ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Βιβλικές αμφισβητήσεις No 2 - συνέχεια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2013, 17:15:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sesostris συνεχίζεις να διαστρεβλώνεις την πραγματικότητα!!!!

Δεν το πιστεύω!!!!

Είσαι όντως το δείγμα που έψαχνα να βρω σ'αυτού του είδους τα fora!!!

H πηγή σου ο F. Kenyon κοίτα τι έγραψε ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΒΙΒΛΙΟ (OUR BIBLE & THE ANCIENT MANUSCRIPTS by SIR FREDERIC KENYON) ΑΠΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΑΣ ΕΦΕΡΕΣ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΤΑ ΕΔΑΦΙΑ ΤΩΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ... ΚΑΤΑΚΕΡΑΥΝΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΔΗΘΕΝ ΑΛΛΟΙΩΣΕΙΣ.

Κεφάλαιο
Chapter II:

Τίτλος Κεφαλαίου

VARIATIONS IN THE BIBLE TEXT

Από την τελευταία παράγραφο του κεφαλαίου με τίτλο

Textual Errors do not Endanger Doctrine.

Διαβάζουμε

The number of manuscripts of the New Testament, of early translations from it, and of quotations from it in the oldest writers of the Church, is so large that it is practically certain that the true reading of every doubtful passage is preserved in some one or other of these ancient authorities. This can be said of no other ancient book in the world. Scholars are satisfied that they possess substantially the true text of the principal Greek and Roman writers whose works have come down to us, of Sophocles, of Thucydides, of Cicero, of Virgil; yet our knowledge of their writings depends on a mere handful of manuscripts, whereas the manuscripts of the New Testament are counted by hundreds, and even thousands.

Και τελειώνει η παράγραφος και το κεφάλαιο ολόκληρο ως εξής

The Christian can take the whole Bible in his hand and say without fear or hesitation that he holds in it the true Word of God, handed down without essential loss from generation to generation throughout the centuries.

Παρτε και το link για να μη μυξοκλαίτε

http://www.katapi.org.uk/index.html

Φοβερός ο Kenyon που επιχείρησες να διαστρεβλώσεις Sesostris????

Μ'αυτά και μ'αυτά, πάει, μας τελείωσε και ο F. Kenyon ως πηγή για εσένα Sesostris εδώ μέσα, τουλάχιστον για όσο βρίσκομαι εγώ μαζί σας.

Τα έφερες από εδώ, τα έφερες από εκεί πάλι με τον...Καλόπουλο στο χέρι έμεινες!

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.

Edited by - Alexandros. on 18/11/2013 17:22:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2013, 00:14:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Ειναι σαν να θεωρήσετε τον Χαρυ Πότερ αληθινό και να συζητάτε πάνω στους διαλόγους του Τόλκιν.

Και η πλάκα είναι φίλε ΝΙΚΟΜΑΧΕ, ότι οι χριστιανοί όχι μόνο παραβλέπουν όοολο αυτό το αλαλούμ των ευαγγελίων, αλλά θεωρούν ότι σ' αυτά περιέχεται ο αληθής λόγος και μόνο. Ας δούμε όμως πόσο αληθής και αξιόπιστος είναι αυτός ο λόγος. Από το βιβλίο του Ρασσιά...ή μάλλον δεν θυμάμαι μάλλον από του Καλόπουλου θα είναι... αλλά μπορεί και από τον Δαυλό...
Εν πάση περιπτώσει εγώ τα κείμενα τα βρήκα στα ευαγγέλια και όποιος θέλει ας τα αμφισβητήσει δικά τους άλλωστε είναι τα (θεόπνευστα). Για συντομία χρόνου και όγκου κειμένου, παραθέτω πιο κάτω τις αντιφάσεις με τις παραπομπές στα αντίστοιχα εδάφια.
Διαβάζοντας λοιπόν μέσα στα ευαγγέλια το χρονικό της εισόδου του Ιησού στην Ιερουσαλήμ βρισκόμαστε μπροστά σ' έναν κυκεώνα αντιφάσεων από τους αυτόπτες υποτίθεται μάρτυρες ευαγγελιστές. Και συγκεκριμένα

1- Ο Ιησούς την παραμονή της εισόδου στην Ιερουσαλήμ βρίσκεται:
α. στην Βηθανία στο σπίτι του Λαζάρου (Ιωάν.12:1)
β. στην Ιεριχώ στο σπίτι του Ζακχαίου (Λουκ. 19:1-2)

2- Πριν την είσοδο στην Ιερουσαλήμ ο Ιησούς δέχεται αίτημα που αφορά τον Ιάκωβο και τον Ιωάννη που ζητούν να καθίσουν δεξιά και αριστερά του, και το αίτημα αυτό υποβλήθηκε:
α. από την μητέρα τους (Ματθ. 20:20)
β. από τους ίδιους (Μαρκ. 10:35)

3- Το παραπάνω περιστατικό λαμβάνει χώρα:
α. πριν μπουν στην Ιεριχώ (Μαρκ. 10:46)
β. ενώ βρισκόντουσαν στην Ιεριχώ ( Ματθ. 20:29)

4- Μετά από αυτό ο Ιησούς πηγαίνει προς Ιερουσαλήμ μέσω:
α. Ιεριχώ-Βηθσφαγή-Βηθανία (Μαρκ. 11:1 και Λουκ. 19:29)
β. Ιεριχώ-Βηθσφαγή ( Ματθ. 21:1)
γ. ήταν ήδη στην Βηθανία από την προηγουμένη (Ιωάν.12:1)

5- Πριν μπει στην Ιερουσαλήμ δίνει εντολή στους μαθητές να του φέρουν υποζύγιο, και τους έστειλε να βρούνε
α. ένα πουλάρι που δεν το είχε καβαλήσει κανείς (Μαρκ. 11:2 και Λουκ. 19:30)
β ένα πουλάρι και τη μάνα του ( Ματθ. 21:2)

6- όταν οι μαθητές πήγαν να πάρουν τα υποζύγια τους ρώτησαν:
α. κάποιοι περαστικοί (Μαρκ. 11:5)
β. οι ιδιοκτήτες (Λουκ. 19:33)
γ. δεν τους ενόχλησε κανένας ( Ματθ. 21:6)

7- Οι μαθητές έφεραν στον Ιησού:
α. ένα πουλάρι (Μαρκ. 11:7 και Λουκ. 19:32)
β. ένα πουλάρι και μία γαϊδάρα ( Ματθ. 21:7)
γ. δεν έφεραν τίποτα γιατί ο Ιησούς βρηκε μόνος του τον γάιδαρο (Ιωάν.12:14)

8- Μετά από αυτό ο Ιησούς μπήκε στην Ιερουσαλήμ:
α. καβάλα σε ένα πουλάρι (Μαρκ. 11:7 και Λουκ. 19:35)
β. καβάλα ταυτόχρονα σ' ένα πουλάρι και ένα γάιδαρο ( Ματθ. 21:7)

9- Κατά την είσοδο του Ιησού στην Ιερουσαλήμ:
α. τον επευφημούσε ο όχλος που τον ακολουθούσε (Μαρκ. 11:9 , Ματθ. 21:8-9 και Ιωάν.12:13)
β. οι μαθητές του (Λουκ. 19:37)

10- μετά την είσοδο στην Ιερουσαλήμ ο Ιησούς
α. πήγε κατ' ευθείαν στον ναό και πέταξε έξω τους εμπόρους ( Ματθ. 21:12 και Λουκ. 19:45 )
β. πήγε στον ναό αλλά δεν έκανε τίποτα, και λόγω της προχωρημένης ώρας επέστρεψε με τους μαθητές του στη Βηθανία (Μαρκ. 11:11)

Κατά τα άλλα κι εδώ γελάνε φίλε ΝΙΚΟΜΑΧΕ
The Christian can take the whole Bible in his hand and say without fear or hesitation that he holds in it the true Word of God, handed down without essential loss from generation to generation throughout the centuries.


*

Edited by - Sesostris on 19/11/2013 00:16:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2013, 00:55:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

from generation to generation throughout the centuries.

Sesostris, φίλε μου

Γιατί τα ναρκωτικά έχουν πολύ χρήμα?
-Γιατί υπάρχουν χρήστες,που πληρώνουν την ηλιθιότητα.

Γιατί το πετρέλαιο έχει πολύ χρήμα?
-Γιατί υπάρχουν ηλίθιοι καταναλωτές, που το πληρώνουν.

Γιατί η βιομηχανία όπλων, έχει πολύ χρήμα?
-Γιατί υπάρχουν ηλίθιοι, που πολεμούν.

Γιατί οι "αντιπρόσωποι" του Θεού στη Γη, έχουν πολύ χρήμα?
-Γιατί υπάρχουν...αυτοί, που τον πιστεύουν.

Γιατί ΕΜΕΙΣ, συζητάμε με αυτούς που τον πιστεύουν?
- ...

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2013, 01:46:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Alexandros.
quote:

quote:
kondoras
Alexandros.
Επειδή γνωρίζω την ευαισθησία σου σε θέματα αναφοράς πηγών

Μπράβο σου και καλά κάνεις και αφ'ης στιγμής είσαι το ίδιο ευαίσθητος με εμένα (αν όχι και περισσότερο) ένωσε τη φωνή σου μαζί μου ώστε ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΗΓΕΣ ΑΠΟ ΚΟΙΝΟΥ στον Sesostris που κωφεύει για 1,5 μήνα τώρα.


Όχι, σε παρακαλώ, προηγείσαι στο συγκεκριμένο θέμα.

quote:

επειδή τα έγραψες στις 4 τα ξημερώματα σε δικαιολογώ.

Ήταν κι ένας άλλος χρήστης παλιά που είχε ακριβώς το ίδιο κόλλημα με τις ώρες που έχεις και εσύ. Φαντάζομαι ότι δεν είσαι ο ίδιος και πρόκειται για απλή σύμπτωση, έτσι; Η πλάκα είναι ότι υπάρχει και δικό σου γραπτό στις 2 τα ξημερώματα... όταν τα τσούζεις!

quote:
Εγώ σ'αυτό που έγραψα ΕΔΩΣΑ ΠΗΓΗ (τον F. Kenyon) απλά εσύ επιπλέον υποθέτεις:

α) ότι τον Frederic Kenyon τον έμαθα χτες μετά από την απάντηση του Sesostris

β) έκανα ένα search στο internet και αντέγραψα ότι βρήκα μπροστά μου.


Εγώ απλώς επισήμανα ότι δεν έγραψες πηγή. Και έχεις κι αυτή την ευαισθησία με τις πηγές.

quote:
Η σελίδα που αναφέρεσαι ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΑΖΕΙΣ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΛΙΝΚ μετά από search που έκανα σήμερα βλέποντας την αιτίασή σου είναι ΑΥΤΗ.

http://christianity.net.au/world/articles/is_the_bible_history

Γιατί δεν μας την έδωσες αλλά αρκέστηκες στη home page???


Πάλι αρνητικές σκέψεις. Πέρασα το σωστό link, το τσέκαρα κιόλας με προεπισκόπηση, αλλά σήμερα βλέπω ότι έχει περαστεί μόνο η αρχική σελίδα. Δεν ξέρω πώς έγινε αυτό. Λάθος μου.

quote:
Λόγω του περασμένου της ώρας προτίμησα να ανατρέξω στο προσωπικό μου αρχείο που έχω καταχωρημένα κάποια εδάφια που με ενδιαφέρουν από το να ψάξω το e-book.

Και πέτυχες αυτό που κάνει λάθος στη σελίδα. Δεκτό.

quote:

quote:

με του οποίου τις απόψεις υποθέτω ότι συμφωνείς σε όλα.

Μήπως τα τσούξαμε χτες βράδυ και γράφαμε ότι μας κατέβει???


Εσύ δεν έγραψες;

quote:
Πες μας λοιπόν Sesostris αν έχεις την ΙΔΙΑ ΑΠΟΨΗ με τον ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΕΣ???

quote:
Έτσι προκύπτει αβίαστα το ερώτημα:

ΕΣΥ kondoras ΘΕΣ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΕΙΣ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ???


Συμμετέχω ήδη, όσο μου το επιτρέπει ο χρόνος και οι γνώσεις μου. 8 απαντήσεις πριν το post που σχολίασες, αναφέρω κάτι άλλο, επί του θέματος κι έχω και αναφορά σε δικό σου κείμενο, ε, συγγνώμη, σε κείμενο μέλους, του οποίου οι απόψεις (και κυρίως ο τρόπος συμπεριφοράς) είναι εντυπωσιακά ίδιες με τις δικές σου.
Ρε Αλέξανδρε! Όλα τα γραπτά από τον PanosT τα αντιγράφεις;

Μια από τις δικές μου γνωστές ευαισθησίες είναι τα εκτός θέματος κατεβατά. Πάμε και στο θέμα, όπου ο Sesostris γράφει:

quote:

Επίσης σύμφωνα με τον ερευνητή F. Kenyon «Our Bible and the ancient manuscripts»,

Η δοξολογία της προσευχής (Ματθ. 6,13)
Η συζήτηση με τους Φαρισαίους (Ματθ. 16, 2-3)
Η συζήτηση στον Μυστικό Δείπνο (Λουκ. 22, 19-20)
Η επίσκεψη του Πέτρου στον τάφο (Λουκ. 24, 12)
Το φαινόμενο της αιματίδρωσης στη Γεσθημανή (Λουκ. 11, 2-4)
Η φράση «άφες αυτοίς» (Λουκ. 23, 34)
Η κατάβαση του αγγέλου στην κολυμβήθρα της Βηθεσδά (Ιωάν. 5, 4)

όλα αυτά λείπουν από τα αρχαία χειρόγραφα και αποτελούν μεταγενέστερες προσθήκες.


Κι εσύ απαντάς:

quote:
Δεν ασχολούμαι καν με τι λένε αυτά που λείπουν ή αυτά που προστέθηκαν

Συμπεριφορά τύπου «πετάω την μπάλα στην εξέδρα και περιμένω να τελειώσει το ματς».

______________________________________________________________________
Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;

Edited by - kondoras on 19/11/2013 02:38:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2013, 14:32:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kondoras


Όχι, σε παρακαλώ, προηγείσαι στο συγκεκριμένο θέμα.


Προς τι αυτή η μεροληψία για το θέμα των πηγών???

Γιατί επεμβαίνεις στις 4 τα ξημέρωματα για μια εν δυνάμει λάθος σελίδα δικιά μου ΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΠΑΡΑΘΕΤΗΜΕΝΗ ΠΗΓΗ και καταπίνεις εδώ και 1,5 μήνα το γεγονός ότι ο Sesostris ΑΝΤΕΓΡΑΨΕ, με COPY-PASTE μάλιστα, ολόκληρα κείμενα από το internet αφήνοντας να εννοηθεί ότι είναι δικά του και ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟΛΜΗΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙ ΤΙΣ ΠΗΓΕΣ???

Ποιο είναι το κριτήριο σου???

Άσε, δεν χρειάζεται να απαντήσεις καθώς ΟΛΟΙ πλέον ξέρουν...

quote:

quote:

επειδή τα έγραψες στις 4 τα ξημερώματα σε δικαιολογώ.

Ήταν κι ένας άλλος χρήστης παλιά που είχε ακριβώς το ίδιο κόλλημα με τις ώρες που έχεις και εσύ. Φαντάζομαι ότι δεν είσαι ο ίδιος και πρόκειται για απλή σύμπτωση, έτσι;


Φίλε kondoras όπως έχω πει και σε άλλα μέλη:
ΘΕΩΡΗΣΤΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΦΑΝΤΑΣΙΩΝΕΣΤΕ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ.

Ειλικρινά ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ.

Εγώ μαζί σας έχω ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΘΕΜΑΤΑ να ασχοληθώ καθώς αποτελείτε ανεξάντλητη πηγή μισαλλοδοξίας και προκατάληψης...

quote:

Η πλάκα είναι ότι υπάρχει και δικό σου γραπτό στις 2 τα ξημερώματα... όταν τα τσούζεις!

Εγώ στις 2 τα ξημερώματα γράφω για να υπερασπιστώ κάτι που ΑΓΑΠΩ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ενάντια σε κακόδοξους και προκατειλημμένους "ερευνητές" της...πλάκας.

ΕΣΥ, αφού πρώτα διάβασες την απάντησή μου στις 2 τα ξημερώματα (άρα είχες έκδηλη αγωνία) ΤΑΡΑΧΤΗΚΕΣ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ που κάθεσαι και google-άρεις στο internet και ΤΕΛΙΚΑ στις 4 τα ξημερώματα ΓΡΑΦΕΙΣ ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΤΟ ESOTERICA ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣ ΕΜΕΝΑ έχοντας έναν ΔΙΑΚΑΗ ΠΟΘΟ (αλλιώς δεν εξηγείται το προχωρημένο της ώρας) ο οποίος ΚΑΙ ΕΥΣΕΒΗΣ θα παραμείνει ΑΛΛΑ και ΔΕ ΣΕ ΤΙΜΑ ως ερευνητή της Αλήθειας!

ΟΛΟΙ ΜΑΣ ξέρουμε ποιος είναι αυτός ο διακαής πόθος οπότε πάμε παρακάτω.

Είναι ιδιαίτερη τιμή για εμάς τους Χριστιανούς οι φανατικοί άθεοι και άθρησκοι του esoterica (και αλλαχού) να ξέρουν το Λευιτικό απ'έξω, να έχουν διαβάσει τα πάντα για τα Χριστιανικά χειρόγραφα, να έχουν κάτσει να συγκρίνουν ΛΕΞΗ ΠΡΟΣ ΛΕΞΗ τα 4 Ευαγγέλια, την Π.Δ, τις Πράξεις, τις Επιστολές, την Αποκάλυψη, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΞΑΡΙΣΤΕΣ καθώς και άλλα πολλά όπως τα μασορίτικα κείμενα, τα Απόκρυφα Ευαγγέλια, τα πρακτικά τοπικών και Οικουμενικών Συνόδων ,το Ρωμαικό δίκαιο, τις αρχαιολογικές ανακαλύψεις περί Χριστιανικών θεμάτων και και και...

quote:

quote:
Εγώ σ'αυτό που έγραψα ΕΔΩΣΑ ΠΗΓΗ (τον F. Kenyon) απλά εσύ επιπλέον υποθέτεις:

α) ότι τον Frederic Kenyon τον έμαθα χτες μετά από την απάντηση του Sesostris

β) έκανα ένα search στο internet και αντέγραψα ότι βρήκα μπροστά μου.


Εγώ απλώς επισήμανα ότι δεν έγραψες πηγή. Και έχεις κι αυτή την ευαισθησία με τις πηγές.


Έχει πάθει κάποια κρίση πανικού ή απλά θες να με συκοφαντήσεις???

Σε ποιο πράγμα δεν έγραψα πηγή???

Όλο το quote μου με τα μπλε γράμματα ήταν του Kenyon.

Όταν επανέλθεις σε νηφάλια κατάσταση ξαναδές το και πες μου.

quote:

quote:
Η σελίδα που αναφέρεσαι ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΑΖΕΙΣ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΛΙΝΚ μετά από search που έκανα σήμερα βλέποντας την αιτίασή σου είναι ΑΥΤΗ.

http://christianity.net.au/world/articles/is_the_bible_history

Γιατί δεν μας την έδωσες αλλά αρκέστηκες στη home page???


Πάλι αρνητικές σκέψεις.


Λες να έχω αρχίσει να σου ΜΟΙΑΖΩ???

quote:

Πέρασα το σωστό link, το τσέκαρα κιόλας με προεπισκόπηση, αλλά σήμερα βλέπω ότι έχει περαστεί μόνο η αρχική σελίδα. Δεν ξέρω πώς έγινε αυτό. Λάθος μου.

Δεν πειράζει διότι άλλο με νοιάζει.
ΕΙΔΕΣ ΟΤΙ Η ΕΝ ΛΟΓΩ ΣΕΛΙΔΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΛΟΚΗΡΟ ΤΟ QUOTE ΟΠΩΣ ΤΟ ΠΑΡΕΘΕΣΑ ΕΓΩ ΕΔΩ ΜΕΣΑ???

quote:

quote:
Λόγω του περασμένου της ώρας προτίμησα να ανατρέξω στο προσωπικό μου αρχείο που έχω καταχωρημένα κάποια εδάφια που με ενδιαφέρουν από το να ψάξω το e-book.

Και πέτυχες αυτό που κάνει λάθος στη σελίδα. Δεκτό.


Πιο κάτω στο αρχείο μου είχα και ΔΕΥΤΕΡΗ αναφορά για το ίδιο εδάφιο του Kenyon με τη σωστή (?) σελίδα (εσύ πες μου που φαίνεται να έχεις το εν λόγω βιβλίο) την οποία ήδη σου παρουσίασα σε προηγούμενο μήνυμα.

Τόσο εγώ όσο και το site που λες μπορεί να το πήραμε από τρίτο site ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΧΕ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΟ QUOTE ΟΛΟΚΛΗΡΟ όπως το παρουσίασα εγώ και όχι λειψό όπως η σελίδα που μας έφερες.

ΕΧΕΙ ΟΜΩΣ ΚΑΜΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΥΖΗΤΑΜΕ????

Αν ΔΕΝ έγραφε κάτι τέτοιο ο Kenyon αλλά του το έβαζα εγώ στο στόμα θα υπήρχε θέμα.
Τώρα όμως δεν υπάρχει!

Καλώς με διορθώνεις (και ειλικρινά πες μου ποιο είναι το σωστό ως προς τη σελίδα για να το διορθώσω στο αρχείο μου σβήνοντας την πρώτη αναφορά και κρατώντας τη δεύτερη που σου παρουσίασα) παρατήρησε και τον Sesostris για το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ παράπτωμα και θα είμαστε όλοι καλά...

quote:

quote:

quote:

με του οποίου τις απόψεις υποθέτω ότι συμφωνείς σε όλα.

Μήπως τα τσούξαμε χτες βράδυ και γράφαμε ότι μας κατέβει???


Εσύ δεν έγραψες;

quote:
Πες μας λοιπόν Sesostris αν έχεις την ΙΔΙΑ ΑΠΟΨΗ με τον ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΕΣ???


Επειδή το χώρο των αρνητών τον ξέρω πολύ καλά είδες ότι ΡΩΤΗΣΑ τον Sesostris.

O Sesostris εννοείται πως δεν απάντησε ευθέως αλλά η σιωπή του τα είπε όλα!

Πρόσεξε όμως την αστεία επιχειρηματολογία σου υπό το κράτος πανικού να υποθέσω.

Ο Sesostris ΦΕΡΝΕΙ ΜΕ ΥΠΕΡΗΦΑΝΕΙΑ ΔΥΟ ΣΟΒΑΡΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΠΗΓΕΣ (F. KENYON ΚΑΙ K. ALAND) και αυτό φαίνεται από το παιχνιδάκι που κάνει με τις λέξεις "ηλεκτρολόγος" και μπετατζής" ΩΣ ΑΥΘΕΝΤΙΕΣ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΩΝ ΠΑΡΑΠΟΙΗΣΕΩΝ ΤΩΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΩΝ (και έτσι είναι άλλωστε) ΚΑΙ ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΤΟ ΠΟΝΗΜΑ ΠΟΛΛΩΝ ΕΤΩΝ ΚΟΠΙΑΣΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΑΚΡΩΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΠΛΗΘΟΣ ΑΥΘΕΝΤΙΚΑ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ ΠΟΥ ΕΞΕΤΑΣΑΝ ΕΞΟΝΥΧΙΣΤΙΚΑ.

Αφού λοιπόν συμφωνείς Sesostris με τα σημεία που βρήκαν ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΠΟΥ ΚΑΤΕΛΗΞΑΝ ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΠΑΡΑΠΟΙΗΣΕΙΣ.

Δε ζητώ από τον Sesostris να συμφωνήσει με τις πολιτικές, ποδοσφαιρικές και σε ξουαλικές προτιμήσεις τους.
ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ.

Τον ΕΡΩΤΩ ΑΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙ με το ΤΕΛΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ ΑΠ'ΟΠΟΥ ΜΑΣ ΕΦΕΡΕ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΤΩΝ ΚΕΙΜΕΝΩΝ.

O Sesostris λοιπόν μας ΦΕΡΝΕΙ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΔΥΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΩΝ ΕΡΕΥΝΗΤΩΝ ΤΩΝ ΓΡΑΦΩΝ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΠΕΡΙ ΜΗ ΑΛΛΟΙΩΣΗΣ ΤΩΝ ΓΡΑΦΩΝ ΑΛΛΑ Ο ΙΔΙΟΣ ΤΟΥΣ ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ... ΚΑΛΟΠΟΥΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΔΑΥΛΟ!!!

ΑΝ απαντούσε στην ερώτηση μου και μου έλεγε ότι δε συμφωνεί θα είχε το ΑΜΕΙΛΙΚΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΣΥΜΦΩΝΕΙ.

Για το λόγο αυτό ο Sesostris απαντά σ'εσένα και τον Νικόμαχο διότι ξέρει πως από εδώ μεριά δεν μπορεί να σταθεί ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΜΙΣΟ ΜΗΝΥΜΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΜΟΥ.

Και σαν να μην έφταναν αυτά έρχεσαι ΕΣΥ και πας να δικαιολογήσεις την στάση του Sesostris που ούτε ο ίδιος δεν μπορεί να δικαιολογήσει με το να υποθέτεις για εμένα ότι πρέπει ΚΑΤ'ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΙΑ να ταυτιστώ πλήρως με ένα site καθώς έφερα ΕΝΑ quote από εκεί ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΑΛΙΣΤΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΑΠΟ ΠΟΥΘΕΝΑ ΟΤΙ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΕΝ ΤΕΛΕΙ.

Δηλαδή αν τυχόν εύρισκα ένα καλό quote κάποιου επιστήμονα επιπέδου Kenyon και Aland σ'ένα χριστιανομαχικό site το οποίο θα το παρουσιάζουν με σκοπό να το χλευάσουν και να το κοροιδέψουν θα έπρεπε αν το χρησιμοποιούσα ΝΑ "ΠΑΝΤΡΕΥΟΜΟΥΝΑ" ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ SITE!!!!

H επιχειρηματολογία σου θα ήταν θλιβερή αν δεν ήταν γελοία και μάλιστα γελοιοδέστερη και από αυτή τη στάση που κρατάει ο Sesostris μην μπορώντας να ανταπεξέλθει με σοβαρή επιχειρηματολογία απέναντί μου...

Αυτές είναι ψυχοπαθητικές καταστάσεις τις οποίες θέλω να φέρνω στην επιφάνεια ώστε να τις βλέπουν όλοι και για το λόγο αυτό βρίσκομαι εδώ μαζί σας...

quote:

quote:
Έτσι προκύπτει αβίαστα το ερώτημα:

ΕΣΥ kondoras ΘΕΣ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΕΙΣ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ???


Συμμετέχω ήδη, όσο μου το επιτρέπει ο χρόνος και οι γνώσεις μου. 8 απαντήσεις πριν το post που σχολίασες, αναφέρω κάτι άλλο, επί του θέματος κι έχω και αναφορά σε δικό σου κείμενο, ε, συγγνώμη, σε κείμενο μέλους, του οποίου οι απόψεις (και κυρίως ο τρόπος συμπεριφοράς) είναι εντυπωσιακά ίδιες με τις δικές σου.
Ρε Αλέξανδρε! Όλα τα γραπτά από τον PanosT τα αντιγράφεις;


Αν και αυτού του ανθρώπου του γράφατε τις ίδιες παπάτζες και ακολουθούσατε τις ίδιες τακτικές διαλόγου είναι απόλυτα λογική η στάση του.

Εγώ θέλω να σας δω αν τυχόν επανέλθει ο PanosT τι θα λέτε τότε!!!!

Άσε, ξέρω, ότι γράφω από δύο λογαριασμούς ταυτόχρονα.

quote:

Πάμε και στο θέμα, όπου ο Sesostris γράφει:

Για πάμε και εκεί...

quote:

quote:

Επίσης σύμφωνα με τον ερευνητή F. Kenyon «Our Bible and the ancient manuscripts»,

Η δοξολογία της προσευχής (Ματθ. 6,13)
Η συζήτηση με τους Φαρισαίους (Ματθ. 16, 2-3)
Η συζήτηση στον Μυστικό Δείπνο (Λουκ. 22, 19-20)
Η επίσκεψη του Πέτρου στον τάφο (Λουκ. 24, 12)
Το φαινόμενο της αιματίδρωσης στη Γεσθημανή (Λουκ. 11, 2-4)
Η φράση «άφες αυτοίς» (Λουκ. 23, 34)
Η κατάβαση του αγγέλου στην κολυμβήθρα της Βηθεσδά (Ιωάν. 5, 4)

όλα αυτά λείπουν από τα αρχαία χειρόγραφα και αποτελούν μεταγενέστερες προσθήκες.


Κι εσύ απαντάς:


Για να δούμε τι απαντώ...

quote:

quote:
Δεν ασχολούμαι καν με τι λένε αυτά που λείπουν ή αυτά που προστέθηκαν

Συμπεριφορά τύπου «πετάω την μπάλα στην εξέδρα και περιμένω να τελειώσει το ματς».


Εμφανίζεις τα ίδια συμπτώματα με τον kost αλλά στη Νέα Ελληνική γλώσσα.

Υποθέτω ότι ΣΕ ΜΠΕΡΔΕΥΟΥΝ ΟΙ ΜΑΚΡΟΣΚΕΛΕΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ άρα τις διαβάζεις μισές και ΒΓΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΕΠΑΝΩ!!!!

Έγραψα

quote:

Δεν ασχολούμαι καν με τι λένε αυτά που λείπουν ή αυτά που προστέθηκαν και πάω κατ'ευθείαν στον ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑ F. Kenyon και στο εν λόγω βιβλίο του.

Και παρουσιάζω το επίμαχο quote που ούτε καν κατάλαβες ότι ΟΛΟΚΛΗΡΟ ήταν του Kenyon αλλά το πάνω μέρος (χωρίς τα bold) το θεώρησες αντιγραφή από κάποιο site.

Και ΑΜΕΣΩΣ μετά το εν λόγω quote του Kenyon γράφω (χωρίς τα bold στο πρωτοτυπο):

quote:
Θα μπορούσα να σε φέρω σε πολύ δύσκολη θέση και να μας πεις τι αναφέρει ο Kenyon για τα παραπάνω σημεία αλλά σε λυπάμαι...

Θα σε ρωτήσω κάτι απλούστερο.

Πες μας λοιπόν Sesostris αν έχεις την ΙΔΙΑ ΑΠΟΨΗ με τον ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΕΣ???


Σου φαίνεται ότι ΕΓΩ ΠΕΤΑΩ ΤΗ ΜΠΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΕΞΕΔΡΑ???

Αν θες πάμε να τα δούμε μαζί ΕΝΑ ΠΡΟΣ ΕΝΑ.

Έτσι θα ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΠΟΙΟΣ ΠΕΤΑΕΙ ΤΗ ΜΠΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΕΞΕΔΡΑ.

Δέχεσαι???

Άντε να σε δούμε και του λόγου σου τι ψάρια πιάνεις και από που ψωνίζεις γνώση...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.

Edited by - Alexandros. on 19/11/2013 14:39:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2013, 15:48:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sesostris, Kondoras, Kost, DSM kai...NIKOMAXE!!!

Μετά και απο το τελευταίο "κύρηγμα" μισαλλοδοξίας του φανατικού, δεν είναι πλέον καιρός να σταματήσει η συζήτηση με βιαστές της λογικής?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2013, 16:09:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris

Και η πλάκα είναι φίλε ΝΙΚΟΜΑΧΕ, ότι οι χριστιανοί όχι μόνο παραβλέπουν όοολο αυτό το αλαλούμ των ευαγγελίων, αλλά θεωρούν ότι σ' αυτά περιέχεται ο αληθής λόγος και μόνο.


ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΚΥΡΟΥΣ (KENYON, ALAND) ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΦΕΡΕΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΕΡΕΥΝΕΣ (ΤΟΣΟ ΧΡΟΝΙΚΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΧΩΡΙΚΑ) ΚΑΤΕΛΗΞΑΝ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΠΕΡΙ ΜΗ ΑΛΛΟΙΩΣΗΣ ΤΩΝ ΓΡΑΦΩΝ

ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟΝ (ΕΣΤΩ ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ) ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΥ ΚΥΡΟΥΣ ΚΑΙ ΒΕΛΗΝΕΚΟΥΣ ΠΟΥ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΠΕΡΙ ΑΛΛΟΙΩΣΗΣ ΤΩΝ ΓΡΑΦΩΝ???

Έχεις απίστευτη πλάκα όταν σ'αυτή την ηλικία που μου έχεις πει ότι είσαι, έχεις βάλει τα πόδια στον ώμο και τρέχεις να κρυφτείς...

quote:

Ας δούμε όμως πόσο αληθής και αξιόπιστος είναι αυτός ο λόγος.

Τι έγινε?
Βρήκες ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΠΗΓΗ ΠΟΥ ΝΑ ΣΕ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙ???

quote:

Από το βιβλίο του Ρασσιά...ή μάλλον δεν θυμάμαι μάλλον από του Καλόπουλου θα είναι... αλλά μπορεί και από τον Δαυλό...

Μην ανησυχείς γι'αυτές τις...λεπτομέρειες.
Εγώ είμαι εδώ για εσένα και θα σου ΠΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΟΥ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΕΣ!!!

quote:

Εν πάση περιπτώσει εγώ τα κείμενα τα βρήκα στα ευαγγέλια και όποιος θέλει ας τα αμφισβητήσει δικά τους άλλωστε είναι τα (θεόπνευστα).

Τα βρήκες από ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΣΟΥ ΕΡΕΥΝΑ Ή ΗΤΑΝ ΠΡΟΙΟΝ ΟΜΑΔΙΚΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ???

quote:

Για συντομία χρόνου και όγκου κειμένου, παραθέτω πιο κάτω τις αντιφάσεις με τις παραπομπές στα αντίστοιχα εδάφια.

ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΣΟΥ COPY-PASTE ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ????

quote:

Διαβάζοντας λοιπόν μέσα στα ευαγγέλια το χρονικό της εισόδου του Ιησού στην Ιερουσαλήμ βρισκόμαστε μπροστά σ' έναν κυκεώνα αντιφάσεων από τους αυτόπτες υποτίθεται μάρτυρες ευαγγελιστές. Και συγκεκριμένα

Έλα παρέθεσέ τα και μας τρώει η αγωνία!!!!

quote:

1- Ο Ιησούς την παραμονή της εισόδου στην Ιερουσαλήμ βρίσκεται:
α. στην Βηθανία στο σπίτι του Λαζάρου (Ιωάν.12:1)
β. στην Ιεριχώ στο σπίτι του Ζακχαίου (Λουκ. 19:1-2)

1/1 Φτυστό αν και έχεις αλλάξει, και προς τιμή σου, τουλάχιστον το format...

quote:

2- Πριν την είσοδο στην Ιερουσαλήμ ο Ιησούς δέχεται αίτημα που αφορά τον Ιάκωβο και τον Ιωάννη που ζητούν να καθίσουν δεξιά και αριστερά του, και το αίτημα αυτό υποβλήθηκε:
α. από την μητέρα τους (Ματθ. 20:20)
β. από τους ίδιους (Μαρκ. 10:35)

2/2 Φτυστό...

quote:

3- Το παραπάνω περιστατικό λαμβάνει χώρα:
α. πριν μπουν στην Ιεριχώ (Μαρκ. 10:46)
β. ενώ βρισκόντουσαν στην Ιεριχώ ( Ματθ. 20:29)

3/3 Φτυστό...

quote:

4- Μετά από αυτό ο Ιησούς πηγαίνει προς Ιερουσαλήμ μέσω:
α. Ιεριχώ-Βηθσφαγή-Βηθανία (Μαρκ. 11:1 και Λουκ. 19:29)
β. Ιεριχώ-Βηθσφαγή ( Ματθ. 21:1)
γ. ήταν ήδη στην Βηθανία από την προηγουμένη (Ιωάν.12:1)

4/4 Φτυστό...(άχαστος ο Sesostris)

quote:

5- Πριν μπει στην Ιερουσαλήμ δίνει εντολή στους μαθητές να του φέρουν υποζύγιο, και τους έστειλε να βρούνε
α. ένα πουλάρι που δεν το είχε καβαλήσει κανείς (Μαρκ. 11:2 και Λουκ. 19:30)
β ένα πουλάρι και τη μάνα του ( Ματθ. 21:2)

5/5 Φτυστό... (απίστευτη ρέντα ο Sesostris αλλά ακολουθεί ένα στραβοπάτημα)

Εδώ θα μου επιτρέψεις να σε βοηθήσω καθώς ξέχασες αυτό από το αυθεντικό κείμενο

"
Η εντολή αυτή δόθηκε ενώ ο Ιησούς και οι μαθητές του ήταν

  • Στη Βηθσφαγή (Ματθ. 21:1)

  • Στη Βηθανία (Μαρκ. 11:1, Λουκ. 19:29)

"

Συμφωνείς με την παραπάνω παράθεση του αυθεντικού ή έχεις ενστάσεις???

Αποστασιωποιήθηκες από το πρωτότυπο κατά λάθος ή ηθελημένα?

Μήπως προσπαθείς να φτιάξεις τη δική σου αίρεση εδώ μέσα???

Μήπως είσαι κρυφοχριστιανός και άρχισες τις παραποιήσεις γιατί είδες ότι δεν εναρμονίζεται με τα υπόλοιπα και προσπαθείς να διασώσεις το κύρος του συγγραφέα αλλά και του θρησκευτικού οικοδομήματος που υπηρετείται ομού με του συγγραφέως???

Όλα αυτά είναι φλέγοντα ερωτήματα που ζητούν εναγωνίως απαντήσεις.

quote:

6- όταν οι μαθητές πήγαν να πάρουν τα υποζύγια τους ρώτησαν:
α. κάποιοι περαστικοί (Μαρκ. 11:5)
β. οι ιδιοκτήτες (Λουκ. 19:33)
γ. δεν τους ενόχλησε κανένας ( Ματθ. 21:6)

6/7 Φτυστό...

quote:

7- Οι μαθητές έφεραν στον Ιησού:
α. ένα πουλάρι (Μαρκ. 11:7 και Λουκ. 19:32)
β. ένα πουλάρι και μία γαϊδάρα ( Ματθ. 21:7)
γ. δεν έφεραν τίποτα γιατί ο Ιησούς βρηκε μόνος του τον γάιδαρο (Ιωάν.12:14)

7/8 Φτυστό...

quote:

8- Μετά από αυτό ο Ιησούς μπήκε στην Ιερουσαλήμ:
α. καβάλα σε ένα πουλάρι (Μαρκ. 11:7 και Λουκ. 19:35)
β. καβάλα ταυτόχρονα σ' ένα πουλάρι και ένα γάιδαρο ( Ματθ. 21:7)

8/9 Φτυστό...(αν και το αυθεντικό δεν περιέχει το emoticon με το γέλιο)

quote:

9- Κατά την είσοδο του Ιησού στην Ιερουσαλήμ:
α. τον επευφημούσε ο όχλος που τον ακολουθούσε (Μαρκ. 11:9 , Ματθ. 21:8-9 και Ιωάν.12:13)
β. οι μαθητές του (Λουκ. 19:37)

9/10 Φτυστό....(ο Sesostris ξαναβρήκε την απίστευτη ρέντα του, αν και μας ανησύχησε προς στιγμή αλλά ευτυχώς για εμάς μάλλον θα πρέπει να θεωρηθεί η "κακιά στιγμή")

quote:

10- μετά την είσοδο στην Ιερουσαλήμ ο Ιησούς
α. πήγε κατ' ευθείαν στον ναό και πέταξε έξω τους εμπόρους ( Ματθ. 21:12 και Λουκ. 19:45 )
β. πήγε στον ναό αλλά δεν έκανε τίποτα, και λόγω της προχωρημένης ώρας επέστρεψε με τους μαθητές του στη Βηθανία (Μαρκ. 11:11)

10/11 Φτυστό...

Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ο !

Α Ν Ε Π Α Ν Α Λ Η Π Τ Ο !

Μ Ο Ν Α Δ Ι Κ Ο !

Αν και εγώ θα προτιμήσω το ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ...

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=32&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10469&ARCHIVE=#445909

Θα σε ρώταγα αν είσαι εσύ ο macedon αλλά θυμάμαι ότι στα τελευταία μηνύματα τόσο ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ όσο και ο kondoras ανέφεραν το όνομα macedon αλλά νόμιζα ότι εννοούσαν τον Συνοδινός. 1 που του είχα πει αν ζει στη Θεσσαλονίκη κτλ και δεν έδωσα σημασία.

Αυτή την ταλεντάρα επί των Γραφών που την κρύβατε ωρέ παιδιά???

Τελικά η "ΑΥΘΕΝΤΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ" ποίου είναι???

Καλά δε με νοιάζει και ιδιαίτερα.

Η ερώτηση πάντως είναι απλή και προς τους ΔΥΟ ΣΑΣ.

ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΤΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΑ ΑΠΟ ΑΝΩΝΥΜΟΥΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ???

quote:

Κατά τα άλλα κι εδώ γελάνε φίλε ΝΙΚΟΜΑΧΕ
The Christian can take the whole Bible in his hand and say without fear or hesitation that he holds in it the true Word of God, handed down without essential loss from generation to generation throughout the centuries.

Για να καταλάβω.

ΓΕΛΑΣ ΜΕ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΚΑΙ ΑΔΙΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ΠΗΓΩΝ (Kenyon και Aland) (2/2 ρε μπαγάσα Sesostris, έχεις τρελλή ρέντα μιλάμε...) ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΦΕΡΕΣ ΜΕ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΥΠΕΡΗΦΑΝΙΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ???

ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ Ή ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ ΑΛΛΟΥ ΣΧΕΤΙΚΟΥ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΒΕΛΗΝΕΚΟΥΣ ΠΟΥ ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΤΗΝ ΤΑΛΕΝΤΑΡΑ ΕΠΙ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΩΝ ΓΡΑΦΩΝ Ή ΑΠΛΑ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΠΡΟΦΑΝΕΣ ΓΕΛΑΕΙ Ο ΜΩΡΟΣ...

Αφιερωμένο σ'εσένα και στην άλλη την ταλεντάρα επί των Γραφών μέχρι να το χωνέψετε...

The Christian can take the whole Bible in his hand and say without fear or hesitation that he holds in it the true Word of God, handed down without essential loss from generation to generation throughout the centuries.F. G. Kenyon, The Bible and Archaeology, New York: Harper & Row, 1940, p. 288.(και αποτελεί ιστορική πηγή που έφερε ως ΑΥΘΕΝΤΙΑ επί των παραποιήσεων της Αγίας Γραφής ο Sesostris!!!!)


Εδώ είμαστε Sesostris!!!

ΔΕ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον [b]ὁ θεὸς
ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.

Edited by - Alexandros. on 19/11/2013 16:15:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2013, 16:31:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Sesostris, Kondoras, Kost, DSM kai...NIKOMAXE!!!

Μετά και απο το τελευταίο "κύρηγμα" μισαλλοδοξίας του φανατικού, δεν είναι πλέον καιρός να σταματήσει η συζήτηση με βιαστές της λογικής?


Αναφέρεσαι σε εμένα ή τον F. G. Kenyon που αποτελεί πηγή του Sesostris???

Άστο δεν πειράζει διότι μακάρι να εισακουστείς και να καθαρίσουν τα Χριστιανικά θέματα ΑΠΟ ΑΣΧΕΤΟΥΣ ΑΘΕΟΥΣ ΚΑΙ ΑΘΡΗΣΚΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΑΣΤΗΡΙΚΤΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΙΟΘΕΤΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑ.

Μακάρι να βρεθεί ένας άθεος ή άθρησκος ή αγνωστικιστής ή ή δωδεκαθειστής ή νεοπαγανιστής κτλ και να ΑΝΤΙΠΑΡΑΤΕΘΕΙ ΜΕ ΛΟΓΙΚΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ώστε να βγούμε όλοι σοφότεροι.

Αλλά δυστυχώς για όλους εσάς του υπόλοιπους η... γκλίτσα των Χριστιανών είναι πολύ γλυκιά και έχετε πλέον εθιστεί τόσο πολύ ώστε είναι πολύ δύσκολο αν όχι αδύνατο να σταματήσετε να τρίβεστε επάνω της με μανία...

Τα 3700 μηνύματα του Sesostris και 7500 μηνύματα του macedon είναι η πιο ΑΠΟΣΤΟΜΩΤΙΚΗ ΚΑΙ ΕΥΓΛΩΤΤΗ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ για το παραπάνω.

Εγώ πάντως σκοπεύω να χαρώ την κάθε επόμενη στιγμή μου μαζί σας μέχρι να αποφασίσετε να ξεκόψετε....

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2013, 17:36:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ θέλω να σας δω αν τυχόν επανέλθει ο PanosT τι θα λέτε τότε!!!!

Τι θα πούμε? «Μέγας είσαι κύριε και θαυμαστά τα έργα σου»….αυτό θα πούμε...χεχε...αυτό το θαύμα πολύ θα ήθελα να το δω!!!

quote:
Αλλά δυστυχώς για όλους εσάς του υπόλοιπους η... γκλίτσα των Χριστιανών είναι πολύ γλυκιά και έχετε πλέον εθιστεί τόσο πολύ ώστε είναι πολύ δύσκολο αν όχι αδύνατο να σταματήσετε να τρίβεστε επάνω της με μανία...

Κουβέντα επιπέδου και νοήματα βαθιά...


quote:
The Christian can take the whole Bible in his hand and say without fear or hesitation that he holds in it the true Word of God, handed down without essential loss from generation to generation throughout the centuries.F. G. Kenyon, The Bible and Archaeology, New York: Harper & Row, 1940, p. 288.(και αποτελεί ιστορική πηγή που έφερε ως ΑΥΘΕΝΤΙΑ επί των παραποιήσεων της Αγίας Γραφής ο Sesostris!!!!).

Μα έτσι πείτε το βρε παιδιά!!! και είχα μία αγωνία….ευτυχώς που μάθαμε σήμερα ότι ο κύριος Kenyon μας διαβεβαιώνει πως οι όποιες παραποιήσεις δεν αλλοίωσαν ουσιαστικά την παράδοση σε εμάς του «αληθινού Λόγου του Θεού»…ευτυχώς…
γιατί ξύπνησα σήμερα με μία αγωνία και έναν ιδρώτα…αλλά ευτυχώς ο Kenyon μου έδιωξε κάθε αμφιβολία…ο Λόγος του Θεού μας παραδόθηκε αυτούσιος και αυθεντικός! Ό,τι γράφεται εκεί το είπε όντως ο Θεός!

Και εννοείται φυσικά ότι στην κομβική μετα-Kenyon εποχή πλέον είναι ξεκάθαρο πως και ανάσταση έγινε, και ανάληψη έγινε και θαύματα, και οι διδασκαλίες και τα πάντα όλα!!! Διότι όλα αυτά είναι γραμμένα εξ'αρχής!!! Τι ιστορικές ημέρες ζούμε, αλληλούια αδέρφια. Και φωτιά να πέσει στους ελάχιστους ξεμείναντες απίστους!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2013, 17:38:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απευθύνομαι στον τάδε γιατί μετά την συζήτησή μας αναφέρθηκε 2-3 φορές σε εμένα...και εδώ δεν χαρίζουμε κάστανα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2013, 19:02:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kost περιμένω την απάντησή σου στο τελευταίο μήνυμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2013, 19:11:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

from generation to generation throughout the centuries.

Sesostris, φίλε μου

Γιατί τα ναρκωτικά έχουν πολύ χρήμα?
-Γιατί υπάρχουν χρήστες,που πληρώνουν την ηλιθιότητα.

Γιατί το πετρέλαιο έχει πολύ χρήμα?
-Γιατί υπάρχουν ηλίθιοι καταναλωτές, που το πληρώνουν.

Γιατί η βιομηχανία όπλων, έχει πολύ χρήμα?
-Γιατί υπάρχουν ηλίθιοι, που πολεμούν.

Γιατί οι "αντιπρόσωποι" του Θεού στη Γη, έχουν πολύ χρήμα?
-Γιατί υπάρχουν...αυτοί, που τον πιστεύουν.

Γιατί ΕΜΕΙΣ, συζητάμε με αυτούς που τον πιστεύουν?
- ...

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Είναι όμως εθισμένοι.

Κρυώνουν όμως.

Υπάρχουν εδαφικές διεκδικήσεις και οφέλη όμως.

Το να πιστεύεις απλώς κάτι δεν φέρνει χρήμα σε κανένα.

Το γιατί εσύ το ξέρεις.

ΥΓ Πως την βίασε την Λογική; Είναι δύσκολη γυναίκα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2013, 19:26:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kost
quote:
Αλλά δυστυχώς για όλους εσάς του υπόλοιπους η... γκλίτσα των Χριστιανών είναι πολύ γλυκιά και έχετε πλέον εθιστεί τόσο πολύ ώστε είναι πολύ δύσκολο αν όχι αδύνατο να σταματήσετε να τρίβεστε επάνω της με μανία...

Κουβέντα επιπέδου και νοήματα βαθιά...


Εξαρτάται ποιες προτάσεις σε έλκουν κάθε φορά.

Για να μη ξεχνιέσαι, αν θες να μας δείξεις της λογικές ικανότητες σύνθεσης που θα έπρεπε να είχες κατακτήσει μαζί με τους άλλους συμμαθητές σου στο σχολείο πριν από πολλά χρόνια έχεις την ευκαιρία σου.

Κατ'εσέ (και όχι μόνο, απλά εσύ φάνηκες πιο...τολμηρός)

α) Τα Ευαγγέλια βρίθουν λαθών ψεμμάτων και αντιφάσεων και στον τομέα της Ανάστασης που μας ενδιέφερε.

β) Είναι ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΑ από ανώνυμους συγγραφείς

γ) Ο Ιωάννης έγραψε μεταγενέστερα το Ευαγγέλιο του συγκριτικά με το Ματθαίο.

Σύνθεσε λογικά λοπόν τα α), β) και γ) που πιστεύεις ότι ισχύουν σε μια πρόταση ή σε μια παράγραφο ώστε να βγάζει νόημα.

quote:

quote:
The Christian can take the whole Bible in his hand and say without fear or hesitation that he holds in it the true Word of God, handed down without essential loss from generation to generation throughout the centuries.F. G. Kenyon, The Bible and Archaeology, New York: Harper & Row, 1940, p. 288.(και αποτελεί ιστορική πηγή που έφερε ως ΑΥΘΕΝΤΙΑ επί των παραποιήσεων της Αγίας Γραφής ο Sesostris!!!!).

Μα έτσι πείτε το βρε παιδιά!!! και είχα μία αγωνία….ευτυχώς που μάθαμε σήμερα ότι ο κύριος Kenyon μας διαβεβαιώνει πως οι όποιες παραποιήσεις δεν αλλοίωσαν ουσιαστικά την παράδοση σε εμάς του «αληθινού Λόγου του Θεού»…ευτυχώς…
γιατί ξύπνησα σήμερα με μία αγωνία και έναν ιδρώτα…αλλά ευτυχώς ο Kenyon μου έδιωξε κάθε αμφιβολία…ο Λόγος του Θεού μας παραδόθηκε αυτούσιος και αυθεντικός! Ό,τι γράφεται εκεί το είπε όντως ο Θεός!

Και εννοείται φυσικά ότι στην κομβική μετα-Kenyon εποχή πλέον είναι ξεκάθαρο πως και ανάσταση έγινε, και ανάληψη έγινε και θαύματα, και οι διδασκαλίες και τα πάντα όλα!!! Διότι όλα αυτά είναι γραμμένα εξ'αρχής!!! Τι ιστορικές ημέρες ζούμε, αλληλούια αδέρφια. Και φωτιά να πέσει στους ελάχιστους ξεμείναντες απίστους!!!


Ντροπή σου να περιγελάς έτσι την επιστημονική πηγή επιπέδου που μας έφερε ο Sesostris ως ΑΥΘΕΝΤΙΑ στο χώρο των ΠΑΡΑΠΟΙΗΣΕΩΝ ΤΩΝ ΓΡΑΦΩΝ γεμάτος χαρά και υπερηφάνια μερικά μηνύματα πριν!!!

Τι έγινε, δεν είστε πια φιλαράκια με το Sesostris???

Και μια που θες ανεβασμένα πράγματα ΔΩΣΕ ΜΑΣ ΕΝΑΝ ΣΧΕΤΙΚΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑ ΙΔΙΟΥ ΒΕΛΗΝΕΚΟΥΣ ΠΟΥ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΠΑΠΑΤΖΕΣ (ΒΛ. ΑΠΟΨΕΙΣ) ΠΕΡΙ ΤΩΝ ΓΡΑΦΩΝ!!!

Έχεις ή είσαι ΤΡΑΓΙΚΑ ΜΟΝΟΣ όπως και τα υπόλοιπα φιλαράκια σου???

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.

Edited by - Alexandros. on 19/11/2013 19:26:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2013, 19:31:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Και να διευκρινίσω επίσης Χρίστο Ελ ότι μαζί με τα ιστορικά πρόσωπα πιθανόν να χρησιμοποιούνται και ιστορικά γεγονότα.

Πχ. λίγοι είναι αυτοί που αμφισβητούν την ιστορική ύπαρξη του Ιησού. Είναι πολύ πιθανό, για να μην πούμε σχεδόν βέβαιο, ότι ο περίφημος Ιησούς υπήρξε. Όπως επίσης είναι πιθανόν όντως να δικάστηκε και να σταυρώθηκε, έχοντας στραφεί με το κήρυγμά του ενάντια στις ιουδαϊκές αρχές.

Όταν λοιπόν λέω για την μυθοποίηση αυτού του προσώπου εννοώ πρωτίστως:

1) την περιγραφόμενη ανάσταση και ανάληψή του,
2)τα σημεία και τέρατα που ποίησε (ανάσταση Λαζάρου και μικρού κοριτσιού, περπάτημα στα κύματα, πολλαπλασιασμός ψαριών και ψωμιών, μετατροπή νερού σε κρασί και πολλά άλλα),
3)καθώς και ένα μέρος της παραβολικής του διδασκαλίας που χρησιμοποιείται από τους ευαγγελιστές για ιδίους σκοπούς.


Αυτό εννοώ με τον όρο "μυθοποίηση" του Ιησού, δηλαδή η απόδοση και ζηλώδης διάδοση στο πρόσωπό ενός ανθρώπου εξωπραγματικών ικανοτήτων εκ μέρους των θαυμαστών του.

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι αποκλείω και εντελώς η σχεδόν ολοκληρωτική επινόηση της εν λόγω μυθιστορηματικής προσωπικότητας (ή μάλλον "χολυγουντιανής" προσωπικότητας καλύτερα)...

Καταλαβαίνεις ωστόσο Χρίστο Ελ ότι σέβομαι απόλυτα τις δικές σου απόψεις πάνω στα εν λόγω θέματα, απλά τυχαίνει να διαφωνούμε...και αυτό είναι και το ωραίο της υπόθεσης, να ακούγονται διάφορες απόψεις, αρκεί να υπάρχουν επιχειρήματα και κόσμια έκφραση.


Συμφωνώ απόλυτα με την τελευταία πρόταση.

Σχετικά με αυτό που έγραψες για την μυθοποίηση του Ιησού. Παρατηρώ πως εδώ χρησιμοποιείς την λέξη "μύθος" με διαφορετική διάθεση απ' όταν αναφέρεσαι σε αρχαιοελληνικές ιστορίες. Δηλαδή εδώ την ερμηνεύεις ως ψέμα ή αφελής πίστη στο εξω-πραγματικό. Όμως το στόμα(mouth-myth) των άλλων αρχαίων(δηλαδή η προφορική παράδοση, η φήμη) διαδίδει πράγματα τα οποία θα θεωρούσες εξίσου αφελή. Η διαφορά είναι πως τις δεύτερες ιστορίες δεν θα τις ερμηνεύσεις κατά γράμμα και θα ανακαλύψεις αλήθειες πίσω από συμβολικά "ψέμματα".

Στην πρώτη ιστορία, δηλαδή στην Ανάσταση, βλέπεις κάποια αλήθεια που κρύβεται έστω σε συμβολισμό; Είσαι σίγουρος πως αυτή είναι απλά ο θάνατος και η επαναγέννηση της Φύσης, ή μήπως κάτι περισσότερο το οποίο δεν έχεις σκεφτεί και πολύ πιθανόν να περιέχεται και σε άλλες ιστορίες(Ησιόδιες κτλ); Το λέω γιατί ο Θάνατος και η Ανάσταση του Ιησού δεν επαναλαμβάνονται.




Ξαναστέλνω το μύνημα Κώστα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2013, 19:34:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Απευθύνομαι στον τάδε γιατί μετά την συζήτησή μας αναφέρθηκε 2-3 φορές σε εμένα...

Αν και είμαι σίγουρος ότι δε θα καταλαβεις τη διαφορά μην επανέλθεις καθώς το γράφω για τα υπόλοιπα μέλη:

Δεν αναφέρθηκα σε εσένα αλλά στις καταγεραμμένες απόψεις σου εδώ μέσα.

quote:

και εδώ δεν χαρίζουμε κάστανα...

Υ.Γ Τη λογική σύνθεση των τριων θέσεων ΣΟΥ σε ΜΙΑ πρόταση που να βγάζει νόημα μη ξεχάσεις, "καστανά".....

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.

Edited by - Alexandros. on 19/11/2013 19:34:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2013, 19:53:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρίστος Ελ
ΥΓ Πως την βίασε την Λογική; Είναι δύσκολη γυναίκα;

Κοίτα Χρίστο, ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ που πιστεύει ότι πιστεύει για τους εξωγήινους και τη Φυσική, ο Sesostris που πιστεύει ότι πιστεύει για τις Γραφές των Χριστιανών, ο kondoras που πιστεύει ότι πιστεύει για το ποιοι και με ποιο τρόπο πρέπει να κάνουν παράθεσεις των πηγών και ποιοι όχι, κτλ, κτλ έχουν μια "Λογική" που απέχει χιλιόμετρα από την Κοινή Λογική που έχει όλος ο υπόλοιπος κόσμος που τους περιβάλλει.

Ε, αυτή τη "Λογική" όχι απλά τους την έχω βιάσει κατα συρροή και κατ'εξακολούθηση μπροστά στα μάτια τους ανήμποροι να αντιδράσουν ακόμα και στο παραμικρό, αλλά τους την έχω βγάλει σε κομματώδη κατάσταση σε δημόσια θέα για να τη βλέπουν - αναγνωρίζουν και τα υπόλοιπα μη-ψυλλιασμένα μέλη, απλοί αναγνώστες και επισκέπτες του esoterica...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2013, 20:21:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν ενεργείς με διαταγές απ το μικρό κεφάλι
στά σίγουρα ρε φίλε μου μυαλό δεν εχεις βάλει


Δύο κεφάλια στη ζωή μας κάνουν ανω κάτω
το ένα είναι στούς ώμους μας και τ'αλλο απο κάτω

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2013, 20:36:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Τι δε ωφέλησε τον Άρατο η σφαιρογραφία του κοσμικού κύκλου η αυτούς που είπαν όμοια πράγματα μ' αυτόν, πλην της κατ' άνθρωπον δόξας, την οποίαν εκέρδισαν όχι κατ' αξίαν; Τι αληθές είπαν; η τι ωφέλησαν τον Ευριπίδη και τον Σοφοκλή η τους άλλους τραγωδιογράφους οι τραγωδίες, τον Μένανδρο και τον Αριστοφάνη και τους λοιπούς κωμικούς οι κωμωδίες η τον Ηρόδοτο και τον Θουκυδίδη οι ιστορίες τους η τον Πυθαγόρα τα άδυτα αγιαστήρια και οι στήλες του Ηρακλέους η τον Διογένη η κυνική φιλοσοφία η τον Επίκουρο το δόγμα ότι δεν υπάρχει θεία πρόνοια η τον Εμπεδοκλή η διδασκαλία της αθεότητας η τον Σωκράτη ο όρκος εις τον Κύνα;.. Γιατί πέθανε εκουσίως, ποιόν και ποιάς φύσεως μισθό ήλπιζε, ότι θα λάβη μετά θάνατον; Τι δε ωφέλησε τον Πλάτωνα η παιδεία, την οποία διεμόρφωσε, η τους άλλους φιλοσόφους τα δόγματά τους...; Αυτά λέμε, για να επιδείξουμε την ανωφελή και άθεη διάνοιά τους. Όλοι αυτοί, αγαπήσαντες την κενή και μάταιη δόξα, ούτε αυτοί εγνώρισαν την αλήθεια ούτε άλλους βεβαίως προέτρεψαν προς την αλήθεια» (βιβλ. Γ , παρ. 2-3).

Θεόφιλος ο Αντιοχείας!!!

Ετσι μας βλέπουν Sesostris!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2013, 21:19:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
«Τι δε ωφέλησε τον Άρατο η σφαιρογραφία του κοσμικού κύκλου η αυτούς που είπαν όμοια πράγματα μ' αυτόν, πλην της κατ' άνθρωπον δόξας, την οποίαν εκέρδισαν όχι κατ' αξίαν; Τι αληθές είπαν; η τι ωφέλησαν τον Ευριπίδη και τον Σοφοκλή η τους άλλους τραγωδιογράφους οι τραγωδίες, τον Μένανδρο και τον Αριστοφάνη και τους λοιπούς κωμικούς οι κωμωδίες η τον Ηρόδοτο και τον Θουκυδίδη οι ιστορίες τους η τον Πυθαγόρα τα άδυτα αγιαστήρια και οι στήλες του Ηρακλέους η τον Διογένη η κυνική φιλοσοφία η τον Επίκουρο το δόγμα ότι δεν υπάρχει θεία πρόνοια η τον Εμπεδοκλή η διδασκαλία της αθεότητας η τον Σωκράτη ο όρκος εις τον Κύνα;.. Γιατί πέθανε εκουσίως, ποιόν και ποιάς φύσεως μισθό ήλπιζε, ότι θα λάβη μετά θάνατον; Τι δε ωφέλησε τον Πλάτωνα η παιδεία, την οποία διεμόρφωσε, η τους άλλους φιλοσόφους τα δόγματά τους...; Αυτά λέμε, για να επιδείξουμε την ανωφελή και άθεη διάνοιά τους. Όλοι αυτοί, αγαπήσαντες την κενή και μάταιη δόξα, ούτε αυτοί εγνώρισαν την αλήθεια ούτε άλλους βεβαίως προέτρεψαν προς την αλήθεια» (βιβλ. Γ , παρ. 2-3).

Θεόφιλος ο Αντιοχείας!!!

Ετσι μας βλέπουν Sesostris!



Επειδή το Θεόφιλο δεν μπορείς να τον κατανοήσεις λόγω εκούσιας νευρωνικής δυσλειτουργίας σε συγκεκριμένους τομείς κοίτα τι ήθελε να πει στο πιο αναλυτικό του βέβαια.

ἀνθρώπων ὁ σοφώτατος πρὸς θεὸν πίθηκος φανεῖται καὶ σοφίᾳ καὶ κάλλει καὶ τοῖς ἄλλοις πᾶσιν. Ηράκλειτος.

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2013, 23:20:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
«Τι δε ωφέλησε τον Άρατο η σφαιρογραφία του κοσμικού κύκλου η αυτούς που είπαν όμοια πράγματα μ' αυτόν, πλην της κατ' άνθρωπον δόξας, την οποίαν εκέρδισαν όχι κατ' αξίαν; Τι αληθές είπαν; η τι ωφέλησαν τον Ευριπίδη και τον Σοφοκλή η τους άλλους τραγωδιογράφους οι τραγωδίες, τον Μένανδρο και τον Αριστοφάνη και τους λοιπούς κωμικούς οι κωμωδίες η τον Ηρόδοτο και τον Θουκυδίδη οι ιστορίες τους η τον Πυθαγόρα τα άδυτα αγιαστήρια και οι στήλες του Ηρακλέους η τον Διογένη η κυνική φιλοσοφία η τον Επίκουρο το δόγμα ότι δεν υπάρχει θεία πρόνοια η τον Εμπεδοκλή η διδασκαλία της αθεότητας η τον Σωκράτη ο όρκος εις τον Κύνα;.. Γιατί πέθανε εκουσίως, ποιόν και ποιάς φύσεως μισθό ήλπιζε, ότι θα λάβη μετά θάνατον; Τι δε ωφέλησε τον Πλάτωνα η παιδεία, την οποία διεμόρφωσε, η τους άλλους φιλοσόφους τα δόγματά τους...; Αυτά λέμε, για να επιδείξουμε την ανωφελή και άθεη διάνοιά τους. Όλοι αυτοί, αγαπήσαντες την κενή και μάταιη δόξα, ούτε αυτοί εγνώρισαν την αλήθεια ούτε άλλους βεβαίως προέτρεψαν προς την αλήθεια» (βιβλ. Γ , παρ. 2-3).

Θεόφιλος ο Αντιοχείας!!!

Ετσι μας βλέπουν Sesostris!



ΑΠΟΣΤΟΛΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΔΙΑ ΚΛΗΜΕΝΤΟΣ
Περί του απέχεσθαι πάντων των έξωθεν βιβλίων .

[ Των εθνικών βιβλίων πάντων απέχου. Τι γαρ σοι και αλοτρίοις λόγοις ή νόμοις ή ψευδοπροφήταις , ά δη και παρατρέπει της πίστεως τους ελαφρούς ; Τί γαρ σοι και
λείπει εν τω νόμω του Θεού , ίνα επ' εκείνα τα εθνόμυθα ορμήσης ; Είτε γάρ ιστορικά θέλεις διέρχεσθαι , έχεις τας Βασιλείους∙ είται σοφιστικά και ποιητικά , έχεις τους προφήτας , τον Ιώβ , τον Παροιμιαστήν , εν οις πάσης ποιήσεως και σοφιστείας πλείονα αγχίνοιαν ευρήσεις , ότι Κυρίου του μόνου σοφού Θεού φθογγοί εισίν, είτε ασμάτων ορέγη , έχεις τους ψαλμούς ∙ είτε αρχαιογονίας , έχεις την Γένεσιν∙ είτε νομίμων και παραγγελιών , τον ένδοξον Κυρίου του Θεού νόμον. Πάντων ουν των αλλοτρίων και διαβολικών ισχυρώς απόσχου ....]

Έτσι μας θέλουν φίλε ΝΙΚΟΜΑΧΕ. Αλλά δεν έχουν καταλάβει ακόμα ότι όπως έγραψε και ο kost αποχαιρετούμε τους ΙΧΘΕΙΣ.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2013, 23:54:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν και εγώ θα προτιμήσω το ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ...

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=32&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10469&ARCHIVE=#445909




Alexandros.
Έλα, πες τους οτι είσαι ο Macedon και τους κάνεις πλάκα!

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2013, 00:10:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Αν και εγώ θα προτιμήσω το ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ...

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=32&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10469&ARCHIVE=#445909




Alexandros.
Έλα, πες τους οτι είσαι ο Macedon και τους κάνεις πλάκα!

Σσσσσςςςς!!!

Κρύβε λόγια μαρτυριάρη...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2013, 00:48:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris
Έτσι μας θέλουν φίλε ΝΙΚΟΜΑΧΕ. Αλλά δεν έχουν καταλάβει ακόμα ότι όπως έγραψε και ο kost αποχαιρετούμε τους ΙΧΘΕΙΣ.

Άφησες τον F. Kenyon και τον Κ. Αland και έπιασες τη... Λίτσα Πατέρα???

Όσο το σκέφτομαι τόσο βλέπω να σου ταιριάζει περισσότερο...

Η Ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία βέβαια αλλά είναι λίγο γελοίο άνθρωποι που δηλώνουν άθεοι και άθρησκοι να εναποθέτουν τις τελευταίες τους ελπίδες στα...άστρα!!!

Για να σε αγχώσω ακόμα και σ'αυτό (είμαι σαδιστής ρε γμτ μου...) ο αστερισμός του Υδροχόου είναι (κάτι σαν)... εεε χμμμ..."Υδροχόος" επειδή προβάλουμε αστέρια που βρίσκονται στις 3 διαστάσεις (δηλ. μη ομοεπίπεδα σημεία) στη εικόνα που αντιλαμβανόμαστε των 2 διαστάσεων όταν βλέπουμε αντικείμενα που είναι μακριά μας.

Αν κοιτάξεις από άλλο σημείο του Σύμπαντος τα ίδια αυτά τα αστέρια μόνο τον "Υδροχόο" δεν θα σου θυμίζουνε πλέον. Ο σχηματισμός θα είναι τελείως διαφορετικός.

Καταλαβαίνεις ΠΟΣΟ ΜΑΤΑΙΟ ΚΑΙ ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΧΕΤΙΚΟ ΠΕΡΙΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΣΧΗΜΑΤΙΖΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΑΣΤΕΡΙΑ ΣΤΟ ΑΜΕΣΑ ΓΕΙΤΟΝΙΚΟ ΜΑΣ ΣΥΜΠΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΕΡΙΓΡΑΜΜΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΧΗΜΑ ΚΟΙΤΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗ ΓΗ ΝΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΜΙΖΕΡΙΑ ΠΟΥ ΒΙΩΝΕΙΣ???

Ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ με p.m μπορεί να σε...προσγειώσει και αυτός αν σε αγαπάει πραγματικά.


______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2013, 00:55:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Χρίστος Ελ
ΥΓ Πως την βίασε την Λογική; Είναι δύσκολη γυναίκα;

Κοίτα Χρίστο, ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ που πιστεύει ότι πιστεύει για τους εξωγήινους και τη Φυσική, ο Sesostris που πιστεύει ότι πιστεύει για τις Γραφές των Χριστιανών, ο kondoras που πιστεύει ότι πιστεύει για το ποιοι και με ποιο τρόπο πρέπει να κάνουν παράθεσεις των πηγών και ποιοι όχι, κτλ, κτλ έχουν μια "Λογική" που απέχει χιλιόμετρα από την Κοινή Λογική που έχει όλος ο υπόλοιπος κόσμος που τους περιβάλλει.

Ε, αυτή τη "Λογική" όχι απλά τους την έχω βιάσει κατα συρροή και κατ'εξακολούθηση μπροστά στα μάτια τους ανήμποροι να αντιδράσουν ακόμα και στο παραμικρό, αλλά τους την έχω βγάλει σε κομματώδη κατάσταση σε δημόσια θέα για να τη βλέπουν - αναγνωρίζουν και τα υπόλοιπα μη-ψυλλιασμένα μέλη, απλοί αναγνώστες και επισκέπτες του esoterica...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.



Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συγχύζουν τα πράγματα. Του έφερες την δήλωση κάποιου βιβλικού μελετητή, ο οποίος συμπεραίνει πως η Βίβλος έχει φτάσει στα χέρια μας όπως πρωτογράφτηκε. Ο Σέσοστρις μιλάει τώρα για αντιφάσεις. Που κολλάει η υποθετική ύπαρξη αντιφάσεων με το ότι η Βίβλος έχει φτάσει στα χέρια μας ακριβώς έτσι όπως πρωτογράφτηκε;

Έπειτα έδωσε μια λίστα με "αντιφάσεις" λίγο πριν την είσοδο του Ιησού στην Ιερουσαλήμ. Ομώς εγώ δεν νομίζω το "και" να συνιστά αντίφαση. Απλώς προσθέτεις(ή παραλείπεις) λεπτομέρειες. Έπειτα δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορούν να ισχύουν δυο πράγματα την ίδια μέρα. Δηλαδή ο Ιησούς να ήταν στο τάδε σπίτι στο τάδε μέρος, πριν μετακινηθεί στο άλλο μέρος!

Πάμε τώρα να κάνουμε και λίγο πλάκα.

Ναι, φεύγουμε από την σκοταδιστική περίοδο των Ιχθύων(τί φταίνε τα ψάρια τώρα) και μπαίνουμε στην εποχή του Υδροχόου των Θεών, ο οποίος χύνει ύδατα γνώσης στην ανθρωπότητα. Ένα παράδειγμα αφυπνιστικής γνώσης είναι και αυτά που γράφει ο Νικόμαχος για τους εξωγήινους πρόγονους της ελληνικής φυλής. Την εποχή των Ιχθύων και αιώνες πριν οι εξωγήινοι προστάτες μας, μας είχαν γραμμένους. Μας άφησαν δυστυχώς να δεχθούμε σαν έρμαια τον Χριστιανισμό, μέχρι να έρθει η απαιτούμενη περίοδος που θα δράσουν. Γιατί δεν παραβαίνουν τους συμπαντικούς νόμους της Φύσης, όπως ο Ιησούς. Δρουν όποτε τους το επιτρέπει η Μοίρα.

Ήρθε η ώρα να καθαρίσουν τα ποτάμια από τους βούρκους που δημιούργησε ο Χριστιανισμός. Καλόπουλος, Ρασσιάς οι φωτοδότες της νέας Χρυσής Αυγής του Ελληνισμού! Όσοι παραμείνουν Χριστιανοί θα αφανιστούν λόγω της φυσικής επιλογής που θα ευνοήσει μόνο τους πνευματικά αφυπνισμένους Έλληνες.

ΥΓ Και φυσικά όλα αυτά θα γίνουν με εβραϊκή χρηματοδότηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2013, 01:07:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ με p.m μπορεί να σε...προσγειώσει και αυτός αν σε αγαπάει πραγματικά.

Εξω κύον εκ της οικίας!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2013, 01:10:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Sesostris
Έτσι μας θέλουν φίλε ΝΙΚΟΜΑΧΕ. Αλλά δεν έχουν καταλάβει ακόμα ότι όπως έγραψε και ο kost αποχαιρετούμε τους ΙΧΘΕΙΣ.

Άφησες τον F. Kenyon και τον Κ. Αland και έπιασες τη... Λίτσα Πατέρα???

Η Ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία βέβαια αλλά είναι λίγο γελοίο άνθρωποι που δηλώνουν άθεοι και άθρησκοι να εναποθέτουν τις τελευταίες τους ελπίδες στα...άστρα!!!


______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.


Κοίτα εγώ σέβομαι την Αστρολογία και πιστεύω όπως κάθε επιστήμη κρύβει και αλήθειες πέρα από ψέμματα, άλλωστε στην αρχαιότητα Αστρολογία και Αστρονομία δεν ήταν διαχωρισμένες.

Όμως εδώ έχει δίκιο. Τελικά μου φαίνεται ο Σέσοστρις μας δουλεύει. Αφού είναι άθεος και άθρησκος πως γίνεται ξαφνικά πιστός στα άστρα; Ή τί τον μέλλει τόσο για την αρχαία ελληνική γραμματεία που περιέχει θρησκευτικούς σκοταδισμούς ισάξιους με εκείνους του Χριστιανισμού, κατά την αντίληψή του;

Εγώ πιστεύω πως ο Σέσοστρις είναι δωδεκαθεϊστής, αλλά που είναι το κακό και δεν το παραδέχεται; Μάλλον φοβάται μην του κολλήσουν θρησκευτική ταμπέλα.

Και ειδικά για τον Νικόμαχο, δεν υπάρχει πιο φανατικό και θρησκευτικά μισαλλόδοξο άτομο(άσε τώρα που το παίζει άθρησκος). Είναι αστείο με λόγια να αρνείσαι αυτό που φανερώνουν τα γραπτά σου. Αυτός είναι ειδικός στις λοβοτομές! Άσε που θα είχε πάρει τα ντουφέκια παρέα με την εβραία Μπλαβάτσκυ κατά της Καθολικής Εκκλησίας(αυτό θα πει βουδιστική αγάπη).

Εγώ δεν έκρυψα πως με συναρπάζουν και η αρχαία ελληνική θρησκεία(και μάλιστα χωρίς να κάνω απόλυτα και συσχετισμούς με τον Χριστιανισμό). Μανία αυτοί να μην φαίνεται πως ανήκουν σε κάποιο "κοτέτσι", λες και θα τους παρεξηγήσει κανείς!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2013, 01:16:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ με p.m μπορεί να σε...προσγειώσει και αυτός αν σε αγαπάει πραγματικά.

Εξω κύον εκ της οικίας!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Ποια οικία; Εννοείς την Στοά της Σοφίας που ίδρυσες εσύ ο Παμμέγιστος Σοφός του Αιώνα; Δηλαδή ο Αλέξανδρος άνηκε στην φιλοσοφική σου σέχτα και αποστάτησε τώρα;

Που είναι τα κεντρικά; Θα έρθω incognito να γίνω μέλος Master.

Ορκίζομαι ιερή πίστη και αφοσίωση στην Λογική Master. Θα εξοντώνω τους βιαστές της με χειρουργικές επεμβάσεις στα κρανιοεγκεφαλικά τους κύτταρα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2013, 01:28:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και έχω και μια απορία Master. Τελικά η Μπλαβάτσκυ ήταν κομ*****στρια ή βουδίστρια; Ρε μπας ήταν και κρυφοκαθολική και μας δούλευε;

Επίσης θέλω να μου εξηγήσεις το επεισόδιο όπου ανυψώθηκε γυμνή στην αποκρυφιστική τελετή παρέα με τους Αδελφούς της. Αυτό το φυσικό φαινόμενο θέλω να μου περιγράψεις με τις προχωρημένες φυσικές σου γνώσεις.

Κοίτα αφού δεν είναι "θαύμα", όπως εκείνα τα παιδαριώδη του Ιησού στην Βίβλο, τότε υπάρχει εξήγηση.


ΥΓ Ο Χάρυ Πόττερ είναι απόγονος της Μπλαβάτσκυ ή του Αβραάμ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2013, 01:30:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και έχω και μια απορία Master. Τελικά η Μπλαβάτσκυ ήταν κομ*****στρια ή βουδίστρια; Ρε μπας ήταν και κρυφοκαθολική και μας δούλευε;

Επίσης θέλω να μου εξηγήσεις το επεισόδιο όπου ανυψώθηκε γυμνή στην αποκρυφιστική τελετή παρέα με τους Αδελφούς της. Αυτό το φυσικό φαινόμενο θέλω να μου περιγράψεις με τις προχωρημένες φυσικές σου γνώσεις.

Κοίτα αφού δεν είναι "θαύμα", όπως εκείνα τα παιδαριώδη του Ιησού στην Βίβλο, τότε υπάρχει εξήγηση.


ΥΓ Ο Χάρυ Πόττερ είναι απόγονος της Μπλαβάτσκυ ή του Αβραάμ;



Τί έγινε ρε συ; Εγώ δεν έβαλα αστεράκια. Απαγορεύεται η λέξη κομμουνιστής; Ρε σεις εθνίκια είστε; Καλά το κατάλαβα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2013, 01:34:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Εξω κύον εκ της οικίας!!!

Μπροστά μου δεν σε παίρνει να παρεκτρέπεσαι και το έχεις νοιώσει πολύ βαθειά μέσα σου...

Για πάμε άλλη μια!

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ Νο 1

quote:

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Θεωρώ λοιπόν, πως αυτοί οι διαγαλαξιακοί ταξιδιώτες, ίσως και οι ενδογαλαξιακοί, έχουν κάποια "αγραφη" νομοθεσία, να μην επεμβαίνουν στην φυσιολογική εξέλιξη των πραγμάτων.

θα μπορούσα να εξηγήσω τις αναμίξεις των "θεών" σε ενδοπλανητικές διενέξεις, προς ίδιον όφελος και κατα παράβασιν της ανωτέρω "άγραφης" νομοθεσίας.
Πράγμα που επισύρει την τιμωρία εκ μέρους της όποιας γαλαξιακής ή διαγαλαξιακής συμμαχίας-ομοσπονδίας.
Εξ'ού και οι "πόλεμοι" των θεών, το κυνήγι απο πλανήτη σε πλανήτη και η επιρροή που ασκούν οι "κακοί" σε ηλιθίους γηγενείς, προσφέροντας μέρος της τεχνολογίας τους.

Υπάρχει και ο εκβιασμός.
Π.χ., μια ομάδα απο παραβάτες-αποστάτες της "άγραφης" νομοθεσίας, να κρατούν αιχμάλωτο έναν ολόκληρο πλανήτη, εκβιάζοντας τους διώκτες τους, με την καταστροφή του, εκμεταλευόμενοι τον σεβασμό που τρέφουν οι "καλοί", προς κάθε μορφή ζωής και την απόφασή τους να αφήνουν την εξέλιξη, να ακολουθεί την φυσική της πορεία.

Απαντάει αυτο στις ερωτήσεις σου Sol-Mix?
Είμαι σίγουρος ότι το έχεις σκεφθεί κι εσυ.


ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ Νο 2

quote:

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ


οι ανωτέρω, ακριβώς αυτοί της φωτογραφίας, είναι οι "αδιάφθοροι".Είναι η φυλή που παίζει τον ρόλο του αστυνόμου του γαλαξία.Προέρχονται απο κι αυτοί απο την Ανδρομέδα.

Ξέρω, ότι φαίνονται γελοία αυτα, αλλά απευθύνονται σε "ειδικό" κοινό, το οποίο ασχολείται λίγο-πολύ με το θέμα και δεν θα κάνει τον κόπο να ρωτήσει << που τα ξέρεις όλα αυτα >>, επειδή το κοινό αυτο διαισθάνεται, την πιθανή εκδοχή των ανωτέρω, καθώς και το τρόπο εξαγωγής συμπερασμάτων, μέσα απο τις διασωθείσες γραφές.


ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ Νο 3

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Με αυτο το ερώτημα, είχα ασχοληθεί στο παρελθόν και το έθεσα σε κάποιον 'ειδικό".
Πήρα εμπεριστατωμένες απαντήσεις, με λεπτομέρεια και συνάφεια.

Εν περιλήψει:
1. Ο πληθυσμός τους, λόγω του χώρου, που χρησιμοποιούν δεν ξεπερνά τα 800.000 άτομα (πριν 15 χρόνια) και ώς εκ τούτου υπερτερούμε στρατιωτικά.

2.Η τεχνολογία τους, μπορεί να αντιμετωπισθεί απο μας, πάλι λόγω αριθμών τεχνουργημάτων.

3.Και σημαντικότερον, υπάρχει και για αυτούς...αντίπαλο δέος, απο άλλες φυλές.

Δεν μπορώ να θυμηθώ, που βρήκα προσφατα σε κάποια επιστημονική ανακοίνωση, το "πόρισμα" ενος βιολόγου ή ανθρωπολόγου δεν είμαι σίγουρος, ο οποίος διατείνεται ότι οι δεινόσαυροι ή οι απόγονοί τους, θα μπορούσαν άνετα, να έχουν αποκτήσει νοημοσύνη, μέσω φυσικής εξέλιξης.

Εχουν κι αυτοί εχθρούς, ομοίους τους, τους γνωστούς Reptilians, που είναι κι αυτοί σαυρόμορφοι και προέρχονται απο το σύστημα του Δράκοντα.



ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ Νο 4

quote:

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Οι φυλές των Zeta Reticulai, Vampires, Sirians, Reptilians, Phoenicians, Draconians, Ashtar, Anunnaki, Arcturians, Aghartians, Antaries, Anakim, Alpha Centaurians και Aghartians, έχουν ανακατευθεί και πολύ μάλιστα, σύμφωνα με τις γραφές και τους μύθους, στην διάρκεια των 65.000.000 ετών απο την πρώτη δημιουργία εκ των Ashtars.

Το επισημαίνω, επειδη δεν τους έχεις συμπεριλάβει στην ενότητα << Φυλές εξωγήινων που ανακατεύθηκαν στην εξέλιξη της Γης και στην δική μας.>>



ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ unlimited edition!!!


Μιλώντας για αστερισμούς και Υδροχόους, από Ανδρομέδιους και Λυράτους είχαμε κανένα νέο ρε συ γιατί έχω μια απίστευτη φαγούρα...

Ειλικρινά σας συμπονώ με αυτό που υποβάλετε τους εαυτούς σας καθημερινά!!!


______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.28125
Maintained by Digital Alchemy