ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Βιβλικές αμφισβητήσεις No 2 - συνέχεια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2013, 14:30:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
amalia

Έχει βγει εδώ και κάποιον καιρό η νέα ταινία των Στρουμφ.
Η Στρουμφίτα λέει, δεν ήταν από την αρχή κανονικό στρουμφάκι αλλά την είχε φτιάξει ο Δρακουμέλ στο εργαστήριό του.
Αυτό τουλάχιστον είναι μια κάποια αλήθεια - αν και στη στενή σφαίρα ύπαρξης του κόσμου των Στρουμφ...


Καλό είναι να βγαίνουν αλήθειες ακόμα και με αστερίσκους ή προυποθέσεις.

quote:

Θα σου συνιστούσα πάντως να λάβεις σοβαρά υπόψη σου όσα σου έγραψα και να αφήσεις κατά μέρος την αρλουμπολογία.

Αρλουμπολογία δεν υπάρχει.

Υπάρχει μόνο αλήθεια ή ψέμα.

Αν λέω αλήθεια το παραδέχεσαι και πάμε παρακάτω.

Αν είναι ψέμα το διαχωρίζεις αν θες είτε σε ανθρώπινο λάθος (επειδή άνθρωποι είμαστε και βρίσκομαι κάποια χρόνια μακριά από τον χώρο) είτε σε συκοφαντία.

Αν λοιπόν λέω ψέματα μου το επισημαίνεις είτε ευγενικά (ως amalia) είτε επιθετικά (ως Alexandros ή DSM ή ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ ή Panos T κτλ) αναλόγως με τη διάθεση και τα κέφια σου και εγώ σου ζητώ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ και παίρνω τις δηλώσεις μου πίσω.

Όσον αφορά το "λάβε σοβαρά υπ'όψιν σου..." που μου γράφεις, θα το κάνω μόνο αν δω αμεροληψία και ισονομία απέναντι σε παρόμοιες συμπεριφορές εκ μέρους της Διαχείρησης.

ΟΥΔΕΠΟΤΕ προκάλεσα πρώτος και οι απαντήσεις μου ήταν ΠΑΝΤΑ ηπιότερες των προκλήσεων που εδέχθηκα ΑΚΟΜΑ και όταν υβρίζονταν με χαμαιτυπικούς χαρακτηρισμούς επιπέδου Τρούμπας (κυρίως από το πρακτορείο της Θεσσαλονίκης με εκφραστή τον προσφιλή και αγαπητό μου Σωτήρη) Πρόσωπα και Γραφές που θεωρούνται ΙΕΡΑ από ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΑΝΘΡΩΠΩΝ Σ'ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.

Επειδή το επίπεδο του Σωτήρη δεν μπορεί να αντιληφθεί κάποια στοιχειώδη πράγματα που αφορούν την προστασία των θρησκευτικών πεποιθήσεων (αλλά και των θρησκευτικών εκδηλώσεων) του άλλου και προστατεύονται διεθνώς από τη Χάρτα των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων και μάλιστα με την πρόβλεψη για επιβολή κυρώσεων (τόσο σε διεθνές όσο και σε ατομικό επίπεδο), ΕΣΥ amalia, ως διαχειρίστρια, ως νεότερη και ως πιο μορφωμένη (κάτι σχετικό σε Ψυχολόγος αν δεν με απατά και πάλι η μνήμη μου και δεν σε μπερδεύω με κάποια άλλη) θα έπρεπε να τον επαναφέρεις με όποιο τρόπο θεωρούσες προσφορότερο στην τάξη.

Ελπίζω στην ορθή κατανόηση των γραφομένων μου από εσένα και ολόκληρη τη Διαχείρηση του esoterica.

Ειλικρινώς (πρώην) υμέτερος...

Αλέξανδρος Χ.

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2013, 19:48:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
amalia

Έχει βγει εδώ και κάποιον καιρό η νέα ταινία των Στρουμφ.
Η Στρουμφίτα λέει, δεν ήταν από την αρχή κανονικό στρουμφάκι αλλά την είχε φτιάξει ο Δρακουμέλ στο εργαστήριό του.
Αυτό τουλάχιστον είναι μια κάποια αλήθεια - αν και στη στενή σφαίρα ύπαρξης του κόσμου των Στρουμφ...


Καλό είναι να βγαίνουν αλήθειες ακόμα και με αστερίσκους ή προυποθέσεις.

quote:

Θα σου συνιστούσα πάντως να λάβεις σοβαρά υπόψη σου όσα σου έγραψα και να αφήσεις κατά μέρος την αρλουμπολογία.

Αρλουμπολογία δεν υπάρχει.

Υπάρχει μόνο αλήθεια ή ψέμα.

Αν λέω αλήθεια το παραδέχεσαι και πάμε παρακάτω.

Αν είναι ψέμα το διαχωρίζεις αν θες είτε σε ανθρώπινο λάθος (επειδή άνθρωποι είμαστε και βρίσκομαι κάποια χρόνια μακριά από τον χώρο) είτε σε συκοφαντία.

Αν λοιπόν λέω ψέματα μου το επισημαίνεις είτε ευγενικά (ως amalia) είτε επιθετικά (ως Alexandros ή DSM ή ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ ή Panos T κτλ) αναλόγως με τη διάθεση και τα κέφια σου και εγώ σου ζητώ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ και παίρνω τις δηλώσεις μου πίσω.

Όσον αφορά το "λάβε σοβαρά υπ'όψιν σου..." που μου γράφεις, θα το κάνω μόνο αν δω αμεροληψία και ισονομία απέναντι σε παρόμοιες συμπεριφορές εκ μέρους της Διαχείρησης.

ΟΥΔΕΠΟΤΕ προκάλεσα πρώτος και οι απαντήσεις μου ήταν ΠΑΝΤΑ ηπιότερες των προκλήσεων που εδέχθηκα ΑΚΟΜΑ και όταν υβρίζονταν με χαμαιτυπικούς χαρακτηρισμούς επιπέδου Τρούμπας (κυρίως από το πρακτορείο της Θεσσαλονίκης με εκφραστή τον προσφιλή και αγαπητό μου Σωτήρη) Πρόσωπα και Γραφές που θεωρούνται ΙΕΡΑ από ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΑΝΘΡΩΠΩΝ Σ'ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.

Επειδή το επίπεδο του Σωτήρη δεν μπορεί να αντιληφθεί κάποια στοιχειώδη πράγματα που αφορούν την προστασία των θρησκευτικών πεποιθήσεων (αλλά και των θρησκευτικών εκδηλώσεων) του άλλου και προστατεύονται διεθνώς από τη Χάρτα των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων και μάλιστα με την πρόβλεψη για επιβολή κυρώσεων (τόσο σε διεθνές όσο και σε ατομικό επίπεδο), ΕΣΥ amalia, ως διαχειρίστρια, ως νεότερη και ως πιο μορφωμένη (κάτι σχετικό σε Ψυχολόγος αν δεν με απατά και πάλι η μνήμη μου και δεν σε μπερδεύω με κάποια άλλη) θα έπρεπε να τον επαναφέρεις με όποιο τρόπο θεωρούσες προσφορότερο στην τάξη.

Ελπίζω στην ορθή κατανόηση των γραφομένων μου από εσένα και ολόκληρη τη Διαχείρηση του esoterica.

Ειλικρινώς (πρώην) υμέτερος...

Αλέξανδρος Χ.

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.



Συμφωνώ με αυτά που λες Αλέξανδρε. Στο μόνο που διαφωνώ είναι πως πρέπει να αξίζουν σεβασμό και οι γραφές που θεωρούνται ιερές από ένα και μόνο άτομο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2013, 19:49:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρίστος Έλ
Όταν λες πως ο Σωκράτης είναι ιστορικό πρόσωπο τί ακριβώς εννοείς; Εννοείς πως είναι ένα πρόσωπο για το οποίο μιλάνε πολλοί άρα υπήρξε; Lol, και για τον Ιησού μιλάνε άλλοι τόσοι. Πως κρίνεις πως ο Σωκράτης υπήρξε ενώ ο Ιησούς όχι;

Αν και είναι χιλιοειπωμένα Χρίστο, θα σου απαντήσω εν συντομία. Τον Σωκράτη την ζωή και την διδασκαλία του την αναφέρουν τα ιστορικά κείμενα. Τον Χριστό την ζωή και την διδασκαλία του την αναφέρουν μόνο τα θρησκευτικά κείμενα και αυτά με αντιφάσεις.
Είναι δυνατόν έναν που ανασταίνει νεκρούς, κάνει τυφλούς να βλέπουν και ένα σωρό άλλα θαύματα, να μην τον αναφέρει κανένας από τους σαράντα δύο (42) ιστορικούς της εποχής εκείνης που τα έργα τους γεμίζουν βιβλιοθήκες; Είναι δυνατόν οι Ρωμαίοι που κατέγραφαν τα πάντα από όσα συνέβαιναν στην επικράτειά τους να μην είχαν ακούσει τίποτα και να αγνοούν την ύπαρξή του;

Υ.Γ.
Μη κάνεις τον κόπο να μου φέρης παραδείγματα από τις δήθεν επιστολές Άβγαρου, Πόντιου Πιλάτου, και την εμβόλιμη παράγραφο στην "Ιουδαϊκή Αρχαιολογία" του Ιώσηπου.


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2013, 20:38:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρίστος Έλ
Αλαλούμ στα βιβλικά κείμενα ΔΕΝ υπάρχει για έναν καλόβουλο που θέλει να το ψάξει, πέρα από μια βιαστική ματιά.

Δηλαδή φίλε Χρίστο άμα είσαι καλόπιστος πιστεύεις ότι ο Ιησούν μπήκε στην Ιερουσαλήμ καβάλα πάνω σε δύο γαϊδούρια, τον επευφημούσαν όλοι αλλά ήταν μόνο οι μαθητές του, πήγε στον ναό και έδιωξε τους εμπόρους αλλά και δεν έδιωξε κανένα, κλπ κλπ.
quote:
Χρίστος Έλ
Αν θέλει να βρει αντιφάσεις στα γρήγορα απλώς για να δυσφημήσει την Βίβλο, είναι πολύ εύκολο.

Η δυσφήμηση της Βίβλου Χρίστο, θα γινόταν μόνο αν δεν υπήρχε όλο αυτό το μπέρδεμα και ήταν χαλκευμένες οι αναφορές σ' αυτό. Όμως όπως σου είχα ξαναγράψει, τα αρχικά κείμενα όχι μόνο γράφτηκαν από άσχετους, αλλά στην πάροδο των αιώνων διορθώθηκαν και ξαναγράφτηκαν αρκετές φορές.
Για παράδειγμα ο Ρουφίνος, ο χριστιανός επίτροπος του ανήλικου αυτοκράτορα Αρκάδιου (350-420 μ.Χ.), κτηνώδης και διεφθαρμένος κατά τους ιστορικούς, ήταν ο πιο αδίστακτος πλαστογράφος των ιερών κειμένων. Στο έργο του "ο Πρίγκιπας" (De Princi).γράφει: 

Κάθε φορά που συναντούσα μέσα στο πρωτότυπο Ελληνικό κείμενο των ευαγγελίων ένα σκανδαλώδες εδάφιο, το μίκραινα, το διασκεύαζα ή το αφαιρούσα τελείως, ώστε ο αναγνώστης να μην συναντάει τίποτα που να προκαλέσει τον κλονισμό της πίστης του.....

Εκτός τούτου για πλαστογραφία και βιβλική απάτη, κατηγόρησε ο άγιος Ιερώνυμος τον Ρουφίνο. Ο επίσκοπος Ιεροσολύμων Ιωάννης, κατηγόρησε τον άγιο Ιερώνυμο για πλαστογραφία. Ο Κλήμης Αλεξανδρείας κατηγορήθηκε για πλαστογραφία. Ο επίσκοπος Αντιοχείας Ευστάθιος κατηγόρησε τον Ευσέβιο Καισαρείας για πλαστογραφία του δόγματος της Νικαίας. Κι ύστερα απ' όλα αυτά έχω εσένα να βλέπης τα γεγονότα, όχι όπως έχουν καταγραφεί από την αντικειμενική ιστορία, αλλά όπως θα σου ήταν ευχάριστο να γίνουν, και να κατηγορής τους άλλους για μίσος συκοφαντία και σπίλωση της θρησκείας σου.


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2013, 22:26:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν τα μεγάλα πνεύματα συναντώνται...


Sesostris 24/11/2013, 20:38:38

quote:

Για παράδειγμα ο Ρουφίνος, ο χριστιανός επίτροπος του ανήλικου αυτοκράτορα Αρκάδιου (350-420 μ.Χ.), κτηνώδης και διεφθαρμένος κατά τους ιστορικούς, ήταν ο πιο αδίστακτος πλαστογράφος των ιερών κειμένων. Στο έργο του "ο Πρίγκιπας" (De Princi).γράφει: 

Κάθε φορά που συναντούσα μέσα στο πρωτότυπο Ελληνικό κείμενο των ευαγγελίων ένα σκανδαλώδες εδάφιο, το μίκραινα, το διασκεύαζα ή το αφαιρούσα τελείως, ώστε ο αναγνώστης να μην συναντάει τίποτα που να προκαλέσει τον κλονισμό της πίστης του.....


Isomnia Νοέμβριος 30th, 2009, 4:48 pm


http://www.phorum.gr/viewtopic.php?f=8&t=169553&start=160

Constantine Thomas 05/11/2012



https://groups.google.com/forum/#!topic/hellaslist/tYQscKMvp1Y

Από κάποιο blog


http://vegandemocracy.blogspot.gr/2013/09/blog-post_9.html

ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΣΑΒΟΥΡΑΣ ΧΩΡΙΣ ΜΑΛΙΣΤΑ ΝΑ ΔΙΔΕΤΑΙ ΙΧΝΟΣ (?) ΠΗΓΗΣ...

Υ.Γ Βασικά Σωτήρη την απάντηση της amalia περιμένω αλλά μιας που μπήκα είπα να σε...πειράξω λιγάκι για να περάσει η ώρα μου ευχάριστα.

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.

Edited by - Alexandros. on 24/11/2013 23:46:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2013, 23:22:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μιας και περνάς την ώρα σου ευχάριστα εδώ, δεν θα μας δώσεις τελικά εξηγήσεις σχετικά με αυτά που διαρκώς έγραφες???

quote:

ΔΕΙΞΕ ΜΟΥ ΕΝΑΝ, ΜΟΝΟ ΕΝΑΝ ΣΧΕΤΙΚΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑ ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΩΣ ΑΝΤΙΦΑΣΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΣ ΕΣΥ Ή Ο Sesostris και τότε μιλήστε περί λογικής.
Μέχρι τότε σας έχουν μείνει μόνο κάτι μπετατζήδες....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2013, 23:26:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για του λόγου το αληθές παραθέτω ένα απόσπασμα από την ομιλία του Bart Ehrman, η οποία και συνοψίζει ένα κομμάτι των γενικότερων αμφισβητήσεων γύρω από τα ευαγγέλια (σόρυ στους αναγνώστες για τα αγγλικά αλλά είναι μεγάλο για μετάφραση)...

"The way to see differences in the Gospels is to read them horizontally. Read one story in Matthew, then the same story in Mark, and compare your two stories and see what you come up with. You come up with major differences. Just take the death of Jesus. What day did Jesus die on and what time of day? Did he die on the day before the Passover meal was eaten, as John explicitly says, or did he die after it was eaten, as Mark explicitly says? Did he die at noon, as in John, or at 9 a.m., as in Mark? Did Jesus carry his cross the entire way himself or did Simon of Cyrene carry his cross? It depends which Gospel you read. Did both robbers mock Jesus on the cross or did only one of them mock him and the other come to his defense? It depends which Gospel you read. Did the curtain in the temple rip in half before Jesus died or after he died? It depends which Gospel you read.

Or take the accounts of the resurrection. Who went to the tomb on the third day? Was it Mary alone or was it Mary with other women? If it was Mary with other women, how many other women were there, which ones were they, and what were their names? Was the stone rolled away before they got there or not? What did they see in the tomb? Did they see a man, did they see two men, or did they see an angel? It depends which account you read. What were they told to tell the disciples? Were the disciples supposed to stay in Jerusalem and see Jesus there or were they to go to Galilee and see Jesus there? Did the women tell anyone or not? It depends which Gospel you read. Did the disciples never leave Jerusalem or did they immediately leave Jerusalem and go to Galilee? All of these depend on which account you read.

You have the same problems for all of the sources and all of our Gospels. These are not historically reliable accounts. The authors were not eyewitnesses; they're Greek-speaking Christians living 35 to 65 years after the events they narrate. The accounts that they narrate are based on oral traditions that have been in circulation for decades. Year after year Christians trying to convert others told them stories to convince them that Jesus was raised from the dead. These writers are telling stories, then, that Christians have been telling all these years. Many stories were invented, and most of the stories were changed. For that reason, these accounts are not as useful as we would like them to be for historical purposes. They're not contemporary, they're not disinterested, and they're not consistent".


Πηγή: http://www.philvaz.com/apologetics/p96.htmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2013, 00:27:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kost, μέτρα μηνύματα σου λέω...

Καλύτερη πηγή για να δείξω ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ (και που δεν κατάλαβες καθώς ποστάρεις ξανά και ξανά το ίδιο quote μου) δεν θα μπορούσες να μου δώσεις!!!

Δώσε μας λοιπόν την απάντηση του William Lane Craig ΠΑΝΩ Σ'ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ και πες μας αν ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΟΒΑΡΟΣ αλλά εμφανώς αδύναμος σε επιχειρήματα (ΟΠΩΣ ΘΑ ΣΟΥ ΤΑ ΔΕΙΞΩ ΕΝΑ ΠΡΟΣ ΕΝΑ) Bart D. Ehrman ΕΠΑΝΗΛΘΕ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΚΤΟΤΕ ΕΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ DEBATE ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΕΡΙΣΤΡΕΦΟΤΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΘΕΜΑ.


Το ίδιο σχόλιο που του έκανε ο William Lane Craig στο είπε ΚΑΙ ο Χρίστος και εγώ αλλά εσύ ως... συνέχισες τις παπάτζες σου ενώ ο Bart D. Ehrman απλά σιώπησε ΔΙΟΤΙ ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΠΗΓΕΣ και ο Bart D. Ehrman το ΓΝΩΡΙΖΕΙ ενώ εσύ ως... ΑΠΛΑ ΑΓΝΟΕΙΣ και γράφεις ασυναρτησίες.

Και υπάρχουν ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΣΠΑΡΤΑΡΙΣΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ DEBATE TA ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΩ ΕΝΑ ΠΡΟΣ ΕΝΑ.

Κατάλαβες τώρα γιατί ήθελα να μου παρουσιάσεις ΣΟΒΑΡΗ ΠΗΓΗ ΠΟΥ ΝΑ ΙΣΧΥΡΙΖΕΤΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ???

Για να της έχει γίνει ΣΟΒΑΡΟΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΣ ΑΝΤΙΛΟΓΟΣ και να δούμε και τα όποια ΑΝΤΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ της εάν υπήρξαν ποτέ τέτοια.

Να σε πληροφορήσω ότι και για τα βιβλία του Bart D. Ehrman έχουν γραφτεί in response βιβλία που είναι πολύ σύνηθες στο εξωτερικό.

Δηλαδή ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ για να δούμε τι ακριβώς συμβαίνει.

Από τέτοιου είδους βιβλία και επιστημονικού επιπέδου κριτικές ο Bart D. Ehrman ΕΙΧΕ ΑΛΛΑΞΕΙ ΗΔΗ ΚΑΠΟΙΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥ (ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟ DEBATE ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ Ο William Lane Craig) ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΙΜΗΝ ΤΟΥ.

Στον Καλόπουλο αλλά και στους αντίστοιχους Καλόπουλους του εξωτερικού ΔΕΝ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΑΝΤΑΠΑΝΤΗΤΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ ΑΠΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ διότι απλά θεωρούνται πουθενάδες.

Το αν π.χ η Ελένη Λουκά ή ο μοναχός Μάξιμος γράψει βιβλίο που να απαντά στον Καλόπουλο λίγο με νοιάζει όπως καταλαβαίνεις.

Αν πάλι δεν καταλάβες, μέτρα μηνύματα... (κάνε όμως λίγη υπομονή καθώς θέλω να δώσω προτεραιότητα στην amalia διότι με ενδιαφέρει πολύ περισσότερο η απάντησή της από τη συζήτηση για τη δική σου άγνοια που κουβαλάς χωρίς να ντρέπεσαι εδώ μέσα).

Ερώτηση:
Ο Bart D. Ehrman ως αυθεντία στη μελέτη της Κ.Δ όπως μας τον παρουσίασες, θεωρεί την Κ.Δ ως παραβολή μέσα σε παραβολή όπως εσύ με αστρολογικά και εσωτεριστικά σύμβολα???

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.

Edited by - Alexandros. on 25/11/2013 00:49:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2013, 03:39:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Alexandros.

Αν λοιπόν λέω ψέματα μου το επισημαίνεις είτε ευγενικά (ως amalia) είτε επιθετικά (ως Alexandros ή DSM ή ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ ή Panos T κτλ) αναλόγως με τη διάθεση και τα κέφια σου και εγώ σου ζητώ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ και παίρνω τις δηλώσεις μου πίσω.

Όσον αφορά το "λάβε σοβαρά υπ'όψιν σου..." που μου γράφεις, θα το κάνω μόνο αν δω αμεροληψία και ισονομία απέναντι σε παρόμοιες συμπεριφορές εκ μέρους της Διαχείρησης.



Δέχομαι τη συγνώμη σου, αν και είναι κάπως έμμεση.
Ένας φίλος έλεγε παλιά: "όποιος σπέρνει ανέμους, θερίζει θύελλες".
Το θέμα σχετικά με τις ψευδείς δηλώσεις σου σχετικά με το πρόσωπό μου λήγει εδώ.
Ελπίζω να λήξουν και οι αφορμές για συντονιστικές παρεμβάσεις.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2013, 04:36:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρίστος Έλ:

quote:

Και έχω και μια απορία Master. Τελικά η Μπλαβάτσκυ ήταν κομ*****στρια ή βουδίστρια; Ρε μπας ήταν και κρυφοκαθολική και μας δούλευε;

Επίσης θέλω να μου εξηγήσεις το επεισόδιο όπου ανυψώθηκε γυμνή στην αποκρυφιστική τελετή παρέα με τους Αδελφούς της. Αυτό το φυσικό φαινόμενο θέλω να μου περιγράψεις με τις προχωρημένες φυσικές σου γνώσεις.

Κοίτα αφού δεν είναι "θαύμα", όπως εκείνα τα παιδαριώδη του Ιησού στην Βίβλο, τότε υπάρχει εξήγηση.


ΥΓ Ο Χάρυ Πόττερ είναι απόγονος της Μπλαβάτσκυ ή του Αβραάμ;



Χρίστος Έλ:

Τί έγινε ρε συ; Εγώ δεν έβαλα αστεράκια. Απαγορεύεται η λέξη κομμουνιστής; Ρε σεις εθνίκια είστε; Καλά το κατάλαβα!




Ναι, όντως. Πιάνεις πουλιά στον αέρα.
Για την ακρίβεια, τμήμα της λέξης "πιάστηκε" από το αυτόματο σύστημα αντικατάστασης κάποιων απαγορευμένων λέξεων με αστερίσκους. Αυτό λειτουργεί μονάχα στην εμφάνιση του μηνύματος ή στην προεπισκόπηση. Αν κάνεις quote στο μήνυμά σου θα δεις ότι η λέξη εξακολουθεί να είναι γραμμένη όπως την είχες γράψει.

Φαίνεται λοιπόν, πως το αυτόματο σύστημα δεν κάνει πολιτικές διακρίσεις, αλλά πολιτικές διακρίσεις σε σχέση με το φύλο!

κομμουνιστής
κομμουνισμός
κομ μ ο υ ν ί στρια
κομ*****στρια

(κρίμα... δεν σου βγήκε το σενάριο ότι είμαστε εθνικοί. Δεν πειράζει, next time )


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2013, 07:45:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι το έχεις ξαναγράψει.

Και εγώ ρωτάω λοιπόν. Αυτοί οι 42(που τους θεωρείς ΟΛΟΥΣ "ιστορικούς") είναι αφιερωμένοι στην καταγραφή της αλήθειας; Δηλαδή πιστεύεις τα πάντα από όσα γράφουν(ότι έχει διασωθεί τέλος πάντων); Είναι αξιόπιστοι πέρα πάσης αμφιβολίας;

Τα κειμένα τους είναι απολύτως ιστορικά; Πως κάνεις διαχωρισμούς σε ιστορικά και θρησκευτικά κείμενα; Ποιος σου είπε πως τα κείμενα που παρουσιάζεις σαν ιστορικά δεν είναι και θρησκευτικά; Και ποιος σου είπε πως τα βιβλικά κείμενα είναι μόνο θρησκευτικά;

Και εγώ Σέσοστρι σου ξαναγράφω κάτι που έχω πει, γιατί ΔΕΝ βαριέμαι να το επαναλαμβάνω. Και γιατί αυτοί θα έπρεπε να ξεχωρίσουν μέσα από όλους τους εκατοντάδες θαυματοποιούς τον Ιησού, και να τον αναφέρουν υποχρεωτικά; Ή μήπως σκοπός του έργου τους ήταν η καταγραφή των πάντων όσων συμβαίνουν στην οικουμένη;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2013, 07:48:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ή μήπως σαν όντας εθνικοί καίγονταν για τα περί Ιουδαίας Σέσοστρι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2013, 11:03:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρίστος Έλ
Τα κειμένα τους είναι απολύτως ιστορικά; Πως κάνεις διαχωρισμούς σε ιστορικά και θρησκευτικά κείμενα;

Δεν χρειάζεται ιδιαίτερη προσπάθεια Χρίστο για να διαχωρίση κάποιος ένα θρησκευτικό από ένα ιστορικό κείμενο. Για παράδειγμα η "Θεογονία" του Ησιόδου είναι θρησκευτικό σύγγραμμα ενώ η βιογραφία του Μ. Αλεξάνδρου από τον Αρριανό ιστορικό. Αν τώρα οι αρχαίοι Έλληνες πιστοί, όπως οι πιστοί χριστιανοί για τα ευαγγέλια, πίστευαν ότι αυτά που έγραφε ο Ησίοδος για τους θεούς τους ήταν πραγματικά, αυτό δεν μετατρέπει την "Θεογονία" σε ιστορικό βιβλίο.
quote:
Χρίστος Έλ
Και εγώ Σέσοστρι σου ξαναγράφω κάτι που έχω πει, γιατί ΔΕΝ βαριέμαι να το επαναλαμβάνω. Και γιατί αυτοί θα έπρεπε να ξεχωρίσουν μέσα από όλους τους εκατοντάδες θαυματοποιούς τον Ιησού, και να τον αναφέρουν υποχρεωτικά; Ή μήπως σκοπός του έργου τους ήταν η καταγραφή των πάντων όσων συμβαίνουν στην οικουμένη;

Τα πράγματα φίλε Χρίστο είναι πολύ πιο απλά. Δεν έγραψαν τίποτα γιατί δεν είχαν ακούσει τίποτα.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2013, 12:14:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
amalia
Δέχομαι τη συγνώμη σου, αν και είναι κάπως έμμεση.

Ποια συγγνώμη μου δέχεσαι (και μάλιστα... έμμεση) αφού σου έχω ΗΔΗ πει πως ΟΤΑΝ εσύ με το καλό τοποθετηθείς ξεκάθαρα, εγώ ΜΕΤΑ ΘΑ σου ζητήσω δημόσια συγγνώμη???

Δεν είχες κάνει πριν (αλλά ούτε και τώρα) σαφή τοποθέτηση παρά μιλάς αόριστα και γενικόλογα για "αρλουμπολογίες" και "ψευδείς δηλώσεις" εκ μέρους μου.

Εγώ για παράδειγμα, όταν με ρώτησαν (ή ακόμα και υπονόησαν) κάποια μέλη ότι "είσαι η Panos T ?" τους είπα ρητά και κατηγορηματικά ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ. Βέβαια ούτε εκείνοι ούτε εσύ με πιστεύεις (πόσο μάλλον να μου ζητήσετε και δημόσια συγγνώμη που σου πρότεινα εγώ).

Πες μου λοιπόν ρητά και κατηγορηματικά γράφοντας κάτι σαν αυτό ώστε να είναι ξεκάθαρο:

"Όχι δεν έχω ΚΑΝΕΝΟΣ είδους συγγενική σχέση με το Βλάσση Ρασιά ούτε κουμπαριές με το γιαπετ ούτε έχω σπουδάσει Ψυχολογία και είσαι ένας κοινός ψεύτης και συκοφάντης"

ή

"Δεν είμαι κουμπάρα με το γιαπετ αλλά έχω συγγενική σχέση το Ρασιά και είμαι ψυχολόγος και είσαι ψεύτης και συκοφάντης σχετικά με τον γιαπετ και εμένα"

κτλ

Τοποθετήσου ξεκάθαρα για να ξέρω σε πόσα και κυρίως σε ποια σημεία έχω λάθος (Ρασιάς, γιαπετ, Ψυχολόγος) και να σου ζητήσω ΤΟΤΕ δημόσια συγγνώμη (άμεση και με όποιο τρόπο μου επιδείξεις ως τον πιο ενδεδειγμένο) και να πάρω πίσω μόνο τις ψευδείς εκ των δηλώσεών μου τσεκάροντας εκ νέου της πηγές από το παρελθόν μου...

Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

quote:

Ένας φίλος έλεγε παλιά: "όποιος σπέρνει ανέμους, θερίζει θύελλες".

Αυτός ο φίλος σου είναι σοφός, (εμένα μου το έλεγαν από παππούδες και γιαγιάδες μέχρι γονείς) και αυτό που συμβαίνει μέσα σ'αυτό το φιλόξενο site σήμερα που μιλάμε, είναι η εφαρμογή της παραπάνω ρήσης στην πράξη.

quote:

Το θέμα σχετικά με τις ψευδείς δηλώσεις σου σχετικά με το πρόσωπό μου λήγει εδώ.

Αυτό είναι δικαίωμά σου να το λήξεις από την πλευρά σου έτσι άκομσα και άρον-άρον χωρίς να έχεις ξεκαθαρίσει ποια ή ποιες είναι οι ψευδείς δηλώσεις μου, θεωρώντας το λιγότερο κακό από το να τοποθετηθείς ξεκάθαρα.

Όμως θεωρώ, ότι ούτε εσύ αλλά ούτε και εγώ θέλουμε να μείνουν σκιές σ'αυτό το ζήτημα γι'αυτό και σου έγραψα ότι θα προχωρήσω σε ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ και θα πάρω πίσω από τις δηλώσεις μου εκείνες που θα χαρακτηρίσεις ρητά και κατηγορηματικά ως ψευδείς.

quote:

Ελπίζω να λήξουν και οι αφορμές για συντονιστικές παρεμβάσεις.

Μόνο αν δω συντονιστικές παρεμβάσεις εκ μέρους σας για ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΣ ΑΦΟΡΜΕΣ από την άλλη πλευρά.

Ελπίζω στα δύο επόμενα μηνύματα μας (ένα από εσένα και ένα από εμένα) να έχει ΟΝΤΩΣ λήξει το θέμα με τις δηλώσεις μου περί Ρασιά, γιαπετ και του επαγγέλματος της Ψυχολόγου.

Ειλικρινώς (πρώην) υμέτερος...

Αλέξανδρος Χ.

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.

Edited by - Alexandros. on 25/11/2013 12:17:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2013, 12:30:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sesostris ένας γρίφος στα γρήγορα (αν και τον έχω κλέψει από αλλού):

Πώς λέγεται ένας παπάρας, που πήγε στο ισραήλ, να γίνει χατζής?

Χατζηπαπάρας!!!

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.

Edited by - Alexandros. on 25/11/2013 12:34:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2013, 12:38:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και για του λόγου το αληθές παραθέτω ένα απόσπασμα από την ομιλία του Bart Ehrman, η οποία και συνοψίζει ένα κομμάτι των γενικότερων αμφισβητήσεων γύρω από τα ευαγγέλια (σόρυ στους αναγνώστες για τα αγγλικά αλλά είναι μεγάλο για μετάφραση)..."The way to see differences in the Gospels is to read them horizontally...these accounts are not as useful as we would like them to be for historical purposes. They're not contemporary, they're not disinterested, and they're not consistent"....
Ποιος είναι αυτός ο Bart δεν ξέρω (ούτε γιατί το τι λέει είναι σημαντικό) με το ξεκίνημά και τα συμπεράσματά του βλέπω κάποια αυτονόητα πράγματα που όμως έντεχνα χρησιμοποιούνται για να αμφισβητήσουν τα κείμενα τα οποία στην ουσία επικυρώνουν!
1. The way to see differences in the Gospels is to read them horizontally - Μάλιστα! Σίγουρα, και αυτό έκαναν οι Χριστιανοί από την νωρίς - το ονόμαζαν Διατεσσάρων ή Αρμονία - κυκλοφορεί στις μέρες μας μια έκδοση http://christianbookstore.gr/bible/%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%B5%CF%83%CF%83%CE%AC%CF%81%CF%89%CE%BD-%CE%B2%CE%B9%CE%B2%CE%BB%CE%BF%CF%82/ που είναι καλή (την έχω διαβάσει). Ποτέ δεν έκαναν οι μικροδιαφορές, όπως αν οι τυφλοί ήταν 1 ή 2, αν ήταν μια Μαρία ή δύο στον τάφο κτλ. καλό επιχειρημα αμβισβήτησης - αφού στην ουσία επιβεβαιώνουν ότι τα κείμενα έμειναν ανέγγιχτα από κατοπινούς "συντάκτες" (που λογικά τα ισοπέδωναν τις διαφορές).
2. these accounts are not as useful as we would like them to be for historical purposes. Κι αυτό το λένε οι ίδιοι οι συγγραφείς της Καινής Διαθήκης, σιγά την ανακάλυψη της αμερικής! κατά Λουκά 1:3 εφάνηκε καλόν και εις εμέ, ο οποίος έχω παρακολουθήσει από την αρχήν, με προσοχήν και ακρίβειαν, όσα αναφέρονται εις την ζωήν και το έργον του Σωτήρος, να σου τα γράψω με την σειράν των... Β'Τιμ. 3:15-17 ...τας Αγίας Γραφάς, αι οποίαι ημπορούν να σε κάμουν σοφόν και συνετόν εις τας αληθείας, που οδηγούν εις την σωτηρίαν, δια της πίστεως στον Ιησούν Χριστόν...είναι ωφέλιμη, δια να αποκαλύπτη και διδάσκη την αλήθειαν του Θεού, δια να φανερώνη και ελέγχη την πλάνην και την κακίαν, δια να διορθώνη και ανορθώνη τους παρεκτρεπομένους, δια να μορφώνη τους καλοπροαιρέτους εις κάθε αρετήν...
Κανείς δεν λέει ότι γράφει ιστορία, σκοπός είναι η κατάρτιση στην πίστη.
3. They're not contemporary, they're not disinterested, and they're not consistent - φυσικά δεν είναι σύγχρονα - αλλά είναι κοντινά. Σίγουρα δεν είναι disinterested το λένε τα ίδια τα κείμενα. they're not consistent πράγμα που δείχνει ότι έμειναν απείραχτα - τα πειραγμένα ισοπεδώνονται.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2013, 14:32:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Alexandros.
Οφείλω να παρατηρήσω οτι παρεμβάσεις έχουν γίνει ουκ ολίγες φορές στο παρόν θέμα,
αφορούσαν τόσο εσένα οσο και τα υπόλοιπα μέλη που δυναμίτιζαν την συζήτηση (αν δεν το είχες καταλάβει)
Το ότι έγιναν γενικά, με σκοπό να μην θίξουν κάποιον προσωπικά,
το εξέλαβε ο καθένας όπως τον συνέφερε...
το οτι τις αγνοούσατε επιδεικτικά, αυτό δε σημαίνει οτι δεν έγιναν
ούτε οτι δεν θα επαναληφθούν, αν αυτό απαιτήσουν οι καταστάσεις!

Αρκετές φορές η κατάχρηση της ελευθερίας του λόγου που προσφέρουν τα φόρουμ του esoterica.gr
υπερβαίνει τα λογικά όρια, ομοίως και η ανοχή που δίδετε.

Κλείνοντας, δεν θα μπορούσα να μη σταθώ στα απαράδεκτα "ΥΓ" σου, που προσωπικά με εξόργισαν!
δεν κατάλαβα? με ποιο δικαίωμα ένα nickname απαιτεί να του επιβεβαίωση η amalia (και η κάθε "amalia")
με ποιον συγγενεύει και ποιον έχει κουμπάρο!
Είμαστε σοβαροί ?
ο αυτοπροσδιορισμός σου ως "υμέτερος" εχεις την εντύπωση οτι αυτόματα σου δίνει το δικαίωμα να αποκαλύπτεις προσωπικά στοιχεία του οποιουδήποτε (αληθινά ή φανταστικά δεν ειναι του παρόντος)

Άσε τα τις διαφημιστικής πίτας και επισκεψιμότητας,
εχω την εντύπωση οτι δεν επιβαρύνει κάποια χρηματική συνδρομή τα μελη
ούτε είναι υποχρεωτική η συμμετοχή!
Σίγουρα θα υπάρχουν άλλα φόρα με πολύ μεγαλύτερη επισκεψιμότητα
οπου ο καθένας είναι ελεύθερος να συμμετέχει, για να έχει και το αντίστοιχα μεγάλο κοινό που αναζητά!


H πόρτα είναι ανοιχτή... κι ο jak απασχολημένος



not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2013, 14:49:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν χρειάζεται ιδιαίτερη προσπάθεια Χρίστο για να διαχωρίση κάποιος ένα θρησκευτικό από ένα ιστορικό κείμενο. Για παράδειγμα η "Θεογονία" του Ησιόδου είναι θρησκευτικό σύγγραμμα ενώ η βιογραφία του Μ. Αλεξάνδρου από τον Αρριανό ιστορικό. Αν τώρα οι αρχαίοι Έλληνες πιστοί, όπως οι πιστοί χριστιανοί για τα ευαγγέλια, πίστευαν ότι αυτά που έγραφε ο Ησίοδος για τους θεούς τους ήταν πραγματικά, αυτό δεν μετατρέπει την "Θεογονία" σε ιστορικό βιβλίο.

Τα πράγματα φίλε Χρίστο είναι πολύ πιο απλά. Δεν έγραψαν τίποτα γιατί δεν είχαν ακούσει τίποτα.

*


Δεν το έθεσα σωστά, έχεις δίκιο. Εννοούσα πως τα βιβλία που είναι ΚΥΡΙΩΣ ιστορικά δεν περιλαμβάνουν μόνο καταγραφή γεγονότων αλλά και άλλα πράγματα. Το ίδιο και τα ευαγγέλια, δεν μιλούν μόνο για μια θρησκεία αλλά αναφέρονται και σε ιστορικά δρώμενα γύρω από αυτήν.

Αυτοί οι 42 που αναφέρεις είχαν σκοπό την καταγραφή ιστορίας; Και ιδιαίτερα της ιουδαϊκής;Εννοείται πάλι Σέσοστρι πως είναι δυνατόν να μην είχαν ακούσει. Αν ήξεραν πάντως, ο Ιησούς τον 1ο αιώνα ήταν ακόμη μια άσημη προσωπικότητα που σταδιακά άρχισε να γίνεται γνωστή. Έτσι κι αλλιώς άλλοι εκατοντάδες θαυματουργοί υπήρχαν. Εκείνο που τον έκανε ξεχωριστά διάσημο ήταν ο ένθερμος ζήλος και η αυταπάρνηση των Χριστιανών στους διωγμούς.

Και λες φίλε Σέσοστρι να υπήρχαν όλοι αυτοί οι Χριστιανοί χωρίς διδάσκαλο; Ο Χριστός δεν εμφανίστηκε μόνο στο όραμα του Παύλου, τόσοι αυτόπτες μάρτυρες που τον έζησαν διέδωσαν το βίο της ζωής Του και τις εμφανίσεις Του μετά την Ανάσταση. Δεν ήταν το όραμα ενός και μόνο ανθρώπου - του Παύλου.

ΤΟΥΣ ΘΕΩΡΕΙΣ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΗΛΙΘΙΟΥΣ; ΠΗΡΑΝ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΓΚΑΔΙΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΟΦΘΑΛΜΑΠΑΤΗ Ή ΜΗΠΩΣ ΘΕΩΡΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΑ ΟΠΩΣ ΣΕ ΡΩΤΑΕΙ Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2013, 14:55:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέχασα να σε ρωτήσω και κάτι άλλο. Γιατί δεν θεωρείς την Θεογονία ΚΑΙ ιστορικό βιβλίο πέρα από θρησκευτικό;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2013, 15:47:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Και για του λόγου το αληθές παραθέτω ένα απόσπασμα από την ομιλία του Bart Ehrman, η οποία και συνοψίζει ένα κομμάτι των γενικότερων αμφισβητήσεων γύρω από τα ευαγγέλια (σόρυ στους αναγνώστες για τα αγγλικά αλλά είναι μεγάλο για μετάφραση)..."The way to see differences in the Gospels is to read them horizontally...these accounts are not as useful as we would like them to be for historical purposes. They're not contemporary, they're not disinterested, and they're not consistent"....
Ποιος είναι αυτός ο Bart δεν ξέρω (ούτε γιατί το τι λέει είναι σημαντικό) με το ξεκίνημά και τα συμπεράσματά του βλέπω κάποια αυτονόητα πράγματα που όμως έντεχνα χρησιμοποιούνται για να αμφισβητήσουν τα κείμενα τα οποία στην ουσία επικυρώνουν!
1. The way to see differences in the Gospels is to read them horizontally - Μάλιστα! Σίγουρα, και αυτό έκαναν οι Χριστιανοί από την νωρίς - το ονόμαζαν Διατεσσάρων ή Αρμονία - κυκλοφορεί στις μέρες μας μια έκδοση http://christianbookstore.gr/bible/%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%B5%CF%83%CF%83%CE%AC%CF%81%CF%89%CE%BD-%CE%B2%CE%B9%CE%B2%CE%BB%CE%BF%CF%82/ που είναι καλή (την έχω διαβάσει). Ποτέ δεν έκαναν οι μικροδιαφορές, όπως αν οι τυφλοί ήταν 1 ή 2, αν ήταν μια Μαρία ή δύο στον τάφο κτλ. καλό επιχειρημα αμβισβήτησης - αφού στην ουσία επιβεβαιώνουν ότι τα κείμενα έμειναν ανέγγιχτα από κατοπινούς "συντάκτες" (που λογικά τα ισοπέδωναν τις διαφορές).
2. these accounts are not as useful as we would like them to be for historical purposes. Κι αυτό το λένε οι ίδιοι οι συγγραφείς της Καινής Διαθήκης, σιγά την ανακάλυψη της αμερικής! κατά Λουκά 1:3 εφάνηκε καλόν και εις εμέ, ο οποίος έχω παρακολουθήσει από την αρχήν, με προσοχήν και ακρίβειαν, όσα αναφέρονται εις την ζωήν και το έργον του Σωτήρος, να σου τα γράψω με την σειράν των... Β'Τιμ. 3:15-17 ...τας Αγίας Γραφάς, αι οποίαι ημπορούν να σε κάμουν σοφόν και συνετόν εις τας αληθείας, που οδηγούν εις την σωτηρίαν, δια της πίστεως στον Ιησούν Χριστόν...είναι ωφέλιμη, δια να αποκαλύπτη και διδάσκη την αλήθειαν του Θεού, δια να φανερώνη και ελέγχη την πλάνην και την κακίαν, δια να διορθώνη και ανορθώνη τους παρεκτρεπομένους, δια να μορφώνη τους καλοπροαιρέτους εις κάθε αρετήν...
Κανείς δεν λέει ότι γράφει ιστορία, σκοπός είναι η κατάρτιση στην πίστη.
3. They're not contemporary, they're not disinterested, and they're not consistent - φυσικά δεν είναι σύγχρονα - αλλά είναι κοντινά. Σίγουρα δεν είναι disinterested το λένε τα ίδια τα κείμενα. they're not consistent πράγμα που δείχνει ότι έμειναν απείραχτα - τα πειραγμένα ισοπεδώνονται.




Για μένα οι περαιτέρω πληροφορίες δεν είναι αντίφαση. Είναι "και", όχι "ή".

Παράδειγμα λέει ο Σέσοστρις το ένα λέει "πωλάριον και όνον", το άλλο μόνο "όνον". Αυτό δεν αποτελεί αντίφαση. Το ίδιο και για τις γυναίκες που επισκέφτηκαν το μνήμα ή τον αριθμό αγγέλων εκεί. Δεν είναι υποχρεωμένοι οι Ευαγγελιστές να αναφέρουν κάθε λεπτομέρεια.

Σοβαρή αμφιβολία ήταν αυτή για την πρώτη εμφάνιση στους 12, η οποία είτε έγινε στο όρος της Γαλιλαίας ή στην Ιερουσαλήμ. Ο Ματθαίος λέει πως ο Ιησούς παρήγγειλε στην Μαρία να τους πει να μεταβούν στην Γαλιλαία και δημιουργεί την εντύπωση πως η 1η εμφάνιση στους εκλεκτούς έγινε την 1η μέρα μετά την Ανάσταση και όχι στην Ιερουσαλήμ όπως λέει ο Λουκάς. Ο Μάρκος αναφέρει και τα δυο, ενώ ο Ιωάννης μόνο την Ιερουσαλήμ όπως και ο Λουκάς.

Θα ήθελα την γνώμη σου πάνω σε αυτό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2013, 15:53:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aitherovamon είδα ένα μήνυμά σου σε ένα mail μου. Περίεργο δεν λάβαινα μυνήματα στα Εισερχόμενα από το esoterica.

Αφού κατάλαβες την πλάκα γιατί μιλάς για σοβαρό ατόπημα; Εννοείται πως δεν μίλησα σοβαρά, οπότε δεν θα εκλάβει κανείς πως κατηγόρησα την Δ.Ο για πολιτική λογοκρισία.

Όπως και να 'χει συγγνώμη αν θίχτηκε κάποιος σας. Αλλά θα έπρεπε να ζητήσουν συγγνώμη και κάποια καλόπαιδα που έχουν γράψει υβριστικά σχόλια - Dsm, Νικόμαχος, Αμεινίας(τουλάχιστον).


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2013, 17:06:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ερώτηση:
Ο Bart D. Ehrman ως αυθεντία στη μελέτη της Κ.Δ όπως μας τον παρουσίασες, θεωρεί την Κ.Δ ως παραβολή μέσα σε παραβολή όπως εσύ με αστρολογικά και εσωτεριστικά σύμβολα???


Mπα...αυτά είναι για τους πιο ψαγμένους


Τα ερωτήματά σου πάντως επιμένουν να είναι φαιδρά...Δεν είπαμε κομμένες οι εξυπνάδες? Δηλαδή κουράστηκα να σε βάζω στη θέση σου...

Τόνισα ότι δεν τάσσομαι καθολικά ούτε με τον έναν ή τον άλλον.

Είναι βέβαια προφανές ότι ο Ehrman είναι πολύ πιο κοντά στην αλήθεια του ζητήματος σε σχέση με τον σπουδαγμένο -πλην πορωμένο απολογητή- Craig. Οι δε γνωστές ανεδαφικές απόψεις του Craig πήραν τις απαντήσεις που τους άξιζαν, όχι μόνο από τον Ehrman αλλά και από άλλους επιστήμονες με τους οποίους είχε συζητήσει παλιότερα για άλλα θέματα…τώρα το ποιος αποστόμωσε τον άλλο και ποιος έδωσε τα καλύτερα επιχειρήματα αυτό είναι κάτι που φαίνεται αλλά και που σχολιάστηκε στο διαδίκτυο!


Μην ξεχνιόμαστε λοιπόν,

quote:

ΔΕΙΞΕ ΜΟΥ ΕΝΑΝ, ΜΟΝΟ ΕΝΑΝ ΣΧΕΤΙΚΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑ ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΩΣ ΑΝΤΙΦΑΣΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΣ ΕΣΥ Ή Ο Sesostris και τότε μιλήστε περί λογικής.
Μέχρι τότε σας έχουν μείνει μόνο κάτι μπετατζήδες....



Εξακολουθείς να κάνεις την πάπια για αυτά που έλεγες…θα μάθεις όμως να μετράς τα λόγια σου εδώ...και αν δεν παραδεχτείς τη γκάφα σου συνέχεια δεν έχειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2013, 17:23:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Aitherovamon
Alexandros.
Οφείλω να παρατηρήσω οτι παρεμβάσεις έχουν γίνει ουκ ολίγες φορές στο παρόν θέμα,
αφορούσαν τόσο εσένα οσο και τα υπόλοιπα μέλη που δυναμίτιζαν την συζήτηση (αν δεν το είχες καταλάβει)
Το ότι έγιναν γενικά, με σκοπό να μην θίξουν κάποιον προσωπικά,
το εξέλαβε ο καθένας όπως τον συνέφερε...
το οτι τις αγνοούσατε επιδεικτικά, αυτό δε σημαίνει οτι δεν έγιναν
ούτε οτι δεν θα επαναληφθούν, αν αυτό απαιτήσουν οι καταστάσεις!

Aitherovamon εσύ ήσουν ΚΥΡΙΟΣ στην επέμβασή σου που αφορούσε όλους μας. (Σε άλλο μήνυμα σου που είχες κάνει quote μόνο δική μου ατάκα και σου ζήτησα διευκρίνηση ήσουν και πάλι ΚΥΡΙΟΣ στην απάντησή σου καθώς περιέλαβες και τους υπόλοιπους...ταραξίες).

Η amalia όμως με την (καθυστερημένη) επέμβασή της ΜΟΝΟ σε δικό μου μήνυμα, αν έχεις καταλάβει, εκθέτει τη δική σου αμερόληπτη και όσο το δυνατόν ουδέτερη στάση.

quote:

Αρκετές φορές η κατάχρηση της ελευθερίας του λόγου που προσφέρουν τα φόρουμ του esoterica.gr
υπερβαίνει τα λογικά όρια, ομοίως και η ανοχή που δίδετε.

Όσο η ανοχή είναι αμερόληπτη είναι δικό σας θέμα να ορίσετε τα όρια. Όταν όμως είναι μεροληπτική πάντα προς τη μία πλευρά υπάρχει θέμα...

quote:

Κλείνοντας, δεν θα μπορούσα να μη σταθώ στα απαράδεκτα "ΥΓ" σου, που προσωπικά με εξόργισαν!
δεν κατάλαβα? με ποιο δικαίωμα ένα nickname απαιτεί να του επιβεβαίωση η amalia (και η κάθε "amalia")
με ποιον συγγενεύει και ποιον έχει κουμπάρο!

Υπάρχει μια λεπτή διαφορά που φαίνεται να την αγνοείς.

Δεν της είπα κάτι του στυλ "Πες μας με ποιον διάσημο και πρωτοκλασάτο Ελληνιστή/Νεοεθνικό/Νεοπαγανιστή έχεις στενή συγγένεια και με ποιο ενεργό μέλος του esoterica έχεις κουμπαριές"

Τότε θα μπορούσες να γράφεις κάτι σαν το παραπάνω.

Τώρα που έδωσα συγκεκριμένα ονόματα τα πράγματα είναι πιο απλά και πιο ξεκάθαρα.

Είτε λέω αλήθειες (σε όλα ή σε κάποια από αυτά) είτε ψέμματα και συκοφαντίες για ένα πρωτοκλασάτο μέλος της Διαχείρησης.

Αν είναι κάποιος που εκτέθηκε ή κινδυνεύει να εκτεθεί (αν εις γνώση του λέει ψέματα ή συκοφαντίες) είμαι εγώ και όχι η amalia που θα μπορούσε απλά να μου πει.

"ΔΕΝ έχω συγγένεια με το Ρασιά και είσαι κοινός συκοφάντης
ΔΕΝ είμαι κουμπάρα με το γιαπετ και είσαι ένας μεγάλος ψεύτης
ΔΕΝ έχω σπουδάσει Ψυχολογία και επειδή θεωρώ ότι το κάνεις βάσει ατζέντας για να με πλήξεις προσωπικά και να με δυσφημίσεις σε ΔΙΑΓΡΑΦΩ για μια εβδομάδα/ένα μήνα/οριστικά για να βάλεις μυαλό και ΕΣΥ ΚΑΙ ΟΙ ΨΕΥΤΙΚΕΣ/ΨΕΥΔΟΜΕΝΕΣ ΠΗΓΕΣ ΣΟΥ που μου τα έκαναν ΤΣΟΥΡΕΚΙΑ όλο το ΣΚ"

Και εγώ Aitherovamon κατόπιν τούτου ξέρω τι θα κάνω.

quote:

Είμαστε σοβαροί ?
ο αυτοπροσδιορισμός σου ως "υμέτερος" εχεις την εντύπωση οτι αυτόματα σου δίνει το δικαίωμα να αποκαλύπτεις προσωπικά στοιχεία του οποιουδήποτε (αληθινά ή φανταστικά δεν ειναι του παρόντος)

Τους όρους του "παιχνιδιού" τους ξεκαθάρισα πολύ νωρίς (28/9/2013 λίγες ημέρες μετά την εγγραφή μου) αναφερόμενος στον...γιαπέτ (!) όταν πήγε να με βγάλει υπάλληλο της ΟΟΔΕ ελλείψει άλλων επιχειρημάτων.

Κοίτα εδώ στο τέλος του μηνύματος.

Προς τιμήν του ο γιαπέτ δεν επανήλθε. Ήρθε μετά από λίγο καιρό "απρόσκλητος" ο καρντάσης Συνοδινός 1. που πήγε να ψελλίσει το ίδιο και πήρε μια προειδοποιητική βολή για τους χώρους που δραστηριοποιούνταν (Θεσσαλονίκη και Χρυσή Αυγή) και εξαφανίστηκε και αυτός μετά από λίγο ησύχως.

Η amalia ήρθε ακυρώνοντας εσένα (το οποίο λίγο με νοιάζει) και την κοινή λογική (αυτό είναι που με νοιάζει περισσότερο) και έκανε ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΗΝΥΜΑ.

Είναι απόλυτα λογικό, και πιστεύω ότι και εσύ και οι υπόλοιποι το καταλαβαίνετε, ότι βλέποντας τη θέση της στη Διαχείρηση και το nickname της μήπως είναι η Αμαλία που γνωρίζω διότι αυτό θα μπορούσε εν μέρει και υπό προυποθέσεις να δικαιολογήσει τη μεροληψία της εναντίον μου ακόμα και όταν τις έδειξα με τον πλέον ξεκάθαρο τρόπο τι μου είχαν σύρει οι άλλοι.

quote:

Άσε τα τις διαφημιστικής πίτας και επισκεψιμότητας,
εχω την εντύπωση οτι δεν επιβαρύνει κάποια χρηματική συνδρομή τα μελη
ούτε είναι υποχρεωτική η συμμετοχή!

Το ότι δεν υπάρχει οικονομική επιβάρυνση των μελών και ότι δεν είναι υποχρεωτική η συμμετοχή δεν σημαίνει ότι τα ανύπαρκτα διαφημιστικά έσοδα ή τη χαμηλή επισκεψιμότητα πρέπει να τα... "αφήσω"!

Πόσο μάλλον που τα συμπεριέλαβα σ'ένα ενιαίο σκεπτικό!

Εσείς κάλλιστα μπορείτε να τα αγνοήσετε αυτά τα δεδομένα και να πορευτείτε όπως νομίζετε ότι είναι καλύτερο για το esoterica και γι'αυτόν που ΟΝΤΩΣ τελικά βάζει τα ωραία του λεφτάκια και τον συμπονώ τα μέγιστα, ιδίως στους οικονομικά χαλεπούς καιρούς που ζούμε!

Άλλα δεν μπορείτε να μου λέτε να τα..."αφήσω"!

quote:

Σίγουρα θα υπάρχουν άλλα φόρα με πολύ μεγαλύτερη επισκεψιμότητα
οπου ο καθένας είναι ελεύθερος να συμμετέχει, για να έχει και το αντίστοιχα μεγάλο κοινό που αναζητά!

Μα, από άλλα fora ήρθα και σε άλλα fora συμμετέχω εκ παραλλήλου και σε άλλα fora θα βρίσκομαι σε λίγο καιρό.

Όταν κρίνω ότι δεν έχω να προσφέρω κάτι άλλο εδώ μέσα θα φύγω εκτός αν προλάβετε και με διαγράψετε πρώτοι.

Πάντως όντως το επίπεδο των αρνητών με τους οποίους είχα την τύχη να "συνομιλήσω" είναι πολύ χαμηλό (χιλιοπαιγμένες κασσέτες, copy paste απ'όπου βρούμε και χωρίς να αναφέρουμε πηγές, αναφορά πηγών που δεν έχουμε δει ή διαβάσει ποτέ, αναφορές από βιβλία μιας και μόνο φράσης που νομίζουμε ότι μας βολεύει και όλο το υπόλοιπο στον Καιάδα, άρνηση για αντεπιχειρηματολογία, άρνηση για εμφάνιση αντικειμενικής και επιστημονικής βιβλιογραφίας, επιστημονικές συζητήσεις καφενειακού επίπεδου κτλ κτλ) αλλά και επιπλέον στο μαγαζί φαίνεται να έχουν μείνει μόνο οι θαμώνες που πολύ λογικά το θεωρούν στέκι τους (και με τις ευλογίες της Διεύθυνσης)...

quote:

H πόρτα είναι ανοιχτή... κι ο jak απασχολημένος

Η αλήθεια όμως είναι ότι παρόλο που ισχύουν όλα τα παραπάνω που σας περιέγραψα περνάω απίστευτα καλά και τα μέλη με τα οποία συζητώ μου φτιάχνουν κάθε φορά το κέφι, κάτι σαν χαλάρωμα από τα άλλα fora, οπότε για πιο σίγουρο και γρήγορο αποτελέσμα σκεφτείτε αυτό της διαγραφής αν δε με θέλετε εδώ μέσα μαζί σας.

Μόλις τελειώσει ο...συμπαθής jak τα κακάκια του εδώ θα είμαι (μάλλον).

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2013, 18:15:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kost

Μην ξεχνιόμαστε λοιπόν,

quote:

ΔΕΙΞΕ ΜΟΥ ΕΝΑΝ, ΜΟΝΟ ΕΝΑΝ ΣΧΕΤΙΚΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑ ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΩΣ ΑΝΤΙΦΑΣΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΣ ΕΣΥ Ή Ο Sesostris και τότε μιλήστε περί λογικής.
Μέχρι τότε σας έχουν μείνει μόνο κάτι μπετατζήδες....



Εξακολουθείς να κάνεις την πάπια για αυτά που έλεγες…θα μάθεις όμως να μετράς τα λόγια σου εδώ...και αν δεν παραδεχτείς τη γκάφα σου συνέχεια δεν έχει


Πάρε και εσύ έναν ωραίο γρίφο πρώτα που ταιριάζει απόλυτα με την περίσταση (κλεμμένο από ΝΙΚΟΜΑΧΟ και ελπίζω να μη μου ζητήσει πνευματικά δικαιώματα)

Πώς λέγεται ένας παπάρας, που πήγε στο ισραήλ, να γίνει χατζής?

Χατζηπαπάρας!!!


Δεν το έβαλα σε quote αυτό που μου ζήτησες αλλά τι να πω, νόμιζα ότι θα το καταλάβεις.

Copy paste από το τελευταίο δικό μου μήνυμα προς εσένα (καφέ γράμματα) και ελπίζω με τη δεύτερη να το καταλάβεις όπως συνέβη και με τον Πορφύριο.


Κατάλαβες τώρα γιατί ήθελα να μου παρουσιάσεις ΣΟΒΑΡΗ ΠΗΓΗ ΠΟΥ ΝΑ ΙΣΧΥΡΙΖΕΤΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ???

Για να της έχει γίνει ΣΟΒΑΡΟΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΣ ΑΝΤΙΛΟΓΟΣ και να δούμε και τα όποια ΑΝΤΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ της εάν υπήρξαν ποτέ τέτοια.

Να σε πληροφορήσω ότι και για τα βιβλία του Bart D. Ehrman έχουν γραφτεί in response βιβλία που είναι πολύ σύνηθες στο εξωτερικό.

Δηλαδή ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ για να δούμε τι ακριβώς συμβαίνει.

Από τέτοιου είδους βιβλία και επιστημονικού επιπέδου κριτικές ο Bart D. Ehrman ΕΙΧΕ ΑΛΛΑΞΕΙ ΗΔΗ ΚΑΠΟΙΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥ (ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟ DEBATE ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ Ο William Lane Craig) ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΙΜΗΝ ΤΟΥ.

Στον Καλόπουλο αλλά και στους αντίστοιχους Καλόπουλους του εξωτερικού ΔΕΝ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΑΝΤΑΠΑΝΤΗΤΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ ΑΠΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ διότι απλά θεωρούνται πουθενάδες.

Το αν π.χ η Ελένη Λουκά ή ο μοναχός Μάξιμος γράψει βιβλίο που να απαντά στον Καλόπουλο λίγο με νοιάζει όπως καταλαβαίνεις.

Αν πάλι δεν καταλάβες (σημ. μάααααααγος ήμουν...), μέτρα μηνύματα... (κάνε όμως λίγη υπομονή καθώς θέλω να δώσω προτεραιότητα στην amalia διότι με ενδιαφέρει πολύ περισσότερο η απάντησή της από τη συζήτηση για τη δική σου άγνοια που κουβαλάς χωρίς να ντρέπεσαι εδώ μέσα).

Εγώ θα το συνεχίσω πάντως θες δε θες και εσύ κάτσε και κοίταζε στη χειρότερη.

Περιμένε όμως να λήξουμε τις τελευταίες εκκρεμότητες με την amalia και έπειτα μέτρα μηνύματα όπως σου έχω ήδη πει....

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.

Edited by - Alexandros. on 25/11/2013 18:19:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2013, 18:23:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλέξανδρε έχεις δίκιο πως έχει γίνει επέμβαση μόνο στο μήνυμά σου, ενώ άλλα υβριστικά παραμένουν. Πιστεύω πως ο λόγος είναι μάλλον μια επιείκεια προς τα άλλα άτομα, επειδή είναι πολύ καιρό στο esoterica και τα πιστεύω τους συγκλίνουν με αυτά της Δ.Ο. Και η Διαχειριστική Ομάδα άνθρωποι είναι με συναισθήματα και πιστεύω. Εσύ δεν θα έδειχνες επιείκεια στους φίλους σου αν κάνανε κάτι κακό;

Σκέψου πως αυτοί κάνουν κουμάντο εδώ, οπότε να τους αναγκάσουμε να κρίνουν και να ενεργήσουν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο δεν γίνεται.

Η συμβουλή μου είναι άσε κάποια άλλα άτομα να λένε ότι θέλουν, απλώς μην δίνεις σημασία. Έτσι και αλλιώς με αυτές τις βλακείες γεμίζουν σελίδες και χάνεται το θέμα. Ας μην χρονοτριβούμε με λογομαχίες ή με τα περί δικαιοσύνης, είναι μάταιο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2013, 18:55:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σέσοστρι έχω σκανάρει κάποιες πληροφορίες για τα έπη του Ησιόδου.

Είπες πως ακόμα αν οι αρχαίοι Έλληνες πίστευαν πως είναι αληθινά όσα γράφει, τότε αυτό δεν τα κάνει ιστορικά. Όμως και αυτοί οι μελετητές βλέπουν ιστορικά γεγονότα πίσω από αυτά που γράφει ο Ησίοδος.

Παράδειγμα στα Έργα και Ημέραι στον μύθο των γενεών, κατά αυτούς το αργυρό γένος συνδέεται με την εποχή της μητριαρχίας, ενώ το χάλκινο με την βίαιη κάθοδο των Δωριέων και την αντικατάσταση από την πατριαρχία. Επίσης στην Θεογονία, η αντικατάσταση της φυσιολατρικής λατρείας των εχθρικών Θεών του Χάους από Θεούς της Τάξης και της Ηθικής, συνδέεται με τις πρώτες περιόδους κοινωνικής συγκρότησης, οργάνωσης, εκπολιτισμού. Αλλά και η μάχη των Ολύμπιων με τους Τιτάνες είναι πράγματι θαυμαστή, όλα αυτά έχουν σχέση με την Δημιουργία του Κόσμου και την μεταβολή από χάος σε τάξη και νόμους. Παράδειγμα με την γένεση της Αφροδίτης φαίνεται να ορίζονται από τον Θεό οι βιολογικοί νόμοι της ενώσεως και η μετάβαση από την εποχή γενικού αναβρασμού στην Φύση, όταν δεν υπήρχαν νόμοι.

Τώρα στην Βίβλο δεν βλέπω παράλογο να συνοδεύονται τα θρησκευτικά μυστήρια του Χριστιανισμού και από ιστορικά γεγονότα. Αν το μυστήριο συνδέεται με τον Θάνατο και την Ανάσταση του Ιησού, τότε γιατί αυτό να μην είναι αυτά μια ιστορική πραγματικότητα; Πιστεύω πως Σέσοστρι δεν είναι δυνατόν ο μύθος να μη πατάει πάνω σε ένα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ γεγονός ανεξάρτητα αν αυτό έγινε μια φορά ή θα επαναληφθεί. Γιατί τότε οι μύθοι θα μιλούσαν για πράγματα που δεν υπάρχουν και δεν γίνονται.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2013, 21:28:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κατάλαβες τώρα γιατί ήθελα να μου παρουσιάσεις ΣΟΒΑΡΗ ΠΗΓΗ ΠΟΥ ΝΑ ΙΣΧΥΡΙΖΕΤΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ???

Για να της έχει γίνει ΣΟΒΑΡΟΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΣ ΑΝΤΙΛΟΓΟΣ και να δούμε και τα όποια ΑΝΤΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ της εάν υπήρξαν ποτέ τέτοια.

Να σε πληροφορήσω ότι και για τα βιβλία του Bart D. Ehrman έχουν γραφτεί in response βιβλία που είναι πολύ σύνηθες στο εξωτερικό.

Δηλαδή ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ για να δούμε τι ακριβώς συμβαίνει.


Γνωρίζουμε πολύ καλά τι γίνεται στο εξωτερικό μεταξύ "επιστημόνων".


Να ξαναθυμίσω εδώ την μεγάλη τάπα του Ehrman όταν λέει με λίγα λόγια πως "είναι λογικό κύριε Κραιγκ πολλοί από τους μελετητές να συμφωνούν με τα τέσσερα σημεία σας διότι η πλειοψηφία των μελετητών των ευαγγελιών πιστεύουν σε αυτά και είναι ευνοϊκά διατεθειμένοι απέναντί τους".


Και τα νήπια καταλαβαίνουν τι σημαίνει αυτό...είναι σαν να ρωτάμε τους Ολυμπιακούς εάν η ομάδα τους ευνοούνταν συστηματικά από την διαιτησία, ή να ρωτάμε τους Παναθηναϊκούς εάν η ομάδα τους προκρίθηκε δίκαια στο Γουέμπλει.


Δεν χρειάζεται να είναι κάποιος έξυπνος για να καταλάβει ότι η η γνώμη των περισσότερων μελετητών πάνω στο ζήτημα των ευαγγελίων είναι προφανώς μεροληπτική και γέρνει υπέρ της μιας άποψης λόγω των ίδιων των πιστεύω τους.


Οπότε μην μπεις στον κόπο να κατεβάσεις τις κλασικές απαντήσεις των μελετητών οι οποίες δεν με ενδιαφέρουν και καθόλου.


Από την άλλη βέβαια να πω ότι οι απόψεις της πλειοψηφίας των μελετητών σαφώς και έχουν μεγαλύτερη βαρύτητα από τη δική σου άποψη, καθώς δεν είναι λίγοι εκείνοι που έχουν διατυπώσει σοβαρές και τεκμηριωμένες αμφιβολίες για την αυθεντικότητα επιστολών του Παύλου ή και των ίδιων των ευαγγελίων. Ωστόσο, στο τέλος της ημέρας η πλάστιγγα αρκετών γέρνει υπέρ της αξιοπιστίας των κειμένων λόγω των γνωστών λόγων...

Εάν τελικά ντρέπεσαι να απολογηθείς για τη γκάφα σου δεν πειράζει, δεν σκοπεύω ούτε να σε πιέσω ούτε να σε κοροιδέψω άλλο...περίμενα τουλάχιστον λίγη τσίπα και ειλικρίνεια, αλλά μάταια....μην έχεις όμως και εσύ την εντύπωση ότι σκοπεύω να συνεχίσω να αναλώνομαι σε συζητήσεις και έριδες μαζί σου...ένας μήνας σχεδόν είναι αρκετός...και πήρες από εμένα τις απαντήσεις που ήθελες και με το παραπάνω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2013, 22:58:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλέξανδρε έχεις δίκιο πως έχει γίνει επέμβαση μόνο στο μήνυμά σου, ενώ άλλα υβριστικά παραμένουν. Πιστεύω πως ο λόγος είναι μάλλον μια επιείκεια προς τα άλλα άτομα, επειδή είναι πολύ καιρό στο esoterica και τα πιστεύω τους συγκλίνουν με αυτά της Δ.Ο. Και η Διαχειριστική Ομάδα άνθρωποι είναι με συναισθήματα και πιστεύω. Εσύ δεν θα έδειχνες επιείκεια στους φίλους σου αν κάνανε κάτι κακό;
Σκέψου πως αυτοί κάνουν κουμάντο εδώ, οπότε να τους αναγκάσουμε να κρίνουν και να ενεργήσουν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο δεν γίνεται.

Η συμβουλή μου είναι άσε κάποια άλλα άτομα να λένε ότι θέλουν, απλώς μην δίνεις σημασία. Έτσι και αλλιώς με αυτές τις βλακείες γεμίζουν σελίδες και χάνεται το θέμα. Ας μην χρονοτριβούμε με λογομαχίες ή με τα περί δικαιοσύνης, είναι μάταιο.


Μιας και μιλάς για επιείκια και μεροληψία Χρίστο Ελ να σου θυμίσω ότι εσύ ανήκεις μάλλον σε αυτούς στους οποίους έχει δειχτεί επιείκια...μπορεί να μην κάνεις εδώ τις μανούρες που κάνει ο Alexandros και να μην προκαλείς όπως προκαλούν και άλλα μέλη, ωστόσο και εσύ έχεις βρίσει πολλές φορές(σαν καλός χριστιανός), και έχεις ανταποδώσει και σε βρισιές.


Να σου θυμίσω επίσης ότι πάλι σαν καλός χριστιανός έχεις εκφράσει επανειλημμένες ρατσιστικές απόψεις εναντίον πχ. των Εβραίων, υπό την ανοχή της διαχείρισης. Έχεις επίσης ζητωκραυγάσει "ζήτω" υπέρ του γνωστού ναζιστικού κόοματος (δεν θυμάμαι άλλο άτομο να έχει ζητωκραυγάσει ποτέ υπέρ ενός κόμματος στο φόρουμ αυτό). Και επίσης είσαι και το μοναδικό άτομο που είχε βγάλει από τα ρούχα του τον Κηφέα, ίσως το σοβαρότερο μέλος του φόρουμ. Όπως είχες βγάλει έξω από τα ρούχα τους και άλλους συνομιλητές με εμμονή σε απόψεις παράλογες που υποτιμούσαν τη νοημοσύνη των συνομιλητών σου. Γι'αυτό και σου είχα πει κάνε κράτει, μην βομβαρδίζεις το φόρουμ με μηνύματα διότι και δείγμα εθισμού είναι και καταλήγεις στο τέλος να σε υβρίζουν.

Όπως λέει λοιπόν και ο Χριστός στον οποίο τόσο πιστεύεις, μην κρίνεις για να μη κριθείς...και άσε τις εκδηλώσεις διαμαρτυρίας υπέρ του κατατρεγμένου αλέξανδρου...οι γκρίνιες και τα παράπονα προς τη διαχείριση είναι αστειότητες για παιδάκια....ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ, ΚΑΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΟΡΕΞΗ ΓΙΑ ΣΟΒΑΡΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΟΡΕΞΗ ΓΙΑ ΜΑΝΟΥΡΕΣ ΚΑΙ ΚΑΥΓΑΔΕΣ.


Και να σου πω και κάτι, εγώ στο Μύθος και Θρησκεία σπανίως έγραφα διότι έβλεπα εδώ και πολλά χρόνια τι κατάσταση επικρατούσε, κυρίως μεταξύ "εθνικών"-"χριστιανών". Και δεν είναι δηλαδή μόνο ο αλέξανδρος, είναι και πολλοί άλλοι που κατά καιρούς έχουν καταχραστεί το φόρουμ και που καπελωναν ολόκληρα τα θέματα με την παρουσία και φρασεολογία τους. Και στο τέλος όλοι αυτοί έκαναν το ίδιο, τα έχωναν στους διαχειριστές και προσπαθούσαν να τους μειώσουν.


Λοιπόν κάντε επιτέλους όλοι την αυτοκριτική σας και άιντε στο καλό. Και καταλάβετε ότι ένα από τα χειρότερα πράγματα είναι η αγένεια και η ασυδοσία, εκείνου που καταχράζεται έναν χώρο για να προβάλλει τα απωθημένα του (υπό μορφή "απόψεων").


Όσο για τα περί επιείκιας υπέρ των παλαιοτέρων αυτό ούτε ισχύει ούτε και θα έπρεπε να ίσχυε. Αυτό όμως που ΙΣΧΥΕΙ είναι το εξής: εγώ σαν kost τυχαίνει μέσα σε αρκετά χρόνια να έχω δώσει λίγες φορές δικαίωμα για παρατήρηση από τους συντονιστές και συνήθως μάλιστα ήμουν αυτός που δέχτηκε πρώτος επίθεση από άλλον. Ο alexandros όμως είναι ένα μέλος το οποίο μέσα σε πολύ μικρό διάστημα έχει ήδη δώσει φορές δικαίωμα για σύσταση και παρατήρηση και πρωταγωνιστεί διαρκώς σε μανούρες και αντεκκλήσεις (συν το γεγονός ότι προφανώς είναι ο Panos T που και αυτος είχε δεχτεί πολλές συστάσεις). Επίσης ο Νικόμαχος πχ. χαρακτήριστηκε σωστά από τον Αιθεροβάμμονα ότι φέρει νοοτροπία τρολ με τις ξερές ειρωνίες του. Άσε λοιπόν τις μονομερείς κρίσεις περί μεροληψίας, διότι ο καθένας κρίνεται με τα γραπτά και το ύφος του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2013, 23:03:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λοιπόν κάντε επιτέλους όλοι την αυτοκριτική σας και άιντε στο καλό. Και καταλάβετε ότι ένα από τα χειρότερα πράγματα είναι η αγένεια και η ασυδοσία, εκείνου που καταχράζεται έναν χώρο για να προβάλλει τα απωθημένα του (υπό μορφή "απόψεων").

Καταχράται.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2013, 00:06:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σωστός! Έκανα βέβαια και άλλα λάθη...δες το "ζητωκραυγάζω "ζήτω""Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2304688
Maintained by Digital Alchemy