ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Βιβλικές αμφισβητήσεις No 2 - συνέχεια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2013, 00:21:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι όμως. Αυτό δεν είναι εντελώς λάθος. Είναι περίπου σαν μεταμοντέρνο σύστοιχο αντικείμενο:

Πιλαλάω την πιλάλα, ζητωκραυγάζω το ζήτω. Δεν είναι κακό.

Σε κάθε περίπτωση, αυτή ήταν η ένσταση επί του κειμένου σου.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2013, 00:39:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νοοτροπία τρολ!!!

Καλόοο Kost!
Σου χρωστάω μία!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός.1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


336 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2013, 01:04:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάλι βρε τσομπανόσκυλο έπεσες απρόσκλητος στα πόδια μου;
Φύγε από τα πόδια μου κοπρόσκυλο γιατί θα σκοντάψω και θα σε τσαλαπατήσω στο τέλος.
Σε όνειρο με είδες βρε κοπρίτι;

Για λέγε λοιπόν, την ιστορία σου, με εντυπωσιακό και ποιητικό τρόπο όμως, για να αναδείξεις καλύτερα τους θεατρινισμούς και τα καραγκιοζλίκια του χαρακτήρα σου...
quote:
Ήρθε μετά από λίγο καιρό "απρόσκλητος" ο καρντάσης Συνοδινός 1...

Τι πράγμα; Ήρθε "απρόσκλητος" ο καρντάσης Συνοδινός;
Α, μάλιστα, ένδοξο όνειρο είδες!
Για, χτύπα το κεφάλι σου στον τοίχο Τραγόπαπα, με δύναμη όμως, για να ξυπνήσεις από τα παλαβά, σκυλίσια όνειρά σου.
Κάθε κακομοίρης σαν και σένα, θριάμβους ονειρεύεται και στον ύπνο του, αλλά και στον ξύπνιο του.

Και τι έκανε μετά;
quote:
...πήγε να ψελλίσει το ίδιο και πήρε μια προειδοποιητική βολή για τους χώρους που δραστηριοποιούνταν (Θεσσαλονίκη και Χρυσή Αυγή) και εξαφανίστηκε και αυτός μετά από λίγο ησύχως.

Πήρε προειδοποιητική βολή ο Συνοδινός και εξαφανίστηκε ησύχως;
Πότε το ονειρεύτηκες αυτό;
Φοβήθηκε ο Συνοδινός εσένα, το τσομπανόσκυλο, που ονειρεύεται μεγάλους θριάμβους στα μεγάλα σκυλίσια ονειρά του.
Φοβήθηκε ο Συνοδινός τα σκυλίσια όνειρα, ενός τσομπανόσκυλου, που ονειρεύεται πως είναι μεγάλο λαγωνικό!
Φύγε μέσα από τα πόδια μου κοπρόσκυλο, γιατί θα σου δώσω κλοτσά που θα τρέχεις και δεν θα φτάνεις!
Άσε τα μπατζάκια μου κοπρόσκυλο! Φύγε βρε!
Δεν φεύγεις ε;
Ε, άρπα αυτή την κλοτσά για να μάθεις..!

quote:
Ουπς, ουπς, ουπς, ουπς...

Ουπς, ουπς, ουπς..;
Τι "ουπς" βρε;
Γαβ, γαβ, λένε τα τσομπανόσκυλα.
Πάνε τώρα να διηγηθείς τις ιστοριούλες σου στα παιδάκια του κατηχητικού και μετά να κάνετε όλοι μαζί τον γύρω του θριάμβου στην παιδική χαρά των ονείρων σου.
Και δεν πιστεύω να γυρίσεις αύριο και να ξαναπέσεις στα πόδια του Συνοδινού..!
quote:
Μπααα, με το Συνοδινό τελείωσα.

Και την άλλη φορά το ίδιο είπες, αλλά ξαναγύρισες.
Ουστ, κοπρόσκυλο!

____________________________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα λόγω
προσβλητικών και εμπρηστικών χαρακτηρισμών
26/11/2013
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2013, 09:53:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:

Και για του λόγου το αληθές παραθέτω ένα απόσπασμα από την ομιλία του Bart Ehrman, η οποία και συνοψίζει ένα κομμάτι των γενικότερων αμφισβητήσεων γύρω από τα ευαγγέλια (σόρυ στους αναγνώστες για τα αγγλικά αλλά είναι μεγάλο για μετάφραση)..."The way to see differences in the Gospels is to read them horizontally...these accounts are not as useful as we would like them to be for historical purposes. They're not contemporary, they're not disinterested, and they're not consistent"....
Ποιος είναι αυτός ο Bart δεν ξέρω (ούτε γιατί το τι λέει είναι σημαντικό) με το ξεκίνημά και τα συμπεράσματά του βλέπω κάποια αυτονόητα πράγματα που όμως έντεχνα χρησιμοποιούνται για να αμφισβητήσουν τα κείμενα τα οποία στην ουσία επικυρώνουν!
1. The way to see differences in the Gospels is to read them horizontally - Μάλιστα! Σίγουρα, και αυτό έκαναν οι Χριστιανοί από την νωρίς - το ονόμαζαν Διατεσσάρων ή Αρμονία - κυκλοφορεί στις μέρες μας μια έκδοση http://christianbookstore.gr/bible/%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%B5%CF%83%CF%83%CE%AC%CF%81%CF%89%CE%BD-%CE%B2%CE%B9%CE%B2%CE%BB%CE%BF%CF%82/ που είναι καλή (την έχω διαβάσει). Ποτέ δεν έκαναν οι μικροδιαφορές, όπως αν οι τυφλοί ήταν 1 ή 2, αν ήταν μια Μαρία ή δύο στον τάφο κτλ. καλό επιχειρημα αμβισβήτησης - αφού στην ουσία επιβεβαιώνουν ότι τα κείμενα έμειναν ανέγγιχτα από κατοπινούς "συντάκτες" (που λογικά τα ισοπέδωναν τις διαφορές).
2. these accounts are not as useful as we would like them to be for historical purposes. Κι αυτό το λένε οι ίδιοι οι συγγραφείς της Καινής Διαθήκης, σιγά την ανακάλυψη της αμερικής! κατά Λουκά 1:3 εφάνηκε καλόν και εις εμέ, ο οποίος έχω παρακολουθήσει από την αρχήν, με προσοχήν και ακρίβειαν, όσα αναφέρονται εις την ζωήν και το έργον του Σωτήρος, να σου τα γράψω με την σειράν των... Β'Τιμ. 3:15-17 ...τας Αγίας Γραφάς, αι οποίαι ημπορούν να σε κάμουν σοφόν και συνετόν εις τας αληθείας, που οδηγούν εις την σωτηρίαν, δια της πίστεως στον Ιησούν Χριστόν...είναι ωφέλιμη, δια να αποκαλύπτη και διδάσκη την αλήθειαν του Θεού, δια να φανερώνη και ελέγχη την πλάνην και την κακίαν, δια να διορθώνη και ανορθώνη τους παρεκτρεπομένους, δια να μορφώνη τους καλοπροαιρέτους εις κάθε αρετήν...
Κανείς δεν λέει ότι γράφει ιστορία, σκοπός είναι η κατάρτιση στην πίστη.
3. They're not contemporary, they're not disinterested, and they're not consistent - φυσικά δεν είναι σύγχρονα - αλλά είναι κοντινά. Σίγουρα δεν είναι disinterested το λένε τα ίδια τα κείμενα. they're not consistent πράγμα που δείχνει ότι έμειναν απείραχτα - τα πειραγμένα ισοπεδώνονται.




Για μένα οι περαιτέρω πληροφορίες δεν είναι αντίφαση. Είναι "και", όχι "ή".

Παράδειγμα λέει ο Σέσοστρις το ένα λέει "πωλάριον και όνον", το άλλο μόνο "όνον". Αυτό δεν αποτελεί αντίφαση. Το ίδιο και για τις γυναίκες που επισκέφτηκαν το μνήμα ή τον αριθμό αγγέλων εκεί. Δεν είναι υποχρεωμένοι οι Ευαγγελιστές να αναφέρουν κάθε λεπτομέρεια.

Σοβαρή αμφιβολία ήταν αυτή για την πρώτη εμφάνιση στους 12, η οποία είτε έγινε στο όρος της Γαλιλαίας ή στην Ιερουσαλήμ. Ο Ματθαίος λέει πως ο Ιησούς παρήγγειλε στην Μαρία να τους πει να μεταβούν στην Γαλιλαία και δημιουργεί την εντύπωση πως η 1η εμφάνιση στους εκλεκτούς έγινε την 1η μέρα μετά την Ανάσταση και όχι στην Ιερουσαλήμ όπως λέει ο Λουκάς. Ο Μάρκος αναφέρει και τα δυο, ενώ ο Ιωάννης μόνο την Ιερουσαλήμ όπως και ο Λουκάς.

Θα ήθελα την γνώμη σου πάνω σε αυτό.



Η πρώτη εμφάνιση στου 10 (πλην Ιούδα και Θωμά) μοιάζει να γίνεται στην Ιερουσαλήμ (ούτε και μπορούσαν να είναι Γαλιλαία σε μια μέρα) αλλά μας γυρνά αυτό στους ανθρώπινους περιορισμούς.
Εκείνες τις μέρες δε νομίζω να είχαν μυαλό ή καιρό να γράψουν "αγαπητό ημερολόγιο, σήμερα ο πεθαμένος μας εμφανίστηκε ολοζώντανος ενώ ήμασταν ... αργότερα πήγαμε για ψάρεμα...." ας σκεφτούμε λίγο τι γινόταν: πρώτα είχαν μπλεξίματα με τις αρχές, σκοτώνουν τον αρχηγό τους και τους ίδιους τους βλέπουν με καχυποψία, σκορπάνε, κρύβονται, βλέπουν πεθαμένο άνθρωπο να έρχεται και να τους μιλά - ενώ συνεχίζει η κατάσταση με τις αρχές... νομίζω πως πέρασαν μήνες ή και μερικά χρόνια πριν καθήσουν να βάλουν στο χαρτί το γεγονός που "δεν έχει γίνει σε μια γωνιά" αλλά και που πια όταν το ταραγμένο από τα γεγονότα μυαλό τους ηρέμησε ήταν φυσικό οι αναμνήσεις τους να ψιλοδιαφέρουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2013, 11:49:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάλι απρόσκλητος ήρθες βρε Συνοδινός.1???

Δεν πειράζει!

Πάρε ένα ωραίο και εσύ με τη σειρά σου

Πώς λέγεται ένας παπάρας, που πήγε στο ισραήλ, να γίνει χατζής?

Χατζηπαπάρας!!!


Υ.Γ 1 Βγάλε το ΣΚΑΣΜΟ όμως γιατί περιμένω την τοποθέτηση της amalia και μας παρενοχλείς με τα ΣΚΟΥΞΙΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΑΛΙΑ σου παλιοφασιστάκο εκ θεσσαλονίκης.

Υ.Γ 2 Και που'σαι Χρυσαυγιτάκο, μη ξεχάσεις να δώσεις τα χαιρετίσματά μου και στο φασίστα δάσκαλο Θεοδωρίδη. Θα καταλάβει αυτός...


______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.

____________________________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα λόγω
προσβλητικών και εμπρηστικών χαρακτηρισμών
26/11/2013
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2013, 12:05:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρίστος Ελ και panpam διαβάστε με προσοχή το debate που μας έδωσε ο kost.

http://www.philvaz.com/apologetics/p96.htm

Είναι ΕΞΑΙΣΙΟ (δεν είχε πέσει το συγκεκριμένο στην αντίληψη μου) και ευχαριστώ πολύ τον kost. Έχει πολύ μεγάλη σημασία ο αρνητής να είναι ΣΟΒΑΡΟΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ διότι όταν βάζεις συγκεκριμένα επιχειρήματα στο τραπέζι τα κατανοεί και δεν επανέρχεται.

Αλλιώς θα έπρεπε να σας δώσω ένα ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ βιβλίο κάποιου ΣΟΒΑΡΟΥ αρνητή καθώς και το in response ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ βιβλίο κάποιου ΣΟΒΑΡΟΥ υποστηρικτή και να ξεκινήσουμε τις συγκρίσεις.

Πιάσε τ'αυγό και κούρευτο!

Ενώ με το ανωτέρω debate είναι ΟΛΑ εκεί μαζεμένα.

Εκεί βρίσκονται όλες οι απαντήσεις στα θέματα που συζητάμε τον τελευταίο καιρό.

Λίγο υπομονή μέχρι να τοποθετηθεί η amalia και θα επανέλθω διεξοδικά στα του debate τόσο σ'αυτά που έθιξε ο kost όσο και στα υπόλοιπα που απέφυγε επιμελώς.

Λίγο υπομονή...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2013, 15:51:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μιας και μιλάς για επιείκια και μεροληψία Χρίστο Ελ να σου θυμίσω ότι εσύ ανήκεις μάλλον σε αυτούς στους οποίους έχει δειχτεί επιείκια...μπορεί να μην κάνεις εδώ τις μανούρες που κάνει ο Alexandros και να μην προκαλείς όπως προκαλούν και άλλα μέλη, ωστόσο και εσύ έχεις βρίσει πολλές φορές(σαν καλός χριστιανός), και έχεις ανταποδώσει και σε βρισιές.

Να σου θυμίσω επίσης ότι πάλι σαν καλός χριστιανός έχεις εκφράσει επανειλημμένες ρατσιστικές απόψεις εναντίον πχ. των Εβραίων, υπό την ανοχή της διαχείρισης. Έχεις επίσης ζητωκραυγάσει "ζήτω" υπέρ του γνωστού ναζιστικού κόοματος (δεν θυμάμαι άλλο άτομο να έχει ζητωκραυγάσει ποτέ υπέρ ενός κόμματος στο φόρουμ αυτό). Και επίσης είσαι και το μοναδικό άτομο που είχε βγάλει από τα ρούχα του τον Κηφέα, ίσως το σοβαρότερο μέλος του φόρουμ.


Όπως είχες βγάλει έξω από τα ρούχα τους και άλλους συνομιλητές με εμμονή σε απόψεις παράλογες που υποτιμούσαν τη νοημοσύνη των συνομιλητών σου. Γι'αυτό και σου είχα πει κάνε κράτει, μην βομβαρδίζεις το φόρουμ με μηνύματα διότι και δείγμα εθισμού είναι και καταλήγεις στο τέλος να σε υβρίζουν.

Όπως λέει λοιπόν και ο Χριστός στον οποίο τόσο πιστεύεις, μην κρίνεις για να μη κριθείς...και άσε τις εκδηλώσεις διαμαρτυρίας υπέρ του κατατρεγμένου αλέξανδρου...οι γκρίνιες και τα παράπονα προς τη διαχείριση είναι αστειότητες για παιδάκια....ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ, ΚΑΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΟΡΕΞΗ ΓΙΑ ΣΟΒΑΡΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΟΡΕΞΗ ΓΙΑ ΜΑΝΟΥΡΕΣ ΚΑΙ ΚΑΥΓΑΔΕΣ.


Και να σου πω και κάτι, εγώ στο Μύθος και Θρησκεία σπανίως έγραφα διότι έβλεπα εδώ και πολλά χρόνια τι κατάσταση επικρατούσε, κυρίως μεταξύ "εθνικών"-"χριστιανών". Και δεν είναι δηλαδή μόνο ο αλέξανδρος, είναι και πολλοί άλλοι που κατά καιρούς έχουν καταχραστεί το φόρουμ και που καπελωναν ολόκληρα τα θέματα με την παρουσία και φρασεολογία τους. Και στο τέλος όλοι αυτοί έκαναν το ίδιο, τα έχωναν στους διαχειριστές και προσπαθούσαν να τους μειώσουν.


Λοιπόν κάντε επιτέλους όλοι την αυτοκριτική σας και άιντε στο καλό. Και καταλάβετε ότι ένα από τα χειρότερα πράγματα είναι η αγένεια και η ασυδοσία, εκείνου που καταχράζεται έναν χώρο για να προβάλλει τα απωθημένα του (υπό μορφή "απόψεων").

Όσο για τα περί επιείκιας υπέρ των παλαιοτέρων αυτό ούτε ισχύει ούτε και θα έπρεπε να ίσχυε. Αυτό όμως που ΙΣΧΥΕΙ είναι το εξής: εγώ σαν kost τυχαίνει μέσα σε αρκετά χρόνια να έχω δώσει λίγες φορές δικαίωμα για παρατήρηση από τους συντονιστές και συνήθως μάλιστα ήμουν αυτός που δέχτηκε πρώτος επίθεση από άλλον. Ο alexandros όμως είναι ένα μέλος το οποίο μέσα σε πολύ μικρό διάστημα έχει ήδη δώσει φορές δικαίωμα για σύσταση και παρατήρηση και πρωταγωνιστεί διαρκώς σε μανούρες και αντεκκλήσεις (συν το γεγονός ότι προφανώς είναι ο Panos T που και αυτος είχε δεχτεί πολλές συστάσεις). Επίσης ο Νικόμαχος πχ. χαρακτήριστηκε σωστά από τον Αιθεροβάμμονα ότι φέρει νοοτροπία τρολ με τις ξερές ειρωνίες του. Άσε λοιπόν τις μονομερείς κρίσεις περί μεροληψίας, διότι ο καθένας κρίνεται με τα γραπτά και το ύφος του.


Και θα την ξαναψηφίσω την Χρυσή Αυγή, γιατί δεν υπάρχει κάποιο άλλο κόμμα που να δείχνει πρόθυμο να ταρακουνήσει την πολιτική σαπίλα που μας κυβερνά. Που είναι τα κόμματα του λαού - ΚΚΕ, Σύριζα, τί κάνανε τόσο καιρό μες στην Βουλή; Καλά τρώγανε και συνεχίζουν να τρώνε; Οι άλλοι είναι 100000000 πιο φασίστες, οπότε το "ναζιστής" με κρατάει αδιάφορο, όπως και τόσους άλλους χιλιάδες που ψήφισαν. Οι εβραίοι είναι δισεκατομμύρια φορές πιο ναζί από τους ναζί.

Έχεις δίκιο. Έβρισα και εγώ, αλλά αφού με είχαν βρίσει αγενή άτομα.

1)Νικόμαχος είπε

Χριστος Ελ,έχεις πάρει τελικά το πτυχίο σου στην Ε.Μ. ή είσαι στη διπλωματική σου?

ΕΜ=Εφηρμοσμένη Μαλακία.

Τα "νεογνά",εντός εισαγωγικών,εννοούν νέα θέματα σε σχέση με αυτα που ώς τώρα γνωρίζαμε για τον Ηλιο.

Αλλά τι αναρωτιέμαι?
Δεν πήγες ακόμη απο Ιπποκράτους και Ακαδημίας.

2)DSM είπε
Λάθος συμβουλή. Αλλά είσαι πολύ μαλάκας για να το καταλάβεις.

Ομοιοτρόπως, είσαι πολύ μαλάκας, για να κάνεις και χατίρια.

3)Κηφεύς είπε

Χρίστος Έλ Ντρέπομαι (εγώ για σένα) γι'αυτά που γράφεις , όπως επίσης και για το ότι σε πήρα στα σοβαρά και συζήτησα μαζί σου . . .

Θα το ξανασκεφθώ αν θα ξαναγράψω γενικότερα στο esoterica , όταν το Forum ανέχεται τέτοιους συζητητές του επιπέδου του δικού σου , που εξευτελίζουν σε τέτοιο βαθμό την νοημοσύνη των συνανθρώπων τους . . .

///////////////////////////////
Αυτή η απάντηση του Κηφέα είναι καθαρά ΦΑΣΙΣΤΙΚΗ γιατί δεν δέχεται να συζητήσει με άτομα που έχουν διαφορετικές άποψεις. Ούτε καν μπαίνει στον κόπο να εξετάσει μια διαφορετική άποψη γιατί την θεωρεί γελοία εξ' αρχής. Αυτή είναι η θέληση για γνώση;

Μάλλον αυτός δεν σέβεται την νοημοσύνη των άλλων, αφού θεωρεί τις γεωκεντρικές θεωρίες πιστεύω ανθρώπων που είναι κατατώτεροι.

Έπειτα απειλεί πως δεν θα ξαναγράψει, γιατί ένιωσε πως αμφισβητήθηκε η νοημοσύνη του, αφού κανείς δεν μου έκλεισε το στόμα, να μου πει δηλαδή πως τολμάω και διαφωνώ με τον Κηφέα που είναι άρχοντας στις γνώσεις.

//////////////////////////////

Σύμφωνοι δηλαδή, έβρισα και εγώ, αλλά δεν νομίζω ότι μου δείχθηκε κάποια επιείκεια αφού είχα δεχθεί προσβολές ήδη. Αν ο Aitherovamon νομίζει τότε ok, εγώ πάντως δεν νομίζω.

Τώρα στο ζουμί. Δεν νομίζω να είπα κανένα ψέμα. Λογικά ο Aitherovamon είναι φίλος με τα άτομα που γράφουν καιρό εδώ, συμφωνούν γενικά, και οπότε δείχνει κάποια επιείκεια. Λογικά αυτοί προκαλέσανε πρώτοι τον Αλέξανδρο, οπότε αυτός απάντησε στο ίδιο ύφος με αυτούς.

Αλλά εγώ του είπα να μην δίνει σημασία και να μην απαντά όπως εκείνοι, καλά δεν του είπα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2013, 16:00:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και αυτό που είπες για απωθημένα, τουλάχιστον σε εμένα δεν ισχύει εδώ. Οπότε έχεις παρεξηγήσει.

Όταν ασχολούμαι με Μύθο και Θρησκεία δεν βγάζω απωθημένα, γιατί τα θεωρώ ιερά. Δεν γράφω δηλαδή για να την πω. Δεν έχω πρόβλημα να βλέπω διαφορετικές απόψεις, αντίθετες με αυτές που έχω. Αν κάποιος είναι ειρωνικός δεν μου αρέσει, αλλά όπως είπα δεν με πειράζουν οι απόψεις του.

Άλλα πράγματα με εξοργίζουν. Οι πολιτικοί, η κοινωνία κτλ. φυσικά και δεν με πειράζουν τα άτομα που δεν πιστεύουν στην Βίβλο και δεν είναι χριστιανοί!

Δεν γράφω για να περνάει η ώρα, όταν ασχολούμαι με μύθο και θρησκεία. 100% εγγυημένο, μπορείς να δεις τα μηνύματά του για να το εξακριβώσεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2013, 16:02:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το μόνο θέμα στο οποίο είχα και μια διάθεση να την πω ήταν το Λουκιανού Βλασφημίες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2013, 16:25:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τί άλλο; Επειδή είδα και κάτι μηνύματα του dsm γεμάτα εξυπνάδες σαν τα παλιά με τις τελίτσες...

Στο κάτω κάτω της γραφής αν δεν ενδιαφέρονται κάποιοι για κουβέντα ή πιστεύουν πως οι συνομιλητές τους είναι ανάξιοι και πολύ ηλίθιοι για κουβέντα, τότε μπορούν να αποχωρήσουν. Το εξοργιστικό είναι να παραπονιούνται στην διαχείρηση πως τέτοια θέματα καταστρέφουν την εικόνα του esoterica. Αυτό θα το κρίνει ο διαχειριστής. ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΠΩΣ ΑΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΝΑ ΤΑ ΣΒΗΣΕΙ. Κανείς δεν απάντησε.

Ας πάνε να συζητήσουν αλλού σε άλλο θέμα και ας είναι καλά οι άνθρωποι. Τί κάθονται και σκάνε; Η κουβέντα σε ένα θέμα είναι μόνο για όσους ενδιαφέρονται. Και ο Κηφέας δεν έκανε καμμιά κουβέντα, μίλαγε μόνος του... Εγώ δεν θέλω να μιλάω μόνος και να είμαι όλο κύρηγμα, με νοιάζει αν ένα θέμα ενδιαφέρει κάποιον και με εκείνον θα μιλήσω. Οι άλλοι δεν είναι ανάγκη να χαλιούνται... ας πάνε στο καλό οι άνθρωποι να κάνουν αλλού συζητήσεις επιπέδου.

Που είναι η ελευθερία απόψεων, που είναι το αρχαιοελληνικό πνεύμα που ανέχεται διάφορες απόψεις...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2013, 16:48:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Alexandros. - Απεστάλη: 25/11/2013, 12:14:21


quote:
amalia
Δέχομαι τη συγνώμη σου, αν και είναι κάπως έμμεση.

Ποια συγγνώμη μου δέχεσαι (και μάλιστα... έμμεση) αφού σου έχω ΗΔΗ πει πως ΟΤΑΝ εσύ με το καλό τοποθετηθείς ξεκάθαρα, εγώ ΜΕΤΑ ΘΑ σου ζητήσω δημόσια συγγνώμη???

Δεν είχες κάνει πριν (αλλά ούτε και τώρα) σαφή τοποθέτηση παρά μιλάς αόριστα και γενικόλογα για "αρλουμπολογίες" και "ψευδείς δηλώσεις" εκ μέρους μου.

Εγώ για παράδειγμα, όταν με ρώτησαν (ή ακόμα και υπονόησαν) κάποια μέλη ότι "είσαι η Panos T ?" τους είπα ρητά και κατηγορηματικά ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ. Βέβαια ούτε εκείνοι ούτε εσύ με πιστεύεις (πόσο μάλλον να μου ζητήσετε και δημόσια συγγνώμη που σου πρότεινα εγώ).

Πες μου λοιπόν ρητά και κατηγορηματικά γράφοντας κάτι σαν αυτό ώστε να είναι ξεκάθαρο:

"Όχι δεν έχω ΚΑΝΕΝΟΣ είδους συγγενική σχέση με το Βλάσση Ρασιά ούτε κουμπαριές με το γιαπετ ούτε έχω σπουδάσει Ψυχολογία και είσαι ένας κοινός ψεύτης και συκοφάντης"

ή

"Δεν είμαι κουμπάρα με το γιαπετ αλλά έχω συγγενική σχέση το Ρασιά και είμαι ψυχολόγος και είσαι ψεύτης και συκοφάντης σχετικά με τον γιαπετ και εμένα"

κτλ

Τοποθετήσου ξεκάθαρα για να ξέρω σε πόσα και κυρίως σε ποια σημεία έχω λάθος (Ρασιάς, γιαπετ, Ψυχολόγος) και να σου ζητήσω ΤΟΤΕ δημόσια συγγνώμη (άμεση και με όποιο τρόπο μου επιδείξεις ως τον πιο ενδεδειγμένο) και να πάρω πίσω μόνο τις ψευδείς εκ των δηλώσεών μου τσεκάροντας εκ νέου της πηγές από το παρελθόν μου...

Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

quote:

Ένας φίλος έλεγε παλιά: "όποιος σπέρνει ανέμους, θερίζει θύελλες".

Αυτός ο φίλος σου είναι σοφός, (εμένα μου το έλεγαν από παππούδες και γιαγιάδες μέχρι γονείς) και αυτό που συμβαίνει μέσα σ'αυτό το φιλόξενο site σήμερα που μιλάμε, είναι η εφαρμογή της παραπάνω ρήσης στην πράξη.

quote:

Το θέμα σχετικά με τις ψευδείς δηλώσεις σου σχετικά με το πρόσωπό μου λήγει εδώ.

Αυτό είναι δικαίωμά σου να το λήξεις από την πλευρά σου έτσι άκομσα και άρον-άρον χωρίς να έχεις ξεκαθαρίσει ποια ή ποιες είναι οι ψευδείς δηλώσεις μου, θεωρώντας το λιγότερο κακό από το να τοποθετηθείς ξεκάθαρα.

Όμως θεωρώ, ότι ούτε εσύ αλλά ούτε και εγώ θέλουμε να μείνουν σκιές σ'αυτό το ζήτημα γι'αυτό και σου έγραψα ότι θα προχωρήσω σε ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ και θα πάρω πίσω από τις δηλώσεις μου εκείνες που θα χαρακτηρίσεις ρητά και κατηγορηματικά ως ψευδείς.

quote:

Ελπίζω να λήξουν και οι αφορμές για συντονιστικές παρεμβάσεις.

Μόνο αν δω συντονιστικές παρεμβάσεις εκ μέρους σας για ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΣ ΑΦΟΡΜΕΣ από την άλλη πλευρά.

Ελπίζω στα δύο επόμενα μηνύματα μας (ένα από εσένα και ένα από εμένα) να έχει ΟΝΤΩΣ λήξει το θέμα με τις δηλώσεις μου περί Ρασιά, γιαπετ και του επαγγέλματος της Ψυχολόγου.

Ειλικρινώς (πρώην) υμέτερος...

Αλέξανδρος Χ.

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.

Edited by - Alexandros. on 25/11/2013 12:17:05



(Η επισήμανση στην παράθεση με μωβ, δική μου)

Οκ λοιπόν, αφού το θέτεις έτσι, η απάντησή μου είναι η εξής:

"Όχι δεν έχω ΚΑΝΕΝΟΣ είδους συγγενική σχέση με το Βλάσση Ρασιά ούτε κουμπαριές με το γιαπετ ούτε έχω σπουδάσει Ψυχολογία και είσαι ένας κοινός ψεύτης και συκοφάντης"

Εσύ ποια πιστεύεις ότι θα πρέπει να είναι η αντιμετώπισή μας σε έναν "κοινό ψεύτη και συκοφάντη" που όποτε "του καπνίσει" θεωρεί ότι έχει δικαίωμα να εκτοξεύει την όποια παράνοιά του εναντίον των άλλων, θεωρώντας κιόλας ότι μόνο με ένα συγνώμη αυτό είναι δυνατόν να ξεπλυθεί; Που ως γνωστόν, στον χώρο αυτό, τέτοιες συμπεριφορές δεν είναι ανεκτές;

Μου λες ένα μάτσο αρλούμπες και μου βάζεις κιόλας όρους για το πώς θα απαντήσω ώστε να μου ζητήσεις μια Δημόσια Συγνώμη; Να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας και να σε αφήσουμε να συνεχίζεις να κάνεις τα ίδια και παρόμοια;

quote:
Alexandros. - Απεστάλη: 25/11/2013, 17:23:20

Aitherovamon εσύ ήσουν ΚΥΡΙΟΣ στην επέμβασή σου που αφορούσε όλους μας. (Σε άλλο μήνυμα σου που είχες κάνει quote μόνο δική μου ατάκα και σου ζήτησα διευκρίνηση ήσουν και πάλι ΚΥΡΙΟΣ στην απάντησή σου καθώς περιέλαβες και τους υπόλοιπους...ταραξίες).

Η amalia όμως με την (καθυστερημένη) επέμβασή της ΜΟΝΟ σε δικό μου μήνυμα, αν έχεις καταλάβει, εκθέτει τη δική σου αμερόληπτη και όσο το δυνατόν ουδέτερη στάση.



quote:
Alexandros. - Απεστάλη: 25/11/2013, 17:23:20

Η amalia ήρθε ακυρώνοντας εσένα (το οποίο λίγο με νοιάζει) και την κοινή λογική (αυτό είναι που με νοιάζει περισσότερο) και έκανε ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΗΝΥΜΑ.



(Η επισήμανση με έντονα γράμματα στις παραθέσεις, δική μου)
Από τέτοιου είδους εξυπνοπούλια που προσπαθούν να χειραγωγήσουν τη συντονιστική ομάδα του ESOTERICA έχουμε χορτάσει Alexandros., να πω μέχρι αηδίας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2013, 17:54:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε σεις λυσσάξατε όλοι. Τί θέλετε επιτέλους; Κάντε μια απενεργοποίηση να τελειώνουμε. Δεν μου αρέσει να μου λένε πως μου δείχνουν επιείκεια. Τί βλακείες είναι αυτές...Μήπως μπήκα σε κανενός το σπίτι και έβρισα; Εδώ πέρα στην καθημερινή ζωή η έλλειψη σεβασμού στον κακόμοιρο ανθρωπάκο χτυπάει κόκκινο. Που ο σεβασμός;


Ρε συ Αλέξη και έσενα σου είπα κάτι. Μην μιλάς τώρα στην Διαχείρηση για περί δικαιοσύνης, ΑΥΤΟΙ είναι η δικαιοσύνη εδώ. Αν εσύ πιστεύεις ότι μεροληπτούν τί τους πιέζεις τώρα; Να παραδεχτούν κάτι που δεν πρόκειται; Και αν μας απενεργοποιήσουν τί έγινε; Να πάρουμε κανένα μαντήλι να κλάψουμε; Πιστεύω θα συμφωνείς.

Φίλε Αλέξη εγώ δεν θέλω να στιγματίσω το εσοτέρικα πως διώχνει άδικα κάποια μέλη λόγω μισαλλοδοξίας. Ξέρεις πόσοι άλλοι με έχουν διώξει, επειδή δεν γούσταραν τις απόψεις μου στα φόρουμ τους; Είναι γενικό το φαινόμενο της μισαλλοδοξίας. Βρες μου ένα φόρουμ ανά την υφήλιο όπου τα μέλη σέβονται το ένα το άλλο. ΕΝΑ ΜΟΝΟ. Δεν υπάρχει.

Τώρα προς Διαχείρηση. Δεν υπάρχει κανένα θέμα παρεξήγησης από τρίτους. Δεν θα πει κανείς άλλος "απενεργοποιήθηκαν άδικα". Έκανα βλακεία και εγώ και έδειξα κάποια υβριστικά σχόλια άλλων, ας λένε τα παλληκάρια ότι θέλουν, δεν ζητάω σωστή απονομή δικαιοσύνης. Σιγά μην κατηγορήσουμε και το εσότερικα τώρα πως δεν κάνει σωστά την δουλειά του. Λες και το πρόβλημα είναι αυτό. Όχι πολύ σωστά κάνουν την δουλειά τους τα παιδιά.

Εγώ πάντως επειδή μου μιλήσανε για επιείκεια...τσατίστηκα για τα κάλα. Από εδώ και στο εξής δεν κάνω πια τα στραβά μάτια και σέβομαι μόνο αυτούς που με σέβονται. Και ας μην θεωρούμαι Χριστιανός, δεν πειράζει.

Μην το παρατραβάμε τώρα με ανούσια πράγματα. Θα λύσουμε και το Κυπριακό ή το Μακεδονικό; Ας παραδεχτούμε όλοι την μισαλλοδοξία που πνέει ανάμεσά μας να τελειώνουμε.

Φίλε Αλέξη έχω ένα mail όπου μπορούμε να τα λέμε
rubachoo@gmail.com


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2013, 18:27:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
amalia
Οκ λοιπόν, αφού το θέτεις έτσι, η απάντησή μου είναι η εξής:

"Όχι δεν έχω ΚΑΝΕΝΟΣ είδους συγγενική σχέση με το Βλάσση Ρασιά ούτε κουμπαριές με το γιαπετ ούτε έχω σπουδάσει Ψυχολογία και είσαι ένας κοινός ψεύτης και συκοφάντης"


Τι παιχνιδάκια είναι αυτά???

Δε μπορείς να γράψεις ΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΟΥΛΑ και να καταθέσεις ΙΔΙΟΧΕΙΡΩΣ αυτά που θέλεις και κρύβεσαι πίσω από το δικό μου quote???

Ειλικρινά δεν το περίμενα αυτό από μια μεγάλη και μορφωμένη κοπέλα που της έχει αναθέσει η Πολιτεία να μορφώνει τα παιδιά μας στο Δημόσιο Σχολείο!!!

Δεν πιστεύω η ίδια έλλειψη πρωτοτυπίας να σε χαρακτηρίζει και σε άλλους τομείς?

quote:

Εσύ ποια πιστεύεις ότι θα πρέπει να είναι η αντιμετώπισή μας σε έναν "κοινό ψεύτη και συκοφάντη" που όποτε "του καπνίσει" θεωρεί ότι έχει δικαίωμα να εκτοξεύει την όποια παράνοιά του εναντίον των άλλων,

Αυτό θα πρέπει να το κρίνεις εσύ και μάλιστα δεν θα χρειαστεί και καμμία επίδειξη πρωτοτυπίας εκ μέρους σου.

quote:

θεωρώντας κιόλας ότι μόνο με ένα συγνώμη αυτό είναι δυνατόν να ξεπλυθεί;

Τόσο ντροπιαστική είναι η συγγένεια με το Ρασιά, η κουμπαριά με το γιαπετ και να έχεις σπουδάσει Ψυχολογία???

Τι να πω, εσύ το ξέρεις καλύτερα...

quote:

Που ως γνωστόν, στον χώρο αυτό, τέτοιες συμπεριφορές δεν είναι ανεκτές;

Εκτός αν προέρχονται από μια συγκεκριμένη πλευρά οπότε κάνετε τα στραβά μάτια να προσθέσω εγώ, καθότι εσύ είσαι ταραγμένη και είναι φυσικό να σου διαφεύγουν κάποιες...λεπτομέρειες.

quote:

Μου λες ένα μάτσο αρλούμπες και μου βάζεις κιόλας όρους για το πώς θα απαντήσω ώστε να μου ζητήσεις μια Δημόσια Συγνώμη; Να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας και να σε αφήσουμε να συνεχίζεις να κάνεις τα ίδια και παρόμοια;

Φαντάσου να έλουζα εσένα ή κάποιον άλλον και με τους ΑΤΙΜΩΡΗΤΟΥΣ χαρακτηρισμούς των ΝΙΚΟΜΑΧΟΥ και DSM (εργολαβία το έχουν πάρει αυτοί???) στον Χρίστος Ελ τι θα είχες κάνει???

quote:

Από τέτοιου είδους εξυπνοπούλια που προσπαθούν να χειραγωγήσουν τη συντονιστική ομάδα του ESOTERICA έχουμε χορτάσει Alexandros., να πω μέχρι αηδίας.

Και τα μέλη που έτυχε να σας δηλώσουν Χριστιανοί Ορθόδοξοι έχουν χορτάσει μέχρι αηδίας από τους χαμαιτυπικούς χαρακτηρισμούς επιπέδου ΤΡΟΥΜΠΑΣ (και κάτω) από τους τραμπούκους που εσείς έχετε τοποθετήσει και τους περιθάλπτετε με ΠΛΗΡΗ ΑΣΥΛΙΑ.

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.

Edited by - Alexandros. on 26/11/2013 19:41:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2013, 18:40:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Alexandros
Sesostrisένας γρίφος στα γρήγορα (αν και τον έχω κλέψει από αλλού):

Πώς λέγεται ένας παπάρας, που πήγε στο ισραήλ, να γίνει χατζής?

Χατζηπαπάρας!!!



Η απάντηση στον γρίφο αυτό είναι απλή. Αρκεί να διαθέτη κάποιος κοινό νου και να σκεφτή. Για να πάη λοιπόν αυτός ο Παπάρας και να βαφτιστή στον Ιορδάνη προκειμένου να γίνη χατζής, θα πρέπη να είναι πρώτα απ' όλα φανατικός χριστιανός,όπως όλοι αυτοί που βαφτίζονται εκεί. Δηλαδή κάτι σαν Alexandros επί παραδείγματι.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ.
Είναι η πρώτη και η τελευταία φορά που ασχολούμαι με το άτομό σου και απαντώ στις προκλήσεις σου.

*

Edited by - Sesostris on 26/11/2013 18:53:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2013, 18:47:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris
Η απάντηση στον γρίφο αυτό είναι απλή. Αρκεί να διαθέτη κάποιος κοινό νου και να σκεφτή. Για να πάη λοιπόν αυτός ο Παπάρας και να βαφτιστή στον Ιορδάνη προκειμένου να γίνη χατζής, θα πρέπη να είναι πρώτα απ' όλα φανατικός χριστιανός,όπως όλοι αυτοί που βαφτίζονται εκεί. Δηλαδή κάτι σαν Alexandros επί παραδείγματι.

Έχεις ακόμα τα μούτρα και ποστάρεις???

Στους πόσους Καλόπουλους χορταίνεις, θα ήθελα να'ξερα...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.

Edited by - Alexandros. on 26/11/2013 18:49:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2013, 18:48:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βρε σεις λυσσάξατε όλοι. Τί θέλετε επιτέλους; Κάντε μια απενεργοποίηση να τελειώνουμε. Δεν μου αρέσει να μου λένε πως μου δείχνουν επιείκεια. Τί βλακείες είναι αυτές...

Σου αρέσει δεν σου αρέσει εμένα αυτή είναι η γνώμη μου...και το νου σου, η γνώμη αυτή είναι δική μου (και όχι της διαχείρισης).

Να στο πω με ένα παράδειγμα, εάν το φόρουμ ήταν δικό μου και εσύ έγραφες ποτέ "ζήτω η χρυσή αυγή" ή "ζήτω το πασόκ" ή κάτι αντίστοιχο, τότε ή θα έτρωγες απευθείας κόκκινη κάρτα και αποβολή, ή στην καλύτερη των περιπτώσεων θα έτρωγες κίτρινη κάρτα και μετά με την πρώτη βρισιά θα έφευγες.

Υπάρχει ξέρεις και μία επιλογή αποδοχής όρων συμπεριφοράς όταν γραφόμαστε σε ένα φόρουμ...τους οποίους πολλά μέλη ποδοπατάνε με την πρώτη ευκαιρία...γράφετε δειλά-δειλά στην αρχή, μες'την ευγένεια και την κοσμιότητα και όταν πάρετε αέρα θεωρείτε το φόρουμ το σπίτι σας που κάνετε ό,τι γουστάρετε...και όταν σας γίνουν παρατηρήσεις αμέσως τσινάτε και βγάζετε αστείους λόγους περί δημοκρατίας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2013, 18:51:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kost
Σου αρέσει δεν σου αρέσει εμένα αυτή είναι η γνώμη μου...και το νου σου, η γνώμη αυτή είναι δική μου (και όχι της διαχείρισης).

Να στο πω με ένα παράδειγμα, εάν το φόρουμ ήταν δικό μου και εσύ έγραφες ποτέ "ζήτω η χρυσή αυγή" ή "ζήτω το πασόκ" ή κάτι αντίστοιχο, τότε ή θα έτρωγες απευθείας κόκκινη κάρτα και αποβολή, ή στην καλύτερη των περιπτώσεων θα έτρωγες κίτρινη κάρτα και μετά με την πρώτη βρισιά θα έφευγες.

Υπάρχει ξέρεις και μία επιλογή αποδοχής όρων συμπεριφοράς όταν γραφόμαστε σε ένα φόρουμ...τους οποίους πολλά μέλη ποδοπατάνε με την πρώτη ευκαιρία...γράφετε δειλά-δειλά στην αρχή, μες'την ευγένεια και την κοσμιότητα και όταν πάρετε αέρα θεωρείτε το φόρουμ το σπίτι σας που κάνετε ό,τι γουστάρετε...και όταν σας γίνουν παρατηρήσεις αμέσως τσινάτε και βγάζετε αστείους λόγους περί δημοκρατίας


Για όσα μέλη του esoterica είναι επίσημα στελέχη και εγγεγραμμένα μέλη της Χρυσής Αυγής έχεις να προτείνεις τίποτα???

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2013, 19:03:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρίστος Ελ χειρίστηκες λάθος τις επιθέσεις που σου έγιναν από τους γνωστούς τραμπούκους.

Τουλάχιστον τώρα ξέρεις και κάποια πράγματα από το παρασκήνιο.

Υπάρχουν άλλα fora, που είναι κλάσεις πιο αμερόληπτα. Θα χαρώ να σε δω και εκεί (όπως και τον panpam)

Όπως έχεις καταλάβει αν φύγουμε και εμείς οι τελευταίοι Χριστιανοί, έκλεισε το παραμάγαζο του Ρασιά.

Κράτησα το e-mail σου.

Τα λέμε!

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2013, 19:15:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris

ΣΗΜΕΙΩΣΗ.
Είναι η πρώτη και η τελευταία φορά που ασχολούμαι με το άτομό σου και απαντώ στις προκλήσεις σου.


ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ ΟΥΔΕΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ!!!
(και πως θα μπορούσες άλλωστε...)

Κράτα με ευλάβεια τους Καλόπουλους που σου έριξα για να με θυμάσαι...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2013, 19:28:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα λειτουργήσει ως κυτίο παραπόνων ο συγκεκριμένος χώρος;
Αν ναι,
θα είναι απο αυτά που βρίσκεις απο μασημένες τσίχλες ( μέχρι.......) ή υπάρχει και κάποιος που τα λαμβάνει σοβαρά υπόψιν;
Για να συνεχίσω, ειδάλλως θα τα στείλω να κάνουν παρέα με τ΄ άλλα κάτω απο το χαλάκι που θα έλεγε και ο ντόκτορ!!!

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.

Edited by - Osmosis on 26/11/2013 19:29:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2013, 19:31:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει κανείς, που να μην είναι καλυμμένος με τα γκαρύφαλλα του DSM;

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2013, 19:39:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Υπάρχει κανείς, που να μην είναι καλυμμένος με τα γκαρύφαλλα του DSM;

Θα σου απαντήσει και εσένα εντός ολίγου η...προστάτιδα του DSM και των υπολοίπων τραμπούκων της αντίθετης άποψης.

Την έκφραση "γκαρύφαλλα" δεν την είχα ξανακούσει αλλά είναι super!!!

Τα λέμε Osmosis!

Υ.Γ Όσο με αφορά του επέστρεψα τα γαρύφαλλα με Καλόπουλους και ηρέμησε το τρελλό αγόρι μας έκτοτε...
______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.

Edited by - Alexandros. on 26/11/2013 19:46:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2013, 19:50:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή φίλοι μου τα έχουμε ξαναζήσει κάτι τέτοια καμώματα, αναρωτιέμαι. Κάποιοι προσπαθούν προκαλώντας να κάνουν ηρωική έξοδο, ή κάνω λάθος;;


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2013, 19:51:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Βρε σεις λυσσάξατε όλοι. Τί θέλετε επιτέλους; Κάντε μια απενεργοποίηση να τελειώνουμε. Δεν μου αρέσει να μου λένε πως μου δείχνουν επιείκεια. Τί βλακείες είναι αυτές...

Σου αρέσει δεν σου αρέσει εμένα αυτή είναι η γνώμη μου...και το νου σου, η γνώμη αυτή είναι δική μου (και όχι της διαχείρισης).

Να στο πω με ένα παράδειγμα, εάν το φόρουμ ήταν δικό μου και εσύ έγραφες ποτέ "ζήτω η χρυσή αυγή" ή "ζήτω το πασόκ" ή κάτι αντίστοιχο, τότε ή θα έτρωγες απευθείας κόκκινη κάρτα και αποβολή, ή στην καλύτερη των περιπτώσεων θα έτρωγες κίτρινη κάρτα και μετά με την πρώτη βρισιά θα έφευγες.

Υπάρχει ξέρεις και μία επιλογή αποδοχής όρων συμπεριφοράς όταν γραφόμαστε σε ένα φόρουμ...τους οποίους πολλά μέλη ποδοπατάνε με την πρώτη ευκαιρία...γράφετε δειλά-δειλά στην αρχή, μες'την ευγένεια και την κοσμιότητα και όταν πάρετε αέρα θεωρείτε το φόρουμ το σπίτι σας που κάνετε ό,τι γουστάρετε...και όταν σας γίνουν παρατηρήσεις αμέσως τσινάτε και βγάζετε αστείους λόγους περί δημοκρατίας



Καλά ρε συ Κώστα, μήπως ποστάρει ο DSM μέσω εσένα; Αν τόσο καιρό συμφωνούσες με την νοοτροπία του DSM ή του Κηφέα γιατί δεν μου το έλεγες; Εσύ τώρα νομίζεις πως υποστήριξα τον Αλέξανδρο εναντίον ΣΟΥ; Δεν είχα εσένα στον νου όταν έστειλα το μήνυμα στον Αλέξανδρο, αλλά άλλους. Όμως από ότι φαίνεται συμφωνείς και εσύ μαζί τους. Δικαίωμά σου, αλλά έπρεπε να το ξεκαθαρίσεις.

Εγώ δεν είπα πως ο Κηφέας είναι βλάκας επειδή έχει διαβάσει πολλά βιβλία, δεν υποτιμώ τον κόπο του. Είπα πως τον έχει γελάσει η εντύπωση πως επειδή έχει διαβάσει πολλά γνωρίζει. Εγώ δεν νιώθω γελοιοποιημένος για αυτά που γράφω, ποιον έχω απέναντί μου; Κανένα παντογνώστη. Όχι, θνητούς. Αν είχα απέναντί μου γνώστες της πάσης αλήθειας θα τους έπιανα από το χέρι και θα τους έκανα χιλιάδες ερωτήσεις.

Κοίτα, αυτά τα άτομα DSM, Κηφέας κτλ έχουν την εντύπωση πως η γνώση αποκτείται με κόπο και χρόνο σε πανεπιστήμια. Αλλά το κακό είναι πως νιώθουν έναν αέρα ανωτερότητας και αυτό είναι το κακό. Νομίζουν πως η αλήθεια είναι στα πολλά γράμματα. Εκμεταλλεύτηκαν την άγνοια μου πάνω σε κάποια θέματα(όταν πρωτοπόσταρα το "Η Γη δεν κινείται" δεν είχα στα χέρια μου κάποιο γεωκεντρικό βιβλίο). Τώρα όμως που σιγά σιγά άρχισα να διαβάζω και να κατανοώ περισσότερα, πιστεύω πως άμα διαβάζανε ένα συγκεκριμένο κεφάλαιο από το βιβλίο που έχω θα τους έφευγε η μαγκιά, γιατί η αλήθεια τελικά είναι πολύ απλή. Τους είπα τώρα έτσι; Ε όπως βλέπεις και εμένα μου δημιουργήθηκε μια διάθεση "να την λέω", αφού "όλοι μου την λένε"...

Τέλος πάντων, για μένα είναι εκνευριστικό να πετάγεται κάθε λίγο και λιγάκι ο DSM και να μιλάει για ανέχεια και επιείκεια της Δ.Ο εναντίον μου για τις "Αρλούμπες" που γράφω, προσβάλλοντας(!) τον χώρο. Δηλαδή παραδέχεται πως μπήκα σε κάποια στάνη, όπως αποκαλεί τις θρησκείες;!
Είναι προσβολή της νοημοσύνης των άλλων.

Τώρα αυτό που λες για Χρυσή Αυγή και Πασόκ δεν το καταλαβαίνω. Αν έγραψα "ζήτω η Χρυσή Αυγή" δεν βλέπω κάτι υβριστικό εδώ. Τόσοι άνθρωποι ψήφισαν, όλοι αυτοί είναι φασίστες; Άνθρωποι του λαού, φτωχαδάκια ψήφισαν. Δεν ξέρουμε ακόμη αν η Χρυσή Αυγή έβγαινε κυβέρνηση τί θα έκανε.

Ρε συ Κώστα βλακείες θα λέμε τώρα; θα τρωγόμαστε εμείς και θα αφήνουμε τους ισχυρούς να καλοπερνούν; Τί μου λες για ανέχεια των πράξεων μου; Ανέχεια και επιείκεια δείχνει ο κόσμος που ψωμολυσσά όταν την βγάζει με 200 ευρώ τον μήνα(δουλεύοντας σαν σκυλί), ενώ οι πολιτικοί κοπανάνε το 10χίλιαρο για την πλάκα καλοπερνόντας. Έχω άδικο;

Δεν μου αρέσει να κατηγορούνε κάποιοι μεγάλοι τους αδύνατους, τους χαζούς, τους κουλούς, άτομα με κατώτεροι νοημοσύνη. Δηλαδή εδώ πέρα με όλους αυτούς τους κομπασμούς για συζήτηση μόνο με άτομα επιπέδου και με ειρωνίες κατά κάποιων απόψεων, γινόμαστε σαν αυτά τα καθάρματα τους πολιτικούς που νιώθουν ξεχωριστοί και κοροϊδεύουν τους "κατώτερους".

Αν ύβρισα κανένα τότε ζητώ συγγνώμη.

Διαφωνώ με ότι υβριστικό σου έγραψε ο Αλέξανδρος, αλλά και εσύ όμως έγραψες υβριστικά εναντίον του. Όπως και να' χει όταν μίλησα στον Αλέξανδρο για την Δ.Ο δεν είχα κάποια διαμάχη μεταξύ σας στον νου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2013, 20:05:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris
Κάποιοι προσπαθούν προκαλώντας να κάνουν ηρωική έξοδο, ή κάνω λάθος;;

Αυτό λες (?) ή που είναι και ανυπόμονοι.



not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2013, 20:06:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για του λόγου το αλήθες, θυμίσου πως είπα στον Αλέξη ότι διαφωνώ με την άποψη που θεωρεί την αυθεντία και το όνομα ως καθοριστικό για την αλήθεια. Δηλαδή το λέει ο τάδε επιστήμονας που έχει αφιερωθεί στην μελέτη σε όλη του την ζωή άρα είναι σωστό κτλ κτλ...

Με ενοχλεί η κάθε εξουσία που περιφρονεί και καταδιώκει τους μικρούς. Γι' αυτό καταλαβαίνεις πως και όλα τα εκκλησιαστικά με πολέμους, διαμάχες, τιμωρίες αιρετικών με βρίσκουν αντίθετο. ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΣΠΛΑΧΝΗ ΕΞΟΥΣΙΑ ΠΟΥ ΚΟΜΠΑΖΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΛΟΥΤΟ ΤΗΣ - ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ/ΥΛΙΚΟ

Είμαι στην Γη για να τσακίσω τους γίγαντες που πατάνε τα μυρμήγκια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2013, 20:07:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επειδή φίλοι μου τα έχουμε ξαναζήσει κάτι τέτοια καμώματα, αναρωτιέμαι. Κάποιοι προσπαθούν προκαλώντας να κάνουν ηρωική έξοδο, ή κάνω λάθος;;

Μην ανησυχείς Σωτηράκη.

Όποιος Χριστιανός και να είναι εδώ τους Καλόπουλους θα τους έχετε εξασφαλισμένους ΟΛΟΙ ΣΑΣ.

Μόνος του κάθε φορά ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΟΛΩΝ ΣΑΣ.

WW Walker, Skorpina, europaios 2, Αριστοτέλης ΩΝ, Robben, Ψηλός, PanosT, Alexandros κτλ κτλ...

Εσείς ως "εργαζόμενοι" εδώ απλά περιμένετε τον επόμενο πελάτη να ικανοποιήσει τις ορέξεις του επάνω σας και μετά τον επόμενο και μετά τον παραεπόμενο και πάει λέγοντας.

Δυστυχώς για εσάς πρώτα βγαίνει η ψυχή και ύστερα το χούι οπότε θα είστε εδώ για να ικανοποιείτε τους πελάτες για όσο καιρό υπάρχει το παραμάγαζο του Ρασιά...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2013, 20:09:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Aitherovamon
quote:
Sesostris
Κάποιοι προσπαθούν προκαλώντας να κάνουν ηρωική έξοδο, ή κάνω λάθος;;

Αυτό λες (?) ή που είναι και ανυπόμονοι.

Εσύ Ανδρέα τουλάχιστον στάθηκες στο ύψος σου και έσωσες τα προσχήματα.

Τα λέμε!

Υ.Γ Sorry πάντως που χάλασα το... χρονοδιάγραμμα της κας. Αμαλίας Τσακίρη για τη διαγραφή μου.
______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.

Edited by - Alexandros. on 26/11/2013 20:24:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2013, 20:26:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ απλά περιμένω μια απάντηση περί προκλητών δυναμικών!

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2013, 20:50:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ δεν ήξερα πως αντιμετωπίζονται έτσι εδώ, οι Χριστιανοί που πιστεύουν στον Βιβλικό Χριστιανισμό. Ειλικρινά, ήρθα εν άγνοιά μου.

Όπως και να 'χει δεν προσπάθησα να εξαναγκάσω την Δ.Ο με δημοκρατικές δικαιολογίες ή με απειλές του τύπου "διώξτε μας". Δεν λέω ψέμματα, αν και έτσι φάνηκε. Ο λόγος είναι πως κάπου καταντά κουραστικό να γράφεις και όλοι να δυσφορούνε "που έγραψε πάλι αυτός ο μαλάκας και τι θα γίνει τελικά". Δηλαδή κάπου προσβάλλεσαι και εσύ και τα "μαζεύεις" μόνος χωρίς να σε διώξουν γιατί είσαι ανεπιθύμητος.

Να μου πεις από την μια είναι εθισμός να γράφεις σε φόρουμ.

Είναι κρίμα που στην Ελλάδα που αργοπεθαίνει οι Έλληνες τρώγονται μεταξύ τους για το ποιος είναι ο σοφός και ποιος ο βλάκας... εγώ έχω δίκιο, όχι εγώ έχω δίκιο, είμαι έξυπνος είσαι χαζός, όχι εγώ είμαι έξυπνος εσύ είσαι χαζός μπλα μπλα μπλα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1870117
Maintained by Digital Alchemy