ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Βιβλικές αμφισβητήσεις No 2 - συνέχεια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2013, 22:03:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νικόμαχε,DSM,

Οφείλω να ομολογήσω ότι ήταν πολύ πονηρή η συμπεριφορά όλων μας όσων αντιδίκησαν, με τον ΧρίστοΕλ.

Πάρτε για παράδειγμα το θέμα με την Ακίνητη Γη.
Εκεί φαίνεται καθαρά η αξία του ισχυρισμού του όπως αποτυπώνεται εδώ:
ΧρίστοςΕλ: "Και έπειτα εκ του πονηρού να δημιουργούν την εντύπωση στους τρίτους, πως συζητήσανε με το εν λόγω άτομο και λόγω πείσματος εκείνο δεν δέχθηκε την "ξεκάθαρη" αλήθεια"

Θεωρώ πλέον ότι τα επιχειρήματα που του θέσαμε (όταν κατά καιρούς απαντούσαμε στα σοβαρά...),δεν ήταν αρκετά.Δεν τον πήγαμε ούτε μια βόλτα να δει από ψηλά τη γη ότι κουνιέται,βρε παιδί μου.

Επί των θρησκευτικών θεμάτων ,ούτε λόγος.Από τη στιγμή που δεν μπορείς να βρεις σε ποια φάση έχουν δημιουργηθεί οι αντιφάσεις σε ένα κείμενο(ακούς Sesostris??) τότε το πρόβλημα δεν το έχει το κείμενο...(αμ τι νόμιζες?),το έχεις εσύ που δεν μπορείς να βρεις πότε και από ποιον, το έπαθε.Τι δεν καταλαβαίνετε?
Παλιονταβατζήδες,αμόρφωτοι,ηλίθια όντα!!!Που προσβάλλετε τη νοημοσύνη(?) του ανθρώπου που κατά δήλωσή του εδώ:
" Πολύ μου την σπάνε αυτά τα άτομα που κάνουν κατάχρηση εξουσίας"
γουστάρει κάργα Χρυσή Αυγή.

Και μετά περιμένετε να καταλάβει την έννοια της αντίφασης...
Χαζουληδες-εξυπνάκηδες DSM,Νικόμαχε και λοιποί.
Δεν έχετε καταλάβει ντιπ.
Το πρόβλημα είναι πολύ βαθύ.Τα Πρόζακ είναι καραμέλες.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.



ΔΕΙΞΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ Ή ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΠΟΥ ΜΙΛΗΣΑΤΕ ΣΟΒΑΡΑ, ΧΩΡΙΣ ΕΙΡΩΝΕΙΕΣ. Από τα πρώτα κιόλας θέματα - λάθος του Αδάμ κτλ

Σχετικά με το θέμα στο οποίο αναφέρθηκες, δεν νομίζω το "να τον πάρουμε ψηλά να δει από κάτω την Γη να κινείται" ότι χρησιμοποιήθηκε ως επιχείρημα, μάλλον ως ειρωνεία(Πληροφοριακά αυτό το επιχείρημα είναι εντελώς άχρηστο για την θέση σου, μια και ΕΜΠΕΙΡΙΚΑ από το διάστημα δεν είναι δυνατόν να καταλάβει κανείς αν η Γη κινείται). Όπως και να' χει, ειρωνεία ήταν και όχι επιχείρημα.

Τα άλλα που λες είναι μεγάλα ψέμματα. Δεν αποκάλεσα κάποιον ηλίθιο επειδή δεν συμφωνεί μαζί μου, ούτε φρίττω αν κάποιος πιστεύει κάτι που δεν πιστεύω εγώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2013, 22:15:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα είναι πολύ απλό.

Αν κάποιος πιστεύει πως η νοημοσύνη των "εσωτεριστών" εδώ θίγεται από τα θέματα που ανοίγουν οι Χριστιανοί(της Βίβλου), να απευθυνθεί άμεσα στους administrators για να λάβουν τα ανάλογα μέτρα.

Όλος ο σαματάς περί ειρωνείας της νοημοσύνης, ή περί γνώσης "από το που ήρθαμε και με ποιο σκοπό" είναι ανούσιος και ενοχλητικός. Λες και δεν είχαμε με τι να ασχοληθούμε και ήρθαμε εδώ να την σπάσουμε σε σπασίκλες.

Αν σας ενοχλεί η παρουσία μας τότε άμεση προσφυγή στον admin να τελειώνουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2013, 22:21:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρίστος Έλ
Αν κάποιος πιστεύει πως η νοημοσύνη των "εσωτεριστών" εδώ θίγεται από τα θέματα που ανοίγουν οι Χριστιανοί(της Βίβλου), να απευθυνθεί άμεσα στους administrators για να λάβουν τα ανάλογα μέτρα.
Για πες, ποιοι είναι εσωτεριστές σε αυτό το φόρουμ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2013, 22:36:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χριστος Ελ
μια και ΕΜΠΕΙΡΙΚΑ από το διάστημα δεν είναι δυνατόν να καταλάβει κανείς αν η Γη κινείται

και μετά απορείς, που σε ξεχέζει το...σύμπαν!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2013, 23:38:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
paroka
αν λοιπόν κάποια στιγμή έγραφα ένα βιβλίο σχετικά με την ιστορική τεκμηρίωση των Ευαγγελίων και το χρησιμοποιούσε ο Χρίστος ως βιβλιογραφία ΕΣΥ θα το αποδεχόσουν;
Η μήπως εκ προοιμίου (ασχέτως του συγγραφέως) θα το απέρριπτες; .....ξέρεις εσύ το γιατί.
εννοείται ότι και εγώ το ξέρω.

Από αυτά που γράφεις μάλλον δεν ξέρεις! Γιατί λόγω διαφορετικών πεποιθήσεων, δεν έχουμε το ίδιο σκεπτικό. Εγώ επί παραδείγματι πριν αποδεχτώ ή απορρίψω κάποιο βιβλίο, δεν εξετάζω το βιογραφικό του συγγραφέα, αλλά την βιβλιογραφία και το περιεχόμενο του βιβλίου του. Αν λοιπόν έκανες μια έρευνα και εξέδιδες βιβλίο με αυτό το περιεχόμενο, το πρώτο πράγμα που θα έκανα θα ήταν να το αγοράσω και να το μελετήσω προσεκτικά, και μετά να ανατρέξω στις πηγές τις οποίες αναφέρεις, για να διασταυρώσω αυτά που γράφεις, και ύστερα θα έβγαζα τα συμπεράσματά μου για το βιβλίο σου.
Για να καταλάβης την διαφορά μας, σε πληροφορώ ότι στην βιβλιοθήκη μου υπάρχουν πολύ περισσότερα χριστιανικά βιβλία, απ' όσα όπως πιστεύω στις βιβλιοθήκες αρκετών φανατικών χριστιανών. Η "Βίβλος" μόνο που έχω, αποτελείται από τρεις τόμους των 1250 σελίδων περίπου έκαστος. Πρόσθεσε τώρα, "Το Ψαλτήριον", "Τα απόκρυφα ευαγγέλια", "Τον Εκκλησιαστή" (πολύ αισιόδοξο βιβλίο σκέτο ψυχοπλάκωμα ), "Το Βιβλίο του Ενώχ", "Άπαντα Ιωάννου Χρυσοστόμου", "Ευσέβιου Καισάρειας Ευαγγελικές Προπαρασκευές", και καμιά δεκαριά ακόμα που τα έχω στην βιβλιοθήκη της Αθήνας και δεν τα θυμάμαι αυτή τη στιγμή. Σε πληροφορώ ότι κανένα από αυτά τα βιβλία δεν είναι με άκοπες σελίδες, και έχουν διαβαστεί όλα προσεκτικά, προκειμένου να διαμορφώσω μια γνώμη. Ως εκ τούτου λοιπόν εγώ γνωρίζω φίλε μου το γιατί δεν είμαι χριστιανός, ενώ εσύ μάλλον δεν γνωρίζεις γιατί είσαι.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2013, 07:32:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Χριστος Ελ
μια και ΕΜΠΕΙΡΙΚΑ από το διάστημα δεν είναι δυνατόν να καταλάβει κανείς αν η Γη κινείται

και μετά απορείς, που σε ξεχέζει το...σύμπαν!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



Τράβα το καζανάκι ρε βρωμιάρη να φύγουν τα σκατά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2013, 07:33:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Χρίστος Έλ
Αν κάποιος πιστεύει πως η νοημοσύνη των "εσωτεριστών" εδώ θίγεται από τα θέματα που ανοίγουν οι Χριστιανοί(της Βίβλου), να απευθυνθεί άμεσα στους administrators για να λάβουν τα ανάλογα μέτρα.
Για πες, ποιοι είναι εσωτεριστές σε αυτό το φόρουμ;

Ο κάθε φαντασμένος σαν και εσένα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2013, 07:37:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έξω στο διάστημα ο Νικόμαχος είναι ακίνητος και θεωρεί την Γη να κινείται, όσο αυτός κάθεται στον ουράνιο θρόνο του.

Τα πάντα περιφέρονται γύρω απ' αυτόν και την πολυβραβευμένη "ακλόνητη" νοημοσύνη του.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2013, 07:39:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
paroka
αν λοιπόν κάποια στιγμή έγραφα ένα βιβλίο σχετικά με την ιστορική τεκμηρίωση των Ευαγγελίων και το χρησιμοποιούσε ο Χρίστος ως βιβλιογραφία ΕΣΥ θα το αποδεχόσουν;
Η μήπως εκ προοιμίου (ασχέτως του συγγραφέως) θα το απέρριπτες; .....ξέρεις εσύ το γιατί.
εννοείται ότι και εγώ το ξέρω.

Από αυτά που γράφεις μάλλον δεν ξέρεις! Γιατί λόγω διαφορετικών πεποιθήσεων, δεν έχουμε το ίδιο σκεπτικό. Εγώ επί παραδείγματι πριν αποδεχτώ ή απορρίψω κάποιο βιβλίο, δεν εξετάζω το βιογραφικό του συγγραφέα, αλλά την βιβλιογραφία και το περιεχόμενο του βιβλίου του. Αν λοιπόν έκανες μια έρευνα και εξέδιδες βιβλίο με αυτό το περιεχόμενο, το πρώτο πράγμα που θα έκανα θα ήταν να το αγοράσω και να το μελετήσω προσεκτικά, και μετά να ανατρέξω στις πηγές τις οποίες αναφέρεις, για να διασταυρώσω αυτά που γράφεις, και ύστερα θα έβγαζα τα συμπεράσματά μου για το βιβλίο σου.
Για να καταλάβης την διαφορά μας, σε πληροφορώ ότι στην βιβλιοθήκη μου υπάρχουν πολύ περισσότερα χριστιανικά βιβλία, απ' όσα όπως πιστεύω στις βιβλιοθήκες αρκετών φανατικών χριστιανών. Η "Βίβλος" μόνο που έχω, αποτελείται από τρεις τόμους των 1250 σελίδων περίπου έκαστος. Πρόσθεσε τώρα, "Το Ψαλτήριον", "Τα απόκρυφα ευαγγέλια", "Τον Εκκλησιαστή" (πολύ αισιόδοξο βιβλίο σκέτο ψυχοπλάκωμα ), "Το Βιβλίο του Ενώχ", "Άπαντα Ιωάννου Χρυσοστόμου", "Ευσέβιου Καισάρειας Ευαγγελικές Προπαρασκευές", και καμιά δεκαριά ακόμα που τα έχω στην βιβλιοθήκη της Αθήνας και δεν τα θυμάμαι αυτή τη στιγμή. Σε πληροφορώ ότι κανένα από αυτά τα βιβλία δεν είναι με άκοπες σελίδες, και έχουν διαβαστεί όλα προσεκτικά, προκειμένου να διαμορφώσω μια γνώμη. Ως εκ τούτου λοιπόν εγώ γνωρίζω φίλε μου το γιατί δεν είμαι χριστιανός, ενώ εσύ μάλλον δεν γνωρίζεις γιατί είσαι.

*



ΤΡΟΜΕΡΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ! ΕΠΕΙΤΑ ΑΠ' ΑΥΤΟ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΤΡΕΜΩ ΚΑΙ ΝΑ ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΜΟΥ...

ΠΩ ΠΩ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ...Η ΤΑΠΑ ΤΟΥ ΑΙΩΝΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2013, 07:44:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζήσε εσύ αισιόδοξα και άσε κατά μέρος τις ειρωνείες για ένα βιβλίο για το οποίο δεν κατανοείς το μήνυμά του.

Δεν μπαίνω στον κόπο πλέον να σου εξηγήσω τί λέει, γιατί όσα μηνύματα έγραφα εσύ τα έγραφες στα παλιά σου τα παπούτσια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2013, 08:00:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πληροφοριακά, αν με ενοχλούσε ο κάθε βλαμμένος που με ειρωνεύεται λυσσαλέα, τότε θα είχα σταματήσει εξ' αρχής να ποστάρω.

Αλλά ντιπ δεν τους κόβει, πως τους έχω γραμμένους αυτούς, τα σχόλιά τους και την βλαμμένη νοημοσύνη τους.

Εγώ πάντως δεν έχω πρόβλημα να χώσω και μπινελίκια στον καθένα ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΑ, αν αυτοί θέλουν εκ του πονηρού να με αναγκάσουν να βρίσω, για να αποβληθώ τάχα και να γλυτώσουν τα άρρωστα από την παρουσία μου(λες και είμαι στο σπίτι τους).

Δεν έχω πρόβλημα γιατί έχουν ήδη πει βαριά πράγματα τα οποία δεν έχουν περάσει απαρητήρητα. Καλύτερα λοιπόν να προσέχουν μήπως αποβληθούν και αυτοί.

Καλή διασκέδαση καμμένα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2013, 08:03:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι επιλογές σας είναι δυο.

1)Ξεκουμπίζεστε από τις συζητήσεις μου.

2)Τρώτε μπινελίκια δίχως οικονομία.

Εσείς αποφασίζετε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2013, 09:37:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιστρέφω στο θέμα που εξετάζω.

Αν η ιστορία του Κατακλυσμού από το έπος του Γιλγαμές, καταγράφηκε πριν από εκείνη στην Γένεση, σημαίνει πως η δεύτερη ήταν αντιγραφή;

Αυτό που πρέπει να εξεταστεί πρώτα, είναι αν η συγκεκριμένη ιστορία του Κατακλυσμού είναι μια παράδοση όλων των φυλών της Γης. Υπάρχουν πάμπολλες παραλλαγές του συγκεκριμένου γεγονότος(με τα ίδια χαρακτηριστικά - κιβωτός, σωζόμενοι κτλ) από διάφορες φυλές. Αυτό σημαίνει πως αν οι άθεοι σκοπεύουν να κατηγορήσουν τον βιβλικό συγγραφέα για αντιγραφή, θα πρέπει να κάνουν το ίδιο για όλα τα θρησκευτικά κείμενα που έχουν την ίδια ιστορία. Όμως γίνεται αμέσως κατανοητό, πως υπάρχει και παράδοση για κάθε φυλή. Δεν είναι λογικό να υποθέσει κάποιος πως ένας έθνος δεν έχει παράδοση αλλά στηρίζεται στα κείμενα άλλων, διότι όλα τα έθνη έχουν προγόνους που μεταφέρουν ιστορίες από πατέρα σε γιο.

Αν η Μεσοποταμία είναι το κέντρο από το οποίο εξαπλώθηκαν όλες οι φυλές και τα έθνη προς τα τέσσερα σημεία του ορίζοντα, τότε αυτό είναι ένα σημαντικό στοιχείο για την ανεύρεση της αλήθειας. Ο Κατακλυσμός αναφέρεται πριν την ιστορία του Πύργου της Βαβέλ και του διαχωρισμού σε έθνη. Αν οι πρόγονοι των Εβραίων, οι πρόγονοι των Σουμέριων και γενικά οι πρόγονοι όλων των εθνών ζούσαν στην ίδια γεωγραφική περιοχή, τότε είναι απολύτως φυσικό να μεταφέρεται από την εκάστοτε παράδοση το ίδιο γεγονός παραλλαγμένο.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν μας ενδιαφέρει αν ο Κατακλυσμός κάλυψε όλη τη Γη ή αν ήταν τοπικός, εφόσον πριν εξαπλωθούν οι φυλές κατοικούσαν στην Μέση Ανατολή.

Έτσι, το πότε είχε καταγραφεί η κάθε παραλλαγή του Κατακλυσμού δεν έχει σημασία αν υπάρχει κοινώς προφορική παράδοση του ίδιου γεγονότος. Το πια ήταν γραμμένη πριν την άλλη, δεν έχει απολύτως ουδεμία σημασία σε τέτοια περίπτωση, μια και υπάρχει προφορική παράδοση για κάθε έθνος.

Το ότι ο Μωυσής ή ο Αβραάμ γνωρίζανε το έπος του Γιλγαμές που ήταν διάσημο, δεν σημαίνει πως δεν είχαν προγόνους που ζήσανε το συγκεκριμένο γεγονός για να τους πούνε. Γιατί πρώτη σημασία έχει η προφορική παράδοση και μετά τα όποια γραπτά κείμενα κυκλοφορούν. Εν αρχή ην ο λόγος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2013, 11:33:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρίστος Έλ
Πληροφοριακά, αν δεν με ενοχλούσε ο κάθε βλαμμένος που με ειρωνεύεται λυσσαλέα, τότε θα είχα σταματήσει εξ' αρχής να ποστάρω.
Πρόσθεσα ένα "δεν" που νομίζω ενοούταν στην πρόταση.
..Θα συμφωνίσω με το παραπάνω.
Τροφή για σκέψη για τους συμφορουμίστες.

quote:
Εγώ πάντως δεν έχω πρόβλημα να χώσω και μπινελίκια στον καθένα ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΑ, αν αυτοί θέλουν εκ του πονηρού να με αναγκάσουν να βρίσω,
Αν αυτό θέλανε, λίγο πολύ το κατάφεραν. Και δεν είναι η πρώτη φορά.
..Από την άλλη είναι και το dna του δογματισμού που είναι επιρρεπες σε "μεταλλάξεις" συμπεριφοράς

quote:
Δεν έχω πρόβλημα γιατί έχουν ήδη πει βαριά πράγματα τα οποία δεν έχουν περάσει απαρητήρητα. Καλύτερα λοιπόν να προσέχουν μήπως αποβληθούν και αυτοί.
Αν έχεις δίκαιο φίλε μου, πρέπει να ξέρεις και πώς να το υπερασπιστείς.
quote:
1)Ξεκουμπίζεστε από τις συζητήσεις μου.
Αυτό δεν είναι μια κακή πρόταση. Καλώ τους συμφιορουμίστες να την σκεφτούν.
Το ενδιαφέρον όμως θα είναι αυτοί να εξκουμπιστούν και να βρεθείς εσύ σε κάποιο άλλο θέμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2013, 12:16:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πύρινε σου γράφω κάτι τελευταίο που παρέλειψα να αναφέρω και έπειτα επιστρέφω στο θέμα.

Είναι φανερό πως κάποια άτομα απλά θέλουν να φανούν έξυπνοι με γριφώδεις προσβλητικές φράσεις. Αυτό το είδος εξυπνάδας και ομιλίας με κρατάει παγερά αδιάφορο. Είναι ένα σημάδι ατόμων που δεν νοιάζονται ΚΑΘΟΛΟΥ για γνώση, αλλά απλά για την αυτοπροβολή τους και την προσωπική εκμηδένιση του διαφορετικού και "κατώτερου". Από ένα σημείο και μετά γίνεται εθισμός αυτή η έπαρση.

Δεν με απασχολούν αυτού του είδους οι γρίφοι, και νομίζουν γελοιοποιούν την έννοια του μυστηρίου και του γρίφου στις θρησκείες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2013, 12:48:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πέρα από τις γριφώδεις φράσεις έχουμε και την χρησιμοποίηση επιστημονικών ορολογιών ή την χρήση αγγλικών.

"dna του δογματισμού που είναι επιρρεπες σε "μεταλλάξεις" συμπεριφοράς"

"(you know what I mean)"

Δεν κατανοώ πως αυτό το ύφος ομιλίας καθιστά τον ομιλητή πιο έξυπνο. Δεν κατανοώ γιατί δεν μπορεί κάποιος να πει ξεκάθαρα "ο δογματισμός σου σε κάνει να αλλάζεις και από ήπιος να φέρεσαι με μένος".

Και απαντώ στον ισχυρισμό. Αν ήμουν δογματικός δεν θα είχα διάθεση διαλόγου πάνω σε διάφορα θέματα και δεν είναι σε καμμιά περίπτωση εκείνο που μπορεί να με εξοργίσει. Είπα ήδη αρκετές φορές πως εκείνο που με εξοργίζει είναι τα άτομα που δεν έχουν διάθεση διαλόγου αλλά παρενοχλούν, λόγω μισαλλοδοξίας.

Οπότε άκυρη η κατηγορία. Εγώ δεν έχω πρόβλημα με τα οποιαδήποτε πιστεύω, αυτά ανήκουν στην σφαίρα πραγματικότητας του καθενός. Μήπως λέω μήπως κάποιοι από εσάς Πύρινε έχουν διατηρηθεί δογματικοί χωρίς να το έχουν πάρει χαμπάρι;

Μπορεί να έφυγες από έναν χώρο που θεωρούσες δογματικό, όμως ο νέος στον οποίο εισήλθες πιστεύεις πως ευνοεί την απόλυτη ελευθερία απόψεων ή έχει και αυτός τα ακλόνητα δόγματά του;

Παράδειγμα θα δεχόσουν ως πνευματικό αδελφό κάποιον που πιστεύει ότι ο Ιησούς αναστήθηκε πραγματικά εν σαρκί ή θα τον θεωρούσες αιρετικό εσωτεριστή;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2013, 17:01:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρίστος Έλ
Επιστρέφω στο θέμα που εξετάζω.

Αν η ιστορία του Κατακλυσμού από το έπος του Γιλγαμές, καταγράφηκε πριν από εκείνη στην Γένεση, σημαίνει πως η δεύτερη ήταν αντιγραφή;

Αυτό που πρέπει να εξεταστεί πρώτα, είναι αν η συγκεκριμένη ιστορία του Κατακλυσμού είναι μια παράδοση όλων των φυλών της Γης. Υπάρχουν πάμπολλες παραλλαγές του συγκεκριμένου γεγονότος(με τα ίδια χαρακτηριστικά - κιβωτός, σωζόμενοι κτλ) από διάφορες φυλές. Αυτό σημαίνει πως αν οι άθεοι σκοπεύουν να κατηγορήσουν τον βιβλικό συγγραφέα για αντιγραφή, θα πρέπει να κάνουν το ίδιο για όλα τα θρησκευτικά κείμενα που έχουν την ίδια ιστορία. Όμως γίνεται αμέσως κατανοητό, πως υπάρχει και παράδοση για κάθε φυλή. Δεν είναι λογικό να υποθέσει κάποιος πως ένας έθνος δεν έχει παράδοση αλλά στηρίζεται στα κείμενα άλλων, διότι όλα τα έθνη έχουν προγόνους που μεταφέρουν ιστορίες από πατέρα σε γιο.

Αν η Μεσοποταμία είναι το κέντρο από το οποίο εξαπλώθηκαν όλες οι φυλές και τα έθνη προς τα τέσσερα σημεία του ορίζοντα, τότε αυτό είναι ένα σημαντικό στοιχείο για την ανεύρεση της αλήθειας. Ο Κατακλυσμός αναφέρεται πριν την ιστορία του Πύργου της Βαβέλ και του διαχωρισμού σε έθνη. Αν οι πρόγονοι των Εβραίων, οι πρόγονοι των Σουμέριων και γενικά οι πρόγονοι όλων των εθνών ζούσαν στην ίδια γεωγραφική περιοχή, τότε είναι απολύτως φυσικό να μεταφέρεται από την εκάστοτε παράδοση το ίδιο γεγονός παραλλαγμένο.



Στην προκειμένη περίπτωση, δεν αντέγραψαν οι Εβραίοι από τους Σουμέριους, αλλά έγινε τό αντίθετο. Θα μου πης πως έγινε αυτό; Απλούστατα μη ξεχνάς ότι ο Νώε ήταν Εβραίος και τα σχέδια για την κιβωτό του τα έδωσε ο ίδιος ο Γιαχβέ, που είχε κονέ μαζί του. Όταν λοιπόν τελείωσε ο κατακλυσμός και σώθηκαν, είπαν να γράψουν την ιστορία για να την βάλουν αργότερα στην Παλαιά Διαθήκη. Όμως επειδή δεν είχαν αλφάβητο για να τη γράψουν, πήγαν στους Σουμέριους που είχαν, τους την υπαγόρευσαν κι εκείνοι την έγραψαν με σφηνοειδή γραφή. Όταν όμως αργότερα απέκτησαν αλφάβητο και την έγραψαν με τα δικά τους γράμματα στην Παλαιά Διαθήκη, επειδή η καταγραφή ήταν νεώτερη, οι αντιχριστιανοί τους κατηγόρησαν ότι αυτοί αντέγραψαν από τους Σουμέριους.

Se non è vero, è ben trovato.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2013, 17:15:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Χρίστος Έλ
Επιστρέφω στο θέμα που εξετάζω.

Αν η ιστορία του Κατακλυσμού από το έπος του Γιλγαμές, καταγράφηκε πριν από εκείνη στην Γένεση, σημαίνει πως η δεύτερη ήταν αντιγραφή;

Αυτό που πρέπει να εξεταστεί πρώτα, είναι αν η συγκεκριμένη ιστορία του Κατακλυσμού είναι μια παράδοση όλων των φυλών της Γης. Υπάρχουν πάμπολλες παραλλαγές του συγκεκριμένου γεγονότος(με τα ίδια χαρακτηριστικά - κιβωτός, σωζόμενοι κτλ) από διάφορες φυλές. Αυτό σημαίνει πως αν οι άθεοι σκοπεύουν να κατηγορήσουν τον βιβλικό συγγραφέα για αντιγραφή, θα πρέπει να κάνουν το ίδιο για όλα τα θρησκευτικά κείμενα που έχουν την ίδια ιστορία. Όμως γίνεται αμέσως κατανοητό, πως υπάρχει και παράδοση για κάθε φυλή. Δεν είναι λογικό να υποθέσει κάποιος πως ένας έθνος δεν έχει παράδοση αλλά στηρίζεται στα κείμενα άλλων, διότι όλα τα έθνη έχουν προγόνους που μεταφέρουν ιστορίες από πατέρα σε γιο.

Αν η Μεσοποταμία είναι το κέντρο από το οποίο εξαπλώθηκαν όλες οι φυλές και τα έθνη προς τα τέσσερα σημεία του ορίζοντα, τότε αυτό είναι ένα σημαντικό στοιχείο για την ανεύρεση της αλήθειας. Ο Κατακλυσμός αναφέρεται πριν την ιστορία του Πύργου της Βαβέλ και του διαχωρισμού σε έθνη. Αν οι πρόγονοι των Εβραίων, οι πρόγονοι των Σουμέριων και γενικά οι πρόγονοι όλων των εθνών ζούσαν στην ίδια γεωγραφική περιοχή, τότε είναι απολύτως φυσικό να μεταφέρεται από την εκάστοτε παράδοση το ίδιο γεγονός παραλλαγμένο.



Στην προκειμένη περίπτωση, δεν αντέγραψαν οι Εβραίοι από τους Σουμέριους, αλλά έγινε τό αντίθετο. Θα μου πης πως έγινε αυτό; Απλούστατα μη ξεχνάς ότι ο Νώε ήταν Εβραίος και τα σχέδια για την κιβωτό του τα έδωσε ο ίδιος ο Γιαχβέ, που είχε κονέ μαζί του. Όταν λοιπόν τελείωσε ο κατακλυσμός και σώθηκαν, είπαν να γράψουν την ιστορία για να την βάλουν αργότερα στην Παλαιά Διαθήκη. Όμως επειδή δεν είχαν αλφάβητο για να τη γράψουν, πήγαν στους Σουμέριους που είχαν, τους την υπαγόρευσαν κι εκείνοι την έγραψαν με σφηνοειδή γραφή. Όταν όμως αργότερα απέκτησαν αλφάβητο και την έγραψαν με τα δικά τους γράμματα στην Παλαιά Διαθήκη, επειδή η καταγραφή ήταν νεώτερη, οι αντιχριστιανοί τους κατηγόρησαν ότι αυτοί αντέγραψαν από τους Σουμέριους.

Se non è vero, è ben trovato.

*



Σέσοστρις ΕΝΑ πράγμα έχω γράψει σε όλα τα μηνύματα. Γιατί δεν μπορείς να το καταλάβεις; Είναι τόσο απλό.

Δεν έχω πρόβλημα να ακούσω αντίθετες απόψεις(αρκεί να έχουν όμως και αιτιολόγηση). Εκείνο με το οποίο έχω πρόβλημα είναι η ειρωνεία.

Δεν σκέφτομαι να σε σφάξω, να σε αποκεφαλίσω, να σε κρεμάσω, να σε ρίξω στην πυρά αν δεν συμφωνείς μαζί μου. Μπορείς να το καταλάβεις ή όχι;

Ούτε έχω το κόμπλεξ που έχουν μερικοί εδώ, δηλαδή να την πω στους άλλους, παρεπιμπτόντως τέτοιο κόμπλεξ επιδειξιομανίας και ειρωνείας ούτε οι γυναίκες δεν έχουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2013, 19:28:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν παίζω μπραντ εφέ, δεν κάνω διαγωνισμό σε κουίζ iq, ούτε βαθμολογούμαι.

Εδώ πέρα πρόκειται για γνώση που δεν αποκομίζει υλικά οφέλη, όχι για διαγωνισμό και επίδειξη σε θέματα γνώσης για επαγγελματική σταδιοδρομία.

Από την άλλη, δεν υπάρχει πιο αηδιαστικό πράγμα από την προσβολή του αγνού θρησκευτικού συναισθήματος ενός ανθρώπου. Όμως δεν είμαι υπέρ της βίας κατά τέτοιων ανθρώπων. Απλώς δεν θα συμμετάσχω σε κουβέντα μαζί τους, όπως δεν συμμετέχω με εκείνους που θέλουν να την πουν και το βλέπουν ανταγωνιστικά το θέμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2013, 20:54:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Απλώς δεν θα συμμετάσχω σε κουβέντα μαζί τους, όπως δεν συμμετέχω με εκείνους που θέλουν να την πουν και το βλέπουν ανταγωνιστικά το θέμα.

Μόνο που μας τα έχεις...πρήξει, μιλώντας μόνος σου.

Υ.Γ
Τα συκώτια εννοώ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2013, 21:22:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Απλώς δεν θα συμμετάσχω σε κουβέντα μαζί τους, όπως δεν συμμετέχω με εκείνους που θέλουν να την πουν και το βλέπουν ανταγωνιστικά το θέμα.

Μόνο που μας τα έχεις...πρήξει, μιλώντας μόνος σου.

Υ.Γ
Τα συκώτια εννοώ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Στα ******* μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2013, 21:29:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ότι η Γένεση γράφει πως ο Νώε συνομιλούσε με τον Γιαχβέ, δεν είναι απόδειξη πως ήταν Εβραίος.

Το εβραϊκό κείμενο της Γένεσης ξεκαθαρίζει πως δεν ήταν Εβραίος, μια και δεν είχαν διαμορφωθεί ακόμη φυλές από τους γιους του Νώε. Το όνομα "Νώε" είναι το εβραϊκό όνομα εκείνου του ανθρώπου.

"Δευκαλίωνας" είναι το ελληνικό. Το ότι ο Δευκαλίωνας συνομιλούσε με τον Δία δεν είναι απόδειξη πως ήταν Έλληνας, μια και οι φυλές των ανθρώπων, οι λαοί, προήλθαν από τον Δευκαλίωνα και την Πύρρα.

Ούτε Εβραίος ούτε Έλληνας δεν ήταν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2013, 21:58:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω δυο ερωτήσεις προν οποιονδήποτε γνωστικό που πιστεύει τα παρακάτω(τα οποία διάβασα σε άλλο θέμα) ΚΑΙ μπορεί να απαντήσει με αληθινή ευγένεια και ανεκτικότητα σε διαφορετικές πεποιθήσεις:


"το θέμα όμως είναι ότι το νόημα των παραδόσεων
αυτών έχει σκοπίμως παρερμηνευτεί εδώ και αιώνες από τα ιερατεία της
κακιάς ώρας δημιουργώντας μία σειρά από ψευτοηθικά και ενοχικά
συμπλέγματα στους πιστούς."


"Διότι είναι προφανές ότι οι χριστιανοί "εξηγητές" έντεχνα απέκρυψαν
την βιβλική διδασκαλία πως μονάχα μέσω της γνώσης του αγαθού και του
κακού μπορεί ο άνθρωπος να προσεγγίσει το Θείο."


"Είναι δε χαρακτηριστικό πως μόλις οι πρωτόπλαστοι τρώνε τον καρπό της
γνώσης "ανοίγουν τα μάτια τους" και αρχίζουν να διακρίνουν τον κόσμο
των αισθητών γύρω τους...διαπιστώνουν τη γύμνια τους και αρχίζουν να
διακρίνουν το κρύο από το ζεστό, την ηδονή από την οδύνη, το καλό από
το κακό. Αρχίζουν να νοούν τον κόσμο και γι'αυτό ο Πατέρας μόλις τους
βλέπει αναφωνεί "ιδού, ο Αδάμ τώρα έγινε σαν και εμάς! Διότι πλέον
γνωρίζει το καλό και το κακό!".


"Και στη συνέχεια μάλιστα φοβάται μήπως οι πρωτόπλαστοι δοκιμάσουν και
από το δένδρο της ζωής που θα τυς έκανε αθάνατους....διότι έτσι θα
γίνονταν πλήρως εξισωμένοι μαζί του."


Ερωτήσεις λοιπόν:

1) Πως οι Χριστιανοί εξηγητές και τα ιερατεία απέκρυψαν ΕΝΤΕΧΝΑ την (καθ' υποθέση) αληθινή γνώση του Θείου, όταν οι γνωστικοί έχουν βρει στο βιβλικό κείμενο όλα εκείνα τα στοιχεία για τα οποία κατηγορούν τα ιερατεία του Ιεχωβά(για διαστρέβλωση της αληθινής γνώσης);

2)Τελικά ο Αδάμ τρώγοντας το απαγορευμένο φρούτο απέκτησε την πραγματική ελευθερία και θεώση μέσω της γνώσης, ή αυτό ήταν μια ενέργεια με εγωϊστικό πνεύμα για αυτοδυναμία;


Δεν ζητώ απαραίτητα από το συγκεκριμένο άτομο που τα έγραψε αυτά να απαντήσει, αλλά από οποιονδήποτε συμφωνεί γενικά. Επαναλαμβάνω δίχως ύφος ειρωνείας, διαφορετικά θα του ζητήσω να επαναλάβει την απάντηση.

Πρέπει κάποια στιγμή να μάθουν κάποιοι να συζητούν και με αυτούς που δεν συμφωνούν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2013, 22:50:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧρίστοΕλ,

quote:
ΔΕΙΞΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ Ή ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΠΟΥ ΜΙΛΗΣΑΤΕ ΣΟΒΑΡΑ, ΧΩΡΙΣ ΕΙΡΩΝΕΙΕΣ

Ενδεικτικά και μόνο:

ΧρίστοςΕΛ:"""Να σου πω την αλήθεια είμαι κατά του sectarianism(σέχτα), του διαχωρισμού των εκκλησιών σε προτεσταντικές, ορθόδοξες, καθολικές κτλ. όπου μόνο μια εκκλησία θεωρείται εκείνη του Χριστού ενώ οι άλλες ψεύτικες.

Πιστεύω ότι όλα τα ιερατεία σφάλουν για αυτήν την άποψη, και πως οι αληθινοί Χριστιανοί είναι διάσπαρτοι μέσα σε όλες τις εκκλησίες, όποια και αν είναι αυτή."""

Αμεινίας:Παρ' ότι μη Χριστιανός,και παρ' ότι έχω καυτηριάσει απόψεις σου σε άλλες φάσεις και θέματα,είμαι υποχρεωμένος να υπογραμμίσω την λογική και την ορθότητα της παραπάνω θέσης σου,από τη στιγμή που απευθύνεσαι σε Χριστιανούς.
+1 point

Μειώνεις έτσι και τον αριθμό των κολάσεων της υπογραφής του gewkwn.
(αστειεύομαι τώρα )

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

----------------------------------------------------------------------

Αμεινίας:Μετά την τοποθέτηση του Κηφέα,καταλαβαίνεις τώρα ότι η ατμόσφαιρα ουσιαστικά είναι "σφραγισμένη" ή όχι ακόμα;
Θεωρείται σχεδόν κλειστό σύστημα.
Αν δεν είχε καταστεί δυνατή αυτή η διαμόρφωση,δεν θα είχαμε ατμόσφαιρα τέτοιου τύπου.
Δε θα είμασταν καν εδώ να καραφλιάζουμε με τη θέση σου.

Διάβασε άνθρωπέ μου.Εκτίθεσαι συνεχώς.

Μιλάς για νόμους αερίων και στερεών και έχεις διαγράψει ,μετά την φυσική και τα μαθηματικά,και ολόκληρη την μετεωρολογία.

*αν όντως θες να αρχίσεις να ξεδιαλύνεις το κουβάρι στο μυαλό σου, ξεκίνα με την επίδραση της βαρύτητας στην ατμόσφαιρα.Θα εκπλαγείς.


ΥΣ:Μετά το σοβαρό διάλειμμα,θα επιστρέψω τάχιστα στην χαλαρή καζούρα,δια λόγους αυτοπροστασίας εγκεφαλικών κυττάρων.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

----------------------------------------------------------------------

Καναδυο σελίδες μετά από αυτά "κατάφερες" να βγάλεις από τα ρούχα του μέχρι και τον Κηφέα,ο οποίος σου έγραψε:
"Χρίστος Έλ

Ντρέπομαι (εγώ για σένα) γι'αυτά που γράφεις , όπως επίσης και για το ότι σε πήρα στα σοβαρά και συζήτησα μαζί σου . . .

Θα το ξανασκεφθώ αν θα ξαναγράψω γενικότερα στο esoterica , όταν το Forum ανέχεται τέτοιους συζητητές του επιπέδου του δικού σου , που εξευτελίζουν σε τέτοιο βαθμό την νοημοσύνη των συνανθρώπων τους . ."

----------------------------------------------------------------------


Προσπάθειες έχουν κάνει και οι Notirk,kost,Aitherovammon,χωρίς αποτέλεσμα.

Και όταν λέω αποτέλεσμα δεν εννοώ να συμφωνήσεις μαζί τους ,απαραίτητα,αλλά να δείξεις ότι έχεις σκοπό να λάβεις σοβαρά υπ' όψιν αυτά που σου καταθέτουν.

Και άσε τους υπόλοιπους ,εμού συμπεριλαμβανομένου.
Ο Κηφέας αφιερώνοντας πολύ χρόνο,έχει γράψει για πολλά θέματα,μεταξύ αυτών και για αυτά που ασχολήθηκες κι εσύ,άρθρα που αποτελούν σημείο αναφοράς για όλους τους χρήστες του esoterica,στο 95% τουάχιστον.
ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΣΕΝΑ.
Εσύ τον έκανες έξαλλο ,μη παραδεχόμενος τα γραφόμενά του,σε τομείς που αναμφισβήτητα υπερέχει σε γνώσεις από σένα, αλλά και από τους περισσότερους από μας....

Αν δεν θεωρείς τις παλαιές αναρτήσεις που έκανα, προσπάθεια να σου απευθυνθώ σοβαρά(και πρόσεξε ,το σοβαρά δεν αντιβαίνει στο καυστικά..),τότε παρατήρησε την συγκεκριμένη ανάρτηση που γράφω τώρα.Δεν νομίζω να διακρίνεις ίχνος ειρωνείας.


Και τέλος σκέψου αυτό:
Στην περίπτωση που εγώ κάνω λάθος,στα θέματα που σε έχω καυτηριάσει-ειρωνευτεί,δέχομαι ότι είμαι αλαζόνας και κοιτώ αφ' υψηλού.

Έχεις σκεφτεί την περίπτωση του να έχεις εσύ άδικο επί των επιστημονικών θεμάτων που θίγεις?
Πως θα σκιαγραφούσες τον εαυτό σου σε αυτήν την περίπτωση?

Τα υπόλοιπα που είπες περί ψεμμάτων μου,τα αντιπαρέρχομαι.

Καλές γιορτές.
Οι αντιπαλότητες οξύνουν τα μυαλά,αλλά οι ευχές πάντα χρειάζονται.

ΥΣ: Άμα φάω καζούρα από τους υπόλοιπους για την προσπάθειά μου,θα το θεωρήσω αναμενόμενο.Και δεν υπάρχει ούτε ψίγμα ειρωνείας ειδικά σε αυτό το τελευταίο.

ΥΣ2: Αυτή ήταν πραγματικά η τελευταία απόπειρα.Αν και μάλλον το έχω ξαναπεί αυτό....

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2013, 23:00:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝΕΙΝΙΑ

τον αράπη κι αν τον πλύνεις...

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2013, 23:03:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για πείτε μου λιγάκι και οι δύο:

Από εκεί, από τα ******* του έτσι ντε, τί θέα έχει?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2013, 23:19:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Χρίστο Ελ, έχω και όνομα νομίζω...ξαναποστάρω αυτό πουέγραψα σε άλλο θέμα επειδή ακούσια του άλλαξες τη σειρά...αλλά και επειδή ταιριάζει πιο πολύ στο εδώ θέμα.

Έγραψα λοιπόν απευθυνόμενος στον Πύρινο.


"Όντως Πύρινε, ο βιβλικός Όφις περιγράφεται ως το γνωστικότερο και φρονιμότερο (εξυπνότερο) ζώο.

Να θυμίσω επίσης ότι ο ίδιος ο Ιησούς προτρέπει τους Αποστόλους «να είναι αγνοί σαν το περιστέρι και φρόνιμοι (έξυπνοι) σαν το φίδι» (Κατά Ματθαίον (10:16). Τους προτρέπει δηλαδή να μιμηθούν συνειδητά την εξυπνάδα και φρόνηση του φιδιού ώστε να πετύχουν τους άγιους σκοπούς τους.

Η πλάκα λοιπόν είναι ότι εκείνοι που ερμήνευσαν το πραγματικό νόημα των κειμένων αυτών (οι Γνωστικοί) ρίχτηκαν στο αιρετικό πυρ από το ιερατείο...

Διότι είναι προφανές ότι οι χριστιανοί "εξηγητές" έντεχνα απέκρυψαν την βιβλική διδασκαλία πως μονάχα μέσω της γνώσης του αγαθού και του κακού μπορεί ο άνθρωπος να προσεγγίσει το Θείο. Και ότι όπως ο Θεός έτσι και ο άνθρωπος δύναται να κάνει συνειδητή χρήση του Κακού, όταν αυτό κρίνεται ωφέλιμο (κάπου στον "Ησαία" ο ζηλιάρης και εκδικητικός Θεός της βίβλου παραδέχεται πως "εγώ κάνω όλο το καλό και εγώ χτίζω όλο το κακό του κόσμου).

Είναι δε χαρακτηριστικό πως μόλις οι πρωτόπλαστοι τρώνε τον καρπό της γνώσης "ανοίγουν τα μάτια τους" και αρχίζουν να διακρίνουν τον κόσμο των αισθητών γύρω τους...διαπιστώνουν τη γύμνια τους και αρχίζουν να διακρίνουν το κρύο από το ζεστό, την ηδονή από την οδύνη, το καλό από το κακό. Αρχίζουν να νοούν τον κόσμο και γι'αυτό ο Πατέρας μόλις τους βλέπει αναφωνεί "ιδού, ο Αδάμ τώρα έγινε σαν και εμάς! Διότι πλέον γνωρίζει το καλό και το κακό!".


Και στη συνέχεια μάλιστα φοβάται μήπως οι πρωτόπλαστοι δοκιμάσουν και από το δένδρο της ζωής που θα τυς έκανε αθάνατους....διότι έτσι θα γίνονταν πλήρως εξισωμένοι μαζί του.


Απλές αλληγορίες είναι αυτές, γεμάτες τόσο από σοφά όσο και από απαράδεκτα νοήματα...το θέμα όμως είναι ότι το νόημα των παραδόσεων αυτών έχει σκοπίμως παρερμηνευτεί εδώ και αιώνες από τα ιερατεία της κακιάς ώρας δημιουργώντας μία σειρά από ψευτοηθικά και ενοχικά συμπλέγματα στους πιστούς".


Όταν λοιπόν μιλάω Χρίστο για "εξαπάτηση" εννοώ κάτι πολύ απλό. Από μικρά παιδάκια ακούμε τις γνωστές εξηγήσεις ότι ο πονηρός Όφις τάχα εξαπάτησε τον Αδάμ, ενώ στην πραγματικότητα ο Όφις δεν είπε το παραμικρό ψέμα! Ό,τι τους είπε αποδείχτηκε αληθινό και μάλιστα αυτό επαληθεύτηκε από τον ίδιο τον Πατέρα ο οποίος αναφωνεί ότι "ιδού, ο Αδάμ έγινε τώρα σαν και εμάς, διότι πλέον γνωρίζει το καλό και το κακό". Ο Όφις λοιπόν δεν είπε κανένα ψέμα όταν τους είπε ότι εάν φάτε από εκεί θα γίνετε θεοί (και ο Δαυίδ σε κάποιον ψαλμό λέει το περίφημο εκείνο "θεοί εστέ", το οποίο αναπαράγει και ο ίδιος ο Ιησούς, τονίζοντας την θεία καταγωγή και φύση του ανθρώπου).


Μαθαίνουμε επίσης από παιδάκια ότι δήθεν πληρώνουμε ένα μεγάλο παλιό αμάρτημα, την στιγμή όμως που αυτή η (συμβολική) προπατορική υπέρβαση ήταν όχι μόνο προκαθορισμένη αλλά και αναγκαία, ώστε να επιτευχθεί το πρώτο στάδιο της ανθρώπινης Θέωσης διά της ανάπτυξης νόησης (ο νους στον άνθρωπο είναι θεός και για τους αρχαίους Έλληνες). Και ώστε να ακολουθήσει έπειτα η καρμική περιπλάνηση των ψυχών στον φυσικό κόσμο με σκοπό την τελική έξοδο από αυτόν και την τέλεια θέωση.

Ο σωστός εξηγητής λοιπόν θα πρέπει να πει ότι "καλώς και αγίως έγιναν όλα όσα έγιναν, διότι έτσι έπρεπε να γίνουν" και όχι να αναμασά τα περί της καταραμένης πτώσης και της αιώνιας αμαρτίας στην οποία είναι βουτηγμένος ο άνθρωπος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2013, 23:30:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kost
Ο σωστός εξηγητής λοιπόν θα πρέπει να πει ότι "καλώς και αγίως έγιναν όλα όσα έγιναν, διότι έτσι έπρεπε να γίνουν" και όχι να αναμασά τα περί της καταραμένης πτώσης και της αιώνιας αμαρτίας στην οποία είναι βουτηγμένος ο άνθρωπος.

Ναι. Μόνο που με αυτή την εξήγηση, τι κεντρικό θέμα της καινής διαθήκης πάει περίπατο. Όπως και η αξία των πιό εντυπωσιακών επεισοδίων της. Δε συμφέρει.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2013, 07:35:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Χρίστο Ελ, έχω και όνομα νομίζω...ξαναποστάρω αυτό πουέγραψα σε άλλο θέμα επειδή ακούσια του άλλαξες τη σειρά...αλλά και επειδή ταιριάζει πιο πολύ στο εδώ θέμα.

Έγραψα λοιπόν απευθυνόμενος στον Πύρινο.


"Όντως Πύρινε, ο βιβλικός Όφις περιγράφεται ως το γνωστικότερο και φρονιμότερο (εξυπνότερο) ζώο.

Να θυμίσω επίσης ότι ο ίδιος ο Ιησούς προτρέπει τους Αποστόλους «να είναι αγνοί σαν το περιστέρι και φρόνιμοι (έξυπνοι) σαν το φίδι» (Κατά Ματθαίον (10:16). Τους προτρέπει δηλαδή να μιμηθούν συνειδητά την εξυπνάδα και φρόνηση του φιδιού ώστε να πετύχουν τους άγιους σκοπούς τους.

Η πλάκα λοιπόν είναι ότι εκείνοι που ερμήνευσαν το πραγματικό νόημα των κειμένων αυτών (οι Γνωστικοί) ρίχτηκαν στο αιρετικό πυρ από το ιερατείο...

Διότι είναι προφανές ότι οι χριστιανοί "εξηγητές" έντεχνα απέκρυψαν την βιβλική διδασκαλία πως μονάχα μέσω της γνώσης του αγαθού και του κακού μπορεί ο άνθρωπος να προσεγγίσει το Θείο. Και ότι όπως ο Θεός έτσι και ο άνθρωπος δύναται να κάνει συνειδητή χρήση του Κακού, όταν αυτό κρίνεται ωφέλιμο (κάπου στον "Ησαία" ο ζηλιάρης και εκδικητικός Θεός της βίβλου παραδέχεται πως "εγώ κάνω όλο το καλό και εγώ χτίζω όλο το κακό του κόσμου).

Είναι δε χαρακτηριστικό πως μόλις οι πρωτόπλαστοι τρώνε τον καρπό της γνώσης "ανοίγουν τα μάτια τους" και αρχίζουν να διακρίνουν τον κόσμο των αισθητών γύρω τους...διαπιστώνουν τη γύμνια τους και αρχίζουν να διακρίνουν το κρύο από το ζεστό, την ηδονή από την οδύνη, το καλό από το κακό. Αρχίζουν να νοούν τον κόσμο και γι'αυτό ο Πατέρας μόλις τους βλέπει αναφωνεί "ιδού, ο Αδάμ τώρα έγινε σαν και εμάς! Διότι πλέον γνωρίζει το καλό και το κακό!".


Και στη συνέχεια μάλιστα φοβάται μήπως οι πρωτόπλαστοι δοκιμάσουν και από το δένδρο της ζωής που θα τυς έκανε αθάνατους....διότι έτσι θα γίνονταν πλήρως εξισωμένοι μαζί του.


Απλές αλληγορίες είναι αυτές, γεμάτες τόσο από σοφά όσο και από απαράδεκτα νοήματα...το θέμα όμως είναι ότι το νόημα των παραδόσεων αυτών έχει σκοπίμως παρερμηνευτεί εδώ και αιώνες από τα ιερατεία της κακιάς ώρας δημιουργώντας μία σειρά από ψευτοηθικά και ενοχικά συμπλέγματα στους πιστούς".


Όταν λοιπόν μιλάω Χρίστο για "εξαπάτηση" εννοώ κάτι πολύ απλό. Από μικρά παιδάκια ακούμε τις γνωστές εξηγήσεις ότι ο πονηρός Όφις τάχα εξαπάτησε τον Αδάμ, ενώ στην πραγματικότητα ο Όφις δεν είπε το παραμικρό ψέμα! Ό,τι τους είπε αποδείχτηκε αληθινό και μάλιστα αυτό επαληθεύτηκε από τον ίδιο τον Πατέρα ο οποίος αναφωνεί ότι "ιδού, ο Αδάμ έγινε τώρα σαν και εμάς, διότι πλέον γνωρίζει το καλό και το κακό". Ο Όφις λοιπόν δεν είπε κανένα ψέμα όταν τους είπε ότι εάν φάτε από εκεί θα γίνετε θεοί (και ο Δαυίδ σε κάποιον ψαλμό λέει το περίφημο εκείνο "θεοί εστέ", το οποίο αναπαράγει και ο ίδιος ο Ιησούς, τονίζοντας την θεία καταγωγή και φύση του ανθρώπου).


Μαθαίνουμε επίσης από παιδάκια ότι δήθεν πληρώνουμε ένα μεγάλο παλιό αμάρτημα, την στιγμή όμως που αυτή η (συμβολική) προπατορική υπέρβαση ήταν όχι μόνο προκαθορισμένη αλλά και αναγκαία, ώστε να επιτευχθεί το πρώτο στάδιο της ανθρώπινης Θέωσης διά της ανάπτυξης νόησης (ο νους στον άνθρωπο είναι θεός και για τους αρχαίους Έλληνες). Και ώστε να ακολουθήσει έπειτα η καρμική περιπλάνηση των ψυχών στον φυσικό κόσμο με σκοπό την τελική έξοδο από αυτόν και την τέλεια θέωση.

Ο σωστός εξηγητής λοιπόν θα πρέπει να πει ότι "καλώς και αγίως έγιναν όλα όσα έγιναν, διότι έτσι έπρεπε να γίνουν" και όχι να αναμασά τα περί της καταραμένης πτώσης και της αιώνιας αμαρτίας στην οποία είναι βουτηγμένος ο άνθρωπος.


Όπως και να' χει ευχαριστώ για την γνώμη.

Να διευκρινίσω. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με την οποιαδήποτε ερμηνεία και αν κάποιοι υποστηρίζουν τον "όφι" και την γνώση του καλού και του κακού. Δηλαδή μονολεκτικά με την "διαφωνία" ουδέν πρόβλημα, ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΑΥΤΗ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ.

Εκείνο με το οποίο έχω πρόβλημα είναι η ειρωνεία, η προσβολή του Θείου και των πιστεύω του άλλου. Βασικά είναι ελευθερία του καθενός να εκφράζεται όπως θέλει αλλά και ελευθερία κάποιων να μην συμμετέχουν σε δυσφήμιση των ιερών και όσιων. Απλούστατα νιώθω ΕΝΟΧΗ όταν ο Θεός μου υβρίζεται και εγώ συμμετέχω χωρίς να με νοιάζει. Αυτό σημαίνει ότι δεν Τον έχω σε υπόληψη, αν δεν με ενδιαφέρει τί λέγεται εναντίον Του.

Ίσως σου φαίνεται υπερβολικό, αλλά έκανα επιλεκτικά quote διότι αποκάλεσες τον Γιαχβέ "ζηλιάρη και εκδικητικό". Μπορεί αυτές οι φράσεις να μην ήταν τόσο χονδρές όσες κάποιες άλλες που έχουν ειπωθεί από άλλους, αλλά σε θέματα σεβασμού του Θείου πρέπει να είμαι απόλυτος.

Θα με πεις υπερβολικό, αλλά διέγνωσα και κάποια χροιά ειρωνείας στο "παιδάκια". Δηλαδή πως αν εμείς συνεχίζουμε να πιστεύουμε στον κακό όφι είμαστε "παιδάκια", δηλαδή τα χαύουμε όλα όπως τα μικρά παιδιά, από τον παπά της γειτονιάς.

Δυστυχώς εδώ θα συμφωνήσω πως πολλοί ψευτοχριστιανοί συμφεροντολόγοι, χρησιμοποιούν αυτήν την ιστορία για να εκφοβίσουν τους πιστούς, που τους θέλουν για να προσφέρουν υπηρεσία. Δηλαδή "μην ακούσετε τί έχει να πει ο άλλος γιατί θα την πατήσετε σαν την Εύα", ή καλύτερα "μην ακούσετε τί έχει να πει ο άλλος και σταματήσετε να δουλεύετε για εμένα τον επιχειρηματία". ΟΜΩΣ. Αυτό σε καμμιά περίπτωση δεν σημαίνει πως θεωρώ σωστό ότι ακούσανε τον Σατανά οι Πρωτόπλαστοι. Δεν μου αρέσει να ταυτίζω τις απαγορεύσεις του Θεού με αυτές ενός ανθρώπινου τυράννου που είναι συμφεροντολόγος.

///

Αφού λοιπόν κατάλαβες ότι δεν με ενοχλεί η ατελείωτη διαφωνία προχωρώ σε αυτά που είπες.

Έχω την εντύπωση πως η πρώτη μου ερώτηση δεν απαντήθηκε. Δηλαδή αν τα χριστιανικά ιερατεία είχαν σκοπό την έντεχνη απόκρυψη της αλήθειας σε αυτή την ιστορία, γιατί ας πούμε δεν αφαίρεσαν ή δεν μετάλλαξαν την γραμμή "Ιδού ο Αδάμ έγινε ως ένας από εμάς"; Γι' αυτό είπα πως ένας γνωστικός βρίσκει αυτά που θέλει στο κείμενο άνετα, και τα θεωρεί εντελώς απροκάλυπτα.

2)Σχετικά με το αν ήταν αλήθεια αυτό που είπε ο Όφις, αν ο Αδάμ πράγματι θεώθηκε. Η αιτιολόγησή σου ήταν πως πράγματι είπε αλήθεια επειδή το παραδέχτηκε και ο Θεός - "ιδού έγινε ως εις εξ υμών". Όμως ο Αδάμ πέθανε. Επομένως μήπως τελικά ο Όφις είπε μια μισοαλήθεια; Γιατί είπε κιόλας "Δεν θέλετε βεβαίως αποθάνει". Το είπε δηλαδή και το ψέμα του.


3) Έχω την εντύπωση πως θεωρείς την ενέργεια του Αδάμ ως το πρώτο στάδιο στην ανέλιξη του ανθρώπου για την θέωση, προς τον δρόμο δηλαδή να γίνει/ξαναγίνει θεός(δόγμα μετενσάρκωσης, μετεμψύχωσης). Όμως μήπως το "έγινε Θεός" χρησιμοποιείτε διαφορετικά στο βιβλικό κείμενο; Γιατί πως είναι δυνατόν να έγινε αμέσως Θεός, αφού έχει πολύ δρόμο ακόμη κατ' εσέ;

Έχω την εντύπωση πως το "έγινε Θεός" σημαίνει ότι άρχιζε να αποφασίζει πλέον ως "αν-εξάρτητο" ον, θέλοντας να γνωρίσει το καλό και το καλό δίχως την καθοδήγηση του "μπαμπά". Αυτό βέβαια συνοδεύεται και από ανάπτυξη των ικανοτήτων του νου, όμως αυτή η ανάπτυξη απαιτεί χρόνο. Δεν μπορεί κάποιος με βρεφική αθωότητα και άγνοια να κάνει σωστές επιλογές, όσο και αν λέει "άσε με ήσυχο πατέρα, ξέρω εγώ".

Αν έχεις πολλές διαφωνίες σε αυτά που είπα πολύ ευχαρίστως να τις ακούσω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/12/2013, 14:49:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ίσως σου φαίνεται υπερβολικό, αλλά έκανα επιλεκτικά quote διότι αποκάλεσες τον Γιαχβέ "ζηλιάρη και εκδικητικό".


Φίλε μου δεν τον αποκαλώ εγώ έτσι. Εκείνος είναι που αυτοαποκαλείται έτσι με στόμφο λέγοντας "είμαι θεός ζηλότυπος και εκδικούμαι τα παιδιά και τα εγγόνια και τα δισέγγονα εκείνων που προσκυνούν άλλους θεούς και που με μισούν".


Θέλω να πω όμως και κάτι άλλο. Όποιος διαβάσει τα περί των εντολών αυτών καταλαβαίνει ότι αυτός που μιλάει δεν είναι φυσικά ο ίδιος ο θεός αλλά οι νομοθέτες του Ισραήλ.

Μην ξεχνάμε ότι αυτά που λέει ο Γιαχβέ στο όρος δεν είναι μονάχα αυτές οι 10 απλοϊκές εντολές αλλά και μία σειρά από διαφόρων εντολών για περιπτώσεις διαπράξεων βίας, για αποζημιώσεις, για την μεταχείριση των δούλων, για την ιδιοκτησία ζώων, για την δικαιοσύνη, για τις γιορτές.

Κατά τη δική μου γνώμη λοιπόν όποιος σκέφτεται σαν "παιδάκι" θεωρεί ότι ο ίδιος ο Θεός παρέδωσε τις εντολές αυτές στον Μωυσή. Όποιος όμως διαβάζει με καθαρό μάτι καταλαβαίνει ότι προφανώς αυτός που νομοθετεί εδώ δεν είναι ο θεός αλλά ο Ιουδαίος νομοθέτης. Οι νομοθέτες αυτοί όμως προκειμένου να έχουν τον έλεγχο του λαού όριζαν και έπειθαν ότι οι νόμοι αυτοί αποτελούν θεϊκές επιταγές...και γι'αυτό άλλωστε η Κ. Διαθήκη επιχείρησε να αναβαθμίσει σε σημεία τον παλιό εβραϊκό νόμο.

Αυτό βέβαια δεν το χρεώνω μόνο στους Εβραίους, και άλλοι λαοί το έκαναν κατά συρροή, και στην Ελλάδα, πχ. στην Σπάρτη υπήρχε παρόμοιο πνεύμα, με τον νομοθέτη να θεωρείται πως εβρίσκετο σε απευθείας επικοινωνία με το Θείο.

Αυτό όμως είναι κάτι που δεν ισχύει διότι εάν ίσχυε, εάν δηλαδή δεν ήταν ανθρώπινα κατασευάσματα, τότε όλοι αυτοί οι παρωχημένοι και ατελείς νόμοι θα είχαν αιώνια αξία και ισχύ.

Και κάτι τελευταίο που με μπερδεύει εδώ και καιρό. Στην Έξοδο και γενικότερα στην Π. Διαθήκη, ο "Θεός" του Ισραήλ απευθύνεται ξεκάθαρα σε Ισραηλίτες...σε αυτούς μιλάει, σε αυτούς νομοθετεί, με αυτούς οργίζεται και σε αυτούς υπόσχεται...το πώς τώρα ένας Έλληνας ή κάποιος άλλος μη-Ιουδαίος ταυτίζεται με αυτό το πράγμα αυτό είναι κάτι που μου διαφεύγει...δεν μπορώ να το καταλάβω...ακόμα και χριστιανικά κείμενα όπως η Αποκάλυψη λένε πως οι 144.000 εσφραγισμένοι θα είναι 12.000 από κάθε φυλή του Ισραήλ...και αυτοί θα είναι οι μόνοι που δεν θα πειραχτούν την τελευταία ημέρα...και ωστόσο τόσοι λαοί θεωρούν ότι τα κείμενα αυτά γράφτηκαν και για αυτούς.

Είναι περίεργο και εάν θέλει κάποιος μου το εξηγεί...θα προτιμούσα όμως μη-τυποποιημένες απαντήσεις. Μην μου πει δηλαδή κάποιος πχ. ότι "με την έλευση του Κυρίου όλα τα έθνη που θα πιστέψουν θα σωθούν" ή ότι "οι Εβραίοι αρνήθηκαν τον Θεό και η χάρη του μεταβιβάστηκε στους Χριστιανούς". Προτιμώ μία απάντηση που να μην αποτελεί αυθαίρετη εξήγηση αλλά που να προκύπτει από τα κείμενα. Και ειδικά από τα κείμενα της Π. Διαθήκης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy