ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Πιστεύετε στα θαύματα;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 24
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2003, 10:24:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχετε ακούσει ή ζήσει κάτι που για σας είναι "θαύμα" με την έννοια αυτού που δεν ζούμε κάθε μέρα; Γράψτε μου τις όποιες εμπειρίες σας.

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2003, 22:21:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eχω δεν εχω ζησει φιλε hrismig κατι που να ειναι θαυμα αλλα
εχω ακουσει οτι εχουν γινει θαυματα.Αυτο δεν σημαινει οτι πιστευω στα
θαυματα,ουτε ομως τα αποκλειω.Συμφωνα με τις θρησκειες γινονται
θαυματα αν εχεις πιστη.Το θεμα ειναι φιλε μου γιατι δεν γινονται
παντα οταν εχεις αναγκη την βοηθεια του Θεου.Εχω ακουσει πως καποια
γυναικα(Ορθοδοξη Χριστιανη) που ειχε καρκινο προσευχηθηκε στον Θεο και θεραπευτηκε.Πως
ξερουμε ομως οτι ηταν οντως θαυμα;Διοτι και αλλοι ανθρωποι εχουν
προσευχηθει και δεν εχει γινει κανενα θαυμα.Πραγματικα δεν μπορω
να το καταλαβω αυτο.Δηλαδη αν υποθεσουμε οτι γινονται θαυματα
γιατι δεν γινονται παντα;Μηπως δεν γινονται και απλως ειναι τυχαιο;
Εχω ακουσει παλι για εναν ανδρα που ειχε καρκινο και η γυναικα
του την ημερα της εγχειρισης προσευχηθηκε στον Αγιο Νεκταριο για τον
ανδρα της και ο ανδρας της θεραπευτηκε.Πως ξερουμε ομως οτι
ηταν θαυμα οπως ισχυριζεται η Εκκλησια;Μπορει να ηταν μια
ιατρικη επιτυχια και οχι θαυμα.Μηπως οι ανθρωποι, φαινομενα που
δεν τους φαινονται τοσο λογικα τα αποδιδουν σε θαυματα;Εσυ τι πιστευεις φιλε hrismig;Μηπως αυτο που ονομαζουμε θαυμα δεν ειναι
παρα η δυναμη του εγκεφαλου και η επιδραση της θετικης,αισιοδοξης
σκεψης.Μηπως βοηθησε τα συγκεκριμενα ατομα που σου ανεφερα
η αισιοδοξια τους,η καλη προαισθηση τους;Κατι αλλο που θα ηθελα
να σου αναφερω ειναι οτι θα εχεις ακουσει στην τηλεοραση πολλες φορες οτι
δακρυσε η εικονα της παναγιας σε καποια συγκεκριμενη εκκλησια και διαφορα τετοια περιεργα.Αυτα
εμενα μου φαινονται πολυ ψευτικα,εσυ τι γνωμη εχεις;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Piratis
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2003, 23:44:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Piratis  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Piratis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικά αυτά με τις εικόνες που δακρύζουν έχει αποδειχθεί μετά ότι το έκανε κάποιος ιερέας της εκκλησίας για να τραβήξει κόσμο...
Τώρα όσον αφορά τα άλλα "θεραπευτικά θαύματα" εγώ πιστεύω ότι φταίει η θετική σκέψη και η θετική ενέργεια του εγκεφάλου.
Δηλαδή κάποιος που πιστεύει , είναι σχεδόν σίγουρος ότι με το να προσευχηθεί ,θα γίνει καλά. Έτσι το μεταδίδει αυτό στον εαυτό του και τελικά θεραπεύεται από μόνος του. Μετά βέβαια το αποδίδει στον θεό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2003, 09:54:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να απαντήσω στο ερώτημά σου φίλε VIKING έχω να σου πω τα εξής: Γνωρίζω για τα θαύματα όσα και εσύ κατά ένα τρόπο και μου αρέσει πολύ που δεν έχεις θέση σε κάτι πνευματικό αλλά άποψη που αυτό σε καθιστά "ανοιχτό" άνθρωπο. Όμως φαντάσου να γινόντουσαν συνέχεια θαύματα...θα ήταν τότε θαύματα ή ιστορία; Επίσης σκέψου λίγο θετικά. Αν για παράδειγμα χρειαζόμαστε μία αρρώστεια μία εμπειρία όχι καλής μορφής για να βελτιωθεί η ψυχή μας τότε τι καλός Θεός θα ήταν αυτός που θα μας στερούσε αυτή τη δυνατότητα; Άσε βέβαια το βασικότερο...ο Θεός - όπως λέγεται - μας θέλει ελεύθερους. Άν εμείς δεν ζητήσουμε δεν έχει δικαίωμα στην ελευθερία μας διότι έτσι την παραβιάζει. Τέλος ας υποθέσουμε ότι υπάρχει ΣΧΕΔΙΟ για την σωτηρία μας. Πως εμείς που όχι μόνο δεν γνωρίζουμε τι είναι καλό ή κακό, ούτε ακόμα και αυτόν τον ίδιο τον εαυτό μας αλλά "ζούμε" ένα κομματάκι από αυτό το σχέδιο μπορούμε να ξέρουμε τι δίνεται που και γιατί. Όσον αφορά το ενεργιακό κομμάτι σαφώς και υπάρχει (έχει αποδειχθεί επιστημονικά πρίν πολύ καιρό) αλλά ποιές δυνάμεις το υποκινούν αν όχι ψυχικές;

Edited by - hrismig on 26/05/2003 09:55:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2003, 10:55:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πιστεύετε στα θαύματα;

Όχι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2003, 13:35:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα τι λες τώρα βρε Εχέμβροτε!

Σε λίγο θα μας πεις ότι και η Α.Τ.Α.Φ. δεν είναι θαύμα!!!

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2003, 14:29:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έχετε ακούσει ή ζήσει κάτι που για σας είναι "θαύμα" με την έννοια αυτού που δεν ζούμε κάθε μέρα; Γράψτε μου τις όποιες εμπειρίες σας.


Κάποτε είχε κάποιος μια ασθένεια. Δεν έχει σημασία ποια. Η σταθερότητα στην Πίστη, η δύναμη στην Ελπίδα, και η βαθιά ικεσία ΑΓΑΠΗΣ της μητέρας του παιδιού στην Παναγία θεράπευσε την ασθένεια.

Μην περιμένεις πρώτα να το δεις για να το πιστέψεις. Πίστεψε το, και θα το δεις.!!!
Πίστεψε το, και θα το δεις να γίνεται ότι και αν θέλεις. Αρκεί να το κάνεις με Αγάπη (να είναι πράξη αληθινής και ανιδιοτελής αγάπης) και όχι με Φόβο.!!!

ΑΓΑΠΗ, ΦΩΣ ΚΑΙ ΘΕΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΑ(ΕΥΓΝΩΜΟΣΥΝΗ)
ΝΑ ΓΕΜΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΑΣ.

ΕΥΧΟΜΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΕΥΛΟΓΗ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΣΟΥ,
ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΤΗΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ.

Από το Forum: H Θρησκεία της Αγάπης.

Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2003, 14:46:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θαύμα είναι κάτι που πολλές φορές δεν μπορούμε να εξηγήσουμε με τις γνώσεις τις οποίες έχουμε τη δεδομένη στιγμή, πως έγινε.

Οι εικόνες που δακρύζουνε για παράδειγμα ήταν ένα θαύμα, μέχρι που κάποιος γνώρισε περισσότερα γιαυτό, ανακαλύπτοντας ότι π.χ. το δάκρυ προερχόταν από την υγρασία.
Θαύμα θα ήταν ίσως για έναν άνθρωπο που ζούσε πριν από εκατοντάδες χρόνια μια εγχείρηση η οποία θεραπεύει τη μυωπία. Λίγο διαφορετικό ίσως θαύμα, αφού έγινε με το χέρι ανθρώπου και την βοήθεια της επιστήμης. Πόσο μάλλον εάν ένα θαύμα προέρχεται από ένα αίτιο της ορατής φύσης, και ακόμα παραπέρα του αοράτου κόσμου που μας περιβάλλει.

Με την αποδοχή των παραπάνω, πιστεύω τρόπον τινά στα "θαύματα", που δεν είναι τίποτε άλλο από ένα μικρό δείγμα της παντοδυναμίας Αυτού ο οποίος περιλαμβάνει και περιλαμβάνεται στα πάντα, λειτουργώντας μέσα από εμάς, από τη φύση, από παντού.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TOS
Νέο Μέλος

n/a
45 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2003, 16:32:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μου φαινεται περιεργο που κανεις απο εσας δεν κανει λογο για το θαυμα στα Ιεροσολυμα καθε πασχα με το Αγιο Φως.
Εκει καθε χρονο το Αγιο φως βγαινει σε μορφη "μπαλας" που μεταδιδεται σε ολο τον κοσμο. Εω και χρονια ελεγχουν μηπως προκειται για φαρσα, δεν εχουν ομως βρει τιποτα ! Μαλιστα, πριν απο καμποσα χρονια προσπαθησε καποιος αλλος ιερεας (μη ορθοδοξος) να το παρει, ομως το φως διεσχισε ενα τοιχο (φαινεται ακομα σημερα η σχισμη) και πηγε τελικα στα χερια του !

Προσωπικα εχει τυχει να ζησω "θαυμα" και ο ιδιος, ισως να σας μιλησω μια αλλη φωρα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2003, 23:20:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

μου φαινεται περιεργο που κανεις απο εσας δεν κανει λογο για το θαυμα στα Ιεροσολυμα καθε πασχα με το Αγιο Φως.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=1&TOPIC_ID=577


αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2003, 00:55:56  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FYSIKA και πιστευω στα 8αυματα!!
πως 8α μπορουσε να γινει αλλιως , πιστευω στα δικα μου προσωπικα θαυματα
που δεν εχουν σχεση με εικονες και εκκλησιες.
Πιστευωντας ερχομαι σε επαφη καθημερινα με ΜΙΚΡΑ Η ΜΕΓΑΛΑ 8αυματα...
επειδη εμαθα να πιστευω μπορω και τ αναγνωριζω και οταν μπροστα μου τα βλεπω τα καλοσωριζω.


ΗΡΘΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΑΜΨΗ ΠΑΩ ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΛΑΜΨΗ...


dsmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2003, 20:53:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oχι δε πιστεύω στα θαύματα όχι τουλάχιστον με την έννοια που δίνεται από τον περισσότερο κόσμο... Απ'όσο ξέρω δε πήγε κανείς στην Τήνο κουτσός ή κουλός και έφυγε με χέρι φυτρωμένο... Αρα αυτό που γίνεται και αποδίδεται σε θαύμα είναι μια άλλη επέμβαση/ενέργεια που το προκαλεί και σίγουρα δεν έχει να κάνει με το Θεό.

Θα σας πω μια δική μου ιστορία που μέ έχει κάνει να σκεφτώ πολύ πάνω στο θέμα αυτό.
Πριν από πολλά χρόνια είχα ένα χρυσόψαρο σε μια γυάλα που τον τελευταίο καιρό δεν φαινόταν καλά...είχε περίεργα συμπτώματα και έκανε περίεργες κινήσεις, δε μπορούσε να βυθιστεί στον πάτο αλλά η άνωση το ανέβαζε στην επιφάνεια μισοξαπλωμένο.

Μια μέρα λοιπόν το ψαράκι αυτό πέθανε και για να μη το δω και στεναχωρεθώ οι δικοί μου πιάσανε και το πετάξανε στα σκουπίδια τυλιγμένο σε ένα αλουμινόχαρτο.
Οταν γύρισα σπίτι το ψάρι είχε ήδη πάψει να βρίσκεται στη ζωή 3 ώρες πριν και αφού ανακάλυψα ότι η γυάλα ήταν άδεια και μου είπαν ότι το πέταξαν στα σκουπίδια άρχισα να το ψάχνω. Το βρήκα καταπλακωμένο από χίλια δυο σκουπίδια τυλιγμένο στο αλουμινόχαρτο και νεκρό.

Εγώ όμως δεν ήθελα να το πιστέψω και γι'αυτό το έβγαλα από το χαρτί και το έβαλα πάνω στο χέρι μου όπου και άρχισα κλαίγοντας να το χαιδεύω και κάποια στιγμή ήμουν τόσο "χαζεμένη" που έπιασα τον εαυτό μου να ασκεί πιέσεις πάνω στο ψάρι όπως κάνουμε μαλάξεις σε κάποιον που έχει σταματήσει η καρδιά του να χτυπά. Το περίεργο είναι ότι εκείνη την ώρα παρόλο που ήμουν βαθύτατα στεναχωρημένη αυτό δεν έβγαινε προς τα έξω αλλά είχα μια φοβερή ψυχραιμία και προσήλωση την ώρα που το χάϊδευα με το δάκτυλο και έλεγα από μέσα μου "ζήσε""ζήσε".
Περιέργως το ψάρι επανήλθε στη ζωή και πέθανε μετά από 9 περίπου μήνες. Αυτά είχα να πω...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2003, 00:04:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σκέψεις για το μήνυμα του Avallon Posted - 06/06/2003 : 20:53:49.

Ποτέ μην υποτιμάς την ΔΥΝΑΜΗ που έχει η ΑΓΑΠΗ. Όταν αγαπάς, παύεις να βρίσκεσαι στο έλεος ανεξέλεγκτων δυνάμεων, γίνεσαι εσύ ο ίδιος μια πανίσχυρη δύναμη!!!

Δεν μου αρέσει να προτείνω βιβλία. Αλλά το παρακάτω θα το προτείνω απλά για όποιο έχει ανοιχτό μυαλό και θα ήθελε να διαβάσει και να πάρει μια άλλη εικόνα περί Θαυμάτων. Μια άλλη οπτική γωνία.

Τίτλος Βιβλίου: Γιατρέ μου, γίνονται Θαύματα?
ISBN: 960-8222-06-0

ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΦΩΣ ΑΣ ΦΩΤΙΖΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ.
ΕΥΧΟΜΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΕΥΛΟΓΗ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΣΟΥ,
ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΤΗΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ.

Γιατί από ότι αισθάνομαι η δύναμη της Α Γ Α Π Η σου είναι πολύ μεγάλη.

Από το Forum: H Θρησκεία της Αγάπης.


Just A Man

“Ο Θεός του Κόσμου, που είναι η ΑΓΑΠΗ, ας μας έχει πάντα καλά.”

Edited by - Just_A_Man on 07/06/2003 00:05:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2003, 13:33:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΔΟΥΝ ΚΙΟΛΛΑΣ.ΠΟΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΟΙ,ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΡΔΙΑ ΣΚΛΗΡΗ ΣΑΝ ΤΗΝ ΠΕΤΡΑ. ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΟΣ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΟΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΔΕ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΘΑΥΜΑ,ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΚΑΡΔΙΑ ΜΕ ΚΛΙΣΙ ΣΤΗΝ ΑΠΙΣΤΙΑ.Ο ΕΓΩΙΣΜΟΣ ΚΑΙ Η ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΥΠΕΡΗΦΑΝΕΙΑ,ΕΧΟΥΝ ΣΑΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΝ ΑΠΙΣΤΙΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΤΙ ΑΠΛΟ.Η ΠΙΣΤΗ(Η ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΟ ΘΕΟ),ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΔΩΡΕΑ,ΕΝΑ ΧΑΡΙΣΜΑ
ΠΟΥ ΔΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ,ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΕΧΕΙ ΤΑΠΕΙΝΟΦΡΟΣΥΝΗ,ΜΙΚΡΗ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ,ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΗ ΑΓΝΗ ΚΑΡΔΙΑ!!
ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ' "ΜΑΚΑΡΙΟΙ ΟΙ ΚΑΘΑΡΟΙ ΤΗ ΚΑΡΔΙΑ,ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΤΟ ΘΕΟ ΟΨΟΝΤΑΙ'"

ΘΑΥΜΑΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ,ΙΣΩΣ ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΑΙ ΤΡΑΝΤΑΧΤΟ.ΥΠΑΡΧΟΥΝΕ ΜΙΚΡΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΕΙΔΗ.ΩΣΤΟΣΟ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΟΙ ΠΟΙΟ ΠΟΛΛΟΙ ΝΑ ΔΟΥΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΥΝΕ ΝΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΘΑΥΜΑ!

ΤΟΥ ΣΩΤΗΡΟΣ ΣΤΗΣ 8 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΣΤΗ ΜΟΝΗ ΤΩΝ ΝΙΚΗΤΩΝ ΣΤΟ ΚΑΖΙΛΕΡ ΣΤΗΝ ΚΑΒΑΛΑ ΧΤΥΠΑΕΙ Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΟ ΧΡΙΣΤΟ.ΚΑΙ ΤΙ ΕΝΝΟΩ ΧΤΥΠΑΕΙ.ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΛΟΙΠΟΝ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΟΣΜΟΣ ΝΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΡΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ. ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΒΓΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΕΝΑΣ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΚΥΝΗΣΕΙ.
ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΤΟΜΑ(ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΟΙΑ)ΤΑ ΑΦΗΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΝΑ ΦΙΛΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΣΕ ΑΛΛΑ Η ΕΙΚΟΝΑ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΠΕΦΤΕΙ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΧΤΥΠΑΕΙ ΤΟΥΣ ΡΙΧΝΕΙ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΠΕΦΤΕΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ
ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΝΩ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝΕ ΝΑ ΤΗΝ ΣΗΚΩΣΟΥΝ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΝΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!ΕΧΟΥΝ ΤΥΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΑΤΟΜΩΝ ΠΟΥ ΗΡΘΑΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΚΟ ΚΑΡΟΤΣΑΚΙ ΤΟΥΣ ΧΤΥΠΗΣΕ Η ΕΙΚΟΝΑ ΚΑΙ ΦΥΓΑΝΕ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ!!ΣΗΚΩΘΗΚΑΝΕ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΠΕΡΠΑΤΟΥΣΑΝΕ!Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΙΧΕ ΠΑΘΕΙ ΣΟΚ ΚΑΙ ΟΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΟΙ ΚΛΑΙΓΑΝΕ!
ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΘΑΥΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ,ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝΕ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝΕ ΓΙΝΕΙ!ΚΑΙ Η ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΓΙΟ ΦΩΣ ΤΟ ΠΑΣΧΑ ΣΤΑ ΙΕΡΟΣΟΛΥΜΑ!
ΦΙΛΙΚΑ

lencolasΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2003, 13:42:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lencola, σοκαρίστικα! Μπήκα στο συγκεκριμένο τόπικ για να μιλήσω για το θαύμα που μόλις ανέφερες, και είδα μπροστά μου το post σου... Όμορφα παιχνίδια συμπτώσεων!

Απλά, να διορθώσω τη λέξη "χτυπάει" για να μην παρεξηγηθεί: η εικόνα πέφτει και κινείται ρυθμικά πάνω στον πιστό (στην πλάτη του συνήθως, όπως βρίσκεται γονατιστός)...
Στις 8 Αυγούστου σκοπεύω να πάω προσωπικά στη Μονή, και να παρακολουθήσω όσα γνωρίζω ότι γίνονται... Θα έχω νεώτερα στις 9.

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2003, 13:54:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΚΟΜΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΣΕ ΚΟΝΤΙΝΟ ΜΟΥ ΑΤΟΜΟ.ΠΡΙΝ 19 ΜΕΡΕΣ ΧΤΥΠΗΣΕ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΞΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ(17 ΧΡΟΝΩΝ) ΜΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΣΟΥΖΕΣ.ΕΠΕΣΕ ΠΑΝΩ ΣΕ ΕΝΑ ΦΟΡΤΗΓΑΚΙ.ΣΗΜΕΙΩΝΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΟΡΟΥΣΕ ΚΡΑΝΟΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΜΕΤΑΦΕΡΑΝΕ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΝΑ ΠΑΘΑΙΝΕΙ ΕΠΙΛΙΠΤΙΚΕΣ ΚΡΙΣΕΙΣ(ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΞΕΡΕΙ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΙΑΤΡΙΚΗ ΞΕΡΕΙ ΠΟΣΟ ΑΣΧΗΜΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΣΘΕΝΗΣ ΝΑ ΠΑΘΑΙΝΕΙ ΚΡΙΣΕΙΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΑΤΥΧΗΜΑ=ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΝΤΟΝΕΣ ΚΡΑΝΙΟΕΓΚΕΦΑΛΙΚΕΣ ΚΑΚΩΣΕΙΣ)ΚΑΙ ΕΙΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΣΕ ΚΩΜΑ.ΤΟΝ ΜΕΤΑΦΕΡΑΝΕ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕ ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΟ ΣΤΗΝ ΚΟΝΤΙΝΟΤΕΡΗ ΕΝΤΑΤΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ ΟΠΟΥ ΕΜΕΙΝΕ ΣΕ ΚΩΜΑ ΓΙΑ 4 ΜΕΡΕΣ!ΠΩΣ ΞΥΠΝΗΣΕ?
ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝΕ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΚΑΙ ΣΟΒΑΡΕΣ ΚΑΚΩΣΕΙΣ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ,ΜΕ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΑΙΜΑΤΩΜΑ ΝΑ ΕΞΑΠΛΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝΕ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ.ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝΕ ΔΙΑΣΩΛΗΝΟΜΕΝΟΣ.ΕΜΕΙΣ ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΣΕΥΧΟΜΑΣΤΑΝ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΑΜΕ.Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΛΟΓΩ ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΟΣΗΛΕΥΤΡΙΑ ΜΠΗΚΕ ΣΤΗΝ ΕΝΤΑΤΙΚΗ ΝΑ ΤΟΝ ΔΕΙ.ΟΤΑΝ ΒΓΗΚΕ ΕΙΧΕ ΑΣΠΡΙΣΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΤΟΜΟ ΜΕ 37 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΙΡΑ ΣΕ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ.ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΗΤΑΝΕ ΣΕ ΑΘΛΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΘΕΙ ΕΛΑΧΙΣΤΑ.
ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΜΕΡΑ,ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ Η ΘΕΙΑ ΜΟΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΠΠΟΥΛΗ ΠΟΥ ΖΕΙ ΣΤΟ ΠΟΡΤΟ ΛΑΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗΘΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ.Ο ΠΑΠΠΟΥΛΗΣ ΑΥΤΟΣ ΗΤΑΝ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΟΡΑΤΙΚΟΣ.
ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΠΗΡΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΣΑΣ ΠΗΡΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ "ΓΙ.." ΠΗΓΕ ΝΑ ΠΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ,ΤΟΤΕ ΑΥΤΟΣ ΤΗ ΔΙΑΚΟΠΤΕΙ ΚΑΙ ΤΗΣ ΛΕΕΙ ΟΧΙ ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΛΛΑ ΙΩΑΝΝΗΣ,ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ,ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΥΧΗΜΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ,ΕΦΥΓΕ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΛΙΓΟ Ο ΑΓΓΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ ΤΟ ΚΑΚΟ.ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΣΥΝΕΛΘΕΙ.
ΟΝΤΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΞΥΠΝΗΣΕ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ,ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΚΑΝΑΝΕ ΑΞΟΝΙΚΗ ΤΟ ΑΙΜΑΤΩΜΑ ΕΙΧΕ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ!ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΙΧΕ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΑΞΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΕΙΧΑΝΕ ΔΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΑΙΜΑΤΩΜΑ ΕΙΧΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΑΠΛΩΝΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΤΕΙΧΕ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ.ΣΗΜΕΡΑ Ο ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 19 ΜΕΡΕΣ ΒΓΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΣΠΑΣΜΕΝΑ ΚΟΚΚΑΛΑ ΚΑΙ ΠΟΔΙΑ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΖΩΝΤΑΝΟΣ...ΑΥΤΟ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΞΗΓΗΘΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΙΚΑ ΕΚΤΩΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΘΑΥΜΑ?
ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝΕ ΚΑΤΑΓΕΓΡΑΜΕΝΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙ ΕΙΧΕ..
ΑΥΤΑ.ΦΙΛΙΚΑ


lencolasΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2003, 13:59:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ananasss ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ ΣΥΝΑΝΤΙΟΥΝΤΑΙ!ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ!
ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΤΡΟΜΕΡΟ ΣΥΜΒΑΝ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΑΝΑΜΕΙΚΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ.ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΑΘΕΙΝΩ ΤΟ ΙΔΙΟΣ ΣΟΚ.
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ "ΧΤΥΠΑΕΙ"-ΑΠΛΑ Η ΕΙΚΟΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΗ ΟΤΙ ΧΤΥΠΑΕΙ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΜΕΛΑΝΙΕΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΘΕΙΟ ΜΟΥ ΠΡΙΝ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ...

ΦΙΛΙΚΑ

lencolasΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pci
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2003, 01:08:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pci  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με τον pirati συμφωνουμε απολυτα (Talos and pci).Σε καθε θρησκεια υπαρχουν θαυματα οποτε η ειναι σωστα αυτα που λεει ο piratis η ολες οι θρησκειες ειναι σωστες!?!?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2003, 08:34:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΤΑΝ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΧΤΥΠΑΕΙ Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΟΥΣ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ?
ΟΤΙ ΑΙΩΡΕΙΤΑΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΕΦΤΕΙ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ ?
ΠΗΓΑΙΝΟΕΡΧΕΤΑΙ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ κ.λ.π ΔΩΣΤΕ ΜΙΑ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΗΣ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΒΙΑΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΦΥΣΙΚΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ (ΤΟΥΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΓΝΩΣΤΟΥΣ..) ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ..ΑΝ ΜΗ ΤΙ ΑΛΛΟ ΜΙΑ ΒΙΝΤΕΟΣΚΟΠΗΣΗ ΘΑ ΕΙΧΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΝΟΜΙΖΩ..
ΕΧΕΙ ΘΕΡΑΠΕΥΤΕΙ ΕΚΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ π.χ ΕΙΧΕ ΚΟΜΜΕΝΟ ΚΑΠΟΙΟ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ?
ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΙΚΟΣ Η ΕΙΡΩΝΙΚΟΣ ΙΣΑ ΙΣΑ ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΑ ΙΕΡΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΣΩΣΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΑΠΟ ΤΙΣ ΒΟΜΒΕΣ ? ΣΑΝ ΔΥΣΚΟΛΟ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΔΥΣΤΥΧΩΣ..ΦΥΣΙΚΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΑ ΘΕΡΑΠΕΥΤΕΙ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΕΙΚΟΝΑΣ ΜΕ Η ΧΩΡΙΣ ΘΕΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΕΓΩ ΕΠΙΚΡΟΤΩ ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΜΑΙ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΝΗΡΟΥΛΗΣ ΝΑ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΑΠΛΑ..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2003, 09:41:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απ' όσο γνωρίζω beyond, μιας και δεν έχω πάει ακόμη να το δω από κοντα (στις 8/8 όμως θα είμαι εκεί), η εικόνα ενώ είναι στηριγμένη στη βάση της, όταν πλησιάσει και προσκυνήσει κάποιος ΠΙΣΤΟΣ, γέρνει προς τα εμπρός και πέφτει επάνω στην πλάτη του ΠΙΣΤΟΥ και πάλλεται ελαφρώς (αν και τώρα ακούω και για μελανιές!) πάνω του...
...Κομμένα χέρια και πόδια φίλε μου ΔΕΝ ξαναφυτρώνουν, όση ΠΙΣΤΗ κι αν έχει κανείς...
...Όσο για τα παιδάκια του κόσμου και τις βόμβες, μόνο ένα ΘΑΥΜΑ μπορεί να τα σώσει πια...
quote:
ΦΥΣΙΚΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΑ ΘΕΡΑΠΕΥΤΕΙ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΕΙΚΟΝΑΣ ΜΕ Η ΧΩΡΙΣ ΘΕΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΕΓΩ ΕΠΙΚΡΟΤΩ ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΜΑΙ

Εδώ είναι το θέμα...

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2003, 10:44:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ beyond ΔΕΝ ΕΝΝΟΥΜΕ ΝΑ ΦΥΤΡΩΝΟΥΝ ΞΑΝΑ ΧΕΡΙΑ Η ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΜΕΛΟΣ ΚΟΜΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ!ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ.ΩΣΤΟΣΟ Η ΕΙΚΟΝΑ ΕΧΕΙ ΘΕΡΑΠΕΥΣΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝΕ ΚΙΝΗΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΧΡΟΝΙΑ Η ΣΟΒΑΡΕΣ ΑΡΡΩΣΤΙΕΣ.Ο ΘΕΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΡΚΙΝΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΑ ΣΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΦΥΓΕ ΜΕ ΕΛΑΦΡΕΣ ΜΕΛΑΝΙΕΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΠΛΑΤΗ ΘΕΡΑΠΕΥΤΗΚΕ.
ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΟΣΟ ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΗ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ Η ΕΙΚΟΝΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΑΠΛΗΣΤΙΑ ΚΑΠΟΙΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝΕ ΕΙΝΑΙ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΕΞΟΥΣΙΑ!ΑΛΛΩΣΤΕ Ο ΘΕΟΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΚΑΤΑΚΛΥΣΜΟ ΥΠΟΣΧΕΘΗΚΕ ΣΤΟ ΝΩΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΕΙΔΟΣ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΘΑ ΠΑΡΕΜΒΕΙ.ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΟΜΩΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΕΣΤΕΙΛΕ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΑΚΡΙΒΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΛΥΤΡΩΣΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΜΑΡΤΙΕΣ... :)

ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ.ΜΕΤΑ ΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΗΝ ΒΓΑΖΟΥΝΕ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑΟ ΣΤΟ ΠΡΟΑΥΛΙΟ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ.ΤΗΝ ΚΡΑΤΑΝΕ 2 ΑΝΤΡΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΑΠΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ,ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΕΝΑΣ ΟΙ ΠΙΣΤΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΘΕΛΟΥΝΕ ΠΡΟΣΚΥΝΑΝΕ.ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΕΦΤΕΙ ΑΠΛΑ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΧΤΥΠΑΣΕΙ,ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΚΙΝΗΣΗ ΣΑΝ ΝΑ ΠΑΛΛΕΤΑΙ ΔΗΛΑΔΗ.ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΤΑΡΑΚΟΥΝΙΕΤΑΙ ΚΑΙ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝΕ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΚΡΑΤΑΝΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝΕ ΝΑ ΤΗ ΣΗΚΩΣΟΥΝΕ ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΒΑΡΥΑ.ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ.
ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ Η ΕΙΚΟΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΒΑΡΥΑ,ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΚΟΜΗ ΒΑΡΥΤΕΡΗ!
ΠΟΛΛΟΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ-ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΘΑ ΣΚΕΦΤΟΥΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΤΙΑΧΤΩ-ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΑΝΕ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΖΕΨΕΙ ΛΕΦΤΑ.ΕΤΣΙ ΠΛΕΟΝ ΜΠΟΡΕΙ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΕΚΕΙΝΗ.ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΞΑΝΑ ΔΕΝ ΒΓΗΚΕ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΤΙΑΧΤΩ.ΕΧΟΥΝΕ ΓΙΝΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΕΚΠΟΜΠΕΣ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΡΚΙΜΕΝΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ.
ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙΣΕΙ ΟΠΟΙΟΝ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΕΙΝΑΙ ΡΑΝΤΕΒΟΥ 8-9 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΣΤΗ ΚΑΒΑΛΑ ΣΤΟ ΜΟΝΑΣΣΤΗΡΙ ΣΤΟ ΚΑΖΙΛΕΡ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΤΗΣ ΖΑΡΚΑΔΙΑΣ!ΦΙΛΙΚΑ

LENCOLASΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nicole
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2003, 15:32:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nicole  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας.
Λυπάμαι που προσπαθείτε να εξηγήσετε με επιστημονικό τρόπο τα θαύματα που γίνονται.Αν δεν πιστεύεις δεν θα σου τύχει και ποτέ.Τα θαύματα που έχω ζήσει δεν θα τα ξεχάσω ποτέ.Όταν αναπολείς εκείνες τις στιγμές τρέμεις λες και έγινε πριν λίγο.Εάν βρεθείτε σε δύσκολη στιγμή,προσευχηθείτε.Δεν έχετε να χάσετε τίποτα...
Ότι αφορά το θαύμα της Καβάλας είναι συγκλονιστικό.Το έχω δει σε βίντεο.Είχα σοκαριστεί!Έπρεπε να το δω 3 φορές για να το συνειδητοποιήσω.Δεν νομίζω να είναι απάτη.Έναν γέρο τον χτύπησε ΠΟΛΥ άσχημα.Τον "κυνηγούσε" σχεδόν!Με την έννοια ότι δεν μπορούσε να φύγει.Σκέφτηκα ότι έχει κάνει άσχημα πράγματα στο παρελθόν.Έτσι αυθόρμητα το σκέφτηκα.Μπορεί να είμαι εντελώς λάθος.
Αλήθεια δεν φοβόσαστε να πάτε?Ούτε λίγο?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2003, 16:30:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΔΟΥΝ ΚΙΟΛΛΑΣ.ΠΟΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΟΙ,ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΡΔΙΑ ΣΚΛΗΡΗ ΣΑΝ ΤΗΝ ΠΕΤΡΑ. ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΟΣ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΟΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΔΕ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΘΑΥΜΑ,ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΚΑΡΔΙΑ ΜΕ ΚΛΙΣΙ ΣΤΗΝ ΑΠΙΣΤΙΑ.Ο ΕΓΩΙΣΜΟΣ ΚΑΙ Η ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΥΠΕΡΗΦΑΝΕΙΑ,ΕΧΟΥΝ ΣΑΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΝ ΑΠΙΣΤΙΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΤΙ ΑΠΛΟ.Η ΠΙΣΤΗ(Η ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΟ ΘΕΟ),ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΔΩΡΕΑ,ΕΝΑ ΧΑΡΙΣΜΑ
ΠΟΥ ΔΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ,ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΕΧΕΙ ΤΑΠΕΙΝΟΦΡΟΣΥΝΗ,ΜΙΚΡΗ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ,ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΗ ΑΓΝΗ ΚΑΡΔΙΑ!!
ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ' "ΜΑΚΑΡΙΟΙ ΟΙ ΚΑΘΑΡΟΙ ΤΗ ΚΑΡΔΙΑ,ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΤΟ ΘΕΟ ΟΨΟΝΤΑΙ'"

ΘΑΥΜΑΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΤΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ,ΙΣΩΣ ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΑΙ ΤΡΑΝΤΑΧΤΟ.ΥΠΑΡΧΟΥΝΕ ΜΙΚΡΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΕΙΔΗ.ΩΣΤΟΣΟ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΟΙ ΠΟΙΟ ΠΟΛΛΟΙ ΝΑ ΔΟΥΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΥΝΕ ΝΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΘΑΥΜΑ!

ΤΟΥ ΣΩΤΗΡΟΣ ΣΤΗΣ 8 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΣΤΗ ΜΟΝΗ ΤΩΝ ΝΙΚΗΤΩΝ ΣΤΟ ΚΑΖΙΛΕΡ ΣΤΗΝ ΚΑΒΑΛΑ ΧΤΥΠΑΕΙ Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΟ ΧΡΙΣΤΟ.ΚΑΙ ΤΙ ΕΝΝΟΩ ΧΤΥΠΑΕΙ.ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΛΟΙΠΟΝ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΟΣΜΟΣ ΝΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΡΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ. ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΒΓΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΕΝΑΣ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΚΥΝΗΣΕΙ.
ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΤΟΜΑ(ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΟΙΑ)ΤΑ ΑΦΗΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΝΑ ΦΙΛΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΣΕ ΑΛΛΑ Η ΕΙΚΟΝΑ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΠΕΦΤΕΙ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΧΤΥΠΑΕΙ ΤΟΥΣ ΡΙΧΝΕΙ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΠΕΦΤΕΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ
ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΝΩ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝΕ ΝΑ ΤΗΝ ΣΗΚΩΣΟΥΝ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΝΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!ΕΧΟΥΝ ΤΥΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΑΤΟΜΩΝ ΠΟΥ ΗΡΘΑΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΚΟ ΚΑΡΟΤΣΑΚΙ ΤΟΥΣ ΧΤΥΠΗΣΕ Η ΕΙΚΟΝΑ ΚΑΙ ΦΥΓΑΝΕ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ!!ΣΗΚΩΘΗΚΑΝΕ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΠΕΡΠΑΤΟΥΣΑΝΕ!Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΙΧΕ ΠΑΘΕΙ ΣΟΚ ΚΑΙ ΟΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΟΙ ΚΛΑΙΓΑΝΕ!
ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΘΑΥΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ,ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝΕ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝΕ ΓΙΝΕΙ!ΚΑΙ Η ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΓΙΟ ΦΩΣ ΤΟ ΠΑΣΧΑ ΣΤΑ ΙΕΡΟΣΟΛΥΜΑ!
ΦΙΛΙΚΑ

lencolas



Φιλε Lencolas αναρωτιεμαι γιατι αυτο που συμβαινει με την εικονα
δεν συμβαινει και με πολλες αλλες εικονες σε αλλες Μονες.Εχει
κατι το ιδιαιτερο η Μονη εκει στην Καβαλα.Εχω δεν λεω οτι
θες να πεις ψεμματα,αλλα αποκλειω να γινεται οντως αυτο με την εικονα.Ειπες
"ΕΧΟΥΝ ΤΥΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΑΤΟΜΩΝ ΠΟΥ ΗΡΘΑΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΚΟ ΚΑΡΟΤΣΑΚΙ ΤΟΥΣ ΧΤΥΠΗΣΕ Η ΕΙΚΟΝΑ ΚΑΙ ΦΥΓΑΝΕ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ".Εγω ρωτω λοιπον
πως ξερεις οτι ηταν οντως αναπηροι;Υπαρχουν φιλε σε ολο τον κοσμο
εκατομμυριοι αναπηροι που ειναι σε καποιο καροτσι και δεν βλεπω να
εχει γινει κανενα θαυμα.Δηλαδη αλλες φορες γινονται και αλλες
φορες οχι.Τοτε αφου λες οτι εγινε θαυμα, ας καλεσει η Μονη ολους
τους αναπηρους να προσκυνησουν την εικονα.Εγω ξερω πολλους που
προσκυνησαν καποια εικονα και δεν εγινε κανενα θαυμα.Και κατι αλλο,
ξερω και μουσουλμανους που προσευχηθηκαν σε τζαμια και θεραπευτηκαν
απο αρρωστιες και αναπηριες.Ισως να γινονται θαυματα,ομως αυτα δεν νομιζω
να γινονται επειδη προσευχεται καποιος σε καποια εικονα που την
εφτιαξε ενας απλος ανθρωπος.Για να γινει θαυμα ισως χρειαζεται
αισιοσδοξια,πιστη και ελπιδα οτι ο Θεος(ουτε ορθοδοξος,ουτε μουσουλμανος κ.λ.π),η ανωτατη δυναμη στο Συμπαν θα σε βοηθησει.Οι εικονες ειναι
μαλλον μια κοροιδια.Εγω πιστευω οτι ο Θεος κανει το θαυμα του
οπου και να βρισκεσαι. Και να μην πηγαιναν τα ατομα που λες στην Μονη
στην Καβαλα πιθανοτατα θα θεραπευοντουσαν αν ηταν οντως αναπηροι.
Τελος δεν θελω να σε απαγοητευσω,αλλα ολα αυτα που γινονται σε καποιες Μονες (οπως για
παραδειγμα οτι ερχονται σε μια Μονη στην Κεφαλοννια φιδια μια
συγκεκριμενη περιοδο,οτι δακρυζουν εικονες εχουν αποδειχθει ψεμματα).
Ψαξε καλυτερα και θα δεις οτι σας κοροιδευουν οι παπαδες της Μονης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2003, 16:32:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ VIKING,ΕΧΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΔΙΚΙΟ!Η ΠΙΣΤΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΣΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΝΙΩΣΕΙΣ.
ΘΑΥΜΑΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ.ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΑΡΝΟΥΜΑΣΤΕ ΝΑ ΤΑ ΔΟΥΜΕ.ΕΝΑ ΦΙΛΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΛΥΠΑΤΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΟΥΜΕ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ.ΕΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΔΙΟΤΙ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗ ΕΙΚΟΝΑ ΠΟΥ ΧΤΥΠΑΕΙ.ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΘΑΥΜΑ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΕΧΩ ΖΩΝΤΑΝΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΘΑΥΜΑΤΟΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΙΛΑΩ!
ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΟΝΤΩΣ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΜΟΝΕΣ ΠΟΥ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΑΝ ΠΟΛΛΑ.ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΚΡΙΝΕΙΣ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΜΕΤΡΟ.ΚΑΠΟΤΕ ΑΝΤΙΔΡΟΥΣΑ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ,ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΑ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ,ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ...
ΣΕ ΠΡΟΣΚΑΛΩ ΣΤΗΣ 8-9 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ..ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΞΑΝΑΣΥΖΗΤΑΜΕ...

The Truth Is Out There..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nicole
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2003, 17:35:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nicole  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ και πάλι.
Φίλε VIKING,
σίγουρα δεν σημαίνει ότι αφού θα πας σε μια εκκλησία να προσευχηθείς,θα θεραπευτείς κιόλας.Άλλοι αγωνίζονται χρόνια και δοκιμάζονται στην ουσία,ώσπου αναπάντεχα γίνεται το θαύμα.Δυστυχώς δεν συμβαίνει σε όλους.Είναι σίγουρο ότι δεν είναι αλήθεια όλα αυτά που ακούμε περί θαυμάτων.Αλλά δεν μπορούμε να το απορρίψουμε κιόλας.Άτομα που το έχουν ζήσει,είχαν την απόδειξη μπροστά τους.Θαύματα συμβαίνουν παντού.Συμφωνώ ότι δεν είναι η εικόνα που κάνει το θαύμα,αλλά η πίστη μας και ο ίδιος ο Θεός.Ότι αφορά τους παπάδες,σίγουρα υπάρχουν και καλοί και κακοί.Είναι απλοί άνθρωποι και δεν νομίζω ότι έχουν όλοι το χάρισμα Του.Κάποιοι από αυτούς μας εξαπατούν και αυτό για χρήματα φυσικά(όπως πάντα).
Φίλε lencolas,
εγώ το είπα.
Πιστεύω ότι δεν ΥΠΑΡΧΕΙ επιστημονική εξήγηση για τα θαύματα.Ειδάλλως δεν θα ΗΤΑΝ θαύματα.
Ελπίζω να συμφωνείς...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2003, 20:01:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ nicole ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΤΟ ΕΙΠΕΣ ΕΣΥ !ΚΑΙ ΣΕ ΣΥΓΧΑΙΡΩ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝΕ ΠΟΛΥ ΣΟΦΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ...

The Truth Is Out There..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2003, 20:26:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευχαριστω lencolas που μου απαντησες.Εχεις δικιο,σιγουρα πρεπει κανεις να
ερθει να δει απο κοντα και οχι να εκφραζει γνωμη για κατι που
δεν το εχει δει.Αρα μαλλον πρεπει να ερθω απο κοντα για να δω
το θαυμα.Παντως θαυματα πιστευω γινονται ανεξαρτητα απο το αν
εισαι ορθοδοξος,μουσουλμανος η ινδουιστης.Ισως χρειαζεται πιστη
στον Θεο.Δεν ξερω αν συμφωνεις σε αυτο ή πιστευεις οτι θαυματα
γινονται μονο σε Ορθοδοξους Χριστιανους;Ειναι σημαντικο το τι νιωθει
κανεις μεσα απο την καρδια του δηλαδη το αν πιστευει οντως οτι
μπορει να γινει το θαυμα διοτι τον αγαπα ο Θεος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2003, 22:14:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ VIKING ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΟΤΙ Η ΠΙΣΤΗ ΕΙΝΑΙ ΒΑΣΙΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΩΣΤΟΣΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑΥΜΑΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ,ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΘΕΟ ΑΠΛΑ Η ΚΑΘΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΟ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ.ΜΟΛΙΣ ΘΥΜΗΘΗΚΑ ΕΝΑ ΡΗΤΟ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ ΠΑΛΙΑ ΕΝΑΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΜΑΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ.ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΣΠΑΣΜΕΝΟΣ ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ ΠΟΥ ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΑΚΙ..

The Truth Is Out There..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2003, 22:52:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΜΟΛΙΣ ΘΥΜΗΘΗΚΑ ΕΝΑ ΡΗΤΟ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ ΠΑΛΙΑ ΕΝΑΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΜΑΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ.ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΣΠΑΣΜΕΝΟΣ ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ ΠΟΥ ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΑΚΙ

(Σωστό! Μόνο που ορισμένοι κρατάνε το κομμάτι που τους αναλογεί για τον εαυτό τους με αποτέλεσμα να ζημιώνονται και οι ίδιοι.)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2003, 00:18:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε Νορβηγε Εχεμβροτε σε χαιρετω.Σου ειχα στειλει και ενα ε-μαιλ μια
και ειδα οτι εισαι απο το Οσλο και εχω εκει πολλους συγγενεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

magus
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2003, 01:05:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους magus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"ΟΤΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΛΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΣΥΝΟΜΩΤΕΙ ΓΙΑ ΝΑ
ΤΟ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ"
Ο ΑΛΧΗΜΙΣΤΗΣ.


ΕΡΩΤΗΣΗ: ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΑΥΜΑ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 24 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy