ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Βιβλικές αμφισβητήσεις No 2 - συνέχεια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2013, 18:50:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
panpam
Νομίζω το αν ήταν 33 ή όχι δεν έχει σημασία (ούτε η ασάφειες, αν ισχύουν, είναι τίποτα ξεχωριστό. Οι περισσότερες βιογραφίες προσώπων τις εποχής έχουν κενά). Ούτε και τα ευαγγέλια ή η ΚΔ δίνουν τέτοιο αριθμό. Ένα συμπέρασμα μεταγεννέστερων είναι.
Αλλά και αν είχε σημασία - δεν το διόρθωναν η "παραχαράκτες" των γραφών; ή δε θα το σημείωναν οι ενάντιοι;

Ναι φίλε panpam, όμως οι προφητείες του Μάξιμου και του "Χριστιανού Ορθόδοξου" για το τέλος του κόσμου βασίζονται και πάνω σ' αυτό, καθώς και στις προφητείες του Δανιήλ, τον οποίο δεν θεωρούν προφήτη ούτε οι Εβραίοι.


*


Οι άνθρωποι του Κουμράν, οι Εβδομήκοντα, ο Ιώσηπος αποκαλούν τον Δανιήλ προφήτη. Αναφέρεσαι σε Εβραίους μεταγενέστερης εποχής. Όπως και να' χει δεν είναι δικαστές και παντογνώστες γύρω από την θρησκεία τους. Οι δικαιολογίες πως ο Δανιήλ δεν μετέδωσε κάποιο μήνυμα στον λαό προφορικώς ή πως έδρασε σε ξένη χώρα, και γι' αυτό τάχα δεν είναι προφήτης, είναι τουλάχιστον αστείες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2013, 18:59:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης αστεία είναι η δικαιολογία πως το βιβλίο του Δανιήλ ταιριάζει στα Κετουβείμ(Αγιόγραφα) επειδή είναι αφηγηματικό και ιστορικό. Τα βιβλία του Ιερεμία και του Ιεζεκιήλ δεν είναι και αφηγηματικά;

Βέβαια δεν είναι τόσο γελοία όσο η προηγούμενη, δηλαδή πως ο Θεός τάχα δεν μετέδωσε κάποιο μήνυμα μέσω του Δανιήλ στους Εβραίους. Γιατί αυτή ξεπερνάει κάθε γελοιότητα, αν ήταν έτσι δεν θα υπήρχε ανάγκη ούτε να γραφτεί, ούτε να διαβαστεί, ούτε να "σφραγιστεί".

Όπως και να 'χει όλοι οι λόγοι που σκαρφίζονται οι Εβραίοι των μεταχριστιανικών χρόνων, έχουν χτιστεί με βάση το μίσος τους για τον Χριστιανισμό και τις προφητείες του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός.1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


336 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2013, 21:16:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μπορείς να αιτιολογήσεις πως ταιριάζουν συμμετοχές όπως η πιο κάτω σε έναν "...σε έναν σοβαρό χώρο συζήτησης και αναζήτησης...";;;

Θα κοιτάς τον εαυτό σου -και μόνο τον εαυτό σου- και δεν θα ανακατεύεσαι, με πονηρό τρόπο, σε καταστάσεις που αφορούν άλλους και αγνοείς το ιστορικό τους, μόνο και μόνο για να δημιουργείς εντυπώσεις στοχεύοντας εμένα.
Πότε, σε χαρακτήρισα εσένα "Παπάρα" ή πότε, τέλος πάντων, σου επιτέθηκα με προσωπικούς χαρακτηρισμούς;
Ποτέ! Και αν θυμάμαι καλά, τα έχουμε "πει" κάποιες φορές στο παρελθόν.
Επίσης, η λέξη "Παπάρας" ήταν χαρακτηρισμός του "φίλου σου". Εκτός κι αν το "Χατζιπαπάρας" έχει διαφορετική σημασία για σένα από τα "Παπάρας".
Αντιθέτως, είναι η τρίτη φορά στην οποία αναγκάζομαι να απαντώ σε πονηρές προκλήσεις από άτομα σαν και σένα, που μου την πέφτουν από το πουθενά και χωρίς καν να συμμετέχω στο θέμα.
Θα σε παρακαλούσα λοιπόν, να αφήσεις τις πονηριές στην άκρη και μόνο όταν ο Συνοδινός, θα αποκαλέσει εσένα "Παπάρα" χωρίς να τον προκαλέσεις με πονηριές που στοχεύουν αλλού (όπως έκανες αυτή την φορά) τότε ίσως να έχεις κάτι να πεις.
Ελπίζω, να μην χρειαστεί να απαντήσω εκ νέου σε εμπρηστικές και εκτός θέματος παραθέσεις εις βάρος μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2013, 22:40:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρίστος Έλ
Οι άνθρωποι του Κουμράν, οι Εβδομήκοντα, ο Ιώσηπος αποκαλούν τον Δανιήλ προφήτη. Αναφέρεσαι σε Εβραίους μεταγενέστερης εποχής. Όπως και να' χει δεν είναι δικαστές και παντογνώστες γύρω από την θρησκεία τους. Οι δικαιολογίες πως ο Δανιήλ δεν μετέδωσε κάποιο μήνυμα στον λαό προφορικώς ή πως έδρασε σε ξένη χώρα, και γι' αυτό τάχα δεν είναι προφήτης, είναι τουλάχιστον αστείες.

Τώρα ξέρεις τι γράφεις φίλε Χρίστο??? Είναι σαν ένας μουσουλμάνος να λέει ότι ο αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος δεν ξέρει τι του γίνεται πάνω σε θέματα της ορθοδόξου πίστεως.
Και κάτι ακόμα...Σε ποιο βιβλίο της "Ιουδαϊκής Ιστορίας" γράφει ο Ιώσηπος ότι ο Δανιήλ είναι προφήτης;

Υ.Γ.
Για την ηλικία του Ιησού κατά την σταύρωση έχεις να προσθέσης κάτι, ή να το πάρη το ποτάμι?


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2013, 22:51:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
panpam
Δεν ξέρω που τα άκουσες αυτά - αλλά οι μεν προφητείες για "τέλη κόσμου" από διάφορους είναι συνήθως υπερβάλλων ζήλος (στην καλύτερη περίπτωση) ενώ για Δανιήλ - δεν θυμάμαι που (και αν κολλά το 33) είναι πάντως μέρος των Εβραϊκών Γραφών (ποιοι "εβραίοι" δεν τον "παραδέχονται" δεν ξέρω)

Ρώτα τον φίλο μας τον Χριστιανό Ορθόδοξο. Γιατί αυτός έγραψε ότι σύμφωνα με τις προφητείες ο αντίχριστος θα ενθρονιστή στην ηλικία των 33 ετών, όση δηλαδή και του Ιησού σύμφωνα με την επικρατούσα άποψη των χριστιανών. Αυτό μάλιστα ήταν και το έναυσμα για να γράψω για την σύγχυση και την διχογνωμία που επικρατεί μεταξύ των θεολόγων πάνω σ' αυτό το θέμα.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2013, 10:31:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
panpam
Δεν ξέρω που τα άκουσες αυτά - αλλά οι μεν προφητείες για "τέλη κόσμου" από διάφορους είναι συνήθως υπερβάλλων ζήλος (στην καλύτερη περίπτωση) ενώ για Δανιήλ - δεν θυμάμαι που (και αν κολλά το 33) είναι πάντως μέρος των Εβραϊκών Γραφών (ποιοι "εβραίοι" δεν τον "παραδέχονται" δεν ξέρω)

Ρώτα τον φίλο μας τον Χριστιανό Ορθόδοξο. Γιατί αυτός έγραψε ότι σύμφωνα με τις προφητείες ο αντίχριστος θα ενθρονιστή στην ηλικία των 33 ετών, όση δηλαδή και του Ιησού σύμφωνα με την επικρατούσα άποψη των χριστιανών. Αυτό μάλιστα ήταν και το έναυσμα για να γράψω για την σύγχυση και την διχογνωμία που επικρατεί μεταξύ των θεολόγων πάνω σ' αυτό το θέμα.

Πράγμα που δείχνει τον πλουραλισμό μέσα στο Χριστιανισμό! Γιατί 'διχογνωμία' απλά υπάρχουν πολλές απόψεις για θέματα μικρής σημασίας ή θέματα όχι ξεκάθαρα. Λογικό είναι. Το αντίχριστος-ετών33 είναι κάτι που κυκλοφορεί. Δεν το λεει όμως η Βίβλος - και ΄δεν δείχνει τίποτα για την αξιοπιστία της (ή μάλλον η ασάφεια δείχνει υπέρ της αξιοπιστίας της, με δύο τρόπους: ένα, γιατί τη δείχτει πιο "ανοιχτή" απ'όσο κάποιοι νομίζουν, δύο γιατί - είπαμε - αν την είχαν αλλιώσει θα ισοπέδωναν και τις μικροδιαφορές για να δείχνει πιο ενιαία και συνεπής.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2013, 11:04:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Μπορείς να αιτιολογήσεις πως ταιριάζουν συμμετοχές όπως η πιο κάτω σε έναν "...σε έναν σοβαρό χώρο συζήτησης και αναζήτησης...";;;
....
Πότε, σε χαρακτήρισα εσένα "Παπάρα" ή πότε, τέλος πάντων, σου επιτέθηκα με προσωπικούς χαρακτηρισμούς;
Ποτέ! Και αν θυμάμαι καλά, τα έχουμε "πει" κάποιες φορές στο παρελθόν.
Επίσης, η λέξη "Παπάρας" ήταν χαρακτηρισμός του "φίλου σου". Εκτός κι αν το "Χατζιπαπάρας" έχει διαφορετική σημασία για σένα από τα "Παπάρας".
...
Προτιμώ να μη βλέπω τέτοιους χαρακτηρισμούς στη κουβέντα, αλλά αφού τους βλέπω δεν μπορώ παρά να σχολιάσω ότι δεν ταιριάζουν "...σε έναν σοβαρό χώρο συζήτησης και αναζήτησης..." - αν λοιπόν είναι να υπάρχει αυστηρότητα να υπάρχει προς όλους αλλιώς φαίνεται σαφής προκατάληψη - απευθύνθηκα πάντως προς την πηγή της αυστηρότητας (και της πιθανής προκατάληψης) και όχι της φρασεολογίας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2013, 14:41:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σύμφωνα με τον Λουκά λοιπόν που μας πληροφορεί ότι η δράση του Ιησού που σηματοδοτείται με την βάφτισή του, αρχίζει περί το 15ο έτος της ηγεμονίας του Τιβέριου δηλαδή το 29 και επειδή αναφέρεται μόνο ένα Πάσχα, βγαίνει το συμπέρασμα ότι η σταύρωση έγινε το 30.
*

Σύμφωνα με το κατά Ιωάννη Ευαγγέλιο αναφέρονται τουλάχιστον τρεις γιορτές του Πάσχα και όχι μία.

Κατά Ιωάννη Ευαγγέλιο

2:13 Επλησίαζε δε το πάσχα των Ιουδαίων, και ανέβη εις Ιεροσόλυμα ο Ιησούς.

6:4 Επλησίαζε δε το πάσχα, η εορτή των Ιουδαίων.

11:55 Επλησίαζε δε το πάσχα των Ιουδαίων, και πολλοί ανέβησαν εκ του τόπου εκείνου εις Ιεροσόλυμα προ του πάσχα, διά να καθαρίσωσιν εαυτούς. (αυτό είναι το Πάσχα που σταυρώθηκε)

Πρόσθεσε και άλλο μισό χρόνο από τις πολλές δραστηριότητες του Ιησού που αναφέρονται στα Ευαγγέλια. Και τέλος πρόσθεσε και την ηλικία που βαπτίστηκε και χρίστηκε Ιερέας.

Κατά Λουκά Ευαγγέλιο
3:22 και κατέβη το Πνεύμα το Άγιον εν σωματική μορφή ως περιστερά επ' αυτόν, και έγεινε φωνή εκ του ουρανού, λέγουσα· Συ είσαι ο Υιός μου ο αγαπητός, εις σε ευηρεστήθην.
3:23 Και αυτός ο Ιησούς ήρχιζε να ήναι ως τριάκοντα ετών, ων καθώς ενομίζετο, υιός Ιωσήφ, του Ηλί,


Έτσι καταλήγουμε πως ο Ιησούς έδρασε 3,5 χρόνια. Στο μέσο της εβδομάδας εκκόπηκε ο Μέγας Αρχιερέας. Φυσικά "όχι για πάρτη του" αλλά ΓΙΑ ΝΑ ΣΦΡΑΓΙΣΤΕΙ ΟΡΑΣΗ ΚΑΙ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ, ΝΑ ΕΙΣΑΧΘΗ ΑΙΩΝΙΑ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΞΙΛΕΩΣΗ ΤΩΝ ΑΜΑΡΤΙΩΝ. Ο Αντίχριστος - η απομίμηση του Ιησού - σχετίζεται και αυτός με το μισό του επτά, τους τρισήμισι καιρούς δηλαδή.

Αν κάποιος Χριστιανός έχει άλλη ερμηνεία, ουδέν πρόβλημα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2013, 23:42:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρίστος Έλ
Σύμφωνα με το κατά Ιωάννη Ευαγγέλιο αναφέρονται τουλάχιστον τρεις γιορτές του Πάσχα και όχι μία.

Κατά Ιωάννη Ευαγγέλιο

2:13 Επλησίαζε δε το πάσχα των Ιουδαίων, και ανέβη εις Ιεροσόλυμα ο Ιησούς.

6:4 Επλησίαζε δε το πάσχα, η εορτή των Ιουδαίων.

11:55 Επλησίαζε δε το πάσχα των Ιουδαίων, και πολλοί ανέβησαν εκ του τόπου εκείνου εις Ιεροσόλυμα προ του πάσχα, διά να καθαρίσωσιν εαυτούς. (αυτό είναι το Πάσχα που σταυρώθηκε)



Εδώ φίλε Χρίστο οφείλω να διευκρινίσω ότι γράφοντας για ένα Πάσχα εννοούσα το τελευταίο για το οποίο υπάρχει και η πλήρης περιγραφή των διαδραματισθέντων. Ζητώ συγνώμη για την ασάφεια.
quote:
Χρίστος Έλ
Πρόσθεσε και άλλο μισό χρόνο από τις πολλές δραστηριότητες του Ιησού που αναφέρονται στα Ευαγγέλια. Και τέλος πρόσθεσε και την ηλικία που βαπτίστηκε και χρίστηκε Ιερέας.

Κατά Λουκά Ευαγγέλιο
3:22 και κατέβη το Πνεύμα το Άγιον εν σωματική μορφή ως περιστερά επ' αυτόν, και έγεινε φωνή εκ του ουρανού, λέγουσα· Συ είσαι ο Υιός μου ο αγαπητός, εις σε ευηρεστήθην.
3:23 Και αυτός ο Ιησούς ήρχιζε να ήναι ως τριάκοντα ετών, ων καθώς ενομίζετο, υιός Ιωσήφ, του Ηλί,



Και εδώ αρχίζουν τα δικά σου φάλτσα.
Απαντάς αναπαράγοντας αποσπάσματα από το κατά Λουκά, ο συντάκτης του οποίου έγραφε ότι ήθελε, γιατί αν τα εξετάσεις ιστορικά δεν βγαίνει από πουθενά ότι ο Ιησούς κατά την βάπτιση ήταν 30 ετών.
Και έρχομαι στο προκείμενο.
Ο Ιωάννης έβγαζε πύρινους λόγους κατά του Ηρώδη Αντύπα γιατί είχε παντρευτεί την χήρα του αδελφού του Φιλίππου την Ηρωδιάδα. Απ' ότι γνωρίζουμε ο γάμος αυτός θα πρέπη να έγινε περίπου το 35 μαχχ, μετά τον θάνατο του Φιλίππου. Ακόμα λοιπόν και αν ο Ιησούς είχε γεννηθεί το 1, πράγμα απίθανο αν πιστέψουμε το κατά Ματθαίον, θα έπρεπε να είναι 35 ετών και όχι 30. Αυτό βέβαια με την προϋπόθεση ότι τον κυνήγησε το φάντασμα του Ηρώδη του Μέγα, ο οποίος ως γνωστόν πέθανε το 4 παχχ. Αν τώρα σκεφτούμε λογικά και αποκλείσουμε ότι ο Ηρώδης έδωσε την διαταγή της σφαγής των νηπίων την ημέρα που πέθαινε, θα πρέπη να προσθέσουμε ακόμα τουλάχιστον 5 χρόνια, οπότε έχουμε έναν Ιησού σαραντάρη. Μη ξεχνάς ότι κατά την περίοδο 29-36 μαχχ. που ο Πιλάτος ήταν διοικητής της Ιουδαίας και έγινε σύμφωνα με τα ευαγγέλια η σταύρωση, μόνο σε τρεις ημερομηνίες η 14η Νισάν έπεφτε ημέρα Παρασκευή. Το 30, το 33, και το 36 μαχχ.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός.1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


336 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2013, 23:57:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προτιμώ να μη βλέπω τέτοιους χαρακτηρισμούς στη κουβέντα, αλλά αφού τους βλέπω δεν μπορώ παρά να σχολιάσω ότι δεν ταιριάζουν "...σε έναν σοβαρό χώρο συζήτησης και αναζήτησης..."

Κι εγώ βλέπω μεγάλη πονηριά στο θρησκευτικό δίκαιο που ασπάζεσαι, αλλά ευτυχώς για σένα, η θρησκευτική πονηριά δεν τιμωρείται.
Αργά πάντως, αποφάσισες να σχολιάζεις τους απρεπείς χαρακτηρισμούς, στοχεύοντας εμένα ειδικά, με το γνωστό: "λέγε, λέγε", κάτι θα μείνει στο τέλος και ελπίζοντας ότι θα χάσω την υπομονή μου κάποια στιγμή.
Μου είναι η γνωστή αυτή η επιθετική τακτική. Την έχω πληρώσει στο παρελθόν, όταν εκπρόσωποι της θείας δίκης, ήταν κάποιοι άλλοι στη θέση σου, που έκαναν ότι ακριβώς κάνεις κι εσύ.
Ο φίλος σου και ως "Πάνος" και ως "Αλέξις" επί καθημερινής βάσεως και επί μήνες, αράδιαζε εκατοντάδες χαρακτηρισμούς, ύβρεις και προσβολές χωρίς όμως, να ενοχληθείς τότε.
Ας άρχιζες από εκείνον τις ενστάσεις σου. Το φχαριστιόσουν όμως, γιατί ήταν της εκκλησίας.
Έφτασε μάλιστα, στο σημείο να διαλαλεί, ότι αυτοί που δεν τον ακολουθούν στην χυδαιολογία και στην ύβρη (μεταξύ αυτών κι εγώ) ότι τον φοβούνται και συνέχιζε να μας βρίζει και να μας προκαλεί, χωρίς καν να συμμετέχουμε στον μεγάλο κατήφορό του.
Όλοι είδαμε ότι μόνος του αποφάσισε να αυτοκτονήσει. Δεν έφταιγα εγώ, δική του απόφαση ήταν.
Αυτός ήταν που επέλεξε εμένα και ήρθε δίπλα μου για να αυτοκτονήσει, ελπίζοντας έτσι, ότι φεύγοντας θα πάρει και εμένα μαζί του.
Επειδή λοιπόν, έγινε "μάρτυρας" και "αυτοπυρπολήθηκε", πρέπει να πάρει οπωσδήποτε και κάποιον άπιστο μαζί του;
Δεν φταίω εγώ που επέλεξε εμένα για να "αυτοκτονήσει".
Εγώ προηγουμένως, έκανα ότι μπορούσα για να τον αποφύγω.

quote:
αν λοιπόν είναι να υπάρχει αυστηρότητα να υπάρχει προς όλους αλλιώς φαίνεται σαφής προκατάληψη

Τότε να ξεκινήσουμε από σένα!
Να τιμωρείται και η θρησκευτική πονηριά. Μετά ακολουθώ κι εγώ.
Γιατί, στο κάτω κάτω να τον πληρώσω μόνο εγώ τον Αλέξι κι εσύ να σκαρώνεις ανενόχλητος θρησκευτικά παιχνιδάκια..;
quote:
απευθύνθηκα πάντως προς την πηγή της αυστηρότητας (και της πιθανής προκατάληψης) και όχι της φρασεολογίας.

Δεν ασχολούμε με τον αφηρημένο λόγο. Αλλού αυτά.

Edited by - Συνοδινός.1 on 13/12/2013 00:04:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2013, 07:54:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το πρόβλημα δημιουργείται από την χρησιμοποίηση και αναβάθμιση ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΩΝ ημερολογίων που έχει εφεύρει ο άνθρωπος.

Για το κομφούζιο αυτό δεν μπορείς να κατηγορήσεις την Βίβλο για ανακρίβειες. Διάβασε το παρακάτω άρθρο και θα καταλάβεις.

http://askjohnmackay.com/questions/answer/when-jesus-born-cant-been-
zero-or-one-ad-because-king-herod-died-before

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2013, 08:02:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγγνώμη, κόπηκε ο σύνδεσμος.

Αυτό είναι το άρθρο

http://askjohnmackay.com/questions/answer/when-jesus-born-cant-been-zero-or-one-ad-because-king-herod-died-before

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2013, 09:56:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Προτιμώ να μη βλέπω τέτοιους χαρακτηρισμούς στη κουβέντα, αλλά αφού τους βλέπω δεν μπορώ παρά να σχολιάσω ότι δεν ταιριάζουν "...σε έναν σοβαρό χώρο συζήτησης και αναζήτησης..."

....
Ο φίλος σου και ως "Πάνος" και ως "Αλέξις" επί καθημερινής βάσεως και επί μήνες, αράδιαζε εκατοντάδες χαρακτηρισμούς, ύβρεις και προσβολές χωρίς όμως, να ενοχληθείς τότε.
...
Κάνεις λάθος. Δεν ευχαριστιόμουν και δεν συμμετείχα στην ανταλλαγή. Ούτε κάν ενοχλούμαι από τα δικό σου (ή άλλου), αλλά αφού τέθηκε θέμα του αν ταιριάζουν "...σε έναν σοβαρό χώρο συζήτησης και αναζήτησης..." τότε δεν μπορεί του ενός να ταιριάζουν και του άλλου να μην. Ούτε το βλέπω θρησκευτικά (άλλοστε και το "ταιριάζουν...σε έναν σοβαρό χώρο συζήτησης και αναζήτησης..." δεν ειπώθηκε με θρησκευτικό κριτήριο, εφαρμόστηκε όμως μεροληπτικά και επ'αυτού σχολίασα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2013, 10:12:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου αρέσει ρε panpam που ανοίγεις ένα θέμα με τίτλο "αρχή-μια=αλχημεία" αλλά δε δέχεσαι την παραβίαση αυτής της αρχής, μπορείς να λες οτι θες αρκεί να μη στρέφεται κατά της αρχής.
Απλά πράγματα!
Τώρα, τα κακοποιημένα παιδιά, ας βρουν ένα τρόπο να καλύψουν τα κενά τους!

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2013, 17:47:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρίστος Έλ
ο πρόβλημα δημιουργείται από την χρησιμοποίηση και αναβάθμιση ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΩΝ ημερολογίων που έχει εφεύρει ο άνθρωπος.

Για το κομφούζιο αυτό δεν μπορείς να κατηγορήσεις την Βίβλο για ανακρίβειες. Διάβασε το παρακάτω άρθρο και θα καταλάβεις.
http://askjohnmackay.com/questions/answer/when-jesus-born-cant-been-zero-or-one-ad-because-king-herod-died-before


Se non e vero e ben trovato

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2013, 18:43:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Χρίστος Έλ
ο πρόβλημα δημιουργείται από την χρησιμοποίηση και αναβάθμιση ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΩΝ ημερολογίων που έχει εφεύρει ο άνθρωπος.

Για το κομφούζιο αυτό δεν μπορείς να κατηγορήσεις την Βίβλο για ανακρίβειες. Διάβασε το παρακάτω άρθρο και θα καταλάβεις.
http://askjohnmackay.com/questions/answer/when-jesus-born-cant-been-zero-or-one-ad-because-king-herod-died-before


Se non e vero e ben trovato

*


Δεν ξέρω τί σημαίνει αυτό που λες. Πάρε και το παρακάτω άρθρο από μια ιστοσελίδα που υπεραγαπάς, για να μάθεις για το λάθος του Διονύσιου.

http://www.oodegr.com/oode/istoria/xronologiseis/dionisios1.htm

Δεν ήξερα πάντως πως θεωρείς τον Διονύσιο τον Μικρό αλάθητο! Όταν οι Χριστιανοί κάνουν λάθη που προκαλούν αντιφάσεις στις Γραφές,
τρέχεις να τους υποστηρίξεις. Γιατί άραγε;

Μήπως γιατί ξεκινάτε με την πίστη πως η Γραφή περιέχει λάθη;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2013, 19:01:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για να επιστρέψω στις αντιφάσεις περί των τοποθεσιών στις μετανάστιες εμφανίσεις.

Ο kost είχε πει πως ένας συγγραφέας πιθανόν γνώριζε τί είχε γράψει ο άλλος και εφηύρε παραλλαγές για να κάνει πιο εντυπωσιακή την ιστορία του. Δηλαδή με λίγα λόγια πως γράφανε διάφορα εντυπωσιακά σενάρια ψεύδους για να πουλήσουν.

Δεν βλέπω όμως τί εντυπωσιακό πετυχαίνει κάποιος συγγραφέας μεταθέτοντας την πρώτη εμφάνιση στους μαθητές από την Ιερουσαλήμ στην Γαλιλαία ή αντίστροφα.

Αρχίζω να πείθομαι από την θεωρία του Αλέξανδρου πως δεν υπάρχει χρονολογική σειρά, αλλά κάθε συγγραφέας τονίζει αυτό που θυμόταν ο ίδιος και με διαφορετικό σκοπό. Παράδειγμα ο Λουκάς θέλει να τονίσει την προσταγή του Ιησού να παραμείνουν στην Ιερουσαλήμ μέχρι να λάβουν Πνεύμα Άγιο την ημέρα της Πεντηκοστής, ενώ ο Ματθαίος να τονίσει την εμφάνιση του Ιησού στο όρος όπου ανήγγειλε - Πορευθέντες μαθητεύσατε τα έθνη, βαπτίζοντας τα στο Όνομα του Πατρός, του Υιού και του Αγίου Πνεύματος.

Παρόλα αυτά κανείς δεν απάντησε τελικά στην αληθινή ερώτηση του Αλέξανδρου. Αν τα Ευαγγέλια ήταν κατασκευασμένα(όπως και πιστεύετε) γιατί να διακινδυνεύσουν, όλοι οι Χριστιανοί που κατέβηκαν από την Ιουδαία, την ζωή τους για ένα ψέμα; Τα ψέμματα εφευρίσκονται για να πουλήσει κάποιος, δηλαδή για δόξα και χρήμα.

Τέλος, το να θεωρήσει κάποιους ηλίθιους τους ανθρώπους της τότε εποχής και περιοχής(σε αντιδιαστολή με τους Έλληνες τάχα, αφού και οι Έλληνες γιουχάρονται από τον Λουκιανό) είναι εντελώς άκυρο. Δεν είναι λίγες οι φορές που διαβάζουμε στην Γραφή για ΕΛΛΕΙΨΗ ΠΙΣΤΗΣ και για ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ.

Ο σύγχρονος άνθρωπος έχει μαγευτεί τόσο από την τεχνολογία και θεωρεί τον εαυτό του κλάσεις ανώτερο(εξελικτικά) από τους αρχαίους. Και όμως η τεχνολογία του υλισμού δεν μπορεί να καλύψει δυστυχώς τα κενά του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2013, 19:12:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης οι θεωρίες περί παραισθήσεων και ψεύτικου θανάτου είναι επίσης ΑΚΡΑΙΕΣ.

Γιατί δεν μπορούν να έχουν παραισθήσεις χιλιάδες, ενώ πρέπει το άτομο που έχει τις παραισθήσεις να είναι συνέχεια υπό την επιρροή εκείνου του ανθρώπου ή της ουσίας, που του προκαλούν τις παραισθήσεις. Δεν αρκεί μια φορά για να πειστεί κάποιος πως βλέπει κάτι.

Ενώ, ένας άπλος ανθρωπάκος(όπως πιστεύετε για τον Ιησού) με κάποιους αγράμματους δεν μπορεί να κοροϊδεύσει έναν ολόκληρο ρωμαϊκό στρατό και τους Εβραίους ότι τάχα πέθανε. Ούτε μπορεί να την κάνει και καλά στα σύννεφα φεύγοντας στην πραγματικότητα για τις Ινδίες!

Και όλα αυτά για να τα οικονομήσουν έτσι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2013, 20:25:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως δεν καταλαβαίνω την εντύπωση κάποιων εδώ μέσα πως οι Χριστιανοί που έρχονται εδώ, έχουν σκοπό να βλάψουν έναν χώρο γνώσης. Χωρίς τους Χριστιανούς συζητούσατε ειρηνικά;

Αν πιστεύετε στο πνεύμα της Μπαγκαβάτ Γκίτα, τότε προς τί όλη αυτή η μισαλλοδοξία κατά των Χριστιανικών πεποιθήσεων, οι καυχησιές και τα γιουχαρίσματα κάποιων έναντι των "όντων της άγνοιας";

Γιατί άλλο γνώση, και άλλο υπερηφάνεια και δόξα λόγω "γνώσης". Δεν θα κρίνω ποιος γνωρίζει και ποιος όχι, αλλά νομίζω πως αυτοί που γνωρίζουν δεν πρέπει να φέρονται υποτιμητικά σε εκείνους που δεν γνωρίζουν. Αλλιώς δεν είναι τίποτε άλλο από όντα που γρήγορα θα καταλάβουν την αδυναμία και την ματαιοδοξία τους.

Φυσικά και δεν υπάρχει κάποιο οργανωμένο σχέδιο της οοδε, ούτε καν γνωρίζονται μεταξύ τους τα άτομα που είναι Χριστιανοί εδώ μέσα, υπάρχει απλώς μια ανόητη καχυποψία και μισαλλοδοξία.

Αυτό που θίγει έναν χώρο γνώσης είναι η υποτίμηση κάποιων πιστεύω και όχι η κατάθεση οποιασδήποτε γνώμης. Γιατί όπως είπα η θέληση για γνώση πρέπει να δίνει ευκαιρία στα πάντα και να μην είναι προκαταλειμμένη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2013, 21:33:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν εφευρίσκει ψεύδη που παρουσιάζει ως αλήθειες ο χριστιανός απολογητής που κορόιδεψες, Σέσοστρι. Δεν προσπαθεί να δικαιολογήσει τα δήθεν αδικαιολόγητα.

Προσπάθησε να νικήσεις την προκατάληψη. Το ξέρω πως είναι δύσκολο, αλλά πότε θα κάνεις την αρχή; Δώσε μια ευκαιρία. Μην αρνείσαι τα πάντα εξ' αρχής.

Έλα τώρα, δεν είναι δυνατόν Χριστιανός να κάνει λάθος; Αφού εσύ τους κατηγορείς συνέχεια για λάθη, πως τώρα έχουν ξαφνικά δίκιο για το ημερολόγιο;

Διάβασε το λάθος του ημερολογίτη. Ο Χριστός δεν γεννήθηκε το 1AD.

http://www.oodegr.com/oode/istoria/xronologiseis/dionisios1.htm

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2013, 22:44:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Χρίστο.
1ον Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.

2ον Εγώ σ' αυτά που έγραψα και δεν το πρόσεξες, αφαίρεσα το ένα έτος.

3ον Προσωπικά δεν πιστεύω ότι οι Χριστιανοί που έρχονται εδώ, έχουν σκοπό να βλάψουν έναν χώρο γνώσης. Δεν είναι εις θέσιν άλλωστε να κάνουν κάτι τέτοιο με τα αστήρικτα επιχειρήματα που προβάλλουν. Γι αυτό και από την αρχή οι πατέρες της εκκλησίας για να μπορέσουν να εδραιώσουν τον χριστιανισμό σαν θρησκεία, κυνήγησαν την αρχαία ελληνική φιλοσοφία και τις επιστήμες, έκαψαν τις βιβλιοθήκες, και βύθισαν την ανθρωπότητα στο σκοτάδι του Μεσαίωνα. Την ελληνική γλώσσα την χρησιμοποίησαν μόνο σαν όχημα για να επιβάλλουν τις ιδέες τους.
Όσο και αν δεν αρέσει, η πικρή αλήθεια είναι ότι ο χριστιανισμός είναι μια αίρεση του ιουδαϊσμού, που μετεξελίχθηκε σ΄ένα κοκτέιλ ιουδαϊσμού, μιθραϊσμού, ισιακής λατρείας, και διονυσιακών και ορφικών μυστηρίων, που το επέβαλλαν οι Ρωμαίοι αυτοκράτορες σαν ενιαία θρησκεία, για τους δικούς του πολιτικούς λόγους. Δίχως αυτούς θα είχε μείνει μόνο σαν ιστορική αναφορά.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2013, 04:05:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
panpam
Μπορείς να αιτιολογήσεις πως ταιριάζουν συμμετοχές όπως η πιο κάτω σε έναν "...σε έναν σοβαρό χώρο συζήτησης και αναζήτησης...";;;

quote:
panpam
Προτιμώ να μη βλέπω τέτοιους χαρακτηρισμούς στη κουβέντα, αλλά αφού τους βλέπω δεν μπορώ παρά να σχολιάσω ότι δεν ταιριάζουν "...σε έναν σοβαρό χώρο συζήτησης και αναζήτησης..." - αν λοιπόν είναι να υπάρχει αυστηρότητα να υπάρχει προς όλους αλλιώς φαίνεται σαφής προκατάληψη - απευθύνθηκα πάντως προς την πηγή της αυστηρότητας (και της πιθανής προκατάληψης) και όχι της φρασεολογίας.

Αρχίζοντας από την δεύτερη παράθεση panpam να σχολιάσω πως θεωρώ (και θεωρούμε) ότι μπορείς να ενοχλείσαι και να εκφράζεις την ενόχλησή σου όταν βλέπεις ανάρμοστους χαρακτηρισμούς ακόμα κι αν δεν αφορούν εσένα. Είναι σεβαστή η παρατήρησή σου και ο λόγος που στον Συνοδινός.1 δεν έγιναν άλλες επεμβάσεις εκτός από το σχεδόν πλήρες κοκκίνισμα προηγούμενου μηνύματός του στην 11η σελίδα ήταν το πως στο παρόν θέμα και στην παρούσα διαμάχη απάντησε σε πρόκληση (οπότε δεν ξεκίνησε αυτός, τουλάχιστον εδώ) και επίσης η εμπρηστική/προσβλητική του φρασεολογία δεν ήταν κάτι που κλιμακώθηκε για πολλά μηνύματα για να καταλήξει σε μια κατάσταση που θα είχε ξεπεράσει κατά πολύ τα όρια.

Από την άλλη μεριά, αυτό ήταν που έκανε ο Alexandros. Προκάλεσε και πρόσβαλλε πολλά μέλη, ακόμα και ανθρώπους που την χρονική εκείνη περίοδο δεν συμμετείχαν στο θέμα και στο τέλος, προσπαθώντας να προξενήσει ταραχή αλλά και διάφορες εντυπώσεις, π.χ. ισχυρισμούς που αφορούσαν την προσωπική μου ζωή (μπουρδολογικές στην ουσία τους), προετοίμασε το έδαφος για να τον απενεργοποιήσουμε. Για να είναι και σίγουρος, χρησιμοποίησε στην 12η σελίδα επιπλέον χυδαίους χαρακτηρισμούς, ώστε να μην μας αφήσει περιθώριο παρά να απενεργοποιήσουμε τον λογαριασμό του.

Να κλείσω με ένα σχόλιο ως προς την αυστηρότητα: η αλήθεια είναι πως στα forums του ESOTERICA δεν είμαστε αυστηροί, τουλάχιστον όχι με την κοινή έννοια του να φιλτράρουμε και να ελέγχουμε κάθε ανάρμοστη ή εμπρηστική έκφραση. Βλέπουμε όλη τη συμπεριφορά ενός ανθρώπου στο forum αλλά και σε κάθε συγκεκριμένη περίπτωση όπου απαιτείται παρέμβαση και προσπαθούμε να εντάξουμε την κρίση μας σε ένα γενικότερο πλαίσιο ερμηνείας.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2013, 07:09:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Χρίστο.
1ον Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν.

2ον Εγώ σ' αυτά που έγραψα και δεν το πρόσεξες, αφαίρεσα το ένα έτος.

3ον Προσωπικά δεν πιστεύω ότι οι Χριστιανοί που έρχονται εδώ, έχουν σκοπό να βλάψουν έναν χώρο γνώσης. Δεν είναι εις θέσιν άλλωστε να κάνουν κάτι τέτοιο με τα αστήρικτα επιχειρήματα που προβάλλουν. Γι αυτό και από την αρχή οι πατέρες της εκκλησίας για να μπορέσουν να εδραιώσουν τον χριστιανισμό σαν θρησκεία, κυνήγησαν την αρχαία ελληνική φιλοσοφία και τις επιστήμες, έκαψαν τις βιβλιοθήκες, και βύθισαν την ανθρωπότητα στο σκοτάδι του Μεσαίωνα. Την ελληνική γλώσσα την χρησιμοποίησαν μόνο σαν όχημα για να επιβάλλουν τις ιδέες τους.
Όσο και αν δεν αρέσει, η πικρή αλήθεια είναι ότι ο χριστιανισμός είναι μια αίρεση του ιουδαϊσμού, που μετεξελίχθηκε σ΄ένα κοκτέιλ ιουδαϊσμού, μιθραϊσμού, ισιακής λατρείας, και διονυσιακών και ορφικών μυστηρίων, που το επέβαλλαν οι Ρωμαίοι αυτοκράτορες σαν ενιαία θρησκεία, για τους δικούς του πολιτικούς λόγους. Δίχως αυτούς θα είχε μείνει μόνο σαν ιστορική αναφορά.

*


Αυτό δεν είναι απάντηση. Άλλαξες το θέμα. Αλλά μια και το ανέφερες ζητάω αποδείξεις για τα "αστήρικτα επιχειρήματα"(έστω τα δικά μου).

Επιστρέφω στο θέμα. Εντάξει μπορεί να μην συμφωνείς, αλλά δεν μπορεί κάποιος να στηριχθεί στην λογική σου για την εξακρίβωση της αλήθειας.
Γιατί από την μια Σέσοστρι θεωρείς πως οι Εβραίοι και οι Χριστιανοί είναι αναξιόπιστα άτομα γεμάτο ψέμματα και λάθη. Από την άλλη αν βγουν οι Εβραίοι ή κάποιος Χριστιανός, και πουν ή εφεύρουν κάτι που έρχεται σε αντίφαση με χριστιανικές απόψεις, ΑΜΕΣΩΣ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ. Το γυρνάς στην αυθεντία...οι Εβραίοι ξέρουν κτλ...

Από σελίδες της ΟΟΔΕ μεταφέρω κάποια αποσπάσματα για τον ΧΡΙΣΤΙΑΝΟ Διονύσιο που έφτιαξε το ημερολόγιο. Γιατί εγώ δεν είμαι υπέρ των αστήρικτων επιχειρημάτων.

1)Δύο αιώνες αργότερα περίπου, ο Διονύσιος ο Μικρός, μετά από σχετική διαταγή του Ιουστινιανού και του πάπα Ιωάννη Α', προσπάθησε να φτιάξει Πασχάλιο, με αφετηρία χρονολόγησης τη γέννηση του Χριστού. Θεώρησε, λοιπόν, ότι ο Ιησούς Χριστός γεννήθηκε στις 25 Δεκεμβρίου του έτους 1, που κατ' αυτόν αντιστοιχούσε στο έτος 754 από την Κτίση της Ρώμης. Με άλλα λόγια, ο Διονύσιος θεώρησε, κατά σύμβαση, ότι η γέννηση του Χριστού έλαβε χώρα το "έτος 1".


2)Γιατί, όμως, δεν υπολόγισε το "έτος μηδέν";

Για τον απλούστατο λόγο, ότι την εποχή εκείνη στη Δύση χρησιμοποιούσαν το ρωμαϊκό σύστημα αρίθμησης, με τα λατινικά αριθμητικά σύμβολα που δεν περιείχαν το μηδέν.


3)Ούτε ο ισχυρισμός ότι δήθεν "τότε δεν βασίλευε ο Ηρώδης" είναι σωστός.

Σήμερα είναι από τις αρχαιολογικές ανακαλύψεις γνωστό, ότι ο Ιησούς Χριστός γεννήθηκε λίγο πριν από το 4 π.Χ., δεδομένου ότι ο Ηρώδης βασίλεψε από το 37 ως το 4 π.Χ., και ότι από υπολογιστικό λάθος κατά τον 6ο αιώνα μ.Χ. ως έτος γεννήσεώς του ορίσθηκε το 753 από κτίσεως Ρώμης, δηλαδή 3-4 χρόνια αργότερα από την πραγματική χρονολογία. Αυτό όμως δεν έχει να κάνει με τις αφηγήσεις των Ευαγγελίων, αλλά με μετέπειτα υπολογισμούς που αγνοούσαν όλα τα δεδομένα. Δεν αλλάζει λοιπόν τίποτα από τα όσα γράφονται στα Ευαγγέλια, παρά μόνο μετατίθενται κατά 3 - 4 χρόνια ενωρίτερα τα γεγονότα σε σχέση με το δικό μας ημερολόγιο.

Η χρονολόγηση από τη γέννηση του Χριστού προτάθηκε από τον Σκύθη μοναχό και εκκλησιαστικό συγγραφέα Διονύσιο τον Μικρό (532 μ.Χ.), ηγούμενο μοναστηριού στη Ρώμη, κατά τον 6ο μ.Χ. αιώνα. Μέχρι τότε, η χρονολόγηση γινόταν, είτε με αφετηρία την Κτίση της Ρώμης είτε "από Διοκλητιανού", δηλαδή με αφετηρία την (υποτιθέμενη) 29η Αυγούστου του 284 μ.Χ., ημερομηνία κατά την οποίαν ο Διοκλητιανός ανακηρύχτηκε αυτοκράτορας. Αφού, λοιπόν, δημιουργήθηκε η χρονολόγηση με αφετηρία τη γέννηση του Χριστού, οι μετέπειτα προσπάθειες των σοφών επικεντρώθηκαν στον ακριβή προσδιορισμό της ημερομηνίας της. Όμως προφανώς ο Διονύσιος είχε ξεκινήσει από λάθος αφετηρία! Και φυσικά αυτό δεν επηρεάζει την αξιοπιστία τής Αγίας Γραφής!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2013, 14:48:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρίστος Έλ
Εντάξει μπορεί να μην συμφωνείς, αλλά δεν μπορεί κάποιος να στηριχθεί στην λογική σου για την εξακρίβωση της αλήθειας.

Η λογική δεν είναι δική μου φίλε Χρίστο, αλλά θεολόγων, καθώς και έγκριτων ερευνητών όπως οι J.Meir, Holzmeister, Blinzer, Ruc k stuch, Dockx, Kimbal, Straub, αλλά και αρκετών Ελλήνων όπως ο Γ. Κορδάτος, ο Μ. Ρούσσος και άλλων, που ανάλωσαν την ζωή τους ερευνώντας τα ιστορικά αρχεία για να εξακριβώσουν τα πραγματικά γεγονότα.
quote:
Χρίστος Έλ
Γιατί από την μια Σέσοστρι θεωρείς πως οι Εβραίοι και οι Χριστιανοί είναι αναξιόπιστα άτομα γεμάτο ψέμματα και λάθη.

Ποτέ δεν αποκάλεσα τους Εβραίους και τους χριστιανούς αναξιόπιστα άτομα. Αυτόν που υποστηρίζει γεγονότα αβάσιμα ιστορικά, ή καταφεύγει σε ανιστόρητα επιχειρήματα και πολλάκις παιδιάστικες δικαιολογίες προκειμένου να τεκμηριώση τις θρησκευτικές του απόψεις, τις οποίες λανθασμένα θεωρεί γεγονότα ιστορικά έγκυρα, μπορείς να τον χαρακτηρίσης ανιστόρητο, φανατικό θρησκευόμενο, αλλά όχι και αναξιόπιστο άτομο στην κοινωνία. Προσωπικά μεταξύ των αδελφικών μου φίλων υπάρχουν άτομα με παραπλήσιες ιδέες με τις δικές σου. Μερικές φορές με διάφορες αφορμές τσακωνόμαστε πάνω σε θρησκευτικά θέματα, όμως η φιλία μας είναι άρρηκτη και αλληλοεκτίμηση αμοιβαία. Μακριά από μένα λοιπόν τέτοιοι χαρακτηρισμοί.
quote] Χρίστος Έλ
Σήμερα είναι από τις αρχαιολογικές ανακαλύψεις γνωστό, ότι ο Ιησούς Χριστός γεννήθηκε λίγο πριν από το 4 π.Χ., δεδομένου ότι ο Ηρώδης βασίλεψε από το 37 ως το 4 π.Χ., και ότι από υπολογιστικό λάθος κατά τον 6ο αιώνα μ.Χ. ως έτος γεννήσεώς του ορίσθηκε το 753 από κτίσεως Ρώμης, δηλαδή 3-4 χρόνια αργότερα από την πραγματική χρονολογία. Αυτό όμως δεν έχει να κάνει με τις αφηγήσεις των Ευαγγελίων, αλλά με μετέπειτα υπολογισμούς που αγνοούσαν όλα τα δεδομένα. Δεν αλλάζει λοιπόν τίποτα από τα όσα γράφονται στα Ευαγγέλια, παρά μόνο μετατίθενται κατά 3 - 4 χρόνια ενωρίτερα τα γεγονότα σε σχέση με το δικό μας ημερολόγιο.[/quote]
Δεν έγραψα τίποτα διαφορετικό απ' αυτό. Όμως αλλάζουν πολλά και εκεί γίνεται το αλαλούμ, γιατί με τους ίδιους υπολογισμούς ο Ιωάννης τον βάφτισε το 35 όταν ο Ηρώδης Αντύπας είχε παντρευτεί την χήρα του αδελφού του Φιλίππου την Ηρωδιάδα και τον κατηγορούσε για τον γάμο αυτό, και αποκεφαλίστηκε περίπου την εποχή εκείνη. Ο Πιλάτος πάλι ήταν διοικητής της Ιουδαίας από το 29 μέχρι το 36 και οι ημερομηνίες μέσα στο χρονικό αυτό διάστημα που η 14η Νισάν ήταν παρασκευή είναι το 30, το 33, και το 36. Οπότε διάλεξε και πάρε.

1ον ο Ιησούς βαφτίζεται 30 ετών το 26, διδάσκει 4 χρόνια και σταυρώνεται το 30, δηλαδή 5 χρόνια πριν τον αποκεφαλισμό του Ιωάννη, στα 34 του.

2ον ο Ιησούς βαφτίζεται 30 ετών το 26 , διδάσκει 7 χρόνια, και σταυρώνεται το 33, δηλαδή 2 χρόνια πριν τον αποκεφαλισμό του Ιωάννη στα 37 του.

3ον ο Ιησούς βαφτίζεται 30 ετών το 26 , διδάσκει 10 χρόνια, και σταυρώνεται το 36 δηλαδή μετά τον αποκεφαλισμό του Ιωάννη στα 40 του

4ον ο Ιησούς βαφτίζεται 34 ετών το 30 και σταυρώθηκε το 33, δηλαδή δίδαξε 3 χρόνια σταυρώθηκε 37 ετών, και 2 χρόνια πριν τον αποκεφαλισμό του Ιωάννη.

5ον ο Ιησούς βαφτίζεται 37 ετών το 33 και σταυρώθηκε το 36, δηλαδή δίδαξε 3 χρόνια σταυρώθηκε 40 ετών, μετά τον αποκεφαλισμό του Ιωάννη.

Υπάρχουν και άλλοι συνδυασμοί αλλά βαριέμαι να τους γράφω. Αν σε ενδιαφέρουν πήγαινε στην αρχική μου ανάρτηση την σελίδα 12 του παρόντος διάβασε τα στοιχεία που παραθέτω, και κάνε τους εσύ. Αν λοιπόν εσένα όλα τα παραπάνω, σου φαίνονται συμβατά με την Αγία Γραφή, και ότι δεν επηρεάζουν την αξιοπιστία της, με γεια σου με χαρά σου. Εμένα μου περισσεύουν.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2013, 15:30:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνεχίζεις να χρησιμοποιείς το ημερολόγιο του Δημητρίου, είσαι 4 χρόνια μπροστά.

Όταν μιλάω για λανθασμένη λογική, δεν αναφέρομαι στην πίστη σου στους θεολόγους των πανεπιστημίων.

Για να σου δώσω να καταλάβεις τί λέω ας πάρουμε τον Ιώσηπο. Όταν αυτός μιλάει για εντυπωσιακά κατορθώματα των Εβραίων λέει ανόητα παραμυθάκια(σύμφωνα με τους εχθρούς της Βίβλου), αλλά όταν μιλάει για χιλιάδες λεπρούς Εβραίους λέει την αλήθεια(πάλι σύμφωνα με τους εχθρούς της Βίβλου).

Πως την μια θεωρείται αναξιόπιστος ψεύτης, ενώ την άλλη είναι σοβαρή πηγή, μόνο οι Ρασσιάδες ξέρουν! Είδες που σου λέω ότι όλοι πιστεύουν ότι τους αρέσει και τους συμφέρει;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2013, 16:05:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρίστος Έλ
Συνεχίζεις να χρησιμοποιείς το ημερολόγιο του Δημητρίου, είσαι 4 χρόνια μπροστά.

Λάθος. Χρησιμοποιώ το σημερινό ημερολόγιο, που χρησιμοποιούν και όλοι οι προαναφερθέντες. Γιατί σε αυτό βασίστηκαν για να βγάλουν τα συμπεράσματά τους.
quote:
Χρίστος Έλ
Όταν μιλάω για λανθασμένη λογική, δεν αναφέρομαι στην πίστη σου στους θεολόγους των πανεπιστημίων.

Τότε ποια θα ήταν η ορθή λογική, τα παραμύθια και η παραπληροφόρηση που σε τροφοδοτούν οι επαγγελματίες χριστιανοί απολογητές για να σ' έχουν στο σκοτάδι;
quote:
Χρίστος Έλ
Για να σου δώσω να καταλάβεις τί λέω ας πάρουμε τον Ιώσηπο. Όταν αυτός μιλάει για εντυπωσιακά κατορθώματα των Εβραίων λέει ανόητα παραμυθάκια(σύμφωνα με τους εχθρούς της Βίβλου), αλλά όταν μιλάει για χιλιάδες λεπρούς Εβραίους λέει την αλήθεια(πάλι σύμφωνα με τους εχθρούς της Βίβλου).

Πως την μια θεωρείται αναξιόπιστος ψεύτης, ενώ την άλλη είναι σοβαρή πηγή, μόνο οι Ρασσιάδες ξέρουν! Είδες που σου λέω ότι όλοι πιστεύουν ότι τους αρέσει και τους συμφέρει;



Άντε πάλι αυτό το κόλλημα με τους Ρασσιάδες. Είδες εσύ στα ονόματα που ανέφερα στο προηγούμενο μήνυμά μου, το όνομα του Ρασσιά; Όσο για το Ιώσηπο, δεν είναι θέμα κατά πόσον αρέσει ή δεν αρέσει αυτό που γράφει, για να γίνη αποδεκτό ή όχι, αλλά αν διασταυρούμενο με αναφορές άλλων ιστορικών, επιβεβαιώνεται ή όχι.

Και κάτι ακόμα. Στα όσα έγραψα στο προηγούμενο μήνυμά μου περί αξιοπιστίας, παρέλειψα να διαχωρίσω από τους πιστούς, τους επαγγελματίες χριστιανούς απολογητές, που με δολιότητα ενώ γνωρίζουν οι ίδιοι την ιστορική αλήθεια, έχουν κάνει βιοποριστικό τους επάγγελμα, την χάλκευση και διαστρέβλωση της ιστορίας. Άπειρα τα παραδείγματα που μπορείς να τα δης και μόνος σου. Υπάρχουν σε όλες τις (αποδόσεις) των κειμένων τόσο της Παλαιάς όσο και της Καινής Διαθήκης, όπου στα περισσότερα σημεία διαστρεβλώνεται τελείως η έννοια του αρχαίου κειμένου.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2013, 17:46:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποια δολιότητα και ιστορική αλήθεια μωρέ! Μου έβγαλες και τον αποκεφαλισμό του Ιωάννη πως έγινε και το 35μΧ!!! Δεν βάζεις λέω εγώ το 40μΧ καλύτερα; Σε όλο το ίντερνετ γράφει 30AD!

https://www.google.gr/#q=John+Baptist+beheaded+30+ad&undefined=undefined

http://www.biography.com/people/st-john-the-baptist-9355623

Κατασκευασμένα τα Ευαγγέλια δηλαδή έ;

Τί είπες για τον Ιώσηπο, διασταυρώνονται από άλλους αυτά που λέει για λεπρούς;

Πάμε και εδώ τώρα. Ήρθε η ώρα να στηρίξεις ένα έως τώρα αστήρικτο επιχείρημα. Δεν νομίζω να θέλεις να κατηγορηθείς ως κακός οικοδόμος.

"Όσο και αν δεν αρέσει, η πικρή αλήθεια είναι ότι ο χριστιανισμός είναι μια αίρεση του ιουδαϊσμού, που μετεξελίχθηκε σ΄ένα κοκτέιλ ιουδαϊσμού, μιθραϊσμού, ισιακής λατρείας, και διονυσιακών και ορφικών μυστηρίων, που το επέβαλλαν οι Ρωμαίοι αυτοκράτορες σαν ενιαία θρησκεία, για τους δικούς του πολιτικούς λόγους. Δίχως αυτούς θα είχε μείνει μόνο σαν ιστορική αναφορά."

Περιμένω εξήγηση για το επιχείρημα πως οι Ρωμαίοι αυτοκράτορες επέβαλλαν σαν ενιαία θρησκεία τον Χριστιανισμό για τους δικούς τους πολιτικούς λόγους. Τί ακριβώς εννοείς και πως το δικαιολογείς;

Δεν πιστεύω να θεωρείς πως οι Ρωμαίοι δημιουργήσανε τον Χριστιανισμό και πως τους Ευαγγελιστές τους βάλανε να γράψουν Ρωμαίοι αυτοκράτορες. Όπως και να 'χει περιμένω εξηγήσεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2013, 19:24:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρίστος Έλ
Ποια δολιότητα και ιστορική αλήθεια μωρέ! Μου έβγαλες και τον αποκεφαλισμό του Ιωάννη πως έγινε και το 35μΧ!!! Δεν βάζεις λέω εγώ το 40μΧ καλύτερα; Σε όλο το ίντερνετ γράφει 30AD!

https://www.google.gr/#q=John+Baptist+beheaded+30+ad&undefined=undefined

http://www.biography.com/people/st-john-the-baptist-9355623



Η ημερομηνία που δίνουν οι σελίδες που με παρέπεμψες είναι βασισμένη στα ευαγγέλια, και τα ευαγγέλια ΕΙΝΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ και ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΑ βιβλία. Οι μελετητές των γραφών δίνουν διαφορετικές ημερομηνίες.
quote:
Χρίστος Έλ
Κατασκευασμένα τα Ευαγγέλια δηλαδή έ;

Βαρέθηκα να επαναλαμβάνω το πως και γιατί, σε ώτα μη ακουόντων.

quote:
Χρίστος Έλ
Πάμε και εδώ τώρα. Ήρθε η ώρα να στηρίξεις ένα έως τώρα αστήρικτο επιχείρημα. Δεν νομίζω να θέλεις να κατηγορηθείς ως κακός οικοδόμος.

"Όσο και αν δεν αρέσει, η πικρή αλήθεια είναι ότι ο χριστιανισμός είναι μια αίρεση του ιουδαϊσμού, που μετεξελίχθηκε σ΄ένα κοκτέιλ ιουδαϊσμού, μιθραϊσμού, ισιακής λατρείας, και διονυσιακών και ορφικών μυστηρίων, που το επέβαλλαν οι Ρωμαίοι αυτοκράτορες σαν ενιαία θρησκεία, για τους δικούς του πολιτικούς λόγους. Δίχως αυτούς θα είχε μείνει μόνο σαν ιστορική αναφορά."

Περιμένω εξήγηση για το επιχείρημα πως οι Ρωμαίοι αυτοκράτορες επέβαλλαν σαν ενιαία θρησκεία τον Χριστιανισμό για τους δικούς τους πολιτικούς λόγους. Τί ακριβώς εννοείς και πως το δικαιολογείς;

Δεν πιστεύω να θεωρείς πως οι Ρωμαίοι δημιουργήσανε τον Χριστιανισμό και πως τους Ευαγγελιστές τους βάλανε να γράψουν Ρωμαίοι αυτοκράτορες. Όπως και να 'χει περιμένω εξηγήσεις.



Έχουν γραφεί χιλιάδες τόμοι γι αυτά, έχουν επαναληφθεί εκατοντάδες φορές στα θέματα του "ΜΥΘΟΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ", έχουν κατατεθεί στοιχεία ακομα και από χριστιανούς συγγραφείς. Αν δεν θέλεις εσύ να τα παραδεχτής όπως δεν παραδέχεσαι και το ότι η Γη κινείται, είναι περιττό και ματαιοπονία να τα επαναλαμβάνω, απλώς για να επανέρχεσαι στα ίδια και τα ίδια.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2013, 06:37:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λένε τα Ευαγγέλια πότε αποκεφάλιστηκε ο Ιωάννης και πότε παντρεύτηκε ο Ηρώδης την Σαλώμη;

Ok, ότι θες. Αν δεν υπάρχει αντίλογος, δεν έχουμε κανένα πρόβλημα. Δεν πιέζουμε κανέναν

Λοιπόν. Εγώ όταν αναφέρομαι σε θαύμα του Χριστιανισμού, ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ στην πολιτικοποίηση του Χριστιανισμού και στην ανακήρυξή του σε επίσημη θρησκεία από τους αυτοκράτορες. Γιατί δεν είναι δυνατόν να έγινε πολιτικά αποδεκτός, ΑΝ ΠΡΩΤΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΙΧΑΝ ΑΣΠΑΣΤΕΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ. Οι αυτοκράτορες και γενικά οι πολιτικάντηδες της εξουσίας δεν είναι ηλίθιοι να επισημοποιήσουν κάτι που πάει ενάντια στην κοινή γνώμη. Σαν πονηροί οραματιστές είδαν πως ο Χριστιανισμός δεν μπορούσε να πολεμηθεί με αρένες, κρεμάλες, αποκεφαλισμούς, πυρές, διωγμούς, αλλά αντιθέτως γινόταν πιο δυνατός. Έτσι κατέφυγαν στην επισημοποίησή του για να τον θέσουν υπό έλεγχο.

Βέβαια η πολιτικοποίηση του Χριστιανισμού δεν είναι θετική για έναν Χριστιανό, γιατί δεν έχει σχέση με τις εγκόσμιες εξουσίες. Ο Χριστός αρνήθηκε τα βασίλεια του Σατανά. Από την πολιτικοποίησή του και μετά άρχισε η παρακμή και καλλιεργήθηκε το έδαφος, που δίνει σήμερα δικαίωμα στους εχθρούς να βλασφημούν και να κατηγορούν τον Χριστιανισμό για "σκοτάδια" και "διώξεις" του "φιλοσοφικού πνεύματος".
Μάλλον γι' αυτό θα έπρεπε να κατηγορήσουν την τυρρανική εξουσία και τους καιροσκόπους κάθε εποχής.

Όμως για να λέμε και του στραβού το δίκιο γυρνώντας το λίγο στα εγκόσμια, ο Μέγας Κωνσταντίνος(όντας μη Χριστιανός) μεταφέροντας την πρωτεύουσα από την Ρώμη στην ανατολή του Βυζαντίου, βοήθησε τον Ελληνισμό να επαγεννηθεί.

Βέβαια το δίδυμο Ελληνισμός-Χριστιανισμός είναι καθαρά ένα εθνικιστικό/πολιτικό σύνθημα που πιστεύω ότι είναι κενό θρησκευτικότητας. Γιατί ο Χριστός δεν είπε πως θα εγκαθιδρύσει κανέναν βασιλιά του εδώ στην Γη ως αντιπρόσωπο, Αυτός είναι ο Βασιλιάς. Όμως πρέπει να παραδεχθούμε πως το σύνθημα Ελληνισμός-Χριστιανισμός είναι χρήσιμο όταν υπάρχει εχθρική φασιστική επιβολή υπό το πέπλο της θρησκευτικής ελευθερίας μουσουλμάνων κ.ά.

Αργότερα θα πούμε επιτέλους και δυο λόγια για τα μυστήρια και την σχέση με τον Χριστιανισμό, για να μην μένουμε συνέχεια στα επιφανειακά συμπεράσματα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2013, 15:02:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρίστος Έλ
Λένε τα Ευαγγέλια πότε αποκεφάλιστηκε ο Ιωάννης και πότε παντρεύτηκε ο Ηρώδης την Σαλώμη;

Ok, ότι θες. Αν δεν υπάρχει αντίλογος, δεν έχουμε κανένα πρόβλημα. Δεν πιέζουμε κανέναν

Λοιπόν. Εγώ όταν αναφέρομαι σε θαύμα του Χριστιανισμού, ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ στην πολιτικοποίηση του Χριστιανισμού και στην ανακήρυξή του σε επίσημη θρησκεία από τους αυτοκράτορες. Γιατί δεν είναι δυνατόν να έγινε πολιτικά αποδεκτός, ΑΝ ΠΡΩΤΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΙΧΑΝ ΑΣΠΑΣΤΕΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ. Οι αυτοκράτορες και γενικά οι πολιτικάντηδες της εξουσίας δεν είναι ηλίθιοι να επισημοποιήσουν κάτι που πάει ενάντια στην κοινή γνώμη. Σαν πονηροί οραματιστές είδαν πως ο Χριστιανισμός δεν μπορούσε να πολεμηθεί με αρένες, κρεμάλες, αποκεφαλισμούς, πυρές, διωγμούς, αλλά αντιθέτως γινόταν πιο δυνατός. Έτσι κατέφυγαν στην επισημοποίησή του για να τον θέσουν υπό έλεγχο.

Βέβαια η πολιτικοποίηση του Χριστιανισμού δεν είναι θετική για έναν Χριστιανό, γιατί δεν έχει σχέση με τις εγκόσμιες εξουσίες. Ο Χριστός αρνήθηκε τα βασίλεια του Σατανά. Από την πολιτικοποίησή του και μετά άρχισε η παρακμή και καλλιεργήθηκε το έδαφος, που δίνει σήμερα δικαίωμα στους εχθρούς να βλασφημούν και να κατηγορούν τον Χριστιανισμό για "σκοτάδια" και "διώξεις" του "φιλοσοφικού πνεύματος".
Μάλλον γι' αυτό θα έπρεπε να κατηγορήσουν την τυρρανική εξουσία και τους καιροσκόπους κάθε εποχής.

Όμως για να λέμε και του στραβού το δίκιο γυρνώντας το λίγο στα εγκόσμια, ο Μέγας Κωνσταντίνος(όντας μη Χριστιανός) μεταφέροντας την πρωτεύουσα από την Ρώμη στην ανατολή του Βυζαντίου, βοήθησε τον Ελληνισμό να επαγεννηθεί.

Βέβαια το δίδυμο Ελληνισμός-Χριστιανισμός είναι καθαρά ένα εθνικιστικό/πολιτικό σύνθημα που πιστεύω ότι είναι κενό θρησκευτικότητας. Γιατί ο Χριστός δεν είπε πως θα εγκαθιδρύσει κανέναν βασιλιά του εδώ στην Γη ως αντιπρόσωπο, Αυτός είναι ο Βασιλιάς. Όμως πρέπει να παραδεχθούμε πως το σύνθημα Ελληνισμός-Χριστιανισμός είναι χρήσιμο όταν υπάρχει εχθρική φασιστική επιβολή υπό το πέπλο της θρησκευτικής ελευθερίας μουσουλμάνων κ.ά.

Αργότερα θα πούμε επιτέλους και δυο λόγια για τα μυστήρια και την σχέση με τον Χριστιανισμό, για να μην μένουμε συνέχεια στα επιφανειακά συμπεράσματα.



Ό,τι πεις φίλε Χρίστο, ό,τι πεις!

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2021484
Maintained by Digital Alchemy