ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Βιβλικές αμφισβητήσεις No 2 - συνέχεια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2013, 01:03:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DSM
Μου θυμίζεις όλο και πιό έντονα, τον τσιριχτρούλη τον Μπουμπούκο...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Θα είμαι όποιος φαντασιώνεσαι κάθε φορά, αρκεί να ξερνάς εμετικές συκοφαντίες κατά των συνομιλητών σου και να διαστρεβλώνεις την πραγματικότητα που βλέπουν όλοι εδώ μέσα!

Το'πιασες Λυράτε (ή Ανδρομέδιε)???

Άντε μπράβο...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2013, 01:14:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όξος, Μπουμπούκο. Όξος.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2013, 01:24:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DSM
Όξος, Μπουμπούκο. Όξος.

Έλα όπως είσαι!!!

Έχει και πιο κάτω...η γκλίτσα μου, τρελλό αγόρι που σου αρέσουν τα ξινά!

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.

_______________________________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα λόγω
χυδαία προσβλητικής και εμπρηστικής έκφρασης που
βάλλεται επί προσωπικού.

23/11/2013Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2013, 01:35:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρακαλούνται οι συμμετέχοντες στο παρόν θέμα, να περιοριστούν σε αντιπαράθεση επιπέδου απόψεων
και οχι χαρακτηρισμών επί προσωπικού!

Είναι λυπηρό να χρειάζονται τέτοιου είδους παρεμβάσεις!



not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2013, 02:35:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ιμάμης
το φιλαράκι σου ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ είχε στριμωχτει στα σχοινιά καθώς έγραφε τη μια παπάτζα πίσω από την άλλη για τη ΓΘΣ


Εχεις το αποκλειστικό προνόμιο της παπατζολογίας, εδώ μέσα!!

Εχεις κερδίσει, τον απόλυτο σεβασμό μου, στην εφηρμοσμένη παπαρολογία, υπεκφυγή, διαστρέβλωση και κομπασμό, ιδιότητες οι οποίες σε εκφράζουν σε κάθε σου ανάρτηση.

Αλλά, απο την άλλη, κόμπλεξ είναι αυτά.Πάσχουν πολλοί, δεν είσαι μόνος σου, αν αυτο σε παρηγορεί!

Υπάρχει όμως θεραπεία....ξέρεις....!!!!!


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2013, 02:40:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αιθήρ
Είναι λυπηρό να χρειάζονται τέτοιου είδους παρεμβάσεις!

Είναι.
Πάντα ήταν.

Προσωπικά έδωσα αρκετές ευκαιρίες στον κ.Αλέξανδρο, για ομαλή διεξαγωγή συζητήσεων.
Θεωρώ εαυτόν αμυνόμενο και ανταποδίδω τα...πυρά.

Με το μαλακό όμως!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2013, 05:58:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Χρίστος Έλ
Σέσοστρι, το ότι υπάρχει ένας νόμος δεν σημαίνει πάντα πως τηρείται.

Breaking the Law! Lol!

Γιατί τους λες άσχετους λοιπόν;



Λες Χρίστο ο Καϊάφας να παρέβη τον υπέρτατο θεϊκό νόμο που έλαβε μέσω του Μωυσή, για να κάνη το χατήρι του Μάρκου και του Ματθαίου, και να γίνη διάσημος μέσω των ευαγγελίων τους; Δεν νομίζεις ότι είναι απλοϊκή η δικαιολογία αυτή, όταν από την ιστορία γνωρίζουμε ότι οι Εβραίοι προτιμούσαν να πεθάνουν παρά να παραβούν τους ιερούς κανόνες;

*


Μπα, έχεις δίκιο. Κανείς Εβραίος δεν παρέβει ποτέ τον Μωσαϊκό Νόμο. Δεν υπήρχαν Σαδδουκαίοι, δεν υπήρχαν Ελληνιστές. ΟΛΟΙ έμειναν πιστοί μέχρι θανάτου αρνούμενοι γενναία τον Ελληνισμό και τον Ρωμαϊσμό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2013, 06:16:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να διευκρινίσω κάτι που είχα πει λίγο πιο πριν για το παράλογο.

Και ο αθεϊστής αιτιοκράτης λοιπόν πιστεύει σε μια πολύ μακρινή εποχή όπου δεν υπήρχαν οι νόμοι του, αλλά γενικός αναβρασμός. Όπως κατηγορεί κάποιους ότι θέτουν πίστη στο παρά-λογο θαύμα, έτσι και αυτός θέτει πίστη στο πραγματικά παρά-λογο, διότι πιστεύει πως οι νόμοι ξεπήδησαν από το τίποτα, δίχως προ-νοητικότητα, σκοπό και ενέργεια ενός Νομοθέτη. Στην πραγματικότητα, πιστεύει και αυτός πως υπήρχε μια κατάσταση υπερφυσική, παραφυσική, αφύσικη και ουσιαστικά δέχεται εκείνο που κοροϊδεύει ως αδύνατο - την μαγεία.

Κάποιοι άθεοι, απαντούν μιλώντας για μια μετάβαση από έναν κόσμο Χάους σε έναν Τάξης, αλλά αυτό δεν είναι απάντηση στο πως προέκυψαν οι νόμοι. Γιατί το Χάος δεν μπορεί παρά να δημιουργήσει Χάος, δεν έχει από μόνο του το δυναμικό(potential) να θέσει τον εαυτο του σε τάξη ή να θέσει νόμους, χωρίς την ενέργεια της Νόησης.

Επομένως, τα θαύματα του Ιησού κρίνονται δυσμενώς από μια λογική που ουσιαστικά καταδικάζει τον εαυτό της για πίστη σε έναν κόσμο που προέκυψε χωρίς εξήγηση, εντελώς αφύσικα ως δια μαγείας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2013, 09:49:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφού τελειώσαμε (?) με τα υπόλοιπα σεβαστά μέλη ας πάμε και στον...ΝΙΚΟΜΑΧΟ που έχει τρελλαθεί και πόσταρε κατά ριπάς τα σάλια του εναντίον μου καθώς δεν του έδινα καμμία σημασία ακόμα και ΜΕΤΑ την παρέμβαση του Aitherovamon.

Λύσσα κακιά που λένε....

Sorry βρε ΝΙΚΟΜΑΧΕ αλλά είσαι πολύ χαμηλά στο ranking μου, όμως δεν πρέπει να έχεις παράπονο διότι και στα επιστημονικά και στα θρησκειολογικά και στα εξωγήινα έχουμε καλοπεράσει και εμείς οι δύο (φαίνεται από τα σάλια που πετάς σε κάθε μήνυμά σου προς εμένα αν και δε σου δίνω ιδιαίτερη σημασία πλέον όπως έχεις καταλάβει) αλλά και οι αναγνώστες του esoterica...(είσαι φίρμα ατιμούτσικο, και να το ξέρεις)!!!


Αλήθεια το GPS έμαθες πως λειτουργεί (σου είχα δώσει και links από πανεπιστήμια και κορυφαίους οργανισμούς περί της Φυσικής)???

Καλά άστο δεν πειράζει, έτσι ρώτησα...


quote:
NIKOMAXOΣ
Εχεις το αποκλειστικό προνόμιο της παπατζολογίας, εδώ μέσα!!

Αν θες να δεις ΚΑΤΑΜΑΤΑ ΤΗΝ ΠΑΠΑΤΖΟΛΟΓΙΑ κοίτα εδώ (revised edition)!

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ Νο 1

quote:

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Θεωρώ λοιπόν, πως αυτοί οι διαγαλαξιακοί ταξιδιώτες, ίσως και οι ενδογαλαξιακοί, έχουν κάποια "αγραφη" νομοθεσία, να μην επεμβαίνουν στην φυσιολογική εξέλιξη των πραγμάτων.

θα μπορούσα να εξηγήσω τις αναμίξεις των "θεών" σε ενδοπλανητικές διενέξεις, προς ίδιον όφελος και κατα παράβασιν της ανωτέρω "άγραφης" νομοθεσίας.
Πράγμα που επισύρει την τιμωρία εκ μέρους της όποιας γαλαξιακής ή διαγαλαξιακής συμμαχίας-ομοσπονδίας.
Εξ'ού και οι "πόλεμοι" των θεών, το κυνήγι απο πλανήτη σε πλανήτη και η επιρροή που ασκούν οι "κακοί" σε ηλιθίους γηγενείς, προσφέροντας μέρος της τεχνολογίας τους.

Υπάρχει και ο εκβιασμός.
Π.χ., μια ομάδα απο παραβάτες-αποστάτες της "άγραφης" νομοθεσίας, να κρατούν αιχμάλωτο έναν ολόκληρο πλανήτη, εκβιάζοντας τους διώκτες τους, με την καταστροφή του, εκμεταλευόμενοι τον σεβασμό που τρέφουν οι "καλοί", προς κάθε μορφή ζωής και την απόφασή τους να αφήνουν την εξέλιξη, να ακολουθεί την φυσική της πορεία.

Απαντάει αυτο στις ερωτήσεις σου Sol-Mix?
Είμαι σίγουρος ότι το έχεις σκεφθεί κι εσυ.


ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ Νο 2

quote:

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ


οι ανωτέρω, ακριβώς αυτοί της φωτογραφίας, είναι οι "αδιάφθοροι".Είναι η φυλή που παίζει τον ρόλο του αστυνόμου του γαλαξία.Προέρχονται απο κι αυτοί απο την Ανδρομέδα.

Ξέρω, ότι φαίνονται γελοία αυτα, αλλά απευθύνονται σε "ειδικό" κοινό, το οποίο ασχολείται λίγο-πολύ με το θέμα και δεν θα κάνει τον κόπο να ρωτήσει << που τα ξέρεις όλα αυτα >>, επειδή το κοινό αυτο διαισθάνεται, την πιθανή εκδοχή των ανωτέρω, καθώς και το τρόπο εξαγωγής συμπερασμάτων, μέσα απο τις διασωθείσες γραφές.


ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ Νο 3

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Με αυτο το ερώτημα, είχα ασχοληθεί στο παρελθόν και το έθεσα σε κάποιον 'ειδικό".
Πήρα εμπεριστατωμένες απαντήσεις, με λεπτομέρεια και συνάφεια.

Εν περιλήψει:
1. Ο πληθυσμός τους, λόγω του χώρου, που χρησιμοποιούν δεν ξεπερνά τα 800.000 άτομα (πριν 15 χρόνια) και ώς εκ τούτου υπερτερούμε στρατιωτικά.

2.Η τεχνολογία τους, μπορεί να αντιμετωπισθεί απο μας, πάλι λόγω αριθμών τεχνουργημάτων.

3.Και σημαντικότερον, υπάρχει και για αυτούς...αντίπαλο δέος, απο άλλες φυλές.

Δεν μπορώ να θυμηθώ, που βρήκα προσφατα σε κάποια επιστημονική ανακοίνωση, το "πόρισμα" ενος βιολόγου ή ανθρωπολόγου δεν είμαι σίγουρος, ο οποίος διατείνεται ότι οι δεινόσαυροι ή οι απόγονοί τους, θα μπορούσαν άνετα, να έχουν αποκτήσει νοημοσύνη, μέσω φυσικής εξέλιξης.

Εχουν κι αυτοί εχθρούς, ομοίους τους, τους γνωστούς Reptilians, που είναι κι αυτοί σαυρόμορφοι και προέρχονται απο το σύστημα του Δράκοντα.



ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ Νο 4

quote:

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Οι φυλές των Zeta Reticulai, Vampires, Sirians, Reptilians, Phoenicians, Draconians, Ashtar, Anunnaki, Arcturians, Aghartians, Antaries, Anakim, Alpha Centaurians και Aghartians, έχουν ανακατευθεί και πολύ μάλιστα, σύμφωνα με τις γραφές και τους μύθους, στην διάρκεια των 65.000.000 ετών απο την πρώτη δημιουργία εκ των Ashtars.

Το επισημαίνω, επειδη δεν τους έχεις συμπεριλάβει στην ενότητα << Φυλές εξωγήινων που ανακατεύθηκαν στην εξέλιξη της Γης και στην δική μας.>>



ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ unlimited edition!!!


Από Ανδρομέδιους είχαμε κανένα νέο ρε συ γιατί έχω μια απίστευτη φαγούρα...

Ειλικρινά σας συμπονώ με αυτό που υποβάλετε τους εαυτούς σας καθημερινά!!!

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2013, 12:52:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kost
.σιγά μην καταλάβεις ποτέ τι συμβολίζουν τα τέσσερα ευαγγέλια, ή τι συμβολίζει ο Ι.Χ.Θ.Υ.Σ, ή τι σημαίνουν τόσα άλλα πράγματα εκεί μέσα...

Μερικοί φίλε kost δεν είναι εις θέση να αντικηφθούν ότι μπήκαμε στον "ΥΔΡΟΧΟΟ" και θ' ανάψουνε φωτιές, που λέει και ο Νίκος Παπάζογλου.


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2013, 15:02:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάμε και στον προσφιλή μου Sesostris!

quote:
Sesostris
Πριν λίγο καιρό είχα καταδείξει σε ανάρτησή μου στο Βιβλικές Αμφισβητήσεις (Νο 1), ότι όπως προκύπτει και από την “Ιουδαϊκή Αρχαιολογία” βιβλ. 18, κεφ.2, παρ.2 του Φλάβιου Ιώσηπου, όχι μόνο δεν ευσταθούσε ο ισχυρισμός των ευαγγελίων ότι οι Εβραίοι είχαν ταυτοχρόνως δύο αρχιερείς, αλλά και ότι ο Καϊάφας δεν ήταν διάδοχος του Άννα, διότι μεταξύ τους μεσολαβούσαν άλλοι τρεις αρχιερείς.

Και εγώ σου είχα καταδείξει αγαπητέ ότι πουθενά στα Ευαγγέλια δεν έχει γραφτεί ότι υπήρχαν δυο Αρχιερείς ταυτόχρονα. Εσείς αποδίδετε κάτι τέτοιο καθώς και ο "συνταξιούχος" Άννας προσφωνείται αρχιερέας όπως και ο Σημίτης προσφωνείται πρωθυπουργός.

Αυτό μάλιστα ήταν το ύπατο αρχιερατικό αξίωμα των Ιουδαίων στο οποίο μπορούσε να φτάσει κάποιος και άρα ο χαρακτηρισμός αυτός σε ακολουθούσε για πάντα.

Συγκεκριμένα ο Άννας ΔΕΝ ήταν και κάποιος "περαστικός" από το εν λόγω αξίωμα.

Τον τοποθέτησε στο αρχιερατικό αξίωμα ο Κυρήνιος το 6 ή το 7 μ.Χ και τον καθαίρεσε από αυτό ο τέταρτος Ρωμαίος επίτροπος της Ιουδαίας (πέμπτος ήταν ο Πόντιος Πιλάτος) το 15 μ.Χ και στη θέση του ανέδειξε τον Ισμαήλ γιο του Φαβί. Ο Άννας ως γνήσιος Εβραίος και άνθρωπος με διασυνδέσεις και επιρροή κατάφερε μετά από ΜΟΛΙΣ ένα χρόνο να τον καθαιρέσει τον Ισμαήλ και στη θέση του να βάλει τον...υιό του τον Ελεάζαρ!

Ο Γράτος όμως που ήταν "γάτος" και δε γούσταρε τις μηχανορραφίες του Άννα καθαίρεσε επίσης μετά από ένα χρόνο τον Ελεάζαρ και στη θέση του έβαλε το Σίμωνα γιο του Καμίθου.

Ο Άννας δεν κάθησε με σταυρωμένα τα χέρια οπότε πάλι μετά από ένα χρόνο ο Σίμωνας μας χαιρέτησε και όλως τυχαίως τοποθετήθηκε από καθαρή σύμπτωση ο γαμπρός του ο Καιάφας του οποίο το πραγματικό όνομα ήταν Ιωσήφ (το Καιάφας ήταν υποκοριστικό).

Τελικά η ιστορία έγραψε ότι ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΝΤΕ ΓΙΟΙ ΤΟΥ ΑΝΝΑ ΕΓΙΝΑΝ ΑΡΧΙΕΡΕΙΣ (Ελεάζαρ, Ιωνάθαν, Θεόφιλος, Ματθίας, Άννας ο νεότερος).

Και αν κάποιος νομίσει ότι ήταν κάποιου οικογενειοκρατικού είδους αξίωμα να δούμε τι λέει ο Ιώσηπος.


«λεγόμενος ευτυχέστατος γενέσθαι· πέντε γαρ έσχε παίδας, και τούτους πάντας συνέβη αρχιερατεύσαι τω Θεώ, αυτός και πρότερον της τιμής επί πλείστον απολαύσας, όπερ ουδενί συνέβη των παρ' ημίν αρχιερέων»
Ιουδαϊκή Αρχαιολογία Βιβλίο 20, κεφάλαιο 9, στίχος 1

Ο Αρχιερατικός θώκος ήταν πολύ σπουδαία υπόθεση για να πάει στα χέρια "απλών" Ιουδαίων καθώς εκτός από το θρησκευτικό prestige υπήρχε και τεράστιο οικονομικό όφελος καθώς είχε την αποκλειστική διαχείριση των εσόδων του Ναού του Σολομώντος.

Από όλα τα παραπάνω φαίνεται ποιος ήταν ο ουσιαστικός αρχιερέας και ποιος ο τύποις στην περίπτωση τόσο του Καιάφα (που μας ενδιαφέρει εδώ) όσο και των υιών του Αννα.

Σχετικά links

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%86%CE%BD%CE%BD%CE%B1%CF%82

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%B1%CF%8A%CE%AC%CF%86%CE%B1%CF%82

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%92%CE%B1%CE%BB%CE%AD%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%82_%CE%93%CF%81%CE%AC%CF%84%CE%BF%CF%82

Τα πάντα λοιπόν πέρναγαν από το χέρι του Άννα και ιδίως το μείζον ζήτημα του Ιησού που είχε διχάσει όλους τους Ιουδαίους και μάλιστα μετά την Ανάσταση του Λαζάρου και την είσοδο του Ιησού στα Ιεροσόλυμα η πλάστιγγα της πλειοψηφίας έγερνε μονόπατα προς την πλευρά του Ιησού.

Ο Καιάφας ήταν απλή μαριονέτα και αυτή η υπόθεση παραήταν βαριά για τους ώμους του αλλά ευτυχώς γι'αυτόν ο πεθερούλης του ήταν παλιά τάνα στο κουρμπέτι και ανέλαβε πρώτος και καλύτερος να διαχειριστεί την υπόθεση και να τη φέρει εις πέρας...


quote:

Και εδώ γελάει και το παρδαλό κατσίκι.....Είναι βέβαια γνωστόν, ότι την εποχή εκείνη επικρατούσε ανάμεσα στους Εβραίους η συνήθεια να διαρρηγνύουν τα ιμάτιά τους εις ένδειξιν πένθους , αγανάκτησης, αποδοκιμασίας ή αποτροπιασμού. Όμως ο μοναδικός άνθρωπος που δεν είχε το δικαίωμα να διαρρήξη τα ιμάτιά του σύμφωνα με το Λευιτικόν, ήταν ο μέγας αρχιερέας στον οποίο μέσω σου Μωυσή ο Θεός δίνει σαφείς και ρητές εντολές να μην προβεί ποτέ σε μια τέτοια ενέργεια. Αυτόν λοιπόν βρήκαν οι άσχετοι γραφείς των ευαγγελίων να διαρρηγνύη τα ιμάτιά του, προκειμένου να δώσουν έμφαση γραπτά τους.

(...)

Από αυτό αποδεικνύεται περίτρανα για άλλη μια φορά, ότι οι συντάκτες των ευαγγελίων ήταν εντελώς άσχετοι τόσο με τα ιστορικά γεγονότα της εποχής των οποίων υποτίθεται ήταν αυτόπτες μάρτυρες, όσο και με τον ιουδαϊσμό γενικότερα ο οποίος υποτίθεται ήταν η θρησκεία τους.

Αναμένω «λογικές» εξηγήσεις.


Κατ'αρχάς ένα δάκρυ κύλησε από τα μάτια μου όπου ένας δηλωμένος άθεος και άθρησκος όπως ο Sesostris ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΕ να ξέρει ακόμα και το Λευιτικόν τι γράφει για τον αρχιερέα των κατά τ'άλλα γιδοβοσκών της ερήμου.

Έτσι σας θέλω!!!
ΜΕ ΒΑΘΕΙΑ ΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΓΡΑΦΗΣ (των γιδοβοσκών κατ'εσάς επαναλαμβάνω) μέχρι σημείου να την ξέρετε ποιηματάκι απ'έξω!

Εγώ από την πλευρά μου και όσο με αφορά σου έχω δώσει ΗΔΗ τις λογικές εξηγήσεις που ζητάς ΜΕ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ.

THE TRIAL OF JESUS FROM A LAWYER'S STANDPOINT
BY WALTER M. CHANDLER

Ορίστε και το e-book το οποίο ΕΠΙΣΗΣ σου το έχω δώσει.

http://www.classicapologetics.com/c/Chandler1.pdf

Εσύ απλά Sesostris αναμασάς σαν χαλασμένο πικάπ που έχει κολλήσει η βελόνα του το κουτόχορτο του Δαυλού και του Καλόπουλου.

ΟΛΟΙ οι σχετικοί ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ επειδή ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΝΤΑΙ τον λόγο των Ευαγγελιστών και δέχονται αυτά που γράφουν ως ΑΛΗΘΗ, καταλήγουν ΟΜΟΦΩΝΑ ότι επρόκειτο περί ΔΙΚΗΣ ΠΑΡΩΔΙΑΣ καθώς καταπατήθηκαν από Καιάφα και το συμβούλιο των Σανχέντριν σχεδόν όλες οι διατάξεις περί ορθής δίκης!!!!

Οποτεδήποτε αναψηλαφείται η εν λόγω δίκη εν οιδει case study η τελική απόφαση είναι καταπέλτης για τους Εβραίους.

Οι Εβραίοι μάλιστα για να αποφύγουν τη μομφή του λαού τους ως "Θεοκτόνου" με τα κατά τόπους τσιράκια τους επιχειρούν να ρίξουν όλες τις ευθύνες στον Καιάφα και το συμβούλιο των Σανχέντριν (μιλώντας για άγνοια του θέματος ή παραπλάνησης) που οδήγησε έναν αδελφό τους (εννοείται όχι το Μεσσία κατ'αυτούς) σε... mistrial και ΚΑΤΟΠΙΝ έναν ολόκληρο εβραικό λαό ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΜΕΝΟ ΠΛΕΟΝ (άρα αθώου εν τέλει) να επιζητά τη θανατική Του καταδίκη.


http://www.agioritikovima.gr/diafora/theologikos-log/diafora/21134-i-diki-tou-chri

Τα δικά μας νεοπαγανιστικά τσιράκια όμως τι κάνουν???

Αγνοούν όλα τα παραπάνω και απλώς βγάζουν άσχετους και ψεύτες τους Ευαγγελιστές καθώς αυτοί γράφουν για καταστάσεις που έρχονται (όντως) σε αντίθεση με το τότε νομικό πλαίσιο.

Αυτό που ΔΕΝ περνάει από τον καμμένο εγκέφαλό τους το ΠΡΟΦΑΝΕΣ.

ΟΤΙ ΟΙ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΕΣ ΒΓΑΖΟΥΝ ΣΤΗ ΦΟΡΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΝΟΜΙΚΕΣ ΚΑΙ ΔΙΚΑΣΤΙΚΕΣ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΕΣ ΠΟΥ ΔΙΑΠΡΑΧΘΗΚΑΝ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΠΟΥ ΟΔΗΓΟΥΣΑΝ ΣΕ ΜΙΑ ΔΙΚΗ ΠΑΡΩΔΙΑ ΚΑΘΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ ΗΤΑΝ Η ΘΑΝΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΔΙΚΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΔΙΚΑΙΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥ.

Για το λόγο αυτό Sesostris σου έχω ΗΔΗ ζητήσει μια ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ αντίστοιχου κύρους με τον Chandler που να ΙΣΧΥΡΙΖΕΤΑΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΑΣ ΠΑΠΑΤΖΕΣ ΠΕΡΙ ΑΓΝΟΙΑΣ, ΑΣΧΕΤΟΣΥΝΗΣ, ΚΑΙ ΨΕΜΑΤΩΝ εκ μέρους των Ευαγγελιστών οι οποίοι παρεπιπτόντως είναι στην πραγματικότητα και ανώνυμοι συγγραφείς. ΠΑΡΑΝΟΙΑ!!!!!

Εσύ όχι μόνο ΔΕΝ έχεις φέρει μέχρι τώρα αντίστοιχη ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ αλλά ρυπαίνεις το θέμα με τα ΙΔΙΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ που μας κουβαλάς.

Επειδή ανάμεσά μας υπάρχουν και κάποιοι που δεν μπορούν να διαβάσουν το παραπάνω βιβλίο του Chandler η Ο.Ο.Δ.Ε έχει για το ίδιο θέμα όλες τις αυθαιρεσίες μαζεμένες (και τον πανικό του Καιάφα που φάνηκε από το σκίσιμο των ιματίων του αρχιερέα που απαγορεύονταν από το Μωσαικό Νόμο)

http://www.oodegr.com/oode/grafi/kd/diki_xristou1.htm

Και για να μην αρχίσετε να σκούζετε περί Ο.Ο.Δ.Ε πάρτε και μια ανεξάρτητη πηγή.

http://www.nomika-nea.gr/post/?id=448

Βλέπετε λοιπόν ποια είναι η mainstream αντιμετώπιση???

Οι παπάτζες του Δαυλού και του Καλόπουλου έχουν πέραση μόνο σε κάτι τύπους σαν και εσένα βρε ταλαίπωρε Sesostris...

Και η αγαπημένη μου ερώτηση Sesostris.

Θεωρείς τα Ευαγγέλια ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΑ ΑΠΟ ΑΝΩΝΥΜΟΥΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ???

(Τη συνέχεια μάλλον τη ξέρεις αλλά ας υποθέσουμε προς στιγμήν ότι ξέρεις κάτι παραπάνω από τον kost γι'αυτά τα ζητήματα....)

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.

Edited by - Alexandros. on 15/11/2013 15:36:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2013, 16:08:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=Uy9ERdDTau8


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2013, 16:22:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

http://www.youtube.com/watch?v=Uy9ERdDTau8



Δεν σε θέλω ηττοπαθή και απαισιόδοξο!

Μην καταφεύγεις από τώρα στις ΓΑΡΓΑΡΕΣ.

Είμαι σίγουρος ότι ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ θα βρεις τα κουράγια ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗ ΣΧΕΤΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ για να μου ανταπαντήσεις...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2013, 16:27:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και αφ'ης στιγμής μου θύμισες τις απίστευτες ΓΑΡΓΑΡΕΣ ΣΟΥ Sesostris και στα πλαίσια του να θυμούνται οι παλαιότεροι και να μαθαίνουν οι νεότεροι...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2013, 16:28:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και επειδή όσο το αποφεύγεις και τυρβάζεις περί άλλων τόσο θα τα βρίσκεις μπροστά σου...

Sesostris


ΕΓΡΑΨΕΣ ή πιο σωστά ΑΝΤΕΓΡΑΨΕΣ:

quote:

Αγλαονίκη, Αέτιος ο Αντιοχεύς, Αναξίμανδρος, Ανδρόνικος ο Κυρρήστης, Απολλώνιος ο Περγαίος, Αρίσταρχος ο Σάμιος, Αρίστυλλος ο Σάμιος, Άρατος ο Σολεύς, Αρχύτας ο Ταραντίνος,, Άτταλος ο Ρόδιος, Αυτόλυκος ο Πιτταναίος,Γέμινος ο Ρόδιος, Ερατοσθένης ο Κυρηναίος, Εύδοξος ο Κνίδιος, Ευκτήμων Αθηναίος, Ηρακλείδης ο Ποντικός.

Θαλής, Θεανώ η Θουρία, Θεμισταγόρας ο Αλεξανδρεύς, Θέων Αλεξανδρεύς,Ίππαρχος ο Ρόδιος, Κάλλιπος, Κάρπος ο Αντιοχεύς,Κλεομήδης ο κοσμογράφος, Κλεόστρατος ο Τενέδιος, Μέναιχμος, Μέτων ο Αθηναίος, Μενέλαος ο Αλεξανδρεύς, Οινοπίδης ο Χίος, Ποσειδώνιος ο Ρόδιος, Κλαύδιος Πτολεμαίος, Σέλευκος ο Σελεύκειος, Σωσιγένης ο Αλεξανδρεύς, Σωσιγένης ο Περιπατητικός,Υψικλής ο Αλεξανδρεύς .


Γράψε την πηγή απ'όπου τους έκανες copy-paste (και μάλιστα με αλφαβητική σειρά) ΑΜΕΣΑ διότι ΔΕΝ είναι αποτέλεσμα ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΣΟΥ ΕΡΕΥΝΑΣ.


ΕΓΡΑΨΕΣ ή πιο σωστά ΑΝΤΕΓΡΑΨΕΣ:

quote:

Η Θεανώ η Θουρία ήταν αρχαία Ελληνίδα μαθηματικός και αστρονόμος. Καταγόταν από τους Θούριους της Κάτω Ιταλίας και άκμασε περί τον 6ο αιώνα παχχ.

Βιογραφία
Η Θεανώ ήταν κόρη του ιατρού Βροντίνου. Υπήρξε αρχικά μαθήτρια και στη συνέχεια σύζυγός του κατά 30 χρόνια μεγαλύτερού της Πυθαγόρα. Δίδαξε αστρονομία και μαθηματικά στην Σχολή του Πυθαγόρα στον Κρότωνα και μετά το θάνατο του συζύγου στη Σάμο. Επιμελήθηκε τη διάδοση της διδασκαλίας και του έργο του, τόσο στον κυρίως Ελλαδικό χώρο, όσο και στην Αίγυπτο, σε συνεργασία με τα παιδιά της την Δαμώ, την Μύια, την Αριγνώτη τον Μνήσαρχο και τον Τηλαύγη που ανέλαβαν με τη σειρά τους και τη διοίκηση των Πυθαγορείων σχολών.
Δεύτερος σύζυγός της μετά το θάνατο του Πυθαγόρα έγινε ο επίσης στενός μαθητής του Αρίσταιος, ο οποίος και ανέλαβε για μια περίοδο το Ομακοείο και την Πυθαγόρεια κοινότητα.
Την Θεανώ την Θουρία αναφέρουν ο Αθήναιος, ο Σούδα, ο Διογένης ο Λαέρτιος και ο Ιάμβλιχος. Θεωρείται η διασημότερη γυναίκα αστρονόμος και κοσμολόγος της αρχαιότητας.



Επειδή το κείμενο ΔΕΝ είναι δικό σου βάλε πηγή ΑΜΕΣΑ από εκεί που το έκανες copy paste.


Η οικογένειά σου και οι δάσκαλοί σου στο σχολείο έτσι σου έμαθαν να συζητάς?


Είσαι και ξεμάντριος ρε συ όχι τίποτα άλλο...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2013, 16:30:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sesostris κάνε κάτι για να τιμήσεις ΕΠΙΤΈΛΟΥΣ τα παντελόνια που φοράς!

Sesostris πέρασαν ΤΡΙΑΝΤΑ ΕΝΝΙΑ (39) ΗΜΕΡΕΣ και δεν μας έχεις δώσει το σωρό από τις "ύβρεις και προσωπικές επιθέσεις ιδίως από άτομα που δεν τους απευθύνω τον λόγο".

Δεν πιστεύω να θέλεις να θεωρηθείς συκοφάντης???

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2013, 16:49:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας τον μαζέψει κάποιος επιτέλους...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2013, 17:14:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλέξανδρε δίνεις πολύ ωραίες απαντήσεις, αλλά προσπάθησε να μην επηρεάζεσαι απαντώντας στο ίδιο ύφος με κάποια κακόβουλα εξωγήινα όντα.

Μην επηρεάζεσαι από κότες Λυράτες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2013, 17:46:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε συ φασιστάκο, δεν είπαμε πως είσαι αόρατος?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2013, 19:44:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ρε συ φασιστάκο, δεν είπαμε πως είσαι αόρατος?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Κατά φωνή και ο Λυράτος!

Συμβουλή, διόρθωσε πρώτα το δικό σου φασιστικό κόμπλεξ πάνω σε θέματα νοημοσύνης, βρε σαϊνι. Σεβάσου και τα κατώτερης νοημοσύνης άτομα, αφού δεν είναι σε θέση να αγγίξουν τα ανώτατα επίπεδα θέωσης που έχουν κατακτήσει άτομα σαν εσένα και τον Νικόμαχο.

Γελάω ακόμη με αυτό που είπες στoν Panpam. Δεν μπαίνεις δηλαδή στον κόπο να εξηγήσεις κάτι γιατί δεν πρόκειται να το κατανοήσουμε. Βρε συ, βεβαίως και σας κατανοώ. Πάσχετε από υπερβολικό εγωϊσμό για την γνώση που τάχα κρατάτε, και δεν την μοιράζεστε με τον τυχόντα χριστιανούλη. Διότι η γνώση δεν πρέπει να μολυνθεί από άτομα που δεν μπορούν να κατανοήσουν τα υψηλά μυστήρια των Λυράτων.

Άιντε χαιρετίσματα στον πλανητάρχη σας.

Φιλικά,
Δράκων

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2013, 20:00:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά μου φαίνεται πως ο Dsm και ο Νικόμαχος ανήκουν σε κάποια μυστική διαγαλαξιακή αστυνομία. Φαίνεται πως είναι υπεύθυνοι για την διατήρηση και αποκατάσταση της Αλήθειας από τους Δρακονιανούς(Χρίστος Ελ, Alexandros), οι οποίοι Δράκοντες εισβάλλουν στα διάφορα φόρουμ για να παροδηγήσουν την ανθρωπότητα με χριστιανικά σκοταδιστικά ψεύδη.

Γιατί το φως θα νικήσει και το σκότος θα τσακίσει. Τα ντα!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2013, 20:18:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DSM
Ας τον μαζέψει κάποιος επιτέλους...

Εκεί έχεις εναποθέσει τις ελπίδες σου???

Κρίμα!!!

Αν έχεις αντεπιχειρήματα επί των επιχειρημάτων μου ευχαρίστως να σε ακούσουμε αλλιώς κάτσε ήσυχος στη γωνίτσα σου και μη φτύνεις τα σάλια σου εδώ μέσα...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.

Edited by - Alexandros. on 15/11/2013 20:40:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2013, 20:23:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DSM
Ρε συ φασιστάκο, δεν είπαμε πως είσαι αόρατος?

Δεν μας λες ως παλαιότερο μέλος πόσα άτομα της δικής σας πλευράς (μη-Χριστιανοί, άθεοι, άθρησκοι, δωδεκαθειστές, παγανιστές κτλ) είναι δηλωμένοι φασίστες και μάλιστα και οργανωμένοι και πολλάκις ψηφίσαντες φασιστικά κόμματα???

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2013, 20:25:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρίστος Ελ
Αλέξανδρε δίνεις πολύ ωραίες απαντήσεις, αλλά προσπάθησε να μην επηρεάζεσαι απαντώντας στο ίδιο ύφος με κάποια κακόβουλα εξωγήινα όντα.

Μην επηρεάζεσαι από κότες Λυράτες.


Δεν έχει γούστο αλλιώς ρε Χριστάρα...

Άλλωστε το τραβάει ο οργανισμός τους πρωι-μεσημέρι-βράδυ!

Όρεξη και χρόνο για δούλεμα να έχεις...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2013, 20:28:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σέσοστρι, διάβασα την σελίδα του δικαστή που παρέθεσε ο Αλέξανδρος, από το site της ΟΟΔΕ.

Διάβασέ την, είναι συγκλονιστική. Επρόκειτο πραγματικά για δίκες παρωδίες... Θυμήσου άλλωστε τα λόγια του Ιησού - αυτή είναι η ώρα σας - η ώρα του Σκότους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2013, 20:39:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρίστος Ελ

Κατά φωνή και ο Λυράτος!

Συμβουλή, διόρθωσε πρώτα το δικό σου φασιστικό κόμπλεξ πάνω σε θέματα νοημοσύνης, βρε σαϊνι. Σεβάσου και τα κατώτερης νοημοσύνης άτομα, αφού δεν είναι σε θέση να αγγίξουν τα ανώτατα επίπεδα θέωσης που έχουν κατακτήσει άτομα σαν εσένα και τον Νικόμαχο.


Ντροπή σου Χρίστο Ελ!!!

Είδες τι έπαθαν τα εν λόγω μέλη σε επιστημονικά και "εξωγήινα" θέματα και τους δουλεύεις ψιλό γαζί???

Και πάλι ντροπή σου...

quote:

Γελάω ακόμη με αυτό που είπες στoν Panpam. Δεν μπαίνεις δηλαδή στον κόπο να εξηγήσεις κάτι γιατί δεν πρόκειται να το κατανοήσουμε. Βρε συ, βεβαίως και σας κατανοώ. Πάσχετε από υπερβολικό εγωϊσμό για την γνώση που τάχα κρατάτε, και δεν την μοιράζεστε με τον τυχόντα χριστιανούλη. Διότι η γνώση δεν πρέπει να μολυνθεί από άτομα που δεν μπορούν να κατανοήσουν τα υψηλά μυστήρια των Λυράτων.

ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ!

Αλλά και πάλι ντροπή σου που κατάλαβες τι τους συμβαίνει και τους κοροιδεύεις...

quote:

Άιντε χαιρετίσματα στον πλανητάρχη σας.

Φιλικά,
Δράκων


Ρε συ, μη τους τα λες έτσι γιατί αυτοί τα πιστεύουν κάτι τέτοια!!!!!

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2013, 20:49:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σέσοστρι, διάβασα την σελίδα του δικαστή που παρέθεσε ο Αλέξανδρος, από το site της ΟΟΔΕ.

Διάβασέ την, είναι συγκλονιστική. Επρόκειτο πραγματικά για δίκες παρωδίες...



Όχι Χρίστο, o Sesostris είναι ξεμάντριος!

Θα διαβάσει Chandler και τη σελίδα από το νομικό site και θα τοποθετηθεί ΑΝ ΔΥΝΑΤΑΙ...

quote:

Θυμήσου άλλωστε τα λόγια του Ιησού - αυτή είναι η ώρα σας - η ώρα του Σκότους.

Λκ Κβ-53. καθ' ημέραν όντος μου μεθ' υμών εν τω ιερώ ουκ εξετείνατε τας χείρας επ' εμέ. αλλ' αύτη εστίν υμών η ώρα και η εξουσία του σκότους.

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2013, 21:39:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όρεξη και χρόνο για δούλεμα να έχεις...

Μπορεί κύριοι να θέλετε να ξοδέψετε τον χρόνο και την όρεξη σας
για να "δουλεύετε" ο ένας τον άλλον,
αλλά φοβάμαι πως λάθος χώρο διαλέξατε.

Έναν και μόνο όρο θέτουμε προς τους συμμετέχοντες στα φόρουμ του esoterica.gr
να τηρούν την ευπρέπεια του λόγου, σεβόμενοι τον συνομιλητή τους
Κι όσον αφορά εμένα προσωπικά, δεν είμαι διατεθειμένος να κάνω καμιά έκπτωση.

Η ανοχή, έχει τα όρια της κι ας την εκλαμβάνουν κάποιοι ως αδυναμία.



not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2013, 21:44:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελλάδα-Ρουμανία σκορ η Ελλάδα και στα δυο ημιχρονα.
Πορτογαλλία-Σουηδία over
Ουκρανία-Γαλλία Γκολ-γκολ

Ζητούμενα δυο και τρία.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2013, 00:09:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Aitherovamon
quote:

Όρεξη και χρόνο για δούλεμα να έχεις...

Μπορεί κύριοι να θέλετε να ξοδέψετε τον χρόνο και την όρεξη σας
για να "δουλεύετε" ο ένας τον άλλον,
αλλά φοβάμαι πως λάθος χώρο διαλέξατε.

Έναν και μόνο όρο θέτουμε προς τους συμμετέχοντες στα φόρουμ του esoterica.gr
να τηρούν την ευπρέπεια του λόγου, σεβόμενοι τον συνομιλητή τους
Κι όσον αφορά εμένα προσωπικά, δεν είμαι διατεθειμένος να κάνω καμιά έκπτωση.

Η ανοχή, έχει τα όρια της κι ας την εκλαμβάνουν κάποιοι ως αδυναμία.


Μια διευκρίνηση Aitherovamon.

Αυτά τα πολύ σωστά που γράφεις περί ευπρέπειας του λόγου και σεβασμού στο συνομιλητή αφορούν μόνο εμένα ή έχεις και κάποιους άλλους στο μυαλό σου?

Σε ρωτώ διότι βλέπω μόνο τη δική μου ατάκα στο μήνυμα σου αν και υπάρχουν πολύ πιο εύστοχες και πολύ πιο εύγλωττες άλλων μελών για να αναδείξουν ξεκάθαρα αυτό που θες να πεις...

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates, μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.

Edited by - Alexandros. on 16/11/2013 00:14:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1708984
Maintained by Digital Alchemy