ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Βιβλικές αμφισβητήσεις No 2 - συνέχεια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Συνοδινός.1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


336 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2013, 21:45:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
panpam
quote:
δεν ειπώθηκε με θρησκευτικό κριτήριο, εφαρμόστηκε όμως μεροληπτικά και επ'αυτού σχολίασα.
Αν λοιπόν είναι να υπάρχει αυστηρότητα να υπάρχει προς όλους αλλιώς φαίνεται σαφής προκατάληψη

Είμαι το πλέον ακατάλληλο άτομο για να χρεώνεις στους συντονιστές μεροληψία και εύνοια στο πρόσωπό μου.
Στα δέκα χρόνια, περίπου, που παρακολουθώ το φόρουμ, τα μισά από αυτά, ήμουν τιμωρημένος για ανάλογα περιστατικά.
Για πονηρές προσωπικές επιθέσεις που δέχτηκα και που απάντησα για να αμυνθώ. Τότε, την πλήρωσα μόνο εγώ.
Είναι όλα καταγεγραμμένα εδώ μέσα και έχουν την υπογραφή της Αμαλίας.
Επίσης καταγεγραμμένα είναι και τα μηνύματα μου εκείνα, στα οποία διαμαρτύρομαι για άδικες αποφάσεις των συντονιστών εις βάρος μου.
Ούτε σκέφτηκα να μπω από το παράθυρο για να κάνω παιχνιδάκια εις βάρος των άλλων και να κοροϊδέψω τους συντονιστές, ούτε έκρυψα ποτέ, ποιος είμαι.
Μόνο αφού μου το επέτρεψαν, μπήκα, και κάνω μια προσπάθεια να μην ξεφύγω από τα όρια στην θρησκευτική πονηριά. Αλλά δεν θα σας χρεωθώ και όλους εγώ.
Και όπως βλέπεις, αν και επιχειρείς επίμονα να χρησιμοποιείς εμένα, για να περάσεις μηνύματα και να εκβιάσεις καταστάσεις εις βάρος μου, εγώ συνεχίζω να σου απαντώ κόσμια.

Αμαλία

quote:
ο λόγος που στον Συνοδινός.1 δεν έγιναν άλλες επεμβάσεις εκτός από το σχεδόν πλήρες κοκκίνισμα προηγούμενου μηνύματός του στην 11η σελίδα ήταν το πως στο παρόν θέμα και στην παρούσα διαμάχη απάντησε σε πρόκληση (οπότε δεν ξεκίνησε αυτός, τουλάχιστον εδώ) και επίσης η εμπρηστική/προσβλητική του φρασεολογία δεν ήταν κάτι που κλιμακώθηκε για πολλά μηνύματα για να καταλήξει σε μια κατάσταση που θα είχε ξεπεράσει κατά πολύ τα όρια.

Σε κανένα θέμα μαζί του, είτε λεγόταν Πάνος, είτε λεγόταν Αλέξις, ούτε του επιτέθηκα προσωπικά, ούτε του ζήτησα τον λόγο, ούτε απευθύνθηκα σ΄ αυτόν, αλλά ούτε καν έχω παρέμβει σε μήνυμά του.
Διέκρινα αμέσως την λάμψη και την τροχιά κομήτη στα γραπτά του και προσπάθησα να τον αποφύγω, γνωρίζοντας πολύ καλά, ότι οι πιθανότητες να την πληρώσω εγώ στο τέλος (λόγο προσωπικής εμπειρίας από το παρελθόν) ήταν μεγάλες.

quote:
Από την άλλη μεριά, αυτό ήταν που έκανε ο Alexandros. Προκάλεσε και πρόσβαλλε πολλά μέλη, ακόμα και ανθρώπους που την χρονική εκείνη περίοδο δεν συμμετείχαν στο θέμα

Ήμουν ένας από αυτούς που δεν συμμετείχε.
Η τελευταία συνάντησή μας έληξε τυπικά...
Μου είπε: "Ευχαριστώ".
Του είπα: "Παρακαλώ".
Είπε: "Με τον Συνοδινό τελείωσα"
Είπα: "Να πας στο καλό"
Και χωρίσανε (τάχα) οι δρόμοι μας.
Είχα στείλει βέβαια, ταυτόχρονα και μήνυμα στην διεύθυνση των φόρουμ, γνωρίζοντας ότι στην ουσία δεν ήταν ικανοποιημένος από την εξέλιξη που είχε η επίθεσή του εναντίον μου και ενδεχομένως να επιστρέψει με τις ιστορίες περί Χρυσής Αυγής.
Από τότε και μέχρι τη στιγμή που επανήλθε και απευθυνόμενος σε άλλους με διάφορα υπονοούμενα και χαρακτηρισμούς εναντίον μου, εγώ δεν συμμετείχα καθόλου στα φόρουμ.


Edited by - Συνοδινός.1 on 15/12/2013 22:11:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2013, 23:53:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Χρίστος Έλ
Λένε τα Ευαγγέλια πότε αποκεφάλιστηκε ο Ιωάννης και πότε παντρεύτηκε ο Ηρώδης την Σαλώμη;

Ok, ότι θες. Αν δεν υπάρχει αντίλογος, δεν έχουμε κανένα πρόβλημα. Δεν πιέζουμε κανέναν

Λοιπόν. Εγώ όταν αναφέρομαι σε θαύμα του Χριστιανισμού, ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ στην πολιτικοποίηση του Χριστιανισμού και στην ανακήρυξή του σε επίσημη θρησκεία από τους αυτοκράτορες. Γιατί δεν είναι δυνατόν να έγινε πολιτικά αποδεκτός, ΑΝ ΠΡΩΤΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΙΧΑΝ ΑΣΠΑΣΤΕΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ. Οι αυτοκράτορες και γενικά οι πολιτικάντηδες της εξουσίας δεν είναι ηλίθιοι να επισημοποιήσουν κάτι που πάει ενάντια στην κοινή γνώμη. Σαν πονηροί οραματιστές είδαν πως ο Χριστιανισμός δεν μπορούσε να πολεμηθεί με αρένες, κρεμάλες, αποκεφαλισμούς, πυρές, διωγμούς, αλλά αντιθέτως γινόταν πιο δυνατός. Έτσι κατέφυγαν στην επισημοποίησή του για να τον θέσουν υπό έλεγχο.

Βέβαια η πολιτικοποίηση του Χριστιανισμού δεν είναι θετική για έναν Χριστιανό, γιατί δεν έχει σχέση με τις εγκόσμιες εξουσίες. Ο Χριστός αρνήθηκε τα βασίλεια του Σατανά. Από την πολιτικοποίησή του και μετά άρχισε η παρακμή και καλλιεργήθηκε το έδαφος, που δίνει σήμερα δικαίωμα στους εχθρούς να βλασφημούν και να κατηγορούν τον Χριστιανισμό για "σκοτάδια" και "διώξεις" του "φιλοσοφικού πνεύματος".
Μάλλον γι' αυτό θα έπρεπε να κατηγορήσουν την τυρρανική εξουσία και τους καιροσκόπους κάθε εποχής.

Όμως για να λέμε και του στραβού το δίκιο γυρνώντας το λίγο στα εγκόσμια, ο Μέγας Κωνσταντίνος(όντας μη Χριστιανός) μεταφέροντας την πρωτεύουσα από την Ρώμη στην ανατολή του Βυζαντίου, βοήθησε τον Ελληνισμό να επαγεννηθεί.

Βέβαια το δίδυμο Ελληνισμός-Χριστιανισμός είναι καθαρά ένα εθνικιστικό/πολιτικό σύνθημα που πιστεύω ότι είναι κενό θρησκευτικότητας. Γιατί ο Χριστός δεν είπε πως θα εγκαθιδρύσει κανέναν βασιλιά του εδώ στην Γη ως αντιπρόσωπο, Αυτός είναι ο Βασιλιάς. Όμως πρέπει να παραδεχθούμε πως το σύνθημα Ελληνισμός-Χριστιανισμός είναι χρήσιμο όταν υπάρχει εχθρική φασιστική επιβολή υπό το πέπλο της θρησκευτικής ελευθερίας μουσουλμάνων κ.ά.

Αργότερα θα πούμε επιτέλους και δυο λόγια για τα μυστήρια και την σχέση με τον Χριστιανισμό, για να μην μένουμε συνέχεια στα επιφανειακά συμπεράσματα.



Ό,τι πεις φίλε Χρίστο, ό,τι πεις!

*



Δεν νομίζω να ζήτησα από κανένα να συμφωνήσει σε κάτι με το ζόρι. Ότι νομίζεις.

Εγώ δεν λέω στον άλλο την φράση "δεν παραδέχεσαι", γιατί αυτό σημαίνει πως του αφαιρώ το δικαίωμα να αμφισβητήσει κάτι.

Θα ήταν σωστό ότι λες να συνοδεύεται με αποδείξεις. Μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί πιστεύεις ότι ο Ιωάννης ο Βαπτιστής πέθανε μετά από την υποτιθέμενη(για σένα) σταύρωση του Ιησού; Έδωσες ένα νούμερο 35μ.Χ. Αν βαριέσαι να πεις κάτι για αυτό, δώσε μου τουλάχιστον κάποιο link όπου τα διάβασες αυτά, για να το ελέγξω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2013, 01:22:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρίστος Έλ
Μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί πιστεύεις ότι ο Ιωάννης ο Βαπτιστής πέθανε μετά από την υποτιθέμενη(για σένα) σταύρωση του Ιησού;

Ξαναδιάβασε προσεκτικά την πρώτη ανάρτησή μου στην σελίδα 12, και σταμάτα να αναπαράγης πράγματα που δεν έγραψα. Αυτό που έγραψα είναι:

ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΔΟΧΕΣ ΠΟΥ ΕΞΕΤΑΖΟΥΝ ΟΙ ΜΕΛΕΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΚΑΙΝΗΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ, (η τρίτη), ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΈΧΕΙ ΣΤΑΥΡΩΘΕΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΤΟ 36, ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΤΟΥ ΙΩΑΝΝΗ, ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ 41 ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΤΩΝ.

Γκέγκε; Όπως λένε κι οι Αρβανίτες εδώ που μένω.


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2013, 10:06:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...ΕΚΔΟΧΕΣ ΠΟΥ ΕΞΕΤΑΖΟΥΝ ΟΙ ΜΕΛΕΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΚΑΙΝΗΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ, ...
Έδώ υπάρχει μια διαφορά. Οι "μελετητές" της Καινής Διαθήκης μπορούν να τη ζήσουν να την εφαρμόζουν και να την γνωρίσουν ζωντανή στη ζωή τους ή να "εξετάζουν εκδοχές"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2013, 17:23:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Χρίστος Έλ
Μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί πιστεύεις ότι ο Ιωάννης ο Βαπτιστής πέθανε μετά από την υποτιθέμενη(για σένα) σταύρωση του Ιησού;

Ξαναδιάβασε προσεκτικά την πρώτη ανάρτησή μου στην σελίδα 12, και σταμάτα να αναπαράγης πράγματα που δεν έγραψα. Αυτό που έγραψα είναι:

ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΔΟΧΕΣ ΠΟΥ ΕΞΕΤΑΖΟΥΝ ΟΙ ΜΕΛΕΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΚΑΙΝΗΣ ΔΙΑΘΗΚΗΣ, (η τρίτη), ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΈΧΕΙ ΣΤΑΥΡΩΘΕΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΤΟ 36, ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΤΟΥ ΙΩΑΝΝΗ, ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ 41 ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΤΩΝ.

Γκέγκε; Όπως λένε κι οι Αρβανίτες εδώ που μένω.


*


Εννοείς αυτό.

"Έτσι λοιπόν με βάση όλες αυτές τις ημερομηνίες και τις υποθέσεις των θεολόγων ερευνητών, έχουμε τα εξής αποτελέσματα, βασισμένοι στον Ματθαίο και έτος γεννήσεως του Ιησού περίπου το 6 παχχ, και πιθανές ημερομηνίες 30, 33, και 36, οι αντίστοιχες πιθανές ηλικίες του Ιησού κατά την σταύρωση να είναι 35-36, 38-39, και 41-42 έτη. Βασισμένοι στον Λουκά και έτος γεννήσεως του Ιησού περίπου το 7 μαχχ, και πιθανές ημερομηνίες 30, 33, και 36, οι αντίστοιχες πιθανές ηλικίες του Ιησού κατά την σταύρωση να είναι 23, 26, και 29 έτη."


Και τα παρακάτω δεν είναι δικά σου;

"1ον ο Ιησούς βαφτίζεται 30 ετών το 26, διδάσκει 4 χρόνια και σταυρώνεται το 30, δηλαδή 5 χρόνια πριν τον αποκεφαλισμό του Ιωάννη, στα 34 του.

2ον ο Ιησούς βαφτίζεται 30 ετών το 26 , διδάσκει 7 χρόνια, και σταυρώνεται το 33, δηλαδή 2 χρόνια πριν τον αποκεφαλισμό του Ιωάννη στα 37 του.

3ον ο Ιησούς βαφτίζεται 30 ετών το 26 , διδάσκει 10 χρόνια, και σταυρώνεται το 36 δηλαδή μετά τον αποκεφαλισμό του Ιωάννη στα 40 του

4ον ο Ιησούς βαφτίζεται 34 ετών το 30 και σταυρώθηκε το 33, δηλαδή δίδαξε 3 χρόνια σταυρώθηκε 37 ετών, και 2 χρόνια πριν τον αποκεφαλισμό του Ιωάννη.

5ον ο Ιησούς βαφτίζεται 37 ετών το 33 και σταυρώθηκε το 36, δηλαδή δίδαξε 3 χρόνια σταυρώθηκε 40 ετών, μετά τον αποκεφαλισμό του Ιωάννη."


Συγγνώμη αλλά έχεις προκαλέσει ένα χάος. Το μόνο που έχω καταλάβει είναι πως προσπαθείς με υπέρμετρο ζήλο να δείξεις πως η μόνη υπόθεση που δεν ισχύει είναι ότι ο Ιησούς σταυρώθηκε όταν ήταν 33 χρονών(για να χαλάσεις φυσικά τις χριστιανικές προφητείες και τους συμβολισμούς).

Λοιπόν για να ξεκαθαρίσουμε το χάος και για να μην διαμαρτύρεσαι για παρερμηνείες. Αν έχεις την ευγενή καλοσύνη, μπορείς να μου πεις

1)ποιο ημερολόγιο χρησιμοποιείς για αυτές τις υποθέσεις;

2)ποιο έτος αυτό του ημερολογίου θεωρείς ως έτος γέννησης του Ιησού;

3)γιατί τα συσχετίζεις όλα με τον αποκεφαλισμό του Ιωάννη του Πρόδρομου;


ΥΓ Αν μπορείς πρόσεχε να μην ταυτίζεις την ηλικία ενός προσώπου με την χρονιά ενός ημερολογίου. Άλλο η ηλικία 33 ετών και άλλο το έτος 33 ενός ημερολογίου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2013, 21:29:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sesostris

Μη τυχόν και παραμελήσεις, να του απαντήσεις!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2013, 23:23:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρίστος Έλ
Λοιπόν για να ξεκαθαρίσουμε το χάος και για να μην διαμαρτύρεσαι για παρερμηνείες. Αν έχεις την ευγενή καλοσύνη, μπορείς να μου πεις

1)ποιο ημερολόγιο χρησιμοποιείς για αυτές τις υποθέσεις;

2)ποιο έτος αυτό του ημερολογίου θεωρείς ως έτος γέννησης του Ιησού;

3)γιατί τα συσχετίζεις όλα με τον αποκεφαλισμό του Ιωάννη του Πρόδρομου;



Φίλε Χρίστο. Ένα πράγμα που σιχαίνομαι περισσότερο στη ζωή μου, είναι να επαναλαμβάνω συνεχώς τις ίδιες απαντήσεις σε ανθρώπους που αρνούνται πεισματικά να τις διαβάσουν προσεκτικά προκειμένου να μπουν στο νόημα της συζήτησης, και επαναλαμβάνουν τις ίδιες και τις ίδιες ερωτήσεις, οι οποίες δεν έχουν σχέση και διαστρεβλώνουν το νόημα αυτών που έγραψα. Αν μη τι άλλο οι πρακτικές αυτές καταδεικνύουν ότι, ή διάβασαν επιπόλαια αυτά που έγραψα στην αρχική μου τοποθέτηση για την ηλικία του Ιησού κατά τη σταύρωση και δεν τα κατανόησαν, ή επανέρχονται σκόπιμα προκειμένου να δημιουργήσουν σύγχυση και αμφιβολίες σ' αυτούς που μας διαβάζουν. Επειδή προσωπικά πιστεύω ότι ανήκεις στην πρώτη κατηγορία, σου απαντώ για τελευταία φορά πάνω στο θέμα της ηλικίας του Ιησού, και δεν πρόκειται να επανέλθω.

Για τελευταία φορά!

1ον Όχι εγώ, αλλά οι ιστορικοί που ερευνούν τα βιβλικά κείμενα χρησιμοποιούν τα αστρονομικά δεδομένα με βάση το σύγχρονο ημερολόγιο.

2ον Όχι εγώ, αλλά οι ιστορικοί που ερευνούν τα βιβλικά κείμενα, και λαμβάνουν υπ' όψιν τους το κατά Ματθαίον, θεωρούν ότι εφόσον ο Ηρώδης ο Μέγας πέθανε το 4 παχχ, λογικά ο Ιησούς πρέπει να γεννήθηκε μεταξύ του 5 και του 6 παχχ.

3ον Δεν τα συσχετίζω με τον αποκεφαλισμό του Ιωάννη. Αν έκανες τον κόπο να διαβάσης προσεκτικά την αρχική μου ανάρτηση, θα έβλεπες ότι το έτος 36 μαχχ., είναι η τελευταία επιλογή μικρής μερίδας ερευνητών. Όμως σου απάντησα με βάση τον Ιωάννη επειδή τον ανέφερες, για να σου καταδείξω πόσους συνδυασμούς μπορεί να κάνη κάποιος, και τι αλαλούμ υπάρχει σχετικά με την ηλικία του Ιησού κατά την σταύρωση, που το μόνο νούμερο που δεν προκύπτει με τίποτα είναι το 33. Αλλά εσύ αγνόησες όλα τα άλλα και κόλλησες στον Ιωάννη.

Και για να τελειώνουμε! Πήγαινε στη σελίδα 12 του παρόντος θέματος, στην αρχική ανάρτησή μου 11/12/2013 ώρα 14:23:37, κάνε ένα copy-paste, τύπωσέ την και κάθησε να την διαβάσης με την ησυχία σου προκειμένου να την καταλάβης. Εκεί υπάρχουν όλες οι απαντήσεις για το αλαλούμ που υπάρχει ως προς την ηλικία του Ιησού τόσο κατά την γέννηση όσο και κατά τη σταύρωση. Εγώ σου έγραψα τι λένε οι ερευνητές που διασταυρώνουν τις ευαγγελικές αναφορές με την καταγεγραμμένη ιστορία, την οποία αποδέχομαι. Από κει και πέρα δικαίωμά σου να τα αποδεχτής, ή να συνεχίσης να λες τα δικά σου. Εγώ πάντως δεν πρόκειται να επανέλθω σε ανούσιο διάλογο εντυπώσεων,

*

Edited by - Sesostris on 16/12/2013 23:31:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2013, 23:53:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Sesostris

Μη τυχόν και παραμελήσεις, να του απαντήσεις!!!



Δεν είχα άλλη επιλογή φίλε ΝΙΚΟΜΑΧΕ. Ο άνθρωπος είναι ικανός να σκάση γάιδαρο με τις επαναλαμβανόμενες ερωτήσεις του, οι οποίες ουσιαστικά δεν προσφέρουν τίποτα στον διάλογο. Μη ξεχνάς ότι είναι ο μόνος που κατόρθωσε να κάνη τον ήρεμο Κηφέα έξαλλο.

*

Edited by - Sesostris on 16/12/2013 23:58:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2013, 00:19:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η πίστη Σωτήρη, είναι ένα κοστούμι πολύ ιδιαίτερο. Βγαίνει σε πολλά χρώματα, αλλά μόνο σε ένα νούμερο.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2013, 12:04:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.tokoulouri.com/culture/greeks_argue_better/


Αχαχαχα....έχουν πλάκα ρε σεις αυτοί στο Κουλούρι σου φτιάχνουν τη διάθεση...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2013, 13:34:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Μπροστά σε μια πρωτοφανή ανακάλυψη βρέθηκαν επιστήμονες της Θεολογικής σχολής του Μοντεβιδέο, οι οποίοι μελετούσαν τα πρωτότυπα κείμενα της Αγίας Γραφής στη θεόπνευστη αραμαϊκή γλώσσα.

Συγκεκριμένα, ενώ ανέλυαν τα νοήματα και τις παραβολές του ιστορικού κειμένου της χριστιανικής εκκλησίας, διαπίστωσαν πως στο κάτω μέρος πολλών σελίδων υπήρχαν κάποια σχόλια γραμμένα σε μια άγνωστη γι’αυτούς γλώσσα. Ύστερα από ενδελεχή μελέτη και έρευνα, διαπίστωσαν πως η γλώσσα αυτή δεν ήταν άλλη από τα αρχαία ελληνικά και δίχως χρονοτριβή προχώρησαν στην άμεση μετάφραση των σχολίων αυτών, για να βρεθούν μπροστά σε μια τεράστια έκπληξη.

Οι Έλληνες αναγνώστες της Αγίας Γραφής δεν έκαναν τίποτα άλλο από το να τσακώνονται κάτω από κάθε εδάφιο της Βίβλου για οποιαδήποτε αφορμή. Χαρακτηριστικά είναι μερικά σχόλια τα οποία μας μεταφέρουν οι επιστήμονες της Θεολογικής σχολής. «Τι βλακείες είναι αυτές. Εγώ θα σας πω τι συμβαίνει στην πραγματικότητα, όλα είναι μπούρδες» γράφει ο νεαρός Επίκτητος για να του απαντήσει ο Ναυκράτης «Όλα τα ξέρετε εσείς οι Αθηναίοι. Ελάτε στην Σπάρτη να μας τα πείτε αυτά αν τολμάτε». Σε διαφορετικό εδάφιο συναντάμε και άλλη στιχομυθία, με τα πνεύματα να είναι ακόμα πιο οξυμένα. «Κανένας Χριστός, μόνο Δίας, φωτιά στην Καινή Διαθήκη», σχολιάζει ο Λάμαχος για να του απαντήσει σε έξαλλη κατάσταση η Σαπφώ «Λάμαχε σε είδαμε την Κυριακή στην Αγορά με γυναικεία ρούχα» και το Λάμαχο να ανταπαντά «Από πότε οι γυναίκες βγαίνουν από τα σπίτια τους Σαπφώ, γύρνα στην κουζίνα σου».

Το «Κουλούρι» επικοινώνησε με τον Χεσούς Ναβάρο, έγκριτο καθηγητή της Θεολογίας, ο οποίος μας εξηγεί: «Φαίνεται πως όταν το 51 μετά Χριστόν ο Απόστολος Παύλος επισκέφτηκε την Ελλάδα, άφησε το χειρόγραφο της Βίβλου στους Έλληνες προκειμένου να το μελετήσουν. Όμως αυτοί άρχισαν να αφήνουν τα δικά τους σχόλια από κάτω με αποτέλεσμα να ξεσπάσουν έντονες διαμάχες και ταραχές. Μάλιστα, εικάζεται πως μερικά εδάφια κάηκαν ολοσχερώς κατά τη διάρκεια των ταραχών αυτών. Έτσι, ο Απόστολος Παύλος έφυγε απογοητευμένος συμβουλεύοντας τους υπόλοιπους ιεραπόστολους να μην πατήσουν ποτέ το πόδι τους στη χώρα».

Οι επιστήμονες δεν αποκλείουν το ενδεχόμενο σχόλια Ελλήνων που τσακώνονται να υπάρχουν και σε άλλα ιστορικά κείμενα, με τις φήμες πως στο πίσω μέρος της πλάκας που είναι χαραγμένες οι δέκα εντολές, αναγράφει «Οι Έλληνες δεν υπακούν σε καμμια εντολή. Αθήνα- Τροία- Αναρχία» να ελέγχονται ως ανακριβείς."

http://www.tokoulouri.com/culture/greeks_argue_better/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2013, 14:37:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Χρίστος Έλ
Λοιπόν για να ξεκαθαρίσουμε το χάος και για να μην διαμαρτύρεσαι για παρερμηνείες. Αν έχεις την ευγενή καλοσύνη, μπορείς να μου πεις

1)ποιο ημερολόγιο χρησιμοποιείς για αυτές τις υποθέσεις;

2)ποιο έτος αυτό του ημερολογίου θεωρείς ως έτος γέννησης του Ιησού;

3)γιατί τα συσχετίζεις όλα με τον αποκεφαλισμό του Ιωάννη του Πρόδρομου;



Φίλε Χρίστο. Ένα πράγμα που σιχαίνομαι περισσότερο στη ζωή μου, είναι να επαναλαμβάνω συνεχώς τις ίδιες απαντήσεις σε ανθρώπους που αρνούνται πεισματικά να τις διαβάσουν προσεκτικά προκειμένου να μπουν στο νόημα της συζήτησης, και επαναλαμβάνουν τις ίδιες και τις ίδιες ερωτήσεις, οι οποίες δεν έχουν σχέση και διαστρεβλώνουν το νόημα αυτών που έγραψα. Αν μη τι άλλο οι πρακτικές αυτές καταδεικνύουν ότι, ή διάβασαν επιπόλαια αυτά που έγραψα στην αρχική μου τοποθέτηση για την ηλικία του Ιησού κατά τη σταύρωση και δεν τα κατανόησαν, ή επανέρχονται σκόπιμα προκειμένου να δημιουργήσουν σύγχυση και αμφιβολίες σ' αυτούς που μας διαβάζουν. Επειδή προσωπικά πιστεύω ότι ανήκεις στην πρώτη κατηγορία, σου απαντώ για τελευταία φορά πάνω στο θέμα της ηλικίας του Ιησού, και δεν πρόκειται να επανέλθω.

Για τελευταία φορά!

1ον Όχι εγώ, αλλά οι ιστορικοί που ερευνούν τα βιβλικά κείμενα χρησιμοποιούν τα αστρονομικά δεδομένα με βάση το σύγχρονο ημερολόγιο.

2ον Όχι εγώ, αλλά οι ιστορικοί που ερευνούν τα βιβλικά κείμενα, και λαμβάνουν υπ' όψιν τους το κατά Ματθαίον, θεωρούν ότι εφόσον ο Ηρώδης ο Μέγας πέθανε το 4 παχχ, λογικά ο Ιησούς πρέπει να γεννήθηκε μεταξύ του 5 και του 6 παχχ.

3ον Δεν τα συσχετίζω με τον αποκεφαλισμό του Ιωάννη. Αν έκανες τον κόπο να διαβάσης προσεκτικά την αρχική μου ανάρτηση, θα έβλεπες ότι το έτος 36 μαχχ., είναι η τελευταία επιλογή μικρής μερίδας ερευνητών. Όμως σου απάντησα με βάση τον Ιωάννη επειδή τον ανέφερες, για να σου καταδείξω πόσους συνδυασμούς μπορεί να κάνη κάποιος, και τι αλαλούμ υπάρχει σχετικά με την ηλικία του Ιησού κατά την σταύρωση, που το μόνο νούμερο που δεν προκύπτει με τίποτα είναι το 33. Αλλά εσύ αγνόησες όλα τα άλλα και κόλλησες στον Ιωάννη.

Και για να τελειώνουμε! Πήγαινε στη σελίδα 12 του παρόντος θέματος, στην αρχική ανάρτησή μου 11/12/2013 ώρα 14:23:37, κάνε ένα copy-paste, τύπωσέ την και κάθησε να την διαβάσης με την ησυχία σου προκειμένου να την καταλάβης. Εκεί υπάρχουν όλες οι απαντήσεις για το αλαλούμ που υπάρχει ως προς την ηλικία του Ιησού τόσο κατά την γέννηση όσο και κατά τη σταύρωση. Εγώ σου έγραψα τι λένε οι ερευνητές που διασταυρώνουν τις ευαγγελικές αναφορές με την καταγεγραμμένη ιστορία, την οποία αποδέχομαι. Από κει και πέρα δικαίωμά σου να τα αποδεχτής, ή να συνεχίσης να λες τα δικά σου. Εγώ πάντως δεν πρόκειται να επανέλθω σε ανούσιο διάλογο εντυπώσεων,

*

Edited by - Sesostris on 16/12/2013 23:31:26


Δεν σου ζήτησα να επαναλάβεις κάτι που έχεις ήδη πει.

ΝΑΙ ΕΣΥ. Γιατί λες "όχι εγώ"; Οκ, αν επαναπαύεσαι στην μελέτη που κάνανε κάποιοι ειδικοί. Δηλαδή το είπανε αυτοί, πάπαλα. Οι εξηγήσεις ανήκουν δηλαδή μόνο σε αυτούς που φοιτούν, η μάζα απλώς το δέχεται όπως το διαβάζει, έτσι δεν είναι;

Τέλος πάντων, ok θα ψάξω μόνος να δω πως αιτιολογούνε ότι αιτιολογούνε. Αλλά πριν να κάνω μια παρατήρηση. Είναι προφανές πως δεν σε ενδιαφέρει να πειστείς, αλλά έχεις μια προδιάθεση άρνησης. Έρχεσαι και πετάς στο τραπέζι εκατοντάδες υποθέσεις(χωρίς αιτιολόγηση) λέγοντας μάλιστα πως η μόνη υπόθεση που αποκλείεται είναι να σταυρώθηκε ο Ιησούς στα 33 του.

Νομίζω ότι όπως θα λέγανε οι Κηφέες, οι Νικόμαχοι, οι Dsm και άλλοι... αυτό προσβάλει την νοημοσύνη του κάθε αναγνώστη. Τώρα αντιγράφω και αυτούς!

Γιατί το κοινό δεν θέλει δόγματα των ειδικών. Θέλει ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ.

Καλή διασκέδαση στην δυσφήμιση του Χριστιανισμού.

Να σας κάνω όμως ένα δωράκι χριστουγεννιάτικο. Δυο ολόκληρα άρθρα της οοδε.

http://www.oodegr.com/oode/istoria/xronologiseis/dionisios1.htm

Το λάθος τού Διονυσίου τού Μικρού


Από χρονολογικό λάθος τού Διονυσίου τού Μικρού, η παγκόσμια ιστορία βρέθηκε περίπου 4 χρόνια... νεώτερη!
Η χρονολόγηση από τη γέννηση του Χριστού προτάθηκε από τον Σκύθη μοναχό και εκκλησιαστικό συγγραφέα Διονύσιο τον Μικρό (532 μ.Χ.), ηγούμενο μοναστηριού στη Ρώμη, κατά τον 6ο μ.Χ. αιώνα. Μέχρι τότε, η χρονολόγηση γινόταν, είτε με αφετηρία την Κτίση της Ρώμης είτε "από Διοκλητιανού", δηλαδή με αφετηρία την (υποτιθέμενη) 29η Αυγούστου του 284 μ.Χ., ημερομηνία κατά την οποίαν ο Διοκλητιανός ανακηρύχτηκε αυτοκράτορας. Αφού, λοιπόν, δημιουργήθηκε η χρονολόγηση με αφετηρία τη γέννηση του Χριστού, οι μετέπειτα προσπάθειες των σοφών επικεντρώθηκαν στον ακριβή προσδιορισμό της ημερομηνίας της.

Πότε, όμως, γεννήθηκε ο Χριστός;

Τα Ευαγγέλια, κύρια πηγή πληροφοριών για τους Χριστιανούς, δεν αναφέρουν τίποτε σχετικό, ούτε μνημονεύουν κάποιον εορτασμό γενεθλίων κατά τον "ανθρώπινο" βίο του Σωτήρα Χριστού. Έτσι, κατά τους πρώτους μεταχριστιανικούς αιώνες, ο ακριβής εντοπισμός της σχετικής ημερομηνίας δεν ενδιέφερε τους πρώτους Χριστιανούς που λάτρευαν τον Ιησού καθημερινά! Το πρόβλημα ανέκυψε, όταν το 135 μ.Χ. ο πάπας Τελεσφόρος απεφάσισε να θεσπίσει τη γιορτή των Χριστουγέννων. Αρχικά, η γιορτή ήταν κινητή και εορταζόταν είτε την 6η Ιανουαρίου με τα Θεοφάνια, είτε την 22α Δεκεμβρίου, την ημέρα του χειμερινού ηλιοστασίου. Η καθιέρωση, βέβαια, της γιορτής στο χειμερινό ηλιοστάσιο είχε το μεγάλο πλεονέκτημα, για την Επίσημη Εκκλησία, ότι συνέπιπτε με μεγάλες ειδωλολατρικές γιορτές, όπως τα Σατουρνάλια, προς τιμήν του Κρόνου, και τα Μπρουμάλια, τον παγανιστικό εορτασμό της μικρότερης μέρας του έτους, που ο Χριστιανισμός ήθελε να εξαλείψει. Έτσι, τα Χριστούγεννα, τοποθετήθηκαν την 25η Δεκεμβρίου - υποτιθέμενη ημερομηνία γέννησης του Θεανθρώπου.

Στη συνέχεια, η γιορτή από τη Δύση έφτασε στην Ανατολή και η παράδοση αναφέρει ότι η 25η Δεκεμβρίου καθιερώθηκε στην Κωνσταντινούπολη το 378 μ.Χ. από τον Ιωάννη τον Χρυσόστομο, τότε Πατριάρχη Κωνσταντινουπόλεως.

Δύο αιώνες αργότερα περίπου, ο Διονύσιος ο Μικρός, μετά από σχετική διαταγή του Ιουστινιανού και του πάπα Ιωάννη Α', προσπάθησε να φτιάξει Πασχάλιο, με αφετηρία χρονολόγησης τη γέννηση του Χριστού. Θεώρησε, λοιπόν, ότι ο Ιησούς Χριστός γεννήθηκε στις 25 Δεκεμβρίου του έτους 1, που κατ' αυτόν αντιστοιχούσε στο έτος 754 από την Κτίση της Ρώμης. Με άλλα λόγια, ο Διονύσιος θεώρησε, κατά σύμβαση, ότι η γέννηση του Χριστού έλαβε χώρα το "έτος 1".

Η σύγχυση στον ορισμό των δεκαετιών

Απ' την απόφαση αυτή του Διονυσίου του Μικρού δημιουργήθηκε η ασάφεια για το τέλος των δεκαετιών. Ας δούμε, γιατί.

Ο Διονύσιος, αρχίζοντας το μέτρημα, θεώρησε ότι η γέννηση του Χριστού έλαβε χώρα το "έτος 1". Δηλαδή, δεν έλαβε υπόψη του το "έτος μηδέν". Αυτό, πολύ απλά, πάει να πει ότι, εφόσον το μέτρημα άρχισε το έτος 1, η πρώτη δεκαετία διήρκεσε από το 1 έως το 10, η δεύτερη από το 11 έως το 20 κ.ο.κ. Εδώ γεννάται το πρώτο ερώτημα:

Πότε αρχίζει και πότε λήγει μία δεκαετία; Η τελευταία δεκαετία του αιώνα μας, αυτή, δηλαδή, που σήμερα διανύουμε, άρχισε το έτος 1990 ή το 1991; Οι περισσότεροι άνθρωποι θα απαντήσουν, πολύ φυσικά, ότι η δεκαετία του '90 άρχισε την 1η Ιανουαρίου 1990 και θα λήξει φυσιολογικά την 31η Δεκεμβρίου 1999.

Λάθος, απαντούμε εμείς οι αστρονόμοι και θεωρητικοί των ημερολογίων. Το 1990 φαίνεται, από απόψεως ακούσματος και γραφής, να ανήκει στη δεκαετία του '90, αλλά, στην πραγματικότητα, ήταν η τελευταία χρονιά της δεκαετίας του '80. Αυτό σημαίνει ότι η δεκαετία που διανύουμε σήμερα άρχισε κανονικά την 1η Ιανουαρίου 1991 και θα λήξει την 31η Δεκεμβρίου του 2000, οπότε θα λήξει και η δεύτερη χιλιετία μετά Χριστόν. Όλα αυτά οφείλονται στο γεγονός ότι ο Διονύσιος ο Μικρός δεν προσδιόρισε το πρώτο έτος του ημερολογίου ως "έτος μηδέν". Αν το είχε κάνει, θα γλιτώναμε μια και έξω από τη σύγχυση για το ορισμό των δεκαετιών.

Γιατί, όμως, δεν υπολόγισε το "έτος μηδέν";

Για τον απλούστατο λόγο, ότι την εποχή εκείνη στη Δύση χρησιμοποιούσαν το ρωμαϊκό σύστημα αρίθμησης, με τα λατινικά αριθμητικά σύμβολα που δεν περιείχαν το μηδέν.

Τα στοιχεία λήφθηκαν από τη διεύθυνση: http://www.weblab.gr/prisma/prisma42/istoria42/christ42.htm (ΗΜΕΡΗΣΙΑ / ΠΡΙΣΜΑ, τεύχος 42, 24-26 Δεκεμβρίου 1999).

/////////////////////////

http://www.oodegr.com/oode/grafi/kritiki/gennisi1.htm

Η χρονολογία γέννησης τού Χριστού


Μερικοί "κριτικοί" τής Αγίας Γραφής, καθώς εξετάζουν τις χρονολογίες περί την γέννηση τού Χριστού, νομίζουν ότι βρήκαν... "λαβράκι"! Λένε λοιπόν, ότι η αφήγηση τών Ευαγγελίων είναι ανακριβής, επειδή ο Χριστός δεν γεννήθηκε τότε που προσδιορίζει η Χριστιανική αφετηρία χρονολόγησης. Όμως με μια προσεκτικότερη ματιά, όχι μόνο τα Ευαγγέλια βγαίνουν αξιόπιστα, αλλά ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΟΝΤΑΙ ακόμα περισσότερο λόγω τής εξαιρετικής χρονολογικής ακριβείας τους!
Η αντίρρηση τών λεγομένων "κριτικών" τής Αγίας Γραφής, είναι εν συντομία η εξής:

"Δεν έχουμε άλλη ιστορική επιβεβαίωση για την απογραφή που αναφέρει ο Ευαγγελιστής Λουκάς, που έγινε στη γέννηση τού Χριστού. Μάλιστα ο ιστορικός Ιώσηπος αναφέρει την απογραφή αυτή αρκετά χρόνια αργότερα. Τότε όμως, ήδη ο Ηρώδης είχε πεθάνει. Άρα έχουμε αντίφαση. Και ακόμα, δεν ήταν πρακτικό να γίνει απογραφή με μετακίνηση πληθυσμών στην πατρίδα τους".

Όπως θα δούμε όμως στη συνέχεια, τα παραπάνω είναι εντελώς ανυπόστατα. Αντιθέτως, αποδεικνύουν την αφήγηση τής Αγίας Γραφής, αξιόπιστη!

Οι συχνές απογραφές

Είναι σήμερα γνωστή η απογραφή που αναφέρει ο Λουκάς στο 2/β΄ 1-3 η οποία αν και είχε ορισθεί από τη Ρώμη για το 9-8 π.Χ., έγινε τελικά το 6 π.Χ. λόγω αντιδράσεων των Ιουδαίων. Είναι ψεύδος το ότι δεν έχουμε σήμερα στοιχεία για την απογραφή του 6 π.Χ. Πάπυροι τους οποίους κατέχει σήμερα η Αρχαιολογία, μας πληροφορούν ότι στο Ρωμαϊκό κράτος γίνονταν απογραφές κάθε 14 χρόνια. Και μιλούν σαφώς περί απογραφής που διατάχθηκε το 9 π.Χ., αλλά έγινε το 6 π.Χ. (J.P. Free, Archaeology and Bible History, σελ. 285, 286. Επίσης W. M Ramsay, “Was Christ Born at Bethlehem?” σελ. 174 εξ. Επίσης J. A. Thompson, “The Bible and Archaeology”, σελ. 378 – 379. W. Keller, «Η Βίβλος ως ιστορία λαών και πολιτισμών, σελ. 463). Ο Κλήμης ο Αλεξανδρεύς, (155 – 220 μ.Χ.), μιλάει για σύστημα απογραφής και λέει ότι αυτό άρχισε με την απογραφή που έγινε το έτος γεννήσεως του Χριστού. Κείμενα παπύρων, αναφέρουν απογραφές που γίνονταν κάθε 14 χρόνια: 90 μ.Χ., 104, 118, 132, κλπ ως το 230 μ.Χ. (Α. Τ. Robinson, “Luke the Historian in the Light of Research” σελ. 123 εξ.). Επίσης υπάρχουν αναφορές στον Πλίνιο και στον Τάκιτο για απογραφή στα έτη 35, 48, 61 και 74 μ.Χ. Επίσης έχουμε πληροφορίες περί απογραφής στην Αίγυπτο το 34 και το 62 μ.Χ., και ακόμα έμμεσες πληροφορίες περί απογραφής το 20 και το 48 π.Χ. Αν λοιπόν είχαμε τόσο συχνές απογραφές, γιατί πρέπει να θεωρηθεί ειδικά η απογραφή τής γέννησης τού Χριστού ως μη ιστορική; Μήπως μόνο από προκατάληψη κατά τής Αγίας Γραφής;

Η μαρτυρία τού Ιώσηπου

«Ηγεμονεύοντος της Συρίας Κυρηνίου» (Λουκάς 2/β΄ 1,2), (Publius Sulpicius Quirinius): Ο Κυρήνιος ήταν ο ρωμαίος έπαρχος της Συρίας την εποχή της απογραφής και της Γέννησης του Κυρίου. Χαρακτηριστικές είναι οι πληροφορίες που δίνει γι' αυτόν και για μία απογραφή που διενήργησε, ο Ιώσηπος:

«Κυρίνιος δε των εις την βουλήν συναγομένων ανήρ τας τε αλλάς αρχάς επιτετελεκώς και διά πασών οδεύσας ύπατος γενέσθαι τα τε άλλα αξιώματα μέγας συν ολίγοις επί Συρίας παρήν. υπό Καίσαρος δικαιοδότης του έθνους απεσταλμένος και τιμητής των ουσιών γένησόμενος, Κωπώνιός τε αυτώ συγκαταπέμπεται τάγματος των ιππέων, ηγησόμενος Ιουδαίων τη επί πάσιν εξουσίαν. Παρήν δε και Κυρίνιος εις την Ιουδαίαν προσθήκην της Συρίας γενομένην αποτιμησόμενός τε αυτών τας ουσίας και αποδωσόμενος τα Αρχελάου χρήματα» (Ιουδ. αρχαιολ. XVIII, 1-2).

Είναι προφανές ότι αυτή η απογραφή που περιγράφεται δεν αποκλείει την προηγούμενη, την πρώτη όπως γράφει ο Λουκάς, που πραγματοποιήθηκε την εποχή της βασιλείας του Ηρώδη, όταν γεννήθηκε ο Χριστός. Αντίθετα, φανερώνει ξεκάθαρα την τάση της ρωμαϊκής αρχής για τακτική απογραφή του πληθυσμού. προκείμενου να οργανωθεί καλύτερα το φορολογικό σύστημα της αυτοκρατορίας. Άλλωστε ο Οκταβιανός Αύγουστος ήταν γνωστός για τη γραφειοκρατική του εμμονή που απαιτούσε το σχολαστικό έλεγχο της διοίκησης στους υποτελείς λαούς.

Ο Λουκάς σαφώς λεει στο Ευαγγέλιό του:

«Εγένετο δε εν ταις ημέραις εκείναις εξήλθε δόγμα παρά Καίσαρος Αυγούστου απογράφεσθαι πάσαν την οικουμένην. Αύτη η απογραφή πρώτη εγένετο ηγεμονεύοντος της Συρίας Κυρηνίου. Και επορεύοντο πάντες απογράφεσθαι, έκαστος εις την ιδίαν πόλιν»

Προσοχή! Λέει: «Αύτη η απογραφή πρώτη εγένετο…» Ο λόγος που η Αγία Γραφή αναφέρει αυτήν την απογραφή ως ΠΡΩΤΗ είναι για να μας βοηθήσει να μην την συγχύσουμε με μια άλλη η οποία έγινε αργότερα γύρω στο 7 μ.Χ.

Ο ηγεμόνας Κυρήνιος

Το ότι το σύστημα ήταν να γίνονται απογραφές κάθε λίγα χρόνια, συμφωνεί με τις μαρτυρίες του Ιώσηπου, για το 7 μ.Χ., γιατί αυτό σημαίνει ότι η προηγούμενη απογραφή, δηλαδή λίγα χρόνια ενωρίτερα, είχε διαταχθεί γύρω στην ημερομηνία που αναφέρει ο Λουκάς ότι γεννήθηκε ο Χριστός. Και στις δύο αυτές απογραφές, ηγεμόνευε ο Κυρήνιος. Στην πρώτη απογραφή ως απλός ηγεμών, στη δεύτερη ως Λεγάτος.

Προτού ο Κυρήνιος γίνει έπαρχος της Συρίας είχε το ίδιο αξίωμα στην Κρήτη, στην Κυρηναική και ίσως στην Αφρική (Βλ. II. Πανταζόπουλου «Κυρήνιος», άρθρο στη ΘΗΕ, τόμος 7, Αθήναι 1965, στ. 1141). Στην επαρχία της Ασίας ήταν δύο φορές έπαρχος, ενώ το 16 μ. Χ. βρίσκεται στη Ρώμη όπου απευθύνεται, στον αυτοκράτορα Τιβέριο για να βοηθήσει ένα συγγενή του.

Το 1828 βρέθηκε στη Ρώμη επιγραφή, που ανέφερε ότι ο Κυρήνιος υπήρξε κυβερνήτης της Συρίας δύο φορές (J.P. Free, Archaeology and Bible History, σελ. 286), κάτι που πριν δεν ήταν γνωστό, και κατηγορούσαν τον Λουκά ότι γράφει ανακρίβειες, επειδή είχε διασταυρωθεί μόνο η δεύτερη φορά εξουσίας του. Όμως ο Λουκάς και εκεί αποδείχθηκε αληθινός, αποδεικνύοντας έτσι την αξιοπιστία του, και την κοντινή επαφή του με γεγονότα. Επίσης ο Ράμσεϋ βρήκε πριν από τον Α΄ Παγκ. Πόλεμο μια επιγραφή στην Αντιόχεια της Πισιδίας, που επιβεβαίωνε τις δύο διοικητικές περιόδους του, επιβεβαιώνοντας για δεύτερη φορά τον Λουκά. Το 4/5 π.Χ. λοιπόν που γεννήθηκε ο Χριστός, ήταν ηγεμόνας πράγματι ο Κυρήνιος.

Μετακίνηση πληθυσμών

Σχετικά με τους εσφαλμένους ισχυρισμούς ότι δήθεν απαγορευόταν να μετακινηθούν οι κάτοικοι για απογραφή στον τόπο καταγωγής τους, βρέθηκε πάπυρος που χρονολογείται από το 104 μ.Χ., που περιέχει διάταγμα του πρώτου κατά σειράν Ρωμαίου νομάρχου της Αιγύπτου Γάιους Βίμπιους, το οποίο έγραφε:

«Επειδή ο χρόνος της σπίτι με σπίτι απογραφής επλησίασε, κρίνεται αναγκαίο να υποχρεώσετε όλους εκείνους, οι οποίοι καθ’ οιονδήποτε λόγο ευρίσκονται έξω από την επαρχία τους, να επιστρέψουν στα σπίτια τους, ώστε να φέρουν σε πέρας το κανονικό διάταγμα της απογραφής». (Ε. Μ. Blaiklock «Out of the Earth» Grand Rapids, 1957, σελ. 14).

Ο πάπυρος αυτός επιβεβαιώνει ότι η απογραφή έπρεπε να γίνει κατά οικογένειες. Ο Ramsay παρατηρεί ότι υπήρχαν δύο τρόποι απογραφής. Ένας ήταν να απογραφεί ο καθένας εκεί που βρισκόταν κατά την ημέρα της απογραφής. Αυτό όμως απαιτούσε πλήθος υπαλλήλων απογραφέων, και οι Ρωμαίοι Αυτοκράτορες δεν ήταν δυνατόν να αναλάβουν το κόστος. Ο άλλος τρόπος ήταν να μεταβούν όλοι στον τόπο καταγωγής τους, και να παραμείνουν εκεί μέχρι να απογραφούν (Α. Rendle Short “Archaeology Gives Enidence”, σελ. 54). Οι λόγοι λοιπόν αυτού του τρόπου απογραφής, ήταν καθαρά πρακτικοί και οικονομικοί, και βγάζουν λάθος όλους εκείνους που ψάχνουν για προφάσεις κατά της αξιόπιστης και ακριβούς μαρτυρίας του Λουκά.

Απογραφή

«Απογράφεσθαι πάσαν την οικουμένην» γράφει ο Λουκάς ότι έλεγε η διάταξη. Στην απογραφή (λατινικά census), σύμφωνα με τον καθηγητή Βασ. Χ. Ιωαννίδη «εγίνετο υπό των Αρχών εγγραφή των πολιτών σε δημόσιους καταλόγους, στους οποίους ενεγράφοντο το όνομα του πολίτη, το επάγγελμα, η ηλικία, η οικογένεια και η περιουσία του». [Βασ. Χ. Ιωαννίδη "Απογραφή», άρθρο στή ΘΗΕ (Θρησκευτική και Ηθική Εγκυκλοπαίδεια), τόμος 2, Αθήναι. 1963. στίχος 1064]. Την εποχή του Αυγούστου αυτή γινόταν μόνο στις επαρχίες του κράτους και αποσκοπούσε στη φορολογία των πολιτών.

Οι Ιουδαίοι με δυσφορία δέχονταν την απογραφή, γιατί πίστευαν ότι φόρος έπρεπε να δίνεται μόνο στο Ναό και όχι στους κατακτητές. Ταυτόχρονα θεωρούσαν υποτιμητικό να τους μετρούν σαν ζώα σε εμποροπανήγυρη!!! (D. Rops «Η καθημερινή ζωή στην Παλαιστίνη στους χρόνους του Ιησού», μεταγραφή Ελ. Αγγέλου, Αθήνα 1988, σελ.89). Δεν είναι τυχαίο πως ο Ιώσηπος θεωρεί την απογραφή ως αιτία της επανάστασης που άρχισε ο Ιούδας ο Γαλιλαίος. Γράφει ο Ιουδαίος ιστορικός: «Ιούδας δε Γαυλανίτης ανήρ εκ πόλεως όνομα Γάμαλα... ηπείγετο επί αποστάσει, την τε αποτίμησιν ουδέν άλλο ή άντικρυς δουλείαν επιφέρειν λέγοντες και της ελευθερίας επ' αντιλήψει παρακαλούντες το έθνος» (Ιουδ. αρχαιολ. XVIII, 4).

Ο Λουκάς εξηγεί την απόφαση του Ιωσήφ να απογραφεί στη Βηθλεέμ. Προερχόταν από την οικογένεια και τη γενιά του Δαβίδ. Η απογραφή στον τόπο καταγωγής της οικογένειας ήταν μάλλον συνηθισμένο για την Ανατολή φαινόμενο. Χαρακτηριστικό είναι το, παράδειγμα που αναφέρει ο D. Rops : «Το 104 μ.Χ. κάποιος νομάρχης στην Αίγυπτο έδωσε διαταγή σ' όλους τους πολίτες, που διοικούσε να γυρίσουν στο νομό από τον οποίο κατάγονταν για να απογραφούν» (D. Rops «Η καθημερινή ζωή στην Παλαιστίνη στους χρόνους του Ιησού», μεταγραφή Ελ. Αγγέλου, Αθήνα 1988, σελ. 89). Ταυτόχρονα δεν είναι απίθανο ο Ιωσήφ να είχε περιουσιακά στοιχεία στη Βηθλεέμ, τα οποία θα έπρεπε να δηλώσει, για να φορολογηθούν από τους κατακτητές.

Για την εκκλησία μας η απογραφή έχει βαθύ θεολογικό νόημα. Όπως τονίζεται σε ιδιόμελο δοξαστικό του εσπερινού των Χριστουγέννων: «Αυγούστου μοναρχήσαντος επί της γης, η πολυαρχία των ανθρώπων επαύσατο' και σου ενανθρωπήσαντος εκ της Αγνής, η πολυθεΐα των ειδώλων κατήργηται. Υπό μίαν βασιλείαν εγκόσμιον, αι πόλεις γεγένηται' και εις μίαν Δεσποτείαν θεότητας τα Έθνη επίστευσαν. Απεγράφησαν οι λαοί τω δόγματι του Καίσαρος· επεγράφημεν οι πιστοί, ονόματι θεότητας, σου του ενανθρωπήσαντος Θεού ημών».

Το λάθος τού Διονυσίου τού Μικρού

Ούτε ο ισχυρισμός ότι δήθεν "τότε δεν βασίλευε ο Ηρώδης" είναι σωστός.

Σήμερα είναι από τις αρχαιολογικές ανακαλύψεις γνωστό, ότι ο Ιησούς Χριστός γεννήθηκε λίγο πριν από το 4 π.Χ., δεδομένου ότι ο Ηρώδης βασίλεψε από το 37 ως το 4 π.Χ., και ότι από υπολογιστικό λάθος κατά τον 6ο αιώνα μ.Χ. ως έτος γεννήσεώς του ορίσθηκε το 753 από κτίσεως Ρώμης, δηλαδή 3-4 χρόνια αργότερα από την πραγματική χρονολογία. Αυτό όμως δεν έχει να κάνει με τις αφηγήσεις των Ευαγγελίων, αλλά με μετέπειτα υπολογισμούς που αγνοούσαν όλα τα δεδομένα. Δεν αλλάζει λοιπόν τίποτα από τα όσα γράφονται στα Ευαγγέλια, παρά μόνο μετατίθενται κατά 3 - 4 χρόνια ενωρίτερα τα γεγονότα σε σχέση με το δικό μας ημερολόγιο.

Η χρονολόγηση από τη γέννηση του Χριστού προτάθηκε από τον Σκύθη μοναχό και εκκλησιαστικό συγγραφέα Διονύσιο τον Μικρό (532 μ.Χ.), ηγούμενο μοναστηριού στη Ρώμη, κατά τον 6ο μ.Χ. αιώνα. Μέχρι τότε, η χρονολόγηση γινόταν, είτε με αφετηρία την Κτίση της Ρώμης είτε "από Διοκλητιανού", δηλαδή με αφετηρία την (υποτιθέμενη) 29η Αυγούστου του 284 μ.Χ., ημερομηνία κατά την οποίαν ο Διοκλητιανός ανακηρύχτηκε αυτοκράτορας. Αφού, λοιπόν, δημιουργήθηκε η χρονολόγηση με αφετηρία τη γέννηση του Χριστού, οι μετέπειτα προσπάθειες των σοφών επικεντρώθηκαν στον ακριβή προσδιορισμό της ημερομηνίας της. Όμως προφανώς ο Διονύσιος είχε ξεκινήσει από λάθος αφετηρία! Και φυσικά αυτό δεν επηρεάζει την αξιοπιστία τής Αγίας Γραφής!

Η αξιοπιστία τών αποστόλων

Σχετικά με ορισμένες μετέπειτα χρονολογικές πηγές του 2ου αιώνα που αναφέρουν διάφορα περί τής ηλικίας τού Χριστού, δεν το αναλύουμε καν, όταν έχουμε τις ακριβείς μαρτυρίες μαρτύρων τόσο κοντά στην εποχή του Χριστού, και ιστορικά δεδομένα, σε αντιπαράθεση με ανθρώπους που έζησαν τόσο μακριά από τα γεγονότα, σε μια εποχή χωρίς τη σημερινή πληροφόρηση.

Μπορούμε λοιπόν να είμαστε σίγουροι για την ιστορική ακρίβεια τής Αγίας Γραφής, όχι μόνο επειδή αποδεικνύεται ιστορικά, αλλά και για έναν άλλο λόγο.

Η αξιοπιστία τών αποστόλων, αποδεικνύεται και από τον τρόπο που πέθαναν οι περισσότεροι από αυτούς. Πολλοί πέθαναν γι' αυτό που πίστευαν, επειδή εξαπατήθηκαν από άλλους. Όμως ποτέ κάποιος απατεώνας δεν πεθαίνει για να συντηρήσει την απάτη του. Και αυτό συνέβη στους 11 από τους 12 αυτόπτες μαθητές, χωρίς να μιλήσω και για τους άλλους που τον ακολουθούσαν πιο αραιά. Γιατί οι μαθητές, δεν πέθαναν για κάτι που τους είπαν άλλοι, αλλά γι' αυτό που ΟΙ ΙΔΙΟΙ είδαν και άκουσαν και κήρυξαν. Άρα οι μαθητές έλεγαν αλήθεια, γιατί το απέδειξαν με τη θυσία τους.

Επιλογή στοιχείων κυρίως από τη διεύθυνση: http://users.hol.gr/~rih6892/genissiloukas.htm από τον Νίκο Παύλου. Δημοσιεύτηκε στο περιοδικό ΤΑΛΑΝΤΟ, τ. 13, 1998, σελ. 4-9)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2013, 14:37:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

"Μπροστά σε μια πρωτοφανή ανακάλυψη βρέθηκαν επιστήμονες της Θεολογικής σχολής του Μοντεβιδέο, οι οποίοι μελετούσαν τα πρωτότυπα κείμενα της Αγίας Γραφής στη θεόπνευστη αραμαϊκή γλώσσα....http://www.tokoulouri.com/culture/greeks_argue_better/

και στην κορφή κανέλλα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2013, 14:57:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και κάτι άλλο.

Ακόμη και αν το 100% όλων των Ελλήνων φιλοσόφων κάθε εποχής αρνιόταν χλευαστικά τον Χριστιανισμό, ΚΑΘΟΛΟΥ δεν μας μέλει. Δεν τρέχω πίσω από φυσιογνωμίες, μεγιστάνες κ.ά ζητιανεύοντας την καθοδήγησή τους.

Άλλωστε οι δεκάδες αντιφατικές ελληνικές φιλοσοφίες αποδεικνύουν μια και καλή τα λόγια του Εκκλησιαστή για την ανθρώπινη ζωή - Ματαιότητης ματαιοτήτων.

Ποιανού ανθρώπου η φιλοσοφία αποδείχθηκε τέλεια και σωστή για έναν ανθρώπινο βίο;

Το βιβλίο του Σολομώντα και η ίδια η πείρα της ζωής καταδεικνύουν πως όλα τα πράγματα ΥΠΟ ΤΟΝ ΗΛΙΟΝ είναι στην ματαιότητα. Η ζωή μακρυά από τον Θεό είναι καταδικασμένη στον πόνο, στην θλίψη, στην αβεβαιότητα, στη μιζέρια, στην αρρώστεια, στον θάνατο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2013, 15:02:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γι' αυτό άλλωστε διαβάζουμε "Η σοφία υπερέχει της ανοησίας", ενώ αλλού "Και αν εγώ έγινα περισσότερο σοφός από όλους ποιο το κέρδος; Ίδια κατάληξη για όλους".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2013, 15:48:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"Και αν εγώ έγινα περισσότερο σοφός από όλους ποιο το κέρδος; Ίδια κατάληξη για όλους"

Η αλήθεια είναι, οτι για να κατανοήσει κανείς κάποια πράγματα, χρειάζεται δουλειά. Πολλή δουλειά. Κι αυτό ακόμα όμως, ίσως να μην είναι αρκετό.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2013, 16:45:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκτός απο δουλειά DSM, χρειάζεται και...νιονιό, όπως πολυ σωστά αφήνεις να εννοηθεί.Απλώς το επισημαίνω, επειδή μερικοί, έχουν υπερβολική...ένδεια!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2013, 17:35:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εντάξει αν διαφωνεί κανείς, ουδέν πρόβλημα.

Αλλά αυτό που λέω μπορεί να σημαίνει πολλά πράγματα. Εγώ το είπα με την εξής σημασία: ένας σοφός δεν θα βάλει το χέρι του στην φωτιά όπως ένας ανόητος ή ένας σοφός θα διαβάσει πολύ για να πετύχει στο επάγγελμα που επιθυμεί, όμως τελικά θα έχουν την ίδια κατάληξη και οι δυο, θα γεράσουν, θα αρρωστήσουν και θα πεθάνουν. Όλα αυτά μέσα στο πλαίσιο του ανθρώπινου βίου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2013, 17:48:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα ναι. Φυσικά. Κι ο Λεωνίδας ο Λακεδαιμόνιος, εξίσου με τον Τσολάκογλου, νεκρός είναι.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2013, 19:46:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μα ναι. Φυσικά. Κι ο Λεωνίδας ο Λακεδαιμόνιος, εξίσου με τον Τσολάκογλου, νεκρός είναι.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Ακριβώς.

Βέβαια ο Λεωνίδας έχει δοξαστεί και έχει υστεροφημία. Όμως τα εγκώμια, τα λουλούδια κτλ δεν χρησιμεύουν σε έναν αποθανόντα, διότι απλά έχει αποβιώσει. Είναι η ιδέα της υστεροφημίας ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝ ΖΩΗ αυτή που ποθούν οι ήρωες. Αυτήν την στιγμή η υστεροφημία δεν χρησιμεύει σε τίποτα στον Λεωνίδα.

Κάτι μου λέγατε για εθνικισμούς και Χρυσή Αυγή. Μήπως τελικά είμαστε όλοι λίγο πολύ εθνικόφρονες;

Τέλος πάντων, αυτό που ειπώθηκε είναι πως άλλη εκτίμηση τρέφει η πλειοψηφία για τον Λεωνίδα, άλλη για τον Σάβη Ρουβά, άλλη για τον Κανένα κτλ. Όμως αυτά δεν ωφελούν σε τίποτα αυτήν την στιγμή τον οποιοδήποτε που έχει παρέλθει.

Ακόμη και η υστεροφημία δεν είναι σίγουρη, αλλά υπάρχει κίνδυνος να σβηστεί από την μνήμη των μεταγενέστερων κάποιος, λόγω νέων ιδανικών, new style κτλ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2013, 19:54:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η κεντρική ιδέα της Βίβλου δεν είναι καθόλου αστεία. Δεν είναι ένα παραμυθάκι για παιδιά και γριές.

Δείχνει την ανθρώπινη μικρότητα και μηδαμινότητα μακρυά από την Πηγή της Ζωής. Την ματαιότητα και την θνητότητα που διαποτίζει την ύπαρξη σε αυτόν τον κόσμο. Και δίνει την ελπίδα αναγέννησης και ανακαίνισης του κόσμου.

Ζωή, Θάνατος, Σωτηρία πράγματα τα οποία έχουν απασχολήσει κάθε θρησκεία. Αυτοί που κοροϊδεύουν την Βίβλο ουσιαστικά κοροϊδεύουν κάθε θρησκευτική ανάγκη και έκφραση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2013, 19:56:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτήν την στιγμή η υστεροφημία δεν χρησιμεύει σε τίποτα στον Λεωνίδα.

Πρέπει να είσαι το...περιεχόμενο, των S-300 της ΜΥΘΗΡΑΣ!!

Δεν χρησιμεύει σε τίποτα στον Λεωνίδα, αλλά χρησιμεύει τα μάλα, στους γόνους!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2013, 20:05:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μακάριοι εκείνοι που ανοίγουν τα ώτα σε λόγια σοφίας. Οι άλλοι έχουν τυφλωθεί, έπαρση... η μεγαλομανία τους έχει πάρει τα μυαλά, άλλα έτσι πρέπει να γίνει για να εκπληρωθεί η ματαιότητα των δοξασμένων και των σοφών.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2013, 20:14:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι έχεις μετά τον άλλο να σου λέει, πως τα γενόσημα είναι ισοδύναμα...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2013, 20:15:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρατηρώ πολλά άτομα εδώ μέσα πιστεύουν στην Μετεμψύχωση και στην ένωση με το Μπράχμαν.

Όλα αυτά περί υστεροφημίας είναι και εντελώς άκυρα για έναν που θέλει να χάσει τον εαυτό του και να απορροφηθεί στο Μπράχμαν.

Γιατί αν σκοπός κάποιων Ινδουϊστών(ανεξαρτήτως εθνικότητας) είναι να παύσει κάθε επιθυμία, τότε αναγκαστικά δεν πρέπει να ποθούν και υστεροφημία, αν θέλουν να εξαφανιστεί το εγώ τους και να μην υπάρχουν πια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2013, 20:23:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που μας αποκρύπτει ο υπουργός, είναι που τα φέρνει και ληγμένα...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2013, 20:28:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μια και το αναφέραμε ας δούμε και κάποιες θεμελιώδεις διαφορές με την Βίβλο, η οποία κατ' εσέ Σέσοστρι έχει αντιγράψει όλες τις θρησκείες.

Στην Βίβλο η αυταπάρνηση δεν σημαίνει πως χάνεται η προσωπικότητα και ατομικότητα του καθενός. Η Ένωση με τον Θεό σημαίνει απλά κοινωνία, δεν σημαίνει πως γίνεσαι ο Θεός και έχεις επίγνωση του Θείου Εαυτού!

Επίσης ο κόσμος δεν ταυτίζεται με το Θείο, ούτε είναι κάτι κακό και μοχθηρό, λάθος του Θεού, πτώση κτλ. Στον Ινδουϊσμό κάθε απόλαυση και κάθε βούληση θεωρείται κακή. Στόχος και λύτρωση είναι να μην επιθυμείς, αφού χαθείς σαν εαυτός.

Στον Χριστιανισμό οι ουρανοί αναγγέλουν την δόξα του Θεού, ο Θεός γνωρίζεται μέσω των Ποιημάτων Του. Φτιάχνει τον κόσμο για την απόλαυση της ζωής και την δημιουργία κοινωνίας Αγάπης.

Ουσιαστικά στον Ινδουϊσμό όλοι είναι Ένα. Έξυπνοι, ανόητοι, μεγάλοι, μικροί είναι κομμάτια του Θεού.

Όλες οι θρησκευτικές ιδέες είναι σεβαστές και πολύ ενδιαφέροντες.

Αλλά τί ματαιότητα να υπερηφανεύεται κάποιος την στιγμή που πιστεύει στην Μετεμψύχωση και την ένωση με τον Βράχμα.

Βέβαια αυτά ισχύουν στον νεώτερο Ινδουϊσμό, όχι στον πιο αρχέγονο στον οποίο ισχύουν πολλά πράγματα όπως και στις άλλες κλασικές θρησκείες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2013, 20:33:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επαναλάμβανω

Τί ματαιότητα να κοροϊδεύει και να υπερηφανεύεται κάποιος την στιγμή που πιστεύει στην Μετεμψύχωση, την εκμηδένιση του εαυτού του και την ένωση με τον Βράχμα.

Ματαιότητης ματαιοτήτων είπε ο Εκκλησιαστής, τα πάντα ματαιότης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2013, 20:51:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ο μακαρίτης ο Βέγγος βεβαίως...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2013, 20:56:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=LI-dTNqF-sg

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2265625
Maintained by Digital Alchemy