ερευνητική στάση απέναντι στα πράγματα καθώς επίσης κι ο σεβασμός απέναντι σε Ιδέες και στον Άνθρωπο.

Προσωπικά, εάν κάποιος που συμμετέχει στις Συζητήσεις μου αναφέρει ότι έχει αποκτήσει 10 πτυχία πανεπιστημίου θα νιώσω ένα θαυμασμό για την φιλομάθεια του και για τις γνώσεις που έχει αποκομίσει όμως στα διάφορα θέματα συζητήσεων δεν θα λάβω περισσότερο υπόψη μου την άποψη του από αυτήν ενός ανθρώπου ο οποίος δεν έχει την δική του μόρφωση.
Το εάν έχει κάποιος αρκετά πτυχία δεν σημαίνει απαραίτητα ότι οι απόψεις του για την ζωή, τον άνθρωπο, τις ανθρώπινες επιθυμίες, σκέψεις είναι απαραίτητα κι οι σωστές κι άλλωστε δεν είναι και το ζητούμενο αυτό, το να αποδειχθεί δηλαδή ποιά άποψη είναι η ορθότερη σε θέματα τόσο υποκειμενικά.
Δεν είναι επιτρεπτό ένας άνθρωπος να απαιτεί την εγκυρότητα κι αποδοχή από τους άλλους αυτών των υποκειμενικών του θέσεων βασιζόμενος σε κάποια επιστημονική του ιδιότητα.

Με αυτή τη λογική λοιπόν, δε μπορώ να κατανοήσω γιατί να μπω πχ στις Συζητήσεις και να αναφέρω ότι είμαι Μαθηματικός ή Φυσικός ή Αστρονόμος ή Βιολόγος ή Ιατρός κλπ κλπ.
Εάν θέλω να το κάνω είτε στα πλαίσια ενός ανθρώπινου και περαιτέρω "ανοίγματος" μου προς τους συνομιλητές μου, αυτό είναι άλλο θέμα.


Φίλε Dying συμφωνώ απόλυτα με την τοποθέτησή σου, που ουσιαστικά επιβεβαιώνει πως κάπου υπάρχει μια παρανόηση, όσον αφορά την επιβεβαίωση των στοιχείων μέλους και των τίτλων σπουδών του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2011, 20:07:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ DI

Διάβασα με μεγάλη προσοχή το κείμενό σου και χαίρομαι που
έχουμε τις ίδιες απόψεις.

quote:
D.I
Με αυτή τη λογική λοιπόν, δε μπορώ να κατανοήσω γιατί να μπω πχ στις Συζητήσεις και να αναφέρω ότι είμαι Μαθηματικός ή Φυσικός ή Αστρονόμος ή Βιολόγος ή Ιατρός κλπ κλπ.
Εάν θέλω να το κάνω είτε στα πλαίσια ενός ανθρώπινου και περαιτέρω "ανοίγματος" μου προς τους συνομιλητές μου, αυτό είναι άλλο θέμα.
Εάν το κάνω όμως για να είμαι σε θέση να ισχυριστώ αργότερα ότι οι απόψεις μου πχ για τη μετενσάρκωση είναι ορθές τότε έχω διαπράξει ένα σφάλμα που δεν θα πρέπει να διαπράττει κανένας επιστήμονας.


Είμαι απόλυτα σύμφωνος με αυτα που γράφεις.
Επειδή η δεύτερη παράγραφος με αφορά άμεσα,οφείλω να τοποθετηθώ.
Στίς αρχές των συμμετοχών μου,στο φόρουμ,σαν νέο μέλος και σαν
πρώτη συμμετοχή σε οποιοδήποτε φόρουμ συζητήσεων,δέχθηκα ερώτηση
απο νεαρό μέλος,σίγουρα με απλή περιέργεια εκ μέρους του.
Επειδή ήμουν απονήρευτος με τα οσα διαδραμματίζονται σ ενα φόρουμ,
απάντησα ειλικρινά και χωρίς κανένα σκοπό στην ερώτησή του.
Δεν υπήρχε δόλος εκ μέρους μου,ούτε προκάλεσα την ερώτηση.
Ξαφνικά μου ετέθη και απάντησα χωρίς να το καλοσκεφθώ.
Αν με ρωτούσε κάποιος σήμερα,μετα απο όλα αυτα που έμαθα,περι
διπλών λογαριασμών,προσωπικών επιθέσεων,εξύφανση δολοπλοκιών,κ.λ.π,
δεν θα απαντούσα.Ετσι θεώρησα σωστό να αποσύρω εκείνην την δήλωση
με κόστος να χαρακτηρισθώ,τουλάχιστον αγενής και ψεύτης,παρα να
εκθέσω την προσωπική μου ζωή και τους συν αυτή ανθρώπους,σε κάποιο
εν δυνάμει <κίνδυνο>!
Οπως είδες κι εσυ αγαπητέ D I,η <επιστημονική> μου ιδιότητα απετέλεσε
κόκκινο πανί,χωρίς να εχω προκαλέσει κανέναν,ούτε να έχω <καμαρώσει>
δια αυτήν.Αποσύροντάς την,εξομαλύνω προς κάθε κατέυθυνση,τις όποιες
προστριβές αυτή δημιούργησε και αποφεύγω την έκθεση της προσωπικότητάς
μου,διατηρώντας την ανωνυμία μου.


quote:
DI
Αυτό που θα με ενοχλούσε ίσως θα ήταν το γεγονός ότι ένας άνθρωπος παραπλάνησε τους συνομιλητές του εσκεμμένα, από την άλλη όμως θα το είχε κάνει για λόγους που θα έπρεπε να αναλύσει ο ίδιος κι επιπλέον θα είχε εκτεθεί ο ίδιος απέναντι τους.

Σε κάλυψα νομίζω πιό πάνω.


Αγαπητέ D.I
Αθελά μου,βρέθηκα μπλεγμένος σε προσωπικές επιθέσεις και στην
προσπάθειά μου να αμυνθώ,αναγκάσθηκα να ερευνήσω το παρελθόν,απο
όπου ανέσυρα,θέματα που δεν έπρεπε.Κάτι σαν αναμόχλευση παλαιών
λαθών και παθών.Σίγουρα στενοχώρησα τον Admin και την διαχείρηση
εν γένει του φόρουμ,που θα ήθελαν ολα αυτα να καταχωνιασθούν στο
χρονοντούλαπο της λησμονιάς.
Επρεπε όμως να αμυνθώ.Ηθελα μόνο να δείξω οτι οι κατηγορίες κατά
του προσώπου μου,προερχόντουσαν απο μη <λευκα> άτομα.
[Ζιπ μην αρπαχθείς πάλι,απλή αναδρομη κάνω και δεν σε κατηγορω].

Ισως να έδωσα την εντύπωση στον Admin,οτι είμαι κάποιος απο τους παλαιούς εχθρούς του esoterica και είμαι <βαλτός> να κάνω ζημιά
στο φόρουμ.Δεν είναι ετσι.Οτι είπα τα ανέσυρα απο τα γραπτά που υπάρχουν.Οταν ενας αναγνώστης που θέλει να κάνει μια έρευνα στο
περελθον,πέφτει πάνω σε κείμενα χρηστών όπως ο filosofos3 και
άλλους με παρόμοιες τοποθετήσεις,οταν βλέπει τίς απανωτές διαγραφές
μελών,σίγουρα καταλαβαίνει,ότι κάτι μεγάλο παίχθηκε.

Επειδή είμαι ευθύς στην γνώμη μου,την είπα δημόσια,όπως και ο ίδιος
ο Admin κάνει.Αυτο που νομίζει το λέει ευθέως.Ετσι κι εγω.
Καταλαβαίνω απόλυτα τον βασικό λόγο που θέλει ο Admin να με γνωρίσει
και είμαι σύμφωνος για αυτο.Θα του πρότεινα μάλιστα δια του λόγου μου
το αληθές,να ξεκινήσει μια μέρα,χωρίς να με ειδοποιήσει και μόλις
φθάσει Ωρωπό να με πάρει τηλέφψνο και σε 10 λεπτα θα συναντηθούμε.
Ετσι θα ξέρει οτι μένω εδω που λέω και θα δει και ποιός είμαι.
Ολα καλά μέχρι εδώ.Το χρωστάω αυτό στον Admin.
Ομως δεν εχω καμμία υποχρέωση να γνωστοποιήσω περαιτέρω προσωπικά μου
στοιχεία.

Εχεις ήδη μέσα απο το κείμενό σου συμφωνήσει με την άποψή μου αυτή
αγαπητέ D.I.

quote:
D.I
Είναι θέμα ανθρώπου και παιδείας κι η παιδεία δεν είναι συνυφασμένη μόνο με την εκπαίδευση.


Παντού το διατυμπανίζω αυτό.

ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ
ΑΠΟ ΜΕΣΑ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2011, 20:18:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κυρ-Γιάννης
Δεν μπορώ να κατανοήσω – αν αληθεύει – ποια η ανάγκη επιβεβαίωσης των στοιχείων σου.

Προφανώς θα κατάλαβες λάθος.



Οχι φίλε μου δεν μου ζητήθηκε άμεσα η παρουσίαση των στοιχείων μου.
Απλά υπονοούμενα ειπώθηκαν και μπορεί όποιος θέλει να τα ερμηνεύσει όπως θέλει.

Δεν θα μπορούσε η διαχείρηση να ζητήσει κάτι τέτοιο.

Είναι κάπως σαν να λέμε:<<γιατί δεν με πιστεύεις?επικυρωμένα
αντίγραφα θέλεις?>>.
Σχήμα λόγου.

ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ
ΑΠΟ ΜΕΣΑ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2011, 21:01:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Επρεπε όμως να αμυνθώ.Ηθελα μόνο να δείξω οτι οι κατηγορίες κατά του προσώπου μου,προερχόντουσαν απο μη <λευκα> άτομα. [Ζιπ μην αρπαχθείς πάλι,απλή αναδρομη κάνω και δεν σε κατηγορω].


Λευκέ, θέλω κι εγώ να ζήσω!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2011, 22:47:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Dying_Incubus γενικά συμφωνώ με την τοποθετησή σου, μόνο θα αναφερθώ σε κάποια πράγματα που με αφορούν 'επι προσωπικού' αλλά και θα κάνω και κάποιες γενικότερες παρατηρήσεις σχετικά με το θέμα των τρολ και πώς ξεκίνησε.

quote:
Όσον αφορά τους trolls λογαριασμούς, εγώ δεν βλέπω την πλειοψηφία ή έστω τη μεγάλη πλειοψηφία των μελών να δημιουργεί trolls λογαριασμούς οπότε δεν βλέπω και το λόγο να υπάρξει μια γενίκευση κι υπεραπλούστευση.
Για να είμαι ακριβής, δε μου αρέσουν καθόλου οι γενικεύσεις...

Σίγουρη η μεγάλη πλειοψηφία των μελών του εσωτέρικα φόρουμ δεν σχετίζεται με τρόλινκ, διπλούς λογαριασμούς κτλπ αλλά συμβάλλει στον βαθμό που μπορεί, εποικοδομητικά στις συζητήσεις. Εγώ αναφέρθηκα συγκεκριμένα στο παρόν φόρουμ και στα ενεργά του μέλη αυτή την εποχή. Και για να είμαι απόλυτα συγκεκριμενας ως προς το τι λέω και γιατί το λέω, θα κάνω ακόμα πιο σαφείς αναφορές.
Υπάρχουν 11 ενεργά μέλη αυτή την εποχή στο φόρουμ, εκ των οποίο τρία έχουν παραδαχτεί ή έχει αποδειχθεί ότι έχουν εμπλακεί έμμεσα ή άμεσα σε συμπεριφορές τρολ. Άλλα δύο μέλη έχουν παραδεχτεί ή έχει αποδειχθεί ότι έχουν άλλους ανενεργούς ή ενεργούς λογαριασμούς, και ότι έχουν αλλάξει εκ προθέσεως ταυτότητα. Τρία επιπλέον μέλη, παρόλο που δεν είχαν κάποια (γνωστή) εμπλοκή με διπλούς λογαριασμούς, είχαν ακολουθήσει επανειλλημένα υβριστικές ή/και τρολ συμπεριφορές, δηλαδή είχαν φασαρίες με τη διαχείρηση και άλλα μέλη.
Συνολικά λοιπόν έχουμε 5 μέλη που έκαναν αλλαγή ταυτότητας, και άλλα τρία που έκαναν φασαρίες με τη διαχείρηση και άλλα μέλη. Πέρα από αυτούς, έχουμε και τρεις λογαριασμούς τρολ που ακόμα δεν έχουν ταυτοποιηθεί σε ποιούς ανήκουν (π.χ. Πελεγκρίνο).
Αυτά...
Νομίζω κάλυψα τους λόγους που αναφέρθηκα σε πολλούς που έχουν κάνει τρόλινκ απο τα ενεργά μέλη.
Απο 'κει και πέρα νομίζω πρέπει να αναφέρω ότι αυτό το φαινόμενο του τρόλινκ δεν ήταν ποτέ καθολικό και ούτε και τώρα είναι. Όμως μετά τις παρεμβάσεις Λούπους&Τζέοστατ έγινε αρκετά πιο συχνό το φαινόμενο απ' ότι ήταν πριν. Αυτοί υπήρξαν οι κύριοι διαφημιστες του, και μετά η παράνοια των ίδιων των μελών και η ενασχόληση τους με το ζήτημα, όπως και τον συντονιστών σε ένα βαθμό, επέτεινε τη διαφήμηση.
Έτσι φτάνουμε στο σήμερα.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 01/07/2011 22:51:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2011, 22:50:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απεστάλη: 26/06/2011, 17:21:32
--------------------------------------------------------------------------------

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Εαρινός

"Δεν θα σε πειράξει αυτό ; Δεν θα αισθανθείς πως σε κορόϊδευε ; πως σε παραπλανούσε ";

Τον εαυτό του παραπλανάέι [ 'Ντάξει, αυτό είναι το βέβαιον ] και όχι εμένα και τον εαυτό τοτε εκθέτει και όχι εμένα , εσένα ή κάθε συνομιλητή του....


--------------------------------------------------------------------------------


Ωραία, 'ντάξει. Κι αν εσύ αυτού του ανθρώπου που σε παραπλάνησε του έχεις εκμυστηρευθεί κάποια πράγματα δικά σου, προσωπικά σου ;


Edited by - zip on 26/06/2011 17:27:50

ZIP!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2011, 22:55:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απεστάλη: 26/06/2011, 17:48:18
--------------------------------------------------------------------------------

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Τώρα είναι η δεν είναι ο τρεχας ο νικομαχος, δεν με ενδιαφέρει, γιατί δεν απαντώ σε άτομα, μα σε ιδέες, και σε ομορφο διάλογο.


--------------------------------------------------------------------------------


Εσύ δηλ. με αυτό το μήνυμα που έστειλες πριν από μερικά δευτερόλεπτα, απάντησες π.χ στις ιδέες μου ;;; Και στην ιδέα δηλ. την δική μου πως έχεις γράψει κι εσύ τις μαλακίες σου ; Σ' αυτό απάντησες ;;;

Edited by - zip on 26/06/2011 17:54:32

zip!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2011, 04:38:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορείς να μας εξηγήσεις Εαρινέ:

1.
τι ακριβώς θες να πεις στα παραπάνω μηνύματα, που ούτε να καταλάβει δεν μπορεί κανείς, ποιός έγραψε τι, πότε και πού;
Εκτός από την μη σωστή χρήση του quote, που συνεχίζεις να κάνεις, με τα δύο μηνύματά σου βάζεις τον κάθε αναγνώστη στο ρόλο της... Πυθίας!!

2. Ποιός ο λόγος που παραθέτεις τα δύο ακατανόητα αυτά μηνύματα, σε ένα θέμα που είναι ανενεργό για πάνω από ενάμιση μήνα και που ούτως ή άλλως "μυρίζει μπαρούτι" εφόσον έχουν ανακύψει και συζητηθεί εδώ πολύ σοβαρά ζητήματα;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1445313
Maintained by Digital Alchemy